|
ZAMĚSTNANECKÉ BENEFITY – PŘÍSPĚVKY ZAMĚSTNAVATELE NA KULTURU, SPORT A REKREACI
Poskytování zaměstnaneckých benefitů, tedy různých peněžních nebo nepeněžních plnění zaměstnancům jejich zaměstnavatelem nad rámec sjednané mzdy, přispívá k motivaci zaměstnanců, k jejich spokojenosti s pracovními podmínkami u zaměstnavatele a k posílení pozitivního vztahu zaměstnance k zaměstnavateli. Balíček poskytovaných benefitů je jedním z významných rozhodovacích faktorů pro zaměstnance, kteří zvažují více pracovních nabídek. Jaké je daňové řešení této oblasti zaměstnaneckých benefitů, které se liší u zaměstnance i u zaměstnavatele v návaznosti na skutečnost, zda jsou příspěvky zaměstnavatele zaměstnancům poskytovány formou nepeněžního nebo peněžního plnění?
Příspěvek ve formě nepeněžního plnění zaměstnavatele
Daňové řešení u zaměstnance vyplývá z § 6 odst. 9 písm. d) ZDP. Od daně z příjmů ze závislé činnosti je osvobozeno nepeněžní plnění poskytované zaměstnavatelem zaměstnanci nebo jeho rodinnému příslušníkovi z fondu kulturních a sociálních potřeb, ze sociálního fondu, ze zisku (příjmu) po jeho zdanění anebo na vrub výdajů (nákladů), které nejsou výdaji (náklady) na dosažení, zajištění a udržení příjmů ve formě:
1. pořízení zboží nebo služeb zdravotního, léčebného, hygienického a obdobného charakteru od zdravotních zařízení, pořízení zdravotnických prostředků na lékařský předpis a použití vzdělávacích nebo rekreačních zařízení,
2. použití zařízení péče o děti předškolního věku včetně mateřské školy podle školského zákona, knihovny zaměstnavatele, tělovýchovných a sportovních zařízení,
3. příspěvku na kulturní nebo sportovní akce,
4. příspěvku na tištěné knihy, včetně obrázkových knih pro děti, mimo knih, ve kterých reklama přesahuje 50 % plochy
Při poskytnutí rekreace včetně tuzemského či zahraničního zájezdu je u zaměstnance z hodnoty nepeněžního plnění od daně osvobozena v úhrnu nejvýše částka 20 000 Kč za zdaňovací období.
Z výše uvedeného vyplývá, že osvobození od daně z příjmů ze závislé činnosti se vztahuje u zaměstnance výhradně na nepeněžní plnění zaměstnavatele. Půjde o případ, kdy zaměstnavatel sám uhradí příslušné výdaje a zaměstnanci předá poukazy, vstupenky, průkazky, čipy nebo permanentky. Přitom další podmínkou pro osvobození tohoto plnění zaměstnanci od daně z příjmů ze závislé činnosti je, že toto nepeněžní plnění je poskytováno zaměstnavatelem z FKSP, ze sociálního fondu, ze zisku po jeho zdanění anebo jako nedaňový výdaj.
Jako plnění zaměstnavatele zaměstnanci se posuzuje i plnění poskytnuté pro rodinné příslušníky zaměstnance. V pokynu GFŘ č. D-22 k § 6 odst. 9 písm. d) a e) ZDP se uvádí, že plnění pro rodinné příslušníky pro daňové účely může zaměstnavatel založit nejen na principu příbuzenského vztahu nebo na manželském svazku, ale i např. na faktickém soužití, neposkytuje-li zaměstnavatel plnění pro rodinné příslušníky zaměstnance podle zvláštního právního předpisu (např. podle vyhlášky o FKSP).
Mezi tato nepeněžní plnění zaměstnavatele poskytovaná jeho zaměstnancům počítáme např.:
- zakoupení vstupenek na kulturní pořady vč. vstupenek na různá vystoupení tuzemských a zahraničních kulturních osobností,
- zakoupení vstupenek resp. permanentek do sportovních zařízení jako jsou bazény, fitness centra, aquaparky, masážní salony, provozovny bowlingu, tenisové haly, golf, posilovny apod.,
- zakoupení vstupenek nebo permanentek do divadla,
- zakoupení vstupenek na sportovní akce,
- úhrada tuzemské a zahraniční rekreace cestovní kanceláři,
- poskytnutí poukázek na nákup zdravotnického zboží (vitaminy), nebo na poskytnutí služby,
- nově od roku 2018 příspěvek na tištěné knihy, včetně obrázkových knih pro děti, mimo knih, ve kterých reklama přesahuje 50 % plochy ad.
ZDP přitom neomezuje výši tohoto příspěvku zaměstnavatele na kulturní a sportovní akce. Od daně z příjmů zaměstnance tak bude osvobozena jak nepeněžní výše příspěvku na vstupenku do divadla např. ve výši 500 Kč, tak vstupenka na vystoupení zahraničního umělce ve výši 3 000 Kč. Limitující pro osvobození od daně z příjmů ze závislé činnosti je pouze částka 20 000 Kč nepeněžního plnění zaměstnavatele v souvislosti s poskytnutím příspěvku na tuzemskou a zahraniční rekreaci či zájezd.
Pokud výše uvedené nepeněžní plnění zaměstnavatele nesplní podmínku pro osvobození od daně z příjmů ze závislé činnosti u zaměstnance a dojde ke zdanění plnění zaměstnavatele u zaměstnance, bude nepeněžní příjem zaměstnance rovněž zahrnut do vyměřovacího základu pro odvod pojistného na sociální a zdravotní pojištění. Stanovení měsíční zálohy na daň u zaměstnance proběhne ze superhrubé mzdy.
K osvobození od daně z příjmů ze závislé činnosti u zaměstnance v případě nákupu knih na poukázky dle § 6 odst. 9 písm. d) bod 4 ZDP vydalo dne 9. 8. 2017 Generální finanční ředitelství ve spolupráci s Ministerstvem financí sdělení, že s účinností od 1. 1. 2018 dochází zákonem č. 170/2017 Sb., kterým se mění některé zákony v oblasti daní, k rozšíření množiny osvobozených příjmů uvedených v § 6 odst. 9 písm. d) zákona o daních z příjmů o nový bod č. 4 tohoto ustanovení, tj. k rozšíření nepeněžního plnění poskytovaného zaměstnavatelem zaměstnanci nebo jeho rodinnému příslušníkovi z fondu kulturních a sociálních potřeb, ze sociálního fondu, ze zisku po zdanění anebo na vrub výdajů, které nejsou výdaji na dosažení, zajištění a udržení příjmů o možnost poskytnutí příspěvku na tištěné knihy, včetně obrázkových knih pro děti, mimo knih, ve kterých reklama přesahuje 50 % plochy.
Rovněž problematika příspěvku zaměstnavatele na tištěné knihy byla předmětem příspěvku projednávaného na KOOV pod číslem 616/24.01.18, který byl bez rozporu uzavřen ke dni 24. 1. 2018.
Z toho příspěvku a stanoviska GFŘ k návrhům předkladatelů vyplývají možné varianty poskytnutí příspěvku zaměstnavatele, u kterých bude naplněna možnost daňového osvobození příspěvku zaměstnavatele dle § 6 odst. 9 písm. d) odst. 4 ZDP:
1. Zaměstnavatel poskytne zaměstnanci poukázky (ať již v listinné či elektronické podobě), které bude možné v příslušných knihkupectvích vyměnit za tištěné knihy, přičemž taková forma nejvíce naplní podmínky daného ustanovení;
2. Zaměstnavatel zajistí u prodejce knih pro zaměstnance možnost výběru knih s tím, že faktura za tyto knihy bude vystavena prodejcem knih přímo zaměstnavateli – v tomto případě je stále zachován nepeněžní charakter příspěvku;
3. Nemůže být vyloučena ani možnost, kdy zaměstnavatel poskytne zaměstnanci přímo tištěné knihy, obdobně jako je dnes obvyklé poskytování např. vitamínů zaměstnavatelem (tj. zaměstnavatel nakoupí knihy, resp. vitamíny, a poskytne je zaměstnanci). Při tomto výkladu je možné vyjít z toho, že uvedený příspěvek poskytl zaměstnavatel při nákupu předmětné knihy.
Prokázání splnění zákonných podmínek pro osvobození dle § 6 odst. 9 ZDP je plně na straně zaměstnavatele.
Tyto závěry je možné aplikovat i v situaci, kdy zaměstnavatel nehradí celou hodnotu knihy a zaměstnanec se na její úhradě částečně podílí, a to za předpokladu, že se nebude jednat o hotovostní nákup knih přímo poplatníkem, tzn., nepůjde o následné proplacení (či poskytnutí příspěvku zaměstnavatele) na základě předloženého paragonu poplatníkem.
Daňové řešení u zaměstnavatele
Daňové řešení u zaměstnavatele vychází z § 25 odst. 1 písm. h) ZDP. Podle tohoto ustanovení jsou daňově neuznatelnými výdaji (náklady) nepeněžní plnění poskytovaná zaměstnavatelem zaměstnanci ve formě
1) příspěvku na kulturní pořady, zájezdy, sportovní akce a tištěné knihy, včetně obrázkových knih pro děti, mimo knih, ve kterých reklama přesahuje 50 % plochy,
2) možnosti používat rekreační, zdravotnická a vzdělávací zařízení, závodní knihovny, tělovýchovná a sportovní zařízení, s výjimkou zařízení uvedených v § 24 odst. 2 písm. j) bod 1 až 3 ZDP.
Výjimkou dle výše uvedeného § 24 odst. 2 písm. j) bod 1 až 3 ZDP jsou výdaje (náklady) na pracovní a sociální podmínky, péči o zdraví a zvýšený rozsah doby odpočinku zaměstnanců vynaložené na:
- bezpečnost a ochranu zdraví při práci a hygienické vybavení pracovišť; výdaje (náklady) na pořízení ochranných nápojů lze uplatnit v rozsahu stanovených zvláštními právními předpisy,
- pracovnělékařské služby poskytované poskytovatelem těchto služeb v rozsahu stanoveném zvláštními právními předpisy a nehrazené zdravotní pojišťovnou, na lékařské prohlídky a lékařská vyšetření stanovené zvláštními předpisy,
- provoz vlastních vzdělávacích zařízení nebo výdaje (náklady) spojené s odborným rozvojem zaměstnanců a rekvalifikací zaměstnanců, pokud souvisejí s předmětem činnosti zaměstnavatele.
Pokud tedy zaměstnavatel uhradí formou nepeněžního plnění zaměstnanci například příspěvek na tuzemský nebo zahraniční zájezd, nebo poskytne zaměstnanci zakoupenou vstupenku do divadla, na kulturní vystoupení, nebo na sportovní zápas, bude toto nepeněžní plnění bez ohledu na výši tohoto plnění u zaměstnavatele jeho nedaňovým výdajem (nákladem). Zaměstnavatel nemůže v tomto případě využít § 24 odst. 2 písm. j) bod 5 ZDP. Ustanovení § 25 odst. 1 písm. h) ZDP je totiž specifickým ustanovením vůči obecnému ustanovení § 24 odst. 2 písm. j) bod 5 ZDP.
Příklad
Zaměstnavatel poskytne zaměstnanci v rámci benefitu poukaz pro dvě osoby na týdenní zájezd do Itálie ve výši 25 000 Kč formou zakoupení zájezdu v cestovní kanceláři.
Částka 20 000 Kč bude u zaměstnance osvobozena od daně z příjmů ze závislé činnosti podle § 6 odst. 9 písm. d) ZDP. Při stanovení měsíční zálohy na daň bude připočten v měsíci poskytnutí poukazu nepeněžní příjem 5 000 Kč k hrubé mzdě zaměstnance, který rovněž podléhá pojistnému na sociální a zdravotní pojištění. Pro výpočet měsíční zálohy na daň tak bude za příslušný měsíc superhrubá mzda navýšena o částku 5 000 Kč + (5 000 Kč x 0,34) = 6 700 Kč.
U zaměstnavatele půjde o daňově neuznatelný výdaj podle § 25 odst. 1 písm. h) bod 1 ZDP. Daňovým nákladem zaměstnavatele však bude podle § 24 odst. 2 písm. f) ZDP povinné pojistné na sociální a zdravotní pojištění hrazené zaměstnavatelem za sebe sama ze zdanitelného nepeněžního příjmu zaměstnance (částka 1 700 Kč).
Příklad
Společnost s r. o. zakoupila permanentky do plaveckého bazénu a sauny a poskytuje je jak svým zaměstnancům, tak společníkům a jednateli k využití pro celou rodinu. Společník pobírá příjem za práci pro společnost, jednatel pobírá odměnu jako člen orgánu právnické osoby.
Společník i jednatel společnosti s r. o. pracující pro společnost jsou pro účely daně z příjmů považováni za zaměstnance. Vyplývá to z § 6 odst. 1 písm. b) a c) ZDP. Proto jak u zaměstnanců, tak u jednatele a společníků bude poskytnuté nepeněžní plnění zaměstnavatele (poskytnutí permanentek) osvobozeno od daně z příjmů podle § 6 odst. 9 písm. d) ZDP. U zaměstnavatele nepůjde podle § 25 odst. 1 písm. h) bod 2 ZDP o daňový výdaj a zakoupení vstupenek je nutno hradit ze zisku po zdanění nebo jako nedaňový výdaj.
Příklad
Podnikatel – fyzická osoba zakoupil svým zaměstnancům vstupenky na divadelní festival.
Nepeněžní plnění zaměstnavatele bude u zaměstnanců osvobozeno od daně z příjmů podle § 6 odst. 9 písm. d) ZDP. U zaměstnavatele však nepůjde podle § 25 odst. 1 písm. h) bod 1 ZDP o daňový výdaj a zakoupení vstupenek je nutno hradit ze zisku po zdanění nebo jako nedaňový výdaj.
Příklad
Zaměstnavatel poskytne za odměnu zaměstnanci týdenní zájezd po Rakousku pro dvě osoby ve výši 19 900 Kč formou zakoupení zájezdu v cestovní kanceláři.
Částka 19 900 Kč bude u zaměstnance osvobozena od daně z příjmů ze závislé činnosti podle § 6 odst. 9 písm. d) ZDP a neovlivní ani vyměřovací základ pro odvod pojistného na sociální a zdravotní pojištění. U zaměstnavatele půjde o daňově neuznatelný výdaj podle § 25 odst. 1 písm. h) bod 1 ZDP.
Příklad
Zaměstnavatel poskytne zaměstnanci jednorázově poukázku ve výši 1 000 Kč, kterou může vyměnit ve stanovených knihkupectvích za tištěné knihy pro děti.
Pokud je splněna podmínka stanovená v § 6 odst. 9písm. d) bod 4 ZDP, že se jedná o nepeněžní plnění zaměstnanci poskytnuté zaměstnavatelem jako příspěvek na tištěné knihy, včetně obrázkových knih pro děti, ve kterých reklama nepřesahuje 50 % plochy, půjde o nepeněžní plnění osvobozené u zaměstnance od daně z příjmů ze závislé činnosti. U zaměstnavatele půjde dle § 25 odst. 1 písm. h) ZDP o daňově neuznatelné výdaje (náklady).
Příklad
Zaměstnavatel zajistí v knihkupectví pro zaměstnance možnost výběru knih do výše 2 000 Kč ročně s tím, že faktura za tyto knihy bude vystavena prodejcem knih přímo na zaměstnavatele.
V daném případě je zachován nepeněžní charakter příspěvku na tištěné knihy, a pokud je splněna podmínka stanovená v § 6 odst. 9písm. d) bod 4 ZDP, půjde o nepeněžní plnění osvobozené u zaměstnance od daně z příjmů ze závislé činnosti. U zaměstnavatele půjde dle § 25 odst. 1 písm. h) ZDP o daňově neuznatelné výdaje (náklady).
(Více se o tomto tématu se dočtete v měsíčnících PVS 5-6/18, PaM 6/18, DaÚ 1/18 a odborné tematické publikaci Podnikáme bezpečně a ekonomicky)
ODPISY (ÚČETNÍ)
Nástrojem, který vyjadřuje pokles hodnoty majetku, jsou odpisy. Jinými slovy, odpisy jsou peněžním vyjádřením postupného snižování hodnoty dlouhodobého (fixního) majetku. Odpisy jsou vlastními finančními zdroji účetní jednotky. Rozlišujeme odpisy účetní a daňové.
Jednou z nejdůležitějších položek v rámci rozvahy
obvykle bývá dlouhodobý majetek. Rozlišujeme dlouhodobý nehmotný, dlouhodobý hmotný a dlouhodobý finanční majetek. Dlouhodobý hmotný a nehmotný majetek se nespotřebovává najednou, ale postupně se opotřebovává.
Toto opotřebovávání je buď:
• morální – projevuje se technickým zastaráváním a
• fyzické – projevuje se nižší spolehlivostí, přesnosti a výkonností vlivem používání tohoto majetku.
Účetní odpisy by měly být nástrojem podnikatelů, manažerů či majitelů. Způsob, délka a výše účetních odpisů jsou plně v kompetenci účetní jednotky. Záleží na každém, jaký způsob či možnosti zvolí. Účetní jednotka by měla mít přehled o svém vlastním hospodaření či vykazování správných hodnot a výsledku hospodaření.
V praxi se poměrně často vyskytují situace, kdy účetní jednotky volí odpisový plán tak, že účetní odpisy se rovnají daňovým. Daňový zákon však nemá za cíl modelovat hospodaření jednotlivých firem. Daňové odpisy vypovídají spíše o fiskální politice, investičních prioritách státu či politické konstelaci. Odpisovou politikou má stát možnost povzbuzovat (či tlumit) investiční záměry a aktivity.
Zjednodušeně lze říci, že rovnoměrný daňový odpis v prvním roce odpisování je řádově poloviční oproti ročnímu odpisu v následujících letech. Tato skutečnost pak reálně odpovídá takovému případu, kdy se majetek pořizuje přibližně v pololetí, tj. v měsíci červnu nebo červenci. Je-li majetek pořízen např. v lednu nebo až v prosinci, nebude daňový odpis rozhodně odpovídat reálnému snížení hodnoty majetku. Účetnictví musí podávat věrný obraz o ekonomické situaci účetní jednotky, a to nejen o stavu hospodaření, ale i o stavu majetku a závazků.
V případě, kdy si účetní jednotka přesto zvolí variantu, kde se účetní odpisy rovnají daňovým odpisům, tak se bude v převážné míře jednat o menší účetní jednotky, které nemají povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem. Jde o nejjednodušší a nejlehčí způsob, který však v sobě skrývá určitá rizika. Takto zvolený odpis nevyjadřuje a neodpovídá podmínkám a stavu opotřebení jednotlivých složek dlouhodobého majetku. Navíc, nikde není řečeno, že z malé či mikro účetní jednotky se nestane během krátké doby jednotka, která bude auditu podléhat. Poté bychom se mohli dostat do problému při potřebě provést změny v odpisování v průběhu životnosti majetku, pokud by to vyžadovala nová situace a podmínky větší účetní jednotky.
Některé podnikatelské jednotky si stanovují dobu životnosti dle zákona o daních z příjmů se sazbami pro měsíční odpisy – tímto propočtem se dostáváme k jiným hodnotám vypočtených účetních odpisů a daňových odpisů v prvním a posledním roce odpisování. Je však otázkou, zda stanovená doba životnosti v zákoně o daních z příjmů vyjadřuje skutečnou dobu životnosti v dané účetní jednotce (obdobně v předchozím případě). Pro zpřesnění této varianty je vhodné stanovit možnost individuálních změn doby odpisu konkrétních položek. I v této variantě existují další podvarianty a možnosti.
Setkat se lze i s variantou zrychlených odpisů dle zákona o daních z příjmů s výjimkou roku zařazení a roku vyřazení. Postupovalo se tak, že v prvním a posledním roce se účtuje o odpisu ve výši jedné dvanáctiny daňového odpisu stanoveného pro odpisy v dalších letech x počet měsíců, po které byl dlouhodobý majetek používán. Tento způsob stanovení odpisů vyžaduje účtování jednorázové, před účetní závěrkou. V případě změny v daňovém zákoně se pokračuje v započatém postupu odpisování.
Je samozřejmé, že stanovení jiného postupu účetních odpisů je nezadatelným právem účetní jednotky. Do této skupiny lze zařadit např.:
- lineární odpis (stanovení ročních odpisů v absolutní hodnotě),
- zrychlený (degresívní) odpis (stanovení procent či absolutních hodnot za dané období),
- atd.
Asi nejlepší varianta je, pokud si účetní jednotka stanoví individuální dobu životnosti dle předpokládané využitelnosti konkrétních položek majetku. V případě změny ve využitelnosti (např. vícesměnný provoz) lze změnit dle upřesněných podmínek. V tomto případě je dodržena zásada, kdy účetní jednotky mohou uspořádání a označování a obsahové vymezení a způsoby oceňování změnit zcela nebo zčásti mezi jednotlivými účetními obdobími. Tato změna vychází z důvodů zpřesnění věrného zobrazení a zkvalitnění vypovídací schopnosti účetní závěrky. Informaci o každé takové změně s jejím řádným zdůvodněním jsou poté účetní jednotky povinny uvést v příloze v účetní závěrce.
Dobu životnosti je možné stanovit dle:
- doby upotřebitelnosti,
- množství provedených výkonů,
- doby pronájmu,
- apod.
Účetní jednotky jsou povinny sestavovat odpisový plán,
na jehož podkladě provádějí odpisování majetku v průběhu jeho používání. Uvedený majetek se odpisuje jen do výše jeho ocenění v účetnictví (viz § 28 odst. 6 zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů – dále jen zákon o účetnictví). Odpisovaný nehmotný a hmotný dlouhodobý majetek se odpisuje z ocenění stanoveného v zákoně o účetnictví a vyhlášce č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v soustavě podvojného účetnictví (dále jen Vyhláška).
Odpisový plán je považován, dle zákona o účetnictví (§ 4 odst. 11), za účetní záznam a také z tohoto hlediska je k němu nezbytné přistupovat. Účetní jednotky jsou povinny v příslušném účetním období použít účetní metody (včetně postupů odpisování) ve znění platném na jeho počátku. Z tohoto důvodu není možné v průběhu účetního období přerušovat účetní odpisy (pozor na odlišnost oproti odpisům daňovým!). V případě potřeby lze změnit odpisový plán vždy k počátku účetního období, nicméně je zde nezbytné pamatovat na dodržení zásady uvedené v § 7 odst. 4 zákona o účetnictví, podle které způsoby oceňování použité v jednom účetním období nesmí účetní jednotky změnit v následujícím účetním období.
Poznámka: účetní jednotky mohou uspořádání a označování a obsahové vymezení a způsoby oceňování změnit zcela nebo zčásti mezi jednotlivými účetními obdobími jen z důvodů změny předmětu podnikání nebo jiné činnosti anebo z důvodů zpřesnění věrného zobrazení nebo zkvalitnění vypovídací schopnosti účetní závěrky, přičemž informaci o každé takové změně s jejím řádným zdůvodněním jsou povinny uvést v příloze v účetní závěrce.
Odpisovaný nehmotný a hmotný dlouhodobý majetek nebo jeho části se odpisuje postupně v průběhu jeho používání. Jak již bylo uvedeno, průběh používání může být vyjádřen i jinak než ve vazbě na čas, například na výkony.
Účetní jednotky, které mají vlastnické nebo jiné právo k majetku, anebo které hospodaří s majetkem státu nebo s majetkem územních samosprávných celků (není-li ve Vyhlášce stanoveno jinak), o něm účtují a odpisují v souladu s účetními metodami. V případech smlouvy o výpůjčce po dobu zajištění závazků převodem práva nebo v případech, kdy se vlastnické právo k movitým věcem s výjimkou cenných papírů nabývá na základě projevu vůle jiným způsobem než převzetím věci, jakož i v dalších případech stanovených zvláštními právními předpisy nebo prováděcími právními předpisy, o majetku účtují a odpisují jej účetní jednotky, které jej používají. Majetek nebo jeho části vymezený zvláštními právními předpisy nebo prováděcími právními předpisy se neodpisuje.
Vyhláška v § 56 uvádí, že podle ustanovení § 28 zákona o účetnictví se dále odpisuje:
a) dlouhodobý nehmotný majetek, k němuž účetní jednotka nabyla právo užívání nebo požívání; majetek odpisuje též oprávněná osoba, pokud o majetku účtuje,
b) technické zhodnocení u účetní jednotky, která dlouhodobý odpisovaný majetek úplatně nebo bezúplatně užívá a provedla na tomto majetku technické zhodnocení na svůj účet,
c) technické zhodnocení drobného nehmotného a hmotného majetku,
d) ložisko nevyhrazeného nerostu nebo jeho část na pozemku koupeném nebo nabytém vkladem po 1. lednu 1997,
e) soubor hmotných movitých věcí se samostatným technicko-ekonomickým určením jako jeden celek, a to i v případě, že je sestaven z hmotných movitých věcí, u kterých je od počátku známo jejich ocenění,
f) preferenční limit, který lze odpisovat podle času nebo výkonů.
S ohledem na významnost a věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví a finanční situace účetní jednotky může účetní jednotka při odpisování majetku zohlednit předpokládanou zbytkovou hodnotu. Předpokládanou zbytkovou hodnotou se pro účely Vyhlášky rozumí účetní jednotkou zdůvodnitelná kladná odhadovaná částka, kterou by účetní jednotka mohla získat v okamžiku předpokládaného vyřazení majetku, například prodejem, po odečtení předpokládaných nákladů s vyřazením souvisejících.
Zohledněním předpokládané zbytkové hodnoty majetku se rozumí, že účetní jednotka stanoví a aktualizuje odpisový plán předmětného majetku tak, aby se za plánovanou dobu jeho používání součet vykázaných a plánovaných odpisů včetně předpokládané zbytkové hodnoty nebo zbytkové hodnoty rovnal ocenění majetku. Zbytkovou hodnotou se rozumí snížená předpokládaná zbytková hodnota.
(Poznámka: účetní jednotky neprovádějí účetní operace opravující výši vykázaných odpisů a oprávek v předchozích účetních obdobích.)
(Více se o tomto tématu se dočtete v měsíčnících DaÚ 6/18, DÚVaP 8/18, DaÚ 12/17)
|
|
|
Částka 39 Rozeslána dne 15. května 2018
77/2018 Vyhláška o stanovení náležitostí a vzorů některých dokladů o vzdělání pro akreditované kvalifikační kurzy, certifikované kurzy a specializační vzdělávání
78/2018 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 231/2016 Sb., o odběru, přípravě a metodách zkoušení kontrolních vzorků potravin a tabákových výrobků
Částka 40 Rozeslána dne 18. května 2018
79/2018 Vyhláška o způsobu a rozsahu zpracovávání návrhu a stanovování záplavových území a jejich dokumentace
Částka 41 Rozeslána dne 21. května 2018
80/2018 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 254/2010 Sb., kterou se stanoví seznam vinařských podoblastí, vinařských obcí a viničních tratí
Částka 42 Rozeslána dne 21. května 2018
81/2018 Nález Ústavního soudu ze dne 27. března 2018 sp. zn. Pl. ÚS 7/17 ve věci návrhu na zrušení některých částí zákona č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, ve znění zákona č. 183/2017 Sb.
Částka 43 Rozeslána dne 28. května 2018
82/2018 Vyhláška o bezpečnostních opatřeních, kybernetických bezpečnostních incidentech, reaktivních opatřeních, náležitos-tech podání v oblasti kybernetické bezpečnosti a likvidaci dat (vyhláška o kybernetické bezpečnosti)
Částka 44 Rozeslána dne 29. května 2018
83/2018 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 313/2010 Sb., o oceněních udělovaných Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy
84/2018 Sdělení Státní volební komise o vyhlášení a uveřejnění celkových výsledků doplňovacích voleb do Senátu Parlamentu České republiky ve volebním obvodu č. 78 Sídlo: Zlín konaných ve dnech 18. a 19. května 2018 (I. kolo) a ve dnech 25. a 26. května 2018 (II. kolo)
|
|
|
8. června
Pátek
|
Zdravotní pojištění – OSVČ |
Odvod zálohy na zdravotní pojištění OSVČ za květen 2018
(§ 7 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění)
|
15. června
Pátek
|
Daně z příjmů – poplatník |
Odvod 1. pololetní zálohy na rok 2018 (ve výši 40 %), pokud daň za rok 2017 byla mezi 30 000 Kč a 150 000 Kč (je-li zdaňovacím obdobím kalendářní rok)
(§ 38a odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
Odvod 2. čtvrtletní zálohy na rok 2018 (ve výši 25 %), pokud daň za rok 2017 byla vyšší než 150 000 Kč (je-li zdaňovacím obdobím kalendářní rok)
(§ 38a odst. 4 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
20. června
Středa
|
Daně z příjmů – plátce |
Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů z mezd za květen 2018
(§ 38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
Sociální pojištění – OSVČ |
Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za květen 2018
(§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
|
Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za květen 2018
(§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
|
Sociální pojištění – zaměstnavatel |
Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za květen 2018
(§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezpečení)
|
Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za květen 2018
(§ 9 odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
|
Zdravotní pojištění – zaměstnavatel |
Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za květen 2018
(§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění)
|
Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za květen 2018
(§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění)
|
25. června
Pondělí
|
DPH |
Podání přiznání k DPH a její zaplacení za květen 2018 u plátců s měsíčním zdaňovacím obdobím
(§ 101 odst. 1 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)
(§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
|
Podání kontrolního hlášení DPH plátce za květen 2018 – u všech právnických osob, zatímco u osob fyzických jen pokud mají měsíční zdaňovací období
(§ 101e zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)
|
Podání souhrnného hlášení plátce za květen 2018, o intrakomunitárních plněních: dodání zboží, přemístění obchodního majetku, dodání zboží formou třístranného obchodu (byl-li plátce prostřední osobou) a poskytnutí služby podle § 9 odst. 1, kterou má zdanit příjemce
(§ 102 odst. 1, 3, 4 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)
|
Podání přiznání k DPH identifikované osoby za květen 2018, pokud jí vznikla daňová povinnost, a její zaplacení
(§ 99, § 101 odst. 1 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)
(§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
|
Podání souhrnného hlášení identifikované osoby za květen 2018, o intrakomunitárních plněních: poskytnutí služby podle § 9 odst. 1, kterou má zdanit příjemce
(§ 102 odst. 2 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)
|
30. června
Sobota
|
Daně z příjmů – plátce |
Daňové povinnosti se přesouvají na pondělí 2. července 2018. |
DPH |
Daňové povinnosti se přesouvají na pondělí 2. července 2018. |
|
|
|
LETNÍ ŠTÍPANCE
Teplé počasí nastupujícího léta způsobuje zajímavý úkaz živočišné říše – nepříjemně se přemnožil dotěrný hmyz různého typu i druhu, který může vyvolávat rozličné problematické zdravotní problémy.
NA BODNUTÍ BLANOKŘÍDLÉHO HMYZU (včela, vosa, sršeň, čmelák) jsme, pokud jde o živočišné jedy, asi nejcitlivější. Vosa je agresivnější a často bodá víckrát do té samé oblasti, sršeň patří mezi méně útočný hmyz. Včela na rozdíl od vosy nebo sršně nechává žihadlo spolu s kusem zadečku v ráně, což je pro ni smrtelné poranění. Při vytahování žihadlo není dobré na ně tlačit, protože ze zbytku „pozadí“ může vystříknout pod kůži ještě více jedu – lepší je pokusit se ho „vydloubnout“ (nebo vytáhnout pinzetou). Místo vpichu je vhodné umýt studenou vodou a neutralizovat potřením čpavkovou vodou, čistým lihem, nebo jinou zásaditou tekutinou. Při bodnutí do úst je dobré, když postižený konzumuje zmrzlinu, cumlá led nebo navlhčenou sůl a co nejrychleji vyhledá lékaře.
Nezapomeňte!
Asi nejhorší a nejútočnější budou vosy, které si dělají hnízda často na skrytých místech mezi panely, ve škvírách zdí, na balkonech, pod střechami, ve skříních, dutinách pod omítkami nebo za obklady. Lákají je též nevynesené odpadkové koše, interiéry autobusů, tramvají i osobních automobilů a najdeme je i v obchodech a restauracích. Na rozdíl od včel, které přitahují jen sladké objekty, vosy jsou všežravci a láká je kromě sladkého i maso, šunka, salámy či jiné uzeniny.
Jako ochrana před vosami
se doporučují různé druhy účinných repelentů. V přítomnosti vosy není vhodné dělat prudké pohyby a při jídle je třeba sledovat každé sousto, abychom náhodou nespolkli s jídlem i vosu, která mezitím potravinu obšťastnila svojí přítomností. Vosy lákají i nejrůznější voňavé spreje, parfémy a voňavky. Je nutno se vyhýbat místům, kde se vosy vyskytují, zakrývat odpadky, nenechávat na stole nedopité sladké nápoje, nezdvihat ze země ovoce, nechodit naboso a v přírodě nosit raději lehké oblečení, které pokrývá většinu těla. Když někoho bodne víc vos, je to pro něho velmi nebezpečná situace, i když nemusí být na vosí žihadla alergický.
Štípnutí, resp. bodnutí žihadlem způsobí u většiny lidí jen místní (lokální) reakci – pálení, zarudnutí, otok – která trvá nanejvýš dva dny. V takovém případě je nejlepší na místo bodnutí přikládat studené obklady a použít protialergický gel či tabletky, což obvykle stačí. V případě alergického jedince dochází po bodnutí vosou k závažnějším reakcím.
Bolest, pálení a rozsáhlý otok můžou trvat i několik dní. Nejtěžším projevem alergické aktivity je anafylaktická reakce – začíná výsevem pupínků, nevolností, později bolestmi břicha, hrudníku, nutkáním ke zvracení a zvracením, závratěmi, zhoršeným polykáním, zmodráním kůže a sliznic a následným bezvědomím.
Bodnutí vosou však může mít i smrtelný konec, a proto by měl alergik po poradě se svým lékařem u sebe nosit pohotovostní balíček, který může v případě bodnutí použít. Tvoří ho čtyři léky – steroidní hormon, protialergický lék druhé generace, sprej pro uvolnění dýchání a adrenalinová, život zachraňující injekce EpiPen auto-injector.
Dvojkřídlý hmyz představují hlavně komáři
– samci se živí květinovým nektarem a samice sají krev hlavě savcům. Nadměrné poštípání komáry v oblastech, kde se tento hmyz přemnožil, by ale nemělo pro člověka znamenat zvýšené riziko onemocnění některou z infekčních chorob (aspoň pokud jde o „domácí“ druhy komárů). Občas však na veřejnost prosáknou obavy, že komáři přenášejí zákeřné infekce, např. AIDS. Bylo vědecky dokázáno, že tato cesta nákazy není možná kromě jiného i proto, že infekční dávka viru HIV by byla vzhledem k velikosti komára tak malá, že by člověka neohrozila.
O možnosti přenosu AIDS by šlo uvažovat, kdyby komár měl velikost králíka. Stejně tak se nepředpokládá přenos lymské boreliózy komáry, i když vědci tento problém stále sledují. Onemocnění není považováno za závažné a probíhá buď skrytě, nebo připomíná mírnou chřipku. Poštípání komáry ale může mít negativní dopad na alergiky (i když není tak výrazné jako bodnutí od vosy či včely) – může vyvolat závažné, život ohrožující reakce organismu.
Hrozí též druhotné infekce, když se poštípaná svrbící místa rozškrábou. Proto pokud k takové situaci dojde, je nutno rozškrábaná místa vydezinfikovat a ošetřit. Proti komárům se lze chránit jen dosud používanými prostředky – sítěmi, elektronickými odpuzovači a repelenty.
Hmyz se neumí bránit proti repelentu,
ani si na něj „nezvykne“. Repelenty mohou mít různou účinnost, je to velmi individuální. Běžně vydrží účinek tak dvě až čtyři hodiny. Roli zde hraje i úsek dne, v němž jsou repelenty použity. Při soumraku, když jsou komáři nejútočnější, se působení repelentu zkracuje až na jednu hodinu i méně, protože hmyz se nejvíc snaží svůj odpor k chemické látce překonat.
Důležité!
Repelent je možno aplikovat přímo na pokožku, ale například spreje je vhodné nastříkat i na oděv, což se osvědčuje nejen u komárů, ale i u klíšťat. Komáři a jejich působení jsou mírně komplikovanou součástí života každého jedince, a proto je lépe být připraven.
Ve zmíněném období se v přírodě vyskytuje ve zvýšené míře i mnoho infikovaných klíšťat, přenašečů klíšťové encefalitidy – nebezpečného virového onemocnění. V Evropě se ve velkém množství klíšťata vyskytují i v Čechách, Rakousku, Německu, Slovinsku, Chorvatsku a Polsku. Nacházejí se v trávě, nízkých porostech a listnatých lesích. Útok klíštěte může podnikateli způsobit i zápal mozku a mozkových blan s následným částečným až celkovým ochrnutím, v některých případech může skončit i smrtí.
Postižený jedinec má zpočátku podobné problémy jako při chřipce – horečka, únava, bolesti hlavy, trupu i končetin, žaludeční a střevní problémy, celková nevolnost, nechutenství, nutkání ke zvracení. Toto období může být velmi krátké (pár dní), ale může trvat i čtyři týdny.
Pak následuje doba bez příznaků (jeden až dvacet dní) a vlivem rozmnožení viru pak dochází ke stadiu napadení centrální nervové soustavy a poškození nervových buněk. Tehdy má postižený vysoké horečky, bolesti hlavy, zvracení, ztuhnutí šíje, poruchy vědomí, obrny, světloplachost, deprese. Pak může dojít k uzdravení, ale u více než 6 procent nemocných dlouhodobě přetrvávají bolesti hlavy, obrny, nebo dochází k úbytku svalové hmoty. Někdy má onemocnění i fatální konec.
Na tuto nemoc zatím neexistují cílené léky
a jedinou možnou ochranou (kromě vyhýbání se infikovaným oblastem) je pro podnikatele preventivní očkování podle specializovaného schématu. Očkovací látka obsahuje usmrcené viry, které už nemají schopnost rozmnožování. Po očkování touto látkou si začne imunitní systém vytvářet obranné látky jako při skutečném onemocnění a později je schopen zabránit vzniku nebezpečného onemocnění. Protilátky totiž zabrání virům klíšťové encefalitidy, aby vnikly do buněk organismu a tak vzniklo onemocnění. Nejlepší je, když se dáváme každé tři roky přeočkovat jednou vakcínou. Tak si můžeme zabezpečit skutečnou ochranu před onemocněním.
V LÉTĚ SE ZVYŠUJE RIZIKO ONEMOCNĚNÍ LYMSKOU BORELIÓZOU.
Jde o problém, který vyvolává bakterie Borrellia burgdorferi. Ta se do těla dostává také kousnutím klíštětem. Bakterie pronikají do organismu v místě kousnutí (bodnutí, přisátí) a možnost přenosu infekce závisí i na době, která je poskytnuta pro sání krve. Čím je delší, tím je větší pravděpodobnost přenosu infekce. Ne každý kontakt jedince s původcem nákazy musí znamenat onemocnění. Inkubační doba (čas, dokud nevypuknou příznaky) je velmi zákeřná a pohybuje se v rozpětí od jednoho do tří set dní.
Vlastní onemocnění se velmi těžce přesně identifikuje a diagnostikuje, protože svými příznaky může připomínat mnoho jiných chorob či tělesných stavů. V první stadiu se mohou, ale nemusí vyskytnout kožní příznaky – pomalu se kruhovitě šířící červená skvrna v místě přisátí hmyzu, obvykle ohraničená lemem se světlým středem. Může se ale vyskytnout i horečka, třesavka, bolesti svalů, únava – všechno příznaky, které svědčí pro nějaký druh chřipky.
V dalším stadiu se vyskytne stav podobný chronické únavě, který může imitovat přetrénování z „nepochopitelných“ příčin. Nastupuje později – někdy až půl roku po prvním stadiu. Po uplynutí dalších měsíců se objevují stále zvýšené teploty, bolesti kloubních spojení, páteře, ochabující svalstvo, poruchy srdečního rytmu. Léčba je pak dlouhodobá a postižený musí být pravidelně kontrolován u lékaře víc než dva roky, i když v pracovní kariéře může po odeznění těžkostí a rekonvalescenci (trvá víc týdnů až měsíců) pokračovat.
ZÁVĚR - Jak předejít zmíněným nepříjemnostem? Je dobré okamžitě při podezření na útok zákeřného hmyzu reagovat lékařskou kontrolou. Opatrnosti není nikdy dost a pracovní i osobní neschopnost je zbytečně dlouhá. Zdraví je opravdu jen jedno a komfortně žít i pracovat bez jeho stoprocentní kvality jde těžko a ne bezpečně.
MUDr. Pavel Malovič
|
|
|
PRÁVĚ VYCHÁZEJÍ MĚSÍČNÍKY A ODBORNÉ PUBLIKACE |
Poradce, měsíčník č. 12/2018 (IV/2018)
- Zákon o nemocenském pojištění s komentářem – JUDr. Tomáš Hejkal
- DPH u internetových obchodů – Ing. Václav Benda
- Podnikání ve společnosti – Ing. Eva Sedláková
- Rozdíly ve zdanění prodeje a pronájmu hmotného majetku zahrnutého a nezahrnutého do obchodního majetku – Ing. Ivan Macháček
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 6/2018 (V/2018)
- Odpisy majetku – Ing. Vladimír Hruška
- Nájem majetku z pohledu ZDP – Ing. Eva Sedláková
- Solidární zvýšení 2018 u podnikatele – Ing. Ivan Macháček
- Odpis hmotného majetku ve spoluvlastnictví – Ing. Ivan Macháček
- Sankce v účetnictví – Ing. Vladimír Hruška
- Chyby při výpočtu průměrného výdělku – JUDr. Eva Dandová
Daně, účetnictví, vzory a případy – (DÚVaP) – měsíčník, č. 8/2018 (VI/2018)
- Hmotný a nehmotný majetek (odpisy z daňového hlediska) – Ing. Ivan Macháček
- Vlastní kapitál obchodních korporací
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 6/2018 (V/2018)
- Novela zákona o nemocenském pojištění – JUDr. Tomáš Hejkal
- Pomoc při insolvenci – změny od 1. 5. 2018 – Richard W. Fetter
- Letní brigády se blíží – JUDr. Ladislav Jouza
- Dovolená v různých rozvrzích pracovní doby – JUDr. Ladislav Jouza
- Právní ochrana elektronické pošty zaměstnanců – JUDr. Zdeněk Budovec
- Doplňková činnost příspěvkových organizací – Ing. Zdeněk Morávek
- Dohadné účty v účetnictví vybraných účetních jednotek – Ing. Zdeněk Morávek
1000 řešení – měsíčník č. 6/2018 (V/2018)
- Nemocenské pojištění – JUDr. Eva Dandová
- Zaměstnanecké benefity – Ing. Ivan Macháček
- Aktivní politika zaměstnanosti – Mgr. Olga Bičáková
- Daň z příjmů
- Daň z přidané hodnoty
- Účetnictví
- Zákoník práce
ODBORNÉ PUBLIKACE:
Pomocník mzdové účetní 2018 (přehled parametrů, sazeb, vzorových výpočtů … z oblasti mezd a platů)
Daňové a nedaňové výdaje (2018) – (uplatňování skutečně vynaložených výdajů do výdajů daňových)(právě vyšlo)
Vzory smluv dle NOZ II. – (komentované vzory smluv)
Ekonomický a personalistický slovník – (ekonomické pojmy a výrazy, se kterými se setkávají nejen podnikatelé, ekonomové, účetní, ale i pracovníci na úřadech a ve školách)
Smluvní vztahy nejen pro mzdovou účtárnu (komentované vzory smluv)
Příručka mzdové účetní 2018 (souhrn pravidel pro mzdovou účetní, výpočet mezd, srážek z mezd a odvodů)
Povinnosti zaměstnavatele 2018 – (práva a povinnosti zaměstnance a zaměstnavatele)
Podnikáme bezpečně a ekonomicky bez chyb, pokut a penále (komplexní pohled na bezpečnost na pracovišti)(právě vyšlo)
Kontrola podnikatele bez chyb, pokut a penále (daňová kontrola, mzdová kontrola, povinnosti zaměstnavatele) (právě vyšlo)
Pracovněprávní výkladový slovník (cca 2 000 pojmů a odborných výrazů souvisejících se zákoníkem práce a dalšími pracovněprávními předpisy) (právě vyšlo)
Stavíme bez chyb, pokut a penále (stavební zákon a související vyhlášky) (právě vyšlo)
Výkladový slovník pro veřejný sektor (cca 2 000 pojmů a odborných výrazů týkajících se veřejného sektoru) (právě vyšlo)
Zákon o provozu na pozemních komunikacích, Prováděcí vyhláška (úplné znění zákona a vyhlášky ve formátu A6 z edice Zák§ny do kapsy) (právě vyšlo)
PŘIPRAVUJEME
Poradce, měsíčník č. 13/2018 (V/2018)
- Zákon o mezinárodní spolupráci při správě daní – Jaroslav Dombrowski
- DPH u internetových obchodů – Ing. Václav Benda
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 7-8/2018 (VI/2018)
- Ochrana osobních údajů – GDPR – JUDr. Eva Dandová
- Záloha na daň z příjmů do 15. 6. – Ing. Martin Děrgel
- Rozdělení zisku na základě loňské účetní závěrky – Ing. Martin Děrgel
- DPH u zaměstnaneckých benefitů – Ing. Václav Benda
- Místní šetření podle daňového řádu – Ing. Zdeněk Morávek
- Agenturní zaměstnávání v praxi – JUDr. Eva Dandová
- Právní ochrana před konkurenčním jednáním – JUDr. Eva Dandová
Daně, účetnictví, vzory a případy – (DÚVaP) – měsíčník, č. 9/2018 (VIII/2018)
- Služby a zboží v DPH – Ing. Václav Benda
- Mzdy v daních a účetnictví – Ing. Martin Děrgel
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 7-8/2018 (VI/2018)
- GDPR – ochrana osobních údajů – JUDr. Ladislav Jouza
- GDPR – směrnice – JUDr. Eva Dandová
- Letní brigáda na dohodu o provedení práce – zdanění a odvody v r. 2018 – Richard W. Fetter
- Jak správně sestavit harmonogram směn – JUDr. Eva Dandová
- Druh práce a pracovní náplň zaměstnance – JUDr. Jana Drexlerová
- Osvobození příspěvků na knihy – nově – Ing. Ivan Macháček
- DPH u neziskových poplatníků – Ing. Zdeněk Morávek
- Technické zhodnocení u vybraných účetních jednotek – Ing. Zdeněk Morávek
1000 řešení – měsíčník č. 7-8/2018 (V/2018)
- GDPR – ochrana osobních údajů – JUDr. Eva Dandová
- Daň z příjmů
- Daň z přidané hodnoty
- Účetnictví
- Zákoník práce
|
|
|
GDPR – směrnice
Nařízení GDPR o ochraně osobních údajů nabylo účinnosti 25. 5. 2018. Cílem nařízení je přispět k dotvoření prostoru svobody, bezpečnosti a práva a hospodářské unie, k hospodářskému a sociálnímu pokroku, k posílení a sblížení ekonomik v rámci vnitřního trhu a k dobrým životním podmínkám fyzických osob … Jaké změny nařízení přineslo?
Čtěte v našich publikacích, ve kterých přinášíme také vzorovou směrnici a jsou určeny podnikatelům, zaměstnavatelům, pracovníkům ve veřejné správě a státní správě, obecním úřadům, školám, zaměstnancům …
- 1. PaM 7-8/2018 - Směrnice k Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů – návrh směrnice – JUDr. Eva Dandová
/A4, str. 120/
- 2. 1000 řešení 7-8/2018 – Ochrana osobních údajů – nové nařízení EP – praktické příklady – JUDr. Eva Dandová
/A5, str. 112/
- 3. DÚVaP 5-6/2018 – Vnitropodnikové směrnice pro podnikatele – příspěvek – Ing. Vladimír Hruška
/A5, str. 256/
- 4. Občanský zákoník II. + novela – odborná tématická publikace – úplné znění zákona s komentářem – JUDr. Zbyněk Pražák
/A5, str. 320/
Cena balíčku je 967 Kč.
Cena balíčku s 60 % slevou je 387 Kč.
Ušetříte 580 Kč.
Agenturní zaměstnávání
Dočasné umístění zaměstnance agentury práce k výkonu práce u zaměstnavatele na základě pracovní smlouvy nebo také formou dohody o pracovní činnosti, které se uzavírají mezi zaměstnancem a agenturou práce je agenturní zaměstnávání. Jaké podmínky musí zaměstnavatel, agentura a zaměstnanec při agenturním zaměstnávání dodržet?
Čtěte v našich publikacích, které jsou určeny podnikatelům, zaměstnavatelům, agenturám práce, mzdovým účetním, personalistům, zaměstnancům …
- 1. DaÚ 7-8/2018 – Agenturní zaměstnávání v praxi – příspěvek - JUDr. Eva Dandová
/A4, str. 120/
- 2. Poradce 13/2018 – Agenturní zaměstnávání – příspěvek – JUDr. Ladislav Jouza
/A5, str. 272/
- 3. PaM 7-8/2018 – Letní brigáda na dohodu o provedení práce – zdanění a odvody v r. 2018 – příspěvek – Richard W. Fetter
/A4, str. 120/
- 4. Podnikáme bezpečně a ekonomicky bez chyb, pokut a penále - odborná tématická publikace – kolektiv autorů
/A5, str. 360/
Cena balíčku je 1 127 Kč.
Cena balíčku s 60 % slevou je 451 Kč.
Ušetříte 676 Kč.
Zaměstnanecké benefity nově
Zaměstnanecké benefity hrají důležitou roli z hlediska odměňování zaměstnanců. Většina zaměstnavatelů se oblastí benefitů zabývá a poskytuje svým zaměstnancům alespoň jeden benefit. Jaké benefity mohou zaměstnavatelé zaměstnancům poskytnout? Jaké změny nastaly v problematice zaměstnaneckých benefitů?
Najdete v našich publikacích, které jsou určeny zaměstnavatelům, mzdovým účetním, personalistům, podnikatelům, zaměstnancům ….
- 1. DaÚ 6/2018 – Zaměstnanecké benefity - nově – příspěvek – Ing. Ivan Macháček
/A4, str. 80/
- 2. 1000 řešení 6/2018 – Zaměstnanecké benefity po změnách – praktické příklady – Ing. Ivan Macháček
/A5, str. 112/
- 3. Daňové a mzdové zákony 2018 – úplná znění zákonů
/A5, str. 552/
- 4. Povinnosti zaměstnavatele – odborná tematická publikace – Ing. Luděk Pelcl
/A5, str. 48/
Cena balíčku je 599 Kč.
Cena balíčku s 60 % slevou je 359 Kč.
Ušetříte 240 Kč.
Flexibilní formy zaměstnávání
Flexibilní pracovní úvazky hrají při slaďování soukromého a pracovního života důležitou roli. Jde v podstatě o přizpůsobení pracovní doby tak, aby vyhovovala zaměstnanci a zaměstnavateli. Jaké různé metody flexibilní práce existují?
Čtěte v našich publikacích, které jsou určeny podnikatelům, zaměstnavatelům, mzdovým účetním, personalistům, zaměstnancům, manažerům …
- 1. DaÚ 7-8/2018 – Flexibilní formy práce – příspěvek - JUDr. Ladislav Jouza
/A4, str. 120/
- 2. 1000 řešení 7-8/2018 – Flexibilní formy zaměstnávání – praktická řešení – JUDr. Ladislav Jouza
/A5, str. 112/
- 3. PaM 6/2018 – Home office – práce z domova – příspěvek – JUDr. Jana Drexlerová
/A4, str. 80/
- 4. Občanský zákoník I. + vkládačka s novelou – odborná tématická publikace – úplné znění zákona s komentářem – JUDr. Jiří Nesnídal
/A5, str. 320/
- 5. Pracovněprávní slovník – Cca 2 000 pojmů a odborných výrazů souvisejících se zákoníkem práce a dalšími pracovněprávními předpisy – slovník
/A5, str. 300/
Cena balíčku je 1 324 Kč.
Cena balíčku s 60 % slevou je 530 Kč.
Ušetříte 794 Kč.
Tematické balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz (ceny jsou konečné)
Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů. Uvedená nabídka je platná do vyprodání zásob. Vydavatelství si vyhrazuje právo nahradit vyprodanou publikaci jinou – adekvátní k obsahu balíčku. Čekáme na Vaše náměty a připomínky.
RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY NEBO E-
MAILEM DENNĚ V ČASE OD 9,00 DO 15,00 HOD.
Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.
E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
- Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
- Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!
|
|
|
Adresa: |
|
E-mail: |
MK Media, s.r.o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
|
|
objednavky@exicon.eu
|
|
IČO: 36419176
DIČ: 2021832285
IČ DPH: SK2021832285
|
|
|
|
|
|
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 15012/L. |
|
|
V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.
|
Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015 |