Em@ilové noviny

 

č. 11/2016

15.1.2016

 

 
 
 Téma novin 
 Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají 
 P6 aktual 
 Praktická komunikace 
 Chybovat znamená platit 
 Ekonomika 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Horká témata 
 Kontakty 

Služby, které najdete jen u nás:
  • aktuální a rychlé informace
    (změny zákonů a předpisů) z oblastí daní, účetnictví, mezd, odvodů;
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákaznickém oddělení;
  • možnost rychlého objednání
    publikací (telefonicky, faxem, e-mailem, poštou);
  • rychlá dodávka (do 48 hodin)
    s minimálními reklamacemi;
  • uvádění nových produktů
    prostřednictvím mailingů a telemarketingu;
  • přibližování se k zákazníkovi
    prostřednictvím bezplatných odpovědí na otázky a e - mailových novin
 

Vážení čtenáři!

S většinou podnikatelských aktivit je spojena přeprava osob, zboží, materiálu, výrobků nebo zvířat silničními motorovými vozidly a jejich přípojnými vozidly. Silniční vozidla při své činnosti využívají i spolky, fundace, ústavy, organizační složky státu a územní samosprávné celky. Jak správně podat přiznání k dani silniční?
Dočtete se v našich rubrikách Téma novin a Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají.

V rubrice Chybovat znamená platit, na Vás čeká přehled odvodových povinností na měsíc LEDEN 2016.

V rubrice Praktická komunikace najdete tentokrát příspěvek „Jak se soustředit na práci“.

Z aktuální nabídky tematických balíčků vybíráme: Účetní závěrka podnikatelů za rok 2015, Daňová přiznání FO za rok 2015, Státní služba, Povinnosti zaměstnavatele.

Přeji Vám úspěšný rok 2016 a těším se na příští setkání.
Andrea Súkeníková
odpovědná redaktorka
poradce@poradce.cz


V tomto čísle najdete:

 

 
 
TÉMA NOVIN
PŘIZNÁNÍ K DANI SILNIČNÍ

 
PŘIZNÁNÍ K DANI SILNIČNÍ

Předmětem daně silniční jsou silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla:
  • registrovaná v České republice,
  • provozovaná v České republice, a při tom používaná:
  • - fyzickou osobou k činnosti nebo v přímé souvislosti s činností, ze které plynou příjmy z podnikání nebo jiné samostatné činnosti,
    - právnickou osobou s výjimkou veřejně prospěšného poplatníka daně z příjmů právnických osob, pokud příjmy z jeho činnosti nejsou předmětem daně z příjmů.

    Vůbec není důležité, zda silniční vozidlo je zahrnuté v obchodním majetku právnické nebo fyzické osoby či nikoliv. Silniční vozidlo se nestává předmětem daně silniční automaticky zařazením do obchodního majetku. U silničního vozidla bez ohledu na to, zda je či není v obchodním majetku, je rozhodující, zda je využíváno k podnikatelské nebo jiné samostatné činnosti, z níž plynou příjmy zdanitelné daní z příjmů, nebo v souvislosti s nimi. Může proto nastat situace, že silniční vozidlo je předmětem daně silniční jen v některých měsících roku. Skutečnost, že silniční vozidlo zahrnuté v obchodním majetku není v některých kalendářních měsících předmětem daně silniční, musí být jeho provozovatel schopen prokázat. Zákon o dani silniční, ani daňový řád neurčují formu tohoto prokázání. Volba důkazního prostředku záleží na rozhodnutí provozovatele vozidla. Vhodným důkazním prostředkem je evidence o provozu silničního vozidla. Touto evidencí může být např.: kniha jízd, záznam o provozu silničního vozidla, tachograf, výpis z elektronického záznamníku GPS.

    Příklad
    Obchodní společnost Global, s. r. o., nemohla po provedené kontrole ve Stanici technické kontroly jeden ze svých osobních automobilů v době od 5. července do 8 září 2015 využívat pro jeho závažné závady. Automobil mohla začít znovu používat až po jejich odstranění, tj. od 9. září 2015.

    V měsíci srpnu 2015 tento automobil nebyl předmětem daně silniční, i když je součástí jejího obchodního majetku. Důkazním prostředkem může být protokol o kontrole ve Stanici technické kontroly, záznam o předání automobilu do opravny a doklad o jeho převzetí z opravy.


    Předmětem daně silniční vždy jsou silniční motorová vozidla s největší povolenou hmotností nad 3,5 tuny registrovaná v České republice a určená výlučně k přepravě nákladů a to bez ohledu na to, zda jsou používána k podnikání nebo jiné samostatné činnosti či nikoliv. Není ani důležité, zda jsou provozovaná na území České republiky nebo na území jiného členského státu Evropské unie (§ 2 odst. 3). Rozhodující je pouze skutečnost, že jsou registrována v České republice.

    Zdaňovacím obdobím
    je výhradně kalendářní rok (§ 13), a to bez ohledu na to, jaké účetní období poplatník uplatňuje.
    Zdaňovací období daně silniční není nijak vázáno na zdaňovací období daně z příjmů. Využití hospodářského roku jako zdaňovacího období je nepřípustné.

    Daňové přiznání podává poplatník
    Poplatníkem daně silniční (§ 4) jsou:
  • provozovatel silničního vozidla zapsaný v technickém průkazu silničního motorového nebo přípojného vozidla, jímž je:
  • - fyzická nebo právnická osoba, která je vlastníkem vozidla,
    - jiná fyzická či právnická osoba vlastníkem vozidla zmocněná k provozování vozidla vlastním jménem,
  • uživatel silničního vozidla, jímž je fyzická nebo právnická osoba, která využívá pro svoji podnikatelskou nebo jinou samostatnou činnost nebo v souvislosti s nimi silniční vozidlo:
  • v jehož technickém průkazu je jako provozovatel zapsána:
  • - fyzická osoba, která zemřela,
    - právnická osoba, která zanikla,
    - právnická osoba, která byla zrušena,
  • jehož provozovatel byl odhlášen z registru vozidel,
  • registrované a určené jako mobilizační rezerva nebo pohotovostní záloha,
  • zaměstnavatel, který svému zaměstnanci vyplácí cestovní náhrady za použití osobního automobilu nebo jeho přípojného vozidla při pracovní cestě, pokud povinnost k dani silniční nevznikla provozovateli použitého osobního automobilu nebo jeho přípojného vozidla,
  • stálá provozovna nebo jiná organizační složka fyzické osoby s trvalým pobytem v zahraničí nebo právnické osoby se sídlem v zahraničí.

  • Silniční vozidlo v obchodním majetku

    Pro účely tohoto pojednání je za obchodní majetek považován:
    u právnické osoby její veškerý majetek (§ 495 občanského zákoníku),
    u fyzické osoby její majetek, který je zachycen v jejím účetnictví nebo v její daňové evidenci (§ 4 odst. 4 zákona ČNR č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů – dále jen „zákon o daních z příjmů“).

    Podnikatel, který je fyzickou osobou, může se souhlasem svého manželského partnera vložit do obchodního majetku i silniční vozidlo, které je součástí společného jmění manželů. Jestliže podnikatelskou činnost provozují oba manželé samostatně a oba k ní využívají vozidlo ve společném jmění manželů, může je zařadit do obchodního majetku jen jeden z nich. Je však možné, aby bylo z tohoto obchodního majetku vyňato a následně zařazeno do obchodního majetku druhého z manželů. Tento transfer lze uskutečnit i opakovaně. Poplatníkem za vozidlo v obchodním majetku používané vlastníkem je jeho vlastník, který je současně provozovatelem.

    Silniční vozidlo najaté ve finančním leasingu
    Poplatníkem daně silniční je:

    - leasingový nájemce, jestliže je v technickém průkazu a v registru vozidel zapsán jako provozovatel,
    - leasingová společnost, pokud leasingový nájemce není v technickém průkazu vozidla a v registru vozidel zapsán jako provozovatel; tento postup je spíše výjimečný.

    Silniční vozidlo užívané v operativním nájmu
    Poplatníkem daně silniční je právnická nebo fyzická osoba zapsaná v technickém průkazu silničního vozidla jako jeho provozovatel. Zpravidla je jím vlastník tohoto vozidla. V případě podnájmu (§ 2215 a § 2216 občanského zákoníku) jím může být leasingový nájemce nebo nájemce v operativním nájmu. Nájemci nikdy nevzniká žádná povinnost k dani silniční.

    Silniční vozidlo vypůjčené
    Výpůjčka je bezplatným dočasným převodem práva užívání věci. Převzetí jakékoli úhrady, i v nepeněžní formě, mění výpůjční vztah na vztah nájemní.

    Poplatníkem daně silniční je:
    - vlastník silničního vozidla,
    - provozovatel silničního vozidla, jestliže půjčitelem je leasingový nájemce v postavení provozovatele vozidla.

    Vypůjčitel není nikdy poplatníkem daně silniční za vypůjčené vozidlo. A to ani v případě dlouhodobé výpůjčky. Pokud by vypůjčitel zaplatil daň silniční za vypůjčené vozidlo,
    jednalo by se u něj o daň zaplacenou za jiného poplatníka. Tato daň nemůže pak být ve vztahu k dani z příjmů uplatněna jako daňově uznatelný náklad [§ 25 odst. 1 písm. r) zákona o daních z příjmů]. Daňovou povinnost, tj. pozici poplatníka daně, nelze z provozovatele na vypůjčitele přenést ani smlouvu mezi těmito subjekty. Převod daňové povinnosti na jinou osobu než je zákonný poplatník daně, vylučuje ustanovení § 241 daňového řádu. V případech, kdy daň silniční za vypůjčené vozidlo zaplatí vypůjčitel (uživatel), dostávají se jeho vlastník nebo provozovatel vozidla do role daňového dlužníka, který nepodal přiznání k dani a daň nezaplatil. Ke skutečnosti, že daň přiznala a zaplatila jiná osoba, se nepřihlíží. Jestliže součástí smlouvy o výpůjčce je ujednání, že daň bude platit vypůjčitel, pak je třeba učinit i potřebná opatření, aby se půjčitel nedostal do pozice neplatiče daně. To lze zajistit takovým postupem, že vypůjčitel sice daň zaplatí, ale při jejím placení uvede takový variabilní symbol, aby zaplacená daň byla správcem daně zaúčtována na osobní daňový účet vlastníka nebo provozovatele vozidla. Daň musí být zaplacena územnímu pracovišti finančního úřadu místně a věcně příslušnému pro vlastníka nebo provozovatele vozidla. Přiznání k dani pak podá vlastník nebo provozovatel vozidla. Tento postup je legální. Ustanovení § 164 odst. 4 daňového řádu ukládá správci daně přijmout každou platbu daně, i když je zaplacená jinou osobou než poplatníkem a zacházet s ní, jako by ji zaplatil poplatník. Vlastníku nebo provozovateli vozidla však vzniká nepeněžní příjem.

    Příklad
    Podnikatelka užívá dlouhodobě pro své pracovní cesty osobní automobil svého otce, který je důchodcem bez dalších příjmů. Odvádí za vypůjčené auto daň silniční. O jejím zaplacení účtuje ve své daňové evidenci jako o výdaji neovlivňujícím základ daně z příjmů. Platbu daně opatřuje rodným číslem svého otce. Přiznání k dani silniční podává otec.

    Při daňové kontrole nebude mít finanční úřad k tomuto postupu žádné výhrady.




    (Více se o tomto tématu se dočtete v měsíčníku DaÚ 1/2016)


     

     
     
    ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ

     
    POŘÍZENÍ NEPOJÍZDNÉHO AUTOMOBILU A DAŇ SILNIČNÍ

    Podnikatel koupil 28. dubna 2015 havarovaný nepojízdný osobní automobil. Zahrnul jej do svého obchodního majetku. Automobil měl platnou státní poznávací značku. Využívat pro své pracovní cesty jej začal až po opravě, která vedla k obnovení jeho provozuschopnosti. Na první pracovní cestu tímto automobilem vyjel dne 3. června 2015. Kdy vznikla u automobilu povinnost k dani silniční?
    Osobní automobil podléhá zdanění daní silniční jen v těch kalendářních měsících, v jejichž průběhu byl alespoň v jednom dni využit pro podnikatelskou činnost nebo v souvislosti s ní. Skutečnost, že silniční vozidlo zahrnuté v obchodním majetku není v některých kalendářních měsících předmětem daně silniční, musí být jeho vlastník schopen prokázat. Zákon o dani silniční, ani zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „daňový řád“) neurčují formu tohoto prokázání. Záleží tedy na rozhodnutí fyzické či právnické osoby, jaký důkazní prostředek zvolí. Automobil se stal předmětem daně silniční až počínaje měsícem červnem. Teprve v tomto měsíci začal být využíván k podnikatelské činnosti. Důkazním prostředkem může být fotografie automobilu v okamžiku jeho nákupu s prokazatelným datem jeho pořízení, doklad o předání do opravy a doklad o převzetí po ukončení opravy.

    ZAMĚSTNAVATEL JE POPLATNÍKEM DANĚ SILNIČNÍ JEN ZA OSOBNÍ AUTOMOBIL ZAMĚSTNANCE

    Obchodní společnost požádala svého zaměstnance, aby pracovní cestu ve dnech 13. až 18. července 2015 vykonal svým automobilem typu pick-up. Za použití tohoto vozidla mu poskytla náhrady jízdného. Za měsíc červenec 2015 zaplatila za zaměstnancův automobil zálohu na daň silniční. Daňový poradce na položený dotaz označil postup obchodní společnosti za nesprávný.
    Byl názor daňového poradce správný?

    Nic nebrání tomu, aby se zaměstnavatel se zaměstnancem dohodl, že pro pracovní cestu použije jiné silniční vozidlo než osobní automobil a jeho přípojné vozidlo, např. pick-up nebo jiný nákladní automobil. Při použití těchto vozidel se nikdy zaměstnavatel nestává poplatníkem daně silniční za tato vozidla. Poplatníkem je jejich vlastník nebo provozovatel zapsaný v technickém průkazu silničního vozidla a v registru vozidel. Zaměstnavatel se při použití silničního vozidla zaměstnance pro pracovní cestu může stát poplatníkem daně silniční jen za osobní automobil a jeho přívěsné vozidlo. Automobil typu pick– up je nákladním automobilem. Povinnosti poplatníka má proto zaměstnanec, nikoliv zaměstnavatel. Zaměstnanec byl povinen zaplatit zálohu za měsíc červenec 2015 a ve lhůtě do 31. ledna 2016 je povinen podat přiznání k dani silniční za toto vozidlo. Postup obchodní společnosti byl v rozporu s ustanovením § 4 odst. 2 písm. a) zákona o dani silniční. Varování daňového poradce bylo kvalifikované a oprávněné.

    DAŇ SILNIČNÍ PŘI CESI LEASINGOVÉ SMLOUVĚ

    Obchodní společnost využívala pro svoji podnikatelskou činnost osobní automobil na základě leasingové smlouvy. Vzájemnou dohodou byla smlouva předčasně ukončena převodem na střední školu průmyslovou, která je příspěvkovou organizací kraje a nevyvíjí žádnou činnost, z níž by pocházely výnosy podléhající zdanění daní z příjmů právnických osob. K cesi leasingové smlouvy došlo s účinností od 16. ledna 2015. Téhož dne obchodní společnost předala automobil střední škole průmyslové. Nový provozovatel automobilu nebude poplatníkem daně silniční, protože využívaný automobil nebude u něj předmětem daně silniční.
    Kdo bude poplatníkem daně silniční?

    Postoupením (cesí) leasingové smlouvy se mění osoba leasingového nájemce. Je běžné, že leasingový nájemce je v technickém průkazu silničního vozidla i v registru silničních vozidel uveden jako provozovatel vozidla. Jestliže původní leasingový nájemce – provozovatel silničního vozidla – využíval toto vozidlo pro svoji podnikatelskou nebo jinou samostatnou činnost nebo v přímé souvislosti s nimi, byl poplatníkem daně silniční za toto vozidlo. Nový leasingový nájemce – provozovatel silničního vozidla – nebude využívat vozidlo pro žádnou podnikatelskou ani žádnou jinou samostatnou činnost. Používané silniční vozidlo tedy u něj nebude předmětem daně silniční a on nebude poplatníkem této daně. Silniční vozidlo využívané tímto novým leasingovým nájemcem i nadále zůstává předmětem daně silniční. Mění se však osoba poplatníka této daně. Poplatníkem se stává vlastník silničního vozidla – leasingový pronajímatel. Silniční vozidlo pronajaté v systému finančního pronájmu je předmětem daně silniční bez ohledu na účel jeho využívání leasingovým nájemcem. Se změnou provozovatele silničního vozidla dochází v této situaci i ke změně poplatníka daně silniční za toto vozidlo. Uplatní se proto postup upravený § 8 odst. 2 věta druhá zákona o dani silniční. Původnímu leasingovému nájemci skončila povinnost poplatníka daně silniční uplynutím kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž cesí leasingové smlouvy nastala změna v osobě leasingového nájemce. Obchodní společnost automobil pro svoji podnikatelskou činnost využívala až do 15. ledna 2015. Poplatníkem daně silniční za automobil využívaný na základě smlouvy o finančním leasingu přestala být uplynutím měsíce prosince 2014. Od ledna 2015 je poplatníkem daně silniční za toto vozidlo leasingová společnost.



    (Více na toto téma najdete v měsíčníku 1000 řešení 1/2016)

     

     
     
    P6 AKTUAL

     
    Částka číslo 1/2016 ze dne 8.1.2016
    1/2016 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 238/2011 Sb., o stanovení hygienických požadavků na koupaliště, sauny a hygienické limity písku v pískovištích venkovních hracích ploch, ve znění vyhlášky č. 97/2014 Sb.
    2/2016 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 55/2011 Sb., o činnostech zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků
    3/2016 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 39/2005 Sb., kterou se stanoví minimální požadavky na studijní programy k získání odborné způsobilosti k výkonu nelékařského zdravotnického povolání, ve znění vyhlášky č. 129/2010 Sb.
    4/2016 Sdělení Energetického regulačního úřadu o celkovém počtu odběrných míst zákazníků odebírajících elektřinu ke dni 31. prosince 2014

    Částka číslo 2/2015 ze dne 15.1.2016
    5/2016 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 136/2004 Sb., kterou se stanoví podrobnosti označování zvířat a jejich evidence a evidence hospodářství a osob stanovených plemenářským zákonem, ve znění pozdějších předpisů
    6/2016 Sdělení Ministerstva financí, jímž se určují emisní podmínky pro Státní dluhopis České republiky, 2016–2019, 0,00 %
    7/2016 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstva obce

    Částka číslo 3/2016 ze dne 19.1.2016
    8/2016 Vyhláška o podrobnostech udělování licencí pro podnikání v energetických odvětvích
    9/2016 Vyhláška o postupech registrace podpor u operátora trhu a provedení některých dalších ustanovení zákona o podporovaných zdrojích energie (registrační vyhláška)
    10/2016 Sdělení Energetického regulačního úřadu o vydání cenového rozhodnutí

    Částka číslo 4/2016 ze dne 19.1.2016
    11/2016 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 361/2014 Sb., o stanovení dodání zboží nebo poskytnutí služby pro použití režimu přenesení daňové povinnosti, ve znění nařízení vlády č. 155/2015 Sb.
    12/2016 Vyhláška o vzoru informačního přehledu o systému pojištění pohledávek z vkladů pro klienta

    Částka číslo 5/2016 ze dne 19.1.2016
    13/2016 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 36/2007 Sb., o opatřeních pro tlumení aviární influenzy a o změně vyhlášky č. 299/2003 Sb., o opatřeních pro předcházení a zdolávání nákaz a nemocí přenosných ze zvířat na člověka, ve znění pozdějších předpisů
    14/2016 Sdělení Státní volební komise o vyhlášení a uveřejnění celkových výsledků nových voleb do zastupitelstev obcí konaných dne 16. ledna 2016

    Částka číslo 6/2016 ze dne 21.1.2016
    15/2016 Nález Ústavního soudu ze dne 8. prosince 2015 sp. zn. Pl. ÚS 5/15 ve věci návrhu na zrušení vyhlášky č. 324/2014 Sb., o stanovení hodnot bodu, výše úhrad hrazených služeb a regulačních omezení pro rok 2015

    Částka číslo 7/2016 ze dne 22.1.2016
    16/2016 Vyhláška o podmínkách připojení k elektrizační soustavě
    17/2016 Sdělení Ministerstva financí, jímž se určují emisní podmínky pro Státní dluhopis České republiky, 2016–2018, 0,00 %

     

     
     
    PRAKTICKÁ KOMUNIKACE

     
    JAK SE SOUSTŘEDIT NA PRÁCI?

    Úspěchu v práci i v životě samém lze z dlouhodobého hlediska dosáhnout jen pracovitostí a trpělivostí, tato životní filosofie však musí být doplněna mnohdy až vrcholným soustředěním, neboť roztěkanost či nekoncentrovanost nikdy nemohou přispět k dosažení maxima možného. Ke zdaru díla vede jen plné využití všech schopností jedince v prostoru a čase. Důsledkem nesoustředěnosti jsou chyby, nedostatečně využitý disponibilní prostor pak způsobuje vznik stresových situací.

    Vypněte rušivý svět
    Nepochybně to znáte.
    S chutí a elánem se hodláte pustit do uloženého úkolu, když v tom zazvoní telefon, následně přijede kolega s tím, že potřebuje jen drobnou radu či konzultaci, což však z jeho pohledu opravdu spěchá a z minutky se vyklube čtvrthodinový hovor, poté vás něco zaujme ve vaší firemní databázi nebo na internetu, bezděky si vzpomenete, že jste včera nedokončili tu tabulku, i když to vlastně tak nespěchá, zazvoní mobil od manželky nebo dcery atd. Ocitáte se tak pod vlivem nejrůznějších okolností, které vás pozvolna odvádějí od uvažovaného záměru anebo přinejmenším zkracují časový prostor, který na vyřešení konkrétního úkolu máte. Stupňování či všeliké prolínání těchto okolností vás dostane pod časový tlak, ve kterém se nikdy nepracuje dobře. I když lze vzít v úvahu oprávněnou námitku, že někteří lidé teprve pod obrovským tlakem a přinuceni okolnostmi dokážou ze sebe vymáčknout maximum, ke kterému by za jiných (běžných) poměrů je obklopujících nedospěli. My však budeme vycházet z představy, že v rámci možností chceme mít na práci přiměřený klid. Jak takového stavu dosáhnout?

    Pokud to podmínky umožňují, nenechte se rušit. Sdělte podřízeným či kolegům, že pracujete na důležitém zadání, a byli byste velmi rádi, kdybyste mohli pracovat nerušeni. K takovému počínání by však nemělo docházet příliš často, protože součástí každé řídící práce a flexibility vedoucího je i promptní reagování na situace, které mohou kdykoli, a mnohdy zcela neočekávaně, nastat.

    Pečlivá příprava
    Na řešení závažnějšího úkolu se pečlivě připravte, rozplánujte si harmonogram pracovního dne či týdne tak, aby Vám zbyl potřebný prostor, včetně určité rezervy. Plánování je nutností, ponechávání vývoje věcí příštích improvizaci a nahodilosti není vhodnou alternativou už z toho důvodu, že potřeba operativního řešení vzniklých situací je v práci vedoucího pracovníka jevem celkem běžným, čímž jsou vám však z času, který potřebujete, nepříjemně ukrajovány minuty nebo i hodiny. Abyste mohli úkol v požadovaném množství a kvalitě splnit, musíte zcela přesně vědět, co je po vás požadováno. Proto se ptejte nadřízených, konzultujte, pátrejte po potřebných informacích.

    Koncentrace pozornosti
    Věcí vás odvádějících od plnění pracovního úkolu je mnoho – šálek kávy s kolegou, neplodná diskuse, rozvažování o nepodstatnostech a podobně. Jste-li účastníky nezáživné porady, pak se podle možností pokuste pracovat na svém. Přehoďte myšlenkovou výhybku a racionálně uvažujte. Soustavně eliminujte nenápadné časožrouty, důsledně si hlídejte vlastní disciplínu a nedovolte sami sobě, abyste nejdůležitější věci řešili na poslední chvíli.

    Součástí vašeho pracovního působení
    je více či méně intenzivní styk s kolegy, proto se musíte naučit vzájemnému respektu. Ruší vás někdo při realizaci důležité věci a narušuje tak váš pracovní režim? Pak se nebojte požádat dotyčného o strpení či ohleduplnost. A jak se vy chováte ke kolegům, tak se i oni (povětšinou) budou chovat k vám. A zvládejte emoce, protože třeba zlost bývá vždy špatným rádcem.

    Dotahujte úkoly do konce
    Objevil se na scéně jiný úkol a ten, na kterém pracujete, ještě není hotov? Zmobilizujte síly a dotáhněte do konce vše rozpracované, pokud to jde. Teprve pak můžete s čistým stolem a psychickým uspokojením začít novou práci. Pokud se člověk s odstupem času vrací k rozdělané práci, pak schází myšlenková návaznost, neboli si nemusí vzpomenout na důležité okolnosti, což se nutně může (a mnohdy musí) negativně projevit v kvalitě.

    Pamatujte, že vše potřebuje svůj čas, a pokud něco uděláte rychle jen proto, aby to bylo hotovo, pak se vám taková práce v budoucnu vrátí i s pověstnými úroky. A nebývá dobré pracovat současně na několika úkolech, i na dvou židlích se špatně sedí.

    Ing. Antonín Daněk

     

     
     
    CHYBOVAT ZNAMENÁ PLATIT

     
    Termíny pro praxi v LEDNU 2015

    20. ledna
    Středa
    Daně z příjmů – plátce Odvod sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti z mezd za prosinec 2015
    (38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Sociální pojištění - OSVČ Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za prosinec 2015
    (§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za prosinec 2015
    (§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Sociální pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za prosinec 2015
    (§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezpečení
    Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za prosinec 2015
    (§ 9 odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Zdravotní pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za prosinec 2015
    (§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
    Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za prosinec 2015
    (§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
    Důchodové spoření – zaměstnavatel Odvod záloh na důchodové spoření za účastnící se zaměstnance za prosinec 2015
    (§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření)
    (§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    Podání hlášení k záloze na pojistné na důchodové spoření za prosinec 2015
    (§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření)
    (§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    DPH - uživatel Podání přiznání a zaplacení DPH za 4. čtvrtletí 2015 u uživatele registrovaného k dani v ČR ve zvláštním režimu jednoho správního místa alias „MOSS“
    (§ 110q, § 110r odst. 1 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    (§ 135 odst. 3 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    25. ledna
    Pondělí
    DPH Podání přiznání k DPH a její zaplacení za prosinec, resp. IV. čtvrtletí 2015 u plátců včetně opravy poměrného odpočtu, vypořádání kráceného odpočtu a úpravy odpočtu daně
    (§ 101 odst. 1 a 3, § 75 odst. 4, § 76 odst. 7 a § 78 odst. 6 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    (§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    Předložení výpisu z evidence za prosinec 2015 u plátce, který uskutečnil nebo přijal zdanitelné plnění v režimu přenesení daňové povinnosti v tuzemsku
    (§ 92a odst. 3, 4 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    Podání souhrnného hlášení plátce za prosinec 2015, o intrakomunitárních plněních: dodání zboží, přemístění obchodního majetku, dodání zboží formou třístranného obchodu (byl-li prostřední osobou) a poskytnutí služby s místem plnění podle § 9 odst. 1 (kterou má zdanit příjemce)
    (§ 102 odst. 1, 3 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    Podání přiznání k DPH identifikované osoby za prosinec 2015, pokud jí vznikla daňová povinnost, a její zaplacení
    (§ 101 odst. 1 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    (§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    Podání souhrnného hlášení identifikované osoby za prosinec 2015, o intrakomunitárních plněních: poskytnutí služby podle § 9 odst. 1, kterou má zdanit příjemce
    (§ 102 odst. 2 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    Poslední možnost uplatnění nároku na odpočet daně v částečné výši v řádném daňovém přiznání u přijatých plnění uskutečněných v kalendářním roce 2015
    (§ 73 odst. 4 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    31. ledna
    Neděle
    Daně z příjmů - plátce Daňové povinnosti se přesouvají na pondělí 1. února 2016.
    Daně z příjmů - poplatník Daňové právo se přesouvá na pondělí 1. února 2016.
    DPH Daňová povinnost se přesouvá na pondělí 1. února 2016.
    Silniční daň Daňová povinnost se přesouvá na pondělí 1. února 2016.
    Daň z nemovitých věcí Daňová povinnost se přesouvá na pondělí 1. února 2016.
    Zákonné pojištění úrazu Daňová povinnost se přesouvá na pondělí 1. února 2016.

     

     
     
    EKONOMIKA

     
    Název krajiny Název měny Měna 4.1. 5.1. 6.1. 7.1. 8.1. 11.1. 12.1. 13.1. 14.1. 15.1. 18.1. 19.1. 20.1. 21.1.
    Austrálie dolar AUD 18,142 17,828 18,038 17,798 17,378 17,438 17,414 17,484 17,532 17,214 17,001 17,099 17,243 16,988
    Brazílie real BRL 6,27 6,152 6,279 6,233 6,142 6,185 6,171 6,189 6,255 6,179 6,122 6,154 6,177 6,07
    Bulharsko lev BGN 13,819 13,814 13,814 13,818 13,82 13,816 13,816 13,815 13,817 13,817 13,816 13,823 13,816 13,824
    Čína renminbi CNY 3,824 3,795 3,856 3,845 3,772 3,774 3,777 3,792 3,8 3,764 3,76 3,773 3,78 3,768
    Dánsko koruna DKK 3,621 3,621 3,622 3,623 3,623 3,622 3,622 3,621 3,621 3,621 3,62 3,622 3,621 3,623
    EMU euro EUR 27,025 27,02 27,02 27,025 27,03 27,02 27,02 27,02 27,02 27,02 27,02 27,035 27,025 27,04
    Filipíny peso PHP 52,991 52,598 53,636 53,529 52,776 52,756 52,644 52,683 52,697 51,891 51,691 51,957 52,225 51,781
    Hongkong dolar HKD 3,203 3,199 3,244 3,25 3,208 3,204 3,199 3,213 3,22 3,187 3,177 3,183 3,185 3,167
    Chorvatsko kuna HRK 3,538 3,537 3,536 3,538 3,538 3,535 3,535 3,523 3,524 3,526 3,525 3,529 3,53 3,527
    Indie rupie INR 37,522 37,214 37,765 37,692 37,187 37,306 37,152 37,283 37,383 36,777 36,543 36,655 36,781 36,457
    Indonesie rupie IDR 1,8 1,782 1,814 1,806 1,786 1,787 1,788 1,793 1,807 1,783 1,782 1,782 1,791 1,776
    Japonsko jen JPY 20,619 20,817 21,127 21,255 21,163 21,027 21,054 21,137 21,152 21,067 21,145 21,157 21,093 21,242
    Jihoafrická rep. rand ZAR 1,594 1,593 1,612 1,591 1,545 1,554 1,498 1,506 1,515 1,497 1,483 1,478 1,492 1,478
    Jižní Korea won KRW 2,11 2,082 2,116 2,1 2,069 2,071 2,064 2,064 2,077 2,045 2,033 2,051 2,067 2,038
    Kanada dolar CAD 17,884 17,81 18,042 17,865 17,595 17,632 17,617 17,586 17,568 17,267 17,051 17,109 17,161 16,934
    Maďarsko forint HUF 8,557 8,568 8,572 8,586 8,56 8,565 8,515 8,503 8,566 8,552 8,594 8,571 8,591 8,591
    Malajsie ringgit MYR 5,782 5,705 5,791 5,736 5,662 5,679 5,661 5,651 5,706 5,644 5,626 5,646 5,696 5,64
    Mexiko peso MXN 1,429 1,427 1,454 1,443 1,406 1,398 1,391 1,402 1,402 1,382 1,366 1,36 1,373 1,349
    MMF SDR XDR 34,4 34,403 34,69 34,761 34,433 34,433 34,383 34,466 34,476 34,352 34,251 34,341 34,332 34,27
    Norsko koruna NOK 2,813 2,8 2,819 2,806 2,786 2,791 2,791 2,803 2,827 2,812 2,812 2,792 2,81 2,797
    Nový Zéland dolar NZD 16,974 16,734 16,888 16,741 16,415 16,438 16,301 16,333 16,357 15,987 15,802 16,033 16,122 15,778
    Polsko zlotý PLN 6,34 6,288 6,272 6,231 6,216 6,206 6,191 6,204 6,218 6,178 6,124 6,062 6,089 6,05
    Rumunsko nové leu RON 5,976 5,982 5,969 5,976 5,969 5,969 5,964 5,96 5,964 5,958 5,955 5,959 5,964 5,966
    Rusko rubl RUB 33,535 33,904 34,262 33,815 33,053 33,609 32,953 32,692 32,836 32,435 31,877 31,376 31,709 30,637
    Singapur dolar SGD 17,53 17,393 17,648 17,565 17,314 17,31 17,312 17,354 17,442 17,244 17,171 17,249 17,331 17,224
    Švédsko koruna SEK 2,94 2,946 2,929 2,927 2,913 2,917 2,914 2,921 2,922 2,91 2,889 2,894 2,899 2,893
    Švýcarsko frank CHF 24,93 24,796 24,909 24,918 24,857 24,876 24,877 24,884 24,732 24,668 24,678 24,696 24,744 24,731
    Thajsko baht THB 68,861 68,566 69,597 69,563 68,541 68,597 68,418 68,639 68,918 68,274 68,067 68,415 68,519 68,29
    Turecko nová lira TRY 8,509 8,399 8,441 8,361 8,238 8,322 8,221 8,235 8,284 8,181 8,142 8,167 8,185 8,12
    USA dolar USD 24,824 24,794 25,145 25,196 24,873 24,873 24,815 24,937 24,983 24,804 24,756 24,821 24,865 24,789
    Velká Británie libra GBP 36,822 36,609 36,892 36,829 36,272 36,246 36,169 35,991 36,023 35,694 35,477 35,447 35,335 35,119
    Izrael šekel ILS 6,361 6,335 6,41 6,389 6,331 6,342 6,31 6,329 6,339 6,286 6,263 6,274 6,279 6,236

     

     
     
    NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE

     
    Poradce, měsíčník č. 6/2016 (XII/2015)
    • Služební zákon s komentářemMgr. Hana Erbsová, Mgr. Petr Taranda
    • Kontrolní hlášeníIng. Zdeněk Kuneš
    • Daň z nemovitých věcíIng. Anna Teklá
    • Nemovitosti a DPH v r. 2016Ing. Václav Benda

    Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 1/2016 (XII/2015)
    • Směrná účtová osnova a účtový rozvrh od 1. 1. 2016 - Ing. Zdenka Cardová
    • Opravné a následné kontrolní hlášení - Ing. Václav Benda
    • Přiznání k dani silniční - Ing. Karel Janda
    • Zákonná rezerva na opravy automobilu - Ing. Martin Děrgel
    • Nastal čas inventarizace II. - Ing. Karel Janda
    • Nejasnosti kolem výpovědi ze zdravotních důvodů - JUDr. Eva Dandová

    Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 1/2016 (XII/2015)
    • Optimalizace v daňovém přiznání FO za rok 2015Ing. Ivan Macháček
    • Silniční daň za rok 2015Ing. Karel Janda

    Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 1/2016 (XII/2015)
    • Roční zúčtovaní daně za rok 2015 - Ing. Eva Sedláková
    • Dávky nemocenského v r. 2016 - nové redukční hranice - JUDr. Eva Dandová
    • Pracovní řád – zvláštní druh právního předpisu - JUDr. Eva Dandová
    • Postavení vedoucího zaměstnance (1.) - JUDr. Ladislav Jouza
    • Hranice hrubého příjmů 2 500 Kč - Ing. Antonín Daněk

    Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 1/2016 (XII/2015)
    • Státní služba - Ing. Karel Janda
    • Spolkové stanovy z daňového pohledu - Ing. Zdeněk Morávek
    • Neoznámení změny zdravotní pojišťovny zaměstnancem - Ing. Antonín Daněk
    • Odstupné ve splátkách a zdravotní pojištění - Ing. Antonín Daněk
    • Dovolená za rok 2015 JUDr. Ladislav Jouza

    1000 řešení – měsíčník č. 1/2016 (XII/2015)
    • Kontrolní hlášení - Ing. Václav Benda
    • Daň silniční za rok 2015 - Ing. Karel Janda
    • Daňová přiznání k dani z příjmů FO - Ing. Eva Sedláková
    • Daně z příjmů
    • Daň z přidané hodnoty
    • Účetnictví
    • Zákoník práce

    Monotematiky:

  • Účetní závěrka podnikatelů za rok 2015 (sestavování účetní závěrky podnikatelů)
  • Daňová přiznání FO a PO za rok 2015 (aktuální informace pro zpracování daňových přiznání)
  • Roční zúčtování příjmů za rok 2015 (postup ročního zúčtování ze závislé činnosti)
  • Pomocník mzdové účetní k 1. 1. 2016 (přehled parametrů, sazeb, konstant, vzorových výpočtů ... z oblasti mezd a platů)
  • Daňové a nedaňové výdaje (2016) – (uplatňování skutečně vynaložených výdajů do výdajů daňových)


  • PŘIPRAVUJEME

    Poradce, měsíčník č. 7/2016 (I/2016)
    • Zákon o účetnictví s komentářemIng. Zdenka Cardová
    • Prováděcí vyhláška k zákonu o účetnictví s komentářemIng. Zdenka Cardová
    • Daňové přiznání FO a PO za rok 2015Ing. Eva Sedláková
    • Opravy chyb v katastru nemovitostíJUDr. Jana Drexlerová
    • Vyšší příspěvky zaměstnavatelům od úřadů práceJUDr. Ladislav Jouza

    Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 2/2016 (I/2016)
    • Sleva na dani v DPIng. Ivan Macháček
    • Dary a jejich zdanění - Ing. Karel Janda
    • Příloha v účetní závěrce - novelaIng. Vladimír Hruška
    • Opravy při chybné účtování časového rozlišeníIng. Zdenka Cardová
    • Vydržení dle NOZJUDr. Jana Drexlerová

    Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 2/2016 (I/2016)
    • Inventarizace a účetní závěrkaIng. Vladimír Hruška
    • Bezúplatné příjmyIng. Eva Sedláková

    Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 2/2016 (I/2016)
    • Cestovní náhrady zaměstnanců v roce 2016 - Ing. Martin Děrgel
    • Pracovní volno z důvodu obecného zájmu - JUDr. Ladislav Jouza
    • Nová výše náhrady za ztrátu na výdělku v r. 2016 - JUDr. Eva Dandová
    • Plátci pojistného a rok 2016 ve zdravotním pojištění - Ing. Antonín Daněk

    Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 2/2016 (I/2016)
    • Volitelný způsob zdanění při dodání nemovité věci od 1. 1. 2016 - Ing. Václav Benda
    • Neoznámení změny zdravotní pojišťovny zaměstnancem - Ing. Antonín Daněk
    • Odstupné ve splátkách a zdravotní pojištění - Ing. Antonín Daněk
    • Dovolená za rok 2015 - JUDr. Ladislav Jouza

    1000 řešení – měsíčník č. 2/2016 (I/2016)
    • Zdravotní pojištění od 1. 1. 2016 - Ing. Antonín Daněk
    • Daň z přidané hodnoty
    • Účetnictví
    • Zákoník práce

     

     
     
    HORKÁ TÉMATA

     
    Účetní závěrka podnikatelů za rok 2015
    Před sestavením účetní závěrky je třeba provést a zaúčtovat řadu transakcí, které se zpravidla běžně neúčtují a které jsou specifické právě pro toto období. Jak postupovat při zpracování značného objemu prací, aby bylo zajištěno včasné a úplné zpracování účetní závěrky? Znáte všechny zásady, které musíte při zpracování účetní závěrky tento rok dodržet? Účetní zásady jsou v našich publikacích vysvětleny i pomocí mnohých praktických příkladů.
    Balíček je určen pro účetní, mzdové účetní, daňové poplatníky, daňové poradce, podnikatele, živnostníky, auditory ...

    • Účetní závěrka podnikatelů za rok 2015 (monotematika) - příspěvek
      /A5, str. 192/
    • 1000 řešení 12/2015 - Konec roku v účetnictví - praktické příklady
      /A5, str. 96/
    • DaÚ 12/2015 - Konec účetního období - příspěvek
      /A5, str. 136/

    Cena balíčku je 368 Kč.
    Cena balíčku s 30 % slevou je 286 Kč.
    Ušetříte 82 Kč.

    Daňová přiznání FO za rok 2015
    Nemáte ještě objednané publikace, které by Vám pomohly při sestavování daňových přiznání? Můžete tak udělat, připravili jsme příspěvky i příklady z praxe na toto téma. Jak letos správně podat daňové přiznání? Jaké změny nastaly? Informace najdou v našich publikacích všechny účetní, mzdové účetní, podnikatelé, živnostníci, daňoví poradci, zaměstnavatelé, zaměstnanci ...

    • PaM 1/2016 - Zálohy a daňové zvýhodnění za zdaňovací období 2015 – roční zúčtování (1.) - příspěvek
      /A4, str. 80/
    • 1 000 řešení 1/2016 - Daňová přiznání k dani z příjmů FO - praktické příklady
      /A5, str. 96/
    • 1 000 řešení 11/2015 - Paušální výdaje v DP, povinnost FO podat DP - praktické příklady
      /A5, str. 96/
    • Daňové a nedaňové výdaje 2015 (monotematika) - uplatňování skutečně vynaložených výdajů do výdajů daňových - příspěvek
      /A5, str. 272/
    • Metodický pokyn D-300 a GFŘ D-6 - porovnání pokynů - příspěvek
      /A5, str. 56/

    Cena balíčku je 565 Kč.
    Cena balíčku s 30 % slevou je 396 Kč.
    Ušetříte 169 Kč.

    Státní služba
    Zákon o státní službě je významným krokem k zavedení stabilní a profesionální státní správy. Upravuje zejména právní poměry státních zaměstnanců vykonávajících ve správních úřadech státní správu. Jedním z hlavních cílů zákona o státní službě je zefektivnění a modernizace státní správy. Významným přínosem zákona je profesionalizace státní správy. Jaká nová pravidla přinesl zákon o státní službě? Dočtou se v našich publikacích všichni státní zaměstnanci vykonávající ve správních úřadech státní správu.

    • Poradce 6/2016 - Zákon o státní službě s komentářem – roční zúčtování (1.) - komentář
      /A5, str. 272/
    • PVS 1/2016 - Státní služba - příspěvek
      /A4, str. 80/
    • Poradce 5/2016 - Právní odpovědnost příslušníků bezpečnostních sborů za správní delikty - příspěvek
      /A5, str. 272/
    • Zákony do kapsy - Zákon o státní službě - úplné znění zákona
      /A6, str. 160/

    Cena balíčku je 482 Kč.
    Cena balíčku s 30 % slevou je 337 Kč.
    Ušetříte 145 Kč.

    Kontrolní hlášení II.
    Kontrolní hlášení budou plátci poprvé předkládat za leden 2016 nebo I. čtvrtletí 2016. Kterých plátců se bude týkat tato povinnost? Jaká jsou základní pravidla pro podávání kontrolních hlášení? Jaká jsou obecná pravidla pro podávání opravných a následných hlášení?
    Odpovědi nejen na tyto dotazy najdete v našich publikacích, které jsou určeny podnikatelům, všem plátcům DPH, živnostníkům, daňovým poradcům, ekonomům, auditorům, účetním ...

    • DaÚ 1/2016 - Opravná a následná kontrolní hlášení - příspěvek
      /A4, str. 80/
    • PaM 1/2016 - Kontrolní hlášení od 1. 1. 2016 - příspěvek
      /A4, str. 80/
    • 1000 řešení 1/2016 - Kontrolní hlášení - praktické příklady
      /A5, str. 96/

    Cena balíčku je 469 Kč.
    Cena balíčku s 30 % slevou je 329 Kč.
    Ušetříte 140Kč.



    Tematické balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz (ceny jsou konečné)

    Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů. Uvedená nabídka je platná do vyprodání zásob. Vydavatelství si vyhrazuje právo nahradit vyprodanou publikaci jinou – adekvátní k obsahu balíčku.

    RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY NEBO E- MAILEM DENNĚ V ČASE OD 9,00 DO 15,00 HOD.

    Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.

    E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
    • Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
    • Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!

     

     
     
    KONTAKTY

     
    Adresa:   E-mail:
    MK Media, s.r.o.
    Martina Rázusa 1140
    010 01 Žilina
    Slovenská republika
      objednavky@exicon.eu
     
    IČO: 36419176
    DIČ: 2021832285
    IČ DPH: SK2021832285
     
       
     
    Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 15012/L.

     

     


    V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu
    s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.

    Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015
    Untitled Page