Em@ilové noviny

 

č. 18/2011

22. 8. 2011

 

 
 
 Téma novin 
 P6 aktual 
 Chybovat znamená platit 
 Ekonomika 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Kontakty 
Služby, které najdete jen u nás:
  • aktuální a rychlé informace
    (změny zákonů a předpisů) z oblastí daní, účetnictví, mezd, odvodů;
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákaznickém oddělení;
  • možnost rychlého objednání
    publikací (telefonicky, faxem, e-mailem, poštou);
  • rychlá dodávka (do 48 hodin)
    s minimálními reklamacemi;
  • uvádění nových produktů
    prostřednictvím mailingů a telemarketingu;
  • přibližování se k zákazníkovi
    prostřednictvím bezplatných odpovědí na otázky a e - mailových novin
 

Vážení čtenáři!

   Vítejte u srpnových em@ilových novin, kterými vám chceme pomoci příjemněji zvládnout přicházející konec prázdnin i dovolených.
   Organizace práce je náročná činnost. Na řízení podniku, či organizaci efektivity práce je stále co vylepšovat. Více se dočtete v příspěvcích dnešního Tématu novin. Jaké jsou platební povinnosti koncem srpna a začátkem září, uvedeme v rubrice Chybovat znamená platit.
   Srdečně zdraví a na další setkání se těší

Denisa Orlická
odpovědná redaktorka
V tomto čísle najdete:

 

 
 
[TÉMA NOVIN] ORGANIZACE PRÁCE

 
JAK ZDOKONALOVAT ŘÍZENÍ PODNIKU

Problematika výrobních procesů a jejich neustálého zdokonalování je velmi populární téma nejen pro teoretické výzkumy, analýzy a hodnocení dosavadního vývoje, ale zabývají se jí i praktici managementu ve známých či méně známých podnikatelských subjektech působících na národních i nadnárodních trzích.

Trend ve výrobě totiž jednoznačně predikuje potřebu neustálé optimalizace. Často zaznívají až obavy, zda bude ještě co optimalizovat a s jakou ochotou či neochotou všech zainteresovaných tento proces proběhne. I když trendy se mění, konstatování, že všechno je relativní, zůstává trvale platné. V jakém kontextu tentokrát? Můžeme celkem klidně tvrdit, že všechno se sice mění, ale lidé zůstávají stejní. Lidé se nemění, a když, tak velmi těžko, důkazem toho je i množství problémů spojených s jakoukoliv změnou v jejich zažitém způsobu existence.
Samozřejmě, mám teď na mysli profesní stránku života, kterou ovlivňují oni sami, ale i další externí vlivy, bez ohledu na ochotu či neochotu se jim přizpůsobit. I optimalizace výrobních procesů a implantace různých progresivních výrobních filosofií je takovým externím vlivem, který má dosah nejen na realizátory změn - s podstatně shovívavějším přístupem k nim, ale i na ty, kteří se jejich vlivem mění.
Tento stav i přes své nepříliš pozitivní vlastnosti, je však logickým vyústěním působení více faktorů, mezi nimiž je dominantní náročnost posouzení přínosů různých "zázračných" metod, postupů či přínosů optimalizace. Nevědomost či neznalost očekávaného je skutečně silný argument, ale existuje ještě silnější protiargument. Je jím schopnost umět své myšlenky prezentovat.
Když bude prezentace velmi detailně a precizně naplánovaná a za každým "ale" se vždy najde něco pravdivého, pak se proces jakékoli změny, konkrétně i ve výrobním podniku, přemění na schopnost manažerů všechny námitky či "ale" logicky analyzovat, ne pro proces boje proti všem těmto "ale". Odpor vůči změnám je tedy funkcí prezentování vlastních myšlenek, a když se prezentace uskuteční tak, jak se uskutečnit má, výsledkem není odpor vůči změně, ale nadšení a entuziasmus.

!Důležité
Změny, které tak často v současnosti vznikají, mají své společné charakteristiky, ale často se věcně či formálně liší. Platí to bez ohledu na původce realizace změny. Změny ve způsobu řízení podniku jsou podle mého názoru dostatečným příkladem.


Za předpokladu, že se ztotožníme s výše uvedenou myšlenkou o optimistickém přístupu, nebudeme na různé nové trendy v řízení podniků pohlížet jako na něco podezřelého či dokonce nechtěného, ale budeme usilovat vznikající problémy souvisící se ztrátou jakékoli nefunkčnosti řešit použitím správně zvolené metody či teorie. V nabídce je jich velká škála a je na zvážení, zda jsou jen marketingovým lákadlem, teorií, či skutečným přínosem.

Zdokonalování způsobů řízení často souvisí:
  • S principiálními otázkami o účelu či cílech podniku.
  • S existenčními otázkami o přežití na trhu z dlouhodobého hlediska.
  • S pragmatickými finančními otázkami o maximalizaci zisku.

Když se nad nimi hlouběji zamyslíme, přijdeme k poznání, že jsou navzájem propojené, dokonce závislé, řešení jedné závisí na úspěšném vyřešení druhé a současně je předpokladem pro zodpovězení té návazné. Správné fungování uvedené interakce by mělo být cestou ke zvyšování ziskovosti. V současnosti už totiž nestačí ziskovost jen udržovat na určité dosažené úrovni, kterou jsme zabezpečili například účelnou implementací informačního systému v podniku, či certifikátem potvrzujícím shodu systému řízení kvality s požadavky norem a podobně. Aby snaha o zvyšování ziskovosti nebyla jen fikcí s potenciálními vyhlídkami na zlepšení stavu v budoucnosti, ale i dosažitelnou realitou, je nutno existující metody řízení obohatit o nové, které žádoucí stav i zabezpečí. (Řeknete si, zase nějaká změna, ale vzpomeňme si na optimistickou myšlenku v úvodu.)
Teorie, kterou odborníci považují za převratnou na cestě za výrazným zvyšováním ziskovosti a současně i doporučují jako nejsrozumitelnější a zřejmě nejjednodušší aplikovatelnou metodu zvyšování výkonnosti podniku, je obsažena ve třech písmenech TOC (Theory of Constrains), označující se též jako teorie omezení. Její všeobecná charakteristika odpovídá určité filosofii o existenci omezení, konkrétně z tvrzení, že jakýkoli zvládnutelný systém je omezený v dosahování svých cílů víc o velmi malý počet omezení a že za každých okolností existuje aspoň jedno omezení.

Zvyšování výkonnosti systému se realizuje následujícím postupem kroků:
  1. Najděte skutečné omezení systému.
  2. Maximalizujte využití omezení pro dosažení nejlepších výsledků celého systému.
  3. Podřiďte všechny ostatní činnosti a procesy omezení.
  4. Je-li to potřebné, pro další zvýšení výkonnosti systému odstraňte současné omezení. Vznikne nové omezení v jiné části systému.
  5. Opakujte postup kroků 1 až 4.

Vychází z předpokladu, že lidé nejsou dokonalí, a jsou tedy omylní. Za předpokladu, že jejich chyby je možné popsat, pojmenovat, bude možné zjistit též příčiny jejich vzniku, pak bude velmi jednoduché nežádoucí chyby odstranit. Jde o to překonat strach z pojmenování nežádoucí skutečnosti pravým jménem, bez okolků, což často v podniku vyžaduje změnu myšlení. Takový přístup často působí i na podnikovou kulturu. V konečném důsledku by to však měl být jev absolutně samozřejmý, vždyť proč lhát sami sobě!
Otevřenost a upřímnost tedy musí být "esem", ne "černým Petrem" podniku. Je nutno se jen ztotožnit s tím, že když vznikne nějaká chyba, není to proto, že někdo něco nedokáže, ale špatná budou pravidla, rozdělení povinností či pravomocí. TOC proklamuje, že dobré principy a pravidla jsou ty, které respektují realitu.
Autorem teorie je Dr. E. M. Goldratt, který ji s oblibou prezentuje pomocí jednoduché analogie, v níž přirovnává společenství k řetězu. Tak jako spojovací články řetězu vytvářejí řetěz na přenos síly, tak i podnik má svůj řetěz, tvořený spojovacími články. K nim je možno zařadit výrobu, zásobování, odbyt apod. Všechny spojovací články svým úsilím produkují synergický efekt a naplňují stanovené cíle. V analogii je možno pokračovat dále. Když se zamyslíme nad silou, či pevností řetězu, budeme hledat nejslabší spojovací článek. Ten je totiž determinantou pevnosti celého řetězu a ten je třeba odstranit.
Podobně v podniku - jako systému - existuje vždy takový nejslabší článek - omezení, které mu zabraňuje dosáhnout vyšší stupeň výkonnosti (v kontextu s podnikem se někdy toto omezení označuje termínem "úzké místo").
K nejslabším spojovacím článkům v podnikovém systému zařazujeme tyto články:

Tabulka 1 Prvky podnikového systému

Výrobní zdroje (lidské, finanční, materiálové)

nedostatečná kapacita

Čas

nevyhovující čas dodávky, přípravy výroby

Marketing

nevyužitá kapacita, nedostatečné množství objednávek

Management

Špatné řízení, kontrola, rozhodování

Vnější omezení

podnikem neovlivnitelné (legislativa)

Vnitřní omezení

podnikem ovlivnitelné

Postoj lidí

stres, neochota, špatná komunikace a spolupráce


V rámci uplatňování principů TOC jde o tom, co nejvíc omezení identifikovat a následně co nejvíc odstranitelných omezení (větších či menších) odstranit. Každá investice by tedy měla být použita na odstranění či zlepšení prvku, který omezuje podnikové toky, a ne jako v klasickém přístupu vynakládat investice podle toho, jak kdo "silně křičí". Prakticky to znamená použít několik aplikací, které TOC nabízí. V zásadě se člení na tři oblasti (viz tab. 2).

Tabulka 2 Aplikace TOC

Aplikace základních dovedností při řešení základních nástrojů, systematické hledání logických odpovědí na tři otázky

Co změnit?

Co na tom změnit?

jak to udělat?

Aplikace základních nástrojů pro zlepšení manažerských dovedností při řešení

- každodenních problémů

- opakujících se problémů

- nedokončených řešení

atd.

Speciální aplikace pro řešení různých problémů

- ve výrobě,

- projektovém řízení,

- distribuci,

- marketingu

atd.


Cyklus neustálého zlepšování, který vede k vyšší výkonnosti podniku, je zabezpečen:
a) neustálým prověřováním odpovědí na otázky: co změnit, co na tom změnit a jak to udělat.

Co změnit?
Odpověď na tuto otázku je podmíněna dokonalou znalostí a analýzou všech úzkých míst, jakož i příčin jejich vzniku. Je snaha takovým poznáním definovat nejzávažnější omezení.

Co na tom změnit?
Poznání nejslabšího článku umožní najít, navrhnout spektrum řešení, kterým se nežádoucí jev odstraní, nebo aspoň zlepší, současně bychom ale měli zabezpečit, aby vybraný postup nápravy nezpůsobil následně jiný, více méně nežádoucí jev, tedy nové omezení. V takovém případě je třeba navržený postup modifikovat.
Na obhájení opodstatněnosti zavádění nových metod či teorií, směrujících ke zvyšování výkonnosti podniku postačují i základní nástroje. Je totiž faktem, že v nových podmínkách podniky jinou alternativu, jako nebát se změn, naopak brát je jako výzvy, nemají, jestli chtějí obstát, dokonce zvyšovat svoji výkonnost. Možná právě flexibilita podniků v reakcích na odhalená omezení, snaha o překonání nevyhovujících způsobů myšlení a tendence dělat jen správné věci a ne ty nesprávné - i když správným způsobem - jsou klíčem k úspěšnosti. I takto výstižně je možné argumentovat v rozhodování "pro" nebo "proti" TOC.

20 RAD K MAXIMALIZACI PRACOVNÍCH EFEKTŮ

Efektivní pracovník, bez ohledu na to, zda je manažer nebo výkonný, by měl neustále uvažovat nad lepší komunikací a personálními vztahy kolegů, vynálezy, inspiracemi, inovacemi, tvořivostí směrem k tomu, jak zvýšit racionalizaci, produktivitu a komplexní efektivnost práce.

Návrat do databanky zkušeností - potřebujete pomoct v personální práci v současné těžké situaci, když je na trhu hluboká recese? Vyzkoušeli jste už všechna tradiční doporučení personálních guru a stále je výkon ve Vaší firmě slabý a entuziazmus pracovníků žádný?
Jak by si poradil jednoduchý selský rozum, aby takovou (ne)efektivitu odstranil a lidi probral k lepším výkonům a nadšené práci?
V první řadě by se vrátil k desetiletým zkušenostem z minulosti a oprášil by vše dobré a využitelné, co tehdy fungovalo, a z toho by si vybral svůj zlatý tucet pravidel pro personál a přetavil i přizpůsobil ho na dnešní poměry. Příliš jednoduché? Ale funguje, jen je třeba vyzkoušet...

Elán mladosti spojit s rozumem sivých hlav - poznáte ve svém okolí i činorodé starobní důchodce, mozky bývalých generálních a personálních ředitelů? Není třeba je podceňovat a stojí za to si takovéto lidi vytipovat, sestavit z nich krátký seznam, navštívit je a požádat o dobrou radu. Využívat rady z minulosti a těžit z bohatství know-how našich předků je o mnoho levnější a lehčí, než dnes usilovat o nové výmysly, objevy a rady z kategorie toho, co už bylo vymyšlené.

Neobjevujme už jednou vymyšlené kolo, ale raději se ho naučme lépe otáčet.
Rady je třeba brát vážně nejen kvůli slušnosti a úctě k starším, ale hlavně kvůli bohatství seniorských zkušeností, které jsou nejen zlatou studní, ale i platinovou databankou i pro pragmatického personálního manažera.
Chce to jen dvě věci: vysbírat od těch lidí rady a vybrat z nich tu nejvhodnější v daném místě, čase, způsobu, lokalitě a předmětu byznysu.

Dva v jednom - obrátit se s žádostí o pomoc v některých radách proti krízi na zdánlivé vysloužilce, ale stále moudré a činorodé, je rozumné.
Požádat je o odborné stanovisko a osobní názor k řešení problému, má to svou logiku v tom, že právě jejich dlouholeté zkušenosti jsou vynikajícím zdrojem nápadů na zdokonalení vlastní protikrizové prevence a přípravy na eliminování jakýchkoli rizik - pracovních i osobních, kolektivních i individuálních.
Dva efekty v jednom - můžete v daném případě docílit tak, že potěšíte starého člověka zájmem o něho, čímž ho zmotivujete. Následně vyděláte na radě, kterou od něho můžete získat. Především proto, že starší a nejstarší lidé jsou obvykle fyzicky méně schopni než mladší.
Uvědomují si to a trénují o to víc i zachování mentální kvality a psychické zdatnosti. Proto jsou více v pohodě a dokážou myslet nesvázaně, ve volných liniích. Proto jsou zdokonaleni v tom, že díky své vlastní životní zkušenosti si umí výborně prakticky i pragmaticky vybrat ze záplavy informací a množství rad - právě ty své nejpodstatnější a nejúčinnější dvě - tři základní rady.
Právě vhodný nadhled mu často umožní vidět věci v nových souvislostech a nabídnout řešení, jaké máte doposud vy. I kdybyste to možná nečekali.

Rady a rozumy z minulosti použitelné v současnosti - dnešní zralý člověk zažil minulost a žije i přítomnost a může porovnávat časy dávno minulé se současností nových časů.
Univerzálním zdrojem hledání odpovědí na nové otázky i na poli jakékoliv práce, včetně personální práce a managementu lidských zdrojů, je porovnávání dobrých pracovních impulzů a zvyků z minulosti s těmi současnými.

Práce šlechtí, kultivuje a produkuje - kdysi lidé nemohli cestovat po světě kvůli ideologii a studené válce. Dnes nemohou znovu kvůli nedostatku financí. Kdysi byla u nás jen jedna strana, dnes jich máme přehršel.
Při té jedné straně měli tehdy všichni lidé práci, dnes při těch více stranách mají jen někteří lidé práci a statisíce jsou nedobrovolně bez práce.
Práce člověka chráni před pocitem zbytečnosti a prázdnotou duše. Je to nejdokonalejší cílevědomá činnost lidí, kterou dokážou dělat.

Koncentrace na to, co dokážeme ovlivnit - i přes jakékoliv rady a teze k lepšímu životu i zaručené protikrizové ochraně, obraně a obhajobě, vše může být úplně jinak než ta nejlépe míněná, nejlépe zformulovaná, nejúžasněji vyslovená a nejpřesvědčivěji odkomunikovaná rada.
Život je změna. Stále prudčejší, revolučnější, subjektivnější, dravější, bojovnější a nespravedlnější. Vždy záleží i na informačním vzhledu, úhlu pohledu, stupni rozhledu, pragmatickém nadhledu a mentálním přístupu i kvalitě odstupu v kontextu se způsobilostí život vnímat optimisticky nebo pesimisticky.
Základní rada k jakés - takés jistotě v labyrintě životních nejistot je sahat na dosažitelné a trápit se primárně jen nad věcmi, které dokážeme ovlivnit. Až sekundárně nad těmi ostatními, na čele s těmi - které ovlivnit nedokážeme.

Netradiční tip na nadčasové "protikrizové opatření" - dnešní příliš rychlý praktický životní styl a jeho bláznivě rychlé životní tempo přináší více peněz, vyšší rychlost, hrozivější a častější změny - ne však často vyšší kvalitu života.
Měli bychom proto co možná nejdříve začít celonárodní diskusi o nově potřebném svátku, aby mnoho pesimistických Čechů donutil zamyslet se nad sebou, pochopit skutečné lidské štěstí i prioritu rozumných tradičních lidských hodnot a přehodnotit jejich dosavadní mentální postoj a přístup k životu.

Dvacet rad k maximalizaci pracovních výsledků
  • pracoviště
    1. databanka: oprašte dobré nápady, vynálezy a osvědčené idey v personální práci z minulosti
    2. rady zdarma: poraďte se zadarmo se staršími manažery z řad odborníků z okruhu seniorů, kteří už nejsou aktívní a užívají si odpočinek v rámci podzimu života
    3. směr: důležitější než pracovat mnoho, je pracovat méně - současně však stále správným směrem (lépe myslet, neodbočovat na vedlejší kolej a přemýšlet na hlavní trati ke core businessu)
    4. král kapitálu: dodržujte úctu k nejcennějšímu kapitálu (lidé) a jediné neomezené strategické surovině (lidská invence a mozková kapacita). Králem kapitálu je člověk. Člověk jako živý organizmus znamená vždy více než stroj - neživý mechanizmus.
    5. výběr: kombinujte, zkoušejte a hledejte co nejvíce synergie, symbiózy, shody, koordinace
    6. zisk: přesvědčujte personál argumenty a motivujte potěšením, nedonucujte ho silou a strašením. Ze všech zisků firmy jsou nejcennější lidé, ze všech zisků člověka jsou nejpřesvědčivější psychické
    7. komunikace: komunikujte aktivně s personálem
    8. vzdělávání: vzdělávejte lidi stále, jinak vaše KNOW-HOW neporoste, ale zaspí a ztratí cenu (školení ke krízovému managementu, kreativnímu myšlení, managementu změny, invenčním vynálezům...)
    9. náklady: při snižování nákladů firmy šetřete na lidech až na posledním místě. Nešetřete na nesprávném místě, neboť stroj nahradíte lehce, ale člověka hůře.
    10. povzbuzení: povzbuzujte lidi a udržujte dobrou pracovní morálku, efektivní bojovou náladu a jasný signál v podnikové kultuře o tom, že krize je dočasný jev, který jednou pomine a znovu bude lépe. Vůdcové a lídři musí umět vzbuzovat naději.
  • život
    1. pravda: pravdivé slovo není vždy příjemné. Krutá pravda zní hůře než nejmilosrdnější lež!)
    2. šéf: milovaný a podřízenými oblíbený šéf nikdy nemá nejlepší výsledky (obvykle má slabší výkon než nemilovaný šéf)
    3. systém: neexistuje dokonalý systém, jen lepší a horší
    4. efektivnost: nejefektivnější zákon je ten, který je obvykle nejméně sociálně spravedlivý (Spravedlivý zákon nikdy není nejefektivnější),
    5. zákon kapitalismu: k trvalému bohatnutí menšiny je nutné stálé ochuzování většiny.
    6. logika trhu: jediným šéfem na trhu je zákazník
    7. dobrý obchod: dobrý obchod je tehdy, když je spokojený zákazník i prodejce (tzv. Win-Win systém, kde oba aktéři obchodu se cítí vítězi)
    8. polibek komunikace: hovořit je třeba stručně a jasně.
    9. čin: činy jsou lepší než jen slova
    10. MTP: Myšlenky tvoří produkty

 

 
 
P6 AKTUAL

 
ZE SBÍRKY ZÁKONŮ ČR VYBÍRÁME:

Částka číslo 78/2011 ze dne 22.7.2011
218. Zákon, kterým se mění zákon č. 549/1991 Sb., o soudních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
219. Zákon, kterým se mění zákon č. 191/1999 Sb., o opatřeních týkajících se dovozu, vývozu a zpětného vývozu zboží porušujícího některá práva duševního vlastnictví a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 64/1986 Sb., o České obchodní inspekci, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, ve znění pozdějších předpisů
220. Zákon, kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
221. Zákon, kterým se mění zákon č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší a o změně některých dalších zákonů (zákon o ochraně ovzduší), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních, ve znění pozdějších předpisů

Částka číslo 79/2011 ze dne 22.7.2011
222. Nařízení vlády o zavedení letního času v letech 2012 až 2016
223. Vyhláška o stanovení ochranných pásem I. stupně přírodních léčivých zdrojů minerální vody jímané vrty BJ 321 (pramen sv. Josef) a BJ 331 (pramen Jaroslava) v katastrálním území Luhačovice a vymezení konkrétních ochranných opatření

Částka číslo 80/2011 ze dne 27.7.2011
224. Úplné znění zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, jak vyplývá z pozdějších změn

Částka číslo 81/2011 ze dne 29.7.2011
225. Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 184/2009 Sb., o stanovení výše úhrad za zkoušky
226. Vyhláška o výši redukčních hranic pro stanovení výpočtového základu pro období od 30. září 2011 do 31. prosince 2011
227. Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstev obcí


Částka číslo 82/2011 ze dne 2.8.2011
228. Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 266/2009 Sb., o technických požadavcích na námořní zařízení, ve znění nařízení vlády č. 113/2010 Sb.

Částka číslo 83/2011 ze dne 5.8.2011
229. Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí, kterým se ukládá Dodatek č. 1 ke kolektivní smlouvě vyššího stupně
230. Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení dodatečných voleb do zastupitelstva obce
231. Sdělení Českého telekomunikačního úřadu o vydání cenového rozhodnutí

Částka číslo 84/2011 ze dne 10.8.2011
232. Nález Ústavního soudu ze dne 28. června 2011 sp. zn. Pl. ÚS 17/10 ve věci návrhu na zrušení § 3 odst. 9 zákona č. 201/1997 Sb., o platu a některých dalších náležitostech státních zástupců a o změně a doplnění zákona č. 143/1992 Sb., o platu a odměně za pracovní pohotovost v rozpočtových a v některých dalších organizacích a orgánech, ve znění pozdějších předpisů, ve znění zákona č. 418/2009 Sb.

Částka číslo 85/2011 ze dne 19.8.2011
233. Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 473/2008 Sb., o systému epidemiologické bdělosti pro vybrané infekce, ve znění vyhlášky č. 275/2010 Sb.
234. Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 221/2010 Sb., o požadavcích na věcné a technické vybavení zdravotnických zařízení a o změně vyhlášky Ministerstva zdravotnictví č. 51/1995 Sb., kterou se mění a doplňuje vyhláška Ministerstva zdravotnictví České republiky č. 49/1993 Sb., o technických a věcných požadavcích na vybavení zdravotnických zařízení, a mění vyhláška Ministerstva zdravotnictví České republiky č. 434/1992 Sb., o zdravotnické záchranné službě (vyhláška o požadavcích na věcné a technické vybavení zdravotnických zařízení)
235. Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstev obcí
236. Nález Ústavního soudu ze dne 12. července 2011 sp. zn. Pl. ÚS 9/08 ve věci návrhu na zrušení ustanovení čl. V bodu 1 věty druhé zákona č. 260/2002 Sb., kterým se mění zákon č. 191/1999 Sb., o opatřeních týkajících se dovozu, vývozu a zpětného vývozu zboží porušujícího některá práva duševního vlastnictví a o změně některých dalších zákonů, ve znění zákona č. 121/ /2000 Sb., zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 593/1992 Sb., o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 569/1991 Sb., o Pozemkovém fondu České republiky, ve znění pozdějších předpisů

 

 
 
CHYBOVAT ZNAMENÁ PLATIT

 
Srpen 2011

 

 

 

 

22. 8.

Pondělí (za sobotu 20. 8.)

Daně z příjmů – plátce

Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti sražených z mezd za červenec 2011

(§ 38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)

Sociální pojištění - OSVČ

Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za červenec 2011

(§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)

Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za červenec 2011

(§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)

Sociální pojištění –  zaměstnavatel

Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za červenec 2011

(§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezpečení)

Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za červenec 2011

(§ 9 odst. 3 a 4 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)

Zdravotní pojištění – zaměstnavatel

Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za červenec 2011

(§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na zdravotní pojištění)

Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za červenec 2011

(§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na zdravotní pojištění)

 

 

25. 8.

Čtvrtek

 

 

DPH

Podání přiznání k DPH a její zaplacení za červenec 2011 u plátců s měsíčním zdaňovacím obdobím

(§ 101 odst. 1 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)

E-podání souhrnného hlášení za červenec 2011, pokud plátce dodal zboží jinam do EU, poskytl službu osobě registrované k DPH jinde v EU, přemístil do jiného státu EU obchodní majetek nebo byl „prostřední osobou“ v třístranném obchodu

(§ 102 odst. 4, 5 a 6 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)

 

31. 8.

Středa

Daně z příjmů- plátce

Odvod „srážkové“ daně sražené v červenci 2011 a hlášení plátce daně o této dani sražené zahraničním poplatníkům (vyjma příjmů ze zaměstnání do 5 000 Kč)

(§ 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)

Odvod zajištění daně sraženého v červenci 2011 ze stanovených příjmů ze zdroje v ČR zahraničního poplatníka a hlášení plátce daně o zajištění daně

(§ 38e odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)

Daň z nemovitostí

Odvod první ze dvou splátek (á 50 %) daně na rok 2011 (u poplatníků provozujících zemědělskou výrobu a chov ryb, pokud daň přesahuje 5.000 Kč)

(§ 15 odst. 1 písm. a) zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitostí)


Září 2011

8. 9.

Čtvrtek

Zdravotní pojištění – OSVČ

Odvod zálohy na zdravotní pojištění OSVČ za srpen 2011

(§ 7 odst. 2  zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)

 

15. 9.

Čtvrtek

Daně z příjmů

Odvod čtvrtletní zálohy na rok 2011 (á 25 %), přesáhla-li daň za rok 2010 150.000 Kč a zdaňovacím obdobím je kalendářní rok

(§ 38a odst. 4 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)

f

 

 

20. 9.

Úterý

Daně z příjmů – plátce

Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti sražených z mezd za srpen 2011

(§ 38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)

Sociální pojištění - OSVČ

Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za srpen 2011

(§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)

Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za srpen 2011

(§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)

Sociální pojištění –  zaměstnavatel

Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za srpen 2011

(§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezpečení)

Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za srpen 2011

(§ 9 odst. 3 a 4 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)

Zdravotní pojištění – zaměstnavatel

Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za srpen 2011

(§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na zdravotní pojištění)

Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za srpen 2011

(§ 25 odst. 3 zákona č. 592/92 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)

 

 
 
EKONOMIKA

 
Název krajiny Název měny Měna 19.7. 20.7. 21.7. 22.7. 25.7. 26.7. 27.7. 28.7.
Austrálie dolar AUD 18,448 18,53 18,409 18,442 18,409 18,453 18,564 18,724
Brazílie real BRL 11,009 11,039 10,995 10,925 10,938 10,986 10,816 10,857
Bulharsko lev BGN 12,521 12,524 12,471 12,48 12,469 12,454 12,417 12,381
Čína renminbi CNY 2,676 2,671 2,657 2,631 2,631 2,615 2,61 2,636
Dánsko koruna DKK 3,284 3,286 3,275 3,275 3,272 3,268 3,259 3,251
EMU euro EUR 24,49 24,495 24,405 24,41 24,39 24,36 24,29 24,215
Filipíny peso PHP 40,366 40,356 40,199 39,999 40,004 39,861 39,927 40,252
Hongkong dolar HKD 2,218 2,213 2,2 2,177 2,177 2,161 2,158 2,179
Chorvatsko kuna HRK 3,291 3,285 3,274 3,27 3,265 3,271 3,255 3,245
Indie rupie INR 38,864 38,786 38,524 38,245 38,2 38,097 38,138 38,522
Indonesie rupie IDR 2,023 2,02 2,009 1,989 1,99 1,979 1,981 1,998
Japonsko jen JPY 21,908 21,861 21,755 21,633 21,685 21,557 21,598 21,844
Jihoafrická rep. rand ZAR 2,482 2,499 2,504 2,507 2,504 2,518 2,527 2,534
Jižní Korea won KRW 1,632 1,634 1,626 1,613 1,606 1,601 1,601 1,615
Kanada dolar CAD 18,093 18,208 18,129 17,874 17,933 17,878 17,828 17,907
Litva litas LTL 7,093 7,094 7,068 7,07 7,064 7,055 7,035 7,013
Lotyšsko lat LVL 34,527 34,534 34,402 34,414 34,386 34,344 34,25 34,125
Maďarsko forint HUF 9,017 9,101 9,11 9,151 9,064 9,109 9,057 9,029
Malajsie ringgit MYR 5,752 5,752 5,725 5,702 5,705 5,696 5,714 5,759
Mexiko peso MXN 1,477 1,48 1,472 1,461 1,454 1,449 1,445 1,457
MMF SDR XDR 27,527 27,486 27,302 27,219 27,213 27,09 27,061 27,194
Norsko koruna NOK 3,115 3,138 3,139 3,143 3,139 3,14 3,13 3,135
Nový Zéland dolar NZD 14,727 14,745 14,71 14,684 14,675 14,699 14,694 14,808
Polsko zlotý PLN 6,078 6,135 6,108 6,13 6,1 6,085 6,064 6,03
Rumunsko nové leu RON 5,752 5,764 5,734 5,767 5,741 5,757 5,741 5,698
Rusko rubl RUB 61,605 61,659 61,474 61,178 61,226 61,056 61,222 61,452
Singapur dolar SGD 14,219 14,198 14,147 14,043 14,049 13,996 13,987 14,101
Švédsko koruna SEK 2,653 2,671 2,681 2,689 2,678 2,685 2,68 2,669
Švýcarsko frank CHF 21,102 21,027 20,861 20,706 21,09 20,944 20,972 21,161
Thajsko baht THB 57,787 57,65 57,331 56,919 56,998 56,662 56,524 57,106
Turecko nová lira TRY 10,405 10,392 10,242 10,085 9,866 9,826 9,947 10,11
USA dolar USD 17,293 17,24 17,145 16,964 16,96 16,831 16,813 16,98
Velká Británie libra GBP 27,866 27,816 27,753 27,655 27,64 27,608 27,506 27,708
Izrael šekel ILS 5,025 5,048 5,013 4,992 4,982 4,954 4,942 4,945

Název krajiny Název měny Měna 29.7. 1.8. 2.8. 3.8. 4.8. 5.8. 8.8. 9.8.
Austrálie dolar AUD 18,534 18,521 18,528 18,247 18,05 17,915 17,62 17,309
Brazílie real BRL 10,794 10,839 10,865 10,872 10,874 10,8 10,655 10,479
Bulharsko lev BGN 12,368 12,353 12,385 12,409 12,43 12,401 12,37 12,383
Čína renminbi CNY 2,636 2,605 2,656 2,638 2,654 2,661 2,644 2,64
Dánsko koruna DKK 3,247 3,243 3,253 3,261 3,264 3,256 3,248 3,251
EMU euro EUR 24,19 24,16 24,23 24,29 24,31 24,255 24,195 24,22
Filipíny peso PHP 40,254 39,967 40,586 40,193 40,347 40,24 39,919 39,943
Hongkong dolar HKD 2,177 2,151 2,194 2,177 2,19 2,195 2,179 2,174
Chorvatsko kuna HRK 3,252 3,252 3,259 3,263 3,266 3,257 3,244 3,248
Indie rupie INR 38,386 38,026 38,62 38,302 38,35 38,301 37,858 37,548
Indonesie rupie IDR 1,996 1,981 2,019 2,002 2,01 2,012 2 1,987
Japonsko jen JPY 21,869 21,796 22,106 22,026 21,454 21,8 21,836 21,965
Jihoafrická rep. rand ZAR 2,517 2,515 2,53 2,513 2,491 2,471 2,441 2,335
Jižní Korea won KRW 1,609 1,599 1,627 1,6 1,609 1,605 1,57 1,558
Kanada dolar CAD 17,844 17,616 17,789 17,685 17,578 17,45 17,247 17,119
Litva litas LTL 7,006 6,997 7,017 7,035 7,041 7,025 7,007 7,014
Lotyšsko lat LVL 34,099 34,062 34,165 34,245 34,278 34,186 34,101 34,151
Maďarsko forint HUF 8,963 9,019 8,968 8,918 8,936 8,85 8,834 8,814
Malajsie ringgit MYR 5,72 5,704 5,78 5,72 5,731 5,693 5,634 5,613
Mexiko peso MXN 1,444 1,439 1,449 1,437 1,432 1,424 1,401 1,365
MMF SDR XDR 27,124 26,982 27,313 27,239 27,415 27,314 27,116 27,197
Norsko koruna NOK 3,126 3,141 3,169 3,162 3,14 3,115 3,115 3,094
Nový Zéland dolar NZD 14,66 14,772 14,879 14,692 14,504 14,35 14,115 13,974
Polsko zlotý PLN 6,035 6,067 6,012 6,03 6,031 5,997 5,973 5,913
Rumunsko nové leu RON 5,702 5,724 5,713 5,758 5,769 5,718 5,704 5,682
Rusko rubl RUB 61,21 60,803 61,38 61,05 61,057 60,523 60,585 57,141
Singapur dolar SGD 14,076 13,966 14,181 14,051 14,057 14,04 13,971 13,972
Švédsko koruna SEK 2,668 2,682 2,689 2,672 2,656 2,634 2,622 2,629
Švýcarsko frank CHF 21,189 21,429 21,932 22,005 22,071 22,365 22,3 22,872
Thajsko baht THB 56,894 56,433 57,355 57,025 57,257 57,362 56,973 56,689
Turecko nová lira TRY 10,09 10,018 10,035 9,982 9,9 9,877 9,739 9,623
USA dolar USD 16,963 16,762 17,099 16,974 17,083 17,134 17,009 16,976
Velká Británie libra GBP 27,649 27,463 27,792 27,82 27,896 27,911 27,841 27,738
Izrael šekel ILS 4,941 4,911 4,953 4,897 4,892 4,85 4,798 4,764

Název krajiny Název měny Měna 10.8. 11.8. 12.8. 15.8. 16.8. 17.8. 18.8. 19.8.
Austrálie dolar AUD 17,337 17,435 17,547 17,685 17,683 17,847 17,758 17,755
Brazílie real BRL 10,476 10,481 10,506 10,608 10,6 10,696 10,644 10,67
Bulharsko lev BGN 12,315 12,363 12,365 12,434 12,468 12,49 12,485 12,515
Čína renminbi CNY 2,612 2,674 2,656 2,659 2,661 2,642 2,661 2,662
Dánsko koruna DKK 3,233 3,245 3,247 3,265 3,274 3,279 3,278 3,286
EMU euro EUR 24,085 24,18 24,185 24,32 24,385 24,43 24,42 24,475
Filipíny peso PHP 39,459 40,189 39,801 40,069 40,059 39,751 39,98 39,897
Hongkong dolar HKD 2,148 2,192 2,177 2,18 2,179 2,166 2,18 2,181
Chorvatsko kuna HRK 3,231 3,242 3,244 3,263 3,268 3,275 3,27 3,272
Indie rupie INR 37,04 37,69 37,422 37,476 37,416 37,242 37,173 37,19
Indonesie rupie IDR 1,966 2,003 1,986 1,991 1,991 1,978 1,991 1,99
Japonsko jen JPY 21,924 22,328 22,177 22,131 22,147 22,06 22,182 22,245
Jihoafrická rep. rand ZAR 2,355 2,339 2,362 2,365 2,364 2,378 2,374 2,37
Jižní Korea won KRW 1,552 1,577 1,573 1,575 1,583 1,579 1,578 1,565
Kanada dolar CAD 17,042 17,161 17,199 17,232 17,216 17,243 17,225 17,239
Litva litas LTL 6,975 7,003 7,004 7,044 7,062 7,075 7,072 7,088
Lotyšsko lat LVL 33,961 34,09 34,097 34,292 34,384 34,452 34,419 34,511
Maďarsko forint HUF 8,815 8,736 8,846 8,968 8,992 9,065 8,975 8,992
Malajsie ringgit MYR 5,577 5,703 5,655 5,698 5,697 5,671 5,698 5,707
Mexiko peso MXN 1,383 1,369 1,381 1,386 1,381 1,389 1,378 1,389
MMF SDR XDR 26,855 27,329 27,163 27,245 27,287 27,204 27,346 27,345
Norsko koruna NOK 3,083 3,092 3,088 3,09 3,1 3,133 3,129 3,114
Nový Zéland dolar NZD 14,012 13,934 14,04 14,086 14,064 14,149 14,122 14,058
Polsko zlotý PLN 5,873 5,796 5,826 5,849 5,862 5,91 5,881 5,864
Rumunsko nové leu RON 5,646 5,623 5,646 5,708 5,703 5,753 5,733 5,737
Rusko rubl RUB 57,229 57,537 58,217 58,818 58,944 58,887 58,32 58,375
Singapur dolar SGD 13,805 14,044 14 14,092 14,093 14,05 14,006 14,07
Švédsko koruna SEK 2,609 2,601 2,618 2,62 2,636 2,665 2,666 2,654
Švýcarsko frank CHF 23,038 23,039 22,013 21,459 21,781 21,42 21,402 21,575
Thajsko baht THB 56,099 57,035 56,686 56,824 56,879 56,521 56,87 57,066
Turecko nová lira TRY 9,562 9,546 9,533 9,579 9,524 9,555 9,561 9,521
USA dolar USD 16,762 17,096 16,969 16,993 16,981 16,874 16,996 17,014
Velká Británie libra GBP 27,235 27,617 27,594 27,731 27,757 27,839 28,05 28,136
Izrael šekel ILS 4,766 4,779 4,799 4,822 4,801 4,797 4,764 4,762

 

 
 
NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE

 
Poradce, měsíčník nejenom pro podnikatele, č. 12-13/2011
  • Zákon o spotřebních daních s komentářem

Daně účetnictví - vzory a případy (DÚVaP) - měsíčník, č. 7-8/2011
  • Vnitropodnikové směrnice pro podnikatele

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále - (DaÚ) - měsíčník, č.7-8/2011
  • Spotřební daně - novela
  • Přenos daňové povinnosti
  • Přiznání chybné výše daně
  • Účtování o dlouhodobém majetku
  • Služební automobil i pro soukromé účely

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále - (PaM) - měsíčník, č. 7-8/2011
  • Vnitropodnikové směrnice
  • Zvýšení důchodového věku za hranici 70 let - změny
  • Vyrovnávací příspěvek v těhotenství
  • Odvolání vedoucího zaměstnance - nárok na odstupné
  • Manažerské a obchodní smlouvy - zákaz konkurence
  • Přestupky a jiné správní delikty

Poradce Veřejné Správy - (PVS) - měsíčník, č. 7-8/2011
  • Nový seznam nemocí z povolání
  • Opravné položky z daňového hlediska
  • Srážky ze mzdy
  • Pracovněprávní vztahy absolventů škol
  • Práce mladistvých

1 000 řešení - dvouměsíčník, nadstavba měsíčníků Poradce, DaÚ, PaM a DÚVaP, č. 4/2011
  • Čerpání dovolené
  • Pracovní právo
  • Daně
  • Účetnictví

Zisk - měsíčník, č. 7-8/2011
  • Jak uspět s novým produktem
  • Ambice žen prý vyžadují oběti
  • Chceš být šťastný? Tak nebuď nešťastný!
  • Proč kancelář není ideálním místem pro práci
  • Benchmarking a zvyšování výkonnosti firmy
  • Štíhlá výroba - principy aplikace
  • Jak znásobit vaši marketingovou komunikaci
  • Kde budete za 5 roků

PŘIPRAVUJEME

Poradce č. 1/2012 (VIII/2011)
  • Zákon o platebním styku - komentář

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále - (DaÚ) č. 9/2011 (VIII/2010)
  • Novela zákona o platebním styku
  • Novela zákona o daních z příjmů
  • Vstupní cena hmotného a nehmotného majetku
  • Pohoštění obchodních partnerů
  • Reverse - charge
  • Opravné položky v účetnictví a daních z příjmů
  • Zahrnout automobil do ochodního majetku?
  • Novela zákoníku práce

Práce a mzdy bez chyb, pokut a penále - (PaM) č. 9/2011 (VIII/2011)
  • Rekvalifikace
  • Insolvenční zákon - novela
  • Zákon o daních z příjmů - novela
  • Zákon o důchodovém pojištění - novela
  • Podmínky pro splácení dluhů v sociální pojišťovně
  • Stravování zaměstnanců
  • Pracovní smlouva

Poradce veřejné správy - (PVS) č. 9/2011 (VIII/2010)
  • Pedagogičtí pracovníci - právní postavení
  • Zákon o účetnictví - novela
  • Zrušení registrace k DPH u veřejnoprávních subjektů
  • Etická výchova ve školách
  • Stres na pracovišti
  • Oprava základu daně
  • Vyhodnocení rozpočtového hospodaření

RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY NA VŠECH UVEDENÝCH TELEFONNÍCH ČÍSLECH
OBJEDNÁVKY VYSTAVUJEME DO 48 HODIN

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
 
   
 
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 51548/L.

 

 


V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu s předmětem NEPOSÍLAT na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.

Copyright (c) ExiCon, s. r. o., 2011
Untitled Page