|
TÉMA NOVIN UPLATNĚNÍ SLEV NA DANI V DAŇOVÉM PŘIZNÁNÍ |
V přiznání k dani z příjmů FO za rok 2011 může poplatník uplatnit veškeré slevy na dani specifikované v § 35 až § 35d ZDP. Uvede je v 5. Oddílu daňového přiznání. Zejména půjde o základní slevy na poplatníka stanovené v § 35ba písm. a) až písm. f) ZDP (sleva na poplatníka, sleva na manželku, slevy na invaliditu a sleva na studenta), které v případě jejich neuplatnění ve zdaňovacím období propadají.
Podobně u slevy na dani z důvodu zaměstnání zaměstnanců se zdravotním postižením dle § 35 ZDP neuplatněná sleva ve zdaňovacím období propadá. Aby poplatník mohl uplatnit tyto slevy na dani v daňovém přiznání, musí dosáhnout příslušného základu daně, který umožňuje při jednotné sazbě daně z příjmů fyzických osob ve výši 15 % tyto slevy v plné míře uplatnit.
V příspěvku pojednáme o uplatnění základních slev na dani u poplatníka specifikované v § 35ba odst. 1
ZDP za rok 2011, které může uplatnit každá fyzická osoba, tedy jak zaměstnanec, tak poplatník s příjmy z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti či poplatník s příjmy z kapitálového majetku, z pronájmu nebo poplatník, který má pouze ostatní příjmy podléhající zdanění dle § 10 ZDP. Slevy na dani mohou být uplatněny jak v rámci ročního zúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti, tak u poplatníka, který podává daňové přiznání.
Sleva na dani na poplatníka ve výši 23 640 Kč za rok 2011 (v r. 2012 pak 24 840 Kč) ročně přísluší každé fyzické osobě, která podléhá zdanění daní z příjmů. Výše slevy je stejná bez ohledu na to, kolik měsíců poplatník pobíral zdanitelný příjem. Poplatník, který podává přiznání k dani z příjmů fyzických osob, uplatní si tuto slevu na dani v daňovém přiznání za příslušné zdaňovací období (kalendářní rok) po vypočtení daně ze základu daně.
Možnost uplatnění slevy na dani na poplatníka se vztahuje i na starobního důchodce. Půjde například o situaci, kdy starobní důchodce má kromě svého důchodu i další příjmy zdaňované dle § 7 až 10 ZDP a podává daňové přiznání k dani z příjmů, anebo starobní důchodce souběžně s důchodem nadále pracuje a pobírá příjmy ze závislé činnosti, resp. má souběžně příjmy ze závislé činnosti a další příjmy dle § 7 až § 10 ZDP. Podle znění § 4 odst. 1 písm. h) ZDP je od daně z příjmů osvobozena za rok 2011 výše vyplácených důchodů a penzí ve výši 288 000 Kč za rok. Toto osvobození pravidelně vyplácených důchodů a penzí se dle § 4 odst. 3 ZDP nepoužije v r. 2011 v případě, kdy součet příjmů podle § 6 a dílčích základů daně podle § 7 a § 9 u poplatníka přesáhne ve zdaňovacím období částku 840 000 Kč.
Slevu na dani manželku (manžela) žijící s poplatníkem v domácnosti ve výši 24 840 Kč může
poplatník uplatnit pouze tehdy, pokud manželka (manžel) nemá vlastní příjmy přesahujíc za zdaňovací období 68 000 Kč. Je-li manželka (manžel) držitelkou průkazu mimořádných výhod III. stupně (zvlášť těžké postižení s potřebou průvodce) – průkaz ZTP/P zvyšuje se částka slevy na dvojnásobek (s účinností od 1. 1. 2012 se zákonem č. 329/2011 Sb. zpřesňuje, že částka slevy na dvojnásobek se uplatní na manželku, je-li držitelkou průkazu ZTP/P).
Vlastními příjmy manželky se podle pokynu GFŘ č. D-6 rozumí úhrn všech vlastních příjmů
dosažených ve zdaňovacím období nesnížených o daňové výdaje včetně příjmů, které podléhají srážkové dani nebo jsou od daně z příjmů fyzických osob osvobozeny nebo nejsou předmětem této
daně.
Nepřihlédne se však k příjmům uvedeným v § 3 odst. 4 písm. b) ZDP a k příjmům uvedeným v § 35ba odst, 1 písm. b) ZDP, které jsou taxativně v zákoně vymezené takto:
- dávky státní sociální podpory podle zákona o státní sociální podpoře, tj. ve smyslu znění pokynu GFŘ č. D-6:
a) dávky poskytované v závislosti na výši příjmů jako přídavek na dítě, a
b) ostatní dávky, jako rodičovský příspěvek, dávky pěstounské péče (příspěvek na úhradu potřeb nezaopatřeného dítěte, odměna pěstouna, příspěvek při převzetí dítěte a příspěvek na zakoupení motorového vozidla), porodné a pohřebné
- dávky sociální péče (od 1. 1. 2012 zpřesněno na dávky osobám se zdravotním postižením)
- dávky pomoci v hmotné nouzi podle zákona o pomoci v hmotné nouzi
- příspěvek na péči, sociální služby
- příjem plynoucí z důvodu péče o blízkou nebo jinou osobu, která má nárok na příspěvek na péči podle zákona o sociálních službách, který je osvobozen od daně podle § 4 ZDP
- státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem podle zákona o penzijním připojištění se státním příspěvkem
- státní příspěvky podle zákona o stavebním spoření a o státní podpoře stavebního spoření
- stipendium poskytované studujícím soustavně se připravujícím na budoucí povolání (soustavná příprava na budoucí povolání se posuzuje podle zákona o státní sociální podpoře).
U manželů, kteří mají majetek ve společném jmění manželů, se do vlastního příjmu manželky (manžela) nezahrnuje příjem, který plyne druhému z manželů nebo se pro účely daně z příjmů považuje za příjem druhého z manželů.
Jedná se o slevu, která je uplatněna u zaměstnance až v rámci ročního zúčtování daně anebo obecně až při podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Protože zákon hovoří o slevě na manželku, nemůže tuto slevu uplatnit poplatník na svou přítelkyni, i když žije s poplatníkem ve společné domácnosti.
Slevu na dani na invaliditu ve výši 2 520 Kč ročně uplatní poplatník, který:
a) pobírá invalidní důchod pro invaliditu prvního nebo druhého stupně z důchodového pojištění podle zákona o důchodovém pojištění, nebo
b) zanikl-li nárok na částečný invalidní důchod z důvodu souběhu nároku na výplatu tohoto invalidního důchodu a starobního důchodu.
Slevu na dani na invaliditu ve výši 5 040 Kč ročně uplatní poplatník,
který:
a) pobírá invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně nebo jiný důchod z důchodového pojištění podle zákona o důchodovém pojištění, u něhož jednou z podmínek přiznání je, že je invalidní ve třetím stupni,
b) zanikl-li nárok na invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně z důvodu souběhu nároku na výplatu invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně a starobního důchodu,
c) poplatník je plně invalidní, avšak jeho žádost o plný invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně byla zamítnuta z jiných důvodů než proto, že není plně invalidní.
Sleva držitele průkazu ZTP/P – tato sleva činí 16 140 Kč ročně.
Slevy na dani z titulu invalidity patří mezi slevy, které zaměstnavatel uplatní při výpočtu zálohy na daň ze závislé činnosti v poměrné výši 1/12 za každý kalendářní měsíc, na jehož počátku jsou podmínky pro uplatnění slevy splněny. Pokud poplatník podává přiznání k dani z příjmů, uplatní nárok na slevu v tab. č. 1 na řádcích 67 až 68 daňového přiznání.
Sleva na dani na studenta ve výši 4 020 Kč ročně náleží poplatníkovi po dobu:
- po kterou se soustavně připravuje na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem,
- maximálně do dovršení věku 26 let,
- maximálně do dovršení věku 28 let poplatníka, jde-li o prezenční formu studia v doktorském studijním programu, který poskytuje vysokoškolské vzdělání.
Dobou soustavné přípravy na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem se rozumí doba vymezená zákonem č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře. Sleva na dani v poměrné výši 1/12 ročního slevy náleží pouze za kalendářní měsíc, na jehož počátku je splněna podmínka, že poplatník se soustavně
připravuje na budoucí povolání ve smyslu zákona o státní sociální podpoře. U studenta vysoké školy není přitom pro uplatnění slevy rozhodující, jakou formou studium probíhá, zda jde o formu prezenční,
distanční nebo o kombinaci obou forem studia.
(Víc se o tomto tématu dočtete v měsíčníku DaU 2/2012)
KDO PODÁVÁ PŘIZNÁNÍ
Podle § 135 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění p.p (dále jen „DŘ“) je řádné daňové tvrzení alias přiznání povinen podat daňový subjekt: kterému to zákon
- ukládá nebo
- který je k tomu správcem daně vyzván.
Povinnost podat přiznání k DPFO pak konkretizuje § 38g zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění p.p. (dále jen „ZDP“). Podle jeho prvého odstavce obecně platí, že přiznání je povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně:
- přesáhly 15 000 K č (rozumí se příjmy nesnížené o výdaje!), pokud se nejedná o:
- příjmy od daně osvobozené, nebo
- příjmy z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně (ve smyslu § 36 ZDP),
- nebo sice nepřesáhly 15 000 K č, ale vykazuje daňovou ztrátu; poznamenejme, že to se může týkat pouze příjmů z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti ve smyslu § 7 ZDP nebo příjmů z pronájmu podle § 9 ZDP, z ostatních druhů příjmů fyzických osob nelze docílit daňové ztráty.
Uvedené obecné pravidlo povinného podáni přiznání k DPFO zdanitelné příjmy nad 15 000 Kč nebo daňová ztráta – narušují výjimky stanovené v § 38g odst. 2 ZDP, které jej jednak omezují (v případě zaměstnanců, při splnění určitých podmínek), a jednak také rozšiřují (zejména u nerezidentů).
Daňové přiznání k DPFO (dále také jen „DAP“) bez ohledu na výši příjmů není povinen podat poplatník, který měl ve zdaňovacím období 2011 příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky podle § 6 ZDP:
- pouze od jednoho plátce daně (tzv. hlavního zaměstnavatele), nebo
- postupně od více plátců daně (když nedošlo k souběhu plátců daně),
- případně ještě doplatky mezd od těchto plátců daně (tj. zúčtované až po skončení zaměstnání).
Podmínkou přitom je, že poplatník:
- u všech těchto plátců daně (zaměstnavatelů) měl na příslušné zdaňovací období (2011) řádně podepsáno prohlášení k dani podle § 38k odst. 4 ZDP (tj. na běžný rok do 15. února, nebo v průběhu roku po nástupu do zaměstnání do 30 dnů, případně alespoň dodatečně při žádosti o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění u posledního zaměstnavatele v roce 2011), a
- kromě těchto příjmů neměl jiné zdanitelné příjmy (opět se nezapočítávají příjmy osvobozené od daně ani zdaněné tzv. srážkovou daní) podle § 7 až § 10 ZDP v úhrnu vyšší než 6 000 K č (z podnikání nebo z jiné samostatné výdělečné činnosti, z kapitálového majetku, z pronájmu nebo tzv. ostatní příjmy).
Dan není povinen podat ani poplatník – daňový rezident ČR – kterému ve zdaňovacím období (2011) plynuly pouze příjmy ze závislé činnosti ze zdrojů v zahraničí, které se vyjímají ze zdanění podle § 38f ZDP. Podle § 38f odst. 4 ZDP se příjmy ze závislé činnosti v zahraničí u tzv. smluvních států (pokud tam byly zdaněny) automaticky vyjímají ze zdanění v ČR bez ohledu na znění mezinárodní daňové smlouvy, ledaže by pro poplatníka byl výhodnější postup podle takovéto smlouvy.
Zde občas poplatníci zapomínají na to, že pokud vedle takovýchto příjmů mají i jiné v Česku zdanitelné příjmy – zejména ze závislé činnosti od českého zaměstnavatele (i když u něj mají podepsáno prohlášení k dani) nebo z pronájmu bytu, který pro dlouhodobý zahraniční pobyt pronajímají – musejí podat DAP, do kterého zahrnou veškeré své (celosvětové) zdanitelné příjmy. Druhým omylem pak bývá přehlédnutí, že toto automatické vyjmutí ze zdanění v Česku se týká pouze příjmů ze závislé činnosti vykonávané v zahraničí a nikoli tedy např. příjmů z podnikání prostřednictví stálé provozovny nebo z podílů na zisku ze smluvního státu.
Daňové přiznání je ovšem vždy povinen podat:
- Daňový nerezident ČR (např. zahraniční zaměstnanec), pokud v Česku uplatňuje:
- méně běžné slevy na dani podle § 35ba odst. 1 písm. b) až e) ZDP (na manželku, na invalidní důchod z českého důchodového pojištění, nebo na průkaz ZTP/P), nebo daňové zvýhodnění podle § 35c ZDP, tedy nikoliv jestliže uplatňuje pouze základní slevu na dani na poplatníka nebo z titulu svého studia,
- jakoukoli nezdanitelnou část základu daně podle § 15 ZDP.
- Zaměstnanec, kterému byly vyplaceny nebo který jiným způsobem obdržel ve zdaňovacím období
příjmy ze závislé činnosti a nebo funkční požitky za uplynulá léta, které se nepovažovaly podle § 5 odst. 4 ZDP za jeho příjmy ve zdaňovacím období, kdy byly zúčtovány zaměstnavatelem v jeho prospěch.
- Jedná se o situaci, kdy předmětné příjmy ze závislé činnosti sice zaměstnavatel zúčtoval do některého z dřívějších zdaňovacích období (např. jako mzdu za prosinec 2011), ovšem kvůli nedostatku peněz nebyla tato mzda vyplacena ani do konce měsíce ledna následujícího roku (tj. do 31. 1. 2012). Tyto příjmy pak nejsou u poplatníka považovány za příjmy roku 2011, ale až roku, kdy budou vyplaceny.
- Poplatník s příjmy ze závislé činnosti a nebo s funkčními požitky, který uplatňuje pro snížení základu daně hodnotu darů poskytnutých do zahraničí za podmínek uvedených v § 15 odst. 1 ZDP (kvůli tuzemským darům netřeba).
Okolnosti, za kterých zaměstnanci za zdaňovací období kalendářního roku 2011 vzniká povinnost podat daňové přiznání k DPFO, mohou být zejména tyto (stačí, aby došlo k naplnění alespoň jedné z nich):
- pokud sice pobíral příjem ze závislé činnosti nebo funkční požitek pouze od jednoho tuzemského zaměstnavatele, ale zapomněl nebo zkrátka nepodepsal u něj prohlášení k dani včas a protože dotyčného zaměstnavatele nežádá o provedení ročního zúčtování záloh, nemůže jej podepsat ani dodatečně,
- jestliže pobíral příjmy od jednoho nebo od více zaměstnavatelů postupně za sebou, ale třeba jen na část roku neměl podepsáno prohlášení k dani a z jeho mzdy byla proto sražena záloha na daň podle 38h odst. 4 ZDP (nesnížená slevu na dani podle § 35ba ZDP) nepodepsal jej ani dodatečně do
15. 2. 2012 se žádostí o roční zúčtování záloh (tuto možnost má ale pouze u posledního zaměstnavatele
v rámci ročního zúčtování), nezahrnují se příjmy, z nichž byla sražena daň srážkou zvláštní sazbou 15 % podle § 36 ZDP;
- jestliže mu plynuly třeba jen po část roku příjmy zdaněné zálohou a daň souběžně od více zaměstnavatelů nepřihlíží se jen doplatkům mzdy dle § 38ch ZDP od dřívějšího „hlavního“ zaměstnavatele v roce 2011); tuto častou situaci si demonstrujeme dále uváděným 1. Modelovým příkladem,
- jestliže měl vedle příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků i jiné příjmy dle § 7 až § 10 ZDP v úhrnu vyšší než 6 000 K č (před odečtením výdajů!), tedy z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti, z kapitálového majetku, z pronájmu a nebo ostatní příjmy, anebo sice nižší, ale chce uplatnit daňovou ztrátu; viz 2. Modelový příklad
- jestliže po 31. 1. 2011 obdržel doplatek dlužné čisté mzdy, který se vztahuje k příjmům zúčtovaným v jeho prospěch a zdaněným ještě v roce 2010 nebo dříve, které se tehdy nepovažovaly za příjem plynoucí v daném roce podle § 5 odst. 4 ZDP (protože mu nebyly vyplaceny) a považují se za jeho příjmy až v roce vyplacení,
- jestliže zaměstnanec – daňový rezident ČR měl kromě příjmů zdaněných zálohou na daň ještě příjmy ze závislé činnosti ze zdrojů v zahraničí (např. ze zaměstnání vykonávaného pro tuzemského zaměstnavatele na území jiného státu po dobu delší než 183 dnů, nebo ve stálé provozovně českého zaměstnavatel umístěné v zahraničí, nebo ze zaměstnání vykonávaného pro zahraničního zaměstnavatele na území jiného státu, apod.), nebo i jiné příjmy ze zdrojů v zahraničí; viz 3. modelový příklad, jestliže měl příjmy ze • zaměstnání vykonávaného na území ČR, ale plynoucí „ze zahraničí“, tzn. Od osoby, která v ČR povinnosti plátce daně podle § 38c ZDP nemá (např. od zahraniční osoby, která má v ČR jen tzv. službovou stálou provozovnu ve smyslu § 22 odst. 1 písm. c) ZDP, anebo která v ČR provozovnu nemá),
- jestliže měl příjmy ze závislé činnosti od zahraničního zastupitelského úřadu v tuzemsku, který v ČR nemá povinnosti plátce daně (bez ohledu na to zda po celý rok nebo jen po část roku),
- jestliže chce uplatnit nezdanitelnou částku základu daně z titulu darů poskytnutých do zahraničí v souladu s podmínkami § 15 odst. 1 ZDP,
- jestliže zaměstnanec – daňový nerezident ČR hodlá pro snížení české daně uplatnit daňové zvýhodnění, nebo méně běžné osobní slevy na dani podle § 35ba odst. 1 písm. b) až e) ZDP (na manžel s vlastními příjmy do 68 000 Kč za rok, za invalidní důchod z českého důchodového pojištění, nebo z titulu průkazu ZTP/P), anebo pro snížení základu daně jakoukoli nezdanitelnou částku podle § 15 ZDP (za poskytnuté dary, úroky z úvěrů na financování bytových potřeb, pojistné na soukromé životní pojištění apod.).
Zaměstnanci zpravidla nemusejí podávat přiznání k dani z příjmů fyzických osob („DP FO“), protože veškeré daňové záležitosti za ně komfortně obstará jejich zaměstnavatel. Nicméně existuje celá řada situací, kdy ani zaměstnanec před přiznáním neuteče. Nejčastějšími důvody je souběh více zaměstnavatelů, dále příjmy zaměstnance také z jeho vlastního podnikání (OSVČ) nebo z pronájmu, a v neposlední řadě také příjmy ze zaměstnání v zahraničí.
(Víc se o tomto tématu dočtete v měsíčníku PaM 2/2012)
|
|
|
ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ |
PŘÍJMY OD DVOU ČESKÝCH ZAMĚSTNAVATELŮ
Pan Petr byl po celý rok 2011 zaměstnancem české firmy ABC, s.r.o., za pravidelnou hrubou mzdu 20 000 Kč měsíčně. U zaměstnavatele podepsal prohlášení k dani na celý rok 2011, kde vedle základní osobní slevy na poplatníka uplatňoval daňové zvýhodnění po celý rok 2011 na dvě nezletilé vyživované děti a od července 2011 také na třetí přírůstek do rodiny. Od března do prosince 2011 pan Petr souběžně pracoval pro firmu XYZ, a.s., kde si vydělal rovněž 20 000 Kč hrubého měsíčně. U druhého, souběžného zaměstnavatele nemohl podepsat prohlášení k dani. Manželka pana Petra pracovala pouze do února 2011, za což si vydělala celkem 30 000 Kč, kromě toho měla v tomto roce již jen od daně osvobozené příjmy. A to náhradu mzdy za dočasnou pracovní neschopnost (5 000 Kč), nemocenské (10 000 Kč), peněžitou pomoc v mateřství (20 000 Kč), rodičovský příspěvek na červencový třetí přírůstek (68 400 Kč) a bankovní půjčku na vybavení nového domu (100 000 Kč). Poplatník v roce 2011 poskytl peněžitý dar ZOO na ochranu ohrožených zvířat ve výši 10 000 Kč. Dále v tomto roce splácí stavební spořitelně úvěr ze stavebního spoření, kterým zčásti financoval výstavbu rodinného domku, do kterého se v roce 2011 s rozrůstající se rodinou přestěhovali. Podle potvrzení stavební spořitelny činily úroky zaplacené v roce 2011 celkem 25 000 Kč. Na své soukromé životní pojištění uhradil v roce
2011 podle potvrzení pojišťovny 15 000 Kč, parametry pojistné smlouvy umožňují uplatnění odpočtu.
Jak podá daňové přiznání?
Pan Petr nemůže svého „hlavního“ zaměstnavatele ABC, s.r.o. požádat o roční zúčtování záloh za rok 2011, protože musí podat daňové přiznání. Měl totiž souběh více (dvou) plátců daně srážejících zálohy na daň z příjmů mze závislé činnosti, u nichž všech nepodepsal (ani nemohl) prohlášení k dani. Pro účely sestavení přiznání a také jako jeho povinnou přílohu potřebuje potvrzení o příjmech, sražených zálohách a uplatněných slevách na dani, které mu na žádost vyhotoví do 10 dnů. Z těchto potvrzení o příjmech
mimo jiné vyčte:
Zaměstnavatel Hrubý příjem Povinné pojistné Základ daně Sražená záloha Měsíční bonusy
ABC, s.r.o. 240 000 Kč 81 600 Kč 321 600 Kč 696 Kč 5 106 Kč
XYZ, a.s. 200 000 Kč 68 000 Kč 268 000 Kč 40 200 Kč
Celkem 440 000 Kč 149 600 Kč 589 600 Kč 40 896 Kč 5 106 Kč
Vlastní příjmy manželky v roce 2011 byly ve výši 65 000 Kč (mzda 30 000 Kč, náhrada mzdy za dočasnou pracovní neschopnost 5 000 Kč, nemocenské 10 000 Kč a peněžitá pomoc v mateřství 20 000 Kč). Její
zbývající příjmy se do vlastních příjmů nezahrnují (rodičovský příspěvek je dávkou státní sociální podpory, přijatá půjčka nepředstavuje příjem ale závazek). Protože tedy vlastní příjem manželky (65 000 Kč) nepřesáhl limit 68 000 Kč, může na ní pan Petr uplatnit slevu na dani za vyživovanou manželku za celý rok 24 840 Kč.
Z nezdanitelný částí základu daně má poplatník nárok na odpočet z titulu:
- poskytnutého daru ZOO ve výš 10 000 Kč (je v rozmezí od 1 000 Kč do 58 960 Kč),
- zaplacených úroků z úvěru na financování bytových potřeb 25 000 Kč,
- zaplaceného pojistného na soukromé životní pojištění v maximální přípustné výši 12 000 Kč.
K daňovému přiznání budou přiloženy přílohy prokazující nárok na uvedené tři druhy nezdanitelných částí základů daně, a také dvě potvrzení o příjmech ze zaměstnání a sražených zálohách od obou zaměstnavatelů.
ZAMĚSTNANCI ZRAVIDLA NEMUSÍ PŘIZNÁNÍ PODAT
FO pracuje v zahradnictví již řadu let a každý rok pravidelně podepisuje prohlášení k dani, aby jí dotyčný zaměstnavatel mohl uplatňovat slevy na dani a daňové zvýhodnění na děti. O své práci a zkušenostech FO občas píše příspěvky do časopisů, z nichž má příjmy vždy jen do 7 000 Kč měsíčně, které musejí redakce
samy zdanit tzv. konečnou srážkovou daní 15 % (§ 7 odst. 6 ZDP). Z peněžité půjčky poskytnuté známému na rozvoj podnikání dostala v roce 2011 dohodnutý úrok 5 000 Kč. Dále v tomto roce prodala akcie nabyté již v rámci kupónové privatizace obchodníkovi s cennými papíry za 50 000 Kč. A zaměstnavatel jí předal nepeněžitý dar v hodnotě 2 000 Kč k padesátinám.
Musí FO podat daňové přiznání?
FO nemusí podat přiznání za rok 2011. Měla jediného zaměstnavatele (zahradnictví), u něhož podepsala prohlášení k dani, takže za ní zdaňuje její příjem ze závislé činnosti plátce daně, a to na vlastní odpovědnost. Honoráře zdaněné srážkovou daní se nezapočítávají, stejně jako příjmy osvobozené od daně
z prodeje akcií [§ 4 odst. 1 písm. w) ZDP] a nepeněžitý dar zaměstnavatele [§ 6 odst. 9 písm. g) ZDP].
Zbývá nezdaněný úrok z půjčky 5 000 Kč, který je příjmem z kapitálového majetku [§ 8 odst. 1
písm. g) ZDP], tento ovšem nepřesáhl speciální roční limit zaměstnanců 6 000 Kč.
RŮZNÉ PŘÍJMY BEZ NUTNOSTI PŘIZNÁNÍ
Student vysoké školy obdržel v roce 2011 prospěchové stipendium 6 000 Kč z prostředků
vysoké školy, od banky si vzal spotřebitelskou půjčku 50 000 Kč na horolezeckou výbavu, z brigád utržil dalších 50 000 Kč, které byly zdaněny srážkovou daní 15 %, protože šlo vždy o příjmy do 5 000 Kč měsíčně od jednoho zaměstnavatele, u něhož student nepodepsal prohlášení k dani. Z příležitostné nezávislé, výdělečné činnosti (např. za hraní na kytaru a zpěv na veřejném prostranství) utržil 18 000 Kč. Protože bydlí v nájmu ve velkém bytě, pronajímá jej zčásti jinému studentovi za 12 000 Kč ročně.
Musí student podat daňové přiznání?
Student nemusí podat přiznání za rok 2011, protože stipendium je od daně osvobozeno, půjčka
není předmětem daně z příjmů, výdělky z brigád byly zdaněny „konečnou“ tzv. srážkovou daní, příjem z příležitostných činností (hraní a zpěv) je do ročního úhrnu 20 000 Kč osvobozen od daně (§ 10 odst. 3 písm. a) ZDP) a zbývající jediné zdanitelné příjmy (nikoli „zisk“!) z podnájmu nepřesáhly 15 000 Kč.
POZOR NA ZAPOMENUTÉ PROHLÁŠENÍ K DANI
Zaměstnanec, který je poživatelem starobního důchodu, měl v roce 2011 výlučně příjem z příležitostného zaměstnání od jednoho zaměstnavatele, a to v kalendářních měsících listopad na prosinec (měsíčně ve výši
20 000 Kč hrubého), ovšem u tohoto zaměstnavatele zapomněl podepsat prohlášení k dani.
Má zaměstnanec po uplynutí roku 2011 povinnost podat přiznání k dani?
Zaměstnanec měl sice v roce 2011 příjem zdaněný zálohou na daň pouze od jednoho zaměstnavatele, ale neměl u něj podepsáno prohlášení k dani, proto má podle § 38g odst. 2 ZDP po uplynutí roku 2011 povinnost podat přiznání k dani. Jestliže ale u tohoto zaměstnavatele do 15. 2. 2012 požádá o roční zúčtování záloh za rok 2011 a dodatečně u něj podepíše prohlášení k dani na měsíce listopad a prosinec, povinnosti podat přiznání k dani se zprostí. Starobnímu důchodci z vypočtené daně za rok 2011 zaměstnavatel celou roční slevu na poplatníka ve výši 23 640 Kč a vzniklý přeplatek na dani mu vrátí ve stanovené lhůtě.
PŘÍJMY ZE ZAMĚSTNÁNÍ NA SLOVENSKU
FO je český rezident, který měl v roce 2011 příjmy jen ze zaměstnání vykonávaného na Slovensku pro tamního podnikatele. Podle smlouvy uzavřené mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o zamezení dvojího zdanění v oboru daní z příjmu a z majetku (Sdělení č. 100/2003 Sb. m.s.) je pro vyloučení dvojího zdanění v Česku u příjmů českého rezidenta stanovena metoda tzv. prostého zápočtu
slovenské daně na českou daň.
Budou příjmy FO ze zaměstnání vyňaty ze zdanění v ČR?
Příjmy v ČR nejsou vyňaty ze zdanění podle mezinárodní daňové smlouvy, ovšem za podmínek § 38f odst. 4 ZDP se přesto vyjímají ze zdanění v ČR.
Podmínkami jsou:
- jedná se o příjmy ze závislé činnosti vykonávané ve státě, s nímž Česká republika uzavřela smlouvu o zamezení dvojího zdanění (tzv. smluvní stát),
- příjem plyne od zaměstnavatele, který je daňovým rezidentem státu, kde je taková činnost vykonávána, nebo příjmy jdou k tíži stálé provozovny umístěné ve státě, s nímž Česká republika uzavřela smlouvu o zamezení dvojího zdanění,
- příjmy byly ve státě zdroje zdaněny. Protože v daném případě byly všechny podmínky naplněny, jsou příjmy FO ze zaměstnání na Slovensku vyňaty ze zdanění v ČR. Jelikož dotyčný poplatník nemá jiné zdanitelné příjmy (vyjma příjmů osvobozených a zdaněných srážkovou daní podle § 36 ZDP), nemusí v Česku podávat daňové přiznání. Problémem by nebyl ani případný další příjem ze závislé činnosti v jiném smluvním státě, například ze zaměstnání v Rakousku. Za obdobných podmínek by i tento příjem totiž byl vyňat ze zdanění v Česku. Jestliže by FO měla vedle příjmů ze zaměstnání v zahraničí také například ještě příjem ze zaměstnání v Česku – byť pouze u jednoho zaměstnavatele a s podepsaný prohlášením k dani – tak by nesplnil podmínku, že má pouze (!) příjmy ze zaměstnání v zahraničí vyňaté ze zdanění v ČR, a musel by zde podat DAP.
(Víc na toto téma najdete v měsíčníku PaM 2/2012)
|
|
|
Přinášíme přehled právních předpisů, které vyšly ve Sbírce zákonů od částky 104/2011 do částky 150/2011, ve výběru pro podnikatelskou sféru.
PODNIKÁNÍ
NOVELA OBCHODNÍHO ZÁKONÍKU
Zákon č. 351/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony.
Částka 123/2011 Sb. Účinnost 1. 1. 2012
Změny dalších souvisejících zákonů se týkají:
- zákona č. 455/1991 Sb., živnostenský zákon, ve znění pozdějších předpisů,
- zákona č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí, ve znění pozdějších předpisů.
NOVELA ZÁKONA O PŘEMĚNÁCH OBCHODNÍCH SPOLEČNOSTÍ A DRUŽSTEV
Zákon č. 355/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 125/2008 Sb., o přeměnách obchodních společností a družstev, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
Částka 124/2011 Sb. Účinnost 1. 1. 2012
Změny souvisejících zákonů se týkají:
- zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád,
- zákon č. 455/1991 Sb., živnostenský zákon,
- zákon č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník,
- zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví,
- zákon č. 586/1992 Sb., o dani z příjmů,
- zákon č. 190/2004 Sb., o dluhopisech,
- zákon č. 657/2004 Sb., o evropské společnosti
(uvedené zákony ve znění pozdějších předpisů).
NOVELA ZÁKONA O LOTERIÍCH
Zákon č. 300/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
Částka 106/2011 Sb. Účinnost 1. 1. 2012
Nové stanovený účel zákona o loteriích:
- Vymezit rámec pro zákonem povolené podnikání v oblasti loterií a jiných podobných her a pro jejich provozování.
- Přispět k ochraně osob, které se účastní loterií a jiných podobných her, a k omezení společenských rizik této účasti.
- Zajistit, aby provozovatelé loterií a jiných podobných her odváděli stanovený objem peněžních prostředků na veřejně prospěšné účely.
Změny souvisejících zákonů se týkají:
- zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů,
- zákona č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů.
NOVELA ZÁKONŮ O TELEVIZNÍM A ROZHLASOVÉM VYSÍLÁNÍ
Zákon č. 302/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 483/1991 Sb., o České televizi, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
Částka 106/2011 Sb. Účinnost 14. 10. 2011
Změny dalších zákonů se týkají:
- zákona č. 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání,
- zákona č. 348/2005 Sb., o rozhlasových a televizních poplatcích,
- zákona č. 132/2010 Sb., o audiovizuálních službách na vyžádání
(uvedené zákony ve znění pozdějších předpisů).
NOVELA ZÁKONA O REJSTŘÍKU TRESTŮ
Zákon č. 357/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 269/1994 Sb., o Rejstříku trestů, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
Částka 126/2011 Sb. Účinnost 1. 1. 2012
Změny dalších zákonů se týkají zejména:
- zákona č. 6/1993 Sb., o České národní bance,
- zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích,
- zákona č. 40/2009 Sb., trestní zákoník
(uvedené zákony ve znění pozdějších předpisů).
NOVELIZACE VYHLÁŠKY - PODNIKÁNÍ V ENERGETICKÝCH ODVĚTVÍCH
Vyhláška č. 392/2011 Sb., kterou se mění vyhláška č. 426/2005 Sb., o podrobnostech udělování licencí pro podnikání v energetických odvětvích, ve znění pozdějších předpisů
Částka 136/2011 Sb. Účinnost 27. 12. 2011
Změny se týkají zejména:
- Vzorů žádosti o udělení licence pro podnikání v energetických odvětvích.
- Prokazování technických předpokladů energetických zařízení.
VYHLÁŠKA - PRŮMYSLOVÁ BEZPEČNOST
Vyhláška č. 405/2011 Sb., o průmyslové bezpečnosti
Částka 142/2011 Sb. Účinnost 1. 1. 2012
Zrušuje odpovídající vyhlášku č. 526/2005 Sb., ve znění vyhlášky č. 11/2008 Sb.
Podstata úpravy: K provedení zákona č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných skutečností a o bezpečnostní způsobilosti, ve znění pozdějších předpisů
Stanoví zejména:
- Vzory v oblasti průmyslové bezpečnosti.
- Zdůvodnění, způsob a formu podání žádosti podnikatele o vydání osvědčení.
- Písemnosti k ověření splnění podmínek pro vydání osvědčení podnikatele.
VYHLÁŠKA - NÁVRH NA ZÁPIS DO OBCHODNÍHO REJSTŘÍKU
Vyhláška č. 414/2011 Sb., o náležitostech formulářů na podávání návrhu na zápis do obchodního rejstříku
Částka 145/2011 Sb. Účinnost 1. 1. 2012
Zrušuje odpovídající vyhlášku č. 250/2005 Sb., ve znění vyhlášky č. 392/2008 Sb.
Podstata úpravy: K provedení § 32 odst. 4 zákona č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, ve znění zákona č. 370/2000 Sb., č. 216/2005 Sb. a č. 351/2011 Sb.
VYHLÁŠKY - OSVĚDČENÍ PŘI PŘESHRANIČNÍ PŘEMĚNĚ
Vyhláška č. 145/2011 Sb., o písemnostech, které je osoba zúčastněná na přeshraniční přeměně povinna předložit notáři k vydání osvědčení pro zápis do obchodního rejstříku
Vyhláška č. 416/2011 Sb., o písemnostech, které je česká osoba zúčastněná na přeshraniční přeměně povinna předložit notáři k vydání osvědčení pro přeshraniční přeměnu
Částka 145/2011 Sb. Účinnost 1. 1. 2012
Zrušuje odpovídající vyhlášky č. 206/2008 Sb. a č. 207/2008 Sb.
Podstata úpravy: K provedení zákona č. 125/2008 Sb., o přeměnách obchodních společností a družstev, ve znění zákona č. 355/2011 Sb.
FINANCE
NOVELA ZÁKONA O STAVEBNÍM SPOŘENÍ
Zákon č. 353/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 96/1993 Sb., o stavebním spoření a státní podpoře stavebního spoření, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů
Částka 123/2011 Sb. Účinnost 1. 1. 2012
ZÁKON O DŮCHODOVÉM SPOŘENÍ
Zákon č. 426/2011 Sb., o důchodovém spoření
Částka 149/2011 Sb. Účinnost 1. 1. 2013
Zakotvuje zejména: Práva a povinnosti z důchodového pojištění, nároky z důchodového pojištění, pojištění důchodu u pojišťovny a výkon dohledu.
ZÁKON O DOPLŇKOVÉM PENZIJNÍM SPOŘENÍ
Zákon č. 427/2011 Sb., o doplňkovém penzijním spoření
Částka 149/2011 Sb. Účinnost 1. 1. 2013
Zakotvuje zejména: Práva a povinnosti z doplňkového penzijního spoření, nároky z něho, poskytování státního příspěvku, činnost penzijní společnosti, výkon dohledu a státního dozoru.
DANĚ
NOVELA ZÁKONA O DANI Z PŘIDANÉ HODNOTY
Zákon č. 370/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
Částka 129/2011 Sb. Účinnost 1. 1. 2012
Změny souvisejících zákonů se týkají zejména:
- zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů,
- zákona č. 531/1990 Sb., o územních finančních orgánech, ve znění pozdějších předpisů.
NOVELIZACE VYHLÁŠKY - SEZNAM KATASTRÁLNÍCH ÚZEMÍ A CENY POZEMKŮ
Vyhláška č. 358/2011 Sb., kterou se mění vyhláška č. 412/2008 Sb., o stanovení seznamu katastrálních území s přiřazenými průměrnými základními cenami zemědělských pozemků, ve znění pozdějších předpisů
Částka 126/2011 Sb. Účinnost 1. 1. 2012
Podstata úpravy: K provedení § 17 zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitostí, ve znění zákona č. 315/1993 Sb. a č. 483/2001 Sb.
ÚČETNICTVÍ
NOVELIZACE VYHLÁŠKY - ÚČETNICTVÍ PODNIKATELŮ
Vyhláška č. 413/2011 Sb., kterou se mění vyhláška č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v soustavě podvojného účetnictví, ve znění pozdějších předpisů
Částka 145/2011 Sb. Účinnost 1. 1. 2012
NEMOVITOSTI
NOVELA ZÁKONA O ZÁPISECH NEMOVITOSTÍ
Zákon č. 349/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 265/1992 Sb., o zápisech vlastnických a jiných věcných práv k nemovitostem, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů
Částka 122/2011 Sb. Účinnost 19. 11. 2011
Změny se týkají zejména:
- Okamžiku zahájení řízení o povolení vkladu do katastru nemovitostí.
- Rozhodnutí o zamítnutí vkladu.
- Přerušení řízení o povolení vkladu.
- Poznámky spornosti při podání určovací žaloby.
VYHLÁŠKA - NÁVRH NA VKLAD DO KATASTRU NEMOVITOSTÍ
Vyhláška č. 401/2011 Sb., o stanovení vzoru formuláře návrhu na zahájení řízení o povolení vkladu do katastru nemovitostí
Částka 139/2011 Sb. Účinnost 1. 12. 2011
Podstata úpravy: K provedení § 17 odst. 2 zákona č. 265/1992 Sb., o zápisech vlastnických a jiných věcných práv k nemovitostem, ve znění zákona č. 349/2011 Sb.
VYHLÁŠKA - REGISTR ADRES A NEMOVITOSTÍ
Vyhláška č. 359/2011 Sb., o základním registru územní identifikace, adres a nemovitostí
Částka 126/2011 Sb. Účinnost 1. 1. 2012
Podstata úpravy: K provedení § 69 odst. 1 písm. a) až g) zákona č. 111/2009 Sb., o základních registrech, ve znění zákona č. 100/2010 Sb.
CENY
NOVELIZACE VYHLÁŠKY - OCEŇOVÁNÍ MAJETKU
Vyhláška č. 387/2011 Sb., kterou se mění vyhláška č. 3/2008 Sb., o provedení některých ustanovení zákona č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku, ve znění pozdějších předpisů (oceňovací vyhláška), ve znění pozdějších předpisů
Částka 135/2011 Sb. Účinnost 1. 1. 2012
SDĚLENÍ - SEZNAM ZBOŽÍ S REGULOVANÝMI CENAMI
Sdělení Ministerstva financí č. 397/2011 Sb., o vydání výměru MF č. 01/2012, kterým se vydává seznam zboží s regulovanými cenami
Částka 138/2011 Sb. Účinnost výměru 1. 1. 2012
Podstata úpravy: K provedení § 10 zákona č. 526/1990 Sb., o cenách, ve znění pozdějších předpisů. Výměr je publikován v Cenovém věstníku částka 13/2011.
PRÁCE A MZDY
NOVELA ZÁKONÍKU PRÁCE
Zákon č. 365/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
Částka 128/2011 Sb. Účinnost 1. 1. 2012
Změny souvisejících zákonů se týkají zejména:
- zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení,
- zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na\ sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti,
- zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění,
- zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění,
- zákona č. 118/2000 Sb., o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele,
- zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti,
- zákona č. 251/2005 Sb., o inspekci práce,
- zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění
(uvedené zákony ve znění pozdějších předpisů).
NOVELA ZÁKONA O ZAMĚSTNANOSTI
Zákon č. 367/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
Částka 128/2011 Sb. Účinnost 1. 1. 2012
Změny souvisejících zákonů se týkají zejména:
- zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení,
- zákona č. 118/2000 Sb., o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele,
- zákona č. 251/2005 Sb., o inspekci práce,
- zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách,
- zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce
(uvedené zákony ve znění pozdějších předpisů)
NOVELIZACE VYHLÁŠKY - ZAMĚSTNANOST
Vyhláška č. 390/2011 Sb., kterou se mění vyhláška č. 518/2004 Sb., kterou se provádí zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů
Částka 136/2011 Sb. Účinnost 1. 1. 2012
CESTOVNÍ NÁHRADY
VYHLÁŠKA - ZAHRANIČNÍ STRAVNÉ
Vyhláška č. 379/2011 Sb., o stanovení výše základních sazeb zahraničního stravného pro rok 2012
Částka 133/2011 Sb. Účinnost 1. 1. 2012
Zrušuje odpovídající vyhlášku č. 350/2010 Sb.
Podstata úpravy: K provedení § 189 odst. 4 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce.
VYHLÁŠKA - NÁHRADY ZA POUŽÍVANÍ VOZIDEL A STRAVNÉ
Vyhláška č. 429/2011 Sb., o změně sazby základní náhrady za používání silničních motorových vozidel a stravného a o stanovení průměrné ceny pohonných hmot pro účely poskytování cestovních náhrad
Částka 150/2011 Sb. Účinnost 1. 1. 2012
Zrušuje odpovídající vyhlášku č. 377/2010 Sb.
Podstata úpravy: K provedení § 189 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, stanoví:
- Sazbu základní náhrady za 1 km jízdy (§ 157 odst. 4 zákoníku práce)
- jednostopých vozidel a tříkolek 1,00 Kč,
- osobních silničních motorových vozidel 3,70 Kč.
- Stravné (§ 163 odst. 1), trvá-li pracovní cesta
- 5 až 12 hodin 64 Kč,
- déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin 96 Kč,
- déle než 18 hodin 151 Kč.
- Stravné (§ 176 odst. 1), trvá-li pracovní cesta
- 5 až 12 hodin 64 až 76 Kč,
- déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin 96 až 116 Kč,
- déle než 18 hodin 151 až 181 Kč.
- Průměrnou cenu pohonných hmot za 1 litr (§ 158 odst. 3)
- 34,90 Kč u benzinu 95 oktanů,
- 36,80 Kč u benzinu 98 oktanů,
- 34,70 Kč u motorové nafty.
SOCIÁLNÍ ZABEZPEČENÍ
NOVELA ZÁKONŮ V SOUVISLOSTI S ÚSPORNÝMI OPATŘENÍMI
Zákon č. 364/2011 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s úspornými opatřeními v působnosti Ministerstva práce a sociálních věcí
Částka 128/2011 Sb. Účinnost 1. 1. 2012
Změny se týkají zejména:
- zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění,
- zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti,
- zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce,
- zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti,
- zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení,
- zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění
(uvedené zákony ve znění pozdějších předpisů).
SDĚLENÍ - VYMĚŘOVACÍ ZÁKLAD NEMOCENSKÉHO POJIŠTĚNÍ
Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí č. 310/2011 Sb., kterým se vyhlašuje pro účely nemocenského pojištění výše redukčních hranic pro úpravu denního vyměřovacího základu platných v roce 2012
Částka 108/2011 Sb. Účinnost 21. 10. 2011
Podstata úpravy: K provedení § 22 odst. 3 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, se vyhlašuje:
- první redukční hranice – 838 Kč,
- druhá redukční hranice – 1 257 Kč,
- třetí redukční hranice – 2 514 Kč.
NAŘÍZENÍ VLÁDY - ÚČAST ZAMĚSTNANCŮ NA NEMOCENSKÉM POJIŠTĚNÍ
Nařízení vlády č. 410/2011 Sb., o zvýšení částky rozhodné pro účast zaměstnanců na nemocenském pojištění
Částka 144/2011 Sb. Účinnost 21. 12. 2011
Podstata úpravy: K provedení § 6 odst. 5 zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, stanoví uvedenou částku od 1. 1. 2012 na 2 500 Kč.
SDĚLENÍ - PRŮMĚRNÁ MZDA V NÁRODNÍM HOSPODÁŘSTVÍ
Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí č. 435/2011 Sb., o vyhlášení průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí 2011 pro účely zákona o zaměstnanosti
Částka 150/2011 Sb. Účinnost 28. 12. 2011
Podstata úpravy: K provedení § 57 odst. 2, § 77 odst. 2, § 82 odst. 1, § 113 odst. 7 a § 122 odst. 5 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, se sděluje, že předmětná průměrná mzda činí 23 726 Kč.
PÉČE O ZDRAVÍ
NOVELY ZÁKONA O VEŘEJNÉM ZDRAVOTNÍM POJIŠTĚNÍ
Zákon č. 298/2013 Sb., kterým se mění zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
Částka 105/2011 Sb. Účinnost 1. 12. 2011
Změny souvisejících zákonů se týkají:
- zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění,
- zákona č. 551/1991 Sb., o Všeobecné zdravotní pojišťovně ČR,
- zákona č. 280/1992 Sb., o resortních, oborových, podnikových a dalších zdravotních pojišťovnách,
- zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví
(uvedené zákony ve znění pozdějších předpisů).
Zákon č. 369/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
Částka 129/2011 Sb. Účinnost 1. 4. 2012
Změny dalších zákonů se týkají:
- zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění,
- zákona č. 551/1991 Sb., o Všeobecné zdravotní pojišťovně ČR,
- zákona č. 180/1992 Sb., o resortních, oborových, podnikových a dalších zdravotních pojišťovnách
(uvedené zákony ve znění pozdějších předpisů). <{r>
VYHLÁŠKA - VEŘEJNÉ ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ
Vyhláška č. 376/2011 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o veřejném zdravotním pojištění
Částka 132/2011 Sb. Účinnost 7. 12. 2011
Podstata úpravy: K provedení § 39a odst. 2, § 39b odst. 14, § 39c odst. 11, § 39d odst. 6 a 7 a § 39f odst. 7 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění zákona č. 261/2007 Sb. a č. 298/2011 Sb.
SOUDNICTVÍ
NOVELA ZÁKONA O SOUDNICTVÍ VE VĚCECH MLÁDEŽE
Zákon č. 301/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 218/2003 Sb., o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy a o soudnictví ve věcech mládeže a o změně některých zákonů (zákon o soudnictví ve věcech mládeže), ve znění pozdějších předpisů
Částka 106/2011 Sb. Účinnost 1. 11. 2011
NOVELA SOUDNÍHO ŘÁDU SPRÁVNÍHO
Zákon č. 303/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 150/2002 Sb., soudní řád správní, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
Částka 106/2011 Sb. Účinnost 1. 1. 2012.
Změny dalších zákonů se týkají:
- zákona č. 549/1991 Sb., o soudních poplatcích,
- zákona č. 349/1999 Sb., o Veřejném ochránci práv,
- zákona č. 325/1999 Sb., o azylu,
- zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území ČR,
- zákona č. 283/1993 Sb., o státním zastupitelství
(uvedené zákony ve znění pozdějších předpisů).
NOVELA TRESTNÍHO ZÁKONÍKU A TRESTNÍHO ŘÁDU
Zákon č. 330/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), ve znění pozdějších předpisů
Částka 115/2011 Sb. Účinnost 1. 12. 2011
ZÁKON O TRESTNÍ ODPOVĚDNOSTI PRÁVNICKÝCH OSOB
Zákon č. 418/2011 Sb., o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim
Částka 146/2011 Sb. Účinnost 1. 1. 2012
Zakotvuje zejména:
- Podmínky trestní odpovědnosti právnických osob.
- Tresty a ochranná opatření, které jim lze za spáchání stanovených trestných činů uložit.
- Postup v řízení proti právnickým osobám.
PRÁVNÍ POMOC
NOVELIZACE VYHLÁŠKY - ADVOKÁTNÍ TARIF
Vyhláška č. 430/2011 Sb., kterou se mění vyhláška č. 399/2010 Sb., kterou se mění vyhláška č. 177/1996 Sb., o odměnách advokátů a náhradách advokátů za poskytování právních služeb (advokátní tarif), ve znění pozdějších předpisů
Částka 150/2011 Sb. Účinnost 28. 12. 2011
Podstata úpravy: K provedení § 22 odst. 3 zákona č. 85/1996 Sb., o advokacii, ve znění zákona č. 79/2006 Sb.
ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
NOVELIZACE NAŘÍZENÍ VLÁDY
Nařízení vlády č. 104/2011 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 615/2006 Sb., o stanovení emisních limitů a dalších podmínek provozování ostatních stacionárních zdrojů znečišťování ovzduší, ve znění nařízení vlády č. 475/2009 Sb.
Částka 104/2011 Sb. Účinnost 1. 11. 2011
Podstata úpravy: K provedení zákona č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší, ve znění pozdějších předpisů.
NAŘÍZENÍ VLÁDY - HODNOCENÍ RIZIK EKOLOGICKÉ ÚJMY
Nařízení vlády č. 295/2011 Sb., o způsobu hodnocení rizik ekologické újmy a bližších podmínkách finančního zajištění
Částka 104/2011 Sb. Účinnost 1. 1. 2012
Podstata úpravy: K provedení zákona č. 167/2008 Sb., o předcházení ekologické újmě a o její nápravě, ve znění pozdějších předpisů.
Stanoví zejména:
- Způsob hodnocení rizik ekologické újmy.
- Kritéria posuzování dostatečného finančního zajištění k provedení preventivních a nápravných opatření.
- Bližší podmínky provádění a způsobu tohoto finančního zajištění.
DOPRAVA
NOVELA ZÁKONA O SILNIČNÍM PROVOZU
Zákon č. 297/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 247/2000 Sb., o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel a o změnách některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů
Částka 105/2011 Sb. Účinnost 19. 1. 2013
NOVELIZACE VYHLÁŠKY - POZEMNÍ KOMUNIKACE
Vyhláška č. 317/2011 Sb., kterou se mění vyhláška č. 104/1997 Sb., kterou se provádí zákon o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů
Částka 111/2011 Sb. Účinnost 27. 10. 2011
NOVELIZACE NAŘÍZENÍ VLÁDY - POPLATKY A MÝTNÉ ZA UŽÍVÁNÍ URČENÝCH POZEMNÍCH KOMUNIKACÍ
Nařízení vlády č. 354/2011 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 484/2006 Sb., o výši časových poplatků a o výši sazeb mýtného za užívání určených pozemních komunikací, ve znění pozdějších předpisů
Částka 123/2011 Sb. Účinnost 1. 1. 2012
Stanoví zejména:
- Výši časového poplatku
- na kalendářní rok 1 500 Kč,
- na 1 měsíc 440 Kč,
- na 10 dnů 310 Kč.
- Sazby mýtného pro dálnice a rychlostní silnice – příloha č. 1.
NOVELIZACE VYHLÁŠKY - UŽÍVÁNÍ ZPOPLATNĚNÝCH POZEMNÍCH KOMUNIKACÍ
Vyhláška č. 356/2011 Sb., kterou se mění vyhláška č. 527/2006 Sb., o užívání zpoplatněných komunikací, ve znění pozdějších předpisů
Částka 125/2011 Sb. Účinnost 1. 12. 2011
Podstata úpravy: K provedení § 46 odst. 2 zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů.
|
|
|
8. února
Středa |
Zdravotní pojištění – OSVČ |
Odvod zálohy na zdravotní pojištění OSVČ za leden 2012 |
15. února Středa |
Daně z příjmů – zaměstnanec |
Podepsání prohlášení poplatníka ke snížení daňových záloh za rok 2011 a na rok 2012. |
Lhůta pro podání žádosti u posledního plátce daně v roce 2011 o provedení ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění na daň z příjmů ze závislé činnosti za rok 2011 |
„Invalidní daň“ |
Zaměstnavatel s více než 25 zaměstnanci oznámí úřadu práce plnění povinného podílu (4 %) zaměstnání osob se zdravotním postižením (OZP) za rok 2011, příp. i zaplatí náhradní odvod úřadu práce á 2,5 x průměrná mzda za 1. až 3. Q 2011, která činila 23 726 Kč. |
|
|
|
Název krajiny
|
Název měny
|
Měna
|
23.1.
|
24.1.
|
25.1.
|
26.1.
|
27.1.
|
30.1.
|
31.1.
|
1.2.
|
2.2.
|
3.2.
|
6.2.
|
Austrálie |
dolar
|
AUD
|
20,556
|
20,446
|
20,512
|
20,457
|
20,415
|
20,331
|
20,364
|
20,423
|
20,541
|
20,358
|
20,482
|
Brazílie |
real
|
BRL
|
11,112
|
11,089
|
11,136
|
11,041
|
10,995
|
11,024
|
11,001
|
10,981
|
11,072
|
11,039
|
11,085
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
12,962
|
12,998
|
12,972
|
12,889
|
12,861
|
12,919
|
12,877
|
12,858
|
12,858
|
12,812
|
12,769
|
Čína |
renminbi
|
CNY
|
3,075
|
3,086
|
3,094
|
3,028
|
3,023
|
3,044
|
3,03
|
3,027
|
3,047
|
3,022
|
3,034
|
Dánsko |
koruna
|
DKK
|
3,409
|
3,419
|
3,413
|
3,39
|
3,384
|
3,402
|
3,388
|
3,383
|
3,383
|
3,372
|
3,36
|
EMU |
euro
|
EUR
|
25,35
|
25,42
|
25,37
|
25,205
|
25,155
|
25,265
|
25,185
|
25,15
|
25,15
|
25,065
|
24,975
|
Filipíny |
peso
|
PHP
|
44,979
|
45,283
|
45,447
|
44,746
|
44,656
|
44,738
|
44,564
|
44,452
|
44,996
|
44,706
|
44,994
|
Hongkong |
dolar
|
HKD
|
2,509
|
2,519
|
2,525
|
2,472
|
2,468
|
2,484
|
2,464
|
2,462
|
2,476
|
2,456
|
2,47
|
Chorvatsko |
kuna
|
HRK
|
3,35
|
3,359
|
3,35
|
3,324
|
3,324
|
3,332
|
3,324
|
3,319
|
3,316
|
3,305
|
3,294
|
Indie |
rupie
|
INR
|
38,948
|
39,069
|
39,045
|
38,775
|
38,772
|
38,728
|
38,652
|
38,746
|
39,092
|
39,05
|
39,038
|
Indonesie |
rupie
|
IDR
|
2,177
|
2,171
|
2,204
|
2,139
|
2,133
|
2,144
|
2,126
|
2,125
|
2,148
|
2,123
|
2,132
|
Japonsko |
jen
|
JPY
|
25,319
|
25,189
|
25,116
|
24,721
|
24,863
|
25,131
|
25,021
|
25,079
|
25,226
|
24,982
|
24,981
|
Jihoafrická rep. |
rand
|
ZAR
|
2,461
|
2,447
|
2,436
|
2,452
|
2,466
|
2,452
|
2,456
|
2,468
|
2,489
|
2,499
|
2,511
|
Jižní Korea |
won
|
KRW
|
1,718
|
1,728
|
1,736
|
1,71
|
1,705
|
1,706
|
1,704
|
1,699
|
1,714
|
1,703
|
1,709
|
Kanada |
dolar
|
CAD
|
19,307
|
19,305
|
19,351
|
19,148
|
19,16
|
19,164
|
19,179
|
19,109
|
19,201
|
19,002
|
19,184
|
Litva |
litas
|
LTL
|
7,342
|
7,362
|
7,347
|
7,3
|
7,285
|
7,317
|
7,294
|
7,284
|
7,284
|
7,259
|
7,233
|
Lotyšsko |
lat
|
LVL
|
36,289
|
36,431
|
36,36
|
36,082
|
35,985
|
36,142
|
36,027
|
35,952
|
35,929
|
35,815
|
35,717
|
Maďarsko |
forint
|
HUF
|
8,395
|
8,407
|
8,501
|
8,559
|
8,565
|
8,537
|
8,567
|
8,594
|
8,588
|
8,589
|
8,518
|
Malajsie |
ringgit
|
MYR
|
6,267
|
6,29
|
6,369
|
6,306
|
6,291
|
6,303
|
6,284
|
6,276
|
6,361
|
6,325
|
6,36
|
Mexiko |
peso
|
MXN
|
1,486
|
1,478
|
1,489
|
1,484
|
1,48
|
1,483
|
1,479
|
1,474
|
1,488
|
1,484
|
1,506
|
MMF |
SDR
|
XDR
|
29,992
|
30,085
|
30,099
|
29,652
|
29,615
|
29,82
|
29,573
|
29,58
|
29,769
|
29,538
|
29,594
|
Norsko |
koruna
|
NOK
|
3,307
|
3,327
|
3,301
|
3,296
|
3,29
|
3,289
|
3,289
|
3,286
|
3,288
|
3,279
|
3,288
|
Nový Zéland |
dolar
|
NZD
|
15,834
|
15,79
|
15,792
|
15,748
|
15,778
|
15,751
|
15,817
|
15,878
|
15,992
|
15,837
|
15,886
|
Polsko |
zlotý
|
PLN
|
5,916
|
5,914
|
5,905
|
5,934
|
5,962
|
5,938
|
5,962
|
5,987
|
5,988
|
5,978
|
5,978
|
Rumunsko |
nové leu
|
RON
|
5,84
|
5,855
|
5,835
|
5,807
|
5,789
|
5,824
|
5,8
|
5,787
|
5,78
|
5,764
|
5,751
|
Rusko |
rubl
|
RUB
|
62,855
|
63,251
|
63,752
|
63,285
|
63,291
|
63,329
|
63,532
|
63,206
|
63,384
|
62,958
|
63,365
|
Singapur |
dolar
|
SGD
|
15,382
|
15,379
|
15,424
|
15,269
|
15,264
|
15,292
|
15,274
|
15,249
|
15,385
|
15,278
|
15,32
|
Švédsko |
koruna
|
SEK
|
2,888
|
2,89
|
2,867
|
2,84
|
2,827
|
2,839
|
2,831
|
2,829
|
2,84
|
2,833
|
2,837
|
Švýcarsko |
frank
|
CHF
|
21,018
|
21,07
|
21,01
|
20,879
|
20,827
|
20,973
|
20,904
|
20,879
|
20,878
|
20,804
|
20,699
|
Thajsko |
baht
|
THB
|
62,048
|
62,111
|
62,035
|
61,321
|
61,509
|
61,78
|
61,789
|
61,69
|
62,083
|
61,694
|
61,834
|
Turecko |
nová lira
|
TRY
|
10,691
|
10,699
|
10,711
|
10,708
|
10,77
|
10,763
|
10,797
|
10,828
|
10,882
|
10,845
|
10,845
|
USA |
dolar
|
USD
|
19,474
|
19,546
|
19,597
|
19,178
|
19,142
|
19,271
|
19,111
|
19,09
|
19,202
|
19,045
|
19,152
|
Velká Británie |
libra
|
GBP
|
30,316
|
30,457
|
30,489
|
30,083
|
30,058
|
30,226
|
30,155
|
30,258
|
30,383
|
30,116
|
30,161
|
Izrael |
šekel
|
ILS
|
5,166
|
5,166
|
5,173
|
5,103
|
5,097
|
5,116
|
5,122
|
5,115
|
5,147
|
5,137
|
5,143
|
|
|
|
NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE |
Poradce, měsíčník nejenom pro podnikatele, č.6-7/2012
- Zákoník práce s komentářem
Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 2/2012
- Mezinárodní účetní standardy
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č.2/2012
- Zákon o daních z příjmů
- Novela zákona o účetnictví
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 2/2012
- Dávky v nezaměstnanosti od 1. 1. 2012
- Zákon o důchodovém spoření
Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 2/2012
- Územní rozpočty v roce 2012
- Ztížené pracovní prostředí
PŘIPRAVUJEME
Poradce č. 8/2012 (II/2012)
- Novela Zákona o účetnictví
- Novela Zákona o DPH
Daně, účetnictví – vzory a případy – (DÚVaP) č. 3/2012 (II/2012)
- Optimalizace daně FO
- Novela zákona o DPH
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) č. 3/2012 (II/2012)
- Výdělečná činnost důchodců
- Fúze obchodních společností po novele
Práce, mzdy a odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) č. 3/2012 (II/2012)
- Novela zákona o zaměstnanosti od 1. ledna 2012
- Změny u tuzemského stravného od roku 2012
Poradce veřejné správy – (PVS) č. 3/2012 (II/2012)
- Zápočtový list po novele
- Příplatky k platu - změny
- Zdravotní pojištění – zákony v roce 2012
|
|
|
CESTOVNÍ NÁHRADY
U stravného, které zaměstnanci přísluší při tuzemské pracovní cestě a tuzemské části zahraniční pracovní cesty, by podle návrhu novely ZP mělo od roku 2012 dojít k zásadní změně v přístupu jak u zaměstnanců ve státní a příspěvkové sféře, tak i u zaměstnanců v podnikatelské sféře. Vše o změnách v cestovních náhradách se dočtete z našich publikací, které nabízíme se slevou.
- Poskytování cestovních náhrad – různé pohledy - příspěvek ...
měsíčník PaM (A4, 80 str.)
- Cestovní náhrady – připravované změny od roku 2012 – příspěvek ...
měsíčník PaM (A4, 80 str.)
- Úplné znění zákonů od 1. 1. 2012 ...
Zákony I/2012 (A5, 624 str.)
BALÍČEK CESTOVNÍ NÁHRADY se slevou 50 % obsahuje: PaM + Zákony I/2012
cena: 265 Kč
Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů.
Balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627, faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz
RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY NA VŠECH UVEDENÝCH TELEFONNÍCH ČÍSLECH OBJEDNÁVKY VYSTAVUJEME DO 48 HODIN
Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.
E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
- Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
- Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!
|
|
|
Adresa: |
|
E-mail: |
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
|
|
objednavky@exicon.eu
|
|
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
|
|
|
|
|
|
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 51548/L. |
|
|
V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.
|
Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011 |