Em@ilové noviny

 

č. 9/2011

21. 04.2011


 
 
 Téma novín 
 Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají 
 P6 aktual 
 Aktuální příloha novin 
 Chybovat znamená platit 
 Ekonomika 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Horká témata 
 Kontakty 


Služby, které najdete jen u nás:
  • aktuální a rychlé informace
    (změny zákonů a předpisů) z oblastí daní, účetnictví, mezd, odvodů;
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákaznickém oddělení;
  • možnost rychlého objednání
    publikací (telefonicky, faxem, e-mailem, poštou);
  • rychlá dodávka (do 48 hodin)
    s minimálními reklamacemi;
  • uvádění nových produktů
    prostřednictvím mailingů a telemarketingu;
  • přibližování se k zákazníkovi
    prostřednictvím bezplatných odpovědí na otázky a e - mailových novin
 

Vážení čtenáři!

   Automobil je dnes nevyhnutelným prostředkem každé podnikatelské nebo obchodní společnosti. Je neoddělitelnou součástí v podnikatelském světě. O Automobilu v podnikání a o některých schválených změnách se dozvíte v Tématu novin a v odpovědích na otázky od našich čtenářů.
   Dnes uveřejňujeme i Aktuální přílohu novin, ve které vám krátce připomeneme blížící se svátky Velikonoce.
   Zdraví, štěstí, úsměv na tváři vám přejeme k svátku jara.

Denisa Orlická
odpovědná redaktorka

V tomto čísle najdete:

 

 
 
AUTOMOBIL V PODNIKÁNÍ

 
UPLATNĚNÍ PAUŠÁLNÍCH VÝDAJŮ NA DOPRAVU

Uplatněním paušálních výdajů na dopravu se zabývá ustanovení § 24 odst. 2 písm. zt) a § 25 odst. 1 písm. x) ZDP. Zákonem č. 346/2010 Sb. došlo s účinností od 1. 1. 2011 k aplikačnímu zpřesnění tohoto ustanovení, obsahující zejména odezvu na některé nejasnosti v uplatnění paušálních výdajů.

PAUŠÁLNÍ VÝDAJ NA DOPRAVU LZE UPLATNIT,
pokud nebyl uplatněn výdaj na dopravu silničním motorovým vozidlem podle § 24 odst. 2 písm. k), a to
  • ve výši 5 000 Kč na jedno silniční motorové vozidlo za každý celý kalendářní měsíc zdaňovacího období nebo období, za které se podává daňové přiznání, ve kterém poplatník využíval příslušné silniční motorové vozidlo k dosažení, zajištění nebo udržení zdanitelných příjmů, a současně toto silniční motorové vozidlo nepřenechal ani po část příslušného kalendářního měsíce k užívání jiné osobě,
  • krácený paušální výdaj ve výši 4 000 Kč (80 % výše stanovené částky paušálního výdaje) za každý celý kalendářní měsíc zdaňovacího období nebo období, za které se podává daňové přiznání, pokud poplatník používá silniční motorové vozidlo pouze zčásti k dosažení, zajištění nebo udržení zdanitelných příjmů.
Při uplatnění kráceného paušálního výdaje na dopravu z titulu používání automobilu i pro soukromé účely se nepřihlíží k tomu, v jakém poměru je příslušné silniční motorové vozidlo používáno k dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů a k soukromým účelům.
Krácený paušální výdaj ve výši 4 000 Kč za kalendářní měsíc se použije pro jakýkoliv poměr využívání automobilu k podnikání a k soukromým účelům.
Stanovená výše paušálního výdaje na dopravu a kráceného paušálního výdaje na dopravu je jednotná pro kterékoliv silniční motorové vozidlo, tedy platí jak pro osobní automobil, autobus nebo nákladní automobil, popř. motocykl. Důležitou omezující podmínkou pro uplatnění paušálních výdajů na dopravu je, že paušální výdaj na dopravu možno uplatnit nejvýše za tři vlastní silniční motorová vozidla zahrnutá nebo nezahrnutá do obchodního majetku nebo v nájmu za zdaňovací období nebo období, za které se podává daňové přiznání. Poplatník se může rozhodnout, zda u motorového vozidla uplatní prokazatelné výdaje na dopravu anebo uplatní paušální výdaj na dopravu.
Využívá-li k dosažení, zajištění a udržení příjmů silniční motorové vozidlo, které je ve společném jmění manželů nebo ve spoluvlastnictví, více poplatníků, mohou si v úhrnu uplatnit paušální výdaj na dopravu nejvýše 5 000 Kč.

PAUŠÁLNÍ VÝDAJ NA DOPRAVU NELZE UPLATNIT
při přenechání vozidla k užívání jiné osobě ani po část příslušného kalendářního měsíce.
Nově je v § 24 odst. 2 písm. zt) ZDP definováno, že za přenechání silničního motorového vozidla k užívání jiné osobě se nepovažuje uskutečnění pracovní cesty silničním motorovým vozidlem:
  • spolupracující osobou nebo
  • zaměstnancem, který silniční motorové vozidlo nevyužívá i pro soukromé účely (zaměstnanec využívá vozidlo k pracovním cestám, nejde o tzv. manažerské vozidlo).
Paušální výdaj na dopravu nemohou uplatnit poplatníci uvedení v § 18 odst. 3 ZDP – jedná se o poplatníky, kteří nejsou založeni nebo zřízeni za účelem podnikání. Výjimkou jsou poplatníci uvedení v § 18 odst. 5, 13 až 15 ZDP.

VYMEZENÍ POJMU SILNIČNÍ MOTOROVÉ VOZIDLO
nalezneme v § 2 odst. 1 zákona č. 56/2001 Sb. o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, v platném znění. Paušální výdaje na dopravu lze tedy použít u silničních motorových vozidel kategorie L, M a N, které jsou vymezeny v příloze zákona č. 56/2001 Sb., tj. u vozidel:
  • kategorie L – motorová vozidla zpravidla s méně než čtyřmi koly,
  • kategorie M – motorová vozidla, která mají nejméně čtyři kola a používají se pro dopravu osob,
  • kategorie N – motorová vozidla, která mají nejméně čtyři kola a používají se pro dopravu nákladů.
Paušální výdaj na dopravu však nelze
uplatnit u traktorů zemědělských a lesnických (kategorie T) ani u pracovních strojů (kategorie S).
V průběhu zdaňovacího období nelze měnit způsob uplatnění paušálního výdaje na dopravu na způsob uplatnění výdajů podle § 24 odst. 2 písm. k) a naopak. V měsíci pořízení nebo vyřazení silničního motorového vozidla lze uplatnit poměrnou část paušálního výdaje na dopravu.

PŘI ODPISOVÁNÍ SILNIČNÍHO MOTOROVÉHO VOZIDLA,
u kterého je poplatník povinen uplatnit krácený paušální výdaj na dopravu, se podle znění § 28 odst. 6 ZDP poměrnou částí odpisů, které lze uznat jako daňový výdaj, rozumí 80 % odpisů. Z toho vyplývá, že při uplatnění kráceného paušálního výdaje na dopravu z titulu používání automobilu i pro soukromé účely, se nekrátí odpisy v poměru využívání silničního motorového vozidla k dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů a k soukromým účelům podle pokynu D-300, ale odpisy se krátí v jednotném poměru 80 %.
Daňově uznatelnými výdaji nejsou podle ustanovení § 25 odst. 1 písmeno x) ZDP ve znění zákona č. 346/2010 Sb., u vozidla u kterého poplatník uplatní paušální výdaje na dopravu, následující výdaje:
  • výdaje (náklady) na spotřebované pohonné hmoty a parkovné při pracovní cestě vynaložené v souvislosti s užíváním silničního motorového vozidla, u kterého poplatník uplatní paušální výdaj na dopravu,
  • 20 % ostatních výdajů (nákladů) s výjimkou odpisů vynaložených v souvislosti se silničním motorovým vozidlem, u kterého je poplatník povinen uplatnit krácený paušální výdaj na dopravu
  • u kráceného paušálního výdaje na dopravu tak není možno uznat jako daňový výdaj 20 % výdajů na opravy, mytí vozidla, pojistné ad. provozních výdajů,
  • u silničního motorového vozidla, u kterého poplatník uplatní paušální výdaj na dopravu, nelze uplatnit náhradu výdajů za spotřebované pohonné hmoty.
Podle znění § 25 odst. 1 písm. x) ZDP není daňovým výdajem u silničního motorového vozidla, u kterého poplatník uplatní paušální výdaj na dopravu, parkovné při pracovní cestě v souvislosti s užíváním silničního motorového vozidla. Při uplatnění paušálního výdaje na dopravu tak nelze uplatnit navíc výdaje na krátkodobé parkovací služby poskytované parkovišti, parkovacími místy a garážemi v souvislosti s používáním vozidla na pracovních (služebních) cestách. Daňově uznatelným výdajem však bude i při použití paušálního výdaje na dopravu dlouhodobý pronájem parkovacích míst nebo stání na plochách a v garážích zastřešených i nezastřešených v sídle nebo v místě podnikání poplatníka, případně v místě určeném pro stání vozidla v době, kdy není používáno na pracovních (služebních) cestách. Tyto výdaje na parkovné lze uplatnit v prokázané výši navíc vedle uplatnění paušálního výdaje na dopravu.

PAUŠÁLNÍ VÝDAJ NA DOPRAVU U VOZIDLA NEVLOŽENÉHO DO OM
a je využíváno k podnikatelským účelům lze také uplatnit. Pochopitelně bude platit, že používá-li poplatník silniční motorové vozidlo pouze zčásti k dosažení, zajištění a udržení zdanitelného příjmu, lze na takové vozidlo uplatnit pouze krácený paušální výdaj na dopravu.
Při uplatnění paušálních výdajů na dopravu je u vozidel nevložených do obchodního majetku daňovým výdajem kromě paušálních výdajů na dopravu rovněž sazba základní náhrady (pro rok 2011 ve výši 3,70 Kč/km u osobních automobilů), přičemž je nutno vést knihu jízd prokazující ujetí počtu kilometrů pro pracovní cesty podnikatele za příslušné zdaňovací období. Podle znění § 25 odst. 1 písm. x) ZDP nelze uplatnit navíc náhradu výdajů za spotřebované pohonné hmoty.

(Víc se o tomto tématu dočtete v měsíčníku DaÚ 5/2011)

DAŇ SILNIČNÍ – CO, KDO A JAK

Silniční motorová vozidla jsou zatížena speciální přímou daní. Daň silniční je uvalena obecně na využívání silnic v tuzemsku automobily pro účely podnikání. Platí zde ale řada výjimek. Sazby této daně zpravidla u osobních aut vycházejí z objemu motoru, u vozidel nákladních pak z počtu náprav a největší povolené hmotnosti, ovšem i zde platí několik výjimek.

PŘEDMĚTEM SILNIČNÍ DANĚ JSOU silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla („vozidla“):
  • registrovaná v ČR, a současně
  • provozovaná na území ČR, jsou-li
používána:
  • k podnikání (i když jde o fyzickou osobu uplatňující tzv. paušální výdaje) nebo
  • k jiné samostatné výdělečné činnosti (dále jen „podnikání“), nebo
  • v přímé souvislosti s podnikáním (např. pracovní cesty auty zaměstnanců) anebo
  • k činnostem, z nichž plynoucí příjmy jsou předmětem zdanění u neziskových subjektů.
Výjimka se týká vozidel s největší povolenou hmotností (najdeme ji v technickém průkazu, viz dále) nad 3,5 tuny, které jsou předmětem silniční daně při naplnění dvou podmínek, a to jsou-li:
  • určená výlučně k přepravě nákladů a
  • registrovaná v ČR.
U těchto vozidel tedy není podstatné ani jestli jsou provozována v ČR ani zda jsou používána k podnikání apod. Z důvodu přílišné tvrdosti zákon v případě nekomerčního používání těchto vozidel umožňuje podstatné daňové úlevy formou snížení sazby daně až o 100 %, viz dále tabulka sazeb daně.
„Největší povolenou hmotností“ se přitom podle § 1 písm. k) vyhlášky č. 341/2002 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, ve znění p.p. rozumí největší hmotnost, se kterou smí být vozidlo užíváno v provozu na pozemních komunikacích.

PŘEDMĚTEM DANĚ SILNIČNÍ NEJSOU
následující silniční vozidla:
  • se zvláštní registrační značkou (§ 15 vyhlášky č. 243/2001 Sb., o registraci vozidel, ve znění p.p.):
    • pro jednorázové použití s omezenou platností,
    • trvale manipulační,
    • pro zkušební účely,
    • vozidla historická nebo sportovně historická bez registrační značky;
  • speciální pásové automobily,
  • ostatní silniční vozidla [§ 3 odst. 2 písm. g) zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, ve znění p.p.], kam zejména patří:
    • jízdní kolo,
    • potahové vozidlo,
    • jednonápravový traktor s přívěsem,
  • motorový vozík pro invalidy (standardně úzký, krátký, pomalý a lehký),
  • zemědělské a lesnické traktory (navíc jde také o tzv. zvláštní vozidla uvedená dále),
  • přípojná vozidla zemědělských a lesnických traktorů,
  • další zvláštní vozidla (§ 3 odst. 3 zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel):
    • pracovní stroje samojízdné,
    • pracovní stroje přípojné,
    • nemotorové pracovní stroje nebo nemotorová vozidla tažená/tlačená pěšky jdoucí osobou,
    • motorový vozíky pro invalidy (nestandardně široký, dlouhý rychlý anebo těžký),
    • se spalovacím motorem: mobilní stroj, zařízení schopné přepravy a vozidlo bez karoserie.
I silniční daň má svá osvobození od daně, z nichž pro podnikatelskou praxi jsou nejvýznamnější:
  • motocykly (vozila kategorie L se zpravidla méně než čtyřmi koly),
  • vozidla největší povolenou hmotností méně než 12 tun:
    • na elektrický pohon,
    • s hybridním pohonem (kombinace spalovacího motoru a elektromotoru),
    • poháněná zkapalněným nebo stlačeným plynem (LPG nebo CNG),
    • s motorem určeným ke spalování směsi benzínu a (bio) ethanolu E 85.


(Víc se o tomto tématu dočtete v měsíčníku DaÚ 5/2011)

AUTOMOBIL PŘI PRACOVNÍ CESTĚ

PRACOVNÍ CESTA
je již dlouhodobě spojena s činností téměř všech PO bez ohledu na jejich poslání a bez ohledu na zaměření jejich činnosti. Převážná část pracovních cest probíhá s využitím silničních vozidel, zejména osobních automobilů. Pracovní cesty vykonávají nejen zaměstnanci v pracovním poměru, ale i osoby pracující na základě dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr. V případě krajů, obcí a svazků obcí jsou jejich účastníky též zastupitelé, ať uvolnění pro výkon funkce zastupitele, či neuvolnění. Pestrý je i sortiment využívaných automobilů z pohledu uživatelského vztahu právnické osoby k nim.
Automobil je v činnosti PO využíván i k jiným účelům. Nejčastější však zůstává uplatnění automobilu právě při pracovní cestě.
Článek je zaměřen na využívání automobilu při pracovních cestách v obcích, dobrovolných svazcích obcí, krajích, organizačních složkách státu, příspěvkových organizacích a státních fondech.
Pracovní cestu definuje ustanovení § 42 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., ZP, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZP“) jako časově omezené vyslání zaměstnance zaměstnavatelem k výkonu práce po dobu nezbytně nutnou mimo místo sjednané v pracovní smlouvě, případně v dohodě o pracovní činnosti nebo v dohodě o provedení práce.
Z ustanovení § 78 zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů, implicitně vyplývá, že účastníky pracovní cesty jsou i členové zastupitelstva obce. Stejná úprava postavení členů zastupitelstva kraje je implicitně obsažena v ustanovení § 53 zákona č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení), ve znění pozdějších předpisů. Účastníky pracovní cesty jsou též členové zastupitelstva hlavního města Prahy, jak implicitně vyplývá z ustanovení § 56 odst. 4 zákona č. 131/2000 Sb., o hlavním městě Praze, ve znění pozdějších předpisů. Ustanovením § 87 odst. 2 tohoto zákona se toto postavení přiznává i členům zastupitelstva městské části hl. města Prahy.
Zaměstnanec při pracovní cestě plní úkoly vyplývající z jeho pracovního zařazení podle pracovní smlouvy či dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce. Členové zastupitelstva obce, členové zastupitelstva kraje a členové zastupitelstva hlavního města Prahy a jeho městských částí při pracovní cestě plní úkoly související s výkonem jejich funkce.
Tuzemskou pracovní cestou se rozumí pracovní cesta uskutečněná výhradně na území ČR.
Zahraniční pracovní cestou je cesta konaná mimo území ČR (§ 154 ZP). Počíná přechodem české státní hranice na území jiného státu, končí přechodem české státní hranice na území ČR. Zahraniční pracovní cesta, při níž je použit automobil, zásadně navazuje na tuzemskou pracovní cestu uskutečněnou z místa jejího zahájení do místa přechodu české státní hranice. Při svém ukončení přechodem české státní hranice se mění na pracovní cestu tuzemskou. Obdobný charakter jako pracovní cesta mají i:
  • cesta mimo pravidelné pracoviště,
  • cesta vykonaná v souvislosti s mimořádným výkonem práce mimo rozvrh směn v místě výkonu práce nebo pravidelného pracoviště.

CESTA MIMO PRAVIDELNÉ PRACOVIŠTĚ,
ač má mnohé znaky shodné s pracovní cestou, se za pracovní cestu ve smyslu § 42 ZP nepovažuje. Obsah tohoto pojmu není definován ani vysvětlen žádným ustanovením ZP. Není jednoznačně určena jeho odlišnost od pracovní cesty.
Ustanovení § 34 odst. 2 ZP umožňuje v pracovní smlouvě vedle místa nebo míst výkonu práce sjednat i pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad.
Není-li v pracovní smlouvě uvedeno pravidelné pracoviště, rozumí se jím místo výkonu práce podle této pracovní smlouvy. Je-li místo výkonu práce sjednáno šířeji než území jedné obce, považuje se za pravidelné pracoviště obec, ve které nejčastěji začínají pracovní cesty zaměstnance.
Tento postup se nejčastěji volí v situacích, kdy je místo výkonu práce sjednáno v pracovní smlouvě šířeji než území jedné obce nebo jako území velké obce (např. hlavní město Praha nebo některé statutární město).
Cesta vykonaná v souvislosti s mimořádným výkonem práce mimo rozvrh směn v místě výkonu práce nebo pravidelného pracoviště je úkonem, který též postrádá jednoznačnou právní úpravu. Žádné ustanovení ZP blíže neupravuje, které cesty zaměstnance lze do této kategorie zahrnout. Ani nevymezuje, co je mimořádným výkonem práce mimo rozvrh směn. Obecně lze konstatovat, že k takové cestě s nárokem na cestovní náhrady může dojít v řadě případů. Jako nejčastější situace je možné uvést:
  • odvolání zaměstnance z dovolené k jeho nástupu na pracoviště (§ 217 odst. 3 ZP),
  • výkon přesčasové práce [§ 78 odst. 1 písm. i) a § 93 ZP],
  • nástup k výkonu práce při pracovní pohotovosti [§ 78 odst. 1 písm. h) ZP],
  • nástup k výkonu práce v mimořádné pracovní směně (§ 91 odst. 3 a 4 a § 93 odst. 2 ZP).
Zaměstnavatel je oprávněn k rozhodnutí o stanovení situací, kdy se u zaměstnance jedná o cestu tohoto typu a jaké cestovní náhrady zaměstnanec obdrží. Proto ne každá cesta zaměstnance po ukončení práce přesčas do jeho bydliště zakládá nárok na cestovní náhrady. Souhlas zaměstnance ke svému rozhodnutí o nástupu tohoto druhu cesty zaměstnavatel nepotřebuje.

(Víc se o tomto tématu dočtete v měsíčníku PVS 5/2011)

 

 
 
ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ

 
PAUŠÁLNÍ VÝDAJE NA DOPRAVU U AUTOMOBILŮ ZAŘAZENÝCH V OBCHODNÍM MAJETKU

Podnikatel používá ke svému podnikání v roce 2011 dva osobní automobily, které má zařazeny v obchodním majetku. První automobil byl pořízen v r. 2008, je odpisován ze vstupní ceny 550 000 Kč zrychleným způsobem a podnikatel jej využívá i k soukromým účelům. Druhý automobil byl pořízen v lednu 2010 za vstupní cenu 620 000 Kč a poplatník uplatňuje u tohoto automobilu mimořádné odpisy podle § 30a ZDP. Tento automobil používá výlučně k podnikatelským účelům. U obou vozidel se podnikatel rozhodl uplatnit paušální výdaje na dopravu. Podnikatel vede daňovou evidenci.
Co může podnikatel uplatnit jako daňové výdaje?
Ve zdaňovacím období 2011 může podnikatel uplatnit jako daňové výdaje:
  1. u automobilu pořízeného v r. 2008:
    • krácený paušální výdaj na dopravu 4 000 Kč × 12 měsíců = 48 000 Kč
    • daňový odpis 80 % z částky 80 000 Kč (4. rok odpisování) = 64 000 Kč
    • výdaje na opravy, údržbu, pojištění, dálniční poplatky ve výši 80 % prokázané výše (kromě výdajů na spotřebované PHM a parkovné při pracovní cestě)
  2. u automobilu pořízeného v r. 2010:
    • paušální výdaj na dopravu 5 000 Kč × 12 měsíců = 60 000 Kč
    • mimořádný daňový odpis 60 % × 620 000 Kč : 12 měsíců × 1 měsíc + 40 % × 620 000 Kč : 12 měsíců × 11 měsíců = 258 334 Kč
    • výdaje na opravy, údržbu, pojištění, silniční daň, dálniční poplatky v prokázané výši (kromě výdajů na spotřebované PHM a parkovné při pracovní cestě)

POVINNOST VÉST ZÁZNAM O PROVOZU VOZIDLA NAD 3,5 TUNY

Firma realizuje činnost „Pronájem, montáž a demontáž lešení“. K této činnosti používá vozidla nad 3,5 t. Doprava je součástí výše uvedené činnosti. Ostatní dopravu firma neprovozuje. V současné době vedou knihu jízd, ve které evidují: datum, čas odjezdu a příjezdu, stav tachometru při odjezdu a příjezdu, km celkem. Dále je ve vozidle tachograf a součástí evidence jsou tachografické kroužky.
Je firma povinna vést záznam o provozu vozidla nákladní dopravy (stasky)?
V současné době je v oblasti dopravy v platnosti celá řada právních předpisů. Základním právním předpisem, který upravuje povinnosti dopravců, je zákon č. 111/1994 Sb., o silniční dopravě. V § je uvedeno, že zákon upravuje provozování silniční dopravy silničními motorovými vozidly, prováděné pro vlastní a cizí potřeby za účelem podnikání, jakož i práva a povinnosti právnických a fyzických osob s tím spojené atd. V § 2 zákon definuje základní pojmy. Z hlediska dotazu je důležité, kdo je tzv. dopravcem: je to provozovatel silniční dopravy, který je PO nebo FO. Tyto osoby provozují silniční dopravu pro cizí potřeby nebo pro vlastní potřeby. Podle § 3 odst. 2 zákona č. 111/1994 Sb., je dopravce povinen vést záznam o provozu vozidla. Tento záznam je povinen uchovávat po dobu pěti let od ukončení přepravy.
Toto ustanovení se nevztahuje na osobní vozidla používaná dopravcem k silniční dopravě pro vlastní potřebu. Podle § 3 odst. 3 tuzemský dopravce provozující silniční dopravu vozidly určenými k přepravě osob a dopravce provozující silniční dopravu vozidly určenými k přepravě zvířat a věcí, jejich celková hmotnost včetně přívěsu nebo návěsu přesahuje 3,5 tuny, je povinen vést záznam o době řízení vozidla a bezpečnostních přestávkách. Tento záznam je povinen uchovávat po dobu pěti let od ukončení přepravy. Záznam o době řízení vozidla a bezpečnostních přestávkách musí být u vozidel vybavených tachografem či jiným záznamovým zařízením odpovídajícím požadavkům příslušné mezinárodní dohody, kterou je ČR vázána a která byla zveřejněna ve Sbírce zákonů nebo ve Sbírce mezinárodních smluv, veden výhradně formou výstupu z tohoto zařízení.
Podle odst. 4 dopravce je povinen zajistit, aby v každém vozidle byly v provozu tyto doklady:
  1. záznam o provozu vozidla,
  2. záznam o době řízení vozidla a bezpečnostních přestávkách,
  3. doklad o nákladu a vztahu dopravce k němu.
Pro uvedený problém je třeba vycházet z faktu, že dopravcem není jen ten provozovatel silniční dopravy, který provozuje dopravu pro cizí potřeby, ale i ten, který provozuje dopravu pro vlastní potřebu. Další podrobnosti stanoví vyhlášky Ministerstva dopravy a spojů č. 478/2000 Sb., kterou se provádí zákon o silniční dopravě, která je harmonizována s předpisy EU a předepisuje další podrobnosti, mj. např.: V § 1, § 1a (Způsob vedení záznamu o době řízení vozidla, bezpečnostních přestávkách a záznamu o provozu vozidla…) jsou uvedeny některé povinnosti dopravce. Jde o podrobný rozklad k § 3 odst. 2 a 3 zák. č. 111/1994 Sb., o silniční dopravě. Podle § 3 odst. 1 písm. b) dopravce zajistí, aby řidič vozidla, pro které je tato povinnost stanovena zákonem, vedl záznam o době řízení vozidla a bezpečnostních přestávkách. Pokud zákon stanoví kromě toho též povinnost vést záznam o provozu vozidla, je možno oba záznamy spojit do jednoho dokladu za podmínky, že doklad bude obsahovat údaje a splňovat požadavky kladené na oba z uvedených záznamů. Záznamy je povinen řidič, který vozidlo řídí, mít s sebou ve vozidle po celou dobu provozu, pokud dále není stanoveno jinak.

PAUŠÁLNÍ VÝDAJ NA DOPRAVU VE SDRUŽENÍ

Otec a syn podnikají ve sdružení FO bez právní subjektivity – s podílem otec 90 %, syn 10 %. V rámci činnosti sdružení pořídili 2 automobily – jeden na leasing a druhý jako investiční majetek, který odepisují. V TP je jako vlastník v prvním případě zapsána leasingová společnost, jako provozovatel otec, u druhého automobilu je jako vlastník vozidla zapsán rovněž otec, v obou případech je v TP místo rodného čísla uvedeno IČ otce. Každý z účastníků sdružení používá jeden automobil.
Mohou si oba členové sdružení uplatnit paušální výdaje na dopravu?
ZDP stanoví, že paušální výdaj na dopravu lze uplatnit nejvýše za tři vlastní vozidla nebo vozidla v nájmu (tedy i na leasing), pokud poplatník vozidlo nepřenechal ani po část měsíce k užívání jiné osobě. Ve znění zákona platném do 31. 12. 2010 nebyla tato otázka jednoznačně řešena a dle stanoviska MF není zákonná podmínka splněna, kromě tzv. manažerských vozidel, také v případech, kdy vozidlo řídí spolupracující osoba nebo účastník sdružení bez právní subjektivity, pokud se nejedná o vozidlo v podílovém spoluvlastnictví účastníků sdružení. Novela ZDP, platná od 1. 1. 2011, doplnila do § 24 odst. 2 písm. zt), že za přenechání vozidla k užívání jiné osobě se nepovažuje uskutečnění pracovní cesty spolupracující osobou a dále, pokud je vozidlo ve společném jmění manželů nebo ve spoluvlastnictví více poplatníků, lze na dopravu tímto vozidlem uplatnit v úhrnu paušální výdaj ve výši 5 000 Kč. Jak lze z výše uvedeného dotazu odvodit, v tomto případě se pravděpodobně nejedná o vozidlo, které by bylo ve spoluvlastnictví obou účastníků sdružení. V případě sdružení se totiž nemůže jednat nikdy o majetek celého sdružení, ale vždy jedině některého z účastníků sdružení, případně může být ve spoluvlastnictví více účastníků, kteří také v poměru svého spoluvlastnictví mohou uplatňovat daňové odpisy. V uvedeném případě lze tedy uplatnit paušál na dopravu jednoznačně pouze na vozidlo, které je v pronájmu a které užívá otec.

VYPLÁCENÍ CESTOVNÍCH NÁHRAD CIZÍM ZAMĚSTNANCŮM

Podnikatel vyplácí cestovní náhrady cizím zaměstnancům. Cizí zaměstnanci pro firmu pracují, na základě smlouvy s jejich zaměstnavatelem.
Jedná se o daňový výdaj podnikatele?
Ve smyslu § 6 odst. 6 zákona o daních z příjmů se nepostupuje v případě jednorázového, nahodilého, krátkodobého použití motorového vozidla zaměstnavatele pro soukromé účely zaměstnance, který je přesně dojednán, jako je např. svatba dítěte zaměstnance, odvoz rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení, stěhování, dovolená, apod. Důvod použití vozidla je třeba v tomto případě přesně a konkrétně specifikovat. Poplatník podnikatel může vyplácet cestovní náhrady cizím zaměstnancům na základě dohody s jejich zaměstnavatelem, zákon o daních z příjmů, ani jiný zákon tento postup nezakazuje. Vždy je však nutno, aby poplatník, který zmíněné náhrady cizím zaměstnancům vyplácí, je vedl řádnou evidenci, ze které může příslušnému správci doložit, že vyplacené částky, nebyly zahrnuty jeho do výdajů na dosažení, zajištění a udržení příjmů, protože se nejedná o vlastní zaměstnance. Pokud by však byly výše uvedené výdaje vypořádány v rámci dodavatelsko odběratelských vztahů se zaměstnavatelem zmíněných pracovníků (ten je prokazatelně uhradil firmě, která je vyplácela jeho zaměstnancům) je možno uvedené výdaje zahrnout do výdajů na dosažení, zajištění a udržení příjmů. V tomto případě se postupuje podle ustanovení § 23 odst. 4 písm. e), resp. Podle § 24 odst. 2 písm. zc) zákona o daních z příjmů (nedaňový výdaj je výdajem daňovým do výše příjmů).


(Víc otázek a odpovědí nejenom na toto téma najdete v dvouměsíčníku 1000 řešení 3/2011)

 

 
 
P6 AKTUAL

 
ZE SBÍRKY ZÁKONŮ ČR VYBÍRÁME:

Částka číslo 37/2011 ze dne 15.4.2011
98. Vyhláška o způsobu hodnocení stavu útvarů povrchových vod, způsobu hodnocení ekologického potenciálu silně ovlivněných a umělých útvarů povrchových vod a náležitostech programů zjišťování a hodnocení stavu povrchových vod
99. Vyhláška o vydání pamětní stříbrné dvousetkoruny ke 100. výročí prvního dálkového letu Jana Kašpara

Částka číslo 38/2011 ze dne 15.4.2011
100. Sdělení Ministerstva financí, jímž se určují emisní podmínky Dluhopisu České republiky, 2011-2023, VAR %
101. Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí o rozšíření závaznosti Kolektivní smlouvy vyššího stupně
102. Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení opakovaného hlasování do zastupitelstva města

Částka číslo 39/2011 ze dne 19.4.2011
103. Vyhláška o registraci distributorů pohonných hmot

MEDZINÁRODNÍ SMLOUVY:

Částka číslo 15/2011 ze dne 15.4.2011
28. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí o přijetí Šestého dodatkového protokolu k Ústavě Světové poštovní unie
29. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí o přijetí Akt Světové poštovní unie
30. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí o přijetí Sedmého dodatkového protokiolu k Ústavě Světové poštovní unie
31. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí, kterým se nahrazuje sdělení Ministerstva zahraničních věcí č. 29/2011 Sb. m. s.

Částka číslo 20/2011 ze dne 15.4.2011
39. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí o sjednání Smlouvy mezi vládou České republiky a vládou Francouzské republiky o výměně údajů a spolupráci v oblasti pojistného a při potírání zneužívání dávek sociálního zabezpečení

 

 
 
AKTUÁLNÍ PŘÍLOHA NOVIN

 
VELIKONOCE

Velikonoce - svátky, které jsou nejvýznamnějšími a nejstaršími, nemají své pravidelné datum. Jejich termín je určený na první víkend po prvním jarním úplňku.
V dobách předkřesťanských to byly svátky jara, probouzení se přírody, oslava vítězství života nad smrtí. Křesťané si připomínají umučení, smrt a vzkříšení Ježíše Krista.
Dnešní velikonoční svátky převzaly z dob pohanských oslav příchodu jara mnoho zvyků. Mezi velikonoční zvyky patří i typická jarní výzdoba obydlí, pomlázky, polévání vodou, rozdávání malovaných vajíček, čokolád ve tvaru zajíčků a kuřátek.

Jaro už začalo,
sluníčko svítí,
na louce rozkvetlo voňavé kvítí.
Velikonoce jsou tu zas,
pomlázek a malovaných vajíček čas.

 

 
 
CHYBOVAT ZNAMENÁ PLATIT

 

26. dubna
úterý
(za svátek 25. 4.)

DPH

Podání přiznání a zaplacení DPH za březen 2011 u plátců s měsíčním zdaňovacím obdobím (§ 101 odst. 1 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)

Podání přiznání a zaplacení DPH za I. čtvrtletí 2011 u plátců se čtvrtletním zdaňovacím obdobím (§ 101 odst. 1 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)

E-podání souhrnného hlášení za březen/I. čtvrtletí 2011, pokud plátce dodal zboží jinam do EU, poskytl službu osobě registrované k DPH jinde v EU, přemístil do jiného státu EU obchodní majetek nebo byl „prostřední osobou“

(§ 102 odst. 4, 5 a 6 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)

30. dubna
sobota

Daně z příjmů - plátce

Daňová povinnost se přesouvá na pondělí 1. května.

Zdravotní pojištění – OSVČ

Pojistná povinnost se přesouvá na pondělí 1. května.

Zákonné pojištění úrazu

Pojistná povinnost se přesouvá na pondělí 1. května.

Soc. poj. – zaměstnavatel

Pojistná povinnost se přesouvá na pondělí 1. května.

 

 
 
EKONOMIKA

 
Název krajiny Název měny Měna 14.4. 15.4. 18.4. 19.4. 20.4.
Austrálie dolar AUD 17,686 17,631 17,816 17,711 17,761
Brazílie real BRL 10,597 10,62 10,687 10,652 10,649
Bulharsko lev BGN 12,404 12,377 12,366 12,335 12,359
Čína renminbi CNY 2,579 2,565 2,595 2,583 2,552
Dánsko koruna DKK 3,253 3,246 3,243 3,235 3,242
EMU euro EUR 24,26 24,21 24,19 24,125 24,175
Filipíny peso PHP 38,969 38,737 39,163 38,94 38,482
Hongkong dolar HKD 2,166 2,155 2,179 2,169 2,142
Chorvatsko kuna HRK 3,292 3,287 3,286 3,279 3,286
Indie rupie INR 38,043 37,793 38,115 37,946 37,561
Indonesie rupie IDR 1,944 1,934 1,954 1,944 1,925
Japonsko jen JPY 20,236 20,111 20,454 20,409 20,126
Jihoafrická rep. rand ZAR 2,456 2,435 2,467 2,466 2,454
Jižní Korea won KRW 1,546 1,538 1,552 1,549 1,542
Kanada dolar CAD 17,443 17,374 17,564 17,619 17,514
Litva litas LTL 7,026 7,012 7,006 6,987 7,002
Lotyšsko lat LVL 34,208 34,137 34,109 34,012 34,083
Maďarsko forint HUF 9,074 9,062 9,048 9,033 9,168
Malajsie ringgit MYR 5,573 5,542 5,604 5,577 5,522
Mexiko peso MXN 1,428 1,428 1,447 1,441 1,432
MMF SDR XDR 26,867 26,772 26,966 26,845 26,688
Norsko koruna NOK 3,087 3,101 3,106 3,107 3,103
Nový Zéland dolar NZD 13,303 13,338 13,337 13,29 13,275
Polsko zlotý PLN 6,138 6,134 6,096 6,065 6,086
Rumunsko nové leu RON 5,912 5,909 5,914 5,901 5,914
Rusko rubl RUB 59,574 59,572 59,873 59,583 59,185
Singapur dolar SGD 13,478 13,463 13,571 13,531 13,439
Švédsko koruna SEK 2,687 2,7 2,707 2,704 2,716
Švýcarsko frank CHF 18,833 18,767 18,87 18,784 18,674
Thajsko baht THB 55,831 55,614 56,301 56,127 55,617
Turecko nová lira TRY 11,053 11,039 11,101 10,997 10,967
USA dolar USD 16,844 16,754 16,944 16,869 16,655
Velká Británie libra GBP 27,491 27,389 27,566 27,475 27,266
Izrael šekel ILS 4,915 4,9 4,93 4,908 4,881

 

 
 
NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE

 
Poradce, měsíčník nejenom pro podnikatele, č. 10/2011
  • Zákon o ochraně zaměstnanců – s komentářem
  • Změny zákona o DPH a jejich dopady na účetnictví

Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 5/2011
  • Novela zákona o DPH
  • Manka, škody a ztratné na zásobách v maloobchodě
  • Konkurs a likvidace společnosti

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 5/2011
  • Paušální výdaje na dopravu
  • Zákon o Úřadu práce
  • Daň silniční – co, kdo a jak
  • Osvobození od daně při dovozu zboží
  • Daňové doklady po novele
  • Zápočet vzájemných pohledávek
  • Zahraniční měny v účetnictví

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 5/2011
  • Reorganizace úřadů práce
  • Novela vyhlášky BOZP
  • Dodržování léčebného režimu – kontrola zaměstnavatele
  • Střet zájmů zaměstnance a zaměstnavatele
  • Inspekce práce v České republice
  • Povinný nástup loňské dovolené – naposledy
  • Důkazní břemeno podle antidiskriminačního zákona

Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 5/2011
  • Úřad práce ČR – nový zákon
  • Automobil při pracovní cestě
  • Přenesení daňové povinnosti na příjemce plnění
  • Kratší pracovní doba
  • Přesčasová práce ve zdravotnictví
  • Nepeněžité odměňování funkcionářů
  • Dovolená zaměstnanců obcí
  • Změna zdravotní pojišťovny zaměstnancem

1 000 řešení – dvouměsíčník, nadstavba měsíčníků Poradce, DaÚ, PaM a DÚVaP, č. 3/2011
  • Automobil v podnikání
  • Účetnictví, DE
  • DPH, ZDP
  • Zákoník práce
  • Veřejná správa

Zisk – měsíčník, č. 4-5/2011
  • Jak komunikovat se zákazníkem
  • 6 mýtů o prodeji
  • Kolik dávat do reklamy?
  • Motivační seminář
  • Má udávání značky význam?
  • Když je proti vám vlastní tým
  • Jak zdokonalit řízení

MONOTEMATIKY

Daňové a nedaňové výdaje 2011
      Malá encyklopedie daňových výdajů. Abecedně seřazená hesla přibližující rozsah a složitost dané problematiky.

Silniční doprava – trestná činnost
      Přibližuje co nejzajímavější formou ta ustanovení zákonů, která se ho jako občana a účastníka silničního provozu mohou nejvíce dotýkat.

Účetní souvztažnosti pro podnikatele
      Zahrnuje komplexní problematiku účetních souvztažností vyplývajících z vybraných Českých účetních standardů (zabývajících se způsoby účtování), a následně další, podrobnější členění, tzn. dle navrhovaných syntetických účtů.
      ČÚS byly změněny k 1. 1. 2011 a tyto změny jsou v publikaci zapracované.

PŘIPRAVUJEME

Poradce č. 11/2011 (V/2011)
  • Zákon o technických požadavcích na výrobky

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) č. 6/2011 (V/2010)
  • Společné jmění manželů
  • Uplatňování výdajů procentem nebo skutečné výdaje
  • Účtování o pořízení automobilu směnou
  • Režim přenesení daňové povinnosti
  • Finanční majetek

Poradce veřejné správy – (PVS) č. 4/2011 (III/2010)
  • Rozdíly mezi sociálním a zdravotním pojištěním v roce 2011
  • Hospodaření ÚSC – sledování a vnější zásahy
  • Rezervy z daňového hlediska

 

 
 
HORKÁ TÉMATA

 

BALÍČEK DAŇOVÉ A NEDAŇOVÉ VÝDAJE
I letos přicházíme s encyklopedií daňových a nedaňových výdajů, která má za cíl přiblížit jednotlivé druhy daňových výdajů v roce 2011. Když se chcete dozvědět víc o formách daňových výdajů a o uplatňování různých omezení, limitů či jiných výjimek, nabízíme sérii knih za zvýhodněnou cenu.

  • Daňové a nedaňové výdaje 2011 - formy uplatňování daňových výdajů
    (monotematika. - A5, 368 str.)
     
  • Daňové výdaje
    (měsíčník DÚVaP 4/2011 - A5, 160 str.)
     

BALÍČEK DAŇOVÉ A NEDAŇOVÉ VÝDAJE se slevou 40 % obsahuje: Daňové a nedaňové výdaje 2011 + DÚVaP 4/2011 - zdarma
cena: 210 Kč

Balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627, faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz

AUTOMOBIL V PODNIKÁNÍ
V dnešní době neexistuje podnikatel nebo živnostník, který by k výkonu své činnosti nepotřeboval automobil. S využíváním automobilu v podnikání souvisí mnoho problémů, které je třeba řešit. Při jejich řešení Vám určitě pomohou naše publikace, ve kterých se s problematikou důkladněji obeznámíte.

  • Automobil v podnikání – Dotazy a odpovědi z praxe
    (dvouměsíčník 1000 řešení 3/2011 - A5, cca 144 str.)
     
  • Automobil při pracovní cestě - příspěvek
    (měsíčník PVS 5/2011 – A4, 80 str.)
     
  • Paušální výdaje na dopravu - příspěvek
    (měsíčník DaÚ 5/2011, A4, 80 str.)
     

BALÍČEK AUTOMOBIL V PODNIKÁNÍ se slevou 30 % obsahuje: 1000 řešení 3/2011 + PVS 5/2011 – zdarma + DaÚ 5/2011
cena: 296 Kč

Balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627, faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz

BALÍČEK KE DNI MATEK
Květen již tradičně patří našim maminkám. Matka je v životě vším: útěchou ve strastech, nadějí v zoufalství, silou v okamžicích slabosti, je pramenem lásky, trpělivosti, porozumění. Pokud chcete potěšit své maminky, nabízíme úsměvné výroky z edice vesele i vážně.

  • Zrnka lásky – Člověk si uchová první lásku, dokud nepřijde druhá.
    edice vesele i vážně (A6, 253 str.)
     
  • Zrnka odvahy – Zapomnětlivost je zárukou úspěšné kariéry.
    edice vesele i vážně (A6, 236 str.)
     
  • Murphyho zrnka II – Malé peníze se vydělávají rukama, velké hlavou.
    edice vesele i vážně (A6, 202 str.)
     

BALÍČEK KE DNI MATEK obsahuje: Zrnka lásky + Zrnka odvahy + Murphyho zrnka II - zdarma
cena: 210 Kč

Balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627, faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz


RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY NA VŠECH UVEDENÝCH TELEFONNÍCH ČÍSLECH
OBJEDNÁVKY VYSTAVUJEME DO 48 HODIN

Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.

E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
  • Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
  • Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!
  •  

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
 
   
 
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 51548/L.

 

 


V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu
s předmětem NEPOSÍLAT na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.

Copyright (c) ExiCon, s. r. o., 2011
Untitled Page