Em@ilové noviny

 

č. 10/2013

2.5.2013

 

 
 
 Téma novin 
 Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají 
 P6 aktual 
 Praktická komunikace 
 Chybovat znamená platit 
 Ekonomika 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Horká témata 
 Kontakty 

Služby, které najdete jen u nás:
  • aktuální a rychlé informace
    (změny zákonů a předpisů) z oblastí daní, účetnictví, mezd, odvodů;
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákaznickém oddělení;
  • možnost rychlého objednání
    publikací (telefonicky, faxem, e-mailem, poštou);
  • rychlá dodávka (do 48 hodin)
    s minimálními reklamacemi;
  • uvádění nových produktů
    prostřednictvím mailingů a telemarketingu;
  • přibližování se k zákazníkovi
    prostřednictvím bezplatných odpovědí na otázky a e - mailových novin
 

Vážení čtenáři!

Spotřebitelský úvěr se v posledních letech stal běžnou součástí života lidí, jelikož představuje nejjednodušší formu, jak si půjčit finanční prostředky. Zároveň to ale vede k tomu, že se lidé více zadlužují, a to i v případech, kdy nejsou fakticky schopni úvěr splácet. Jak novela zákona upravila poskytování spotřebitelských úvěrů? Najdete v rubrice Téma novin i v rubrice Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají.

V rubrice Praktická komunikace najdete příspěvek Letní štípance, ve kterém se dočtete, že teplé počasí nastupujícího léta způsobuje zajímavý úkaz živočišné říše - přemnožil se dotěrný hmyz různého typu i druhu.

Rubriky Nejvíce čtená témata a publikace a Připravujeme obsahují přehled nejnovějších publikací s aktuálními tématy. Aktuálními tematickými balíčky na tento měsíc jsou – Nemovitosti v daních a Veřejné zakázky.

Katarína Galbavá
odpovědná redaktorka
poradce@poradce.cz


V tomto čísle najdete:

 

 
 
TÉMA NOVIN
SPOTŘEBITELSKÝ ÚVĚR

 
SPOTŘEBITELSKÝ ÚVĚR – NOVELA ZÁKONA

Novelizace zákona č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru a o změně některých zákonů (dále jen „zákon o spotřebitelském úvěru“), zákonem č. 43/2013 Sb., kterým se mění zákon č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru a o změně některých zákonů, nabyla účinnosti dnem 25. února 2013. Nepřináší jen formální změny. Výrazně zasahuje do podstaty novelizovaného zákona. Spotřebitelským úvěrem se rozumí dočasné poskytnutí peněžních prostředků na pořízení věci, služby nebo nabytí práva a to výhradně pro osobní a domácnostní potřebu. Spotřebitelský úvěr nelze využít pro podnikatelské účely.

Spotřebitelský úvěr se realizuje:
  • odložením platby za koupenou věc nebo službu či nabyté právo,
  • přímým poskytnutím peněz formou úvěru nebo půjčky na určitou sjednanou dobu.


Ručení u spotřebitelského úvěru není nutné, není ani běžné. Institut ručení se využívá zpravidla u spotřebitelských úvěrů, jejichž výše přesahuje 500 000 Kč. Ručí se movitou věcí nebo nemovitostí. Ručí buď příjemce úvěru, nebo je v postavení ručitele jiná osoba.

Poskytovatelem spotřebitelského úvěru jsou banky, finanční společnosti a specializované úvěrové společnosti. Může jím být i fyzická osoba s potřebným oprávněním. Tyto právnické a fyzické osoby nabízejí nebo poskytují spotřebitelský úvěr v rámci své podnikatelské činnosti nebo v rámci samostatného výkonu svého povolání [§ 3 písm. b) zákona o spotřebitelském úvěru].

Zprostředkovatelem spotřebitelského úvěru[§ 3 písm. c) zákona o spotřebitelském úvěru] je osoba, která v rámci své podnikatelské činnosti nebo v rámci samostatného výkonu svého povolání za odměnu:
  • nabízí spotřebiteli možnost uzavřít smlouvu, jíž se sjednává spotřebitelský úvěr, nebo
  • spotřebiteli pomáhá tuto smlouvu uzavřít, nebo
  • se spotřebitelem smlouvu o spotřebitelském úvěru jménem jeho poskytovatele uzavírá.


Banky jsou k poskytování spotřebitelského úvěru oprávněny ustanovením § 1 odst. 1 písm. b) zákona č. 21/ 1992 Sb., o bankách, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o bankách“).
Obchodní společnosti a podnikající fyzické osoby k poskytování nebo k zprostředkování spotřebitelského úvěru opravňuje živnostenské oprávnění k vykonávání ohlašovací vázané živnosti „Poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru“.

Podmínkou pro získání tohoto živnostenského oprávnění je odborná způsobilost:
a) střední vzdělání s maturitní zkouškou, nebo
b) osvědčení o rekvalifikaci nebo jiný doklad o odborné způsobilosti vydaný zařízením akreditovaným Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, nebo ministerstvem, do jehož působnosti patří odvětví, v němž je živnost provozována, nebo
c) tři roky praxe v oboru.

Dozor nad dodržováním zákonné úpravy poskytování spotřebitelských úvěrů vykonávají:
  • Česká národní banka nad bankami,
  • Česká obchodní inspekce nad nebankovními institucemi.


Účelem spotřebitelského úvěru
je umožnit spotřebiteli (občanu) pořízení věci nebo služby či nabytí práva v situaci, kdy k tomu sám nemá dostatek peněžních prostředků. Spotřebitelský úvěr má širokou možnost využití. Nejčastější je jeho použití na:
  • zařízení a vybavení domácnosti,
  • koupi spotřební elektroniky,
  • pořízení, rekonstrukci nebo modernizaci bytu či rodinného domu,
  • úhradu nákladů dovolené,
  • koupi automobilu,
  • úhradu nákladů na tuzemské či zahraniční studium,
  • platbu závazků mezi občany (vypořádání mezi dědici či manželi či uhrazení členského podílu v bytovém družstvu apod.),
  • hobby (sběratelské záliby, sport atd.).
Spotřebitelský úvěr je zpravidla splácen měsíčními splátkami v dohodnutém dni kalendářního měsíce.

Druhy spotřebitelského úvěru
Spotřebitelské úvěry se člení podle různých hledisek na řadu druhů:
1. podle účelovosti:
  • účelové úvěry - jsou poskytnuty přímo na konkrétní předem stanovený účel (např. nákup spotřebního zboží, automobilu, atd.),
  • neúčelové (bezúčelové) úvěry - záleží na klientovi, na co poskytnutý úvěr použije; cenou za nesdělení účelu je vyšší úroková sazba.
2. podle typu výplaty:
  • hotovostní úvěry - poskytnuté finanční prostředky jsou vyplaceny v hotovosti,
  • bezhotovostní úvěry - peníze jsou zaslány klientovi na jeho bankovní účet.
3. podle zajištění
  • zajištěné úvěry - poskytovatel vyžaduje jištění movitou věcí (např. automobilem) nebo nemovitostí,
  • nezajištěné úvěry - obchodní společnosti je poskytují pouze svým "top" prvotřídním klientům.
4. podle doby splatnosti:
  • krátkodobé úvěry,
  • střednědobé úvěry,
  • dlouhodobé úvěry.
5. podle čerpání:
  • jednorázové,
  • postupné.
6. podle frekvence splácení:
  • měsíční,
  • čtvrtletní.
Je možné třídění spotřebitelského úvěru i podle dalších hledisek.

(Více se o tomto tématu dočtete v měsíčníku Poradce 10/2013)


PRÁVNÍ REGULACE POSKYTOVÁNÍ SPOTŘEBITELSKÝCH ÚVĚRŮ

Spotřebitelský úvěr se v posledních letech stal běžnou součástí života lidí, jelikož představuje nejjednodušší formu, jak si půjčit finanční prostředky. Zároveň to ale vede k tomu, že se lidé více zadlužují, a to i v případech, kdy nejsou fakticky schopni úvěr splácet. Jak novela zákona upravila poskytování spotřebitelských úvěrů?

Zákon č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru

a o změně některých zákonů představuje s účinností od 1. 1. 2011 základní právní předpis upravující některá práva a povinnosti související se spotřebitelským úvěrem. Tento zákon zapracovává příslušné předpisy Evropské unie. Spotřebitelský úvěr je vymezen v ust. § 1 zákona o spotřebitelském úvěru, a to jako odložená platba, půjčka, úvěr nebo jiná obdobná finanční služba poskytovaná nebo přislíbená spotřebiteli věřitelem nebo zprostředkovatelem. V ust. § 2 zákona o spotřebitelském úvěru nalezneme negativní vymezení, tedy výčet finančních služeb, které ač jsou spotřebitelským úvěrem, tak se na ně uvedený zákon nevztahuje.

Tato výjimka se týká např.
- úvěrů poskytnutých pro účely bydlení, v níž je pohledávka zajištěna zástavním právem k nemovitosti (hypoteční úvěry);
- úvěrů sjednaných v podobě nájmu věci nebo leasingu, u nichž není sjednáno právo nebo povinnost koupě předmětu smlouvy po uplynutí určité doby (tzv. operativní leasing);
- bezúročných půjček a úvěrů;
- průběžně poskytovaných služeb nebo dodávání zboží hrazených formou splátek;
- úvěrů s celkovou výší nižší než 5 000 Kč nebo vyšší než 1 880 000 Kč, částka 5 000 Kč se považuje za dosaženou též tehdy, je-li mezi týmž věřitelem a spotřebitelem uzavřeno v období 12 měsíců více smluv se stejným nebo obdobným účelem, přičemž se zákon o spotřebitelském úvěru vztahuje na smlouvu, kterou se dosáhne nebo přesáhne celková výše úvěru 5 000 Kč, a všechny následující smlouvy uzavřené v uvedeném období,
- zaměstnaneckých půjček a úvěrů;
- finančních služeb, při jejichž poskytnutí je věřiteli přenechána movitá věc a nevzniká mu nárok na vrácení peněz (zastavárenská činnost).

Při vymezení spotřebitelského úvěru
je dále nutno přihlédnout k jeho subjektům, kterými jsou na jedné straně spotřebitel jako „fyzická osoba, která nejedná v rámci své podnikatelské činnosti nebo v rámci samostatného výkonu svého povolání“ a na druhé straně věřitel, kterého zákon o spotřebitelském úvěru definuje jako „osobu nabízející nebo poskytující spotřebitelský úvěr v rámci své podnikatelské činnosti nebo v rámci samostatného výkonu svého povolání“, případně také zprostředkovatel, kterým je „osoba, která není věřitelem a která v rámci své podnikatelské činnosti nebo v rámci samostatného výkonu povolání za odměnu nabízí spotřebiteli možnost uzavřít smlouvu, ve které se sjednává spotřebitelský úvěr s věřitelem nebo mu pomáhá tuto smlouvu uzavřít nebo jménem věřitele uzavírá“. Obecně je tak na základě výše uvedeného možné zjednodušeně shrnout, že spotřebitelský úvěr je úplatná peněžní půjčka fyzické osobě k nepodnikatelským účelům, která je jí poskytována osobou, jež tak činí v rámci své podnikatelské činnosti.

Spotřebitelský úvěr poskytují
různé subjekty. Jedná se jak o bankovní subjekty (banky, spořitelní a úvěrová družstva) tak i subjekty nebankovní. Právě podnikání nebankovních subjektů, na které se často obrací lidé, kterým již nejsou ochotny poskytnout úvěr banky, je často kritizováno pro různé nekalé praktiky zneužívající postavení spotřebitele. Rovněž z těchto důvodů došlo k podstatné novelizaci zákona 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru a o změně některých zákonů zákonem č. 43/2013 Sb., který nabyl účinnosti dne 25. února 2013.
Novelizace je vedena nutností transponovat do české právní úpravy platné směrnice EU s cílem posílení ochrany spotřebitele na finančním trhu a zamezení užívaní nekalých praktik. V praxi bylo zjištěno, že poskytovatelé spotřebitelských úvěrů často úvěr poskytují dlužníkům, aniž by kdy předpokládali, že jim bude dlužná částka splacena. Svůj příjem si však zajistí např. nepřiměřeným zajištěním úvěru (úvěr v řádu desítek tisíc korun zajistí nemovitostí), nepřiměřenými sankcemi, zneužitím směnky apod..

Zásadní změny,
které novela zákona o spotřebitelském úvěru přinesla, spočívají v tom, že
- věřitel může poskytnout spotřebitelský úvěr jen tehdy, pokud je po posouzení úvěruschopnosti spotřebitele s odbornou péčí zřejmé, že spotřebitel bude schopen spotřebitelský úvěr splácet,
- směnku ani šek nelze vůbec použít ke splacení nebo zajištění splacení spotřebitelského úvěru, přičemž věřitel a zprostředkovatel společně a nerozdílně odpovídají spotřebiteli za škodu způsobenou porušením této povinnosti,
- zajištění spotřebitelského úvěru nesmí být ve zcela zjevném nepoměru k hodnotě zajišťované pohledávky,
- při nabízení, sjednávání nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru nelze použít telefonní číslo s vyšší než běžnou cenou,
- spotřebitel může od smlouvy o zprostředkování odstoupit bez uvedení důvodů ve lhůtě 14 dní od jejího uzavření, pokud do té doby nedošlo na jejím základě k uzavření smlouvy o spotřebitelském úvěru, přičemž odstoupením od smlouvy o zprostředkování se smlouva od počátku ruší, a to včetně smluv o doplňkových službách,
- smlouva o zprostředkování musí obsahovat ujednání o odměně zprostředkovatele, má-li tuto odměnu platit spotřebitel a před tím, než zprostředkovatel požádá klienta o vyplacení odměny, musí mu předložit výkaz své zprostředkovatelské činnosti.

(Více se o tomto tématu dočtete v měsíčníku DaÚ 6/2013)


 

 
 
ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ

 
POVINNOSTI PODLE SPOTŘEBITELSKÉHO ÚVĚRU

FO na základě živnostenského oprávnění vykonává činnosti zprostředkovatele spotřebitelského úvěru. V reklamě na nabízený spotřebitelský úvěr neuvádí skutečnost, že pracuje výhradně pro obchodní společnost Spozona, a. s.
Porušila FO povinnosti uložené v zákoně o spotřebitelském úvěru?

Porušení povinnosti uložené § 17 odst. 1 zákona o spotřebitelském úvěru, které je správním deliktem podle ustanovení § 20 odst. 3 písm. b) zákona o spotřebitelském úvěru, zjistil při kontrole zaměstnanec České obchodní inspekce. FO byla s využitím ustanovení § 20 odst. 5 písm. a) tohoto zákona uložena pokuta ve výši 1 250 000 Kč. Horní hranice pokuty 20 000 000 Kč nebyla využita vzhledem k tomu, že FO svoji zprostředkovatelskou činnost vykonává prvním rokem a jiná porušení povinností u něj shledána nebyla.

POKUTA ZA SPRÁVNÍ DELIKT

FO činnost zprostředkování spotřebitelského úvěru vykonává jako nezávislá makléřka, neposkytuje při jednání se zájemci o spotřebitelský úvěr (budoucími spotřebiteli) všechny povinné informace uvedené v příloze č. 3 k zákonu o spotřebitelském úvěru. Informace uvádí až ve smlouvě, kterou se úvěr sjednává.
Postupuje FO při jednání správně?

Kontrolní skupina České obchodní inspekce konstatovala, že FO dlouhodobě závažným způsobem porušuje ustanovení § 5 odst. 1 zákona o spotřebitelském úvěru. Dopouští se správního deliktu podle § 20 odst. 1 písm. b) tohoto zákona. FO byla uložena pokuta podle § 20 odst. 5 písm. a) zákona o spotřebitelském úvěru ve výši 2 300 000 Kč. Horní hranice pokuty činí 20 000 000 Kč.

PORUŠENÍ POVINNOSTÍ

Obchodní společnost se v souvislosti s uzavíráním smlouvy, kterou se sjednává spotřebitelský úvěr, nikdy nezabývá posouzením schopnosti spotřebitele splácet spotřebitelský úvěr.
Porušuje tím obchodní společnost nějaké povinnosti?

Svým postupem soustavně porušuje povinnost uloženou § 9 odst. 1 zákona o spotřebitelském úvěru. Její jednání zakládá skutkovou podstatu správního deliktu ve smyslu ustanovení § 20 odst. 2 písm. e) tohoto zákona. Pokud tuto skutečnost zjistí orgány České obchodní inspekce, hrozí obchodní společnosti pokuta (20 000 000 Kč) podle § 20 odst. 5 písm. a) zákona o spotřebitelském úvěru.

JEDNÁNÍ ZAMĚSTNANCE

Útvar vnitřní kontroly Středočeské banky, a. s., zjistil, že jeden ze zaměstnanců banky, do jehož popisu pracovní činnosti přísluší sjednávání smluv o spotřebitelském úvěru, neposkytuje zájemcům o úvěr před uzavřením smlouvy informace v rozsahu stanoveném přílohou č. 2 k zákonu o spotřebitelském úvěru. Zaměstnanec si tak počínal přesto, že o svých povinnostech v souvislosti se sjednáváním smlouvy o spotřebitelském úvěru byl prokazatelně řádně proškolen. Banka s tímto zaměstnancem skončila pracovní poměr výpovědí podle § 52 písm. g) zákoníku práce pro hrubé porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k práci jím vykonávané. Bezprostředně po zjištění uvedeného chybného postupu zaměstnance banka zdokonalila svůj systém vnitřní kontroly tak, aby zabránila opakovanému vzniku tohoto porušení povinnosti.
Může česká národní banka upustit od uložení pokuty?

Jednáním zaměstnance došlo k opakovanému porušování povinnosti věřitele spotřebitelského úvěru. Tím se banka dopustila správního deliktu podle § 20 odst. 2 písm. a) tohoto zákona, za který je možné uložit pokutu až do výše 20 000 000 Kč. Česká národní banka při zjištění správního deliktu s využitím ustanovení § 21 odst. 1 zákona o spotřebitelském úvěru od uložení pokuty upustila, protože Středočeská banka, a. s., prokázala, že vynaložila veškeré úsilí, které bylo možné požadovat, aby porušení povinnosti zabránila.


(Více na toto téma najdete v měsíčníku 1000 řešení 5/2013)

 

 
 
P6 AKTUAL

 
Částka číslo 46/2013 ze dne 25.4.2013
98/2013 Ústavní zákon, kterým se mění ústavní zákon č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, ve znění pozdějších ústavních zákonů
99/2013 Zákon, kterým se mění některé zákony v oblasti pojišťovnictví a penzijního připojištění v souvislosti se zrušením výjimky ze zásady rovného zacházení v právu Evropské unie
100/2013 Zákon, kterým se mění zákon č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky a o změně a doplnění některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů
101/2013 Zákon, kterým se mění zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů
102/2013 Zákon, kterým se mění zákon č. 111/1994 Sb., o silniční dopravě, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
103/2013 Zákon, kterým se mění zákon č. 325/1999 Sb., o azylu a o změně zákona č. 283/1991 Sb., o Policii České republiky, ve znění pozdějších předpisů, (zákon o azylu), ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů


Částka číslo 47/2013 ze dne 30.4.2013
105/2013 Zákon o změně některých zákonů v souvislosti s přijetím zákona o mezinárodní justiční spolupráci ve věcech trestních

Částka číslo 48/2013 ze dne 30.4.2013
106/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva dopravy a spojů č. 478/2000 Sb., kterou se provádí zákon o silniční dopravě, ve znění pozdějších předpisů
107/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 432/2003 Sb., kterou se stanoví podmínky pro zařazování prací do kategorií, limitní hodnoty ukazatelů biologických expozičních testů, podmínky odběru biologického materiálu pro provádění biologických expozičních testů a náležitosti hlášení prací s azbestem a biologickými činiteli


Částka číslo 49/2013 ze dne 30.4.2013
108/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 376/2003 Sb., o veterinárních kontrolách dovozu a tranzitu produktů ze třetích zemí, ve znění pozdějších předpisů
109/2013 Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí, kterým se vyhlašuje částka odpovídající 50%průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství pro účely životního a existenčního minima a částka 50 % a 25 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství pro účely státní sociální podpory
110/2013 Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí o uložení kolektivních smluv vyššího stupně


Částka číslo 50/2013 ze dne 30.4.2013
111/2013 Vyhláška o stanovení požadavků na vytvoření pracovních postupů pro zajištění systému jakosti a bezpečnosti lidských orgánů určených k transplantaci
112/2013 Nález Ústavního soudu ze dne 2. dubna 2013 sp. zn. Pl. ÚS 6/13 ve věci návrhu na zrušení ustanovení čl. II bodu 4 zákona č. 300/2011 Sb., kterým se mění zákon č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony

 

 
 
PRAKTICKÁ KOMUNIKACE

 
LETNÍ ŠTÍPANCE

Teplé počasí nastupujícího léta způsobuje zajímavý úkaz živočišné říše – nepříjemně se přemnožil dotěrný hmyz různého typu i druhu, který může vyvolávat rozličné zdravotní problémy.

Na bodnutí blanokřídlého hmyzu (včela, vosa, sršeň, čmelák) jsme, pokud jde o živočišné jedy, asi nejcitlivější. Vosa je agresivnější a často bodá víckrát do té samé oblasti, sršeň patří mezi méně útočný hmyz. Včela, na rozdíl od vosy nebo sršně, nechává žihadlo spolu s kusem zadečku v ráně, což je pro ni smrtelné poranění. Při vytahování žihadla není dobré na ně tlačit, protože ze zbytku „pozadí“ může vystříknout pod kůži ještě více jedu – lepší je pokusit se ho „vydloubnout“ (nebo vytáhnout pinzetou). Místo vpichu je vhodné umýt studenou vodou a neutralizovat potřením čpavkovou vodou, čistým lihem, nebo jinou zásaditou tekutinou. Při bodnutí do úst je dobré, když postižený konzumuje zmrzlinu, cucá led nebo navlhčenou sůl a co nejrychleji vyhledá lékaře.

Nezapomeňte!
Asi nejhorší a nejútočnější budou vosy, které si dělají hnízda často na skrytých místech mezi panely, ve škvírách zdí, na balkonech, pod střechami, ve skříních, dutinách pod omítkami nebo za obklady. Lákají je též nevynesené odpadkové koše, interiéry autobusů, tramvají i osobních automobilů a najdeme je i v obchodech a restauracích. Na rozdíl od včel, které přitahují jen sladké objekty, vosy jsou všežravci a láká je kromě sladkého i maso, šunka, salámy či jiné uzeniny.


Jako ochrana před vosami
se doporučují různé druhy účinných repelentů.
V přítomnosti vosy není vhodné dělat prudké pohyby a při jídle je třeba sledovat každé sousto, abychom náhodou nespolkli s jídlem i vosu, která mezitím potravinu obšťastnila svojí přítomností. Vosy lákají i nejrůznější voňavé spreje, parfémy a voňavky. Je nutno se vyhýbat místům, kde se vosy vyskytují, zakrývat odpadky, nenechávat na stole nedopité sladké nápoje, nezvedat ze země ovoce, nechodit naboso a v přírodě nosit raději lehké oblečení, které pokrývá většinu těla. Když někoho bodne víc vos, je to pro něho velmi nebezpečná situace, i když nemusí být na vosí žihadla alergický. Štípnutí, resp. bodnutí žihadlem způsobí u většiny lidí jen místní (lokální) reakci – pálení, zarudnutí, otok – která trvá nanejvýš dva dny. V takovém případě je nejlepší na místo bodnutí přikládat studené obklady a použít protialergický gel či tablety, což obvykle stačí. V případě alergického jedince dochází po bodnutí vosou k závažnějším reakcím.
Bolest, pálení a rozsáhlý otok mohou trvat i několik dní. Nejtěžším projevem alergické aktivity je anafylaktická reakce - začíná výsevem pupínků, nevolností, později bolestmi břicha, hrudníku, nutkáním ke zvracení a zvracením, závratěmi, zhoršeným polykáním, zmodráním kůže a sliznic a následným bezvědomím.
Bodnutí vosou však může mít i smrtelný konec, a proto by měl alergik po poradě se svým lékařem u sebe nosit pohotovostní balíček, který může v případě bodnutí použít. Tvoří ho čtyři léky - steroidní hormon, protialergický lék druhé generace, sprej pro uvolnění dýchání a adrenalinová, život zachraňující injekce EpiPen auto-injector.

Dvojkřídlý hmyz představují hlavně komáři
- samci se živí květinovým nektarem a samice sají krev hlavě savcům. Nadměrné poštípání komáry v oblastech, kde se tento hmyz přemnožil, by ale nemělo pro člověka znamenat zvýšené riziko onemocnění některou z infekčních chorob (alespoň pokud jde o „domácí“ druhy komárů). Občas však na veřejnost prosáknou obavy, že komáři přenášejí zákeřné infekce, např. AIDS. Bylo vědecky dokázáno, že tato cesta nákazy není možná kromě jiného i proto, že infekční dávka viru HIV by byla vzhledem k velikosti komára tak malá, že by člověka neohrozila.
O možnosti přenosu AIDS by šlo uvažovat, kdyby komár měl velikost králíka. Stejně tak se nepředpokládá přenos lymské boreliózy komáry, i když vědci tento problém stále sledují. Onemocnění není považováno za závažné a probíhá buď skrytě, nebo připomíná mírnou chřipku. Poštípání komáry ale může mít negativní dopad na alergiky (i když není tak výrazné jako bodnutí od vosy či včely) - může vyvolat závažné, život ohrožující reakce organismu.
Hrozí též druhotné infekce, když se poštípaná svrbící místa rozškrábou. Proto, pokud k takové situaci dojde, je nutno rozškrábaná místa vydezinfikovat a ošetřit. Proti komárům se lze chránit jen dosud používanými prostředky – sítěmi, elektronickými odpuzovači a repelenty.

Hmyz se neumí bránit proti repelentu,
ani si na něj „nezvykne“. Repelenty mohou mít různou účinnost, je to velmi individuální. Běžně vydrží účinek tak dvě až čtyři hodiny. Roli zde hraje i úsek dne, v němž jsou repelenty použity. Při soumraku, když jsou komáři nejútočnější, se působení repelentu zkracuje až na jednu hodinu i méně, protože hmyz se nejvíc snaží svůj odpor k chemické látce překonat.

Důležité!
Repelent je možno aplikovat přímo na pokožku, ale například spreje je vhodné nastříkat i na oděv, což se osvědčuje nejen u komárů, ale i u klíšťat. Komáři a jejich působení je součástí života každého jedince, a proto je lépe být připraven.


Ve zmíněném období se v přírodě vyskytuje ve zvýšené míře i mnoho infikovaných klíšťat, přenašečů klíšťové encefalitidy - nebezpečného virového onemocnění. V Evropě se ve velkém množství klíšťata vyskytují i v Česku, Rakousku, Německu, Slovinsku, Chorvatsku a Polsku. Nacházejí se v trávě, nízkých porostech a listnatých lesích. Útok klíštěte může člověku způsobit i zápal mozku a mozkových blan s následným částečným až celkovým ochrnutím, v některých případech může skončit i smrtí.
Postižený jedinec má zpočátku podobné problémy jako při chřipce – horečka, únava, bolesti hlavy, trupu i končetin, žaludeční a střevní problémy, celková nevolnost, nechutenství, nutkání ke zvracení. Toto období může být velmi krátké (pár dní), ale může trvat i čtyři týdny.
Pak následuje doba bez příznaků (jeden až dvacet dní) a vlivem rozmnožení viru pak dochází ke stadiu napadení centrální nervové soustavy a poškození nervových buněk. Tehdy má postižený vysoké horečky, bolesti hlavy, zvracení, ztuhnutí šíje, poruchy vědomí, obrny, světloplachost, deprese. Pak může dojít k uzdravení, ale u více než 6 procent nemocných dlouhodobě přetrvávají bolesti hlavy, obrny, nebo dochází k úbytku svalové hmoty. Někdy má onemocnění i fatální konec.

Na tuto nemoc zatím neexistují cílené léky
a jedinou možnou ochranou (kromě vyhýbání se infikovaným oblastem) je pro podnikatele preventivní očkování podle specializovaného schématu. Očkovací látka obsahuje usmrcené viry, které už nemají schopnost rozmnožování. Po očkování touto látkou si začne imunitní systém vytvářet obranné látky jako při skutečném onemocnění a později je schopen zabránit vzniku nebezpečného onemocnění. Protilátky totiž zabrání virům klíšťové encefalitidy, aby vnikly do buněk organismu a tak vzniklo onemocnění. Nejlepší je, když se dáváme každé tři roky přeočkovat jednou vakcínou. Tak si můžeme zabezpečit skutečnou ochranu před onemocněním.

V létě se zvyšuje riziko onemocnění lymskou boreliózou.
Jde o problém, který vyvolává bakterie Borrellia burgdorferi. Ta se do těla dostává také kousnutím klíštětem. Bakterie pronikají do organismu v místě kousnutí (bodnutí, přisátí) a možnost přenosu infekce závisí i na době, která je poskytnuta pro sání krve. Čím je delší, tím je větší pravděpodobnost přenosu infekce. Ne každý kontakt jedince s původcem nákazy musí znamenat onemocnění. Inkubační doba (čas, dokud nevypuknou příznaky) je velmi zákeřná a pohybuje se v rozpětí od jednoho do tří set dní.
Vlastní onemocnění se velmi těžce přesně identifikuje a diagnostikuje, protože svými příznaky může připomínat mnoho jiných chorob či tělesných stavů. V první stadiu se mohou, ale nemusí vyskytnout kožní příznaky – pomalu se kruhovitě šířící červená skvrna v místě přisátí hmyzu, obvykle ohraničená lemem se světlým středem. Může se ale vyskytnout i horečka, třesavka, bolesti svalů, únava – všechno příznaky, které svědčí pro nějaký druh chřipky. V dalším stadiu se vyskytne stav podobný chronické únavě, který může imitovat přetrénování z „nepochopitelných“ příčin. Nastupuje později – někdy až půl roku po prvním stadiu. Po uplynutí dalších měsíců se objevují stále zvýšené teploty, bolesti kloubních spojení, páteře, ochabující svalstvo, poruchy srdečního rytmu. Léčba je pak dlouhodobá a postižený musí být pravidelně kontrolován u lékaře víc než dva roky, i když v pracovní kariéře může po odeznění těžkostí a rekonvalescenci (trvá víc týdnů až měsíců) pokračovat.

Jak předejít zmíněným nepříjemnostem? Je dobré okamžitě při podezření na útok zákeřného hmyzu reagovat lékařskou kontrolou. Opatrnosti není nikdy dost a pracovní i osobní neschopnost je zbytečně dlouhá. Zdraví je opravdu jen jedno a komfortně žít i pracovat bez jeho stoprocentní kvality jde těžko a ne bezpečně.

MUDr. Pavel Malovič

 

 
 
CHYBOVAT ZNAMENÁ PLATIT

 
Termíny pro praxi v květnu 2013

2. května
čtvrtek (za svátek 1. 5.)
Sociální pojištění – OSVČ Podání Přehledu OSVČ o příjmech a výdajích správě sociálního zabezpečení za rok 2012 u OSVČ podávající daňové přiznání bez poradce ve lhůtě do 1. 4. 2013
(§ 15 odst. 1, § 23 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
Zdravotní pojištění – OSVČ Podání Přehledu OSVČ o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně za rok 2012 u OSVČ podávající daňové přiznání bez poradce ve lhůtě do 1. 4. 2013
(§ 24 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
9. května
čtvrtek (za svátek 8. 5.)
Zdravotní pojištění – OSVČ Odvod zálohy na zdravotní pojištění OSVČ za duben 2013
(§ 7 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
10. května
pátek
Sociální pojištění – OSVČ Doplacení pojistného na sociální pojištění za rok 2012 (pokud daňové přiznání nezpracovává a nepředkládá poradce) u OSVČ podávající Přehled o příjmech a výdajích až poslední den 2. 5. 2013 (jinak do 8 dnů po dřívějším podání Přehledu)
(§ 14a odst. 3, § 23 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
Zdravotní pojištění – OSVČ Doplacení pojistného na zdravotní pojištění za rok 2012 (pokud daňové přiznání nezpracovává a nepředkládá poradce) u OSVČ podávající Přehled o příjmech a výdajích až poslední den 2. 5. 2013 (jinak do 8 dnů po dřívějším podání Přehledu)
(§ 8 odst. 5 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
20. května
pondělí
Daně z příjmů- plátce Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů z mezd za duben 2013
(§ 38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
Sociální pojištění – OSVČ Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za duben 2013
(§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
Odvod pojistného na (dobrovolné) nemocenské pojištění OSVČ za duben 2013
(§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
Sociální pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za duben 2013
(§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezpečení)
Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za duben 2013
(§ 9 odst. 3 a 4 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
Zdravotní pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za duben 2013
(§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na zdravotní pojištění)
Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za duben 2013
(§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
Důchodové spoření – zaměstnavatel Odvod záloh na důchodové spoření za účastnící se zaměstnance za duben 2013
(§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření)
(§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
Podání hlášení (elektronické) k záloze na pojistné na důchodové spoření za duben 2013
(§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření)
(§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)

 

 
 
EKONOMIKA

 
Název krajiny Název měny Měna 24.4. 25.4. 26.4. 29.4. 30.4.
Austrálie dolar AUD 20,466 20,447 20,348 20,285 20,399
Brazílie real BRL 9,866 9,866 9,899 9,843 9,842
Bulharsko lev BGN 13,247 13,244 13,162 13,142 13,191
Čína renminbi CNY 3,224 3,209 3,212 3,179 3,201
Dánsko koruna DKK 3,475 3,474 3,452 3,447 3,46
EMU euro EUR 25,91 25,9 25,74 25,7 25,795
Filipíny peso PHP 48,231 48,034 48 47,655 47,919
Hongkong dolar HKD 2,566 2,551 2,551 2,525 2,543
Chorvatsko kuna HRK 3,408 3,405 3,387 3,382 3,398
Indie rupie INR 36,724 36,579 36,415 36,177 36,699
Indonesie rupie IDR 2,05 2,038 2,037 2,016 2,03
Japonsko jen JPY 20,011 19,975 20,093 20,032 20,252
Jihoafrická rep. rand ZAR 2,17 2,18 2,17 2,188 2,183
Jižní Korea won KRW 1,781 1,782 1,781 1,771 1,791
Kanada dolar CAD 19,413 19,367 19,418 19,335 19,517
Litva litas LTL 7,504 7,501 7,455 7,443 7,471
Lotyšsko lat LVL 37,009 37 36,777 36,714 36,85
Maďarsko forint HUF 8,651 8,597 8,537 8,622 8,595
Malajsie ringgit MYR 6,533 6,521 6,524 6,462 6,486
Mexiko peso MXN 1,625 1,63 1,624 1,621 1,618
MMF SDR XDR 29,914 29,83 29,788 29,578 29,777
Norsko koruna NOK 3,375 3,384 3,377 3,378 3,39
Nový Zéland dolar NZD 16,86 16,93 16,852 16,777 16,896
Polsko zlotý PLN 6,265 6,245 6,189 6,222 6,216
Rumunsko nové leu RON 5,956 5,955 5,932 5,947 5,961
Rusko rubl RUB 63,253 63,5 63,225 63,285 63,371
Singapur dolar SGD 16,046 15,998 15,988 15,888 15,996
Švédsko koruna SEK 3,017 3,013 3,008 3,006 3,019
Švýcarsko frank CHF 21,062 20,997 20,977 20,928 21,082
Thajsko baht THB 68,853 68,018 67,567 66,933 67,36
Turecko nová lira TRY 11,042 11,007 11,001 10,919 10,969
USA dolar USD 19,919 19,802 19,802 19,598 19,733
Velká Británie libra GBP 30,393 30,62 30,644 30,452 30,555
Izrael šekel ILS 5,505 5,492 5,493 5,459 5,491

 

 
 
NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE

 
Poradce, měsíčník č.10/2013 (IV/2013)
  • Zákon o veřejných zakázkách s komentářemJUDr. Jiří Nesnídal
  • Novela zákona o spotřebitelském úvěru - Ing. Karel Janda

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 5/2013 (IV/2013)
  • Finanční leasing nemovitostiIng. Eva Sedláková
  • Smluvní sankce a daň z příjmůIng. Helena Machová
  • Změna v DPHIng. Zdeněk Kuneš
  • Praktické dopady vymezení provozovny pro účely DPHIng. Václav Benda
  • Prodej podniku – smlouva a účtování Ing. Vladimír Hruška
  • Bilanční kontinuita v účetnictvíIng. Zdenka Cardová

Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 4-5/2013 (III/2013)
  • DPH ve stavebnictví a montážní práceIng. Luděk Pelcl
  • Nemovitosti v účetnictví a daních z příjmůIng. Martin Děrgel
  • Daň z převodu nemovitostí ve stavebnictvíIng. Luděk Pelcl
  • BOZP ve stavebnictví – prevence rizik - JUDr. Eva Dandová

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 5/2013 (IV/2013)
  • Zákoník práce po novém občanském zákoníku (1.)JUDr. Ladislav Jouza
  • Příjmy, které zaměstnanci nezdaňují Ing. Helena Machová
  • OSVČ a trvalý příkazIng. Antonín Daněk
  • Práce na směny v nerovnoměrném rozvrhuJUDr. Ladislav Jouza
  • Sleva na dani na vyživovanou manželku v roce 2013 Ing. Martin Děrgel
  • Dovolená při mateřské dovolenéJUDr. Eva Dandová

Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 5/2013 (IV/2013)
  • Veřejné zakázky Ing. Karel Janda
  • StalkingJUDr. Jana Drexlerová
  • Aktuální změny ve finanční legislativě Ing. Eduard Komárek
  • Obec vykonává státní správuIng. Karel Janda
  • Sazby DPH u zdravotnických prostředkůIng. Václav Benda
  • Daňové a nedaňové příjmy občanského sdružení (2.)Jindřiška Plesníková

1000 řešení – měsíčník č. 5/2013 (IV/2013)
  • Nemovitosti v daníchKarel Starý
  • Veřejné zakázky Ing. Karel Janda

PŘIPRAVUJEME

Poradce, měsíčník č. 11/2013 (V/2013)
  • Zákon o veřejném zdravotním pojištění s komentářem JUDr. Jiří Nesnídal
  • ČÚS č. 020 – Konsolidovaná účetní závěrka - Ing. Vladimír Hruška

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 6-7/2013 (V/2013)
  • Operativní leasing nemovitosti
  • Daňové řešení zděděné nemovitosti
  • Neúčtující plátce a DPH
  • Oceňování majetku vlastními náklady
  • Výprosa, výpůjčka, zápůjčka a úvěr v NOZ
  • Dovolená
  • Zdaňování letních brigád

Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 6/2013 (V/2013)
  • Dopady a vazby účtové třídy 0 – Dlouhodobý majetek na účetní výkazy
  • Paušál v zákonu o daních z příjmů

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 6/2013 (V/2013)
  • Dovolená v roce 2013
  • Letní brigády
  • Nová šance nezaměstnaným
  • Daňové zvýhodnění starobních důchodů

Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 6/2013 (V/2013)
  • Darovací a kupní smlouva v NOZ
  • Přeměna občanských sdružení
  • Nezaopatřenost dítěte s pohledu mzdové účetní
  • Posuzování zdravotní způsobilosti ke vzdělávání

1000 řešení – měsíčník č. 6/2013 (V/2013)
  • Dovolená
  • Letní brigády

 

 
 
HORKÁ TÉMATA

 
Zákon o veřejných zakázkách
Je veřejnou zakázkou zakázka uskutečňovaná mezi veřejným nebo dotovaným či sektorovým zadavatelem a dodavatelem? Co odlišuje veřejnou zakázku od jiné zakázky? Jaký je hlavní účel zadávání veřejných zakázek? Vše podstatné o veřejných zakázkách se dočtete v balíčku veřejné zakázky za výhodnou cenu.

  • Veřejné zakázky – příspěvek
    měsíčník PVS 5/2013 (A4, 80 str.)
  • Zákon o veřejných zakázkách – znění zákona s komentářem
    měsíčník Poradce 10/2013 (A5, 272 str.)
  • Zákon o veřejných zakázkách - úplné znění zákona
    Zákony IV/2013 (A5, 368 str.)
  • Občanský zákoník II nový zákon s komentářem         zdarma

BALÍČEK Zákon o veřejných zakázkách obsahuje: PVS 5/2013 - příspěvek + Poradce 10/2013 - zákona s komentářem + Zákony IV/2013 - úplné znění zákona

Cena balíčku je 740 Kč.
Cena balíčku s 50 % slevou je 375 Kč.
Ušetříte 365 Kč.

Nemovitosti v kostce
Jaká jsou aktuálně platná pravidla pro osvobození od daně při převodu staveb, bytů, nebytových prostor a pozemků? Pravidla pro úpravu a vyrovnání odpočtu při prodeji nemovitosti jsou také jiná oproti těm předchozím. Co se rozumí pod pojmem nedokončená stavba? Odpovědi na tyto otázky, ale také mnoho jiného, se dozví majitelé nemovitostí v našich publikacích.

  • Nemovitosti v účetnictví a daních z příjmů - příspěvek
    měsíčník DÚVaP 4-5/2013 (A5, 296 str.)
  • Nemovitosti v daních – příklady a řešení
    měsíčník 1000 řešení 5/2013 (A5, 80 str.)
  • Osvobození od DPH při převodu nemovitosti v roce 2013 - příspěvek
    měsíčník PVS 4/2013 (A4, 80 str.)

BALÍČEK Nemovitosti v kostce obsahuje: DÚVaP 4-5/2013 - příspěvek + 1000 řešení 5/2013 – příklady a řešení + PVS 4/2013 - příspěvek

Cena balíčku je 538 Kč.
Cena balíčku s 50% slevou 269 Kč.
Ušetříte 269 Kč.

Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů.

Jen do vyprodání zásob.


Balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz


RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY NA VŠECH UVEDENÝCH TELEFONNÍCH ČÍSLECH a E-MAILOVÉ ADRESE.
OBJEDNÁVKY VYŘIZUJEME DO 48 HODIN.

Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.

E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
  • Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
  • Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
 
   
 
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 51548/L.

 

 


V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu
s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.

Copyright (c) Exicon s.r.o., 2013
Untitled Page