Em@ilové noviny

 

č. 13/2014

30.5.2014

 

 
 
 Téma novin 
 Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají 
 P6 aktual 
 Praktická komunikace 
 Chybovat znamená platit 
 Ekonomika 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Horká témata 
 Kontakty 

Služby, které najdete jen u nás:
  • aktuální a rychlé informace
    (změny zákonů a předpisů) z oblastí daní, účetnictví, mezd, odvodů;
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákaznickém oddělení;
  • možnost rychlého objednání
    publikací (telefonicky, faxem, e-mailem, poštou);
  • rychlá dodávka (do 48 hodin)
    s minimálními reklamacemi;
  • uvádění nových produktů
    prostřednictvím mailingů a telemarketingu;
  • přibližování se k zákazníkovi
    prostřednictvím bezplatných odpovědí na otázky a e - mailových novin
 

Vážení čtenáři!

Řešení daňových a účetních otázek týkajících se automobilu v podnikání je předmětem dnešního Tématu e-mailových novín.

Odpověď najdete v rubrice Téma novinZápůjčky v účetnictví a daních z příjmů. Dotazy z praxe na toto téma si pročtete v rubrice Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají.

Na toto téma si přečtete také dotazy z praxe v rubrice Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají.

Odvodové povinnosti si připomeneme v rubrice Termíny pro praxi.

V rubrice Praktická komunikace si pročtete článek na téma Sociální aspekty managementu.

Z bohaté nabídky balíčků na tento měsíc vybíráme: Jarní výprodej sborníků Zákony 2014 (I.), Jarní výprodej sborníků Zákony (II.), Pohledávky a opravné položky.

Přeji Vám příjemné a hlavně užitečné čtení a těším se na brzké setkání
Andrea Súkeníková
odpovědná redaktorka
poradce@poradce.cz


V tomto čísle najdete:
 
 
TÉMA NOVIN
AUTOMOBIL V DANÍCH A ÚČETNICTVÍ

 
ODPISOVÁNÍ AUTOMOBILU

Který automobil lze a který nelze odpisovat? Za jakých podmínek lze odpisování přerušit? Jak odpisovat technické zhodnocení automobilu? Jak odpisovat automobil, který je ve společném jmění manželů?

Výdaje spojené s pořízením osobního či nákladního automobilu,

případně s pořízením garáže či plotu okolo parkoviště automobilů, tj. hmotného majetku, podle terminologie účetních předpisů se jedná o dlouhodobý hmotný majetek, nejsou podle § 25 ZDP výdaji na dosažení, zajištění a udržení příjmů. Uvedené výdaje spojené s nákupem automobilu i dalšího hmotného majetku, evidovaného v obchodním majetku poplatníka, nebo automobilu pronajímaného, lze do výdajů na dosažení, zajištění a udržení příjmů zahrnout až prostřednictvím odpisů. Postup při odpisování hmotného stanoví § 26 až § 33 ZDP.

Hmotným majetkem se podle § 26 ZDP rozumí mimo jiné samostatné movité věci, jejichž vstupní cena podle § 29 zákona je vyšší než 40 000 Kč a mají provozně-technické funkce delší než jeden rok, tedy i osobní či nákladní automobil. Dále se hmotným majetkem rozumí budovy a stavby, pro které zákon o daních z příjmů nestanoví žádný finanční limit. Bude-li se jednat např. o oplocení garáže či parkovací plochy, jde z hlediska daně z příjmů o stavbu tedy hmotný majetek, a to bez ohledu na výši výdajů, které nemusí v některých případech ani přesáhnout limit 40 000 Kč.

Automobilem, garáží nebo parkovací plochou jako hmotným majetkem evidovaným v obchodním majetku podnikatele se rozumí majetek uvedený do užívání v souladu s § 26 odst. 5 a odst. 10 ZDP. To znamená dokončení věci a splnění technických funkcí a povinností stanovených zvláštními právními předpisy pro užívání. Jedná se o automobil opatřený registrační značkou, v případě stavby o zkolaudovanou stavbu nebo u stavby nepodléhající kolaudaci, oznámení stavebnímu úřadu o započetí užívání.

Příklad
Podnikatel vedoucí DE si pro podnikání koupil starší ojetý automobil za 37 000 Kč. Musí částku 37 000 Kč odpisovat?

Podnikatel vedoucí DE uplatní částku 37 000 Kč do daňových výdajů při zaplacení.

Příklad
Podnikatel vedoucí DE zaevidoval výdaje spojené s pořízením oplocení parkovací plochy pro automobil v ceně 29 000 Kč do daňových výdajů při zaplacení. Kontrola z finančního úřadu v letošním roce tyto výdaje neuznala. Je postup správce daně je správný?

Uplatnil-li poplatník výdaje spojené s pořízením oplocení, tj. z hlediska daně z příjmů stavby, do daňových výdajů při zaplacení, nepostupoval v souladu se zákonem. Příslušné výdaje jsou z hlediska daně z příjmů výdaji na pořízení hmotného majetku, a to bez limitu. O výdaje spojené s pořízením hmotného majetku – stavby, však poplatník nepřijde. V letošním roce může podnikatel zahájit odpisování stavby, pokud oplocení zaeviduje do evidence hmotného majetku. Podle § 26 odst. 8 zákona bude letošní rok prvním rokem odpisování tohoto majetku.

Příklad
Podnikatel v oblasti autodopravy se rozhodl rozšířit podnikatelské aktivity tím způsobem, že postaví velkokapacitní garáže, které bude pronajímat. Z tohoto důvodu si nechal zpracovat odbornou studii na průzkum trhu, zda by tento podnikatelský záměr byl rentabilní. Ze studie vyplynulo, že stavba by v daném místě byla neekonomická, návratnost finančních prostředků velmi malá. Na základě tohoto odborného posouzení se podnikatel rozhodl tímto směrem neinvestovat, přesto však výdaje spojené s odbornou studií činily 45 000 Kč. Jedná se o daňový výdaj či o zmařenou investici?

Postup v případě zahrnutí výdajů spojených se zpracováním studie na nové podnikatelské aktivity vychází z toho, zda podnikatel prokáže, že se skutečně jedná o výdaj na dosažení, zajištění a udržení příjmů podnikatele. Nebude jistě problémem prokázat správci daně při případné kontrole, že do daňových výdajů patří výdaje za zpracování studie zaměřené na průzkum trhu, ze které vyplývá, že podnikatelský záměr by byl s největší pravděpodobností neúspěšný a proto podnikatel právě na základě této odborné studie od svého záměru odstoupil. V daném případě se jedná o výdaje spojené se službou, které lze z hlediska daně z příjmů posoudit jako výdaje daňové.
Oproti tomu asi těžko přesvědčí správce daně podnikatel, který výsledky studie nerealizoval např. z toho důvodu, že mu v průběhu realizace došly finanční prostředky. V tomto druhém případě by bylo možno postup podnikatele posoudit jako zmařenou investici.


Automobil, který nelze odpisovat
Pro úplnost je třeba doplnit, že zákon v § 27 písm. j) stanoví mimo jiné, že hmotným majetkem vyloučeným z odpisování je hmotný majetek, jehož bezúplatné nabytí bylo od daně z příjmů osvobozeno nebo nebylo předmětem daně, s výjimkou hmotného majetku fyzické osoby nabytého dědictvím nebo odkazem.

Příklad
Poplatník dostal od otce darem automobil. Hodnota daru byla od daně osvobozena v souladu s § 10 odst. 3 písm. d) zákona o daních z příjmů. V letošním roce zahájil podnikání a automobil vložil do obchodního majetku. Může tento automobil odpisovat?

Podnikatel automobil odpisovat nemůže. Automobil nabyl darem s tím, že hodnota daru byla od daně osvobozena.


Výše odpisů podle § 31 a § 32
Zákon o daních z příjmů v § 26 stanoví, že odpis ve výši ročního odpisu vypočteného podle § 31 a 32 lze uplatnit z hmotného majetku evidovaného u poplatníka ke konci příslušného zdaňovacího období s výjimkou uvedenou v odstavci 7 písm. b) až d).

Odpis pouze ve výši jedné poloviny ročního odpisu vypočteného podle § 31 a 32 lze uplatnit
a) z hmotného majetku evidovaného u poplatníka na počátku příslušného zdaňovacího období, dojde-li v průběhu zdaňovacího období

1. k vyřazení majetku před koncem zdaňovacího období, pokud již v průběhu zdaňovacího období nebyl uplatněn odpis podle bodů 2 a 3,
2. k převedení majetku na jiné právnické nebo fyzické osoby podle zvláštních právních předpisů, který je evidován v majetku poplatníka k datu předcházejícímu dni převodu majetku,
3. k ukončení činnosti, ze které plyne příjem ze samostatné činnosti, nebo k ukončení nájmu, přeměně, zrušení bez likvidace, zániku bez likvidace, zrušení s likvidací, účinkům rozhodnutí o úpadku nebo k přechodu oprávnění nakládat s majetkem náležejícím do majetkové podstaty z insolvenčního správce na daňový subjekt nebo opačně z majetku evidovaného ke dni ukončení činnosti, ze které plyne příjem ze samostatné činnosti, ke dni ukončení pronájmu, ke dni předcházejícímu rozhodný den fúze, převodu jmění na společníka nebo rozdělení obchodní korporace a v ostatních případech zrušení bez likvidace ke dni předcházejícímu den zániku, ke dni předcházejícímu první den hospodářského roku nebo kalendářního roku při změně účetního období, ke dni předcházejícímu den vstupu do likvidace nebo ke dni předcházejícímu den, ke kterému nastanou účinky rozhodnutí o úpadku, nebo den přechodu oprávnění nakládat s majetkem náležejícím do majetkové podstaty z insolvenčního správce na daňový subjekt nebo opačně. Obdobně postupuje poplatník fyzická osoba, který v průběhu zdaňovacího období přerušil činnost, ze které plyne příjem ze samostatné činnosti, nebo nájem a tuto činnost nezahájil do termínu pro podání daňového přiznání za příslušné zdaňovací období, ve kterém byla činnost přerušena,
4. k ukončení nájemního vztahu při odpisování technického zhodnocení nájemcem (§ 28 odst. 3) nebo při ukončení výpůjčky movitého hmotného majetku (§ 28 odst. 4),
b) z hmotného majetku nabytého v průběhu zdaňovacího období a evidovaného u poplatníka na konci zdaňovacího období, u něhož poplatník pokračuje v odpisování započatém původním odpisovatelem podle § 30 odst. 10 a z hmotného movitého majetku, k němuž poplatník nabyl vlastnické právo v průběhu zdaňovacího období splněním dluhu, který byl zajištěn převodem práva, a má tento majetek evidován na konci zdaňovacího období,
c) z hmotného majetku evidovaného po celé zdaňovací období u poplatníka, u něhož v průběhu zdaňovacího období nastaly účinky rozhodnutí o úpadku nebo došlo k přechodu oprávnění nakládat s majetkem náležejícím do majetkové podstaty z insolvenčního správce na daňový subjekt a opačně anebo který v průběhu zdaňovacího období vstoupil do likvidace,
d) z hmotného majetku evidovaného u poplatníka právnické osoby za zdaňovací období kratší než dvanáct měsíců nepřetržitě po sobě jdoucích.
Odpisy se zaokrouhlují na celé koruny nahoru.

Příklad
Podnikatel vedoucí DE zdědil po otci v letošním roce automobil, dědické řízení o pozůstalosti bylo ukončeno. Otec měl automobil v obchodním majetku a odpisoval ho. Může tento automobil odpisovat?

Podnikatel zděděný automobil odpisovat může. V daném případě bude pokračovat v započatém odpisování v souladu s § 30 odst. 10 zákona.


(Více se o tomto tématu dočtete v měsíčníku DaÚ 6-7/2014)


ÚČTOVÁNÍ O POŘÍZENÍ AUTOMOBILU SMĚNOU

Automobil lze pořídit například koupí v hotovosti, na obchodní nebo jiný úvěr, vkladem, aktivací při jeho vytvoření vlastní činností, převodem z osobního užívání do podnikání v případě individuálního podnikatele, darem a také směnou. Jakým způsobem je upravena směnná smlouva v NOZ? Jakým způsobem se o směně automobilu účtuje?

Směnnou smlouvou

se každá ze stran zavazuje převést druhé straně vlastnické právo k věci výměnou za závazek druhé strany převést vlastnické právo k jiné věci. Strany si odevzdají věci v tom stavu, v jakém byly v okamžiku uzavření smlouvy (NOZ § 2184). Další ustanovení NOZ (§ 2185 až 2187) řeší problém škody u věcí, které jsou předmětem směnné smlouvy.

Závěrečné ustanovení NOZ (§ 2188) zaměřené na směnu, stanoví, že v ostatním se na směnnou smlouvu přiměřeně použijí ustanovení o kupní smlouvě s tím, že se každá ze stran považuje ohledně věci, kterou směnou dává, za stranu prodávající, a ohledně věci, kterou přijímá, za stranu kupující.

Kupní smlouvou
(NOZ § 2079 až 2081) se prodávající zavazuje, že kupujícímu odevzdá věc, která je předmětem koupě, a umožní mu nabýt vlastnické právo k ní, a kupující se zavazuje, že věc převezme a zaplatí prodávajícímu kupní cenu. Neplyne-li ze smlouvy nebo zvyklostí něco jiného, jsou prodávající a kupující zavázáni splnit své povinnosti současně.

Kupní cena
je ujednána dostatečně určitě, je-li ujednán alespoň způsob jejího určení. Náklady spojené s odevzdáním věci v místě plnění nese prodávající. Náklady spojené s převzetím věci nese kupující.
Další ustanovení ke kupní smlouvě jsou vymezeny v § 2082 až 2183.
Při směně věci za věc, automobilu za automobil nebo automobilu za jinou věc, se postupuje, jako by šlo o dvě kupní smlouvy, přičemž každá strana se považuje jednou za stranu prodávající a jednou za stranu kupující.

Při ocenění automobilu pořízeného směnnou smlouvou se postupuje v souladu s účetními pravidly (vyhláška č. 500/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů, § 47 odstavec 11).

Dlouhodobý hmotný majetek (tedy i automobil) pořízený směnnou smlouvou se ocení:
- pořizovací cenou, jsou-li ceny ve smlouvě sjednány, nebo
- reprodukční pořizovací cenou, nejsou-li ceny ve smlouvě sjednány.

Pořizovací cenou se rozumí cena
za kterou byl majetek pořízen a náklady s jeho pořízením související, kterými při pořízení automobilu jsou zejména:
- doprava, případně clo,
- správní poplatky – například ekologický poplatek*),
- částka uhrazená za zprostředkování,
- daň z přidané hodnoty (DPH) u neplátců DPH anebo u plátců, pokud odpočet DPH neuplatnili.

*) Poznámka:
V souladu se zákonem o odpadech (č. 185/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů) se stanovují poplatky za převod použitého automobilu. Výše poplatku je stanovena s ohledem na plnění mezních hodnot emisí ve výfukových plynech podle právních předpisů Evropských společenství. Tyto poplatky lze považovat za náklady související s pořízením automobilu a budou tedy součástí jeho pořizovací ceny.


Reprodukční pořizovací cenou se rozumí cena,
za kterou by byl majetek pořízen v době, kdy se o něm účtuje. Pro vyčíslení reprodukční pořizovací ceny není výslovně požadován posudek znalce (i když se jedná o jednu z možných variant). U automobilu je například možné dohodnout jeho aktuální ocenění odborníkem v autobazaru. Vždy je třeba ocenění průkazně (písemně) odborným posudkem doložit.

Dokladem o nabytí (přechodu) vlastnictví automobilu je směnná smlouva, faktura, příp. jiný doklad. Na okamžik přechodu vlastnictví automobilu nemá vliv datum zápisu vlastníka, příp. jeho změna v technickém průkazu.

Účtování o pořízení automobilu
směnnou smlouvou
uvádí Český účetní standard pro podnikatele č. 013 bod 5.1.4.:

Při pořízení dlouhodobého hmotného majetku směnnou smlouvou je:
- nákladem každé strany zůstatková cena majetku ke směně předaného a
- výnosem cena majetku směnou pořízeného;
v případě, že rozdíl mezi zůstatkovou cenou a pořizovací cenou bude uhrazen, pak tento rozdíl snižuje výnos na straně nabyvatele, který rozdíl uhradí (rozdíl je účtován jako dluh) a zvyšuje výnos na straně prodávajícího, který platbu obdrží (rozdíl je účtován jako pohledávka).

(Více se o tomto tématu dočtete v měsíčníku DaÚ 6-7/2014)


 

 
 
ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ

 
ODPISOVÁNÍ AUTOMOBILU

Poplatník zahrnul do svého obchodního majetku pro podnikatelskou činnost osobní automobil, který koupil za 500 000 Kč. Kolik budou činit odpisy podle § 31 zákona?
Odpisové skupině 2 přísluší doba odpisování v délce 5 let. Roční odpisová sazba činí 11 v prvním roce odpisování a 22,25 v dalších letech odpisování. Výše odpisu majetku za dané zdaňovací období se stanoví jako součin jedné setiny jeho vstupní ceny a přiřazené roční odpisové sazby: Výše odpisu v 1. roce: 500 000 x 0,11 = 55 000 Kč Výše odpisu ve 2. až 5. roce bude stejná a bude ročně činit: 500 000 x 0,2225 = 111 250 Kč. Pokud se však poplatník rozhodne, že použije sazby nižší, může např. v prvním roce uplatnit do daňových výdajů odpis pouze 1 000 Kč, v druhém roce např. 2 000 Kč apod. Limitující podmínkou je, aby v prvním roce odpisování neuplatnil do daňových výdajů více než 55 000 Kč a v dalších letech více než 111 250 Kč. Takto může podnikatel předmětný automobil odpisovat libovolně dlouho, a to podle svého uvážení.

AUTOMOBIL V OBCHODNÍM MAJETKU MANŽELKY PODNIKATELKY

Manželka – podnikatelka, má v obchodním majetku zahrnut osobní automobil, který používá pro pracovní cesty a odpisuje ho. Manžel tímto automobilem někdy jezdí u svého zaměstnavatele na pracovní cesty. Jedná se o automobil ve společném jmění manželů. Má manžel nárok na sazbu základní náhrady? Jak bude postupovat manželka?
Používá-li automobil zahrnutý v obchodním majetku manželky podnikatelky, i manžel, je třeba, aby manželka úměrně krátila příslušné výdaje na dosažení, zajištění a udržení příjmů. Jedná se např. o odpisy, pojistné, případné výdaje na opravu nebo údržbu automobilu apod. Kritériem může být nejlépe počet kilometrů ujetých manželkou pro pracovní cesty v rámci jejích podnikatelských aktivit k celkovému počtu ujetých kilometrů za příslušné zdaňovací období. Výdaje spojené se svojí pracovní cestou manželka uplatní do výdajů daňových v prokázané výši podle § 24 odst. 2 písm. k) bod 1 zákona, tj. dokladem o nákupu pohonných hmot, který doloží knihou jízd. Pokud se jedná o cestovní náhrady za používání silničních motorových vozidel při pracovní cestě zaměstnanců, v daném případě manžela, přísluší mu za každý 1 km jízdy sazba základní náhrady a náhrada za spotřebované pohonné hmoty. Tyto částky uplatní zaměstnavatel do daňových výdajů podle § 24 odst. 2 písm. zh) ZDP s tím, že na straně manžela – zaměstnance, nejsou předmětem daně. Pro přiznání uvedených cestovních náhrad na straně zaměstnance – manžela, není rozhodující, zda předmětný automobil je či není zahrnut v obchodním majetku manželky podnikatelky.

PRACOVNÍ CESTA USKUTEČNĚNÁ MOTOCYKLEM

Podnikatel využívá pro podnikání motocykl. Jak to bude s uplatněním výdajů při pracovní cestě uskutečněné motocyklem?
Daňovým výdajem jsou v souladu s § 24 odst. 2 písm. k) bod 1 zákona doložené výdaje spojené s nákupem pohonných hmot, jedná-li se o motocykl vložený do obchodního majetku podnikatele. Nebude-li motocykl zahrnutý v obchodním majetku poplatníka, může poplatník jako daňový výdaj uplatnit výdaje spojené s pracovními cestami v souladu s § 24 odst. 2 písm. k) bod 3 zákona. V daném případě bude daňovým výdajem sazba základní náhrady a náhrada výdajů za spotřebované pohonné hmoty.



(Více na toto téma najdete v měsíčníku 1000 řešení 6/2014)

 

 
 
P6 AKTUAL

 
Částka číslo 37/2014 ze dne 21.5.2014
86/2014 Zákon, kterým se mění zákon č. 198/2002 Sb., o dobrovolnické službě a o změně některých zákonů (zákon o dobrovolnické službě), ve znění pozdějších předpisů
87/2014 Zákon, kterým se mění zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší
88/2014 Zákon, kterým se mění zákon č. 170/2002 Sb., o válečných veteránech, ve znění pozdějších předpisů
89/2014 Zákon o státním dluhopisovém programu na úhradu jmenovitých hodnot státních dluhopisů a některých dalších dluhů státu splatných v roce 2014
90/2014 Zákon, kterým se mění zákon č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů


Částka číslo 38/2014 ze dne 23.5.2014
91/2014 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 449/2006 Sb., o stanovení metodik zkoušek odlišnosti, uniformity, stálosti a užitné hodnoty odrůd, ve znění pozdějších předpisů


Částka číslo 39/2014 ze dne 27.5.2014
92/2014 Sdělení Státní volební komise o vyhlášení a uveřejnění celkových výsledků voleb do Evropského parlamentu konaných na území České republiky ve dnech 23. a 24. května 2014


Částka číslo 40/2014 ze dne 29.5.2014
93/2014 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 208/2012 Sb., o vyhlášení evropsky významných lokalit zařazených do evropského seznamu
94/2014 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 337/2002 Sb., o prohlášení a zrušení prohlášení některých kulturních památek za národní kulturní památky, ve znění nařízení vlády č. 422/2005 Sb.
95/2014 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 335/2004 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o ověřování střelných zbraní, střeliva a pyrotechnických předmětů, ve znění pozdějších předpisů


 

 
 
PRAKTICKÁ KOMUNIKACE

 
SOCIÁLNÍ ASPEKTY MANAGEMENTU

Aktivity směřující ke koordinování jednotlivců, ve snaze naplnit vytyčené cíle, lze označit pojmem management. Soubor uvedených aktivit je velmi specifický, naplněný vytyčováním cílů, plánováním, organizováním, rozhodováním, kontrolováním a řízením lidí. Lze je označit pojmem manažerské funkce. Jaký mají význam?

Manažerské funkce

realizují jejich jednotlivci anebo manažerské týmy, přičemž jejich existence je podmíněna existencí lidských zdrojů. Jinými slovy, bez výkonných pracovníků by nebylo koho řídit, tedy nebylo by ani manažerů. Tento vztah má zpětnou vazbu. Bez manažerů by mohli sice výkonní pracovníci naplňovat svoje ambice, vykonávat určitou činnost, ale otázka je, jestli, i když koordinovaně, vědomě a s cílem naplňovat společné cíle. Během vývoje a formování managementu od doby vzniku až po současnost přisuzovali jeho přímí aktéři uvedeným souvislostem buď mizivý, nebo zase až příliš velký význam. V jistém období vývoje managementu se důraz na interpersonální vztahy nezohledňoval. Bylo to v době rozvoje klasické školy managementu.

Klasická škola managementu se vyznačovala přísným pojímáním člověka jako objektu řízení, jako stroje, bez subjektivních faktorů. Sociální a emoční stránka se ignorovala a tento fakt se stal nejvážnějším argumentem pro odpůrce klasické školy, kteří začali intenzivněji protestovat ve dvacátých letech minulého století.

Dali podnět pro vznik nové školy managementu opírající se právě o filosofii a principy tzv. behavioristických věd (odsud i název školy). Jsou to vědy zahrnující psycho-sociální stránku osobnosti, konkrétněji:
  • Psychologické motivy lidského chování.
  • Skupinové vztahy.
  • Skupinové normy.
  • Komunikační schopnosti.
  • Komunikační bariéry.
  • Styl vedení a podobné.

Kdo je průkopníkem behavioristické
školy je rozporuplné,
protože někteří za něj považují M. P. Folletovou, jiní E. Maya. Folletová jako první apelovala na nevyhnutelnost vědeckého zkoumání psychologických aspektů řízení. Byla však kritizována, že její doporučení a pozorování netvoří teoretické odůvodnění, celostní systém, že nepostupovala systematicky. Proto převažuje názor, že zakladatelem behavioristické školy je již zmíněný E. Mayo, který své vědecké závěry odvodil z praktických experimentů a velmi stručně je lze přiblížit poznatkem, že člověk je nejprve bytost sociální, až potom ekonomická. Mayo též tvrdil, že člověk jako sociální bytost může úplnou svobodu dosáhnout jen při „splynutí“ se skupinou.
Díky jeho progresivním myšlenkám, které podložil i experimenty, se radikálně změnil přístup ke zkoumání interpersonálních vztahů na pracovištích, jakož i k praktickému uplatňování behavioristického managementu. Důkazem o tomto tvrzení je soubor poznatků, ale i různých návodů, jak se zdokonalovat v řízení, přetvářet svoje řídící schopnosti na vůdcovské a přijímat skutečnost, že lidé nejsou jen prostředkem pro realizaci výkonu a splnění manažerského snu, ale bytosti s emocionálním a sociálním naplněním.
Behavioristický management akceptuje stejně tak i problematiku motivování. Zkoumá a hledá odpovědi na různé možnosti motivování výkonných zaměstnanců, ale i manažerů samotných a neopomíjí ani řešení konfliktů na pracovištích, definování jejich příčin a možnosti eliminace konfliktních situací a jejich důsledků.

Soubor behavioristických technik nesporně patří k přínosným poznatkům pro manažerskou praxi, které poskytují manažerům pomůcku při zvládání tíživých, stresových anebo konfliktních situací na pracovišti. Sestávají ze spektra určitých aspektů psycho-sociálního chování člověka, které je potřeba poznat, při řízení uplatňovat a kontinuálně zdokonalovat.

Patří k nim:
  • Uvědomění si vlastních reakcí – neopominutelnou součástí zvládání náročných situací v procesu řízení podniku je poznání faktu, že naše chování má dopad na chování těch, kteří nás obklopují. Interakce může být přímá nebo odvozená a i její síla může být různá. Uvědomění si této skutečnosti předurčuje manažera k efektivnější schopnosti de-eskalace napjatého a nevhodného chování se jednotlivce či skupiny. Podporou mu může být dispozice i jiných účinných strategií chování. Jednotlivci anebo skupiny tak dostanou za pomoci řídícího pracovníka svoje chování pod kontrolu a předpoklad pozitivních rozhodnutí se zvyšuje.
  • Udržování racionálního odstupu - v procesu řízení, ale i v běžném životě člověka je schopnost udržet si jakýsi „zdravý“ odstup podmíněný osobnostními předpoklady jednotlivce. Člověk s vnějším místem kontroly bude v tomto kontextu mnohem schopnější, než člověk s vnitřním místem kontroly. Takový člověk totiž všechny svoje neúspěchy analyzuje nejprve ve svém nitru, má vysokou, někdy až předimenzovanou schopnost sebereflexe. Často přebírá odpovědnost za negativní projevy jiných na sebe a trpí. Člověk s vnějším místem kontroly abstrahuje od vlastní nedokonalosti a chyby vidí vždy v jiných. Proto i negativní přístupy a podněty nebude brát osobně a stává se tak odolnější vůči jejich vlivům.

  • Pro manažera je tedy důležité udržovat si racionální odstup. Ve vazbě na jeho působení na lidi, které řídí, můžou tito lidé reagovat instinktivně a defenzivně, což eskaluje tíživou pracovní atmosféru. Opět je možno konstatovat, že jednotlivci anebo skupiny tak dostanou za pomoci řídícího pracovníka svoje chování pod kontrolu a předpoklad pozitivních rozhodnutí se zvyšuje.

    Schopnost být vnímavý. Když se lidé cítí být ignorováni a odsouváni stranou, ve většině případů se navenek projeví nejrůznějšími způsoby. Deklarují svůj názor, postoj, vyjadřují nespokojenost, což má přímý dopad i na jejich výkonnost. Efektivním způsobem, jak odhalit pocity jednotlivce či skupiny, je identifikovat a analyzovat je. Je potřebné dávat pozor na to, co lidé říkají, a dát jim dostatek prostoru, aby se projevili. Na základě mimického projevu a řeči těla je jim možné naznačit fakt, že jsou vnímáni. Často tak vyřešíme i důvody jejich nespokojenosti. Opět je třeba připomenout skutečnost, že míra naplnění této schopnosti je dána i osobnostními předpoklady manažera.
  • Pozitivní sebehodnocení – při vedení lidí se často setkáváme s konfliktními situacemi, které mají různý původ, příčinu a následky. Je třeba si uvědomit, že jestliže jsem při konfliktu terčem výbuchu jiné osoby a jejího negativního chování, jen zřídkakdy jsme skutečně i příčinou tohoto chování. Když se chceme vyhnout dalšímu prohlubování konfliktní situace, měli bychom mít vždy po ruce konstruktivní reakci v podobě i takovéto odpovědi: „Já vím, co mám dělat.“ Deklarujeme tak stanovisko, které není odmítavé ani urážlivé.
  • Rozpoznávání svých hranic – možnosti jednotlivců jsou omezené i přes profesionální přístup a při výkonu jakékoliv, i manažerské, činnosti není možné zvládnout všecko. Někdy nás omezují fyzické možnosti, jindy odborná připravenost či vlastní povaha. Když jsme si však vědomi toho, že máme podporu, situaci, která odhalí naše nedostatky, máme pod kontrolou. Svoje hranice musíme akceptovat, přijmout skutečnost, že zvládnout se nedá všechno.

  • Manažer je kompetentní k tomu, aby delegoval pravomoci a odpovědnosti na nižší stupeň řízení, a když správně posoudí hranice vlastních možností, podpoří synergický efekt své pracovní skupiny a potlačí svoje autoritativní tendence. Kromě eliminace nežádoucího napětí získá i přirozenou autoritu.

    Rozhovor
    Když se v manažerské praxi přece jen nevyhneme konfliktu, je třeba mít na paměti důležitou zásadu: po každém incidentu je nutno vést rozhovor o vzniklé situaci, jejích příčinách, důsledcích a možnostech řešení. Rozhovor dokáže pomoci odbourat stres, vyjasní vztahy a umožní nabývání zkušeností, které se dají využít při dalším potenciálním konfliktu v budoucnosti. Úspěšnost či neúspěšnost využití behavioristických technik v praxi je ve velké míře závislá na ochotě manažerů akceptovat lidi ve svém okolí celostně a připustit tak fakt, že oni sami nejsou dokonalé bytosti. Neustálým sebevzděláváním se však mohou vyprofilovat na mnohem vyšší úroveň v pomyslném neformálním žebříčku mezilidských vztahů. Vytvoří tak sobě i lidem ve svém okolí mnohem kvalitativně větší prostor pro přátelské pracovní prostředí, rozvoj kreativity a empatie, což se v konečném důsledku projeví i v žádoucích kvantitativních ukazatelích.

    Ing. Oľga Poniščiaková, PhD.

     

     
     
    CHYBOVAT ZNAMENÁ PLATIT

     
    Termíny pro praxi v červnu 2014

    2. června
    pondělí (za sobotu 31. 5.)
    Daně z příjmů- plátce Odvod „srážkové“ daně sražené v dubnu 2014 a hlášení plátce o dani sražené zahraničním poplatníkům (vyjma příjmů z dohod o provedení práce do 10 000)
    (§ 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Odvod zajištění daně sraženého v dubnu 2014 ze stanovených příjmů ze zdroje v ČR zahraničního poplatníka a hlášení plátce o provedeném zajištění daně
    (§ 38e odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Daň z nemovitých věcí Úhrada daně na rok 2014, pokud roční daň nepřesáhla 5.000 Kč, anebo sice přesáhla, ale poplatník nevyužije splátkování daně
    (§ 15 odst. 2 zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí)
    Odvod první ze dvou splátek (á 50 %) daně na rok 2014, pokud daň přesáhla 5.000 Kč, poplatník neprovozuje zemědělskou výrobu a nechce daň platit najednou
    (§ 15 odst. 1 písm. b) zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí)
    9. června
    pondělí (za neděli 8. 6.)
    Zdravotní pojištění – OSVČ Odvod zálohy na zdravotní pojištění OSVČ za květen 2014
    (§ 7 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
    16. června
    pondělí (za neděli 15. 6.)
    Daně z příjmů - poplatník Odvod 1. pololetní zálohy na rok 2014 (ve výši 40 %), pokud daň za rok 2013 byla mezi 30.000 Kč a 150.000 Kč (je-li zdaňovacím obdobím kalendářní rok)
    (§ 38a odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Odvod 2. čtvrtletní zálohy na rok 2014 (ve výši 25 %), pokud daň za rok 2013 byla vyšší než 150.000 Kč (je-li zdaňovacím obdobím kalendářní rok)
    (§ 38a odst. 4 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    20. června
    pátek
    Daně z příjmů – plátce Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů z mezd za květen 2014
    (§ 38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Sociální pojištění - OSVČ Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za květen 2014
    (§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Odvod pojistného na (dobrovolné) nemocenské pojištění OSVČ za květen 2014
    (§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Sociální pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za květen 2014
    (§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezpečení)
    Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za květen 2014
    (§ 9 odst. 3 a 4 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Zdravotní pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za květen 2014
    (§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na zdravotní pojištění)
    Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za květen 2014
    (§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na zdravotní pojištění)
    Důchodové spoření – zaměstnavatel Odvod záloh na důchodové spoření za účastnící se zaměstnance za květen 2014
    (§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření)
    (§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    Podání hlášení (elektronické) k záloze na pojistné na důchodové spoření za květen 2014
    (§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření)
    (§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    25. června
    středa
    DPH Podání přiznání k DPH a její zaplacení za květen 2014 u plátců s měsíčním zdaňovacím obdobím
    (§ 101 odst. 1 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    (§ 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    Předložení výpisu z evidence za květen 2014 u plátce, který uskutečnil nebo přijal zdanitelné plnění v režimu (tuzemského) přenesení daňové povinnosti
    (§ 92a odst. 3, 4 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    Podání souhrnného hlášení (elektronicky) plátce za květen 2014, o intrakomunitárních plněních: dodání zboží, přemístění obchodního majetku, dodání zboží formou třístranného obchodu (byl-li plátce prostřední osobou) a poskytnutí služby (kterou má zdanit příjemce)
    (§ 102 odst. 1, 3 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    Podání přiznání k DPH identifikované osoby za květen 2014, pokud jí vznikla daňová povinnost, a její zaplacení
    (§ 101 odst. 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    Podání souhrnného hlášení (elektronicky) identifikované osoby za květen 2014, o intrakomunitárních plněních: poskytnutí služby podle § 9 odst. 1, kterou má zdanit příjemce
    (§ 102 odst. 2 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    30. června
    pondělí
    Daně z příjmů - plátce Odvod „srážkové“ daně sražené v květnu 2014 a hlášení plátce o dani sražené zahraničním poplatníkům (vyjma příjmů z dohod o provedení práce do 10 000)
    (§ 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Odvod zajištění daně sraženého v květnu 2014 ze stanovených příjmů ze zdroje v ČR zahraničního poplatníka a hlášení plátce o provedeném zajištění daně
    (§ 38e odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    DPH Žádost zahraniční osoby povinné k dani o vrácení daně za rok 2013 za nakoupené zboží a poskytnuté služby v tuzemsku nebo při dovozu zboží
    (§ 83 odst. 7 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)

     

     
     
    EKONOMIKA

     
    Název krajiny Název měny Měna 15.5. 16.5. 19.5. 20.5. 21.5. 22.5. 23.5. 26.5. 27.5. 28.5.
    Austrálie dolar AUD 18,818 18,762 18,755 18,571 18,535 18,542 18,564 18,58 18,614 18,608
    Brazílie real BRL 9,084 9,04 9,046 9,053 9,075 9,08 9,088 9,056 9,019 8,977
    Bulharsko lev BGN 14,03 14,032 14,048 14,05 14,042 14,033 14,03 14,022 14,024 14,029
    Čína renminbi CNY 3,224 3,215 3,212 3,215 3,222 3,22 3,228 3,224 3,22 3,224
    Dánsko koruna DKK 3,676 3,677 3,681 3,681 3,679 3,676 3,676 3,674 3,675 3,677
    EMU euro EUR 27,44 27,445 27,475 27,48 27,465 27,445 27,44 27,425 27,43 27,44
    Filipíny peso PHP 45,878 45,748 45,91 45,864 45,854 46 46,09 46,039 45,883 45,855
    Hongkong dolar HKD 2,591 2,585 2,585 2,587 2,59 2,59 2,596 2,594 2,594 2,601
    Chorvatsko kuna HRK 3,614 3,614 3,61 3,608 3,607 3,607 3,611 3,614 3,612 3,612
    Indie rupie INR 33,901 34,089 34,242 34,217 34,182 34,339 34,395 34,254 34,064 34,211
    Indonesie rupie IDR 1,755 1,756 1,755 1,746 1,745 1,741 1,734 1,737 1,737 1,734
    Japonsko jen JPY 19,714 19,754 19,797 19,786 19,875 19,749 19,75 19,736 19,738 19,778
    Jihoafrická rep. rand ZAR 1,94 1,93 1,926 1,916 1,928 1,933 1,943 1,944 1,928 1,921
    Jižní Korea won KRW 1,96 1,957 1,961 1,956 1,956 1,96 1,964 1,964 1,965 1,974
    Kanada dolar CAD 18,472 18,429 18,437 18,42 18,422 18,4 18,464 18,515 18,546 18,562
    Litva litas LTL 7,947 7,949 7,957 7,959 7,955 7,949 7,947 7,943 7,944 7,947
    Maďarsko forint HUF 9,03 8,972 8,997 9 9,021 9,025 9,041 9,058 9,035 9,029
    Malajsie ringgit MYR 6,227 6,212 6,238 6,231 6,248 6,252 6,267 6,265 6,25 6,249
    Mexiko peso MXN 1,555 1,548 1,551 1,55 1,556 1,553 1,561 1,564 1,561 1,565
    MMF SDR XDR 31,032 30,965 30,984 30,999 31,046 31,017 31,032 31,005 31,006 31,111
    Norsko koruna NOK 3,384 3,368 3,376 3,377 3,374 3,379 3,375 3,375 3,378 3,386
    Nový Zéland dolar NZD 17,395 17,304 17,313 17,199 17,199 17,191 17,196 17,19 17,198 17,109
    Polsko zlotý PLN 6,561 6,55 6,563 6,562 6,556 6,571 6,591 6,6 6,588 6,603
    Rumunsko nové leu RON 6,192 6,188 6,2 6,199 6,196 6,225 6,222 6,222 6,24 6,243
    Rusko rubl RUB 57,909 57,552 58,007 58,064 58,328 58,532 58,982 58,825 58,434 58,417
    Singapur dolar SGD 16,035 16,017 16,034 16,013 16,024 16,034 16,072 16,049 16,006 16,048
    Švédsko koruna SEK 3,056 3,045 3,037 3,043 3,052 3,051 3,028 3,035 3,035 3,038
    Švýcarsko frank CHF 22,446 22,479 22,476 22,485 22,484 22,465 22,475 22,463 22,446 22,441
    Thajsko baht THB 61,885 61,669 61,722 61,588 61,886 61,639 61,767 61,732 61,639 61,659
    Turecko nová lira TRY 9,639 9,552 9,544 9,501 9,527 9,564 9,641 9,635 9,575 9,585
    USA dolar USD 20,088 20,042 20,035 20,056 20,082 20,079 20,13 20,112 20,113 20,162
    Velká Británie libra GBP 33,66 33,679 33,729 33,761 33,933 33,867 33,907 33,867 33,828 33,77
    Izrael šekel ILS 5,812 5,791 5,799 5,782 5,75 5,759 5,775 5,764 5,779 5,779

     

     
     
    NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE

     
    Poradce, měsíčník č. 11/2014 (IV/2014)
    • Zákon o účetnictví s komentářemIng. Zdenka Cardová
    • Vrácení daně z přidané hodnotyIng. Václav Benda
    • Regulace reklamy – co není dovolenoJUDr. Irena Fleischmanová

    Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 6-7/2014 (V/2014)
    • Daňové řešení výpůjčky u zaměstnanceIng. Martin Děrgel
    • Uplatnění hospodářského roku u účtující FOIng. Ivan Macháček
    • Výdaje na pracovní cesty poplatníků daně z příjmůIng. Eva Sedláková
    • DPH u společníků společnosti ve vazbě na NOZIng. Václav Benda
    • DPH u elektronicky poskytovaných služebIng. Václav Benda

    Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 7/2014 (IV/2014)
    • Povinnosti plátců DPHIng. Václav Benda
    • Účetnictví pro podnikatele – účetní zásadyIng. Zdenka Cardová
    • Dohadné položky – daňový dopadIng. Zdeněk Burda

    Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 6/2014 (V/2014)
    • Veřejné zdravotní pojištění – novela zákonaIng. Antonín Daněk
    • Nárok na dovolenouJUDr. Jana Drexlerová
    • Zaměstnanecké kartyJUDr. Lada Jouzová
    • Dovolená v roce 2014JUDr. Ladislav Jouza
    • Nelegální zaměstnávání a jeho prevenceJUDr. Eva Dandová
    • Insolvence nověJUDr. Ladislav Jouza
    • Srážky ze mzdyJUDr. Jana Drexlerová

    Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 6-7/2014 (V/2014)
    • Kontrolní řádJUDr. Jana Drexlerová
    • NOZ a zákoník práce – základní zásadyJUDr. Eva Dandová
    • Cestovní služby – uplatnění DPHIng. Zdeněk Kuneš
    • Práce dětí podle ZPJUDr. Eva Dandová
    • Odstoupení od smlouvy dle NOZJUDr. Jana Drexlerová

    1000 řešení – měsíčník č. 6/2014 (V/2014)
    • Pohledávky a opravné položkyKarel Starý
    • Zápůjčka zaměstnance – daňové souvislostiIng. Ivan Macháček
    • Daně z příjmů
    • Daň z přidané hodnoty
    • Automobil
    • Pracovní právo
    • Účetnictví
    • Zákoník práce

    PŘIPRAVUJEME

    Poradce, měsíčník č. 12-13/2014 (VI/2014)
    • Zákon o dani z nabytí nemovitých věcí s komentářemIng. Anna Teklá
    • Smlouvy dle NOZIng. Vladimír Hruška
    • Podíl na likvidačním zůstatkuIng. Dalimila Mirčevská

    Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 8/2014 (VI/2014)
    • Daň z nemovitých věcí - Ing. Martin Děrgel
    • Uplatnění minimální mzdy v ZDP - Ing. Ivan Macháček
    • Leasing nebo poskytnutí úvěru a DPH - Ing. Václav Benda
    • Vklad automobilu do základního kapitálu obchodní korporace - Ing. Zdenka Cardová
    • Porušování autorských práv - JUDr. Jana Drexlerová

    Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 8/2014 (VI/2014)
    • Příjmy ze samostatné činnosti a jejich zdanění v r. 2014 - Ing. Ivan Macháček
    • Cestovní náhrady - JUDr. Eva Dandová

    Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 7-8/2014 (VI/2014)
    • Příjmy poplatníka ze závislé činnosti a z prodeje nemovitostí - Ing. Eva Sedláková
    • NOZ a kolektivní vyjednávání - JUDr. Eva Dandová
    • Nové pojmy v NOZ - JUDr. Zdeněk Budovec
    • Nárok na dovolenou - JUDr. Jana Drexlerová
    • Postavení registrovaného partnera - Ing. Ivan Macháček
    • Cestovní příkaz - JUDr. Marie Salačová

    Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 8/2014 (VI/2014)
    • Přivýdělek při mateřské a rodičovské dovolené - JUDr. Ladislav Jouza
    • Zabezpečení voleb - JUDr. Jana Drexlerová
    • Úraz při teambuldingu je pracovním úrazem

    1000 řešení – měsíčník č. 7/2014 (VI/2014)
    • Zákon o dani z nemovitých věcí - Ing. Karel Janda
    • Bezúplatné příjmy z hlediska daně z příjmů - Ing. Eva Sedláková
    • Daně z příjmů
    • Daň z přidané hodnoty
    • Účetnictví
    • Zákoník práce

    Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 8/2014 (VI/2014)
    • Daň z nemovitých věcí - Ing. Martin Děrgel
    • Uplatnění minimální mzdy v ZDP - Ing. Ivan Macháček
    • Vklad automobilu do základního kapitálu obchodní korporace - Ing. Zdenka Cardová
    • Porušování autorských práv - JUDr. Jana Drexlerová
    • Podmínky nároku muže na peněžitou pomoc v mateřství - JUDr. Tomáš Hejkal

    1000 řešení – měsíčník č. 7/2014 (VI/2014)
    • Daň z nemovitých věcí - Ing. Martin Děrgel
    • Bezúplatné příjmy z hlediska daně z příjmů - Ing. Eva Sedláková
    • Daně z příjmů
    • Daň z přidané hodnoty
    • Účetnictví
    • Zákoník práce



    Vážení čtenáři, pokud jste si nestihli předplatit ediční ročník 2014 jednotlivých měsíčníků, můžete tak učinit telefonicky: 558 731 125, 731 126, 731 127, faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz. Těšíme se na Váš zájem o naše publikace i v roce 2014, první číslo nového ročníku vyjde již v prosinci 2013.

     

     
     
    HORKÁ TÉMATA

     
    Zápůjčky v účetnictví a daních z příjmů
    Zápůjčka je nový pojem, který přinesl NOZ. Kdy vznikne smlouva o zápůjčce? Jak se projeví zápůjčka v účetnictví u zapůjčitele a jak u vydlužitele? Odpovědi najdete v našich publikacích, které jsou určeny účetním, daňovým poradcům, podnikatelům, zaměstnavatelům, ekonomům.

    • Poradce 11/2014 - Zápůjčka a výpůjčka v NOZ - příspěvek
      /A4, str. 288/
    • PaM 5/2014 - Daňové řešení zápůjčky u zaměstnance - příspěvek
      /A4, str. 80/
    • 1000 řešení 6/2014 - Zápůjčky v účetnictví a daních z příjmů – první zkušenosti - příklady z praxe zdarma
      /A5, str. 96/

    Cena balíčku je 320 Kč.
    Cena balíčku s 30 % slevou je 210 Kč.
    Ušetříte 110 Kč.

    Automobil z pohledu daní a účetnictví
    Automobil lze pořídit například koupí v hotovosti, na obchodní nebo jiný úvěr, vkladem, aktivací při jeho vytvoření vlastní činností, převodem z osobního užívání do podnikání v případě individuálního podnikatele, darem a také směnou. Jakým způsobem je upravena směnná smlouva v NOZ? Jakým způsobem se o směně automobilu účtuje?
    Vše o automobilu z pohledu daní a účetnictví najdete v našich publikacích, které jsou určeny účetním, daňovým poradcům, podnikatelům, zaměstnavatelům, ekonomům.

    • PaM 6/2014 - Osobní automobil a jeho výpůjčka - příspěvek
      /A4, str. 80/
    • DaÚ 6-7/2014 - Účtování o pořízení automobilu směnou - příspěvek
      /A4, str. 112/
    • 1000 řešení 5/2014 - Automobil v podnikání - příklady z praxe zdarma
      /A5, str. 96/

    Cena balíčku je 571 Kč.
    Cena balíčku s 50 % slevou je 285Kč.
    Ušetříte 286 Kč.

    Pohledávky a opravné položky
    V praxi řeší pohledávky většina malých a středních firem. Jak se účetně vypořádat s pohledávkami znějícími na cizí měnu? Jaké jsou důvody, způsoby a daňové výhody tvorby opravných položek k pohledávkám? Jaké jsou změny při tvorbě opravných položek k pohledávkám vzniklým v roce 2014 oproti tvorbě opravných položek k pohledávkám vzniklým do konce roku 2013?
    Odpovědi nejen na tyto dotazy najdou účetní, podnikatelé, živnostníci, ekonomové, daňoví poradci v našich publikacích.

    • DÚVaP 9/2013 - Pohledávky a opravné položky - příspěvek
      /A5, str. 184/
    • Poradce 7/2014 - Odpis pohledávek vzniklých před 1. 1. 2014 - příspěvek
      /A5, str. 288/
    • DaÚ 4/2014 - Opravné položky k pohledávkám podle zákona o rezervách - příspěvek
      /A4, str. 80/

    Cena balíčku je 485 Kč.
    Cena balíčku s 50 % slevou je 242 Kč.
    Ušetříte 243 Kč.

    Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů.

    Jen do vyprodání zásob.


    Balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem:

    RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY NEBO E- MAILEM DENNĚ V ČASE OD 9,00 – 15,00 HOD.

    Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.

    E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
    • Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
    • Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!

     

     
     
    KONTAKTY

     
    Adresa:   E-mail:
    ExiCon, s. r. o.
    Martina Rázusa 1140
    010 01 Žilina
    Slovenská republika
      objednavky@exicon.eu
     
    IČO: 44853530
    DIČ: 2022854900
    IČ DPH: SK2022854900
     
       
     
    Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 51548/L.

     

     


    V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu
    s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.

    Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
    Untitled Page