|
NOVELA ZÁKONA O DPH V PŘÍKLADECH
Novelou zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákona o DPH), která byla provedena zákonem č. 370/2011 Sb., byla s účinností od 1. 1. 2012 provedena řada dílčích změn při uplatňování zákona o DPH. Nejvýznamnější změny se týkají sazeb daně a další dílčí změny jsou provedeny ve vazbě na předchozí novelu zákona o DPH provedenou s účinností od 1. 4. 2011 zákonem č. 47/2011 Sb., a to při provádění opravy základu daně a výše daně a také při uplatňování nároku na odpočet daně. S účinností od 1. 1. 2012 nabyl dále účinnosti § 92e zákona o DPH, z něhož od tohoto data vyplývá zavedení zvláštního režimu přenesení daňové povinnosti na příjemce plnění pro vymezené stavební a montážní práce. V dalších částech textu jsou změny v uvedených oblastech vysvětleny s využitím příkladů. Vysvětleny jsou i změny sazeb daně s odloženou účinností od 1. 1. 2013, které byly také schváleny v rámci zákona č. 370/2011 Sb. Upozorněno je i na některé další dílčí změny zákona o DPH provedené v návaznosti na novelizaci dalších právních předpisů.
ZDAŇOVÁNÍ DLOUHODOBÉHO MAJETKU VYTVOŘENÉHO VLASTNÍ ČINNOSTÍ
Novelou zákona o DPH provedenou s účinností od 1. 4. 2011 byla nově upravena pravidla pro zdaňování dlouhodobého majetku pořízeného vlastní činností. V souvislosti s touto změnou byly v § 4 odst. 3 zákona o DPH pro účely DPH vymezeny dva nové pojmy. Dlouhodobým majetkem se pro účely DPH rozumí obchodní majetek, který je hmotným majetkem či odpisovaným ne hmotným majetkem podle zákona o daních z příjmů, případně pozemkem, který je dlouhodobým hmotným majetkem podle účetních předpisů. Novelou zákona o DPH s účinností od 1. 1. 2012 se doplňuje, že dlouhodobým majetkem pro účely DPH je obecně i technické zhodnocení ve smyslu zákona o daních z příjmů. Do konce roku 2011 bylo technické zhodnocení chápáno jako dlouhodobý majetek pouze v případě, že mělo charakter majetku vytvořeného vlastní činností.
Dlouhodobý majetek vytvořený vlastní činností je pro účely DPH od 1. 4. 2011 vymezen jako dlouhodobý majetek, který plátce v rámci svých ekonomických činností vyrobil, postavil nebo jinak vytvořil. Podle metodické i n f o r m a c e Ministerstva fi nancí zveřejněné v březnu 2011 se za majetek vytvořený vlastní činností považuje majetek, který plátce vytvořil nově v tom smyslu, že výsledný takto vytvořený majetek vykazuje jiné podstatné charakteristické znaky než přijatá plnění použitá k jeho vytvoření. Za samostatný dlouhodobý majetek vytvořený vlastní činností je považováno technické zhodnocení vymezené ve vazbě na zákon o daních z příjmů. Technické zhodnocení by tedy mělo být od 1. 1. 2012 jednoznačně chápáno jako dlouhodobý majetek vytvořený vlastní činností v případě, že ho plátce v rámci svých ekonomických činností vyrobil, postavil nebo jinak vytvořil.
Od 1. 4. 2011 se za zdanitelné plnění podle § 13 odst. 4 písm. b) zákona o DPH považuje uvedení dlouhodobého majetku vytvořeného vlastní činností, do stavu způsobilého k užívání, pokud plátce použ? e tento majetek pro účely, pro které má nárok na b>odpočet daně pouze v částečné výši. Podle § 72 odst. 6 zákona o DPH se přitom odpočtem daně v částečné výši rozumí jak poměrný nárok na odpočet daně podle nového znění § 75 zákona o DPH, tak i krácený nárok na odpočet daně podle novelizovaného znění § 76 zákona o DPH.
Plátci je přiznáván u nákladů na pořizování dlouhodobého majetku vytvářeného vlastní činností, přestože ho po uvedení do užívání bude využívat pro účely, kdy má nárok na odpočet daně v částečné výši, průběžně árok na odpočet daně v plné výši, protože uvedení tohto majetku do užívání je považováno za dodání zboží či převod nemovitosti, tj. Prakticky za zdanitelné plnění. Plátce je povinen z tohoto fiktivního zdanitelného plnění přiznat daň na výstupu standardním způsobem ve svém daňovém přiznání (v ř. 1 nebo 2), a to za zdaňovací období, ve kterém k uvedení do stavu způsobilého k užívání došlo. Podle § 21 odst. 6 písm. d) zákona o DPH se totiž považuje toto specifi cké zdanitelné plnění za uskutečněné dnem uvedení majetku do stavu způsobilého k užívání. Základ daně se přitom stanoví podle § 36 odst. 6 písm. a) zákona o DPH.
Podle tohoto ustanovení je základem daně obecně cena zboží nebo nemovitosti nebo cena obdobného zboží nebo obdobné nemovitosti, za kterou by bylo možné zboží nebo nemovitost pořídit ke dni uskutečnění zdanitelného plnění, pokud takovou cenu nelze určit, výše celkových nákladů vynaložených na dodání zboží nebo převod nemovitosti ke dni uskutečnění zdanitelného plnění, tj. prakticky k uvedení dlouhodobého majetku vytvořeného vlastní činností do užívání. Praktická aplikace výše uvedených pravidel ve vztahu k technickému zhodnocení budovy, které bude ve smyslu definice uvedené v § 4 odst. 3 písm. e) zákona o DPH majetkem vytvořeným vlastní činností, je vysvětlena v následujícím příkladu č. 1.
PŘÍKLAD
Vypořádání daně u technického zhodnocení vytvořeného vlastní činností Obchodní společnost, která je plátcem daně, provedla v období od září 2011 do ledna 2012 rekonstrukci budovy, kterou má v obchodním majetku a kterou využívá pro ekonomickou činnost, ale v rámci ní jak pro zdanitelná plnění, tak i pro osvobozený nájem. Stavební a montážní práce potřebné pro provedení uvedené rekonstrukce, která má charakter technického zhodnocení, provedlo pro uvedenou obchodní společnost několik dodavatelů a část prací provedli vlastní zaměstnanci společnosti, a proto je toto technické zhodnocení pro účely zákona o DPH dlouhodobým majetkem vytvořeným vlastní činností. Vzhledem k předpokládanému využití tohoto majetku jak pro zdanitelná, tak i osvobozená plnění musí společnost při vypořádání DPH postupovat podle § 13 odst. 4 písm. b) zákona o DPH a navazujících ustanovení.
Z toho vyplývá, že u nákladů na provedení tohoto technického zhodnocení bude společnost průběžně uplatňovat nárok na odpočet daně v plné výši. Prakticky to znamená, že si uplatní nárok na odpočet daně u př? atých zdanitelných plnění (stavebních a montážních prací) od jiných plátců daně. Část prací prováděli pro společnost i neplátci daně, a proto u těchto přijatých plnění nárok na odpočet daně uplatnit nelze. Toto technické zhodnocení uvede společnost do užívání v lednu 2012. V daňovém přiznání za tento měsíc přizná daň na výstupu z celkových nákladů na pořízení tohto technického zhodnocení. Do výpočtu těchto nákladů zahrne náklady na př? atá zdanitelná plnění od plátců v úrovni včetně daně a od neplátců v celkové výši a dále musí připočítat i vlastní náklady. Z takto vypočtené částky např. ve výši 5 000 000 Kč se vypočte podle § 37 odst. 2 zákona o DPH daň jako z částky včetně daně a příslušná daň při uplatnění základní sazby daně bude činit 833 500 Kč (5 000 000 x 0,1667). Ve stejném zdaňovacím období si společnost uplatní z této částky odpočet daně ve zkrácené výši s použitím zálohového koefi cientu podle § 76 zákona o DPH, který činí např. 85 %. Nárok na odpočet daně uvedený v daňovém přiznání za měsíc leden 2012 tedy bude činit 708 475 Kč (85 % z částky 833 500 Kč). Uvedený nárok na odpočet daně bude ještě v prosinci 2012 podléhat případnému ročnímu vypořádání. Pokud by roční koefi cient plátce za rok 2012 činil např. 90 %, při tomto ročním vypořádání by se prakticky nárok na odpočet daně ve vztahu k tomuto technickému zhodnocení navýšil o 41 675 Kč, tj. o rozdíl odpovídající rozdílu mezi zálohovým a vypořádacím koefi cientem.
(Víc se nejenom o tomto tématu dočtete v měsíčníku DÚVaP 3-4/2012)
NOVELA ZÁKONA O DPH
ZBOŽÍ V PŘÍLOZE Č. 1 K ZÁKONU O DPH
je označené číselným kódem Harmonizovaného systému popisu číselného označování zboží, kterým se rozumí číselný kód popisu vybraných výrobků uvedený v celním sazebníku ve znění platném k 1. lednu 2007. Zboží podléhá snížené sazbě daně, pokud odpovídá současně číselnému kódu Harmonizovaného systému a výslovně uvedenému slovnímu popisu k tomuto kódu v textové části přílohy č. 1. Jedná se zboží uvedené pod položkami 01–05, 07– 23, 25. Do těchto položek se zahrnují potraviny včetně nápojů (vyjma alkoholických, vymezených zákonem o ochraně před alkoholismem a jinými toxikomaniemi), krmiva pro zvířata, živá zvířata, semena a rostliny, a přísady, obvykle určené k přípravě potravin, dále výrobky obvykle používané jako doplněk nebo náhražka potravin. Snížená sazba daně se uplatňuje také u vody.
Snížená sazba daně se netýká zboží zařazeného do číselných kódů 2203-2208. Jedná se o pivo, víno, vermut, ostatní kvašené nápoje, jako je například jablečné víno, hruškové víno, medovina, dále směsi kvašených nápojů a směsi kvašených nápojů s nealkoholickými nápoji a o líh a ostatní destiláty.
Ve snížené sazbě daně jsou dále zahrnuty položky 06 živé dřeviny a jiné rostliny; cibule, kořeny a podobné; řezané květiny a dekorativní listoví a položky 07-12 rostliny a semena. Jedná se ale také o kytice, věnce a podobné výrobky, které se považují za květiny, dále o stromy, zákrsky, keře a keříky, též roubované, plodící jedlé ovoce nebo ořechy, rododendrony, azalky, růže.
Dále do přílohy č. 1 patří číselné kódy 28-30, 40, 48, 56, 61-62 Harmonizovaného systému popisu číselného označování zboží. Jedná se o radiofarmaka, sorbit pro diabetiky, aspartam, sacharin a jeho soli, antibiotika, farmaceutické výrobky které jsou používané jen pro zdravotní péči, prevenci nemocí a léčbu pro humánní lékařské účely.
Další položkou, které se zvýšení sazby daně dotýká, jsou dětské pleny, zahrnuté pod číselnými kódy 4818, 6111, 6209.
Významnou skupinou je položka 49, do které jsou zahrnuty knihy, brožury, noviny a časopisy, kde reklama nepřesahuje 50 % plochy, obrázková alba, obrázkové knihy, předlohy pro kreslení a pro děti, hudebniny tištěné či rukopisné, kartografické výrobky všech druhů, včetně atlasů, nástěnných map, topografických plánů a globusů, kromě tiskovin plně nebo podstatně určených reklamě.
Do přílohy č. 1 dále spadají zdravotnické prostředky podle zákona o zdravotnických prostředcích včetně náhradních dílů, u kterých je čestným prohlášením doloženo, že zboží náleží k určitému zdravotnímu prostředku k ošetřování nemocných. Jedná se o zdravotnické prostředky uvedené pod kódy 01-96.
V této příloze je také zahrnuto zboží pro osobní používání nemocnými ke zmírnění následků nemocí, jež není zdravotnickým prostředkem, které je uvedeno pod kódy 48, 64, 66, 84, 85, 87, 90, 91. Jedná se o braille papír, dále pro nevidomé a částečně vidící osoby jsou v této příloze zahrnuty bílé hole, osobní a kuchyňské váhy s hlasovým výstupem, psací stroje a stroje na zpracování textu, počítače speciálně upravené, braillská počítačová tiskárna, klávesnice, zvětšovače televizního obrazu, speciální akustické nebo vizuální přístroje, hodinky. Dalšími položkami jsou například manipulační stroje a zařízení pro přepravu těžce zdravotně postižených osob upoutaných na vozíku, upravené k používání nevidomými a částečně vidícími osobami s amputovanou nebo ochrnutou horní končetinou, elektronické kalkulačky s hlasovým nebo hmatovým výstupem, telefony a videotelefony konstruované pro použití neslyšícími osobami.
V příloze č. 1 jsou pod číselným kódem 94 zahrnuty dětské sedačky do automobilů.
Poslední položkou je č. 4401, která zahrnuje palivové dřevo v polenech, špalcích, větvích, otepích nebo podobných tvarech; dřevěné štěpky, nebo třísky, piliny a dřevěný odpad a zbytky, též aglomerované do polen, briket, pelet nebo podobných tvarů, určené jako palivo.
SLUŽBY V PŘÍLOZE Č. 2 K ZÁKONU O DPH
Zvýšení snížené sazby daně se týká také služeb, které odpovídají současně číselnému kódu klasifikace produkce CZ-CPA platné od 1. ledna 2008 a výslovně uvedenému slovnímu popisu k tomuto kódu v textové části přílohy č. 2 k ZDPH. Těmito službami jsou opravy zdravotnických prostředků, které jsou uvedeny v příloze č. 1 k zákonu o dani z přidané hodnoty a také opravy invalidních vozíků (33.17.19). Dále do této přílohy spadá úprava a rozvod vody prostřednictvím sítí (36.00.2), odvádění a čištění odpadních vod včetně ostatních služeb souvisejících s těmito činnostmi (37), sběr a přeprava komunálního odpadu (38.1), příprava k likvidaci a likvidace komunálního odpadu (38.2), pozemní hromadná pravidelná doprava cestujících a jejich zavazadel (49), osobní doprava lanovými a visutými dráhami a lyžařskými vleky (49.39.2), vodní hromadná pravidelná doprava cestujících a jejich zavazadel (50), letecká hromadná pravidelná doprava cestujících a jejich zavazadel, ubytovací služby (55), poskytnutí oprávnění ke vstupu na filmová představení (59.14), služby čištění vnitřních prostor prováděné v domácnostech (81.21.10), služby mytí oken prováděné v domácnostech (81.22.11), zdravotní péče, pokud není osvobozena od daně bez nároku na odpočet daně (86), sociální péče, pokud není osvobozena od daně bez nároku na odpočet daně (87), domácí péče o děti, staré, nemocné a zdravotně postižené občany (88.10, 88.91), služby spisovatelů, skladatelů, sochařů a jiných výkonných umělců, pokud se nejedná o poskytnutí oprávnění k výkonu práva dílo užít a mimo služby nezávislých novinářů, nezávislých modelů a modelek (90), poskytnutí oprávnění ke vstupu do muzeí na jiných kulturních zařízení (na kulturní akce a památky, výstavy, do zoologických a botanických zahrad, přírodních rezervací, národních parků, lunaparků a zábavních parků, cirkusů, historických staveb a obdobných turistických zajímavostí) (90, 91, 93), poskytnutí oprávnění ke vstupu na sportovní události; použití krytých i nekrytých sportovních zařízení ke sportovním činnostem (93.11, 93.12), služby posiloven a fitcenter (93.13), služby související s provozem rekreačních parků a pláží (93.29.11), poskytnutí oprávnění vstupu na ohňostroje, světelná a zvuková představení (93.29.21), pohřební a související služby mimo pohřebních služeb pro zvířata (96.03), služby tureckých lázní, saun, parních lázní a solných jeskyní (96.04).
(Víc se nejenom o tomto tématu dočtete v měsíčníku DaÚ 1/2012)
|
|
|
ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ |
DOTAZY Z PRAXE DPH
SAZBA DANĚ U KOMUNÁLNÍHO ODPADU
Skládka odpadů od 1. 4. 2009 na základě firemní směrnice, zařazuje veškerý odpad vyprodukovaný na území obce při činnosti fyzických osob (občanů) do snížené sazby. A to i odpad, který je prohlášen obecně závaznou vyhláškou obce za složku komunálního odpadu (pneumatiky, vany, trámy, střešní krytina).
Postupuje skládka odpadu správně?
Může skládka odpadu použít sníženou sazbu DPH i na střešní krytinu u eternitových
Podle přílohy č. 2 k zákonu o DPH podléhá snížené sazbě „Sběr a přeprava komunálního odpadu“ a „Příprava k likvidaci a likvidace komunálního odpadu“. Pro účely DPH se komunálním odpadem rozumí odpad definovaný v § 4 písm. b) zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech, v platném znění. Podle tohoto ustanovení je komunálním odpadem veškerý odpad vznikající na území obce při činnosti fyzických osob a který je uveden jako komunální odpad v Katalogu odpadů, s výjimkou odpadů vznikajících u právnických osob nebo fyzických osob oprávněných k podnikání. Z uvedeného vyplývá, že za komunální odpad nelze považovat odpad podobný komunálnímu odpadu, který vzniká při nevýrobní činnosti právnických osob nebo fyzických osob oprávněných k podnikání. Pokud plátce poskytuje služby podléhající jak snížené, tak základní sazbě daně a úplata je stanovena jednou částkou, je povinen pro účely stanovení základu daně tuto částku rozdělit podle jednotlivých plnění podléhajících platné sazbě daně.
PŘEVOD POZEMKU, KTERÝ JE ZASTAVĚNÝ
Firma má pozemek, staví dům, ale plátcem DPH se stala až potom, jak měla rozestavěnou stavbu. DPH za práce a za materiál neuplatňovala, dům ještě není dokončen a není zkolaudován. Peníze firma na tuto stavbu včetně nákupu pozemku dostala od společníka jako půjčku. Teď společníkovi firma musí vrátit peníze. Na valné hromadě bylo rozhodnuto vrátit půjčku převodem pozemku a rozestavěnou stavbu na společníka, který půjčoval peníze.
Má firma z převodu pozemku odvést DPH?
Převod staveb, bytů a nebytových prostor je podle § 56 zákona o DPH osvobozen od daně po uplynutí tří let od vydání prvního kolaudačního souhlasu nebo od data, kdy bylo započato první užívání stavby, a to k tomu dni, který nastane dříve. V ostatních případech je převod stavby zdanitelným plněním. Převod nedokončené stavby je tedy zdanitelným plněním. Osoba, která se stala plátcem, má podle § 79 zákona o DPH nárok na odpočet daně u přijatého zdanitelného plnění pořízeného před datem registrace, pokud toto plnění je k datu registrace součástí jejího obchodního majetku. Nárok na odpočet daně se nevztahuje na daň uplatněnou u nemovitosti pořízené před lhůtou delší než 12 měsíců před datem registrace. V souladu s ustanovením § 73 zákona o DPH nelze nárok na odpočet daně uplatnit po uplynutí lhůty, která činí 3 roky. Lhůta pro uplatnění nároku na odpočet daně počne běžet prvním dnem měsíce následujícího po zdaňovacím období, ve kterém nárok na odpočet daně vznikl. Převod pozemku je podle § 56 odst. 2 zákona o DPH osvobozen od daně, s výjimkou staveních pozemků. Stavebním pozemkem se pro účely zákona o DPH rozumí nezastavěný pozemek, na kterém může být podle stavebního povolení nebo udělení souhlasu s provedením ohlášené stavby provedena stavba spojená se zemí pevným základem. Nezastavěným pozemkem se rozumí pozemek, na kterém není stavba jako věc. V uvedeném případě se jedná o převod pozemku, který je zastavěný, jedná se tedy o plnění osvobozené od daně bez nároku na odpočet daně.
LEŠENÁŘSKÉ PRÁCE
Stavební firma se zabývá také montáží, demontáží, pronájmem a dopravou lešení.
Jakou sazbu DPH bude firma účtovat v případě stavby
lešení u rodinného domu, kdy je na faktuře rozepsána samostatně montáž, demontáž, pronájem a doprava?
Jakou sazbu bude firma účtovat u položky pronájem a doprava?
Lešenářské práce jsou chápány jako stavebně-montážní práce, u nichž se uplatní snížená sazba daně za podmínek stanovených v § 48 nebo § 48a zákona o DPH. Jedná-li se o montáž a demontáž lešení pro opravu či rekonstrukci rodinného domu, uplatní se snížená sazba daně podle § 48 zákona o DPH. Doprava a pronájem lešení jsou v tomto případě chápány jako vedlejší výdaje, a proto se v rámci celkového základu daně za lešenářské práce při opravě či rekonstrukci rodinného domu, zdaní sníženou sazbou daně. K rozdělení základu daně není v uvedeném případě důvod. Základní sazba daně by se však uplatnila v případě prostého nájmu lešení, tj. bez jeho montáže a demontáže či v případě samostatné přepravy lešení. Nájem lešení jako samostatné plnění je třeba posuzovat jako nájem movité věci, který podléhá vždy základní sazbě daně, stejně tak je třeba posuzovat případnou samostatnou přepravu lešení.
POSKYTNUTÍ CESTOVNÍ SLUŽBY
Společnost s r.o. zaslala podnikateli fakturu (na základě uzavřené smlouvy) na zajištění 3 noclehů v hotelu v Berlíně. Podnikatel tam jezdí služebně uzavírat obchodní kontrakty. Na faktuře, kterou zaslali odběrateli - podnikateli (ČR), uvádějí „Daněno zvláštním režimem“. Faktura je bez DPH.
Na kterém řádku společnost uvede v přiznání k DPH?
Zřejmě se jedná o zvláštní režim pro cestovní službu, ve smyslu ustanovení § 89 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty. Stručně popsáno, poskytovatel cestovní služby při poskytnutí cestovní služby nesmí samostatně uvést na daňovém dokladu DPH týkající se přirážky (§ 89 odst. 9 zákona o DPH). Dále platí ustanovení § 28 odst. 10 zákona o DPH, které stanoví, že v případě, pokud se postupuje při uplatnění DPH podle zvláštního režimu pro cestovní službu (§ 89), a na daňovém dokladu nelze uvést výši daně, uvede se sdělení, že se jedná o postup podle zvláštního režimu. Dále zákon o DPH stanoví v § 89 odst. 10, že plátce, kterému byla poskytnuta cestovní služba, nemá nárok na odpočet DPH z přirážky, kterou je povinen zaplatit v ceně za tuto poskytnutou službu. V daném případě se částka uvedená na obdrženém daňovém dokladu u příjemce (podnikatele) neprojeví na žádném řádku v přiznání k DPH.
PALETY
Odběrateli jedna firma účtuje palety za cenu 200 Kč bez DPH a zbývající dodavatelé 200 Kč s DPH.
Je postup dodavatelů správný?
Daňový režim může být u palet odlišný podle toho, zda je dodavatel považuje za vratný obal či nikoliv. Pokud je dodavatel nepovažuje za vratný obal, účtuje je při dodání se zbožím standardně včetně DPH a pokud je odběratel vrací zpět dodavateli či dodává jiné osobě, účtuje je také včetně DPH. Pokud dodavatel považuje palety za vratný obal, postupuje podle § 13 odst. 8 písm. d) a e) zákona o DPH. Podle § 13 odst. 8 písm. d) zákona o DPH není zdanitelným plněním dodání vratného obalu, který je dodáván spolu se zbožím kupujícímu za úplatu, pokud je tato úplata přímo vázána k vratnému obalu a kupujícímu je při dodání zboží zaručeno vrácení této úplaty v plné výši po vrácení vratného obalu. Podle navazujícího § 13 odst. 8 písm. e) zákona o DPH není zdanitelným plněním vrácení vratného obalu. Pokud považuje dodavatel palety za vratný obal a při jejich dodání spolu se zbožím je nezdaňuje, musí provést podle § 13 odst. 4 písm. g) zákona o DPH po skončení účetního období či po skončení kalendářního roku vypořádání daně z nevrácených vratných obalů.
ČASOVÉ ROZLIŠOVÁNÍ
Podle nové úpravy se DPH může nárokovat až po přijetí daňového dokladu. Plno dokladů ke konci roku bude nákladových v tomto účetním období, ale doklad přijde fyzicky v následujícím roce.
Jak řešit přijaté doklady s DPH na přelomu roku? Budou plátci doklady časově rozlišovat?
Nárok na odpočet daně z přijatého zdanitelného plnění v tuzemsku, které uskutečnil jiný plátce ve standardním režimu, může plátce jako příjemce tohoto zdanitelného plnění uplatnit až ve zdaňovacím období, kdy má daňový doklad, i na přelomu kalendářního roku. Pokud se tedy zdanitelné plnění uskuteční např. 30. 12. 2011 a plátce obdrží daňový doklad až 5. 1. 2012, nárok na odpočet daně může uplatnit až v přiznání k DPH za měsíc leden 2012, a to bez ohledu na to, že z hlediska daně z příjmů se bude jednat o náklad roku 2011.
(Víc na toto téma najdete v měsíčníku 1000 řešení)
|
|
|
Částka číslo 16/2012 ze dne 10.2.2012 44/2012 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 512/2002 Sb., o zvláštní odborné způsobilosti úředníků územních samosprávných celků, ve znění pozdějších předpisů 45/2012 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstev obcí
Částka číslo 17/2012 ze dne 10.2.2012 46/2012 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 393/2006 Sb., o zdravotní způsobilosti, ve znění pozdějších předpisů
Částka číslo 18/2012 ze dne 15.2.2012 47/2012 Vyhláška o vzorech služebního průkazu zaměstnance v orgánu Finanční správy České republiky 48/2012 Vyhláška o územních pracovištích finančních úřadů, která se nenacházejí v jejich sídlech 49/2012 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstev obcí
Částka číslo 19/2012 ze dne 16.2.2012 50/2012 Vyhláška o pamětním odznaku účastníka odboje a odporu proti komunismu a pamětním odznaku pro pozůstalého po účastníkovi odboje a odporu proti komunismu a pravidlech jejich nošení (o pamětním odznaku za účast ve třetím odboji) 51/2012 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 291/2003 Sb., o zákazu podávání některých látek zvířatům, jejichž produkty jsou určeny k výživě lidí, a o sledování (monitoringu) přítomnosti nepovolených látek, reziduí a látek kontaminujících, pro něž by živočišné produkty mohly být škodlivé pro zdraví lidí, u zvířat a v jejich produktech, ve znění pozdějších předpisů
Částka číslo 20/2012 ze dne 16.2.2012 52/2012 Zákon, kterým se mění zákon č. 18/2004 Sb., o uznávání odborné kvalifikace a jiné způsobilosti státních příslušníků členských států Evropské unie a některých příslušníků jiných států a o změně některých zákonů (zákon o uznávání odborné kvalifikace), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony 53/2012 Zákon, kterým se mění zákon č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání a o změně některých zákonů (zákon o uznávání výsledků dalšího vzdělávání), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony 54/2012 Zákon, kterým se mění zákon č. 219/2003 Sb., o uvádění do oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin a o změně některých zákonů (zákon o oběhu osiva a sadby), ve znění pozdějších předpisů
|
|
|
JAK SE STÁT ÚSPĚŠNÝM (2)
Neexistuje stoprocentně fungující recept na úspěch, existuje však celá řada pravidel, jejichž dodržování zvyšuje naše šance na úspěch.
Tři z nich jsou:
- cílevědomost,
- vytrvalost,
- umění hospodařit s časem.
Každá z těchto vlastností je některým dána do vínku při narození, ostatní se je musí naučit. Důležité přitom je, že se to naučit dá.
Definování cílů
- Shrneme si hodnoty, které v životě považujeme za nejdůležitější. Slovo „nejdůležitější“ je tady opravdu důležité a znamená, že z množství věcí, které jsou pro nás důležité, si musíme vybrat dvě anebo tři, které budou rozhodující. Ani zdaleka to není lehký výběr. Nejen že s překvapením zjistíme, že vlastně dobře neumíme identifikovat právě ty „nej“ hodnoty, ale občas budou tyto hodnoty i v protikladu, např. klidný život – rychlá kariéra.
- Zdůrazněme si jedno slovo, teď je to slovo „osobní“. Osobní znamená můj vlastní. Tím chceme říci, že osobní cíle je třeba zformulovat s ohledem na sebe a ne na svoje okolí. Když si např. postavíme cíl „dokončit školu“ s tím, že to potřebujeme pro vlastní kariéru, je to v pořádku. Když ale chceme dokončit školu jen proto, že chceme potěšit rodiče, resp. manželku, už to není ten pravý osobní cíl.
Cíl musí být osobní,
- inspirující,
- dostatečně ambiciózní,
- v harmonii s ostatními cíli.
Každý cíl, který nás napadne, posoudíme ze tří různých hledisek
a při každém hledisku ohodnotíme 1 až 5 body jeho významnost. Potom jednoduše porovnáme počty bodů, které každý cíl získal, a vybereme ty s nejvyšším počtem bodů.
Tři zmíněná hlediska jsou:
- do jaké míry je tento cíl pro mě dosažitelný,
- nakolik je pro mě důležitý,
- jsem připraven udělat všechno pro to, abych ho dosáhl?
Cíle by měly vytvářet šňůru od jednoho roku do pěti – šesti roků.
Ty bližší cíle jsou krátkodobé a tím pádem by měly být určeny co nejpřesněji. Naopak, čím vzdálenější cíl, tím volněji může být určen. Zub času je jeden z nejostřejších zubů a tak se může stát, že cíle, které jsme si vytyčili před pár roky, už dnes nejsou pro nás aktuální. Proto je třeba své cíle stále konfrontovat s realitou a je-li třeba, tak je korigovat.
„Jen cíl, který je měřitelný, je opravdovým cílem.“
Správně postavený cíl však zpravidla odolá i zubu času a nevyžaduje extra velké korekce.
Vždy ale platí: „Jen cíl, který je měřitelný, je opravdovým cílem.“ O tom, co neumíme změřit, nemůžeme říci, zda to bylo splněno, a tím pádem to nemůže být vytyčeno jako cíl. Naopak, pokud jde o způsob jak cíle dosáhnout, ten v okamžiku určování cíle nemusí být stoprocentně jasný. Neurčitost ve výběru cesty k cíli se dá eliminovat tvrdohlavostí, resp. pevnou vůlí – když vím, co chci, tak toho musím dosáhnout. Samozřejmě ani zde není možné hnát věci do krajnosti: nejprve si vysnít vzdušný zámek a potom celý život strávit snahou vyškrábat se do něho, ať to stojí, co to stojí.
I když jsme zdůrazňovali, že jde o osobní cíle, neznamená to ještě, že o nich nemůžeme mluvit s lidmi, kteří jsou na naší straně. Jen pozor, i když nám dobře míněná kritika neuškodí, je třeba se vyvarovat lidí, které označujeme jako „negativisty“ – to jsou ti, co všechno vidí v černých barvách, a proto nás budou přesvědčovat, že se „to“ nedá udělat. Kromě vyhnutí se negativistům je důležité sám sebe pochválit vždy, když se nám podaří udělat úspěšný krok směrem k cíli. Pěstujeme si tak sebevědomí, bez něhož se jen těžko dopracujeme k úspěchu.
Vytrvalost
Je v lidské přirozenosti nadchnout se pro něco a začít v duchu toho něčeho podnikat první kroky. Další lidskou přirozeností je po prvním neúspěchu s tím přestat. Jen menší část z nás dokáže v neúspěchu vidět výzvu a pokračovat se zvýšeným úsilím v nastoupené cestě. Tito lidé vnímají neúspěch jen jako jeden z možných výsledků jejich snažení a vědí, že obvykle se k pozitivnímu výsledku člověk dopracuje přes postupné vylučování svých chyb.
Dělat chyby je sice drahá, ale přece jen jedna z forem učení se. Když se dokážeme z chyby poučit, můžeme se tím dokonce přiblížit ke svému cíli. Důležité je vytrvat a nevzdávat se hned po prvním neúspěchu. Jak jsme vytrvalí, k tomu nám poslouží následující test, umožňující určit si tzv. kvocient vytrvalosti.
Test
Přečtěte si pozorně následující tvrzení a zkuste ohodnotit známkami 1 až 3, nakolik jsou ve vašem případě pravdivé. Známka 1 znamená, že dané tvrzení ve vašem případě neplatí, známka 3 naopak, že platí stoprocentně.
Tvrzení |
Počet bodů |
Moje cíle jsou v souladu s hodnotami, které vyznávám
| |
Aktivně odstraňuji svoje nedostatky
| |
Jsem sebevědomý
| |
Porážka mě vyburcuje k ještě většímu úsilí
| |
Mám úplně jasno v tom, čeho chci v životě dosáhnout
| |
Moji blízcí mě vždy podporují
| |
Mojí předností je vytrvalost
| |
Jsem flexibilní
| |
Nebojím se říkat i nepříjemnou pravdu
| |
Umím rozpoznat příležitost a využít ji
| |
Hodnocení:
21 – 30 bodů – máte vytrvalost maratónského běžce
11 – 20 bodů – patříte k šedému průměru vytrvalců a často běh vzdáváte v poslední třetině tratě
1 – 10 bodů – jste tvorem, který věci rád rozbíhá, ale prakticky nikdy je nedotáhne do konce.
Takovým jsou adresovány následující rady:
- neustále si připomínejte své cíle.
- každý cíl si rozdělte na víc částečných cílů.
- vytvořte si systém, který vás bude motivovat.
- snažte se o produktivní přístup k řešení problémů.
- pěstujte si obrazotvornost.
- udržujte si zdravý životní styl.
- naučte se více riskovat.
„Čím se ještě vyznačují úspěšní lidé?“
Úspěšní lidé se po tom, co se stali úspěšnými a známými, dostanou pod drobnohled expertů, kteří podrobně zkoumají každý jejich krok. Když bychom měli shrnout to, co zjistili, do sedmi bodů, tak by to vypadalo takto:
1. Co můžeš udělat dnes, udělej hned.
Je potřebné zbavit se zlozvyku odsunovat věci, do kterých se nám nechce, na později. Nezáleží na tom, zda jde o velkou věc nebo o tzv. maličkost, protože maličkosti zpravidla neexistují – to, co se ze začátku zdá být nehodným pozornosti, se později může ukázat jako to pověstné zrnko, které překlopí misku vah na druhou stranu v náš neprospěch.
2. Očekávej neočekávané.
Matematici tvrdí, že existují jevy, u kterých se pravděpodobnost výskytu rovná nule. Jedním dechem však dodávají, že nulová pravděpodobnost výskytu ještě neznamená, že takovýto jev v praxi nenastane. Úspěšní lidé tím, že očekávají i neočekávané, dokážou pružněji reagovat. Jsou připravení modifikovat svoje plány a postupy a mají v zásobě více scénářů budoucího postupu. Tím se vyhnou pasti, která čeká na ty méně zkušené – tvrdohlavě se držet vytyčených cílů i v situaci, kdy tyto už dávno ztratily svůj smysl.
3. Vždy měj na paměti pravidlo 80 : 20.
To, co je opravdu důležité, tvoří jen menší část celku, ale na druhé straně si vyžaduje větší část času, pozornosti, atd. Úspěšní jsou úspěšnými i díky tomu, že dokážou rozpoznat, co tvoří vzpomínaných 20 důležitých procent.
4. Dokaž správně využít darovaný čas.
Stává se, že porada skončí dříve, obchodní partner zruší dohodnutou schůzku, anebo se vám jednoduše podaří přijít do práce dříve než obvykle. Úspěšní lidé mají pro tyto případy vždy připravenou „extra“ práci, díky které toho stihnou více než ostatní.
5.Poznej svůj špičkový čas.
Každý člověk umí nejefektivněji pracovat jen v určitém čase, který je u každého posunutý někde jinde. Někdo je ranní ptáče, jiný naopak noční sova. V tomto čase to člověku nejvíc „pálí“. Úspěšní o tom nejen vědí, ale také to aktivně využívají. Např. tak, že na tento čas si naplánují řešení těch nejzamotanějších problémů.
6. Dokaž efektivně relaxovat.
To, že čas jsou peníze, je jen jednou stranou mince. Tou druhou je fakt, že bez relaxu ztrácíme efektivitu, tím pádem mrháme časem a tím pádem ztrácíme peníze. Úspěšní lidé si to nejen uvědomují, ale umí se i na chvíli zastavit. Např. tak, že jeden den v měsíci totálně vypnout. Tak, jako kdyby se svět kolem nich zastavil, anebo ještě lépe, přestal existovat.
7.Používej priority a filtr.
Nikdo, ani ten nejefektivněji pracující člověk nedokáže sám zvládnout všechno, co se na něho valí. Úspěšní lidé se před záplavou brání dvěma fintami – třídí věci podle důležitosti, urgentnosti a podle toho, jestli si vyžadují jejich osobní angažovanost anebo ne. Místo toho, aby brali věci jednu po druhé a nikdy nestihli vyřešit všechno, nejprve jim přiřadí priority a potom rozhodnou, jestli se jejich řešení nedá delegovat na jiné. Delegováním se nezbavíte zodpovědnosti za výsledek, jen si přidáte další pár rukou na práci.
Všeobecné zásady, kterými se řídí úspěšní lidé
- vlastní a hlavně jasná vize o tom, čeho člověk v životě chce dosáhnout.
- vytyčení dostatečně ambiciózních a zároveň ale realistických cílů.
- plán, jak tyto cíle dosáhnout.
- vytrvalost.
- aktivity, směřující k naplnění vize.
Důležité jsou každodenní drobné krůčky správným směrem:
- každý den si naplánovat a realizovat jednu aktivitu, směřující ke splnění vytyčeného cíle.
- dochvilnost a sebedisciplinovanost.
- nebát se dát si drobnou odměnu za každý úspěšný krok.
- neslibovat příliš, snažit se dokončit všecko, co začnete.
- na viditelné místo si umístit nápis: „Nemrhám právě teď svým časem?“
Už tedy víte, co je třeba dělat, a proto začněte hned teď!
Jestli chceš realizovat své sny, musíš se především vzbudit!
Počítej se zákony života, ale i s tím,že existují výjimky.
Užívej dnešek a co nejméně věř zítřku.
Velikým ideálům nestačí jenom křídla, musí mít taky prostor, z kterého mohou vzlétnout.
|
|
|
31. března Sobota |
Daně z příjmů – plátce |
Daňové povinnosti se přesouvají na pondělí 2. dubna 2012. |
2. dubna
Pondělí
(za sobotu 31. 3.) |
Daně z příjmů – plátce |
Odvod „srážkové“ daně sražené v únoru 2012 a hlášení plátce daně o této dani sražené zahraničním poplatníkům (vyjma příjmů ze zaměstnání do 5 000 Kč) |
Odvod zajištění daně sraženého v únoru 2012 a hlášení o provedení zajištění |
|
Daň darovací |
Podání přiznání k dani darovací výrobcem elektřiny z důvodu bezúplatně nabytých povolenek na emise skleníkových plynů pro rok 2012 |
2. dubna
Pondělí
(za neděli 1. 4.) |
Daně z příjmů – poplatník |
Podání přiznání k daním z příjmů za zdaňovací období kalendářního roku 2011, pokud není využit „poradce“ a účetní závěrka nepodléhá povinnému auditu |
Splatnost daní z příjmů (doplatku) za zdaňovací období kalendářního roku 2011, pokud není využit „poradce“ a účetní závěrka nepodléhá povinnému auditu |
Podání plné moci k zastupování „poradcem“, který za poplatníka zpracuje a předloží daňové přiznání za rok 2011, a to až v prodlouženém termínu do 2.7. |
Sdělení poplatníka registrovaného k dani z příjmů, že mu ve zdaňovacím období kalendářního roku 2011 nevznikla daňová povinnost (vyjma neziskovek) |
10. dubna
Úterý
(za neděli 8. 4.,a 9. 4. je svátek) |
Zdravotní pojištění – OSVČ |
Odvod zálohy na zdravotní pojištění OSVČ za březen 2012 |
Podání Přehledu OSVČ o příjmech a výdajích zdravotním pojišťovnám za rok 2011, pokud OSVČ není povinna podat přiznání k dani z příjmů za rok 2011 |
16. dubna
Pondělí
(za neděli
15. 4.) |
Daň silniční |
Zaplacení zálohy na daň silniční za I. čtvrtletí 2012 |
|
|
|
Název krajiny
|
Název měny
|
Měna
|
26.3.
|
27.3.
|
28.3.
|
Austrálie |
dolar
|
AUD
|
19,51
|
19,399
|
19,185
|
Brazílie |
real
|
BRL
|
10,258
|
10,133
|
10,139
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
12,595
|
12,579
|
12,581
|
Čína |
renminbi
|
CNY
|
2,938
|
2,926
|
2,926
|
Dánsko |
koruna
|
DKK
|
3,313
|
3,309
|
3,309
|
EMU |
euro
|
EUR
|
24,635
|
24,605
|
24,605
|
Filipíny |
peso
|
PHP
|
43,082
|
43,003
|
42,962
|
Hongkong |
dolar
|
HKD
|
2,388
|
2,377
|
2,376
|
Chorvatsko |
kuna
|
HRK
|
3,279
|
3,275
|
3,277
|
Indie |
rupie
|
INR
|
36,183
|
36,422
|
36,329
|
Indonesie |
rupie
|
IDR
|
2,022
|
2,015
|
2,017
|
Japonsko |
jen
|
JPY
|
22,432
|
22,243
|
22,213
|
Jihoafrická rep. |
rand
|
ZAR
|
2,432
|
2,436
|
2,412
|
Jižní Korea |
won
|
KRW
|
1,629
|
1,628
|
1,625
|
Kanada |
dolar
|
CAD
|
18,634
|
18,595
|
18,514
|
Litva |
litas
|
LTL
|
7,135
|
7,126
|
7,126
|
Lotyšsko |
lat
|
LVL
|
35,354
|
35,231
|
35,12
|
Maďarsko |
forint
|
HUF
|
8,421
|
8,434
|
8,409
|
Malajsie |
ringgit
|
MYR
|
6,033
|
6,037
|
6,019
|
Mexiko |
peso
|
MXN
|
1,461
|
1,458
|
1,45
|
MMF |
SDR
|
XDR
|
28,608
|
28,569
|
28,539
|
Norsko |
koruna
|
NOK
|
3,238
|
3,249
|
3,233
|
Nový Zéland |
dolar
|
NZD
|
15,211
|
15,187
|
15,089
|
Polsko |
zlotý
|
PLN
|
5,953
|
5,948
|
5,92
|
Rumunsko |
nové leu
|
RON
|
5,645
|
5,628
|
5,626
|
Rusko |
rubl
|
RUB
|
63,962
|
63,637
|
63,183
|
Singapur |
dolar
|
SGD
|
14,72
|
14,695
|
14,68
|
Švédsko |
koruna
|
SEK
|
2,759
|
2,766
|
2,771
|
Švýcarsko |
frank
|
CHF
|
20,435
|
20,408
|
20,398
|
Thajsko |
baht
|
THB
|
60,329
|
60,094
|
59,954
|
Turecko |
nová lira
|
TRY
|
10,37
|
10,342
|
10,357
|
USA |
dolar
|
USD
|
18,551
|
18,455
|
18,448
|
Velká Británie |
libra
|
GBP
|
29,499
|
29,441
|
29,33
|
Izrael |
šekel
|
ILS
|
4,975
|
4,964
|
4,959
|
|
|
|
NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE |
Poradce, měsíčník nejenom pro podnikatele, č. 9/2012
- Novela zákona o účetnictví s komentářem
- Novela prováděcí vyhlášky pro podnikatele k zákonu o účetnictví
Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 5/2012
- Rezervy a opravné položky
- Daňová evidence
- Změny pracovních podmínek
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 4-5/2012
- Metodika řízení kvality podniku (1.)
- Zákon o zaměstnanosti – novela
- Součinnost věřitele dlužníkovi ke splnění jeho dluhu
- Prodej podílu v obchodní společnosti
- Dotazy z praxe k majetkovým daním
- Daňové přiznání k dani z příjmů FO (2.)
- Uplatňování nároku na odpočet DPH
- Pronájem nemovitostí a daň z příjmů
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 4-5/2012
- Rodičovská dovolená a zdravotní pojištění – změna od 1. 4. 2012
- Sankce v souvislosti s daní z příjmů
- Příspěvek na zřízení chráněného pracovního místa v roce 2012
- Zákon o důchodovém spoření (4.)
- Novela zákona o zaměstnanosti (2.)
- Zdanění příjmů pracujících důchodců
- Minimální a maximální vyměřovací základ zaměstnance a OSVČ
- Skončení pracovního poměru ze zdravotních důvodů
Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 4-5/2012
- Změny rozpočtových pravidel (2.)
- Práva občanů obce
- Porušení zákonného předkupního práva
- Pracovní náplň a její změny
- Prokazování nároku na odpočet daně v roce 2012
- Změny legislativy financování veřejných rozpočtů
- Elektronické doručování v soudním řízení
- Zákon o úřednících ÚSC – personální problémy a jejich řešení
1000 řešení – dvouměsíčník, nadstavba měsíčníků Poradce, DaÚ, PaM a DÚVaP, č. 4-5/2012
- Zákon o zaměstnanosti – novela zákona
- Zákon o účetnictví
- Daně
- Pracovní právo
- Účetnictví
- Právo a podnikatel
PŘIPRAVUJEME
Poradce č. 10/2012 (IV/2012)
- Zákon o přeměnách obchodních společností a družstev s komentářem
Daně, účetnictví- vzory a případy – (DÚVaP) č. 6/2012 (V/2012)
- Prodej a koupě
- Finanční leasing v daních
- Slevy, bonusy a benefity v účetnictví
Poradce veřejné správy – (PVS) č. 3/2012 (II/2012)
- Registrace veřejnoprávních subjektů DPH a připravované změny
- DPH u léků a zdravotnických prostředků
- Vyrovnání a úprava daně v DPH
- Ochrana osobních údajů ve veřejné správě
- Zdravotní pojištění – opakování pracovněprávních vztahů
- Stravné – pokuty
- Spolupráce obcí
- Změny legislativy financování veřejných rozpočtů
1000 řešení – (1000 řešení) č. 2/2012 (I/2012)
- Daň z příjmů, DPH
- DE, účetnictví
- Zákoník práce
|
|
|
CESTOVNÍ NÁHRADY
U stravného, které zaměstnanci přísluší při tuzemské pracovní cestě a tuzemské části zahraniční pracovní cesty, by podle návrhu novely ZP mělo od roku 2012 dojít k zásadní změně v přístupu jak u zaměstnanců ve státní a příspěvkové sféře, tak i u zaměstnanců v podnikatelské sféře. Vše o změnách v cestovních náhradách se dočtete z našich publikací, které nabízíme se slevou.
- Poskytování cestovních náhrad – různé pohledy - příspěvek ...
měsíčník PaM (A4, 80 str.)
- Cestovní náhrady – připravované změny od roku 2012 – příspěvek ...
měsíčník PaM (A4, 80 str.)
- Úplné znění zákonů od 1. 1. 2012 ...
Zákony I/2012 (A5, 624 str.)
BALÍČEK CESTOVNÍ NÁHRADY se slevou 50 % obsahuje: PaM + Zákony I/2012
cena: 265 Kč
Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů.
Jen do vyprodání zásob.
Balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627, faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz
RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY NA VŠECH UVEDENÝCH TELEFONNÍCH ČÍSLECH OBJEDNÁVKY VYSTAVUJEME DO 48 HODIN
Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.
E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
- Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
- Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!
|
|
|
Adresa: |
|
E-mail: |
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
|
|
objednavky@exicon.eu
|
|
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
|
|
|
|
|
|
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 51548/L. |
|
|
V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.
|
Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011 |