Em@ilové noviny

 

č. 21/2011

4. 10. 2011

 

 
 
 Téma novin 
 Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají 
 Sbírka zákonů v kostce 
 Chybovat znamená platit 
 Ekonomika 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Horká témata 
 Kontakty 

Služby, které najdete jen u nás:
  • aktuální a rychlé informace
    (změny zákonů a předpisů) z oblastí daní, účetnictví, mezd, odvodů;
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákaznickém oddělení;
  • možnost rychlého objednání
    publikací (telefonicky, faxem, e-mailem, poštou);
  • rychlá dodávka (do 48 hodin)
    s minimálními reklamacemi;
  • uvádění nových produktů
    prostřednictvím mailingů a telemarketingu;
  • přibližování se k zákazníkovi
    prostřednictvím bezplatných odpovědí na otázky a e - mailových novin
 

Vážení čtenáři!

Auta jsou nezbytnou součástí každodenní podnikatelské činnosti. Jak nejlíp využít Automobil v podnikání se blíž dočtete v dnešním Tématu novin a v rubrice Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají. Rubrika Sbírka zákonů v kostce k vám pravidelně přichází s přehledem nových předpisů a změn v legislativě ve výběru pro podnikatelskou sféru. Srdečně zdraví a na další setkání se těší

Denisa Orlická
odpovědná redaktorka


V tomto čísle najdete:

 

 
 
TÉMA NOVIN
AUTOMOBIL V PODNIKÁNÍ

 
AUTOMOBIL V PODNIKÁNÍ - FIREMNÍ A NAJATÝ

FIREMNÍ AUTOMOBIL
Způsoby pořízení
Aby podnikatel mohl automobil legálně využívat, musí k němu především mít nějaký právní titul, který jej k tomuto užívání opravňuje. V praxi je nejčastější vlastnický vztah k vozidlu. Protože podnikající fyzické osoby jsou v poněkud schizofrenní situaci, kdy vedle statutu podnikatele (OSVČ) samozřejmě mohou i nadále jednat a vystupovat také jako soukromé osoby mimo svou podnikatelskou činnost. Na což reaguje daňové právo tím, že v § 4 odst. 4 ZDP vymezuje, kdy se majetek ve vlastnictví dotyčné fyzické osoby považuje za součást jejího obchodního (podnikatelského) majetku. Stručně řečeno, poplatník má u vlastního majetku vždy na výběr.
Pokud jej uvede do svého účetnictví nebo do daňové evidence (vedené dle § 7b ZDP), bude jej mít v obchodním majetku, z něhož může majetek také volně kdykoli vyřadit do své privátní sféry.
Jinak se majetek nestává obchodním majetkem ve smyslu ZDP (např. když nevede účetnictví ani daňovou evidenci, ale uplatňuje "paušální výdaje", nebo se zkrátka rozhodne jej ponechat jako soukromý), a to i kdyby nakrásně sloužil pouze pro podnikatelské účely dotyčné fyzické osoby. Pro naše účely přitom budeme u fyzických osob považovat za "firemní automobil" takový, který dotyčný poplatník zahrnul a tedy jej má ve svém obchodním majetku. Právnické osoby tuto možnost volby nemají, takže v jejich případě je prakticky veškerý majetek, který vlastní, součástí jejích obchodního majetku.
Jde-li o automobil ve společném jmění manželů (dříve bezpodílové spoluvlastnictví manželů), který je využíván pro podnikání jedním z manželů nebo oběma manžely, vkládá jej do obchodního majetku vždy pouze jeden z manželů. Pokud je takovýto automobil pro podnikání využíván rovněž také druhým z manželů, lze výdaje (náklady) související s touto nemovitostí nebo movitou věcí, které připadají na část dané věci využívané pro podnikatelskou činnost nebo jinou samostatnou výdělečnou činnost oběma manžely, rozdělit mezi oba manžele v poměru, v jakém ji využívají při této své činnosti (viz § 7 odst. 9 ZDP).
Vlastní automobil může v účetnictví figurovat ve 4 kategoriích v pořadí klesající četnosti v praxi:
dlouhodobý hmotný majetek ("DHM")
odpisovaný:
  • samostatná movitá věc s dobou použitelnosti delší než jeden rok s oceněním přesahujícím limit stanovený dotyčnou účetní jednotkou pro začlenění majetku do této kategorie,
  • dlouhodobým hmotným majetkem se stávají pořizované věci uvedené do stavu způsobilého k užívání, kterým se rozumí dokončení věci a splnění technických funkcí a povinností stanovených zvláštními právními předpisy pro
  • užívání (způsobilost k provozu); toto omezení neplatí v případě nabytých věcí, které před nabytím byly uvedeny do stavu způsobilého k užívání a nevyžadují montáž u nabyvatele;
zásoba zboží:
  • movitá věc nabytá za účelem prodeje, pokud účetní jednotka s těmito věcmi obchoduje, - případně výrobek vlastní výroby, který byl aktivován a předán do vlastních prodejen;
zásoba materiálu:
  • samostatná movitá věc s dobou použitelnosti delší než jeden rok, nevykázaná mezi DHM, která je považována za drobný hmotný majetek, o kterém účetní jednotka účtuje jako o zásobách;
zásoba vlastní výroby v následujícím rozlišení:
  • výrobek, coby věc vlastní výroby určená k prodeji nebo ke spotřebě uvnitř účetní jednotky.


NAJATÝ AUTOMOBIL
Operativní pronájem
Ačkoli prakticky všichni podnikatelé mají k dispozici automobil, ať už firemní nebo soukromý, přesto existuje řada situací, kdy je důvodné nebo dokonce zcela nezbytné najmout si cizí vozidlo.
Podnikatel najmutím vozidla využívá cizí majetek, za což hradí sjednané nájemné a obvykle kryje také provozní výlohy. Pokud by bylo nájemné sjednáno ve výši daňových odpisů, jednalo by se čistě daňově o obdobu firemního auta zahrnutého do obchodního majetku. Rozdíl je ale nasnadě, i třeba po pěti letech placeného nájmu odpovídajícího cca daňovým odpisům bude nájemce muset nadále počítat s těmito nemalými provozními náklady. Naproti tomu, kdyby auto vlastnil, měl by jej za tuto dobu již daňově odepsáno a tyto náklady by již dále nemusel kalkulovat. Pominout ovšem nelze obecně platné výhody nájemního vztahu ve srovnání s jinými možnostmi. Nájemce zejména může rychle a bez potřeby značných finančních prostředků začít využívat požadovaný typ automobilu, a to pouze po nezbytnou dobu, přičemž si na nájemné může tzv. vydělat, resp. jej financovat přímo tímto užíváním. S tím souvisí také to, že si nájemce může dovolit novější model s kvalitnější výbavou, jehož koupě by nebyla efektivní.
Uživatel vozidla (nájemce) se tímto zbaví starostí o opravy, pojištění, dlouhodobé garážování, v případě poruchy je pronajímatel obvykle zavázán rychle přistavit náhradní vozidlo. Nájemce také nemusí řešit vytěžování vozidla nebo zvažovat, zda pro něj bude mít dlouhodobě dostatečné uplatnění. Zkrátka, když vznikne potřeba dané vozidlo použít třeba jen na jeden den, tak si jej ráno pronajme a večer vrátí, a hotovo.

SOUKROMÉ AUTO PODNIKATELE
I podnikající fyzické osoby mají nárok na soukromý život a současně u nich, na rozdíl od podnikatelů z řad osob právnických, neplatí, že vše je součástí jejich obchodního majetku. Zahrnutí nebo nezahrnutí majetku do obchodního majetku ve smyslu § 4 odst. 4 ZDP je svobodnou volbou podnikajícího občana (OSVČ). Nic v zásadě nebrání tomu např. aby kamion za několik milionů podnikatel nezahrnul do obchodního majetku a ponechal si jej ve svém tzv. soukromém majetku. Což je čistě daňové rozlišení pro účely finanční sféry, nejedná se o žádný právně odlišný způsob vlastnictví. Ať už je konkrétní věc patřící podnikateli součástí obchodního majetku OSVČ anebo nikoli, stále je majetkem této osoby, popř. je ve společném jmění dotyčných manželů.
Podstatnou nevýhodou nezahrnutí majetku - v našem případě auta - do obchodního majetku je, že nelze uplatňovat jeho odpisy jako daňový výdaj, jak vyplývá z § 26 odst. 5 a 6 ZDP. U takovéhoto majetku v "soukromém majetku" OSVČ navíc nelze daňově uplatnit ani výdaje na jeho opravy, údržbu a technické zhodnocení, protože tyto jsou podle § 25 odst. 1 písm. u) ZDP považovány za výdaje soukromého charakteru.
A to i v případě, že předmětný majetek slouží - částečně nebo plně - pro účely podnikání dotyčné osoby:
Daňově účinné nejsou "výdaje na osobní potřebu poplatníka; včetně výdajů vynaložených na opravu, údržbu nebo technické zhodnocení majetku sloužícího k podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti (§ 7), který poplatník uvedený v § 2 nezařadí do obchodního majetku".
Tento přístup je vcelku oprávněný, zvláště v souvislosti s osvobozením příjmů z prodeje movitých věcí.

AUTOMOBIL ZAMĚSTNANCE
Hodně rozšířené v praxi je i využívání vozidel zaměstnanců pro pracovní cesty jejich zaměstnavatele. V těchto případech dotyčnému zaměstnanci náleží jako jeden z druhů cestovních náhrad také náhrada jízdních výdajů. Poměrně často se ale zapomíná, resp. přehlížejí základní pravidla podle § 157 odst. 2 a 3 zákoníku práce: Použije-li zaměstnanec silniční motorové vozidlo, s výjimkou vozidla poskytnutého zaměstnavatelem:
  • se souhlasem zaměstnavatele místo určeného hromadného dopravního prostředku dálkové přepravy, bude náhrada jízdních výdajů odpovídat ceně jízdného za určený hromadný dopravní prostředek,
  • na žádost zaměstnavatele, tak zaměstnanci přísluší za každý 1 km jízdy:
  • základní náhrada a
  • náhrada výdajů za spotřebovanou pohonnou hmotu.


MANAŽERSKÝ AUTOMOBIL
Poměrně častým případem nepeněžního zvýhodnění zaměstnanců je bezplatné poskytnutí firemního vozidla k používání nejen pro pracovní cesty, ale i k soukromému vyžití. Protože je tato praxe rozšířená hlavně u manažerů, hovoří se slangově o tzv. manažerských vozidlech. Přitom může jít buď o vozidlo, které zaměstnavatel vlastní nebo jej má pronajato (na operativní nebo finanční leasing).
Možnost soukromé jízdy firemním autem je však danajským darem. Tuto nepeněžní výhodu je totiž nutno u zaměstnance ocenit a zahrnout do základu pro výpočet zálohy na daň i do pojistných vyměřovacích základů, a tím díky tzv. superhrubé konstrukci zdanění mezd fakticky podruhé zdanit!
§ 6 odst. 6 ZDP pro tyto případy stanoví speciální oceňovací metodu, která vůbec nebere v potaz míru opotřebení vozidla ani skutečnost, že jej zaměstnanec smí soukromě využít např. jen pro limitovaný počet kilometrů nebo pouze několik málo dnů v měsíci atd. Tímto oceněním je 1 % vstupní ceny vozidla (vždy včetně DPH, i když byl uplatněn odpočet daně) za každý i započatý kalendářní měsíc poskytnutí vozidla, minimálně 1 000 Kč. Jde-li o najaté vozidlo, vychází se ze vstupní ceny vozidla u původního vlastníka, a to i když dojde následně ke koupi vozidla.
Pokud je zaměstnanci takto poskytnuto během měsíce více vozidel:
  • postupně za sebou, považuje se za příjem zaměstnance 1 % z nejvyšší vstupní ceny vozidla,
  • současně, považuje se za příjem zaměstnance 1 % z úhrnu vstupních cen všech vozidel.

Zdanitelným a zpojistněným příjmem zaměstnance jsou dále také pohonné hmoty projeté pro jeho soukromé účely, pokud je svému zaměstnavateli neproplácí, případně si je nekupuje sám za své prostředky.

VYPŮJČENÝ AUTOMOBIL
Výpůjčka je smluvní vztah, který lze zjednodušeně přiblížit jako bezúplatný nájem. Smlouvou o výpůjčce podle § 659 a násl. ObčZ vznikne vypůjčiteli právo věc po dohodnutou dobu bezplatně užívat. Půjčitel (tj. vlastník věci) je povinen bezúplatně předat vypůjčiteli věc ve stavu způsobilém k řádnému užívání.
Vypůjčitel je oprávněn užívat věc řádně a v souladu s účelem, který byl ve smlouvě dohodnut nebo kterému obvykle slouží; je povinen chránit ji před poškozením, ztrátou nebo zničením. Odtud lze dovodit, že vypůjčitel (tj. ten, kdo vozidlo bezplatně používá) může do daňových výdajů (nákladů) zahrnout prokázané výdaje na údržbu a opravy související s používáním vozidla pro své podnikání. Značně sporné by ovšem bylo uznání opravy, kterou by se vylepšoval stav vozidla, vůči stavu, v němž bylo při předání půjčitelem. Zjednodušeně řečeno to znamená, že vypůjčitel může daňově účinně udržovat vozidlo ve výchozím stavu, v jakém jej obdržel, do lepšího stavu jej však na úkor svých daňovýchvýdajů nedostane.
Není-li dohodnuto jinak, nesmí vypůjčitel přenechat věc k užívání jinému. Vypůjčitel je povinen věc vrátit, jakmile ji nepotřebuje, nejpozději však do konce stanovené doby zapůjčení. Půjčitel může požadovat vrácení věci i před skončením stanovené doby zapůjčení, jestliže vypůjčitel věc neužívá řádně nebo jestliže ji užívá v rozporu s účelem, kterému slouží.
Vypůjčitel nemůže vozidlo daňově odpisovat, ovšem s jedinou výjimkou, která se týká vozidel, jejichž vlastnictví bylo po právní stránce převedeno na věřitele (zejména na banky poskytující úvěr podnikateli) jako nejvyšší forma zajištění závazku (splacení úvěru). Jestliže podnikatel závazek řádně splatí, pomine zajišťovací převod práva a vlastnictví k vozidlu se podnikateli vrátí. Pokud ale dluh neuhradí, zůstává vozidlo věřiteli (bance), který se na něm může hojit např. jeho dražbou apod. Protože fakticky vozidlo i po dobu trvání dluhu a jeho zajištění nadále využívá dlužník (podnikatel) - ostatně k čemu by také byl např. nákladní automobil bance - řeší se tento stav právně tak, že věřitel poskytne dlužníkovi vozidlo zpět právě na podkladě smlouvy o výpůjčce.
V tomto jediném případě umožňuje § 28 odst. 4 ZDP, aby hmotný majetek (tj. např. předmětné vozidlo) daňově odpisoval původní vlastník, který je zde ve dvojroli dlužníka a vypůjčitele. Aby se předešlo daňovým spekulacím, stanovuje § 30 odst. 12 ZDP, že se v těchto případech pokračuje v odpisování započatém původním vlastníkem, neboli podnikatel bude vozidlo zajišťující jeho závazek odpisovat de facto bez jakéhokoli přerušení i nadále po celou dobu výpůjčky, kdy k němu má pouze užívací právo, a taktéž po splacení závazku a obnovení svého původního vlastnického práva k vozidlu.
U vozidla vypůjčeného se za výdaje (náklady) na pracovní cesty podnikatelů uznávají pouze náhrady výdajů za spotřebované pohonné hmoty vypočtené jako u cestovních náhrad zaměstnanců. Což znamená, že vypůjčitel nemůže uplatnit jako další daňový výdaj základní náhradu za použití vozidla (tzv. kilometrovné 3,70 Kč/km). A jelikož výpůjčka je zásadně bezúplatná, nebude daňovým výdajem ani žádné nájemné půjčiteli apod.
Z hlediska DPH se v případě výpůjčky jedná sice o zdanitelné plnění (služba v ČR), ovšem základem daně bude 0 Kč (cena obvyklá u výpůjček), a to i ve vztahu mezi "spojenými osobami" ve smyslu § 36a ZDPH.

(Víc se o tomto tématu dočtete v měsíčníku DÚVaP 10/2011)


NOVELA ZÁKONA O POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH

Dnem 1. července 2011 nabyl účinnosti zákon č. 152/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Novelizace zákona o pozemních komunikacích přinesla několik významných změn. Podání jejich stručné charakteristiky je cílem tohoto článku.

Zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, byl v průběhu 14 let své účinnosti změněn, doplněn a upraven 18 novelizujícími zákony. Novelizace zákonem č. 152/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony (dále též "novela"), byla vynucena povinností implementace směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/96/ES ze dne 19. listopadu 2008 o řízení bezpečnosti silniční infrastruktury (dále zpravidla "směrnice 2008/96/ES") do českého právního řádu. Transpoziční lhůta uplynula 19. prosince 2010.
Cílem směrnice 2008/96/ES je přispět ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu na transevropské silniční síti, vymezené rozhodnutím Evropského parlamentu a Rady 1692/96/ES (pro Českou republiku doplněném Aktem o přistoupení). Tento cíl byl zakotven v Bílé knize ze dne 12. září 2001 nazvané "Evropská dopravní politika pro rok 2010: čas rozhodnout".
Pro snížení počtu nehod na silnicích je uloženo zlepšování technických vlastností vozidel a zlepšování vlastností pozemních komunikací z hlediska bezpečnosti provozu na nich.
Novela splňuje dva cíle:
  • zapracovává do českého právního řádu úpravu směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/96/ES ze dne 19. listopadu 2008 o řízení bezpečnosti silniční infrastruktury,
  • legislativními změnami zefektivňuje systém zpoplatnění užívání určených pozemních komunikací formou elektronického mýtného.

Implementací směrnice 2008/96/ES plní novela unijní cíle stanovené legislativou Evropské unie. Úpravami systému zpoplatnění užívání určených pozemních komunikací je plněn vnitrostátní cíl - zajistit účinnější vymáhání plnění povinnosti provozovatelů vybraných silničních vozidel uhradit včas a řádně mýtné.
Právní úprava mýtného a časového poplatku platná před novelizací neumožňovala plně jejich efektivní výběr, zejména:
  • neobsahovala účinný systém vymáhání dlužného mýtného a uložených sankcí,
  • neobsahovala dostatečně účinné odrazující prostředky k vymožení povinnosti řidičů a provozovatelů vozidel souvisejících s mýtným a časovým poplatkem,
  • nedostatečně bránila možnosti vyhýbání se přestupkovému řízení,
  • neposkytovala provozovateli systému elektronického mýtného potřebné nástroje k rychlému a nezpochybnitelnému zjištění provozovatele silničního vozidla pro účely vymáhání dlužného mýtného, jestliže mýtnou branou byla zjištěna jen státní poznávací značka vozidla.
(Víc se o tomto tématu dočtete v měsíčníku Poradce 1/2012)


NOVELA ZÁKONA O PROVOZU NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH

Dnem 1. srpna 2011 nabyl účinnosti zákon č. 133/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změně některých zákonů (zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony. Novelizací došlo k řadě významných změn pravidel silničního provozu. Účelem tohoto článku je upozornění především na ty změny, jejichž znalost je důležitá pro bezpečnou jízdu, a na ta nová ustanovení, jejichž neznalost může být příčinou porušení povinností řidiče a následně i sankčních opatření.
Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změně některých zákonů (zákon o silničním provozu) byl v průběhu 11 let své účinnosti změněn, doplněn a upraven 23 novelizujícími zákony.

Cílem současné novelizace bylo v zákoně o silničním provozu zejména:
  • precizovat ustanovení, která se týkají přednosti chodců a cyklistů přecházející či přejíždějících pozemní komunikace po označených přechodech,
  • stanovit jednotně povinné použití reflexní vesty pro všechny řidiče při nouzovém stání vozidla na pozemních komunikacích,
  • stanovit povinné používání zimních pneumatik při provozu vozidel v zimním období,
  • výslovně zakázat účast na nepovolených akcích v provozu na pozemních komunikacích,
  • zavést v souladu s právem Evropské unie parkovací průkaz označující vozidla přepravující osoby těžce zdravotně postižené,
  • umožnit policistovi, aby mohl operativně změnit za stanovených podmínek místní úpravu provozu na pozemních komunikacích,
  • uložit řidiči, který žádá po ztrátě řidičského oprávnění z důvodů dosažení 12 bodů jeho vrácení, aby se podrobil dopravně psychologickému vyšetření,
  • zavést nový systém správního trestání,
  • stanovit novou etapizaci pro výměnu řidičských průkazů,
  • nově koncipovat správní delikty v provozu na pozemních komunikacích.

(Víc se o tomto tématu dočtete v měsíčníku Poradce 1/2012)

 

 
 
ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ

 
POVINNOST STÁT SE PLÁTCEM DPH PŘI NÁKUPU AUTOMOBILŮ ZE ZEMÍ EU

Podnikatel, který doposud není plátce DPH, nakupuje použité dopravní prostředky (automobily) ze zemí EU.
Vzniká podnikateli při překročení nějaké hodnoty pořízeného zboží povinnost zaregistrovat se jako plátce DPH?
Podle § 94 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění novel se osoba povinná stává plátcem daně tehdy, pokud obrat za nejvýše 12 kalendářních měsíců přesáhne částku uvedenou v § 6. Stává se plátcem od prvního dne třetího měsíce následujícího po měsíci, ve kterém překročila stanovený obrat. V § 6 odst. 1 je určena částka 1 000 000 Kč. Podle odst. 2 téhož ustanovení se obratem pro účely tohoto zákona rozumí výnosy za uskutečněná plnění s výjimkou plnění, která jsou osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně, u osob, které mají povinnost vést účetnictví nebo účetnictví vedou dobrovolně, nebo příjmy za uskutečněná plnění, s výjimkou plnění, která jsou osvobozena od daně bez nároku na odpočet daně, u ostatních osob. Jak vyplývá z výše uvedeného, do obratu se zahrnuje celý výnos (nebo příjem), tj. hrubý příjem nebo v podvojném účetnictví zúčtovaný výnos. Nejde tedy pouze o rozdíl mezi výdaji (náklady) vynaloženými na získání těchto výnosů či příjmů, tedy marži. Do obratu se započítává nesnížená celá částka příjmů nebo výnosů. Výjimkou je pouze prodej dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku, který byl v obchodním majetku. Při nákupu a prodeji automobilů, nakupovaných formou zboží, tato výjimka neplatí. Výše uvedené hodnoty platí pro prodej, nikoliv pořízení. Pokud dováží podnikatel automobily z EU, jde o uplatnění odst. 6 § 94: při pořízení zboží z jiného členského státu se stává podnikatel plátcem již tehdy, pokud hodnota pořízeného zboží bez daně v běžném kalendářní roce převýší částku 326 000 Kč. Pro zmíněného podnikatele je tedy rozhodující částka 326 tis. Kč za zboží pořízené z EU za běžný kalendářní rok.


VYŘAZENÍ VOZIDLA Z MAJETKU

Podnikatel - plátce DPH, který vede účetnictví, si pořídil v roce 2003 dodávkový automobil třídy N1 formou leasingu, na který uplatnil odpočet DPH. Po řádném ukončení leasingové smlouvy vložil automobil do obchodního majetku. Automobil do dnešního dne využívá výhradně k podnikání. V současné době by chtěl automobil vyřadit z obchodního majetku a využívat pro osobní potřebu. Podle nabídek dvou největších autobazarů v ČR má tento automobil v současné době hodnotu cca 65 000,00 Kč.
Jak má podnikatel při vyřazení vozidla z majetku postupovat z hlediska vypořádání DPH a změny zápisu v TP vozidla z IČ na RČ?
Podle § 13 odst. 4 písm. a) zákona o DPH se za dodání zboží za úplatu považuje také použití hmotného majetku pro účely nesouvisející s uskutečňováním ekonomických činností plátce. Tento pojem vymezuje dále § 13 odst. 5 zákona o DPH tak, že se tímto rozumí mimo jiné také trvalé použití obchodního majetku plátcem pro jeho osobní spotřebu, pokud byl u tohoto majetku nebo jeho části uplatněn odpočet daně. Dnem uskutečnění tohoto "fiktivně úplatného" zdanitelného plnění je den takovéhoto použití majetku, tedy den jeho vyřazení z obchodního majetku plátce do jeho trvale soukromého užívání [viz § 21 odst. 6 písm. c) zákona o DPH].
Základem daně je v těchto případech cena zboží (zde tedy předmětného automobilu) nebo cena obdobného zboží, za kterou by jej bylo možno pořídit - ve stavu, v jakém se právě nachází - ke dni uskutečnění plnění ad výše, pouze pokud by tuto cenu nebylo možno určit, pak by základem daně byla výše celkových nákladů vynaložených na dodání tohoto zboží ke dni uskutečnění plnění [viz § 36 odst. 6 písm. a) zákona o DPH]. V dotazovaném případě ale lze "aktuální tržní cenu" předmětného automobilu určit, přičemž podle vyjádření k tomu kvalifikované osoby (např. autobazaru) je 65 000 Kč. Takže se DPH na výstupu vypočte z této částky, která je zřejmě míněna včetně 20 % DPH, takže se daň stanoví propočtem koeficientem ve výši 65 000 Kč × 0,1667 = 10 836 Kč; cena bez daně tak vychází 54 164 Kč. Tuto DPH a její základ plátce uvede do řádku 1 přiznání k DPH za zdaňovací období vyřazení auta z obchodního majetku pro jeho již trvale soukromé využití. Z hlediska daně z příjmů se provede pouze příslušný záznam na kartě (v knize) hmotného majetku, přičemž k žádnému zdanitelnému příjmu ani daňovému výdaji zde nedochází. Výše uvedená DPH na výstupu (10 836 Kč) představuje daňově účinný výdaj poplatníka v rámci jeho daňové evidence v souladu s § 24 odst. 2 písm. ch) ZDP; spadá totiž pod "ostatní daně" zmíněné v tomto ustanovení. Změna zápisu v technickém průkazu vozidla identifikující jejího majitele a provozovatele z identifikačního čísla osoby (tj. ekonomického subjektu, zde tedy podnikatele alias OSVČ) na jeho rodné číslo není nutná a nemá žádné daňové dopady. Z právního hlediska totiž k žádné změně u dotyčné osoby nedochází, stále se jedná o pana XY, nicméně lze změnu uvedených identifikátorů doporučit, např. coby další průkaz o skutečném vyřazení auta z obchodního majetku podnikatele.
Pokud by předmětné vozidlo - již coby tzv. soukromý majetek poplatníka - bylo posléze příležitostně využito k jeho podnikání, nebude si moci nárokovat základní náhradu za použití vozidla (tzv. kilometrovné 3,70 Kč/km), ale pouze náhradu za spotřebované pohonné hmoty, viz § 24 odst. 2 písm. k) bod 3 ZDP. Při splnění podmínek § 24 odst. 2 písm. zt) dtto je pak i na takovéto vozidlo možno nárokovat (zkrácený) paušální výdaj na dopravu ve výši 5 000 Kč, resp. 4 000 Kč měsíčně; pak již ale bez možnosti daňově uplatnit výlohy za pohonné hmoty a parkovné, viz § 25 odst. 1 písm. x) dtto. Zapomenout pak ale nelze na splnění daňové povinnosti ohledně silniční daně za "soukromé vozidlo" využité pro podnikání.


VYUŽITÍ VOZIDLA VE FIRMĚ

Firma nakoupila vozidlo formou leasingu v 9/2005. Cenu vozidla tvořila částka 700 840 Kč bez DPH, 834 000 Kč s 19 % DPH, cena leasingové smlouvy byla 952 827 Kč, odkupní cena 1 000 Kč bez DPH. V období od 9/2005 do 6/2011 vozidlo ujelo 70 000 Kč a pracovníci firmy předpokládají, že v majetku firmy bude do roku 2015 a ještě ujede asi 50 000 Kč. Za stejné období bylo za opravy vozu zaplaceno 65 000 Kč bez DPH a za technické zhodnocení Kč bez DPH. Ve smlouvě "Na používání vozu k soukromým účelům", která je v platnosti od 1. 7. 2011, je zahrnuto, že zaměstnavatel nebude požadovat úhradu PHM za soukromé jízdy od pracovníka. Do 30. 6. 2011 bylo vozidlo využíváno výhradně pro služební účely. Firma je plátcem DPH.
Do vyměřovacího základu bude započteno 1 % = 8 340 Kč + částka za PHM včetně DPH pro soukromé jízdy? PHM na služební i soukromé jízdy budou daňovým nákladem firmy? Jak má firma vypočítat částku DPH pro dodanění z již vynaložených nákladů? Jak se bude odvod DPH chovat v dalších měsících po nákladech vzniklých v budoucnu? Dva alternativní postupy:
a) Zaměstnanec hradí PHM za soukromé jízdy
Skutečný postup při přidaňování 1 % ze vstupní ceny vozidla, používaného zaměstnancem odvisí od formy, jak jej používá, resp. jak se postupuje u PHM. Pokud by sám PHM nakupoval a průkazně použil pro soukromé jízdy, netýká se nákup PHM zaměstnavatele. V případě, že se nákup PHM uskutečňuje na vrub nákladů firmy, je následně rozúčtována spotřeba dle propočtů podle knihy jízd. V daném případě na služební i soukromé jízdy tedy čerpá zaměstnanec pohonné hmoty z firemních prostředků a každý měsíc sestaví knihu jízd, ve které vyčíslí hodnotu PHM spotřebovaných pro soukromé účely. Je třeba zdůraznit, že samotný ZDP nestanoví metodický postup, jak v daném případě postupovat, stejně jako to nečiní ani účetní předpisy, tj. zákon o účetnictví, vyhláška a ČÚS. Z praxe účetních jednotek lze uvést např. následující postup: hodnotu PHM za soukromé jízdy zaměstnavatel strhne ze mzdy (popř. zaměstnanec uhradí dluh do pokladny), a to na základě obdobně měsíčního vyúčtování jízd podle knihy jízd a údajů v TP. Firma může využít dvou možných způsobů inkasa částek, které má zaměstnanec uhradit: jednak je to přímé stržení hodnoty PHM, které průkazně podle knihy jízd ujel pro soukromé účely, jednak je to postup, kdy zaměstnanec sám uhradí dlužnou částku za soukromě projetý benzin přímo do pokladny firmy. Oba zmíněné postupy jsou možné s tím, že prvý způsob, kdy zaměstnanci je částka strhávána ze mzdy, by měl být předem se zaměstnancem dohodnut. Pochopitelně ve všech případech se přidaňuje 1 % ze vstupní ceny vozidla za každý i započatý měsíc poskytnutí vozidla v souladu s § 6 odst. 6. Otázkou je, jak účtovat PHM. Veškeré PHM zaměstnavatel účtuje na účet 501 - Spotřeba materiálu (daňové náklady) a na základě předpisu pohledávky vůči zaměstnanci provádí storno těchto nákladů (kladným zápisem na straně Dal účtu 501). Jde o jeden z možných způsobů, který umožňuje ČÚS č. 019 - Náklady a výnosy, odst. 3.1.3. Pokud to technicky vyhovuje a účetní postup (časově) neumožňuje souběžné zjištění pohledávky za zaměstnancem, lze postupovat i takovýmto způsobem s tím, že však vždy musí být stav nákladů uveden do správné výše, nejlépe vždy za každý uplynulý měsíc, aby nedocházelo ke zkreslování nákladů a hospodářského výsledku a bylo možno provádět finanční analýzy výsledovky a rozvahy firmy. Zejména ke konci účetního období je třeba dbát na to, aby bylo storno nákladů ve výši pohledávky za zaměstnancem provedeno.
Shrnutí postupů účtování
O spotřebě se účtuje na vrub nákladů (účet 501 - Spotřeba materiálu). Dále se účtuje o předpisu pohledávky za zaměstnancem ve výši soukromě spotřebovaných PHM snížením nákladů, tj. Dal účet 501 a na vrub účtu 335 - Pohledávky za zaměstnancem. Úhrada pohledávky za zaměstnancem se účtuje Dal účet 335 a MD účet 211 - Pokladna. Účtování předpisu srážky ze mzdy (pokud je o tomto postupu zaměstnanec srozuměn), je účtován účetním zápisem MD 331 a Dal účet 335.
K problematice DPH
Stejně jako u ZDP, kde se neodečítají skutečné výdaje na provoz automobilu (např. odpisy, výdaje za opravy a údržbu) kvůli použití automobilu pro soukromé účely za předpokladu, že se dodaňuje 1 % z ceny vozu, neuplatňuje se v tomto případě ani ustanovení § 72 odst. 5. Je to proto, že dochází k použití institutu nepeněžního plnění a přidanění formou mzdy. V takovém případě se citované ustanovení neuplatňuje. DPH z ceny vozu je obsaženo ve vstupní ceně. DPH z PHM, které zaměstnavatel nárokoval a týká se soukromých jízd zaměstnance, odvede po zjištění skutečné výše spotřebovaných PHM. Pro zaměstnance vystaví na toto PHM doklad o použití dle § 29 ZDPH (zaměstnanec uhradí PHM včetně DPH).
Tento postup je souběžný s účtováním storna nákladů.
b) Zaměstnanec nebude hradit PHM za soukromé jízdy
(viz smlouva "Na používání vozu i k soukromým účelům"). Jde o neobvyklý postup, nebo v tomto případě zaměstnavatel de facto daruje PHM a dar je zásadně nedaňovým nákladem, avšak pokud firma např. poskytuje benzin zdarma, je třeba upozornit, že sociální a zdravotní, které z hodnoty PHM odpovídající daru benzínu, je nedaňovým nákladem a je proto třeba účtovat o něm na účtu 524 - Zákonné sociální pojištění v AÚ jako daňově neúčinný náklad. Samotné částky za PHM, pakliže jsou darem zaměstnanci, je třeba formou nepeněžního plnění přidanit. V případě, že zaměstnavatel nevyžaduje na zaměstnanci úhradu PHM, nejde o žádnou "výhodu": zaměstnavatel toto PHM nemůže zahrnout do daňových nákladů, zaměstnanci se PHM přidaňuje. Odvod DPH je zde pochopitelně nutný, a to v daňovém období, kdy se zjistí km ujeté pro firmu či pro soukromé účely. Do vyměřovacího základu zaměstnanci se v tomto případě zahrne příslušné 1 % ze vstupní (zvýšené) ceny a dál se přidaňuje částka za ujeté km soukromě.
Platí, že vyměřovací základ tvoří vstupní cena plus TZ (zvýšená vstupní cena). PHM je daňovým nákladem pouze tehdy, kdy je spotřebováno na ekonomickou činnost, nikoliv pro soukromé jízdy - ty hradí zaměstnanec. DPH z PHM pro soukromé jízdy se odvede. DPH z jakýchsi vynaložených nákladů se neodvádí. DPH se odvádí pouze z PHM využitých pro soukromou potřebu.


(Víc otázek a odpovědí nejenom na toto téma najdete v dvouměsíčníku 1000 řešení)

 

 
 
SBÍRKA ZÁKONŮ V KOSTCE

 
PŘEHLED NOVÝCH PŘEDPISŮ A ZMĚN V LEGISLATIVĚ OD ČÁSTKY 72/2011 DO ČÁSTKY 89/2011, VE VÝBĚRU PRO PODNIKATELSKOU SFÉRU

OCHRANA SPOTŘEBITELE

Novela zákona o ochraně duševního vlastnictví

Zákon č. 219/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 191/1999 Sb., o opatřeních týkajících se dovozu, vývozu a zpětného vývozu zboží porušujícího některá práva duševního vlastnictví a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 64/1988 Sb., o České obchodní inspekci, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, ve znění pozdějších předpisů
Částka 78/2011 Sb., Účinnost 1. 8. 2011

Nařízení vlády - technické požadavky na tlaková zařízení

Nařízení vlády č. 208/2011 Sb., o technických požadavcích na přepravitelná tlaková zařízení Částka 73/2011 Sb.,Účinnost 20. 7. 2011

Podstata úpravy: K provedení zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

ZAHRANIČNÍ OBCHOD

Novela zákona o zahraničním obchodu s vojenským materiálem

Zákon č. 248/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 38/1994 Sb., o zahraničním obchodu s vojenským materiálem a o doplnění zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů, a zákona č. 140/1961 Sb., trestní zákon, ve znění pozdějších předpisů, ve znění pozdějších předpisů
Částka 89/2011 Sb.,Účinnost 30. 8. 2011

Novela devizového zákona

Zákon č. 206/2010 Sb., kterým se mění zákon č. 219/1995 Sb., devizový zákon, ve znění pozdějších předpisů
Částka 73/2011 Sb.,Účinnost 19. 7. 2011

Novela zákona o Celní správě

Zákon č. 252/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 185/2004 Sb., o Celní správě České republiky, ve znění pozdějších předpisů Částka 89/2011 Sb., Účinnost 30. 8. 2011

DANĚ

Novelizace vyhlášky - značení tabákových výrobků

Vyhláška č. 203/2011 Sb., kterou se mění vyhláška č. 467/2003 Sb., o používání tabákových nálepek při značení tabákových výrobků, ve znění pozdějších předpisů
Částka 72/2011 Sb., Účinnost 1. 8. 2011

Podstata úpravy: K provedení § 139 odst. 1 zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních, ve znění zákona č. 217/2005 Sb., zákona č. 575/2006 Sb. a zákona č. 37/2008 Sb.

Novela zákona o dani z nemovitostí

Zákon č. 212/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitostí, ve znění pozdějších předpisů
Částka 76/2011 Sb., Účinnost 1. 1. 2012

FINANCE

Novela zákona o komoditních burzách

Zákon č. 247/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 229/1992 Sb., o komoditních burzách, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 222/2009 Sb., o volném pohybu služeb
Částka 89/2011 Sb., Účinnost 1. 11. 2011

SOCIÁLNÍ ZABEZPEČENÍ

Novela zákona o důchodovém pojištění

Zákon č. 220/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
Částka 78/2011 Sb., Účinnost 30. 9. 2011

Změny dalších zákonů se týkají:
  • zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů,
  • zákona č. 582/2005 Sb., o ocenění účastníků národního boje za osvobození, ve znění zákona č. 108/2009 Sb.,
  • zákona č. 198/1993 Sb., o protiprávnosti komunistického režimu a odporu proti němu.

Vyhláška - stanovení výpočtového základu

Vyhláška č. 226/2011 Sb., o výši redukčních hranic pro stanovení výpočtového základu pro období od 30. září 2011 do 31. prosince 2011
Částka 81/2011 Sb., Účinnost 30. 9. 2011

Podstata úpravy: K provedení zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění zákona č. 220/2011 Sb.

PRÁVNÍ POMOC

Novela trestního řádu

Zákon č. 207/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), ve znění pozdějších předpisů
Částka 73/2011 Sb., Účinnost 3. 8. 2011

Novela zákona o advokacii

Zákon č. 214/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 85/1996 Sb., o advokacii, ve znění pozdějších předpisů
Částka 76/2011 Sb., Účinnost 1. 9. 2011

Novela zákona o soudech

Zákon č. 215/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 6/2002 Sb., o soudech, soudcích, přísedících a státní správě soudů a o změně některých dalších zákonů (zákon o soudech a soudcích), ve znění pozdějších předpisů
Částka 76/2011 Sb., Účinnost 19. 7. 2011

Novela zákona o soudních poplatcích

Zákon č. 218/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 549/1991 Sb., o soudních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
Částka 78/2011 Sb., Účinnost 1. 9. 2011

Zrušuje:
  • vyhlášku č. 117/1998 Sb., o osvobození od soudních poplatků, ve znění vyhlášky č. 197/2008 Sb.,
  • vyhlášku č. 197/2008 Sb., kterou se vydává vzor formuláře návrhu na vydání elektronického platebního rozkazu, ve znění vyhlášky č. 43/2011 Sb.

Změna dalších souvisejících zákonů se týká:
  • zákona č. 309/2002 Sb., služební zákon,
  • zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád
(oba uvedené zákony ve znění pozdějších předpisů).

VEŘEJNÁ SPRÁVA

Novela zákona o obcích

Zákon č. 246/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 131/2000 Sb., o hlavním městě Praze, ve znění pozdějších předpisů Částka 89/2011 Sb., Účinnost 14. 9. 2011

Úplné znění zákona o pobytu cizinců
Zákon č. 224/2011 Sb., kterým se vyhlašuje úplné znění zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, jak vyplývá z pozdějších změn
Částka 80/2011 Sb.

Novela zákona o podpoře regionálního rozvoje
Zákon č. 253/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 248/2000 Sb., o podpoře regionálního rozvoje, ve znění pozdějších předpisů
Částka 89/2011 Sb., Účinnost 1. 10. 2011

ENERGIE

Novela energetického zákona

Zákon č. 211/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 468/2000 Sb., o podmínkách podnikání a výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
Částka 75/2011 Sb., Účinnost 18. 8. 2011

Změny souvisejících zákonů se týkají:
  • zákona č. 34/1982 Sb., o ochraně spotřebitele,
  • zákona č. 265/1991 Sb., o působnosti orgánů ČR v oblasti cen
(uvedené zákony ve znění pozdějších předpisů).

Vyhláška - vyúčtování dodávek

Vyhláška č. 210/2011 Sb., o rozsahu, náležitostech a termínech vyúčtování dodávek elektřiny, plynu nebo tepelné energie a souvisejících služeb
Částka 74/2011 Sb., Účinnost 15. 12. 2011

RESTITUCE

Novela zákona o úpravě vlastnických vztahů k zemědělskému majetku

Zákon č. 254/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 229/1991 Sb., o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku, ve znění pozdějších předpisů
Částka 89/2011 Sb., Účinnost 1. 7. 2011

BEZPEČNOST

Novela zákona o ochraně utajovaných informací

Zákon č. 256/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů Částka 89/2011 Sb., Účinnost 1. 1. 2012

DOPRAVA

Novela zákona - výstavba dopravní infrastruktury

Zákon č. 209/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 416/2009 Sb., o urychlení výstavby dopravní infrastruktury
Částka 74/2011 Sb., Účinnost 1. 10. 2011

Novelizace nařízení vlády - poplatky a mýtné za užívání pozemních komunikací

Nařízení vlády č. 243/2011 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 484/2006 Sb., o výši časových poplatků a o výši sazeb mýtného za užívání určených pozemních komunikací, ve znění pozdějších předpisů
Částka 88/2011 Sb., Účinnost 1. 9. 2011

Podstata úpravy: K provedení zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění zákona č. 80/2006 Sb. a zákona č. 152/2011 Sb.

ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Novela zákona o ochraně ovzduší

Zákon č. 221/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší a o změně některých zákonů (zákon o ochraně ovzduší), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních, ve znění pozdějších předpisů
Částka 78/2011 Sb., Účinnost 22. 7. 2011

Novelizace vyhlášky - emisní limity

Vyhláška č. 257/2011 Sb., kterou se mění vyhláška č. 337/2010 Sb., o emisních limitech a dalších podmínkách provozu ostatních stacionárních zdrojů znečišování ovzduší emitujících a užívajících těkavé organické látky a o způsobu nakládání s výrobky obsahujícími těkavé organické látky
Částka 89/2011 Sb., Účinnost 14. 9. 2011

Podstata úpravy: K provedení zákona č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší a o změně některých dalších zákonů (zákon o ochraně ovzduší), ve znění pozdějších předpisů.

Vyhláška - řády vodních děl

Vyhláška č. 216/2011 Sb. o náležitostech manipulačních řádů a provozních řádů vodních děl
Částka 77/2011 Sb., Účinnost 1. 8. 2011

Podstata úpravy: K provedení zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění zákona č. 150/2010 Sb.

SPOJE

Sdělení - ceny poštovních služeb

Sdělení Českého telekomunikačního úřadu č. 231/2011 Sb., o vydání cenového rozhodnutí
Částka 83/2011 Sb., Účinnost 4. 8. 2011

Podstata úpravy: K provedení zákona č. 526/1990 Sb., o cenách, ve znění pozdějších předpisů, a zákona č. 29/2000 Sb., o poštovních službách, ve znění pozdějších předpisů, bylo vydáno cenové rozhodnutí č. CR/P/07.2011-1, kterým se mění cenové rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu č. CR/P/12.2005-1, kterým se stanoví maximální ceny vybraných základních poštovních služeb do zahraničí, ve znění cenového rozhodnutí č. CR/P/01.2007-1, cenového rozhodnutí č. CR/P/12.2007-1 a cenového rozhodnutí č. CR/P/07.2010-1. Cenové rozhodnutí bylo zveřejněno v Poštovním věstníku v částce 7/2011.

 

 
 
CHYBOVAT ZNAMENÁ PLATIT

 
10. 10. Pondělí (za sobotu 8.10.) Zdr. poj. - OSVČ Odvod zálohy na zdravotní pojištění OSVČ za září 2011 (§ 7 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
17. 10. Pondělí (za sobotu 15. 10.) Daň silniční Zaplacení zálohy na daň silniční za III. čtvrtletí 2011 (§ 10 odst. 1 a 4 zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční)

 

 
 
EKONOMIKA

 
Název krajiny Název měny Měna 26.9. 27.9. 28.9. 29.9. 30.9. 3.10.
Austrálie dolar AUD 17,901 17,879 17,879 17,721 17,844 17,975
Brazílie real BRL 10,034 10,002 10,002 9,836 9,877 9,865
Bulharsko lev BGN 12,618 12,517 12,517 12,556 12,656 12,718
Čína renminbi CNY 2,859 2,818 2,818 2,82 2,874 2,928
Dánsko koruna DKK 3,315 3,29 3,29 3,3 3,326 3,343
EMU euro EUR 24,675 24,48 24,48 24,56 24,755 24,875
Filipíny peso PHP 41,863 41,627 41,627 41,287 41,923 42,445
Hongkong dolar HKD 2,345 2,314 2,314 2,314 2,353 2,396
Chorvatsko kuna HRK 3,296 3,268 3,268 3,278 3,301 3,315
Indie rupie INR 37,024 36,808 36,808 36,786 37,364 37,972
Indonesie rupie IDR 2,019 2,025 2,025 2,037 2,085 2,098
Japonsko jen JPY 23,959 23,577 23,577 23,514 23,842 24,296
Jihoafrická rep. rand ZAR 2,283 2,294 2,294 2,288 2,269 2,298
Jižní Korea won KRW 1,548 1,542 1,542 1,531 1,552 1,58
Kanada dolar CAD 17,777 17,684 17,684 17,48 17,548 17,811
Litva litas LTL 7,146 7,09 7,09 7,113 7,169 7,204
Lotyšsko lat LVL 34,773 34,513 34,513 34,626 34,901 35,075
Maďarsko forint HUF 8,526 8,548 8,548 8,415 8,465 8,447
Malajsie ringgit MYR 5,75 5,733 5,733 5,675 5,742 5,814
Mexiko peso MXN 1,356 1,351 1,351 1,338 1,331 1,344
MMF SDR XDR 28,554 28,19 28,19 28,267 28,626 29,024
Norsko koruna NOK 3,151 3,142 3,142 3,132 3,138 3,178
Nový Zéland dolar NZD 14,219 14,205 14,205 14,057 14,02 14,2
Polsko zlotý PLN 5,621 5,601 5,601 5,536 5,617 5,676
Rumunsko nové leu RON 5,744 5,687 5,687 5,672 5,682 5,785
Rusko rubl RUB 56,448 56,51 56,51 56,394 57,098 57,521
Singapur dolar SGD 14,075 14,061 14,061 13,933 14,074 14,23
Švédsko koruna SEK 2,668 2,667 2,667 2,667 2,674 2,716
Švýcarsko frank CHF 20,224 20,024 20,024 20,125 20,342 20,49
Thajsko baht THB 58,782 58,449 58,449 57,851 58,895 59,815
Turecko nová lira TRY 9,876 9,782 9,782 9,723 9,859 9,997
USA dolar USD 18,29 18,029 18,029 18,036 18,331 18,665
Velká Británie libra GBP 28,379 28,148 28,148 28,212 28,558 28,939
Izrael šekel ILS 4,915 4,854 4,854 4,848 4,929 4,969

 

 
 
NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE

 
Poradce, měsíčník nejenom pro podnikatele, č. 2/2011
  • Zákon o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění s komentářem
  • Účetní versus daňové doklady

Daně účetnictví - vzory a případy (DÚVaP) - měsíčník, č. 10/2011
  • Nemovitosti - daňové řešení
  • Automobil v podnikání - firemní a najatý
  • Kniha jízd a paušální výdaje

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále - (DaÚ) - měsíčník, č.10/2011
  • Převod a nájem nemovitosti -úprava odpočtu daně
  • Doba trvání finančního leasingu
  • Zdaňování ostatních příjmů FO
  • Jak na cizí měny v DPH
  • Oceňování majetku a závazků
  • Důchodové pojištění - novela zákona
  • Budování týmů - výběr pracovníků

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále - (PaM) - měsíčník, č. 10/2011
  • Cestovní náhrady - připravované změny od roku 2012
  • Přehledy ve zdravotním pojištění
  • Daňové výhody zdravotně postižených zaměstnanců
  • Právní význam zápočtového listu
  • Pracovní cesta a dopravní prostředky
  • Doručování písemností ve zdravotním pojištění
  • Zaměstnanec na školení
  • Úprava pracovní doby - dohoda

Poradce Veřejné Správy - (PVS) - měsíčník, č. 10/2011
  • Přístup k národním informacím - novela ZP
  • Zaměstnávání cizinců
  • DPH v oblasti kultury a sportu
  • Terminovaný pracovní poměr - od 1. ledna 2012
  • Komunikace na území obce
  • Vzdělávejte se pro růst
  • Daňové náklady u neziskových poplatníků

1000 řešení - dvouměsíčník, nadstavba měsíčníků Poradce, DaÚ, PaM a DÚVaP, č. 5/2011
  • Důchodové pojištění
  • ZDP, DPH
  • Účetnictví, DE
  • Zákoník práce
  • Občanská sdružení

Zisk - měsíčník, č. 10/2011
  • Čekáte na úspěch? Jste na tahu!
  • 9 věcí, které dělají úspěšní lidé jinak
  • Zbavte se strachu z testování
  • Organizační struktura podniku
  • Inteligentní vítězství při vyjednávání
  • Jak zaujmout na sociálních sítích
  • Podzimní mobilizace zdraví

PŘIPRAVUJEME

Poradce č. 3/2012 (X/2011)
  • Zákon o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí - komentář
  • DPH při dodání tepla a chladu
  • Zdaňování příjmů z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále - (DaÚ) č. 11/2011 (X/2011)
  • Darování a daň
  • Zdaňování ostatních příjmů fyzických osob
  • Daňová ztráta jako základ daně
  • Roční vypořádání po novele ZDPH
  • Oprava výše DPH u pohledávek v insolvenčním řízení
  • Účtování o zásobách způsobem A nebo způsobem B
  • Analytické účty ve vazbě na přílohu k účetní závěrce
  • Daňová evidence a dary
  • Závěr roku v daňové evidenci
  • Manažerské selhání - pracovněprávní důsledky

Práce, mzdy a odvody bez chyb, pokut a penále - (PaM) č. 11/2011 (X/2011)
  • Dědictví a daň
  • Vstupní lékařská prohlídka
  • Jak prokázat nárok na daňové úlevy
  • Skončení pracovního poměru pro porušení léčebného režimu
  • Nemocenské pojištění a pojištění zahraničních studentů
  • Náhrada výdajů za ubytování
  • Překážky v práci na straně zaměstnance - placení pojistného

Poradce veřejné správy - (PVS) č. 11/2011 (X/2011)
  • Zákon o veřejných zakázkách - novela
  • Změny v maturitních zkouškách
  • Využívání firemního automobilu na soukromé účely
  • Odměňování v občanských sdruženích
  • DPH při dodání vody a čistění odpadních vod
  • Daňová kontrola podle daňového řádu
  • Předčasný starobní důchod a výdělečné činnosti

 

 
 
HORKÁ TÉMATA

 
BALÍČEK PLATEBNÍ STYK
Rozsáhlá novela zákona o platebním styku zavádí nové legislativní zkratky a některé základní pojmy se vymezují nově. Nově je upraveno provozování činnosti platební instituce. Došlo také k úpravě instituce elektronických peněz. Změna nastala i v ustanovení o správních deliktech. Více nabízíme v balíčku platební styk za výhodnou cenu.

  • Novela zákona o platebním styku - příspěvek
    měsíčník DaÚ 9/2011 (A4, 80 str.)
  • Zákon o platebním styku - s komentářem
    měsíčník Poradce 1/2012 (A5, 256 str.)
  • Zákon o platebním styku - úplné znění zákonů
    Aktuaklizace I/4 2011 (A5, 40 str.)

BALÍČEK PLATEBNÍ STYK se slevou 40 % obsahuje: DaÚ 9/2011 + Poradce 1/2012 + Aktualizace I/4 2011
cena: 239 Kč
Balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627, faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz
BALÍČEK DAŇ Z PŘÍJMŮ
Novela ZDP nabyla účinnosti dnem 15. července 2011, s tím, že některá ustanovení se použijí již za celé zdaňovací období 2011. Změněna byla ustanovení týkající se osvobození příjmů od daně, základu daně, sazby daně, nedaňových výdajů, daně vybírané zvláštní sazbou daně, daňového přiznání, daňové ztráty. Jaké změny novela přinesla se dozvíte z našich publikací.

  • Novela zákona o daních z příjmů - příspěvek
    měsíčník DaÚ 9/2011 (A4, 80 str.)
  • Zákon o daních z příjmů - novela - příspěvek
    měsíčník PaM 9/2011 (A4, 80 str.)
  • Zákon o daních z příjmů - úplné znění zákonů
    Aktualizace I/5 2011 (A5, 216 str.)

BALÍČEK DAŇ Z PŘÍJMŮ se slevou 40 % obsahuje: DaÚ 9/2011 + PaM 9/2011 + Aktualizace I/5 2011
cena: 292 Kč
Balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627, faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz
BALÍČEK AUTOMOBIL V PODNIKÁNÍ II.
V dnešní době neexistuje podnikatel nebo živnostník, který by pro výkon své činnosti nepotřeboval automobil. Pokud patříte k lidem, kteří si nedovedou představit osobní a pracovní život bez automobilu, určitě uvítáte balíček publikací za výhodnou cenu.

  • Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích - příspěvek
    měsíčník Poradce 1/2012 (A5, 256 str.)
  • Automobil v podnikání firemní a najatý - příspěvek
    měsíčník DÚVaP 10/2011 (A5, 168 str.)
  • Manažerské vozidlo a daň z příjmů - příspěvek
    měsíčník DaÚ 10/2011 (A4, 80 str.)
  • Silniční doprava - trestná činnost - Provoz na pozemních komunikacích, pravidla provozu, ochranná opatření ...
    monotematika (A5, 264 str.)

BALÍČEK AUTOMOBIL V PODNIKÁNÍ II.se slevou 30 % obsahuje: Poradce 1/2012 + DÚVaP 10/2011 + DaÚ 10/2011 + Silniční doprava - trestná činnost
cena: 348 Kč
Balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627, faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz
DŮCHODOVÉ POJIŠTĚNÍ
Novela zákona o důchodovém pojištění by měla nabýt účinnosti, pokud jde o změny ve výpočtu důchodů a další zvyšování důchodového věku, od 30. 9. 2011, a pokud jde o některé další změny, od 1. 1. 2012. Všechny změny, které se týkají důchodového pojištění, nabízíme v balíčku Důchodové pojištení.

  • Důchodové pojištění - novela zákona - řešení příkladů z praxe
    dvouměsíčník 1000 řešení 5/2011 (A5, 176 str.)
  • Změny v důchodovém pojištění - povinnosti mzdové účetní - příspěvek
    měsíčník DaÚ 10/2011 (A4, 80 str.)
  • Zákon důchodovém pojištění - úplné znění zákonů
    Aktualizace III/3 2011 (A5, 64 str.)

BALÍČEK DŮCHODOVÉ POJIŠTĚNÍ se slevou 30 % obsahuje: 1000 řešení 5/2011 + DaÚ 10/2011 + Aktualizace III/3
cena: 248 Kč
Balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627, faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz
ZÁKONY 2011 - PODZIMNÍ VÝPRODEJ
Vážení ekonomové, účetní, manažeři, vedoucí pracovníci...
Přicházíme s možností získat sborníky Zákonů 2011 s 50% slevou oproti původní ceně. Balíček Zákony obsahuje úplná znění zákonů- daňové, účetní, obchodní, občanské, sociální, zdravotní, stavební zákony, zákony o státní a veřejné správě, zákony o životním prostřední platné v roce 2011.
Znění těchto zákonů jistě využijete při své každodenní práci, proto neváhejte, protože nabídka platí jen do vyprodání zásob.

  • Zákony I - daňové, účetní...
    daně z příjmů, místní daně, spotřební daně, daň z přidané hodnoty,silniční daň (A5, 592 str.)
  • Zákony II - obchodní, občanské...
    obchodní zákoník, občanský zákoník, občanský soudní řád, exekuční řád, správní právo, trestní právo (A5, 912 str.)
  • Zákony III - sociální, zdravotní...
    zákoník práce, zákon o minimální mzdě, sociální zabezpečení, zdravotní pojištění, nemocenské pojištění (A5, 624 str.)
  • Zákony IV - stavební, katastrální zákon...
    stavební zákon, katastrální zákon, stavební spoření, vlastnictví bytů, vlastnictví půdy (A5, 528)
  • Zákony V - státní a veřejná správa...
    zákon o obcích, školský zákon, rozpočtová pravidla,zákon o ochraně osobních údajů (A5, 408 str.)
  • Zákony VI - životní prostředí, odpady...
    /A5,536 str./ - životní prostředí, vodní zákon, zákon o odpadech, zákon o ovzduší (A5, 536 str.)

BALÍČEK ZÁKONY 2011 se slevou 50 % obsahuje: Zákony I + Zákony II + Zákony III + Zákony IV + Zákony V + Zákony VI
cena: 490 Kč
Balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627, faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz


RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY NA VŠECH UVEDENÝCH TELEFONNÍCH ČÍSLECH
OBJEDNÁVKY VYSTAVUJEME DO 48 HODIN

Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.

E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
  • Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
  • Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
 
   
 
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 51548/L.

 

 


V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.

Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
Untitled Page