|
TÉMA NOVIN NEMOCENSKÉ POJIŠTĚNÍ |
ZÁKON O NEMOCENSKÉM POJIŠTĚNÍ S KOMENTÁŘEM
Zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZNP“), platí sice již od zveřejnění ve Sbírce zákonů dne 12. května 2006, ale účinnosti nabyl až dnem 1. ledna 2009. Za dobu své relativně krátké existence byl již téměř třicetkrát novelizován a zcela jistě jej další novelizace čekají. Nejvýznamnější změny lze očekávat v souvislosti s připravovaným vytvořením tzv. Jednoho inkasního místa, a to zejména v souvislosti se snahou v maximální možné míře sjednotit podmínky účasti na jednotlivých veřejných pojištěních (nemocenské, důchodové a zdravotní) při zachování nezbytných specifik tak, aby i pojistná na tato pojištění mohla být hrazena z jednoho základu, který bude až na zcela ojedinělé a opodstatněné výjimky odpovídat daňovému základu pro daň z příjmu fyzických osob.
OBECNÉ PODMÍNKY NÁROKU NA DÁVKY A JEJICH VÝPLATU
§ 14
(1) Nárok na dávku vzniká, jestliže podmínky pro vznik nároku na dávku byly splněny v době pojištění.
(2) V případě souběhu pojištění se podmínky pro vznik nároku na dávku posuzují v každém pojištění samostatně. Je li nárok na tutéž dávku, s výjimkou vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství, současně z více pojištění, náleží dávka ze všech pojištění jen jednou.
Komentář k § 14
Na tomto místě zákon upravuje obecné podmínky pro vznik nároku na dávky nemocenského pojištění a stanoví, že vzniká tehdy, když stanovené podmínky byly splněny v době pojištění, tj. v době, kdy osoba splňovala podmínky účasti na pojištění. Nárok na dávku je třeba důsledně oddělit od nároku na výplatu dávky, který vzniká splněním podmínek stanovených pro vznik nároku na dávku a na její výplatu a uplatněním nároku na výplatu stanoveným způsobem, tj. zpravidla podáním žádosti na předepsaném tiskopise (v podrobnostech dále u jednotlivých dávek).
Na rozdíl od předchozí právní úpravy vychází nyní zákon v situaci, kdy dochází u jedné osoby k souběhu více pojištění, ze zásady, že podmínky pro vznik nároku na dávku se sice posuzují v každém pojištění samostatně, avšak při nároku na tutéž dávku náleží tato dávka ze všech pojištění jen jednou. Výjimku z této zásady tvoří pouze vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství, který se poskytuje z každého pojištění zvlášť.
Obdobně obdrží zaměstnanec v případě dočasné pracovní neschopnosti u více zaměstnavatelů od každého z nich náhradu mzdy podle zákoníku práce, a následně obdrží již jen jedno nemocenské, při jehož výpočtu budou stanoveným způsobem zohledněna všechna zaměstnání, ve kterých je zaměstnanec účasten nemocenského pojištění.
Viz též:
- § 5 ZNP – okruh pojištěných osob,
- § 15 ZNP – ochranná lhůta,
- § 20 ZNP – nárok na výplatu téže dávky při souběhu více pojištění,
- § 23 až § 25 ZNP – nárok na nemocenské,
- § 32 ZNP – nárok na peněžitou pomoc v mateřství,
- § 39 ZNP – nárok na ošetřovné,
- § 42 ZNP – nárok na vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství,
- § 45 ZNP – nárok na dávku,
- § 46 ZNP – nárok na výplatu dávky,
- § 48 ZNP – souběh nároků na výplatu dávek.
§ 15
(1) Nemocenské náleží též, jestliže ke vzniku dočasné pracovní neschopnosti (§ 57) nebo k nařízení karantény (§ 105) došlo po zániku pojištění v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo.
(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.
(3) Ochranná lhůta plyne jen z pojištěné činnosti, a to samostatně z každé pojištěné činnosti.
(4) Ochranná lhůta neplyne
a) z pojištěné činnosti poživatele starobního důchodu nebo invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně,
b) z dalšího zaměstnání sjednaného jen na dobu dovolené v jiném zaměstnání,
c) ze zaměstnání malého rozsahu,
d) ze zaměstnání, které sjednal pojištěnec, který je žákem15) nebo studentem16), pokud doba zaměstnání spadá výlučně do období školních prázdnin nebo prázdnin,
e) v případě, že pojištění odsouzeného skončí v době jeho útěku z místa výkonu trestu odnětí svobody,
f) ze zaměstnání zaměstnance činného na základě dohody o provedení práce.
(5) Ochranná lhůta zaniká
a) vznikem nového pojištění; vznikem pojištění osob samostatně výdělečně činných ochranná lhůta ze zaměstnání nezaniká, pokud nárok na nemocenské a peněžitou pomoc v mateřství nevznikne z pojištění osob samostatně výdělečně činných a ochranná lhůta již neprošla dříve, s tím, že ustanovení odstavce 2 věty třetí zde neplatí,
b) posledním dnem přede dnem, od něhož náleží výplata starobního, nebo invalidního důchodu; to však neplatí v případě vzniku nároku na výplatu invalidního důchodu pro invaliditu prvního nebo druhého stupně, jde li o nárok na peněžitou pomoc v mateřství,
c) posledním dnem přede dnem nastoupení výkonu trestu odnětí svobody,
d) posledním dnem přede dnem útěku odsouzeného z místa výkonu trestu odnětí svobody.
Komentář k § 15
K odst. 1 a 2
Z obecné zásady, že vznik nároku na dávky nemocenského pojištění nastává tehdy, když stanovené podmínky byly splněny v době pojištění, zákon upravuje dvě výjimky, a to pro nemocenské a pro peněžitou pomoc v mateřství. Pro tyto dávky stanoví zákon tzv. ochrannou lhůtu, ve které je nárok na tyto dávky zachován, i když k příslušné sociální události dojde až po zániku pojištění. Délka ochranné lhůty je 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění, nejvýše však pouze tolik kalendářních dnů, kolik dnů trvalo pojištění, jestliže bylo kratší, než 7 kalendářních dnů.
Zvýhodněná ochranná lhůta platí pro nástup na peněžitou pomoc v mateřství u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství. Ta činí 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění, resp. nejvýše však pouze tolik kalendářních dnů, kolik dnů trvalo pojištění, jestliže bylo kratší, než 180 kalendářních dnů. Pokud v průběhu uvedené ochranné lhůty vznikne ženě znovu pojištění, zastaví se běh této ochranné lhůty po dobu tohoto nového pojištění. Jestliže by tato žena ukončila i toto nové pojištění ještě před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství, tak se jí nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění připočítá k nové ochranné lhůtě, kterou tato žena získala na základě tohoto nového pojištění. Součet těchto ochranných lhůt však může činit nejvýše celkovou výměru 180 kalendářních dnů.
K odst. 3 a 4
Z každé činnosti, která zakládá účast na nemocenském pojištění, plyne samostatně ochranná lhůta. Pokud by ke dni skončení již příslušná činnost nezakládala účast na nemocenském pojištění, nemohla by z ní už ani plynout ochranná lhůta.
Zákon současně stanoví i výjimky, kdy ochranná lhůta neplyne, přestože se v daných případech může jednat o činnosti, které účast na pojištění mohou založit. To se týká
- činnosti poživatele starobního důchodu nebo invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně,
- dalšího zaměstnání sjednaného jen na dobu dovolené v jiném zaměstnání,
- zaměstnání malého rozsahu,
- zaměstnání žáka nebo studenta, sjednaného výlučně do období školních prázdnin nebo prázdnin,
- odsouzeného nebo osoby ve výkonu zabezpečovací detence, jimž skončí pojištění v době jejich útěku z místa výkonu trestu odnětí svobody nebo zabezpečovací detence,
- zaměstnání zaměstnance činného na základě dohody o provedení práce
K odst. 5
Výjimkou z délky běhu ochranné lhůty jsou též případy, kdy tato lhůta zaniká, a to i pro případ, že její běh již započal. Tento důsledek spojuje zákon především se vznikem nového pojištění, při němž ochranná lhůta zaniká. Neplatí to však absolutně, neboť při vzniku pojištění osoby samostatně výdělečně činné jí zůstane ochranná lhůta z jejího předchozího zaměstnání zachována, jestliže jí nárok na nemocenské a peněžitou pomoc v mateřství nevznikne z nemocenského pojištění osob samostatně výdělečně činných.
Ochranná lhůta zaniká rovněž výplatou starobního, nebo invalidního důchodu. Tím, že je osoba zajištěna dávkami důchodového pojištění, již odpadá důvod pro zachování ochranné lhůty pro případný nárok na dávky nemocenského pojištění, s výjimkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství u poživatele invalidního důchodu pro invaliditu prvního nebo druhého stupně.
Dalšími skutečnostmi, které způsobí zánik ochranné lhůty, jsou nástup výkonu trestu odnětí svobody nebo zabezpečovací detence a útěk odsouzeného nebo osoby ve výkonu zabezpečovací detence z místa výkonu trestu odnětí svobody nebo zabezpečovací detence.
Viz též:
- § 34 odst. 1 ZNP – nástup na peněžitou pomoc v mateřství,
- § 57 ZNP – vznik dočasné pracovní neschopnosti,
- § 105 ZNP – nařízení karantény,
- § 54 odst. 2 ZDP – nárok na výplatu důchodu.
(Více se dozvíte v měsíčníku Poradce 1/2014)
NEMOCENSKÉ POJIŠTĚNÍ – KOMPLEXNĚ PRO PRAXI
Druhy zaměstnání z pohledu NP
Po uzavření pracovního poměru či jiného druhu zaměstnání, které zařazuje zaměstnance do okruhu pojištěných osob, ale ještě před nástupem zaměstnance do zaměstnání musí zaměstnavatel rozhodnout z hlediska posouzení účastni na NP, zda po vstupu zaměstnance do zaměstnání bude toto zaměstnání zaměstnáním:
- krátkodobým
- malého rozsahu nebo
- ostatním
Podle zařazení zaměstnance do jedné z uvedených skupin zaměstnavatel pozná, kdy má po nástupu zaměstnance do zaměstnání oznámit nástup zaměstnance příslušné OSSZ. Jak je patrno z výše uvedeného, oznámit nástup zaměstnance do zaměstnání musí zaměstnavatel po vzniku účasti na NP. Lhůty pro oznámení nástupu do zaměstnání jsou uvedeny v § 94 zákona o NP a jsou osmidenní nebo celý kalendářní měsíc a začínají běžet buď od nástupu do zaměstnání, nebo až od posledního dne kalendářního měsíce vstupu do zaměstnání. V případě krátkodobého zaměstnání platí, že jakmile toto založí účast na NP, je zaměstnavatel povinen oznámit nástup do zaměstnání do 8 dnů od vstupu do zaměstnání, pokud sjednaný příjem činí alespoň 2 500 Kč. V ostatních případech oznámí zaměstnavatel účast na pojištění až po zúčtování započitatelného příjmu. Jestliže zaměstnání skončí před uplynutím oněch 8 dnů, lze podat oznámení o nástupu do zaměstnání a oznámení o skončení zaměstnání na tomtéž tiskopise. OSSZ může zaměstnavateli povolit výjimku ze lhůt pro předkládání tohoto tiskopisu.
V případě zaměstnání malého rozsahu je oznamovací povinnost stanovena až na dobu po skončení kalendářního měsíce, v němž byl zaměstnanci zúčtován započitatelný příjem alespoň ve výši 2 500 Kč. Zaměstnavatel je povinen oznámit nástup zaměstnance do zaměstnání do konce kalendářního měsíce, který následuje po skončení kalendářního měsíce, v němž byl zaměstnanec poprvé účasten NP, tj. měsíce, v němž poprvé činil započitatelný příjem alespoň 2 500 Kč. Pokud by se stalo a zaměstnanec by uplatnil nárok na dávku NP před odesláním oznámení o nástupu do zaměstnání, má zaměstnavatel povinnost připojit k žádosti o dávku i oznámení o nástupu zaměstnance do zaměstnání.
V případě ostatních zaměstnání (pokud zaměstnání není ani krátkodobým ani zaměstnáním malého rozsahu) platí, že toto zaměstnání zakládá účast na NP vstupem do zaměstnání, a tato účast trvá až do skončení zaměstnání. Ustanovení o přerušení pojištění bylo ze zákona o NP vypuštěno. Lhůta pro oznamovací povinnost zaměstnavatele je stanovena 8 dnů od nástupu zaměstnance do zaměstnání, bez ohledu na to zda se jedná o pracovní poměr, dohodu o pracovní činnosti či jiný pracovní vztah. Výše uvedené neplatí pro dohody o provedení práce.
Dohody o provedení práce
Jak jsme si uvedli výše, od 1. 1. 2012 platí, že zaměstnanci činní na základě dohody o provedení práce jsou účastni NP, jestliže splňují tyto dvě podmínky:
- vykonávají zaměstnání na území České republiky; za výkon zaměstnání na území České republiky se považuje i přechodný výkon práce mimo území České republiky, je-li místo výkonu práce trvale v České republice,
- je jim zúčtován v daném měsíci započitatelný příjem v částce vyšší 10 000 Kč.
Zaměstnanci činní na základě dohody o provedení práce jsou účastni pojištění jen v těch kalendářních měsících po dobu trvání této dohody, do nichž jim byl zúčtován započitatelný příjem z dohody o provedení práce v částce vyšší 10 000 Kč. Pojištění vzniká zaměstnanci činnému na základě dohody o provedení práce dnem, ve kterém poprvé po uzavření dohody o provedení práce začal konat sjednanou práci, a zaniká dnem, jímž uplynula doba, na kterou byla tato dohoda sjednána.
Zaměstnanec činný na základě dohody o provedení práce je účasten pojištění též, jestliže vykonával v kalendářním měsíci u téhož zaměstnavatele více dohod o provedení práce a úhrn započitatelných příjmů z těchto dohod dosáhl v kalendářním měsíci aspoň částku 10 000 Kč. V takovém případě je zaměstnanec účasten pojištění nejvýše po dobu trvání takových zaměstnání v tomto kalendářním měsíci.
Pro dohody o provedení práce platí odlišné podmínky účasti na NP oproti podmínkám platným pro ostatní zaměstnance. Zaměstnávání vykonávaná na základě dohody o provedení práce se nemohou dělit na zaměstnání krátkodobá, malého rozsahu a ostatní. Pro účast na NP není u dohody o provedení práce rozhodující, zda byla uzavřena na dobu nepřesahující 14 dnů nebo na dobu delší 14 dnů. Pro účast na NP u dohod o provedení práce není rozhodující ani sjednaný příjem, rozhodující je pouze zúčtovaný započitatelný příjem, den nástupu do zaměstnání a den, kdy byla dohoda o provedení práce uzavřena.
Pojištění vzniká zaměstnanci činnému na základě dohody o provedení práce dnem, ve kterém začal
poprvé po uzavření dohody konat sjednanou práci, a zaniká dnem, jímž uplynula doba, na kterou byla tato dohoda sjednána (při současném splnění výše uvedeného kritéria – překročení částky 10 000 Kč jako celkového měsíčního příjmu od téhož zaměstnavatele na základě dohody o provedení práce).
Shodným způsobem byla změněna také úprava zdravotního pojištění, a to novelizací § 5 písm. a) bod 3. ve spojení s novelizací § 8 odst. 2 písm. d) zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů. Od 1. l. 2012 se považuje za zaměstnance pro účely zdravotního pojištění osoba činná na základě dohody o provedení práce, která v kalendářním měsíci dosáhla příjmu vyššího než 10 000 Kč.
Jinak obecně vzniká zaměstnanci i zaměstnavateli, který za něj platí část pojistného, povinnost platit pojistné dnem nástupu zaměstnance do zaměstnání a zaniká dnem skončení do zaměstnání – v případě zaměstnanců činných na základě dohody o prove¬dení práce pak platí, že se za den nástupu do zaměstnání považuje den, ve kterém poprvé po uzavření dohody o provedení práce začal zaměstnanec vykonávat sjednanou práci (za předpokladu, že byla v tom kterém měsíci překročena částka 10 000 Kč jako celkového měsíčního příjmu od téhož zaměstnavatele na základě dohody o provedení práce).
Ve smyslu § 94 odst. 1 zákona o NP je zaměstnavatel povinen oznámit příslušné OSSZ nástup zaměstnance činného na základě dohody o provedení práce do zaměstnání do konce kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, v němž tomuto zaměstnanci vznikla účast na pojištění. Dále je zaměstnavatel povinen v souladu s § 10 odst. 1 písm. a) zákona o veřejném zdravotním pojištění oznámit den nástupu zaměstnance činného na základě dohody o provedení práce do zaměstnání příslušné zdravotní pojišťovně a to nejpozději do 8 dnů od vzniku této skutečnosti.
(Více se o tomto tématu dočtete v měsíčníku DÚVaP 9/2013)
|
|
|
Název krajiny
|
Název měny
|
Měna
|
21.8.
|
22.8.
|
23.8.
|
26.8.
|
27.8.
|
28.8.
|
29.8.
|
30.8.
|
2.9.
|
3.9.
|
4.9.
|
5.9.
|
6.9.
|
9.9.
|
Austrálie |
dolar
|
AUD
|
17,402
|
17,375
|
17,25
|
17,275
|
17,314
|
17,177
|
17,309
|
17,363
|
17,496
|
17,637
|
17,936
|
17,821
|
18,005
|
18,018
|
Brazílie |
real
|
BRL
|
8,018
|
7,938
|
8,017
|
8,107
|
8,008
|
8,079
|
8,254
|
8,274
|
8,22
|
8,146
|
8,347
|
8,237
|
8,476
|
8,509
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
13,179
|
13,16
|
13,122
|
13,102
|
13,169
|
13,147
|
13,131
|
13,157
|
13,134
|
13,153
|
13,181
|
13,163
|
13,172
|
13,205
|
Čína |
renminbi
|
CNY
|
3,145
|
3,157
|
3,14
|
3,133
|
3,155
|
3,148
|
3,163
|
3,178
|
3,178
|
3,19
|
3,198
|
3,184
|
3,209
|
3,198
|
Dánsko |
koruna
|
DKK
|
3,456
|
3,451
|
3,441
|
3,435
|
3,453
|
3,447
|
3,443
|
3,45
|
3,443
|
3,448
|
3,457
|
3,451
|
3,454
|
3,463
|
EMU |
euro
|
EUR
|
25,775
|
25,74
|
25,665
|
25,625
|
25,76
|
25,715
|
25,68
|
25,735
|
25,685
|
25,72
|
25,78
|
25,74
|
25,76
|
25,83
|
Filipíny |
peso
|
PHP
|
43,995
|
43,672
|
43,487
|
43,344
|
43,292
|
43,102
|
43,449
|
43,639
|
43,851
|
43,881
|
44,18
|
43,817
|
44,224
|
44,46
|
Hongkong |
dolar
|
HKD
|
2,484
|
2,491
|
2,478
|
2,472
|
2,49
|
2,484
|
2,496
|
2,507
|
2,508
|
2,518
|
2,524
|
2,512
|
2,532
|
2,524
|
Chorvatsko |
kuna
|
HRK
|
3,418
|
3,41
|
3,399
|
3,393
|
3,409
|
3,403
|
3,395
|
3,402
|
3,391
|
3,395
|
3,402
|
3,394
|
3,396
|
3,402
|
Indie |
rupie
|
INR
|
30,038
|
29,929
|
30,404
|
29,816
|
29,156
|
27,998
|
29,09
|
29,595
|
29,464
|
28,871
|
29,181
|
29,516
|
30,099
|
30,003
|
Indonesie |
rupie
|
IDR
|
1,787
|
1,786
|
1,783
|
1,768
|
1,768
|
1,76
|
1,771
|
1,781
|
1,772
|
1,765
|
1,759
|
1,751
|
1,757
|
1,754
|
Japonsko |
jen
|
JPY
|
19,752
|
19,584
|
19,388
|
19,448
|
19,805
|
19,763
|
19,707
|
19,793
|
19,594
|
19,636
|
19,669
|
19,526
|
19,708
|
19,667
|
Jihoafrická rep. |
rand
|
ZAR
|
1,889
|
1,869
|
1,874
|
1,871
|
1,858
|
1,847
|
1,875
|
1,884
|
1,905
|
1,892
|
1,911
|
1,895
|
1,928
|
1,953
|
Jižní Korea |
won
|
KRW
|
1,725
|
1,723
|
1,722
|
1,723
|
1,729
|
1,723
|
1,741
|
1,752
|
1,768
|
1,777
|
1,788
|
1,774
|
1,798
|
1,801
|
Kanada |
dolar
|
CAD
|
18,454
|
18,402
|
18,185
|
18,213
|
18,349
|
18,365
|
18,446
|
18,45
|
18,476
|
18,555
|
18,66
|
18,594
|
18,821
|
18,853
|
Litva |
litas
|
LTL
|
7,465
|
7,455
|
7,433
|
7,422
|
7,461
|
7,448
|
7,437
|
7,453
|
7,439
|
7,449
|
7,466
|
7,455
|
7,461
|
7,481
|
Lotyšsko |
lat
|
LVL
|
36,675
|
36,651
|
36,523
|
36,482
|
36,674
|
36,595
|
36,545
|
36,618
|
36,557
|
36,612
|
36,687
|
36,635
|
36,659
|
36,774
|
Maďarsko |
forint
|
HUF
|
8,6
|
8,593
|
8,584
|
8,603
|
8,578
|
8,506
|
8,54
|
8,558
|
8,565
|
8,542
|
8,556
|
8,515
|
8,568
|
8,597
|
Malajsie |
ringgit
|
MYR
|
5,851
|
5,836
|
5,822
|
5,801
|
5,798
|
5,777
|
5,846
|
5,917
|
5,943
|
5,942
|
5,962
|
5,896
|
5,9
|
5,946
|
Mexiko |
peso
|
MXN
|
1,476
|
1,461
|
1,468
|
1,471
|
1,448
|
1,446
|
1,459
|
1,461
|
1,463
|
1,455
|
1,469
|
1,457
|
1,473
|
1,485
|
MMF |
SDR
|
XDR
|
29,356
|
29,341
|
29,218
|
29,151
|
29,366
|
29,293
|
29,354
|
29,465
|
29,469
|
29,52
|
29,603
|
29,485
|
29,623
|
29,63
|
Norsko |
koruna
|
NOK
|
3,2
|
3,167
|
3,17
|
3,17
|
3,209
|
3,19
|
3,19
|
3,18
|
3,206
|
3,214
|
3,221
|
3,197
|
3,22
|
3,219
|
Nový Zéland |
dolar
|
NZD
|
15,239
|
15,097
|
14,932
|
15,01
|
15,035
|
14,933
|
15,052
|
15,102
|
15,198
|
15,257
|
15,439
|
15,377
|
15,609
|
15,667
|
Polsko |
zlotý
|
PLN
|
6,079
|
6,07
|
6,064
|
6,06
|
6,065
|
5,996
|
5,997
|
6,039
|
6,037
|
6,023
|
6,043
|
6,003
|
5,997
|
6,045
|
Rumunsko |
nové leu
|
RON
|
5,806
|
5,793
|
5,777
|
5,786
|
5,801
|
5,78
|
5,783
|
5,811
|
5,805
|
5,806
|
5,784
|
5,76
|
5,758
|
5,778
|
Rusko |
rubl
|
RUB
|
58,314
|
58,268
|
58,121
|
58,093
|
58,195
|
57,951
|
58,344
|
58,495
|
58,421
|
58,329
|
58,588
|
58,312
|
58,76
|
58,832
|
Singapur |
dolar
|
SGD
|
15,085
|
15,059
|
14,99
|
14,983
|
15,035
|
15,031
|
15,184
|
15,255
|
15,271
|
15,278
|
15,355
|
15,262
|
15,36
|
15,393
|
Švédsko |
koruna
|
SEK
|
2,953
|
2,962
|
2,945
|
2,936
|
2,965
|
2,96
|
2,946
|
2,941
|
2,945
|
2,955
|
2,958
|
2,933
|
2,953
|
2,952
|
Švýcarsko |
frank
|
CHF
|
20,937
|
20,842
|
20,768
|
20,751
|
20,956
|
20,922
|
20,859
|
20,902
|
20,86
|
20,87
|
20,884
|
20,773
|
20,808
|
20,922
|
Thajsko |
baht
|
THB
|
60,467
|
60,297
|
60,062
|
60,029
|
60,002
|
59,66
|
60,166
|
60,465
|
60,708
|
60,756
|
60,763
|
60,284
|
60,714
|
60,813
|
Turecko |
nová lira
|
TRY
|
9,841
|
9,732
|
9,636
|
9,596
|
9,505
|
9,308
|
9,533
|
9,579
|
9,635
|
9,532
|
9,536
|
9,383
|
9,535
|
9,584
|
USA |
dolar
|
USD
|
19,259
|
19,321
|
19,217
|
19,173
|
19,315
|
19,264
|
19,361
|
19,445
|
19,448
|
19,527
|
19,572
|
19,485
|
19,638
|
19,576
|
Velká Británie |
libra
|
GBP
|
30,22
|
30,102
|
29,878
|
29,844
|
29,927
|
29,787
|
30,043
|
30,131
|
30,299
|
30,361
|
30,555
|
30,512
|
30,589
|
30,697
|
Izrael |
šekel
|
ILS
|
5,402
|
5,385
|
5,339
|
5,316
|
5,294
|
5,253
|
5,342
|
5,394
|
5,378
|
5,373
|
5,382
|
5,34
|
5,383
|
5,403
|
Název krajiny
|
Název měny
|
Měna
|
10.9.
|
11.9.
|
12.9.
|
13.9.
|
Austrálie |
dolar
|
AUD
|
18,124
|
18,043
|
17,966
|
17,929
|
Brazílie |
real
|
BRL
|
8,613
|
8,522
|
8,515
|
8,504
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
13,21
|
13,179
|
13,202
|
13,18
|
Čína |
renminbi
|
CNY
|
3,189
|
3,175
|
3,175
|
3,169
|
Dánsko |
koruna
|
DKK
|
3,464
|
3,456
|
3,461
|
3,456
|
EMU |
euro
|
EUR
|
25,835
|
25,775
|
25,815
|
25,775
|
Filipíny |
peso
|
PHP
|
44,587
|
44,474
|
44,356
|
44,244
|
Hongkong |
dolar
|
HKD
|
2,516
|
2,505
|
2,505
|
2,5
|
Chorvatsko |
kuna
|
HRK
|
3,405
|
3,397
|
3,402
|
3,399
|
Indie |
rupie
|
INR
|
30,564
|
30,66
|
30,622
|
30,532
|
Indonesie |
rupie
|
IDR
|
1,737
|
1,712
|
1,711
|
1,699
|
Japonsko |
jen
|
JPY
|
19,453
|
19,386
|
19,53
|
19,462
|
Jihoafrická rep. |
rand
|
ZAR
|
1,952
|
1,957
|
1,956
|
1,946
|
Jižní Korea |
won
|
KRW
|
1,797
|
1,788
|
1,792
|
1,784
|
Kanada |
dolar
|
CAD
|
18,881
|
18,792
|
18,822
|
18,762
|
Litva |
litas
|
LTL
|
7,482
|
7,465
|
7,477
|
7,465
|
Lotyšsko |
lat
|
LVL
|
36,776
|
36,68
|
36,747
|
36,696
|
Maďarsko |
forint
|
HUF
|
8,632
|
8,608
|
8,568
|
8,577
|
Malajsie |
ringgit
|
MYR
|
5,956
|
5,959
|
5,926
|
5,893
|
Mexiko |
peso
|
MXN
|
1,494
|
1,486
|
1,482
|
1,48
|
MMF |
SDR
|
XDR
|
29,57
|
29,461
|
29,519
|
29,45
|
Norsko |
koruna
|
NOK
|
3,287
|
3,283
|
3,286
|
3,275
|
Nový Zéland |
dolar
|
NZD
|
15,722
|
15,654
|
15,802
|
15,795
|
Polsko |
zlotý
|
PLN
|
6,065
|
6,09
|
6,127
|
6,12
|
Rumunsko |
nové leu
|
RON
|
5,793
|
5,769
|
5,76
|
5,77
|
Rusko |
rubl
|
RUB
|
59,012
|
59,196
|
59,331
|
59,437
|
Singapur |
dolar
|
SGD
|
15,386
|
15,314
|
15,321
|
15,285
|
Švédsko |
koruna
|
SEK
|
2,973
|
2,972
|
2,97
|
2,961
|
Švýcarsko |
frank
|
CHF
|
20,849
|
20,791
|
20,872
|
20,826
|
Thajsko |
baht
|
THB
|
60,667
|
60,731
|
61,196
|
60,834
|
Turecko |
nová lira
|
TRY
|
9,648
|
9,658
|
9,61
|
9,565
|
USA |
dolar
|
USD
|
19,514
|
19,426
|
19,424
|
19,388
|
Velká Británie |
libra
|
GBP
|
30,617
|
30,634
|
30,693
|
30,69
|
Izrael |
šekel
|
ILS
|
5,421
|
5,439
|
5,467
|
5,466
|
|
|