Em@ilové noviny

 

č. 5/2011

16.3.2011


 
 
 Téma novin 
 Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají 
 P6 aktual v legislativě 
 Praktická komunikace 
 Chybovat znamená platit 
 Ekonomika 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Horká témata 
 Kontakty 


Služby, které najdete jen u nás:
  • aktuální a rychlé informace
    (změny zákonů a předpisů) z oblastí daní, účetnictví, mezd, odvodů;
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákaznickém oddělení;
  • možnost rychlého objednání
    publikací (telefonicky, faxem, e-mailem, poštou);
  • rychlá dodávka (do 48 hodin)
    s minimálními reklamacemi;
  • uvádění nových produktů
    prostřednictvím mailingů a telemarketingu;
  • přibližování se k zákazníkovi
    prostřednictvím bezplatných odpovědí na otázky a e - mailových novin
 

Vážení čtenáři!

   Při uplatňování skutečně vynaložených výdajů do výdajů daňových je potřebné důsledně postupovat podle platných ustanovení zákona o daních z příjmů. Poslední novela tohoto zákona má k dnešnímu dni č. 348/2010 Sb. Více se o Daňových a nedaňových výdajích dovíte v rubrikách Téma novin a Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají.
   Je dlouholeté pravidlo "střídat při řízení cukr a bič", a v jakém poměru? Odpověď na tuto otázku vám přinese Praktická komunikace v příspěvku Umění řídit.
   Děkujeme za vaše připomínky i podnětné návrhy a tešíme se na další setkání.

Denisa Orlická
odpovědná redaktorka


V tomto čísle najdete:

 

 
 
DAŇOVÉ A NEDAŇOVÉ VÝDAJE – Téma novin

 
DAŇOVÉ A NEDAŇOVÉ VÝDAJE A - Z 2011

Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (poslední novela zákona o daních z příjmů má k dnešnímu dni č. 348/2010 Sb.) v § 24 uvádí přehled nejdůležitějších daňových výdajů, včetně toho, jakým způsobem je možno tyto výdaje z hlediska daně z příjmů uplatnit, tj. včetně omezujících podmínek. Daňové výdaje poplatník vykazuje několika způsoby. Předně o nich účtuje, vede v daňové evidenci anebo je může uplatňovat paušální částkou z dosažených příjmů.
Vzhledem ke skutečnosti, že daňové výdaje, pokud jsou vyšší než zdanitelné příjmy, způsobí ztrátu, obsahuje tato publikace i heslo týkající se daňové ztráty a další potřebné údaje související s daňovými výdaji, jako jsou např. paušální výdaje na straně poplatníků fyzických osob apod..
Stanoviska k vybraným ustanovením zákona zveřejňuje Ministerstvo financí na webových stránkách a ve Finančním zpravodaji jako pokyny řady D. Nejrozsáhlejší pokyn má č. D - 300 a obsahuje jak vybraná stanoviska, která byla již zveřejněna v předchozích pokynech a jsou stále platná, tak i stanoviska k novým ustanovením zákona.

AUTOMOBIL
Uplatňování výdajů spojených s pořízením automobilu a následně pak s jeho provozem závisí na skutečnosti, jakým způsobem poplatník automobil nabyl, zda-li ho např. koupil či získal formou finančního pronájmu s následnou koupí najaté věci nebo darem, případně děděním. Z hlediska uplatňování příslušných provozních výdajů je pro účely daně z příjmů fyzických osob rozhodující, zda se jedná o automobil zahrnutý v obchodním majetku, nezahrnutý v obchodním majetku nebo o automobil vypůjčený či najatý.

CENNÉ PAPÍRY
Problematika cenných papírů, resp. uplatnění výdajů spojených s jejich pořízením do výdajů daňových, je poměrně složitá, a v průběhu několika minulých zdaňovacích období se změnila, a to zejména na straně poplatníků s příjmy z podnikatelské nebo jiné samostatné výdělečné činnosti.
Zákon č. 591/1992 Sb., o cenných papírech, ve znění pozdějších předpisů v § 1 stanoví mimo jiné, že cennými papíry jsou zejména akcie, zatímní listy, poukázky na akcie, podílové listy, dluhopisy, investiční kupóny, kupóny, opční listy, směnky, šeky, náložné listy, skladištní listy a zemědělské skladní listy.
Daňovým výdajem podle § 24 odst. 2 písm. r) zákona o daních z příjmů je od r. 2008 hodnota cenného papíru při prodeji zachycená v účetnictví v souladu se zvláštním právním předpisem (tj. účetními předpisy) ke dni jeho prodeje, s výjimkou uvedenou v písmenech w) a ze) a s výjimkou cenného papíru, u kterého je příjem z jeho převodu osvobozen podle § 19 odst. 1 písm. ze) nebo podle § 19 odst. 9.
Dále zákon o daních z příjmů v § 23 odst. 9 stanoví, že u poplatníků, kteří vedou účetnictví, se výsledek hospodaření neupravuje o oceňovací rozdíl ze změny reálné hodnoty podle zvláštního právního předpisu
  1. cenného papíru s výjimkou směnek a s výjimkou uvedenou v § 23 odst. 4 písm. l)
  2. derivátu a části majetku a závazku zajištěného derivátem,
  3. závazku vrátit cenný papír, který poplatník zcizil a do okamžiku ocenění jej nezískal zpět,
  4. finančního umístění a technických rezerv u poplatníků, kteří mají povolení k provozování pojišťovací nebo zajišťovací činnosti podle zvláštního právního předpisu.
Podle pokynu D -300 se za daňové výdaje považují také výdaje (náklady), které vznikly v souvislosti s pořízením cenných papírů (např. úroky z úvěrů a půjček čerpaných na pořízení cenných papírů) a přitom nejsou podle účetních předpisů zahrnovány do pořizovací ceny a současně nejsou neuznatelnými výdaji (náklady) podle § 25 zákona.

DANĚ
Naše současné právní předpisy rozlišují několik druhů daní. Jedná se především o daň z příjmů, daň silniční, daň z nemovitostí, dále pak o daň z převodu nemovitostí, daň dědickou a daň darovací, daň z přidané hodnoty, daň spotřební. Obecně lze konstatovat, že do daňových výdajů lze uplatnit pouze daně z majetku, tj. daň z nemovitostí při zaplacení a daň silniční. Daňovým výdajem však jsou i jiné daně, pokud tak zákon výslovně stanoví.
Oproti tomu daňovým výdajem podle § 25 odst. 1 písm. r) zákona nejsou daně zaplacené za jiného poplatníka s výjimkou uvedenou v § 24 odst. 2 písm. ch) a u), a podle § 25 odst. 1 písm. s) zákona daň dědická, darovací, daň z příjmů fyzických osob a daň z příjmů právnických osob a obdobné daně zaplacené v zahraničí s výjimkou uvedenou v § 24 odst. 2 písm. ch) a dále odložená daň podle zvláštního právního předpisu (tj. podle účetních předpisů).

DAŇOVÁ EVIDENCE
V návaznosti na zrušení jednoduchého účetnictví byla počínaje r. 2004 do zákona o daních z příjmů doplněna daňová evidence - § 7b, podle které postupují poplatníci daně z příjmů - fyzické osoby s příjmy podle § 7 zákona, kteří:
  • nevedou účetnictví,
  • neuplatňují výdaje paušální částkou z dosažených příjmů podle § 7 odst. 7 zákona.

FINANČNÍ PRONÁJEM S NÁSLEDNOU KOUPÍ NAJATÉ VĚCI
Z hlediska daně z příjmů je při finančním pronájmu s následnou koupí najaté věci (finančním leasingu) daňovým výdajem zejména nájemné, pojištění najaté věci, dále pak pořizovací cena najaté věci, případně další výdaje spojené s finančním leasingem, jako jsou výdaje za dopravu, montáž, clo apod.
Z hlediska účetních předpisů byl majetek pořízený formou finančního leasingu do konce r. 2002 dlouhodobým hmotným majetkem, a to bez ohledu na výši jejich ocenění a dobu použitelnosti. Počínaje r. 2003 vyhláška č. 500/2002 Sb., pro podnikatele účtující v soustavě podvojného účetnictví, ve znění pozdějších předpisů již tuto podmínku nestanoví. Podnikatel se rozhodne, jak bude o majetku pořízeném formou finančního leasingu účtovat. Zda ho zaúčtuje na účet účtové třídy 0 - Dlouhodobý majetek (02- Dlouhodobý hmotný majetek odpisovaný) nebo 5 - Náklady. Ustanovení § 47 odst. 3 citované vyhlášky stanoví mimo jiné, že v případě finančního leasingu se pořizovací cena majetku převzatého uživatelem do vlastnictví zvýší o technické zhodnocení odpisované uživatelem v průběhu užívání a pokračuje se v odpisování z takto zvýšené pořizovací ceny.

HMOTNÝ MAJETEK
Daňovým výdajem jsou výdaje spojené s pořízením hmotného majetku prostřednictvím odpisů podle § 26 až 33 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů. Zákon o daních z příjmů v § 26 odst. 10 stanoví, že hmotným majetkem se stávají věci uvedené do stavu způsobilého obvyklému užívání, kterým se rozumí dokončení věci a splnění technických funkcí a povinností stanovených zvláštními právními předpisy pro užívání.

LIKVIDACE ZÁSOB
Podle § 24 odst. 2 písm. zg) jsou od r. 2008 daňovým výdajem výdaje (náklady) vzniklé v důsledku prokazatelně provedené likvidace:
  • zásob materiálu,
  • zboží,
  • nedokončené výroby,
  • polotovarů a
  • hotových výrobků.
U léků, léčiv či potravinářských výrobků jsou výdaje (náklady) vzniklé v důsledku prokazatelně provedené likvidace výdaji daňovými pouze, pokud je nelze podle zvláštních právních předpisů uvádět dále do oběhu.
K prokázání likvidace je poplatník povinen vypracovat protokol, kde uvede důvody likvidace, způsob, čas a místo provedení likvidace, specifikaci předmětů likvidace a způsob naložení se zlikvidovanými předměty, a dále uvede pracovníky zodpovědné za provedení likvidace.
Zákon o daních z příjmů počínaje r. 2008 stanoví, že daňovým výdajem jsou výdaje vzniklé v důsledku prokazatelně provedené likvidace zásob. Poplatník je povinen zpracovat dokumentaci zaručující objektivnost, která bude eliminovat možnost, aby poplatníci toto ustanovení zneužívali v tom smyslu, že uplatní škodu z titulu fiktivní likvidace, ale takto "zlikvidované" zásoby následně prodají, aniž by příjem z jejich prodeje uvedli do zdanitelných příjmů.
Výdaje spojené se samotnou likvidací zásob jsou i nadále výdaji daňovými.
Novela č. 2/2009 Sb., uvedené ustanovení zákona zpřesnila. Nyní zákon jasně stanoví, že úprava umožňující daňovou uznatelnost neprodejných zásob se vztahuje na zásoby, které nemohou být uváděny do oběhu v důsledku projití minimální doby trvanlivosti.

ODPISY
Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, zná odpisy:
  • základní, tj. odpisy rovnoměrné a zrychlené podle § 31 a § 32 a
  • věcné a časové podle § 30.
Způsob odpisování poplatník stanoví pro každý nově pořízený hmotný majetek a nelze jej změnit po celou dobu jeho odpisování. Výjimku tvoří poplatníci, kteří musí podle § 30 odst. 12 zákona pokračovat v odpisování započatém původním vlastníkem. Jestliže např. poplatník má v obchodním majetku pro podnikání tři stejné stroje, lze např. dva z nich odpisovat způsobem rovnoměrným a jeden způsobem zrychleným.

OPRAVNÉ POLOŽKY
Podle § 24 odst. 2 písm. i) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, jsou daňovým výdajem opravné položky, jejichž způsob tvorby a výši pro daňové účely stanoví zákon č. 593/1992 Sb., o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů, ve znění pozdějších předpisů. Opravné položky mohou vytvářet při splnění zákonných podmínek poplatníci vedoucí účetnictví. Opravné položky nemohou vytvářet poplatníci vedoucí daňovou evidenci.
Opravnými položkami se rozumí:
  • opravné položky k pohledávkám za dlužníky v insolvenčním řízení,
  • bankovní opravné položky,
  • opravné položky k nepromlčeným pohledávkám splatným po 31. prosinci 1994 a
  • opravné položky k pohledávkám z titulu ručení za celní dluh.

PODÍL NA ZISKU
Zákon o daních z příjmů v § 25 odst. 1 písm. e) stanoví, že daňovým výdajem společnosti nejsou podíly na zisku touto společností vyplácené. Pokud např. společnost s ručením omezeným vyplatí podíl na zisku společníkovi, jedná se na její straně o výdaj nedaňový. Na straně společníka se bude jednat o příjem zdaňovaný zvláštní sazbou daně podle § 36 zákona o daních z příjmů, a to ve výši 15 %.

PRACOVNÍ CESTY
Počínaje r. 2009 může poplatník daně z příjmů výdaje spojené s pracovními cestami uplatnit buď ve skutečně vynaložené výši nebo paušálním výdajem na dopravu, který v některých případech ruší vedení knihy jízd. Poplatník se může rozhodnout, zda jako daňový výdaj uplatní v souladu s § 24 odst. 2 písm. zt) zákona paušální výdaj na dopravu, nebo výdaje v doložené výši v souladu s § 24 odst. 2 písm. k) zákona.
Problematika týkající se zahrnování výdajů spojených s pracovní cestou poplatníka do daňových výdajů podle § 24 odst. 2 písm. k) zákona o daních z příjmů je velmi složitá a je třeba vždy důsledně rozlišovat, o jaký případ se jedná. Zda se pracovní cesta uskuteční vozidlem najatým či vlastním vloženým do obchodního majetku, nebo vlastním nevloženým do obchodního majetku a zda pracovní cestu uskuteční podnikatel, jeho spolupracující osoba, nebo zaměstnanec. Jedná-li se o uplatňování výdajů spojených s pracovními cestami poplatníka s příjmy podle § 7 zákona o daních z příjmů, tj. s příjmy z podnikatelské nebo jiné samostatné výdělečné činnosti, nebo o pracovní cestu jeho spolupracující osoby, je třeba postupovat podle § 24 odst. 2 písm. k) nebo zt) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů. Jedná-li se o uplatňování výdajů spojených s pracovními cestami zaměstnance, uplatní zaměstnavatel daňové výdaje podle § 24 odst. 2 písm. zh) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů.

REZERVY
Podle § 24 odst. 2 písm. i) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, jsou daňovým výdajem rezervy, jejichž způsob tvorby a výši pro daňové účely stanoví zákon č. 593/1992 Sb., o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů, ve znění pozdějších předpisů. Rezervy nemohou do výdajů na dosažení příjmů zahrnout poplatníci - fyzické osoby s příjmy podle § 10 zákona o daních z příjmů, tj. s ostatními příjmy.
Daňovým výdajem jsou rezervy na straně poplatníků fyzických osob s příjmy podle § 7 nebo § 9 zákona, a to ať vedou účetnictví či daňovou evidenci, případně evidenci příjmů a výdajů.
Rezervami se rozumí:
  • bankovní rezervy,
  • rezervy v pojišťovnictví,
  • rezerva na opravy hmotného majetku,
  • rezerva na pěstební činnost a
  • ostatní rezervy (rezerva na odbahnění rybníka).

VSTUPNÍ CENA
Daňovým výdajem podle § 24 odst. 2 písm. t) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, je:
  • vstupní cena hmotného majetku vyloučeného z odpisování,
  • vstupní cena hmotného majetku využívaného k dosahování příjmů osvobozených od daně podle § 19 odst. 1 písm. g),
  • a to jen do výše příjmů z prodeje jednotlivého majetku.
Pokud se jedná o odpisovaný majetek, odpisy lze uplatnit do daňových výdajů do výše vstupní ceny, resp. zvýšené vstupní ceny. Je-li odpisovaný majetek prodáván, je možno při splnění zákonných podmínek uplatnit do daňových výdajů zůstatkovou cenu.
Vstupní cenu hmotného majetku stanoví § 29 zákona o daních z příjmů:

ZVÝŠENÍ ZÁKLADNÍHO KAPITÁLU
Daňovým výdajem podle § 25 odst. 1 písm. b) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, nejsou výdaje na zvýšení základního kapitálu včetně splácení půjček. Pokud se však jedná o související výdaje, kterými mohou být např. výdaje za právní služby advokáta, soudního znalce, nakoupené kolky apod., jedná se o provozní, daňově uznatelný výdaj.

(Víc se o tomto tématu dočtete v publikaci Daňové a nedaňové výdaje 2011)

 

 
 
ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ

 
UPLATŇOVÁNÍ NÁJEMNÉHO DO DAŇOVÝCH VÝDAJŮ

Podnikatel si 28. prosince 2007 sjednal finanční leasing osobního automobilu s tím, že celkové nájemné bude činit 1 800 000 Kč. Automobil mu pronajímatel předal až 1.února 2008.
Jak mohl podnikatel nájemné uplatňovat do daňových výdajů?
Finanční leasing byl sjednán v r. 2007, smlouva mohla trvat minimálně 3 roky, tj. 36 měsíců a nájemné se do daňových výdajů uplatnilo pouze do výše 1 500 000 Kč. Ve zdaňovacím období 2008 mohl podnikatel uplatnit do daňových výdajů 11/36 z částky 1 500 000 Kč, v r. 2009 a 2010 vždy 12/36 z částky 1 500 000 Kč a v r. 2011 pak 1/36 z 1 500 000 Kč.

UPLATNĚNÍ ROČNÍHO ODPISU

V prosinci letošního roku zemřel otec - podnikatel, vedoucí daňovou evidenci, s tím, že v jeho činnosti pokračuje syn.
V jaké výši se uplatní odpisy na straně otce a jak na straně syna a zda se musí upravit základ daně podle § 23 odst. 8 zákona?
V případě úmrtí podnikatele došlo k ukončení podnikatelské činnosti, a je tedy třeba základ daně upravit podle § 23 odst. 8 zákona o daních z příjmů. Vedl-li podnikatel daňovou evidenci, musí se základ daně upravit o výši pohledávek, které by při úhradě byly zdanitelným příjmem [s výjimkou pohledávek uvedených v § 24 odst. 2 písm. y)] a závazků, které by při úhradě byly výdajem na dosažení, zajištění a udržení příjmů, s výjimkou přijatých a zaplacených záloh, o cenu nespotřebovaných zásob a o zůstatky vytvořených rezerv; přitom nájemné u finančního pronájmu s následnou koupí najaté věci se do základu daně zahrne pouze v poměrné výši připadající ze sjednané doby na příslušné zdaňovací období do ukončení podnikatelské činnosti nebo jiné samostatné výdělečné činnosti nebo do ukončení pronájmu. Jako daňový výdaj lze na straně otce uplatnit i odpisy hmotného majetku. Pokud předmětný hmotný majetek evidoval 1. ledna letošního roku, lze do daňových výdajů uplatnit polovinu výše ročního odpisu v souladu s § 26 odst. 7 zákona o daních z příjmů. Stal-li se syn dědicem otce, bude v souladu s § 30 odst. 10 zákona pokračovat v odpisování hmotného majetku, který zdědil. V tomto případě může za letošní rok do daňových výdajů uplatnit polovinu výše ročního odpisu v souladu s § 26 odst. 7 zákona o daních z příjmů za podmínky, že příslušný zděděný hmotný majetek bude ve svém obchodním majetku evidovat k 31. prosinci letošního roku.

PŘECHOD Z DAŇOVÉ EVIDENCE NA VEDENÍ ÚČETRNICTVÍ

Podnikatel přešel z daňové evidence na vedení účetnictví.
Může pohledávky zahrnovat do základu daně po dobu 9 let podle § 23 odst. 14 zákona o daních z příjmů, když k nim vytvořil opravné položky?
V souladu s § 2 odst. 2 zákona o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů opravné položky lze tvořit pouze k pohledávkám, o kterých bylo mimo jiné při jejich vzniku účtováno ve výnosech. Jedná-li se o pohledávky, které při jejich vzniku poplatník evidoval v daňové evidenci, opravné položky k nim již při zahájení vedení účetnictví tvořit nemůže. Podnikatel může pohledávky zahrnovat do základu daně po dobu 9 let podle § 23 odst. 14 zákona o daních z příjmů.

ÚČTOVÁNÍ ALTERNATIVNÍHO PALIVA (LPG)

Podnikatel ke své činnosti používá osobní automobil, který je v jeho osobním vlastnictví. Jedná se o auto o obsahu 1289 cm3, v technickém průkazu je jako palivo BA-95. Podnikatel uvažuje o přestavbě na plyn - LPG jako alternativního paliva. V příslušném pokynu MF ČR však nejsou uvedeny sazby, které by mohl uplatňovat jako výdaj za spotřebované palivo.
Mohl by účtovat palivo BA-95, případně jakou sazbu LPG by mohl uplatnit?
Bude-li podnikatel používat při pracovních cestách automobil na LPG, je možno do daňových výdajů uplatnit doložené výdaje na nákup LPG v souladu s § 24 odst. 1 zákona. V daném případě se průměrná cena LPG neuvádí, a proto je třeba příslušné výdaje doložit dokladem o nákupu.

AUTOMOBIL V OSOBNÍM VLASTNICTVÍ VYUŽÍVANÝ NA PRACOVNÍ CESTY

Podnikatel ke své činnosti používá osobní automobil, který je v jeho osobním vlastnictví a který si koupil formou finančního leasingu. V současné době již nemá automobil v obchodním majetku, ale na pracovní cesty ho využívá.
Jaké uplatní výdaje na pracovní cesty tímto automobilem?
Používá-li podnikatel při pracovních cestách vlastní automobil nezahrnutý do obchodního majetku ve smyslu § 4 odst. 4 zákona, musí z hlediska uplatnění daňových výdajů na pracovní cesty postupovat podle § 24 odst. 2 písm. k) bod 3 zákona. Vzhledem k tomu, že část nájemného podnikatel uplatnil v minulých letech, kdy nájem trval do výdajů daňových, nemůže již v současné době uplatnit do daňových výdajů sazbu základní náhrady. Daňovým výdajem podnikatele bude pouze výdaj ve výši náhrady výdajů za spotřebované pohonné hmoty. Pro výpočet náhrady výdajů za spotřebované pohonné hmoty může podnikatel použít ceny stanovené příslušnou vyhláškou MPSV účinnou v době konání cesty. Další možností je, že si podnikatel bude evidovat doklady za nákup pohonných hmot, ze kterých zjistí cenu pohonných hmot pro propočet náhrady za spotřebované pohonné hmoty, pokud tento způsob pro něj bude výhodnější.

REZERVY

Podnikatel začal tvořit rezervu na opravu střechy, okapu, omítek výrobní haly a skladu v hodnotě 800 000 Kč. V letošním roce vytvořil rezervu ve výši 400 000 Kč a v příštím roce plánuje vytvořit druhou polovinu rezervy. Uvedené opravy chce provést v příštím roce.
Je tento postup správný, nebo musí opravu provést až v dalším roce? Podnikatel vede daňovou evidenci.
Podle § 7 odst. 8 zákona o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů, rezerva na opravy u jednotlivého hmotného majetku nesmí být tvořena pouze jedno zdaňovací období. Do počtu zdaňovacích období rozhodných pro účely výpočtu výše rezervy se zahrnuje zdaňovací období, kdy dojde k zahájení tvorby rezervy. Do tohoto počtu zdaňovacích období se nezahrnuje předpokládané zdaňovací období, kdy dojde k zahájení opravy. Pokud podnikatel zahájil tvorbu rezervy v letošním roce a opravu by provedl již v příštím roce, rezerva na opravu by byla tvořena pouze jedno zdaňovací období. V tomto případě by podnikatel musel podat za zdaňovací období, kdy zahájil tvorbu rezervy na opravu, dodatečné daňové přiznání na daňovou povinnost vyšší, protože příslušná částka na tvorbu rezervy by nebyla výdajem daňovým, podnikatel by nesplnil podmínky výše uvedeného § 7 odst. 8 zákona o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů. Bude-li oprava předmětné nemovitosti provedena až v dalším roce, budou podmínky zákona o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů splněny a rezerva na opravu vytvořená v letošním a příštím roce bude daňovým výdajem.

VSTUPNÍ CENA

Podnikatel koupil před dvěma lety stroj za 80 000 Kč, v loňském roce na tomto stroji provedl technické zhodnocení za 42 000 Kč a v únoru letošního roku stroj vložil do obchodního majetku pro svoji podnikatelskou činnost.
Z jaké vstupní ceny bude vložený majetek odpisovat?
Podnikatel bude stroj odpisovat ze vstupní ceny, kterou bude reprodukční pořizovací cena. Podnikatel vložil do obchodního majetku věc movitou, kterou pořídil úplatně v době delší než 1 rok před vložením do obchodního majetku.

REPRODUKČNÍ POŘIZOVACÍ CENA

Majitel rodinného domu zahájil 20. května letošního roku provoz fotovoltaické elektrárny, kterou umístil na střechu svého rodinného domu, který vlastní více jak 15 let.
Jak uplatní výdaje spojené s pořízením fotovoltaické elektrárny do výdajů daňových?
Stavební úpravy střechy, nosná konstrukce a kabeláž pro rozvod elektrické energie z fotovoltaických článků jsou technickým zhodnocením budovy. Poplatník musí budovu ocenit podle zákona č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku, ve znění pozdějších předpisů a vyhlášky Ministerstva financí č. 3/2008 Sb., o provedení některých ustanovení zákona č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, (oceňovací vyhláška). V takto stanovené ceně poplatník budovu vloží do obchodního majetku. Ve smyslu § 28 odst. 6 zákona může poplatník uplatnit do daňových výdajů odpisy domu jen v poměrné výši. Příslušnou výši odpisů si může poplatník nechat posoudit správcem daně podle § 24b zákona o daních z příjmů. Citované ustanovení stanoví postup při závazném posouzení poměru výdajů (nákladů) spojených s provozem nemovitosti používané zčásti k podnikatelské nebo jiné samostatné výdělečné činnosti anebo k pronájmu a zčásti k soukromým účelům, které lze uplatnit jako výdaj (náklad) na dosažení, zajištění a udržení příjmů. Upozorňuji, že za toto závazné posouzení poplatník uhradí poplatek 10 000 Kč. Samostatně pak lze odpisovat fotovoltaické panely a články (fotovoltaické panely, generátory a elektromotory se budou odpisovat podle § 30b zákona po dobu 240 měsíců z pořizovací ceny.

ZVÝŠENÍ ZÁKLADNÍHO KAPITÁLU

Podnikatel - fyzická osoba, společník společnosti s ručením omezeným, vložil do společnosti s ručením omezeným budovu, kterou neměl v obchodním majetku.
Budovu postavil před 8 lety. Jak bude postupovat z hlediska daně z příjmů?
Hodnotu vložené budovy do společnosti nemůže podnikatel uplatnit jako výdaj daňový. Nabývací cena podílu na obchodní společnosti se na straně podnikatele zvýší o hodnotu vložené budovy. Tato hodnota se stanoví obdobně jako by se stanovila hodnota nepeněžního příjmu (§ 3 odst. 3). To znamená, že nemovitost se ke dni vkladu do obchodní společnosti ocení podle zákona 151/1997 Sb., o oceňování majetku, ve znění pozdějších předpisů a vyhlášky Ministerstva financí č. 3/2008 Sb., o provedení některých ustanovení zákona č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, (oceňovací vyhláška). Při prodeji podílu může podnikatel uplatnit nabývací cenu podílu jako daňový výdaj, a to do výše příjmů z prodeje.


(Víc otázek a odpovědí na toto téma najdete v publikaci Daňové a nedaňové výdaje 2011)

 

 
 
P6 AKTUAL V LEGISLATIVĚ

 
ZE SBÍRKY ZÁKONŮ ČR VYBÍRÁME:

Částka číslo 17/2011 ze dne 8.3.2011
47/2011 Zákon, kterým se mění zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů
48/2011 Vyhláška o stanovení tříd ochrany
49/2011 Vyhláška o vymezení útvarů povrchových vod
50/2011 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstva obce

Částka číslo 18/2011 ze dne 8.3.2011
51/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 323/2002 Sb., o rozpočtové skladbě, ve znění pozdějších předpisů
52/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 239/1998 Sb., o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci a bezpečnosti provozu při těžbě a úpravě ropy a zemního plynu a při vrtných a geofyzikálních pracích a o změně některých předpisů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a bezpečnosti provozu při hornické činnosti a činnosti prováděné hornickým způsobem, ve znění pozdějších předpisů

Částka číslo 19/2011 ze dne 10.3.2011
53/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 117/2007 Sb., o číslovacích plánech sítí a služeb elektronických komunikací, ve znění pozdějších předpisů
54/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 177/2009 Sb., o bližších podmínkách ukončování vzdělávání ve středních školách maturitní zkouškou, ve znění pozdějších předpisů

Částka číslo 20/2011 ze dne 14.3.2011
55/2011 Vyhláška o činnostech zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků

Částka číslo 21/2011 ze dne 15.3.2011
56/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 312/2007 Sb., o obsahu a dalších náležitostech zkoušek insolvenčních správců, ve znění vyhlášky č. 2/2010 Sb.
57/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 448/2006 Sb., o provedení některých ustanovení plemenářského zákona
58/2011 Vyhláška o vydání pamětní stříbrné dvousetkoruny ke 200. výročí zahájení výuky na Pražské konzervatoři
59/2011 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstva obce
60/2011 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstev obcí

Částka číslo 22/2011 ze dne 15.3.2011
61/2011 Vyhláška o požadavcích na odběr vzorků, postupy a metody zkoušení osiva a sadby

Částka číslo 23/2011 ze dne 16.3.2011
62/2011 Vyhláška o podmínkách připojení k plynárenské soustavě a o změně vyhlášky Ministerstva průmyslu a obchodu č. 251/2001 Sb., kterou se stanoví Pravidla provozu přepravní soustavy a distribučních soustav v plynárenství

MEDZINÁRODNÍ SMLOUVY:

Částka číslo 2/2011 ze dne 21.1.2011
3. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí o přístupu České republiky k Úmluvě o založení Evropské organizace pro využívání meteorologických družic (EUMETSAT)
4. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí o přístupu České republiky k Protokolu o výsadách a imunitách Evropského organizace pro využívání meteorologických družic (EUMETSAT)
5. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí o sjednání Dohody mezi Českou republikou a Evropskou organizací pro využívání meteorologických družic (EUMETSAT)

Částka číslo 3/2011 ze dne 25.1.2011
6. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí o sjednání Dohody mezi vládou České republiky a vládou Mongolska o ukončení platnosti Dohody mezi vládou Československé socialistické republiky a vládou Mongolské lidové republiky o vzájemném poskytnutí užívacího práva k pozemkům pro výstavbu administrativně-služebních budov Velvyslanectví Československé socialistické republiky v Mongolské lidové republice a Velvyslanectví Mongolské lidové republiky v Československé socialistické republice ze dne 4. června 1976, včetně Doplňku k Dohodě o vzájemném poskytnutí užívacího práva ze dne 29. června 1982, tvořícího její nedílnou součást, Dohody o vzájemném prodeji budov Velvyslanectví Československé socialistické republiky v Mongolské lidové republice a Velvyslanectví Mongolské lidové republiky v Československé socialistické republice ze dne 4. června 1976 a Ujednání mezi Ministerstvem financí Československé socialistické republiky a Ministerstvem financí Mongolské lidové republiky o způsobu přepočtu národních měn na převoditelné ruble pro zúčtování výstavby objektů Velvyslanectví Československé socialistické republiky v Ulánbátaru a Velvyslanectví Mongolské lidové republiky v Praze ze dne 1. března 1984

Částka číslo 4/2011 ze dne 14.2.2011
7. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí, kterým se vyhlašuje konsolidovaný text Úmluvy o Mezinárodní družicové organizaci pro pohyblivé služby (IMSO)

Částka číslo 5/2011 ze dne 14.2.2011
8. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí, kterým se vyhlašuje konsolidovaný text Dohody o mezinárodních přepravách zkazitelných potravin a o specializovaných prostředcích určených pro tyto přepravy(ATP)
9. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí o přijetí Českou republikou změny Přílohy I Rámcové Úmluvy Organizace spojených národů o změně klimatu
10. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí, kterým se vyhlašuje oprava českého překladu Evropské úmluvy o osvojení dětí, vyhlášené pod č. 132/2000 Sb. m. s.

Částka číslo 6/2011 ze dne 18.2.2011
11. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí o sjednání Dohody mezi Českou republikou a Estonskou republikou o změnách a ukončení platnosti Dohody mezi Českou republikou a Estonskou republikou o podpoře a vzájemné ochraně investic, podepsané dne 24. října 1994 v Tallinnu
12. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí o sjednání Dohody mezi Ministerstvem financí České republiky a Ministerstvem financí Slovenské republiky o zjednodušených postupech při přepravě minerálních olejů v režimu s podmíněným osvobozením od spotřební daně prostřednictvím produktovou
13. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí o přijetí Rozhodnutí Evropské rady, kterým se mění status ostrova Svatý Bartoloměj vůči Evropské unii

Částka číslo 7/2011 ze dne 4.3.2011
14. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí o sjednání Smlouvy mezi Českou republikou a Polskou republikou o provádění geologických prací v oblasti společných státních hranic

 

 
 
PRAKTICKÁ KOMUNIKACE

 
UMĚNÍ ŘÍDIT - 1. ČÁST

O tom, že všechno funguje lépe, když se při řízení střídavě používá cukr a bič, se ví už od pradávna. Co se ale dodnes neví, je, jaké je optimální dávkování a kdy co je třeba aplikovat. A v tom právě spočívá umění řízení. Z tohoto pohledu je jednodušší řídit stát než firmu - asi proto stát řídí amatéři vybíraní z lidu a firmy řídí profesionálové, mající za sebou dlouhou řadu školení. Je to úplně přirozené - politici vědí, že cukr je třeba aplikovat před volbami v neomezeném množství a zbývající čas národ honit s bičem daní, také v neomezeném množství. Tento příspěvek je o tom, jak se vyvarovat omylů při rozhodování o každodenních přízemnostech.

Národ sice bude nadávat, ale je příliš daleko na to, aby jeho hlas dokázal vyvoleným pokazit náladu. Ve firmě to je jiné - jednak tu neexistují volby a jednak se manažeři každý den setkávají s podřízenými a jejich problémy. A je zde ještě jeden rozdíl: ti, co řídí stát, rozhodují o věcech, které se člověka bezprostředně netýkají - např. o vyhlášení války, našem stanovisku vůči 999. návrhu euroústavy atd. Ti, co řídí firmu, se musí rozhodovat o věcech, bezprostředně se týkajících člověka: o strhnutí prémií kvůli pozdnímu příchodu do práce, o sporu mezi Zuzkou a Majkou, o vyhození z práce kvůli alkoholu, absence, nedodržování pracovních postupů, alkohol na pracovišti, pomlouvání, klevety, pohrdání spolupracovníky, hrubost, příliš časté volání z mobilu, zneužívání firemní e-mailové pošty apod. Každý z těchto prohřešků by se dal označit jako malichernost, nehodnou pozornosti manažera. Ale jak víme:

"Tisíckrát nic umoří i slona."

Proto je třeba věnovat patřičnou pozornost i malichernostem a přiměřeným způsobem je řešit. Krátký test vám pomůže zařadit se buď na stranu těch, kteří rozhodují, anebo na stranu těch, kterých se rozhodnutí týkají.

Test

Tvrzení

ANO

NE

Firma má mít vypracovaná písemná pravidla postupu při řešení běžných prohřešků v práci.



Každý prohřešek by měl být písemně zdokumentován.



Formálně disciplinární pokračování je vhodnějším řešením prohřešku než přátelské domluvy.



Každé úmyslné poručení pravidel si vyžaduje přijetí kárného opatření ze strany manažera.



Ústní varování má menší váhu než písemné napomenutí.



Za opakované porušení pracovní disciplíny je třeba dát pracovníkovi výpověď.



Když pracovníci nejsou potrestaní, budou dále porušovat pravidla.



Potrestáním pracovníka věc nekončí, je třeba ho dále sledovat.



Při opakovaném výskytu téhož prohřešku je třeba použít o stupeň tvrdší trest.




Vyhodnocení
Když jste souhlasili víc než šestkrát, můžete si sednout na manažerskou židli. Když ne, bude lépe, kdy ji přenecháte jiným, kteří jsou tvrdší než vy.


A i když se to na první pohled zdá kruté, ani drobné prohřešky nelze přehlížet, ale vždy je k nim třeba zaujmout stanovisko. Jinak by se vám věci zakrátko vymkly z rukou.

Pravidla jsou základem hry

Tak jako při kartách, i ve firmě platí, že jasná pravidla jsou základem hry. Proto si vedení firmy musí najít čas na to, aby definovalo, co se považuje za prohřešek vůči pravidlům a jaké následky to může mít. S pravidly je třeba seznámit všechny pracovníky a z pragmatických důvodů je vhodné, aby každý pracovník podepsal, že se s nimi seznámil a porozuměl jim. Tím se při případném sporu vyhneme sáhodlouhému dokazování, že pracovník věděl, že jedná proti pravidlům. Samotná pravidla by měla být stručná a jasná, například:

Zaměstnanec firmy musí dodržovat všechna pravidla platná ve společnosti a aktivně prosazovat jejich dodržování. Nedodržení níže uvedených pravidel bude mít za následek disciplinární řízení, které může skončit i výpovědí.
  • Požívání alkoholických nápojů.
  • Požívání a distribuce drog.
  • Držení zbraní.
  • Neuposlechnutí pokynů nadřízeného.
  • Záměrné poškozování majetku společnosti.
  • Poškozování majetku zaměstnanců.
  • Krádež majetku společnosti.
  • Krádež majetku pracovníků a jiných osob nacházejících se v prostorech společnosti.
  • Falšování dokumentů společnosti.
  • Falšování evidence docházky.
  • Agresivní chování.
  • Kouření mimo vyhrazené prostory.
  • Neomluvené absence.

Prohlašuji, že jsem se seznámil s pravidly, porozuměl jim a jsem si vědom následků plynoucích z jejich porušení.

V ........., Podpis zaměstnance

Tento seznam není vyčerpávající, ale slouží jen pro ilustraci nejzávažnějších pravidel platných ve firmě.


Zásady řešení prohřešků

Předcházející odstavce mohly vyvolat dojem, že úlohou manažera je trestat podřízené i za křivý pohled až do sedmého kolena. Není tomu tak.
Úlohou manažera je dát jasně najevo, co nebude tolerovat.
V žádném případě nesmí tolerovat úmyslné porušení pravidel, i kdyby šlo o vynikajícího pracovníka. Stejně tak nesmí zůstat nečinný v případě, když se na pracovišti vytváří nevhodná atmosféra v důsledku pomlouvání a klevet. Na druhé straně by sice měl registrovat, ale nevyvozovat důsledky z chvilkových projevů osobní nespokojenosti pracovníka, resp. výskytu situace, která se vyřeší sama.
Když se manažer rozhodl angažovat v řešení problému, měl by postupovat systematicky.
To znamená především pojmenovat problém a identifikovat příčiny, které vedly k jeho vzniku. I když se to zdá jednoduché, ne vždy je zřejmé, o co vlastně jde. Například pod nesplnění úkolů pracovníkem se může podepsat jeho nedostatečná kvalifikace, nevhodné pracovní podmínky i špatné vztahy, vyvolané pomlouváním.
Když už je jasné oč jde, je nutno se ujistit, že pracovník chápe, že jde o problém. Opět to nemusí být samozřejmost.
Například když dojde ke změně vedoucích, může se stát, že nový vedoucí nebude tolerovat to, nad čím předcházející přimhuřoval oči.
Nakonec je třeba vést pracovníka k tomu, aby mohl problém vyřešit, a vytvořit mu pro to prostor a podmínky. Typickým příkladem prohřešků proti pravidlům je nedodržování pracovní doby. Když jde o mladou maminku, je možné vyřešit problém dohodou o posunutí začátku pracovní doby.

Všeobecně by ten, kdo rozhoduje o způsobu řešení problému, měl předtím, než přijme rozhodnutí, zvážit:
  • závažnost prohřešku;
  • pravidla společnosti, aplikovatelná na daný případ;
  • pracovní profil provinilce;
  • schopnost provinilce pochopit, že se prohřešil.

Poslední hledisko může vyvolat úsměv - vždyť každý přece ví, co dělá. To je pravda, ale ne vždy je mu jasné, že jedná proti pravidlům. A mezi neúmyslným a úmyslným prohřeškem je propastný rozdíl. Neúmyslný prohřešek může skončit písemným napomenutím, úmyslný prohřešek může mít za následek i výpověď ze zaměstnání.

 

 
 
CHYBOVAT ZNAMENÁ PLATIT

 


15. března
úterý

Daně z příjmů – poplatník

Odvod čtvrtletní zálohy na daň z příjmů na rok 2011, pokud poslední známá daňová povinnost poplatníka přesáhla 150.000 Kč.

(§ 38a odst. 4 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)


Daně z příjmů – platební zpro-středkovatel

Oznámení platebního zprostředkovatele (datovou zprávou) o výplatách příjmů úrokového charakteru zejména občanům jiných státu EU, resp. EHP za rok 2010

(§ 38fa odst. 5 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)


21. března
pondělí
(za neděli 20. 3.)



Daň z příjmů – plátce

Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů z mezd za únor 2011

(38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)



Elektronické podání vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti zálohově sražené z mezd za rok 2010 včetně příloh (listinné podání bylo nutné do 1. 3.)

(§ 38j odst. 5 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)


Sociální poj. – OSVČ

Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za únor 2011

(§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)



Sociální pojištění – zaměstnavatel

Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za únor 2011

(§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezpečení)



Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za únor 2011

(§ 9 odst. 5 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)



Zdravotní pojištění – zaměstnavatel

Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za únor 2011

(§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojiš.)



Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za únor 2011

(§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojiš.)


25. března
pátek



DPH

Podání přiznání k DPH a její zaplacení za únor 2011 u plátců s měsíčním zdaň. obdobím (§ 101 odst. 1 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)



E-podání souhrnného hlášení za únor 2011, pokud plátce dodal zboží jinam do EU, poskytl službu (kterou zdaní příjemce) osobě registrované k DPH jinde v EU, přemístil do jiného státu EU obchodní majetek nebo byl “prostřední osobou”

(§ 102 odst. 4, 5 a 6 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)

 

 
 
EKONOMIKA

 
Název krajiny Název měny Měna 1.3. 2.3. 3.3. 4.3. 7.3. 8.3.
Austrálie dolar AUD 17,94 17,828 17,788 17,623 17,552 17,583
Brazílie real BRL 10,612 10,591 10,555 10,569 10,435 10,539
Bulharsko lev BGN 12,45 12,419 12,377 12,425 12,384 12,388
Čína renminbi CNY 2,68 2,676 2,66 2,652 2,635 2,654
Dánsko koruna DKK 3,266 3,258 3,247 3,26 3,249 3,249
EMU euro EUR 24,35 24,29 24,21 24,31 24,225 24,23
Filipíny peso PHP 40,529 40,442 40,31 40,252 39,904 40,119
Hongkong dolar HKD 2,261 2,258 2,244 2,236 2,217 2,238
Chorvatsko kuna HRK 3,281 3,272 3,265 3,282 3,271 3,275
Indie rupie INR 39,181 39,242 38,806 38,718 38,328 38,711
Indonesie rupie IDR 1,998 1,996 1,985 1,981 1,965 1,984
Japonsko jen JPY 21,469 21,429 21,342 21,024 21,038 21,133
Jihoafrická rep. rand ZAR 2,533 2,537 2,537 2,518 2,517 2,521
Jižní Korea won KRW 1,57 1,562 1,562 1,562 1,547 1,557
Kanada dolar CAD 18,171 18,058 17,971 17,908 17,788 17,895
Litva litas LTL 7,052 7,035 7,011 7,04 7,016 7,017
Lotyšsko lat LVL 34,564 34,451 34,365 34,458 34,308 34,325
Maďarsko forint HUF 8,932 8,954 8,938 8,936 8,919 8,888
Malajsie ringgit MYR 5,803 5,793 5,766 5,749 5,698 5,747
Mexiko peso MXN 1,456 1,451 1,449 1,454 1,439 1,444
MMF SDR XDR 27,699 27,676 27,534 27,488 27,318 27,465
Norsko koruna NOK 3,157 3,153 3,138 3,125 3,121 3,124
Nový Zéland dolar NZD 13,236 13,036 13,025 12,816 12,759 12,892
Polsko zlotý PLN 6,13 6,102 6,079 6,093 6,098 6,081
Rumunsko nové leu RON 5,78 5,779 5,757 5,778 5,767 5,783
Rusko rubl RUB 61,354 61,775 61,984 61,712 61,419 61,431
Singapur dolar SGD 13,862 13,839 13,769 13,746 13,655 13,734
Švédsko koruna SEK 2,796 2,781 2,765 2,752 2,729 2,739
Švýcarsko frank CHF 18,951 18,953 18,848 18,703 18,688 18,711
Thajsko baht THB 57,652 57,581 57,319 57,134 56,765 57,404
Turecko nová lira TRY 10,96 10,865 10,883 10,895 10,795 10,939
USA dolar USD 17,61 17,588 17,478 17,417 17,267 17,434
Velká Británie libra GBP 28,661 28,651 28,439 28,331 28,132 28,158
Izrael šekel ILS 4,853 4,838 4,842 4,813 4,798 4,868


Název krajiny Název měny Měna 9.3. 10.3. 11.3. 14.3. 15.3. 16.3.
Austrálie dolar AUD 17,647 17,678 17,673 17,579 17,298 17,325
Brazílie real BRL 10,6 10,637 10,625 10,494 10,493 10,519
Bulharsko lev BGN 12,415 12,458 12,442 12,445 12,472 12,462
Čína renminbi CNY 2,658 2,682 2,687 2,658 2,673 2,659
Dánsko koruna DKK 3,256 3,267 3,263 3,263 3,271 3,268
EMU euro EUR 24,28 24,365 24,335 24,335 24,395 24,375
Filipíny peso PHP 40,166 40,546 40,5 40,034 40,082 39,941
Hongkong dolar HKD 2,238 2,263 2,268 2,239 2,253 2,241
Chorvatsko kuna HRK 3,28 3,296 3,292 3,293 3,304 3,305
Indie rupie INR 38,729 39,034 39,05 38,762 38,743 38,773
Indonesie rupie IDR 1,984 2,008 2,013 1,992 2,002 1,991
Japonsko jen JPY 21,084 21,223 21,489 21,324 21,728 21,681
Jihoafrická rep. rand ZAR 2,538 2,56 2,544 2,526 2,504 2,501
Jižní Korea won KRW 1,565 1,57 1,568 1,55 1,547 1,542
Kanada dolar CAD 18,016 18,166 18,04 17,902 17,707 17,738
Litva litas LTL 7,032 7,056 7,048 7,048 7,065 7,059
Lotyšsko lat LVL 34,391 34,487 34,435 34,44 34,51 34,525
Maďarsko forint HUF 8,904 8,925 8,92 8,911 8,902 8,918
Malajsie ringgit MYR 5,746 5,809 5,812 5,745 5,728 5,728
Mexiko peso MXN 1,455 1,477 1,472 1,463 1,455 1,452
MMF SDR XDR 27,464 27,696 27,694 27,521 27,653 27,577
Norsko koruna NOK 3,132 3,13 3,118 3,108 3,082 3,097
Nový Zéland dolar NZD 12,909 12,962 13,029 12,866 12,792 12,836
Polsko zlotý PLN 6,101 6,104 6,024 6,035 6,011 6,001
Rumunsko nové leu RON 5,792 5,812 5,809 5,816 5,834 5,833
Rusko rubl RUB 61,499 61,828 61,468 61,089 60,828 61,001
Singapur dolar SGD 13,76 13,872 13,875 13,758 13,667 13,65
Švédsko koruna SEK 2,758 2,765 2,764 2,752 2,717 2,716
Švýcarsko frank CHF 18,788 18,868 18,949 18,81 19,118 19,11
Thajsko baht THB 57,496 58,052 58,013 57,546 57,692 57,452
Turecko nová lira TRY 10,998 11,165 11,133 11,052 11,064 11,019
USA dolar USD 17,43 17,633 17,668 17,451 17,57 17,471
Velká Británie libra GBP 28,27 28,445 28,258 28,11 28,129 28,11
Izrael šekel ILS 4,889 4,949 4,937 4,913 4,905 4,92

 

 
 
NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE

 
Poradce, měsíčník nejenom pro podnikatele, č. 8/2011
  • Zákon o nemocenském pojištění - s komentářem

Daně účetnictví - vzory a případy (DÚVaP) - měsíčník, č. 3/2011
  • Povinnosti plátce DPH na konci roku
  • Daňový řád a podnikatel
  • Školení a zvyšování kvalifikace

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále - (DaÚ) - měsíčník, č. 3/2011
  • Zákon o daních z příjmů - novela
  • Daň z nemovitostí v r. 2011
  • Daňové přiznání - mimořádné odpisy
  • Spolupracující osoby
  • Výdaje na pracovní cesty v r. 2011
  • Zdaňování příjmů ve vazbě na rezidentství
  • Nemocenské pojištění - novela

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále - (PaM) - měsíčník, č. 3/2011
  • Strážky ze mzdy po valorizaci
  • Úrazy na pracovních cestách a při víkendových školeních
  • Náhrada škody v souvislosti s plněním pracovních povinností
  • Zaměstnavatelé a přeplatek ve zdravotním pojištění
  • Dávky v nezaměstnanosti
  • Pracovní poměr po uplynutí výpovědní doby
  • Roční zúčtování záloh

Poradce Veřejné Správy - (PVS) - měsíčník, č. 3/2011
  • Státní sociální podpora v roce 2011 - změny
  • Zaměstnanci - účast na zdravotním pojištění
  • Exekuční srážky z platu zaměstnance
  • Školský zákon - novela
  • Odměňování ve veřejných službách a správě - obcích
  • DPH u nemovitostí
  • Účetnictví občanských sdružení v roce 2011
  • Vyšší náhrady za poškozené zdraví

1 000 řešení - dvouměsíčník, nadstavba měsíčníků Poradce, DaÚ, PaM a DÚVaP, č. 2/2011
  • Daňová přiznání FO a PO za rok 2010
  • DPH, ZDP
  • Zákoník práce
  • Účetnictví

Zisk - měsíčník, č. 3/2011
  • Šikana na pracovišti
  • Ženy a jejich nelehká cesta k moci
  • Trpíte syndromem Bore Out? Otestujte se
  • Jak budovat úspěšný firemní blog
  • Jak poskytnout zpětnou vazbu šéfovi
  • Změna zvyků
  • Jak se konstruktivně hádat

Monotematiky

Daňové a nedaňové výdaje 2011
Malá encyklopedie daňových výdajů. Abecedně seřazená hesla přibližující rozsah a složitost dané problematiky.Nemocenské pojištění.

Silniční doprava - trestná činnost
Přibližuje co nejzajímavější formou ta ustanovení zákonů, která se ho jako občana a účastníka silničního provozu mohou nejvíce dotýkat.

Účetní souvztažnosti pro podnikatele
Zahrnuje komplexní problematiku účetních souvztažností vyplývajících z vybraných Českých účetních standardů (zabývajících se způsoby účtování), a následně další, podrobnější členění, tzn. dle navrhovaných syntetických účtů.
ČÚS byly změněny k 1. 1. 2011 a tyto změny jsou v publikaci zapracované.

PŘIPRAVUJEME

Poradce č. 9/2011 (III/2011)
  • Zákon o DPH - úplné znění s komentářem

Daně, účetnictví, vzory a případy - (DÚVaP) č. 4/2011 (IV/2011)
  • Daňové výdaje pro rok 2011
  • Odpisování majetku u hlediska ZDP

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále - (DaÚ) č. 4/2011 (III/2010)
  • Novela zákona o dani z přidané hodnoty
  • Daňový řád - novela
  • Fotovoltaické elektrárny
  • Příjmy z více zaměstnání v přiznání k DPFO
  • Zrušený reinvestiční odpočet i v daňovém přiznání za r. 2010
  • Správní delikty v účetnictví a ve správě daní
  • Mateřská a rodičovská dovolená

Práce a mzdy bez chyb, pokut a penále - (PaM) č. 4/2011 (III/2011)
  • Informační pvinnosti zaměstnavatelů
  • Dohody o pracovní činnosti
  • Zdravotní pojištění - souběžné příjmy a EU
  • Pracovní pohotovost
  • Pracovní řád
  • Zdravotní péče u zaměstnavatele
  • Důvod skončení zaměstnání - zápočtový list
  • Možnosti řešení konfliktů

Poradce veřejné správy - (PVS) č. 4/2011 (III/2010)
  • Zákon o účetnictví - novela
  • Vyplatí se předčasný starobní důchod?
  • Dobrovolné - mimoexekuční srážky z platu v r. 2011
  • Provádění státní politiky zaměstnanosti - spolupráce úřadu práce s obcemi
  • Plnění oznamovací povinnosti zaměstnavatelem - nejčastější nedostatky
  • Pracovní doba pedagogických pracovníků
  • Bezpečnost práce v ÚSC

 

 
 
HORKÁ TÉMATA

 

UČITELSKÝ BALÍČEK
Co se Vám vybaví pod pojmem učitel? Co všechno toto slovo představuje? Nekonečnou trpělivost, lásku k dětem, obětavost, otvírání dveří do života. Každoročně si v březnu připomínáme Den učitelů. Když chcete potěšit vkusným dárkem učitele a učitelky Vašich dětí, nabízíme několik vtipných a úsměvných příkladů.

  • Zrnka moudrosti - "Být chudý není žádná hanba, ale zato jediná pozitivní věc, která se o tom dá říci."
    edice vesele i vážně (A6, 194 str.)
     
  • Myšlenky bez cla - "Existují tři způsoby, jak žít: žebrat, krást nebo něco dělat."
    edice vesele i vážně (A6, 271 str.)
     
  • Murphyho minizrnka pohody - "Za každým vrcholem následuje už jen klesání."
    edice vesele i vážně (atyp, 60 str.)
     

UČITELSKÝ BALÍČEK obsahuje: Zrnka moudrosti + Myšlenky bez cla + Murpyho minizrnka pohody - ZDARMA
cena: 200 Kč


DAŇOVÁ PŘIZNÁNÍ 2010
Podnikatelé, živnostníci !
V tomto období většina z Vás určitě intenzívně myslí na daně, protože termín pro podání daňového přiznání se blíží.
Pokud chcete vědět víc o tom , kdy vzniká daňová povinnost, jak postupovat při mezinárodním zdaňování nebo jaký typ daňového přiznání potřebujete, nabízíme Vám sérii knih věnovanou daňové problematice za velmi výhodnou cenu.

  • Daňová přiznání za rok 2010 - jak postupovat při zpracování daňového přiznáni, obsahuje příklady a vzory vyplněných tiskopisů FO a PO
    (monotematika - A5, 104 str.)
     
  • Mezinárodní zdanění příjmů - jak v Česku zdanit příjmy rezidentů plynoucí z ciziny a naopak v příkladech a vzorech
    (měsíčník DÚVaP 7-8/2010, A5, 280 str.)
     
  • Daňové zvýhodnění na děti - příspěvek
    (měsíčník DaÚ 10/2010, A4, 80 str.)
     
  • CD Poradce - prosinec
     

BALÍČEK DAŇOVÁ PŘIZNÁNÍ, se slevou 30 % obsahuje: Daňová přiznání za rok 2010 + DÚVaP 7-8/2010 + DaÚ 10/2010 – zdarma + CD Poradce prosinec
cena: 300 Kč


SOUVZTAŽNOSTI PRO PODNIKATELE
Podnikatelské účetní souvztažnosti pro rok 2011 jsou aktualizované znění Účetních souvztažností. Účtová osnova je sestavená na úrovni účtových skupin. Podrobnější členění v této publikaci vychází ze vzorového účtového rozvrhu pro podnikatele. Balíček souvztažnosti nabízíme spolu s kompletním zněním zákona o účetnictví všem účetním, auditorům, daňovým poradcům a ekonomům.

  • Zákony I., daňové, účetní ... - Daň z přidané hodnoty, Daň z nemovitostí, Silniční daň, Zákon o účetnictví, Živnostenský zákon 2010
    (sborník Zákony I. - A5, 592 str.)
     
  • Souvztažnosti pro podnikatele - publikace věnovaná účetním souvztažnostem pro podnikatele
    (monotematika – A5, 400 str.)
     
  • Zákon o účetnictví - novela
    (měsíčník DaÚ 2/2011, A4, 80 str.)
     

BALÍČEK SOUVZTAŽNOSTI PRO PODNIKATELE se slevou 30 % obsahuje: Zákony I. – zdarma + Souvztažnosti pro podnikatele + DaÚ 2/2011
cena: 390 Kč


BALÍČEK PRO PERSONALISTY
Od 1. 1. 2011 došlo ve srovnání s rokem 2010 ke změnám v oblasti mezd, pracovního práva, dávek nemocenského pojištění, důchodu a sociálních dávek.
Nabízíme užitečnou pomůcku pro mzdové účetní, personalisty, ale i zaměstnance a zaměstnavatele, příjemce dávek nemocenského pojištění, např. pro kontrolu jejich oprávněných nároků...

  • Roční zúčtování příjmů ze závislé činnosti za rok 2010
    (monotematika - A5, cca 188 str.) publikace určená odborné veřejnosti, kterou zajímá způsob vypořádaní daňové povinnosti, obsahuje: roční zúčtování příjmu ze závislé činnosti, z funkčních požitků, roční zúčtování záloh
     
  • Pomocník mzdové účení
    (monotematika – A5, 23 str.) přehled parametrů, sazeb, konstant, vzorových výpočtů a dalších údajů z oblasti mezd a platu
     
  • Roční zúčtování příjmů ze závislé činnosti za rok 2010
    (monotematika, A5, cca 128 str.)
     
  • Agenturní zaměstnávání – změny od 1. ledna 2011 – praktické řešení
    (měsíčník PaM 1/2011, A4, 80 str.)
     
  • Měsíčník Zisk
    (A4, 72 str.) Z obsahu vybíráme: Jak si udržet dobrého zákazníka, Tvořivost - výzva pro podnikatele, 10 způsobů, jak snížit náklady o 20%.
     

BALÍČEK PRO PERSONALISTY, se slevou 30 % obsahuje: Roční zúčtování příjmů ze závislé činnosti + Pomocník mzdové účetní + PaM 1/2011 + Zisk - zdarma
cena: 270 Kč

Balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627, faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz


RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY NA VŠECH UVEDENÝCH TELEFONNÍCH ČÍSLECH
OBJEDNÁVKY VYSTAVUJEME DO 48 HODIN

Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.

E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
  • Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
  • Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!
  •  

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
 
   
 
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 51548/L.

 

 


V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu
s předmětem NEPOSÍLAT na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.

Copyright (c) ExiCon, s. r. o., 2011
Untitled Page