|
POHLEDÁVKY Z POHLEDU ZÁKONA O ÚČETNICTVÍ
Pohledávky patří mezi nejčastější předměty účtování v každé účetní jednotce. Účetním specifikem pohledávek je požadavek na jejich časové a věcné rozlišení mezi dotčenými účetními obdobími.
V případě pohledávek vyjádřených v cizí měně je určitou komplikací nutnost jejich vyjádření v české měně, což zpravidla mívá za následek kursové rozdíly k datu uskutečnění účetního případu, případně také k datu sestavení účetní závěrky.
Z účetního hlediska patří do účtové třídy 3 - Zúčtovací vztahy. Při účtování pohledávek je nutno respektovat věcnou a časovou příslušnost k účetnímu období (akruální princip).
Pohledávky patří mezi nejčastější předměty účtování prakticky v každé účetní jednotce. Obvykle mají podobu samostatné faktury (daňového dokladu) a v souladu s dohodnutými smluvními podmínkami představují nárok dodavatele na příslušné protiplnění od odběratele. Existuje bezpočet titulů (důvodů) pro vystavení a tedy i účtování pohledávek. V podnikatelské praxi pochopitelně převažují obchodní pohledávky za splněné dodávky výrobků nebo zboží anebo za poskytnuté služby. Výjimkou ale nejsou ani pracovně-právní pohledávky vůči zaměstnancům nebo pohledávky za vklady upsané společníky atd.
Účetním specifikem pohledávek je požadavek na jejich časové a věcné rozlišení mezi dotčenými účetními obdobími, které ale obvykle nepůsobí vážnější komplikace. A v případě pohledávek vyjádřených v cizí měně je určitou komplikací nutnost jejich vyjádření v české měně, což zpravidla mívá za následek kursové rozdíly k datu uskutečnění účetního případu - liší-li se měnový kurs uplatňovaný v účetnictví mezi dnem vzniku pohledávky a dnem její úhrady (splnění) dlužníkem - případně také k datu sestavení účetní závěrky.
V obchodní praxi přitom nebývá ani tak problém s pohledávkami, jako spíše s dotyčnými dlužníky, kteří je mají věřiteli uhradit. Pokud reálná šance na plnění významně poklesne, měl by na to účtující věřitel reagovat - pochopitelně vedle právních kroků směřujících k vymožení - adekvátní tvorbou opravných položek. Obvykle se ale tento účetní nástroj k zajištění zásady opatrnosti redukuje na pouhou daňovou optimalizaci, protože k pohledávkám jako k jedinému aktivu lze tvořit tzv. zákonné opravné položky s daňovou účinností.
Příspěvek mapuje pohledávky a s nimi úzce související účetní témata napříč celou směrnou účtovou osnovou. Je nasnadě, že se těžiště nachází v účtové třídě 3 - Zúčtovací vztahy, kam pohledávky spolu se závazky přirozeně patří. Nicméně alespoň "stopy" pohledávek můžeme nalézt v každé účtové třídě. Protože prakticky s každou pohledávkou je spojen výnos - z prodeje zboží, výrobků, poskytnutí služeb, z úroků, ze smluvní sankce atd. - neřešíme tyto výnosy ještě samostatně v rámci účtové třídy 6. Najdeme zde proto jen specifické výnosové účetní případy týkající se výnosů z odepsaných pohledávek a z jejich postupování. Což věcně souvisí s náklady probíranými pro zachování systematiky výkladu odděleně v účtové třídě 5.
Všeobecně se soudí, že samotná pohledávka (faktura) zakládá nárok věřitele na plnění dlužníka. Tak tomu ale není, jde pouze o požadavek na platbu, jejíž titul však musí pocházet z nějaké uzavřené smlouvy. Existuje řada soudních rozhodnutí, které hovoří o tom, že "faktury nejsou ničím a smlouvy jsou vším".
ÚČETNÍ POHLED NA POHLEDÁVKY
Pohledávka představuje právo jedné osoby (věřitele) požadovat po druhé osobě (dlužník) plnění vyplývající ze závazkového vztahu, které obecně vymezuje § 488 občanského zákoníku, jejich zvláštním případem jsou obchodní závazkové vztahy (§ 261 a násl. obchodního zákoníku). Obsahem závazkového vztahu může být plnění věcné (týkající se věcí movitých, nemovitých, vykonání určité služby apod.) nebo peněžité. Základem pro vznik pohledávky je zpravidla uzavřená smlouva, tzv. faktura je pak již jen "výzvou k placení".
Účetně je pohledávka majetkem věřitele, konkrétně tzv. oběžným aktivem účetní jednotky, a v praxi je o nich zpravidla účtováno na podkladě faktur vydaných odběratelům. Na rozdíl od závazků se u pohledávek při účtování nerozlišuje, jde-li o pohledávky krátkodobé (tj. kde sjednaná doba splatnosti při vzniku není delší než 1 rok, ve smyslu § 19 odst. 7 ZÚ) nebo dlouhodobé. Přesto je nezbytné v tomto směru pohledávky analyticky rozlišovat [viz bod 2.3 písm. a) ČÚS č. 017].
Při sestavování účetní závěrky pak musíme prověřit zbývající dobu splatnosti k rozvahovému dni a podle toho kupříkladu přeřadit podle analytiky původně dlouhodobou pohledávku mezi krátkodobá oběžná aktiva (§ 10 odst. 1 a § 11 odst. 1 VÚ).
Pohledávky se oceňují podle těchto pravidel:
- při vzniku - jmenovitou hodnotou;
- při nabytí za úplatu nebo vkladem - pořizovací cenou.
Vyjádřené v cizí měně - kursem ČNB platným pro účetní jednotku (tj. buď denní, nebo pevný) ke dni:
- uskutečnění účetního případu,
- rozvahovému, resp. k okamžiku, k němuž se sestavuje účetní závěrka.
Reálnou hodnotou k okamžiku, k němuž se sestavuje účetní závěrka, jde-li o pohledávky:
- z derivátů nebo zajištěné deriváty,
- pokud to ukládá zvláštní právní předpis (např. zákon o investičních společnostech),
- nabyté a určené účetní jednotkou k obchodování.
Při nabytí podniku (jeho části) nebo při přeměně se takto nabyté pohledávky ocení:
- podle účetnictví postupitele pohledávky, nebo
- podle zákona č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku.
Při nabytí více složek majetku za jednu cenu se takto nabyté pohledávky ocení:
- poměrným rozúčtováním celkové pořizovací ceny, nebo
- poměrným rozúčtováním celkové reprodukční pořizovací ceny.
O pohledávkách se účtuje zejména v těchto účtových skupinách:
05 - Poskytnuté zálohy na dlouhodobý majetek
15 - Poskytnuté zálohy na zásoby
31 - Pohledávky (krátkodobé i dlouhodobé)
33 - Zúčtování se zaměstnanci a institucemi
35 - Pohledávky za společníky, za účastníky sdružení a za členy družstva
37 - Jiné pohledávky a závazky
38 - Přechodné účty aktiv a pasiv.
Účtování o pohledávkách představuje obvykle závěrečnou část obchodních případů účetních jednotek. Po dodání zboží, případně po poskytnutí služby, následuje vystavení faktury, zaúčtování pohledávky a čekání na inkaso peněžních prostředků. Právě otázka budoucího příjmu peněžních prostředků představuje snad nejznámější riziko související s pohledávkami. V rámci účtování o pohledávkách mohou ale v účetní praxi vzniknout i jiné problémy. Některé z těch častějších, kterým je nutno věnovat zvýšenou pozornost, si nyní stručně připomeneme.
O pohledávkách v cizí měně není účtováno správně
Pohledávky v cizí měně by měly být pro potřeby ocenění v účetní evidenci přepočteny v okamžiku jejich vzniku kurzem stanoveným na základě kursů definovaných Českou národní bankou.
Účetní jednotka může pro jejich oceňování používat denní kursy nebo pevné kursy. U pohledávek v cizí měně je nutno vést evidenci o jejich hodnotě jak v cizí měně, tak i v českých korunách (viz § 4 odst. 12 ZÚ). Způsob oceňování pohledávek v cizí měně by měl být ve společnosti upraven vnitřním předpisem (směrnicí).
Opravná položka k pohledávkám nezohledňuje skutečnou bonitu pohledávek
V případě pochybností o budoucí úhradě (např. z důvodu finančních potíží dlužníka), by účetní jednotka měla vytvořit opravnou položku, která zohledňuje přechodné snížení hodnoty pohledávky. Pokud tyto pochybnosti pominou, je možno opravnou položku rozpustit. Pokud je dodržována správnost účtování o tvorbě a čerpání opravné položky, měla by platit rovnost změny stavu opravné položky vykazované v rozvaze mezi začátkem a koncem sledovaného období a obratu na souvisejících výsledkových účtech za sledované období.
Odlišným případem je jistota, že dlužník svému závazku nedostojí a pohledávka tak nemá pro společnost hodnotu. V takových případech by pohledávka měla být odepsána, viz bod 3.6.6. ČÚS č. 019.
Stejnou pozornost, jaká je věnována sledování bonity obchodních pohledávek, by měla být věnována i ostatním pohledávkám, které má účetní jednotka ve své evidenci, a mj. také poskytnutým zálohám. Metoda tvorby opravné položky k pohledávkám by měla být upravena vnitřním účetním předpisem (směrnicí).
O pohledávce je účtováno v nesprávný okamžik
Účtování pohledávky by mělo být doloženo dostatečným podpůrným dokladem potvrzujícím správnost období, do kterého byla pohledávka zaúčtována.
V případě prodeje zboží jde o odběratelem potvrzené dodací listy, případně předávací protokoly, u poskytování služeb o podepsané předávací protokoly. Rizikem v těchto případech je předčasné (opožděné) účtování o pohledávce v okamžiku, kdy ještě nedošlo ke splnění podmínek obchodu ze strany společnosti (případně, kdy tyto podmínky již dávno splněny byly).
Například pokud společnost prodává složitější výrobní zařízení, přičemž je ve smlouvě uvedeno, že podmínky dodávky jsou jasně splněny až po dodávce a montáži, mělo by být o pohledávce související s prodejem tohoto zařízení účtováno až v okamžiku dokončení montáže, na základě předávacího protokolu.
Existence záporných položek v saldokontu
Záporné položky v saldokontu pohledávek (přeplatky, dvojité platby) představují závazky dotyčné účetní jednotky a v její účetní závěrce by tak měly být také vykazovány. Jejich zahrnutí do pohledávek představuje snížení skutečné hodnoty pohledávek a současně podhodnocování závazků.
Poskytnuté zálohy nebyly zaplaceny
Společnosti z různých důvodu velmi často účtují o poskytnutých zálohách předpisem (je zaúčtována poskytnutá záloha souvztažně se závazkem).
V rámci přípravy účetní závěrky by takové zápisy měly být stornovány, protože způsobují nadhodnocení aktiv a současně nadhodnocení pasiv společnosti. Při přípravě účetní závěrky je tedy vhodné se ujistit, zda byly veškeré poskytnuté zálohy skutečně zaplaceny.
Pohledávky evidované společností nesouhlasí na evidenci dlužníka
V některých případech může dojít k rozdílu mezi evidencí pohledávek společnosti a navazující evidencí dlužníka. Důvodem může být administrativní chyba nebo úmyslné nezahrnutí pohledávky společnosti do evidence dlužníka. Je vhodné provádět pravidelné odsouhlasování vzájemných zůstatků s obchodními partnery a průběžně diskutovat vzniklé rozdíly. V závislosti na charakteru činnosti by účetní jednotka měla zvážit písemné odsouhlasení vzájemných zůstatků s odběrateli k datu účetní závěrky.
Pohledávky nejsou správně vykázány v účetní závěrce
Při sestavování účetní závěrky by společnost měla v souladu s VÚ vykázat v rozvaze odděleně pohledávky dlouhodobé a krátkodobé. V případech, kdy společnost eviduje dlouhodobou pohledávku splatnou podle splátkového kalendáře, měla by být část splatná do jednoho roku od data účetní závěrky vykázána jako krátkodobá pohledávka. Není nutné provádět přeúčtování, jde jen o otázku prezentace v účetní závěrce.
(Víc se o tomto tématu dočtete v měsíčníku DÚVaP 10/2010 od autora Ing. Martina Děrgela)
POHLEDÁVKY OD A DO Z A DAŇ Z PŘÍJMŮ
Zákon o daních z příjmů stanovuje, jak má poplatník nakládat s pohledávkami, jakým způsobem lze náklady spojené s pohledávkami rozpustit do daňových výdajů a o závazky základ daně zvýšit.
Stanoví taky postup poplatníků v případech postoupení pohledávky či vkladu pohledávky do obchodní společnosti nebo družstva. Dále jeji hodnotu, zápočet, promlčení nebo vyřazení z obchodního majetku.
V příspěvku je podrobně vysvětleno nejen jak má poplatník, v souladu se zákonem o daních z příjmů, s pohledávkami, resp. na straně dlužníka se závazky, nakládat, jakým způsobem lze náklady spojené s pohledávkami rozpustit do daňových výdajů a o závazky základ daně zvýšit, ale jak pohledávka, resp. závazek vznikají, případně zanikají. Zákon o daních z příjmů v § 5, § 23 až § 25 stanoví postup poplatníků v případech postoupení pohledávky či vkladu pohledávky do obchodní společnosti nebo družstva, postup při uplatnění hodnoty pohledávky do daňových výdajů a postup v případech zániku pohledávky, resp. závazku. Při zdaňování příjmů, resp. výnosů ze vzniklých pohledávek, postupují poplatníci vedoucí účetnictví podle platných účetních předpisů, do základu daně z příjmů poplatníků vedoucích daňovou evidenci vstupují až skutečné příjmy, tj. až při inkasu. Obdobně se postupuje v případě závazků. Jde-li o závazek na straně poplatníků vedoucích daňovou evidenci, je daňovým výdajem dlužníka až při zaplacení s výjimkou závazku vzniklého z titulu finančního leasingu a odpisů hmotného majetku, které je možno zahrnovat do základu daně postupně.
Z hlediska daně z příjmů je třeba na straně podnikatele pohledávku nebo závazek zaevidovat, případně zaúčtovat, v momentě vystavení nebo obdržení příslušné faktury např. Za dodávku zboží či provedené služby nebo uzavření smlouvy. Tato pohledávka nebo závazek trvá až do okamžiku úplného uhrazení fakturované - sjednané, částky, pokud se smluvní strany nedohodnou jinak. V případech, kdy je např. zboží hrazeno hotově v okamžiku jeho dodání (na základě dodacího listu, prodejního paragonu, či jiného řádného daňového dokladu), pak pohledávka, resp. závazek, nevzniká. Závazkovým vztahem v souladu s § 488 a násl. občanského zákoníku je mimo jiné právní vztah, ze kterého věřiteli vzniká právo na plnění (pohledávka) od dlužníka a dlužníkovi vzniká povinnost splnit závazek. Závazky vznikají z právních úkonů, zejména ze smluv, jakož i ze způsobené škody, z bezdůvodného obohacení nebo z jiných skutečností uvedených v zákoně.
HODNOTA POHLEDÁVKY
Zákon o daních z příjmů pro poplatníky uvedené v § 2, tj. pro fyzické osoby, stanoví v § 5 odst. 9, že hodnotou pohledávky se rozumí:
- jmenovitá (dříve nominální) hodnota nebo
- pořizovací cena u pohledávky nabyté postoupením (tj. koupí) a
- u pohledávky nabyté děděním nebo darem cena zjištěná ke dni jejího nabytí podle zvláštního právního předpisu o oceňování majetku. Zvláštním právním předpisem o oceňování majetku je zákon č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku, ve znění pozdějších předpisů a vyhláška Ministerstva financí č. 3/2008 Sb., o provedení některých ustanovení zákona č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, (oceňovací vyhláška).
Jmenovitou (nominální) hodnotou pohledávky se rozumí částka, na kterou byla pohledávka (faktura) vystavena. Pořizovací cenou se rozumí částka, za kterou byla pohledávka koupena neboli nabyta postoupením. U poplatníků, kteří jsou plátci daně z přidané hodnoty nebo jimi byli v době vzniku pohledávky, se jmenovitá hodnota pohledávky snižuje o výši daně z přidané hodnoty, pokud byla splněna vlastní daňová povinnost na výstupu.
ÚČTOVÁNÍ A EVIDENCE POHLEDÁVKY
Věřitel, resp. dlužník, - podnikatel vedoucí účetnictví, vzniklou pohledávku, resp. závazek (např. na základě faktury vystavené z titulu prodeje zboží) zaúčtuje na účet účtové třídy 3 - Zúčtovací vztahy, 4 - Kapitálové účty a dlouhodobé závazky, 6 - Výnosy nebo 5 - Náklady, v souladu s účetními předpisy, tj. vyhláškou č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v soustavě podvojného účetnictví, ve znění pozdějších předpisů. Poplatník vedoucí daňovou evidenci pohledávku nebo závazek zaeviduje do evidence pohledávek nebo závazků v souladu s § 7b zákona o daních z příjmů. Poplatník, který uplatňuje výdaje paušálem, musí vést evidenci pohledávek v souladu s § 7 odst. 8 zákona.
UPLATNĚNÍ HODNOTY POHLEDÁVEK DO DAŇOVÝCH VÝDAJŮ
Hodnoty pohledávek se do daňových výdajů uplatňují podle § 24 zákona o daních z příjmů. Toto ustanovení zákona stanoví pravidla jak pro poplatníky vedoucí daňovou evidenci, tak i pro poplatníky vedoucí účetnictví.
NÁKUP, PRODEJ A VYMÁHÁNÍ POHLEDÁVEK
Zákon o daních z příjmů v § 24 odst. 14 stanoví, že úhrn pořizovacích cen pohledávek nebo jejich částí, které nelze uznat jako výdaj (náklad) podle ostatních ustanovení tohoto zákona, je možné u poplatníků, jejichž hlavním předmětem činnosti je nákup, prodej a vymáhání pohledávek, uznat jako daňový výdaj (náklad) až do výše úhrnu zisků z jiných pohledávek v rámci stejného souboru pohledávek v daném zdaňovacím období.
Ziskem z pohledávky v daném zdaňovacím období se pro účely tohoto ustanovení rozumí úhrn příjmů plynoucích v daném zdaňovacím období z úhrad pohledávky dlužníkem nebo postupníkem při následném postoupení pohledávky zvýšený o vytvořenou opravnou položku nebo rezervu (její část) podle zvláštního zákona ve výši převyšující pořizovací cenu pohledávky sníženou o částky úhrad pohledávky dlužníkem plynoucí v předchozích zdaňovacích obdobích a o části pořizovací ceny pohledávky odepsané v předchozích zdaňovacích obdobích. Pro účely výpočtu zisku z pohledávky nelze pořizovací cenu pohledávky snížit o částku vyšší, než je pořizovací cena pohledávky.
Pokud celkový úhrn pořizovacích cen nebo jejich částí, které nelze uznat jako výdaj (náklad) podle ustanovení tohoto zákona, je za zdaňovací období vyšší než celkový úhrn zisků z jiných pohledávek v rámci stejného souboru pohledávek, lze tento rozdíl u poplatníků, jejichž hlavním předmětem činnosti je nákup, prodej a vymáhání pohledávek, uplatnit jako výdaj (náklad) nejdéle ve 3 bezprostředně následujících zdaňovacích obdobích nebo obdobích, za něž je podáváno daňové přiznání, a to v jednotlivých obdobích maximálně ve výši částky, o kterou úhrn zisků z pohledávek v rámci tohoto stejného souboru pohledávek převýší úhrn pořizovacích cen pohledávek nebo jejích částí, které nelze uznat jako výdaj (náklad) podle ustanovení tohoto zákona.
Za poplatníky, jejichž hlavním předmětem činnosti je nákup, prodej a vymáhání pohledávek, se pro účely tohoto zákona považují poplatníci, u nichž alespoň 80 % veškerých příjmů (výnosů) tvoří příjmy (výnosy) plynoucí v souvislosti s nákupem, prodejem, držbou a vymáháním nakoupených pohledávek.
Souborem pohledávek se pro účely tohoto ustanovení rozumí soubor pohledávek nakoupený poplatníkem od jedné osoby v jednom zdaňovacím období.
U poplatníků obchodujících s pohledávkami by v některých případech mohlo docházet k situaci, kdy daňová povinnost z prodejů či vymáhání pohledávek by převýšila reálný zisk z uvedených aktivit. Zákon o daních z příjmů staví pohledávky z daňového pohledu na roveň jakékoliv jiné komoditě, se kterou se obchoduje, tj. umožňuje investorům uplatnit ztrátu na jedné pohledávce oproti zisku na pohledávce jiné.
Příjem z postoupení a vkladu pohledávky u poplatníka, který nevede účetnictví
Pravidla pro postoupení pohledávky stanoví § 524 a násl. občanského zákoníku.
Věřitel může svou pohledávku i bez souhlasu dlužníka postoupit písemnou smlouvou jinému. S postoupenou pohledávkou přechází i její příslušenství a všechna práva s ní spojená.
Nelze postoupit pohledávku:
- která zaniká nejpozději smrtí věřitele nebo jejíž obsah by se změnou věřitele změnil,
- pokud nemůže být postižena výkonem rozhodnutí,
- jestliže by postoupení odporovalo dohodě s dlužníkem.
Postoupení pohledávky je povinen postupitel bez zbytečného odkladu oznámit dlužníkovi. Dokud postoupení pohledávky není oznámeno dlužníkovi nebo dokud postupník postoupení pohledávky dlužníkovi neprokáže, zprostí se dlužník závazku plněním postupiteli.
Zákon o daních z příjmů v § 23 odst. 13 stanoví, že u poplatníků, kteří nevedou účetnictví:
- při vložení pohledávky do obchodní společnosti nebo družstva a
- při postoupení pohledávky, s výjimkou pohledávky podle § 33a zákona o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku, je příjmem hodnota této pohledávky, a to i v případě, že se jedná o pohledávku postoupenou nebo pohledávku vloženou za cenu nižší, než je její hodnota. Pokud byla pohledávka postoupena za cenu vyšší, než je její hodnota, je příjmem tato vyšší cena. Při postoupení pohledávek uvedených v § 24 odst. 2 písm. y) je příjmem částka, za kterou byly pohledávky postoupeny. Podle stanoviska Ministerstva financí zveřejněného v pokynu D - 300 se ustanovení § 23 odst. 13 zákona o daních z příjmů nevztahuje na pohledávky, u kterých by na straně fyzické osoby příjem vzniklý z titulu úhrady této pohledávky nebyl zahrnován do základu daně z příjmů ve smyslu § 3 a § 4 zákona. Jedná se o příjem, který by nebyl předmětem daně z příjmů (například pohledávka z titulu půjčky či úvěru), nebo by byl od daně z příjmů osvobozen. V případě, že se jedná o pohledávku včetně daně z přidané hodnoty, hodnota pohledávky se pro účely § 23 odst. 13 zákona o daních z příjmů sníží o daň z přidané hodnoty, pokud byla splněna vlastní daňová povinnost na výstupu.
Jedná-li se o příjem z postoupení pohledávky podle § 10 zákona, pak § 10 odst. 5 stanoví, mimo jiné, že u příjmů z postoupení pohledávky nabyté postoupením, darem nebo zděděním je výdajem hodnota této pohledávky (tj. pořizovací cena u pohledávky nabyté postoupením nebo cena zjištěná podle právních předpisů pro oceňování majetku ke dni nabytí u pohledávky nabyté děděním nebo darem).
(Víc se o tomto tématu dočtete v měsíčníku DÚVaP 10/2010 od autorky Ing. Evy Sedlákové)
|
|
|
ZE SBÍRKY ZÁKONŮ ČR VYBÍRÁME:
Částka 104, rozeslána dne 6. října 2010
277. Vyhláška, kterou se zrušuje vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 273/2000 Sb., kterou se stanoví nejvyšší přípustné zbytky veterinárních léčiv a biologicky aktivních látek používaných v živočišné výrobě v potravinách a potravinových surovinách, ve znění pozdějších předpisů
278. Vyhláška, kterou se zrušuje vyhláška č. 381/2007 Sb., o stanovení maximálních limitů reziduí pesticidů v potravinách a surovinách, ve znění pozdějších předpisů
279. Vyhláška k provedení některých ustanovení zákona č. 296/2009 Sb., o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2011
(Zdroj: Sbírka zákonů ČR)
|
|
|
ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ |
NAROVNÁNÍ
Dva podnikatelé si sjednali narovnání tak, že původní závazek/pohledávka z titulu koupě/prodeje zboží 200 000 Kč, byla po narovnání 170 000 Kč.
Jak se narovnání projeví účetně a daňově?
Situace u věřitele vedoucího účetnictví:
Je-li dosavadní pohledávka 200 000 Kč nahrazena pohledávkou novou ve výši 170 000 Kč, znamená to, že věřitel má novou pohledávku 170 000 Kč místo původní pohledávky 200 000 Kč. Rozdíl 30 000 Kč mezi vyšší původní a nižší novou pohledávkou odepíše věřitel do účetních nákladů (MD 548 / D 311), které budou daňově účinné (pokud původní pohledávka byla zdanitelným výnosem). ZDP tento případ neřeší, proto se postupuje podle účetnictví, kde se neúčtuje o odpisu pohledávky (pak by byla daňová účinnost problematická), ale o nahrazení jedné pohledávky druhou. Fakticky dohodou o narovnání dochází k "opravě" původní pohledávky, takže daňové důsledky jsou obdobné, jako např. při dodatečném přiznání slevy z ceny z důvodu reklamace nekvalitního plnění apod. Inkaso nové pohledávky (170 000 Kč) bude představovat již pouze rozvahovou účetní operaci.
Situace u dlužníka vedoucího účetnictví:
Je-li dosavadní závazek 200 000 Kč nahrazen závazkem novým 170 000 Kč, znamená to, že dlužník má nový závazek 170 000 Kč místo původního závazku 200 000 Kč. Rozdíl 30 000 Kč mezi vyšším původním a nižším novým závazkem, zaúčtuje dlužník do výnosů (MD 321 / D 648) představuje jeho zdanitelný výnos (pokud původní závazek byl daňově účinným nákladem).
Úhrada nového závazku (170 000 Kč) bude již pouze rozvahovou účetní operací dlužníka. Zaniklý závazek přitom nebude podléhat režimu dodanění podle § 23 odst. 3 písm. a) bodu 12 ZDP, protože zánik závazku narovnáním je v tomto ustanovení výslovně uveden jako výjimka.
Poznámka
Na účtu 311 - Odběratelé se zachycují jak krátkodobé, tak i dlouhodobé pohledávky, na rozdíl od závazků, které se v tomto rozlišení účtují v účtové skupině 32 - Závazky (krátkodobé) versus v účtové skupině 47 - Dlouhodobé závazky. V souladu s požadavkem ČÚS č. 017, bod 2.3. písm. a) se proto musí u pohledávek jejich krátkodobost (splatnost do 12 měsíců), resp. dlouhodobost rozlišit analytickými účty.
DOHADNÝ ÚČET AKTIVNÍ
Nákladnímu přepravci byl 12. 12. 2010 na odstavném parkovišti odcizen kamion. Protože vozidlo bylo pro případ krádeže pojištěno, uplatnil přepravce nárok na náhradu škody vůči pojišťovně. Do konce roku 2010 (účetního období) pojišťovna pojistný případ nevypořádala ani přepravci nepotvrdila výši pojistné náhrady.
Na podkladě pojistné smlouvy a znaleckého posudku o výši škody přepravce odhadl pojistnou náhradu na 1 milion Kč. K vypořádání došlo až po uzávěrce firmy v dubnu 2011, kdy pojišťovna škodu uznala a vyplatila ve výši:
- 1 milion Kč,
- 900 000 Kč,
- 1 050 000 Kč.
Jak zúčtuje pojišťovna pohledávku?
Rok 2010
Zúčtování odhadovaného nároku vůči pojišťovně z titulu škodné události, 1 milion, 388/648;
Rok 2011
Varianta a) Přesný odhad:
Vznik pohledávky ve výši náhrady uznané pojišťovnou, 1 milion, 378/388, Příjem z pohledávky od pojišťovny, 1 milion, 221/378;
Varianta b) Nad-odhad:
Vznik pohledávky ve výši náhrady uznané pojišťovnou, 900 000 Kč, 378/388,
Zúčtování rozdílu mezi vyšším odhadem a nižší skutečností, 100 000 Kč, 648/388,
Příjem z pohledávky od pojišťovny, 900 000 Kč, 221/378;
Varianta c) Pod-odhad:
Vznik pohledávky ve výši náhrady uznané pojišťovnou, 1 050 000 Kč, 378/388,
Zúčtování rozdílu mezi nižším odhadem a vyšší skutečností, 50 000 Kč, 388/648,
Příjem pohledávky od pojišťovny, 1 050 000 Kč, 221/378.
HODNOTA POHLEDÁVKY
Podnikatel vedoucí daňovou evidenci koupil - nabyl postoupením, pohledávku ve jmenovité hodnotě 10 000 Kč za
2 000 Kč a tuto pohledávku následně prodal - postoupil za 3 000 Kč.
Jak bude podnikatel postupovat z hlediska daně z příjmů?
Hodnotou pohledávky je částka 2 000 Kč, za kterou podnikatel pohledávku nabyl, ke jmenovité hodnotě pohledávky se v tomto případě nepřihlíží. Částka 2 000 Kč bude daňovým výdajem pouze do výše příjmů. Zdanitelným příjmem podnikatele v roce prodeje, resp. postoupení pohledávky, je částka 3 000 Kč a daňovým výdajem částka 2 000 Kč, tj. hodnota pohledávky (v daném případě pořizovací cena), a to v souladu s § 24 odst. 2 písm. o) zákona.
POHLEDÁVKY A ZÁVAZKY PŘI UKONČENÍ ČINNOSTI
Podnikatel, fyzická osoba vedoucí daňovou evidenci v dubnu letošního roku ukončil podnikatelskou činnost. K datu ukončení podnikatelské činnosti evidoval pohledávku v hodnotě 10 000 Kč, a to za společností, která byla v době ukončení činnosti podnikatele v konkurzním řízení. Pohledávku podnikatel řádně přihlásil do konkursu, ovšem insolvenční řízení bude pravděpodobně ukončeno až v následujících letech. Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob musí však podnikatel podat do konce března příštího roku.
Musí podnikatel v daňovém přiznání základ daně zvýšit o 10 000 Kč a odvést daň bez ohledu na výsledky konkurzu?
Z hlediska daně z příjmů fyzických osob se v případě ukončení podnikatelské nebo jiné samostatné výdělečné činnosti podle § 7 zákona postupuje podle § 23 odst. 8 písm. b) bod 2 zákona. Ten pro poplatníky fyzické osoby vedoucí daňovou evidenci stanoví, že rozdíl mezi příjmy a výdaji, se nezvyšuje o pohledávky uvedené v § 24 odst. 2 písm. y). Těmito pohledávkami jsou mimo jiné i pohledávky za dlužníkem, který je v úpadku, a to na základě výsledků insolvenčního řízení.
Vzhledem ke skutečnosti, že se na straně podnikatele jedná právě o pohledávku za dlužníkem, který je v úpadku, podnikatel pohledávku řádně do konkurzu přihlásil a toto řízení nebylo ke dni ukončení podnikatelské činnosti poplatníka ukončeno, nebude poplatník zvyšovat základ daně o hodnotu předmětných pohledávek podle § 23 odst. 8 zákona o daních z příjmů, neboť nezná výsledek tohoto řízení. Ve zdaňovacím období, kdy bude insolvenční řízení s dlužníkem ukončeno, a poplatník eventuelně obdrží příslušnou částku, bude se na jeho straně jednat o zdanitelný příjem podle § 10 zákona o daních z příjmů.
(víc otázek a odpovědí nejenom na toto téma najdete v měsíčníku DÚVaP 10/2010)
|
|
|
SRPEN - ZÁŘÍ 2010
Srpen - září
Přehled nových předpisů a změn v legislativě od částky 82/2010 do částky 95/2010, ve výběru pro podnikatelskou sféru
PODNIKÁNÍ
Nález Ústavního soudu - insolvenční zákon
Nález Ústavního soudu č. 241/2010 Sb., ve věci návrhu na zrušení některých ustanovení zákona č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon), ve znění pozdějších předpisů
Částka 84/2010 Sb. Účinnost 31. 3. 2011
Zrušuje se ustanovení § 192 odst. 1 zákona č. 182/2006 Sb., insolvenční zákon.
FINANCE
Vyhláška - podíl obcí na výnosu daní
Vyhláška č. 245/2010 Sb., o podílu jednotlivých obcí na stanovených procentních částech celostátního hrubého výnosu daně z přidané hodnoty a daní z příjmů
Částka 88/2010 Sb. Účinnost 1. 9. 2010
Zrušuje vyhlášku č. 276/2009 Sb.
Podstata úpravy: K provedení zákona č. 243/2000 Sb., o rozpočtovém určení daní, ve znění zákona č. 377/2007 Sb.
Vyhláška - průkaz zaměstnance finančního úřadu
Vyhláška č. 249/2010 Sb., kterou se stanoví vzor průkazu zaměstnance v územním finančním úřadu
Částka 89/2010 Sb. Účinnost 1. 1. 2011
Podstata úpravy: K provedení zákona č. 531/1990 Sb., o územních finančních orgánech, ve znění pozdějších předpisů.
CENY
Sdělení - ceny poštovních služeb
Sdělení Českého telekomunikačního úřadu č. 250/2010 Sb., o vydání cenového rozhodnutí
Částka 79/2010 Sb. Účinnost 1. 9. 2010
Podstata úpravy: K provedení zákona č. 526/1990 Sb., o cenách, ve znění pozdějších předpisů, bylo vydáno cenové rozhodnutí ČTÚ č. CR/P/07.2010-1, kterým se mění cenové rozhodnutí ČTÚ č. CR/P/12.2005-1, kterým se stanoví maximální ceny vybraných základních poštovních služeb do zahraničí, ve znění pozdějších cenových rozhodnutí.
Zveřejněno v Poštovním věstníku v částce 8/2010.
OCHRANA SPOTŘEBITELE
Novelizace vyhlášky - označování textilních výrobků
Vyhláška č. 236/2010 Sb., kterou se mění vyhláška č. 92/1999 Sb., kterou se stanoví způsob označování textilních výrobků údaji o složení materiálu, ve znění pozdějších předpisů
Částka 82/2010 Sb. Účinnost 15. 9. 2010
Podstata úpravy: K provedení zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, ve znění zákona č. 104/1995 Sb.
Novelizace vyhlášky - analýza textilních vláken
Vyhláška č. 237/2010 Sb., kterou se mění vyhláška č. 93/1999 Sb., kterou se stanoví postupy pro kvantitativní analýzu dvousložkových textilních vláken, ve znění pozdějších předpisů
Částka 82/2010 Sb. Účinnost 15. 9. 2010
Podstata úpravy: K provedení zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, ve znění zákona č. 104/1995 Sb.
Novelizace nařízení vlády - technické požadavky na měřidla
Nařízení vlády č. 246/2010 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 464/2005 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na měřidla
Částka 89/2010 Sb. Účinnost 1. 6. 2011
Podstata úpravy: K provedení zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky, ve znění zákona č. 71/2000 Sb. a č. 205/2002 Sb.
SOCIÁLNÍ ZABEZPEČENÍ
Novelizace vyhlášky - podmínky důchodového pojištění
Vyhláška č. 252/2010 Sb., kterou se mění vyhláška č. 322/2005 Sb., o dalším studiu, popř. výuce, které se pro účely státní sociální podpory a důchodového pojištění považují za studium na středních nebo vysokých školách, ve znění pozdějších předpisů
Částka 90/2010 Sb. Účinnost 1. 9. 2010
Podstata úpravy: K provedení zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, a zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění.
DOPRAVA
Novelizace vyhlášky - provoz na pozemních komunikacích
Vyhláška č. 247/2010 Sb., kterou se mění vyhláška č. 30/2001 Sb., kterou se provádějí pravidla provozu na pozemních komunikacích a úprava a řízení provozu na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů
Částka 89/2010 Sb. Účinnost 14. 9. 2010
Podstata úpravy: K provedení zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů.
ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
Novelizace vyhlášky - dohled nad vodními díly
Vyhláška č. 255/2010 Sb., kterou se mění vyhláška č. 471/2001 Sb., o technickobezpečnostním dohledu nad vodními díly
Částka 92/2010 Sb. Účinnost 2. 9. 2010
Podstata úpravy: K provedení zákona č. 254/2001 Sb., vodní zákon, ve znění zákona č. 150/2010 Sb.
VEŘEJNÁ SPRÁVA
Úplné znění zákona o archivnictví
Zákon č. 243/2010 Sb., kterým se vyhlašuje úplné znění zákona č. 499/2004 Sb., o archivnictví a spisové službě a o změně některých zákonů, jak vyplývá z pozdějších změn
Částka 84/2010 Sb.
Úplné znění zákona o evidenci obyvatel
Zákon č. 258/2010 Sb., kterým se vyhlašuje úplné znění zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných čísel a o změně některých zákonů (zákon o evidenci obyvatel), jak vyplývá z pozdějších předpisů
Částka 94/2010 Sb.
|
|
|
LÁSKA A ROZUM
Láska se rodí z kombinace rozumu s nerozumem.
M. Achard
Kdyby se výběr v lásce řídil výhradně rozumem a vůlí, nemohla by láska být citem a vášní.
V. G. Belinskij
První známka lásky je současně poslední známkou rozumu a rozvahy.
H. Bret
Rozum je vždy až posledním pramenem lásky.
C. A. Helvétius
Rozum a srdce jsou jako přesýpací hodiny; když se jedno naplní, druhé se vyprázdní.
J. Renard
|
|
|
15.
10.
Pátek
|
Daň
silniční
|
Zaplacení
zálohy na daň silniční za III. čtvrtletí 2010
(§ 10
odst. 1 a 4 zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční)
|
20.
10.
Středa
|
DPŘ
– plátce
|
Odvod
úhrnu sražených záloh na daň z příjmů ze závislé
činnosti sražených z mezd za září 2010
(§ 38h
odst. 9 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
Soc.
poj. - OSVČ
|
Odvod
zálohy na sociální pojištění OSVČ za září 2010
(§ 14a
odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální
zabezpečení)
|
Soc.
poj. – zaměstnavatel
|
Odvod
pojistného na sociální pojištění
za zaměstnance za září 2010
(§
9 odst. 1 a 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc.
zabezpečení)
|
Předložení
měsíčního přehledu pro účely
sociálního pojištění za září 2010
(§ 9
odst. 5 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální
zabezpečení)
|
Zdr.
poj. – zaměstnavatel
|
Odvod
pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za září
2010
(§ 5
odst. 2, § 26b zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na
zdravotní pojištění)
|
Předložení
měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za
září 2010
(§ 25
odst. 3 zákona č. 592/92 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní
pojištění)
|
25.
10.
Pondělí
|
DPH
|
Podání
přiznání k DPH a její zaplacení za září 2010
u plátců s měsíčním zdaňovacím obdobím (§ 101 odst. 1
zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
|
Podání
přiznání k DPH a její zaplacení za 3. čtvrtletí
2010 u plátců se čtvrtletním zdaňovacím obdobím
(§ 101
odst. 1 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
|
Podání
souhrnného hlášení za září 2010 za uskutečněná
intrakomunitární plnění formou datové zprávy s uznávaným
e-podpisem nebo přes datovou schránku
(§ 102
odst. 4 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
|
|
|
|
Název měny
|
Měna
|
4.10.
|
5.10.
|
6.10.
|
7.10.
|
8.10.
|
11.10.
|
12.10.
|
13.10.
|
dolar
|
AUD
|
17,306
|
17,286
|
17,085
|
17,247
|
17,338
|
17,185
|
17,339
|
17,422
|
real
|
BRL
|
10,604
|
10,599
|
10,494
|
10,583
|
10,485
|
10,468
|
10,574
|
10,614
|
lev
|
BGN
|
12,49
|
12,509
|
12,524
|
12,533
|
12,526
|
12,522
|
12,545
|
12,539
|
renminbi
|
CNY
|
2,661
|
2,668
|
2,657
|
2,644
|
2,621
|
2,646
|
2,64
|
2,656
|
koruna
|
DKK
|
3,278
|
3,283
|
3,286
|
3,291
|
3,287
|
3,284
|
3,29
|
3,289
|
euro
|
EUR
|
24,43
|
24,47
|
24,495
|
24,535
|
24,505
|
24,49
|
24,535
|
24,525
|
koruna
|
EEK
|
1,561
|
1,564
|
1,566
|
1,568
|
1,566
|
1,565
|
1,568
|
1,567
|
peso
|
PHP
|
40,71
|
40,808
|
40,574
|
40,679
|
40,492
|
40,579
|
40,404
|
40,56
|
dolar
|
HKD
|
2,294
|
2,301
|
2,292
|
2,281
|
2,262
|
2,275
|
2,269
|
2,284
|
kuna
|
HRK
|
3,345
|
3,358
|
3,352
|
3,352
|
3,348
|
3,347
|
3,351
|
3,348
|
rupie
|
INR
|
40,037
|
40,075
|
39,807
|
39,854
|
39,65
|
39,729
|
39,64
|
39,737
|
rupie
|
IDR
|
1,995
|
2
|
1,99
|
1,982
|
1,966
|
1,976
|
1,973
|
1,983
|
jen
|
JPY
|
21,383
|
21,445
|
21,338
|
21,355
|
21,289
|
21,437
|
21,477
|
21,635
|
rand
|
ZAR
|
2,568
|
2,562
|
2,559
|
2,568
|
2,548
|
2,551
|
2,556
|
2,565
|
won
|
KRW
|
1,573
|
1,589
|
1,572
|
1,581
|
1,572
|
1,574
|
1,575
|
1,567
|
dolar
|
CAD
|
17,342
|
17,477
|
17,413
|
17,473
|
17,356
|
17,283
|
17,403
|
17,486
|
litas
|
LTL
|
7,075
|
7,087
|
7,094
|
7,106
|
7,097
|
7,093
|
7,106
|
7,103
|
lat
|
LVL
|
34,447
|
34,504
|
34,539
|
34,6
|
34,563
|
34,537
|
34,605
|
34,589
|
forint
|
HUF
|
8,913
|
8,989
|
8,982
|
9,071
|
8,966
|
8,888
|
8,953
|
8,959
|
ringgit
|
MYR
|
5,769
|
5,773
|
5,741
|
5,717
|
5,675
|
5,667
|
5,677
|
5,703
|
peso
|
MXN
|
1,421
|
1,422
|
1,416
|
1,418
|
1,407
|
1,405
|
1,42
|
1,423
|
SDR
|
XDR
|
27,746
|
27,796
|
27,744
|
27,667
|
27,57
|
27,67
|
27,602
|
27,754
|
koruna
|
NOK
|
3,039
|
3,048
|
3,046
|
3,054
|
3,032
|
3,024
|
3,02
|
3,017
|
dolar
|
NZD
|
13,168
|
13,257
|
13,234
|
13,304
|
13,293
|
13,171
|
13,248
|
13,372
|
zlotý
|
PLN
|
6,198
|
6,198
|
6,169
|
6,213
|
6,18
|
6,159
|
6,195
|
6,188
|
nové leu
|
RON
|
5,724
|
5,724
|
5,724
|
5,742
|
5,749
|
5,743
|
5,75
|
5,738
|
rubl
|
RUB
|
58,421
|
58,534
|
58,832
|
59,331
|
58,958
|
58,893
|
59,014
|
58,831
|
dolar
|
SGD
|
13,565
|
13,584
|
13,542
|
13,504
|
13,428
|
13,453
|
13,482
|
13,563
|
koruna
|
SEK
|
2,649
|
2,648
|
2,644
|
2,638
|
2,629
|
2,628
|
2,646
|
2,652
|
frank
|
CHF
|
18,202
|
18,354
|
18,349
|
18,316
|
18,269
|
18,247
|
18,3
|
18,439
|
baht
|
THB
|
58,932
|
59,189
|
58,994
|
59,062
|
58,748
|
58,696
|
58,619
|
59,188
|
nová lira
|
TRY
|
12,301
|
12,348
|
12,32
|
12,466
|
12,361
|
12,381
|
12,469
|
12,474
|
dolar
|
USD
|
17,8
|
17,852
|
17,778
|
17,689
|
17,539
|
17,65
|
17,606
|
17,727
|
libra
|
GBP
|
28,16
|
28,264
|
28,259
|
28,099
|
28,019
|
27,987
|
28,054
|
28,08
|
|
|
|
NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE |
Poradce, měsíčník nejenom pro podnikatele, č. 2/2011
- Zákon o zaměstnanosti s komentářem
Daně účetnictví - vzory a případy (DÚVaP) - měsíčník, č. 10/2010
- Pohledávky z pohledu zákona o účetnictví
- Pohledávky od A do Z a ZDP
- Odpovědnost za škodu na zdraví při práci
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále - (DaÚ) - měsíčník, č. 10/2010
- Prodej automobilu
- Daňové zvýhodnění na děti
- Uplatnění daňové ztráty
- Účtování o pohledávkách a závazcích
- DPH při vyřazení z obchodního majetku
- Platební neschopnost zaměstnavatele
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále - (PaM) - měsíčník, č. 10/2010|
- Vysílání zaměstnanců na práci v EU - nové nařízení vlády
- Mateřská dovolená a výpověď
- Odvolání zaměstnance z funkce vedoucího
- Zálohy na zahraniční pracovní cesty
- Práce s osobními údaji zaměstnanců
- Roční zúčtování záloh
- Kontroly zaměstnavatelů
- Zdravotní pojištění v EU
Poradce Veřejné Správy - (PVS) - měsíčník, č. 10/2010
- Vypůjčený automobil
- Čerpání dovolené u loňského roku
- Zaměstnávání osob se zdravotním postižením
- Územní rozpočty a státní závěrečný účet
- Paušální výdaje na dopravu
- Volby a zdravotní pojištění
- Zálohy v DPH
- Podnikání úředníků a zaměstnaců územních samosprávních celků
- Příplatky k platu ve školství
1 000 řešení - dvouměsíčník, č. 5/2010
- Daňové výdaje
- Daně
- Pracovní právo
- Účetnictví
Zisk - měsíčník, č. 9-10/2010
- Jak si udržet dobrého zákazníka
- Zaklepejte u svých nejlepších zákazníků
- Prodávejme s úspěchem
- Jestli máš problém, hoď ho na někoho
- Využijte lépe agresivitu
- Sebedisciplína, jak se k ní propracovat
- Sestavte si vlastní etický kodex
PŘIPRAVUJEME
Poradce č. 3/2011 (X/2010)
- Živnostenský zákon s komentářem
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále - (DaÚ) č. 11/2010 (X/2010)
- Živnostenský zákon - novela
- Zálohy na daň
- Slevy na dani na manželku
- Závodní stravování z pohledu daně z příjmů a DPH
- Inventarizace a inventarizační rozdíly
Poradce veřejné správy - (PVS) č. 11/2010 (X/2010)
- Nová maturita
- Dotace v daních u neziskových subjektů
- Prodej majetku občanským sdružením
- Evidence pracovních úrazů
- Vzdělávání úředníků ÚSC
|
|
|
ŽIVNOSTENSKÝ BALÍČEK
Rozhodnutí vstoupit do podnikání patří k nejzávažnějším rozhodnutím v životě. Problémy přinášejí i časté změny právních předpisů upravujících podnikání a vlastní výkon jednotlivých činností. Poslední změny, kterými prošel Živnostenský zákon, jsou platné od 1. srpna 2010. O jaké změny se jedná, se dozvíte v našich publikacích.
- Živnostenský zákon - komentář
(Poradce 3/2011 - A5, 240 str.)
cena: 126 Kč
- Živnostenský zákon (novela) - příspěvek
(DaÚ 11/2010 - A4, 88 str.)
cena: 204 Kč
- Zákon o živnostenském podnikání- aktuální znění zákona
Zákon o platebním styku - aktuální znění zákona
(Aktualizace I/2 2010, A5, 112 str.)
cena: cena: 53 Kč
- Efektivní komunikace, bez ní to nejde - příspěvek
Nechej vydělávat vyděláš - příspěvek
(Zisk 8/2010, A4, 64 str.)
cena: 207 Kč
- Zákony II/2010
(Sborník, A5, 768 str.)
cena: 168 Kč
ŽIVNOSTENSKÝ BALÍČEK, se slevou 50 % obsahuje: Poradce 3/2011 + DaÚ 11/2010 + Aktualizace I/2 2010 + Zisk 8/2010 - zdarma + Zákony II/2010 - zdarma
cena: 379 Kč
BALÍČEK AUTOMOBIL V PODNIKÁNÍ
K nejčastěji používaným movitým věcem nejen podnikatelů patří dopravní prostředek. Použití automobilu může mít několik různých variant, které mají rozdílný daňový dopad z hlediska daně z příjmů. Připravili jsme pro vás tyto varianty v našem balíčku.
- Automobil v podnikání z hlediska daně z příjmů - příspěvek
Lékárnička nově - příspěvek
(Poradce 2/2011 - A5, 240 str.)
cena: 126 Kč
- Prodej osobního automobilu - příspěvek
(DaÚ 10/2010 - A4, 80 str.)
cena: 204 Kč
- Vypůjčený automobil- příspěvek
(PVS 10/2010, A4, 80 str.)
cena:194 Kč
- Zákony I/2010
(Sborník, A5, 576 str.)
cena:156 Kč
BALÍČEK AUTOMOBIL V PODNIKÁNÍ,se slevou 50 % obsahuje: Poradce 2/2011 + DaÚ 10/2010 + PVS 10/2010 - zdarma + Zákony I/2010 - zdarma
cena: 330 Kč
Bližší informace o cenách a způsobu objednání získáte i na telefonním čísle 558 731 125.
NEPŘEHLÉDNĚTE
Jedinečná možnost objednat si sborníky Zákony 2010 se 40 % slevou z původní ceny.
Při objednání balíčku je sleva až 60 % z původní ceny.
SBORNÍKY - ZÁKONY 2010
- Zákony I – daňové, účetní …
Daně z příjmů
Daň z přidané hodnoty; Daň z nemovitostí; Silniční daň; Zákon o účetnictví; Živnostenský zákon; Autorský zákon; Zákon o rezervách
cena: 90 Kč
- Zákony II – obchodní, občanské …
Obchodní zákoník; Občanský zákoník; Občanský soudní řád; Exekuční řád; Trestní právo; Správní právo; Ochrana spotřebitele
cena: 90 Kč
- Zákony III – sociální, zdravotní …
Zákoník práce; Plat a odměny; Sociální zabezpečení; Nemocenské pojištění; Důchodové pojištění; Zaměstnanost; Zdravotní pojištění; Úrazové pojištění
cena: 90 Kč
- Zákony IV – stavební, pozemkové …
Stavební zákon; Katastrální zákon; Zeměměřické orgány, Nájem bytů; Vlastnictví bytů; Pozemkové uřady; Požární ochrana;
cena: 90 Kč
- Zákony V – státní správa, veřejná správa …
Zákon o obcích; Zákon o krajích; Přístup k informacím; Zákon o matrikách; Zákon o ochraně osobních údajů; Školský zákon; Zákon o evidenci obyvatel
cena: 90 Kč
- Zákony VI - životní prostředí, odpady …
Životní prostředí; Ochrana ovzduší; Vodní zákon; Lesní zákon; Zákon o odpadech; Zákon o obalech; Energetický zákon
cena: 90 Kč
BALÍČEK DAŇOVÝ A ÚČETNÍ, Zákony I. - III. 2010
cena: 230 Kč
BALÍČEK STAVEBNÍ A ŠKOLSKÝ, Zákony IV. - VI. 2010
cena: 230 Kč
Objednat si můžete telefonicky: 558 731 125, 732 708 627, faxom: 558 731 128, e-mailom: abo@i-poradce.cz
|
|
|
Adresa: |
|
Telefon: |
Poradce s.r.o
Štefánikova 2
737 01 Český Tešín
|
|
558 731 125
558 731 126
558 731 127
|
|
E-mail: |
|
Fax: |
poradce@i-poradce.cz |
|
558 731 128 |
|
Informace o našich produktech naleznete i na naší internetové stránce www.i-poradce.cz. |
|
|
Copyright (c) Poradce s.r.o., 2002 - 2010 |