|
ZMĚNY NÁHRAD CESTOVNÍCH VÝDAJŮ
Tak jako každý rok, tak i s účinností od 1. ledna 2017 dochází ke změně sazeb náhrad cestovních výdajů. Jak se změnila sazba základní náhrady za používání silničních motorových vozidel, stravné a jak byla stanovena průměrná cenu pohonných hmot?
K 1. 1. 2017 dochází ke změně sazeb stravného, sazby základní náhrady a průměrných cen pohonných hmot pro používání soukromých silničních motorových vozidel při pracovních cestách zaměstnanců, a to konkrétně novými vyhláškami Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva financí. Jedná se o vyhlášku ze dne 20. prosince 2016 č. 440/2016 Sb., o změně sazby základní náhrady za používání silničních motorových vozidel a stravného a o stanovení průměrné ceny pohonných hmot pro účely poskytování cestovních náhrad, a vyhlášku ze dne 3. listopadu 2016 č. 366/2016 Sb., o stanovení výše základních sazeb zahraničního stravného pro rok 2017.
Povinnost ke stanovení zmíněné úpravy
jmenovanými ministerstvy vyplývá z ustanovení § 189 odst. 1 a odst. 4 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, ve znění pozdějších předpisů. V odstavci 1 tohoto ustanovení je jednoznačně stanoveno, že v pravidelném termínu od 1. ledna Ministerstvo práce a sociálních věcí:
a) mění sazbu základní náhrady za používání silničních motorových vozidel stanovenou v § 157 odst. 4,
b) mění stravné stanovené v § 163 odst. 1 a § 176 odst. 1, c) stanoví průměrnou cenu pohonných hmot, a to podle údajů Českého statistického úřadu o cenách vozidel, o cenách jídel a nealkoholických nápojů ve veřejném stravování a o cenách pohonných hmot. Obdobně je pak v odstavci 4 stanoveno, že v pravidelném termínu od 1. ledna Ministerstvo financí vyhláškou stanoví výši základních sazeb zahraničního stravného v celých měnových jednotkách příslušné cizí měny, a to na základě návrhu Ministerstva zahraničních věcí vypracovaného podle podkladů zastupitelských úřadů o cenách jídel a nealkoholických nápojů ve veřejných stravovacích zařízeních střední kvalitativní třídy a v zařízeních první kvalitativní třídy v rozvojových zemích Asie, Afriky a Latinské Ameriky, a s využitím statistických údajů mezinárodních institucí. V mimořádném termínu jmenovaná ministerstva upraví vyhláškou příslušné náhrady, jestliže se shora zmíněné ceny ode dne účinnosti zákoníku práce nebo poslední úpravy, obsažené ve vyhlášce, zvýší nebo sníží alespoň o 20 %. U změn základních sazeb zahraničního stravného platí stanovený procentuální pohyb ještě i pro kurz stanovené cizí měny od poslední úpravy.
SAZBY STRAVNÉHO PRO KALENDÁŘNÍ ROK 2017 pro tuzemské pracovní cesty mění shora citovaná vyhláška Ministerstva práce a sociálních věcí pro zaměstnance zaměstnavatele, který není uveden v § 109 odst. 3 (tj. pro zaměstnance zaměstnavatele v podnikatelské sféře) shora citovaného zákoníku práce v jeho § 163 odst. 1 ve svém ustanovení § 2 a pro zaměstnance zaměstnavatele, který je uveden v § 109 odst. 3 (tj. pro zaměstnance zaměstnavatele v rozpočtové nebo státní správě) téhož zákoníku práce v jeho § 176 odst. 1 ve svém § 3, a to v následujícím rozsahu.
Ve zmíněném § 2 je nově stanoveno, že za každý kalendářní den pracovní cesty přísluší zaměstnanci stravné podle § 163 odst. 1 zákoníku práce nejméně ve výši:
a) 72 Kč, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin,
b) 109 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin,
c) 171 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin.
Ve zmíněném § 3 je pak také nově stanoveno, že za každý kalendářní den pracovní cesty přísluší zaměstnanci stravné podle § 176 odst. 1 zákoníku práce ve výši:
a) 72 Kč až 86 Kč, trvá-li pracovní cesta 5 až 12 hodin,
b) 109 Kč až 132 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin,
c) 171 Kč až 205 Kč, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin.
SAZBA ZÁKLADNÍ NÁHRADY ZA POUŽÍVÁNÍ SILNIČNÍCH MOTOROVÝCH VOZIDEL je v téže vyhlášce Ministerstva práce a sociálních věcí stanovena v jejím § 1.
Jde konkrétně o to, že sazba základní náhrady za 1 km jízdy podle § 157 odst. 4 zákoníku práce činí nejméně u:
a) jednostopých vozidel a tříkolek 1,10 Kč,
b) osobních silničních motorových vozidel 3,90 Kč.
To prakticky znamená, že nová právní úprava sazby základní náhrady pro příští kalendářní rok, tj. rok 2017, se mění.
Z toho pak vyplývá, že u nákladních automobilů, autobusů a traktorů činí nejméně 7,80 Kč, tj. nejméně dvojnásobnou výši základní sazby platné pro osobní silniční motorová vozidla, jak je stanoveno v § 157 odst. 5 zákoníku práce. Samozřejmě že u zaměstnavatelů v rozpočtové nebo státní správě jsou tyto sazby základní náhrady závazné, a to na základě § 175 zákoníku práce.
Výše průměrné ceny za 1 litr pohonné hmoty podle § 158 odst. 3 věty třetí zákoníku práce nově činí na základě § 4 nové shora citované vyhlášky:
a) 29,50 Kč u benzinu automobilového 95 oktanů,
b) 32,50 Kč u benzinu automobilového 98 oktanů,
c) 28,60 Kč u motorové nafty.
(Více se o tomto tématu dočtete v měsíčnících PaM 2/2017, DaÚ 3-4/2017 a ve sborníku Zákony I/2017)
ZDANĚNÍ FO ZA ROK 2016 – NEJČASTĚJŠÍ PROBLÉMY
3. Podmínky pro uplatnění slevy na dani na manželku
Vymezením slevy na dani na manželku (manžela) se zabývá § 35ba odst. 1 písm. b) ZDP. Sleva na dani na manželku (manžela), žijící s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti, činí 24 840 Kč za rok; je-li manželka (manžel) držitelkou průkazu ZTP/P, zvyšuje se tato částka na dvojnásobek. Jedná se o slevu, která je uplatněna u zaměstnance až v rámci ročního zúčtování daně anebo obecně až při podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob.
Podmínkou pro uplatnění této slevy však je, že manželka (manžel) nemá vlastní příjem přesahující za zdaňovací období 68 000 Kč. Pokud je tento vlastní příjem manželky (manžela) za zdaňovací období vyšší než 68 000 Kč, pak slevu na dani na manželku (manžela) nelze druhým manželem uplatnit.
3.1 Co se zahrnuje do vlastních příjmů manželky?
Vlastními příjmy manželky (manžela) se podle pokynu GFŘ č. D-22 rozumí úhrn všech vlastních příjmů dosažených ve zdaňovacím období nesnížených o daňové výdaje včetně příjmů, které podléhají srážkové dani nebo jsou od daně z příjmů fyzických osob osvobozeny nebo nejsou předmětem této daně. Nepřihlédne se však k příjmům uvedeným v § 3 odst. 4 písm. b) ZDP a k příjmům uvedeným v § 35ba odst. 1 písm. b) ZDP, které jsou taxativně v zákoně a v pokynu D-22 vymezené takto:
- dávky státní sociální podpory podle zákona o státní sociální podpoře,
- dávky pěstounské péče s výjimkou odměny pěstouna podle zákona č. 359/1999 Sb. v platném znění (příspěvek na úhradu potřeb dítěte, příspěvek při převzetí dítěte, příspěvek na zakoupení osobního motorového vozidla, příspěvek při ukončení pěstounské péče),
- dávky osobám se zdravotním postižením podle zákona č. 329/2011 Sb. v platném znění,
- dávky pomoci v hmotné nouzi podle zákona č. 111/2006 Sb. o pomoci v hmotné nouzi v platném znění (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, mimořádná okamžitá pomoc),
- příspěvek na péči podle zákona č. 108/2006 Sb. v platném znění,
- sociální služby,
- státní příspěvky na penzijní připojištění se státním příspěvkem, státní příspěvky na doplňkové penzijní spoření,
- státní příspěvky podle zákona o stavebním spoření a o státní podpoře stavebního spoření,
- stipendium poskytované studujícím soustavně se připravujícím na budoucí povolání,
- příjem plynoucí z důvodu péče o blízkou nebo jinou osobu, která má nárok na příspěvek na péči podle zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách, v platném znění, který je osvobozen od daně podle § 4 ZDP
Dávky státní sociální podpory jsou vymezeny v zákonu č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, a patří k nim dle § 2 tohoto zákona:
a) dávky poskytované v závislosti na výši příjmu – přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, porodné,
b) ostatní dávky – rodičovský příspěvek, pohřebné.
Zatímco rodičovský příspěvek (poskytovaný v rámci rodičovské dovolené) a porodné se pro účely uplatnění slevy na dani na manželku do výčtu vlastních příjmů manželky nezahrnují, tak naopak peněžitá pomoc v mateřství vyplácená v podpůrčí době (doba poskytování dávek), podpora v nezaměstnanosti a vyplacené nemocenské dávky se pro účely uplatnění slevy na dani na manželku (manžela) do vlastního příjmu manželky (manžela) započítávají.
U manželů, kteří mají majetek ve společném jmění, se do vlastního příjmu manželky (manžela) nezahrnuje příjem, který plyne druhému z manželů nebo se pro účely daně z příjmů považuje za příjem druhého z manželů a zdaňuje se jen u jednoho z nich (např. příjmy z nájmu nemovité věci ve společném jmění manželů zdaňované dle § 9 odst. 2 zákona u jednoho z manželů, nebo příjem z prodeje nemovité věci nezahrnuté v obchodním majetku, se rovněž zdaňuje dle § 10 odst. 2 ZDP jen u jednoho z manželů).
Dále připomínáme, že v § 4 odst. 1 zákona č. 381/2015 o jednorázovém příspěvku důchodci je stanoveno, že pokud se pro účely jiných právních předpisů zjišťuje výše příjmu, k příspěvku se nepřihlíží.
Z toho vyplývá, že částka vyplaceného jednorázového příspěvku důchodci 1 200 Kč v roce 2016 se nezahrnuje do vlastních příjmů manželky (manžela) pro účely uplatnění slevy na dani na manželku (manžela) dle § 35ba odst. 1 písm. b) ZDP.
Příklad 19
Poplatník se v říjnu 2016 oženil se svou přítelkyní, se kterou žije již 2 roky ve společně hospodařící domácnosti. Poplatník má příjmy z podnikání a vede daňovou evidenci. Manželka pobírá rodičovský příspěvek.
Slevu na dani na přítelkyni nelze uplatnit, i když žije s přítelem ve společně hospodařící domácnosti a jako příjem má pouze rodičovský příspěvek. V případě sňatku může uplatnit poplatník slevu na dani na manželku až od měsíce, na jehož počátku byly splněny podmínky pro uplatnění nároku na slevu na dani. Pro účely uplatnění slevy na dani na manželku se rodičovský příspěvek nezahrnuje do vlastního příjmu manželky, protože je považován za dávku státní sociální podpory. Poplatník tak může uplatnit v daňovém přiznání za r. 2016 slevu na dani na manželku počínaje listopadem 2016, tedy částku 24 840 Kč : 12 měsíců × 2 měsíce = 4 140 Kč.
Příklad 20
Poplatník má příjmy ze živnostenského podnikání a uplatňuje skutečné výdaje (vede dobrovolně účetnictví). Jeho manželka do srpna 2016 pobírala rodičovský příspěvek a následně pobírá od září 2016 podporu v nezaměstnanosti ve výši 9 200 Kč/měsíc.
Rodičovský příspěvek pobíraný po dobu rodičovské dovolené je dávkou státní sociální podpory podle zákona č. 117/1995 Sb. a proto se nezahrnuje do vlastního příjmu manželky pro účely posouzení uplatnění slevy na dani na manželku. Vzhledem k tomu, že příjem z podpory v nezaměstnanosti nedosáhne za rok 2016 výše 68 000 Kč, může manžel v daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2016 uplatnit slevu na dani na manželku 24 840 Kč.
Příklad 21
Manžel s příjmy ze závislé činnosti uplatňuje v rámci ročního zúčtování daně za rok 2016 slevu na dani na manželku. Manželka byla od prosince 2015 do března 2016 práce neschopná a pobírala nemocenské dávky a od 1. 2. 2016 nastoupila na mateřskou dovolenou a po jejím ukončení pokračuje v rodičovské dovolené a pobírá rodičovský příspěvek.
Pokud součet nemocenských dávek a dávky peněžité pomoci v mateřství přesáhnou u manželky za rok 2016 výši 68 000 Kč, nemůže manžel uplatnit u zaměstnavatele v rámci ročního zúčtování daně za rok 2016 slevu na dani na manželku. Rodičovský příspěvek je považován za dávku státní sociální podpory dle zákona č. 117/1995 Sb. a tento se do vlastních příjmů manželky, pro účely posouzení nároku na slevu na dani na manželku, nezapočítává.
Příklad 22
Manžel má příjmy ze závislé činnosti. Manželé mají ve společném jmění manželů dům, který pronajímají. Příjmy z nájmu jsou zdaňovány dle § 9 ZDP. Manželka je v domácnosti.
Jak se uvádí v § 9 odst. 2 ZDP, příjmy z nájmu nemovitých věcí nebo bytů a příjmy z nájmu movitých věcí [kromě příležitostného nájmu podle § 10 odst. 1 písm. a) ZDP], plynoucí manželům ze společného jmění manželů, se zdaňují jen u jednoho z nich. U kterého z manželů bude příjem z nájmu zdaněn, záleží na rozhodnutí z manželů.
V našem případě je výhodnější zdanit příjmy z nájmu bytů ve společném jmění manželů manželem, který podá daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2016, ve kterém zahrne dílčí základ daně ze závislé činnosti (dle údajů v potvrzení zaměstnavatele) a dílčí základ daně z nájmu. V daňovém přiznání si kromě základní slevy na dani na poplatníka může uplatnit i slevu na dani na manželku, protože ta nemá žádné zdanitelné příjmy.
Příklad 23
Manžel má příjmy ze živnostenského podnikání. Manželka zdědila po svém dědovi dům se 4 byty, které pronajímá. Za rok 2016 získá na příjmech z nájmu 264 000 Kč. Jiné příjmy manželka nemá a stará se o domácnost.
V daném případě není dům zařazen do společného jmění manželů a je ve výlučném vlastnictví manželky, která dům zdědila. Příjmy z nájmu zdaňuje manželka podle § 9 ZDP a může k nim uplatnit buď prokazatelné skutečné výdaje, anebo paušální výdaje 30 % z příjmů. Manžel nemůže uplatnit v daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob slevu na dani na manželku.
3.2 Vlastní příjem manželky obdržený v lednu kalendářního roku
K vlastnímu příjmu manželky (manžela) dosaženému v lednu kalendářního roku se v pokynu D-22 uvádí:
- do vlastního příjmu manželky (manžela) se zahrnují příjmy dosažené v daném zdaňovacím období, tj. od 1. ledna do 31. prosince daného kalendářního roku, bez ohledu na skutečnost, zda jde o dávky jako je peněžitá pomoc v mateřství, nemocenské, ošetřovné, podpora v nezaměstnanosti či jiné příjmy. To znamená, že mateřská, nemocenská, podpora v nezaměstnanosti nebo ošetřovné vyplacené v lednu 2017, se započítávají do vlastního příjmu manželky (manžela) až ve zdaňovacím období roku 2017, kdy ovlivní posouzení výše příjmů pro účely uplatnění slevy na dani na manželku (manžela).
- u příjmů ze závislé činnosti se postupuje podle § 5 odst. 4 zákona, tj. příjmy ze závislé činnosti vyplacené nebo obdržené poplatníkem nejdéle do 31 dnů po skončení zdaňovacího období, za které byly dosažené, se považují za příjmy vyplacené nebo obdržené v tomto zdaňovacím období. Příjmy ze závislé činnosti od zaměstnavatele, vyplacené zaměstnanci za prosinec 2016 až v lednu 2017, se zahrnují do vlastního příjmu manželky (manžela) ve zdaňovacím období roku 2016, tudíž se nezahrnou do příjmů manželky (manžela) pro účely uplatnění slevy na dani na manželku (manžela) v roce 2017.
(Více se o tomto tématu se dočtete v měsíčních DÚVaP 1/2017, DaÚ 1/2017, DaÚ 2/2017, 1000 řešení 1/2017)
|
|
|
Částka 14 Rozeslána dne 17. února 2017
41/2017 Nařízení vlády o údajích centrálního registru administrativních budov
Částka 15 Rozeslána dne 20. února 2017
42/2017 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 153/2005 Sb., o stanovení způsobu a výše tvorby prostředků radiokomunikačního účtu a způsobu jejich čerpání
43/2017 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 154/2005 Sb., o stanovení výše a způsobu výpočtu poplatků za využívání rádiových kmitočtů a čísel, ve znění pozdějších předpisů
44/2017 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 137/2015 Sb., o dalších případech, ve kterých lze přijmout osobu do služebního poměru na dobu určitou
45/2017 Sdělení Ministerstva financí, jímž se určují emisní podmínky pro Státní dluhopis České republiky, 2017–2022, 0,00 %
Částka 16 Rozeslána dne 24. února 2017
46/2017 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 463/2013 Sb., o seznamech návykových látek, ve znění nařízení vlády č. 243/2015 Sb.
Částka 17 Rozeslána dne 27. února 2017
47/2017 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 75/2015 Sb., o podmínkách provádění agroenvironmentálně-klimatických opatření a o změně nařízení vlády č. 79/2007 Sb., o podmínkách provádění agroenvironmentálních opatření, ve znění pozdějších předpisů, ve znění pozdějších předpisů, a nařízení vlády č. 79/2007 Sb., o podmínkách provádění agroenvironmentálních opatření, ve znění pozdějších předpisů
48/2017 Nařízení vlády o stanovení požadavků podle aktů a standardů dobrého zemědělského a environmentálního stavu pro oblasti pravidel podmíněnosti a důsledků jejich porušení pro poskytování některých zemědělských podpor
49/2017 Nařízení vlády, kterým se mění některá nařízení vlády v souvislosti s přijetím nařízení vlády o stanovení požadavků podle aktů a standardů dobrého zemědělského a environmentálního stavu pro oblasti pravidel podmíněnosti a důsledků jejich porušení pro poskytování některých zemědělských podpor
32/2017 Sdělení Ministerstva financí, jímž se určují emisní podmínky pro Státní dluhopis České republiky, 2017–2020, 0,00 %
Částka 18 Rozeslána dne 27. února 2017
50/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 262/2015 Sb., o regulačním výkaznictví
Částka 19 Rozeslána dne 28. února 2017
51/2017 Nařízení vlády o Chráněné krajinné oblasti Poodří
52/2017 Vyhláška o vymezení zón ochrany přírody Chráněné krajinné oblasti Poodří
53/2017 Vyhláška o vzoru služebního průkazu zaměstnanců Finančního analytického úřadu
54/2017 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstva obce
|
|
|
1. března Středa |
Daně z příjmů – zaměstnavatel |
Listinné podání vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti zálohově sražené z mezd za kalendářní rok 2016 včetně příloh (elektronické podání stačí až do 20. 3.)
(§ 38j odst. 5 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
8. března
Středa
|
Zdravotní pojištění – OSVČ |
Odvod zálohy na zdravotní pojištění OSVČ za únor 2017
Pozor, od roku 2017 dochází ke změně účtů zdravotních pojišťoven – musejí být u ČNB.
(§ 7 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění)
|
15. března Středa |
Daně z příjmů – poplatník |
Odvod čtvrtletní zálohy na daň z příjmů na rok 2017, pokud poslední známá daňová povinnost poplatníka za zdaňovací období kalendářního roku 2016 přesáhla 150.000 Kč
(§ 38a odst. 4 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
20. března
Pondělí
|
Daň z příjmů – zaměstnavatel |
Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů z mezd za únor 2017
(§ 38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
Elektronické podání vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti zálohově sražené z mezd za rok 2016 včetně příloh (listinné podání bylo nutné podat už do 1. 3.)
(§ 38j odst. 5 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
Sociální pojištění – OSVČ |
Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za únor 2017
(§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
|
Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za únor 2017
(§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
|
Sociální pojištění – zaměstnavatel |
Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za únor 2017
(§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
|
Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za únor 2017
(§ 9 odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
|
Zdravotní pojištění – zaměstnavatel |
|
Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za únor 2017
Pozor, od roku 2017 dochází ke změně účtů zdravotních pojišťoven – musejí být u ČNB.
(§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění)
|
27. března
Pondělí
(za sobotu 25. 3.)
|
DPH |
Podání přiznání k DPH plátce s měsíčním zdaň. obdobím za únor 2017 a její zaplacení
(§ 101 odst. 1 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
(§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
|
Podání kontrolního hlášení za únor 2017 u všech plátců z řad právnických osob, zatímco u plátců z řad osob fyzických, pouze pokud jejich zdaňovacím obdobím je kalendářní měsíc
(§ 101e zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
|
Podání souhrnného hlášení plátce za únor 2017, o intrakomunitárních plněních: dodání zboží, přemístění obchodního majetku, dodání zboží formou třístranného obchodu (byl-li plátce prostřední osobou) a poskytnutí služby (kterou má zdanit příjemce)
(§ 102 odst. 1, 3 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
|
Podání přiznání k DPH identifikované osoby za únor 2017, pokud jí vznikla daňová povinnost, a její zaplacení
(§ 101 odst. 1 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
(§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
|
Podání souhrnného hlášení identifikované osoby za únor 2017, o intrakomunitárních plněních: poskytnutí služby podle § 9 odst. 1, kterou má zdanit příjemce
(§ 102 odst. 2 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
|
31. března
Pátek
|
Daně z příjmů - plátce |
Odvod „srážkové“ daně sražené v únoru 2017 a hlášení plátce daně o dani sražené zahraničním poplatníkům (s výjimkou příjmů z dohod o provedení práce do 10 000 Kč)
(§ 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
Odvod zajištění daně sraženého v únoru 2017 ze stanovených příjmů ze zdroje v ČR zahraničního poplatníka a hlášení plátce daně o provedeném zajištění daně
(§ 38e odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
Daň z příjmů – zaměstnavatel |
Provedení ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění za rok 2016
(§ 38ch odst. 4 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
Zdravotní pojištění – OSVČ |
Oznámení OSVČ účtující v hospodářském roce zdravotní pojišťovně, ke kterému datu bude podávat daňové přiznání za rok 2016, pokud tak učiní později než k 31. 3.
(§ 24 odst. 1 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění)
|
|
|
|
MIKROVLNKA – ANO, ČI NE??
Výročí havárie jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu vyvolalo množství domněnek, vzpomínek, hypotéz a podezření o všemožných účincích radioaktivního i jiného záření, které kolem nás proudí dnes a denně. Jedním z témat byly i naše domácí spotřebiče, které považujeme za součást svého obvyklého života. Jsme v neustálém „nebezpečí“, nebo se obáváme zbytečně?
OHŘÍVÁNÍ JÍDLA POMOCÍ MIKROVLNKY bylo náhodně objeveno v roce 1940 a už od roku 1952 se začalo komerčně využívat. První „mikrovlnka“ měla výšku 180 centimetrů, vážila víc než sto kilo a „zářila“ podstatně více než dnešní „micro“ verze. Od roku 1970 se začalo uvažovat i o jejích možných negativních účincích na lidské zdraví. Otázky bezpečnosti mikrovlnné trouby se nejčastěji spojují s využíváním záření a podezřením, že toto záření poškozuje zdraví člověka anebo velmi negativně ovlivňuje složení potravin. K této základní obavě z mikrovlnné trouby je vhodné uvést, že kromě samotných mikrovlnek, používaných v domácnosti, jsou pro člověka zdrojem mikrovlnného záření rádiové a televizní vysílače i mobilní telefony, případně diagnostické přístroje v nemocnicích využívající magnetickou rezonanci. V porovnání s těmito zdroji a dávkami je však záření mikrovlnné trouby zanedbatelné.
PRO ZARUČENÍ BEZPEČNÉHO POUŽÍVÁNÍ PLASTOVÝCH NÁDOB a obalů při úpravě jídel v mikrovlnné troubě se doporučuje dodržovat tyto zásady:
- Používat nádoby a materiály speciálně označené jako vhodné do mikrovlnné trouby. Neměly by se dávat žádné nádobky na margarín ani plastové tácky z restaurací nebo z obchodu, jelikož ty se mohou zdeformovat nebo roztavit. I obaly jídel určených na přípravu v mikrovlnné troubě je potřeba po jejich použití vyhodit.
- Zkontrolovat etiketu na obalu jídel. Pokud se na ní nenacházejí instrukce ohledně použití v mikrovlnce, je raději třeba použít jiný talíř nebo nádobu, o které víme, že je na ohřev jídla v mikrovlnné troubě vhodná.
- Pokud jídlo v mikrovlnce zakrýváme, je vhodné používat skleněná nebo keramická víka, plastové fólie vhodné do mikrovlnné trouby, voskový nebo pergamenový papír anebo bílé papírové ubrousky určené k použití v mikrovlnné troubě.
- Plastové fólie vhodné do mikrovlnky by se neměly přímo dotýkat jídla. Během jeho zahřívání se doporučuje minimálně 2,5centimetrová mezera mezi plastem a jídlem v mikrovlnné troubě.
Na co je třeba dávat pozor?
1. Při rozmrazování a ohřívání průmyslově balených potravinářských polotovarů je třeba použít raději skleněné, porcelánové nebo jiné nádoby určené k použití v mikrovlnné troubě, neboť v současnosti používané balící materiály při působení mikrovlnného záření uvolňují do potravin nežádoucí látky (molekuly plastů, barviva z papírových štítků apod.).
2. Tepelná úprava nemusí – ani při dodržení doporučené doby přípravy – zabezpečit odstranění bakteriální infekce, protože některé druhy mikroorganismů (například Salmonella, Listeria, Clostridium perfringens) dokáží přežívat a být stále aktivní.
3. Zvláště při přípravě masových a mléčných výrobků je nevyhnutelné dodržet dobu přípravy, protože zkrácení doby záření i jen o 30 procent výrazně zvyšuje pravděpodobnost přežití bakterií a riziko infekce. Na přežívání bakterií nemá vliv síla záření (počet Wattů), velikost tělesné dutiny (např. kuře).
4. Nedoporučuje se používat mikrovlnné záření na pravidelnou a častou přípravu potravin s velkým obsahem bílkovin (např. vaření masa, mléka, vajec, luštěnin, obilnin, ořechů). Při vaření bílkovin v mikrovlnce stoupá riziko vzniku karcinogenních látek – pyrolyzátů.
5. Ohřev a rozmrazování, případně kombinace mikrovlnného záření a grilu anebo horkého vzduchu, jsou bezpečné.
ZÁVĚR – Používání mikrovlnné trouby může být spojeno i s jinými než potravinovými riziky. Je popsáno vícero případů vážného popálení dutiny ústní a jícnu v důsledku konzumace potravy bezprostředně po vytažení z mikrovlnné trouby v důsledku nerovnoměrného ohřevu. Potravu musíme nechat po ohřátí chvíli odležet, aby se teplo rovnoměrněji rozložilo. Je třeba si dávat pozor i na „vybuchování“ vajíček. Lidé s implantovaným stimulátorem srdeční činnosti by měli být obzvlášť opatrní a nezdržovat se během záření v mikrovlnné troubě v její bezprostřední blízkosti. Může to rušit činnost stimulátoru a vyvolat tak poruchy srdečního rytmu.
MUDr. Pavel Malovič
|
|
|
PRÁVĚ VYCHÁZEJÍ MĚSÍČNÍKY A ODBORNÉ PUBLIKACE |
Poradce, měsíčník č. 7/2017 (I/2017)
- Zákon o veřejném zdravotním pojištění s komentářem - Ing. Antonín Daněk
- Závazné posouzení v legislativních normách - Ing. Vladimír Hruška
- Zdanění OSVČ v daňovém přiznání – Ing. Ivan Macháček
- Aplikace účetních předpisů po novele k 1. lednu 2016 – problémové oblasti - Ing. Jiří Koch
- Zákon o účetnictví – novela od 1. 1. 2017 - Ing. Jiří Koch
- Poskytování vratky spotřební daně z tzv. zelené nafty - Ing. Jan Šmolík
- Novela občanského zákoníku - JUDr. Jana Drexlerová
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 3-4/2017 (II/2017)
- Slevy na dani FO – Ing. Ivan Macháček
- Novela zákona o účetnictví – Ing. Karel Janda
- Novela zákona o daních z příjmů – Ing. Eva Sedláková
- Změny v občanském zákoníku od 1. 1. 2017 – Ing. Karel Janda
- Tichá společnost a daň z příjmů – Ing. Helena Machová
- Cestovní náhrady v roce 2017 – JUDr. Eva Dandová
- Sankce vůči neplatícímu nájemci bytu dle NOZ – Richard W. Fetter
Daně, účetnictví, vzory a případy – (DÚVaP) – měsíčník, č. 3-4/2017 (II/2017)
- Zdanění příjmů rezidentů ČR ze zahraničí – Ing. Martin Děrgel
- Evidence tržeb v praxi - Ing. Markéta Patzenhauer
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 3-4/2017 (II/2017)
- Zákon o zaměstnanosti v číslech – Ing. Olga Bičáková
- Úroky z výživného – nově – Richard W. Fetter
- Kouření a alkohol na pracovišti – nový zákon – JUDr. Ladislav Jouza
- Splatnost odstupného a promlčení nároku – Richard W. Fetter
- Státní inspekce práce a jiné kontroly zaměstnavatelů – Ing. Karel Janda
- Zaměstnanec a příležitostní příjmy – Ing. Ivan Macháček
- Opravné položky u neziskových subjektů – Ing. Zdeněk Morávek
1000 řešení – měsíčník č. 3-4/2017 (II/2017)
- Zákon o účetnictví - novela – Ing. Karel Janda
- Novela občanského zákoníku – Ing. Eva Sedláková
- Daň z příjmů
- Daň z přidané hodnoty
- Účetnictví
- Zákoník práce
SBORNÍKY ZÁKONŮ:
zákon o daních z příjmů, zákon o dani z přidané hodnoty, zákon o účetnictví … (I/2017)
Zákony IIA – občanský zákoník, zákon o obchodních korporacích, občanský soudní řád … (IIA/2017)
Zákony IIB – trestní zákoník, trestní řád, zákon o přestupcích … (IIB/2017)
Zákony III – zákoník práce, zákon o nemocenském pojištění, zákon o důchodovém pojištění … (III/2017)
Zákony IV – stavební zákon, katastrální zákon, zákon o zadávání veřejných zakázek … (IV/2017)
Zákony V – zákon o obcích, zákon o krajích, školský zákon …. (V/2017)
Zákony VI – zákon o odpadech, zákon o životním prostředí, vodní zákon … (VI/2017)
ODBORNÉ PUBLIKACE:
Účetní závěrka podnikatelů za rok 2016 (sestavování účetní závěrky podnikatelů)
Daňová přiznání k daním z příjmů FO a PO za rok 2016 (aktuální informace pro zpracování daňových přiznání)
Pomocník mzdové účetní 2017 (přehled parametrů, sazeb, vzorových výpočtů … z oblasti mezd a platů)
Daňové a nedaňové výdaje (2017) – (uplatňování skutečně vynaložených výdajů do výdajů daňových)
Povinnosti zaměstnavatele – (práva a povinnosti zaměstnance a zaměstnavatele)
Vzory smluv dle NOZ II. – (komentované vzory smluv)
Ekonomický a personalistický slovník – (ekonomické pojmy a výrazy, se kterými se setkávají nejen podnikatelé, ekonomové, účetní, ale i pracovníci na úřadech a ve školách)
Stavíme bez chyb, pokut a penále – (legislativní část, změny a novinky, slovník stavebních pojmů)
Daňové výdaje z účetního a daňového hlediska bez chyb, pokut a penále – (které výdaje uplatnit do daňových výdajů a jak správně účtovat)
PŘIPRAVUJEME
Poradce, měsíčník č. 8/2017 (III/2017)
- Zákon o dani z přidané hodnoty s komentářem – JUDr. Ladislav Jouza
- Příjmy z prodeje a držby cenných papírů – Ing. Eva Sedláková
- Dodání zboží v EU z pohledu DPH – Ing. Václav Benda
- Výzkum a vývoj z pohledu ZDP – Ing. Dalimila Mirčevská
- Kontrolní hlášení DPH po přezkumu Ústavním soudem – Mgr. Petr Taranda
- Trestní odpovědnost ve zdravotnictví – JUDr. Jana Drexlerová
Poradce, měsíčník č. 9/2017 (III/2017)
- Zákon o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele – JUDr. Ladislav Jouza
- Mzda a plat - komentář k aktuálním předpisům – JUDr. Ladislav Jouza
- Nový způsob zdanění hazardních her – Ing. Martin Děrgel
- Příjmy plynoucí z provozu fotovoltaické elektrárny - změny ve zdaňování – Ing. Eva Sedláková
- Zdaňování příjmů ve vazbě na rezidentství – Ing. Dalimila Mirčevská
- Obrana proti exekučnímu příkazu správce daně ve světle aktuální judikatury – Mgr. Petr Taranda
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 5/2017 (IV/2017)
- DPH u finančního leasingu a navrhované změny - Ing. Václav Benda
- Osoby samostatně výdělečně činné a snížení záloh ve zdravotním pojištění v roce 2017 – Ing. Antonín Daněk
- Provázanost pracovního práva a zdravotního pojištění z pohledu zaměstnavatele – Ing. Antonín Daněk
Daně, účetnictví, vzory a případy – (DÚVaP) – měsíčník, č. 5/2017 (IV/2017)
- DPH po novele v příkladech – Ing. Václav Benda
- Slevy na dani a daňové zvýhodnění – Ing. Eva Sedláková
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 5/2017 (IV/2017)
- Práce ve ztíženém pracovním prostředí – JUDr. Eva Dandová
- Daňové výdaje na zdraví a práva zaměstnanců – Ing. Eva Sedláková
- Útok zaměstnance na majetek zaměstnavatele – Richard W. Fetter
- Právní úprava pracovního poměru na dobu určitou (2.) – JUDr. Jana Drexlerová
- Manželství a zaměstnání podle ZP a NOZ – Richard W. Fetter
1000 řešení – měsíčník č. 5/2017 (IV/2017)
- Novela zákona o dani z přidané hodnoty – Ing. Zdeněk Kuneš
- Daňové a nedaňové výdaje – Ing. Ivan Macháček
- Daň z příjmů
- Daň z přidané hodnoty
- Účetnictví
- Zákoník práce
|
|
|
Novela zákona o účetnictví
Novela zákona o účetnictví se týká zejména nefinančních informací, přeměn obchodních společností a družstev, stálých a oběžných aktiv, správních deliktů a legislativně-technických úprav. Jaké změny nastaly v jednotlivých oblastech?
Vše ohledně novely najdete v našich publikacích, které jsou určeny především účetním, ale i podnikatelům, živnostníkům, fyzickým osobám, daňovým poplatníkům, daňovým poradcům, ekonomům …
- 1. Poradce7/2017 – Novela zákona o účetnictví - příspěvek – Ing. Jiří Koch
/A5, str. 288/
- 2. DaÚ 3-4/2017 – Zákon o účetnictví - novela - příspěvek – Ing. Karel Janda
/A4, str. 120/
- 3. 1000 řešení 3-4/2017 – Zákon o účetnictví - novela – praktické příklady – Ing. Jiří Koch
/A5, str. 120/
- 4. Zákony I/2017 – Zákon o účetnictví, České účetní standardy ….. – úplná znění zákonů
/A5, str. 696/
Cena balíčku je 876 Kč.
Cena balíčku s 50 % slevou je 438 Kč.
Ušetříte 438 Kč.
Zákon o DPH - novela
Změny zákona o DPH se týkají kromě jiného obchodního majetku, nového přístupu k leasingu, zrušení speciální úpravy pro společnost bez právní subjektivity, upřesnění místa plnění, pořízení zboží do jiného členského státu pod českým DIČ, opravy základu a výše daně, osvobození služeb dětských skupin, služeb souvisejících s dovozem a s vývozem, mank a škod, rozšíření režimu přenesení daňové povinnosti, časového posunu, ručení za daň, nového institutu nespolehlivé osoby …….. Jak se jednotlivé oblasti změnily a jaké jsou další změny?
Najdete v našich publikacích, které jsou určeny všem plátcům DPH, účetním, ekonomům, auditorům, daňovým poradcům, pracovníkům finančních úřadů …
- 1. Poradce 8/2017 – Zákon o dani z přidané hodnoty po novele s komentářem - komentář – Ing. Václav Benda
/A5, str. 288/
- 2. DaÚ 3-4/2017 – Zákon o DPH - novela – příspěvek – Ing. Zdeněk Kuneš
/A4, str. 120/
- 3. DaÚ 2/2017 – Stravovací služby – změna sazby DPH – příspěvek – Ing. Václav Benda
/A4, str. 80/
- 5. Aktualizace I/5 – Zákon o dani z přidané hodnoty – úplné znění zákona
/A5, str. 80/
Cena balíčku je 822 Kč.
Cena balíčku s 50 % slevou je 411 Kč.
Ušetříte 411 Kč.
Registrační pokladny
Zákon o evidenci tržeb upravuje práva, povinnosti a postupy uplatňované při evidenci tržeb a postupy s nimi související. Co je evidovaná tržba? Které tržby lze evidovat ve zjednodušeném režimu? Které tržby jsou vyloučeny z evidence tržeb? Jak správně postupovat při evidování tržeb v praxi?
Odpovědi hledejte v našich publikacích, které jsou určeny podnikatelům, živnostníkům, ekonomům, auditorům, daňovým poradcům, plátcům daně …
- 1. DÚVaP 3-4/17 – Evidence tržeb v praxi - příspěvek – Ing. Markéta Patzenhauer
/A5, str. 240/
- 2. 1000 řešení 10/2016 – Zákon o evidenci tržeb – praktické příklady – Ing. Karel Janda
/A5, str. 96/
- 3. DaÚ 12/2016 – Zavedení elektronické evidence tržeb – sleva na dani – příspěvek – Ing. Ivan Macháček
/A4, str. 80/
- 4. DÚVaP 10/2016 – Zákon o evidenci tržeb – úplné znění zákona
/A5, str. 144/
Cena balíčku je 707 Kč.
Cena balíčku s 50 % slevou je 353 Kč.
Ušetříte 353 Kč.
Novela zákona o zaměstnanosti – vyšší příspěvky zaměstnavatelům
Jak se výše průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí roku 2016 a zvýšení minimální mzdy projevila v aplikaci zákona o zaměstnanosti a v poskytování dávek, příspěvků, náhrad a odvodů od 1. ledna 2017?
V každodenní praxi využijí balíček nejen mzdové účetní a personalisté, ale i zaměstnavatelé, zaměstnanci, podnikatelé, živnostníci, ekonomové, auditoři, daňoví poradci …
- 1. PaM 3-4/17 – Zákon o zaměstnanosti v číslech - příspěvek – Mgr. Olga Bičáková
/A4, str. 120/
- 2. DaÚ 2/2017 – Vyšší příspěvky zaměstnavatelům – příspěvek – JUDr. Ladislav Jouza
/A4, str. 80/
- 4. Zákony III/2017 – Zákon o zaměstanosti, zákoník práce ….. – úplná znění zákonů
/A5, str. 512/
Cena balíčku je 765 Kč.
Cena balíčku s 40 % slevou je 455 Kč.
Ušetříte 310 Kč.
Slevy na dani za rok 2016
Každá fyzická osoba se zdanitelným příjmem může snížit svou daňovou povinnost, při splnění zákonem stanovených podmínek, o slevu (slevy) na dani. Jak správně uplatnit slevy na dani za rok 2016?
Všechny odpovědi na dotazy najdete v našich publikacích, které jsou určeny účetním, podnikatelům, živnostníkům, daňovým poradcům, ekonomům, auditorům …
- 1. DÚVaP 1/2017 – Zdanění FO za rok 2016 – nejčastější problémy - příspěvek – Ing. Ivan Macháček
/A5, str. 160/
- 2. DaÚ 1/2017 – Sleva na manžela (manželku) – příspěvek – Ing. Eva Sedláková
/A4, str. 80/
- 3. DaÚ 2/2017 – Nájemné a úplata – daňově uznatelné výdaje – příspěvek – Ing. Ivan Macháček
/A, str. 80/
- 4. 1000 řešení 1/2017 – Optimalizace daně – praktické příklady – Ing. Martin Děrgel
/A5, str. 96/
- 5. Daňové a nedaňové výdaje 2016 – monotematika – Ing. Eva Sedláková
/A5, str. 272/
Cena balíčku je 904 Kč.
Cena balíčku s 60 % slevou je 362 Kč.
Ušetříte 542 Kč.
Tematické balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz (ceny jsou konečné)
Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů. Uvedená nabídka je platná do vyprodání zásob. Vydavatelství si vyhrazuje právo nahradit vyprodanou publikaci jinou – adekvátní k obsahu balíčku.
RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY NEBO E-
MAILEM DENNĚ V ČASE OD 9,00 DO 15,00 HOD.
Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.
E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
- Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
- Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!
|
|
|
Adresa: |
|
E-mail: |
MK Media, s.r.o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
|
|
objednavky@exicon.eu
|
|
IČO: 36419176
DIČ: 2021832285
IČ DPH: SK2021832285
|
|
|
|
|
|
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 15012/L. |
|
|
V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.
|
Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015 |