Em@ilové noviny

 

č. 12/2015

10.9.2015

 

 
 
 Téma novin 
 Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají 
 P6 aktual 
 Praktická komunikace 
 Chybovat znamená platit 
 Ekonomika 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Horká témata 
 Kontakty 

Služby, které najdete jen u nás:
  • aktuální a rychlé informace
    (změny zákonů a předpisů) z oblastí daní, účetnictví, mezd, odvodů;
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákaznickém oddělení;
  • možnost rychlého objednání
    publikací (telefonicky, faxem, e-mailem, poštou);
  • rychlá dodávka (do 48 hodin)
    s minimálními reklamacemi;
  • uvádění nových produktů
    prostřednictvím mailingů a telemarketingu;
  • přibližování se k zákazníkovi
    prostřednictvím bezplatných odpovědí na otázky a e - mailových novin
 

Vážení čtenáři!

Jaké novinky přinesla novela zákoníku práce? Od 1. října 2015 dochází k významným změnám. Byla v zákonodárných orgánech přijata jeho novela č. 205/2015 Sb., která řeší aktuální pracovněprávní problémy. Je zaměřena zejména na oblast odškodňování pracovních úrazů a nemocí z povolání, které souvisejí se zrušením zákona o úrazovém pojištění zaměstnanců č. 266/2006 Sb. Novela dále sjednocuje právní úpravu dohod o pracovní činnosti a dohod o provedení práce v částech, které se týkají způsobů skončení těchto dohod, upravuje rozsah práv a povinností zaměstnavatelů a zaměstnanců v náhradě škody, zavádí nové legislativně – technické pojmy v souladu s aktuálními právními předpisy.
Téma novin a Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají se dozvíte více.

V rubrice Chybovat znamená platit, na Vás čeká přehled odvodových povinností tentokrát na měsíc září 2015.

Úspěchu v práci i v životě samém lze z dlouhodobého hlediska dosáhnout jen pracovitostí a trpělivostí, tato životní filosofie však musí být doplněna mnohdy až vrcholným soustředěním, neboť roztěkanost či nekoncentrovanost nikdy nemohou přispět k dosažení maxima možného. Dozvíte se v rubrice Praktická komunikace – Jak se soustředit na práci?

Oblíbili jste si naše tematické balíčky? Nejnovějšími balíčky jsou:
Pohledávky, Zákoník práce a zákon o zaměstnanosti po novele, Zákon o zdravotním pojištění po novele.

Jménem celé redakce Vás srdečně zdravím, a těším se na příští setkání.
Katarína Galbavá
odpovědná redaktorka
poradce@poradce.cz


V tomto čísle najdete:
 
 
TÉMA NOVIN
ZÁKONÍK PRÁCE - NOVELA

 
PŘECHOD PRÁV A POVINNOSTÍ Z DOHOD O PRÁCI

V poslední době často zaměstnavatelé přizpůsobují svou organizační strukturu výkonnosti ekonomiky. Tato činnost zaměstnavatelů, která má vážné důsledky v personální sféře, se dotýká pracovněprávních nároků zaměstnanců. Ovlivňuje provádění organizačních změn na pracovištích a v důsledku toho i přechod práv a povinností z pracovněprávních vztahů.

Právní úprava organizačních změn

je obsažena v § 338 a násl. zákoníku práce (dále jen ZP) a je harmonizována s právem Evropských společenství. Jde o směrnici 2001/23/EHS ze dne 12. 3. 2001, o sbližování právních předpisů členských států týkajících se zachování práv zaměstnanců v případě převodů podniků, provozoven nebo části provozoven. V souladu se směrnicí č. 77/187/EEC ve znění směrnice č. 98/50/EC je zajištěna ochrana práv zaměstnanců při převodu zaměstnavatele nebo části zaměstnavatele, činnosti zaměstnavatele či části činností zaměstnavatele na jiný subjekt. K zajištění právní jistoty zúčastněných subjektů ZP stanoví, že k přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů může dojít jen v případech stanovených ZP nebo zvláštním právním předpisem (např. občanský zákoník). K převodu zaměstnavatele, části zaměstnavatele nebo k převodu úkolů nebo činnosti zaměstnavatele může dojít jen tehdy, existuje-li pro to právním předpisem předpokládaný důvod, který je vyjádřen konkrétním právním úkonem. Převodem se rozumí změna právnické nebo fyzické osoby odpovědné v právním slova smyslu za činnost dosavadního zaměstnavatele a to bez ohledu na to jaký je právní důvod převodu a na to, zda byla na nabyvatele převedena vlastnická práva. Rozhodujícím kritériem pro posouzení převodu zaměstnavatele či činnosti zaměstnavatele je, že nabyvatel je způsobilý jako zaměstnavatel pokračovat v dosavadní či obdobné činnosti bývalého zaměstnavatele.

Základní pracovněprávní vztah

ZP v § 338 v odst. 1 uvádí pojem „pracovněprávní vztah.“ Jeho konkretizace vychází zejména z § 2 a 3 ZP. V ustanovení § 2 ZP se definuje závislá práce, která musí vždy být vykonávána v základním pracovněprávním vztahu, jinak by se jednalo o práci nelegální (práce načerno). Pro posouzení důsledků přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů je důležitá definice tohoto vztahu. Rozumí se tím pracovní poměr a právní vztahy založené dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr (dohoda o pracovní činnosti a dohoda o provedení práce.) V personální činnosti označované jako „dohody o práci.“

Práva z dohod
Nový zaměstnavatel (nabyvatel) musí v důsledku přechodu práv a povinností zajistit zaměstnancům a poskytnout jim stejné pracovněprávní nároky, jaké měli u původního zaměstnavatele (převodce).
K přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů může dojít jen v případech, které jsou stanoveny ZP nebo zvláštním právním předpisem. Podmínkou přechodu je však skutečnost, že právnická nebo fyzická osoba je způsobilá pokračovat v plnění úkolů nebo činnosti dosavadního zaměstnavatele nebo v činnosti obdobného druhu. Na přejímajícího zaměstnavatele přecházejí zejména pracovní poměry a případně další pracovněprávní vztahy jako jsou dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr- dohoda o pracovní činnosti nebo dohoda o provedení práce, které v den sloučení existovaly u zaměstnavatele a zavazují přejímajícího zaměstnavatele, a to v tom rozsahu, v jakém zavazovaly dřívějšího zaměstnavatele.

Náležitosti dohod
Pro přechod práv a povinností z dohod je rozhodující několik skutečností. U DPČ zejména sjednání podstatných náležitostí Jde o druh sjednaných prací, rozsah pracovní doby a doba, na kterou se dohoda uzavírá. (§ 76 odst. 4 ZP). Pro přechod práv a povinností má význam sjednání místa výkonu práce, druh práce, případně výkon této činnosti u zaměstnavatele vedle pracovního poměru (dříve tzv. vedlejší činnost) apod. V DPČ musí být uvedeny sjednané práce (druh práce), obdobně jako je tomu v pracovní smlouvě (§ 76 odst. 4 ZP). Pro DPP není sjednání této náležitosti povinné, ale z jejího charakteru vyplývá, že by práce (druh práce) měly být sjednány. Např. jako individuální pracovní úkol nebo druhově vymezené práce. Jinak by tato dohoda pro vady projevu vůle nebyla platná. Jednalo by se o právní jednání neurčité.

Nejčastější jsou případy, kdy zaměstnanec měl u zaměstnavatele sjednánu pracovní smlouvu a DPČ. V tomto případě by se jednalo o další základní pracovněprávní vztah a podle této dohody nemohou být vykonávány práce, které jsou stejně druhově vymezeny (§ 34b ZP).

Místo výkonu práce
Na DPČ a DPP se nevztahují ustanovení ZP, která jsou uvedena v § 77 odst. 2 ZP. Vzhledem k tomu, že v tomto ustanovení není vyloučeno sjednání místa výkonu práce, je možné – a dokonce účelné - v dohodě takové ujednání. Pokud by tomu tak nebylo, nemohly by dohody plnit svůj účel, to je výkon práce pro určitého zaměstnavatele. Sjednání místa výkonu práce je rovněž důležité v případech, kdy zaměstnanec sjednává více dohod s několika zaměstnavateli a má význam pro poskytování cestovních náhrad (viz § 155 ZP). Vzhledem k tomu, že sjednání místa výkonu práce není podstatnou náležitostí dohody, nezpůsobila by jeho absence neplatnost dohody.

Evropská unie a dohody
V personální praxi se velmi často objevuje problém, zda se právní úprava přechodu práv a povinností uvedená v ZP vztahuje i na dohody. Vychází se ze situace v ostatních státech EU, kde tyto formy pracovněprávního vztahu nepoužívají (kromě Slovenska). Je nepochybné, že se úprava podle § 338 a násl. ZP vztahuje i na tyto formy pracovněprávního vztahu. Jednak tento závěr vyplývá z definice základního pracovněprávního vztahu (viz § 3 ZP) a z několika rozhodnutí SD. Např. rozhodnutí SD EU,C- 478/03, Celtex uvádí pojmy „Pracovní smlouva „ nebo „ Pracovní poměr“. Z této dikce vyplývá, že pod pojmem „pracovní poměr“ se rozumí i jiný druh pracovněprávního vztahu, který ve většině států EU není legislativně upraven, ale lze ho předpokládat nebo předvídat.

Skončení dohody před organizační změnou
Zaměstnanec, který byl zaměstnavatelem neoprávněně propuštěn
(např. zaměstnanec obdržel výpověď z DPČ krátce před uskutečněním organizační změny a tedy přechodu práv a povinností) a jeho práva a povinnosti nebyly převzaty novým zaměstnavatelem, se může dovolávat neplatnosti skončení této dohody (viz čl. 4 odst. Směrnice 77/187, nyní čl. 4 odst. 1 směrnice 2001/23/ES), neboť tento pracovněprávní vztah je nutno stále považovat za existující. Tento postup je rovněž možné odůvodnit i zásadou dobrých mravů. Pokud by se prokázalo, že skončení DPČ bylo motivováno skutečností, aby nedošlo k přechodu práv a povinností, mohl by zaměstnanec uplatňovat neplatnost tohoto právního jednání převodce (zejména § 1 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník).

Skončení DPP
Složitější situace by nastala v případě, kdyby v DPP byla doba trvání vymezena provedením určitých prací a v okamžiku přechodu by tyto práce nebyly ukončeny. I v těchto případech musí být zajištěn přechod práv a povinností. Tento názor vyplývá z rozhodnutí SD EU,C –466/07, Dietmar Klarenberg. Je–li zachována funkční vazba mezi jednotlivými převedenými výrobními faktory a tato vazba umožňuje nabyvateli tyto faktory využívat za účelem provozování stejné nebo obdobné hospodářské činnosti, dochází k přechodu práv a povinností.
K tomuto posouzení přechodu není však možné přistupovat schematicky. Bude záležet i na vymezení druhu práce, který však u DPP není její podstatnou náležitostí. Zde se uplatní zákonné pravidlo uvedené v § 338 odst. 2 ZP. Za přejímajícího zaměstnavatele se bez ohledu na právní důvod převodu a na to, že dochází k převodu vlastnických práv, považuje právnická nebo fyzická osoba, která je způsobilá jako zaměstnavatel pokračovat v plnění úkolů nebo činnosti dosavadního zaměstnavatele nebo v činnosti obdobného druhu. Pokud by se prokázalo, že nový zaměstnavatel není způsobilý k pokračování v plnění úkolů nebo činností, nemohlo by k přechodu dojít. Jestliže např. zaměstnankyně bude mít uzavřenu DPP s velmi podrobným vymezením druhu práce (prací), které budou v rámci tohoto druhu práce konkretizovány v pracovní náplni, např. uklízecí práce na konkrétním pracovišti (např. určité kanceláře nebo úseky apod.) a nabyvatel nebude mít objektivní možnost v těchto pracích pokračovat (úklid bude např. zajišťovat za pomoci firmy), k přechodu nedojde pro nesplnění podmínky uvedené v § 338 odst. 2 ZP.

Naproti tomu SD EU, C – 392/92, Schmidt uvádí, že směrnice 2001/23/ES se vztahuje i na případ, kdy jeden podnik smluvně přenese na druhý podnik odpovědnost za zajišťování úklidu, což dříve zajišťoval první podnik sám, a to i v případě, že tato činnost byla před přechodem práv a povinností z pracovněprávních vztahů zajišťována jedním zaměstnancem. Dojde–li tedy k uzavření obchodně právní smlouvy mezi podniky k provádění úklidových prací, bude realizován přechod práv zaměstnanců, kteří úklid prováděli u zaměstnavatele (firmy), která sjednala smlouvu s jiným subjektem.

Přechod a kolektivní smlouvy
upravuje § 338 odst. 2 ZP. Zákoník práce uvádí, že práva a povinnosti z kolektivní smlouvy přecházejí na přejímajícího zaměstnavatele na dobu účinnosti kolektivní smlouvy, nejdéle však do konce následujícího kalendářního roku. Je nepochybné, že kolektivní smlouva se vztahuje i na zaměstnance pracující podle dohod. Jiný výklad by byl v rozporu se zásadou rovnosti a byl by diskriminační. Charakter a obsah dohod a sjednaných práv však ovlivňuje individuální práva těchto zaměstnanců ve vztahu k zaměstnancům, kteří jsou u zaměstnavatele v pracovním poměru. Na zaměstnance podle dohod se např. nevztahuje právní úprava odstupného nebo některých jiných výhod, tzv. benefity, které jsou závislé na sjednání stanovené týdenní pracovní doby. V DPČ může být sjednána dovolená nebo náhrada mzdy při důležitých osobních překážkách v práci U DPP to podle ZP není možné, od této úpravy se není možné odchýlit.

Dojde–li k přechodu zaměstnance podle DPČ, který má sjednánu delší dovolenou nebo náhradu mzdy např. důležité osobní překážce v práci, je nabyvatel povinen mu tato práva poskytnout. Obdobný postup by byl i v případě, kdyby práva byla uvedena ve vnitřním předpise podle § 305 ZP. Zaměstnavatel není povinen tento předpis vydávat. Pokud tak učiní, neměl by vyšší práva omezovat jen na zaměstnance v pracovním poměru (viz dikce § 305 – zaměstnanci v pracovněprávním vztahu.)

Změna mzdových podmínek
Směrnice SD EU,C –209/91, Watson Rask,( nyní čl. 3 směrnice 2001/23-ESJ) nebrání při přechodu změně pracovněprávního vztahu, pokud národní právo takovou změnu umožňuje i v jiných případech, než je přechod práv a povinností z pracovněprávního vztahu.

Nabyvatel je povinen dodržovat mzdové a pracovní podmínky převáděného pracovněprávního vztahu dohodnuté v kolektivní smlouvě po celou dobu její účinnosti, tak jako by se bývala vztahovala na převodce, a to až do okamžiku ukončení nebo uplynutí platnosti této kolektivní smlouvy nebo do dne, kdy vstoupí v účinnost nebo bude aplikována jiná kolektivní smlouva, Čl. 3 této směrnice neuplatní v případě odměny zaměstnance vykonávající činnost podle DPČ nebo DPP, pokud je u převodce kolektivní smlouva uzavřena, neboť odměna sjednaná v DPČ nebo v DPP se zpravidla v kolektivní smlouvě neuvádí. V kolektivní smlouvě mohou však být uvedeny jiné druhy náhrad, které by měl nabyvatel zajistit a poskytovat do termínu uvedeném v § 338 odst. 2 ZP. V případech, kdy u zaměstnavatele není sjednána kolektivní smlouva a zaměstnanec s konkrétní odměnou v DPČ nebo v DPP přechází k jinému zaměstnavateli (nabyvateli), může dojít k úpravě výše odměny. Cit. směrnice nebrání změně pracovněprávního vztahu, pokud národní právo takovou změnu umožňuje i v jiných případech, než je přechod práv a povinností z pracovněprávního vztahu. Vykonávají–li obě uklizečky stejnou práci a jsou–li všechna zákonná kriteria u nich shodná, stejná složitost, odpovědnost a namáhavost práce, obtížnost pracovních podmínek, pracovní výkonnost a zejména dosahované parcovní výsledky, jednalo by o porušení rovnosti v pracovněprávních vztazích, kdyby obě zaměstnankyně byly odměňovány rozdílně. V praxi se tyto situace řeší většinou tak, že se upravuje mzda (v případě dohod odměna) zaměstnanci, který má nižší mzdu (odměnu).

Informace pro zaměstnance
Právní úprava v § 339 ZP požaduje, aby byly těm, kteří zastupují zaměstnance, poskytnuty dosavadním zaměstnavatelem, jakož i přejímajícím zaměstnavatelem nejen informace, ale aby s nimi byly před přechodem práv a povinností projednány za účelem dosažení shody:
- datum nebo navrhované datum převodu,
- právní, ekonomické a sociální důsledky převodu,
- připravovaná opatření ve vztahu k zaměstnancům.
Zaměstnavatel by uvedené otázky měl projednat s radou zaměstnanců a s odborovou organizací, pokud na pracovišti působí. V případě, že u zaměstnavatele dosavadního i přejímajícího nepůsobí uvedené orgány zastupující zaměstnance, mají dosavadní i přejímající zaměstnavatel povinnost informovat ty zaměstnance, kteří budou převodem přímo dotčeni a projednat s nimi výše uvedené skutečnosti přímo.



(Více se o tomto tématu se dočtete v měsíčníku DaÚ 9-10/2015)


 

 
 
ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ

 
ZÁKON O ÚRAZOVÉM POJIŠTĚNÍ

Právní úprava úrazového pojištění byla v zákoně č. č.266/2006 Sb.
Proč došlo k jeho zrušení?

Hmotněprávní úprava odpovědnosti zaměstnavatele za škodu za pracovní úrazy a nemoci z povolání byla zařazena do přechodných ustanovení ZP. Účinnost tohoto zákona byla několikráte odložena a v průběhu devíti let nebyla nikdy realizována. Novela ZP jeho platnost definitivně zrušila. Proto novela ZP od 1. října 2015 začlenila právní úpravu náhrady škody za pracovní úrazy a nemoci z povolání z přechodných ustanovení ZP zpět do legislativní oblasti, která řeší tuto problematiku nikoliv přechodně. Z toho důvodu byla téměř všechna ustanovení dotýkající se náhrady škody přečíslována a byly provedeny legislativně – technické změny. V celé části týkající se náhrady škody se tam, kde je to možné, dřívější terminologie přizpůsobuje pojmům zavedeným novým občanským zákoníkem.

ZAKROČOVACÍ POVINNOST ZAMĚSTNANCE

Podle nového § 249 ZP je zaměstnanec povinen počínat si tak, aby nedocházelo k majetkové nebo nemajetkové újmě ani k bezdůvodnému obohacení. Hrozí –li škoda nebo nemajetková újma, je povinen na ni upozornit nadřízeného vedoucího zaměstnance.
Je –li k odvrácení škody hrozící zaměstnavateli neodkladně třeba zákroku, je zaměstnanec povinen zakročit. Tuto povinnost nemá, brání –li mu v tom důležitá okolnost nebo jestliže by tím vystavil vážnému ohrožení sebe nebo ostatní zaměstnance, případně osoby blízké. Je to odůvodněno tím, že zaměstnanec, který koná závislou práci pro zaměstnavatele podle § 2 a 3 ZP v jeho organizační podřízenosti, dle jeho pokynů, je podle zásady jednání v souladu s oprávněnými zájmy zaměstnavatele je zatížen velkým rozsahem povinností zejména tehdy, hrozí –li zaměstnavateli škoda. Tento stav je odůvodněn jeho prohlubovanou odborností, specializací, znalostí pracoviště a postupů zaměstnavatele.

KDYŽ HROZÍ ŠKODA

Za vědomé porušení zvláštní prevenční povinnosti nese zaměstnanec zvláštní odpovědnost za škodu dle ustanovení § 251 ZP, a to odpovědnost za nesplnění povinnosti k odvrácení škody. Může porušení prevenčních povinností zaměstnancem vést i ke snížení rozsahu odpovědnosti zaměstnavatele za škodu?
Zaměstnanec se v souvislosti s realizací prevenčních povinností ocitá v obtížné a náročné situaci, kdy musí být schopen rozpoznat, zda nastala skutečnost, která by mohla mít za následek vznik škody, zda tedy hrozí škoda. Pokud taková situace nastane, je nucen se ve velmi krátkém časovém okamžiku rozhodnout, zda hrozící škodu oznámí vedoucímu zaměstnanci, nebo zda škoda již hrozí bezprostředně a je třeba, aby sám zakročil. Při plnění zakročovací povinnosti tak vznikají mnohá rizika, která zaměstnanec v rychle nastalé situaci není schopen posoudit. ZP proto v těchto případech zaměstnance zvýšenou měrou chrání. Jde zejména o vyloučení odpovědnosti za škodu, kterou zaměstnanec svým zákrokem způsobil, a to za podmínek daných novým ustanovením § 251 odstavec 2 ZP. Je to tehdy, jestliže tento stav sám úmyslně nevyvolal a počínal si přitom způsobem přiměřeným okolnostem. Úraz utrpěný zaměstnancem při odvracení škody se posuzuje jako úraz pracovní se zvláštním zpřísněným předpokladem zproštění se odpovědnosti zaměstnavatele. Zaměstnavatel dále odpovídá za věcnou škodu, kterou zaměstnanec při zákroku utrpěl (odpovědnost při odvracení škody).

NÁHRADA ŠKODY A DOBRÉ MRAVY

Novela ZP v oblasti náhrady škody terminologicky nahrazuje pojem „ zaměstnavatel nebo zaměstnanec odpovídá za škodu „ výrazem „ zaměstnavatel nebo zaměstnanec je povinen.“
Je tomu i v případech, kdy jsou účastníci pracovněprávního vztahu povinni hradit škodu v důsledku jednání, které je v rozporu s dobrými mravy?

Podle § 261 odst. 3 je zaměstnanec povinen nahradit zaměstnavateli škodu, kterou mu způsobil úmyslným jednáním proti dobrým mravům. Stejně je tomu v případě, kdy způsobil škodu zaměstnavatel zaměstnanci rovněž úmyslným jednáním proti dobrým mravům. ZP tedy stanoví sankce nejen v případě konkrétních porušení příslušných ustanovení účastníky pracovněprávních vztahů, ale i tehdy, nejedná –li zaměstnavatel nebo zaměstnanec v rozporu s právní normou, ale nedodržel zásadu dobrých mravů. V právních předpisech výklad pojmu „dobré mravy“ nenalezneme, jejich obsahem se však několikráte zabýval Nejvyšší soud ČR (např. rozsudek Nejvyššího soudu České republiky č. 19/1998 Sb. rozh.) Podle judikatury se dobrými mravy rozumí „ souhrn společenských, kulturních a mravních norem, jež v historickém vývoji osvědčují jistou neměnnost, vystihující podstatné historické tendence, jsou sdíleny rozhodující částí společnosti a mají povahu norem základních. Ekonomickou, právní i sociální integrací nabývají dobré mravy postupně mezinárodního (evropského) charakteru, který postupně převáží nad jejich dosavadním národním (státním) pojetím. V rozporu s dobrými mrav y je právní jednání (právní úkon), které se nepříčí zákonu, ani jej neobchází, ale přesto je z hlediska mravních zásad, na kterých spočívá společnost, nežádoucí. „ V pracovním procesu jde např. o pravidla občanské spolupráce, která vyjadřují „dobré mravy.“ Patří sem např. předávání zkušeností mladším zaměstnancům, pomoc při plnění pracovních úkolů apod. V souladu s dobrými mravy má být dále např. výkon práv a povinností zaměstnavatele i zaměstnance. V oblasti náhrady škody každé porušení dobrých mravů (§ 261 odst. 3 a § 265 odstavec 1 ZP) nemusí mít za následek vznik odpovědnosti zaměstnavatele nebo zaměstnance za škodu. Protistrana (druhý účastník pracovněprávního vztahu) musí prokázat, že šlo o úmyslné porušení dobrých mravů.



(Více na toto téma najdete v měsíčníku 1000 řešení 9-10/2015)

 

 
 
P6 AKTUAL

 
Částka číslo 81/2015 ze dne 14.8.2015
197/2015 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 211/2010 Sb., o soustavě oborů vzdělání v základním, středním a vyšším odborném vzdělávání, ve znění pozdějších předpisů
198/2015 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 438/2006 Sb., kterou se upravují podrobnosti výkonu ústavní výchovy a ochranné výchovy ve školských zařízeních, ve znění pozdějších předpisů
199/2015 Nález Ústavního soudu ze dne 30. června 2015 sp. zn. Pl. ÚS 21/14 ve věci návrhu na zrušení zákona č. 234/2014 Sb., o státní službě, nebo jeho jednotlivých ustanovení

Částka číslo 82/2015 ze dne 17.8.2015
200/2015 Zákon, kterým se mění zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 551/1991 Sb., o Všeobecné zdravotní pojišťovně České republiky, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 280/1992 Sb., o resortních, oborových, podnikových a dalších zdravotních pojišťovnách, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, ve znění pozdějších předpisů
201/2015 Zákon, kterým se mění zákon č. 158/2000 Sb., o vyhledávání, průzkumu a těžbě nerostných zdrojů z mořského dna za hranicemi pravomocí států a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů

Částka číslo 83/2015 ze dne 17.8.2015
202/2015 Zákon, kterým se mění zákon č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy a o změně a doplnění zákona č. 468/1991 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání, ve znění pozdějších předpisů, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 256/2001 Sb., o pohřebnictví a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů
203/2015 Zákon, kterým se mění zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů
204/2015 Zákon, kterým se mění zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 269/1994 Sb., o Rejstříku trestů, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
205/2015 Zákon, kterým se mění zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, zrušuje zákon č. 266/2006 Sb., o úrazovém pojištění zaměstnanců, a zrušují nebo mění některé další zákony

Částka číslo 84/2015 ze dne 20.8.2015
206/2015 Zákon o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi a o změně některých zákonů (zákon o pyrotechnice)
207/2015 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 178/2011 Sb., o stanovení některých pyrotechnických výrobků, podmínek, za nichž lze uskutečnit jejich dovoz, a vzoru žádosti o udělení povolení
208/2015 Nařízení vlády o technických požadavcích na pyrotechnické výrobky a jejich uvádění na trh

Částka číslo 85/2015 ze dne 20.8.2015
209/2015 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstev obcí

Částka číslo 86/2015 ze dne 25.8.2015
210/2015 Vyhláška o vydání pamětní stříbrné dvousetkoruny k 200. výročí narození Jana Pernera
211/2015 Vyhláška o vydání pamětní stříbrné dvousetkoruny k 200. výročí představení parovozu Josefem Božkem

Částka číslo 87/2015 ze dne 28.8.2015
212/2015 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 170/2010 Sb., o bateriích a akumulátorech a o změně vyhlášky č. 383/2001 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady, ve znění pozdějších předpisů

Částka číslo 88/2015 ze dne 31.8.2015
213/2015 Vyhláška o podílu jednotlivých obcí na stanovených procentních částech celostátního hrubého výnosu daně z přidané hodnoty a daní z příjmů

Částka číslo 89/2015 ze dne 31.8.2015
214/2015 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 177/2009 Sb., o bližších podmínkách ukončování vzdělávání ve středních školách maturitní zkouškou, ve znění pozdějších předpisů

Částka číslo 90/2015 ze dne 4.9.2015
215/2015 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 344/2012 Sb., o stavu nouze v plynárenství a o způsobu zajištění bezpečnostního standardu dodávky plynu
216/2015 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 19/2010 Sb., o způsobech tvorby bilancí a rozsahu předávaných údajů v plynárenství operátorovi trhu, ve znění vyhlášky č. 325/2013 Sb.

Částka číslo 91/2015 ze dne 9.9.2015
217/2015 Vyhláška o vymezení zón ochrany přírody Krkonošského národního parku
218/2015 Sdělení Ministerstva financí, jímž se určují emisní podmínky pro Státní dluhopis České republiky, 2015–2017, 0,00 %

Částka číslo 92/2015 ze dne 10.9.2015
219/2015 Zákon, kterým se mění zákon č. 153/1994 Sb., o zpravodajských službách České republiky, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
220/2015 Zákon, kterým se mění zákon č. 58/1995 Sb., o pojišťování a financování vývozu se státní podporou a o doplnění zákona č. 166/1993 Sb., o Nejvyšším kontrolním úřadu, ve znění pozdějších předpisů, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 21/1992 Sb., o bankách, ve znění pozdějších předpisů
221/2015 Zákon, kterým se mění zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
222/2015 Zákon, kterým se mění zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů
223/2015 Zákon, kterým se mění zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 169/2013 Sb., kterým se mění zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 25/2008 Sb., o integrovaném registru znečišťování životního prostředí a integrovaném systému plnění ohlašovacích povinností v oblasti životního prostředí a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů



 

 
 
PRAKTICKÁ KOMUNIKACE

 
JAK SE SOUSTŘEDIT NA PRÁCI?

Úspěchu v práci i v životě samém lze z dlouhodobého hlediska dosáhnout jen pracovitostí a trpělivostí, tato životní filosofie však musí být doplněna mnohdy až vrcholným soustředěním, neboť roztěkanost či nekoncentrovanost nikdy nemohou přispět k dosažení maxima možného. Ke zdaru díla vede jen plné využití všech schopností jedince v prostoru a čase. Důsledkem nesoustředěnosti jsou chyby, nedostatečně využitý disponibilní prostor pak způsobuje vznik stresových situací.

VYPNĚTE RUŠIVÝ SVĚT – nepochybně
to znáte. S chutí a elánem se hodláte pustit do uloženého úkolu, když v tom zazvoní telefon, následně přijede kolega s tím, že potřebuje jen drobnou radu či konzultaci, což však z jeho pohledu opravdu spěchá a z minutky se vyklube čtvrthodinový hovor, poté vás něco zaujme ve vaší firemní databázi nebo na internetu, bezděky si vzpomenete, že jste včera nedokončili tu tabulku, i když to vlastně tak nespěchá, zazvoní mobil od manželky nebo dcery atd. Ocitáte se tak pod vlivem nejrůznějších okolností, které vás pozvolna odvádějí od uvažovaného záměru anebo přinejmenším zkracují časový prostor, který na vyřešení konkrétního úkolu máte. Stupňování či všeliké prolínání těchto okolností vás dostane pod časový tlak, ve kterém se nikdy nepracuje dobře. I když lze vzít v úvahu oprávněnou námitku, že někteří lidé teprve pod obrovským tlakem a přinuceni okolnostmi dokážou ze sebe vymáčknout maximum, ke kterému by za jiných (běžných) poměrů je obklopujících nedospěli. My však budeme vycházet z představy, že v rámci možností chceme mít na práci přiměřený klid. Jak takového stavu dosáhnout? Pokud to podmínky umožňují, nenechte se rušit. Sdělte podřízeným či kolegům, že pracujete na důležitém zadání, a byli byste velmi rádi, kdybyste mohli pracovat nerušeni. K takovému počínání by však nemělo docházet příliš často, protože součástí každé řídící práce a flexibility vedoucího je i promptní reagování na situace, které mohou kdykoli, a mnohdy zcela neočekávaně, nastat. Můžete-li na určitou dobu přesměrovat příchozí telefonické hovory na jiného spolupracovníka, učiňte tak. Soustřeďte se na úkol a nepřipusťte, aby do jedné vykonávané činnosti vstoupila činnost jiná. Zkuste maximálně využít prostor, kdy ještě pracovní ruch není tak čilý, například (velmi) brzy ráno, jste-li s ohledem na váš biorytmus již schopni podat patřičný výkon, nebo naopak ke konci pracovní doby, kdy již mnozí odešli. I období kolem oběda bývá volnější. Pracujte naplno, když jste svěží a plni energie. Přijde-li během dne únava a vám to nemyslí tak, jak potřebujete, „odpočiňte“ si provedením nějaké rutinní činnosti. Nejpozději při zahájení práce byste měli zcela vypustit z mysli osobní či rodinné záležitosti a problémy. Ostatně, práce často bývá tou nejlepší léčebnou terapií. Mnohdy nezaškodí si o práci zapřemýšlet třeba při cestě do zaměstnání, kdy se ještě nenacházíte v pracovním prostředí, a tudíž vás může něco přínosného napadnout. A pokud vám něco dobrého přijde na mysl, raději si ten nápad ihned poznamenejte, v chvatu pracovního dne se už myšlenka znovu nemusí vynořit.

PEČLIVÁ PŘÍPRAVA - Na řešení závažnějšího úkolu se pečlivě připravte, rozplánujte si harmonogram pracovního dne či týdne tak, aby Vám zbyl potřebný prostor, včetně určité rezervy. Plánování je nutností, ponechávání vývoje věcí příštích improvizaci a nahodilosti není vhodnou alternativou už z toho důvodu, že potřeba operativního řešení vzniklých situací je v práci vedoucího pracovníka jevem celkem běžným, čímž jsou vám však z času, který potřebujete, nepříjemně ukrajovány minuty nebo i hodiny. Abyste mohli úkol v požadovaném množství a kvalitě splnit, musíte zcela přesně vědět, co je po vás požadováno. Proto se ptejte nadřízených, konzultujte, pátrejte po potřebných informacích. Nespokojujte se jen s obecnými formulacemi, trvejte na jasných sděleních a specifikaci výsledku. Jen správně informovaný člověk může dostatečně naplnit požadavek na něj kladený, nehledě na skutečnost, že vaše dotazy by měly být rovněž chápány jako ta potřebná zpětná vazba. Proto se nehrňte do práce střemhlav, ona na vás počká, a často platí, že práce kvapná bývá málo platná, někdy i zbytečná.

Koncentrace pozornosti
Věcí vás odvádějících od plnění pracovního úkolu je mnoho – šálek kávy s kolegou, neplodná diskuse, rozvažování o nepodstatnostech a podobně. Jste-li účastníky nezáživné porady, pak se podle možností pokuste pracovat na svém. Přehoďte myšlenkovou výhybku a racionálně uvažujte. Soustavně eliminujte nenápadné časožrouty, důsledně si hlídejte vlastní disciplínu a nedovolte sami sobě, abyste nejdůležitější věci řešili na poslední chvíli.

RESPEKTUJTE KOLEGY - Součástí vašeho pracovního působení je více či méně intenzivní styk s kolegy, proto se musíte naučit vzájemnému respektu. Ruší vás někdo při realizaci důležité věci a narušuje tak váš pracovní režim? Pak se nebojte požádat dotyčného o strpení či ohleduplnost. Nejedná-li se o závažnou záležitost, pak to určitě počká. Váš příslib, že se kolegovi budete věnovat po dodělání vašeho úkolu, by měl být dostačující. A jak se vy chováte ke kolegům, tak se i oni (povětšinou) budou chovat k vám. A zvládejte emoce, protože třeba zlost bývá vždy špatným rádcem.

Ing. Antonín Daněk

 

 
 
CHYBOVAT ZNAMENÁ PLATIT

 
Termíny pro praxi v září 2015

15. 9.
Úterý
Daně z příjmů Odvod čtvrtletní zálohy na rok 2015 (á 25 %), přesáhla-li daň za rok 2014 150.000 Kč a zdaňovacím obdobím poplatníka je kalendářní rok
(§ 38a odst. 4 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
21. 9.
Pondělí (za neděli 20. 9.)
Daně z příjmů – plátce Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti sražených z mezd za srpen 2015
(§ 38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
Sociální pojištění - OSVČ Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za srpen 2015
(§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za srpen 2015
(§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
Sociální pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za srpen 2015
(§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za srpen 2015
(§ 9 odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
Zdravotní pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za srpen 2015
(§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za srpen 2015
(§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
Důchodové spoření – zaměstnavatel Odvod záloh na důchodové spoření za účastnící se zaměstnance za srpen 2015
(§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření)
(§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
Podání hlášení k záloze na pojistné na důchodové spoření za srpen 2015
(§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření)
(§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
25. 9. a
Pátek
DPH Podání přiznání k DPH a její zaplacení za srpen 2015 u plátců s měsíčním zdaňovacím obdobím
(§ 101 odst. 1 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
(§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
Předložení výpisu z evidence za srpen 2015 u plátce, který uskutečnil nebo přijal zdanitelné plnění v režimu přenesení daňové povinnosti
(§ 92a odst. 3, 4 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
Podání souhrnného hlášení plátce za srpen 2015, o intrakomunitárních plněních: dodání zboží, přemístění obchodního majetku, dodání zboží formou třístranného obchodu (byl-li plátce prostřední osobou) a poskytnutí služby (kterou má zdanit příjemce)
(§ 102 odst. 1, 3 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
Podání přiznání k DPH identifikované osoby za srpen 2015, pokud jí vznikla daňová povinnost, a její zaplacení
(§ 101 odst. 1 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
(§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
Podání souhrnného hlášení identifikované osoby za srpen 2015, o intrakomunitárních plněních: poskytnutí služby podle § 9 odst. 1, kterou má zdanit příjemce
(§ 102 odst. 2 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
30. 9.
Středa
Daně z příjmů - plátce Odvod „srážkové“ daně sražené v srpnu 2015 a hlášení plátce o dani sražené zahraničním poplatníkům (kromě příjmů z dohod o provedení práce do 10 000 Kč)
(§ 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
Odvod zajištění daně sraženého v srpnu 2015 ze stanovených příjmů ze zdroje v ČR zahraničního poplatníka a hlášení plátce daně o provedeném zajištění daně (§ 38e odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
DPH Podání žádosti plátce o vrácení DPH z jiného státu EU za rok 2014 (jen přes http://adisspr.mfcr.cz, aplikace je dostupná po prvotním podání Žádosti o přístup)
(§ 82 odst. 2 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
Podání žádosti osoby registrované k dani v jiném státě EU o vrácení DPH v Česku za rok 2014 (jen přes e-portál ve státě usazení dotyčné osoby jinde v EU)
(§ 82a odst. 4 a 10 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)

 

 
 
EKONOMIKA

 
Název krajiny Název měny Měna 14.8. 17.8. 18.8. 19.8. 20.8. 21.8. 24.8. 25.8. 26.8. 27.8. 28.8. 31.8. 1.9. 2.9. 3.9. 4.9. 7.9. 8.9. 9.9.
Austrálie dolar AUD 17,868 17,868 17,9 17,931 17,991 17,675 17,561 17,013 17,013 16,97 17,162 17,131 17,16 16,927 16,804 16,855 16,945 16,83 16,929
Brazílie real BRL 6,96 6,913 6,954 7,005 7,038 6,896 6,898 6,611 6,676 6,61 6,709 6,732 6,646 6,582 6,445 6,335 6,424 6,315 6,387
Bulharsko lev BGN 13,817 13,815 13,813 13,815 13,816 13,817 13,815 13,838 13,861 13,847 13,856 13,83 13,82 13,814 13,814 13,818 13,82 13,82 13,828
Čína renminbi CNY 3,801 3,785 3,807 3,821 3,827 3,783 3,749 3,676 3,675 3,706 3,751 3,758 3,78 3,778 3,775 3,788 3,818 3,81 3,806
Dánsko koruna DKK 3,621 3,62 3,62 3,62 3,621 3,621 3,621 3,626 3,632 3,629 3,631 3,624 3,622 3,62 3,62 3,622 3,623 3,622 3,625
EMU euro EUR 27,025 27,02 27,02 27,02 27,022 27,023 27,021 27,065 27,11 27,085 27,1 27,05 27,03 27,02 27,02 27,025 27,03 27,025 27,045
Filipíny peso PHP 52,65 52,414 52,56 52,804 52,849 51,805 51,315 50,225 50,57 50,904 51,471 51,387 51,491 51,438 51,303 51,409 51,896 51,611 51,682
Hongkong dolar HKD 3,137 3,119 3,139 3,15 3,157 3,117 3,09 3,036 3,04 3,064 3,1 3,097 3,109 3,102 3,095 3,106 3,131 3,129 3,126
Chorvatsko kuna HRK 3,58 3,582 3,575 3,576 3,579 3,58 3,573 3,58 3,588 3,582 3,589 3,578 3,578 3,578 3,579 3,575 3,576 3,574 3,578
Indie rupie INR 37,288 37,213 37,242 37,361 37,509 36,849 36,34 35,25 35,66 35,883 36,394 36,282 36,292 36,255 36,21 36,357 36,485 36,287 36,432
Indonesie rupie IDR 1,769 1,754 1,765 1,768 1,768 1,742 1,718 1,676 1,675 1,682 1,717 1,716 1,715 1,705 1,698 1,699 1,713 1,702 1,697
Japonsko jen JPY 19,544 19,481 19,548 19,659 19,68 19,511 19,521 19,637 19,667 19,848 19,984 19,864 19,863 20,039 19,978 20,023 20,351 20,31 20,21
Jihoafrická rep. rand ZAR 1,9 1,891 1,885 1,891 1,897 1,867 1,851 1,775 1,806 1,818 1,832 1,813 1,808 1,796 1,784 1,768 1,781 1,743 1,754
Jižní Korea won KRW 2,064 2,055 2,053 2,065 2,064 2,028 2,007 1,948 1,998 2,001 2,037 2,038 2,036 2,044 2,026 2,02 2,041 2,013 2,027
Kanada dolar CAD 18,69 18,543 18,526 18,64 18,73 18,407 18,272 17,762 17,87 17,911 18,164 18,077 18,184 18,183 18,09 18,148 18,339 18,259 18,332
Maďarsko forint HUF 8,7 8,698 8,717 8,747 8,722 8,65 8,639 8,586 8,679 8,585 8,601 8,593 8,586 8,593 8,606 8,601 8,621 8,606 8,608
Malajsie ringgit MYR 6,064 5,928 5,927 5,988 5,961 5,84 5,733 5,521 5,593 5,59 5,69 5,721 5,745 5,77 5,696 5,677 5,698 5,6 5,581
Mexiko peso MXN 1,492 1,474 1,477 1,486 1,491 1,444 1,422 1,374 1,387 1,396 1,416 1,417 1,43 1,425 1,419 1,423 1,439 1,431 1,438
MMF SDR XDR 34,068 33,952 34,163 34,189 34,221 33,927 33,785 33,453 33,514 33,677 33,86 33,792 33,933 33,845 33,75 33,817 34,011 33,988 34,004
Norsko koruna NOK 2,978 2,957 2,95 2,951 2,948 2,926 2,913 2,888 2,888 2,852 2,884 2,896 2,887 2,887 2,905 2,915 2,933 2,917 2,931
Nový Zéland dolar NZD 15,989 15,862 15,953 16,079 16,102 15,99 15,955 15,44 15,407 15,427 15,513 15,478 15,415 15,221 15,198 15,289 15,463 15,183 15,242
Polsko zlotý PLN 6,452 6,455 6,476 6,491 6,473 6,449 6,43 6,379 6,419 6,405 6,4 6,381 6,392 6,381 6,379 6,384 6,392 6,389 6,397
Rumunsko nové leu RON 6,129 6,105 6,099 6,11 6,095 6,092 6,1 6,088 6,117 6,107 6,105 6,104 6,1 6,084 6,085 6,1 6,101 6,098 6,11
Rusko rubl RUB 37,822 37,297 37,178 37,168 37,234 35,835 35,048 33,236 34,021 34,073 35,657 35,816 36,103 36,994 35,62 35,776 35,946 35,505 35,545
Singapur dolar SGD 17,388 17,247 17,269 17,414 17,431 17,209 17,044 16,631 16,856 16,921 17,159 17,069 17,06 17,02 16,937 16,996 17,104 17 17,067
Švédsko koruna SEK 2,86 2,865 2,861 2,866 2,857 2,844 2,836 2,847 2,836 2,806 2,831 2,849 2,844 2,845 2,844 2,878 2,871 2,869 2,871
Švýcarsko frank CHF 24,913 24,848 24,92 25,02 25,134 25,083 25,095 25,096 25,013 25,135 25,163 25,038 24,98 24,966 24,859 24,793 24,934 24,86 24,768
Thajsko baht THB 68,919 68,679 68,793 68,712 68,77 67,798 67,223 65,785 66,302 66,611 67,382 66,867 67,239 67,264 67,077 67,064 67,704 67,157 67,102
Turecko nová lira TRY 8,726 8,54 8,517 8,459 8,381 8,17 8,18 7,967 8,072 8,121 8,235 8,217 8,261 8,227 8,152 8,11 8,152 8,017 8,043
USA dolar USD 24,322 24,189 24,339 24,427 24,475 24,163 23,952 23,538 23,564 23,754 24,022 23,999 24,098 24,04 23,987 24,069 24,265 24,249 24,231
Velká Británie libra GBP 38,023 37,817 38,02 38,361 38,341 37,854 37,531 37,062 37,191 37,035 37,086 36,941 37,153 36,856 36,66 36,775 36,939 37,001 37,328
Izrael šekel ILS 6,391 6,405 6,392 6,36 6,312 6,218 6,178 6,062 6,103 6,058 6,125 6,122 6,129 6,12 6,1 6,094 6,2 6,163 6,18

 

 
 
NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE

 
Poradce, měsíčník č. 1/2015 (VI/2015)
  • Živnostenský zákon s komentářemJUDr. Viktor Šmejkal

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 8/2015 (VI/2015)
  • Zálohy na podíly na zisku a jejich vyúčtování - Ing. Martin Děrgel
  • Solidární zvýšení daně a zálohy na daň - Ing. Eva Sedláková
  • DPH u stravovacích a ubytovacích služeb - Ing. Václav Benda
  • Paušální výdaj na dopravu - Ing. Eva Sedláková
  • Odpovědnost členů dozorčích rad - JUDr. Jana Drexlerová
  • Práce konané mimo pracovní poměr – klady a zápory dohod - JUDr. Eva Dandová

Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 7-8/2015 (VI/2015)
  • Odpisování majetku z hlediska daně z příjmů - Ing. Eva Sedláková
  • Účetní odpisy – metody a formy - Ing. Zdenka Cardová
  • Rodinné podnikání po novelách zákonů - Ing. Ivan Macháček

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 7/2015 (VI/2015)
  • Novela zákona o zaměstnanosti – investiční pobídky - Mgr. Olga Bičáková
  • Alternativní pracovní úvazky - JUDr. Ladislav Jouza
  • Výhody a nevýhody zkušební doby - JUDr. Eva Dandová
  • Výpovědní doba - JUDr. Ladislav Jouza
  • Srážky ze mzdy a platu - Ing. Karel Janda
  • Lékařské prohlídky zaměstnanců - JUDr. Jana Drexlerová

Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 8/2015 (VI/2015)
  • - JUDr. Jana Drexlerová
  • Budova má své číslo - Ing. Karel Janda
  • Daň silniční za vozidlo spolkuIng. Karel Janda
  • DPH při dražbě obchodního majetku plátceIng. Václav Benda
  • Výhody a nevýhody zkušební dobyJUDr. Eva Dandová

1000 řešení – měsíčník č. 8/2015 (VI/2015)
  • Energetický zákon - novela - Ing. Karel Janda
  • Pohledávky - Ing. Zdeněk Morávek
  • Daň z přidané hodnoty
  • Účetnictví
  • Zákoník práce

Monotematiky:

Daňové a nedaňové výdaje 2015 (II/2015)Ing. Eva Sedláková
  • daňově uznatelné výdaje
  • nedaňové výdaje

Vzory smluv dle NOZ (IX/2014)
  • Komentované vzory smluv podle nového občanského zákoníkuJLukáš a Vladimír Hruškovi

Vzory smluv dle zákoníku práce (XII/2014)
  • Komentované vzory smluv podle zákoníku práceJUDr. Ladislav Jouza

Příručka mzdové účetní (XII/2014)Ing. Luděk Pelcl
  • odměňování, minimální mzda
  • zdravotní a sociální pojištění
  • daňové zvýhodnění, slevy na dani
  • minimální vyměřovací základ

Pomocník mzdové účetní (I/2015)Ing. Miroslav Bulla
  • nemocenské pojištění,
  • přídavky na dítě,
  • cestovní náhrady
  • mzdy a platy

PŘIPRAVUJEME

Poradce, měsíčník č. 2-3/2016 (IX/2016)
  • Školský zákon s komentářemJUDr. Eva Dandová
  • Zákon o ochraně spotřebiteleJUDr. Jiří Nesnídal

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 9-10/2015 (VIII/2015)
  • Nové kategorie účetních jednotek - Ing. Zdenka Cardová
  • Sleva na dani z příjmů za umístění dítěte po novele zákona - Ing. Eva Sedláková
  • Spolupracující osoby - Ing. Martin Děrgel
  • Doklady o zákoně DPH - Ing. Václav Benda

Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 10/2015 (IX/2015)
  • Průvodce DPH pro podnikatele - Ing. Luděk Pelcl

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 9-10/2015 (VIII/2015)
  • Zákon o zdravotním pojištění k 1. 9. 2015 – novela - Ing. Antonín Daněk
  • Zákon o zaměstnanosti - novela - Mgr. Olga Bičáková
  • Minimální mzda – změny - JUDr. Eva Dandová
  • Zákoník práce – novela - Ing. Karel Janda

Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 9-10/2015 (VIII/2015)
  • Zákon o zaměstnanosti - novela - JUDr. Eva Dandová
  • Pracovní volno z osobních důvodů - JUDr. Ladislav Jouza

1000 řešení – měsíčník č. 9-10/2015 (VI/2015)
  • Zákon o zaměstnanosti - novela - Mgr. Olga Bičáková
  • Daně z příjmů
  • Daň z přidané hodnoty
  • Účetnictví
  • Zákoník práce

 

 
 
HORKÁ TÉMATA

 
Pracovní cesta
Pracovní cestou je časově omezená cesta k výkonu práce mimo sjednané výkonu práce. Jaké podmínky je nutno splnit při konání pracovní cesty? Jak postupovat při daňovém řešení výdajů při použití automobilu podnikatele k pracovní cestě v různých případech?
Vše se dočtete v našich publikacích, které jsou určeny zaměstnavatelům, zaměstnancům, mzdovým účetním, personalistům, podnikatelům ...

  • DaÚ 7/2015 - Automobil a pracovní cesta - příspěvek
    /A4, str. 80/
  • PaM 5-6/2015 - Významná rozhodnutí pro poskytování stravenek - příspěvek
    A4, str. 120/
  • Edice Zákony do kapsy - Zákoník práce - úplné znění zákona
    /A6, str. 160/

Cena balíčku je 577 Kč.
Cena balíčku s 50 % slevou je 288,50 Kč.
Ušetříte 288,50 Kč.

Novela energetického zákona
Novela energetického zákona přináší mnoho změn. Kromě jiného mění pravidla podnikání energetických firem i úřadu, který jejich činnost reguluje. Novým způsobem se bude vypočítávat poplatek za obnovitelné zdroje – rozhodující už nebude spotřeba, ale kapacita jističe. Nebude nutné plošné osazování měřidel tepla. Od ledna by je měly mít všechny domy. Vznikne ale vyhláška, která zavede výjimky. Novela také mění pravidla pro označování budov energetickými štítky.
Podrobněji již čtěte v našich publikacích, které jsou určeny podnikatelům, fyzickým osobám, živnostníkům, zaměstnavatelům ...

  • PVS 8/2015 - Novela energetického zákona - příspěvek
    /A4, str. 80/
  • 1000 řešení 8/2015 - Energetický zákon - novela - praktické příklady
    /A5, str. 88/
  • Aktualizace VI/3 - Energetický zákon - úplné znění zákona
    /A5, str. 152/

Cena balíčku je 360 Kč.
Cena balíčku s 30 % slevou je 252 Kč.
Ušetříte 108 Kč.

Novela školského zákona II.
Novela školského zákona nabývá účinnosti 1. září, některá ustanovení 1. května a některá ustanovení 1. září 2016. Na jaké změny je třeba se připravit počátkem tohoto školního roku? Jak se mění poradenská pomoc školského poradenského zařízení? Jaké změny platí ohledně zákazu reklamy? Jak se nově upravuje pojem zákonný zástupce? Jak se mění pracovní poměr ředitele školy?
Odpovědi nejen na tyto dotazy najdete v našem balíčku, který je určen předškolním, základním, středním, vyšším odborným školám, rodičům, zákonným zástupcům žáků, pracovníkům ve školství.

  • PVS 7/2015 - Začátek nového školního roku z pohledu školského zákona - příspěvek
    /A4, str. 80/
  • 1000 řešení 7/2015 - Novela školského zákona - praktické příklady
    /A5, str. 104/
  • Aktualizace V/2 - Školský zákon - úplné znění zákona
    /A5, str. 72/
  • Zákony do kapsy: Školský zákon - úplné znění zákona
    /A6, str. 112/

Cena balíčku je 369 Kč.
Cena balíčku s 30 % slevou je 278 Kč.
Ušetříte 118 Kč.



Tematické balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz (ceny jsou konečné)

Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů. Uvedená nabídka je platná do vyprodání zásob. Vydavatelství si vyhrazuje právo nahradit vyprodanou publikaci jinou – adekvátní k obsahu balíčku.

RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY NEBO E- MAILEM DENNĚ V ČASE OD 9,00 DO 15,00 HOD.

Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.

E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
  • Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
  • Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
MK Media, s.r.o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 36419176
DIČ: 2021832285
IČ DPH: SK2021832285
 
   
 
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 15012/L.

 

 


V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu
s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.

Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
Untitled Page