Murphy radí

Murphyho zákony a komentáře

Když dva dělají totéž, výsledek je vždy jiný.

O tom, jak věci vypadají, rozhoduje úhel pohledu. Co je dovoleno bohem, není dovoleno volům.

Nikdy není tak špatně, aby zítra nemohlo být hůř.

(Murphyho zrnká II)
Věci se kazí

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Hlavní rozdíl mezi člověkem a strojem je v tom, že dobře namazaný stroj nedělá takový hluk.

Nezaměstnaný otec pěti dětí dá poslední peníze jasnovidke, aby mu vyveštila, jaká budoucnost ho čeká. Jasnovidka začne: Jste otcem tří dětí ... Ne tří, pěti - opravuje ji zákazník. To si myslíte vy.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho zákoník

Pokud se může najednou pokazit několik věcí, určitě se pokazí ta, která způsobí největší škodu.

Dvě za sebou jdoucí rány osudu jsou vždy jen předzvěstí začátku.

Pokud se již jednou něco pokazilo, všechny pokusy o opravu to ještě víc pokazí.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho vynálezy

Pokud nemáte čas na sprchování, jednoduše se obalte izolepou a pak ji odmotejte - špína se na ni nalepí.

Lampičku na sluneční energii ocení každý, kdo hledá pod lampou tmu.

Než si začnete stříhat nehty, natřete je na červeně - snadněji je pak najdete na koberci.

(Murphyho zrnká II)
Murphyho rady

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

Pokud vás někdo upozorní, že se určitá věc kazí, nemá smysl měnit věc. Třeba se zbavit donašeče. Vyměnit lidí je přece mnohem snazší, než vyměnit věc.

Pokud si myslíš, že už máš dost peněz, poraď se o tom s advokátem.

(Murphyho zrnká II)

Brusel zvolňuje pravidla pro farmáře

5.1.2018 Zemědělci v Česku mohou mít radost. V příštích letech by jim mohla zmizet část papírování. Zároveň do oboru může přitéct více peněz. Umožní to nařízení, které zvolňuje pravidla společné evropské zemědělské politiky. Dokument Omnibus začal v lednu platit v celé EU. V praxi to znamená, že si jednotlivé členské státy budou moci o některých věcech rozhodovat samy.
"Je to nezbytný krok, protože dřív byly jen náznaky a nyní máme konkrétní okruhy," hodnotí předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík dokument, který je nástřelem toho, jak by mělo zemědělství v Evropě vypadat v příštích letech. "Splnění těchto cílů bude ovšem možné hodnotit až s odstupem v závislosti na tom, jak bude nařízení implementováno také na národní rovině," tvrdí Jiří Felčárek z Agrární komory. České zemědělství spolkne ročně v průměru 50 miliard korun. Podle ministerstva zemědělství dokument EU nutně neznamená, že se dotace u konkrétních podniků zvednou, ale může se dostat na víc farmářů. Pokud Česko dokument přijme, zemědělci se budou moct po roce 2020 těšit na několik úlev. Ostatně za některé sami v Bruselu lobbovali. Například by již nemuseli v účetnictví dokazovat, jaká část jejich příjmu pochází opravdu ze zemědělské činnosti. O peníze doposud přišel ten, kdo se více než farmaření věnoval například provozu vodáren, pronájmu nemovitostí či sportovních a rekreačních areálů.
(Zdroj: ihned.cz)

Obnovitelné zdroje v Německu stlačují ceny elektřiny až do záporných hodnot

29.12.2017 Německo během posledních dvaceti let investovalo přes 167 miliard eur do zavedení a rozvoje ekologické energie. Tato obrovská částka má nyní neočekávaný dopad na německou ekonomiku. Informuje o tom deník New York Times.
Situace vyeskalovala na Štědrý den, kdy následkem teplého počasí a silných větrů dokázaly obnovitelné zdroje pokrýt téměř veškerou poptávku po elektřině v Německu. Ceny na trhu tak reagovaly poklesem do záporných hodnot. Situace přetrvávala až do pondělního rána. Ceny elektřiny se během posledního roku v Německu dostaly do záporných hodnot více než stokrát. V tu chvíli majitel elektrárny jakoby platí zákazníkovi za spotřebovávání energie. Negativní cenu energie způsobí stav, kdy nabídka elektřiny přesáhne poptávku. Poptávka po elektřině je zpravidla nižší o víkendech a během svátků, kdy se vyprázdní a zhasnou kanceláře. Objem výroby elektřiny je ale dopředu velmi těžké odhadnout. Větrné elektrárny během průměrně větrného dne vyprodukují 12 % veškeré elektřiny vyrobené v Německu, během velmi větrných dnů jí však dokážou vyrobit několikanásobně víc.
(Zdroj: ihned.cz)

České firmy hledají pracovníky po celé Evropě

27.12.2017 Sehnat zaměstnance v Česku je stále těžší. Počet míst, která firmy nabízejí prostřednictvím úřadů práce, v listopadu opět vzrostl. Neobsazených je již 213 790 pracovních pozic, což je vůbec nejvíce v historii Česka.
Podniky přitom potřebují nabírat lidi. Tuzemská ekonomika zaznamenává jeden z největších růstů v Evropě. Firmy mají dostatek zakázek, na kterých mohou vydělat a díky tomu rychle růst. Brzdí je v tom však právě nedostatek kvalifikovaných pracovníků. "Trh je vyčerpaný. Kvůli extrémně nízké nezaměstnanosti už není, kde brát nové lidi. My už dnes dokonce zaměstnáváme i vězně, což se tady historicky nedělo. Proto si myslíme, že je třeba přijmout krátkodobé a protikrizové opatření a umožnit příchod pracovníků ze zahraničí, kteří pomohou situaci zlepšit," řekl na Fóru Hospodářských novin viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. Ten kladně hodnotí vládní opatření, které před rokem umožnilo českým firmám získat středně a méně kvalifikované zaměstnance z Ukrajiny. Od zahájení projektu v srpnu 2016 do konce listopadu letošního roku podaly firmy po celém Česku v rámci Režimu Ukrajina přes 1300 žádostí o více než osm tisíc uchazečů.

Evropské dotace jsou už spíš české

22.12.2017 Hospodářské noviny zjistily, že ministerstvo zemědělství přihrálo miliardy na investice do výroby. Péče o krajinu a ekologické zemědělství přitom přišly zkrátka. Státní rozpočet přispívá na investiční dotace v agrárním byznysu už větším dílem než Evropská unie. A nový ministr zemědělství a reprezentant agrárních kolosů Jiří Milek chce jít v politice podpor ještě dál.
Minulá vláda odsouhlasila, že se český příspěvek zvýší z 25 na 35 procent. EU by tedy financovala podíl 65 procent místo tradičních 75. Tak to ale u všech dotací není. Ministerstvo přidalo hlavně na podporu produkce, ať už na chov prasat či drůbeže, pro potravinářské podniky či těžaře dřeva.Kupříkladu společnost Proagro Nymburk, která vloni dosáhla hrubého zisku 72 milionů korun, získala letos na novostavbu dvou hal pro nosnice a na modernější technologii pro odchov kuřic dotaci téměř 50 milionů korun. Větší část − 50,5 procenta dotace − uhradí český rozpočet. Unijní zdroje pokryjí zbytek.Stejně je financován projekt firmy Výkrm Třebíč z holdingu Agrofert, který měl vloni čistý zisk téměř 7,8 miliardy korun. Na modernizaci drůbeží farmy má podnik Agrofertu přiklepnutých bezmála 43 milionů korun. Z toho téměř 22 milionů korun pošlou do třebíčské velkovýkrmny kuřat čeští daňoví poplatníci. Další firma z holdingu, Česká vejce farms, má na třídírnu vajec ve Vejprnicích u Plzně smluvně zajištěnou dotaci téměř 54 milionů korun. Z toho 50,5 procenta uhradí stát.

Inflace v eurozóně zrychlila na 1,5 procenta

18.12.2017 Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v listopadu zrychlil na 1,5 procenta z říjnových 1,4 procenta. Oznámil to v pondělí statistický úřad Eurostat. Potvrdil tak svůj rychlý odhad z konce minulého měsíce. K růstu meziroční míry inflace největší měrou přispěly ceny pohonných hmot.
Evropská centrální banka (ECB) usiluje o to, aby se inflace v eurozóně pohybovala těsně pod dvěma procenty. Banka se snaží inflaci i hospodářský růst v eurozóně podporovat rekordně nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů. Na říjnovém zasedání ale ECB rozhodla, že od ledna sníží měsíční objem nákupů dluhopisů na 30 miliard eur (770 miliard korun) z nynějších 60 miliard eur. Minulý týden pak ECB zlepšila odhady růstu ekonomiky eurozóny pro letošek i na další dva roky a předpověděla, že inflace by do roku 2020 měla dosáhnout 1,7 procenta. V celé Evropské unii meziroční růst spotřebitelských cen v listopadu zrychlil na 1,8 procenta z říjnových 1,7 procenta. Nejvyšší inflaci vykázalo Estonsko, kde ceny vzrostly o 4,5 procenta. Nejpomaleji se ceny zvýšily na Kypru, a to o 0,2 procenta.
leden 2018
T po út st čt so ne
53 25 26 27 28 29 30 31
1 1 2 3 4 5 6 7
2 8 9 10 11 12 13 14
3 15 16 17 18 19 20 21
4 22 23 24 25 26 27 28
5 29 30 31 1 2 3 4
Dnes má svátek Zdeněk
1
Důležitý termín
1
Svátek
PaM č. 1
2018
XII/2017
DÚVaP č. 1
2018
XII/2017
DaÚ č. 1
2018
XII/2017
Poradce č. 8-9
2018
I/2018