Em@ilové noviny

 

č. 3/2014

30.1.2014

 

 
 
 Téma novin 
 Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají 
 P6 aktual 
 Praktická komunikace 
 Chybovat znamená platit 
 Ekonomika 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Horká témata 
 Kontakty 

Služby, které najdete jen u nás:
  • aktuální a rychlé informace
    (změny zákonů a předpisů) z oblastí daní, účetnictví, mezd, odvodů;
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákaznickém oddělení;
  • možnost rychlého objednání
    publikací (telefonicky, faxem, e-mailem, poštou);
  • rychlá dodávka (do 48 hodin)
    s minimálními reklamacemi;
  • uvádění nových produktů
    prostřednictvím mailingů a telemarketingu;
  • přibližování se k zákazníkovi
    prostřednictvím bezplatných odpovědí na otázky a e - mailových novin
 

Vážení čtenáři!

Pomalu se blíží podávání daňových přiznání! Abychom Vám ulehčili tuto povinnost, přicházíme s tématem – Přiznání FO za rok 2013 a Zaměstnanecké příjmy z podnikání a daňové přiznání za r. 2013. Jak postupovat při daňové ztrátě, jak sestavit přiznání, které příjmy musí poplatníci zahrnout do daňového přiznání, jak opravit chybně přiznanou daň? To jsou jen některé z otázek, na které najdete kvalifikované odpovědi. Problematiku daňového přiznání PO i FO naleznete i v dalších periodikách našeho vydavatelství.

Slýcháme, že chybami se člověk učí, že za chyby se platí a pouze hloupý člověk dělá stejné chyby. V rubrice Praktická komunikace si přečtete v příspěvku Vedoucí pracovník a jeho časté chyby, jakých nejčastějších a nejzávažnějších chyb by se měl schopný vedoucí pracovník především ve svém vlastním zájmu vyvarovat!

V rubrice Chybovat znamená platit si připomeneme odvodové povinnosti, rubrika Nejvíce čtená témata a publikace přináší seznam vybraných témat našich publikací a rubrika Připravujeme výběr chystaných novinek.

Tento měsíc jsme připravili balíčky: Obchodní korporace, Daňová přiznání za rok 2013 (I.), Změny v oblasti daní v roce 2014

Katarína Galbavá
odpovědná redaktorka
poradce@poradce.cz


V tomto čísle najdete:
 
 
TÉMA NOVIN

 
PŘIZNÁNÍ K DANI Z PŘÍJMŮ FYZICKÝCH OSOB ZA ZDAŇOVACÍ OBDOBÍ ROKU 2013

1. Zásadní změny zákonů
1.1.) Přehled změn týkajících se zákona o daních z příjmu
1.2.) Rozhodnutí o prominutí úhrady daní z příjmů a příslušenství daní z příjmů z důvodu mimořádné události
1.3.) Přehled změn v daňovém řádu
1.4.) Minimální mzda


2) Podrobněji k důchodové reformě
2.1.) Jak funguje důchodový systém
2.2.) Kdo je účastníkem důchodového spoření
2.3.) Kdy vzniká účast na důchodovém spoření
2.4.) Kdy zaniká účast na důchodovém spoření
2.5.) Povinnosti účastníka důchodového spoření


3. Povinnost podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob


4. Přiznání k dani z příjmů fyzických osob
4.1) Lhůta pro podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob
4.1.1) Pokuta za pozdní podání daňového tvrzení § 250 DŘ
4.1.2) Zastupování při podání daňového přiznání
4.2.) Tiskopis přiznání k dani z příjmů fyzických osob
4.3.) Způsob podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob za zdaňovací období 2013
4.4.) Komunikace s územními finančními orgány datovou schránkou
4.5.) Způsob placení daní
4.6.) Pozor na den platby daní finančnímu úřadu
4.7.) Zálohy a daň z příjmů fyzických osob


5. Nezdanitelné části základu daně podle § 15 zákona o daních z příjmů
5.1.) Dary
5.2.) Úroky z úvěrů ze stavebního spoření
5.3.) Penzijní připojištění
5.4.) Životní pojištění
5.5.) Členské příspěvky
5.6.) Úhrady za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání


6. Slevy na dani podle § 35, 35ba, 35c zákona o daních z příjmů
6.1.) Sleva na dani podle § 35 zákona o daních z příjmů
6.2.) Sleva na dani podle § 35ba zákona o daních z příjmů
6.3.) Daňové zvýhodnění § 35c odst. 1 zákona o daních z příjmů
6.4.) Daňový bonus § 35c odst. 4 zákona o daních z příjmů


7. Přiznání k dani z příjmů fyzických osob - příklady
7.1.) Daň z příjmů ze závislé činnosti a z funkčních požitků § 6 ZDP
7.2.) Daň z příjmů podle § 6, § 8, § 9 ZDP
7.3.) Daň z příjmů podle § 7 ZDP z příjmů ze zdrojů v ČR a zahraničí
7.4.) Daň z příjmů podle § 6, §7 ZDP – uplatnění prominutí úhrady daně


1. Zásadní změny zákonů

1.1 Přehled změn týkajících se zákona o daních z příjmu

V této kapitole jsou souhrnně uvedeny zásadní změny zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP“) týkající se zdaňování příjmů fyzických osob platné pro zdaňovací období 2013.

  • Zákon č. 44/2013 Sb., - transplantační zákon
    V § 4 odst. 1 písmeno písm. j)
    - Od daně se osvobozuje příjem ve formě náhrady účelně, hospodárně a prokazatelně vynaložených výdajů spojených s darováním a odběrem krve a jejích složek, tkání, buněk nebo orgánů, pokud se tato náhrada poskytuje podle jiných právních předpisů (účinnost tohoto ustanovení od 1. 4. 2013).
    V § 15 odst. 1 - V úhrnu lze odečíst nejvýše 15 % ze základu daně. Jako bezúplatné plnění na zdravotnické účely se hodnota jednoho odběru krve bezpříspěvkového dárce oceňuje částkou 2000 Kč a hodnota odběru orgánu od žijícího dárce se oceňuje částkou 20 000 Kč. Toto ustanovení § 15 odst. 1 ZDP, ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona se poprvé použije pro zdaňovací období kalendářního roku 2013.

  • Zákon č. 399/2012 Sb. – úprava pojmosloví
    V § 23 odst. 3 písm. a) bod 5
    - Výsledek hospodaření nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji podle odstavce se zvyšuje o částky pojistného na důchodové spoření, pojistného na sociální zabezpečení a pojistného na veřejné zdravotní pojištění, které je podle zvláštních právních předpisů povinen platit zaměstnanec a byly zaměstnavatelem, který vede účetnictví, sraženy, avšak neodvedeny do konce měsíce následujícího po uplynutí zdaňovacího období nebo jeho části. Pokud je daňový subjekt povinen podat podle tohoto zákona nebo zvláštního zákona28b) daňové přiznání v průběhu zdaňovacího období, jsou částky pojistného na důchodové spoření, pojistného na sociální zabezpečení a pojistného na veřejné zdravotní pojištění částkami, o které se zvýší výsledek hospodaření, nebudou-li odvedeny do termínu pro podání daňového přiznání.
    V § 23 odst. 3 písm. b) bod 2 - Výsledek hospodaření nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji podle odstavce se snižuje o částky pojistného na důchodové spoření, pojistného na sociální zabezpečení a pojistného na veřejné zdravotní pojištění, o které byl zvýšen výsledek hospodaření u poplatníka, který vede účetnictví, podle písmene a) bodu 5, dojde-li k jejich odvedení. Obdobně to platí pro právního nástupce poplatníka zaniklého bez provedení likvidace, pokud tyto částky pojistného odvede za poplatníka zaniklého bez provedení likvidace.
    V § 25 odst. 1 písm. g) - Za výdaje (náklady) vynaložené k dosažení, zajištění a udržení příjmů pro daňové účely nelze uznat zejména pojistné na důchodové spoření, pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na všeobecné zdravotní pojištění hrazené veřejnou obchodní společností za společníky této společnosti, komanditní společností za komplementáře, poplatníkem majícím příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti, poplatníkem majícím příjmy z pronájmu a pojistné hrazené osobami samostatně výdělečně činnými, které nejsou nemocensky pojištěny a pojistí se na denní dávku při dočasné pracovní neschopnosti u soukromé pojišťovny, s výjimkou uvedenou v § 24 ZDP.
    V § 38j odst. 10 - Plátci daně jsou povinni na mzdovém listě dále uvést částky pojistného sražené nebo uhrazené na důchodové spoření, na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a na všeobecné zdravotní pojištění, které je podle zvláštních právních předpisů21) ze svých příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků povinen platit poplatník, a u poplatníka, na kterého se vztahuje povinné zahraniční pojištění stejného druhu, příspěvky poplatníka na toto zahraniční pojištění, a to za každý kalendářní měsíc a v úhrnu za celé zdaňovací období.

  • Zákon č. 401/2012 Sb.
    V § 4 odst. 1 písm. i)
    - Od daně jsou osvobozeny dávky sociální péče, dávky pomoci v hmotné nouzi, sociální služby, dávky státní sociální podpory, dávky pěstounské péče s výjimkou odměny pěstouna, příspěvky z veřejných rozpočtů a státní dávky (příspěvky) upravené zvláštními předpisy nebo obdobná plnění poskytovaná ze zahraničí, příjem plynoucí z důvodu péče o blízkou nebo jinou osobu, která má nárok na příspěvek na péči podle zákona o sociálních službách, a to do výše poskytovaného příspěvku, je-li tato péče vykonávána fyzickou osobou, u níž se nevyžaduje registrace podle zákona o sociálních službách; jde-li však o péči o jinou osobu než osobu blízkou, je od daně měsíčně osvobozena v úhrnu maximálně částka do výše příspěvku pro osobu se IV. stupněm závislosti podle zákona o sociálních službách.
    V § 35ba odst. 1 písm. b) - Do vlastního příjmu manželky (manžela) se nezahrnují dávky státní sociální podpory, dávky pěstounské péče s výjimkou odměny pěstouna, dávky osobám se zdravotním postižením, dávky pomoci v hmotné nouzi, příspěvek na péči, sociální služby, státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem, státní příspěvky na doplňkové penzijní spoření, státní příspěvky podle zákona o stavebním spoření a o státní podpoře stavebního spoření a stipendium poskytované studujícím soustavně se připravujícím na budoucí povolání a příjem plynoucí z důvodu péče o blízkou nebo jinou osobu, která má nárok na příspěvek na péči podle zákona o sociálních službách, který je od daně osvobozen podle § 4. U manželů, kteří mají majetek ve společném jmění manželů, se do vlastního příjmu manželky (manžela) nezahrnuje příjem, který plyne druhému z manželů nebo se pro účely daně z příjmů považuje za příjem druhého z manželů.

  • Zákon č. 403/2012 Sb.
    V § 6 odst. 9 písm. p)
    - Od daně jsou, kromě příjmů uvedených v § 4, dále osvobozeny - platba zaměstnavatele v celkovém úhrnu nejvýše 30 000 Kč ročně jako
    1. příspěvek na penzijní připojištění se státním příspěvkem poukázaný na účet jeho zaměstnance u penzijního fondu9a) nebo u penzijní společnosti, příspěvek zaměstnavatele na doplňkové penzijní spoření poukázaný na účet jeho zaměstnance u penzijní společnosti,
    2. příspěvek na penzijní pojištění poukázaný ve prospěch jeho zaměstnance na penzijní pojištění u instituce penzijního pojištění, na základě smlouvy uzavřené mezi zaměstnancem a institucí penzijního pojištění, nebo na základě jinak sjednané účasti zaměstnance na penzijním pojištění, za podmínky, že byla sjednána výplata plnění z penzijního pojištění až po 60 kalendářních měsících a současně nejdříve v roce dosažení věku 60 let, a dále za podmínky, že právo na plnění z penzijního pojištění má zaměstnanec, a v případě smrti zaměstnance jiná osoba, kromě zaměstnavatele, který hradil příspěvek na penzijní pojištění, nebo
    3. příspěvek na pojistné, které hradí zaměstnavatel pojišťovně za zaměstnance na jeho pojištění pro případ dožití nebo pro případ smrti nebo dožití, nebo na důchodové pojištění, a to i při sjednání dřívějšího plnění v případě vzniku nároku na starobní důchod, nebo invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně, nebo v případě, stane-li se zaměstnanec invalidním ve třetím stupni podle zákona o důchodovém pojištění, nebo v případě smrti (dále jen „soukromé životní pojištění“), na základě pojistné smlouvy uzavřené mezi zaměstnancem jako pojistníkem a pojišťovnou, která je oprávněna k provozování pojišťovací činnosti na území České republiky podle zákona upravujícího pojišťovnictví, nebo jinou pojišťovnou usazenou na území členského státu Evropské unie, Norska nebo Islandu, za podmínky, že ve smlouvě byla sjednána výplata pojistného plnění až po 60 kalendářních měsících a současně nejdříve v roce dosažení věku 60 let, a dále za podmínky, že právo na plnění z pojistných smluv soukromého životního pojištění má pojištěný zaměstnanec, a je-li pojistnou událostí smrt pojištěného, osoba určená podle zákona upravujícího pojistnou smlouvu, kromě zaměstnavatele, který hradil příspěvek na pojistné.

  • Zákon č. 500/2012 Sb.
    V § 7 odst. 7
    se na konci textu písmene c) doplňují slova „; nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 800 000 Kč“. Tzn. 40 % z příjmů podle odstavce 1 písm. c) nebo z příjmů podle odstavce 2 písm. a), s výjimkou příjmů podle odstavce 6, anebo z příjmů podle odstavce 2 písm. b) až d); nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 800 000 Kč,
    V § 7 odst. 7
    se na konci textu písmene d) doplňují slova „nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 600 000 Kč“. Tzn. 30 % z příjmů podle odstavce 2 písm. e); nejvýše lze však uplatnit výdaje do částky 600 000 Kč.
    V § 9 odst. 4
    se slova „uvedených v odstavci 1“ nahrazují slovy „podle odstavce 1, nejvýše však do částky 600 000 Kč“. Neuplatní-li poplatník výdaje prokazatelně vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů, může je uplatnit ve výši 30 % z příjmů podle odstavce 1, nejvýše však do částky 600 000 Kč.

  • Nový § 16a - Solidární zvýšení daně - Při výpočtu podle § 16 se daň zvýší o solidární zvýšení daně. Solidární zvýšení daně činí 7 % z kladného rozdílu mezi

    1. součtem příjmů zahrnovaných do dílčího základu daně podle § 6 a dílčího základu daně podle § 7 v příslušném zdaňovacím období a
    2. 48násobkem průměrné mzdy stanovené podle zákona upravujícího pojistné na sociální zabezpečení.“

    V § 35ba odst. 1 se na konci textu písmene a) doplňují slova „ daň se nesnižuje u poplatníka, který k 1. lednu zdaňovacího období pobírá starobní důchod z důchodového pojištění nebo ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu“. Tato změna znamená, že poplatníkům uvedeným v § 2 se daň vypočtená podle § 16, případně snížená podle § 35, 35a nebo § 35b za zdaňovací období snižuje o částku 24 840 Kč na poplatníka; daň se nesnižuje u poplatníka, který k 1. lednu zdaňovacího období pobírá starobní důchod z důchodového pojištění nebo ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu.

    Za § 35c se vkládá nový § 35ca - Uplatní-li poplatník u dílčího základu daně podle § 7 výdaje podle § 7 odst. 7 nebo u dílčího základu daně podle § 9 výdaje podle § 9 odst. 4 a součet dílčích základů, u kterých byly výdaje tímto způsobem uplatněny, je vyšší než 50 % celkového základu daně, nemůže:
    - snížit daň podle § 35ba odst. 1 písm. b),
    - uplatnit daňové zvýhodnění.“.

    V § 36 odst. 1 je vloženo nové písm. c), které zní: 35 % z příjmů uvedených v písmenech a) a b), a to pro poplatníky, kteří nejsou daňovými rezidenty
    3. jiného členského státu Evropské unie nebo dalšího státu tvořícího Evropský hospodářský prostor, nebo
    4. třetího státu nebo jurisdikce, se kterými má Česká republika uzavřenu platnou a účinnou mezinárodní smlouvu o zamezení dvojímu zdanění upravující zdaňování a vyloučení mezinárodního dvojího zdanění všech možných druhů příjmů, platnou a účinnou mezinárodní smlouvu nebo dohodu o výměně informací v daňových záležitostech pro oblast daní z příjmů nebo které jsou smluvními stranami mnohostranné mezinárodní smlouvy obsahující ustanovení o výměně daňových informací v oblasti daní z příjmů, která je pro ně a pro Českou republiku platná a účinná,“.

    Zavedená 35% sazba daně vybírané srážkou (také jen srážkové daně) se uplatní, při výplatách příjmů daňovým nerezidentům, kteří nejsou rezidenty jiného členského státu EU nebo Evropského hospodářského prostoru, nebo nejsou rezidenty státu, s nímž ČR uzavřela smlouvu o zamezení dvojímu zdanění nebo smlouvu či dohodou upravující výměnu informací v daňových záležitostech (dále jen „smluvní státy“). Pro stanovení správné sazby srážkové daně je důležité prokázání aktuální daňové rezidence skutečných vlastníků příjmů.
    Je-li fyzická osoba považována za rezidenta ČR z důvodu jejího bydliště na území ČR dle ustanovení § 2 odst. 2 ZDP, prokazuje se tato skutečnost zejména platným průkazem totožnosti. Obdobně, je-li právnická osoba považována za rezidenta ČR z důvodu jejího sídla na území ČR dle ustanovení § 17 odst. 3 ZDP, prokazuje se tato skutečnost zápisem v příslušném veřejném rejstříku. Tyto důkazní prostředky lze rovněž nahradit čestným prohlášením osoby.
    V případech, kdy je poplatník rezidentem smluvního státu, je povinen tuto skutečnost prokázat, a to např. platným průkazem totožnosti, případně čestným prohlášením. V případech, kdy poplatník uplatňuje výhody plynoucí ze smluv o zamezení dvojího zdanění, případně jiných právních předpisů (zejména modifikovanou sazbu daně), prokazuje tuto skutečnost postupem podle Pokynu D-286 Ministerstva financí. V ostatních případech, zejména neprokáže-li poplatník daňový domicil v ČR nebo smluvních státech jinak (např. obvyklé zdržování, místo vedení), bude považován za rezidenta mimosmluvního státu a uplatní se sazba daně ve výši 35% dle § 36 odst. 1 písm. c) ZDP.

    V § 38g se doplňuje nový odst. 4, který zní, daňové přiznání je povinen podat poplatník, u něhož se zvyšuje o solidární zvýšení daně daň nebo záloha na daň z příjmů ze závislé činnosti a z funkčních požitků.

    Za § 38h se vkládá nový § 38ha, který se týká solidární zvýšení daně u zálohy. Při výpočtu podle § 38h odst. 2 se záloha zvýší o solidární zvýšení daně u zálohy. Solidární zvýšení daně u zálohy činí 7 % z kladného rozdílu mezi:
    - příjmy zahrnovanými do základu pro výpočet zálohy a
    - 4násobkem průměrné mzdy stanovené podle zákona upravujícího pojistné na sociální zabezpečení.

    (Více se o tomto tématu dočtete v měsíčníku DaÚ 1/2014)


     

     
     
    ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ

     
    PODÁNÍ PŘIZNÁNÍ PŘI ZTRÁTĚ S.R.O.

    Obchodní společnost za rok 2013 vykáže značnou účetní i daňovou ztrátu, kterou již ale nevyužije jako položku odčitatelnou od základu daně, protože v roce 2014 chce likvidací ukončit svou činnost. Musí firma podávat přiznání k dani z příjmů za rok 2013?
    Ano, právnické osoby musejí podat daňové přiznání i v případě, že vykazují daňovou ztrátu. Není přitom podstatné, jestli ji někdy využijí jako odčitatelnou položku nebo nikoliv. Povinnost podat přiznání mají i v případě, kdy vykážou nulový základ daně.

    OPOŽDĚNÁ ÚHRADA DPPO

    S.r.o. tradičně nechalo podání přiznání k DPPO za rok 2013 až na poslední chvíli a učinilo tak až v poslední den základní zákonné lhůtě, tedy v  úterý 1. 4. 2014. Tentýž den podal jednatel příkaz k úhradě této daně u banky, kde má dotyčná s.r.o. veden běžný účet.
    Banka odepsala příslušnou částku z účtu s.r.o. až další den (ve středu 2. dubna), přičemž na příslušný účet správce daně platba dorazila až v pátek 4. dubna. Až tento den – 4. dubna – bude považován za den platby DPPO dotyčného s.r.o. za rok 2013.
    I přes opožděnou úhradu daně se poplatník (s.r.o.) nemusí obávat sankčního úroku z prodlení. V souladu s § 252 odst. 2 DŘ totiž vzniká povinnost uhradit úrok z prodlení až počínaje pátým pracovním dnem následujícím po dni splatnosti. Přičemž den platby – 4. duben – byl teprve třetím kalendářním a současně také pracovním dnem po splatnosti (1. 4.), takže úrok z prodlení poplatníkovi nebude předepsán.

    PŘI ÚHRADÁCH DANĚ PAMATUJTE NA STARÉ DLUHY

    S.r.o. opožděně uhradila daň z příjmů za rok 2012, pročež jí správce daně vyměřil úrok z prodlení 10 000 Kč, který ovšem s.r.o. neuhradila. Nic se neděje, neboť úrok se již dále nezvyšuje a u relativně nízké částky patrně ani nehrozí, že by správce daně ihned přistoupil k vymáhání.
    Za rok 2013 vznikla s.r.o. povinnost na DPPO 100 000 Kč, tuto částku firma uhradila již 10. 3. 2014, přičemž přiznání k DPPO za rok 2013 podala v dostatečném předstihu už v lednu 2014. Jednatel se totiž „logicky“ domníval, že s ohledem na uvedenou prioritu úhrad započte správce daně platbu přednostně na běžnou platbu DPPO za rok 2013 a dlužný úrok z prodlení zůstane dál neuhrazen. Ovšem chyba lávky. Ke dni platby – 10. 3. 2014 – ještě správce daně nemohl mít vyměřenu daň z příjmů za rok 2013, k tomu v souladu s § 140 DŘ totiž dojde až ke dni posledního dne termínu její splatnosti 1. 4. 2014 (nezahájí-li tzv. postup k odstranění pochybností). Ke dni platby – 10. 3. 2014 – proto správce daně eviduje u poplatníka na dani z příjmů jediný nedoplatek, a to dlužný úrok z prodlení 10 000 Kč, proto přirozeně započte část platby ihned na tento starý daňový dluh. Důsledkem tak je, že ke dni vyměření daně z příjmů za rok 2013 – k 1. 4. 2014 – vznikne tomuto s.r.o. nedoplatek na DPPO za rok 2013 ve výši chybějících 10 000 Kč. Z čehož bude počínaje 5. pracovním dnem po splatnosti daně ze zákona povinně opět nabíhat sankční úrok z prodlení. Takže nastane situace obdobná tomu, jako by se neuhrazený úrok z prodlení přeci jen s narůstajícím časem postupně zvyšoval.



    (Více na toto téma najdete v měsíčníku DaÚ 1/2014)

     

     
     
    P6 AKTUAL

     
    Částka číslo 8/2014 ze dne 30.1.2014
    15/2014 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 484/2006 Sb., o výši časových poplatků, sazeb mýtného, slevy na mýtném a o postupu při uplatnění slevy na mýtném, ve znění pozdějších předpisů
    16/2014 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 272/2004 Sb., o jednostranném zrušení vízové povinnosti ve vztahu k Austrálii, Kanadě, Sultanátu Brunei a Spojeným státům americkým, ve znění nařízení vlády č. 224/2009 Sb., a kterým se ruší vízová povinnost pro držitele diplomatických a služebních pasů Kanady
    17/2014 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 266/1999 Sb., o způsobu zabezpečování bezplatného stravování, výstrojních a přepravních náležitostí a o zabezpečování ubytování vojáků z povolání, ve znění pozdějších předpisů
    18/2014 Vyhláška o stanovení podmínek postupu při elektronické dražbě
    19/2014 Vyhláška o zápisu vzdělávacích institucí do seznamu vedeného pro účely státní sociální podpory a důchodového pojištění a o studiu v jednoletých kurzech cizích jazyků s denní výukou




     

     
     
    PRAKTICKÁ KOMUNIKACE

     
    Vedoucí pracovník a jeho časté chyby

    Slýcháme, že chybami se člověk učí, že za chyby se platí a pouze hloupý člověk dělá stejné chyby. Jakých nejčastějších a nejzávažnějších chyb by se měl schopný vedoucí pracovník především ve svém vlastním zájmu vyvarovat?

    NEODKLÁDAT POTŘEBNÁ ROZHODNUTÍ - Správně rozvažující vedoucí musí umět dokázat vystihnout nejen den, ale mnohdy i okamžik, kdy má tolik potřebné rozhodnutí učinit, jinak hrozí nebezpečí z prodlení. Váhání anebo naopak ukvapenost mohou při opakujících se chybných postupech zcela reálně ohrozit jeho pracovní pozici.

    Každému rozhodnutí musí předcházet velmi dobrá znalost poměrů na pracovišti a procesů souvisejících, jinak vedoucí rozhoduje jako diletant, čemuž pak odpovídají i následky takového rozhodnutí.

    Tíha dobrých úmyslů
    Není omluvou konstatování, že to vedoucí myslel „dobře“ – pro sebe, podřízené nebo pro nadřízeného a potažmo i pro firmu. Pouze racionální úvaha, vycházející z podrobné analýzy, je základem pro přijetí často i nepopulárního nebo nekonvenčního rozhodnutí. Schopný a úspěšný manažer nemůže být „hodný“ ve snaze být zadobře se všemi kolem. Proto příliš familiární vztahy autoritu v konečných důsledcích neposilují, v takových případech vedoucí nebývá schopen objektivně nahlížet na konflikty v práci týmu. Určitá míra odstupu je vždy žádoucí, přičemž právě tento odstup může být jedním z aspektů, který vám časem může k získání autority napomoci. Vedoucí musí být každým coulem – profesionál. A to v celé šíři spektra jeho působnosti.

    BERTE V ÚVAHU CHARAKTER A SCHOPNOSTI - Vedoucí rozděluje úkoly. Máte-li tu možnost, že si můžete vybrat, komu který úkol přidělíte, pak vždy zvažujte, co komu takříkajíc „sedí“, který úkol je pro něj vhodný vzhledem k jeho naturelu a schopnostem. Abyste však fundovaně rozhodli, musíte vaše lidi důkladně znát. Dobře přidělený (a posléze i vykonaný) úkol vnitřně posílí jeho tvůrce a vedoucímu napomůže k vylepšení jeho renomé, tentokrát s vynaložením nepříliš velké námahy.

    Odvaha k personálním změnám
    Tato mnohým vedoucím schází. Než aby se vedoucí rozloučil s nedostatečně výkonným zaměstnancem, tak raději (někdy i sám před sebou) omlouvá jeho chyby, hledá pochybná pozitiva, je tolerantní k jeho nižší výkonnosti nebo povahovým vlastnostem. Taková nežádoucí shovívavost je zaséváním seménka ztráty motivace, daň za udržování takového pracovníka se stále zvyšuje. Chybou bývá i přehlížení malých (menších) nedostatků v domnění, že nemají z celkového pohledu přílišný vliv. Opak je však pravdou. Bez stoprocentně vykonávané drobné činnosti se žádný kolektiv neobejde a navíc – tyto zdánlivě malé nedostatky mohu časem přerůst až do fatálních rozměrů. Nebojte se zaměstnance pracovně angažovat. Nemějte obavy z vysoké náročnosti vůči sobě i vůči těm, které řídíte. Tato filosofie je hybnou silou dějin a všeobecně prospívá.

    JASNÉ ZADÁNÍ - Závažnou manažerskou chybou bývá přílišná složitost předávaných pokynů a instrukcí. Vedoucí někdy vycházejí z předpokladu, že členům týmu jsou jejich úkoly dobře známy a proto se obávají, aby nevzbudili dojem, že jsou jejich znalosti a zkušenosti podceňovány. Je však pravdou, že i zkušení a znalí zaměstnanci mohou mít někdy poněkud odlišné představy o tom, co se od nich očekává, co je prioritou.

    Jakkoli jsou vnější poměry složité a komplikované a vedoucímu tudíž nepříznivé, pracovníci za všech okolností vyžadují jasné a konkrétní sdělení s termínem, do kterého mají uložený úkol vykonat.

    S jistou nadsázkou připomeňme výrok z bible, kde je psáno, že vaše řeč budiž: ano, ne. Zároveň však musí vědět, že jejich práce bude kontrolována.

    ŘÍZENÍ FORMOU DELEGOVÁNÍ bývá málo využívané z jakési sugestivní obavy, že to nikdo jiný neumí udělat právě tak dobře jako vedoucí sám. Nepřeceňujte sebe a nepodceňujte své podřízené. Právě delegováním určité části pravomoci nebo některé činnosti můžete elegantním způsobem posílit sebevědomí dotyčné osoby, která se do nového úkolu třeba zakousne s až nečekanou vehemencí. I v tomto směru potřebují lidé nové motivace, mimoto se vám zřetelně odhalí schopnosti osoby pro daný účel pověřené. Delegujte raději více než méně. Budete mít volnější ruce a více času na vše ostatní, co je v tomto pojednání napsáno.

    Neuzavírejte se před lidmi, naslouchejte Častým manažerským prohřeškem bývá uzavírání se ve své kanceláři s odkazem na velké množství pracovních povinností a tím i permanentní zaneprázdněnost, převažující řízení elektronickou formou, rapidní pokles osobního kontaktu. Proces řízení však má i silné sociální hledisko, kdy úkolem vedoucího je se svými zaměstnanci trvale komunikovat. Potřebný čas si vedoucí najít musí, protože jeho lidé očekávají pomoc, radu, informaci, inspiraci či povzbuzení. Jedno z nesčetných lidových mouder hovoří o tom, že „když necháš druhého domluvit, budeš lépe informován“. Naslouchat je opravdovým uměním, kterému se člověk učí celý život.

    Se slovy si jde hrát a vyjádřené nemusí vždy zcela přesně vyjadřovat to, co bylo řečeno. Jinak také řečeno, jednou větou či souslovím lze mezi řádky odhalit na pracovišti určitý skrytý problém a poukázat na něj, rovněž tak drobné útržkovité poznámky či repliky řeknou někdy více než sáhodlouhé vypravování.

    OBOUSTRANNÁ VERTIKÁLNÍ LINIE - Nedělejte podrazy vůči podřízeným a musíte se jich dokázat zastat, pokud jsou na ně neodůvodněné tlaky či výpady z jiných míst. Vyšší vedení, nemá-li objektivní informace, může lehkovážně dojít například k závěru, že pracovníci nejsou třeba vytížení, jsou přepláceni apod. V takových situacích je role vedoucího nezastupitelná, musí dosáhnout toho, aby názor vedení na jeho tým byl spravedlivý. Pracovat pro vedoucího, který neumí obhájit zájmy svých podřízených, je obtížně a demotivující zároveň. V přemíře pracovních povinností vedoucí zapomínají na přiměřený kontakt se svým nadřízeným. Je žádoucí se šéfovi čas od času takříkajíc připomenout, informovat jej o stavu plnění jednotlivých úkolů a nezapomínejte, že i ze shora může někdy přijít (neočekávaná) pomoc.

    KAŽDODENNÍ PRÁCE S LIDMI je nedílnou součástí řídící funkce. Pokud je vedoucí špatným psychologem, stává se terčem docela oprávněných poznámek až třeba i kritiky, především ze strany jeho podřízených. V tomto musí být direktiva řízení určitým způsobem korigována právě psychologickým pohledem na člověka jako osobnost. Nebudete-li pohlížet na každého vašeho pracovníka jako na skutečného tvůrce hodnot se všemi složitostmi jeho osobního života, pak mu můžete snadno ublížit. Nepřehlížejte změny v chování, ty jsou vždy zřetelným signálem, který je třeba vzít v úvahu a patřičně vyhodnotit. Nešetřete s pochvalou a oceněním, pokud si to vaši lidé zaslouží – zpravidla tehdy, když odvedou (vysoce) nadstandardní výkon. Pokud se v této oblasti necítíte být pevnými v kramflecích, pak si třeba i sami vyhledejte nějaký manažerský trénink nebo si přečtěte některou z četných publikací na toto téma. Času příliš neztratíte, ale získat můžete velmi mnoho – pro sebe i pro jiné. Povahu člověka nezměníte, ale pokud na něj budete cíleně působit, můžete dosáhnout měny jeho chování.

    ABSENCE SMYSLUPLNÉHO TIME MANAGEMENTU - Jestliže si vedoucí nedokáže zorganizovat svůj pracovní a de facto i mimopracovní čas, měl by se nad sebou velmi vážně zamyslet. Zda za těchto okolností hodlá i nadále vykonávat manažerskou funkci nebo zda se raději bude zabývat činnostmi, ve kterých nebude muset každodenně rozhodovat, řídit, usměrňovat a současně nést břemeno odpovědnosti. Proto se, především v zájmu vašeho zdraví, zbavte slupky osobní ješitnosti či touhy po falešné popularitě s přídomkem rádoby kariérismu a zkuste odhlédnout i od finanční stránky věci.

    Mnoho vedoucích časem zjistilo, že je jejich práce přestala naplňovat a odhodlali se k radikálnímu řešení. Totiž, pokud budete třeba řídit jen sami sebe, pocítíte značnou úlevu a můžete prožít mnohem šťastnější a spokojenější život. A takový všestranně prospívá i vašemu zdraví, které je přece na prvním místě.

    Ing. Antonín Daněk

     

     
     
    CHYBOVAT ZNAMENÁ PLATIT

     
    Termíny pro praxi v lednu 2014

    S
    10. února
    Pondělí
    (za sobotu 8. 2.)
    Zdravotní pojištění – OSVČ Odvod zálohy na zdravotní pojištění OSVČ za leden 2014
    (§ 7 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
    17. února
    Pondělí
    (za sobotu 15. 2.)
    Daně z příjmů – zaměstnanec Podpis prohlášení poplatníka ke snížení záloh na daň z mezd za rok 2013 a na rok 2014
    (§ 38k odst. 4 a 7 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Žádost o roční zúčtování záloh na daň a daňového zvýhodnění za rok 2013
    (§ 38ch odst. 1 až 3, § 38k odst. 5 a 7 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    „Invalidní daň“ Zaměstnavatel s více než 25 zaměstnanci oznámí úřadu práce plnění povinného podílu (4 %) zaměstnání osob se zdravotním postižením za rok 2013, příp. i zaplatí náhradní odvod
    (§ 81 až 83 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti)
    20. února
    Čtvrtek
    Daň z příjmů – plátce Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů z mezd za leden 2014
    (§ 38h odst. 10 zákona č. č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Sociální pojištění – OSVČ Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za leden 2014
    (§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za leden 2014
    (§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Sociální pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za leden 2014
    (§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za leden 2014
    (§ 9 odst. 3 a 4 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Zdravotní pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za leden 2014
    (§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
    Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za leden 2014
    (§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
    Důchodové spoření – zaměstnavatel Odvod záloh na důchodové spoření zaměstnanců zapojených do spoření za leden 2014
    (§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření)
    (§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    Podání hlášení (elektronické) k záloze na pojistné na důchodové spoření za leden 2014
    (§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření)
    (§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    25. února
    Úterý
    DPH Podání přiznání k DPH plátce s měsíčním zdaň. obdobím za leden 2014 a její zaplacení
    (§ 101 odst. 1 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    (§ 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    Předložení výpisu z evidence za leden 2014 u plátce, který uskutečnil nebo přijal zdanitelné plnění v režimu přenesení daňové povinnosti v tuzemsku
    (§ 92a odst. 3, 4 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    Podání souhrnného hlášení plátce za leden 2014, o intrakomunitárních plněních: dodání zboží, přemístění obchodního majetku, dodání zboží formou třístranného obchodu (byl-li plátce prostřední osobou) a poskytnutí služby (kterou má zdanit příjemce)
    (§ 102 odst. 1, 3 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    Podání přiznání k DPH identifikované osoby za leden 2014, pokud jí vznikla daňová povinnost, a její zaplacení
    (§ 101 odst. 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    Podání souhrnného hlášení identifikované osoby za leden 2014, o intrakomunitárních plněních: poskytnutí služby podle § 9 odst. 1, kterou má zdanit příjemce
    (§ 102 odst. 2 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    28. února
    Pátek
    Daně z příjmů – plátce Odvod „srážkové“ daně sražené v lednu 2014 a hlášení plátce daně o této dani sražené zahraničním poplatníkům (vyjma příjmů z dohod o provedení práce do 10 000 Kč)
    (§ 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Odvod zajištění daně sraženého v lednu 2014 ze stanovených příjmů ze zdroje v ČR zahraničního poplatníka a hlášení plátce daně o provedeném zajištění daně
    (§ 38e odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)

     

     
     
    EKONOMIKA

     
    Název krajiny Název měny Měna 21.1. 22.1. 23.1. 24.1. 27.1. 28.1. 29.1. 30.1. 31.1.
    Austrálie dolar AUD 17,891 18,008 17,691 17,691 17,595 17,72 17,723 17,848 17,725
    Brazílie real BRL 8,704 8,583 8,491 8,491 8,394 8,349 8,304 8,375 8,377
    Bulharsko lev BGN 14,075 14,081 14,057 14,057 14,047 14,057 14,082 14,108 14,062
    Čína renminbi CNY 3,353 3,355 3,331 3,331 3,326 3,329 3,342 3,354 3,357
    Dánsko koruna DKK 3,689 3,691 3,684 3,684 3,682 3,684 3,69 3,697 3,685
    EMU euro EUR 27,525 27,54 27,49 27,49 27,475 27,49 27,54 27,59 27,5
    Filipíny peso PHP 44,967 44,816 44,528 44,528 44,33 44,531 44,714 44,841 44,824
    Hongkong dolar HKD 2,616 2,617 2,598 2,598 2,591 2,594 2,607 2,617 2,62
    Chorvatsko kuna HRK 3,606 3,605 3,597 3,597 3,594 3,595 3,602 3,601 3,593
    Indie rupie INR 32,931 32,84 32,548 32,548 31,879 32,219 32,424 32,485 32,457
    Indonesie rupie IDR 1,676 1,672 1,657 1,657 1,645 1,652 1,664 1,665 1,666
    Japonsko jen JPY 19,521 19,452 19,363 19,363 19,571 19,546 19,71 19,807 19,91
    Jihoafrická rep. rand ZAR 1,874 1,872 1,838 1,838 1,806 1,819 1,816 1,809 1,801
    Jižní Korea won KRW 1,907 1,902 1,878 1,878 1,856 1,866 1,891 1,88 1,882
    Kanada dolar CAD 18,554 18,518 18,091 18,091 18,221 18,073 18,151 18,167 18,175
    Litva litas LTL 7,972 7,976 7,962 7,962 7,957 7,962 7,976 7,991 7,965
    Maďarsko forint HUF 9,123 9,114 9,054 9,054 9,008 9,022 8,96 8,871 8,786
    Malajsie ringgit MYR 6,119 6,108 6,052 6,052 6,013 6,038 6,063 6,073 6,08
    Mexiko peso MXN 1,533 1,526 1,509 1,509 1,502 1,515 1,52 1,524 1,514
    MMF SDR XDR 31,12 31,12 30,978 30,978 30,979 30,982 31,155 31,223 31,214
    Norsko koruna NOK 3,286 3,292 3,299 3,299 3,256 3,27 3,263 3,258 3,231
    Nový Zéland dolar NZD 16,782 16,942 16,738 16,738 16,594 16,646 16,753 16,596 16,486
    Polsko zlotý PLN 6,62 6,612 6,595 6,595 6,548 6,559 6,537 6,52 6,471
    Rumunsko nové leu RON 6,07 6,083 6,069 6,069 6,055 6,063 6,094 6,116 6,119
    Rusko rubl RUB 60,125 59,919 59,15 59,15 58,163 58,084 57,696 57,744 57,608
    Singapur dolar SGD 15,907 15,889 15,762 15,762 15,751 15,801 15,879 15,926 15,917
    Švédsko koruna SEK 3,134 3,131 3,137 3,137 3,119 3,119 3,129 3,123 3,106
    Švýcarsko frank CHF 22,318 22,309 22,319 22,319 22,396 22,388 22,47 22,556 22,507
    Thajsko baht THB 61,842 61,707 61,307 61,307 61,165 61,22 61,493 61,644 61,653
    Turecko nová lira TRY 9,065 8,987 8,853 8,853 8,687 8,869 9,042 8,967 8,949
    USA dolar USD 20,293 20,302 20,158 20,158 20,117 20,141 20,237 20,324 20,346
    Velká Británie libra GBP 33,326 33,623 33,455 33,455 33,298 33,408 33,495 33,489 33,476
    Izrael šekel ILS 5,813 5,818 5,783 5,783 5,762 5,763 5,797 5,819 5,783

     

     
     
    NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE

     
    Poradce, měsíčník č. 6/2014 (I/2014)
    • Zákon o obchodních korporacíchJUDr. Jiří Nesnídal

    Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 1/2014 (XII/2013)
    • Změny v oblasti daně z příjmůIng. Eva Sedláková
    • Novela zákona o účetnictví od 1. ledna 2014Ing. Zdenka Cardová
    • Solidární zdanění zaměstnance a OSVČ v DP za r. 2013 Ing. Ivan Macháček
    • Jaké změny DPH přinese NOZ?Ing. Martin Děrgel
    • Vzorová příloha k účetní závěrceIng. Vladimír Hruška
    • Přiznání k dani silniční za rok 2013Ing. Martin Děrgel

    Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 1/2014 (XII/2013)
    • Účetní období – změna v účetnictví a ZDPlIng. Martin Děrge
    • Základ daně z příjmů pro daňové přiznáníIng. Eva Sedláková
    • Daň silniční – daňové přiznáníIng. Karel Janda

    Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 1/2014 (XII/2013)
    • Změny ve zdanění FO v r. 2014Ing. Ivan Macháček
    • Přehledy a zálohy OSVČ po 1. lednu 2014Ing. Antonín Daněk
    • NOZ – uplatňování v pracovněprávních vztazíchJUDr. Lada Jouzová
    • Odškodňování pracovních úrazů v r. 2014JUDr. Eva Dandová
    • Sociální pojištění od 1. ledna 2014JUDr. Tomáš Hejkal
    • Dny pracovního kliduJUDr. Jana Drexlerová

    Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 1/2014 (XII/2013)
    • Neplatnost právního jednání podle NOZ a ZPJUDr. Ladislav Jouza
    • Zaměstnavatel a zaměstnanec – nová právní úprava podle NOZJUDr. Ladislav Jouza
    • Skončení pracovního poměru v NOZJUDr. Lada Jouzová
    • Společenství vlastníků jednotek v NOZJUDr. Jana Drexlerová
    • Nadace se připravuje na audit účetní závěrkyIng. Karel Janda

    1000 řešení – měsíčník č. 1/2014 (XII/2013)
    • Zákon o účetnictví – novelaKarel Starý
    • Nový občanský zákoníkIng. Karel Janda

    PŘIPRAVUJEME

    Poradce, měsíčník č. 7/2014 (II/2014)
    • Zákon o dani z přidané hodnoty s komentářemIng. Václav Benda
    • Odpis pohledávkyIng. Martin Děrgel
    • Redukční hranice nemocenského pojištění v r. 2014Ing. Eva Sedláková

    Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 2-3/2014 (II/2014)
    • Novela zákona o daních z příjmů - Ing. Eva Sedláková
    • Daňová přiznání k daním z příjmů za r. 2013 - Ing. Eva Sedláková
    • Spolupracující osoby a DP v r. 2013 - Ing. Ivan Macháček
    • Pronájem bytové jednotky z hlediska daně z příjmů - Ing. Vlasta Ptáčková
    • Nájem a pacht v NOZ - JUDr. Jana Drexlerová

    Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 2-3/2014 (II/2014)
    • Daňová uzávěrka a daňové přiznání PO - Ing. Martin Děrgel
    • Rozdíly a novinky v daňovém přiznání FO - Ing. Ivan Macháček
    • Zdravotní pojištění po 1. 1. 2014 - Ing. Antonín Daněk

    Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 2-3/2014 (II/2014)
    • Zaměstnanecké příjmy z podnikání a DP za r. 2013 - Ing. Ivan Macháček
    • Poskytování náhrady mzdy a nemocenského od 1. 1. 2014 - Ing. Antonín Daněk
    • Vlastní úprava pracovněprávních vztahů - Ing. Karel Janda
    • Svéprávnost zaměstnance po 1. lednu 2014 - JUDr. Eva Dandová
    • Prodej a pacht závodu - JUDr. Ladislav Jouza
    • Kolektivní smlouvy a vnitřní předpisy – novela ZP a NOZ - JUDr. Eva Dandová

    Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č.2-3/2014 (II/2014)
    • Ochrana spotřebitele proti nekalým obchodním praktikám
    • Exekuce na mzdu (plat) nově od 1. 1. 2014
    • Nový občanský zákoník – snadnější dědictví bez dluhů

    1000 řešení – měsíčník č. 2-3/2014 (II/2014)
    • Daňové přiznání za rok 2013 - Ing. Ivan Macháček
    • Daň z příjmů – novela od 1. 1. 2014 – - Ing. Eva Sedláková

    Monotematiky:

    Účetní závěrka podnikatelů za rok 2013 (XII/2013) – Ing. Jiří Koch
    • účetní zásady,
    • účetní knihy,
    • inventarizace
    • účetní závěrka

    Pomocník mzdové účetní (I/2014) – Ing. Miroslav Bulla
    • nemocenské pojištění,
    • přídavky na dítě,
    • cestovní náhrady
    • mzdy a platy

    Roční zúčtování příjmů za rok 2013 (I/2014) – Ing. Martin Děrgel
    • ze závislé činnosti,
    • z funkčních požitků,
    • roční zúčtování záloh

    Účetní závěrka podnikatelů za rok 2013 (XII/2013) – Ing. Jiří Koch
    • fyzické osoby
    • právnické osoby
    • vzory podání
    • vyplnění tiskopisy



    Vážení čtenáři, pokud jste si nestihli předplatit ediční ročník 2014 jednotlivých měsíčníků, můžete tak učinit telefonicky: 558 731 125, 731 126, 731 127, faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz. Těšíme se na Váš zájem o naše publikace i v roce 2014, první číslo nového ročníku vyjde již v prosinci 2013.

     

     
     
    HORKÁ TÉMATA

     
    Obchodní korporace
    Zákon o obchodních korporacích nabyl účinnosti dnem 1. ledna 2014. Obchodními korporacemi se tímto zákonem myslí obchodní společnosti a družstva. Jste podnikatelem? Zákon o obchodních korporacích je pojímán zúženě – reguluje právě a pouze podnikatele.

    Náš balíček je určen: veřejným obchodním společnostem, komanditním společnostem, společnostem s ručením omezeným, akciovým společnostem, evropským společnostem, družstvům, manažerům, auditorům, ekonomům.

    • Poradce 6/2014 - Zákon o obchodních korporacích - zákon s komentářem
      /A5, str. 288/
    • PVS 1/2014 - Zaměstnavatel a zaměstnanec - nová právní úprava podle NOZ - příspěvek
      /A4, str. 80/
    • Zákony II/2014 (občanské, obchodní korporace, správní, trestní...) - úplné znění zákonů k 1. 1. 2014
      /A5, str. 816/

    Cena balíčku je 516 Kč.
    Cena balíčku s 50 % slevou je 258 Kč.
    Ušetříte 258 Kč.

    Daňová přiznání za rok 2013 (I.)
    Pro r. 2013 Ministerstvo financí vydalo příslušný formulář vzor č. 20. Ve formuláři „Přiznání k dani z příjmů fyzických osob“ byly pro zdaňovací období 2013 provedeny změny, které navazují na změnu ZDP počínaje r. 2013. Jaké údaje byly do formuláře tento rok doplněny? Dozvíte se v našich příspěvcích. Balíček je určen: mzdovým účetním, účetním, podnikatelům, živnostníkům, daňovým poradcům, zaměstnavatelům, zaměstnancům.

    • DaÚ 12/2013 - Paušální výdaje a daňové přiznání FO za rok 2013 - - příspěvek
      /A4, str. 80/
    • PaM 12/2013 - Daňové přiznání za rok 2013 - příspěvek
      /A4, str. 80/
    • Zákony I 2013 + všechny aktualizace - úplná znění zákonů (daňové, účetní, správa daní)
      /A5, str. 1184/
    • Daňová přiznání FO a PO za rok 2013 - monotematika
      /A5, str. 128/
    • CD E-Poradce     zdarma
      /A5, str. 1184/

    Cena balíčku je 844 Kč.
    Cena balíčku s 50 % slevou je 422 Kč.
    Ušetříte 422 Kč.

    Změny v oblasti daní v roce 2014
    Od 1. ledna 2014 nastalo mnoho změn v daňových zákonech. Jak se nově zdaňují příjmy nabyté darem a děděním? Jaké je zdaňování důchodů ve zdaňovacím období let 2013 až 2014? Které příjmy jsou nově od daně osvobozeny? Jak se změnily podmínky řešení osvobození příjmů z prodeje cenných papírů? Odpovědi nejen na tyto dotazy najdete v našich publikacích, které jsou určené účetním, mzdovém účetním, daňovým poradcům, ekonomům, podnikatelům, živnostníkům.

    • PaM 1/2014 - Změny ve zdanění FO v r. 2014 - příspěvek
      /A4, str. 80/
    • DaÚ 1/2014 - Některé změny v oblasti daně z příjmů od r. 2014 - příspěvek
      /A4, str. 80/
    • PaM 12/2013 - Solidární zvýšení daně a zálohy na daň v r. 2013 a 2014 - příspěvek
      /A4, str. 80/
    • CD E-Poradce     zdarma
      /A5, str. 1184/

    Cena balíčku je 573 Kč.
    Cena balíčku s 50 % slevou je 286 Kč.
    Ušetříte 287 Kč.

    Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů.

    Jen do vyprodání zásob.


    Balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem:

    RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY NEBO E- MAILEM DENNĚ V ČASE OD 9,00 – 15,00 HOD.

    Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.

    E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
    • Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
    • Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!

     

     
     
    KONTAKTY

     
    Adresa:   E-mail:
    ExiCon, s. r. o.
    Martina Rázusa 1140
    010 01 Žilina
    Slovenská republika
      objednavky@exicon.eu
     
    IČO: 44853530
    DIČ: 2022854900
    IČ DPH: SK2022854900
     
       
     
    Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 51548/L.

     

     


    V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu
    s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.

    Copyright (c) Exicon s.r.o., 2014
    Untitled Page