Em@ilové noviny

 

č. 24/2012

14.11.2012

 

 
 
 Téma novin 
 Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají 
 P6 aktual 
 Praktická komunikace 
 Chybovat znamená platit 
 Ekonomika 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Horká témata 
 Kontakty 

Služby, které najdete jen u nás:
  • aktuální a rychlé informace
    (změny zákonů a předpisů) z oblastí daní, účetnictví, mezd, odvodů;
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákaznickém oddělení;
  • možnost rychlého objednání
    publikací (telefonicky, faxem, e-mailem, poštou);
  • rychlá dodávka (do 48 hodin)
    s minimálními reklamacemi;
  • uvádění nových produktů
    prostřednictvím mailingů a telemarketingu;
  • přibližování se k zákazníkovi
    prostřednictvím bezplatných odpovědí na otázky a e - mailových novin
 

Vážení čtenáři!

Mnoho důchodců nezůstává v období svého důchodu nečinných a přivydělává si. Způsoby zdanění pracujících i nepracujících důchodců a podmínky pro osvobození důchodu od daně z příjmů jsou předmětem dnešních e-mailových novin, konkrétně rubrik Téma novin a Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají.
Závist je chápána jako negativní emoce a snižuje přirozené schopnosti člověka. V rubrice Praktické komunikace najdete cenné rady, jak se závisti zbavit.
Nezapomněli jsme ani na další rubriky, které jsou naplněny nejčerstvějšími informacemi.

Přeji Vám všechno dobré do nastávajících dnů a těším se na opětovné setkání.

Andrea Súkeníková
odpovědná redaktorka
poradce@poradce.cz


V tomto čísle najdete:

 

 
 
TÉMA NOVIN
ZDAŇOVÁNÍ DŮCHODU PRACUJÍCÍHO DŮCHODCE

 
ZDAŇOVÁNÍ DŮCHODU PRACUJÍCÍHO DŮCHODCE

Jaké jsou podmínky pro osvobození vyplácených důchodů od daně z příjmů fyzických osob a jaký je postup při zdanění těchto důchodů podle § 10 ZDP jako tzv. ostatní příjem? Jaký je postup, když kromě důchodu nemá poplatník žádné další zdanitelné příjmy a případy, kdy jde o souběžnou výdělečnou činnost poplatníka s vypláceným důchodem?

Důchody nepracujících důchodců

Podle znění § 4 odst. 1 písm. h) ZDP je od daně z příjmů fyzických osob osvobozen příjem získaný ve formě dávek a služeb z nemocenského pojištění, důchodového pojištění podle zákona o důchodovém pojištění, státní sociální podpory, peněžní pomoci obětem trestné činnosti podle zákona č. 209/1997 Sb., sociálního zabezpečení, plnění z uplatnění nástrojů státní politiky zaměstnanosti a všeobecného zdravotního pojištění a plnění ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu.

Jde-li o příjmy ve formě pravidelně vyplácených důchodů nebo penzí, je od daně osvobozena z úhrnu těchto příjmů ročně pouze částka ve výši 36 násobku minimální mzdy, která je platná k 1. lednu kalendářního roku, do níž se nezahrnuje výše příplatku nebo příspěvku k důchodu podle zvláštních právních předpisů. Současná výše minimální mzdy činí 8 000 Kč, tedy přichází do úvahy osvobození od daně z příjmů ročně vyplácených důchodů a penzí do limitu 288 000 Kč. O které důchody se jedná, najdeme v § 4 zákona o důchodovém pojištění. Jde o důchody starobní, invalidní, vdovské a vdovecké a důchody sirotčí.

Pokud souhrn pravidelně vyplácených důchodů nebo penzí převýší za kalendářní rok částku 288 000 Kč, což odpovídá měsíčnímu důchodu 24 000 Kč, je od daně osvobozena částka 288 000 Kč a částka převyšující tuto hranici je zdaněna jako ostatní příjem dle § 10 ZDP v rámci podaného přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Vzhledem k tomu, že průměrná výše starobního důchodu v ČR činí 10 740 Kč (údaj k 31. 3. 2012), půjde především o fyzické osoby, které pobírají kromě důchodů z českého systému důchodového pojištění současně i penze ze zahraničí.

Daňovým přiznáním k dani z příjmů fyzických osob se zabývá ustanovení § 38g ZDP. V § 38g odst. 1 se uvádí, že daňové přiznání je povinen podat každý (tedy i starobní důchodce), jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně, přesáhly výši 15 000 Kč. Do této částky se nezahrnují příjmy od daně osvobozené a dále příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně. Pokud poplatník vykazuje daňovou ztrátu (poplatník s příjmy dle § 7 a § 9 ZDP), je povinen podat daňové přiznání i v případě, že jeho roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, nepřesáhly 15 000 Kč. Příjmy zde rozumíme skutečně dosažené příjmy a nikoliv příjmy snížené o výdaje.

Příklad
Občan pobírá starobní důchod z českého důchodového pojištění a penzi z Rakouska. Za rok 2012 obě částky souhrnně (po přepočtu rakouské penze na českou měnu dle § 38 odst. 1 ZDP) činí 302 000 Kč. Jiné příjmy občan nemá.

Nadlimitní výše důchodu a penze přicházející ke zdanění dle § 10 ZDP činí 14 000 Kč. Vzhledem k tomu, že částka ke zdanění nedosáhne výše 15 000 Kč, nemusí občan podávat dle znění § 38g ZDP daňové přiznání za r. 2012.

Příklad
Občan pobírá starobní důchod z českého důchodového pojištění a penzi z Německa. Za rok 2012 obě částky souhrnně (po přepočtu německé penze na českou mě nu dle § 38 odst. 1 ZDP) činí 453 600 Kč. Jiné příjmy občan nemá.

Nadlimitní výše důchodu a penze přicházející ke zdanění dle § 10 ZDP činí 165 600 Kč. Občan musí podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob za r. 2012, ve kterém uvede jako dílčí základ daně dle § 10 ZDP částku 165 600 Kč. Výsledná daň při 15 % sazbě daně činí 24 840 Kč. Poplatník si může v daňovém přiznání za r. 2012 uplatnit slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč, takže jeho daňová povinnost bude nulová.


Důchody výdělečně činných důchodců
Podle ustanovení § 4 odst. 3 ZDP s účinností od 1. 1. 2011 se osvobození pravidelně vyplácených důchodů a penzí uvedených v § 4 odst. 1 písm. h) ZDP nepoužije v případě, kdy součet příjmů podle § 6 a dílčích základů daně podle § 7 a § 9 u poplatníka přesáhne ve zdaňovacím období částku 840 000 Kč. Do příjmů podle § 6 se pro účely tohoto ustanovení nezahrnují příjmy od daně osvobozené, ani příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně.

Do limitní částky 840 000 Kč se započítávají příjmy ze závislé činnosti (hrubý příjem), dílčí základ daně z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti a dílčí základ daně z pronájmu. Výše příjmů z kapitálového majetku dle § 8 ZDP a ostatních příjmů dle § 10 ZDP se do limitní částky 840 000 Kč nezapočítává.

Zatímco podle znění § 4 odst. 1 písm. h) ZDP podléhá zdanění jako ostatní příjem dle § 10 ZDP jen částka ročního důchodu převyšující hranici 288 000 Kč, tak v případě součtu příjmů z výdělečné činnosti důchodce dle § 6 a dílčích základů daně dle § 7 a § 9 převyšujícího částku 840 000 Kč podléhá zdanění celá výše vyplaceného ročního důchodu, tedy i do částky 288 000 Kč.

Posouzení daňového řešení vypláceného důchodu a penze

dle § 4 odst. 3 ZDP je nutno provést v těchto situacích:
  • souběh důchodu s příjmy ze závislé činnosti (v úvahu pro limit 840 000 Kč se bere příjem ze závislé činnosti)
  • souběh důchodu s příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti (v úvahu pro limit 840 000 Kč se bere základ daně dle § 7 ZDP)
  • souběh důchodu s příjmy z pronájmu zdaňované dle § 9 ZDP (v úvahu pro limit 840 000 Kč se bere základ daně dle § 9 ZDP)
  • souběh důchodu s příjmy ze závislé činnosti a s příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti (v úvahu pro limit 840 000 Kč se bere součet příjmů ze závislé činnosti a dílčího základu daně dle § 7 ZDP)
  • souběh důchodu s příjmy ze závislé činnosti, s příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti a s příjmy z pronájmu (v úvahu pro limit 840 000 Kč se bere součet příjmů ze závislé činnosti a dílčích základů daně dle § 7 ZDP a dle § 9 ZDP)
  • souběh důchodu s příjmy ze závislé činnosti a s příjmy z pronájmu dle § 9 ZDP (v úvahu pro limit 840 000 Kč se bere součet příjmů ze závislé činnosti a dílčího základu daně dle § 9 ZDP).

V případě příjmů ze závislé činnosti je nutno ještě přihlédnout ke znění § 38g odst. 2 ZDP. Podle znění tohoto ustanovení daňové přiznání není povinen podat poplatník, který má příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky pouze od jednoho anebo postupně od více plátců včetně doplatků mezd od těchto plátců; podmínkou však je, že poplatník podepsal u všech těchto plátců daně na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani a vyjma příjmů od daně osvobozených a příjmů, z nichž je vybírána daň srážkovou sazbou daně podle § 36 ZDP, nemá jiné příjmy podle § 7 až § 10 vyšší než 6 000 Kč.

Příklad
Občan pobírá starobní důchod z českého důchodového pojištění a penzi z Francie. Za rok 2012 obě částky souhrnně (po přepočtu francouzské penze na českou měnu dle § 38 odst. 1 ZDP) činí 296 000 Kč. Občan je nadále výdělečně činný a za rok 2012 dosáhne příjmy ze závislé činnosti ve výši 450 000 Kč. Poplatník podepsal u zaměstnavatele prohlášení k dani.

Jde o případ souběhu důchodu a penze se závislou činností. V daném případě příjmy ze závislé činnosti nedosahují limitu pro další výdělečnou činnost 840 000 Kč. Výše důchodu a penze však převyšuje limit 288 000 Kč částkou 8 000 Kč. Tato nadlimitní výše důchodu přichází ke zdanění dle § 10 ZDP. Protože občan má příjmy ze závislé činnosti, vztahuje se na něho znění § 38g odst. 2 ZDP a občan musí podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob za r. 2012, ve kterém uvede jako dílčí základ daně dle § 10 ZDP částku 8 000 Kč a dle potvrzení zaměstnavatele dílčí základ daně ze závislé činnosti. Poplatník nemůže požádat svého zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování daně za r. 2012.


(Více na toto téma najdete v měsíčníku DaÚ 11/2012)


ZDAŇOVÁNÍ DŮCHODŮ A PENZÍ PRACUJÍCÍHO DŮCHODCE

Zákon o daních z příjmů v současné době stanoví dvě podmínky pro osvobození důchodů od daně z příjmů. V obou případech se jedná o limit, a to limit vlastního důchodu a limit dalších příjmů, kterých důchodce v daném zdaňovacím období dosáhne.

Nesplní-li poplatník zákonné podmínky, musí příjem z důchodu zdanit. Od zdanitelných příjmů poté poplatník odečte nezdanitelné částky (např. odpočet z titulu darů na zákonem stanovené účely), vypočítá výši daně, od které odečte zákonné slevy na dani.

1. PODMÍNKA PRO OSVOBOZENÍ DŮCHODU A PENZE OD DANĚ Z PŘÍJMŮ
Zákon o daních z příjmů pro zdaňovací období 2012 v § 4 odst. 1 písm. h) stanoví, že od daně z příjmů FO je osvobozen příjem získaný ve formě dávek a služeb z:
  • nemocenského pojištění,
  • důchodového pojištění podle zákona o důchodovém pojištění,
  • státní sociální podpory,
  • peněžní pomoci obětem trestné činnosti podle zvláštního zákona,
  • sociálního zabezpečení,
  • plnění z uplatnění nástrojů státní politiky zaměstnanosti a
  • všeobecného zdravotního pojištění,
  • plnění ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu;
jde-li však o příjmy ve formě pravidelně vyplácených důchodů nebo penzí, je od daně osvobozena z úhrnu těchto příjmů pouze částka ve výši 36 násobku minimální mzdy, která je platná k 1. lednu kalendářního roku, do níž se však nezahrnuje výše příplatku nebo příspěvku k důchodu podle zvláštních právních předpisů.

Jedná-li se o příplatek k důchodu ke zmírnění některých křivd způsobených komunistickým režimem v oblasti sociální, který není součástí důchodu, je tento příjem od daně osvobozen podle § 4 odst. 1 písm. g) zákona. Uvedený příplatek se nezapočítává do limitu pro výši důchodu osvobozenou podle § 4 odst. 1 písm. h) zákona, příplatek není součástí důchodu.

Podle výše uvedeného § 4 odst. 1 písm. h)
zákona o daních z příjmů jsou osvobozeny důchody přiznané v souladu se zákonem č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů. Ten v § 4 stanoví, že z důchodového pojištění se poskytují tyto důchody:
a) starobní,
b) invalidní,
c) vdovský a vdovecký,
d) sirotčí.

Podle § 2 nařízení vlády č. 567/2006 Sb.,
o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí, ve znění pozdějších předpisů, základní sazba minimální mzdy pro stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin činí 48,10 Kč za hodinu nebo 8 000 Kč za měsíc. To znamená, že zákonný limit pro osvobození důchodu od daňové povinnosti v současné době činí 36 x 8 000 = 288 000 Kč.

Měl-li by důchodce, který nemá jiné zdanitelné příjmy, důchod za rok 2012 vyšší, než je roční zákonný limit 288 000 Kč, o více jak 15 000 Kč, musel by v souladu s § 38g zákona podat daňové přiznání. V daňovém přiznání by důchodce uvedl příslušný nadlimitní příjem důchodu jako příjem podle § 10 zákona. Poté by za r. 2012 uplatnil slevu na dani na poplatníka podle § 35ba odst. 1 písm. a) zákona ve výši 24 840 Kč.

Mě-li by důchodce ještě příjmy z pracovně právního vztahu podle § 6, ustanovení § 38g stanoví mimo jiné, že daňové přiznání není povinen podat poplatník, který má příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky podle § 6 pouze od jednoho a nebo postupně od více plátců daně včetně doplatků mezd od těchto plátců (§ 38ch odst. 4).

Podmínkou je, že poplatník podepsal u všech těchto plátců daně na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani podle § 38k, a vyjma příjmů od daně osvobozených a příjmů, z nichž je vybírána daň srážkovou sazbou daně podle § 36, nemá jiné příjmy podle § 7 až 10 vyšší než 6 000 Kč.

(Více na toto téma najdete v měsíčníku PaM 11/2012)


 

 
 
ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ

 
NADLIMITNÍ ČÁST DŮCHODU

Důchodce měl v r. 2012 důchod ve výši 301 000 Kč a dále si na dohodu o provedení práce vydělal ve třech měsících vždy 5 000 Kč, které byly zdaněny srážkou. Jiné příjmy neměl.
Jak postupovat z hlediska daně z příjmů?

Nadlimitní část důchodu činila 301 000 – 288 000 = 13 000 Kč. Nadlimitní částka 13 000 Kč je příjmem podle § 10 zákona. Pokud důchodce jiné příjmy, které nebyly zdaněny srážkovou daní podle § 36 zákona neměl, pak vzhledem ke skutečnosti, že zdanitelný příjem nepřevýšil 15 000 Kč, důchodce nemusí v souladu s § 38g zákona podat daňové přiznání, a tedy částku 13 000 Kč nezdaní. Citovaný § 38g zákona stanoví mimo jiné, že daňové přiznání je povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů FO, přesáhly 15 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně.

NULOVÁ DAŇ

Důchodce měl v r. 2012 důchod ve výši 310 000 Kč a dále si na dohodu o provedení práce vydělal ve dvou měsících vždy 5 000 Kč, které byly zdaněny srážkou.
Jak postupovat z hlediska daně z příjmů?

Nadlimitní částka důchodu 310 – 288 000 = 22 000 Kč je příjmem podle § 10 zákona s tím, že v souladu s § 38g musí důchodce podat daňové přiznání (měl roční příjmy vyšší než 15 000 Kč). V daňovém přiznání důchodce uplatní slevu na dani na poplatníka podle § 35ba odst. 1 písm. a) zákona, která za r. 2012 činí 24 840 Kč. Na základě slevy bude daň za r. 2012 nulová. Formulář daňového přiznání však důchodce vyplnit a podat příslušnému správci daně musí!

SOCIÁLNÍ VÝPOMOC

Důchodce s důchodem 306 000 Kč měl v r. 2012 hrubý příjem ze závislé činnosti 200 000 Kč. Dále měl poplatník příjem od zaměstnavatele ve výši 50 000 Kč jako sociální výpomoc v souvislosti s překlenutím jeho mimořádně obtížných poměrů v důsledku živelní pohromy, který byl od daně osvobozen podle § 6 odst. 9 písm. o) zákona.
Jak postupovat z hlediska daně z příjmů?

V daném případě důchodce daňové přiznání podávat musí, nadlimitní část důchodu činila 306 000 – 288 000 = 18 000 Kč.
Do daňového přiznání poplatník uvede:
  • nadlimitní částku důchodu 180 000 Kč jako příjem podle § 10 zákona,
  • příjem ze závislé činnosti ve výši 200 000 Kč.
Příjem v rámci sociální výpomoci je od daně osvobozen, proto se do daňového přiznání neuvádí. Následně poplatník uplatní za r. 2012 slevu na dani na poplatníka podle § 35ba odst. 1 písm. a) zákona ve výši 24 840 Kč.

PŘÍJMY ZE ZÁVISLÉ ČINNOSTI

Důchodce s důchodem 151 000 Kč měl v r. 2012 hrubý příjem ze závislé činnosti 851 000 Kč.
Jak postupovat z hlediska daně z příjmů?

Poplatník musí podat daňové přiznání, kam musí uvést celou částku důchodu ve výši 151 000 Kč, protože ta již není v souladu s § 4 odst. 3 zákona od daně osvobozena. Bude se jednat o příjem podle § 10 zákona. Dále musí do daňového přiznání uvést příjmy ze závislé činnosti podle § 6 zákona. V daňovém přiznání důchodce uplatní slevu na dani na poplatníka podle § 35ba odst. 1 písm. a) zákona, která za r. 2012 činí 24 840 Kč.

AUTORSKÉ HONORÁŘE

Důchodce s důchodem 149 000 Kč měl v r. 2012 hrubý příjem ze závislé činnosti 835 000 Kč a dále příjem z autorského honoráře podle § 7 odst. 2 písm. a) ve výši 7 000 Kč, který byl zdaněn zvláštní sazbou daně podle § 36 zákona.
Jak bude důchodce postupovat?

Poplatník daňové přiznání podat nemusí. Částku důchodu ve výši 149 000 Kč do daňového přiznání uvádět nebude, protože neměl příjmy nad limit 840 000 Kč. Z příjmu z autorského honoráře byla daň vybrána srážkou podle zvláštní sazby daně, která nevstupuje do základu daně (resp. dílčího základu daně podle § 7 zákona), takže se do zákonné limitu 840 000 Kč nezapočítává. Ze zdanitelných příjmů podle § 6 zaměstnavatel srazil zálohu na daň podle § 38h zákona. Pokud např. poplatník bude uplatňovat některé nezdanitelné částky základu daně podle § 15 zákona, může požádat zaměstnavatele o roční zúčtování mzdy.


(Více na toto téma najdete v měsíčníku 1000 řešení 11/2012)

 

 
 
P6 AKTUAL

 
Částka číslo 135/2012 ze dne 1.11.2012
361/2012 Nařízení vlády o sdělení klíčových informací pro účastníky doplňkového penzijního spoření a důchodového spoření
362/2012 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstva obce
363/2012 Sdělení Českého statistického úřadu o změně v Klasifikaci územních statistických jednotek (CZ-NUTS)
364/2012 Sdělení Ústavního soudu o přijetí rozhodnutí ze dne 30. října 2012 č. Org. 49/12 o atrahování působnosti

Částka číslo 136/2012 ze dne 5.11.2012
365/2012 Vyhláška o vydání pamětní stříbrné dvousetkoruny ke 100. výročí otevření Obecního domu v Praze
366/2012 Vyhláška o vydání zlaté mince „Negrelliho viadukt v Praze“ po 5 000 Kč

Částka číslo 137/2012 ze dne 9.11.2012
367/2012 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 211/2010 Sb., o soustavě oborů vzdělání v základním, středním a vyšším odborném vzdělávání
368/2012 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 278/2008 Sb., o obsahových náplních jednotlivých živností, ve znění nařízení vlády č. 288/2010 Sb.

Částka číslo 138/2012 ze dne 9.11.2012
369/2012 Nález Ústavního soudu ze dne 16. října 2012 sp. zn. Pl. ÚS 16/12 ve věci návrhu na zrušení § 175 zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů

Částka číslo 139/2012 ze dne 9.11.2012
370/2012 Zákon, kterým se mění zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů
371/2012 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 177/2009 Sb., o bližších podmínkách ukončování vzdělávání ve středních školách maturitní zkouškou, ve znění pozdějších předpisů

Částka číslo 140/2012 ze dne 14.11.2012
372/2012 Vyhláška,kterou se mění vyhláška č. 233/2009 Sb., o žádostech, schvalování osob a způsobu prokazování odborné způsobilosti, důvěryhodnosti a zkušenosti osob a o minimální výši finančních zdrojů poskytovaných pobočce zahraniční banky, ve znění pozdějších předpisů
373/2012 Sdělení Ministerstva financí, jímž se určují emisní podmínky pro Reinvestiční spořicí státní dluhopis České republiky, 2012 – 2017 II, FIX %
374/2012 Sdělení Ministerstva financí, jímž se určují emisní podmínky pro Diskontovaný spořicí státní dluhopis České republiky, 2012 – 2014
375/2012 Sdělení Ministerstva financí, jímž se určují emisní podmínky pro Kuponový spořicí státní dluhopis České republiky, 2012 – 2017 II, FIX %
376/2012 Sdělení Ministerstva financí, jímž se určují emisní podmínky pro Prémiový spořicí státní dluhopis České republiky, 2012 – 2015, FIX %

 

 
 
PRAKTICKÁ KOMUNIKACE

 
JAK NEZÁVIDĚT

Říká se, že člověk se ve svém životě nevyhne jen dvěma věcem: vlastní smrti a finančnímu úřadu. Ve skutečnosti existuje i třetí věc, která je jakoby pupeční šňůrou svázána s člověkem. Tou věcí je závist a její ošklivější sestra žárlivost. O tom, jak se této věci zbavit, a jestli to vůbec jde, pojednává tento příspěvek.

Začneme několika citáty, abychom názorně ukázali, s čím máme tu čest:
  • Ten, kdo závidí jiným, nikdy nedosáhne klidu mysli. (Buddha)
  • Závist se rodí z ignorance sebe sama a z nedůvěry v sebe a vlastní schopnosti. (J. Vanier)
  • Závist je rána, kterou člověk způsobí sám sobě. (Jevtušenko)
  • Závist je lidská. (Belluci)
  • Závist se podobá požáru – vždy sahá na to nejcennější. (Livius)

Co z toho vyplývá?
Náš dnešní nepřítel, závist, je něco, s čím se dokáže úplně vyrovnat jen málokdo. Závist snižuje přirozené schopnosti člověka, dělá ho zranitelnějším a řečeno jazykem ekonomů, dělá ho méně uplatnitelným na trhu práce i v rodinném životě. Na druhou stranu, abychom dodrželi určitou proporcionalitu, v dnešním světě je člověk na tom lépe, když mu závidí, než když on musí závidět jiným. Zdá se, že mechanismus závisti funguje opačně, než mechanismus hněvu: rozhněvaný člověk zrudne, dokonce někdy i vidí všechno rudě. Závistivec naopak, když vidí něco hodného závisti, zbledne. Odsud asi pochází rčení o bledé závisti. Zatímco hněv má spíše fyziologický základ, závist je komplikovanější stav. V zásadě jde o myšlenky, které následně vyvolávají negativní pocity. Dalším rozdílem je, že zatímco hněv z člověka časem vyprchá, závist jako by odolávala zubu času – když jednou začneme něco závidět, už se toho nezbavíme. Doktoři a hlavně psychologové vidí přímou souvislost mezi závistí a zdravím člověka. Závist je chápána jako negativní emoce, probouzející se ve stresové situaci a sama zvyšující stres. Tím se vytváří jakási spirála stresu: když zaregistrujeme něco hodného závisti, automaticky se ocitneme ve stresové situaci a to zase automaticky zvýší hladinu našeho stresu.

Závist není výdobytkem nové doby
Už jeskynní lidé si navzájem záviděli huňatější kus kůže opásaný kolem beder. Už v antice varovali před závistí – v jednom z antických dramat Antistenes dospěl k následujícímu závěru: „Tak, jako rez požírá železo, tak závist požírá závistivce.“ Kdysi opatrnost radila nezavdávat jiným příčinu k závisti, tj. nechlubit se majetkem ani rozumem a potichu se těšit z toho, co jiným chybí. Dnes se tato skromnost už nenosí. Naopak, když člověk chce, aby ho uznávali, musí mu závidět. A aby mu mohli závidět, musí mít příčinu, tj., je třeba se co nejvíc chlubit majetkem, který máme, a případně i rozumem, který nemáme.

Závist má i svoji vlastní sestru. A tou je žárlivost. Zatímco závist je touha mít něco, co patří jiným, žárlivost vzniká spíše v důsledku obavy ze ztráty něčeho, resp. někoho. Obě však ničí pohodu člověka.

Žárlivost
s sebou přináší pocit obavy ze ztráty, podezřívání, pocit zrady, sebelítosti, osamělosti a znechucení. Žárlivost je nebezpečná i tím, že nechodí po světě sama. Společníka jí nejčastěji dělá hněv. Historky o tom, jak žárlivá manželka vyškrábala oči manželovi (vinnému či nevinnému, na tom v dané chvíli nezáleží), mají svoje racionální jádro. A propos, žárlivé manželky. Prý podle výzkumů je tzv. emocionální žárlivost téměř výlučně výsadou žen. Na devět chorobně žárlivých žen připadá jen jeden muž se stejným postižením. Nežárlí se jen za dveřmi bytu, žárlí se i v práci. Když někdo dostane pochvalu, může si být jistý, že ostatní na něho začnou žárlit. Žárlivost je mezinárodní fenomén, objevující se téměř ve všech kulturách. Už staří Řekové měli pro tento typ emocí vlastní výraz (zélos), dokonce i Římané, kteří se vyznačovali spíše pragmatismem, věděli o žárlivosti své. No a ti, kteří žárlivost nejen pojmenovali, ale i přivedli k největšímu rozkvětu, byli Francouzi.

Žárlivci a závistivci si sebou nejsou jistí, nevěří si, jsou podezřívaví, jsou osamělí, zlomyslní, mají pocit méněcennosti … asi není třeba dále pokračovat, abychom si uvědomili, že jde o nebezpečné lidi, které by nikdo nechtěl ani za manžela (manželku), ani za spolupracovníka, ani za podřízeného. Bohužel, nadřízeného si člověk nevybírá, a když máme smůlu, dostane se nám právě tohoto typu lidí.

Závist má tři stadia
První stadium je svým způsobem přirozené a do jisté míry i motivující.
Závidíme těm, co nás porazili – v šachu, soutěži krásy, vědomostním testu, ve volbách apod. Když i přes porážku dokážeme vítězi podat ruku a blahopřát mu k vítězství, jsme normální lidé. Problém začíná až tehdy, když se nedokážeme přes porážku přenést a otočíme se k vítězi zády.

Druhým stupněm závisti je stav, kdy závidíme štěstí jiným. Opět, je velmi lidské se ptát, proč ne já, ale bůhvíkdo jiný musel vyhrát v loterii. Už horší je stav, kdy přejeme jinému neštěstí jen proto, abychom byli široko daleko jediní, na koho si unavené štěstí může sednout. Projevuje se to přáním všeho zlého. Kdysi dávno to bylo přání, aby sousedovi chcípla koza, dnes si přejeme, aby konkurent cestou na konkurs havaroval, rivalka v soutěži o titul Miss zakopla a rozbila si nos, politik měl „okno“ a ztrapnil se v televizi atd.

Třetím stupněm je, že se aktivně snažíme neštěstí pomoci – otrávíme sousedovi kozu, propíchneme konkurentovi pneumatiku, zlomíme rivalce podpatek, ukradneme politikovi poznámky. Asi nejhorším důsledkem rozvinuté závisti je pocit méněcennosti. V prostředí, kde se všecko měří velikostí úspěchu, množstvím peněz, případně krásou, každý, kdo nemá dostatek bodů v těchto kategoriích, má nutně tendenci cítit se méněcenný. Je to důsledek porovnávání se s jinými. Když nechceme spadnout do této pasti, měli bychom se vyvarovat následujícím věcem:
  • Vázat pocit vlastní ceny na okolí, tj. na slávu, peníze, krásu, ale i názor partnera, spolupracovníků.
  • Myslet si, že to je náš osud – každý má, aspoň do určité míry, svůj osud ve vlastních rukou.
  • Myslet si, že ostatní jsou lepší.
  • Pěstovat si pocit méněcennosti.

Vedlejším efektem pocitu méněcennosti je nejistota a z toho pramenící nechuť riskovat. Dnešní svět ale ustrašeným nepřeje. Ne nadarmo se říká „Kdo se bojí, ať nechodí do lesa.“, tj. kdo neumí riskovat, nemůže očekávat velkou změnu svého postavení. Dalším vedlejším efektem je snaha se stáhnout a nebýt na očích. Tady zase platí, že kdo není na očích, nemá šanci na to, aby si ho lidé všimli.

Jak se zbavit závisti a žárlivosti?
Prakticky asi jen tím, že člověk zemře. Teoreticky se to dá aspoň minimalizovat tím, že s těmito vlastnostmi budeme vytrvale bojovat. Začneme tím, že sami sebe přesvědčíme, že nejsme špatným člověkem, že nejsme horší než jiní. Potom se naučíme mít rádi to, co je naše – naše tvář, naše šaty, náš byt, naše auto, to, co jsme v životě už dokázali, atd. Dále se naučíme dívat se tím správným směrem. Jde o to, že porovnávat se můžeme s těmi, co mají víc, i s těmi, co mají méně než my. Nevadí, že nemáme nejnovější mercedes, máme slušné auto a je spousta takových, co nemají ani kolo. Ideální by bylo odnaučit se porovnávat se s jinými. Nakonec je třeba se přesvědčit, že neexistuje přímá úměra mezi množstvím majetku a štěstím. Pocit štěstí nevzniká z pocitu bohatství. Namísto závisti je třeba si udělat dlouhodobý plán toho, co chceme dosáhnout, a přidržet se ho.

Závěr
Někdy se závist přirovnává ke zlému skřítkovi, který sedí člověku na rameně a šeptá mu do ucha samá negativní poselství. Zacpat mu ústa se dá tím, že:
  • Nebudete se neustále porovnávat s jinými. I když si právě necháme postavit na zahradě bazén, pocit, že jsme lepší než soused, trvá jen do tehdy, dokud si soused neudělá ještě větší a luxusnější.
  • Prostě, vždycky se najde někdo, kdo má více než my, a nemáme šanci být natrvalo absolutním vítězem.
  • Budete se porovnávat sami se sebou. Co jsem měl včera a co navíc mám dnes. Kde jsem byl včera a kde jsem dnes atd.
  • Budete plánovat. Čím chceme být, co chceme dosáhnout atd.
  • Naučíte se být spokojení s tím, co máte. Paradoxně se toto daří více lidem, kteří skoro nic nemají, než těm, kteří mají hodně.
  • Naučíte se méně dívat dozadu a více dopředu, na příležitosti, které vždy a všude existují.
  • Naučíte se ptát sami sebe „K čemu by mi to bylo?“
  • Naučíte se těšit se ze života.

Ing. Milan Konvit

 

 
 
CHYBOVAT ZNAMENÁ PLATIT

 
8. 11.
Čtvrtek
Zdravotní pojištění – OSVČ Odvod zálohy na zdravotní pojištění OSVČ za říjen 2012
(§ 7 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
20. 11.
Úterý
Daně z příjmů – plátce Odvod sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti z mezd za říjen 2012
(§ 38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
Sociální pojištění - OSVČ Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za říjen 2012
(§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za říjen 2012
(§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
Sociální pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za říjen 2012
(§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezpečení)
Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za říjen 2012
(§ 9 odst. 3 a 4 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
Zdravotní pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za říjen 2012
(§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na zdravotní pojištění)
Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za říjen 2012
(§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)

 

 
 
EKONOMIKA

 
Název krajiny Název měny Měna 30.10. 31.10. 1.11. 2.11. 5.11. 6.11. 7.11. 8.11. 9.11. 12.11. 13.11. 14.11. 15.11.
Austrálie dolar AUD 20,034 20 20,197 20,392 20,454 20,625 20,774 20,788 20,726 20,789 20,882 20,864 20,709
Brazílie real BRL 9,506 9,499 9,577 9,673 9,706 9,717 9,804 9,809 9,711 9,734 9,727 9,701 9,705
Bulharsko lev BGN 12,794 12,816 12,897 12,903 12,902 12,929 12,986 12,998 12,983 12,967 13,013 13,031 13,078
Čína renminbi CNY 3,094 3,093 3,116 3,146 3,162 3,164 3,192 3,198 3,203 3,198 3,22 3,218 3,217
Dánsko koruna DKK 3,355 3,36 3,382 3,383 3,383 3,391 3,405 3,409 3,405 3,4 3,413 3,418 3,429
EMU euro EUR 25,025 25,065 25,225 25,235 25,235 25,295 25,4 25,425 25,39 25,36 25,45 25,49 25,58
Filipíny peso PHP 46,868 46,876 47,209 47,72 47,847 47,961 48,652 48,523 48,528 48,445 48,704 48,736 48,653
Hongkong dolar HKD 2,491 2,489 2,508 2,534 2,548 2,55 2,571 2,575 2,58 2,57 2,586 2,584 2,587
Chorvatsko kuna HRK 3,324 3,33 3,351 3,353 3,353 3,358 3,37 3,373 3,371 3,368 3,377 3,382 3,393
Indie rupie INR 35,776 35,851 36,199 36,489 36,162 36,311 36,768 36,719 36,528 36,295 36,564 36,546 36,689
Indonesie rupie IDR 2,008 2,008 2,021 2,042 2,053 2,054 2,075 2,073 2,079 2,071 2,083 2,081 2,083
Japonsko jen JPY 24,297 24,15 24,296 24,369 24,594 24,655 24,877 24,99 25,276 25,084 25,22 24,993 24,675
Jihoafrická rep. rand ZAR 2,237 2,225 2,245 2,262 2,26 2,268 2,304 2,291 2,284 2,287 2,279 2,261 2,237
Jižní Korea won KRW 1,769 1,769 1,782 1,8 1,808 1,812 1,835 1,831 1,838 1,83 1,838 1,845 1,843
Kanada dolar CAD 19,308 19,281 19,45 19,74 19,815 19,878 20,064 20,033 19,946 19,929 20,025 20,01 20,011
Litva litas LTL 7,248 7,259 7,306 7,308 7,309 7,326 7,356 7,364 7,353 7,345 7,371 7,382 7,408
Lotyšsko lat LVL 35,95 36,003 36,232 36,247 36,247 36,323 36,479 36,514 36,472 36,421 36,556 36,618 36,75
Maďarsko forint HUF 8,795 8,824 8,939 8,971 8,93 8,973 9,001 8,935 8,93 8,942 8,95 8,942 9,001
Malajsie ringgit MYR 6,331 6,333 6,37 6,433 6,446 6,455 6,537 6,516 6,532 6,504 6,54 6,541 6,549
Mexiko peso MXN 1,479 1,477 1,489 1,514 1,513 1,519 1,53 1,526 1,507 1,511 1,514 1,517 1,512
MMF SDR XDR 29,698 29,717 29,917 30,13 30,195 30,234 30,506 30,495 30,552 30,403 30,602 30,571 30,579
Norsko koruna NOK 3,364 3,394 3,422 3,442 3,436 3,454 3,47 3,481 3,477 3,472 3,474 3,48 3,476
Nový Zéland dolar NZD 15,871 15,85 16,08 16,242 16,265 16,372 16,489 16,311 16,255 16,269 16,37 16,284 16,267
Polsko zlotý PLN 6,059 6,058 6,112 6,142 6,121 6,139 6,174 6,105 6,087 6,082 6,09 6,102 6,149
Rumunsko nové leu RON 5,512 5,518 5,563 5,572 5,577 5,598 5,624 5,625 5,607 5,599 5,608 5,611 5,637
Rusko rubl RUB 61,563 61,586 61,986 62,579 62,316 62,751 63,35 63,281 63,243 63,008 63,05 63,191 63,325
Singapur dolar SGD 15,83 15,81 15,936 16,061 16,112 16,152 16,299 16,305 16,317 16,291 16,38 16,396 16,371
Švédsko koruna SEK 2,905 2,914 2,92 2,936 2,945 2,951 2,969 2,987 2,961 2,956 2,957 2,955 2,958
Švýcarsko frank CHF 20,706 20,755 20,896 20,902 20,921 20,938 21,052 21,083 21,063 21,033 21,127 21,174 21,243
Thajsko baht THB 62,949 62,894 63,303 63,85 64,086 64,226 64,983 65,034 65,255 65,015 65,351 65,225 65,275
Turecko nová lira TRY 10,735 10,752 10,864 10,979 11,069 11,124 11,184 11,186 11,152 11,074 11,112 11,102 11,14
USA dolar USD 19,306 19,29 19,44 19,637 19,746 19,762 19,93 19,962 20,001 19,921 20,046 20,031 20,053
Velká Británie libra GBP 31,034 31,076 31,406 31,477 31,549 31,58 31,809 31,922 31,846 31,629 31,836 31,765 31,76
Izrael šekel ILS 4,959 4,965 5,022 5,056 5,058 5,071 5,126 5,118 5,112 5,074 5,105 5,103 5,07

 

 
 
NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE

 
Poradce, měsíčník č. 3/2013 (Poradce) – měsíčník nejen pro podnikatele, zákony s komentáři, účetnictví, odvody, ekonomika, daně
  • Zákon o živnostenském podnikání s komentářem - JUDr. Irena Fleischmanová
  • Zděděný a darovaný hmotný majetek z daňového pohledu – Ing. Ivan Macháček
  • Účtování a vykazování (ostatních) daní - Ing. Vladimír Hruška

Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) č. 11/2012 - řešení problematiky daní, účetnictví a odvodů pomoci vzorů, případů, příkladů…
  • Obchodování se zahraničím a DPH – Ing. Václav Benda
  • Vlastní a cizí kapitál společnosti – Ing. Vladimír Hruška

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) č. 11/2012 – daňová, účetní a mzdová problematika skloubená s citáty aktuálních zákonů
  • Zdaňování důchodu pracujícího důchodce – Ing. Ivan Macháček
  • Osvobození od daně a připravované změny – Ing. Václav Benda
  • Zúčtovací vztahy – Časové rozlišování aktiv – Ing. Zdenka Cardová
  • Rozdělení zisku a zdanění podílu na zisku – Ing. Dalimila Mirčevská
  • Vklad automobilu do obchodní společnosti – Ing. Zdenka Cardová
  • Sankce podle daňového řádu – Ing. Martin Děrgel
  • Zaměstnanecké benefity – JUDr. Ladislav Jouza

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) č. 11/2012 – problematika pracovního práva, mezd, BOZP, odvodů a citace aktuálních zákonů
  • Zdaňování důchodu a penzí pracujícího důchodce - Ing. Eva Sedláková
  • Co je zaměstnání malého rozsahu? – JUDr. Tomáš Hejkal
  • Problémy s doručováním písemností – JUDr. Eva Dandová
  • Cestovní příkaz – JUDr. Marie Salačová
  • Personální agenda v roce 2013 – JUDr. Ladislav Jouza
  • Použití nového občanského zákoníku v praxi – JUDr. Zdeněk Budovec

Poradce Veřejné Správy – (PVS) č. 11/2012 – informace a rady a citace zákonů z daňové, účetní, legislativní oblasti
  • Absolventi škol a mladiství na trhu práce (2.) – Mgr. Olga Bičáková
  • Zaměstnanecké benefity (2.) – Ing. Vlasta Ptáčková
  • Minimální vyměřovací základ zaměstnance ve zdravotním pojištění – Ing. Antonín Daněk

1 000 řešení č. 12/2012 – měsíčník – problémy z ekonomické, daňové, účetní a mzdové praxe a jejich řešení
  • Zaměstnanecké benefity – JUDr. Ladislav Jouza
  • Účtování a vykazování daní – Karel Starý
  • Účetnictví
  • Daňová evidence
  • Zákoník práce
  • Daň z přidané hodnoty

PŘIPRAVUJEME

Poradce, měsíčník č. 4-5/2013 (X/2012)
  • Zákon o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele - JUDr. Ladislav Jouza
  • Jak na změnu účetního období
  • Slevy na dani
  • Nová organizace celní správy
  • Pokuty a sankce v účetnictví

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 12/2012 (XI/2012)
  • Inventarizace – nově
  • Výdaje a příjem z pojištění
  • Úroky z hypotečních úvěru a daň z příjmů
  • Zprostředkování zaměstnání
  • Jak řešit mezinárodní dvojí zdanění
  • Zúčtovací vztahy – Časové rozlišení v pasivech rozvahy

Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 12/2012 (XI/2012)
  • Finanční deriváty v účetnictví podnikatelů
  • Opravy chyb v aktuálním a minulém účetním období

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 12/2012 (XI/2012)
  • Stížnosti na poskytovanou zdravotní péči (2.)
  • Souběh pracovního poměru se samostatnou výdělečnou činností
  • Příspěvek na péči v zákoně o sociálních službách (2.)

Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 12-13/2012 (XI/2012)
  • Novela zákona o rozpočtovém určení daní
  • Změny v evidenci pro účely DPH
  • Zvolení zastupitelé a zdravotní pojištění
  • Odpisování u vybraných účetních jednotek – praktické poznatky

1000 řešení – měsíčník č. 12/2012 (X/2012)
  • Inventarizace – nově
  • Nový občanský zákoník

 

 
 
HORKÁ TÉMATA

 
OBČAN I
Prvním dnem roku 2014 vstoupí v účinnost novela občanského zákoníku ve zcela nové podobě. Vzhledem k tomu, že nový kodex zahrnuje, kromě jiného, podstatnou část dosavadního obchodního zákoníku, jedná se o nejvýznamnější normu i pro oblast podnikání a obchodu. S určitou nadsázkou můžeme hovořit o bibli podnikatele. Změny v zákoně nabízíme ve třech variantách.

  • Občanský zákoník I. – nový zákon s komentářem
    monotematika (A5, cca 400 str.)
  • Nový občanský zákoník – příklady a řešení
    měsíčník 1000 řešení 12/2012 (A5, 80 str.)
  • Nový občanský zákoník a pracovněprávní vztahy - příspěvek
    měsíčník PaM 12/2012 (4 (A5, 80 str.)

BALÍČEK OBČAN I obsahuje: Občanský zákoník I - nový zákon s komentářem + 1000 řešení 12/2012 - příklady a řešení + PaM 12/2012 - příspěvek

Cena balíčku je 560 Kč.
Cena balíčku s 30 % slevou je 390 Kč.
Ušetříte 170 Kč.

OBČAN II

  • Občanský zákoník II – nový zákon s komentářem
    monotematika (A5, cca 280 str.)
  • Právnická osoba podle NOZ - příspěvek
    měsíčník DaÚ 12/2012 (A4, 80 str.)
  • Uplatňování nového občanského zákoníku v pracovněprávních vztazích - příspěvek
    měsíčník Poradce 4-5/2013 (A5, cca 320 str.)

BALÍČEK OBČAN II obsahuje: Občanský zákoník II - nový zákon s komentářem + DaÚ 12/2012 - příspěvek + Poradce 4-5/2013 - příspěvek

Cena balíčku je 558 Kč.
Cena balíčku s 30 % slevou je 390 Kč.
Ušetříte 168 Kč.

OBČAN III

  • Občanský zákoník I – nový zákon s komentářem
    monotematika (A5,cca 320 str.)
  • Občanský zákoník II – nový zákon s komentářem
    monotematika (A5, cca 280 str.)
  • Použití nového občanského zákoníku v personální praxi – příspěvek
    měsíčník PaM 11/2012 (A4, 80 str.)

BALÍČEK OBČAN III obsahuje: Občanský zákoník I - nový zákon s komentářem + Občanský zákoník II - nový zákon s komentářem + PaM 11/2012 - příspěvek

Cena balíčku je 755 Kč.
Cena balíčku s 35 % slevou je 495 Kč.
Ušetříte 260 Kč.

Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů.

Jen do vyprodání zásob.


Balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz


RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY NA VŠECH UVEDENÝCH TELEFONNÍCH ČÍSLECH a E-MAILOVÉ ADRESE.
OBJEDNÁVKY VYŘIZUJEME DO 48 HODIN.

Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.

E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
  • Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
  • Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
 
   
 
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 51548/L.

 

 


V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu
s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.

Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
Untitled Page