Em@ilové noviny

 

č. 25/2012

23.11.2012

 

 
 
 Téma novin 
 Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají 
 P6 aktual 
 Praktická komunikace 
 Chybovat znamená platit 
 Ekonomika 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Horká témata 
 Kontakty 

Služby, které najdete jen u nás:
  • aktuální a rychlé informace
    (změny zákonů a předpisů) z oblastí daní, účetnictví, mezd, odvodů;
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákaznickém oddělení;
  • možnost rychlého objednání
    publikací (telefonicky, faxem, e-mailem, poštou);
  • rychlá dodávka (do 48 hodin)
    s minimálními reklamacemi;
  • uvádění nových produktů
    prostřednictvím mailingů a telemarketingu;
  • přibližování se k zákazníkovi
    prostřednictvím bezplatných odpovědí na otázky a e - mailových novin
 

Vážení čtenáři!

Významným přelomovým datem v českém soukromém právu se stane 1. leden 2014. Při zachování tradičního dualistického pojetí práva kontinentální Evropy, kdy vedle sebe stojí právo soukromé a právo veřejné, dochází ke kodifikaci soukromého práva jako ucelené soustavy. Nový občanský zákoník je souhrnným kodexem soukromého práva. Je postaven na zásadě nezávislosti soukromého práva na právu veřejném. Rubrika Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají je naplněna příklady z praxe týkající se také nového občanského zákoníku.
Kreativita je schopnost, která je přínosem i u manažera, ale stejně tak by ji měl podporovat a rozvíjet i u svých podřízených. Co je součástí úspěšného rozvoje každé firmy najdete v rubrice Praktická komunikace v příspěvku Kreativita v práci.

Věřím, že témata v e-novinách Vám přinesou užitečné informace.

Katarína Galbavá
odpovědná redaktorka
poradce@poradce.cz


V tomto čísle najdete:

 

 
 
TÉMA NOVIN
NOVÝ OBČANSKÝ ZÁKONÍK

 
PRÁVNICKÁ OSOBA PODLE NOVÉHO OBČANSKÉHO ZÁKONNÍKU

Nový občanský zákoník nabyl platnosti dnem 22. března 2012, kdy byl otištěním v částce 33 Sbírky zákonů České republiky vyhlášen jako zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Účinným se stane dnem 1. ledna 2014. Vydáním nového občanského zákoníku byla završena dvanáctiletá práce na rekodifikaci českého soukromého práva zahájená v roce 2000. Ve stejný den, kdy byl v částce 33 Sbírky zákonů České republiky vyhlášen zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, došlo k vyhlášení dalších dvou významných zákonů. V částce 34 Sbírky zákonů byl vyhlášen zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích). V částce 35 Sbírky zákonů byl vyhlášen zákon č. 91/2012 Sb., o mezinárodním právu soukromém. Všechny tyto tri zákony nabudou účinnosti ve stejný den – 1. ledna 2014.

NOZ je návratem k evropským kontinentálním konvencím

Základním obecným ideovým zdrojem rekodifikace se stal vládní návrh občanského zákoníku bývalého Československa z r. 1937. Tento vládní návrh sledoval modernizací revizi rakouského obecného zákoníku občanského (ABGB) z r. 1811 v jeho konfrontaci s novějšími evropskými zákoníky, zejména německým a švýcarským. Filozofie soukromého práva byla převzata z rakouského obecného zákoníku občanského. Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, je standardním občanským zákoníkem evropského kontinentálního typu s respektem k tradici středoevropského právního myšlení. Vychází se mimo jiné ze skutečnosti, že základem evropské právní kultury je římské právo, jehož instituty mají zejména v oblasti majetkových práv rozhodující vliv i na moderní občanské zákoníky. Bere v úvahu skutečnost, že se občanské právo jednotlivých evropských státu od některých romanistických přístupu ve svých normativních konstrukcích odklonilo nebo je rozvinulo pod kritériem praktičnosti řešení.

< >NOZ přináší jinou terminologii, která je návratem ke klasické české právní terminologii. Občanské zákoníky z let 1950 a 1964 se od tradiční české právní terminologie výrazně odklonily. Tehdejší zákonná úprava občanského práva byla budována podle vzoru a metod práva veřejného. Nový občanský zákoník se vrací k tradičnímu vyjadřování. Dá se předpokládat, že nové pojmosloví bude příčinou mnohých problémů. Odborná právní i obecná občanská společnost mají ve svém vědomí i podvědomí zakotvené stávající, po desetiletí užívané, pojmy. Některé nově oficializované pojmy mohou někdy vzbuzovat dojem anachronizmu. Počátky uplatňování nového občanského zákoníku tím budou zákonitě poznamenány. Je proto třeba text nového občanského zákoníku číst a vnímat s vysokou pozorností. Většina případů náhrady stávajících odborných pojmů jinými, třeba i neobvyklými, je logicky pozitivní.

Nový občanský zákoník výrazně zasáhl do stávající české legislativy. Dnem 1. ledna 2014 bude zrušen vysoký počet zákonů a vyhlášek, zmizí jich 231. Zrušen bude i zákon č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, ve znění pozdějších předpisů. Nový občanský zákoník je slučitelný s mezinárodními smlouvami, kterými je Česká republika vázána, a s právními akty Evropské unie. Přebral v mnohém dosavadní text občanského a obchodního zákoníku, ve kterém byly transponovány potřebné směrnice, a dokončil tuto transpozici.

Právnická osoba je organizovaný útvar, o kterém zákon stanoví, že má právní osobnost, nebo jehož právní osobnost zákon uzná. Právnická osoba může mít, bez zřetele na předmět své činnosti, práva a povinnosti, které se slučují s její právní povahou. Právnické osoby veřejného práva podléhají zákonům, podle nichž byly zřízeny; ustanovení tohoto zákona se použijí jen tehdy, slučuje-li se to s právní povahou těchto osob. Uvedenými slovy obecně charakterizují právnickou osobu ustanovení § 20. Na rozdíl od člověka s jeho přirozenými právy, jsou právnické osoby umělé útvary, které vytváří právo, aby sloužily zájmům lidí. Od toho se odvozuje i odlišné právní postavení fyzických a právnických osob. Právnické osoby slouží buď soukromým zájmům (např. běžná obchodní banka), anebo zájmu veřejnému (např. Česká národní banka).

PO vzniká dnem zápisu do veřejného rejstříku
Tímto postupem se jako obecný model zachovává osvědčená dvoufázovost ustavování právnických osob (§ 126). Tento model spočívá v ustavení (založení) právnické osoby soukromoprávním jednáním nebo jejím zřízením veřejnoprávním rozhodnutím, po němž následuje její vznik.
Právnická osoba zřízená zákonem vzniká dnem nabytí jeho účinnosti, pokud tento zákon nestanoví den pozdější.
Umožňuje se, aby zvláštní zákon stanovil:
  • v jakých případech je k založení nebo ke vzniku právnické osoby potřebné rozhodnutí orgánu veřejné moci (u bank, burz, apod.),
  • kdy není pro vznik právnické osoby potřebný zápis do veřejného rejstříků.
Vznik právnické osoby zápisem do veřejného rejstříku je nezvratným právním jednáním.Po vzniku právnické osoby se nelze domáhat určení, že nevznikla, a nelze z toho důvodu zrušit její zápis do veřejného rejstříku (§ 128).

(Více na toto téma najdete v měsíčníku DaÚ 12/2012)


NOVÝ OBČANSKÝ ZÁKONÍK A PRACOVNĚPRÁVNÍ VZTAHY

Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb., (dále jen „NOZ“) v přechodných a zrušovacích ustanoveních ruší s účinností od 1. ledna 2014 řadu zákonů a dalších předpisů, které v současnosti významně ovlivňují pracovněprávní vztahy a personální činnost. Jedná se např. o předpisy z oblasti náhrady škody.

Znamená to, že zrušené právní normy nahradí NOZ novou úpravou, která je ve většině případů liberálnější. Uplatní se větší smluvní volnost i flexibilita mezi účastníky pracovněprávního vztahu, jako jsou např. zaměstnavatel a zaměstnanec.

Podpůrná platnost - NOZ obsahuje i bez tzv. „prováděcího“ předpisu k ZP ustanovení, která mají pracovněprávní souvislosti a budou se jimi řídit pracovněprávní vztahy. Budou značně ovlivňovat personální praxi. V dnešním článku upozorníme na pracovněprávní souvislosti např. srovnáním některých současně používaných institutů podle ZP, OZ a podle NOZ.

I po 1. lednu 2014, kdy NOZ má nabýt účinnosti, bude pro jeho použití v pracovněprávních vztazích rozhodující ustanovení § 4 a § 4a zákoníku práce (dále jen „ZP“). I nadále bude platit, že nelze–li použít ZP, uplatní se NOZ a to v souladu se základními zásadami pracovněprávních vztahů.

V ustanovení § 4 ZP se vymezuje způsob použití současného OZ na pracovněprávní vztahy tak, že jako první se v těchto vztazích použijí ustanovení ZP, a pokud je není možné použít, protože neupravují určitou záležitost, použijí se odpovídající ustanovení OZ. Ta se však použijí způsobem odpovídajícím základním zásadám pracovního práva, které jsou obsaženy v § 1a. ZP. Znamená to, že se nemůže použít OZpracovněprávních vztazích ve dvou případech:
    jestliže daná problematika je upravena ZP (např. vznik pracovního poměru, sjednání dohody o odpovědnosti nebo o zvýšení kvalifikace) a 
  • dále v případech taxativně uvedených v § 4a ZP.
Tato zásada tzv. subsidiarity při použití NOZ v pracovněprávních vztazích zůstane zachována.

Náhrada škody patří mezi nejtypičtější oblasti, které nebudou vázány přísnou právní úpravou. NOZ např. ruší vyhlášku č. 440/2001 Sb., o odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění a vyhlášku č. 50/2003 Sb., kterou se mění vyhláška č. 440/2001 Sb., o odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění. Důsledkem může pak být dohoda účastníků pracovněprávního vztahu o formě a výši náhrady škody. V nejkrajnějším případě rozhodne soud. Výše škody tak nebude vázána na ohodnocení bolesti nebo ztížení společenského uplatnění body, které dosud uvádí příslušný lékař ve svém posudku.

Škoda z nedbalosti a úmysl
Jako dosud se bude u odpovědnosti za škodu vyžadovat zavinění škůdce, tedy toho, kdo škodu způsobil. Zasáhne–li tak do absolutního práva poškozeného, nahradí mu, co tím způsobil. Způsobí–li škůdce poškozenému škodu porušením zákonné povinnosti, má se za to, že škodu zavinil z nedbalosti.
Zaměstnanec odpovídá za škodu, jestliže ji způsobil zaviněným porušením povinností. Zaviněným jednáním není jen určitý psychický vztah, nýbrž i protiprávnost výsledku. Jestliže zaměstnanec chce určitý výsledek, který není protiprávní (například způsobí zaměstnavateli škodu, aby zachránil životy spoluzaměstnanců), nejde o zavinění. Škodu způsobí úmyslně ten, kdo chce škodlivé následky způsobit (úmysl přímý), jakož i ten, kdo ví, že je může způsobit, a pro případ, že je způsobí, je s nimi srozuměn (úmysl eventuální– nepřímý). V praxi dochází k úmyslným škodám zejména při odcizení věcí z majetku zaměstnavatele nebo při zpronevěření takové věci (tj. nakládání s věcí jako s vlastní).

Příklad
Zaměstnanec odcizil zaměstnavateli věc nebo prodal nástroj, který je v majetku zaměstnavatele a který mu byl zapůjčen.

Jde např. o přístroje a nářadí, materiál, suroviny apod.


Nedbale jedná zaměstnanec, který sice ví, že může škodu způsobit, ale bez přiměřených důvodů spoléhá na to, že ji nezpůsobí (nedbalost vědomá). Nedbale jedná také ten, kdo sice neví, že může škodu způsobit, ale se zřetelem k okolnostem a svým osobním poměrům to vědět má a vědět může (nedbalost nevědomá). Na rozdíl od úmyslného jednání zaměstnanec, při nedbalém jednání tedy nechce škodu způsobit a ani s ní nesouhlasí.

Příklad
Zaměstnanec čistil motor služebního automobilu hořlavým prostředkem. Po vyčištění motor zapnul. Ten se jiskřením vzňal a automobil shořel.

Zaměstnanec z nedbalosti způsobil škodu za 70 tis. Kč.


Dalším předpokladem odpovědnosti je příčinná souvislost mezi jednáním nebo opomenutím zaměstnance a vznikem škody (škoda musí být výsledkem protiprávní činnosti).
Ke zjištění příčinné souvislosti je třeba zjistit skutečnosti, které vedly ke škodě. Zjišťuje se, zda existuje jednání (opomenutí) zaměstnance, které škodu způsobilo, popřípadě zda není ještě jednání jiných zaměstnanců se stejnými důsledky. Příčinnou souvislost je třeba zjišťovat v každém jednotlivém případě zvlášť, samostatně, způsobem a postupem zvolenými podle okolností případu (u soudu případně i pomocí znalců, a to tak, aby byla zodpovězena otázka, co vedlo ke vzniku škody).

Škoda a výdělečná činnost - náhradu škody v pracovněprávních vztazích upravuje podle výše uvedených zásad zákoník práce. NOZ obsahuje nové ustanovení v § 2924, které řeší odpovědnost za škodu při výdělečné činnosti. Kdo provozuje závod nebo jiné zařízení sloužící k výdělečné činnosti, nahradí škodu vzniklou z provozu. Není rozhodující, zda škoda byla způsobena vlastní provozní činností, věcí při ní použitou nebo vlivem činnosti na okolí. Povinnosti se škůdce zprostí, prokáže–li, že vynaložil veškerou péči, kterou lze rozumně požadovat, aby ke škodě nedošlo. Toto ustanovení vyvolává určitou kolizi se zákoníkem práce. Její řešení bude záležet na kompetenčním zákonu, kterým se bude NOZ transformovat na pracovněprávní vztahy.

ZVLÁŠŤ NEBEZPEČNÝ PROVOZ - NOZ obsahuje zvláštní ustanovení k náhradě škody způsobené zvlášť nebezpečným provozem nebo zařízením. Provoz (výrobní činnost) je zvlášť nebezpečný, nelze–li předem rozumně vyloučit možnost vzniku závažné škody ani při vynaložení řádné péče. V tomto případě je škůdce povinen nahradit škodu způsobenou zdrojem zvýšeného nebezpečí. Povinnosti se může zprostit jedině tehdy, prokáže–li, že škodu způsobila vyšší moc, nebo že ji způsobilo vlastní jednání poškozeného nebo neodvratitelné jednání třetí osoby.

Podle § 2909 NOZ
bude přicházet v úvahu náhrada škody v důsledku porušení dobrých mravů.
V právních předpisech výklad pojmu „dobré mravy“ nenalezneme, jejich obsahem se však několikráte zabýval Nejvyšší soud ČR (např.rozsudek Nejvyššího soudu České republiky č. 19/1998 Sb. rozh.).

Zaměstnanec způsobil škodu - zaměstnavatelé podnikatelského typu vykonávají zpravidla svůj předmět činnosti (většinou výrobní) prostřednictvím svých zaměstnanců. I podle NOZ bude platit, že kdo při své činnosti použije zaměstnance nebo jiného pomocníka, nahradí škodu stejně, jako by ji způsobil sám.
Bude se jednat o případy, kdy např. podnik služeb bude vykonávat určitou činnost u zákazníka prostřednictvím svého zaměstnance a ten způsobí škodu.

Při ublížení na zdraví odčiní škůdce újmu
poškozeného peněžitou náhradou. Ta by měla vyjadřovat vytrpěné bolesti a další nemajetkové újmy. V NOZ je definováno ztížení společenského uplatnění: vznikla–li poškozením zdraví překážka lepší budoucnosti poškozeného. Nelze–li výši náhrady takto určit, stanoví se podle zásad slušnosti. Zrušením vyhlášky o odškodnění bolesti a ztížení společenského uplatnění je tak dána větší volnost účastníkům – v pracovněprávních vztazích zaměstnavateli a zaměstnanci – aby si výši náhrady škody dohodli sami s přihlédnutím k lékařskému posudku.

(Více se o tomto tématu dočtete v měsíčníku PaM 12/2012)


 

 
 
ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ

 
SOUSEDSKÁ PRÁVA

Zdálo by se, že úprava sousedských práv se týká jen vzájemných vztahů mezi občany.
Je to pravda?

NOZ nově definuje sousedská práva. Jejich narušení nebo poškození může mít odraz v činnosti ÚSC, zejména obcí. Při řešení sousedských stížností (např. přesahující větve na sousedův pozemek, vypouštění odpadních vod apod.), budou mít účinné „ vodítko“ v NOZ a mohou podněty občanů k obsahu sousedských práv posuzovat podle materiální úpravy v NOZ. V jeho intencích bude novelizován i zákon o přestupcích č. 200/1990 Sb. Vlastníku NOZ v § 1012 zakazuje nad míru přiměřenou poměrům závažně rušit práva jiných osob, jakož i vykonávat takové činy, jejichž hlavním účelem je jiné osoby obtěžovat nebo poškodit.

OMEZENÍ VLASTNICKÉHO PRÁVA

Vlastník se musí zdržet všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku.
Co je podle NOZ obsahem vlastnického práva podle NOZ?

Jsou–li imise důsledkem provozu závodu (podnikatelské nebo výrobní činnosti) nebo podobného zařízení, který byl úředně schválen, má soused právo jen na náhradu újmy v penězích. To platí i v případě, když újma byla způsobena okolnostmi, k nimž se při úředním projednávání nepřihlédlo.

DOHODA O SRÁŽKÁCH ZE MZDY

Nároky zaměstnavatele vůči zaměstnanci mohou být uspokojeny a zajištěny dohodou mezi ním a zaměstnancem jako dlužníkem o srážkách ze mzdy. Srážky ze mzdy nesmějí činit více, než by činily srážky při výkonu rozhodnutí. Dohoda musí být uzavřena písemně. Co přinesla úprava nového občanského zákoníku podle § 551?
Významné zjednodušení přinesla zaměstnavatelům úprava § 551 občanského zákoníku. Podle tohoto ustanovení byl zaměstnavatel do 31. 12. 2006 povinen srážet ze mzdy zaměstnanci částky, které si sjednal zaměstnanec v dohodě s jiným subjektem , např. s půjčovnou, spotřebitelskými organizacemi apod. Dohoda o srážkách ze mzdy sjednaná podle § 551 občanského zákoníku zavazuje zaměstnavatele pouze tehdy, jestliže bude zajišťovat pohledávky výživného podle zákona o rodině. Např. sjedná-li zaměstnanec (dlužník) dohodu o srážkách ze mzdy podle § 551 OZ se svou bývalou manželkou (věřitelem) o poskytování výživného na děti, bude zaměstnavatel povinen tuto dohodu respektovat a bude muset srážky provádět. Bude to tím okamžikem, kdy plátci (zaměstnavateli) bude tato dohoda předložena. Zaměstnavatel není však povinen provádět srážky ze mzdy k zajištění pohledávek, které nemají charakter výživného. Jedná se např. o dohodu o srážkách ze mzdy se subjektem, který zaměstnanci zajišťoval určité služby a zaměstnanec smlouvu na tuto službu (např. zapůjčování různých předmětů apod.) nedodržel a včas neprováděl platby. Důvodem je neúměrná zátěž, kterou zaměstnavatelům způsobilo předkládání takových dohod, kdy zaměstnavatel vlastně „nahrazoval“ peněžní ústav. Pokud bude mít zaměstnanec zájem, aby mu zaměstnavatel srážel částku ve prospěch třetí osoby (např. supermarketu) jako splátky např. na cenu zakoupeného předmětu), není zaměstnavatel povinen tuto dohodu o srážkách ze mzdy realizovat. Nejednalo by se o výživné, ale o dohodu o srážkách ze mzdy k uspokojení finančních závazků – peněžních splátek zaměstnance vůči supermarketu. K tomu by byl třeba souhlas zaměstnavatele. Podle dohody o srážkách ze mzdy musí zaměstnavatel dlužníka (zaměstnance) provádět srážky ze mzdy a zasílat je věřiteli od okamžiku, kdy mu byla dohoda doručena. Je tedy možné, aby tuto dohodu o srážkách ze mzdy, zavazující zaměstnavatele, uzavřely dvě fyzické osoby (občané, např. manželé k zajištění výživného) nebo peněžní ústav se zaměstnancem apod. Dohodu o srážkách ze mzdy, kterou uzavře zaměstnanec s třetí osobou (např. peněžním ústavem) a která nebude zajišťovat výživné, nemusí zaměstnavatel respektovat.

KONKURENČNÍ DOLOŽKA V PRACOVNÍCH VZTAZÍCH

Jedním z předpokladů pro podnikatelské úspěchy firmy je uplatňování know– how, které patří do jejího výrobního, obchodního i technologického tajemství. Nejčastěji s ním přicházejí do styku manažeři firmy, statutární zástupci i další vedoucí zaměstnanci.
Je souvislost této doložky se zákazem konkurence podle NOZ?

Každá firma se snaží chránit své poznatky, pracovní a technologické postupy a další úseky své podnikatelské činnosti. Nejde jen o ochranu zaměstnavatele před konkurencí, ale v současné ekonomické situaci i o další významnou skutečnost: o udržení zakázek, práci po týdenní stanovenou pracovní dobu apod. Vstříc těmto požadavkům vychází zákoník práce č. 262/2006 Sb., který umožňuje sjednávání konkurenční doložky v § 310. Zaměstnavatel může uzavřít se zaměstnancem dohodu, kterou se zaměstnanec zavazuje, že se po určitou dobu po skončení pracovního poměru, nejdéle však po dobu jednoho roku, zdrží výkonu výdělečné činnosti, která by byla předmětem činnosti zaměstnavatele nebo která by měla vůči němu soutěžní povahu. Tuto dohodu může zaměstnavatel se zaměstnancem uzavřít, jestliže to je možné od zaměstnance spravedlivě požadovat s ohledem na povahu informací, poznatků, znalostí pracovních a technologických postupů, které získal v zaměstnání u zaměstnavatele. Další podmínkou je, že využití těchto poznatků (know-how) by při výkonu výdělečné činnosti u jiného zaměstnavatele nebo při samostatné výdělečné činnosti mělo vůči dřívějšímu zaměstnavateli soutěžní povahu a že by jejich využití mohlo zaměstnavateli závažným způsobem ztížit jeho činnost. Jestliže např. u zaměstnavatele pracuje vedoucí zaměstnanec, který přichází do styku s informacemi, poznatky, se znalostmi pracovních a technologických postupů, může s ním firma sjednat konkurenční dohodu. Záleží na zaměstnavateli, jaký okruh zaměstnanců zvolí. Nemělo by význam uzavírat dohody se zaměstnanci, kteří nemohou v budoucí pracovní činnosti, např. u jiného zaměstnavatele, tyto poznatky zneužít ve prospěch jiné firmy. Pokud tedy zaměstnanec při pracovní činnosti u zaměstnavatele nepřijde do styku s podobnými informacemi (know-how), neměla by být konkurenční doložka sjednávána (např. údržbář, uklizečka a jiné druhy prací, jejichž obsahem nejsou informace a poznatky, které by mohli tito zaměstnanci uplatnit v budoucím pracovním poměru v neprospěch dřívějšího zaměstnavatele). Dohoda o konkurenční doložce by měla být sjednána především v pracovní smlouvě, v manažerské smlouvě nebo jiné smlouvě. Může být sjednána i ve smlouvě uzavřené podle § 51 občanského zákoníku. ZP nemá specielní ustanovení, která by obecně po obsahové i formální stránce charakterizovala smlouvy a dohody, jako právní úkony. Legislativně pouze vymezuje smlouvy, které jsou charakteristické pro pracovněprávní vztahy a nelze je nahradit dvoustrannými právními úkony podle OZ. Jedná se např. o pracovní smlouvu, dohodu o odpovědnosti, dohodu o pracovní činnosti, dohodu o zvýšení kvalifikace apod. ZP však umožňuje, aby účastníci pracovněprávního vztahu v důsledku uplatnění smluvní volnosti a principu delegace použili smlouvy, případně dohody, sjednané podle OZ. Dohodami uzavřenými podle OZ však nemohou nahradit smlouvy, které jsou specifické pro pracovní právo a jsou v ZP upraveny. Platí zásada nepřímo deklarovaná ÚS, že OZ je možné použít v případech, které nejsou upraveny. Z toho důvodu je možné sjednat konkurenční dohodu i ve smlouvě podle OZ. Zákoník práce výslovně uvádí, že může být sjednána až po uplynutí zkušební doby, tedy nejdříve po 3 měsících, jinak je dohoda neplatná. Rovněž neplatná je v případě, kdyby nebyla sjednána písemně.


(Více na toto téma najdete v měsíčníku PaM 12/2012)

 

 
 
P6 AKTUAL

 
Částka číslo 140/2012 ze dne 14.11.2012
372/2012 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 233/2009 Sb., o žádostech, schvalování osob a způsobu prokazování odborné způsobilosti, důvěryhodnosti a zkušenosti osob a o minimální výši finančních zdrojů poskytovaných pobočce zahraniční banky, ve znění pozdějších předpisů
373/2012 Sdělení Ministerstva financí, jímž se určují emisní podmínky pro Reinvestiční spořicí státní dluhopis České republiky, 2012 – 2017 II, FIX %
374/2012 Sdělení Ministerstva financí, jímž se určují emisní podmínky pro Diskontovaný spořicí státní dluhopis České republiky, 2012 – 2014
375/2012 Sdělení Ministerstva financí, jímž se určují emisní podmínky pro Kuponový spořicí státní dluhopis České republiky, 2012 – 2017 II, FIX %
376/2012 Sdělení Ministerstva financí, jímž se určují emisní podmínky pro Prémiový spořicí státní dluhopis České republiky, 2012 – 2015, FIX %

Částka číslo 141/2012 ze dne 16.11.2012
377/2012 Zákon, kterým se mění zákon č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, ve znění pozdějších předpisů
378/2012 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 298/2005 Sb., o požadavcích na odbornou kvalifikaci a odbornou způsobilost při hornické činnosti nebo činnosti prováděné hornickým způsobem a o změně některých právních předpisů, ve znění vyhlášky č. 240/2006 Sb.
379/2012 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 447/2001 Sb., o báňské záchranné službě, ve znění vyhlášky č. 87/2006 Sb.
380/2012 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 15/1995 Sb., o oprávnění k hornické činnosti a činnosti prováděné hornickým způsobem, jakož i k projektování objektů a zařízení, které jsou součástí těchto činností, ve znění vyhlášky č. 298/2005 Sb.
381/2012 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Českého báňského úřadu č. 75/2002 Sb., o bezpečnosti provozu elektrických technických zařízení používaných při hornické činnosti a činnosti prováděné hornickým způsobem
382/2012 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 435/1992 Sb., o důlně měřické dokumentaci při hornické činnosti a některých činnostech prováděných hornickým způsobem, ve znění pozdějších předpisů

Částka číslo 142/2012 ze dne 16.11.2012
383/2012 Zákon o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů
384/2012 Zákon, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů
385/2012 Zákon, kterým se mění zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 374/2011 Sb., o zdravotnické záchranné službě
386/2012 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 77/2008 Sb., o stanovení finančních limitů pro účely zákona o veřejných zakázkách, o vymezení zboží pořizovaného Českou republikou - Ministerstvem obrany, pro které platí zvláštní finanční limit, a o přepočtech částek stanovených v zákoně o veřejných zakázkách v eurech na českou měnu, ve znění pozdějších předpisů

 

 
 
PRAKTICKÁ KOMUNIKACE

 
KREATIVITA V PRÁCI

Kreativita je důležitá nejen v umění, ale i v podnikání. Je to schopnost, která je přínosem u manažera, ale stejně tak by ji měl podporovat a rozvíjet i u svých podřízených. Originalita v přístupu ke službám a výrobkům, které firmy vyrábějí, může zásadní měrou rozhodnout o podnikatelském úspěchu. Součástí úspěšného rozvoje každé firmy jsou inovace, ke kterým je potřebná kreativita zaměstnanců. Bez nadšení, odvahy a tvořivosti se ze zaměstnanců stávají jen roboti, kteří přesně plní pokyny, ale nepřinášejí do firmy žádnou přidanou hodnotu.

Pojem kreativita
je odvozen od latinského slova „creatio“, což v překladu znamená tvorbu. Definuje se jako komplexní schopnost, která je výsledkem vydařené syntézy poznávacích schopností, vlastností osobnosti a některých motivů. Projevuje se produkcí nových, původních a vhodných (vyhovujících) myšlenek a nápadů. Novost a původnost zpravidla vyvolávají určité překvapení, protože výsledkem je něco jiného než logický a předvídatelný další krok.

Předpokladem vzniku kreativity je současný výskyt následujících šesti faktorů:
1. Intelektuální schopnosti – ke kterým patří schopnost dívat se na problém z neobvyklého úhlu, průběžně vyhodnocovat efektivnost zvoleného postupu a nacházet mezi různými poznatky neobvyklé souvislosti.
2. Expertní znalosti a schopnosti – v podobě propracovaných schémat a myšlenkových modelů.
3. Styl myšlení – tvořiví lidé uvažují současně globálně i lokálně. Jsou schopni přemýšlet o problému jako o celku, ale také propracovat detaily jeho řešení.
4. Osobnostní rysy – tolerance vůči nejednoznačnosti, vytrvalost, odvaha riskovat a obhajovat svůj názor.
5. Vnitřní motivace zaměřená na řešení problému – kreativní lidé pracují se zaujetím pro věc, tvořivé aktivity je baví, vedou k uspokojení jejich zvědavosti. Peníze jsou pro ně jen vedlejším produktem jejich práce.
6. Podpůrné prostředí – podnětné rodinné prostředí, ochota okolí akceptovat originální nápady atd.

O kreativitě existuje mnoho mýtů. Podle nich jsou kreativní lidé výjimeční, kreativita je něco, co patří jen k umění anebo vědě. Potenciál k tvořivosti však máme my všichni. Tvořit znamená dokázat se podívat na věc z jiného hlediska. Děti jsou přirozeně tvořivé, věří, že všechno je možné. Jak postupně dospívají, okolí a obvykle i školní prostředí s jednoznačně definovanými správnými odpověďmi na otázky v nich tvořivost postupně utlumí. Jako dospělí se potom rozhodují na základě pravděpodobnosti, zkušeností, logiky, pohybují se po vyšlapaných cestičkách, neriskují, neexperimentují, nepřemýšlejí vně obvyklého rámce.

Bariéry tvořivosti jsou např.:
  • Vnitřní dialog – vedeme sami se sebou vnitřní dialog, nastavujeme si negativní očekávání, nápady zamítneme dřív, než se pokusíme o jejich realizaci, brzdí nás předpoklady a domněnky, kterými se sami omezujeme.
  • Logické myšlení – preferujeme racionalitu, nevěříme své intuici.
  • Naprogramované zákazy a pokyny z dětství.
  • Návyky – které nás vedou po vyježděných kolejích.
  • Obavy se selhání – nadměrná sebekritika, obavy z rizika brzdí tvořivost.
  • Rychlé životní tempo, stres na pracovišti, postoj rodiny, společnosti, kolegů k nápadům.
  • Nechuť proniknout do zdánlivého chaosu – tvořivý člověk se snaží novým způsobem uspořádat prvky, netvořivý se snaží zavést do chaosu naučený systém.
  • Je lehčí nápady posuzovat, než je tvořit – předčasné hodnocení nápadů může řešitele odradit od snahy pokračovat v tvořivém procesu.
  • Motivování zaměstnanců na rychlé řešení – když lidi tlačíme do rychlých výsledků, tvořivost ztrácí pod časovým tlakem na kvalitě.
  • Polarizace možností – buď to bude takto, anebo jinak.
  • Konformismus – tendence dávat naučené odpovědi.

Kreativní lidi charakterizují tyto rysy:
1. Tolerance vůči dvojsmyslnosti – dvojsmyslná je taková situace, pro kterou není rámec, který bychom znali a mohli použít. Chybí fakta, pravidla jsou nejasná, chybí postupy. Tvořivý člověk vidí tuto neznámost jako zajímavou a vzrušující, ne jako hrozivou.
2. Stimulační svoboda – jestli vymezená pravidla nejsou v souladu s tvořivými myšlenkami, tvořiví lidé je obejdou, osvobodí se od způsobů myšlení, kterým jsou obklopováni.
3. Funkční svoboda – která se testuje například tím, že vymýšlíme jiné využití pro známé předměty. Zatímco takové úkoly vyřešilo 90 procent žáků šesté třídy za 15 minut, jejich řešení našlo jen 20 procent vysokoškoláků. Čím vzdělanější je člověk, tím je rigidnější jeho chápání funkce věcí.
4. Flexibilita – kreativní osoba je otevřena změnám, světu a je připravena změny i vyvolat.
5. Ochota riskovat – neschopnost rozumně riskovat vede k pocitu bezpečí, ale ne k tvořivosti. Tvořiví lidé se nebojí odmítnutí svých nápadů.
6. Preference chaosu – tvořiví lidé mají rádi chaos, asymetrii a složitost.
7. Odložení uspokojení – ochota vydržet dlouhotrvající úsilí pro dosažení větší radosti vede dlouhodobě k tvořivosti. Příkladem jsou roky práce strávené nad projektem bez jakéhokoliv uznání.
8. Vytrvalost – kreativní lidé mají elán a pevnou vůli dlouhodobě pracovat na dosažení cíle.
9. Odvaha – nebojí se osamělosti, dokážou jít proti proudu.

Podpora tvořivosti na pracovišti – mnoho nadřízených výrazně utlumuje kreativitu svých zaměstnanců. Tím, že na každou maličkost potřebují povolení manažera, přestanou se postupně o cokoli snažit. Když chce manažer podpořit tvořivost a vzájemnou důvěru v týmu, měl by se naučit ptát se svých podřízených a kolegů: Proč je to tak? Mohlo by to být i jinak? Je to skutečně jediná možnost?

Využít je možné techniky jako:
Brainstorming – technika, která v překladu znamená „bouře mozků“. Jde o skupinovou techniku generování nápadů. Podstata této techniky spočívá na třech základních poznatcích:
1. Čím víc nápadů, přístupů a myšlenek, tím spíš najdeme správné řešení.
2. Skupina dokáže vyprodukovat v krátké době podstatně víc originálnějších nápadů, než to dokáže stejný počet jednotlivců.
3. Naše myšlení potřebuje oddělit tvořivou fázi myšlení od kritické.
Skupina účastníků brainstormingu by měla mít asi 7 až 10 členů, měli by v ní být odborníci v daném oboru. Při brainstormingu platí zákaz kritiky jakéhokoliv nápadu. Kritická fáze probíhá až při vyhodnocování záznamu diskuse. Každý účastník se snaží rozvíjet myšlenky druhých, navazovat na ně, anebo je pozměnit. Každý se má snažit přispět co největším počtem nápadů. Během diskuse nesmí platit žádné vztahy nadřízenosti a podřízenosti, při produkci nápadů jsou si všichni rovni a mohou si dovolit povědět cokoliv. Účastníci brainstormingu obvykle sedí čelem k flipchartu, na který se zapisují všechny nápady, a jsou neustále moderátorem diskuse povzbuzováni k dalším nápadům. Poslední fází je zpracování množství vyprodukovaných nápadů, jejich zhodnocení a vybrání nejlepších a nejvhodnějších.

Dříve, než se manažeři snažili najít řešení týkající se velikosti a rychlosti, měli si připravit seznam všech možných otázek, na které by se mohli ptát:
  • Jak můžeme zvětšit prostor výtahu?
  • Jak můžeme zvýšit jeho rychlost?
  • Jak se můžeme vyhnout jeho používání?
  • Jak můžeme změnit čas ranních příchodů, aby se zabránilo zácpě?
  • Jak můžeme lidi zabavit při čekání na výtah?
  • Jak jinak můžeme využít tento čas na čekání?
  • Jak můžeme profinancovat modernizaci výtahu?
  • Je nějaký jiný způsob, jak vyvézt lidi na nejvyšší poschodí?

Jakmile budete čelit problému, může použít jednu nebo více zmíněných technik, které vám pomohou vytvořit dlouhý seznam originálních otázek. Podporujte své zaměstnance v tvořivosti, dejte jim vědět, že nové nápady jsou žádané a vítané, ty, které se aplikují do praxe ve firmě, odměňte.

Ing. Jana Jarošová

 

 
 
CHYBOVAT ZNAMENÁ PLATIT

 
26. 11.
Pondělí
(za neděli 25. 11.)
DPH Podání přiznání k DPH a její zaplacení za říjen 2012 u plátců s měsíčním zdaňovacím obdobím
(§ 101 odst. 1 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
E-podání souhrnného hlášení za říjen 2012, pokud plátce dodal zboží jinam do EU, poskytl službu osobě registrované k DPH jinde v EU, přemístil do jiného státu EU obchodní majetek nebo byl „prostřední osobou“ v třístranném obchodu
(§ 102 odst. 4, 5 a 6 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
30. 11.
Pátek
Daně z příjmů - plátce Odvod „srážkové“ daně sražené v říjnu 2012 a hlášení plátce daně o této dani sražené zahraničním poplatníkům (vyjma příjmů ze zaměstnání do 5 000 Kč)
(§ 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
Odvod zajištění daně sraženého v říjnu 2012 ze stanovených příjmů ze zdroje v ČR zahraničního poplatníka a hlášení plátce daně o zajištění daně
(§ 38e odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
Daň z nemovitostí Odvod druhé splátky (á 50 %) daně za rok 2012, pokud daň přesáhla 5.000 Kč
(§ 15 odst. 1 písm. a), b) zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitostí)

 

 
 
EKONOMIKA

 
Název krajiny Název měny Měna 13.11. 14.11. 15.11. 16.11. 19.11. 20.11. 21.11.
Austrálie dolar AUD 20,882 20,864 20,709 20,689 20,692 20,598 20,617
Brazílie real BRL 9,727 9,701 9,705 9,675 9,599 9,532 9,509
Bulharsko lev BGN 13,013 13,031 13,078 13,051 12,993 12,986 13,03
Čína renminbi CNY 3,22 3,218 3,217 3,212 3,194 3,182 3,193
Dánsko koruna DKK 3,413 3,418 3,429 3,423 3,408 3,406 3,417
EMU euro EUR 25,45 25,49 25,58 25,53 25,415 25,4 25,485
Filipíny peso PHP 48,704 48,736 48,653 48,424 48,37 48,168 48,401
Hongkong dolar HKD 2,586 2,584 2,587 2,584 2,569 2,558 2,567
Chorvatsko kuna HRK 3,377 3,382 3,393 3,388 3,369 3,363 3,371
Indie rupie INR 36,564 36,546 36,689 36,306 36,164 35,987 36,098
Indonesie rupie IDR 2,083 2,081 2,083 2,081 2,068 2,059 2,065
Japonsko jen JPY 25,22 24,993 24,675 24,676 24,53 24,333 24,145
Jihoafrická rep. rand ZAR 2,279 2,261 2,237 2,26 2,252 2,239 2,219
Jižní Korea won KRW 1,838 1,845 1,843 1,835 1,833 1,83 1,837
Kanada dolar CAD 20,025 20,01 20,011 20,016 19,943 19,913 19,946
Litva litas LTL 7,371 7,382 7,408 7,394 7,361 7,356 7,381
Lotyšsko lat LVL 36,556 36,618 36,75 36,665 36,511 36,484 36,611
Maďarsko forint HUF 8,95 8,942 9,001 8,989 8,968 9,021 9,061
Malajsie ringgit MYR 6,54 6,541 6,549 6,521 6,501 6,482 6,5
Mexiko peso MXN 1,514 1,517 1,512 1,516 1,521 1,516 1,528
MMF SDR XDR 30,602 30,571 30,579 30,519 30,387 30,288 30,35
Norsko koruna NOK 3,474 3,48 3,476 3,465 3,448 3,463 3,479
Nový Zéland dolar NZD 16,37 16,284 16,267 16,214 16,27 16,195 16,189
Polsko zlotý PLN 6,09 6,102 6,149 6,135 6,13 6,154 6,18
Rumunsko nové leu RON 5,608 5,611 5,637 5,633 5,604 5,599 5,621
Rusko rubl RUB 63,05 63,191 63,325 63,123 63,041 63,236 63,695
Singapur dolar SGD 16,38 16,396 16,371 16,322 16,258 16,192 16,238
Švédsko koruna SEK 2,957 2,955 2,958 2,952 2,941 2,938 2,956
Švýcarsko frank CHF 21,127 21,174 21,243 21,2 21,1 21,081 21,169
Thajsko baht THB 65,351 65,225 65,275 65,175 64,845 64,658 64,806
Turecko nová lira TRY 11,112 11,102 11,14 11,127 11,045 11,045 11,034
USA dolar USD 20,046 20,031 20,053 20,028 19,914 19,831 19,895
Velká Británie libra GBP 31,836 31,765 31,76 31,809 31,643 31,566 31,698
Izrael šekel ILS 5,105 5,103 5,07 5,056 5,052 5,052 5,085

 

 
 
NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE

 
Poradce, měsíčník č. 3/2013 (Poradce) – měsíčník nejen pro podnikatele, zákony s komentáři, účetnictví, odvody, ekonomika, daně
  • Zákon o živnostenském podnikání s komentářem - JUDr. Irena Fleischmanová
  • Zděděný a darovaný hmotný majetek z daňového pohledu – Ing. Ivan Macháček
  • Účtování a vykazování (ostatních) daní - Ing. Vladimír Hruška

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 12/2012 (XI/2012)
  • Inventarizace – nově – Ing. Luděk Pelcl
  • Výdaje a příjem z pojištění – Ing. Eva Sedláková
  • Úroky z hypotečních úvěrů a daň z příjmů – Ing. Helena Machová
  • Zprostředkování zaměstnání – JUDr. Ladislav Jouza
  • Jak řešit mezinárodní dvojí zdanění – Ing. Martin Děrgel
  • Zúčtovací vztahy – Časové rozlišení v pasivech rozvahy – Ing. Zdenak Cardová

Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 12/2012 (XI/2012)
  • Finanční deriváty v účetnictví podnikatelů – Ing. Luděk Pelcl
  • Opravy chyb v aktuálním a minulém účetním období – Ing. Karel Janda

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 12/2012 (XI/2012)
  • – JUDr. Jana Drexlerová
  • Souběh pracovního poměru se samostatnou výdělečnou činností – Ing. Karel Janda
  • Příspěvek na péči v zákoně o sociálních službách (2.) – JUDr. Zdeněk Hájek

Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 12-13/2012 (XI/2012)
  • Novela zákona o rozpočtovém určení daní – Ing. Eduard Komárek
  • Změny v evidenci pro účely DPH – Ing. Václav Benda
  • Zvolení zastupitelé a zdravotní pojištění – Ing. Antonín Daněk
  • Odpisování u vybraných účetních jednotek – praktické poznatky – Ing. Zdeněk Morávek

1000 řešení – měsíčník č. 12/2012 (XI/2012)
  • Inventarizace – nově – Karel Starý
  • Nový občanský zákoník – JUDr. Ladislav Jouza

PŘIPRAVUJEME

Poradce, měsíčník č. 4-5/2013 (X/2012)
  • Zákon o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele - JUDr. Ladislav Jouza
  • Jak na změnu účetního období
  • Slevy na dani
  • Nová organizace celní správy
  • Pokuty a sankce v účetnictví

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 1/2013 (XII/2012)
  • Přiznání k dani silniční za rok 2012
  • Účetní závěrka

Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 1/2013 (XII/2012)
  • Účetní výsledek hospodařeni versus základ daně
  • Zdanitelné a nezdanitelné příjmy FO za rok 2012

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 1/2013 (XII/2012)
  • Roční zúčtování z příjmů ze závislé činnosti za rok 2012
  • Referentské vozidla
  • Zdravotní pojištění po 1. 1. 2013
  • Závislá práce a její zastírání

Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 1/2013 (XII/2012)
  • Audit hospodaření obce (2.)
  • Externí vedení účetnictví (2.)
  • Prodej části obecního pozemku

1000 řešení – měsíčník č. 1/2013 (XII/2012)
  • Časové rozlišení

 

 
 
HORKÁ TÉMATA

 
INVENTARIZACE NOVĚ
Rok 2012 přinesl některé změny, vyplývající z novely zákona o účetnictví, týkající se též provádění inventarizací. O jaké změny se jedná? Více nabízíme v balíčku Inventarizace nově.

  • Inventarizace - nově - příspěvek
    měsíčník DaÚ 12/2012 (A4, 80 str.)
  • Inventarizace - příklady a řešení
    měsíčník 1000 řešení 12/2012 (A5, 104 str.)
  • Novela zákona o účetnictví - příspěvek
    měsíčník Poradce 1/2013 (A5, 224 str.)

BALÍČEK INVENTARIZACE NOVĚ obsahuje: Poradce 1/2013 – příspěvek + 1000 řešení 12/2012 - příklady a řešení + DaÚ 12/2012 – příspěvek

Cena balíčku je 422 Kč.
Cena balíčku s 30 % slevou je 296 Kč.
Ušetříte 126 Kč.

OBČAN I
Prvním dnem roku 2014 vstoupí v účinnost novela občanského zákoníku ve zcela nové podobě. Vzhledem k tomu, že nový kodex zahrnuje, kromě jiného, podstatnou část dosavadního obchodního zákoníku, jedná se o nejvýznamnější normu i pro oblast podnikání a obchodu. S určitou nadsázkou můžeme hovořit o bibli podnikatele. Změny v zákoně nabízíme ve třech variantách.

  • Občanský zákoník I. – nový zákon s komentářem
    monotematika (A5, cca 400 str.)
  • Nový občanský zákoník – příklady a řešení
    měsíčník 1000 řešení 12/2012 (A5, 80 str.)
  • Nový občanský zákoník a pracovněprávní vztahy - příspěvek
    měsíčník PaM 12/2012 (4 (A5, 80 str.)

BALÍČEK OBČAN I obsahuje: Občanský zákoník I - nový zákon s komentářem + 1000 řešení 12/2012 - příklady a řešení + PaM 12/2012 - příspěvek

Cena balíčku je 560 Kč.
Cena balíčku s 30 % slevou je 390 Kč.
Ušetříte 170 Kč.

OBČAN II

  • Občanský zákoník II – nový zákon s komentářem
    monotematika (A5, cca 280 str.)
  • Právnická osoba podle NOZ - příspěvek
    měsíčník DaÚ 12/2012 (A4, 80 str.)
  • Uplatňování nového občanského zákoníku v pracovněprávních vztazích - příspěvek
    měsíčník Poradce 4-5/2013 (A5, cca 320 str.)

BALÍČEK OBČAN II obsahuje: Občanský zákoník II – nový zákon s komentářem + DaÚ 12/2012 – příspěvek + Poradce 4-5/2013 – příspěvek

Cena balíčku je 558 Kč.
Cena balíčku s 30 % slevou je 390 Kč.
Ušetříte 168 Kč

OBČAN III

  • Občanský zákoník I. – nový zákon s komentářem
    monotematika (A5,cca 320 str.)
  • Občanský zákoník II – nový zákon s komentářem
    monotematika (A5, cca 280 str.)
  • Použití nového občanského zákoníku v personální praxi – příspěvek
    měsíčník PaM 11/2012 (A4, 80 str.)

BALÍČEK OBČAN III obsahuje: Občanský zákoník I – nový zákon s komentářem + Občanský zákoník II – nový zákon s komentářem + PaM 11/2012 - příspěvek

Cena balíčku je 755 Kč.
Cena balíčku s 35 % slevou je 495 Kč.
Ušetříte 260 Kč.

Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů.

Jen do vyprodání zásob.


Balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz


RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY NA VŠECH UVEDENÝCH TELEFONNÍCH ČÍSLECH a E-MAILOVÉ ADRESE.
OBJEDNÁVKY VYŘIZUJEME DO 48 HODIN.

Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.

E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
  • Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
  • Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
 
   
 
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 51548/L.

 

 


V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu
s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.

Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
Untitled Page