|
ZÁSOBY Z POHLEDU ÚČETNICTVÍ A DANÍ
Zásoby jsou součástí obchodního majetku účetní jednotky a jako aktíva jsou předmětem účetnictví. Dočtěte se, jak je správně zaúčtovat nebo jako je sledovat v systému daňové evidence.
Víte, jaký je rozdíl mezi materiálem, surovinou, zbožím nebo produktem? Tato rozdílná pozice se promítá i do jejich účetního a daňového režimu.
Proč je důraz kladen na oceňování i vyskladnění? Jaký je jejich vtah k dani z příjmů a k dani darovací?
Čtěte dál a dozvíte se odpovědi na položené otázky i něco navíc….
Pořizování zásob a jejich spotřeba souvisí s činností každé právnické osoby i každé fyzické osoby provozující podnikatelskou nebo jinou samostatnou výdělečnou činnost. U některých právnických a fyzických osob jsou zásoby předmětem obchodování. U právnických a fyzických osob zabývajících se výrobou jsou zásoby produktem jejich činnosti.
Zásoby jsou předmětem vlastnictví podle občanského práva i podle obchodního práva. Jsou součástí obchodního majetku právnických osob založených podle obchodního zákoníku a součástí obchodního majetku fyzických osob, které vykonávají živnostenskou nebo jinou samostatnou výdělečnou činnost. U právnických osob založených nebo zřízených podle jiných zákonů jsou součástí jejich majetku.
Jako aktiva jsou zásoby předmětem účetnictví. U osob, které o své činnosti nevedou účetnictví, jsou zásoby předmětem daňové evidence.
Do kategorie zásob se zahrnují movité věci a zvířata, které nejsou dlouhodobým hmotným majetkem. Oprávněnost účetní jednotky ke stanovení cenového kritéria pro zatřídění movitých věcí a zvířat do dlouhodobého majetku dává možnost samostatně svobodně rozhodnout, kdy věc nebo zvíře má charakter zásoby.
Pro vztah k dani z příjmů jsou stanovena závazná zákonná cenová kritéria. Fyzické osoby, které využívají daňovou evidenci, nemají možnost samostatného stanovení výše cenové hranice rozhodné pro zařazení movitých věcí a zvířat do dlouhodobého hmotného majetku.
Podle své role v činnosti právnické nebo fyzické osoby jsou zásoby materiálem, zbožím či produktem. Tato jejich rozdílná pozice se promítá i do jejich účetního a daňového režimu.
Postup při ocenění zásob je přímo závislý na způsobu jejich nabytí. Je stanoven závaznou zákonnou úpravou. O volbě metody stanovení ceny zásob při jejich vyskladnění rozhoduje sama příslušná právnická nebo fyzická osoba. Této problematice je věnován značný počet stránek tohoto pojednání popisem jednotlivých metod oceňování vyskladňovaných zásob.
Jednotlivé metody jsou vysvětlovány i prostřednictvím příkladů. Obdobně je postupováno u výkladu o účtování o nákladech souvisejících s pořízením zásob v okamžiku pořízení zásob, jejich převzetí na sklad nebo do prodejny i při jejich vyskladnění a to jak ve finančním účetnictví tak i ve skladovém účetnictví.
Značnou pravomoc mají výrobci při ocenění vlastní produkce cenou na úrovni vlastních nákladů. Tato pravomoc spočívá zejména v možnosti stanovení obsahu kategorie vlastních nákladů.
Vysoká pozornost je v pojednání věnována postupům účtování o konkrétních účetních případech v podnikatelských účetních jednotkách a v účetních jednotkách, které přísluší do skupiny organizací, jejichž hlavní činností není podnikání.
K jednotlivým účetním postupům jsou přiřazovány konkrétní účetní doklady používané ve finančním účetnictví i ve skladovém účetnictví. Zdůrazněna je významnost analytických účtů ve finančním účetnictví i analytického vedení skladového účetnictví. Opomenuta není role podrozvahových účtů.
V části pojednávající o inventarizaci zásob jsou vedle obecných zásad popsány i postupy inventury ve zvláštních situacích u konkrétních druhů materiálu, zboží a výrobků.
Završením pojednání je daňový pohled na zásoby. Vztah k dani z příjmů je ukázán u jednotlivých způsobů pořízení zásob i u různých forem jejich vyskladnění v závislosti na účelu, který je příčinou úbytku konkrétních druhů zásob. Připomenuty jsou povinnosti k dani darovací při nabytí zásob obdarováním i vznik daňové povinnosti při darování zásob v určitých situacích.
Pojednání je komplexním pohledem na hospodaření se zásobami, zejména na jejich klasifikaci, oceňování při pořízení i vyskladnění a na jejich inventarizaci. Je uceleným výkladem účtování o zásobách, o jejich sledování v systému daňové evidence a o jejich vztahu k dani z příjmů a k dani darovací.
(Víc se o tomto tématu dočtete v měsíčníku DÚVaP 11/2010 od autora Ing. Karly Jandy)
ÚČTOVÁNÍ O ZÁSOBÁCH
O zásobách lze účtovat dvěma způsoby - způsobem A nebo "zjednodušeným" způsobem B. Na konci roku musí všechny účetní jednotky provést inventarizaci všech zásob a vyčíslit a zaúčtovat případné inventarizační rozdíly. V případě účtování způsobem B je stav zásob podle inventarizace základním údajem pro zjištění a zaúčtování skutečné spotřeby zásob za celé účetní období. Základní postupy účtování o zásobách jsou uvedeny v ČÚS pro podnikatele č. 015.
ZÁSOBAMI SE ROZUMÍ
materiál, nedokončená výroba a polotovary, výrobky, zvířata a zboží. Jako jednu z položek zásob v rozvaze uvádí účetní jednotky i poskytnuté krátkodobé a dlouhodobé zálohy na zásoby.
Za materiál jsou považovány:
- suroviny, to je základní materiál, které při výrobním procesu přecházejí zcela nebo částečně do výrobku a tvoří jeho podstatu
- pomocné látky, které přecházejí také přímo do výrobku, netvoří však jeho podstatu, např. lak na výrobky
- látky, kterých je zapotřebí pro zajištění provozu účetní jednotky, například mazadla, palivo, čisticí prostředky
- náhradní díly
- obaly a obalové materiály, pokud nejsou účtovány jako dlouhodobý majetek nebo zboží
- další movité věci s dobou použitelnosti jeden rok a kratší bez ohledu na výši ocenění
Nedokončená výroba a polotovary
Do této položky patří:
- produkty, které prošly jedním nebo několika výrobními stupni a nejsou již materiálem, nejsou však dosud hotovým výrobkem, nedokončené výkony jiných činností, při nichž nevznikají hmotné produkty
- odděleně evidované produkty, tj. polotovary, které dosud neprošly všemi výrobními stupni a budou dokončeny neb zkompletovány do hotových výrobků v dalším výrobním procesu účetní jednotky.
Výrobky se rozumí věci vlastní výroby určené k prodeji nebo k spotřebě uvnitř účetní jednotky.
Zvířata - která jsou považována za zásoby - jsou mladá chovná zvířata, zvířata ve výkrmu a dále např. kožešinová zvířata, ryby, včelstva, hejna slepic, kachen, krůt, perliček a hus ve výkrmu.
Poznámka
Zvířata mohou být rovněž dlouhodobým hmotným majetkem, o kterém s účtuje v účtové třídě 0. Jedná se o základní stádo a tažná zvířata, tedy o plemenná a tažná zvířata.
Zbožím jsou movité věci nabyté za účelem prodeje, pokud účetní jednotka s těmito věcmi obchoduje. Patří sem rovněž výrobky vlastní výroby, které byly aktivovány a předány do vlastních prodejen. Zbožím mohou být též nemovitosti. Musí se však jednat o nemovitosti, které účetní jednotka, jejímž předmětem činnosti je nákup a prodej nemovitostí nakoupí za účelem prodeje a sama je nepoužívá, nepronajímá a neprovádí na nich technické zhodnocení. Ve všech ostatních případech jsou nemovitosti dlouhodobým hmotným majetkem, o kterém se účtuje v účtové třídě 0.
ZPŮSOB ÚČTOVÁNÍ O ZÁSOBÁCH
a rozhodnutí, zda účtovat způsobem A nebo B je zcela v kompetenci účetní jednotky. Zjednodušeně lze konstatovat, že způsob A je pracnější, avšak účetní jednotka zjistí kdykoliv v průběhu roku z účetnictví stav zásob (jako zůstatek příslušného účtu účtové třídy 1). Způsob B je jednodušší, avšak stav zásob lze - v průběhu účetního období - zjistit pouze z (analytické) evidence zásob. Účetní jednotky mohou o zásobách účtovat současně způsobem A i B. V rámci analytických účtů podle uskladnění (odpovědných osob) však lze účtovat pouze jedním ze způsobů. Nic tedy nebrání tomu, aby účetní jednotka účtovala např. o zboží způsobem A a o materiálu způsobem B. Nic nebrání ani tomu, aby o materiálu evidovaném na samostatném analytickém účtu (např. o náhradních dílech) bylo účtováno způsobem A a o jiném materiálu na jiném účtu a příslušejícím jiné odpovědné osobě (např. o čistících prostředcích) byl účtováno způsobem B.
(Víc se dočtete v měsíčníku DaÚ 11/2010 od autorky Ing. Heleny Machové)
|
|
|
ZE SBÍRKY ZÁKONŮ ČR VYBÍRÁME:
Částka číslo 116/2010 ze dne 22.11.2010 314/2010 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva dopravy a spojů č. 108/1997 Sb., kterou se provádí zákon č. 49/1997 Sb., o civilním letectví a o změně a doplnění zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů, ve znění pozdějších předpisů 315/2010 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva vnitra č. 207/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů 316/2010 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva vnitra č. 388/2002 Sb., o stanovení správních obvodů obcí s pověřeným obecním úřadem a správních obvodů obcí s rozšířenou působností, ve znění pozdějších předpisů, a vyhláška č. 564/2002 Sb., o stanovení území okresů České republiky a území obvodů hlavního města Prahy, ve znění pozdějších předpisů
Částka číslo 117/2010 ze dne 24.11.2010 317/2010 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 201/2005 Sb., o statistice vyváženého a dováženého zboží a způsobu sdělování údajů o obchodu mezi Českou republikou a ostatními členskými státy Evropských společenství, ve znění pozdějších předpisů 318/2010 Vyhláška, kterou se stanoví forma evidence provozních a lokalizačních údajů a způsob jejího předávání Českému telekomunikačnímu úřadu
(Zdroj: Sbírka zákonů ČR)
|
|
|
ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ |
VLASTNÍ VÝROBEK PRO VYUŽITÍ VE VLASTNÍ ČINNOSTI
Truhlář vyrábí skladový nábytek (police, jednoduché skříně apod.). Prodává je jako své výrobky obchodníkům. Do svého skladu materiálu si vyrobil polici pro ukládání kovových součástek potřebných pro kompletaci svých výrobků.
Jak polici dostane do účetnictví?
Tato police je pro něj materiálem využívaným v jeho živnostenské činnosti. Aktivací ji vyvedl ze stavu výrobků a zatřídil ji ve svém účetnictví do kategorie materiálu. Police nevstupuje bezprostředně ani později do žádného dalšího výrobního procesu za účelem získání jiného výrobku. Je samostatnou movitou věcí s vlastním určením pro dlouhodobé využívání. Svým oceněním však nesplňuje cenové kritérium pro zařazení do kategorie dlouhodobého hmotného majetku.
ROZŠÍŘENÍ SOUBORŮ PŘÍDAVNÝCH ZAŘÍZENÍ
Obchodní společnost Zemní práce, a.s., nakoupila několik lžící různých druhů pro své zemní stroje. Tyto lžíce jsou přídavným zařízením strojů pro hloubení výkopů a rýh různých rozměrů. Jejich jednotková cena převyšuje 80 000 Kč. Jsou určeny k výměně opotřebovaných a poškozených lžící.
Jak se projeví v účetnictví?
Výměna opotřebované nebo poškozené lžíce je technickou operací, která má charakter opravy. Nakoupené lžíce jsou proto zatříděny do kategorie náhradních dílů.
U jednoho bagru bylo jeho příslušenství rozšířeno o lžíci k hloubení úzkých rýh. Protože cena lžíce převýšila částku 40 000 Kč, došlo touto operací k technickému zhodnocení bagru.
NEMOVITOST JAKO ZBOŽÍ
Obchodní společnost Abonet, s.r.o., která se zabývá nákupem a následným prodejem nemovitostí, koupila starší rodinnou vilu s úmyslem následně ji prodat. Aby mohla při jejím budoucím prodeji požadovat výhodnou cenu, rozhodla se pro odstranění závad na fasádě a pro výměnu oken a dveří. Tyto práce měly charakter opravy. Obchodní společnost účtovala o této vile jako o zboží.
Postupovala obchodní společnost správně?
Ano, ale jestli by se u koupeného rodinného domu rozhodla před jeho prodejem vybudovat půdní vestavbu a tím získat další bytovou jednotku, tak potom tato operace již není opravou. Jejím uskutečněním došlo k technickému zhodnocení domu. Ten tak ztratil postavení zboží a stal se dlouhodobým hmotným majetkem obchodní společnosti. Následný prodej by byl prodejem dlouhodobého hmotného majetku, nikoliv prodejem zboží.
DROBNÝ HMOTNÝ MAJETEK PO SKONČENÍ FINANČNÍHO LEASIGU
Podnikatel využíval na základě smlouvy o finančním pronájmu s následnou koupí najaté věci stolní počítač s tiskárnou kombinovanou s kopírkou a skenerem. V leasingové smlouvě byl tento majetek označen jako soubor. Po skončení trvání finančního leasingu byl tento soubor do vlastnictví podnikatele převeden bezplatně. Celá jeho cena byla uhrazena splátkami v průběhu trvání finančního leasingu.
Soudní znalec ocenil soubor počítače s tiskárnou částkou 25 000 Kč. Podnikatel má svým vnitřním předpisem stanoveno cenové kritérium pro dlouhodobý hmotný majetek ve výši 40 000 Kč.
Může podnikatel uvedené věci zařadit do dlouhodobého hmotného majetku?
Nabytý majetkový soubor toto cenové kritérium nesplňuje. Není proto možné zařadit jej do kategorie dlouhodobého hmotného majetku. Podnikatel jej musí v reprodukční pořizovací ceně ve výši 25 000 Kč zatřídit do kategorie zásob jako materiál - samostatnou movitou věc s dobou využitelnosti delší než jeden rok, jejíž ocenění je nižší, než je stanovená hranice pro zařazení do dlouhodobého hmotného majetku.
(Víc otázek a odpovědí nejenom na toto téma najdete v měsíčníku DÚVaP 11/2010)
|
|
|
STRES NÁŠ KAŽDODENNÍ
Náš slovník se v poslední době obohatil nejen o celou řadu pojmů souvisejících s počítači, ale i o pojmy související se současným bláznivým životním tempem. Jedním z nich je i pojem stres. Děti mají stres z domácích úloh, jejich rodiče ze šéfa, anebo naopak z neschopných zaměstnanců, rodiče rodičů stresuje, že se neumí rozhodnout, jestli utratit důchod na nákup chleba anebo vody, politiky stresuje, že voliči od nich očekávají splnění volebních slibů, atd. atd. Jednoduše je to tak, že jak jsme se kdysi modlili za chléb náš vezdejší, dnes jsme si vymodlili stres náš každodenní. Jak s ním žít a přežít ukazuje tento příspěvek.
Začněme tím, co nikdo nemá rád - moudrou definicí: stres je odezva člověka na podnět, který na něho klade extrémní psychologické anebo psychické požadavky.
STRES MÁ TŘI FÁZE:
- poplach, kdy člověk přijme svými smysly stresový podnět a naskočí mu husí kůže, přestane dýchat, začíná omdlévat, panikařit, a podobně;
- mobilizace, kdy si člověk řekne, že ještě není úplná padavka a začne bojovat;
- vyčerpání, které nastupuje, když člověk boj prohrál a stává se z něho hromádka neštěstí.
Kvůli úplnosti je třeba říci, že kromě negativního stresu, který ničí člověka, existuje i pozitivní stres, například když mu oznámí, že ho zítra povýší, snoubenec se konečně rozhoupá a požádá svoji vyvolenou o ruku apod.
Abychom však šli s duchem doby, nebudeme se příjemnými věcmi zabývat. Stres je vysoce individuální záležitostí, tj. to, co jednoho úplně položí, druhý ani nezaregistruje. Například když jednoho zavalí prací, kterou je třeba do zítřka dokončit, zpanikaří a pokusí se o sebevraždu, protože mu je jasné, že do zítřka to nestihne. Druhý v té samé situaci zkonstatuje, že práce není zajíc a neuteče a může si tedy odskočit na pivko.
PŘÍČINY STRESU
můžeme rozdělit do dvou odlišných skupin:
- podněty související s prací;
- podněty související se soukromím.
Pokud jde o první skupinu, všeobecně platí, že určité pracovní posty mají stres přímo v popisu práce.
Například jakýkoli vedoucí, respektive specialista, vykonávající náročné činnosti, už bere stres jako součást svého povolání.
Na druhé straně například vrátný, i když je po řediteli nejdůležitější osobou v podniku, má v práci málokdy příležitost "si zastresovat". Kromě náročnosti práce jsou dalšími příčinami stresu přetížení úkoly a dnes především obava z propouštění. Nedá se však říct, že pracovní stres v každém případě snižuje výkonnost pracovníka.
Naopak, praxe ukazuje, že existuje jakási optimální úroveň stresu, která dokáže pracovníka "vyhecovat" k maximálnímu výkonu. Problém je jen v tom, že každý má tuto úroveň posazenou jinde a každý je jinak citlivý na stresové podněty. Proto je třeba se "stresováním" podřízených zacházet opatrně, abychom je "nepřestresovali" a tím nesnížili jejich výkonnost.
Do druhé skupiny příčin stresu patří především významné změny v soukromém životě člověka a životní traumata.
V následující tabulce uvádíme seznam nejdůležitějších příčin stresu z této skupiny spolu s velikostí jejich vlivu na průměrného smrtelníka.
Událost v životě
|
Velikost vlivu
|
Smrt životního partnera/člena rodiny
|
Vysoký
|
Rozvod
|
Vysoký
|
Svatba
|
Vysoký
|
Odchod do důchodu
|
Střední
|
Těhotenství/narození dítěte
|
Střední
|
Hádky s partnerem
|
Střední
|
Odchod dětí
|
Střední
|
Změna životních podmínek
|
Střední
|
Nucená změna návyků
|
Střední
|
Snížení příjmů
|
Střední
|
Sexuální problémy
|
Střední
|
Problémy se zákonem
|
Střední
|
Problémy s tchyní
|
Střední
|
Změny v domácnosti
|
Malý
|
Změny společenských či stravovacích návyků
|
Malý
|
Rozhodování o dovolené
|
Malý
|
Problémy se šéfem
|
Malý
|
Braní si půjčky
|
Malý
|
Blížící se svátky (vánoce, narozeniny, apod.)
|
Malý
|
Změna pracovních hodin
|
Malý
|
Samozřejmě že "průměrný člověk" je jen statistická fikce a tak mnozí z nás mohou polemizovat o tom, co má na ně z hlediska stresu velký, anebo naopak malý vliv.
DŮSLEDKY STRESU JSOU U KAŽDÉHO JINÉ.
Všeobecně ale můžeme tyto důsledky rozdělit na individuální a pracovní. Individuální důsledky se projevují
jednak změnou chování (nervozita, podráždění, zvýšené kouření, opíjení se apod.) a jednak změnou zdraví (nespavost, bolení hlavy, vředy, infarkt, atd.).
Důsledky stresu se podepisují i na chování se pracovníka v zaměstnání. Kromě snížené pracovní výkonnosti to může být i zvýšení absencí, případně i rozvázání pracovního poměru. Stresovaný pracovník působí rušivě i na své spolupracovníky - nedokáže spolupracovat, vyvolává hádky, stěžuje si na drobnosti apod.
Když stres přetrvává v průběhu delší doby, může se stát, že dojde k tzv. vyhoření člověka. Jako kdyby se mu vybily baterie, člověk se cítí extrémně vyčerpaný ještě předtím, než začal něco dělat, ztrácí zájem o dění kolem sebe, nedbá ani o sebe a o svůj zevnějšek, chybí mu sebevědomí a bojí se přijímat jakákoli rozhodnutí. Naštěstí ne vždycky je to nevratný proces a většina lidí se dokáže z tohoto stavu regenerovat. Ovšem za předpokladu, že se eliminují stresové podněty.
Paradoxně toto "vyhoření" hrozí spíše lidem aktivním, ctižádostivým workoholikům s velkým smyslem pro plnění povinností. Proti nim stojí kliďasi, pro které nic není natolik důležité, aby se kvůli tomu stresovali.
V následujícím testu si můžete ověřit, ke které skupině patříte.
TEST
Tento test vám pomůže zařadit se na žebříčku stresu. Na každou otázku si můžete vybrat jednu z následujících odpovědí:
1 - vždy pravda 2 - většinou pravda
3 - málokdy pravda 4 - nikdy není pravda
Číslo otázky
|
Otázka
|
Číslo odpovědi
|
1.
|
Nerad čekám na ostatní, až dokončí svoji práci, abych mohl pokračovat ve své práci
|
|
2.
|
Nesnáším čekání ve frontách
|
|
3.
|
Nerad si beru volno z práce
|
|
4.
|
Mám pocit, že čas hrozně letí (nestíhám)
|
|
5.
|
Nesnáším lidi, kteří se opožďují
|
|
6.
|
Spěchám i tehdy, kdy to situace nevyžaduje
|
|
7.
|
Říká se o mně, se se urážím bez příčiny
|
|
8.
|
Rád ve všem soutěžím s jinými
|
|
9.
|
Říká se o mně, že mám špatnou náladu, když mám soutěžit s jinými
|
|
10.
|
Ztrácím sebevědomí, když jsem v práci pod velkým tlakem
|
|
11.
|
Práci si nosím domů a pracuji i o dovolené
|
|
12.
|
Obyčejně se snažím dělat minimálně dvě činnosti současně
|
|
13.
|
Mám tendenci pustit se do práce dřív, než poznám, co se ode mne bude vyžadovat
|
|
14.
|
Když se v práci dopustím chyby, obvykle je to kvůli tomu, že jsem si ji dopředu nepromyslel a nenaplánoval.
|
|
Hodnocení
Otázky 1 až 6 se týkají vašeho smyslu pro dodržení časových limitů. Ten, kdo má tento smysl vysoce vyvinutý, má tendenci závodit s časem a spěchat i tehdy, když je dost času. Za každou odpověď 1 anebo 2 na tyto otázky si připočítejte jeden bod do následující tabulky.
Otázky 7 až 10 vypovídají o přehnané agresivitě. Jde o lidi, kteří chtějí vyniknout nad ostatní v každé situaci. Za každou odpověď 1 anebo 2 na tyto otázky si připočítejte jeden bod do následující tabulky.
Otázky 11 a 12 identifikují lidi, kteří vždy dělají aspoň dvě věci naráz, přičemž často nedokážou dokončit ani jednu z nich. Za každou odpověď 1 anebo 2 na tyto otázky si připočítejte jeden bod do následující tabulky.
Poslední dvě otázky ukazují na lidi, kteří jsou do práce hrrr, ale s myšlením prrr. Trochu vulgárně je lze označit za iniciativní blbce, kteří obvykle nadělají víc škody než užitku.
Skupina otázek
|
Počet získaných bodů
|
1 až 6
|
|
7 až 10
|
|
11 a 12
|
|
13 a 14
|
|
Celkový součet
|
|
Pokud jste získali víc než 5 bodů, patříte do skupiny extrémně soutěživých workoholiků, pro které jsou pracovní termíny přednější než termín vlastní svatby (což nemusí být vždy na škodu). Místo kravaty nosíte svůj vyplazený jazyk a když se včas nevzpamatujete, máte šanci milion k jedné, že skončíte jako troska. Anebo, abychom skončili optimisticky, máte šanci jedna k milionu, že se stanete nejvyšším šéfem.
(Ing. Milan Konvit)
|
|
|
HANS SELYE O STRESU
Stres v žádném případě nemusí být pouze škodlivý; je zároveň koření života,
neboť každé hnutí mysli a každá činnost zapříčiňuje stres.
Stejný stres, po kterém jeden člověk onemocní, může znamenat pro druhého životodárné uzdravení.
Úplné osvobození od stresu znamená smrt.
|
|
|
25.
11.
Čtvrtek
|
DPH
|
Podání přiznání
k DPH a její zaplacení
za říjen 2010
u plátců s měsíčním zdaňovacím obdobím (§ 101 odst. 1
zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
|
30.
11.
Úterý
|
Daně z příjmů-
plátce
|
Odvod
„srážkové“ daně
sražené v říjnu
2010 a oznámení
plátce o této dani, byla-li sražena zahraničnímu poplatníkovi (§ 38d odst. 3 zákona č.
586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
Odvod
zajištění daně
sraženého v říjnu
2010 a hlášení
plátce o provedení zajištění daně zahraničnímu poplatníkovi (§ 38e odst. 6 zákona č.
586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
Daň z nemovitostí
|
Odvod
druhé splátky
(á 50 %) daně za
rok 2010, pokud daň
přesáhla 5.000 Kč
(§ 15 odst. 1 písm. a), b)
zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitostí)
|
|
|
|
Název měny
|
Měna
|
16.11.
|
17.11.
|
18.11.
|
19.11.
|
22.11.
|
23.11.
|
dolar
|
AUD
|
17,82
|
17,74
|
17,74
|
17,847
|
17,769
|
17,874
|
real
|
BRL
|
10,496
|
10,483
|
10,483
|
10,533
|
10,522
|
10,529
|
lev
|
BGN
|
12,588
|
12,582
|
12,582
|
12,602
|
12,632
|
12,626
|
renminbi
|
CNY
|
2,721
|
2,724
|
2,724
|
2,723
|
2,721
|
2,725
|
koruna
|
DKK
|
3,303
|
3,301
|
3,301
|
3,307
|
3,315
|
3,312
|
euro
|
EUR
|
24,625
|
24,61
|
24,61
|
24,65
|
24,715
|
24,695
|
koruna
|
EEK
|
1,574
|
1,573
|
1,573
|
1,575
|
1,58
|
1,578
|
peso
|
PHP
|
41,224
|
41,404
|
41,404
|
41,439
|
41,394
|
41,137
|
dolar
|
HKD
|
2,331
|
2,332
|
2,332
|
2,33
|
2,33
|
2,333
|
kuna
|
HRK
|
3,329
|
3,329
|
3,329
|
3,333
|
3,342
|
3,338
|
rupie
|
INR
|
40,01
|
39,914
|
39,914
|
39,914
|
39,807
|
39,855
|
rupie
|
IDR
|
2,015
|
2,021
|
2,021
|
2,02
|
2,023
|
2,027
|
jen
|
JPY
|
21,734
|
21,739
|
21,739
|
21,678
|
21,652
|
21,67
|
rand
|
ZAR
|
2,581
|
2,578
|
2,578
|
2,586
|
2,583
|
2,586
|
won
|
KRW
|
1,592
|
1,599
|
1,599
|
1,598
|
1,596
|
1,603
|
dolar
|
CAD
|
17,909
|
17,811
|
17,811
|
17,739
|
17,701
|
17,809
|
litas
|
LTL
|
7,132
|
7,127
|
7,127
|
7,139
|
7,158
|
7,152
|
lat
|
LVL
|
34,722
|
34,701
|
34,701
|
34,753
|
34,844
|
34,816
|
forint
|
HUF
|
8,913
|
8,887
|
8,887
|
8,959
|
9,012
|
9,039
|
ringgit
|
MYR
|
5,756
|
5,775
|
5,775
|
5,789
|
5,8
|
5,834
|
peso
|
MXN
|
1,467
|
1,471
|
1,471
|
1,468
|
1,469
|
1,474
|
SDR
|
XDR
|
28,138
|
28,111
|
28,111
|
28,121
|
28,191
|
28,234
|
koruna
|
NOK
|
3,027
|
3,013
|
3,013
|
3,02
|
3,014
|
3,009
|
dolar
|
NZD
|
13,992
|
13,943
|
13,943
|
14,023
|
14,025
|
13,978
|
zlotý
|
PLN
|
6,266
|
6,251
|
6,251
|
6,26
|
6,282
|
6,277
|
nové leu
|
RON
|
5,735
|
5,733
|
5,733
|
5,735
|
5,75
|
5,747
|
rubl
|
RUB
|
58,365
|
58,15
|
58,15
|
58,149
|
58,204
|
58,212
|
dolar
|
SGD
|
13,871
|
13,919
|
13,919
|
13,951
|
13,922
|
13,936
|
koruna
|
SEK
|
2,628
|
2,625
|
2,625
|
2,634
|
2,631
|
2,631
|
frank
|
CHF
|
18,337
|
18,359
|
18,359
|
18,293
|
18,153
|
18,286
|
baht
|
THB
|
60,357
|
60,526
|
60,526
|
60,342
|
60,349
|
60,382
|
nová lira
|
TRY
|
12,485
|
12,43
|
12,43
|
12,485
|
12,489
|
12,517
|
dolar
|
USD
|
18,071
|
18,079
|
18,079
|
18,063
|
18,069
|
18,096
|
libra
|
GBP
|
29,041
|
28,917
|
28,917
|
28,917
|
28,892
|
28,888
|
|
|
|
NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE |
Poradce, měsíčník nejenom pro podnikatele, č. 4/2011
- Daňový řád nový zákon s komentářem
- Základní zásady správy daní
- Pravomoc správce daně
Daně účetnictví - vzory a případy (DÚVaP) - měsíčník, č. 12/2010
- Nájemní smlouvy v daňové a účetní evidenci
- Částky snižující základ daně z příjmů
- Místo plnění u služeb - praktické dopady
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále - (DaÚ) - měsíčník, č. 12/2010
- Daňový řád - nový zákon
- Příjmy a výdaje v cizí měně
- Výdajové paušály pro FO
- Oceňování cenných papírů
- Reklamní předměty
- DPH u cestovních služeb
- Evidence pracovních úrazů
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále - (PaM) - měsíčník, č. 12/2010
- Náhrada mzdy za pracovní neschopnost
- Připravované změny v ZP
- Zaměstnanecké výhody
- Rodičovský příspěvek - změny
- Sjednávání místa výkonu práce a pravidelného pracoviště
- Povinnosti před pracovní cestou
- Rodné číslo zaměstnance
- Úroky z úvěrů a půjček
- Nepřizpůsobiví pracovníci - jak je pozitivně zvládat
Poradce Veřejné Správy - (PVS) - měsíčník, č. 12-13/2010
- Daňový řád - nový zákon
- Inventarizace majetku a závazků
- Úmluvy MOP
- Zaokrouhlování v účetnictví
- Registrace k DPH
- Dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr
- Odvolání auditora ÚSC
- Ztráta způsobilosti konat dosavadní práci
1 000 řešení - dvouměsíčník, nadstavba měsíčníků Poradce, DaÚ, PaM a DÚVaP, č. 6/2010
- Superhrubá mzda
- Daně
- Pracovní právo
- Účetnictví
Zisk - měsíčník, č. 11/2010
- Jak vybrat dobré lidi
- Ženy jsou lepší šéfové než muži
- Věčný boj s časem - jak ho zvládnout?
- Proč je dobré odměňovat inovační úsilí
- ZDARMA, nebo platit? Nebo freemium?
- Jak se vyhnout těžkým marketingovým hříchům
- LenkedIn vás spojuje s trhem práce
PŘIPRAVUJEME
Poradce č. 5/2011 (XII/2010)
- Trestní zákoník s komentářem
Daně, účetnictví, vzory a případy - (DÚVaP) č. 1/2011 (XII/2011)
- Daňové přiznání k silniční dani
- Daňové a nedaňové výdaje
- Změny v zákoně o zaměstnanosti
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále - (DaÚ) č. 1/2011 (XII/2010)
- Účetní závěrka
- Mimořádné odpisy a mimořádný finanční leasing
- Uplatnění DPH u zvláštních režimů
- Oceňování cenných papírů
- Organizační změny na pracovištích
Práce a mzdy bez chyb, pokut a penále - (PaM) č. 1/2011 (XII/2010)
- Změny v agenturním zaměstnávání
- Právo zaměstnance na odpočinek
- Příjmy z podnikání a pronájmu
Poradce veřejné správy - (PVS) č. 1/2011 (XII/2010)
- Úprava odpočtu DPH
- Finanční hospodaření ÚSC v roce 2011
- Silniční daň u neziskových subjektů
- Nová platová úprava ve veřejném sektoru od 1. ledna 2011
- Bytová výstavba
Zisk č. 12/2010 (XII/2010)
- Motivace - hybná síla
- I přílišná motivace škodí
- Příběh o motivaci
- Pružný program benefitů
- Trénujte svůj mozek
- Jak motivovat manažery
- Znalostní tým
- Využití síťové struktury
- Nové komunikační nástroje
- Víte, co je hoax?
- Život je samá změna
- Pyramidový model facebook
- Zlatá pravidla pro komunikaci
- Zralé hlavy i mladá těla
- Zisk je samozřejmostí
|
|
|
DĚTSKÝ MIKULÁŠSKÝ BALÍČEK
Příchod Mikuláše nejvíce očekávají naše děti. Ještě nevíte, čím překvapíte Vaše ratolesti? Přinášíme Vám nabídku edice Poradce dětem, kterou jsme namixovali dle věku dětí, kterým nabízíme knížky a pracovní sešity nejen pro potěšení, ale i k poučení.
BALÍČEK 1. - PRO PŘEDŠKOLÁKY (4 - 6 rokov)
- Mluvící písmenka a slabiky – písmenka jako živé bytosti pomáhají vytvořit kladný vztah k řeči, jazyku, gramatice
dětská literatura (B5, celobarevná kniha, 40 str.)
- S pastelkou v království matematiky - matematické pojmy, geometrické tvary, číslovky vedou dítě k samostatnému myšlení, vytrvalosti a soustředění
dětská literuta (A4, celobarevný pracovní sešit, 96 str.)
ZDARMA
- S pastelkou v království matematiky I. - praktické uplatnění výtvarného projevu a fantazie
dětská literuta (A4, celobarevný pracovní sešit, 32 str.)
- Veselá matematika pro malého školáka - praktické osvojování si základních matematických pojmů
dětská literatura (A4, celobarevný pracovní sešit, 24 str.)
DĚTSKÝ MIKULÁŠSKÝ BALÍČEK 1. se slevou 20 % obsahuje taky sladký dárek - ZDARMA
cena: 281,- Kč
BALÍČEK 2. - PRO ŠKOLÁKY (6 - 10 roků)
- Kouzlení s hádankami - dětské hádanky, děti využívají dosavadní znalosti a rozvíjejí si při práci s textem logické myšlení
dětská literatura (atyp, celobarevná kniha, 56 str.)
- Dobrodružství žáčka chytráčka I. - při řešení mnohých úkolů jsou děti nuceny sáhnout po informacích do encyklopedií a naučné literatury
dětská literatura (A4, černo - bílý pracovní sešit, 44 str.)
- Dobrodružství žáčka chytráčka II. - šifrovačky, doplňovačky, tajenky, vícesměrky, bludiště, které pomáhají rozvíjet dětskou logiku a myšlení
dětská literatura (A4,černo - bílý pracovní sešit, 40 str.)
ZDARMA
- Malý rytíř s omalovánkou - veršovaná knížka doplněná otázkami a úkoly, které pomáhají dětem rozvíjet fantazii a prohlubovat znalosti
dětská literatura (A4, celobarevný pracovní sešit, 32 str.)
- Sto zvířátek v hádankách - hádanky motivující děti k logickému myšlení
dětská literuta (atyp, celobarevná kniha, 48 str.)
DĚTSKÝ MIKULÁŠSKÝ BALÍČEK 2. se slevou cca 15 % obsahuje taky sladký dárek - ZDARMA
cena: 265,- Kč
MIKULÁŠSKÝ BALÍČEK
Potěšit děti na Mikuláše je tradicí, ale potěšit partnera, rodiče, přátele, známé či obchodní partnery se může stát též tradicí. Jakým dárkem? Přicházíme s nabídkou univerzálního a myslíme, že i vhodného, dárku z edice Vesele i vážně.
BALÍČEK MOUDROSTI
- Zrnka moudrosti - "Být chudým není žádná hanba, ale zato i jediná pozitivní věc, která se dá o tom říci."
vesele i vážně (A6, 194 str.)
- Myšlenky bez cla - "Existují tři způsoby jak žít: žebrat, krást nebo něco dělat."
vesele i vážně (A6, 271 str.)
- Murphyho zrnka– "Ten, kdo neumí dělat chyby, neumí dělat nic."
veselo i vážne (A6, 60 str.)
ZDARMA
- Murphyho mini zrnka pohody – "Za každým vrcholem následuje už jenom klesání."
vesele i vážně (atyp, 60 str.)
ZDARMA
BALÍČEK MOUDROSTI (1.) - sleva 30 %
cena: 208,- Kč
ŽENSKÝ BALÍČEK
- Zrnka ženskosti - "Jestli si myslíte, že Vám už nic nechybí, zeptejte se manželky, určitě si nemá co obléci."
vesele i vážně (A6, 240 str.)
- Zrnka lásky - "Muž, který příliš miluje ženy, je potrestán tím, že je bude milovat až do smrti."
vesele i vážně (A6, 253 str.)
- Murphyho zrnka II. – "Boj s klevetou se nedá vyhrát, nanejvýš přežít."
vesele i vážně (A6, 208 str.)
ZDARMA
- Murphyho mini zrnka pohody– "Kdo si vzal slepici, musí být kohoutem."
vesele i vážně (atyp, 60 str.)
ZDARMA
ŽENSKÝ BALÍČEK (2.) - sleva 30 %
cena: 208,- Kč
BALÍČEK LÁSKY
- Zrnka lásky - "Láska je někdo, s kým bychom chtěli zestárnout."
vesele i vážně (A6, 253 str.)
- Zrnka hříchu - "Už je to jednou tak, běžného smrtelníka přitahuje hřích stejně jako petrolejka nočního motýla."
vesele i vážně (A6, 253 str.)
- Murphyho zákoník– "Manželství není slovo, je to rozsudek."
vesele i vážně (A6, 176 str.)
ZDARMA
- Murphyho mini zrnka pohody – "Nenahraditelný znamená nepovýšitelný."
vesele i vážně (atyp, 60 str.)
ZDARMA
BALÍČEK LÁSKY (3.) - sleva 30 %
cena: 208,- Kč
MURPHYHO BALÍČEK
- Murphyho zrnka - "Moudrost je schopnost vyvarovat se dokonalosti."
vesele i vážně (A6, 240 str.)
- Murphyho zrnka II. – "Když se něco může pokazit, tak se to pokazí."
vesele i vážně (A6, 176 str.)
- Murphyho zákoník – "Historie se opakuje, ale výsledky jsou vždy jiné."
vesele i vážně (A6, 176 str.)
ZDARMA
- Murphyho mini zrnka pohody - "Časy se mění vždy směrem k horšímu."
vesele i vážně (atyp, 60 str.)
ZDARMA
MURPHYHO BALÍČEK (4.) - sleva 30 %
cena: 208,- Kč
Balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627, faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz
RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY NA VŠECH UVEDENÝCH TELEFONNÍCH ČÍSLECH
OBJEDNÁVKY VYSTAVUJEME DO 48 HODIN
Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.
E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
- Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
- V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu s předmětem NEPOSÍLAT na adresu noviny@i-poradce.cz, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.
- Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!
|
|
|
Adresa: |
|
Telefon: |
Poradce s.r.o
Štefánikova 2
737 01 Český Tešín
|
|
558 731 125
558 731 126
558 731 127
|
|
E-mail: |
|
Fax: |
poradce@i-poradce.cz |
|
558 731 128 |
|
Informace o našich produktech naleznete i na naší internetové stránce www.i-poradce.cz. |
|
|
Copyright (c) Poradce s.r.o., 2002 - 2010 |