Em@ilové noviny

 

č. 20/2019

29.11.2019

 

 
 
 Téma novin 
 P6 aktual 
 Chybovat znamená platit 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Horká témata 
 Kontakty 

Služby, které najdete jen u nás:
  • aktuální a rychlé informace
    (změny zákonů a předpisů) z oblastí daní, účetnictví, mezd, odvodů;
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákaznickém oddělení;
  • možnost rychlého objednání
    publikací (telefonicky, faxem, e-mailem, poštou);
  • rychlá dodávka (do 48 hodin)
    s minimálními reklamacemi;
  • uvádění nových produktů
    prostřednictvím mailingů a telemarketingu;
  • přibližování se k zákazníkovi
    prostřednictvím bezplatných odpovědí na otázky a e - mailových novin
 
Vážení čtenáři,

Konec roku se rychle blíží a s tím pro řadu poplatníků daně z příjmů FO povinnost podat daňové přiznání. Před vyplněním vlastního formuláře tiskopisu daňového přiznání k dani z příjmů FO za r. 2019, je třeba zjistit výši zdanitelných příjmů a k nim příslušných daňových výdajů. Jaký je správný postup? Čtěte v rubrice Témata novin pod názvem Daň z příjmů FO a PO a konec roku a v měsíčnících DaÚ 11-12/19, DÚVaP 8/19, DÚVaP 3/19, odborné tematické publikaci 100 otázek ZDP a DPH po novele a úplné znění zákona o daních z příjmů najdete v Aktualizace I/3.

Novelou zákona o daních z příjmů došlo letos k pozitivní změně pro některé poplatníky. O jakou změnu se jedná? Dočtete v rubrice Témata novin v příspěvku Paušální výdaje 2019 a nově pro rok 2020 a také v našich měsíčnících DÚVaP 1/20, DaÚ 7-8/19, 1000 ř. 9-10/19, Akt I/4, DaÚ 11-12/1019.

Pro každého jedince, který se snaží žít i pracovat naplno a podávat ty nejlepší fyzické i psychické výkony, je pro udržování pevného zdraví podstatnou schopností silná odolnost organismu. Jednou s možností, jak si udržet dobré zdraví je otužování. Jak při otužování postupovat, aby nám neuškodilo, ale prospělo? Čtěte příspěvek v rubrice Být dobrý nestačí pod názvem Voda jako přirozené prostředí anebo otužování jako vstupenka ke zdraví.

Přinášíme také přehled aktuálních tematických balíčků: Daň z příjmů FO a PO a konec roku, Paušální výdaje, Daňová přiznání za rok 2019, EET po novele, Úprava základu daně, Konec roku v účtárně.

Přejeme Vám ničím nerušené a poučné čtení a těšíme se na brzké setkání.

Andrea Súkeníková
odpovědná redaktorka
poradce@i-poradce.cz


TÉMATA ČÍSLA:

 

 
 
TÉMATA NOVIN

 
PŘÍJMY Z PRONÁJMU - DAŇOVÁ POVINNOST

Z pohledu daně z příjmů, upravené zákonem č. 586/1992 Sb., ve znění p.p., je nutné odlišit, zda se jedná o nájem u poplatníka FO nebo PO, protože postup zdanění se v obou případech poněkud liší. Je příjem z nájemného z pohledu daně z příjmů zdanitelným příjmem na straně pronajímatele? Pokud ano, jaké k němu lze uplatnit výdaje či náklady? Je výdaj či náklad na nájemné z pohledu nájemce daňově uznatelným nákladem?

 

Pronajímatel – FO

Pokud se jedná o pronajímatele, který je FO, potom příjem z nájemného:

  • představuje příjem ze samostatné činnosti podle § 7 ZDP, pokud předmět tohoto nájmu je součástí obchodního majetku poplatníka ve smyslu § 4 odst. 4 ZDP,
  • představuje příjem z nájmu podle § 9 ZDP, pokud předmět nájmu není součástí obchodního majetku poplatníka,
  • představuje ostatní příjem podle § 10 ZDP, pokud se jedná o příležitostný nájem movitých věcí.
  • Příjmy z příležitostného nájmu movitých věcí jsou osvobozeny od daně, pokud v úhrnu s ostatními příjmy podle § 10 odst. 1 písm. a) ZDP (tj. příjmy z příležitostných činností včetně příjmů ze zemědělské výroby, která není provozována podnikatelem a příjmů z provozu výroben elektřiny, ke kterému není vyžadována licence udělovaná Energetickým regulačním úřadem) nepřesáhnou ve zdaňovacím období částku 30 000 Kč.

 

Musí se ale jednat o nájem movitých věcí, nájem nemovitých věcí je vždy, i když je možné jej posoudit jako příležitostný, součástí příjmů podle § 7 nebo § 9 ZDP, a osvobození se na něj tedy nevztahuje. ZDP neupravuje blíže, co se rozumí pojmem „příležitostný nájem“, a v praxi bývají při výkladu tohoto pojmu problémy a spory se správci daně.

 

Vymezení obchodního majetku

Co se týká obchodního majetku, jeho vymezení v případě FO je obsaženo v § 4 odst. 4 ZDP. Obchodním majetkem poplatníka daně z příjmů FO se pro účely daní z příjmů rozumí část majetku poplatníka, o které bylo nebo je účtováno anebo je nebo byla uvedena v daňové evidenci. Dnem vyřazení určité složky majetku z obchodního majetku poplatníka se rozumí den, kdy poplatník o této složce majetku naposledy účtoval nebo ji naposledy uváděl v daňové evidenci.

Pokud tedy poplatník bude dosahovat příjmy z nájmu nemovité věci zahrnuté do obchodního majetku, tj. takové věci, o které bude účtovat nebo ji povede v daňové evidenci, bude se jednat o příjem podle § 7 odst. 2 písm. b) ZDP. Co se týká uplatněných výdajů, může je buď poplatník uplatnit v prokázané skutečné výši, anebo v paušální výši, která v souladu s § 7 odst. 7 písm. d) ZDP činí 30 % z příjmů z nájmu majetku zařazeného v obchodním majetku, nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 600 000 Kč. Doplňme, že do zdaňovacího období roku 2018 byla tato maximální částka pouze 300 000 Kč, na základě novely ZDP provedené zákonem č. 80/2019 Sb., byla tato maximální částka zvýšena na dvojnásobek.

Pokud poplatník uplatní výdaje v paušální výši, má se za to, že v částce těchto výdajů jsou zahrnuty veškeré výdaje poplatníka vynaložené v souvislosti s dosahováním příjmů ze samostatné činnosti. Poplatník, který uplatňuje výdaje tímto způsobem, je povinen vždy vést záznamy o příjmech a evidenci pohledávek vzniklých v souvislosti s činností, ze které plyne příjem ze samostatné činnosti. Vyplývá z toho tedy mimo jiné to, že takovýto poplatník není povinen vést účetnictví ani daňovou evidenci, eviduje pouze tyto konkrétně stanovené skutečnosti.

Z výše uvedených způsobů si poplatník může zvolit takový způsob, který je pro něj výhodnější; lze tedy předpokládat, že poplatník zvolí ten ze způsobů, který pro něj bude výhodnější, tj. povede k nižšímu základu daně, i když to samozřejmě nemusí být vždy pravidlem.

 

Příklad

Poplatník – FO – má příjmy z nájmu nebytových prostor. Budovu, ve které se tyto prostory nachází, má zahrnutou v obchodním majetku. Příjmy z tohoto nájmu činí za příslušné zdaňovací období 350 000 Kč. Proti tomu poplatník v daňové evidenci vykazuje související daňové výdaje ve výši 210 000 Kč.

Pokud by se poplatník rozhodl pro uplatnění paušálních výdajů, jejich výše by byla 30 % z příjmů, tj. 105 000 Kč. V tomto případě by tedy bylo výhodnější uplatnit skutečné výdaje a základ daně (dílčí základ daně) by činil 140 000 Kč.

Paušální výdaje poplatník nemusí nijak prokazovat či jinak dokládat, naopak, jsou to právě výdaje, které se nijak neprokazují a představují tak výrazné administrativní ulehčení.

Pokud se poplatník rozhodne pro tento způsob uplatnění výdajů, nelze jej zpětně měnit, tedy např. při podání dodatečného daňového přiznání, v důsledku daňové kontroly atd.

Co se týká uplatňování výdajů, je nutné upozornit na pravidlo, podle kterého musí poplatník u všech příjmů spadajících pod jeden dílčí základ daně postupovat stejně, tedy u všech příjmů uplatnit výdaje skutečné, nebo u všech výdaje paušální.

 

Příklad

Poplatník má příjmy z volné živnosti ve výši 700 000 Kč, k nim eviduje skutečné výdaje ve výši 520 000 Kč. Dále má příjmy z nájmu nemovité věci zahrnuté do obchodního majetku ve výši 100 000 Kč a související skutečné výdaje ve výši 15 000 Kč.

Je zřejmé, že v případě volné živnosti jsou výhodnější skutečné výdaje, paušální činí 60 % z příjmů, tedy 420 000 Kč, a v případě nájmu nemovité věci potom výdaje paušální. Takto, ale postupovat nelze, v obou případech se jedná o příjmy podle § 7 ZDP a způsob uplatnění výdajů musí být stejný. Vyšší jsou v tomto případě celkově výdaje skutečné, proto lze předpokládat, že budou zvoleny pro všechny příjmy výdaje skutečné.

Paušální výdaje může uplatňovat i poplatník, který vede účetnictví, tato skutečnost tomu nijak nebrání. Stejně tak může uplatňovat tyto výdaje poplatník, který je plátcem DPH.

Má-li poplatník v jednom zdaňovacím období různé druhy příjmů podle § 7 ZDP, u kterých uplatňuje daňové výdaje rozdílným procentem podle druhu příjmů, musí vést přesnou evidenci jednotlivých druhů příjmů tak, aby mohl uplatnit daňové výdaje procentem z příjmů v příslušné výši. To v podstatě znamená, že pokud bude mít poplatník kromě příjmů z nájmu majetku zahrnutého v obchodním majetku nějaké jiné příjmy podle § 7 ZDP, je povinen tyto příjmy vést odděleně, protože u všech ostatních příjmů se uplatňuje jiná výše paušálu (40, 60 nebo 80 %).

Pokud by se jednalo o nájem nemovité věci, která není zahrnuta v obchodním majetku, potom by se jednalo o příjem podle § 9 ZDP, tedy příjem z nájmu.

 

Z ustanovení § 9 odst. 1 ZDP vyplývá, že příjmy z nájmu, pokud nejde o příjmy uvedené v § 6 až 8 ZDP, jsou:

a)  příjmy z nájmu nemovitých věcí nebo bytů,

b)  příjmy z nájmu movitých věcí, kromě příležitostného pronájmu podle § 10 odst. 1 písm. a) ZDP.

Pokud plynou tyto příjmy manželům ze společného jmění manželů, zdaňují se jen u jednoho z nich, manželé mají možnost si zvolit, která z případných variant bude pro ně výhodnější.

 

Příklad

Manželé mají ve společném jmění garáž, kterou pronajmou na jeden den za částku 4 000 Kč. Nejedná se o garáž, která by byla zahrnuta do obchodního majetku. Manžel podniká a má příjmy ze samostatné činnosti podle § 7 ZDP, manželka pracuje a pobírá pouze příjmy podle § 6 ZDP celý rok od jednoho zaměstnavatele.

Jak již bylo uvedeno, tento příjem nelze považovat za ostatní příjem podle § 10 ZDP, i když se jedná o příležitostný nájem, v tomto případě se bude jednat o příjem podle § 9 ZDP.

Jelikož tento příjem plyne ze společného jmění manželů, zdaňuje se pouze u jednoho z nich a je na rozhodnutí manželů, u kterého to bude. Pokud by tento příjem zdanil manžel, zahrnul by jej do svého celkového základu daně (společně se základem daně ze samostatné činnosti) a jednalo by se o příjem, který bude zdaněn.

Pokud by ale příjem zdanila manželka, potom by se vycházelo z ustanovení § 38g odst. 2 ZDP, a vznikla by jí povinnost podat daňové přiznání pouze tehdy, kdyby další příjmy mimo příjmů podle § 6 ZDP přesáhly částku 6 000 Kč za zdaňovací období. Jelikož tato částka by nebyla dosažena, nevzniká manželce povinnost podat daňové přiznání, a tento příjem tak zůstane nezdaněn.

 

Základem daně

jsou opět příjmy snížené o výdaje vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení, tedy výdaje v prokázané, doložené výši.

 

Neuplatní-li poplatník výdaje prokazatelně vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů, může je uplatnit ve výši 30 % z těchto příjmů, nejvýše však do částky 600 000 Kč, do zdaňovacího období roku 2018 byla tato maximální částka pouze 300 000 Kč. Tento způsob uplatnění výdajů, stejně jako v případě příjmů podle § 7 ZDP, nelze zpětně měnit. I v tomto případě platí, že při uplatňování všech příjmů podle § 9 ZDP musí poplatník postupovat stejně, tedy u všech skutečné výdaje, nebo u všech paušální výdaje.

 

Uplatní-li poplatník výdaje paušálně

jsou v částkách výdajů zahrnuty veškeré výdaje poplatníka vynaložené v souvislosti s dosahováním příjmů z nájmu podle § 9 ZDP. Poplatník, který uplatňuje výdaje paušálně, je povinen vždy vést záznamy o příjmech a evidenci pohledávek vzniklých v souvislosti s nájmem. Ani v tomto případě tedy jiná evidence stanovena není.

 

Příklad

Poplatník pronajímá chatu, kterou nemá zahrnutou v obchodním majetku. Příjmy z nájmu tak představují příjem podle § 9 ZDP. Za příslušné zdaňovací období dosáhl příjmů z nájmu ve výši 280 000 Kč, související skutečné daňové výdaje představují částku 53 000 Kč.

Pokud by poplatník uplatňoval výdaje paušální, činily by 30 % z dosažených příjmů, tedy 84 000 Kč. Tato varianta by pro poplatníka byla výhodnější, a proto lze předpokládat, že by poplatník na tuto alternativu přistoupil, navíc nemusí nic prokazovat a obávat se případného zpochybnění některých výdajů ze strany správce daně, např. při daňové kontrole. Základ daně by tak činil 196 000 Kč.

 

Příklad

Poplatník pronajímá nemovité věcí, které nemá zahrnuté v obchodním majetku. Příjmy z nájmu tak představují příjem podle § 9 ZDP. Za příslušné zdaňovací období dosáhl příjmů z nájmu ve výši 4 800 000 Kč, související skutečné daňové výdaje představují částku 1 150 000 Kč.

Pokud by poplatník uplatňoval výdaje paušální, činily by 30 % z dosažených příjmů, tedy 1 440 000 Kč. Tato varianta by pro poplatníka byla výhodnější než uplatňovat skutečné výdaje ve výši 1 150 000 Kč. Ovšem maximální výše paušálních výdajů činí 600 000 Kč a proto budou v tomto případě výhodnější skutečné výdaje ve výši 1 150 000 Kč, protože paušální nelze uplatnit vyšší než 600 000 Kč. Základ daně by tak činil 3 650 000 Kč.

 

Vedení daňové evidence

Protože vedení daňové evidence je povinné pro poplatníky daně ze samostatné činnosti, ZDP také upravuje speciálně, co musí vést poplatníci s příjmy podle § 9 ZDP. Poplatníci mající příjmy z nájmu a uplatňující u těchto příjmů skutečné výdaje vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení vedou:

  • záznamy o příjmech a výdajích vynaložených na dosažení, zajištění a udržení příjmů v časovém sledu,
  • evidenci hmotného majetku, který lze odpisovat,
  • evidenci o tvorbě a použití rezervy na opravy hmotného majetku, pokud ji vytvářejí,
  • evidenci o pohledávkách a dluzích ve zdaňovacím období, ve kterém dochází k ukončení nájmu,
  • mzdové listy, pokud vyplácejí mzdy.

 

Pokud se však poplatníci rozhodnou vést účetnictví, přestože k tomu nejsou podle účetních předpisů povinni, pak postupují podle těchto předpisů, jestliže takto postupovali po celé zdaňovací období. Přitom se movitý i nemovitý majetek, o kterém je účtováno, nepovažuje za obchodní majetek ve smyslu daně z příjmů fyzických osob. Tato úprava vyplývá z ustanovení § 9 odst. 6 ZDP.

 

Příjmy z pronájmu se v daňovém přiznání poplatníků FO vykazují v příloze č. 2. V rámci této přílohy musí poplatník nejdříve označit, zda uplatňuje výdaje v paušální výši a zda dosáhl příjmů ze společného jmění manželů. Příjmy z pronájmu budou vykázány na řádku č. 201, na řádku č. 201a se samostatně vykážou příjmy z pronájmu nemovitých věcí, tyto příjmy ale budou současně uvedeny na řádku č. 201. související výdaje na řádku č. 202.

 

V této příloze se uvádějí také příjmy z nájmu se zdrojů v zahraniční, a to po přepočtu na Kč.

V souladu s § 38ZDP se postupuje tak, že:

  • pokud se jedná o poplatníka, který vede účetnictví, použije se pro přepočet kurz devizového trhu vyhlášený ČNB, který je uplatňován v účetnictví,
  • pokud se jedná o poplatníka, který nevede účetnictví, použije se jednotný kurz stanovený podle § 38 odst. 1 ZDP, jestliže se nepoužijí kurzy devizového trhu vyhlášené ČNB uplatňované v účetnictví.

 

V případě, že se jedná o příjmy dosažené dvěma a více poplatníky z titulu spoluvlastnictví k věci, potom společné výdaje vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení se rozdělují mezi poplatníky podle jejich spoluvlastnických podílů nebo podle poměru dohodnutého ve smlouvě.

V případě dílčího základu daně je možné vykázat i daňovou ztrátu, vyplývá to z úpravy § 5 odst. 3 ZDP. Základ daně případně daňová ztráta je součástí řádku č. 39 daňového přiznání, tedy celkového základu daně poplatníka.

 

Pokud příjmy z pronájmu představují příjmy ze samotné činnosti podle § 7 ZDP, budou v daňovém přiznání součástí přílohy č. 1, v případě, že se bude jednat o příležitostný pronájem a tedy ostatní příjmy podle § 10 ZDP, budou tyto příjmy součástí přílohy č. 2, tedy společné přílohy s příjmy podle § 9 ZDP: K tomu ale doplňme, že do daňového přiznání se neuvádějí příjmy osvobozené od daně, pokud by tedy tyto příjmy splňovali osvobození podle § 10 odst. 3 písm. a) ZDP, tedy do částky 30 000 Kč, do daňového přiznání by se neuváděli.

 

(Více již najdete v měsíčnících DaÚ 11-12/19, DÚVaP 8/19, DÚVaP 3/19, odborné tematické publikaci 100 otázek ZDP a DPH po novele a v Aktualizaci I/3)

 



PAUŠÁLNÍ VÝDAJE 2019 A NOVĚ PRO ROK 2020

Příspěvek rozebírá uplatnění různých forem paušálu podle jednotlivých ustanovení zákona o daních z příjmů. Lze jej využít jednak v rámci daňového přiznání poplatníka daně z příjmů fyzických osob za zdaňovací období 2019 a rovněž při postupu poplatníka v roce 2020 při aplikaci paušálních výdajů. Jak upravit základ daně při přechodu na paušální výdaje? Může poplatník, který vede účetnictví uplatnit paušální výdaje? Pozornost je především zaměřena na uplatnění paušálních výdajů stanovených procentem z příjmů dle § 7 odst. 7 a § 9 odst. 4 ZDP ve znění zákona č. 80/2019 Sb. Uvádíme zde výhody a nevýhody uplatnění paušálních výdajů, a různé souvislosti spojené s uplatněním paušálních výdajů – např. odpisování hmotného majetku, finanční leasing, prodej majetku při uplatnění paušálních výdajů, přechod ze skutečných výdajů na paušální výdaje a naopak. Na příkladech se rovněž zabýváme úpravou základu daně v souvislosti s přechodem ze skutečných výdajů na paušální výdaje a naopak.

 

Další oblastí, kterou uvádíme, je uplatnění paušálních výdajů na dopravu a stanovení daně paušální částkou. Stručně se rovněž zmiňujeme o možnosti stanovit paušální výdaje u cestovních náhrad, u náhrad za opotřebení vlastních věcí využitých zaměstnancem při práci z domova a při stanovení náhrad na údržbu osobních ochranných pracovních prostředků.

 

1. Uplatnění paušálních výdajů

Zákonem č. 80/2019 Sb. došlo k pozitivní změně pro poplatníky se zdanitelnými příjmy dle § 7 a § 9 ZDP vyššími než 1 milion Kč. Legislativní změna spočívá ve zvýšení limitní výše příjmů pro uplatnění příslušného procenta paušálních výdajů (80 %, 60 %, 40 % a 30 %) z dosavadního 1 milionu Kč na 2 miliony Kč. V důsledku této skutečnosti bude řada poplatníků zvažovat v roce 2019 přechod z vedení daňové evidence na uplatnění paušálních výdajů. Půjde i o podnikatele (pronajímatele), kteří v návaznosti na negativní dopady zákona č. 170/2017 Sb. přešli v roce 2018 z dosud uplatňovaných paušálních výdajů na vedení daňové evidence (§ 7 ZDP) resp. na vedení záznamů o příjmech a výdajích (§ 9 ZDP), a kteří v důsledku zákona č. 80/2019 Sb. se navrátí zpět k výhodnějšímu uplatnění paušálních výdajů. V této kapitole si rozebereme postup při uplatnění paušálních výdajů, ukážeme si výhody a nevýhody paušálních výdajů a na příkladech se zamyslíme nad důsledky legislativní změny vyplývající ze zákona č. 80/­2019 Sb.

 

1.1   Možnosti uplatnění paušálních výdajů

Pokud poplatník uplatňuje prokazatelné výdaje, pak klíčovým pro posouzení daňové uznatelnosti výdajů (nákladů) je jejich souvislost s dosažením, zajištěním a udržením zdanitelných příjmů. V § 24 odst. 2 ZDP je obsažen výčet výdajů, které jsou také výdaji vynaloženými na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů, přičemž tento výčet není úplný a u příslušného vynaloženého výdaje musí poplatník sledovat další doplňující podmínky pro daňovou uznatelnost dle příslušných ustanovení ZDP. V § 25 ZDP je uveden výčet výdajů, které zejména nelze uznat za výdaje vynaložené k dosažení, zajištění a udržení příjmů.

 

Ve smyslu znění § 7 odst. 7 ZDP může namísto výdajů prokazatelně vynaložených na dosažení, zajištění a udržení příjmů uplatnit paušální výdaje (výdaje stanovené procentem z dosažených zdanitelných příjmů), poplatník s příjmy podle § 7 odst. 1 písm. a) až c) a odst. 2 ZDP. Jedná se o následující příjmy:

-        příjem ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství [písm. a)]

-        příjem ze živnostenského podnikání [písm. b)]

-        příjem z jiného podnikání, ke kterému je potřeba podnikatelské oprávnění [písm. c)]

-        příjem ze samostatné činnosti vymezené v § 7 odst. 2 ZDP

 

Paušální výdaje lze dále uplatnit:

-        u příjmu z nájmu dle § 9 odst. 4 ZDP

-        u příjmu ze zemědělské výroby a lesního a vodního hospodářství, která není provozována podnikatelem a je zdaňována podle § 10 odst. 1 písm. a) ZDP.

 

1.2   Zásady uplatnění paušálních výdajů

Poplatník daně z příjmů fyzických osob s příjmy podle § 7 odst. 1 písm. a) až c) a odst. 2 anebo s příjmy dle § 9 ZDP, resp. poplatník s příjmy ze zemědělské výroby a lesního a vodního hospodářství zdaňované podle § 10 odst. 1 písm. a) ZDP, se může kdykoliv rozhodnout, a namísto výdajů prokazatelně vynaložených na dosažení, zajištění a udržení příjmu uplatnit výdaje procentem z příjmů.

Pokud poplatník hodlá uplatnit paušální výdaje procentem z příjmů u jednoho z druhu příjmů dle § 7 odst. 1 písm. a) až c) a odst. 2 ZDP, musí podle pokynu GFŘ č. D-22 k § 7 odst. 7 ZDP uplatnit paušální výdaje ke všem druhům příjmů, které má podle § 7 odst. 1 písm. a) až písm. c) a odst. 2 ZDP, které tvoří jeden dílčí základ daně, s výjimkou uvedenou v § 12 ZDP, kdy musí uplatnit daňové výdaje ze všech druhů příjmů ve skutečné výši.

 

Pokud však má poplatník příjmy dle § 7 odst. 1 písm. d) ZDP (podíl společníka veřejné obchodní společnosti nebo komplementáře komanditní společnosti na zisku) a kromě těchto příjmů má další příjmy podle § 7 odst. 1 písm. a) až c) a odst. 2 ZDP, může u těchto dalších příjmů uplatnit paušální výdaje, zatímco k podílu na zisku společníka veřejné obchodní společnosti a k podílu na zisku komplementáře na komanditní společnosti paušální výdaje uplatnit nemůže, i když se jedná o jeden dílčí základ daně dle § 7 ZDP.

 

Příjmy z činnosti poplatníka, kterou poplatník vykonává bez podnikatelského oprávnění, přestože k této činnosti je potřeba podnikatelské oprávnění, jsou začleněny pod § 7 odst. 1 písm. c) ZDP a poplatník může v souladu s § 7 odst. 7 ZDP uplatnit k těmto příjmům výdaje pouze ve výši 40 % z těchto příjmů, maximálně ve výši stanovené zákonem (půjde například o situaci, kdy poplatník nemá k dispozici živnostenské oprávnění a provádí podnikání „na černo“; v tomto případě nemůže uplatnit paušální výdaje ve výši 60 % z dosažených příjmů, ale jen 40 % příjmů).

 

Poplatník, který uplatňuje daňové výdaje procentem z dosažených příjmů (paušální výdaje) podle § 7 odst. 7 a 8 ZDP, nemá majetek zahrnutý v obchodním majetku. Majetek lze do obchodního majetku zahrnout pouze při vedení daňové evidence anebo při vedení účetnictví. Datum přechodu z uplatňování výdajů v prokazatelné výši na uplatňování výdajů procentem z příjmů je u poplatníka, který dosud vedl daňovou evidenci, i s datem vyřazení majetku z obchodního majetku.

 

V ustanovení § 7 odst. 7 ZDP se uvádí, že způsob uplatnění výdajů podle tohoto odstavce nelze zpětně změnit. Pokud tedy poplatník uplatní v řádném daňovém přiznání daňové výdaje procentem z příjmů podle § 7 odst. 7 zákona, nemůže v dodatečném daňovém přiznání změnit způsob uplatnění výdajů a přejít z paušálních výdajů na daňové výdaje v prokázané výši podle § 24 zákona. Tento zákaz dodatečné změny ve způsobu uplatnění výdajů se však nevztahuje na dodatečný přechod z daňových výdajů v prokázané výši uplatněných v řádném daňovém přiznání na uplatnění paušálních výdajů v dodatečném daňovém přiznání. Obdobně toto platí u příjmů z nájmu dle § 9 odst. 4 ZDP.

Podle znění § 7 odst. 8 ZDP jsou ve výdajích uplatněných procentem z příjmů zahrnuty veškeré výdaje poplatníka vynaložené v souvislosti s dosahováním příjmů ze samostatné činnosti. Obdobně podle znění § 9 odst. 5 ZDP jsou v částkách uplatněných paušálních výdajů zahrnuty veškeré výdaje vynaložené v souvislosti s dosahováním příjmů z nájmu podle § 9 ZDP.

 

Daňové výdaje procentem z příjmů může uplatnit i poplatník, který je plátcem daně z přidané hodnoty. Má-li poplatník v jednom zdaňovacím období různé druhy příjmů podle § 7 zákona, u kterých uplatňuje paušální výdaje rozdílným procentem podle druhu příjmů, musí vést přesnou evidenci jednotlivých druhů příjmů tak, aby mohl uplatnit daňové výdaje procentem z příjmů v příslušné výši.

Daňové výdaje procentem z příjmů může uplatnit i poplatník, který vede účetnictví. V § 7 odst. 8 ZDP se uvádí, že pro účely odstavce 7 se příjmy rozumí příjmy podle tohoto zákona, které by poplatník měl, pokud by nebyl účetní jednotkou. Při uplatnění paušálních výdajů je pro stanovení jejich výše i u těchto poplatníků rozhodující nikoliv výnos ve smyslu účetních předpisů, ale stejně jako u neúčtujících poplatníků příjem, a sice takový, který by tito účtující poplatníci podle zákona o daních z příjmů měli, pokud by nebyli poplatníky vedoucí účetnictví. I tito poplatníci, kteří jsou účetní jednotkou a uplatňují výdaje paušálem, jsou povinni vést záznamy o příjmech ve smyslu § 7 odst. 8 ZDP, stejně jako neúčtující poplatníci.

 

Uplatnění paušálních výdajů nelze ve smyslu znění § 12 ZDP použít v následujících případech, i když půjde o příjmy dosažené z činností uvedených v § 7 odst. 1 písm. a) až c) a odst. 2 ZDP:

-        společné výdaje související se společnými příjmy ze společnosti nebo ze společenství jmění nejsou rozděleny mezi poplatníky stejně jako společné příjmy – v tomto případě mohou poplatníci uplatnit výdaje pouze v prokázané výši; Pojem společnost je definován v § 2716 až § 2746 ObčZ a je náhradou institutu sdružení bez právní subjektivity vymezeného ve zrušeném ObčZ. Institut společenství jmění je vymezen v § 1236 až § 1239 ObčZ.

-        příjmy a výdaje nejsou rozděleny mezi spoluvlastníky podle spoluvlastnických podílů – v tomto případě mohou spoluvlastníci uplatnit výdaje pouze v prokázané výši.

 

1.3   Výhody a nevýhody uplatnění paušálních výdajů

Jako každá činnost, má i uplatnění paušálních výdajů své výhody a své nevýhody.

K výhodám uplatnění paušálních výdajů zejména patří:

-        Na rozdíl od vedení daňové evidence ve smyslu podmínek uvedených v § 7b ZDP existuje při uplatnění paušálních výdajů jednoduchost evidence. Uplatní-li poplatník daně z příjmů fyzických osob k příjmům dle § 7 odst. 1 písm. a) až c) a k příjmům dle § 7 odst. 2 písm. a) až c) ZDP paušální výdaje, pak podle § 7 odst. 8 ZDP je poplatník povinen vést pouze záznamy o příjmech podle odstavce 7 a evidenci pohledávek vzniklých v souvislosti s činností, ze které plyne příjem ze samostatné činnosti. V pokynu č. D-22 se uvádí, že poplatník, který uplatňuje výdaje podle § 7 odst. 7 zákona, nevede daňovou evidenci;

-        Obdobně poplatník s příjmy dle § 9 ZDP (příjmy z nájmu), který uplatňuje paušální výdaje, pak podle znění § 9 odst. 5 ZDP je poplatník povinen vést vždy jen záznamy o příjmech a evidenci pohledávek vzniklých v souvislosti s nájmem;

-        Podle znění § 10 odst. 4 ZDP může poplatník u příjmu ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství, která není provozována podnikatelem a je zdaňována podle § 10 odst. 1 písm. a) ZDP u těchto příjmů uplatnit výdaje podle § 7 odst. 7 písm. a) ZDP, poplatník je povinen v tomto případě vždy vést záznamy o příjmech;

-        Poplatník daně z příjmů fyzických osob se může jak na počátku zdaňovacího období, v jeho průběhu anebo až v závěru zdaňovacího období rozhodnout dle výše očekávaných nebo dosažených zdanitelných příjmů a výdajů, zda uplatní výdaje prokazatelným způsobem anebo uplatní paušální výdaje procentem z příjmů. Záleží vždy na rozhodnutí poplatníka a paušální výdaje uplatní v případě, že to je pro něho výhodnější. Poplatník tak může snížit základ daně ve vyšší výši, než když uplatňuje výdaje prokazatelným způsobem a tím u něho dojde ke snížení vypočtené daně z příjmů a rovněž tak dojde ke snížení vyměřovacího základu pro odvod pojistného na sociální a zdravotní pojištění.

 

K nevýhodám uplatnění paušálních výdajů zejména patří:

-        Nemožnost uplatnění daňových odpisů hmotného majetku při uplatnění paušálních výdajů a současně nemožnost přerušení daňových odpisů hmotného majetku. Z ustanovení § 26 odst. 8 ZDP vyplývá, že pokud poplatník uplatní výdaje paušální částkou, nelze za toto zdaňovací období uplatnit odpisy v prokázané výši ani o tuto dobu prodloužit odpisování pro daňové účely. Po dobu uplatňování výdajů paušální částkou vede poplatník odpisy pouze evidenčně. Při ukončení uplatnění paušálních výdajů a přechodu na skutečné výdaje je nutno pokračovat v odpisování a neuplatněné odpisy za období, kdy poplatník uplatňoval paušální výdaje, již nelze v dalších zdaňovacích obdobích uplatnit;

-        Nemožnost uplatnění paušálních výdajů na dopravu podle § 24 odst. 2 písm. zt) ZDP, protože v paušálních výdajích jsou zahrnuty veškeré výdaje poplatníka;

-        Pokud se poplatník rozhodne k přechodu na paušální výdaje v příslušném zdaňovacím období až po odevzdání daňového přiznání za předcházející zdaňovací období, anebo až v závěru příslušného zdaňovacího období dle skutečně dosažených zdanitelných příjmů a výdajů, musí provést úpravu základu daně za předcházející zdaňovací období podle § 23 odst. 8 písm. b) ZDP formou podání dodatečného daňového přiznání;

-        Pokud má poplatník jednotlivé druhy příjmů zdaňované dle § 7 ZDP, nemůže u těchto druhů příjmů kombinovat použití paušálních výdajů s použitím prokazatelných výdajů a musí se rozhodnout, zda u příjmů zahrnutých do dílčího základu daně dle § 7 ZDP použije u všech těchto příjmů stanovení výdajů prokazatelným způsobem nebo uplatnění paušálních výdajů;

-        Uplatnění paušálních výdajů má negativní dopad po ukončení finančního leasingu hmotného majetku, kdy převedený hmotný majetek za kupní cenu nebo bezúplatně na uživatele předmětu finančního leasingu nemůže poplatník zahrnout do obchodního majetku, a tím není splněna podmínka daňové účinnosti úplaty za dobu trvání finančního leasingu dle § 24 odst. 4 ZDP (za dobu, kdy poplatník ještě neuplatňoval paušální výdaje);

-        Počínaje zdaňovacím obdobím 2013 dochází postupně k omezování limitní výše paušálních výdajů zavedením absolutního stropu výše paušálních výdajů – toto omezování limitní výše paušálních výdajů se uskutečnilo zákony č. 500/­2012 Sb., 267/­2014 Sb. a 170/­2017 Sb., k částečnému narovnání došlo zákonem č. 80/2019 Sb.;

-        Pokud poplatník s příjmy dle § 7 ZDP zakoupí hmotný majetek ve zdaňovacím období, ve kterém uplatňuje výdaje procentem z příjmů a nevede účetnictví, nemůže jej zahrnout do obchodního majetku (tento při vedení paušálních výdajů neexistuje) a tudíž nemůže zahájit odpisování hmotného majetku ani evidenčně. V případě, že v následujícím zdaňovacím období bude poplatník uplatňovat výdaje ve skutečné výši a povede daňovou evidenci, bude mít obchodní majetek a zakoupený hmotný majetek v období, kdy uplatňoval paušální výdaje, může vložit do obchodního majetku a zahájit daňové odpisování v prvním roce odpisování ze vstupní ceny stanovené dle § 29 ZDP.

 

(Více již najdete v  měsíčnících DÚVaP 1/20, DaÚ 7-8/19, 1000 ř. 9-10/19, Akt I/4, DaÚ 11-12/1019)

 



 

 
 
P6 V LEGISLATIVĚ




Částka 134, rozeslaná dne 28. listopadu 2019
317. Nařízení vlády o úpravě náhrady za ztrátu na služebním příjmu po skončení neschopnosti ke službě vzniklé služebním úrazem nebo nemocí z povolání a o úpravě náhrady nákladů na výživu pozůstalých
318. Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 298/2014 Sb., o stanovení seznamu katastrálních území s přiřazenými průměrnými základními cenami zemědělských pozemků, ve znění pozdějších předpisů

Částka 133, rozeslaná dne 28. listopadu 2019
311. Zákon, kterým se mění zákon č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o elektronických komunikacích), ve znění pozdějších předpisů
312. Zákon, kterým se mění zákon č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů
313. Zákon, kterým se mění zákon č. 266/1994 Sb., o dráhách, ve znění pozdějších předpisů
314. Zákon, kterým se mění zákon č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
315. Zákon, kterým se mění zákon č. 283/1993 Sb., o státním zastupitelství, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
316. Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 36/2006 Sb., o ověřování shody opisu nebo kopie s listinou a o ověřování pravosti podpisu, ve znění pozdějších předpisů

Částka 132, rozeslaná dne 26. listopadu 2019
310. Vyhláška o stanovení výše základních sazeb zahraničního stravného pro rok 2020

Částka 131, rozeslaná dne 26. listopadu 2019
308. Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 428/2010 Sb., stanovící okruh cizinců, kteří mohou pobývat v tranzitním prostoru mezinárodního letiště na území České republiky pouze na základě uděleného letištního průjezdního víza, ve znění pozdějších předpisů
309. Nález Ústavního soudu ze dne 30. října 2019 sp. zn. Pl. ÚS 7/19 ve věci návrhu na zrušení § 259 zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek

Částka 130, rozeslaná dne 20. listopadu 2019
307. Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 306/2015 Sb., o užívání pozemních komunikací zpoplatněných časovým poplatkem, ve znění pozdějších předpisů

Částka 129, rozeslaná dne 20. listopadu 2019
304. Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 99/2012 Sb., o požadavcích na minimální personální zabezpečení zdravotních služeb, ve znění pozdějších předpisů
305. Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 437/2016 Sb., o podmínkách použití upravených kalů na zemědělské půdě a změně vyhlášky č. 383/2001 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady a změně vyhlášky č. 341/2008 Sb., o podrobnostech nakládání s biologicky rozložitelnými odpady a o změně vyhlášky č. 294/2005 Sb., o podmínkách ukládání odpadů na skládky a jejich využívání na povrchu terénu a změně vyhlášky č. 383/2001 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady (vyhláška o podrobnostech nakládání s biologicky rozložitelnými odpady)
306. Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstev obcí

Částka 128, rozeslaná dne 20. listopadu 2019
303. Nález Ústavního soud ze dne 1. října 2019 sp. zn. Pl. ÚS 5/19 ve věci návrhu na zrušení § 18a odst. 1 písm. f) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, ve slovech „s výjimkou finanční náhrady“, eventuálně na zrušení zákona č. 125/2019 Sb., kterým se mění zákon č. 428/2012 Sb., o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi a o změně některých zákonů (zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi) a zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů

Částka 127, rozeslaná dne 20. listopadu 2019
299. Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 515/2004 Sb., o hmotné podpoře na vytváření nových pracovních míst a hmotné podpoře rekvalifikace nebo školení zaměstnanců v rámci investičních pobídek, ve znění pozdějších předpisů
300. Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů, a nařízení vlády č. 304/2014 Sb., o platových poměrech státních zaměstnanců, ve znění pozdějších předpisů
301. Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 357/2013 Sb., o katastru nemovitostí (katastrální vyhláška), ve znění vyhlášky č. 87/2017 Sb.
302. Nález Ústavního soudu ze dne 24. září 2019 sp. zn. Pl. ÚS 4/19 ve věci návrhu na zrušení § 9 odst. 5 vyhlášky Ministerstva spravedlnosti č. 177/1996 Sb., o odměnách advokátů a náhradách advokátů za poskytování právních služeb (advokátní tarif), ve znění pozdějších předpisů




 

 
 
CHYBIT ZNAMENÁ PLATIT



Termíny pro praxi v prosinci 2019

Termín zákonné povinnosti

Charakteristika zákonné povinnosti

Povinná osoba a zákon v platném znění

Sankce za nesplnění povinnosti

2. prosinec

Pondělí

(za sobotu 30. 11.)

Úhrada druhé ze dvou splátek (á 50 %) daně z nemovitých věcí na rok 2019, pokud daň přesáhla 5 000 Kč (týká se všech poplatníků, kteří nechtějí daň zaplatit najednou)

Poplatník daně z nemovitých věcí

§ 15 odst. 1 písm. a) nebo b) zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí

Úrok z prodlení 16,00 % p.a. za každý den prodlení, počínaje 5. pracovním dnem po splatnosti.

Odvod „srážkové“ daně sražené v říjnu 2019

Plátce daně z příjmů vybírané srážkou

§ 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů

Úrok z prodlení 16,00 % p.a. za každý den prodlení, počínaje 5. pracovním dnem po splatnosti.

Oznámení plátce daně, který je plátcem příjmu plynoucího v říjnu 2019 ze zdroje na území ČR daňovému nerezidentovi, ze kterého je daň vybírána srážkou (i když je příjem osvobozen od daně nebo nepodléhá zdanění v ČR, ale s výjimkou příjmů uvedených v § 6 odst. 4, nebo osvobozených či nezdaňovaných do částky 100 000 Kč)

Plátce příjmu plynoucího do zahraničí

§ 38da zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů

Pokuta za nesplnění nepeněžité povahy až do výše 500 000 Kč.

Odvod zajištění daně sraženého v říjnu 2019 ze stanovených druhů příjmů nerezidentů EU/EHP ze zdroje na území ČR a hlášení plátce daně o zajištění daně

Plátce zajišťující daň z příjmů

§ 38e odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů

Úrok z prodlení 16,00 % p.a. za každý den prodlení, počínaje 5. pracovním dnem po splatnosti.

Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za listopad 2019

Osoba samostatně výdělečně činná

§ 14 odst. 6, § 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení

Penále 0,05 % dlužné částky za každý kalendářní den prodlení.

Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za listopad 2019

Osoba samostatně výdělečně činná

§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení

Penále 0,05 % dlužné částky za každý kalendářní den prodlení.

9. prosinec

Pondělí

(za neděli 8. 12.)

Odvod zálohy na zdravotní pojištění OSVČ za listopad 2019

Osoba samostatně výdělečně činná

§ 7 odst. 2, § 26b zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění

Penále 0,05 % dlužné částky za každý kalendářní den prodlení.

16. prosinec

Pondělí

(za neděli 15. 12.)

Zaplacení „čtvrtletní“ zálohy na daň silniční za říjen a listopad 2019

Poplatník daně silniční

§ 10 odst. 1 a 4 zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční

Úrok z prodlení 16,00 % p.a. za každý den prodlení, počínaje 5. pracovním dnem po splatnosti.

Zaplacení „roční“ zálohy 70 % daně silniční na rok 2019 za nákladní automobil a přípojné vozidlo s největší povolenou hmotností 12 a více tun, využívající sazbu daně sníženou o 48 %

Poplatník daně silniční

§ 6 odst. 9 a 10, § 10 odst. 6 zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční

Úrok z prodlení 16,00 % p.a. za každý den prodlení, počínaje 5. pracovním dnem po splatnosti.

Odvod 2. pololetní zálohy na daň z příjmů na rok 2019 (ve výši 40 %), pokud daň za rok 2018 byla mezi 30 000 Kč a 150 000 Kč, a zdaňovacím obdobím je kalendářní rok

Poplatník daně z příjmů

§ 38a odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů

Úrok z prodlení 16,00 % p.a. za každý den prodlení, počínaje 5. pracovním dnem po splatnosti.

Odvod 4. čtvrtletní zálohy na daň z příjmů na rok 2019 (ve výši 25 %), pokud daň za rok 2018 byla vyšší než 150 000 Kč, a zdaňovacím obdobím je kalendářní rok

Poplatník daně z příjmů

§ 38a odst. 4 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů

Úrok z prodlení 16,00 % p.a. za každý den prodlení, počínaje 5. pracovním dnem po splatnosti.

20. prosinec

Pátek

Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti (z mezd) za listopad 2019

Zaměstnavatel

§ 38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů

Úrok z prodlení 16,00 % p.a. za každý den prodlení, počínaje 5. pracovním dnem po splatnosti.

Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za listopad 2019

Zaměstnavatel

§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení

Penále 0,05 % dlužné částky za každý kalendářní den prodlení.

Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za listopad 2019

Zaměstnavatel

§ 9 odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení

Pokuta až 50 000 Kč za nepředložení předepsaného tiskopisu přehledu příslušné okresní správě sociálního zabezpečení ve stanovené lhůtě.

Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za listopad 2019

Zaměstnavatel

§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění

Penále 0,05 % dlužné částky za každý kalendářní den prodlení.

Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za listopad 2019

Zaměstnavatel

§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění

Za včasné nepředložení předepsaného tiskopisu přehledu může zdravotní pojišťovna uložit pokutu až 50 000 Kč.

27. prosinec

Pátek

(za svátky 25. 12. a 26. 12.)

Podání přiznání k DPH a její zaplacení za listopad 2019 u plátců s měsíčním zdaňovacím obdobím

Plátce DPH

§ 99, § 99a, § 101 odst. 1 až 3 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty

§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád

Pokuta za více než 5 pracovních dnů opožděné tvrzení (přiznání) daně činí 0,05 % (nejvýše 5 %) stanovené daně nebo daňového odpočtu za každý následující den prodlení.

Úrok z prodlení 16,00 % p.a. za každý den prodlení, počínaje 5. pracovním dnem po splatnosti.

Podání kontrolního hlášení plátce za listopad 2019 - u všech právnických osob, zatímco u osob fyzických jen pokud mají měsíční zdaňovací období

Plátce DPH

§ 101e zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty

Pokuta od 1 000 Kč do 500 000 Kč závisí na závažnosti provinění.

Podání souhrnného hlášení plátce za listopad 2019, o intrakomunitárních plněních: dodání zboží, přemístění obchodního majetku, dodání zboží formou třístranného obchodu (byl-li plátce prostřední osobou) a poskytnutí služby podle § 9 odst. 1, kterou má zdanit příjemce

Plátce DPH

§ 102 odst. 1, 3 až 6 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty

 

Pokuta za nesplnění nepeněžité povahy až do výše 500 000 Kč.

Podání přiznání k DPH identifikované osoby za listopad 2019, pokud jí vznikla daňová povinnost, a její zaplacení

Identifikovaná osoba (ve smyslu DPH)

§ 99, § 101 odst. 1 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty

§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád

Pokuta za více než 5 pracovních dnů opožděné tvrzení (přiznání) daně činí 0,05 % (nejvýše 5 %) stanovené daně nebo daňového odpočtu za každý následující den prodlení.

Úrok z prodlení 16,00 % p.a. za každý den prodlení, počínaje 5. pracovním dnem po splatnosti.

Podání souhrnného hlášení identifikované osoby za listopad 2019, o intrakomunitárních plněních: poskytnutí služby podle § 9 odst. 1, kterou má zdanit příjemce

Identifikovaná osoba (ve smyslu DPH)

§ 102 odst. 2 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty

Pokuta za nesplnění nepeněžité povahy až do výše 500 000 Kč.

31. prosinec

Úterý

Odvod „srážkové“ daně sražené v listopadu 2019

Plátce daně z příjmů vybírané srážkou

§ 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů

Úrok z prodlení 16,00 % p.a. za každý den prodlení, počínaje 5. pracovním dnem po splatnosti.

Oznámení plátce daně, který je plátcem příjmu plynoucího v listopadu 2019 ze zdroje na území ČR daňovému nerezidentovi, ze kterého je daň vybírána srážkou (i když je příjem osvobozen od daně nebo nepodléhá zdanění v ČR, ale s výjimkou příjmů uvedených v § 6 odst. 4, nebo osvobozených či nezdaňovaných do částky 100 000 Kč)

Plátce příjmu plynoucího do zahraničí

§ 38da zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů

Pokuta za nesplnění nepeněžité povahy až do výše 500 000 Kč.

Odvod zajištění daně sraženého v listopadu 2019 ze stanovených druhů příjmů nerezidentů EU/EHP ze zdroje na území ČR a hlášení plátce daně o zajištění daně

Plátce zajišťující daň z příjmů

§ 38e odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů

Úrok z prodlení 16,00 % p.a. za každý den prodlení, počínaje 5. pracovním dnem po splatnosti.

Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za listopad 2019

Osoba samostatně výdělečně činná

§ 14 odst. 6, § 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení

Penále 0,05 % dlužné částky za každý kalendářní den prodlení.

Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za listopad 2019

Osoba samostatně výdělečně činná

§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení

Penále 0,05 % dlužné částky za každý kalendářní den prodlení.

Zveřejnění účetní závěrky a výroční zprávy povinně auditovaných účetních jednotek za kalendářní rok 2018 (respektive do 30 dnů po ověření a schválení)

Účetní jednotka

§ 21a odst. 2 zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví

 

 

 

 
 
BÝT DOBRÝ NESTAČÍ

 
VODA JAKO PŘIROZENÉ PROSTŘEDÍ ANEB OTUŽOVÁNÍ JAKO VSTUPENKA KE ZDRAVÍ

Pro každého jedince, který se snaží žít i pracovat naplno a podávat ty nejlepší fyzické i psychické výkony, je pro udržování pevného zdraví podstatnou schopností silná odolnost organismu. Nejjednodušší metody k jejímu získání, které známe již od našich dědů a babiček, jsou pro současníka obyčejně „nejsložitější“, neboť mohou být jistým způsobem nepohodlné a málo atraktivní a vyžadují silnější vůli a odhodlání. Mezi takové „případy“ patří i otužování používáním čisté studené vody nejrozličnějšími způsoby. Jak postupovat při otužování?

 

 

Možnosti jsou různé

a odvíjejí se od jednotlivých historických propagátorů rozličných metod (Priessnitz, Hahn, Kneipp aj.), současných alternativních léčitelů nebo přijetí klasické medicíny – oboru fyziatrie a rehabilitace. Jedno však mají všechny společné – voda je aktivní médium v prevenci onemocnění a má léčivou sílu, na niž jsme my již dávno zapomněli ...

 

VODA je pro člověka přirozeným prostředím. Nakonec – téměř celých prvních devět měsíců svého života „plaveme“ v mámině bříšku obklopeni plodovou vodou. Existuje metoda „porodu do vody“, časné učení plavání (někdy už v kojeneckém věku), neutuchající záliba dětí hrát si nekonečně dlouho u vody nebo přímo v ní. Otužování vodou logicky zlepšuje tělesnou zdatnost a celkovou odolnost organismu člověka vůči chladu a zvyšuje jeho obranyschopnost vůči onemocněním z prochladnutí a následným možným infekcím. Na lidský organismus působí svou teplotou (chladem) a částečně i příjemným mechanickým tlakem. Jak postupovat při otužování?

 

Někdo potřebuje k otužování rozsáhlejší přípravu, jiný může začít hned a naostro. Situace často závisí na věku a fyzické kondici, psychické predispozici a vůli. Přecitlivělejším jedincům anebo těm, kteří jsou oslabeni po předcházejících onemocněních či úrazech, se doporučuje začínat otužováním vzduchem. Nejlépe ráno, kdy je čerstvo a chladněji než přes den. Když nemůžeme být venku, tak alespoň u otevřeného okna. Méně oblečeni začínáme pomalu cvičit, obklopeni chladným ranním vzduchem, jednoduché zdravé cviky k rozproudění krevního oběhu a zlepšení dýchání, například Pět Tibeťanů nebo protahovací (strečinkové) sestavy.

 

U neduživých a zimomřivých lidí, ale i lidí ve vyšších věkových skupinách je velmi vhodné začít s otužováním ve vaně. Jde o zvláštní druh jakoby detoxikační kúry pokožky ke zlepšení nebo obnovení prokrvování. Koupel se odehrává ve vodě obvyklé teploty (ani ne studená, ani ne teplá), do které se přidává litr osmiprocentního octa a kilogram kuchyňské soli. Ve vodě pobude jedinec 15 až 20 minut, po koupeli se neoplachuje, jen poutírá (je lepší použít jiný ručník než při běžné hygieně). Takovou koupel je možné zopakovat v intervalu tří dní, ale celkově maximálně třikrát. Pak by měl být organismus připraven začít s „klasickým“ otužováním.

 

Když máme dostatek času, můžeme se ještě připravit tzv. nulovou fází – nejprve si masírovat celé tělo drsnější molitanovou houbou, navlhčenou studenou vodou. Při takové „automasáži“ dbáme na to, abychom masážní tahy vykonávali směrem k srdci. Potom pokračujeme otevírací pasáží.

 

Na úvod se má začínat pod sprchou krátkými vlažnými omývacími procedurami denně – ráno a večer. Začít je však možné i lehce „šokově“ – střídat teplou sprchu (jednu minutu) se studenou (půl minuty) třikrát po sobě. I když zpočátku jakákoli vlažná, chladná nebo studená voda může vyvolávat na pokožce nepříjemné mrazivé pocity, za několik dní si na ni člověk zvykne, a to dokonce natolik, že každé umývání studenou vodou se stane opravdu příjemným osvěžením (u někoho i probuzením nebo odpolední náhradou kávy). Voda neutrální teploty okolo 33–35 stupňů Celsia v podstatě odpovídá normální teplotě lidské pokožky, a proto ji nepociťujeme ani jako výrazně chladnou, ani jako výrazně teplou. Nemá podstatný vliv na žádnou tělesnou funkci. K otužování má sloužit voda chladnější než neutrální, neboť má dobrý vliv na termoregulaci organismu. Voda má totiž 28krát vyšší tepelnou vodivost než vzduch.

 

Působení vody probíhá ve třech fázích

V první se zúží cévy pokožky a podkoží, krev se stáhne do hlubších prostor těla, kůže zbledne a člověk má pocit chladu. V druhé fázi, která nastoupí krátce po té první, se cévy opět rozšíří, naplní se krví, kůže zčervená, člověk pociťuje teplo. Pokud je styk se studenou vodou příliš dlouhý, dostaví se znovu pocit chladu, kůže zbledne, rty začínají modrat, zuby drkotat a naskočí husí kůže. Tato fáze je pokynem k přerušení vodní procedury a rychlému dodání tepla. Jinak může mít situace nežádoucí následky. Při otužování má význam už i zmiňovaná střídavá sprcha, při jejímž opakování působí na tělo krátký čas teplá a hned potom studená voda, což je třeba za sebou vícekrát opakovat. Výhodou střídavé sprchy je přivyknutí organismu na náhlé působení rozdílné teploty, což je v pěstování obrany organismu proti nachlazení velmi důležité. Doporučuje se praktikovat vhodné chladicí procedury po celý rok a začít s nimi v době „babího léta“ (září – začátek října) plaváním v chladné vodě bazénu, nebo lépe v jezeru, jemuž předchází krátké prokrvovací cvičení.

 

Schematické rozdělení vody podle tepelného působení:

  • studená voda 12–18 °C neutrální voda 33–35°C,
  • chladná voda 18–24 °C teplá voda 35–40 °C,
  • vlažná voda 24–32 °C horká voda nad 40 °C.

 

REFLEX PŘI PONOŘENÍ DO STUDENÉ VODY - Mnoho lidí si oblíbilo v rámci otužování skákání do studené vody, které se však za určitých okolností může pro ně stát činností velmi nebezpečnou, i když vlastně dochází jen ke „srážce“ dvou odlišných teplot – teploty vody a skokanova těla. Při náhlém ponoření v touze po rychlém osvěžení, zejména tehdy, když má voda nižší teplotu, se zpomalí frekvence úderů srdce a může dojít k zástavě srdeční činnosti spojené s kolapsovým stavem, bezvědomím. Na vyvolání takové nepříjemné situace má vliv podráždění kožních zakončení trojklaného nervu ve tváři a nosní sliznici chladnou vodou, ale i reflexní zúžení cév periferie těla při náhlém zastavení dechu (apnoe). Podráždění bodů citlivých na tlakové podněty (tlakové receptory) v oblasti kmene cév vycházejících ze srdce vede potom ke zvýšenému napětí bloudivého nervu a k jeho negativnímu vlivu na funkčnost srdeční pumpy – zpomalení činnosti až zastavení. Takový incident často představuje riziko nejen u vnímavých osob nebo sportujících se změnami věnčitých cév srdce (například jejich zúžením), ale „při souhře okolností“ i u dobrých plavců, kteří se takto mohou utopit i v plytké vodě. V převážné většině případů je však tento reflex přechodným jevem a nemívá popsané výraznější následky, nicméně jeho riziko existuje. Proto je třeba s ním počítat a do vody se rychle ponořovat až po dostatečné aklimatizaci – osprchování nebo opláchnutí chladnou vodou a lehkém rozcvičení.

 

OTUŽOVÁNÍ HORNÍCH CEST DÝCHACÍCH - Jako prevence před náchylností k onemocněním horních cest dýchacích se osvědčuje jejich specifické otužování. To spočívá v natahování studené vody nosem – z dlaně nebo malé misky. Po několika opakováních se dá dosáhnout toho, že voda „přepadává“ přes nosohltan do úst. Osvědčuje se vykonávat proceduru studenou vodou (na litr vody lžíce kuchyňské soli), která má zároveň silný účinek na likvidaci případných choroboplodných zárodků. Ke zvýšení odolnosti hrdla se doporučuje kloktání studenou slanou vodou.

 

CHŮZE NABOSO - Po ránu se nejen dobře kosí, ale i otužuje ... Chůze naboso v ranní rose má při získávání odolnosti organismu svůj význam. Když s ním začneme v zářijových dnech, můžeme pokračovat až do zimy a chodit i po čerstvě napadaném sněhu. Důležité je, aby byly nohy před takovou procedurou teplé. Na začátku by měla procházka naboso tohoto typu trvat tři až pět minut. Poté je třeba dát nohy do sucha a tepla a následně je zahřát, např. rychlou chůzí nebo klusem či během.

 

POD SPORTOVNÍM OTUŽOVÁNÍM chápeme plavání v řekách a jezerech ve velmi studené vodě pod 10 stupňů Celsia za každého počasí. Začínáme s ním postupně v letních měsících za každého počasí a v jakékoli teplotě vody, tedy i když dochází k ochlazení ovzduší, prší nebo fouká vítr, podle možností každý den. Nejnověji se pod tímto pojmem rozumí zimní plavání, které je registrováno Mezinárodní plaveckou federací (FINA). Je vhodným doplňkem i k jiným sportovním disciplínám, jako jsou např. horolezectví, dálkové plavání, potápění, zimní turistika nebo lyžování, ale také k různým druhům pracovních činností ve ztížených klimatických podmínkách. Plavat v zimě může každý zdravý člověk, pokud má více než 17 let. U dětí může udělit výjimku tělovýchovný lékař po důkladném vyšetření. Nejlepší je začít do 40. roku života; později určitě pouze po komplexní lékařské prohlídce a jen se souhlasem lékaře.

 

Pokud má voda více než 20 stupňů Celsia, není časově omezeno. Při teplotě vody 15 až 20 stupňů Celsia plave otužilec maximálně 40 minut, při teplotě 10 až 15 stupňů Celsia 30 minut. U soutěží v zimním plavání je ze zdravotních důvodů pobyt v chladnější vodě než 10 stupňů Celsia limitován na 22 minut. Otužilci-začátečníci nebo ti, co mají nad 50 let, by se neměli zdržovat ve vodě chladnější než 15 stupňů Celsia déle než 20 minut, při teplotě vody pod 10 stupňů Celsia ne víc než 10 minut a při teplotě do 4 stupňů Celsia ne víc než 5 minut. Přeceňování svých sil a možností představuje vážné zdravotní riziko. Při teplotě chladnější než 12 stupňů stačí plavat dva až třikrát týdně, protože tělo potřebuje dostatek času pro regeneraci.

 

V jezerech je vhodné plavat u břehu, aby mohl otužilec kdykoli vylézt z vody – když vypršel stanovený čas nebo když pociťuje zdravotní problém. V řekách se silným proudem se zimní plavání nedoporučuje. Obtékání vody okolo těla odebírá organismu více tepla a dochází k rychlejšímu podchlazení.

 

Před plaváním je vhodné krátké rozcvičení (běh, protahování) k zahřátí pokožky. Po doplavání je také dobré zahřát tělo proběhnutím. Po plavání ve studené vodě není vhodná bezprostřední koupel v teplé vodě – hrozí riziko kolapsu z prudké změny teploty. Oblékání je pomalé, po důkladném osušení třením suchým ručníkem za neustálého pohybu. Tekutiny se doplňují teplým (ne horkým) čajem, který se pije krátkými doušky.

 

Když se tělo po podchlazení zahřívá, dochází k třesu, který závisí na stupni otužilosti, na tloušťce podkožního tuku a na stupni podchlazení organismu. Třes je přirozenou reakcí, není třeba jej násilně potlačovat.

 

MUDr. Pavel Malovič

 

 



 
 
PRÁVĚ VYCHÁZEJÍ MĚSÍČNÍKY A ODBORNÉ PUBLIKACE

 

Poradce, měsíčník č. 7/2020 (XI/2019)

·         Zákon o elektronické evidenci tržeb s komentářem – Mgr. Petr Taranda

·         Zákon o omezení plateb v hotovosti s komentářem – Mgr. Petr Taranda

·         Účetní závěrka za rok 2019 podle kategorií účetních jednotek – Ing. Zdenka Cardová

·         Paušální výdaje poplatníků daně z příjmů v r. 2019 – Ing. Eva Sedláková

·         Odpovědnost manželů za dluhy – JUDr. Jana Drexlerová

 

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 1/2020 (XI/2019)

·         Ukončení roku z pohledu zákona o daních z příjmů – Ing. Eva Sedláková

·         Zákon o elektronické evidenci tržeb – novela – Mgr. Petr Taranda

·         Budeme uzavírat kolektivní smlouvy na r. 2020 – JUDr. Eva Dandová

·         Uplatnění daňové ztráty z minulých let – Ing. Ivan Macháček

·         OSVČ pozor na zálohy svému s.r.o. nezúčtované do konce roku – Ing. Martin Děrgel

·         Účetní závěrka v grafickém přehledu – Ing. Vladimír Hruška

·         Inventura dluhů – některé po 30 měsících zvýší základ daně – Ing. Martin Děrgel

 

Daně, účetnictví, vzory a případy – (DÚVaP) – měsíčník, č. 1/2020 (XI/2019)

·         Evidence tržeb v praxi – vybrané aspekty – Ing. Kohoutková

·         Paušální výdaje – Ing. Ivan Macháček

·         Zdravotní pojištění a „mezinárodní prvek“ – Ing. Antonín Daněk

 

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 1/2020 (XI/2019)

·         Konec roku ve mzdové účtárně – JUDr. Eva Dandová

·         Sdílené (dělené) pracovní místo – JUDr. Ladislav Jouza

·         Valorizace důchodů - 1. leden 2020 – JUDr. Eva Dandová

·         Čas přípravy kolektivních smluv na rok 2020 – JUDr. Ladislav Jouza

·         Průkaz pojištěnce a „nové kartičky“ VZP ČR – Ing. Antonín Daněk

·         OSVČ a změny ve zdravotním pojištění od 1. 1. 2020 – Ing. Antonín Daněk

·         Účetní závěrka u vybraných účetních jednotek – Ing. Zdeněk Morávek

·         Dovolená ve školství – JUDr. Ladislav Jouza

 

1000 řešení – měsíčník č. 1/2020 (XI/2019)

·         Konec roku v účetnictví – Ing. Helena Machová

·         Zdravotně postižení a konec roku – JUDr. Jana Drexlerová

·         Zaměstnávání cizinců – JUDr. Jana Drexlerová

·         Daň z příjmů

·         Daň z přidané hodnoty

·         Účetnictví

·         Odvody

·         Zákoník práce

 

Poradce Veřejné Správy – měsíčník 1-2/2020 (XI/2019)

  • Zákon o znalcích, znaleckých kancelářích a znaleckých ústavech
  • Vyhláška o volbách do zastupitelstev obcí a o změně některých zákonů
  • Vyhláška o volbách do zastupitelstev krajů a o změně některých zákonů
  • Vyhláška o provedení některých ustanovení zákona o volbě prezidenta republiky
  • Vyhláška o koncepci nakládání s radioaktivním odpadem a vyhořelým jaderným palivem
  • Vyhláška o stanovení hodnot bodu, výše úhrad hrazených služeb a regulačních omezení pro rok 2020

 

ODBORNÉ PUBLIKACE – NOVINKY:

  • Zákoník práce s komentářem – zaměstnávání (aktuální znění zákoníku práce s komentářem, platy ve veřejné správě)
  • Školský zákon s komentářem – zaměstnávání (aktuální znění školského zákona s komentářem, zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, vyhlášky ke školskému zákonu)
  • Daňové a nedaňové výdaje (2019) – (uplatňování skutečně vynaložených výdajů do výdajů daňových)
  • Zákoník práce, Zákon o zaměstnanosti (úplná znění zákonů ve formátu A6 z edice Zák§ny do kapsy)
  • Zákon o DPH, Daňový řád (úplná znění zákonů ve formátu A6 z edice Zák§ny do kapsy)
  • GDPR – nařízení, Zákon o zpracování osobních údajů (úplná znění zákonů ve formátu A6 z edice Zák§ny do kapsy)
  • Optimalizace daně (postupy, jak vykázat optimální daňovou povinnost, tj. daňovou povinnost přiměřenou výšce obratu a ziskovosti odvětví podnikání)
  • 100 otázek a odpovědí – GDPR a zákoník práce (řešení na otázky zaměřené na oblastí ochrany osobních údajů, vybrané řešení případů z praxe podle zákoníku práce, odměňování a cestovní náhrady)
  • 100 otázek ZDP a DPH po novele (řešení na otázky zaměřené na daň z příjmů fyzických a právnických osob a daň z přidané hodnoty po novele)
  • 100 otázek Nemocenské pojištění, Zaměstnávání (řešení na otázky zaměřené na nemocenské pojištění po novele a zaměstnávání po novele)
  • Ústava ČR, Listina základních práv a svobod, Zákon o volbě prezidenta republiky – aktuální znění
  • 100 otázek Optimalizace daně, Účetnictví (řešení na otázky zaměřené na optimalizaci daně, paušální výdaje, vedení účetnictví, účetní závěrku a daňovou evidenci)

 



PŘIPRAVUJEME

Poradce, měsíčník č. 8/2020 (XII/2019)

·         Zákon o zaměstnanosti s komentářem – JUDr. Ladislav Jouza

·         Zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem – Mgr. Petr Taranda

 

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 2/2020 (XII/2019)

  • Úprava odpočtu daně v posledním zdaňovacím období KR – Ing. Václav Benda
  • Odpočty ve zdravotním pojištění od 1. 1. 2020 – Ing. Antonín Daněk
  • Daňová uznatelnost nákladů na reklamu – Ing. Zdeněk Morávek
  • Pronájem úplatně pořízeného nemovitého majetku - daňové výdaje – Ing. Ivan Macháček
  • Inventarizace zásob může mít dopad na daň z příjmů i DPH – Ing. Martin Děrgel
  • Časové rozlišení nákladů a výnos - specifické případy – Ing. Zdeněk Morávek
  • Mzda za práci podle konta pracovní doby – JUDr. Ladislav Jouza

 

Daně, účetnictví, vzory a případy – (DÚVaP) – měsíčník, č. 2/2020 (XII/2019)

·         Úprava základu daně – Ing. Eva Sedláková

·         Účetní závěrka – Ing. Vladimír Hruška

·         Vše o zdanění mezd – Ing. Martin Děrgel

 

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 2/2020 (XII/2019)

·         Archivace mzdové účetní – JUDr. Ladislav Jouza

·         EET po novele – Ing. Martin Děrgel

·         Rodičovský příspěvek od 1. 1. 2020 v souvislostech zdravotního pojištění – Ing. Antonín Daněk

·         Kratší pracovní úvazek - výhody a nevýhody – JUDr. Eva Dandová

·         Kompetence Policie ČR a obecní policie při dohledu na bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích (1.) – JUDr. Jana Drexlerová

·         Silniční daň u příspěvkových organizací v roce 2019 – Ing. Zdeněk Morávek

 

1000 řešení – měsíčník č. 2/2020 (XI/2019)

  • Úprava základu daně FO Ing. Helena Machová
  • Zaměstnávání cizinců – JUDr. Ladislav Jouza
  •  Souběžné výdělečné činnosti a ZP – Ing. Antonín Daněk

·         Daň z příjmů

·         Daň z přidané hodnoty

·         Účetnictví

·         Odvody

·         Zákoník práce

 

 

 
 
HORKÁ TÉMATA - najdete v tematických balíčcích

 
Daň z příjmů FO a PO a konec roku
Blíží se konec roku a s tím pro řadu poplatníků daně z příjmů FO povinnost podat daňové přiznání. Před vyplněním vlastního formuláře tiskopisu daňového přiznání k dani z příjmů FO za r. 2019, je třeba zjistit výši zdanitelných příjmů a k nim příslušných daňových výdajů. Jaký je správný postup?
Najdete v našich publikacích, které jsou určeny podnikatelům, účetním, živnostníkům, OSVČ, daňovým poradcům, auditorům, ekonomům …

1. DaÚ 11-12/2019 - Paušální výdaje na dopravu z hlediska optimalizace - příspěvek - Ing. Ivan Macháček
(A4, 112 str.)


2. DÚVaP 8/2019 - Novelizace zákona o DPH v příkladech, Příjmy z dědění a darování ... - příspěvek - Ing. Václav Benda, Ing. Eva Sedláková
(A5, 160 str.)


3. DÚVaP 3/2019 - Cestovné náhrady v podnikání - příspěvek - JUDr. Eva Dandová
(A5, 160 str.)


4. 100 otázek ZDP, DPH po novele - odborná tematická publikace
(A5, 128 str.)


5. Aktualizace I/3 - Zákon o daních z příjmů, Daň z přidané hodnoty ... - úplná znění zákonů
(A5, 376 str.)


6. Zákony IA/2019 - Zákon o daních z příjmů, Zákon o DPH ... - úplná znění zákonů - ZDARMA
(A5, 448 str.)


7. Zákony IB/2019 - Zákon o účetnictví, ČÚS .... - úplná znění zákonů - ZDARMA
(A5, 448 str.)

Cena balíčku je 963 Kč.
Cena balíčku s 50 % slevou je 481,50 Kč.
Ušetříte 481,50 Kč.

EET po novele
Zákon o evidenci tržeb upravuje práva a povinnosti a postupy uplatňované při evidenci tržeb a postupy s nimi související. Poslední novela zákona má účinnost od 1. listopadu 2019, 1. února 2020 a 1. května 2020. Novela reagovala na oblast evidence bezhotovostních plateb, daňového identifikačního čísla, dále náběhu 3. a 4. fáze evidence tržeb, který byl fakticky v důsledku vydání nálezu Ústavního soudu odložen. Potřebujete vědet více?
Odpovědi najdete v našich publikacích, které jsou určeny podnikatelům, zaměstnavatelům, účetním, mzdovým účetním, živnostníkům, daňovým poradcům, auditorům, ekonomům …

1. Poradce 7/2020 - Zákon o elektronické evidenci tržeb po novele s komentářem - komentář - Mgr. Petr Taranda
(A5, 288 str.)


2. DaÚ 1/2020 - EET po novele - příspěvek - Mgr. Petr Taranda
(A5, 80 str.)


3. 100 otázek ZDP a DPH po novele - odborná tematická publikace
(A5, 128 str.)


4. Zpracovávání osobních údajů - nový zákon, GDPR, zákon o inspekci práce, zákon o pedagogických pracovnících - úplná znění zákonů - edice Zák§ny do kapsy
(A6, 192 str.)


5. Aktualizace I/6 - Zákon o evidenci tržeb - úplné znění zákona
(A5, 272 str.)

Cena balíčku je 956 Kč.
Cena balíčku s 60 % slevou je 382 Kč.
Ušetříte 574 Kč.

Paušální výdaje
Novelou zákona o daních z příjmů došlo letos k pozitivní změně pro některé poplatníky. Jak upravit základ daně při přechodu na paušální výdaje? Může poplatník, který vede účetnictví uplatnit paušální výdaje?
Vše potřebné ohledně paušálních výdajů najdete v našich publikacích, které jsou určeny podnikatelům, účetním, živnostníkům, daňovým poradcům, auditorům, ekonomům …

1. DaÚ 7-8/2019 - Paušální výdaje FO (příznivá změna) - příspěvek - Ing. Martin Děrgel
(A5, 120 str.)


2. DÚVaP 1/2020 - Paušální výdaje - příspěvek - Ing. Ivan Macháček
(A5, 160 str.)


3. 1000 řešení 9-10/2019 - Zdanění FO a PO po novele - praktická řešení
(A5, 136 str.)


4. Aktualizace I/4 - Daňový řád ... - úplná znění zákonů
(A5, 120 str.)


5. DaÚ 11-12/2019 - Paušální výdaje na dopravu z hlediska optimalizace - příspěvek
(A4, 112 str.)


6. Zákony IIA/2019 - Občanský zákoník, Exekuční řád ... - úplná znění zákonů - ZDARMA
(A5, 576 str.)

Cena balíčku je 1158 Kč.
Cena balíčku s 60 % slevou je 463 Kč.
Ušetříte 695 Kč.

Daňová přiznání za rok 2019
Jaký je správný postup při podávání daňového přiznání k dani z příjmů FO a PO za zdaňovací období započaté v kalendářním roce 2019? Kdo podává daňové přiznání? Kdy a jak ho podat? Jak zaplatit daň? Jaké jsou výhody ročního zúčtování záloh?
Vše potřebené ohledně daňového přiznání najdete v našich publikacích, které jsou určeny podnikatelům, účetním, OSVČ, daňovým poradcům, auditorům, ekonomům …

1. 100 otázek Optimalizace daně, Účetnictví - odborná tematická publikace
(A5, 96 str.)


2. DÚVaP 4-5/2019 -Rodinné podnikání: formy a účetnictví komplexně - příspěvek - Ing. Ivan Macháček
(A5, 208 str.)


3. 1000 řešení 1/2020 - Konec roku v účetnictví - praktické příklady
(A5, 96 str.)


4. Daňová přiznání FO a PO za rok 2019 - odborná tematická publikácia
(A5, 208 str.)


5. DaÚ 1/2020 - Ukončení roku z pohledu zákona o daních z příjmů - příspěvek - Ing. Eva Sedláková
(A4, 80 str.)

Cena balíčku je 871 Kč.
Cena balíčku s 60 % slevou je 349 Kč.
Ušetříte 522 Kč.



Tematické balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz (ceny jsou konečné)

Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů. Uvedená nabídka je platná do vyprodání zásob. Vydavatelství si vyhrazuje právo nahradit vyprodanou publikaci jinou – adekvátní k obsahu balíčku. Čekáme na Vaše náměty a připomínky.

RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY NEBO E- MAILEM DENNĚ V ČASE OD 9,00 DO 15,00 HOD.

Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.

E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
  • Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
  • Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
MK Media, s.r.o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 36419176
DIČ: 2021832285
IČ DPH: SK2021832285
 
   
 
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 15012/L.

 

 


V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu
s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.

Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015
Untitled Page