Em@ilové noviny

 

č. 16/2016

15.10.2016

 

 
 
 Téma novin 
 Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají 
 P6 aktual 
 Praktická komunikace 
 Chybovat znamená platit 
 Ekonomika 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Horká témata 
 Kontakty 

Služby, které najdete jen u nás:
  • aktuální a rychlé informace
    (změny zákonů a předpisů) z oblastí daní, účetnictví, mezd, odvodů;
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákaznickém oddělení;
  • možnost rychlého objednání
    publikací (telefonicky, faxem, e-mailem, poštou);
  • rychlá dodávka (do 48 hodin)
    s minimálními reklamacemi;
  • uvádění nových produktů
    prostřednictvím mailingů a telemarketingu;
  • přibližování se k zákazníkovi
    prostřednictvím bezplatných odpovědí na otázky a e - mailových novin
 

Vážení čtenáři!

Tématem novin je Změna zákona o DPH ve vazbě na nový celní zákon. Dočtete se v našich rubrikách Téma novin a Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají.

V rubrice Chybovat znamená platit, na Vás čeká přehled odvodových povinností na měsíc ŘÍJEN 2016.

V rubrice Praktická komunikace najdete příspěvek „Coaching na pracovišti“, ve kterém se dozvíte, proč je koučování na pracovišti důležité a jak se liší od mentoringu a školení.

Jaká je naše aktuální nabídka tematických balíčků? Trestní právo aktuálně, Nájemní smlouvy, Mzdová účetní, ČÚS pro účetní jednotky, Zadávání veřejných zakázek – nová úprava.

Srdečně Vás zdravím a těším se na příští setkání.
Andrea Súkeníková
odpovědná redaktorka
poradce@poradce.cz


V tomto čísle najdete:

 

 
 
TÉMA NOVIN
Změna zákona o DPH ve vazbě na nový celní zákon

 
NOVÝ CELNÍ ZÁKON A JEHO VLIV NA DPH

V souvislosti s přijetím nového celního zákona se mění také zákon o dani z přidané hodnoty. Změna je účinná od 29. července 2016. Část změn je vyvolána z důvodu změny terminologie v celních předpisech. Další jsou provedeny z toho důvodu, aby nebyl zákon o DPH v rozporu s celním kodexem Unie a novým celním zákonem. Které pojmy již nebudou používány? Jak se nově řeší místo plnění při dovozu zboží? Jak se změnila problematika daňového dokladu při vývozu zboží? Jak se nově přesouvá místní příslušnost?

Nově již nebudou používány pojmy
„celně schválené určení“ nebo „svobodný sklad“, dále byly zrušeny pojmy „režim s hospodářským účinkem“ a „režim s podmíněným osvobozením od cla“. Celní režimy, které pod tyto pojmy spadaly, byly zrušeny, nebo byly souhrnně označeny pojmem „zvláštní režimy“. Dále byly zrušeny celní režimy aktivní zušlechťovací styk v systému vracení cla a celní režim přepracování pod celním dohledem. Nad rámec změn vyvolaných úpravou celního kodexu Unie, byly v zákonu o DPH provedeny některé legislativně technické změny a další změny z důvodů zkvalitnění správy daně z přidané hodnoty.

Zásadní změnou zákona o DPH je zrušení osvobození od daně z přidané hodnoty při propuštění zboží do svobodného pásma, dodání zboží ve svobodném pásmu a poskytnutí služeb vztahujících se k tomuto zboží.

Místo plnění při dovozu zboží řeší § 12 ZDPH. V tomto ustanovení je nový odstavec 2, který zní: (2) Místem plnění při dovozu zboží je členský stát, ve kterém se na toto zboží přestanou vztahovat příslušná celní opatření, pokud je toto zboží při vstupu na území Evropské unie
  • dočasně uskladněno nebo
  • propuštěno do celního režimu
    1. vnější tranzit,
    2.
    uskladnění v celním skladu nebo svobodné pásmo,
    3.
    dočasné použití s úplným osvobozením od cla nebo
    4.
    aktivní zušlechťovací styk.

  • Tímto novým zněním se pravidlo pro určení místa plnění při dovozu zboží nijak nemění, pouze se upravuje, v jakých situacích se toto pravidlo použije. Celní kodex Unie dočasné uskladnění nepovažuje za postavení zboží.

    Jednotlivé celní režimy jsou řazeny podle zvláštních režimů v celním kodexu Unie. Celní kodex Unie pod pojmem celní režim rozumí kromě propuštění zboží do volného oběhu a vývozu zboží také zvláštní režimy, které se člení na:
    - tranzit, který se dále člení na vnější a vnitřní tranzit,
    - uskladnění, které zahrnuje uskladnění v celním skladu a svobodná pásma,
    - zvláštní účel, což zahrnuje dočasné použití a konečné užití, a
    - zušlechtění, kam se řadí aktivní a pasivní zušlechťovací styk.

    V zákonu o DPH dále došlo k vypuštění termínu „svobodný sklad“, protože podle celního kodexu Unie existují pouze svobodná pásma, nikoli svobodné sklady. Svobodná pásma jsou zařazena jako jeden z celních režimů, jako podkategorie zvláštního režimu uskladnění. Nově tak již zboží, které není zbožím Unie, nebude do svobodného pásma umisťováno, ale bude propouštěno do celního režimu. Nově také existuje pouze jeden režim aktivního zušlechťovacího styku. Stávající aktivní zušlechťovací styk v systému navrácení je bez náhrady zrušen a pro stávající aktivní zušlechťovací styk v podmíněném systému se již dovětek „v podmíněném systému“ nepoužívá.

    Dovoz zboží
    řeší § 20 ZDPH. V § 20 se odstavec 2 zrušuje. Ke zrušení tohoto odstavce došlo z důvodu zrušení osvobození od daně z přidané hodnoty při dodání nebo umístění zboží do svobodného pásma a také vzhledem ke skutečnosti, že se ruší pojem „svobodný sklad“.

    Uskutečnění plnění a povinnost přiznat nebo zaplatit daň při dovozu zboží
    řeší § 23 ZDPH. V § 23 je upravena problematika uskutečnění zdanitelného plnění a povinnost přiznat nebo zaplatit daň při dovozu zboží. Podle nového odstavce 1 je zdanitelné plnění uskutečněno a povinnost přiznat nebo zaplatit daň při dovozu zboží vzniká:
  • propuštěním zboží do celního režimu
    1. volný oběh,
    2. dočasné použití s částečným osvobozením od dovozního cla, nebo
    3.
    konečné užití,
  • nesplněním některé z povinností stanovených v celních předpisech pro
    1.
    vstup zboží, které není zbožím Evropské unie, na území Evropské unie,
    2. dočasné uskladnění,
    3.
    tranzit,
    4.
    uskladnění,
    5.
    dočasné použití s úplným osvobozením od dovozního cla,
    6.
    zušlechtění, nebo
    7.
    nakládání se zbožím, které není zbožím Evropské unie,
  • nesplněním podmínky, na jejímž základě může být zboží, které není zbožím Evropské unie, propuštěno do celního režimu, s výjimkou konečného užití,
  • odnětím zboží, které není zbožím Evropské unie, celnímu dohledu, nebo
  • porušením podmínek stanovených v povolení k použití zvláštního režimu.

  • Beze změny dojde k uskutečnění zdanitelného plnění a vzniku povinnosti daň přiznat nebo zaplatit, při propuštění zboží do celního režimu volný oběh (čl. 5 bod 16 ve spojení s čl. 201 a násl. celního kodexu Unie) a při propuštění do celního režimu dočasné použití s částečným osvobozením od dovozního cla (čl. 210 písm. c) ve spojení s čl. 250 a násl. celního kodexu Unie).

    Nově je do písmene a) doplněn celní režim konečné užití (čl. 210 písm. c) ve spojení s čl. 254 celního kodexu Unie). Důvodem je skutečnost, že celní režim konečné užití je v rámci celního kodexu Unie řazen jako samostatný celní režim v kategorii „zvláštní režim“. Podstatou celního režimu konečné užití je umožnit propuštění zboží z důvodu jeho zvláštního účelu do volného oběhu, s osvobozením od cla nebo se sníženou sazbou cla.

    V písmenech b) až e) odstavce 1 je uskutečnění zdanitelného plnění a vznik povinnosti přiznat nebo zaplatit daň navázána na porušení podmínek nebo povinností při dovozu zboží, a to shodně s ustanovením čl. 79 celního kodexu Unie, které upravuje vznik celního dluhu. Z písmene b) vyplývá, že zdanitelné plnění je uskutečněno a povinnost přiznat nebo zaplatit daň při dovozu zboží vzniká nesplněním některé z povinností stanovených v celních předpisech. Termínem „celní předpisy“se podle čl. 5 bodu 2 celního kodexu Unie rozumí soubor právních předpisů, který tvoří kodex a ustanovení, která jej doplňují nebo provádějí, přijatá na úrovni Unie nebo na vnitrostátní úrovni, společný celní sazebník, právní předpisy o systému Unie pro osvobození od cla a mezinárodní dohody obsahující celní ustanovení, pokud jsou tato ustanovení použitelná v Unii. Písmeno b) se vztahuje na situace, kdy k uskutečnění zdanitelného plnění a vzniku povinnosti přiznat nebo zaplatit daň dojde v okamžiku porušení povinností nebo podmínek stanovených pro vstup zboží, které není zbožím Evropské unie, na území Evropské unie, pro dočasné uskladnění, pro některý z uvedených zvláštních režimů nebo pro nakládání se zbožím, které není Evropské unie nacházejícím se v některém z těchto režimů nebo stavů. U zboží, které není zbožím Evropské unie a vstupuje na území Evropské unie, se jedná například o nedodržení povinnosti zaslat orgánům celní správy oznámení o příjezdu tohoto zboží nebo se může jednat o pašování zboží.

    V případě dočasného uskladnění, jde zejména o vyjmutí zboží z dočasného skladu bez vědomí celních orgánů. Může se také jednat o nepovolenou manipulaci se zbožím v dočasném skladu, která může mít podstatný vliv na charakter zboží. V případě tranzitu se jedná například o nepředložení zboží orgánům celní správy ve stanovené lhůtě, kdy příjemce zboží složí a toto zboží použije, aniž by jej předložil k celnímu řízení, dále se může jednat o případy, kdy nejsou celním orgánům oznámeny události, které nastaly během přepravy. Například může dojít k nehodě, po které se zboží přeloží na jiné vozidlo. Platí totiž povinnost oznámit tuto událost nejbližšímu celnímu úřadu. Při uskladnění mohou nastat situace, kdy je vyjmuto zboží z celního skladu bez vědomí orgánů celní správy a dojde k nepovolené manipulaci se zbožím v celním skladu, která může mít podstatný vliv na charakter zboží.
    U dočasného použití s úplným osvobozením od dovozního cla jsou podmínky porušeny, pokud je zboží použito jinak, než je v podmínkách obsaženo. Obdobně dojde k porušení podmínek v případě zušlechtění, pokud je se zbožím nakládáno jinak, než je v povolení vydávaném individuálně pro každé zušlechtění povoleno. V případě nakládání se zbožím, které není zbožím Evropské unie, se může jednat například o porušení podmínek pro držitele povolení zvláštních režimů přepravovat si mezi sebou navzájem zboží propuštěné do zvláštního režimu bez formalit, tedy například propuštěním do režimu tranzit, nebo se může jednat o případy, kdy není tato přeprava dokončena, například se zboží ztratí během přepravy mezi dvěma držiteli povolení zvláštního režimu.

    Písmeno c) se vztahuje na situace, kdy nejsou splněny povinnosti spojené s některým druhem osvobození od dovozního cla podle nařízení Rady (ES) č.1186/2009 o systému Společenství pro osvobození od cla, které přiznává a spojuje nárok na osvobození od cla se splněním určitých podmínek. Jedná se například o propuštění zboží do režimu volný oběh s osvobozením od dovozního cla v případě, kdy se jedná o osobní majetek fyzických osob při přenesení jejich obvyklého místa pobytu ze třetí země na území Společenství. Tento osobní majetek může být osvobozen od dovozního cla za splnění podmínek uvedených v čl. 3 až 11 tohoto nařízení. Jednou z těchto podmínek je používání majetku na území Evropské unie ke stejnému účelu. Zjistí-li se po propuštění zboží, že je tento majetek používán k jinému účelu nebo je například vzápětí po dovozu prodán, byla porušena podmínka pro propuštění do režimu a vzniká mimo jiné povinnost zaplatit daň. Písmeno d) řeší okamžik uskutečnění zdanitelného plnění a vznik povinnosti přiznat nebo zaplatit daň odnětím zboží celnímu dohledu. Písmeno e) reaguje na skutečnost, že ne všechny podmínky či povinnosti jsou stanoveny přímo v celních předpisech, ale mohou být stanoveny v rámci správního uvážení v rozhodnutí celního úřadu. Porušení těchto podmínek či povinností má také za následek vznik povinnosti přiznat nebo zaplatit daň.

    Uskutečnění zdanitelného plnění a povinnost přiznat daň při poskytnutí služby osobou neusazenou v tuzemsku
    řeší § 24 ZDPH. V tomto ustanovení je řešeno uskutečnění zdanitelného plnění a povinnost přiznat daň podle nového pravidla.

    Z toho důvodu se doplňuje nový odstavec 5, podle kterého vzniká v případě, že je plátci dodáno zboží s místem plnění v tuzemsku osobou neusazenou v tuzemsku, neregistrovanou za plátce, povinnost přiznat daň ke dni uskutečnění zdanitelného plnění nebo ke dni poskytnutí úplaty, a to k tomu dni, který nastane dříve.

    (Více se o tomto tématu se dočtete v měsíčníku DaÚ 9/2016)


     

     
     
    ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ

     
    POVINNOST PŘIZNAT DAŇ

    Po novelizaci zákona o DPH je stanoven vznik povinnosti přiznat daň.
    Jak je stanoven po novelizaci zákona o DPH vznik povinnosti přiznat daň plátci daně, kterému podle nového § 108 odst. 1 písm. d) zákona o DPH vznikne povinnost přiznat daň z dodání zboží, které mu v tuzemsku dodala osoba neusazená v tuzemsku?

    Povinnost přiznat daň vzniká plátci podle nového § 24 odst. 5 zákona o DPH k datu uskutečnění zdanitelného plnění nebo ke dni poskytnutí úplaty, a to k tomu dni, který nastane dříve.
    Prakticky to znamení, že plátce přizná daň k datu dodání zboží, případně k datu zaplacení zálohy či jiné úplaty, je-li zaplacena před datem dodání zboží.

    VÝVOZ ZBOŽÍ

    Vývozem zboží se rozumí výstup zboží z území EU na území třetí země.
    Jak se změnilo novelou zákona o DPH ve vazbě na celní zákon vymezení vývozu zboží v souvislosti se zrušením dřívějších výjimek při uplatňování DPH pro svobodné sklady a svobodná pásma?

    Vývozem zboží se nadále pro účely DPH obecně rozumí podle § 66 odst. 1 zákona o DPH výstup zboží z území EU na území třetí země. Vyvážené zboží musí být přitom prokazatelně propuštěno do celního režimu vývozu, pasivního zušlechťovacího styku nebo vnějšího tranzitu, nebo být zpětně vyvezeno. Za vývoz zboží se pro účely DPH podle dříve platného znění § 66 odst. 1 zákona o DPH považovalo také umístění nebo dodání zboží do svobodného pásma nebo svobodného skladu v tuzemsku. Podle navazujícího ustanovení bylo umístění nebo dodání zboží do svobodného pásma nebo svobodného skladu v tuzemsku osvobozeno od daně s nárokem na odpočet daně stejně jako vývoz zboží do třetích zemí. Novelou zákona o DPH ve vazbě na nový celní zákon bylo prakticky dřívější osvobození od daně pro umístění či dodání zboží do svobodného pásma zrušeno. Dodání zboží tedy je po novelizaci zákona o DPH standardním zdanitelným plněním v tuzemsku.

    NÁROK NA ODPOČET DANĚ

    Plátci daně vzniká povinnost přiznat daň z dodání zboží.
    Kdy a jakým způsobem po novelizaci zákona o DPH přizná v DP a kontrolním hlášení daň plátce daně, kterému podle nového § 108 odst. 1 písm. d) zákona o DPH vznikla povinnost přiznat daň z dodání zboží, které mu v tuzemsku dodala osoba neusazená v tuzemsku?

    Podle informace GFŘ k úpravě přiznání k DPH a kontrolního hlášení v souvislosti s novelou zákona o DPH účinnou od 29. 7. 2016, která byla zveřejněna na webových stránkách finanční správy v srpnu 2016, je plátce povinen z tohoto dodání zboží přiznat daň v ř. 12 nebo 13 přiznání k DPH a předepsané údaje o tomto plnění musí plátce vykázat v části A.2. kontrolního hlášení. Nárok na odpočet daně může plátce za splnění obecných zákonných podmínek uplatnit v ř. 43 nebo 44 DP.

    OSOBA POVINNÁ K DANI

    Novelizací zákona o DPH ve vazbě na celní zákon došlo ke změně místní příslušnosti pro osoby povinné k dani, které nemají sídlo ani provozovnu v tuzemsku.
    Jaké důvody a praktické dopady změna má?

    Podle dřívějšího znění § 93a odst. 2 zákona o DPH byl pro osoby povinné k dani, které nemají sídlo ani provozovnu v tuzemsku, místně příslušným správcem daně Finanční úřad pro hl. m. Prahu. Novelou zákona byla s účinností od 1. 9. 2016 změněna pro tyto osoby místní příslušnost k Finančnímu úřadu pro Moravskoslezský kraj se sídlem v Ostravě. Jedná se přitom o celkem cca 3 700 subjektů. Podle navazujícího přechodného ustanovení dojde fakticky ke změně místní příslušnosti až okamžikem, který uvede původní správce daně (Finanční úřad pro hl. m. Prahu) v rozhodnutí. Toto rozhodnutí musí být podle tohoto přechodného ustanovení vydáno do 12 měsíců ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona, a to ve vazbě na ustanovení § 131 odst. 1 daňového řádu. Tato změna místní příslušnosti je Ministerstvem financí odůvodňována tím, že kapacitní možnosti Finančního úřadu pro hl. m. Prahu dlouhodobě neodpovídají počtu spravovaných daňových subjektů. Osoby neusazené v tuzemsku nejsou přitom vázány k územní působnosti v Praze, a proto se Ministerstvo financí domnívá, že přidělení jejich místní příslušnosti k tomuto finančnímu úřadu je nesystémové až kontraproduktivní. Tímto krokem dojde podle názoru Ministerstva financí k dílčí optimalizaci činností, které byly nakumulovány na Finanční úřad pro hl. m. Prahu v minulých letech, a jejich převedením do vybraných regionů bude zabezpečen optimální výkon správy daní.



    (Více se o tomto tématu se dočtete v měsíčníku 1000 řešení 11/2016)

     

     
     
    P6 AKTUAL

    319/2016 Zákon, kterým se mění zákon č. 266/1994 Sb., o dráhách, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
    320/2016 Zákon o Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře
    321/2016 Zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti s prokazováním původu majetku
    322/2016 Zákon, kterým se mění volební zákony a další související zákony
    323/2016 Zákon, kterým se mění některé zákony v oblasti peněžního oběhu a devizového hospodářství a kterým se zrušuje zákon č. 219/1995 Sb., devizový zákon, ve znění pozdějších předpisů
    324/2016 Zákon o biocidních přípravcích a účinných látkách a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o biocidech)
    325/2016 Nařízení vlády o výši všeobecného vyměřovacího základu za rok 2015, přepočítacího koeficientu pro úpravu všeobecného vyměřovacího základu za rok 2015, redukčních hranic pro stanovení výpočtového základu pro rok 2017 a základní výměry důchodu stanovené pro rok 2017 a o zvýšení důchodů v roce 2017
    326/2016 Nařízení vlády o zvýšení příplatků k důchodu v roce 2017
    327/2016 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 304/2014 Sb., o platových poměrech státních zaměstnanců, ve znění nařízení vlády č. 279/2015 Sb.
    328/2016 Vyhláška o stanovení vzoru dotazníku, vzorů vojenských dokladů a nakládání s nimi a vzoru osobní známky a pravidel jejího nošení
    329/2016 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 286/2015 Sb., kterým se stanoví stupnice základních tarifů pro příslušníky bezpečnostních sborů pro rok 2016
    330/2016 Nařízení vlády, kterým se stanoví stupnice základních tarifů pro příslušníky bezpečnostních sborů pro rok 2017

     

     
     
    PRAKTICKÁ KOMUNIKACE

     
    „COACHING“ NA PRACOVIŠTI

    „Koučink je odemknutí potenciálu člověka ke zvýšení vlastního výkonu, což mu umožní naučit se víc než prostřednictvím klasického způsobu výuky“ (sir John Whitmore). V oblasti profesního a osobního rozvoje se už i v našich zeměpisných šířkách čím dál víc setkáváme s termínem kouč. Nicméně problematika spojená s koučem, a teď nemám na mysli toho sportovního, ještě ani dnes není všem známá, vždy úplně jasná, a naopak je často zaměňovaná za něco jiného. Mnozí se ptají, kdo je to vlastně ten kouč. Co je náplní jeho práce a jakým může být přínosem? Proč je koučink na pracovišti důležitý?

    COACHING – DEFINICE A HISTORIE - Koučové existují již dlouho.
    Samotný koncept koučování (angl. coaching) však začal původně ve sportu, kde vrcholoví sportovci a sportovkyně měli své vlastní kouče, kteří jim pomáhali zlepšit jejich výkon. Obchodní koučování (business coaching) a koučování zaměstnanců v různých odvětvích podnikání se na celém světě rozšířilo v souvislosti s potřebou rozšiřovat působnost firem nad rámec zemí a vést pracovníky ke zdokonalování jejich dovedností a motivaci k vyšším výkonům. V současnosti je zaznamenán značný nárůst počtu organizací a jednotlivců pracujících s kouči. Jde o dynamicky se rozvíjející oblast, která je odrazem velkého úsilí organizací zvyšovat výkon svých zaměstnanců.
    Ve slovníku současného slovenského jazyka H–L z roku 2011 je za kouče považován ten:
    1. kdo takticky vede sportovce, sportovní kolektiv během soutěže, zápasu; kdo systematicky tréninkovou činností zdokonaluje technickou stránku výkonu sportovce, trenér,
    2.
    kdo rozvíjí lidský potenciál, profesní růst pracovníků, manažerů, optimalizuje kolektivní práci a vzájemnou komunikaci.
    Podle JazykovejPoradne.sk (02/2013), jejímž garantem je Jazykovědný ústav Ľ. Štúra, se činnost vykonávaná koučem nazývá výrazem převzatým z angličtiny koučink nebo i slovesným podstatným jménem utvořeným domácími slovotvornými postupy od slovesa koučovat – koučování. Slova koučink i koučování jsou spisovné výrazy cizího původu a co do významu je lze chápat jako synonyma.
    Anglický výraz coaching je na www.en.wikipedia.org definován jako trénink nebo rozvoj, ve kterém osoba nazývající se kouč podporuje žáka v dosažení specifických osobních nebo profesních cílů. Žák se někdy nazývá koučovaný. Příležitostně může koučování znamenat neformální vztah mezi dvěma osobami, ve kterém jedna z nich má více zkušeností a odbornosti než druhá a poskytuje jí rady a vedení.

    Koučování se však odlišuje od mentoringu soustředěním se na specifické objekty a úkoly, na rozdíl od všeobecných cílů nebo celkového rozvoje, o které jde v rámci mentoringu. Při koučování jde o provázení jiného člověka procesem učení a rozvoje pomocí aktivního naslouchání a kladení cílených otázek. Zároveň mu pomáhá nacházet řešení. Samozřejmě kouč může poskytnout nápomocné postrčení nebo návrh, ale nejlepší odpovědi obyčejně přijdou od koučovaného. Nakonec, lidé jsou mnohem více ztotožněni s řešeními, ke kterým dospěli sami, než s těmi, ke kterým jsou určitým způsobem donuceni.

    Kouč pomocí otázek podněcuje přemýšlení člověka, čímž mu pomáhá jasněji si uvědomovat souvislosti, zvyšovat svoji vnitřní angažovanost a zdokonalovat se. Využívá přitom vnitřní motivaci člověka.

    Co koučink není? Koučink není:
  • náboženství,
  • filozofie,
  • terapie,
  • mentoring,
  • konzultování,
  • metoda nápravy,
  • školení či trénink,
  • řízení.

  • Nejčastěji se koučink zaměňuje s konzultací, mentoringem a školením. Kouč na rozdíl od konzultanta nedává rady, naopak vede koučovaného, aby sám v sobě nacházel řešení.

    Mentoring je zaměřený na poskytování rad na základě vlastní zkušenosti a zpravidla se orientuje na rozvoj kariéry, zatímco koučink je využitelný v jakékoliv oblasti života.
    Koučing nemá připravené studijní plány, podle kterých se postupuje, jako je tomu v případě školení. Při koučování si agendu vybírá klient sám.

    TYPY KOUČINKU – Tak jako se specializují např. lékaři, specializují se i koučové.
    Nejzákladnější dělení koučinku je na profesní a osobní, podle toho, zda se týká profesní oblasti života nebo soukromé.
    Existuje několik druhů koučinku, jako jsou např.:
  • Životní koučink (Life coaching) – pomáhá lidem identifikovat se a dosáhnout osobních cílů.
  • Kariérní koučink (Career coaching) – klade důraz na kariérní růst.
  • Byznys koučink (Business coaching) – jde o obchodní koučink, je určený podnikatelům, majitelům malých a středních firem.
  • Expertní a výkonnostní koučink (Executive coaching) – koučink zaměřený na vysoké manažery, ředitele, majitele firmy, na jejichž rozhodnutí závisí výsledky firmy.
  • Koučink konfliktu (Conflict coaching) – trénink, jak správně zvládat konflikty.
  • Koučink mezilidských vztahů (Date coaching) – pro lidi, kteří mají problém navazovat vztahy, ať už všeobecně, nebo s opačným pohlavím.
  • Zdravotní koučink (Health and wellness coaching) – jeho cílem je změna životního stylu, zlepšení zdraví.

  • KOUČ A KOUČOVANÝ NA PRACOVIŠTI – Jak už bylo řečeno, kouč na pracovišti není poradce, psychoterapeut, učitel, trenér ani konzultant, i když někdy využívají některé společné schopnosti a nástroje. Profesionální koučink vykonávají kvalifikovaní lidé, kteří pracují s klienty za účelem zvýšení jejich efektivnosti a výkonu. Pomáhá jim dosáhnout jejich plného potenciálu. Kouč neříká, jaké jsou nejlepší postupy, kouč lidem neradí, jak se mají věci dělat, ale vede je k tomu, aby sami našli to nejlepší řešení. Přitom kouč nemusí být expertem v oblasti, ve které koučuje. Koučovaný by měl být připraven na zpochybnění existujících struktur myšlení a forem chování. Měl by mít chuť měnit se a reagovat na podněty vycházející od kouče.
    Koučink nejlépe funguje, pokud každý rozumí důvodu, proč byl kouč najatý, a společně si stanovili očekávání a čeho chtějí v rámci koučinku dosáhnout. V případě koučinku na pracovišti může jít o interního nebo externího kouče. Interní kouč je finančně výhodnější. Zná firemní kulturu. Má vybudovaný vztah důvěry s lidmi. Na druhé straně externí kouč může být nestrannější.

    Koučink je individuální (jeden na jednoho), nebo týmový (zaměřený na skupinu). Koučink na pracovišti je zpravidla určený těm, kdož jsou ve vyšších funkcích. Ale sehrává svoji úlohu i mezi řadovými zaměstnanci. Také samotní manažeři ve firmách mohou být stejně účinní jako externí koučové.

    PROČ JE KOUČINK NA PRACOVIŠTI DŮLEŽITÝ? - Koučink je zaměřený na výsledky a na to, jak jich dosáhnout. Nejde přitom o strukturované učení, terapii ani odborné poskytování odpovědí. Namísto toho koučink přenáší zodpovědnost za učení na koučovaného a pomáhá mu využít jeho zdroje k nalezení správných odpovědí. Během procesu koučování si klienti prohlubují schopnost učení se z vlastních zkušeností, zvyšují svoji výkonnost a zlepšují kvalitu svojí práce.
    Směřování rozhovoru během každého setkání si klient určuje sám, zatímco kouč poslouchá a přispívá svými postřehy a otázkami. Tato interakce přináší jednoznačnost a pomáhá klientovi začít jednat. Koučování zároveň zrychluje klientovy pokroky tím, že klient je mnohem soustředěnější a zodpovědnější při uvědomování si problému a volbě jeho řešení. Koučování se zaměřuje na to, kde se klient nachází v současnosti, a co je ochotný udělat pro to, aby se v budoucnu dostal tam, kam chce.

    KOUČINK NA PRACOVIŠTI
    • zplnomocňuje jednotlivce a podporuje je v přebírání zodpovědnosti,
    • provází je, aby dělali vlastní rozhodnutí a byli aktivní,
    • vede ke zlepšení jejich pracovního výkonu, ke zvýšení motivace a k pracovnímu uspokojení,
    • dosahuje v byznysu výsledky.
    Koučink na pracovišti může pomoci v situacích, jako jsou např.:
    • motivace zaměstnanců
    • tvoření, upevňování týmů
    • zvýšení efektivity práce
    • budování vztahů na pracovišti
    • odstraňování osobních problémů
    • rozvoj jednotlivců
    • zrychlení/zlepšení učení.

    KOUČOVÁNÍ JAKO POVOLÁNÍ - Koučování je poměrně nová profese nejen na Slovensku, ale i celosvětově. Velkou výhodou je, že už od začátku se začala stanovovat kritéria pro práci profesionálních koučů, a tak dnes existuje jasný systém po klienty, ale i pro samotné kouče, jak v této profesi odborně růst. Největší profesionální organizací sdružující kouče je ICF (International coach federation). Jde o mezinárodní federaci koučinku, která sdružuje víc než 20 tisíc profesionálních koučů a uděluje jim celosvětově uznávané certifikáty. Registr kvalifikovaných koučů působících na Slovensku je k dispozici na stránkách slovenské pobočky ICF (www.icf.sk).
    Cílem ICF je rozvíjení umění, teorie a praktických aspektů profesionálního koučinku. Kromě ICF působící na Slovensku u nás také existuje Slovenská asociace koučů (SAKO), celospolečensky uznávaná, inspirující organizace, která vytvořila z koučování preferovaný způsob rozvoje potenciálu jednotlivců, týmů a organizací.

    Důležité vlastnosti kouče
    • Porozumění,
    schopnost projevit empatii, být dobrý v budování vztahů.
    • Silné komunikační schopnosti.
    • Schopnost naslouchat,
    zejména aktivní naslouchání.
    • Intuice.
    • Schopnost klást otázky,
    která se léty praxe rozvíjí.
    • Poskytování zpětné vazby.
    • Takt a diplomacie.

    Kouč musí dodržovat diskrétnost a být spolehlivý. Profesionální kouč by měl splňovat současné standardy profese. Kouč by se měl neustále vzdělávat a pracovat na rozvíjení svojí osobnosti. Musí dodržovat Etický kodex kouče, který je k dispozici na internetové stránce slovenské pobočky ICF.

    METODY A TECHNIKY KOUČOVÁNÍ

    Zkušený kouč využívá kombinaci technik zahrnujících pozorování, aktivní naslouchání, pokládání cílených otázek. Jde tedy o formu učení, kdy kouč podporuje koučovaného, aby si vytvořil způsob učení a seberozvíjení, který bude užitečný pro něj i jeho organizaci.

    Jedním z nejstarších a nejvíce úspěšných modelů koučování, který se používá v současnosti v mnoha oborech, je tzv. Grow model. Byl vytvořen v sedmdesátých letech v Anglii Sirem Johnem Whitmorem s pomocí dalších koučů a je základním kamenem všech moderních přístupů ke koučování. Grow model (nebo Grow proces) je jednoduchá metoda pro stanovení cíle a řešení problémů.

    GROW MODEL
    G (Goals, tj. cíle) = Co chceš?
    Čeho chce koučovaný dosáhnout prostřednictvím vztahu kouč a koučovaný (dlouhodobý cíl)? Čeho chce koučovaný dosáhnout z konkrétního sezení? Je velmi důležité, jak je cíl vymezený. Cíl by měl být rozumný, tj. specifický, měřitelný, dohodnutý oběma a založený na akci, realistický a relevantní, časem ohraničený.
    R (Reality, tj. realita) = Kde jsi teď? Kde se klient nachází právě teď? Jak blízko, resp. daleko je od dosažení cíle?
    O (Options, tj. možnosti) = Co bys mohl udělat? Jaké možnosti koučovaný zvážil k dosažení cíle? Jaké jsou klady a zápory každé z možností?
    W (What next?, tj. co dál?) = Co uděláš? Co udělá koučovaný dále, aby začal dosahovat cíle? Co máte učinit Vy jako jeho kouč? Jak budou sledovány pokroky? Kdy a jak se setkáte znovu k prodiskutování pokroku?
    Co když pokrok překročil očekávání Vás obou? Co budete dělat, pokud se pokrok nedostavil?

    Vzorové otázky kouče při použití modelu GROW
    1. v části Cíle

    Co očekáváte od koučování a co od konkrétního setkání? Jaké jsou Vaše současné cíle? Uveďte kroky, které jsou nevyhnutelné k dosažení dlouhodobého cíle. Co se stane, pokud dosáhnete/nedosáhnete cíle? Jak budete vědět, že jste ho dosáhl?
    2. v části Realita
    Kde se nacházíte nyní na cestě k cíli? Od koho jste ještě dostal odezvu na Váš současný výkon?
    3. v části Možnosti
    Jaké možnosti jste zvážil? Jaké jsou klady a zápory každé z možností? Z možností, které jste zvážil, která se Vám zdá být nejlepší? A co Vás vede k tomuto závěru?
    4. v části Co bude následovat dále?
    Jak budeme kontrolovat pokroky? Kdy byste se chtěl znovu setkat? Jakou podporu potřebujete ode mne předtím, než se opět setkáme? Přesně shrňte, co se chystáte udělat.

    Mezi výhody využití koučů patří zejména:
    • Nové perspektivy v osobních výzvách.
    • Vylepšené rozhodovací schopnosti.
    • Lepší mezilidská spolupráce a interaktivita.
    • Zvýšené sebevědomí.
    • Citelná změna produktivity.
    • Nalezení rovnováhy mezi prací a životem.
    • Soustředění se na splnitelné cíle.

    ZÁVĚR – Podle ICF velká většina tázaných společností (86 %), které využily koučink, uvedla, že se jim přinejmenším vrátily jejich investice zpět. Asi 96 % klientů by proces zopakovalo. Najdou se však i kritici koučinku a ti, kteří v koučování nevěří. Je na rozhodnutí každého, zda toho využije, či nikoli. Pokud se však někdo rozhodne využít koučování, je důležité vybrat si některého z certifikovaných koučů, aby se předešlo zklamání, jelikož nejde o lacinou záležitost, a také je důležité, aby si kouč a koučovaný „sedli“. Pokud ne, není nic špatného na tom, zvolit si jiného.

    JUDr. Katarína Slaninková

    Použitá literatura:
    • www.icf.sk, www.en.wikipedia.org, www.coachfederation.org, www.koucovia.sk, ww.slovniky.juls.savba.sk

     

     
     
    CHYBOVAT ZNAMENÁ PLATIT

     
    Termíny pro praxi v říjnu 2015

    17. 10. Pondělí (za sobotu 15.) Daň silniční Zaplacení zálohy na daň silniční za 3. čtvrtletí 2016
    (§ 10 odst. 1 a 4 zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční)
    20. 10. Čtvrtek Daně z příjmů – plátce Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti sražených z mezd za září 2016
    (§ 38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Sociální pojištění - OSVČ Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za září 2016
    (§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za září 2016
    (§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Sociální pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za září 2016
    (§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za září 2016
    (§ 9 odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Zdravotní pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za září 2016
    (§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na zdravotní pojištění)
    Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za září 2016
    (§ 25 odst. 3 zákona č. 592/92 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
    DPH - uživatel Podání přiznání a zaplacení DPH za 3. čtvrtletí 2016 u uživatele registrovaného k dani v ČR ve zvláštním režimu jednoho správního místa alias „MOSS“, který se týká vybraných služeb (zejména elektronických) poskytovaných „nepodnikatelům“
    (§ 110r odst. 1 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    (§ 135 odst. 3 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    25. 10. Úterý DPH Podání přiznání k DPH a její zaplacení za září 2016 u plátců s měsíčním zdaňovacím obdobím
    (§ 101 odst. 1 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    (§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    Podání přiznání k DPH a její zaplacení za 3. čtvrtletí 2016 u plátců se čtvrtletním zdaňovacím obdobím
    (§ 101 odst. 1 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    (§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    Podání kontrolního hlášení DPH plátce za září 2016 - u všech právnických osob, zatímco u osob fyzických jen pokud mají měsíční zdaňovací období
    (§ 101e zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)
    Podání kontrolního hlášení DPH plátce za 3. čtvrtletí 2016 - u fyzických osob se čtvrtletním zdaňovacím obdobím pro účely DPH
    (§ 101e zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)
    Podání souhrnného hlášení plátce za září, případně za 3. čtvrtletí 2016, o intrakomunitárních plněních: dodání zboží, přemístění obchodního majetku, dodání zboží formou třístranného obchodu (byl-li prostřední osobou) a poskytnutí služby s místem plnění podle § 9 odst. 1 (kterou má zdanit příjemce)
    (§ 102 odst. 1, 3 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    Podání přiznání k DPH identifikované osoby za září 2016, pokud jí vznikla daňová povinnost, a její zaplacení
    (§ 101 odst. 1 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    (§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    Podání souhrnného hlášení identifikované osoby za září 2016, o intrakomunitárních plněních: poskytnutí služby podle § 9 odst. 1, kterou má zdanit příjemce
    (§ 102 odst. 2 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    31. 10. Pondělí Daně z příjmů- plátce Odvod „srážkové“ daně sražené v září 2016 a hlášení plátce daně o této dani sražené zahraničním poplatníkům (vyjma dohod o provedení práce do 10 000 Kč)
    (§ 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Odvod zajištění daně sraženého v září 2016 z určených příjmů nerezidentů EU/EHP ze zdrojů na území ČR a hlášení plátce daně o provedeném zajištění daně
    (§ 38e odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Zákonné pojištění úrazu Odvod pojistného zákonného pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání za IV. čtvrtletí 2016
    (§ 365 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce)
    (§ 12 odst. 3 vyhlášky č. 125/1993 Sb., o pojištění odpovědnosti zaměstnavatele)
    DPH Podání přihlášky k registraci skupiny, která chce být registrována k DPH od 1. 1. 2017, anebo podání žádosti o zrušení nebo změnu skupinové registrace
    (§ 95a odst. 2 a 3, § 106e, § 106f zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)

     

     
     
    EKONOMIKA

     
    Název krajiny Název měny Měna 3.10. 4.10. 5.10. 6.10. 7.10. 10.10. 11.10. 12.10. 13.10. 14.10. 17.10.
    Austrálie dolar AUD 18,435 18,556 18,556 18,349 18,301 18,385 18,406 18,406 18,565 18,503 18,739
    Brazílie real BRL 7,467 7,545 7,545 7,428 7,462 7,488 7,58 7,58 7,665 7,646 7,722
    Bulharsko lev BGN 13,816 13,814 13,814 13,812 13,815 13,815 13,813 13,813 13,817 13,813 13,816
    Čína renminbi CNY 3,63 3,63 3,63 3,612 3,622 3,636 3,63 3,63 3,651 3,639 3,652
    Dánsko koruna DKK 3,626 3,631 3,631 3,631 3,631 3,631 3,631 3,631 3,633 3,632 3,632
    EMU euro EUR 27,02 27,02 27,02 27,02 27,02 27,02 27,02 27,02 27,025 27,02 27,025
    Filipíny peso PHP 50,026 50,166 50,166 49,953 49,935 50,146 50,205 50,205 50,456 50,56 50,768
    Hongkong dolar HKD 3,122 3,121 3,121 3,105 3,114 3,126 3,142 3,142 3,161 3,155 3,166
    Chorvatsko kuna HRK 3,594 3,599 3,599 3,599 3,596 3,6 3,598 3,598 3,597 3,597 3,6
    Indie rupie INR 36,332 36,41 36,41 36,209 36,195 36,355 36,626 36,626 36,714 36,592 36,798
    Indonesie rupie IDR 1,855 1,865 1,865 1,853 1,86 1,868 1,874 1,874 1,884 1,872 1,883
    Japonsko jen JPY 23,893 23,597 23,597 23,369 23,289 23,405 23,513 23,513 23,6 23,602 23,55
    Jihoafrická rep. rand ZAR 1,741 1,779 1,779 1,754 1,749 1,747 1,709 1,709 1,703 1,712 1,729
    Jižní Korea won KRW 2,197 2,182 2,182 2,16 2,163 2,173 2,17 2,17 2,18 2,158 2,169
    Kanada dolar CAD 18,396 18,383 18,383 18,228 18,291 18,273 18,445 18,445 18,509 18,484 18,654
    Maďarsko forint HUF 8,719 8,789 8,789 8,837 8,857 8,894 8,874 8,874 8,831 8,816 8,851
    Malajsie ringgit MYR 5,854 5,865 5,865 5,82 5,83 5,833 5,845 5,845 5,845 5,809 5,846
    Mexiko peso MXN 1,243 1,252 1,252 1,249 1,253 1,253 1,292 1,292 1,294 1,29 1,296
    MMF SDR XDR 33,793 33,714 33,714 33,557 33,603 33,612 33,71 33,71 33,842 33,769 33,861
    Norsko koruna NOK 3,007 3,03 3,03 3,005 3,003 3,002 2,989 2,989 2,993 2,977 2,994
    Nový Zéland dolar NZD 17,582 17,634 17,634 17,305 17,267 17,329 17,259 17,259 17,296 17,299 17,424
    Polsko zlotý PLN 6,256 6,294 6,294 6,292 6,295 6,312 6,326 6,326 6,289 6,281 6,282
    Rumunsko nové leu RON 6,066 6,061 6,061 6,055 6,036 5,998 6,021 6,021 6,009 6 6
    Rusko rubl RUB 38,312 38,766 38,766 38,595 38,756 38,85 39,067 39,067 39,181 38,704 39,01
    Singapur dolar SGD 17,737 17,671 17,671 17,577 17,584 17,633 17,685 17,685 17,731 17,688 17,705
    Švédsko koruna SEK 2,808 2,814 2,814 2,807 2,805 2,805 2,776 2,776 2,777 2,775 2,784
    Švýcarsko frank CHF 24,844 24,677 24,677 24,632 24,693 24,685 24,709 24,709 24,779 24,783 24,82
    Thajsko baht THB 69,832 69,76 69,76 69,203 69,298 69,464 68,93 68,93 68,611 68,789 69,639
    Turecko nová lira TRY 8,048 7,973 7,973 7,89 7,915 7,947 7,916 7,916 7,938 7,899 7,952
    USA dolar USD 24,21 24,207 24,207 24,085 24,156 24,249 24,387 24,387 24,521 24,478 24,561
    Velká Británie libra GBP 31,382 30,865 30,865 30,647 30,593 29,901 29,94 29,94 30,047 29,878 30,057
    Izrael šekel ILS 6,434 6,422 6,422 6,378 6,388 6,385 6,416 6,416 6,426 6,42 6,43

     

     
     
    NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE

     
    Poradce, měsíčník č. 4/2017 (X/2016)
    • Trestní zákoník s komentářem - JUDr. Jan Engelmann

    Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 11/2016 (X/2016)
    • Novela zákona o daních z příjmůIng. Eva Sedláková
    • Zákon o elektronické evidenci tržebIng. Zdeněk Kuneš
    • Daň z nabytí nemovitých věcí nověIng. Karel Janda
    • li>Sleva na manželkuIng. Helena Machová
    • DPH při intrakomunitárním přemístění zbožíIng. Václav Benda
    • Pohledávky a kursové rozdílyIng. Zdenka Cardová
    • Zákon o spotřebitelském úvěru – nový zákonJUDr. Jana Drexlerová

    Daně, účetnictví, vzory a případy – (DÚVaP) – měsíčník, č. 10/2016 (IX/2016)
    • Nájemní smlouvy v daňové evidenci a v účetnictví POIng. Luděk Pelcl
    • Vzory smluv dle nového občanského zákoníkuLukáš a Vladimír Hruškovi
    • Zákon o evidenci tržebúplné znění zákona

    Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 11/2016 (X/2016)
    • Dovolená – navrhované změny dle ZP - JUDr. Eva Dandová
    • Práce z domova – změny v novele ZP 2017 - JUDr. Ladislav Jouza
    • Spotřebitelský úvěr - Ing. Karel Janda
    • Pracovní úraz - Ing. Karel Janda
    • Zákon o inspekci práce – změny - JUDr. Ladislav Jouza

    Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 10-11/2016 (IX/2016)
    • Školský zákon – novela (III.) - JUDr. Eva Dandová
    • Zákon o elektronické evidenci tržeb (II.) - Ing. Zdeněk Kuneš
    • Nakládání s odpady – novela vyhláškyIng. Karel Janda
    • Cestovní náhrady zaměstnancůIng. Martin Děrgel
    • Sleva za umístění dítěteIng. Helena Machová

    1000 řešení – měsíčník č. 10/2016 (IX/2016)
    • Změna zákona o DPH ve vazbě na nový celní zákonIng. Václav Benda
    • Novela zákoníku práce – připravovaná novela JUDr. Eva Dandová
    • Daň z přidané hodnoty
    • Účetnictví
    • Zákoník práce
    • Pracovní právo

    Monotematiky:

  • Účetní závěrka podnikatelů za rok 2015 (sestavování účetní závěrky podnikatelů)
  • Daňová přiznání FO a PO za rok 2015 (aktuální informace pro zpracování daňových přiznání)
  • Roční zúčtování příjmů za rok 2015 (postup ročního zúčtování ze závislé činnosti)
  • Pomocník mzdové účetní k 1. 1. 2016 (přehled parametrů, sazeb, konstant, vzorových výpočtů ... z oblasti mezd a platů)
  • Daňové a nedaňové výdaje (2016) – (uplatňování skutečně vynaložených výdajů do výdajů daňových)
  • Povinnosti zaměstnavatel – (práva a povinnosti zaměstnance a zaměstnavatele)
  • Vzory smluv dle NOZ II. – (komentované vzory smluv)
  • Ekonomický a personalistický slovník – (ekonomické pojmy a výrazy, se kterými se setkávají nejen podnikatelé, ekonomové, účetní, ale i pracovníci na úřadech a ve školách)
  • Stavíme bez chyb, pokut a penále – (legislativní část, změny a novinky, slovník stavebních pojmů)
  • Problematika výdajů z hlediska daně z příjmů a účetnictví – (které výdaje uplatnit do daňových výdajů a jak správně účtovat)


  • PŘIPRAVUJEME

    Poradce, měsíčník č. 5/2017 (XI/2016)
    • Zákon o zadávání veřejných zakázek s komentářemJUDr. Jiří Nesnídal
    • Zákon o rezervách s komentářemMgr. Petr Taranda
    • Zvýšení minimální mzdy od 1. 1. 2017Mg. Olga Bičáková
    • Dohled nad dodržováním zákona o spotřebitelském úvěruJUDr. Jana Drexlerová

    Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 12/2016 (XI/2016)
    • Konec roku v účetnictvíIng. Zdenka Cardová
    • Novela zákona o daních z příjmůIng. Eva Sedláková
    • Daňová optimalizaceIng. Ivan Macháček
    • Ukončení roku z pohledu plátce DPHIng. Václav Benda
    • Zálohy v daňové evidenciIng. Martin Děrgel
    • Flexibilní formy zaměstnáníJUDr. Ladislav Jouza

    Daně, účetnictví, vzory a případy – (DÚVaP) – měsíčník, č. 11-12/2016 (X/2016)
    • Zisk a ztrátaIng. Martin Děrgel
    • Konec roka v účetnictvíIng. Zdenka Cardová

    Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 12/2016 (XI/2016)
    • Vyšší minimální mzda – důsledky v mzdové účtárněJUDr. Ladislav Jouza
    • Odměňování pedagogických pracovníkůJUDr. Eva Dandová
    • Správní delikty při zpracování osobních údajůIng. Karel Janda
    • Dohoda o provedení práce, dohoda o pracovní činnosti a daň z příjmůIng. Helena Machová
    • Vliv zvýšení minimální mzdy ve zdravotním pojištěníIng. Antonín Daněk
    • Zdravotně postižený zaměstnanec v daníchIng. Martin Děrgel

    Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 12-13/2016 (XI/2016)
    • Smlouvy a dohody v pracovněprávních vztazích dle NOZ - JUDr. Ladislav Jouza
    • Zdravotní pojištění a neplacené volno ve specifických situacích - Ing. Antonín Daněk

    1000 řešení – měsíčník č. 12/2016 (X/2016)
    • Konec roku v účetnictvíIng. Zdenka Cardová
    • Ukončení roku z pohledu plátce DPHIng. Martin Děrgel
    • Daň z příjmů
    • Účetnictví
    • Zákoník práce
    • Pracovní právo

     

     
     
    HORKÁ TÉMATA

     
    Trestní právo aktuálně
    Komentář k trestnímu zákoníku reaguje na aktuální změny v judikatuře a v tomto směru k jednotlivým ustanovením trestního zákoníku přináší nejnovější judikaturu. Zachycuje aktuální judikaturu k 31. 12. 2015. Jaká jsou nejnovější výkladová stanoviska Nejvyššího soudu k problematice znaků trestných činů Balíček je určen všem občanům, orgánům činných v trestním řízení, policajtům, exekutorům, podnikatelům, auditorům, odsouzeným …

    • 1. Poradce 4/2017 - Trestní zákoník s komentářem - komentář – JUDr. Jan Engelmann
      /A5, str. 288/
    • 2. Aktualizace II/3 - Trestní zákoník - úplné znění zákona s komentářem
      /A5, str. 168/
    • 3. Aktualizace II/4 - Trestní řád - úplné znění zákona s komentářem
      /A5, str. 160/
    • 4. Zákony II/2016 - Exekuční řád, Insolvenční zákon …. - úplná znění zákonů
      /A5, str. 248/

    Cena balíčku je 434 Kč.
    Cena balíčku s 30 % slevou je 305 Kč.
    Ušetříte 129 Kč.

    Nájemní smlouvy
    Nájemní smlouva je poměrně běžným typem smlouvy. Při posuzování praktických dopadů tohoto velmi častého závazkového vztahu se nájemní smlouva analyzuje obvykle z pohledu právního, a v neposlední řadě též z hlediska daňového a účetního. V případě nájemní smlouvy, týkající se věci nemovité, nastává pak celá široká škála možností.
    Balíček je určen podnikatelům, pronajímatelům a nájemníkům bytů, živnostníkům, fyzickým osobám, daňovým poplatníkům, studentům, …

    • 1. DÚVaP 10/2016 - Nájemní smlouvy v DE a účetnictví, Vzory smluv dle NOZ - příspěvky – Ing. Luděk Pelcl, Lukáš Hruška, Vladimír Hruška
      /A5, str. 144/
    • 2. Vzory smluv dle NOZ II. - vybrané vzory smluv (35 smluv) – Doc. František Klimeš
      /A5, str. 160/
    • 3. CD Vzory smluv dle NOZ II. (35 smluv) – Doc. František Klimeš
    • 4. DaÚ 6/2016 - Smlouva o skončení nájmu s dohodou o narovnání - komentoravný vzor smlouvy
      /A4, str. 80/
    • 5. PaM 7-8/2016 - Dohoda spoluvlastníků nemovité věci o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví s rozdělením práva k domu a pozemku na vlastnické právo k jednotkám - komentovaný vzor smlouvy

    Cena balíčku je 960 Kč.
    Cena balíčku s 60 % slevou je 384 Kč.
    Ušetříte 576 Kč.

    Státní služba nově
    Státní správa jako součást veřejné správy je vykonávaná ústředními a územními orgány státní správy, ostatními státními orgány a jinými subjekty, jimž je oprávnění k výkonu státní správy delegováno zvláštními zákony. Státní úředníci jsou zvláštní, samostatnou, kategorií zaměstnanců. Svoji činnost nevykonávají v pracovním poměru, ale vykonávají ji ve služebním poměru. Jaká nová pravidla přinesl zákon o státní službě? Dočtou se v našich publikacích všichni státní zaměstnanci vykonávající ve správních úřadech státní správu.

    • 1. Poradce 6/2016 - Zákon o státní službě s komentářem - komentář - Mgr. Hana Erbsová, Mgr. Petr Taranda
      /A5, str. 296/
    • 2. PVS 1/2016 - Státní služba - příspěvek – Ing. Karel Janda
      /A4, str. 80/
    • 3. Ekonomický a personalistický slovník - cca 3000 ekonomických pojmů a výrazů, se kterými se setkávají nejen podnikatelé, ekonomové, účetní, ale i pracovníci na úřadech a ve školách
      /A5, str. 272/
    • 4. Ústava ČR - aktuální znění Ústavy ČR a zákona o volbě prezidenta republiky
      /A6, str. 88/

    Cena balíčku je 654 Kč.
    Cena balíčku s 60 % slevou je 260 Kč.
    Ušetříte 394 Kč.

    Mzdová účetní
    Mzdové účetnictví představuje účetnickou agendu, která souvisí se zaměstnáváním pracovníků účetní jednotky. Práce mzdových účetních je náročná na přesnost při výpočtu mezd, srážek z mezd a odvodů. Jak správně vypočítat jednotlivé složky mzdy zaměstnanců a celkovou mzdu? Jak správně uzavřít podklady pro výpočet mezd? Vše potřebné ohledně mezd, zdravotního pojištění, sociálního pojištění, důchodového pojištění, daně z příjmů ze závislé činnosti, povinností zaměstnavatelů, daňových výdajů najdete v našich publikacích.
    V každodenní praxi využijí balíček nejen mzdové účetní a personalisté, ale i zaměstnavatelé, zaměstnanci, podnikatelé, živnostníci, ekonomové, auditoři, daňoví poradci …

    • 1. Pomocník mzdové účetní k 1. 1. 2016 - monotematika - výpočty mezd, srážek z mezd a odvodů
      /A5, str. 24/
    • 2.Vzory smluv dle ZP - monotematika - komentované vzory smluv
      /A5, str. 144/
    • 3. Poradce 3-4/2016 - Zákoník práce s komentářem - úplné znění zákona s komentářem
      /A5, str. 446/
    • 4. Povinnosti zaměstnavatele (monotematika) - Na co všechno musí myslet zaměstnavatelé? - příspěvek
      /A5, str. 48/
    • 5. Ekonomický a personalistický slovník - cca 3000 ekonomických pojmů a výrazů, se kterými se setkávají nejen podnikatelé, ekonomové, účetní, ale i pracovníci na úřadech a ve školách
      /A5, str. 272/
    • 6. Daňové a nedaňové výdaje od A- Z - které výdeje lze uplatnit do výdajů daňových a které ne
      /A5, str. 272/

    Cena balíčku je 1028 Kč.
    Cena balíčku s 60 % slevou je 411 Kč.
    Ušetříte 617 Kč.

    ČÚS pro účetní jednotky
    Většina účetních se řídí ČÚS a využívá je. Vzhledem k razantní změně výkazů, které bylo způsobeno novelou účetních předpisů od roku 2016, bylo nezbytné přistoupit k této problematice komplexně. Z tohoto důvodu byl vydán ČÚS pro podnikatele č. 024 – Srovnatelné období za účetní období započaté v roce 2016. Tento standard se ruší k 31. prosinci 2016. Co má za cíl stanovit tento standard?
    Balíček je určen především účetním, ale i podnikatelům, živnostníkům, fyzickým osobám, daňovým poplatníkům, daňovým poradcům, auditorům, ekonomům …

    • 1. Poradce 3/2017 - Srovnatelné období za účetní období započaté v r. 2016 aneb ČÚS č. 024 - příspěvek – Ing. Vladimír Hruška
      /A5, str. 296/
    • 2. DaÚ 6/2016 - Otevírání a uzavírání účetních knih dle ČÚS č. 002 - příspěvek – Ing. Vladimír Hruška
      /A4, str. 80/
    • 3. DaÚ 11/2016 - Rezervy (dle ČÚS č. 004) - příspěvek – Ing. Vladimír Hruška
      /A4, str. 80/
    • 4. Aktualizace I/1 - České účetní standardy - úplné znění
      /A5, str. 72/

    Cena balíčku je 600 Kč.
    Cena balíčku s 50 % slevou je 300 Kč.
    Ušetříte 300 Kč.



    Tematické balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz (ceny jsou konečné)

    Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů. Uvedená nabídka je platná do vyprodání zásob. Vydavatelství si vyhrazuje právo nahradit vyprodanou publikaci jinou – adekvátní k obsahu balíčku.

    RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY NEBO E- MAILEM DENNĚ V ČASE OD 9,00 DO 15,00 HOD.

    Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.

    E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
    • Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
    • Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!

     

     
     
    KONTAKTY

     
    Adresa:   E-mail:
    MK Media, s.r.o.
    Martina Rázusa 1140
    010 01 Žilina
    Slovenská republika
      objednavky@exicon.eu
     
    IČO: 36419176
    DIČ: 2021832285
    IČ DPH: SK2021832285
     
       
     
    Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 15012/L.

     

     


    V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu
    s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.

    Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015
    Untitled Page