|
SLEVY NA DANI Z PŘÍJMŮ FYZICKÝCH OSOB A DAŇOVÉ ZVÝHODNĚNÍ – ZMĚNY
V době zpracování tohoto příspěvku je připravována ke zveřejnění ve Sbírce zákonů novela zákona o daních z příjmů (sněmovní tisk č. 873), kde je navržena řada změn v oblasti daně z příjmů fyzických osob, včetně slev na dani a uplatnění daňového zvýhodnění na vyživované děti. O jaké konkrétní změny se jedná?
Změny v oblasti daňového zvýhodnění na vyživované děti
Zákon o daních z příjmů v § 35c odst. 1 stanoví, že poplatník uvedený v § 2, tj. fyzická osoba, má nárok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě žijící s ním ve společně hospodařící domácnosti na území členského státu Evropské unie nebo státu tvořícího Evropský hospodářský prostor, (dále jen „daňové zvýhodnění“) ve výši 13 404 Kč ročně na jedno dítě, 17 004 Kč ročně na druhé dítě a 20 604 Kč ročně na třetí a každé další dítě, pokud neuplatňuje slevu na dani podle § 35a nebo § 35b. Poplatník o daňové zvýhodnění sníží daň vypočtenou podle § 16, případně sníženou podle § 35 nebo § 35ba nebo 35bb. Daňové zvýhodnění může poplatník uplatnit formou slevy na dani, daňového bonusu nebo slevy na dani a daňového bonusu. Je-li v jedné společně hospodařící domácnosti vyživováno více dětí, posuzují se pro účely tohoto ustanovení dohromady.
Již pro r. 2017 by na základě novely zákona o daních z příjmů daňové zvýhodnění na druhé vyživované dítě mělo činit 19 404 Kč ročně a na třetí a každé další dítě 24 204 Kč ročně. Dále novela zákona upřesňuje, že je-li v jedné společně hospodařící domácnosti více vyživovaných dětí poplatníka, posuzují se pro účely tohoto ustanovení dohromady.
Novelou zákona by mělo dojít již počínaje r. 2017 ke zvýšení daňového zvýhodnění na děti s tím, že částka na první dítě se nemění a bude činit i nadále 13 404 Kč, na druhé vyživované dítě se daňové zvýhodnění zvýší ze stávajích 17 004 Kč na 19 404 Kč ročně a na třetí a každé další dítě se daňové zvýhodnění zvýší ze stávajích 20 604 Kč na 24 204 Kč ročně.
Novelou zákona by mělo dojít nejen ke zvýšení daňového zvýhodnění na děti, ale i k upřesnění, že pro účely určení výše jednotlivých daňových zvýhodnění v situaci, kdy neuplatňuje tato daňová zvýhodnění jen jeden z možných poplatníků v rámci společně hospodařící domácnosti, se posuzují vyživované děti v rámci jedné společně hospodařící domácnosti sice společně, ale u každého poplatníka se tento postup aplikuje odděleně. Tzn., že u druha se dohromady posuzují jen děti, které má s družkou, a jeho vlastní děti, nikoliv však děti, které má družka z dřívějšího vztahu; nebo u babičky nelze posuzovat dohromady všechna vnoučata žijící s ní ve společně hospodařící domácnosti, pokud rodiče jen některých z nich nemají dostatečné příjmy, z nichž by mohli daňové zvýhodnění uplatnit. Jinými slovy, sčítání dětí pro účely daňového zvýhodnění je třeba provést vždy z pohledu poplatníka a do součtu lze zahrnout pouze ty děti, které jsou jeho vyživovanými, tj. které splňují podmínky § 35c odst. 6 zákona.
Přechodné ustanovení projednávané novely zákona stanoví, že ustanovení § 35c odst. 1 zákona č. 586/1992 Sb., ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona, se použije již pro zdaňovací období roku 2017. Při zúčtování mzdy a výpočtu zálohy na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti za kalendářní měsíce roku 2017 přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona se použije ustanovení § 35c odst. 1 zákona č. 586/1992 Sb., ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona.
Pokud by např. novela zákona nabyla účinnosti od 1. července 2017, bylo by možno zaměstnancům, kteří vyživují děti a podepsali prohlášení k dani podle § 38k odst. 4 zákona, uplatnit zvýšené měsíční daňové zvýhodnění od července s tím, že za předcházející měsíce by se zvýšení daňového zvýhodnění zaměstnanci dorovnalo v rámci ročního zúčtování za r. 2017. Další možností je, že by si zaměstnanec mohl zvýšené daňové zvýhodnění uplatnit prostřednictvím daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob.
Měsíční daňové zvýhodnění na děti by po novele zákona o daních z příjmů mělo činit:
- 1 117 Kč na jedno dítě.
- 1 617 Kč na druhé dítě a
- 2 017 Kč na třetí a každé další dítě.
- změny daňového bonusu
Zákon o daních z příjmů v § 35c odst. 3 stanoví, že je li nárok poplatníka na daňové zvýhodnění vyšší než daňová povinnost vypočtená za příslušné zdaňovací období, je vzniklý rozdíl daňovým bonusem. Poplatník může daňový bonus uplatnit, pokud jeho výše činí alespoň 100 Kč, maximálně však do výše 60 300 Kč ročně. Daňový bonus vyplacený poplatníkovi je omezen částkou 60 300 Kč ročně. Slevu na dani zákon neomezuje.
Zákon pro daňový bonus stanoví i další omezující podmínky. Daňový bonus může podle § 35c odst. 4 zákona uplatnit poplatník, který ve zdaňovacím období:
- měl příjem podle § 6, 7, 8 nebo 9 alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy. Minimální mzda pro r. 2017 činí 11 000 Kč, pro r. 2017 zákonný limit pro daňový bonus činí 6 x 11 000 = 66 000 Kč,
- u poplatníka, který má příjmy pouze podle § 9, nesmí výdaje převýšit tyto příjmy, tj. nesmí vykázat daňovou ztrátu.
Pro r. 2018 § 35c odst. 4 zákona nově stanoví, že daňový bonus může uplatnit poplatník, který ve zdaňovacím období měl příjem podle § 6, nebo 7 alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy. Zákon zpřísní podmínky pro vyplácení daňového bonusu, příjmy z nájmu a kapitálového majetku podle § 8 a 9 zákona, se nebudou započítávat do limitu příjmů, který je nutno pro získání bonusu splnit. Daňový bonus na vyživované děti se nově poskytne pouze těm poplatníkům, kteří dosahují „aktivních příjmů“, tzn. příjmů ze závislé činnosti nebo příjmů ze samostatné činnosti podle § 6 nebo 7 zákona.
Změny v oblasti slev pro zdravotně postižené poplatníky
Zákon v § 35ba odst. 1 stanoví mimo jiné, že poplatníkům uvedeným v § 2, tj. fyzickým osobám, se daň vypočtená podle § 16, případně snížená podle § 35, 35a nebo § 35b za zdaňovací období snižuje o:
a) základní slevu ve výši 24 840 Kč na poplatníka,
b) slevu na manžela ve výši 24 840 Kč na manželku (manžela) žijící s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti, pokud nemá vlastní příjem přesahující za zdaňovací období 68 000 Kč; je-li manželka (manžel) držitelkou průkazu ZTP/P, zvyšuje se částka 24 840 Kč na dvojnásobek s tím, že zákon dále stanoví, co se do vlastního příjmu manželky (manžela) nezahrnuje,
c) základní slevu na invaliditu ve výši 2 520 Kč, pobírá-li poplatník invalidní důchod pro invaliditu prvního nebo druhého stupně z důchodového pojištění podle zákona o důchodovém pojištění43) nebo zanikl-li nárok na invalidní důchod pro invaliditu prvního nebo druhého stupně z důvodu souběhu nároku na výplatu tohoto invalidního důchodu a starobního důchodu,
d) rozšířenou slevu na invaliditu ve výši 5 040 Kč, pobírá-li poplatník invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně nebo jiný důchod z důchodového pojištění podle zákona o důchodovém pojištění43), u něhož jednou z podmínek přiznání je, že je invalidní ve třetím stupni, zanikl-li nárok na invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně z důvodu souběhu nároku na výplatu invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně a starobního důchodu nebo je poplatník podle zvláštních předpisů invalidní ve třetím stupni, avšak jeho žádost o invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně byla zamítnuta z jiných důvodů než proto, že není invalidní ve třetím stupni,
e) slevu na držitele průkazu ZTP/P ve výši 16 140 Kč, je-li poplatník držitelem průkazu ZTP/P.
Nově by se slevy z titulu zdravotního postižení poplatníků daně z příjmů fyzických osob měly uplatňovat již od přiznání nároku na průkaz ZTP/P, přiznání invalidního důchodu pro invaliditu 1., 2. nebo 3. stupně. Jde o slevy uvedené v § 35ba odst. 1:
- písm. b) zákona, tj. slevu na manžela (kterému je přiznán nárok na průkaz ZTP/P),
- písm. c) zákona, tj. základní slevu na invaliditu,
- písm. d) zákona, tj. rozšířenou slevu na invaliditu,
- písm. e) zákona, tj. slevu na držitele průkazu ZTP/P.
Podmínka poskytnutí uvedené slevy by měla být nově vázána na okamžik přiznání statusu zdravotního postižení s nárokem na zákonem stanovené výhody a nikoli na okamžik, kdy zdravotně postižený obdržel průkaz ZTP/P nebo od okamžiku od kterého pobírá příslušný invalidní důchod, jak zákon stanoví v současné době.
(Více se o tomto tématu se dočtete v měsíčních PaM 7-8/17, DaÚ 7-8/2017, 1000 řešení 7-8/2017, Poradce 12-13/2017)
SMLUVNÍ VZTAHY NEJEN PRO MZDOVOU ÚČTÁRNU
- K odstavci 1
Podle čl. 28 Listiny základních práv a svobod patří odměňování za práci mezi pracovní podmínky, jejichž úpravu má stanovit zákon.
V § 109 ZP, který má obecný charakter, je soustředěna úprava obecných ustanovení o mzdě, platu, odměnách z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, ustanovení specifických pro mzdu, plat, odměnu z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, mzdu nebo plat při výkonu jiné práce, odměnu za pracovní pohotovost a dále úprava společných ustanovení vztahujících se k podmínkám splatnosti a výplaty mzdy, platu, odměn z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr a odměny za pracovní pohotovost, včetně provádění srážek z příjmu z pracovněprávního vztahu.
Z věcné povahy pracovněprávních vztahů, zejména pracovního poměru, jako základního pracovněprávního vztahu, vyplývá, že odměňování zaměstnanců je jedním z jejich nejvýznamnějších prvků. Smyslem úpravy v ZP je soustředění všech ustanovení, jejichž předmětem je odměňování za práci, a to při zachování všech jeho funkcí. Nejedná se však o mechanické sloučení, ale o účelně strukturované části ZP podle funkce, významu a určení jednotlivých ustanovení.
Rovněž se stanoví základní právo zaměstnance na plnění za vykonanou práci s odkazem na další ustanovení ZP nebo na další zvláštní právní předpisy. Tímto vymezením je dána odlišnost odměn za práci od ostatních plnění poskytovaných zaměstnavatelem zaměstnanci v souvislosti s pracovním poměrem, která odměnou za práci nejsou (například náhrady mzdy nebo platu).
- K odstavci 2
Odstavec 2 charakterizuje mzdu jako peněžité plnění, které se poskytuje za vykonanou práci.
Stanoví se v něm a vyplývají z něj společné jednotné principy odměňování pro všechny skupiny zaměstnanců, kterými jsou ochrana proti mzdám (platům) nepřiměřeně nízkým, proti diskriminaci v odměňování a charakteristika jednotlivých plnění za práci podle jejich určení – pro zaměstnance v tzv. podnikatelské sféře – mzdy, pro zaměstnance v tzv. nepodnikatelské sféře (ve veřejných službách a správě) – platy a pro zaměstnance všech zaměstnavatelů, kteří vykonávají práce na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce – odměny z dohody.
Cílem uvedené úpravy je rovněž vytvoření dostatečného prostoru v procesu utváření mezd pro stimulaci zaměstnanců a pro vytváření optimálních (účinných) mzdových systémů jako nástroje řízení.
- K odstavci 3
Rozsah působnosti části ZP v § 109 odst. 3 upravující platové otázky je vymezen pozitivně pro všechny rozpočtové organizace, které zřizují podle rozpočtových pravidel republiky ústřední orgány, kraje a obce k plnění úkolů v oboru své působnosti. Činnost těchto organizací je plně financována z veřejných zdrojů, a proto jsou i způsob poskytování a výše platů jejich zaměstnanců kogentně upraveny zákonem a prováděcími nařízeními vlády. V tom spočívá základní rozdíl při odměňování za práci uvedených zaměstnanců a zaměstnanců v tzv. podnikatelské sféře, který je převážně založen na smluvním principu.
Plat jako peněžité plnění se vztahuje na zaměstnance zaměstnavatele, kterým je:
- stát,
- územní samosprávný celek,
- státní fond,
- příspěvková organizace, jejíž náklady na platy a odměny za pracovní pohotovost jsou plně zabezpečovány z příspěvku na provoz poskytovaného z rozpočtu zřizovatele nebo z úhrad podle zvláštních právních předpisů, nebo
- školská právnická osoba zřízená Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí podle školského zákona
s výjimkou peněžitého plnění poskytovaného občanům cizích států s místem výkonu práce mimo území České republiky.
Vzhledem k tomu, že ZP nerozlišuje „podnikatelské a nepodnikatelské“ subjekty, je jedním z kritérií pro posouzení rozdílnosti v odměňování zaměstnanců těchto subjektů skutečnost, že pro dříve tzv. nepodnikatelské subjekty se užívá pojem „plat“, kdežto pro podnikatelské subjekty pojem „mzda“. Legislativně je pojem „mzda“ na úrovni „platu“.
- K odstavci 4
V tomto odstavci se charakterizují hlediska, podle nichž lze mzdu a plat poskytovat. Jedná se o základní vymezení mzdy a platu jako plnění poskytovaných za práci. Mimo bližší charakteristiky mezd a platů má toto ustanovení význam i pro ochranu proti diskriminaci, protože uplatnění hledisek odměňování, která nebudou spadat do uvedeného okruhu (nemají souvislost s vykonávanou prací), mohou vést k poškozování (diskriminaci) některých zaměstnanců.
V poslední době „klidné“ personální vztahy rozvířily otázky kolem odměňování žen, které – statisticky zjištěno – mají za stejnou práci nižší mzdu než muži. Není to ovšem problém současnosti, neboť podobné problémy se objevovaly již v minulosti, dá se říci od vstupu Česka do EU. Orgány EU nás řešení těchto otázek stále kritizují, i když s podobnými problémy se potýkají rovněž ostatní státy EU.
Nižší mzdu žen ve srovnání s muži nelze ve všech případech považovat za jejich diskriminaci. Rozdíl ve výši mzdy mezi muži a ženami může být ovlivněn několika hledisky. Teprve jsou–li ve svých výsledcích stejná, můžeme mluvit o diskriminaci a o oprávněnosti žen úspěšně se domáhat např. mzdového rozdílu soudní cestou. Jinak řečeno: zaměstnanec nemá nárok na stejnou mzdu při výkonu stejné práce, liší-li se některé z hledisek uvedené v zákoníku práce.
- Rozhodují výsledky práce
Jedním z hledisek je kvalifikační náročnost práce dané požadovaným stupněm vzdělání, rozsahem dalšího vzdělání a praktických znalostí a dovedností požadovaných pro výkon práce, podle složitosti předmětu práce (např. podle složitosti technologického zařízení, výroby nebo provozu, obchodních systémů apod.) a pracovní činností (např. manipulační a obslužné práce) apod.
Zákoník práce tato hlediska definuje velmi jasně a pragmaticky: složitost, obtížnost, namáhavost práce, kvalifikace zaměstnance, rovnocenné pracovní podmínky a prostředí a hlavně – stejné výsledky práce. Pokud jsou tyto zákonné předpoklady splněny u muže a ženy, kteří vykonávají stejnou práci, nemělo by docházet ke mzdové diskriminaci.
Rozdíly ve výši mzdy mohou dále být:
- podle odlišných pracovních podmínek a pracovních režimů (např. směnné provozy), podle negativních vlivů pracovního prostředí apod.,
- podle pracovních schopností a pracovní způsobilosti zaměstnance,
- podle pracovní výkonnosti a výsledků práce v závislosti na množství práce, dodržení termínů, kvality apod.
Jak je vidět, rozdíly v odměňování mohou vznikat jen při nesplnění některých z uvedených zákonných hledisek. Jiné důvody a příčiny rozdílů nemohou ve mzdách existovat.
Žena, která má nižší výdělek než muž, který vykonává stejnou práci nebo práci stejné hodnoty, může na základě ustanovení § 109 a § 110 zákoníku práce uplatnit u soudu nárok na vyrovnání tohoto neoprávněného rozdílu. Oprávněnost rozdílu výše mzdy mezi mužem a ženou je povinen prokázat v případě soudního sporu zaměstnavatel. Musel by prokázat, že použil při odměňování hlediska, která nevedou k výdělkové diskriminaci podle pohlaví, a že podle těchto hledisek byla poskytnuta odpovídající výše mzdy bez ohledu na další hlediska.
Bylo by naivní se domnívat, že ke mzdové diskriminaci dochází jen v podnikové sféře. I zaměstnankyně u nepodnikatelských subjektů, včetně veřejné správy, se s tím setkávají. Mají sice při splnění zákonných požadavků (praxe a zařazení práce do třídy) nárok na plat v příslušné třídě, ale diskriminace se projevuje při poskytování osobních příplatků a odměn.
- Podle práva Evropské unie
Zásada stejné odměny pro muže i ženy byla obsažena již ve Smlouvě o založení ES ve znění Amsterodamské smlouvy, zejména v čl. 141 (článek 119 starého číslování). Konkretizována byla směrnicí 75/117/ EEC, která byla v roce 2006 zrušena a nahrazena směrnicí Evropského parlamentu a Rady č. 2006/54 /ES ze dne 5. 7. 2006 o zavedení zásady rovných příležitostí a rovného zacházení pro muže a ženy v oblasti zaměstnávání a povolání. Tato směrnice v čl. 8 odkazuje na čl. 141 dřívější Smlouvy. Uvádí, že zásada stejné odměny za stejnou nebo rovnocennou práci rozvíjená ustálenou judikaturou Soudního dvora představuje významné hledisko zásady rovného zacházení s muži a ženami. To ve svých důsledcích představuje odstranění veškeré diskriminace podle pohlaví ve vztahu ke všem formám a podmínkám odměňování. Podle judikatury Evropského soudního dvora dopadá směrnice i na případy nepřímé diskriminace (musí existovat objektivně oprávněné faktory zakládající nerovné zacházení, tzn., důvodem takového zacházení nesmí být pouze pohlaví zaměstnanců).
- Kdo půjde k soudu?
Pro zaměstnance – zejména ženy – je úspěšnost uplatňovaného práva velmi nejistá. I při prokázání rovnosti všech hledisek pro odměňování, může zaměstnavatel uplatnit často používaný argument: zaměstnanec x.y., který má vyšší mzdu než zaměstnankyně, dosahuje ve srovnání s poškozenou ženou lepších pracovních výsledků a výkonnosti. A do prokazování pracovních výsledků se žádná ze zaměstnankyň asi pouštět nebude. Stále tedy bude platit, že i když máme rovnost ve mzdách „zajištěnu“ v zákoně, praxe je poněkud jiná.
- Řešení mimo legislativu
Proto je třeba ocenit postup Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), které vidí řešení problémů mimo legislativní oblast. Např. vyčlenilo na projekty podporující rovnost žen a mužů na trhu práce 400 milionů korun. Umožňují podnikům získat finanční prostředky na poskytování profesního poradenství, koučink, mentoring, odborné vzdělávání reagující na potřeby regionu, vzdělávání v oblasti manažerských dovedností či IT nebo na výuku cizích jazyků.
MPSV rovněž zahájilo pětiletý projekt s názvem „22 % k rovnosti“ financovaný z Evropského sociálního fondu s alokací 76 milionu Kč, který si klade za cíl eliminovat příčiny nerovnosti v odměňování žen a mužů. Mezi hlavní výstupy projektu např. patří zlepšení preventivní a kontrolní činnosti orgánů inspekce práce v dané oblasti a vzdělávání státní správy v oblasti generové rovnosti na pracovním trhu.
- K odstavci 5
Odstavec 5 charakterizuje odměnu z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr (dohoda o pracovní činnosti a dohoda o provedení práce) jako určitou formu mzdy. Proto se na odměnu z těchto dohod vztahují ustanovení o minimální mzdě.
(Více se o tomto tématu dočtete v monotematické publikaci Mzdy a platy bez chyb, pokut a penále, monotematické publikaci Smluvní vztahy nejen pro mzdovou účtárnu, DaÚ 6/2017)
|
|
|
Částka 55 Rozeslána dne 2. června 2017
160/2017 Nařízení vlády o sbírce listin seznamu výzkumných organizací a způsobu vykazování příjmů z transferu znalostí
161/2017 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstva obce
Částka 56 Rozeslána dne 2. června 2017
162/2017 Vyhláška o požadavcích na hodnocení bezpečnosti podle atomového zákona
Částka 57 Rozeslána dne 2. června 2017
163/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 355/2006 Sb., o stanovení způsobu a podmínek registrace, provozu, způsobu a podmínek testování historických a sportovních vozidel a způsobu a podmínek testování silničního vozidla, které je registrováno v registru silničních vozidel, ve znění vyhlášky č. 144/2012 Sb.
Částka 58 Rozeslána dne 7. června 2017
164/2017 Vyhláška, kterou se provádí některá ustanovení zákona č. 96/1993 Sb., o stavebním spoření a státní podpoře stavebního spoření, ve znění pozdějších předpisů
165/2017 Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí o rozšíření závaznosti Dodatku č. 1 ke Kolektivní smlouvě vyššího stupně
Částka 59 Rozeslána dne 9. června 2017
166/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva spravedlnosti č. 23/1994 Sb., o jednacím řádu státního zastupitelství, zřízení poboček některých státních zastupitelství a podrobnostech o úkonech prováděných právními čekateli, ve znění pozdějších předpisů
167/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 422/2008 Sb., o stanovení bližších požadavků pro zajištění jakosti a bezpečnosti lidských tkání a buněk určených k použití u člověka, ve znění vyhlášky č. 339/2012 Sb. a vyhlášky č. 45/2014 Sb.
Částka 60 Rozeslána dne 13. června 2017
168/2017 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů
169/2017 Vyhláška o vydání pamětní stříbrné pětisetkoruny ke 100. výročí bitvy u Zborova
|
|
|
15. června
Čtvrtek
|
Daně z příjmů - poplatník |
Odvod 1. pololetní zálohy na rok 2017 (ve výši 40 %), pokud daň za rok 2016 byla mezi 30 000 Kč a 150 000 Kč (je-li zdaňovacím obdobím kalendářní rok)
(§ 38a odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
Odvod 2. čtvrtletní zálohy na rok 2017 (ve výši 25 %), pokud daň za rok 2016 byla vyšší než 150 000 Kč (je-li zdaňovacím obdobím kalendářní rok)
(§ 38a odst. 4 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
0. června
Úterý
|
Daně z příjmů – plátce |
Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů z mezd za květen 2017
(§ 38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
Sociální pojištění - OSVČ |
Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za květen 2017
(§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
|
Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za květen 2017
(§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
|
Sociální pojištění – zaměstnavatel |
Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za květen 2017
(§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezpečení)
|
Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za květen 2017
(§ 9 odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
|
Zdravotní pojištění – zaměstnavatel |
Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za květen 2017
(§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění)
|
Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za květen 2017
(§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění)
|
26. června
Pondělí (za neděli 25. 6.)
|
DPH |
Podání přiznání k DPH a její zaplacení za květen 2017 u plátců s měsíčním zdaňovacím obdobím
(§ 101 odst. 1 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)
(§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád) |
Podání kontrolního hlášení DPH plátce za květen 2017 - u všech právnických osob, zatímco u osob fyzických jen pokud mají měsíční zdaňovací období
(§ 101e zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)
|
Podání souhrnného hlášení plátce za květen 2017, o intrakomunitárních plněních: dodání zboží, přemístění obchodního majetku, dodání zboží formou třístranného obchodu (byl-li plátce prostřední osobou) a poskytnutí služby (kterou má zdanit příjemce)
(§ 102 odst. 1, 3 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)
|
Podání přiznání k DPH identifikované osoby za květen 2017, pokud jí vznikla daňová povinnost, a její zaplacení
(§ 101 odst. 1 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)
(§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
|
Podání souhrnného hlášení identifikované osoby za květen 2017, o intrakomunitárních plněních: poskytnutí služby podle § 9 odst. 1, kterou má zdanit příjemce
(§ 102 odst. 2 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)
|
30. června
Pátek
|
Daně z příjmů - plátce |
Odvod „srážkové“ daně sražené v květnu 2017 a hlášení plátce o dani sražené zahraničním poplatníkům (vyjma příjmů z dohod o provedení práce do 10 000 Kč)
(§ 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
Odvod zajištění daně sraženého v květnu 2017 ze stanovených příjmů ze zdroje v ČR zahraničního poplatníka a hlášení plátce o provedeném zajištění daně
(§ 38e odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
DPH |
Žádost zahraniční osoby povinné k dani o vrácení daně za rok 2016 z přijatých zdanitelných plnění uskutečněných v Česku (při splnění stanovených podmínek)
(§ 83 odst. 7 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
|
FATCA
a DAC II
|
Oznámení české finanční instituce o požadovaných údajích o finančním účtu zahraniční oznamované osoby ze zúčastněného státu za rok 2016
(§ 13a až § 13p zákona č. 164/2013 Sb., o mezinárodní spolupráci při správě daní)
|
|
|
|
PROČ CTÍT PRAVIDLA SLUŠNÉHO CHOVÁNÍ?
Ať už v zaměstnání nebo v rodině či v jakékoli formě společenského styku vznikají vztahy a ty zaujímají docela klíčovou roli, neboť přímo a zásadním způsobem ovlivňují celkové klima a poměry, v jakých lidé působí. Proto by základem každého vztahu měla být jeho „úroveň“ neboli slušnost jako přirozená součást projevu osobnosti.
V celém spektru činnosti se vždy vyplatí respektovat pravidla slušnosti, umírněného chování a důstojného vystupování, protože právě a jedině těmito postoji si každý z nás vytváříme vlastní profil a mínění okolí o naší osobě. Tím nejlepším, co můžeme učinit, je když se takové smýšlení a počínání stane nedílnou a každodenní součástí naší životní filosofie.
Slušnost v chování by měla být bez ohledu na to, zda jsou vztahy ve firmě přátelské nebo formální. Avšak ani přátelské vztahy na pracovišti nemohou znamenat opuštění pravidla slušného chování a zdvořilosti. Pouze dodržování těchto pravidel je určitou zárukou toho, že společenský styk bude probíhat bez větších konfliktů, čímž budou současně vyjádřeny respekt a úcta ke kolegyním a kolegům.
Zkuste to s úsměvem
Ten však nikdy nesmí být škodolibý. I když to může znít hodně otřepaně a frázovitě, je ověřenou pravdou, že s úsměvem jde všechno lépe, ať už ve vztahu ke spolupracovníkům nebo klientům, zákazníkům. Úsměv je vždy „účinnou zbraní“ a lidé bezesporu raději komunikují s příjemným protějškem než s někým, kdo působí otráveně nebo naštvaně. Aniž si to uvědomujete, neverbální projevy (gesta, mimika tváře nebo i již zmíněný úsměv) mohou až z osmdesáti procent rozhodovat o tom, jak na druhé zapůsobíte.
VNÍMEJTE POTŘEBU ZMĚNY NÁVYKŮ - Když si budete více všímat sami sebe, zjistíte, že něco na svém chování můžete změnit – samozřejmě k lepšímu. Třeba dospějete k tomu, že součástí vašeho osobního projevu je kupříkladu určitá míra ješitnosti a panovačnosti, nebo nepřikládáte vážnost názorům jiných. Proto posilujte dobré návyky a pokuste se systematicky měnit ty špatné. Ze dne na den to zřejmě nepůjde, ale pokud se budete ve svém chování „hlídat“, kýžený výsledek se dříve či později dostaví. Zkuste někdy vyhodnotit situaci tak, že vinu za neúspěch, i když jej zjevně způsobil někdo z kolektivu, vezmete vhodným způsobem na sebe. Převzetí odpovědnosti má vždy posilující charakter pro sebevědomí, kromě toho můžete takto snadno získat „plusové body“, které se vždy hodí. Koneckonců, za výsledky týmu je přece odpovědný jeho vedoucí a viníka můžete snadno zkritizovat později mezi čtyřma očima.
Myslete na druhé
Pracovní kolektiv je směsicí různých návyků, proto je pro zachování dobrých vztahů na pracovišti potřebné najít určitý kompromis. Například, někdo pracuje rád s hudbou, jiný potřebuje k práci (absolutní) klid. Nebo, horkokrevný člověk často a rád větrá, zatímco jinému působí průvan zdravotní problémy. Jsou-li takoví lidé ve společné kanceláři, pak musíme v takových situacích nalézt v mezích slušnosti, ohleduplnosti a vzájemné domluvy přijatelné řešení.
Respektuje soukromí,
nejen v osobním, ale i v pracovním životě. Třebaže je kancelář otevřený prostor, je i v něm nutností respektovat určitý nárok na soukromí, což platí především pro psací stůl. Vůbec není vhodné se pod jakoukoli záminkou přehrabovat ve věcech, které patří někomu jinému. Takové teritorium by mělo být téměř posvátné. Jako výjimku bych viděl třeba nemoc (a tedy nepřítomnost) zaměstnance, ovšem po předchozí telefonické konzultaci. Pamatujte na výsostnou oblast psacího stolu či počítače i tehdy, pokud vejdete do cizí kanceláře. Někteří lidé se mohou cítit dotčeni, pokud si bez dovolení odložíte věci na jejich pracovní stůl.
Nevytvářejte o sobě iluze,
nehrajte si na někoho, kým nejste. Přece už to, že jste sami sebou a takto sebe i dáváte jiným, je hodně. Někteří lidé se snaží vytvářet takříkajíc „dojem“, neboli prezentovat se v jiném světle, než jací skutečně jsou. Aniž si to ve své nabubřelosti uvědomují, mohou působit směšně až trapně, a zcela vlastní vinou se tak stávají pouze smutnou karikaturou toho, čím ve skutečnosti jsou.
Zvyk nesmí být železnou košilí,
dobře zvažujte, zda lpění na určitých hodnotách je dobrým řešením. Co je osvědčené a funguje, to vylepšujte. Co vás brzdí a omezuje, to bez dlouhého otálení změňte. Než odmítat vše přicházející, pak je lepší se ke změně postavit vstřícně a nebát se jí. Vždyť změna je pohyb a bez pohybu není vývoje. Dokážete si v dnešní době představit používání psacího stroje nebo posílání telegramů? Souznít s pokrokem doby berte jako příkaz dne.
Nestěžovat si a zahryznout se do práce
Někteří vedoucí a manažeři s oblibou zdůvodňují svoje faktické pochybení poukazováním na jiné a na okolnosti, které nepříznivý stav zapříčinily. Jistě, pro komplexnost pohledu je někdy vhodné určité souvislosti připomenout nebo krátce zmínit, tedy bez zbytečného sáhodlouhého povídání. Jinak je to už jen ten pověstný pláč nad rozlitým mlékem, který nikdy nepřináší nic dobrého. Správný šéf se nenimrá ve věcech, které nemůže ovlivnit, ale s využitím všech možností rázně jedná. Fundovaně analyzuje nastalou situaci, rozdá úkoly, dodá optimismus, ponoří se své do práce, přičemž však pozorně dohlíží na ostatní. Rezignační tendence jsou ve všem velkými škůdci. Chyby, ke kterým došlo, se již nesmějí opakovat, mohou se objevit jedině chyby jiné, na kterých se všichni dále budou učit.
Pozor na manipulaci,
nesnažte se ovládat druhé. Pokud jste se rozhodli, že vaše názory, představy a cíle jsou důležitější než názory druhých, pak nečiníte správně. Ponechejte ostatním právo na jejich cestu, přestože se domníváte, že je špatná. I když bude odlišná od té vaší, budou se na ní učit oni sami a vy taktéž. Každý má právo na vlastní chyby. Jsou totiž mnohdy cennější než dobře míněná rada.
Buďte vzorem
Ať je to vedoucímu pracovníkovi po vůli nebo ne, je na pracovišti (a často i mimo něho) permanentně v centru pozornosti nejen jeho podřízených, ale i všech kolem.
Vedoucí pracovník jako osobnost vždy ovlivňuje, působí a usměrňuje, a aby naplnil roli mu svěřenou, měl by se v mnohém, co činí, určitým způsobem odlišovat z pracovního, ale i lidského hlediska. Měl by být vzorem, od kterého se mohou jiní učit, příkladem hodným následování. A vězte, že učit se mohou a chtějí nejen mladí, ale i starší, pokud chtějí. Proto vždy choďte včas, raději i s předstihem, přiměřeně upraveni a naladěni, vždy náležitě připraveni reagovat na jakýkoli podnět.
MINULOST JEN ZDROJEM POUČENÍ - Utápění se v minulosti škodí na těle i na duši. Nikdy v ní nezůstávejte, jen si z ní berte ponaučení. Je to něco, co již bylo a nevrátí se více, ani včerejší den již nikdy nebude. Naopak, uchopte den právě se rodící jako možnost, šanci či výzvu pro vás osobně předtím, než uteče. Jinak můžete strávit zbytek života v litování sebe sama a v minulosti. Vždy je však lepší si říct, že uděláte něco proto, abyste se měli podle vašich představ a posunuli se dál. Nemůže být jiného smyslu života než soustavná tvořivá práce ku prospěchu sebe i okolí podle individuálních schopností a předpokladů, neboť pouze v takovém světonázorovém postoji hledejme zárodek opravdové spokojenosti a životní radosti.
Ing. Antonín Daněk
|
|
|
PRÁVĚ VYCHÁZEJÍ MĚSÍČNÍKY A ODBORNÉ PUBLIKACE |
Poradce, měsíčník č. 11/2017 (VI/2017)
- Exekuční zákon s komentářem – Mgr. Petr Taranda, Mgr. Hana Erbsová
- Celní zákon s komentářem – Jaroslav Dombrowski
- Platby a příjmy podléhající evidenci tržeb - Mgr. Markéta Patzenhauer, Ing. Martin Šabo
- Podíly na zisku – Ing. Dalimila Mirčevská
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 7-8/2017 (VI/2017)
- Zákon o daních z příjmů – novela – Ing. Eva Sedláková
- Celní zákon – Ing. Karel Janda
- Otazníky kolem dovolené – JUDr. Eva Dandová
- Srážková daň z příjmů placených do zahraničí - Ing. Martin Děrgel
- Tvorba rezerv na opravy využitá k daňové optimalizaci - Ing. Ivan Machaček
- Prevenční povinnosti zaměstnance v oblasti škody - JUDr. Ladislav Jouza
- Povinnosti zaměstnavatele ve zdravotním pojištění – Ing. Antonín Daněk
Daně, účetnictví, vzory a případy – (DÚVaP) – měsíčník, č. 7-8/2017 (VI/2017)
- Komunikace a korespondence se správcem daně – Ing. Vladimír Hruška
- Příjmy FO a PO osvobozené od daně – Ing. Ivan Macháček
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 7-8/2017 (VI/2017)
- Kontrola na pracovišti - novela zákona o inspekci práce – JUDr. Ladislav Jouza
- Změny v agenturním zaměstnávání – JUDr. Eva Dandová
- Změny ve slevách za umístění dítěte – novela ZDP – Ing. Eva Sedláková
- Pomoc při insolvenci - změny v r. 2017 – Richard W. Fetter
- Změny u příjmů zdaňovaných srážkou – novela ZDP – Ing. Eva Sedláková
- Vedení účetnictví ve zjednodušeném rozsahu – Ing. Karel Janda
- Dary přijaté příspěvkovými organizacemi – Ing. Zdeněk Morávek
1000 řešení – měsíčník č. 7-8/2017 (VI/2017)
- Novela zákona o daních z příjmů – Ing. Eva Sedláková
- Nemovitosti – daňový a účetní pohled – Ing. Karel Janda
- Daň z příjmů
- Daň z přidané hodnoty
- Účetnictví
- Zákoník práce
SBORNÍKY ZÁKONŮ:
zákon o daních z příjmů, zákon o dani z přidané hodnoty, zákon o účetnictví … (I/2017)
Zákony IIA – občanský zákoník, zákon o obchodních korporacích, občanský soudní řád … (IIA/2017)
Zákony IIB – trestní zákoník, trestní řád, zákon o přestupcích … (IIB/2017)
Zákony III – zákoník práce, zákon o nemocenském pojištění, zákon o důchodovém pojištění … (III/2017)
Zákony IV – stavební zákon, katastrální zákon, zákon o zadávání veřejných zakázek … (IV/2017)
Zákony V – zákon o obcích, zákon o krajích, školský zákon …. (V/2017)
Zákony VI – zákon o odpadech, zákon o životním prostředí, vodní zákon … (VI/2017)
ODBORNÉ PUBLIKACE:
Účetní závěrka podnikatelů za rok 2016 (sestavování účetní závěrky podnikatelů)
Daňová přiznání k daním z příjmů FO a PO za rok 2016 (aktuální informace pro zpracování daňových přiznání)
Pomocník mzdové účetní 2017 (přehled parametrů, sazeb, vzorových výpočtů … z oblasti mezd a platů)
Daňové a nedaňové výdaje (2017) – (uplatňování skutečně vynaložených výdajů do výdajů daňových)
Povinnosti zaměstnavatele – (práva a povinnosti zaměstnance a zaměstnavatele)
Vzory smluv dle NOZ II. – (komentované vzory smluv)
Ekonomický a personalistický slovník – (ekonomické pojmy a výrazy, se kterými se setkávají nejen podnikatelé, ekonomové, účetní, ale i pracovníci na úřadech a ve školách)
Stavíme bez chyb, pokut a penále – (legislativní část, změny a novinky, slovník stavebních pojmů)
Daňové výdaje z účetního a daňového hlediska bez chyb, pokut a penále – (které výdaje uplatnit do daňových výdajů a jak správně účtovat)
Mzdy a platy bez chyb, pokut a penále – (mzdy a platy aktuálně po novelách)
PŘIPRAVUJEME
Poradce, měsíčník č. 12-13/2017 (VII/2017)
- Zákon o daních z příjmů s komentářem – Ing. Eva Sedláková, Ing. Drahomíra Martincová
Poradce, měsíčník č. 14/2017 (VIII/2017)
- Zákon o dani z přidané hodnoty s komentářem – Ing. Václav Benda
Poradce, měsíčník č. 1/2018 (VIII/2017)
- Zákon o zaměstnanosti s komentářem – JUDr. Ladislav Jouza
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 9/2017 (VIII/2017)
- Změny v ošetřování nemocného člena rodiny – JUDr. Eva Dandová
- Kdy půjdeme do důchodu? – JUDr. Eva Dandová
- Když OSVČ nepodá ve zdravotním pojištění přehled za rok 2016 – Ing. Antonín Daněk
Daně, účetnictví, vzory a případy – (DÚVaP) – měsíčník, č. 9/2017 (VIII/2017)
- DPH po novele v příkladech – Ing. Václav Benda
- Vzory smluv a podání dle zákoníku práce – JUDr. Ladislav Jouza
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 9/2017 (VIII/2017)
- Novela zákona o specifických zdravotních službách – JUDr. Eva Dandová
- Daňové zvýhodnění na děti – změny – Ing. Eva Sedláková
- Dohoda o zákazu konkurenčního jednání zaměstnance – JUDr. Ladislav Jouza
- Pracovněprávní důsledky úmrtí zaměstnance – JUDr. Jana Drexlerová
- Příjmy ze závislé činnosti a současně z nájmu v rámci SVJ – Ing. Eva Seldáková
- Komunální volby – pracovní volno a odměňování – JUDr. Ladislav Jouza
- Novela ZDP, DPH a daňového řádu – pro oblast veřejné správy – Ing. Zdeněk Morávek
- Novela zákona o pedagogických pracovnících – JUDr. Eva Dandová
1000 řešení – měsíčník č. 9/2017 (VIII/2017)
- Zákon o zaměstnanosti – novela – JUDr. Eva Dandová
- Daňové zvýhodnění na děti – novela – Ing. Eva Sedláková
- Daň z příjmů
- Daň z přidané hodnoty
- Účetnictví
- Zákoník práce
|
|
|
Korespondence se správcem daně a daňový řád
Komunikace se správcem daně bývá občas složitá, protože běžný poplatník nemá obvykle komplexní znalosti v oblasti správy daní. V našich publikacích kromě jiného u vybraných ustanovení naznačíme nezávislé vzory písemností, které by mohly být názornou ukázkou, jak by mohla například vypadat korespondence v podobě žádostí, udělení plné moci, opravného prostředku, sdělení, oznámení, návrhu či podnětu. Předkládané vzory je však nezbytné brát pouze jako informativní.
Více již najdete v našich publikacích, které jsou určeny všem fyzickým osobám, podnikatelům, živnostníkům, plátcům daně, účetním, daňovým poradcům, auditorům, ekonomům …
- 1. DÚVaP 7-8/2017 – Korespondence se správcem daně – příspěvek – Ing. Vladimír Hruška
/A5, str. 240/
- 2. Poradce 10/2017 – Opravné a dozorčí prostředky dle daňového řádu – příspěvek – Ing. Vladimír Hruška
/A5, str. 272/
- 3. DaÚ 2/2017 – Elektronické doručování v soudním řízení – příspěvek – JUDr. Jana Drexlerová
/A4, str. 80/
- 4. Zákony I/2017 – Daňový řád ….. – úplná znění zákonů
Cena balíčku je 810 Kč.
Cena balíčku s 50 % slevou je 405 Kč.
Ušetříte 405 Kč.
Zdaňování příjmů FO – problémy v praxi
V balíčku najdete publikace, které se zabývají problematikou zdaňování příjmů fyzických osob a s tím souvisejícími nejčastějšími okruhy problémů, jak je ukázala praxe. Najdete zde i řadu praktických příkladů. Ve kterých okruzích problémů se často chybuje, popř. u kterých jejich nepřesná právní úprava způsobuje nejistotu poplatníků? Čeho se dotýká připravovaná novela ZDP?
Najdete v našich publikacích, které jsou určeny podnikatelům, živnostníkům, zaměstnavatelům, účetním, daňovým poradcům, ekonomům, auditorům …
- 1. DÚVaP 6/2017 – Zdaňování příjmů FO – problémy v praxi – příspěvek – Ing. Dalimila Mirčevská
/A5, str. 184/
- 2. Poradce 9/2017 – Limitní údaje v zákonu o daních z příjmů pro FO – příspěvek – Ing. Ivan Macháček
/A5, str. 328/
- 3. DaÚ 5/2017 – Zdanění příjmů FO z kapitálového majetku – příspěvek – Ing. Martin Děrgel
/A4, str. 80/
- 4. 1000 řešení 5/2017 – Daňové a nedaňové výdaje – praktické příklady – Ing. Ivan Macháček
/A5, str. 112/
Cena balíčku je 578 Kč.
Cena balíčku s 50 % slevou je 289 Kč.
Ušetříte 289 Kč.
Daň z příjmů po novele
Mezi hlavní změny v oblasti daní z příjmů patří zvýšení daňového zvýhodnění na druhé dítě, na třetí a každé další dítě, a to již pro rok 2017; rozšíření institutu daně stanovené paušální částkou; navrácení daňového zvýhodnění a slevy na manžela osobám uplatňujícím paušální výdaje; zdanění příjmů ze závislé činnosti malého rozsahu srážkovou daní; umožnění daňového odpisování svěřeného majetku příspěvkovými organizacemi obcí a krajů …. Jaké další změny nás čekají?
Najdete v našich publikacích, které jsou určeny všem plátců daně, podnikatelům, fyzickým osobám, živnostníkům, účetním, daňovým poradcům, ekonomům, auditorům …
- 1. Poradce 12-13/2017 – Zákon o daních z příjmů po novele s komentářem – komentář – Ing. Eva Sedláková, Ing. Drahomíra Martincová
/A5, str. 432/
- 2. PaM 7-8/2017 – Změny ve slevách za umístění dítěte – příspěvek – Ing. Eva Sedláková
/A4, str. 120/
- 3. 1000 řešení 7-8/2017 – Daň z příjmů po novele – praktické příklady – Ing. Eva Sedláková
/A5, str. 120/
- 4. Aktualizace I/1 – Zákon o daních z příjmů – úplné znění zákona
/A5, str. 192/
Cena balíčku je 852 Kč.
Cena balíčku s 50 % slevou je 426 Kč.
Ušetříte 426 Kč.
Smluvní vztahy nejen pro mzdovou účtárnu
Smluvní vztahy patří do každodenní praxe mzdových účetních. Sjednání pracovněprávního vztahu, výpočet mezd, zdravotního pojištění, sociálního pojištění, důchodové reformy, daně z příjmů ze závislé činnosti se neobejde bez splnění obecných legislativních požadavků. Přinášíme komentované vzory smluv zaměřené především pro mzdové účetní, ale i pro personalisty, podnikatele, zaměstnavatele, živnostníky, ekonomy, auditory, daňové poradce …
- 1. Smluvní vztahy nejen pro mzdovou účtárnu – komentované vzory smluv – JUDr. Ladislav Jouza
/A5, str. 160/
- 2. DaÚ 6/2017 – Zisk a ztráta z účetního pohledu – příspěvek - Ing. Martin Děrgel
/A4, str. 80/
- 3. Zákony IIA/2017 – Občanský zákoník, Zákon o obchodních korporacích ….. – úplná znění zákonů
/A5, str. 552/
- 4. Mzdy a platy bez chyb, pokut a penále – monotematika – JUDr. Ladislav Jouza
/A5, str. 120/
Cena balíčku je 774 Kč.
Cena balíčku s 50 % slevou je 387 Kč.
Ušetříte 387 Kč.
Tematické balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz (ceny jsou konečné)
Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů. Uvedená nabídka je platná do vyprodání zásob. Vydavatelství si vyhrazuje právo nahradit vyprodanou publikaci jinou – adekvátní k obsahu balíčku.
RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY NEBO E-
MAILEM DENNĚ V ČASE OD 9,00 DO 15,00 HOD.
Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.
E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
- Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
- Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!
|
|
|
Adresa: |
|
E-mail: |
MK Media, s.r.o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
|
|
objednavky@exicon.eu
|
|
IČO: 36419176
DIČ: 2021832285
IČ DPH: SK2021832285
|
|
|
|
|
|
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 15012/L. |
|
|
V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.
|
Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015 |