Em@ilové noviny

 

č. 10/2014

10.4.2014

 

 
 
 Téma novin 
 Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají 
 P6 aktual 
 Praktická komunikace 
 Chybovat znamená platit 
 Ekonomika 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Horká témata 
 Kontakty 

Služby, které najdete jen u nás:
  • aktuální a rychlé informace
    (změny zákonů a předpisů) z oblastí daní, účetnictví, mezd, odvodů;
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákaznickém oddělení;
  • možnost rychlého objednání
    publikací (telefonicky, faxem, e-mailem, poštou);
  • rychlá dodávka (do 48 hodin)
    s minimálními reklamacemi;
  • uvádění nových produktů
    prostřednictvím mailingů a telemarketingu;
  • přibližování se k zákazníkovi
    prostřednictvím bezplatných odpovědí na otázky a e - mailových novin
 

Vážení čtenáři!

Poslední termín podání daňových přiznání fyzických osob je již za námi. Teď je možné podat opravné a dodatečné daňová přiznání. Ve kterých případech se tato přiznání podávají? Na co nesmíte zapomenout? Odpověď najdete v rubrice Téma novin. Dotazy z praxe na toto téma si přečtěte v rubrice Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají.

Odvodové povinnosti si připomeneme v rubrice Termíny pro praxi.

V rubrice Praktická komunikace najdete v příspěvku Nebojte se kritiky rady, jak se vyrovnat s kritikou, jak kritiku přijmout a vzít si z ní čím jak nejvíc užitečného pro sebe.

Z bohaté nabídky balíčků na tento měsíc vybíráme: Nájem a pacht v NOZ, Balíček pro účetní, Daňový řád – novela, Povinnosti plátce DPH a Sociální pojištění – nově.

Přeji Vám jménem celé redakce příjemné čtení a těším se na brzké setkání.
Andrea Súkeníková
odpovědná redaktorka
poradce@poradce.cz


V tomto čísle najdete:
 
 
TÉMA NOVIN
OPRAVNÉ A DODATEČNÉ DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ

 
ŘÁDNÉ, OPRAVNÉ A DODATEČNÉ DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ A SANKCE

Mohou se stát případy, kdy poplatník daně z příjmů odevzdá pozdě daňové přiznání nebo zaplatí pozdě vypočtenou daň. Může k tomu dojít např. z důvodu náhlého onemocnění FO s hospitalizací v nemocnici, pobytem osoby mimo území ČR nebo v lázních, popř. prostým opomenutím nebo momentálním nedostatkem finančních prostředků. Jak má v daném případě poplatník správně postupovat?

DRUHY DAŇOVÝCH PŘIZNÁNÍ
- V rámci nalézacího řízení rozlišuje daňový řád tři druhy podání daňového subjektu o dani:
a) ve fázi vyměřovacího řízení je to řádné daňové tvrzení – daňové přiznání, hlášení a vyúčtování,
b) ve fázi vyměřovacího řízení je to dále opravné daňové přiznání a opravné vyúčtování,
c) ve fázi doměřovacího řízení je to dodatečné daňové tvrzení – dodatečné daňové přiznání, následné hlášení a dodatečné vyúčtování.

ŘÁDNÉ DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ
je povinen podat každý daňový subjekt, kterému to zákon ukládá, nebo daňový subjekt, který je k tomu správcem daně vyzván. Daňový subjekt je povinen v řádném daňovém přiznání sám vyčíslit daň a uvést předepsané údaje, jakož i další okolnosti rozhodné pro vyměření daně. Daň je splatná v poslední den lhůty stanovené pro podání řádného daňového přiznání.

Daňové přiznání u daní vyměřovaných za zdaňovací období, které činí nejméně 12 měsíců, se podává nejpozději do 3 měsíců po uplynutí zdaňovacího období. Jde-li o daňový subjekt, který má zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, nebo jehož daňové přiznání zpracovává a podává poradce, podává se daňové přiznání nejpozději do 6 měsíců po uplynutí zdaňovacího období.

To platí jen v případě, je-li příslušná plná moc udělená tomuto poradci uplatněna u správce daně před uplynutím této tříměsíční lhůty. Pokud v šestiměsíční lhůtě tento poradce zemře nebo zanikne, zůstává tato lhůta zachována. Poradcem se rozumí jak daňový poradce, tak advokát. V souladu se zněním § 36 odst. 4 DŘ může správce daně na žádost daňového subjektu nebo z vlastního podnětu prodloužit lhůtu pro podání řádného daňového přiznání až o 3 měsíce. Pokud předmět daně tvoří i příjmy, které jsou předmětem daně v zahraničí, může správce daně na žádost daňového subjektu v odůvodněných případech prodloužit lhůtu pro podání daňového přiznání až na 10 měsíců po uplynutí zdaňovacího období. Proti rozhodnutí o žádosti o prodloužení lhůty nelze uplatnit opravné prostředky.

Důležité je počítání času
v daňovém řízení. Ve smyslu znění § 33 DŘ lhůta stanovená podle týdnů, měsíců nebo let počíná běžet dnem, který následuje po dni, kdy došlo ke skutečnosti určující počátek běhu lhůty, a končí uplynutím toho dne, který se svým pojmenováním nebo číselným označením shoduje se dnem, kdy započal běh lhůty. Není-li takový den v měsíci, připadne poslední den lhůty na jeho poslední den.

OPRAVNÉ DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ podává daňový subjekt v případě, pokud již podal řádné daňové přiznání před zákonným termínem a zjistí v něm dodatečně špatně stanovený základ daně a daň z příjmů. V tomto případě, může před uplynutím zákonné lhůty k podání daňového přiznání podat opravné daňové přiznání k dani z příjmů a tímto opravným daňovým přiznáním nahradí daňové přiznání, které již podal. Ve vyměřovacím řízení se dále postupuje podle tohoto opravného daňového přiznání a k předchozímu daňovému přiznání se nepřihlíží. Takto lze nahradit i dodatečná daňová přiznání nebo již podaná opravná přiznání.

Příklad
Občan s příjmy z podnikání podal za zdaňovací období r. 2013 řádné daňové přiznání dne 19. 2.2014 a vyčíslil v něm daň ve výši 28 500 Kč. Tuto částku rovněž uhradil. V průběhu března 2014 zjistí, že v daňovém přiznání opomenul zahrnout do zdanitelných příjmů fakturu za provedené služby, kterou obdržel připsanou na účet dne 31. 12. 2013 ve výši 42 000 Kč.
Poplatník daně z příjmů podá v zákonném termínu pro podání daňového přiznání za r. 2013, tj. nejpozději do 1. 4. 2014 opravné daňové přiznání, ve kterém zvýší své zdanitelné příjmy, uvede nový základ daně a daň ve výši 34 800 Kč. Pokud daň ve výši 28 500 Kč již uhradil na účet místně příslušného správce daně po podání řádného daňového přiznání, zbývající rozdíl 6 300 Kč uhradí současně s podáním opravného daňového přiznání.

Příklad
Občan podal za zdaňovací období r. 2013 řádné daňové přiznání dne 5. 3. 2014, má příjmy ze závislé činnosti a současně příjmy z nájmu bytů. Po odevzdání přiznání zjistí, že v daňovém přiznání opomenul zahrnout jeden výdajový doklad na částku 5 800 Kč související s nájmem bytů (zakoupení a instalace vstupních dveří k jednomu pronajímanému bytu).

Poplatník daně z příjmů může podat v zákonném termínu pro podání daňového přiznání za r. 2013, tj. nejpozději do 1. 4. 2014 opravné daňové přiznání, ve kterém zvýší daňové výdaje k příjmům dle § 9 ZDP, sníží celkový základ daně a sníží daň o částku 870 Kč. Pokud již uhradil daň vypočtenou na základě řádného daňového přiznání, uvede v opravném daňovém přiznání částku 870 Kč jako přeplatek na dani s žádostí o jeho vrácení.


DODATEČNÉ DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ může být podáno na daň vyšší anebo na daň nižší než je poslední známá daň.

Zjistí-li daňový subjekt, že daň má být vyšší než poslední známá daň, je povinen podle § 141 odst. 1 DŘ podat do konce měsíce následujícího po měsíci, ve kterém to zjistil, dodatečné daňové přiznání nebo dodatečné vyúčtování a ve stejné lhůtě rozdílnou částku uhradit.

Tato povinnost trvá, pokud běží lhůta pro stanovení daně. Pod pojmem poslední známá daň se rozumí výsledná daň ve výši, jak byla správcem daně dosud pravomocně stanovena v dosavadním průběhu daňového řízení o této dani.

Daňový subjekt je oprávněn podat dodatečné daňové přiznání nebo dodatečné vyúčtování na daň nižší, než je poslední známá daň, jestliže daň byla stanovena v nesprávné výši; v tomto dodatečném daňovém přiznání nebo dodatečném vyúčtování nelze namítat vady postupu správce daně. Toto dodatečné daňové přiznání nebo dodatečné vyúčtování na daň nižší je oprávněn daňový subjekt podat ve lhůtě shodné jako v případě podání dodatečného daňového přiznání na daň vyšší, tj. do konce měsíce následujícího po měsíci, ve kterém zjistil, že daň byla stanovena v nesprávné výši. Toto dodatečné daňové přiznání nebo dodatečné vyúčtování na daň nižší, než je poslední známá daň, není přípustné, pokud některé z rozhodnutí, z něhož vyplývá poslední známá daň, bylo učiněno podle pomůcek nebo vydáno na základě sjednání daně.

Daňový subjekt je rovněž oprávněn podat dodatečné daňové přiznání nebo dodatečné vyúčtování, kterým se nemění poslední známá daň, ale pouze údaje daňovým subjektem dříve tvrzené.

V dodatečném daňovém přiznání nebo dodatečném vyúčtování
uvede daňový subjekt rozdíl oproti poslední známé dani a den jeho zjištění; v případě dodatečného daňového přiznání nebo dodatečného vyúčtování na daň nižší, než je poslední známá daň, a v případě podání dodatečného daňového přiznání, kterým se nemění poslední známá daň, uvede daňový subjekt i důvody pro jeho podání.

Dodatečné daňové přiznání nebo dodatečné vyúčtování není přípustné:
  • k dani, která je předmětem probíhající daňové kontroly,
  • je-li předmětem výzvy podle § 87 odst. 2 DŘ k zahájení daňové kontroly, která byla oznámena daňovému subjektu,
  • je-li o této dani zahájeno řízení o mimořádném opravném prostředku, dozorčím prostředku nebo řízení o žalobě podané proti rozhodnutí správce daně.
  • Podá-li daňový subjekt dodatečné daňové přiznání nebo dodatečné vyúčtování ještě před vyměřením daně, popřípadě před jejím doměřením, řízení zahájené tímto podáním se zastaví. Údaje uvedené v takto podaném dodatečném daňovém přiznání nebo dodatečném vyúčtování se využijí při vyměření či doměření této daně.

    Dodatečné daňové přiznání k dani z příjmů za zdaňovací období r. 2013 lze tedy podat po zákonném termínu pro podání řádného daňového přiznání, tedy počínaje dnem 2. 4. 2014, resp. 2. 7. 2014.

    Podle výsledků doměřovacího řízení doměří správce daně daň ve výši rozdílu poslední známé daně a částky nově zjištěné a tento doměřený rozdíl na dani současně předepíše do evidence daní. V § 38p ZDP nalezneme podmínky pro uplatnění vyšších částek odčitatelných položek od základu daně z příjmů v případě podání dodatečného daňového přiznání na vyšší daň. V odst. 1 tohoto ustanovení nalezneme podmínky uplatnění vyšších odčitatelných položek u poplatníků daně z příjmů právnických osob a v odst. 2 podmínky uplatnění vyšších odčitatelných položek u poplatníků daně z příjmů fyzických osob.

    (Více se o tomto tématu dočtete v měsíčníku PaM 5/2014)


    OPRAVNÉ A DODATEČNÉ DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ

    Neziskový poplatník se může dostat do situace, že zjistí, že v jím podaném daňovém přiznání jsou uvedené chybné údaje a daň tak má být vyšší nebo nižší. Jakým způsobem tuto situaci řešit?

    Problematiku opravných a dodatečných daňových přiznání řeší zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád, v platném znění, konkrétně opravné daňové přiznání v § 138 a dodatečné daňové přiznání v § 141 daňového řádu.

    Co se týká opravného daňového přiznání, z úpravy § 138 daňového řádu vyplývá, že před uplynutím lhůty k podání daňového přiznání může daňový subjekt nahradit daňové přiznání, které již podal, opravným daňovým přiznáním. Jedná se tedy o situaci, že daňový subjekt objeví chybu v podaném daňovém přiznání ještě před uplynutím lhůty pro podání řádného daňového přiznání. V řízení se dále postupuje podle tohoto opravného daňového přiznání a k předchozímu daňovému přiznání se nepřihlíží.

    Příklad
    Veřejně prospěšný poplatník podává daňové přiznání k dani z příjmů právnických osob za zdaňovací období roku 2013 s termínem do 1. 7. 2014, protože podléhá povinnému auditu. Daňové přiznání podá dne 21. 4. 2014. Následně ale zjistí, že do daňového přiznání nebyly chybně zahrnuty nepeněžní příjmy ve výši 147 000,- Kč, které představují zdanitelný příjem. Toto pochybení bylo zjištěno 10. 6. 2014 a 15. 6. 2014 bylo podáno opravné daňové přiznání. Správce daně nebude k původnímu daňovému přiznání ze dne 21. 4. 2014 vůbec přihlížet a bude brát v úvahu pouze přiznání ze dne 15. 6. 2014.


    Vzhledem ke skutečnosti, že opravné daňové přiznání je podáno před uplynutím lhůty k podání daňového přiznání, s podáním takovéhoto přiznání nejsou a nemohou být spojeny žádné sankce.

    Opravné daňové přiznání lze podat i opakovaně, pokud ještě neuplynula lhůta pro jeho podání.

    Důležité je také doplnit, že takto lze postupovat i u dodatečných daňových přiznání, samozřejmě se zohledněním příslušných lhůt pro jejich podání.

    Co se týká dodatečného daňového přiznání, tam je situace o něco složitější. Pokud daňový subjekt zjistí, že daň se má lišit od poslední známé daně, a lhůta pro uplynutí daňového přiznání již uplynula, situaci je nutné řešit dodatečným daňovým přiznáním. Úprava a další postup se bude lišit podle toho, zda daň má být vyšší nebo nižší než poslední známá daň.
    Zjistí-li daňový subjekt, že daň má být vyšší než poslední známá daň, je dodatečné daňové přiznání povinen podat, a to do konce měsíce následujícího po měsíci, ve kterém to zjistil. Ve stejné lhůtě je i rozdílnou částku povinen uhradit.

    Příklad
    Příspěvková organizace dne 11. 4. 2014 zjistí, že v daňovém přiznání za zdaňovací období roku 2013, které podala do 1. 4. 2014, nezahrnula do základu daně příjmy z reklamy, které byly chybně zaúčtovány jako výnosy příštích období. Tím nesprávně snížila svůj základ daně a daň má tak být správně vyšší o částku 19 000 Kč.
    Příspěvková organizace je tak do 31. 5. 2014 povinna podat dodatečné daňové přiznání na daň vyšší a ve stejné lhůtě, tedy do 31. 5. 2014, uhradit i rozdílnou částku ve výši 19 000,- Kč.


    Povinnost podat dodatečné daňové přiznání trvá, pokud běží lhůta pro stanovení daně. Ta je vymezena v § 148 daňového řádu a obecně činní 3 roky, přičemž počne běžet dnem, v němž uplynula lhůta pro podání řádného daňového přiznání. Problematika lhůty pro stanovení daně je ale mnohem složitější a vydala by na samostatný příspěvek, proto si v tuto chvíli vystačíme pouze s tímto základním konstatováním. Podání dodatečného daňového přiznání je jedním z úkonů, které přerušují běh lhůty pro stanovení daně a umožňují na druhé straně správci daně o takto dodatečně přiznané dani rozhodnout. Tato skutečnost vyplývá z ustanovení § 148 odst. 2 písm. a) daňového řádu.

    Ještě je nutné vysvětlit, co se rozumí poslední známou daní, ke které je vztahována nově zjištěná daň. Jedná se zároveň o částku, vůči které je změna dodatečným daňovým přiznáním prováděna.

    Z ustanovení § 141 odst. 1 daňového řádu vyplývá, že poslední známá daň je výsledná daň, jak byla správcem daně dosud pravomocně stanovena v dosavadním průběhu daňového řízení o této dani.

    Zjistí-li daňový subjekt, že daň má být nižší než poslední známá daň, je dodatečné daňové přiznání oprávněn podat, a to ve stejném termínu jako v případě podání na daň vyšší, tedy do konce měsíce následujícího po měsíci, ve kterém to zjistil. V dodatečném daňovém přiznání na daň nižší ale nelze namítat vady postupu správce daně, protože k těmto účelům slouží přezkum rozhodnutí, jak jej upravuje § 121 a násl. daňového řádu.

    Příklad
    Spolek dne 15. 4. 2014 zjistí, že v daňovém přiznání za zdaňovací období roku 2012 chybně zahrnul do základu daně příjmy z členských příspěvků, které měly být správně posouzeny jako příjmy osvobozené od daně a do základu daně tak zahrnuty být neměly. Tím nesprávně zvýšil svůj základ daně a daň má tak být správně nižší o částku 19 000 Kč.
    Poplatník je tak do 31. 5. 2014 oprávněn podat dodatečné daňové přiznání na daň nižší. Pokud bude takto nově stanovená daň správcem daně i vyměřena, je možné podat žádost o vrácení daně a přeplatek na dani ve výši 19 000 Kč tak bude vrácen.


    Podmínkou pro podání dodatečného daňového přiznání na daň nižší je samozřejmě skutečnost, že daň byla stanovena v nesprávné výši. Pokud poplatník podává daňové přiznání na daň nižší, je povinen také uvést důvody, které jej k tomu vedou, aby bylo možné ověřit, že daň byla stanovena v nesprávné výši.
    Pro úplnost je vhodné doplnit, že s účinností od 1. 1. 2013 byla z tohoto ustanovení odstraněna úprava, která podmiňovala podání dodatečného daňového přiznání na daň nižší tím, že vyšly najevo nové skutečnosti nebo důkazy, které nasvědčují tomu, že daň byla stanovena v nesprávné výši. Protože tato úprava způsobovala výkladové nejasnosti, byla vazba na nové skutečnosti nebo důkazy vypuštěna. Tím by měly být odstraněny pochybnosti ohledně toho, zda je možné podat daňové přiznání na daň nižší z důvodu faktického či právního omylu či chyby daňového subjektu při výpočtu daně v daňovém přiznání, tj. v situaci, kdy daňový subjekt přiznal více, než v souladu s aplikací hmotněprávní úpravy měl.

    Jak vyplývá z ustanovení § 141 odst. 4 daňového řádu, daňový subjekt je oprávněn ve výše uvedených lhůtách podat i takové dodatečné daňové přiznání, kterým se nemění poslední známá daň, ale pouze údaje daňovým subjektem dříve tvrzené. To znamená, že tato úprava umožňuje podat daňové přiznání i v případech, kdy se poslední známá daňová povinnost nemění, což může být např. v případech, kdy budou zjištěny okolnosti pro zvýšení poslední známé daně, současně ale má poplatník možnost např. uplatnit některou z nárokových slev či odpočitatelných položek, na které se nevztahuje ustanovení § 38p zákona o daních z příjmů. Tímto způsobem je tak možné zhojit předchozí chybu, aniž by se to nutně muselo promítnout do výše poslední známé daně.

    V dodatečném daňovém přiznání
    uvede daňový subjekt rozdíl oproti poslední známé dani a den jeho zjištění;
    v případě dodatečného daňového přiznání na daň nižší nebo neodchylující se od poslední známé daně poplatník musí uvést i důvody pro jeho podání. Tomu je přizpůsoben i formulář pro podání daňového přiznání a tyto údaje jsou jeho povinnou součástí.

    Úprava daňového řádu stanoví také důvody a případy, kdy je dodatečné daňové přiznání nepřípustné. Dodatečné daňové přiznání na daň nižší, než je poslední známá daň, není přípustné, pokud některé z rozhodnutí, z něhož vyplývá poslední známá daň, bylo učiněno podle pomůcek nebo vydáno na základě sjednání daně. Jedná se o případy, kdy daň byla stanovena náhradním způsobem, a to proto, že z důvodu nesoučinnosti nebo neunesení důkazního břemene ze strany daňového subjektu nemohla být daň stanovena způsobem řádným. V takové situaci je nutné nejdříve případně zpochybnit stanovení daně tímto náhradním způsobem, a to návrhem na obnovení řízení podle § 117 daňového řádu.

    (Více se o tomto tématu dočtete v měsíčníku PVS 5/2014)


     

     
     
    ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ

     
    OPRAVNÉ DD NA VYŠŠÍ DAŇ

    Z důvodu odjezdu na delší zahraniční zájezd podal poplatník s příjmy z podnikání za zdaňovací období r. 2013 řádné daňové přiznání dne 10. 2. 2014 a vyčíslil v něm daň ve výši 15 750 Kč. Tuto částku rovněž uhradil na bankovní účet příslušného správce daně. Při kontrole daňových dokladů po návratu z dovolené koncem března 2014 poplatník zjistí, že v daňovém přiznání opomenul zahrnout do zdanitelných příjmů fakturu za prodej zboží uskutečněný před vánocemi 2013 a uhrazený hotově dne 27. 12. 2013 ve výši 52 000 Kč.
    Může poplatník situaci ještě nějak napravit?

    Poplatník daně z příjmů fyzických osob může podat opravné daňové přiznání nejpozději do 1. 4. 2014, tj. v zákonném termínu pro podání daňového přiznání za r. 2013. V opravném daňovém přiznání zvýší své zdanitelné příjmy, uvede nový základ daně a novou daň ve výši 23 550 Kč. Protože poplatník při podání řádného daňového přiznání daň ve výši 15 750 Kč již uhradil na účet místně příslušného správce daně, zbývající rozdíl 7 800 Kč uhradí současně s podáním opravného daňového přiznání.
    Správce daně pak ve vyměřovacím řízení postupuje podle tohoto opravného daňového přiznání a k předchozímu (řádnému) daňovému přiznání nepřihlíží.

    OPRAVNÉ DD NA NIŽŠÍ DAŇ

    Společnost s r.o. nepodléhající auditu podala za zdaňovací období r. 2013 řádné DP k dani z příjmů právnických osob dne 25. 3. 2014, ve kterém vyčíslila výslednou daň ve výši 158 500 Kč. Dva dny po podání řádného DP účetní firmy zjistí, že v daňovém přiznání zahrnula společnost při úpravě výsledku hospodaření na základ daně náklady na reprezentaci ve výši 51 500 Kč dvakrát.
    Může společnost svou chybu ještě nějak napravit?

    V daném případě společnost může podat v zákonném termínu pro podání daňového přiznání za r. 2013, tj. nejpozději do 1. 4. 2014, opravné daňové přiznání, ve kterém sníží základ daně z příjmů o dvakrát zahrnuté náklady na reprezentaci, tj. o částku 51 500 Kč. Náklady na reprezentaci obsažené na účtu 513 jako účetní náklad je nutno obecně z výsledku hospodaření vyloučit, protože jsou daňově neuznatelné. Nově vypočtená daň bude nižší o 9 785 Kč. Pokud společnost na základě řádného daňového přiznání daň neuhradila, spolu s podáním opravného daňového přiznání uhradí novou daň ve výši 148 715 Kč na účet správce daně. V případě, že poplatník daně z příjmů na základě podání řádného DP uhradí vypočtenou daň v tomto DP na účet správce daně, a na základě podání opravného DP vypočte nižší daň, požádá poplatník správce daně o vrácení přeplatku na dani.

    SANKCE ZA DODATEČNÉ DP

    Poplatník daně z příjmů fyzických osob vyčíslil v daňovém přiznání za zdaňovací období r. 2013 daňovou povinnost ve výši 29 900 Kč a platba byla připsána na účet správce daně dne 4. 4. 2014. Při archivaci dokladů z vedení daňové evidence za r. 2013 poplatník v září 2014 zjistí, že do daňových výdajů za r. 2013 zahrnul rovněž výdaje spojené s technickým zhodnocením své provozovny. Jedná se o částku 65 000 Kč. Proto poplatník dne 15. 10. 2014 podá dodatečné daňové přiznání na vyšší daň za zdaňovací období r. 2013 a vyčíslí v něm novou daň z příjmů ve výši 39 650 Kč a nedoplatek na dani ve výši 9 750 Kč je připsán na účet správce daně dne 17. 10. 2014.
    Jaké má dodatečné DP daňové důsledky pro poplatníka?

    Při dodatečném daňovém přiznání na vyšší daňovou povinnost podaném daňovým subjektem nepřipadá v úvahu penále z nedoplatku daně. V úvahu připadá pouze úrok z prodlení za období od 8. 4. 2014 do 17. 10. 2014. Tento činí (předpokládejme neměnnou výši repo sazby 0,05 %): 9 750 Kč x (0,05 % + 14 %) x 193 dnů: 365 dnů: 100 = 724 Kč Podání dodatečného daňového přiznání na vyšší daň má vliv i na platbu záloh na daň. Na základě výše daně za r. 2013 uvedené v řádném daňovém přiznání neměl povinnost poplatník ve smyslu § 38a ZDP platit v dalším zálohovém období od 2. 4. 2014 zálohu na daň (poslední známá daňová povinnost nepřesáhla 30 000 Kč). Vzhledem k tomu, že v dodatečném daňovém přiznání je překročena hranice poslední známé daňové povinnosti 30 000 Kč, pak v souladu se zněním § 38a odst. 1 a odst. 3 ZDP je povinen poplatník dne 15. 12. 2014 hradit zálohu na daň ve výši 40 % poslední známé daňové povinnosti, tj. zálohu ve výši 15 900 Kč.



    (Více na toto téma najdete v měsíčníku PaM 5/2014)

     

     
     
    P6 AKTUAL

     
    Částka číslo 22/2014 ze dne 7.4.2014
    53/2014 Vyhláška o tiskopisech formulářů podle zákona o návykových látkách
    54/2014 Vyhláška o vzorech formulářů a průkazu inspektora a limitních množstvích látek podle zákona o prekursorech drog
    55/2014 Vyhláška o stanovení ochranného pásma I. stupně přírodního léčivého zdroje minerální vody jímané vrtem BJ23 - Eliščin pramen v katastrálním území Poděbrady


    Částka číslo 23/2014 ze dne 7.4.2014
    56/2014 Zákon, kterým se mění zákon č. 499/2004 Sb., o archivnictví a spisové službě a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů
    57/2014 Zákon, kterým se mění zákon č. 191/2012 Sb., o evropské občanské iniciativě
    58/2014 Zákon, kterým se mění zákon č. 62/2003 Sb., o volbách do Evropského parlamentu a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
    59/2014 Zákon, kterým se mění zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů
    60/2014 Zákon, kterým se mění zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
    61/2014 Zákon, kterým se mění zákon č. 350/2011 Sb., o chemických látkách a chemických směsích a o změně některých zákonů (chemický zákon), ve znění zákona č. 279/2013 Sb., a některé další zákony
    62/2014 Zákon, kterým se mění zákon č. 477/2001 Sb., o obalech a o změně některých zákonů (zákon o obalech), ve znění pozdějších předpisů
    63/2014 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 409/2003 Sb., k provedení zákona č. 62/2003 Sb., o volbách do Evropského parlamentu a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů


    Částka číslo 24/2014 ze dne 7.4.2014
    64/2014 Zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím kontrolního řádu
    65/2014 Vyhláška o vzoru služebního průkazu zaměstnance České obchodní inspekce


    Částka číslo 25/2014 ze dne 9.4.2014
    66/2014 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 450/2005 Sb., o náležitostech nakládání se závadnými látkami a náležitostech havarijního plánu, způsobu a rozsahu hlášení havárií, jejich zneškodňování a odstraňování jejich škodlivých následků, ve znění vyhlášky č. 175/2011 Sb.
    67/2014 Sdělení Českého statistického úřadu o zavedení Klasifikace institucionálních sektorů a subsektorů


    Částka číslo 26/2014 ze dne 9.4.2014
    68/2014 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 352/2000 Sb., kterým se mění některé vyhlášky ministerstev a jiných správních úřadů, ve znění nařízení vlády č. 42/2003 Sb.
    69/2014 Vyhláška o technických podmínkách věcných prostředků požární ochrany
    70/2014 Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí o výši průměrné hrubé roční mzdy v České republice za rok 2013 pro účely vydávání modrých karet podle zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů


    Částka číslo 27/2014 ze dne 14.4.2014
    71/2014 Vyhláška o obsahu, formě a náležitostech vedení záznamů o činnosti s uvedenou látkou kategorie 1
    72/2014 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 123/2006 Sb., o evidenci a dokumentaci návykových látek a přípravků
    73/2014 Vyhláška o požadavcích na národní referenční laboratoře a referenční laboratoře v oblasti činností vymezených zákonem o Ústředním kontrolním a zkušebním ústavu zemědělském




     

     
     
    PRAKTICKÁ KOMUNIKACE

     
    NEBOJTE SE KRITIKY

    Nevím, jestli se mnou budete souhlasit, ale myslím si, že většina lidí, když slyší slovo kritika, nemá z něho, resp. z toho, co představuje, pozitivní pocity. Když slyšíme výroky typu „zkritizovali její účes“, „zkritizoval moji práci“, „zkritizovala jsem jeho vystupování na veřejnosti“, jakoby předpovídá negativní hodnocení.

    Musí být kritiky jen negativní?

    Většina autorů směřuje k tzv. konstruktivní kritice, tedy k takové formě hodnocení, které by mělo posílit pozitivní a současně poskytnout informace o negativním, tedy o tom, co nebylo dobře udělané. Konstruktivní kritika by měla být nápomocná při zlepšování zaměstnanců. Převaha lidí, jsou-li podrobeni kritice, ji ale vztahuje na sebe jako na osobnost (na svoje JÁ) a ne na své jednání a chování v určité situaci. V tomto pojetí tedy kritiku chápou jako jistý útok vůči své osobě a velmi rychle přistoupí k vysvětlování, obhajování, omluvám. Je přece přirozené chtít být dobrý, a když nás někdo kritizuje, náš vlastní pozitivní obraz sebe sama nám narušuje. Důležitým faktorem je, kdo a jakým způsobem kritiku vyslovuje. Jestli ten, kdo nás kritizuje:
  • Je pro nás autoritou.
  • Vystihl vhodnou dobu.
  • Jakým způsobem svá kritická slova formuloval, jestli byl konkrétní (anebo mluvil jen všeobecně a mlhavě).
  • Jestli to, co bylo řečeno, bylo emočně podbarvené, například křikem, prudkými gesty. Kritika je vždy o dvou stranách – o tom, kdo kritiku podává, a o tom, kdo ji přijímá. Obě se musí naučit s kritikou pracovat, aby z ní mohli něco pozitivního vytěžit.

  • Ten, kdo kritiku dává, by se měl naučit, jak ji vhodně podat. Přijímající by se mohl zase zamyslet nad tím, jak kritiku přijmout, zpracovat a pojmenovat si to, co si z kritiky chce vzít.

    To, jak a kdo kritiku říká,
    je pro její zpracování rozhodující. Reakce na kritiku do značné míry závisí na vztahu mezi kritikem a kritizovaným (v pracovní oblasti i na mocenském či kompetenčním vztahu). Manažeři mohou kritizovat z moci své pozice. Když ale kritizujete svého nadřízeného, stavíte se do určité míry nad něho. Je otázkou jeho lidské zralosti, jak tuto kritiku přijme. V realitě se toto asi neděje často – i když jsme nespokojeni se svým šéfem, málokdy se to doví z přímé komunikace. Důležitým faktorem je vztah kritik – kritizovaný. Mám s kritikem dobrý vztah? Je to člověk, kterému důvěřuji? Je pro mě autoritou? Do jaké míry dám na jeho úsudek? Od uznávaného kolegy nebo nadřízeného přijmeme asi kritiku lépe, než od člověka, o jehož pracovní kompetenci pochybujeme.
    Druhým stejně důležitým faktorem je způsob, jakým je kritika vyslovena. Když svoji nespokojenost duším v sobě, je jisté, že když jednoho dne přeteče pohár trpělivosti a mega dávka zadržované kritiky vytryskne na druhého tak, že se v ní málem „utopí“. Křik a hodně negativních slov aktivují obranné mechanismy kritizovaného. Pro příjemce je též nevhodná kritika, která spočívá v obecných výčitkách typu „vždycky“, „nikdy“. Podle možností je lepší se na vyslovení kritiky připravit, zformulovat konkrétní věci a ty pojmenovat.
    Když máme být konkrétní, tak např.:
  • Místo doporučení, že „Jožka by si měl lépe řídit svůj čas“, přijďte s tím, že by si mohl každé ráno sepsat nejdůležitější úkoly, což mu umožní se soustředit a dokončovat věci včas.
  • Místo vykřikování, že „v kanclu je strašný bordel, jak to vypadá, když sem přijdou klienti“ zkuste říct „byl bych rád, kdyby kancelář mohla být průběžně udržovaná v pořádku, aby si klienti měli kam sednout a cítili se tu příjemně“.
  • Když se rozhodnete vyslovit kritiku, můžete postupovat např. podle těchto doporučení:
  • Sepište si své komentáře k práci jednotlivých zaměstnanců. Do jednoho sloupce napište pozitiva, do druhého negativa.
  • Z každého negativního hodnocení se pokuste udělat konstruktivní poznámku – co může pracovník udělat pro změnu.
  • Přidejte všechny tipy a doporučení, které vás napadají. Buďte konkrétní. Když znáte např. vhodnou knihu či školení, doporučte je.
  • Specificky v pracovní oblasti bychom mohli vnímat tendenci nejistých manažerů přiklánět se k velmi opatrné kritice, snad z obavy o svoji autoritu. Je pravda, že s kritikou je nutno se naučit žít a pracovat. Ale jestli se snažím já o konstruktivní přístup a ne o shození druhé strany, její práce a neútočím na osobnost člověka, je dobrá šance, že moje kritická slova budou přijata a pochopena správně.

  • Aby byla kritika konstruktivní, měla by mít nějaká pravidla – nejen ve své práci, ale i v běžném životě potřebujeme nějakou informaci o tom, jak nás vnímá okolí, potřebujeme prostě nějaké reakce na naše jednání a chování. V pracovní oblasti, pokud lidé nedostávají takové informace pravidelně, můžou si domýšlet extrémně negativní i extrémně pozitivní hodnocení svého výkonu. „Určitě je se mnou nespokojený.“ „Neodpovídám jeho požadavkům.“ „Jsem favorit v týmu a určitě to budu já, koho čím jak nejdřív pověří důležitým úkolem.“

    Pracovníci na manažerských pozicích,
    kteří nedoceňují význam jednoznačného vyjádření spokojenosti či nespokojenosti, jsou v praxi běžní. Je pravdou, že poskytnout kvalitní zpětnou vazbu není vždy jednoduché. Poskytovat ji častěji, tedy informaci o spokojenosti s prací podřízených, je příležitost povzbudit je. Na druhé straně je třeba zaměstnanci oznámit, čeho se má vyvarovat a jak by měl zlepšit svůj výkon.
    Informace, o nichž mluvíme, by měli manažeři poskytovat průběžně, ne jen při ročním zhodnocení. Pokud při té příležitost chcete poskytnout negativní informaci, může to vyznít jako účelový útok.

    Chceme-li dosáhnout odpovídající změnu pracovního chování, potřebujeme zpětnou vazbu formulovat tak, aby v zaměstnanci nevyvolala odmítavé a obranné reakce. A pomoci mu najít způsob, jak dosáhnout změny.

    Když popisujeme nepřijatelné jednání, bylo by vhodné ho konfrontovat s konkrétními výkonovými standardy, kterých se nepodařilo dosáhnout. Konstruktivní kritika spočívá v nehodnotícím neutrálním popisu kritizovaného jednání a jeho důsledků bez jakékoli interpretace. Když z pozice kritika chcete pomoci při hledání východisek, můžete efektivně nabídnout podněty a návrhy, ne direktivní příkazy. Z podnětů si lidé často sami odvodí, co by mělo být cílem změny. Jestli se jedná o dlouhodobější problém (např. opakované příchody, nedodržování termínů atd.), bylo by vhodnější formulovat jistý plán změny. Ten pak určuje konkrétní kroky, které by měl zaměstnanec za přesně stanovené období udělat, aby došlo k žádoucí nápravě. V návaznosti na takto formulovaný plán je vhodné pravidelně, třeba měsíčně, se scházet a poskytnout si navzájem informace, jak se pracovníkovi daří či nedaří.

    Přijmout kritiku je umění
    - když se k naší práci, činnosti či jen k uvařenému obědu někdo vyjádří kriticky a opravdu nám chce kde co vytknout, automaticky zaujímáme obranný postoj. Vždyť jsem se snažil! Jistě, snahu nám nikdo neupírá, ale s obranou jsme mohli počkat, dát si chvíli na čas, abychom vůbec vyslechli, co nám chtějí říct. Schopnost přijmout kritiku je totiž někdy o vyrovnání se se stížnostmi, výčitkami, možná ironickými poznámkami a tomu je třeba přizpůsobit jak své reakce, tak i další jednání.
    Tomu, abychom byli schopni kritiku přijmout bez mrknutí oka, stojí v cestě naše vlastní prožívání pocitu osobní stability. Nepotřebujeme, aby nám někdo narušoval náš „self-concept“ (Jsem dobrý, šikovný, umím to dělat dobře atd.), přičemž platí, že čím víc si člověk věří, čím stabilnější je jeho „sebeobraz“, tím jednodušší je kritiku přijmout a zpracovat. Vhodně podaná kritika je cenný informační zdroj. Když se ji rozhodneme nevyslechnout, pravděpodobně se tak sami zbavíme jistých signálů, které nám okolí (naši kolegové, příbuzní atd.) vysílají.

    Obvyklé reakce na kritiku
    jsou:
  • Přitakávání – ustoupíme každé kritice, aniž bychom se nad ní zamysleli, jestli je opodstatněná.
  • Lhostejnost – „ale prosím tě“, „myslel jsem, že se ti zas nebude něco líbit“, zjednodušujeme, zlehčujeme, nebereme na vědomí.
  • Útok – nejlepší obranou je útok. Začínáme vysvětlovat, obhajovat se, případně vrátíme jako smeč druhé straně nějakou kritiku.
  • Řešení problému – kompetentně přistoupíme k poskytnuté kritice, začneme se jí konstruktivně zabývat.

  • Protože ale nic není zcela jednoznačné, spíš se setkáme se smíšenými reakcemi. Ty závisí na kontextu, na naší aktuální životní situaci, na aktuálním osobnostním nastavení. Celý tento kontext si můžeme představit jako baterii. Je-li nabitá (protože se cítíme sebejistí, kompetentní), reagujeme na kritiku poměrně stabilně. Je-li naopak vybitá (máme osobní problémy, jsme nejistí poměry na pracovišti či problémy ve vztahu), reagujeme obvykle velmi útočně.

    Kritika anebo zpětná vazba?
    Jak jsme už v úvodu zmínili, kritika je obvykle vnímána jako něco negativního a mnozí autoři se přiklánějí k rozlišování mezi kritikou a zpětnou vazbou. Pro některé je zpětná vazba příliš jemná a díky tomu se míjí účinkem. Pro jiné je to zase skvělý způsob, jak říci i nepříjemné věci přijatelným způsobem.
    Nejefektivnější je vyžádaná zpětná vazba. Rozdíly mezi oběma pojmy jsou vnímány takto:
  • Zpětná vazba – informace, které jsou podávány s cílem pozitivní změny v chování, je specifická a jasná, využívá popisnou formu, je zaměřená na jednání a na budoucnost, hledá řešení.
  • Kritika – emocionálně podbarvená, cílem je říci, jak bys to podle mě mohl dělat, je všeobecná a zamlžená, využívá hodnotící formu, je zaměřená na osobu a na minulost, hledá viníka.
  • Proto je důležité naučit se zpětnou vazbu podávat konstruktivně, abychom své vztahy budovali a ne likvidovali. Když podáme bouřlivou kritiku, obvykle útočíme na to nejcitlivější, na osobnost, na JÁ. Jestli se držíme zásad zpětné vazby, tak popisujeme chování člověka (které se dá samozřejmě změnit, zlepšit).

    Zpětná vazba by mohla být vnímána jako dar, který jsme dostali a můžeme s ním něco udělat. Může nám pomoci pokročit, dovědět se o tom, jak působíme na druhé, můžeme zdokonalit svoje dovednosti.
    Zpětná vazba nebo konstruktivní kritika – ať už použijeme ten či onen výraz, když ji dostanete, měli byste být ochotni s ní pracovat.

    Zatímco pozitivní zpětná vazba nám lichotí a dělá našemu JÁ dobře, negativní nemáme v oblibě a neradi ji posloucháme. Ale i v ní najdeme užitečné informace. Negativní zpětnou vazbu je třeba vnímat jako něco, co vás posílí, co vám dá příležitost zlepšit se. Nebojte se zpětné vazby či kritiky! Postupem času a zvyšováním vlastních kompetencí se naučíte zvládat pracovní úkoly s větší jistotou a sebedůvěrou. Ale i poté by pro nás jistá míra kritičnosti pro nás měla zůstat jakousi celoživotní průvodkyní. Jak ve směru k nám samým, tak ve směru ke kolegům podřízeným či nadřízeným. Jak tedy můžete přistoupit k dávání a přijímání zpětné vazby?

    Dávání ZV
  • Mluv za sebe (JÁ si myslím, MNĚ se zdá apod.).
  • Tuto vazbu nabízej, ale nevnucuj.
  • Dbej na rovnováhu pozitivních a negativních informací.
  • Rozlišuj mezi pozorováním a hodnocením („všiml jsem si, že …“ místo „ty jsi nezodpovědný“).
  • Nedávej moc informací najednou, nabídni jen tolik, kolik bude užitečné (pravděpodobně akceptované).
  • Nečekej dlouho, obrať se se zpětnou vazbou na dotyčnou osobu hned (nemá význam mluvit o věcech, které se staly před půl rokem).

  • Přijímání ZV
  • Každý má právo na svůj úhel pohledu.
  • Zpětná vazba je dar.
  • Nereaguj hned, promysli si, co jsi slyšel, a až potom rozhodni, jestli informaci přijmeš nebo zamítneš.
  • Když jsi nerozuměl, zeptej se.
  • Vyhni se argumentaci, neomlouvej se (neříkej „já jsem jen chtěl, aby…“, dej si čas, abys o všem popřemýšlel.
  • Dej vědět dávajícímu, co uděláš se zpětnou vazbou.

  • Nebojte se požádat o zpětnou vazbu,
    je to možná netypické, ale když si chceme být jistí, že jsme práci udělali dobře, když chceme poznat názor a postoj našeho pracovního či soukromého okolí, měli bychom si zvyknout na pravidelnou zpětnou vazbu. Naše okolí nám ji často nedá, protože nás nechce ranit, protože se mu nechce vysvětlovat, protož se bojí naší reakce. Zastáváme ale názor, že je lepší znát názor okolí – s ním můžete pak pracovat. Využijte zpětnou vazbu a vytěžte z ní maximum. Pro zamyšlení vám nabídneme několik bodů:
    1. Neberte zpětnou vazbu osobně, berte ji jako informaci, která vám bude pomocí při dosahování vašich cílů.
    2. Odložte vaše hodnocení, zastavte v hlavě myšlenky, které vám hned nabíhají jako odpovědi, vaše obrana. Dobře poslouchejte, co vám chce druhá strana říci. Pokuste se potlačit hněv, jestli ho slova druhé strany vyvolala. Vydýchejte to.
    3. Přemýšlejte o tom, co jste slyšeli. Když vám něco není jasné, zeptejte se, „dobře, tomu rozumím tak, že…“, „tomuto moc nerozumím, můžeš mi ještě jednou říct, co jsi tím myslel?“.
    4. Když vám druhá strana nedala žádný návrh na změnu, tedy co byste mohli udělat jinak, zeptejte se na to. Jak si „dávající“ představuje zlepšení?
    5. Když to budete považovat za přínosné, zeptejte se i jiných (kolegů, rodinných příslušníků), jak oni vnímají danou situaci a jaký je jejich názor na ni.
    6. Popřemýšlejte o tom, jestli jste podobnou zpětnou vazbu nedostali už víckrát, od různých lidí. Jestli se nemůže jednat o nějaký váš vzorec jednání, který byste mohli změnit.
    7. Po zvážení a vyslechnutí různých stran se rozhodněte, jestli a co z řečené zpětné vazby chcete přijmout, a jestli byla konstruktivní a oprávněná. Klidně odmítněte to, co z vašeho hlediska není pravda, odvolejte se na fakta.
    8. Nemá význam řešit věci pod vlivem emocí. Když cítíte hněv, zmatek, rozhořčení, raději si nechejte čas na rozmyšlení a odložte vaši reakci: „Promiň, teď nevím jak reagovat, potřebuji o tom trochu popřemýšlet. Můžu za tebou přijít zítra ráno?“

    Závěr
    Naučit se vcítit do druhých lidí a tím pádem být citliví nejen na fakta, ale i na emocionální prožívání, to trvá dlouho. Ne všichni lidé mají tento dar. Ale minimálně je dobré na to myslet a pokusit se zachytit i tuto druhou část pracovních vztahů. Možná nejdůležitější je, abyste byli pokorní. Jsme všichni nedokonalé bytosti, které občas šlápnou vedle. Pro nápravu nám může pak pomoci konstruktivní kritika, anebo zpětná vazba.

    Mgr. Mária Kopčíková

     

     
     
    CHYBOVAT ZNAMENÁ PLATIT

     
    Termíny pro praxi v dubnu 2014

    15. dubna
    Úterý
    Daň silniční Zaplacení zálohy na daň silniční za I. čtvrtletí 2014
    (§ 10 odst. 1 a 4 zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční)
    16. dubna
    Středa
    Zdravotní pojištění – OSVČ Doplacení pojistného na zdravotní pojištění za rok 2013 OSVČ nepodávající přiznání (pokud Přehled podala až 8. 4., jinak doplatek do 8 dnů po Přehledu)
    (§ 8 odst. 5 zák. č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
    22. dubna
    Úterý (za neděli 20. 4.)
    Daně z příjmů – plátce Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů z mezd za březen 2014
    (38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Sociální pojištění – OSVČ Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za březen 2014
    (§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za březen 2014
    (§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Sociální pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za březen 2014
    (§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezpečení)
    Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za březen 2014
    (§ 9 odst. 3 a 4 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Zdravotní pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za březen 2014
    (§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na zdravotní pojištění)
    Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za březen 2014
    (§ 25 odst. 3 zák. č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
    Důchodové spoření – zaměstnavatel Odvod záloh na důchodové spoření za účastnící se zaměstnance za březen 2014 ,br> (§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření)
    (§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    Podání hlášení (elektronické) k záloze na pojistné na důchodové spoření za březen 2014
    (§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření)
    (§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    25. dubna
    Pátek
    DPH Podání přiznání a zaplacení DPH za březen nebo za I. čtvrtletí 2014 u plátců (§ 101 odst. 1 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    Předložení výpisu z evidence za březen nebo I. čtvrtletí 2014 u plátce, který uskutečnil nebo přijal zdanitelné plnění v režimu přenesení daňové povinnosti
    (§ 92a odst. 3, 4 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    Podání souhrnného hlášení (elektronicky) plátce za březen nebo za I. čtvrtletí 2014, o intrakomunitárních plněních: dodání zboží, přemístění obchodního majetku, dodání zboží formou třístranného obchodu (byl-li plátce prostřední osobou) a poskytnutí služby (kterou má zdanit příjemce)
    (§ 102 odst. 1, 3 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    Podání přiznání k DPH identifikované osoby za březen 2014, pokud jí vznikla daňová povinnost, a její zaplacení
    (§ 101 odst. 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    Podání souhrnného hlášení identifikované osoby za březen 2014, o intrakomunitárních plněních: poskytnutí služby podle § 9 odst. 1, kterou má zdanit příjemce
    (§ 102 odst. 2 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)

     

     
     
    EKONOMIKA

     
    Název krajiny Název měny Měna 31.3. 1.4. 2.4. 3.4. 4.4. 7.4. 8.4. 9.4. 10.4. 11.4.
    Austrálie dolar AUD 18,361 18,361 18,387 18,43 18,4 18,531 18,523 18,574 18,616 18,585
    Brazílie real BRL 8,775 8,775 8,765 8,802 8,751 8,834 8,899 9,05 8,995 8,952
    Bulharsko lev BGN 14,03 14,03 14,036 14,042 14,03 14,024 14,033 14,017 14,02 14,041
    Čína renminbi CNY 3,201 3,201 3,207 3,21 3,208 3,224 3,219 3,212 3,183 3,186
    Dánsko koruna DKK 3,675 3,675 3,677 3,679 3,675 3,674 3,676 3,672 3,673 3,676
    EMU euro EUR 27,44 27,44 27,45 27,465 27,435 27,43 27,445 27,415 27,425 27,45
    Filipíny peso PHP 44,451 44,451 44,462 44,409 44,241 44,566 44,545 44,58 44,587 44,463
    Hongkong dolar HKD 2,565 2,565 2,566 2,568 2,568 2,581 2,579 2,567 2,551 2,552
    Chorvatsko kuna HRK 3,589 3,589 3,589 3,59 3,587 3,592 3,596 3,59 3,594 3,602
    Indie rupie INR 33,187 33,187 33,168 33,255 33,109 33,329 33,267 33,122 32,92 32,884
    Indonesie rupie IDR 1,752 1,752 1,76 1,764 1,76 1,77 1,769 1,763 1,742 1,734
    Japonsko jen JPY 19,268 19,268 19,26 19,197 19,166 19,275 19,376 19,46 19,453 19,51
    Jihoafrická rep. rand ZAR 1,881 1,881 1,878 1,876 1,871 1,885 1,896 1,902 1,902 1,884
    Jižní Korea won KRW 1,869 1,869 1,88 1,884 1,883 1,9 1,894 1,891 1,901 1,911
    Kanada dolar CAD 18,024 18,024 18,012 18,082 18,083 18,171 18,195 18,21 18,143 18,037
    Litva litas LTL 7,947 7,947 7,95 7,955 7,946 7,944 7,949 7,94 7,943 7,95
    Maďarsko forint HUF 8,933 8,933 8,92 8,937 8,93 8,949 8,936 8,98 8,989 8,942
    Malajsie ringgit MYR 6,096 6,096 6,1 6,092 6,069 6,106 6,112 6,143 6,135 6,114
    Mexiko peso MXN 1,523 1,523 1,523 1,525 1,519 1,528 1,533 1,535 1,522 1,511
    MMF SDR XDR 30,759 30,759 30,759 30,784 30,736 30,843 30,832 30,764 30,694 30,726
    Norsko koruna NOK 3,324 3,324 3,336 3,344 3,332 3,339 3,33 3,329 3,337 3,322
    Nový Zéland dolar NZD 17,199 17,199 17,259 17,07 16,99 17,123 17,174 17,259 17,201 17,151
    Polsko zlotý PLN 6,577 6,577 6,57 6,576 6,575 6,586 6,574 6,574 6,576 6,562
    Rumunsko nové leu RON 6,154 6,154 6,147 6,149 6,131 6,156 6,146 6,152 6,15 6,147
    Rusko rubl RUB 56,243 56,243 56,665 56,408 56,05 56,593 55,994 56,012 55,748 55,335
    Singapur dolar SGD 15,802 15,802 15,791 15,8 15,782 15,834 15,85 15,88 15,836 15,835
    Švédsko koruna SEK 3,067 3,067 3,085 3,084 3,063 3,061 3,058 3,058 3,029 3,024
    Švýcarsko frank CHF 22,504 22,504 22,543 22,523 22,473 22,421 22,49 22,472 22,521 22,575
    Thajsko baht THB 61,384 61,384 61,494 61,506 61,344 61,504 61,572 61,58 61,341 61,258
    Turecko nová lira TRY 9,246 9,246 9,257 9,383 9,308 9,369 9,433 9,503 9,432 9,318
    USA dolar USD 19,901 19,901 19,906 19,922 19,922 20,026 19,999 19,903 19,776 19,789
    Velká Británie libra GBP 33,121 33,121 33,105 33,169 33,074 33,18 33,182 33,263 33,152 33,109
    Izrael šekel ILS 5,704 5,704 5,726 5,736 5,741 5,747 5,726 5,717 5,702 5,706

     

     
     
    NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE

     
    Poradce, měsíčník č. 10/2014 (III/2014)
    • Zákon o pojistném na sociální zabezpečení... s komentářemJUDr. Tomáš Hejkal
    • Novinky v zákoně o rezervách od roku 2014Ing. Vladimír Hruška
    • Obchodní korporace z pohledu daní a účetnictvíIng. Dalimila Mirčevská
    • Nemovitosti dle nové právní úpravyJUDr. Jana Drexlerová

    Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 4/2014 (III/2014)
    • Povinná elektronická forma podáníIng. Václav Benda
    • Zdaňování autorských honorářů v roce 2014Ing. Vlasta Ptáčková
    • Opravné položky k pohledávkám podle zákona o rezerváchIng. Helena Machová
    • Nové vymezení příjmů ze závislé činnostiIng. Ivan Macháček
    • Konsolidovaná účetní závěrkaIng. Vladimír Hruška
    • Zápočtový list a pracovní posudekJUDr. Ladislav Jouza

    Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 3-4/2014 (II/2014)
    • Účtový rozvrh pro podnikateleIng. Vladimír Hruška

    Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 4/2014 (III/2014)
    • Aktuální změny v pracovním právuJUDr. Ladislav Jouza
    • Ústní ukončení pracovního poměruIng. Ivan Macháček
    • Potvrzování důležitých skutečností ve zdravotním pojištěníIng. Antonín Daněk
    • Kódy používané ve zdravotním pojištění při zaměstnávání cizincůIng. Antonín Daněk
    • OSVČ a přeplatek ve zdravotním pojištění za rok 2013Ing. Antonín Daněk
    • Cestovní náhrady zaměstnanců v roce 2014Ing. Martin Děrgel

    Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 4/2014 (III/2014)
    • Katastrální vyhláška – novela zákonaIng. Karel Janda
    • Zákaz smluvních pokut malým písmem v obchodních podmínkáchRichard W. Fetter
    • Nelegální práce – aktuální judikaturaRichard W. Fetter
    • Příplatky k platu – aktuálněJUDr. Ladislav Jouza
    • Zastupování obce ve správě daníIng. Karel Janda
    • Změny finanční legislativy – aktuálněIng. Eduard Komárek

    1000 řešení – měsíčník č. 4/2014 (III/2014)
    • Zákon o DPH po noveleIng. Zdeněk Kuneš
    • Sociální pojištěníJUDr. Tomáš Hejkal
    • Daně z příjmů
    • Daň z přidané hodnoty
    • Zákoník práce

    Monotematiky:

    Účetní závěrka podnikatelů za rok 2013 – Ing. Jiří Koch
    • účetní zásady,
    • účetní knihy,
    • inventarizace
    • účetní závěrka

    Pomocník mzdové účetní – Ing. Miroslav Bulla
    • nemocenské pojištění,
    • přídavky na dítě,
    • cestovní náhrady
    • mzdy a platy

    Roční zúčtování příjmů za rok 2013 – Ing. Martin Děrgel
    • ze závislé činnosti,
    • z funkčních požitků,
    • roční zúčtování záloh

    Účetní závěrka podnikatelů za rok 2013 – Ing. Jiří Koch
    • fyzické osoby
    • právnické osoby
    • vzory podání
    • vyplnění tiskopisy

    Připravujeme monotematiku:
    Daňové a nedaňové výdaje 2014 – Ing. Eva Sedláková
    • daňově uznatelné výdaje
    • nedaňové výdaje

    PŘIPRAVUJEME

    Poradce, měsíčník č. 11/2014 (IV/2014)
    • Zákon o účetnictví s komentářemIng. Zdenka Cardová

    Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 5/2014 (IV/2014)
    • Změny v osvobození od DPFO - Ing. Martin Děrgel
    • Dodání vybraných nemovitých věcí - Ing. Zdeněk Kuneš
    • Dary v roce 2014 a daň z příjmů - Ing. Helena Machová
    • Konsolidační metody - Ing. Vladimír Hruška
    • Ukládání sankcí dle stavebního zákona - JUDr. Jana Drexlerová
    • Zdraví škodlivé pracovní prostředí a příplatky za něj - JUDr. Eva Dandová

    Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 7/2014 (III/2014)
    • Povinnosti plátců DPH - Ing. Václav Benda

    Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 5/2014 (IV/2014)
    • Podání opravného daňového přiznání - Ing. Eva Sedláková
    • Dopady NOZ na pracovní právo - JUDr. Ladislav Jouza
    • Srážky se mzdy - JUDr. Jana Drexlerová
    • Dovolená v roce 2014 - JUDr. Ladislav Jouza
    • Práce dětí - JUDr. Eva Dandová
    • Příjmy osvobozené od daně - Ing. Helena Machová

    Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č.5/2014 (IV/2014)
    • Skončení pracovního poměru ze zdravotních důvodů - JUDr. Ladislav Jouza
    • Uplatňování DPH u elektroodpadu - Ing. Zdeněk Kuneš
    • DPH u nájmu v roce 2014 - Ing. Václav Benda

    1000 řešení – měsíčník č. 5/2014 (IV/2014)
    • Opravné daňové přiznání - Ing. Ivan Macháček
    • Zdravotní pojištění - Ing. Antonín Daněk
    • Daně z příjmů
    • Daň z přidané hodnoty
    • Účetnictví
    • Zákoník práce



    Vážení čtenáři, pokud jste si nestihli předplatit ediční ročník 2014 jednotlivých měsíčníků, můžete tak učinit telefonicky: 558 731 125, 731 126, 731 127, faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz. Těšíme se na Váš zájem o naše publikace i v roce 2014, první číslo nového ročníku vyjde již v prosinci 2013.

     

     
     
    HORKÁ TÉMATA

     
    Povinnost plátce DPH
    Povinnost podat podání elektronickou formou se rozšířila. Po novele zákon o DPH je plátce povinen podat elektronicky na elektronickou adresu podatelny zveřejněnou správcem daně daňové přiznání i dodatečné daňové přiznání, hlášení a přílohy k daňovému přiznání. Jaké další nové povinnosti mají plátci DPH po novele zákona? Vše se dozvíte z našich publikací v balíčku, který je určen podnikatelům, živnostníkům, daňovým poradcům, účetním, ekonomům.

    • DÚVaP 5­6/2014 - Účetní souvztažnosti pro podnikatele - příspěvek
      /A5, cca str. 400/
    • DaÚ 4/2014 - Povinná elektronická podání - příspěvek
      /A4, str. 80/
    • PVS 2-3/2014 - Daň z nabytí nemovitých věcí - příspěvek
      /A4, str. 120/
    • 1000 řešení 4/2014 - DPH po novele - DPH po novele
      /A5, str. 96/
    • DaÚ 9/2013 - DPH při prodeji a vkladu podniku - příspěvek     zdarma
      /A4, str. 80/

    Cena balíčku je 640 Kč.
    Cena balíčku s 50 % slevou je 320 Kč.
    Ušetříte 320 Kč.

    Balíček pro účetní
    Publikace Daňové a nedaňové výdaje vznikla na základě četných dotazů čtenářů – poplatníků daně z příjmů, jak v praxi uplatnit do daňových výdajů některé konkrétní jimi vynaložené výdaje. Účtový rozvrh je jedna z nejdůležitějších vnitropodnikových směrnic. Naleznete v něm tvorbu analytických i syntetických účtů.
    V balíčku pro účetní najdou informace a odpovědi na mnoho dotazů účetní, mzdové účetní, podnikatelé, auditoři, daňoví poradci...

    • Daňové a nedaňové výdaje 2014 - monotematika
      /A5, str. 264/
    • DÚVaP 3-4/2014 - Účtový rozvrh pro podnikatele - příspěvek
      /A5, str. 256/
    • DaÚ 4/2014 - Konsolidovaná účetní závěrka - příspěvek
      /A4, str. 80/
    • Poradce 7/2014 - Změny prováděcí vyhlášky pro podnikatele k zákonu o účetnictví - příspěvek     zdarma
      /A5, str. 288/
    • CD E-Poradce     zdarma

    Cena balíčku je 680 Kč.
    Cena balíčku s 50 % slevou je 340 Kč.
    Ušetříte 340 Kč.

    Nájem a pacht v NOZ
    Nový občanský zákoník obsahuje rovněž novou právní úpravu v oblasti nájmu a přináší v této oblasti také nový termín – pacht. Novinkou je kromě jiného možnost nechat zapsat nájemní právo do katastru nemovitostí, mění se některá práva a povinnosti nájemce a pronajímatele, změny nastaly i při skončení nájmu. Jaké novinky nás ještě čekají v nájemních vztazích?
    Dočtete se v publikacích z našeho balíčku, které jsou určeny nejen auditorům, podnikatelům, ale i ekonomům, živnostníkům.

    • DaÚ 2-3/2014 - Nájem a pacht v NOZ (1.)/b> - příspěvek
      /A4, str. 120/
    • DaÚ 4/2014 - Nájem a pacht v NOZ (2.) - příspěvek
      /A5, str. 240/
    • PaM 2-3/2014 - Prodej a pacht závodu - příspěvek
      /A4, str. 120/
    • CD E-Poradce      zdarma

    Cena balíčku je 920 Kč.
    Cena balíčku s 50 % slevou je 460 Kč.
    Ušetříte 460 Kč.

    Daňový řád – novela
    Novela daňového řádu přinesla změny ohledně daňové informační schránky správce daně, které umožňují její širší využívání daňovými subjekty. Kdo zřizuje daňové informační schránky? Kdo tímto technickým vybavením disponuje?
    Více se již dozvíte v našich publikacích, které jsou určeny podnikatelům, živnostníkům, auditorům, exekutorům.

    • PVS 2-3/2014 - Změna daňového řádu od 1. ledna 2014/b> - příspěvek
      /A4, str. 120/
    • Poradce 7/2014 - Sankce dle zákona o účetnictví a daňového řádu - příspěvek
      /A5, str. 240/
    • Aktualizace I/1 (r. 2013) - Daňový řád - úplné znění zákona      zdarma
      /A5, str. 176/

    Cena balíčku je 505 Kč.
    Cena balíčku s 30 % slevou je 348 Kč.
    Ušetříte 157 Kč.

    Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů.

    Jen do vyprodání zásob.


    Balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem:

    RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY NEBO E- MAILEM DENNĚ V ČASE OD 9,00 – 15,00 HOD.

    Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.

    E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
    • Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
    • Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!

     

     
     
    KONTAKTY

     
    Adresa:   E-mail:
    ExiCon, s. r. o.
    Martina Rázusa 1140
    010 01 Žilina
    Slovenská republika
      objednavky@exicon.eu
     
    IČO: 44853530
    DIČ: 2022854900
    IČ DPH: SK2022854900
     
       
     
    Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 51548/L.

     

     


    V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu
    s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.

    Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
    Untitled Page