Em@ilové noviny

 

č. 6/2014

28.2.2014

 

 
 
 Téma novin 
 Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají 
 P6 aktual 
 Praktická komunikace 
 Chybovat znamená platit 
 Ekonomika 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Horká témata 
 Kontakty 

Služby, které najdete jen u nás:
  • aktuální a rychlé informace
    (změny zákonů a předpisů) z oblastí daní, účetnictví, mezd, odvodů;
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákaznickém oddělení;
  • možnost rychlého objednání
    publikací (telefonicky, faxem, e-mailem, poštou);
  • rychlá dodávka (do 48 hodin)
    s minimálními reklamacemi;
  • uvádění nových produktů
    prostřednictvím mailingů a telemarketingu;
  • přibližování se k zákazníkovi
    prostřednictvím bezplatných odpovědí na otázky a e - mailových novin
 

Vážení čtenáři!

Od 1. ledna 2014 došlo k mnohým změnám, které se týkají nemovitostí. Nabyl účinnosti nový katastrální zákon a katastrální vyhláška. Na toto téma se dnes podíváme v rubrice Téma novin a v rubrice Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají najdete praktické dotazy čtenářů.

V rubrice Praktická komunikace najdete úsměvný pohled na téma Jak předpovídat budoucnost.

Tento měsíc jsme připravili bohatou nabídku tematických balíčků. Kromě jiného to jsou: DPH po novele, Obchodní korporace (I.), Obchodní korporace (II.), Daňová optimalizace, Zákoník práce v roce 2014.

V příloze e-novin zasíláme krátkou anketu, která se týká periodicity zasílání e-mailových novin.

Dopředu děkujeme za její vyplnění a těšíme se na brzké setkání.
Andrea Súkeníková
odpovědná redaktorka
poradce@poradce.cz


V tomto čísle najdete:
 
 
TÉMA NOVIN
KATASTRÁLNÍ ZÁKON A KATASTRÁLNÍ VYHLÁŠKA

 
NEMOVITOSTI V NOVÉ PRÁVNÍ ÚPRAVĚ

V souvislosti s rekodifikací soukromého práva, která přinesla dnem 1. ledna 2014 v účinnost nový občanský zákoník a také nový katastrální zákon, dochází k rozsáhlým změnám v oblasti nemovitostí. Jaká je nová definice nemovité věci a jak se projevuje zásada superficies solo cedit (stavba je součástí pozemku)?

5. Katastr nemovitostí

Dne 1. 1. 2014 nabyl účinnosti zákon č. 256/2013 Sb., o katastru nemovitostí (katastrální zákon), který nahrazuje původní katastrální zákon (zákon č. 344/1992 Sb.) a i zákon o zápisech vlastnických a jiných věcných práv k nemovitostem (zákon č. 265/1992 Sb.). Poměrně často se v mediích objevují informace o tom, že nový katastrální zákon pomůže podvodníkům jednodušeji nezákonně získat cizí nemovitost. Jedná se však o poplašné zprávy, které jsou založené na nepřesném výkladu nového právního předpisu. Přijetí nového katastrálního zákona je vynuceno přijetím nového občanského zákoníku, který přináší do oblasti katastru nemovitostí rozsáhlé změny.

Nový katastrální zákon komplexně upravuje problematiku katastru nemovitostí s výjimkou právní úpravy, která je již řešena v novém občanském zákoníku. Mezi podstatné změny, které přináší nový katastrální zákon, patří nově definovaný předmět evidence v katastru nemovitostí a zásada materiální publicity. Nový katastrální zákon se snaží také přistoupit k elektronizaci katastru nemovitostí zrovnoprávněním písemnosti v listinné a elektronické podobě. Nově je možné návrhy na zápis včetně předkládaných listin podávat elektronicky.

5.1 Předmět evidence v katastru nemovitostí
S ohledem na novou definici nemovité věci v novém občanském zákoníku je nutné také nově definovat předmět evidence v katastru nemovitostí. Dle NOZ stavby přestávají být samostatnými věcmi a staly se součástí pozemku. Stavby jako samostatné věci jsou evidovány jen v některých případech, a to pokud nejsou součástí pozemku nebo práva stavby, což je v případě dočasných staveb a v případě staveb, které se nemohou stát součástí pozemku z toho důvodu, že vlastník stavby a vlastník pozemku, na kterém je stavba postavena, je odlišný. Informace o stavbách z katastru nemovitostí však zcela nezmizely ani v případě, že nebudou evidovány jako samostatné věci. V takovém případě informace o stavbách a jejich popis jsou vedeny jako informace o pozemku, na kterém jsou tyto stavby postaveny. Obsah katastru nemovitostí je také podstatně rozšířen a přizpůsoben NOZ, který zavádí nová dosud neexistující věcná práva (do katastru se může zapisovat 15 nových věcných práv k nemovitostem). Do katastru je možné rovněž zapisovat 19 nových poznámek tak, jak to nově upravuje NOZ.

Předmět evidence v katastru je vymezen v ust. § 3 nového katastrálního zákona, dle kterého se v katastru evidují:
a) pozemky v podobě parcel,
b) budovy, kterým se přiděluje číslo popisné nebo evidenční, pokud nejsou součástí pozemku nebo práva stavby,
c) budovy, kterým se číslo popisné ani evidenční nepřiděluje, pokud nejsou součástí pozemku ani práva stavby, jsou hlavní stavbou na pozemku a nejde o drobné stavby,
d) jednotky vymezené podle občanského zákoníku,
e) jednotky vymezené podle zákona č. 72/1994 Sb., kterým se upravují některé spoluvlastnické vztahy k budovám a některé vlastnické vztahy k bytům a nebytovým prostorům a doplňují některé zákony (zákon o vlastnictví bytů),
f) právo stavby,
g) nemovitosti, o nichž to stanoví jiný právní předpis.
Z uvedeného vyplývá, že v katastru nemovitostí se již neevidují rozestavěné budovy. Nově je naopak evidováno tzv. právo stavby. Nový katastrální zákon v ust. § 4 vymezuje obsah katastru, který přebírá v podstatě ustanovení dřívějšího katastrálního zákona. Nově však katastr nemovitostí obsahuje cenové údaje, což jsou ceny dosažené při prodeji jednotlivých nemovitostí. Údaje o dosažených cenách nemovitostí mohou být poskytovány osobám, které prokážou svoji totožnost a katastrální úřad je povinen vést evidenci osob, kterým tyto údaje poskytl. Zároveň je však v přechodných ustanoveních zákona výslovně uvedeno, že údaje o dosažených cenách nemovitostí z listin doručených k zápisu do katastru přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona se do katastru nedoplňují, tj. cenové údaje katastrální úřad shromažďuje až z listin předložených k zápisu do katastru od 1. 1. 2014.

5.2 Zásada materiální publicity
Podstatnou změnou, kterou přináší NOZ v ust. § 980 až § 986, je zásada materiální publicity veřejných seznamů, mezi které patří i katastr nemovitostí. Zásada materiální publicity v podstatě zajišťuje, že je možné se na zápisy v katastru nemovitostí spolehnout.

Dle ust. § 980 NOZ platí, že je-li do veřejného seznamu zapsáno právo k věci, neomlouvá nikoho neznalost zapsaného údaje a má se za to, že bylo zapsáno v souladu se skutečným právním stavem. Není-li stav zapsaný ve veřejném seznamu v souladu se skutečným právním stavem, svědčí zapsaný stav ve prospěch osoby, která nabyla věcné právo za úplatu v dobré víře od osoby k tomu oprávněné podle zapsaného stavu.

V praxi to znamená, že je posílena ochrana osoby, která je v katastru nemovitostí vedena jako držitel práv (zejména práva vlastnického, ale i jiných věcných práv). Tato ochrana však nepůsobí absolutně, vztahuje se výslovně pouze na kupujícího, který nemovitosti koupil za úplatu. Další podmínkou je dobrá víra nabyvatele, že nemovitost koupil platně a od osoby oprávněné podle stavu zapsaného v katastru nemovitostí. Původní vlastník se ale samozřejmě může i tak účinně bránit proti převodu práv. K uplatnění práv zákon stanoví lhůtu, po jejímž marném uplynutí zápis v katastru nemovitostí svědčí ve prospěch nově zapsané osoby. Dle důvodové zprávy k novému katastrálnímu zákonu, aby zásada materiální publicity mohla být uplatněna bez nebezpečí pro dosavadní vlastníky a oprávněné z jiných věcných práv k nemovitostem, budou se všechna věcná práva do katastru zapisovat výlučně vkladem. Ve vkladovém řízení jsou pak listiny, podle kterých se provádějí zápisy do katastru, podrobeny důkladnější kontrole, než tomu bylo doposud. Přitom každý účastník vkladového řízení, ať již byl vklad povolen a proveden, nebo ať byl zamítnut, má mít možnost bránit se v případě nesouhlasu s postupem katastrálního úřadu u nezávislého orgánu, kterým je soud. Vlastník či oprávněný z jiného věcného práva tak nemůže být v důsledku uplatnění zásady materiální publicity svého práva zbaven. S tím souvisí také to, že je zároveň zvýšena informovanost účastníků vkladového řízení, a to doručováním vyrozumění o provedeném vkladu přímo těm osobám, které vkladem právo pozbývají nebo jejichž právo se vkladem omezuje i v případech, kdy jsou tyto osoby ve vkladovém řízení zastoupeny zmocněncem na základě plné moci.

Zavedené změny v souvislosti s materiální publicitou katastru nemovitostí lze hodnotit jistě pozitivně v tom, že nová úprava dává větší jistotu osobám, které nemovitost nabývají v dobré víře přesvědčeni, že se skutečně a poctivě stali vlastníky. Oproti dřívějšímu stavu se tak kupující nemusí tolik obávat, že o nemovitost přijde, pokud prodávající nemovitost, kterou dále prodává, předtím nabyl nepoctivě. Právní úprava reaguje na to, že v případech podvodů s převody nemovitostí využívají pachatelé často možnosti zastoupení účastníků zmocněncem. V takovém případě je jednáno na základě falešné plné moci s padělaným podpisem vlastníka nemovitosti a skutečný vlastník nemovitosti se obvykle o převodu nemovitosti dozví až následně po provedení změny a často až s velkým časovým odstupem, který také ovlivňuje možnosti dokazování.

Na tento problém nový katastrální zákon reaguje tak, že výrazně rozšiřuje povinnost katastrálních úřadů informovat účastníky řízení, jejichž práva k nemovitostem jsou navrženými změnami dotčena. Katastrální úřad nově musí vlastníka nemovitosti informovat o zahájení řízení, které se týká jeho nemovitosti, a o vyznačení plomby, a to písemně na adresu trvalého pobytu účastníka řízení. Následně katastrální úřad také musí informovat účastníky řízení navíc ještě po ukončení řízení, a to písemně nejen prostřednictvím zástupce, ale i přímo. Právě od doručení informace o změně zápisu v katastru nemovitostí se odvíjí možnost postupu stanoveného v NOZ. Dotčený původní vlastník má poté právo požádat do jednoho měsíce od doručení oznámení katastrální úřad o vyznačení poznámky spornosti k nemovitostem a do dvou měsíců podat k soudu žalobu na určení vlastnického práva.

Zvláštní případ nastane, pokud původní vlastník o změně zápisu v katastru nemovitostí vyrozuměn nebude. V takovém případě se lhůta pro podání žaloby prodlužuje na tři roky a počíná běžet ode dne, kdy byl proveden popíraný zápis. V této souvislosti je obvykle doporučováno, aby vlastníci nemovitostí pro jistotu každé tři roky kontrolovali stav zápisu v katastru nemovitostí, přičemž kontrolu zápisu v katastru nemovitostí lze učinit jednoduše zdarma v rámci internetové aplikace nahlížení do katastru nemovitostí na webových stránkách www.cuzk.cz.

5.3 Zápis do katastru nemovitostí
Zápisy právních vztahů do katastru se provádějí třemi způsoby, a to vkladem, záznamem a poznámkou.

Nově je definováno, že vklad je zápis do katastru, kterým se zapisují věcná práva, práva ujednaná jako věcná práva, nájem a pacht. Záznam je zápis do katastru, kterým se zapisují práva odvozená od vlastnického práva. Poznámka je zápis do katastru, kterým se zapisují významné informace týkající se evidovaných nemovitostí nebo v katastru zapsaných vlastníků a jiných oprávněných.

Nově tedy se všechna věcná práva zapisují výlučně vkladem. Vkladem se do katastru bude zapisovat vznik, změna, zánik, promlčení a uznání existence nebo neexistence v ust. § 11 nového katastrálního zákona vymezených práv (vlastnické právo, právo stavby, věcné břemeno, zástavní právo, budoucí zástavní právo, podzástavní právo, předkupní právo, budoucí výměnek, přídatné spoluvlastnictví, správa svěřenského fondu, výhrada vlastnického práva, výhrada práva zpětné koupě, výhrada práva zpětného prodeje, zákaz zcizení nebo zatížení, výhrada práva lepšího kupce, ujednání o koupi na zkoušku, nájem, požádá-li o to vlastník nebo nájemce se souhlasem vlastníka, pacht, požádá-li o to vlastník nebo pachtýř se souhlasem vlastníka, vzdání se práva na náhradu škody na pozemku.
Při zápisech do katastru nemovitostí je třeba věnovat velkou pozornost správnému označení nemovitostí jednotlivými údaji.

Dle ust. § 8 nového katastrálního zákona v listinách pro zápis práv do katastru musí být nemovitosti označeny údaji katastru, a to :
a) pozemek parcelním číslem s uvedením názvu katastrálního území, v případě, že jsou v katastrálním území pozemky vedeny ve dvou číselných řadách a jde o stavební parcelu, též údajem o této skutečnosti, jinak se má za to, že jde o pozemkovou parcelu,
b) pozemek, který je evidován zjednodušeným způsobem, parcelním číslem podle dřívější pozemkové evidence s uvedením, zda se jedná o parcelní číslo podle pozemkového katastru, přídělového operátu, scelovacího operátu nebo evidence nemovitostí, s uvedením názvu katastrálního území, ve kterém leží, a s uvedením názvu původního katastrálního území, pokud byl pozemek dotčen změnou hranice katastrálního území,
c) budova, která není součástí pozemku ani práva stavby, označením pozemku, na němž je postavena, číslem popisným nebo evidenčním a příslušností budovy k části obce, pokud je název části obce odlišný od názvu katastrálního území, v němž se nachází pozemek, na kterém je budova postavena,
d) budova, která není součástí pozemku ani práva stavby a číslo popisné ani evidenční se jí nepřiděluje, je hlavní stavbou na pozemku a nejedná se o drobnou stavbu, označením pozemku, na němž je postavena, a způsobem využití,
e) jednotka označením budovy, v níž je vymezena, pokud není součástí pozemku ani práva stavby, nebo označením pozemku nebo práva stavby, jehož součástí je budova, v níž je vymezena, číslem jednotky a jejím pojmenováním,
f) rozestavěná jednotka označením budovy, v níž je vymezena, pokud není součástí pozemku ani práva stavby, nebo označením pozemku nebo práva stavby, jehož součástí je budova, v níž je vymezena, číslem jednotky a označením, že se jedná o rozestavěnou jednotku,
g) právo stavby označením pozemku, ke kterému je zřízeno,
h) nemovitost evidovaná v katastru podle jiného zákona označením pozemku, na kterém je postavena, a způsobem využití.

Dojde-li katastrálnímu úřadu návrh nebo jiná listina pro zápis práv do katastru, vyznačí u dotčených nemovitostí nejpozději následující pracovní den, že práva jsou dotčena změnou, aby každému při nahlédnutí do katastru bylo jasné, že u dané nemovitosti nastanou určité změny. Pořadí zápisů práv do katastru se řídí okamžikem, ve kterém byl návrh na zápis do katastru doručen katastrálnímu úřadu. Právní účinky zápisu nastávají k okamžiku, kdy návrh na zápis došel příslušnému katastrálnímu úřadu. Návrh na zahájení vkladového řízení je nutné podat na stanoveném formuláři, jehož přílohu tvoří vkladové listiny. Novinkou je, že vkladová listina se předkládá pouze v jednom vyhotovení.

(Více se o tomto tématu dočtete v měsíčníku Poradce 10/2014)


NOZ – ZMĚNA V POHLEDU NA NEMOVITOSTI

Dnem 1. ledna 2014 nabytím účinnosti nového občanského zákoníku dojde ke  změnám téměř ve všech oblastech soukromého práva. Nový občanský zákoník se vrací ke klasické české právní terminologii. Současně zajišťuje soulad českého soukromého práva s mezinárodními smlouvami a slučitelnost s právními akty práva Evropské unie. Jaké zásadní změny přinesl v pohledu na nemovitosti?

Nový katastrální zákon

navazuje na nové právní pojetí nemovitosti. Skutečnost, že nový občanský zákoník definuje nemovitost podstatně jiným způsobem než současný občanský zákoník, významně ovlivnila i rozsah a obsah evidence katastru nemovitostí.

Dnem 1. července 2013 nabyl účinnosti zákona č. 256/2012 Sb., o katastru nemovitostí (katastrální zákon) – dále jen „katastrální zákon“. Nahradil zákon č. 344/1992 Sb., o katastru nemovitostí České republiky (katastrální zákon), ve znění pozdějších předpisů. Nový katastrální zákon je postaven na právní úpravě nemovitostí novým občanským zákoníkem.

Katastr nemovitostí je veřejným seznamem, v němž jsou evidovány všechny nemovitosti. Obsahuje soubor údajů o evidovaných nemovitých věcech, zejména:
- jejich soupis,
- jejich popis,
- jejich geometrické a polohové určení,
- práva k nim.

V katastru nemovitostí se evidují:
- pozemky v podobě parcel,
- budovy, kterým se přiděluje číslo popisné nebo evidenční, pokud nejsou součástí pozemku nebo práva stavby,
- budovy, kterým se číslo popisné ani evidenční nepřiděluje, pokud nejsou součástí pozemku ani práva stavby, jsou hlavní stavbou na pozemku a nejde o drobné stavby,
- bytové a nebytové jednotky vymezené podle nového občanského zákoníku,
- bytové a nebytové jednotky vymezené podle zákona č. 72/1994 Sb., kterým se upravují některé spoluvlastnické vztahy k budovám a některé vlastnické vztahy k bytům a nebytovým prostorům a doplňují některé zákony (zákon o vlastnictví bytů), ve znění pozdějších předpisů,
- právo stavby,
- nemovitosti, o nichž to stanoví jiný právní předpis.

Pozemek je vždy nemovitostí,
je přirozenou části zemského povrchu oddělenou hranicí od sousedních částí [§ 2 písm. a) katastrálního zákona]. Hranicí, která odděluje pozemky vzájemně od sebe, může být:
- hranice územní jednotky (obce, kraje),
- hranice katastrálního území,
- hranice vlastnická,
- hranice rozsahu zástavního práva,
- hranice druhů pozemků.
- hranice stanovená regulačním plánem, územním rozhodnutím nebo územním souhlasem,
- hranice práva hospodařit s majetkem státu,
- hranice práva městské části hlavního města Prahy hospodařit s majetkem hlavního města Prahy,
- hranice práva městského obvodu nebo městské části statutárního města hospodařit s majetkem statutárního města,
- hranice rozsahu práva stavby.

Součástí pozemku je vše, co k němu náleží a co nemůže být od něho odděleno, aniž by došlo k znehodnocení pozemku nebo jeho součásti, pokud osoby vlastníků jsou totožné (§ 506). Uplatňuje se tradiční zásada římského práva „superficies solo cedit“, v českém právním řádu vyjádřená slovy „povrch ustupuje půdě“. Půda (pozemek) má přednost před tím, co je na jejím povrchu. Vše, co je pevně spojeno s pozemkem, náleží vlastníku pozemku. V současném občanském zákoníku tato zásada uplatněna není.

Součástí pozemku jsou:
- prostor nad jeho povrchem i pod jeho povrchem,
- stavby zřízené na pozemku s výjimkou staveb dočasných,
- jiná zařízení zřízená na pozemku,
- věci zapuštěné v pozemku nebo upevněné ve zdech stavby,
- podzemní stavby, které nejsou nemovitou věcí, i když zasahují pod jiný pozemek,
- rostlinstvo vzešlé na pozemku.
Součástí pozemku nejsou:
- drobné stavby,
- inženýrské sítě,
- stavby, jejichž vlastníci jsou odlišní od vlastníků pozemků, na nichž jsou tyto stavby zřízeny,
- stroje a jiná upevněná zařízení, k nimž vlastník nemovitosti nemá vlastnické právo,
- byty a nebytové prostory vymezené jako jednotky,
- povrchové a podzemní vody,
- ložiska vyhrazených nerostů.

(Více se o tomto tématu dočtete v měsíčníku DaÚ 12/2013)


 

 
 
ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ

 
PLOMBA V KATASTRU NEMOVITOSTÍ

Občan má zájem o koupi rodinného domku s parcelou, na níž dům stojí, v obci J., katastrální území L. Jednal v bance o možnosti získání hypotečního úvěru. Zaměstnanec banky mu položil dotaz, zda na pozemku nebo domku není plomba. Protože V. P. nedokázal na tuto otázku odpovědět, zaměstnanec banky jej požádal, aby požadovanou informaci zjistil.
Co znamená plomba na pozemku nebo na rodinném domku a jak se dá zjistit?

Plomba na nemovité věci znamená, že vlastnická či jiná práva k ní jsou dotčena nějakou změnou [§ 2 odst. 1 písm. e) katastrální vyhlášky]. Uvedení plomby u nemovité věci vyjadřuje, že byl katastrálnímu úřadu podán návrh na vklad nějaké změny. Upozorňuje, že s dotyčnou nemovitou věcí se cosi děje. Plomba se může týkat všech tří způsobů zápisu do katastru nemovitostí:
  • vkladu práva,
  • záznamu práva,
  • poznámky.
  • Vklad je zápis do katastru nemovitostí, kterým se zapisují věcná práva, práva ujednaná jako věcná práva, nájem a pacht. Zapisují se zápisem vkladu práva nebo zápisem výmazu vkladu práva. Práva, která jsou předmětem vkladu práva, vznikají, mění se nebo zanikají dnem vkladu do katastru nemovitostí. Záznam je zápis do katastru nemovitostí, kterým se zapisují práva odvozená od vlastnického práva (zástavní právo, právo odpovídající věcnému břemeni, předkupní právo s účinky věcného práva). Poznámka je zápis do katastru nemovitostí, kterým se zapisují významné informace týkající se evidovaných nemovitostí nebo v katastru zapsaných vlastníků a jiných oprávněných osob. Poznámka není zápisem práv. Katastrální úřad vyznačí plombu na listu vlastnictví na základě došlých smluv, rozhodnutí a dalších právních listin nejpozději následující pracovní den po jejich doručení a ke každé plombě přiřadí číslo řízení. Na listu vlastnictví v části D je plomba zapsaná písmenem „P“ u každé dotčené nemovité věci a na listu vlastnictví pro jednotku (byt a nebytový prostor) u každé dotčené jednotky. Na konci listu vlastnictví je rovněž uvedeno označení plomby (vklad, záznam, poznámka) s číslem řízení. Bez bližšího zjištění, o jakou změnu práv se jedná, není možné využít údaje o dotčené nemovité věci pro sepsání nové smlouvy. Vyznačená plomba však sama o sobě neznamená, že vlastník dotčené nemovitosti je omezen v nakládání s touto nemovitostí.
    Pro kupujícího je vyznačení plomby významným varováním. Může znamenat, že prodávající již nemovitou věc jednou prodal nebo k ní zřídil zástavní právo. Plombu katastrální úřad zruší po provedení vkladu nebo záznamu či poznámky do katastru nemovitostí nebo po pravomocném rozhodnutí o zastavení řízení nebo rozhodnutí o zamítnutí. Obdobně zruší plombu po záznamu práva nebo po zápisu poznámky do katastru nemovitostí.

    KDYŽ VLASTNÍK NEMOVITÉ VĚCI NEPODEPÍŠE PROTOKOL O REVIZI KATASTRU

    Několik občanů se přes výzvu obecního úřadu nedostavilo k revizi katastru týkající se jejich pozemků. Dva občané zúčastnění revize katastru nepodepsali protokol o výsledku revize.
    Jaký postup se uplatní vůči občanům?

    Pokud při revizi katastru nemovitostí byly u nemovitých věcí zjištěny změny, u nichž je nutné doložení příslušnými dokumenty a jejich vlastník se revize nezúčastnil, pak mu katastrální úřad zašle výzvu k odstranění zjištěného nesouladu a stanoví mu lhůtu k předložení příslušných dokumentů vztahujících se ke zjištěným změnám. Současně jej upozorní na možnost sankcí za porušení pořádku na úseku katastru při nesplnění jeho povinností. Sankce za jednotlivé správní delikty jsou upraveny § 57. 58 a 59 katastrálního zákona. Obdobně se postupuje i v případě, kdy vlastník nebo jeho zástupce byl revizi katastru přítomen, ale protokol nepodepsal.

    VYTYČENÍ HRANIC POZEMKU V TERÉNU A JEJICH OZNAČENÍ

    V katastrálním území byla provedena obnova katastrálního operátu novým mapováním. Hranice mnohých pozemků doznaly změny. Bylo nutné jejich nové vytyčení a označení.
    Jaký je správný postup při vytyčení a označení hranic pozemků v terénu?

    K vytyčení hranic pozemků je oprávněna odborně způsobilá osoba s oprávněním pro výkon této činnosti. Podklady pro vytyčení hranic obdrží od místně příslušného katastrálního úřadu. Postupuje podle ustanovení § 88 až 91katastrální vyhlášky. K seznámení s výsledky vytyčení musí být přizváni prokazatelně vlastníci všech dotčených pozemků. Pozvánka mimo jiné obsahuje poučení, že případná nepřítomnost pozvaného vlastníka pozemku nebo jeho zástupce na ústním jednání není na překážku dalším úkonům vytyčovatele a oznámení o oprávnění ke vstupu na pozemek v souladu se zákonem o zeměměřictví. Vytyčením hranice pozemků se nemění ani nezakládají právní vztahy k pozemkům. Případný spor vlastníků o průběhu vlastnické hranice a o rozsahu vlastnického práva ke sporné části pozemku je možné řešit občanskoprávní cestou. Lomové body hranic pozemků se označují trvalým způsobem, zpravidla kameny s opracovanou hlavou, znaky z plastu nebo železobetonovými znaky o rozměru nejméně 80 mm x 80 mm x 500 mm. Přípustné je použít jako hraničního znaku též zabetonovanou železnou trubku o průměru 20 až 40 mm, nebo zabetonovanou ocelovou armaturu o průměru 10 až 40 mm, alespoň 600 mm dlouhou. Na tvrdých podkladech, například beton nebo skála, se označují hranice pozemků zapuštěným hřebem nebo jiným vhodným kovovým předmětem nebo vytesaným křížkem na opracované ploše. V bažinatých územích lze použít kůly z tvrdého dřeva o tloušťce alespoň 100 mm. Hraniční znak se na hranici pozemků umísťuje tak, aby se jeho střed kryl s bodem lomu hranice. Pokud by hraniční znak bránil užívání pozemku nebo je jeho umístění v lomovém bodu hranice pozemků nemožné, například v korytě vodního toku, použije se po dohodě s vlastníkem nepřímý způsob označení, nebo se hraniční znak neumísťuje. Hranice pozemků se označí tak, aby z každého hraničního znaku bylo vidět na oba sousední znaky a aby nebyla na přímých úsecích hranice jejich vzdálenost větší než 200 m. Hranice pozemků, které jsou v terénu označeny jiným trvalým způsobem, například zdí, není potřebné zvlášť označovat hraničními znaky.



    (Více na toto téma najdete v měsíčníku 1000 řešení 2-3/2014)

     

     
     
    P6 AKTUAL

     
    Částka číslo 12/2014 ze dne 24.2.2014
    28/2014 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva dopravy č. 223/1995 Sb., o způsobilosti plavidel k provozu na vnitrozemských vodních cestách, ve znění pozdějších předpisů




     

     
     
    PRAKTICKÁ KOMUNIKACE

     
    JAK PŘEDPOVÍDAT BUDOUCNOST

    První nápis, který se podařilo rozluštit, je několik tisíc roků starý a údajně zněl: „Běda. Už není tak dobře, jak bývalo, a bude ještě hůře.“ Když uvážíme, že tato prognóza vznikla v době, kdy neexistovaly žádné počítače a programy na předpovídání budoucnosti, nezbývá nám nic jiného, než v tichém obdivu smeknout klobouk a uctivě se poklonit neznámému jasnovidci.

    Kdyby žil dnes, určitě by se o něho porvali EU, USA, Rusko a možná i Čína. Bohužel on tu není a zdá se, že nezanechal žádné potomky, schopné nahlédnout do budoucnosti a říct, co nás čeká. Na důkaz tohoto tvrzení si připomeňme pár „kvalifikovaných“ prognóz od těch, kteří by měli rozumět svému řemeslu:
  • Když Edison objevil žárovku, prezident technologického inputu prohlásil: Každý, kdo tomu trochu rozumí, vidí, že to je zřejmý nesmysl.Po objevu telefonu šéf komunikační společnosti usoudil, že zařízení má tolik chyb, že o něm není možné vážně uvažovat jako o nástroji pro komunikaci.
  • O tom, že stroje těžší než vzduch nemohou vzlétnout, byl zase přesvědčený prezident britské královské společnosti.
  • Ve čtyřicátých letech minulého století se představitel IBM coby výrobce počítačů domníval, že celému světu postačí pět až šest takových zařízení.

  • Těchto pár ukázek podle našeho názoru stačí k tomu, abychom došli k závěru, že pokud jde o budoucnost, nikdo není prorokem. Dokonce ani ti ne, kteří to mají v popisu práce. I přesto je předpovídání budoucnosti nejen lechtivým, ale i důležitým tématem. Člověk potřebuje aspoň mlhavě vidět do budoucnosti. Pravděpodobně kvůli tomu, že i přes soustředěný tlak marketingových mágů je člověk ještě stále tvor spíše konzervativní. Nemá rád změny, a když už jim musí čelit, rád by se o jejich příchodu dověděl předem. Na tom si postavili svoje podnikání meteorologové. Ti dnes používají sofistikované přístroje, družice, atd., díky čemuž se jim docela daří vidět cca deset dní dopředu. Vedle nich existují iluzionisté, schopní vidět cca deset let dopředu. Říká se jim politici a vyznačují se jednou společnou vlastností: a to, že si neumí poradit s přítomností, zakrývají pláštíkem slibů o světlé budoucnosti. My dnes zapomeneme na předpovídání počasí i na světlou budoucnost a pokusím se podívat se na to, co se nabízí obyčejnému smrtelníkovi, který chce aspoň trochu nahlédnout do (své) budoucnosti. Tedy to, co zajímá každého asi nejvíc. Pravda, s výjimkou pana Alberta Einsteina, který prý tvrdil: „Nikdy nemyslím na budoucnost – ta přijde brzy sama.“

    Jistoty
    Dnes jedinou jistotou je to, že nic není jisté: globální klima se mění, údajně kvůli globálnímu oteplování, lidstvo se, pokud jde o jeho počet, podle všeho utrhlo ze řetězu, na krizi už byly aplikovány všechny známé medikamenty a nic nezabírá, mladí jsou horší, než byli staří, když byli mladí, staří jsou na nic atd.
    Tento stav nejvíc vadí prognostikům. Díky neustálým změnám nemůžou vytáhnout svoje oblíbené vzorce, nakrmit jimi počítače a s pýchou prezentovat veřejnosti to, co vypadlo z počítačů. Potvrzuje to i výrok ne tak dávno zesnulého vizionáře Stevena Jobse: „Do budoucnosti se nedostaneme tak, že spojíme body popisující minulost. Potřebujeme v něco věřit – v sebe, v osud, v cokoliv.“

    Dnes, a nejen dnes, mají interpretátoři tendenci přeceňovat moc technologií. Proto prognózy o budoucnosti hýří vizemi o tom, kde všude nás stroje nahradí. Například:
  • V Jižní Koreji očekávají, že každá domácnost bude mít do pěti let inteligentního robota, který zvládne otravné domácí práce.
  • Pentagon chce mít do roku 2015 jednu třetinu bojovníků v podobě robotů.
  • Cca do roku 2020 budou mít počítače stejný výkon jako lidský mozek. Ve stejném čase by jedna třetina aut měla být hybridní.

  • Jak si udělat scénář o budoucnosti
    Obvykle není dobré se učit od vojáků, ale v tomto případě to neplatí. Vojáci musí rutinně řešit předpovídání budoucího vývoje a mají pro to vypracovaná pravidla. Jejich obsah je zhruba následující.
    1. Určit si klíčovou ukázku, vztahující se k budoucnosti, na kterou hledáme odpověď.
    2. Definovat časový horizont, do kterého chceme vidět, např. 3, 5 či 10 roků.
    3. Identifikovat, kdo bude klíčovým hráčem a jaké budou jeho zájmy.
    4. Identifikovat klíčové trendy a řídící síly v oblasti technologií, ekonomiky, politiky, společnosti apod.
    5. Identifikovat čtyři klíčové neurčitosti.
    6. Redukovat řídící síly na dvě hlavní.
    7. Identifikovat extrémy, které tyto dvě síly můžou způsobit.
    8. Vytvořit scénáře. Jejich počet se pohybuje mezi dvěma až čtyřmi a každý z nich popisuje jiný možný vývoj v budoucnosti.
    9. Vyhodnotit scénáře z pohledu příležitostí, hrozeb a možných reakcí na ně.
    10. Pokud to jde, převést slova na čísla, tj. čísly popsat budoucí vývoj.
    11. Navrhnout reakce.

    Toto je postup, který je vhodný pro stát, instituci anebo firmu. Pro jednotlivce má jednu nevýhodu:
    Sice si dokážeme vyprojektovat budoucí vývoj, ale máme jen malou šanci něco s ním udělat tak, aby byl pro nás příznivější. Tuto nevýhodu nemá metoda, která pomáhá chytit (vlastní) budoucnost do vlastních rukou. Opírá se o triviální myšlenku: nejprve vyhodnoť přítomnost, zjisti, co ti na ní vadí, a udělej si plán, jak to změnit.

    Test

    Tento test vám ukáže, nakolik máte schopnost vidět do budoucnosti.


    OtázkaOdpověď A Odpověď B Odpověď C Odpověď D
    Které z následujících slov se vám nejvíc líbí? normální běžný neobyčejný pestrý
    Jaká nálada vás nejvíc charakterizuje? pesimismus bez nálady znepokojení optimismus
    Co si myslíte o počasí? normální nic zvláštního rychle se mění je bláznivé
    Jaký podle vás jste? introvert průměr spíš extrovert extrovert situace
    Jaké zvíře se vám líbí? pes medvěd kočka tygr
    Co je podle vás nejdůležitější? láska postavení peníze moc
    Co je nejcennější? štěstí rodina přátelství dobrý osud
    Co je nejpůsobivější? velký dům auto oděv příroda
    Co je nejpůsobivější II? červené ferrari rosa na trávě východ slunce plamen v krbu
    Jaká hudba se vám líbí? klasika rock pop jazz

    Vyhodnocení
    Pokud jste většinou používali odpověď „A“,
    předpokládáte, že budoucnost bude do velké míry kopií přítomnosti. Je to pohodlná pozice, umožňuje dělat si plány do budoucna. Chybou na kráse je, že se podobá vzdušným zámkům.
    Jestli jste většinou odpovídali „B“, vrtá ve vás červ pochybnosti, bude-li zítra to samé jako dnes. Stále ale věříte, že i když s malými změnami, přece jen to většinou bude podobné dnešku.
    Jestli jste většinou odpovídali „C“, máte silné podezření, že něco se na vás valí. Nevidíte však jasně kontury toho, co to je a jak se to projeví. Oproti předcházejícím typům máte výhodu v tom, že se snažíte připravit se na změnu.
    Když jste odpovídali „D“, jste skálopevně přesvědčen o tom, že nic už nebude takové, jak bylo. Snažíte se uhádnout, co to bude a navíc i z toho vytěžit maximum.
    Samozřejmě, že život není o škatulkách. Každý má v sobě zakódovanou schopnost pochybovat a jde jen o to, do jaké míry ji uplatní a co z toho pro sebe vyvodí.

    Život je změna. To netvrdíme jako první, ani jako poslední. Důležité je mít to na paměti. Neočekávat, že když se dnes máme jako v bavlnce, bude tomu tak automaticky i zítra. Věděl to už bývalý americký prezident J. F. Kennedy: „Změna je zákonem života. Ti, kteří se budou dívat jen do minulosti, anebo do přítomnosti, určitě propásnou budoucnost.“ Další velikán, tentokrát z oblasti divadla – William Shakespeare – zase připomíná, že budoucnost není ve hvězdách, ale že každý má svoji budoucnost v rukou. Aspoň do jisté míry. To proto, že nikdo není totálně odříznutý od okolí a tím pádem i okolí ovlivňuje jeho budoucnost.

    Závěr Úplně na závěr připomínáme, že vedle mnoha mediálně známých tyranů se mimo světla reflektorů médií skrývá i tyran největší. Je jím čas. Plyne bez ohledu na naše chtění nebo vůli. Důsledkem působení času je narůstání objemu toho, co nazýváme minulostí, ztrácení toho, co nazýváme přítomností, a nástup toho, co ještě před chvílí bylo budoucností. Proto je třeba mít na paměti, že poslouchat je dobré, dívat se důležité a užitečné, ale to nejdůležitější je porozumět tomu, co se děje, a odhadnout, kam to směřuje.

    Ing. Milan Konvit

     

     
     
    CHYBOVAT ZNAMENÁ PLATIT

     
    Termíny pro praxi v březnu 2014

    28. února
    Pátek
    Daně z příjmů – plátce Odvod „srážkové“ daně sražené v lednu 2014 a hlášení plátce daně o této dani sražené zahraničním poplatníkům (vyjma příjmů z dohod o provedení práce do 10 000 Kč)
    (§ 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Odvod zajištění daně sraženého v lednu 2014 ze stanovených příjmů ze zdroje v ČR zahraničního poplatníka a hlášení plátce daně o provedeném zajištění daně
    (§ 38e odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    3. března
    Pondělí (za sobotu 1. 3.)
    Daně z příjmů – zaměstnavatel Listinné podání vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti zálohově sražené z mezd za kalendářní rok 2013 včetně příloh (elektronické podání až do 20. 3.)
    (§ 38j odst. 5 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    10. března
    Pondělí (za sobotu 8. 3.)
    Zdravotní poj. – OSVČ Odvod zálohy na zdravotní pojištění OSVČ za únor 2014
    (§ 7 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)

     

     
     
    EKONOMIKA

     
    Název krajiny Název měny Měna 19.2. 20.2. 21.2. 24.2. 25.2. 26.2. 27.2.
    Austrálie dolar AUD 18,012 17,935 17,913 17,919 17,919 17,936 17,877
    Brazílie real BRL 8,289 8,368 8,406 8,503 8,503 8,513 8,5
    Bulharsko lev BGN 14,016 14,002 13,997 13,99 13,99 13,977 13,974
    Čína renminbi CNY 3,282 3,284 3,278 3,268 3,268 3,245 3,251
    Dánsko koruna DKK 3,673 3,67 3,668 3,667 3,667 3,664 3,662
    EMU euro EUR 27,41 27,385 27,37 27,365 27,365 27,34 27,33
    Filipíny peso PHP 44,706 44,622 44,803 44,69 44,69 44,554 44,643
    Hongkong dolar HKD 2,572 2,576 2,575 2,568 2,568 2,561 2,566
    Chorvatsko kuna HRK 3,575 3,571 3,569 3,57 3,57 3,565 3,569
    Indie rupie INR 32,042 32,103 32,143 32,102 32,102 32,09 32,124
    Indonesie rupie IDR 1,694 1,691 1,701 1,711 1,711 1,704 1,711
    Japonsko jen JPY 19,569 19,571 19,483 19,453 19,453 19,433 19,452
    Jihoafrická rep. rand ZAR 1,822 1,803 1,809 1,825 1,825 1,852 1,843
    Jižní Korea won KRW 1,871 1,863 1,862 1,854 1,854 1,852 1,868
    Kanada dolar CAD 18,208 18,03 17,886 17,955 17,955 17,945 17,943
    Litva litas LTL 7,939 7,931 7,927 7,926 7,926 7,918 7,915
    Maďarsko forint HUF 8,75 8,733 8,801 8,823 8,823 8,847 8,806
    Malajsie ringgit MYR 6,053 6,042 6,061 6,07 6,07 6,054 6,09
    Mexiko peso MXN 1,502 1,499 1,501 1,503 1,503 1,499 1,502
    MMF SDR XDR 30,816 30,827 30,81 30,765 30,765 30,708 30,759
    Norsko koruna NOK 3,295 3,275 3,271 3,305 3,305 3,299 3,29
    Nový Zéland dolar NZD 16,598 16,541 16,527 16,527 16,527 16,556 16,559
    Polsko zlotý PLN 6,569 6,551 6,571 6,581 6,581 6,584 6,566
    Rumunsko nové leu RON 6,09 6,053 6,052 6,068 6,068 6,057 6,05
    Rusko rubl RUB 55,768 55,746 55,798 56,033 56,033 55,791 55,227
    Singapur dolar SGD 15,813 15,782 15,754 15,74 15,74 15,718 15,738
    Švédsko koruna SEK 3,066 3,056 3,043 3,062 3,062 3,06 3,061
    Švýcarsko frank CHF 22,442 22,441 22,451 22,411 22,411 22,42 22,406
    Thajsko baht THB 61,27 61,296 61,366 61,22 61,22 61,027 61,145
    Turecko nová lira TRY 9,109 9,05 9,095 9,154 9,154 9,002 8,973
    USA dolar USD 19,943 19,98 19,969 19,927 19,927 19,876 19,912
    Velká Británie libra GBP 33,227 33,318 33,307 33,184 33,184 33,188 33,212
    Izrael šekel ILS 5,683 5,684 5,696 5,686 5,686 5,649 5,656

     

     
     
    NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE

     
    Poradce, měsíčník č. 7/2014 (II/2014)
    • Zákon o dani z přidané hodnoty s komentářemIng. Václav Benda
    • Změny prováděcí vyhlášky pro podnikatele k zákonu o účetnictvíIng. Jiří Koch
    • Redukční hranice nemocenského pojištění v r. 2014JUDr. Eva Dandová

    Poradce, měsíčník č. 8-9/2014 (II/2014)
    • Zákon o dani z příjmů s komentářemIng. Eva Sedláková, Ing. Drahomíra Martincová

    Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 2-3/2014 (II/2014)
    • Předměte daně z příjmů FO od roku 2014Ing. Eva Sedláková
    • Daňová přiznání k daním z příjmů za r. 2013Ing. Eva Sedláková
    • Spolupracující osoby a DP v r. 2013Ing. Ivan Macháček
    • Pronájem bytové jednotky z hlediska daně z příjmůIng. Vlasta Ptáčková
    • Nájem a pacht v NOZJUDr. Jana Drexlerová
    • Personální agenda po NOZJUDr. Ladislav Jouza

    Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 3-4/2014 (II/2014)
    • Účtový rozvrh pro podnikateleIng. Vladimír Hruška
    • Zákon o daních z příjmů – novela v příkladechIng. Eva Sedláková
    • Pracovní smlouvy v ZP a NOZJUDr. Eva Dandová

    Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 2-3/2014 (II/2014)
    • Přiznání FO za rok 2013Ing. Helena Machová
    • Změna v ZP v návaznosti na NOZJUDr. Ladislav Jouza
    • Dovolená z roku 2013JUDr. Lada Jouzová
    • Zákoník práce a NOZ v praxi mzdové účetníJUDr. Ladislav Jouza
    • Změny náhrad cestovních výdajů od 1. ledna 2014JUDr. Marie Salačová
    • Prodej a pacht závoduJUDr. Zdeněk Budovec

    Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 2-3/2014 (II/2014)
    • Daňové změny u neziskových poplatníkůIng. Zdeněk Morávek
    • Novela zákona o DPH od 1.1.2014Ing. Zdeněk Kuneš
    • Vymezení obratu a podmínky pro registraci obcí v roce 2014Ing. Václav Benda
    • Spotřebitel v NOZJUDr. Jana Drexlerová
    • Kolektivní smlouvy a vnitřní předpisy zaměstnavatele ve světle novely ZPJUDr. Jana Drexlerová
    • Veřejná práce pro obecJUDr. Ladislav Jouza
    • Výpověď z nájmu bytu dle NOZJUDr. Jana Drexlerová

    1000 řešení – měsíčník č. 2-3/2014 (II/2014)
    • Daňová přiznání FO a PO za rok 2013Ing. Ivan Macháček
    • Daň z příjmů – novela od 1. 1. 2014Ing. Eva Sedláková
    • Daně z příjmů
    • Daň z přidané hodnoty
    • Zákoník práce

    Monotematiky:

    Účetní závěrka podnikatelů za rok 2013 – Ing. Jiří Koch
    • účetní zásady,
    • účetní knihy,
    • inventarizace
    • účetní závěrka

    Pomocník mzdové účetní – Ing. Miroslav Bulla
    • nemocenské pojištění,
    • přídavky na dítě,
    • cestovní náhrady
    • mzdy a platy

    Roční zúčtování příjmů za rok 2013 – Ing. Martin Děrgel
    • ze závislé činnosti,
    • z funkčních požitků,
    • roční zúčtování záloh

    Účetní závěrka podnikatelů za rok 2013 – Ing. Jiří Koch
    • fyzické osoby
    • právnické osoby
    • vzory podání
    • vyplnění tiskopisy

    Připravujeme monotematiku:
    Daňové a nedaňové výdaje 2014 – Ing. Eva Sedláková
    • daňově uznatelné výdaje
    • nedaňové výdaje

    PŘIPRAVUJEME

    Poradce, měsíčník č. 10/2014 (III/2014)
    • Zákon o pojistném na sociální zabezpečení... s komentářemJUDr. Tomáš Hejkal
    • Novinky v zákoně o rezervách od roku 2014Ing. Vladimír Hruška
    • Obchodní korporace z pohledu daní a účetnictvíIng. Dalimila Mirčevská
    • Nemovitosti dle nové právní úpravyJUDr. Jana Drexlerová

    Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 4/2014 (III/2014)
    • Finanční leasing podnikatelů vedoucích DE - Ing. Eva Sedláková
    • Uplatnění DPH u automobilů - Ing. Zdeněk Kuneš
    • Nájem a pacht v NOZ - JUDr. Jana Drexlerová
    • Změny v účetní závěrce od roku 2014 - Ing. Vladimír Hruška

    Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 4-5/2014 (III/2014)
    • Účetní souvztažnosti pro podnikatele - Ing. Vladimír Hruška

    Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 4/2014 (III/2014)
    • Aktuální změny v pracovním právu - JUDr. Ladislav Jouza
    • Ústní ukončení pracovního poměru - Ing. Ivan Macháček
    • Potvrzování důležitých skutečností ve zdravotním pojištění - Ing. Antonín Daněk
    • Kódy používané ve zdravotním pojištění při zaměstnávání cizinců - Ing. Antonín Daněk
    • OSVČ a přeplatek ve zdravotním pojištění za rok 2013 - Ing. Antonín Daněk
    • Cestovní náhrady zaměstnanců v roce 2014 - Ing. Martin Děrgel

    Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č.4/2014 (III/2014)
    • Katastrální vyhláška – novela zákona - Ing. Karel Janda
    • Zákaz smluvních pokut malým písmem v obchodních podmínkách - Richard W. Fetter
    • Nelegální práce – aktuální judikatura - Richard W. Fetter
    • Příplatky k platu – aktuálně - JUDr. Ladislav Jouza
    • Zastupování obce ve správě daní - Ing. Karel Janda
    • Změny finanční legislativy – aktuálně - Ing. Eduard Komárek

    1000 řešení – měsíčník č. 4/2014 (III/2014)
    • Novela zákona o DPH - Ing. Zdeněk Kuneš
    • Daně z příjmů
    • Daň z přidané hodnoty
    • Účetnictví
    • Zákoník práce



    Vážení čtenáři, pokud jste si nestihli předplatit ediční ročník 2014 jednotlivých měsíčníků, můžete tak učinit telefonicky: 558 731 125, 731 126, 731 127, faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz. Těšíme se na Váš zájem o naše publikace i v roce 2014, první číslo nového ročníku vyjde již v prosinci 2013.

     

     
     
    HORKÁ TÉMATA

     
    DPH po novele
    1. ledna 2014 nabyla účinnost novela zákona o DPH. Nastaly změny v terminologii, zavádí se povinná elektronická forma veškerých podání týkajících se DPH, zmírňuje se pravidlo ručení za DPH při platbě na nezveřejněný účet a novelizují se paragrafy týkající se nemovitostí. Některé pojmy jsou nové a některé pojmy se nově definují.
    Balíček je určen: podnikatelům, zaměstnavatelům, daňovým poradcům, účetním, ekonomům, živnostníkům.

    • Poradce 7/2014 - Zákon o dani z přidané hodnoty s komentářem - komentář
      /A5, str. 288/
    • Poradce 6/2014 - Novela zákona o DPH - příspěvek
      /A5, str. 288/
    • DaÚ 2-3/2014 - Úprava odpočtu u nemovitých věcí v roce 2014 - příspěvek
      /A4, str. 120/
    • CD E-Poradce     zdarma

    Cena balíčku je 663 Kč.
    Cena balíčku s 50 % slevou je 331 Kč.
    Ušetříte 332 Kč.

    Konec roku v účetnictví
    Konec účetního období se neobejde bez účetní závěrky. Účetní závěrka je nedílný celek, který tvoří rozvaha (bilance), výkaz zisku a ztráty a příloha. Víte, jaké činnosti Vás čekají při sestavování účetní závěrky? Víte, jaké změny se dotýkají účetní závěrky?
    Protože konec roku v účetnictví se blíží, pravidla pro sestavování účetní závěrky si zopakujeme v našich příspěvcích určených pro účetní, mzdové účetní, daňové poradce, ekonomy, živnostníky, podnikatele.

    • DÚVaP 1/2014 - Účetní období – změny v účetnictví a ZDP - příspěvek
      /A5, str. 160/
    • DÚVaP 12/2013 - Účetní výkazy a účetní závěrka podnikatelských subjektů - příspěvek
      /A5, str. 184/
    • PVS 1/2014 - Nadace se připravuje na audit účetní závěrky - příspěvek
      /A4, str. 80/
    • Účetní závěrka podnikatelů za rok 2013 - monotematika
      /A5, str. 168/

    Cena balíčku je 596 Kč.
    Cena balíčku s 50 % slevou je 298 Kč.
    Ušetříte 298 Kč.

    Daňová přiznání za rok 2013 (II.)
    Pro r. 2013 Ministerstvo financí vydalo příslušný formulář vzor č. 20. Ve formuláři „Přiznání k dani z příjmů fyzických osob“ byly pro zdaňovací období 2013 provedeny změny, které navazují na změnu ZDP počínaje r. 2013. Jaké údaje byly do formuláře tento rok doplněny? Dozvíte se v našich příspěvcích. Balíček je určen: mzdovým účetním, účetním, podnikatelům, živnostníkům, daňovým poradcům, zaměstnavatelům, zaměstnancům.

    • DaÚ 11/2013 - Tvorba a čerpání rezerv v daňovém přiznání - příspěvek
      /A4, str. 80/
    • DÚVaP 2/2014 - Daňové přiznání FO a PO - příspěvek
      /A4, str. 160/
    • Zákony I 2013 + všechny aktualizace - úplná znění zákonů (daňové, účetní, správa daní)
      /A5, str. 1184/ - jen do vyprodání zásob
    • CD E-Poradce     zdarma
    • Daňové výdaje 2013     zdarma

    Cena balíčku je 710 Kč.
    Cena balíčku s 50 % slevou je 355 Kč.
    Ušetříte 355 Kč.

    Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů.

    Jen do vyprodání zásob.


    Balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem:

    RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY NEBO E- MAILEM DENNĚ V ČASE OD 9,00 – 15,00 HOD.

    Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.

    E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
    • Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
    • Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!

     

     
     
    KONTAKTY

     
    Adresa:   E-mail:
    ExiCon, s. r. o.
    Martina Rázusa 1140
    010 01 Žilina
    Slovenská republika
      objednavky@exicon.eu
     
    IČO: 44853530
    DIČ: 2022854900
    IČ DPH: SK2022854900
     
       
     
    Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 51548/L.

     

     


    V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu
    s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.

    Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
    Untitled Page