Em@ilové noviny

 

č. 12/2016

30.6.2016

 

 
 
 Téma novin 
 Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají 
 P6 aktual 
 Praktická komunikace 
 Chybovat znamená platit 
 Ekonomika 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Horká témata 
 Kontakty 

Služby, které najdete jen u nás:
  • aktuální a rychlé informace
    (změny zákonů a předpisů) z oblastí daní, účetnictví, mezd, odvodů;
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákaznickém oddělení;
  • možnost rychlého objednání
    publikací (telefonicky, faxem, e-mailem, poštou);
  • rychlá dodávka (do 48 hodin)
    s minimálními reklamacemi;
  • uvádění nových produktů
    prostřednictvím mailingů a telemarketingu;
  • přibližování se k zákazníkovi
    prostřednictvím bezplatných odpovědí na otázky a e - mailových novin
 

Vážení čtenáři!

Blíží se čas prázdnin a dovolených. Mnozí zaměstnavatelé budou potřebovat brigádníky a mnozí studenti brigádu. Tématu Studentské brigády se věnujeme v našich rubrikách Téma novin a Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají.

V rubrice Chybovat znamená platit, na Vás čeká přehled odvodových povinností na měsíc ČERVENEC 2016.

V rubrice Praktická komunikace najdete tentokrát příspěvek Vedoucí pracovník – jak na nezdary?

Z aktuální nabídky tematických balíčků vybíráme: Novela školského zákona I., Policejní balíček II., Daňová soustava ČR, Odpady – nově, Obce a kraje po novelách.

Přeji Vám krásnou dovolenou a těším se na setkání již v srpnu.
Andrea Súkeníková
odpovědná redaktorka
poradce@poradce.cz


V tomto čísle najdete:

 

 
 
TÉMA NOVIN
STUDENTSKÉ BRIGÁDY

 
STUDENTI – SPECIFICKÉ SITUACE A ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Podle zákoníku práce je v podstatě možné uzavřít se studentem jakýkoliv smluvní vztah. Jak přihlašovat a odhlašovat studenty u zdravotní pojišťovny a které kódy ve kterých jednotlivých případech použít? Co se zahrnuje do vyměřovacího základu zaměstnaného studenta? Jak postupovat u studentů, kteří budou po prázdninách pokračovat v studiu a jak u studentů, kteří ukončí studium na střední škole a po prázdninách již v dalším studiu nebudou pokračovat?

Stát je plátcem zdravotního pojištění prostřednictvím státního rozpočtu České republiky za nezaopatřené děti, kdy se nezaopatřenost dítěte posuzuje podle zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon č. 117/1995 Sb. nebo zákon o státní sociální podpoře).

Za nezaopatřené dítě se považuje dítě do skončení povinné školní docházky a poté, nejdéle však do 26 let věku, jestliže:
a) se soustavně připravuje na budoucí povolání (§ 12 až § 15 zákona č. 117/1995 Sb.), nebo
b) se nemůže soustavně připravovat na budoucí povolání nebo vykonávat výdělečnou činnost pro nemoc nebo úraz, anebo
c) z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu je neschopno vykonávat soustavnou výdělečnou činnost.

Jako nezaopatřené dítě, za které je ve zdravotním pojištění plátcem pojistného stát, se osoba považuje po uvedené období a při splnění následujících podmínek.

1. Studenti a jejich výdělečná činnost
Výdělečná činnost studentů, tedy zaměstnání nebo samostatná výdělečná činnost, má v oblasti zdravotního pojištění četná specifika zejména s ohledem na skutečnost, že tyto pojištěnce řadíme mezi osoby, za které platí pojistné stát. Mimoto se odlišně postupuje v situacích, kdy student ukončí studium na střední nebo vysoké škole a (ne)začne být výdělečně činný, což je dále podrobně rozebráno. Je rovněž častou skutečností, že studenty využívají zaměstnavatelé (v období letních prázdnin i mimo ně) k zajištění dočasné či přechodné potřeby provedení určitých prací. V následujícím textu si zejména probereme nejdůležitější obecně platné principy, platné u studentů ve zdravotním pojištění při řešení jejich zdravotního pojištění a dále v souvislosti s výkonem výdělečné činnosti, při vycestováním do zahraničí včetně příkladů z praxe.

2. Formy pracovněprávního vztahu
Podle zákoníku práce je v podstatě možné uzavřít se studentem jakýkoliv smluvní vztah, což znamená, že student, který si chce o prázdninách přivydělat, může se zaměstnavatelem podepsat dohodu o provedení práce, dohodu o pracovní činnosti nebo se nechat zaměstnat na „klasický“ pracovní poměr.

2.1 Pracovní smlouva
Ve zdravotním pojištění není řešena problematika tzv. zaměstnání malého rozsahu. Pokud je však na základě pracovní smlouvy zúčtován za rozhodné období kalendářního měsíce jakýkoliv příjem (tedy i nižší než 2 500 Kč), pojistné se odvádí, u studentů bez ohledu na minimální vyměřovací základ – minimální mzdu. U pracovní smlouvy (a obdobně například i u odměn členů statutárních orgánů) nehraje rozhodná částka 2 500 Kč žádnou roli a pojistné se odvádí vždy.

2.2 Dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr
Do konce roku 2014 neexistovala ve zdravotním pojištění právní opora pro sčítání příjmů z více dohod u jednoho zaměstnavatele. Avšak od data 1. 1. 2015 se ve zdravotním pojištění pro účel vzniku zaměstnání sčítají v rámci rozhodného období kalendářního měsíce příjmy z více dohod o pracovní činnosti nebo dohod o provedení práce u jednoho zaměstnavatele.

2.3 Dohoda o pracovní činnosti – vazba na výši zúčtovaného příjmu


Osoba činná na základě dohody (dohod) o pracovní činnosti, není považována ve zdravotním pojištění za zaměstnance tehdy, pokud její příjem nedosáhl v kalendářním měsíci částky, která je podmínkou pro její účast na nemocenském pojištění, neboli nebylo dosaženo tzv. „započitatelného příjmu“, který v roce 2016 představuje částka 2 500 Kč.

2.4 Dohoda o provedení práce

Od ledna 2012 se musejí zaměstnavatelé ve zdravotním pojištění zabývat i dohodami o provedení práce. Podmínkou pro přihlášení osoby jako zaměstnance a následnou úhradu pojistného podle zákona je výše příjmu přesahujícího v kalendářním měsíci u této dohody (dohod) 10 000 Kč. Pokud tato podmínka splněna není, zaměstnavatel dohody o provedení práce „neřeší“.

3. Přihlašování a odhlašování studentů – zaměstnanců
Stanovení vyměřovacího základu, jakož i přihlašování zaměstnanců k platbě pojistného a jejich odhlašování již není s účinností od 1. 1. 2008 vázáno na jejich účast na nemocenském pojištění. Ve smyslu ustanovení § 8 odst. 2 zákona č. 48/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů, se za den nástupu zaměstnance do zaměstnání považuje v případě pracovního poměru den, ve kterém zaměstnanec nastoupil do práce a za den ukončení zaměstnání se považuje den skončení pracovního poměru.

Bude-li zaměstnavatel zaměstnávat studenta na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce, pak jej přihlašuje u zdravotní pojišťovny kódem „P“ ke dni, ve kterém poprvé po uzavření dohody začal student vykonávat sjednanou práci a odhlašuje jej kódem „O“ ke dni, jímž uplynula doba, na kterou byla příslušná dohoda sjednána za podmínky, že zúčtovaný příjem činí za rozhodné období kalendářního měsíce:
- u dohody (dohod) o pracovní činnosti alespoň 2 500 Kč,
- u dohody (dohod) o provedení práce více než 10 000 Kč.

Při zaměstnávání studentů se jedná o osobu, za kterou je plátcem pojistného i stát. V této souvislosti používá zaměstnavatel při zahájení zaměstnání současně kódu „G“, kterým oznamuje nástup nezaopatřeného dítěte, tj. učně, studenta střední nebo vysoké školy do zaměstnání v průběhu studia, a to vždy společně s kódem „P“. Kód „G“ se rovněž použije i v případě přiznání nezaopatřenosti dítěte v průběhu zaměstnání.

Pokud student například končí brigádu (anebo i zaměstnání) a nadále pokračuje ve studiu, oznámí zaměstnavatel zdravotní pojišťovně pouze ukončení sjednaného pracovněprávního vztahu kódem „O“. V těchto případech zaměstnavatel nepoužívá kód „F“, kterým by fakticky ukončil evidenci studenta - pojištěnce v kategorii osob, za které je plátcem pojistného stát. Z praktického hlediska slouží kód „F“ k oznámení ukončení nezaopatřenosti, zpravidla v souvislosti s tzv. posledními prázdninami (viz dále).

4. Vyměřovací základ
Do vyměřovacího základu zaměstnaného studenta se zahrnují stejné položky příjmu jako u kteréhokoli jiného zaměstnance.
V příslušném měsíci taktéž zaměstnavatel započítává tuto osobu do celkového počtu zaměstnanců včetně započtení jeho příjmu do úhrnné částky vyměřovacího základu a částky pojistného. Tyto údaje sděluje zaměstnavatel každý měsíc příslušné zdravotní pojišťovně v Přehledu o platbě pojistného zaměstnavatele. Vyměřovacím základem pro placení pojistného je u takové osoby skutečně dosažený příjem bez povinnosti dopočtu do minimálního vyměřovacího základu (výjimku představuje například zaměstnání po celý kalendářní měsíc červenec nebo srpen v období tzv. „posledních prázdnin“ po ukončení studia na střední škole).

5. Registrace brigádníků ve „státní kategorii“ u zdravotní pojišťovny
Aby mohl zaměstnavatel za zaměstnaného studenta odvádět pojistné na zdravotní pojištění ze skutečně dosaženého příjmu bez povinnosti dopočtu do minimálního vyměřovacího základu, musí mít jednoznačně potvrzeno, že za tuto osobu je ve zdravotním pojištění stát plátcem pojistného po celý kalendářní měsíc. U studentů to obvykle znamená posoudit, zda jsou mladší 26 let věku s potřebou doložení potvrzení o studiu. Studenti, kteří po prázdninách plynule pokračují ve studiu na střední nebo vysoké škole, zůstávají nezaopatřenými dětmi po celou dobu prázdnin bez ohledu na skutečnost, zda vykonávají výdělečnou činnost či nikoli.

Naopak studenti, kteří ukončí studium na střední škole a po prázdninách již v dalším studiu nebudou pokračovat, jsou v období tzv. „posledních prázdnin“ nezaopatřenými dětmi v měsících červenci a srpnu za předpokladu, že zaměstnání nebo výkon samostatné výdělečné činnosti netrvají po celý kalendářní měsíc a ani po celý kalendářní měsíc nepobírají podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci. U studentů řádně končících vysokou školu je nárok na nezaopatřenost ještě v kalendářním měsíci následujícím po kalendářním měsíci, ve kterém toto studium ukončili, taktéž za podmínky, že po celý tento kalendářní měsíc nevykonávají výdělečnou činnost anebo nepobírají podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci.

(Více se o tomto tématu se dočtete v měsíčníku Poradce 12-13/2016)


SLEVA NA STUDENTA

Podle § 35ba ZDP může poplatník uplatnit slevu na studenta ve výši 4 020 Kč ročně (335 Kč měsíčně) po dobu, po kterou se soustavně připravuje na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem, a to až do dovršení věku 26 let nebo po dobu prezenční formy studia v doktorském studijním programu, který poskytuje vysokoškolské vzdělání až do dovršení věku 28 let. Dobou soustavné přípravy na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem se rozumí doba uvedená podle zvláštních právních předpisů pro účely státní sociální podpory.

Soustavná příprava na budoucí povolání
ZDP ve výše citovaném ustanovení odkazuje na zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, který upravuje soustavnou přípravu na budoucí povolání v § 12 až 14, v § 15 pak definuje vzdělávací instituce.

Za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání se (podle § 12 zákona č. 117/1995 Sb.) považuje:
- studium na středních a vysokých školách v České republice (s výjimkou studia za trvání služebního poměru, dálkového, distančního, večerního nebo kombinovaného studia na středních školách, je-li dítě v době takového studia výdělečně činné nebo má-li v době takového studia nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci),
Pozn.: za osobu výdělečně činnou se pro tento účel rozumí osoba, která vykonává v ČR činnost, která jí zakládá účast na nemocenském pojištění nebo je osobou samostatně výdělečně činnou, která se za takovou považuje pro účely důchodového pojištění (dále jen: OSVČ) anebo se jedná o osobu, která vykonává v zahraničí činnost za účelem dosažení příjmu.
- teoretická příprava pro zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost pro osoby se zdravotním postižením prováděná podle předpisů o zaměstnanosti,
- studium na středních nebo vysokých školách v cizině, pokud podle rozhodnutí Ministerstva školstvím, mládeže a tělovýchovy je postaveno na roveň studia na středních nebo vysokých školách v České republice,
- studium v České republice, které je svým rozsahem a obsahem postaveno na roveň studiu na školách uvedených výše a uskutečňuje se jednoletým kurzem cizích jazyků s denní výukou,
- studium uskutečňované podle zahraničních středoškolských vzdělávacích programů vzdělávacími institucemi působícími v České republice (bližší podmínky viz předmětné ustanovení zákona č. 117/1995 Sb.),
- příprava k přijetí za člena řádu nebo obdobného společenství církve nebo náboženské společnosti registrované podle zákona o církvích a náboženských společnostech, která trvá nejméně 1m rok nejvýše po dobu 2 let,
- vzdělávání v diagnostických třídách diagnostických ústavů.

Příklad
Poplatník studuje střední školu formou denního studia, současně je OSVČ.

Slevu na dani uplatnit může.

Příklad
Poplatník studuje střední školu formou dálkového studia, současně je OSVČ.

Slevu na dani uplatnit nemůže.

Příklad
Poplatník studuje vysokou školu formou dálkového studia, současně je OSVČ.

Slevu na dani uplatnit může.


Studiem na středních školách se rozumí studium na středních školách a konzervatořích, zapsaných do rejstříku škol a školských zařízení, na středních školách zřizovaných ministerstvem obrany, vnitra a spravedlnosti a na vyšších odborných školách zapsaných do rejstříku škol a školských zařízení.
Studiem na vysokých školách se rozumí studium na vysokých školách v bakalářském, magisterském a doktorském studijním programu.

Soustavná příprava dítěte na budoucí povolání na střední škole
začíná nejdříve od počátku školního roku prvního ročníku školy. Jestliže žák začal plnit studijní povinnosti před tímto dnem, začíná jeho soustavná příprava dnem, kdy začal tyto povinnosti plnit.

Za soustavnou přípravu dítěte na střední škole se považuje také:
  • doba od skončení výuky v jednom školním roce do počátku následujícího školního roku, jestliže dítě pokračuje bez přerušení v dalším studiu,

  • Příklad
    Poplatník studuje na obchodní akademii. První ročník ukončil 30. června, druhý ročník zahájí 1. září.

    Slevu na dani lze uplatnit i v měsících červenec a srpen.


  • doba od úspěšného vykonání závěrečné nebo maturitní zkoušky je-li tato zkouška konána v květnu nebo červnu do konce období školního roku, v němž byla taková zkouška konána (to platí též, bylo-li v květnu nebo červnu konáno absolutorium),

  • Příklad
    Poplatník ukončil středoškolské studium maturitní zkouškou 10. května, školní vyučování školního roku končí 30. června.

    Slevu na dani lze uplatnit i v červnu.


  • doba školních prázdnin bezprostředně navazujících na skončení studia, za podmínky, že dítě nevykonávalo po celý kalendářní měsíc výdělečnou činnost, dítě nemělo po celý kalendářní měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci nebo že dítě nemělo výdělečnou činnost a nárok na podporu navazující na sebe v průběhu kalendářního měsíce tak, že trvaly po celý měsíc. Podmínka výdělečné činnosti (ev. souběhu výdělečné činnosti s podporou) neplatí, tehdy, stalo-li se dítě studentem vysoké školy v kalendářním roce, v němž skončilo soustavnou přípravu na povolání na škole střední.

  • Příklad
    Poplatník ukončil středoškolské studium v červnu, od září téhož roku zahájil studium na vysoké škole. Celý červenec i srpen vykonával výdělečnou činnost.

    Slevu na dani lze v obou měsících uplatnit.


    Soustavná příprava dítěte na budoucí povolání na vysoké škole
    začíná nejdříve dnem, kdy se dítě stává studentem na vysoké škole a končí dnem, kdy dítě ukončilo vysokoškolské studium.

    Za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání se považuje také:
  • doba od skončení studia na střední škole do dne, kdy se dítě stalo studentem vysoké školy, jestliže dítě pokračuje bez přerušení v dalším studiu,
  • kalendářní měsíc, v němž dítě ukončilo řádně studium na vysoké škole, a dále kalendářní měsíc, po kalendářním měsíci, v němž dítě ukončilo řádně studium na vysoké škole, pokud dítě nevykonává po celý tento měsíc výdělečnou činnost ani nemá po celý kalendářní měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu v rekvalifikaci,
  • (Více se o tomto tématu se dočtete v měsíčníku DaÚ 7-8/2016)


     

     
     
    ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ

     
    VSTUPNÍ PROHLÍDKA

    Student chce uzavřít brigádu – dohodu o provedení práce.
    Musí student absolvovat vstupní lékařskou prohlídku?

    Zákon č. 47/2013 Sb. s účinností od 1. dubna 2013 novelizoval zákon č. 373/2011 Sb. v části týkající se vstupních lékařských prohlídek občanů, kteří budou pracovat u zaměstnavatele podle dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce. Zaměstnavatel zajistí vstupní lékařskou prohlídku v těchto případech, a zaměstnanec je povinen ji absolvovat, jestliže by měla být budoucí práce podle zákona o ochraně veřejného zdraví (zákon č. 258/2000 Sb.) prací rizikovou nebo je součástí této práce činnost, pro jejíž výkon jsou podmínky zdravotní způsobilosti stanoveny jinými právními předpisy. Zaměstnavatel může vstupní lékařskou prohlídku vyžadovat též, má-li pochybnosti o zdravotní způsobilosti osoby ucházející se o práci, která není prací rizikovou a která má být vykonávána na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti.

    STUDENTSKÉ BRIGÁDY JSOU ZPRAVIDLA BEZ ZDANĚNÍ

    Student si při studiu vysoké školy přivydělává po různých brigádách, zvláště během letních prázdnin. Často jde jen o nárazové akce na jeden nebo pár dní anebo má souběžně dvě práce, např. dopoledne roznáší reklamní letáky a odpoledne doplňuje zboží v supermarketu. Takže během roku nemůže plně využít slevy na dani základní a na studenta, protože podkladové Prohlášení k dani může na jeden kalendářní měsíc podepsat vždy jen u jednoho plátce daně. Prakticky vždy jde přitom o dohodu o provedení práce s odměnou do 10 000 Kč za měsíc, díky čemuž uniká pojistnému na sociální a zdravotní pojištění.
    Může student uniknout i nepříjemné srážkové dani?

    Ano, zatímco do konce roku 2013 srážková daň 15 % sražená z příjmů z brigád studenta zůstala konečným řešením, tak od roku 2014 to může poplatník zvrátit. Stačí, když si od každého zaměstnavatele vyžádá potvrzení o sražené dani, které by mu v souladu s § 38j odst. 3 ZDP měl vyhotovit do 10 dnů. Načež takto zdaněné příjmy z dohod o provedení práce do 10 000 Kč za měsíc (viz § 6 odst. 4 ZDP) uvede do přiznání k dani z příjmů, a to do dílčího základu daně z příjmů ze závislé činnosti. Zjištěný základ daně může případně snížit o nezdanitelné částky podle § 15 ZDP (tj. o zaplacené úroky z úvěrů na bydlení, poskytnuté dary, platby na penzijní produkty apod.) a vypočtenou daň snížit o nárokované osobní slevy na dani za celý rok – slevu základní neboli také na poplatníka (24 840 Kč) a na studenta (4 020 Kč) – není přitom podstatné, že na brigády chodil jen po část roku. Protože obě tyto slevy na dani fakticky zajišťují nezdanění příjmů, resp. základu daně až do výše 192 400 Kč, vyjde tak většině studentů – včetně našeho studenta – zpravidla nulová daň za příslušný kalendářní rok. Což znamená, že sraženou srážkovou daň nebude možno započíst na úhradu (nulové) daně a stane se tak v plném rozsahu vratitelným přeplatkem na dani. O vrácení tohoto přeplatku poplatník jednoduše požádá rovnou na poslední straně tiskopisu daňového přiznání – které by měl podat do 1. 4. dalšího roku. A pak už jen bude čekat na konec dubna, kdy mu správce daně kýžený tučný přeplatek na dani vrátí složenkou nebo na bankovní účet. Tato možnost plyne z § 36 odst. 7 ZDP: „Zahrne-li poplatník, který je daňovým rezidentem ČR, veškeré příjmy uvedené v § 6 odst. 4 do daňového přiznání za zdaňovací období, ve kterém byly příjmy vyplaceny, započte se daň sražená z těchto příjmů na jeho daň.“ S čímž souvisí § 38d odst. 4 písm. a) bod 2 ZDP, podle kterého se u těchto příjmů nepovažuje srážkou daně daňová povinnost poplatníka za splněnou. Zvrátit zdanění srážkovou daní z dohod o provedení práce do 10 000 Kč lze nejen při ročním zúčtování záloh u jediného zaměstnavatele, ale bez omezení počtu plátců srážkové daně zahrnutím takto zdaněných příjmů ze závislé činnosti do přiznání k DPFO; sražená daň se započte na úhradu daně a přeplatek finanční úřad vrátí.

    ZDANĚNÍ VERSUS NEZDANĚNÍ PŘÍJMU BRIGÁDNIKA BEZ SMLOUVY

    Firma příležitostně využívá brigádníky na práci mimo pracovní poměr, s nimiž se domluví, že např. za vykopání rýhy pro uložení kabelu v délce cca 20 metrů dostanou odměnu 2 000 Kč. Žádné písemné smlouvy nejsou uzavírány a dotyční pracovníci nic nepodepisují. Otázkou je, zda je nutno z odměn platit srážkovou daň, nebo lze využít § 10 ZDP Ostatní příjmy, který v odstavci 3 písm. a) osvobozuje příležitostné příjmy až do ročního úhrnu 30 000 Kč.
    Jaké je správné řešení?

    Do § 10 ZDP „Ostatní příjmy“ se s daným příjmem vůbec nedostaneme, protože podle návětí odstavce 1 se za ně považují až příjmy, které nepatří mezi příjmy podle § 6 až § 9 ZDP. I přes stručný popis je zjevné, že předmětem práce bude tzv. závislá činnost, kdy poplatník („brigádník“) vykonává pro plátce příjmu práci, při níž je povinen dbát příkazů tohoto plátce. Což naplňuje podstatné znaky závislé činnosti § 6 odst. 1 písm. a) ZDP. Není podstatné, že formálně nebyla sjednána pracovní smlouva ani dohoda o provedení práce nebo o pracovní činnosti. V daních je totiž určující skutečný obsah právního úkonu. K čemuž dodejme, že od roku 2011 musejí být obě tyto dohody mimo pracovní poměr vždy uzavřeny v písemné formě, jinak jsou neplatné, přičemž jedno vyhotovení dohody musí zaměstnavatel vydat dotyčnému zaměstnanci a kopie musí být v místě pracoviště. Jelikož tedy jde fakticky (věcně) o příjem ze závislé činnosti, je jeho zdanění úkolem „zaměstnavatele“ alias plátce příjmů (firmy). Jelikož brigádník – který je poplatníkem daně, a to v roli „zaměstnance“ – nepodepsal prohlášení k dani, přičemž jeho závislá činnost zřejmě má charakter dohody o provedení práce, proto jeho odměna do 10 000 Kč za měsíc podléhá tzv. srážkové dani 15 %, jinak se uplatní běžné zálohové zdanění mezd. Dodejme, že teoreticky není vyloučeno, aby se jednalo o příležitostný ostatní příjem ve smyslu § 10 odst. 1 písm. a) ZDP, který si zdaňuje samotný poplatník, případně by jej měl osvobozen od daně z příjmů až do ročního limitu 30 000 Kč. S ohledem na výše zmíněné návětí § 10 odst. 1 ZDP by se ovšem nesmělo věcně jednat o zastřenou tzv. závislou činnost. K čemuž nestačí pouze formálně uzavřít např. smlouvu o dílo podle občanského zákoníku – která nemusí mít ani písemnou formu – ale muselo by zejména fakticky (po obsahové stránce) jít skutečně o nezávislou činnost poplatníka (zhotovitele objednaného díla) pro objednatele práce (plátce příjmu). Před zvažováním tohoto postupu lze doporučit ke studiu metodický Pokyn Ministerstva financí D-285 k aplikaci § 6 odst. 1 a 2 ZDP a vymezení závislé činnosti. Kde jsou uvedeny hlavní znaky, kdy pro účely daně z příjmů jde zpravidla o závislou činnost. Pokyn byl zveřejněn ve Finančním zpravodaji č. 9/1/2005. Pokud činnost věcně vykazuje znaky závislé činnosti, tak pro daňové účely není podstatné, že nebyla sepsána dohoda o provedení práce. Zdanění takovéhoto příjmu ze závislé činnosti je pak starostí plátce příjmů.



    (Více se o tomto tématu se dočtete v měsíčníku 1000 řešení 7-8/2016)

     

     
     
    P6 AKTUAL

     
    Částka číslo 71/2016 ze dne 15.6.2016
    186/2016 Zákon o hazardních hrách
    187/2016 Zákon o dani z hazardních her
    188/2016 Zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o hazardních hrách a zákona o dani z hazardních her

    Částka číslo 72/2015 ze dne 17.6.2016
    189/2016 Zákon, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 292/2013 Sb., o zvláštních řízeních soudních, ve znění zákona č. 87/2015 Sb., a zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách), ve znění pozdějších předpisů
    190/2016 Zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona č. 131/2015 Sb.
    191/2016 Zákon o ochraně státních hranic České republiky a o změně souvisejících zákonů (zákon o ochraně státních hranic)
    192/2016 Zákon, kterým se mění zákon č. 111/2009 Sb., o základních registrech, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
    193/2016 Zákon, kterým se mění zákon č. 85/2012 Sb., o ukládání oxidu uhličitého do přírodních horninových struktur a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů
    194/2016 Zákon, kterým se mění zákon č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných prostředků a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací), ve znění pozdějších předpisů
    195/2016 Zákon, kterým se mění zákon č. 262/2011 Sb., o účastnících odboje a odporu proti komunismu, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 234/2014 Sb., o státní službě, ve znění pozdějších předpisů

    Částka číslo 73/2016 ze dne 17.6.2016
    196/2016 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 33/2005 Sb., o jazykových školách s právem státní jazykové zkoušky a státních jazykových zkouškách

    Částka číslo 74/2016 ze dne 17.6.2016
    197/2016 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 72/2005 Sb., o poskytování poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních, ve znění pozdějších předpisů, a některé další vyhlášky

    Částka číslo 75/2016 ze dne 22.6.2016
    198/2016 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 347/2006 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o finančních konglomerátech, ve znění vyhlášky č. 250/2013 Sb.
    199/2016 Sdělení Energetického regulačního úřadu o vydání cenového rozhodnutí
    200/2016 Sdělení Energetického regulačního úřadu o celkovém počtu odběrných míst zákazníků odebírajících elektřinu a o celkovém množství plynu spotřebovaném v České republice v roce 2015
    201/2016 Nález Ústavního soudu ze dne 19. dubna 2016 sp. zn. Pl. ÚS 4/14 ve věci návrhu na zrušení § 15 odst. 3 věty druhé a odst. 5 vyhlášky č. 23/1994 Sb., o jednacím řádu státního zastupitelství, zřízení poboček některých státních zastupitelství a podrobnostech o úkonech prováděných právními čekateli, ve znění pozdějších předpisů

    Částka číslo 76/2016 ze dne 22.6.2016
    202/2016 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 364/2005 Sb., o vedení dokumentace škol a školských zařízení a školní matriky a o předávání údajů z dokumentace škol a školských zařízení a ze školní matriky (vyhláška o dokumentaci škol a školských zařízení), ve znění pozdějších předpisů

     

     
     
    PRAKTICKÁ KOMUNIKACE

     
    VEDOUCÍ PRACOVNÍK – JAK NA NEZDARY?

    Omyly či chyby v různých podobách jsou neodmyslitelnou součástí života běhu a bývají našimi ne zrovna nepostradatelnými průvodci. I když jdete do úkolu se sebelepším úmyslem, nemusí jeho splnění vyjít podle vašich představ, třebaže to v určitých situacích nemusí být vašim zaviněním. Někdy se totiž znenáhla objeví nepředvídané okolnosti, které ani netušíte, což na druhou stranu můžete později spolehlivě využít jako elegantní výmluvu.

    Nezdary jsou nenápadnými pomocníky na vaší cestě vpřed. Prostřednictvím vašich počinů jsou zřejmými důsledky vašich pochybených šlápnutí a současně varující výstrahou, kterou nesmíte v budoucnu v žádném případě podcenit, nechcete li si ublížit.

    Rozvahu především
    Vedoucí pracovník musí vždy a za všech okolností pracovat s určitou (raději větší) mírou rozvahy a průběžně analyzovat jevy provázející jeho rozhodovací proces. Skoky střemhlav nebývají nejlepší volbou a zdaleka nemusejí mít požadovaný účinek, nehledě na často navazující nutnost přehodnocování již přijatého řešení. Rozvážným přístupem získává vedoucí jednak tolik potřebný čas k zaujetí správného stanoviska, jednak zpravidla nevystávají nutnosti dalších korekcí.

    Ne vše musí vyjít najevo

    Během jen jednoho jediného pracovního dne přijímá vedoucí třeba i desítky více či méně závažných rozhodnutí. Důsledkem každého rozhodnutí je změna stavu, neboli nastavení určitého východiska pro další vývoj. Dopady přijatých rozhodnutí mohou být buď zjevné a ve svých následcích tedy nezpochybnitelné a nezměnitelné, nebo naopak nenápadné až bezvýznamné. Pokud se vám něco nepodaří ideálně podle vašich představ nebo dopustíte li se chyby, pak je zásadní rozsah tohoto pochybení. Jestliže usoudíte, že vaše ne zrovna dobré počínání nikdo nemusí ani zaregistrovat, pak z více důvodů není účelné se o něm zmiňovat, natož je ještě z vašeho pohledu rádoby zajímavě rozmazávat. Nemějte obavy, tak jako tak stejně dříve či později uděláte chybu, která vám způsobí vrásky na čele, zákonitosti vývoje ani v tomto nezměníte. Proto nechte onu nežádoucí událost tiše vyšumět, jako by ani nebyla. V dnešním chvatu a překotném běhu událostí jedno rozhodnutí střídá druhé, po obědě matně vzpomínáme, co bylo dopoledne a včerejší prožitky se již často obrazně ocitají pod příkrovem vrstvy prachu.

    Ovšem „ututlat“ nepovedené rozhodnutí můžete jedině a pouze takříkajíc ve vší počestnosti za podmínky, že dopady vašeho počínání jsou minimální až mizivé s reálným předpokladem, že se o něm nikdo nedozví. V opačném případě přemýšlejte, jak se z maléru dostat s co nejmenšími ztrátami, netaktický postoj může v takovém případě skončit až (větší nebo menší) ostudou.

    Chyba a míra její závažnosti
    Každá chyba je tak významná, jak významné jsou její následky. Ještě předtím, než jako vedoucí začnete prošetřovat, kdeže se ta nešťastná věc vlastně přihodila a kdo za ni může, předtím, než začnete více či méně agresivně útočit na viníky
    (někdy určitá míra agrese není na škodu, obzvláště v záležitostech závažnější povahy), pokuste se nejprve hledat u sebe. Můžete třeba dospět k závěru, že chybu způsobilo vaše nepříliš promyšlené rozhodnutí, nebo třeba i to, že jste uložený úkol vysvětlil jen povrchně. Na tuto analýzu časem příliš nešetřete a teprve tehdy, až si budete skálopevně jisti, že jste nepochybili, pak nadchází prostor na řešení chyby s ostatními, tedy s těmi, co úkol nezvládli a tedy nesou přímou osobní odpovědnost. Přesto, pokud vycítíte, že jste udělal zjevnou chybu, pak její „zatloukání“ většinou působí směšně až trapně, nemluvě o rapidním poklesu vaší autority, kterou pak budete dlouho a s velkými obtížemi dostávat na odpovídající úroveň. V takovém případě je rozhodně lepší chybu přiznat, jako když před léty pověstný doktor Sova v Nemocnici na kraji města řekl: „Měl jste pravdu, pane kolego“. Takový postoj podřízení ocení, ovšem s jedinou podmínkou, totiž, že k takové situaci dojde, řečeno slovy klasika, maximálně jednou za deset let. Proto vždy a za všech okolností velmi důkladně zvažujte každé rozhodnutí, především ta zásadová. V tomto směru si berte práci i domů a přemýšlejte i ve svém volném čase, nejde li jinak. Vaše rodina to však nesmí pocítit.

    Chcete li předejít zbytečným chybám v řídící práci, pak velmi bedlivě sledujte chování všech kolem, tedy jak vašich nadřízených nebo podřízených, tak i jiných vedoucích na vaší úrovni. Snadno a zadarmo si o každém učiníte svůj vlastní úsudek, především pak poznáte spolupracovníky ve vypjatých chvílích, kdy se projevují charaktery.

    Pak si lehce uvědomíte, jak byste mohli nebo chtěli vystupovat, a kterých projevů se máte naopak důsledně stranit. Nesnažte se však někoho napodobovat, pouze převezměte to dobré, ale zůstaňte sami sebou. Málokterý problém se vyřeší sám, a pokud ano, pak je na místě otázka, zda je to tak správně. Mírou vyciťování musíte poznat, zda již nadešel čas na řešení problému, který se na pracovišti objevil, anebo ještě můžete určitou dobu počkat. Někdy postačí jedna vhodně (jakoby mimochodem) pronesená věta, replika či poznámka, nad kterou se dotyčný(í) zamyslí. Na tyto a jiné složitosti vám spolehlivý recept nedá žádná škola z jednoho prostého důvodu – předem totiž nelze odhadnout lidskou povahu a její mnohdy nejneočekávanější projevy. Život sám je tou nejlepší školou, ve které se budete učit pořád, budete li o rozšiřování vašeho vědění usilovat. Ať chybu zavinil ten či onen, je třeba ji a její důsledky vyřešit a více se k ní nevracet. Jako vedoucí zatněte zuby a pusťte se se vší vervou do nápravy chybného stavu. Strhnete tím kolektiv a výsledky se dostaví. Prostředím pak bude proudit svěží vítr a ve vás osobně převládne pocit uspokojení nad tím, že se dílo daří.

    Mezi čtyřma očima
    Pokud váš pracovník zjevně pochybil, musíte jeho provinění projednat a zpravidla přijmout adekvátní závěr.
    Takové situace řešte zásadně „mezi čtyřma očima“. Zažil jsem v praxi nemálo naprosto nevhodných postupů, snižujících ve svých důsledcích až lidskou důstojnost, kdy byl konkrétní nedostatek vytýkán provinivší se osobě před kolegy nebo dokonce před klienty, což je už absolutně nepřípustná varianta. To špinavé prádlo mají opravdu prát jenom ti, kterých se tato činnost bezprostředně dotýká, přítomnost jiných je z více důvodů nadbytečná.

    Výmluvy podřízení neberou
    Vedoucí rozhoduje a také zodpovídá, proto by si měl za svým pevně stát a důkladně by měl zvažovat použití výmluvy jako prvku či faktoru, který chce postavit na svoji stranu. Někdy je vhodné, dokonce nutné, poukázat na jevy a okolnosti související tak, aby měli podřízení určitý komplexní pohled, v jehož rámci mohou pochopit, že manévrovací prostor jejich vedoucího je určitým způsobem limitován. Avšak bez ohledu na objektivně stanovená omezení a další existující vlivy se od vedoucího vždy očekává patřičné rozhodnutí, vycházející z jeho kompetencí. V této fázi již výmluvy nemají své místo a vedoucí musí konat. Musí dokázat, že je na jemu svěřeném místě tou správnou osobou.

    Nenechte se otrávit – hlavně okolím
    Lidé dokážou být nepříjemní, nezdravě útoční, závistiví, pomlouvační. Ve vaší rozhodovací a řídící praxi je obrovskou výhodou, stojí li váš nadřízený plně za vámi, případně je velmi vhodné si jej k tomuto postoji vychovat.
    Jak jej přesvědčit o tom, že to, co děláte, se snažíte dělat dobře? Musíte se prostě ukázat, projevit snahu, vyvinout velké úsilí – je to dobré nejen pro vašeho šéfa, ale pro vás především. Podle velikosti kolektivu se v jeho rámci zpravidla utvářejí menší skupinky, vznikající na základě určitých vzájemných sympatií, něco na způsob přitažlivosti stejnorodého. Tyto skupinky mohou nenápadně začít zevnitř rozkládat kolektiv a rozbít je není jednoduché. Úkolem vedoucího je však dosáhnout stavu, kdy budou všichni táhnout za jeden provaz. Jednou z cest, jak nastalý stav zvládnout, je zachovat si čistý štít a určitý morální postoj bez ohledu na některé jedince a jejich osobní ambice. S těmi, kteří váš postoj reflektují, můžete počítat. U těch ostatních se zamyslete, zda je (částečně) převychováte k obrazu svému nebo budete uvažovat o jiném řešení.

    Děj přítomnosti a čisté pozitivní myšlení
    Již starověké národy znaly a cítily sílu myšlenek. Převedeno do dnešní doby, pouze zarytý odpůrce zpochybňuje telepatii a jiné projevy myšlenkových forem. Chcete li si vnitřně připravit vaši psychiku pro řešení náročných úkolů vedoucího pracovníka, soustřeďte se na čistotu a pozitivní směr vašeho myšlení. Zkuste odsunout vše rušivé, rozkladné a deprimující, to ve své mysli zaměňte za tvůrčí a budující. Je to nesmírně náročný úkol, se kterým budete bojovat léta. A i kdybyste definitivně nezvítězili, povznese vás ve vašem duchovním životě měrou až nepředstavitelnou, budete li chtít to vycítit. Protože vzájemná propojenost fyzického a duchovního (duševního) je pro váš žádoucí osobní rozvoj podmínkou nutnou, medicínsky pojato – v zdravém těle zdravý duch. A z nemoci ducha onemocní i tělo. Leč nemoc nepřijde, pokud si ji sami nepřivoláte…

    Žijte přítomností, do minulosti se vracejte jen pro poučení, do budoucnosti vzhlížejte s nadějí a především pamatujte, že pouze hloupý člověk dělá stejné chyby. A to platí nejen v zaměstnání, ale i ve vší pestrosti každodenního života.

    Ing. Antonín Daněk

     

     
     
    CHYBOVAT ZNAMENÁ PLATIT

     
    Termíny pro praxi v ČERVENCI 2015

    1. 7. Pondělí Daně z příjmů – poplatník Podání přiznání k daním z příjmů za zdaňovací období kalendářního roku 2015, pokud byl využit „poradce“ nebo účetní závěrka podléhá povinnému auditu
    (§ 33 odst. 1 a § 136 odst. 2 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    Splatnost daní z příjmů (doplatku) za zdaňovací období kalendářního roku 2015, pokud byl využit „poradce“ nebo účetní závěrka podléhá povinnému auditu
    (§ 135 odst. 3 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    8. 7. Pátek Zdravotní pojištění – OSVČ Odvod zálohy na zdravotní pojištění OSVČ za červen 2016
    (§ 7 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění)
    15. 7. Pátek Daň silniční Zaplacení zálohy na daň silniční za II. čtvrtletí 2016
    (§ 10 odst. 1 a 4 zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční)
    20. 7. Středa Daně z příjmů – plátce Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti za červen 2016
    (§ 38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Sociální pojištění - OSVČ Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za červen 2016
    (§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za červen 2016
    (§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Sociální pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za červen 2016
    (§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za červen 2016
    (§ 9 odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Zdravotní pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za červen 2016
    (§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění)
    Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za červen 2016
    (§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění)
    DPH - uživatel Podání přiznání a zaplacení DPH za II. čtvrtletí 2016 u uživatele registrovaného k dani v ČR ve zvláštním režimu jednoho správního místa alias „MOSS“
    (§ 110r odst. 1 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)
    (§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    25. 7. Pondělí DPH Podání přiznání a zaplacení DPH za červen nebo za II. čtvrtletí 2016 u plátců (§ 101 odst. 1 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)
    (§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    Podání kontrolního hlášení DPH plátce za červen nebo za II. čtvrtletí 2016
    (§ 101e zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)
    Podání souhrnného hlášení plátce za červen nebo za II. čtvrtletí 2016, o intrakomunitárních plněních: dodání zboží, přemístění obchodního majetku, dodání zboží formou třístranného obchodu (byl-li plátce prostřední osobou) a poskytnutí služby (kterou má zdanit příjemce)
    (§ 102 odst. 1, 3 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)
    Podání přiznání k DPH identifikované osoby za červen 2016, pokud jí vznikla daňová povinnost, a její zaplacení
    (§ 101 odst. 1 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)
    (§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    Podání souhrnného hlášení identifikované osoby za červen 2016, o intrakomunitárních plněních: poskytnutí služby podle § 9 odst. 1, kterou má zdanit příjemce
    (§ 102 odst. 2 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)
    31. 7. Neděle Daně z příjmů - plátce Daňové povinnosti se přesouvají na pondělí 1. srpna 2016.
    Sociální pojištění - OSVČ Pojistná povinnost se přesouvá na pondělí 1. srpna 2016.
    Zákonné pojištění úrazu Pojistná povinnost se přesouvá na pondělí 1. srpna 2016.

     

     
     
    EKONOMIKA

     
    Název krajiny Název měny Měna 15.6. 16.6. 17.6. 20.6. 21.6. 22.6. 23.6.
    Austrálie dolar AUD 17,699 17,825 17,79 17,77 17,814 17,955 17,996
    Brazílie real BRL 6,885 6,95 6,951 6,953 7,069 7,106 7,057
    Bulharsko lev BGN 13,826 13,844 13,841 13,841 13,835 13,836 13,836
    Čína renminbi CNY 3,655 3,664 3,678 3,65 3,629 3,634 3,646
    Dánsko koruna DKK 3,637 3,641 3,64 3,64 3,639 3,64 3,639
    EMU euro EUR 27,045 27,075 27,065 27,07 27,06 27,065 27,07
    Filipíny peso PHP 52,012 51,998 52,154 51,796 51,603 51,673 51,592
    Hongkong dolar HKD 3,104 3,105 3,121 3,099 3,077 3,083 3,091
    Chorvatsko kuna HRK 3,595 3,597 3,595 3,601 3,599 3,601 3,6
    Indie rupie INR 35,79 35,916 35,998 35,851 35,448 35,403 35,523
    Indonesie rupie IDR 1,802 1,802 1,812 1,803 1,8 1,804 1,805
    Japonsko jen JPY 22,727 22,693 23,199 23,065 22,819 22,861 22,928
    Jihoafrická rep. rand ZAR 1,568 1,583 1,571 1,581 1,611 1,63 1,631
    Jižní Korea won KRW 2,042 2,057 2,057 2,054 2,062 2,076 2,085
    Kanada dolar CAD 18,715 18,749 18,623 18,661 18,634 18,725 18,785
    Maďarsko forint HUF 8,613 8,626 8,588 8,617 8,648 8,617 8,61
    Malajsie ringgit MYR 5,868 5,877 5,905 5,865 5,872 5,931 5,944
    Mexiko peso MXN 1,268 1,277 1,278 1,274 1,283 1,289 1,288
    MMF SDR XDR 33,871 33,894 34,087 33,929 33,841 33,934 33,956
    Norsko koruna NOK 2,887 2,898 2,885 2,871 2,892 2,888 2,892
    Nový Zéland dolar NZD 16,876 16,95 17,021 16,967 16,979 17,13 17,2
    Polsko zlotý PLN 6,101 6,134 6,084 6,089 6,162 6,152 6,18
    Rumunsko nové leu RON 5,979 5,969 5,963 5,968 5,963 5,957 5,981
    Rusko rubl RUB 36,374 36,707 36,787 36,925 37,358 37,203 37,448
    Singapur dolar SGD 17,756 17,792 17,904 17,821 17,775 17,843 17,902
    Švédsko koruna SEK 2,903 2,894 2,882 2,886 2,899 2,903 2,896
    Švýcarsko frank CHF 24,962 25,027 25,033 25,024 24,862 24,951 24,988
    Thajsko baht THB 68,316 68,341 68,622 68,192 67,852 67,962 68,133
    Turecko nová lira TRY 8,223 8,227 8,248 8,205 8,244 8,252 8,262
    USA dolar USD 24,088 24,103 24,224 24,052 23,877 23,923 23,976
    Velká Británie libra GBP 34,023 34,201 34,249 34,397 34,971 35,256 35,239
    Izrael šekel ILS 6,23 6,217 6,262 6,216 6,202 6,197 6,221

     

     
     
    NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE

     
    Poradce, měsíčník č. 12-13/2016 (VI/2016)
    • Zákon o přestupcích s komentářemMgr. Petr Taranda, Mgr. Aleš Šustr
    • Vnitropodnikové směrniceIng. Vladimír Hruška
    • Zákon o evidenci tržebIng. Zdeněk Kuneš
    • Pojem a účel předběžného opatřeníJUDr. Jana Drexlerová
    • Dodržování práv duševního vlastnictvíIng. Jan Šmolík

    Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 7-8/2016 (VI /2016)
    • Sleva na studenta - Ing. Helena Machová
    • Zálohy poplatníků na daň z příjmů - Ing. Martin Děrgel
    • DPH u telekomunikačních služeb - Ing. Václav Benda
    • Zvířata v daňové evidenci - Ing. Karel Janda
    • Vyvlastňovací řízení - JUDr. Jana Drexlerová

    Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 7-8/2016 (VI/2016)
    • Majetek a závazky – účetně a daňověIng. Luděk Pelcl
    • Sezónní práce – pracovněprávní souvislostiJUDr. Ladislav Jouza

    Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 7-8/2016 (VI/2016)
    • Co se změní v zákoníku práce - JUDr. Ladislav Jouza
    • Rodinný závod - Ing. Helena Machová
    • Jak ukončit pracovní poměr dohodou - Ing. Karel Janda
    • Občan ČR v cizině – zaměstnávání (2.) - JUDr. Zdeněk Budovec

    Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 7-8/2016 (VI/2016)
    • Školský zákon – novela - JUDr. Eva Dandová
    • Daňová soustava – legislativní úprava - Ing. Karel Janda
    • Jmenování a odvolání úředníků ÚSCJUDr. Lada Jouzová
    • VyděděníJUDr. Jana Drexlerová

    1000 řešení – měsíčník č. 7-8/2016 (VI/2016)
    • Letní a studentské brigády - Ing. Martin Děrgel, JUDr. Ladislav Jouza
    • Daňová evidence - Ing. Eva Sedláková
    • Daň z přidané hodnoty
    • Účetnictví
    • Zákoník práce
    • Pracovní právo

    Monotematiky:

  • Účetní závěrka podnikatelů za rok 2015 (sestavování účetní závěrky podnikatelů)
  • Daňová přiznání FO a PO za rok 2015 (aktuální informace pro zpracování daňových přiznání)
  • Roční zúčtování příjmů za rok 2015 (postup ročního zúčtování ze závislé činnosti)
  • Pomocník mzdové účetní k 1. 1. 2016 (přehled parametrů, sazeb, konstant, vzorových výpočtů ... z oblasti mezd a platů)
  • Daňové a nedaňové výdaje (2016) – (uplatňování skutečně vynaložených výdajů do výdajů daňových)
  • Povinnosti zaměstnavatel – (práva a povinnosti zaměstnance a zaměstnavatele)
  • Vzory smluv dle NOZ II. – (komentované vzory smluv)
  • Ekonomický a personalistický slovník – (ekonomické pojmy a výrazy, se kterými se setkávají nejen podnikatelé, ekonomové, účetní, ale i pracovníci na úřadech a ve školách)
  • Stavíme bez chyb, pokut a penále – (legislativní část, změny a novinky, slovník stavebních pojmů)


  • PŘIPRAVUJEME

    Poradce, měsíčník č. 1/2017 (VIII/2016)
    • Školský zákon s komentářemJUDr. Eva Dandová
    • Zákon o technických požadavcích na výrobky s komentářem - JUDr. Jiří Nesnídal

    Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 9/2016 (VIII/2016)
    • Novela zákona o DPH celním zákonemIng. Zdeněk Kuneš
    • Snížení základu daně z titulu bytové potřebyIng. Eva Sedláková
    • Převod podílu s.r.o. - Ing. Martin Děrgel
    • Zásoby v účetnictví - Ing. Helena Machová
    • Jak zaokrouhlovat - Ing. Karel Janda

    Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 9/2016 (VIII/2016)
    • Zdanění odměny jednatele - Ing. Martin Děrgel
    • Delší výpovědní doba - JUDr. Ladislav Jouza
    • Používání psychologických testů - JUDr. Jana Drexlerová
    • Zaměstnanecké akcie – získání a prodej - Ing. Ivan Macháček
    • Zaměstnanecké benefity – péče o zdraví a pracovní podmínky - JUDr. Eva Dandová

    Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 9/2016 (VIII/2016)
    • Školský zákon – novela - JUDr. Eva Dandová
    • Zásoby v účetnictví - Ing. Zdeněk Morávek
    • DPH u ubytovacích a stravovacích služeb - Ing. Václav Benda
    • Zákon o evidenci tržeb - Ing. Zdeněk Kuneš

    1000 řešení – měsíčník č. 9/2016 (V/2016)
    • Školský zákon - novela - JUDr. Eva Dandová
    • Veřejné zakázky - Ing. Karel Janda
    • Daň z přidané hodnoty
    • Účetnictví
    • Zákoník práce
    • Pracovní právo

     

     
     
    HORKÁ TÉMATA

     
    Novela školského zákona I.
    Novela školského zákona se zaměřila do 3 oblastí: 1. zavedení povinného roku předškolního vzdělávání před zahájením povinné školní docházky, 2. provést úpravu systému přijímacího řízení do oborů středního vzdělání ukončených maturitní zkouškou, 3. provést úpravu modelu a hodnocení maturitní zkoušky a některých náležitostí přezkumného řízení výsledků maturitní zkoušky. Novela školského zákona celek nabude účinnosti 1. září 2016 s tím, že některá opatření budou do praxe zavedena později: - zavedení povinného roku předškolního vzdělávání před zahájením povinné školní docházky a s tím související změny účinné od 1. ledna 2017; - další změny týkající se předškolního vzdělávání od 1. září 2017, - některé změny nabývají účinnosti 1. ledna 2018, některé s účinností 1. září 2020 a poslední tři změny nabývají účinnosti 1. listopadu 2020.
    Balíček je určen předškolním, základním, středním, vyšším odborným školám, rodičům, zákonným zástupcům žáků všem pracovníkům ve školství.

    • 1. PVS 7-8/2016 - Novela školského zákona - příspěvek – JUDr. Eva Dandová
      /A4, str. 120/
    • 2. Aktualizace V/3 - Školský zákon - úplné znění zákona po novele
      /A5, str. 72 /
    • 3. Aktualizace V/2 - Zákon o vysokých školách - úplná znění zákonů po novele
      /A5, str. 56/
    • 4. Ekonomický a personalistický slovník - cca 3000 ekonomických pojmů a výrazů, se kterými se setkávají nejen podnikatelé, ekonomové, účetní, ale i pracovníci na úřadech a ve školách
      /A5, str. 272/

    Cena balíčku je 822 Kč.
    Cena balíčku s 60 % slevou je 342 Kč.
    Ušetříte 480 Kč.

    Policejní balíček II.
    Smyslem zákona o přestupcích je zákonná činnost směřující k ochraně dodržování zákonů a jiných právních předpisů a respektování práv spoluobčanů. Poslední změna zákona o přestupcích se promítne 1. 10. 2016. Jaké změny přináší? Najdete již v našem měsíčníku v komentáři. Jaké změny přinášejí aktuální novely trestního zákoníka a trestního řádu? Balíček je určen příslušníkům bezpečnostních sborů, policistům, celníkům, příslušníkům vězeňské služby …

    • 1. Poradce 12-13/2016 - Zákon o přestupcích s komentářem - komentář – Mgr. Petr Taranda
      /A5, str. 320/
    • 2. Poradce 5/2016 - Právní odpovědnost příslušní bezpečnostních sborů za správní delikty - příspěvek – Ing. Jan Šmolík
      /A5, str. 272/
    • 3. Aktualizace II/2 - Trestní řád, Zákon o správních poplatcíh - úplná znění zákonů po novele
      /A5, str. 160/
    • 4. Aktualizace II/3 - Trestní řád, Trestní zákoní - úplná znění zákonů po novele
      /A5, str. 160/
    • 5. Ústava ČR - aktuální znění Ústavy ČR a zákona o volbě prezidenta republiky
      /A6, str. 88/

    Cena balíčku je 525 Kč.
    Cena balíčku s 30 % slevou je 310 Kč.
    Ušetříte 215 Kč.

    Podnikání ve společnosti a daň z příjmů
    Podnikáte a přivítali byste pomoc? Můžete se sdružit s jinými osobami, abyste se společně přičinili o dosažení sjednaného účelu. Jaký to má dopad na rozdělení příjmů a výdajů ze samostatné činnosti mezi společníky společnosti? Jaký je postup při úhradě ztráty s.r.o. jejími společníky? Jak řešit problematiku základního kapitálu kapitálových obchodních společností, jeho změny a daňové souvislosti?
    Najdete v našich publikacích, které jsou určeny podnikatelům, živnostníkům, ekonomům, auditorům,účetním, daňovým poradcům …

    • 1. DÚVaP 6/2016 - Podnikání ve společnosti z hlediska daně z příjmů - příspěvek– Ing. Luděk Pelcl
      /A5, str. 160/
    • 2. DaÚ 5/2016 - Úhrada ztráty s.r.o. jejími společníky - příspěvek – Ing. Martin Děrgel
      příspěvek – Ing. Martin Děrgel
    • 3. Poradce 10/2016 - Základní kapitál a jeho změny - příspěvek – Ing. Dalimila Mirčevská
      /A5, str. 160/
    • 4. Daňové a nedaňové výdaje A-Z 2016 - které výdaje uplatnit do daňových výdajů (monotematika) – Ing. Eva Sedláková
      /A5, str. 272/

    Cena balíčku je 710 Kč.
    Cena balíčku s 50 % slevou je 355 Kč.
    Ušetříte 355 Kč.



    Tematické balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz (ceny jsou konečné)

    Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů. Uvedená nabídka je platná do vyprodání zásob. Vydavatelství si vyhrazuje právo nahradit vyprodanou publikaci jinou – adekvátní k obsahu balíčku.

    RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY NEBO E- MAILEM DENNĚ V ČASE OD 9,00 DO 15,00 HOD.

    Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.

    E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
    • Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
    • Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!

     

     
     
    KONTAKTY

     
    Adresa:   E-mail:
    MK Media, s.r.o.
    Martina Rázusa 1140
    010 01 Žilina
    Slovenská republika
      objednavky@exicon.eu
     
    IČO: 36419176
    DIČ: 2021832285
    IČ DPH: SK2021832285
     
       
     
    Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 15012/L.

     

     


    V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu
    s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.

    Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015
    Untitled Page