|
TÉMA NOVIN INVALIDNÍ DŮCHOD |
ZÁKON O DŮCHODOVÉM POJIŠTĚNÍ S KOMENTÁŘEM
§ 40
(1) Potřebná doba pojištění pro nárok na invalidní důchod činí u pojištěnce ve věku
a) do 20 let méně než jeden rok,
b) od 20 let do 22 let jeden rok,
c) od 22 let do 24 let dva roky,
d) od 24 let do 26 let tři roky,
e) od 26 let do 28 let čtyři roky a
f) nad 28 let pět roků.
(2) Potřebná doba pojištění pro nárok na invalidní důchod se zjišuje z období před vznikem invalidity, a jde-li o pojištěnce ve věku nad 28 let, z posledních deseti roků před vznikem invalidity. U pojištěnce staršího 38 let se odmínka potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod považuje za splněnou též, byla- li tato doba získána v období posledních 20 let před vznikem invalidity; potřebná doba pojištění činí přitom 10 roků. Podmínka potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod se považuje za splněnou též, byla-li tato doba získána v kterémkoliv období desetiroků dokončeném po vzniku invalidity; u pojištěnce mladšího 24 let činí přitom potřebná doba pojištění dva roky.
(3) Pro účely splnění podmínky potřebné doby pojištění pro nárok na invalidní důchod se za dobu pojištění považuje též doba účasti na pojištění osob uvedených v § 5 odst. 1 písm. n) a dále doba studia na střední nebo vysoké škole v České republice, a to před dosažením 18 let věku, nejdříve však po ukončení povinné školní docházky, nejdříve však po ukončení povinné školní docházky, a po dosažení věku 18 let po dobu prvních 6 let tohoto studia. Ustanovení § 12 odst. 1 věty druhé platí zde přiměřeně.
Komentář
Protože jednou ze základních podmínek nároku na invalidní důchod je získání potřebné doby pojištění a invalidita může postihnout kohokoliv téměř kdykoliv, byla tato doba odstupňována v závislosti na věku pojištěnce, a to postupně od jednoho do pěti roků. Tato doba pojištění se zjiš_uje z období před vznikem plné invalidity s tím, že u pojištěnců starších 28 let věku se zkoumá za posledních 10 roků před vznikem plné invalidity. Je to tzv. podmínka „pět v deseti“. Tato podmínka se považuje za splněnou rovněž tehdy, když v kterémkoliv období 10 roků dokončeném po vzniku plné invalidity byla získána doba pěti roků, resp. u pojištěnce mladšího 24 let postačí jen dva roky. U osoby starší 38 let se s účinností od 1. ledna 2010 tato podmínka považuje za splněnou též tehdy, když v období posledních 20 let před vznikem invalidity byla získána potřebná doba deseti roků pojištění.
Pokud by pojištěnci chyběla určitá doba pojištění a on by si ji chtěl doplnit, mohl by tak učinit tím, že by ji pokryl účastí na dobrovolném důchodovém pojištění (viz výše komentář k § 6).
Měl by se k účasti na tomto pojištění přihlásit a stihnout doplatit pojistné, nebo_ za některé doby je to možné dodatečně nejvýše v rozsahu jednoho, výjimečně i dvou let (pokud by se jednalo o kvalifikované důvody).
Za dobu pojištění se pro účely splnění podmínky potřebné doby pojištění započítává též doba soustavné přípravy na budoucí povolání studiem na střední nebo vysoké škole v České republice, a to po dobu prvních šesti let tohoto studia po dosažení věku 18 let, nebo před dosažením 18 let věku, nejdříve však po ukončení povinné školní docházky a doba, po kterou je osoba vedena v evidenci krajské pobočky Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, jestliže jí náleží podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci, a doba v rozsahu nejvýše tří let, po kterou jí tato podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci nenáleží, s tím, že tato doba tří let se zjiš_uje zpětně ode dne vzniku nároku na důchod. Z doby, po kterou podpora v nezaměstnanosti nebo podpora při rekvalifikaci nenáležela před dosažením věku 55 let, se do ní započítává pouze v rozsahu nejvýše 1 roku.
Přiměřeně se tu použije zásada, podle které podmínkou pro to, aby se stanovená doba hodnotila po 31. prosinci 2011 jako náhradní doba pojištění, je, že pojištěnec po dobu trvání této účasti byl v České republice účasten důchodového pojištění z jiného důvodu, nemocenského pojištění nebo zdravotního pojištění anebo, bydlel- li v České republice, jako poživatel důchodu nebo rodinný příslušník odvozoval své nároky ze zdravotního pojištění v jiném členském státě Evropské unie. Takto se hodnotí doba účasti osob vedených v evidenci krajské pobočky Úřadu práce jako uchazeči o zaměstnání, zařazení osob se zdravotním postižením v teoretické a praktické přípravě pro zaměstnání nebo jinou výdělečnou činnost, výkon vojenské služby v ozbrojených silách České republiky, pokud nejde o vojáky z povolání a vojáky v další službě, osobní péče o dítě ve věku do čtyř let, osobní péče o závislou osobu mladší 10 let nebo jiné osoby v příslušném stupni závislosti, pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně a doba trvání dočasné pracovní neschopnosti, kterou si nepřivodila osoba úmyslně, pokud tato dočasná pracovní neschopnost vznikla v době výdělečné činnosti nebo v ochranné lhůtě, doba nařízené karantény, trvání podpůrčí doby u ošetřovného a podpůrčí doby u peněžité pomoci v mateřství v období před porodem.
zákona.
D í l d r u h ý
Výše invalidního důchodu
§ 41
(1) Výše základní výměry invalidního důchodu činí 9 % průměrné mzdy měsíčně.
(2) Výše procentní výměry invalidního důchodu činí za každý celý rok doby pojištění
a) 0,5 % výpočtového základu měsíčně, jedná- li se o invalidní důchod pro invaliditu prvního stupně,
b) 0,75 % výpočtového základu měsíčně, jedná-li se o invalidní důchod pro invaliditu druhého stupně,
c) 1,5 % výpočtového základu měsíčně, jedná-li se o invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně;
ustanovení § 33 odst. 2 věty druhé a třetí a § 34 odst. 1 věty druhé platí zde obdobně.
[ [ ] Dnem 1. ledna 2013 v § 41 odst. 2 závěrečné části ustanovení se slova „odst. 1 věty druhé“ nahrazují slovy „odst. 1 věty třetí“.]
(3) Při změně stupně invalidity se nově stanoví výše invalidního důchodu, a to ode dne, od něhož došlo ke změně stupně invalidity. Nová výše procentní výměry invalidního důchodu se stanoví jako součin procentní výměry invalidního důchodu, který náležel ke dni, který předchází dni, od něhož došlo ke změně stupně invalidity, a koeficientu, který se vypočte jako podíl procentní sazby výpočtového základu za každý celý rok doby pojištění uvedené v odstavci 2, která odpovídá novému stupni invalidity, a procentní sazby výpočtového základu za každý celý rok doby pojištění uvedené v odstavci 2, která odpovídá dosavadnímu stupni invalidity. Koeficient podle věty první se stanoví s přesností na 4 platná desetinná místa.
(4) Pro výši procentní výměry invalidního důchodu podle odstavce 2 se jako doba pojištění uvedená v § 11 a v § 13 odst. 1 započítává v rozsahu stanoveném v odstavci 5 i dopočtená doba, kterou je doba ode dne vzniku nároku na invalidní důchod do dosažení důchodového věku uvedeného v § 32; u žen se přitom bere v úvahu důchodový věk stanovený pro ženy, které nevychovaly žádné dítě, a u mužů se bere v úvahu důchodový věk stanovený pro ženy stejného data narození, které nevychovaly žádné dítě. Dopočtená doba se však nezapočítává, jestliže invalidita vznikla následkem úmyslného poškození zdraví, které si pojištěnec způsobil nebo nechal způsobit, nebo poškození zdraví pojištěnce, které vzniklo jako následek jeho úmyslného trestného činu.
(5) Dopočtená doba se započte
a) plně, je-li období od 18 let věku do vzniku nároku na invalidní důchod kryto dobou českého pojištění nebo vznikla-li invalidita následkem pracovního úrazu anebo doba, která není kryta dobou českého pojištění, je kratší 1 roku, vznikla-li invalidita před 28. rokem věku pojištěnce, 2 let, vznikla-li invalidita od dosažení věku 28 let do 40. roku věku pojištěnce, nebo 3 let, vznikla-li invalidita od dosažení věku 40 let pojištěnce,
b) ve sníženém rozsahu, nejsou-li splněny podmínky uvedené v písmenu a); v tomto případě se krátí dopočtená doba v poměru délky dob pojištění získaných v českém pojištění v období od 18 let věku do vzniku nároku na invalidní důchod k době, která uplynula od dosažení 18 let věku do dne vzniku nároku na invalidní důchod, s tím, že po tomto krácení se počet dnů dopočtené doby zaokrouhluje na celé dny směrem nahoru;
pro účely stanovení délky dopočtené doby se za dobu pojištění považuje též doba studia na střední nebo vysoké škole v České republice po dosažení věku 18 let po dobu prvních 6 let tohoto studia.
Komentář
Tak jako je tomu i u ostatních důchodů, činí výše základní výměry invalidního důchodu 9 % z průměrné mzdy a činí tak pro rok 2012 částku 2 270 Kč měsíčně.
Při stanovení výše procentní výměry invalidního důchodu se za každý celý rok doby pojištění započítává 0,5 % výpočtového základu měsíčně u invalidity prvního stupně, 0,75 % výpočtového základu měsíčně u invalidity druhého stupně a 1,5 % výpočtového základu měsíčně, jedná-li se o invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně. Postupuje se obdobně, jako by se vypočítávala výše procentní výměry starobního důchodu přiznávaného ke dni dosažení obecného důchodového věku s tím, že u žen se vychází z důchodového věku stanoveného pro ženy, které nevychovaly žádné dítě, a u mužů z důchodového věku stanoveného pro ženy stejného data narození, které nevychovaly žádné dítě. Je to v důsledku připočtení tzv. dopočtené doby, za kterou se považuje doba ode dne vzniku nároku na invalidní důchod až do dne dosažení obecného důchodového věku.
Zmíněná dopočtená doba se započte bu_ plně, je-li období od 18 let věku do vzniku nároku na invalidní důchod kryto dobou českého pojištění nebo vznikla-li invalidita následkem pracovního úrazu, anebo jedná-li se o dobu nekrytou českým pojištěním, která je kratší 1 rok až 3 roky, a to podle toho, v jakém věku vznikla invalidita, nebo ve sníženém rozsahu při nesplněním uvedené podmínky. Potom se dopočtená doba krátí v poměru délky dob pojištění získaných v českém pojištění v období od 18 let věku do vzniku nároku na invalidní důchod k době, která uplynula od dosažení 18 let věku do dne vzniku nároku na invalidní důchod po zaokrouhlení na celé dny směrem nahoru.
Celková doba pojištění je tu tedy tvořena součtem započtené (skutečné) doby pojištění získané před vznikem nároku na plný invalidní důchod a příslušné dopočtené doby po vzniku nároku na tento důchod.
Pouze tehdy, když by invalidita vznikla následkem úmyslného poškození zdraví, které si pojištěnec přivodil sám nebo si je nechal způsobit, nebo by se jednalo o následek jím způsobeného úmyslného trestného činu, dopočtená doba by se mu nezapočítávala a výši procentní výměry invalidního důchodu by měl pouze ze získaných dob pojištění.
Při změně stupně invalidity nepůjde o nárok na nový důchod, ale nově se u invalidního důchodu stanoví jeho výše, a to ode dne, od něhož došlo ke změně stupně invalidity. Nová výše procentní výměry invalidního důchodu se stanoví jako součin jeho procentní výměry náležející ke dni předcházejícímu den změny stupně invalidity, a příslušného koeficientu. Ten se vypočítá jako podíl příslušné procentní sazby výpočtového základu za každý celý rok doby pojištění odpovídající novému stupni invalidity, a příslušné procentní sazby výpočtového základu za každý celý rok doby pojištění odpovídající dosavadnímu stupni invalidity. Koeficient se stanoví s přesností na 4 platná desetinná místa. Viz též:
D í l t ř e t í
Invalidní důchod a jeho výše v mimořádných případech
§ 42
(1) Na invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně má nárok též osoba, která dosáhla aspoň 18 let věku, má trvalý pobyt na území České republiky a je invalidní pro invaliditu třetího stupně, jestliže tato invalidita vznikla před dosažením 18 let věku a tato osoba nebyla účastna pojištění po potřebnou dobu (§ 40). Za invaliditu třetího stupně se pro účely věty první považuje též takové omezení tělesných, smyslových nebo duševních schopností, které má za následek neschopnost soustavné přípravy k pracovnímu uplatnění. Při posuzování invalidity pro účely nároku na invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně podle věty první se neprovádí srovnání se stavem, který byl u osoby uvedené ve větě první před vznikem dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu (§ 39 odst. 3 věta druhá).
(2) Výše procentní výměry invalidního důchodu osoby uvedené v odstavci 1 činí měsíčně 45 % výpočtového základu; pro účely stanovení výpočtového základu se za osobní vyměřovací základ považuje všeobecný vyměřovací základ, který o dva roky předchází roku přiznání invalidního důchodu, vynásobený přepočítacím koeficientem (§ 17 odst. 4) pro úpravu tohto všeobecného vyměřovacího základu. Pro výši základní výměry tohoto důchodu platí § 41 odst. 1 obdobně.
(3) Procentní výměra invalidního důchodu náleží pojištěnci mladšímu 28 let, který splnil podmínky nároku na invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně, nejméně ve výši stanovené podle odstavce 2, na invalidní důchod pro invaliditu druhého stupně nejméně ve výši poloviny částky stanovené podle odstavce 2 a na invalidní důchod pro invaliditu prvního stupně nejméně ve výši třetiny částky stanovené podle odstavce 2, je-li invalidní důchod přiznáván před 18. rokem věku nebo je-li období od 18 let věku do vzniku nároku na invalidní důchod kryto dobou pojištění nebo doba, která není kryta dobou pojištění, je kratší jednoho roku; přitom se pro tyto účely za dobu pojištění považuje i doba studia na střední nebo vysoké škole v České republice po ukončení povinné školní docházky do dosažení věku 18 let a po dosažení věku 18 let po dobu prvních 6 let tohoto studia, doba, po kterou byl pojištěnec veden v evidenci krajské pobočky Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, a náhradní doba pojištění, i když doba pojištění netrvala ani jeden rok.
(4) Pojištěnci, který ke dni vzniku nároku na invalidní důchod získal aspoň 15 roků doby pojištění uvedené v § 11 a § 13 odst. 1, náleží procentní výměra invalidního důchodu nejméně ve výši stanovené podle odstavce 2, jde-li o invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně, nejméně ve výši poloviny částky stanovené podle odstavce 2, jde-li o invalidní důchod pro invaliditu druhého stupně, a nejméně ve výši třetiny částky stanovené podle odstavce 2, jde-li o invalidní důchod pro invaliditu prvního stupně.
Komentář
Již v části druhé tohoto zákona, zabývající se okruhem pojištěných osob, se zdůrazňuje zásada, že invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně se přiznává též osobám, které sice nebyly účastny důchodového pojištění, avšak splňují podmínky stanovené tímto zákonem (viz komentář k § 7). Proto mají na tento důchod nárok rovněž tzv. invalidé z mládí, jimž vznikla invalidita třetího stupně ještě před dosažením 18 let věku, a nemají potřebnou dobu pojištění. Další podmínkou nároku na tento invalidní důchod je, že žadatel již dosáhl aspoň 18 let věku a má trvalý pobyt na území České republiky. Přitom za invaliditu třetího stupně se považuje též takové omezení tělesných, smyslových nebo duševních schopností, které má za následek neschopnost soustavné přípravy k pracovnímu uplatnění, aniž by se tu provádělo srovnání se stavem, který byl u uvedené osoby před vznikem dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu.
Při stanovení výše procentní výměry tohto plného invalidního důchodu se vychází ve své podstatě z fiktivní částky rovnající se měsíčně 45 % výpočtového základu, u kterého se místo osobního vyměřovacího základu použije všeobecný vyměřovací základ, který o dva roky předchází roku přiznání invalidního důchodu, a to po jeho vynásobení přepočítacím koeficientem pro úpravu tohoto všeobecného vyměřovacího základu. Pokud se tento důchod přiznává pojištěnci mladšímu 28 let, který splnil podmínky nároku na invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně, náleží mu procentní výměra invalidního důchodu nejméně v uvedené výši, jestliže je mu tento důchod přiznáván před 18. rokem věku, nebo je-li období od 18 let věku do vzniku nároku na invalidní důchod kryto dobou pojištění nebo doba, která není kryta dobou pojištění, je kratší jednoho roku. Půjde-li však o invalidní důchod pro invaliditu druhého stupně, bude tato výše činit polovinu a v případě invalidního důchodu pro invaliditu prvního stupně jen třetinu stanovené výše procentní výměry tohoto důchodu.
Za dobu pojištění se považuje i celá doba studia na střední nebo vysoké škole v ČR po ukončení povinné školní docházky do 18 roků věku a po dosažení 18 let věku pouze doba takového studia v rozsahu prvních šesti let. Započítává se rovněž doba, po kterou byl pojištěnec veden v evidenci krajské pobočky Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, a náhradní doba pojištění, i když doba pojištění netrvala ani jeden rok.
Uvedené procentní výměry invalidního důchodu platí podle stupně invalidity i pro pojištěnce, který ke dni vzniku nároku na tento důchod získal aspoň 15 roků doby důchodového pojištění.
(JUDr. Tomáš Hejkal)
(Víc se o tomto tématu dočtete v měsíčníku Poradce 12/2012)
|
|
|
ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ |
PRAKTICKÁ ŘEŠENÍ K INVALIDNÍMU DŮCHODU
INVALIDNÍ DŮCHOD
FO na tom není zdravotně dobře a lékař FO naznačil, že ho zřejmě čeká invalidní důchod.
Jaké předpisy FO upravují a kde by získal další informace? Kdo bude posuzovat zdravotní stav FO?
Uvedenou problematiku upravuje zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, který nabyl účinnosti dnem 1. 1. 1996 a od té doby byl několikrát zásadním způsobem novelizován, například zákonem č.306/2008 Sb. Nebo zákonem č. 220/2011 Sb. Dále se mj. také této problematiky týká zákon č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů, dřívější vyhláška č. 284/1995 Sb., kterou se provádí zákon o důchodovém pojištění, a nyní vyhláška č. 359/2009 Sb. ze dne 9. 10. 2009, kterou se stanoví procentní míry poklesu pracovní schopnosti podle druhů zdravotního postižení a náležitosti posudku o invaliditě a upravuje také způsob posuzování pracovní schopnosti pro účely invalidity. Jejím obsahem je mj. také způsob zhodnocení a využití zachované pracovní schopnosti u invalidity prvního a druhého stupně a v neposlední řadě také definice zcela mimořádných podmínek, za nichž je pojištěnec schopen výdělečné činnosti. Informaci, jak postupovat při uplatnění žádosti o invalidní důchod a další informace týkající se tohoto důchodu zaměstnanec získá obvykle od zaměstnavatele (mzdové účetní nebo personalisty) i když již žádosti o důchod nesepisuje zaměstnavatel, ale místně příslušná správa sociálního zabezpečení podle místa trvalého bydliště žadatele o důchod. Zdravotní stav posoudí dle podkladů ošetřujícího lékaře posudkový lékař okresní správy sociálního zabezpečení a stanoví vznik invalidity. A to na základě žádosti o přiznání invalidního důchodu, kterou s občanem sepíše referent okresní správy sociálního zabezpečení (v Praze Pražské správy sociálního zabezpečení a v Brně Městské správy sociálního zabezpečení) příslušné podle místa trvalého bydliště žadatele o důchod. Neznamená to však, že každý, kdo uplatní žádost o invalidní důchod, musí být uznán. Žadatel může mít pouze subjektivní zdravotní potíže a jeho zdravotní stav podle posudkového lékaře ještě nemusí odpovídat invaliditě. V takovém případě je žádost zamítnuta.
NÁROK NA INVALIDNÍ DŮCHOD
Pojištěnec musí pro vznik nároku na invalidní důchod splnit podmínky.
Kdy vznikne pojištěnci nárok na invalidní důchod?
Pro vznik nároku na invalidní důchod musí pojištěnec splnit:
- nedovršit ještě 65 let,
- stát se invalidním pro invaliditu prvního, druhého či třetího stupně,
- získat potřebnou dobu pojištění nebo se stát invalidním v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání,
- nesplnit podmínky na řádný starobní důchod (§ 28 zákona) a
- nedosáhnout ještě důchodového věku (§ 32), byl-li mu přiznán předčasný starobní důchod (§ 31 zákona).
ŽÁDOST O INVALIDNÍ DŮCHOD
FO vznikl nárok na starobní důchod, ale má obavy, aby ho neměl nižší, než je nyní jeho invalidní důchod.
Má si FO o invalidní důchod požádat?
Získání nároku na starobní důchod je překážkou přiznání invalidního důchodu, nebrání však ve výplatě již přiznaného invalidního důchodu. Je tedy zcela na uvážení poživatele invalidního důchodu, zda se rozhodne podat i žádost o přiznání starobního důchodu. Ta se podává na okresní správě sociálního zabezpečení (v Praze na Pražské správě sociálního zabezpečení a v Brně na Městské správě sociálního zabezpečení) příslušné podle místa trvalého pobytu poživatele důchodu. Nebo si o přiznání starobního důchodu poživatel invalidního důchodu nemusí požádat a dále pobírat invalidní důchod. Obavy, že v případě, že by byl starobní důchod nižší, by invalidní důchodce dostal tento nižší důchod místo svého stávajícího důchodu, jsou však zbytečné. Platí totiž, že „Jsou-li současně splněny podmínky nároku na výplatu starobního a invalidního důchodu, vyplácí se jen jeden důchod, a to vyšší.“ Bude-li tedy vypočtená výše starobního důchodu nižší než výše dosavadního invalidního důchodu, Česká správa sociálního zabezpečení v Praze starobní důchod nepřizná a ponechá důchodci nadále vyšší invalidní důchod. Od 1. 1. 2010 platí, že nárok na invalidní důchod zaniká dnem, kterým jeho poživatel dosáhl věku 65 let. Tímto dnem vzniká tomuto poživateli nárok na starobní důchod, a to ve výši, v jaké náležel dosavadní invalidní důchod. Vznik nároku na tento starobní důchod nevylučuje možnost požádat si o přiznání řádného starobního důchodu.
DOPOČET DOBY INVALIDNÍHO DŮCHODU
FO je narozen 20. 2. 1972 a odchází do invalidního důchodu. FO se doslechl, že prý se při výpočtu invalidního důchodu dopočítává chybějící doba pojištění.
Je to pravda? Také se FO nějaká doba dopočte?
Smyslem institutu „dopočítání chybějící doby pojištění“ při výpočtu invalidního důchodu je zmírnit dopady invalidity na úroveň hmotného zajištění občana, který většinou za vznik invalidity ani sám nemůže a který, kdyby ho invalidita nepostihla, by dále např. až do svého důchodového věku pracoval a získal tak delší dobu pojištění, než vzhledem ke své invaliditě mohl získat. Od 1. 1. 2010 došlo ke změně zákona o důchodovém pojištění v tom smyslu, že ne každému se dopočítává stejná doba pojištění. Rozsah dopočtu chybějící doby pojištění je závislý na ekonomické aktivitě pojištěnce před vznikem invalidity. Dopočtenou dobou je podle zákona doba ode dne vzniku nároku na invalidní důchod do dosažení důchodového věku uvedeného v § 32 zákona. U žen se přitom bere v úvahu bez ohledu na počet jimi vychovaných dětí důchodový věk stanovený pro ženy, které nevychovaly žádné dítě, a u mužů se bere v úvahu důchodový věk stanovený pro ženy stejného data narození, které nevychovaly žádné dítě. Podle § 32 zákona se u pojištěnců narozených v období let 1936 až 1977 důchodový věk stanoví podle přílohy k tomuto zákonu a u pojištěnců narozených po roce 1977 se důchodový věk stanoví tak, že se k věku 67 let přičte takový počet kalendářních měsíců, který odpovídá dvojnásobku rozdílu mezi rokem narození pojištěnce a rokem 1977. Podle uvedené přílohy zákona, která se týká také jejího ročníku narození, je důchodový věk tazatelky, která se narodila dne 20. 2. 1972, 66 roků a 2 měsíce. tzn., že by ho dovršila dnem 20. 4. 2038. Znamená to, že k době pojištění získané ke vzniku nároku na invalidní důchod v roce 2012 se jí pro výpočet invalidního důchodu a stanovení jeho procentní výměry dopočte doba do 20. 4. 2038, tedy více než 26 roků. Dopočtená doba se však nezapočítává, jestliže invalidita vznikla následkem úmyslného poškození zdraví, které si pojištěnec způsobil nebo nechal způsobit, nebo poškození zdraví pojištěnce, které vzniklo jako následek jeho úmyslného trestného činu.
ZMĚNA STUPNĚ INVALIDITY
FO si myslím, že by měl mít vyšší stupeň a tedy vyšší důchod.
Kdo posuzuje změnu stupně invalidity?
Změnu stupně invalidity posuzuje lékař lékařské posudkové služby pověřený posuzováním zdravotního stavu pojištěnce okresní správou sociálního zabezpečení (v Praze Pražskou správu sociálního zabezpečení a v Brně Městskou správu sociálního zabezpečení), a to v rámci lékařské prohlídky. Ta se provádí z podnětu orgánu sociálního zabezpečení nebo z podnětu invalidního důchodce, který má zato, že by měl mít vyšší stupeň invalidity. Při změně stupně invalidity není třeba žádat o přiznání invalidního důchodu pro invaliditu nově stanoveného stupně. Snížení nebo zvýšení důchodu provede Česká správa sociálního zabezpečení v Praze automaticky z moci úřední. Procentní výměra invalidního důchodu se přitom změní tak, že se ve výši, v jaké náležela ke dni předcházejícímu dni změny stupně invalidity, vynásobí při změně stupně invalidity z prvního na druhý koeficientem 1,5, z prvního na třetí koeficientem 3, z druhého na třetí koeficientem 2, z třetího na druhý koeficientem 0,5, z třetího na první koeficientem 0,3333 a z druhého na první koeficientem 0,6666.
(JUDr. Zdeněk Hájek)
(Víc odpovědí na dotazy nejenom na toto téma najdete v měsíčníku PaM 6/2012)
|
|
|
Částka číslo 25/2012 ze dne 7.3.2012 66/2012 Úplné znění zákona č. 125/2008 Sb., o přeměnách obchodních společností a družstev, jak vyplývá z pozdějších změn 67/2012 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstev obcí
Částka číslo 26/2012 ze dne 7.3.2012 68/2012 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstev obcí 69/2012 Úplné znění zákona č. 328/1999 Sb., o občanských průkazech, jak vyplývá z pozdějších změn
Částka číslo 27/2012 ze dne 7.3.2012 70/2012 Vyhláška o preventivních prohlídkách
Částka číslo 28/2012 ze dne 12.3.2012 71/2012 Ústavní zákon, kterým se mění ústavní zákon č. 1/1993 Sb., Ústava České republiky, ve znění pozdějších ústavních zákonů 72/2012 Zákon, kterým se mění zákon č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů 73/2012 Zákon o látkách, které poškozují ozonovou vrstvu, a o fluorovaných skleníkových plynech 74/2012 Zákon, kterým se mění zákon č. 95/1999 Sb., o podmínkách převodu zemědělských a lesních pozemků z vlastnictví státu na jiné osoby a o změně zákona č. 569/1991 Sb., o Pozemkovém fondu České republiky, ve znění pozdějších předpisů, a zákona č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí, ve znění pozdějších předpisů, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 569/1991 Sb., o Pozemkovém fondu České republiky, ve znění pozdějších předpisů 75/2012 Zákon, kterým se mění zákon č. 229/1991 Sb., o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku, ve znění pozdějších předpisů 76/2012 Zákon, kterým se mění zákon č. 241/2000 Sb., o hospodářských opatřeních pro krizové stavy a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů 77/2012 Zákon, kterým se mění zákon č. 296/2008 Sb., o zajištění jakosti a bezpečnosti lidských tkání a buněk určených k použití u člověka a o změně souvisejících zákonů (zákon o lidských tkáních a buňkách), ve znění pozdějších předpisů 78/2012 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 208/2004 Sb., o minimálních standardech pro ochranu hospodářských zvířat, ve znění pozdějších předpisů
Částka číslo 29/2012 ze dne 16.3.2012 79/2012 Vyhláška o stanovení vzorů diplomatických a služebních pasů a vzorů tiskopisů žádostí o jejich vydání 80/2012 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 16/2006 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o ekologickém zemědělství 81/2012 Sdělení Ministerstva zdravotnictví o vydání cenového předpisu 1/2012/DZP o regulaci cen zdravotní péče, stanovení maximálních cen zdravotní péče zubních lékařů hrazené z veřejného zdravotního pojištění, stomatologických výrobků plně hrazených z veřejného zdravotního pojištění a specifických zdravotních výkonů
Částka číslo 30/2012 ze dne 16.3.2012 82/2012 Vyhláška o provádění kontrol technického stavu vozidel a jízdních souprav v provozu na pozemních komunikacích (vyhláška o technických silničních kontrolách) 83/2012 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 302/2001 Sb., o technických prohlídkách a měření emisí vozidel, ve znění pozdějších předpisů
|
|
|
SE SBÍRKY ZÁKONŮ V KOSTCE |
PŘEHLED NOVÝCH PŘEDPISŮ A ZMĚN V LEGISLATIVĚ OD ČÁSTKY 46/2012 DO ČÁSTKY 52/2012, VE VÝBĚRU PRO PODNIKATELSKOU SFÉRU
PODNIKÁNÍ
Vyhláška – zajištění informovanosti o veřejných zakázkách
Vyhláška č. 133/2012 Sb., o uveřejňování vyhlášení pro účely zákona o veřejných zakázkách a náležitostech profilu zadavatele
Částka 50/2012 Sb. Účinnost 1. 6. 2012
Podstata úpravy: K provedení zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění zákona č. 110/2007 Sb., č. 179/2010 Sb. a č. 55/2012 Sb.
Stanoví:
- Přístup k uveřejněným vyhlášením.
- Postupy při uveřejňování vyhlášení.
- Povinně uveřejňované údaje ve vyhlášeních,
které mají být uveřejněny ve Věstníku
veřejných zakázek.
- Formuláře, jejichž prostřednictvím jsou ve
Věstníku veřejných zakázek uveřejňována
vyhlášení.
- Náležitosti profilu zadavatele.
- Strukturu údajů pro uveřejnění na profilu
zadavatele.
PRÁCE A MZDY
Sdělení – mzdové nároky zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele
Sdělení Ministerstvo práce a sociálních věcí č. 136/2012 Sb., o rozhodné částce pro určení celkové výše mzdových nároků vyplacených jednomu zaměstnanci podle zákona č. 118/2000 Sb., o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele a o změně některých zákonů
Částka 50/2012 Sb. Účinnost 27. 4. 2012
Podstata úpravy: K provedení zákona č. 118/2000 Sb., o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele, ve znění pozdějších předpisů, se sděluje, že rozhodnou částkou pro určení celkové výše mzdových nároků vyplacených jednomu zaměstnanci je pro období od 1. 5. 2012 do 30. 4. 2013 částka 24 319 Kč.
KOMUNIKACE
Novelizace vyhlášky – služby elektronických komunikací
Vyhláška č. 124/2012 Sb., kterou se mění vyhláška č. 117/2007 Sb., o číslovacích plánech sítí a služeb elektronických komunikací, ve znění pozdějších předpisů
Částka 46/2012 Sb. Účinnost 15. 4. 2012
Podstata úpravy: K provedení zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích, ve znění zákona č. 110/2007 Sb. a č. 153/2010 Sb.
Vyhlášky – ceny služeb elektronických komunikací
Vyhláška č. 134/2012 Sb., o stanovení rozsahu položkového vyúčtování ceny ze Sbírky zákonů
Vyhláška č. 135/2012 Sb., o stanovení rozsahu vyúčtování ceny podle druhu služby
Částka 50/2012 Sb. Účinnost 1. 6. 2012
Podstata úpravy: K provedení zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích, ve znění zákona č. 468/2011 Sb.
VEŘEJNÁ SPRÁVA
Sdělení – pobyt cizinců v ČR
Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí č. 125/2012 Sb., o výši průměrné hrubé roční mzdy v ČR za rok 2011 pro účely vydávání modrých karet podle zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území ČR a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů
Částka 46/2012 Sb. Účinnost 12. 4. 2012
Podstata úpravy: K provedení zákona č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území ČR, ve znění zákona č. 427/2010 Sb., se sděluje, že na základě průměrné hrubé měsíční mzdy v ČR v roce 2011 ve výši 24 319 Kč činí pro období od 1. 5. 2012 do 30. 4. 2013 průměrná hrubá roční mzda v ČR 291 828 Kč.
Novelizace zákonů – zavedení základních registrů
Zákon č. 142/2012 Sb., o změně některých zákonů v souvislosti se zavedením základních registrů
Částka 52/2012 Sb. Účinnost 1. 7. 2012
Změny se týkají zejména:
- zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník,
- zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči,
- zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích,
- zákona č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích,
- zákona č. 358/1992 Sb., notářský řád,
- zákona č. 71/1994 Sb., o prodeji a vývozu předmětů kulturní hodnoty,
- zákona č. 273/1993 Sb., o některých podmínkách výroby, šíření a archivování audiovizuálních děl,
- zákona č. 122/2000 Sb., o ochraně sbírek muzejní povahy,
- zákona č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení,
- zákona č. 117/2001 Sb., o veřejných sbírkách,
- zákona č. 6/2002 Sb., o soudech a soudcích,
- zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích,
- zákona č. 21/2006 Sb., o ověřování.
SOCIÁLNÍ ZABEZPEČENÍ
Sdělení – částky rozhodné pro účely státní sociální podpory
Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí č. 139/2012 Sb., kterým se vyhlašuje částka odpovídající 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství pro účely životního a existenčního minima a částka 50 % a 25 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství pro účely státní sociální podpory
Částka 51/2012 Sb. Účinnost 4. 5. 2012
(částky platí od 1. 7. 2012)
BEZPEČNOST
Úplné znění zákona o ochraně utajovaných informací
Zákon č. 128/2012 Sb., kterým se vyhlašuje úplné znění zákona č. 412/2005 Sb., o ochraně utajovaných informací a o bezpečnostní způsobilosti, jak vyplývá z pozdějších změn
Částka 47/2012 Sb.
|
|
|
30. května
středa |
Sociální pojištění – zaměstnavatel |
Předložení evidenčních listů důchodového pojištění zaměstnanců za rok 2011 České správě sociálního zabezpečení skrze okresní správy sociálního zabezpečení
(§ 39 odst. 2 zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění soc. zabezpečení) |
31. května
čtvrtek |
Daně z příjmů - plátce |
Odvod „srážkové“ daně sražené v dubnu 2012 a hlášení plátce daně o této dani sražené zahraničním poplatníkům (s výjimkou příjmů ze zaměstnání do 5 000 Kč)
(§ 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů) |
Odvod zajištění daně sraženého v dubnu 2012 ze stanovených příjmů ze zdroje v ČR zahraničního poplatníka a hlášení plátce daně o provedeném zajištění daně
(§ 38e odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů) |
Daň z nemovitostí |
Úhrada daně na rok 2012, pokud roční daň nepřesáhla 5.000 Kč, anebo sice přesáhla, ale poplatník nevyužije splátkování
(§ 15 odst. 2 zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitostí) |
Odvod první ze dvou splátek (á 50 %) daně na rok 2012, pokud daň přesáhla 5.000 Kč, poplatník neprovozuje zemědělskou výrobu a nechce daň platit najednou
(§ 15 odst. 1 písm. b) zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitostí) |
8. 6.
Pátek |
Zdravotní pojištění – OSVČ |
Odvod zálohy na zdravotní pojištění OSVČ za květen 2012
(§ 7 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění) |
15. 6.
Pátek |
Daně z příjmů - poplatník |
Odvod pololetní zálohy na rok 2012 (ve výši 40 %), pokud daň za rok 2011 byla mezi 30.000 Kč a 150.000 Kč (je-li zdaňovacím obdobím kalendářní rok)
(§ 38a odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů) |
Odvod čtvrtletní zálohy na rok 2012 (ve výši 25 %), pokud daň za rok 2011 byla vyšší než 150.000 Kč (je-li zdaňovacím obdobím kalendářní rok)
(§ 38a odst. 4 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů) |
|
|
|
Název krajiny
|
Název měny
|
Měna
|
16.5.
|
17.5.
|
18.5.
|
21.5.
|
22.5.
|
23.5.
|
24.5.
|
25.5.
|
Austrálie |
dolar
|
AUD
|
19,88
|
19,935
|
19,66
|
19,452
|
19,581
|
19,654
|
19,774
|
19,842
|
Brazílie |
real
|
BRL
|
10,051
|
10,036
|
9,987
|
9,759
|
9,703
|
9,655
|
9,932
|
9,999
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
13,021
|
13,042
|
12,949
|
12,898
|
12,927
|
13,041
|
12,982
|
13,004
|
Čína |
renminbi
|
CNY
|
3,162
|
3,18
|
3,145
|
3,127
|
3,132
|
3,18
|
3,187
|
3,195
|
Dánsko |
koruna
|
DKK
|
3,426
|
3,432
|
3,407
|
3,394
|
3,402
|
3,432
|
3,417
|
3,422
|
EMU |
euro
|
EUR
|
25,47
|
25,51
|
25,325
|
25,225
|
25,28
|
25,505
|
25,39
|
25,43
|
Filipíny |
peso
|
PHP
|
46,492
|
46,821
|
46,122
|
45,763
|
45,887
|
46,277
|
46,358
|
46,312
|
Hongkong |
dolar
|
HKD
|
2,573
|
2,589
|
2,563
|
2,548
|
2,55
|
2,594
|
2,605
|
2,611
|
Chorvatsko |
kuna
|
HRK
|
3,375
|
3,377
|
3,349
|
3,335
|
3,347
|
3,369
|
3,351
|
3,354
|
Indie |
rupie
|
INR
|
36,685
|
36,95
|
36,52
|
35,983
|
35,773
|
35,968
|
36,363
|
36,573
|
Indonesie |
rupie
|
IDR
|
2,163
|
2,176
|
2,153
|
2,139
|
2,146
|
2,175
|
2,183
|
2,182
|
Japonsko |
jen
|
JPY
|
24,836
|
25,063
|
25,076
|
24,965
|
24,788
|
25,354
|
25,45
|
25,484
|
Jihoafrická rep. |
rand
|
ZAR
|
2,406
|
2,405
|
2,406
|
2,379
|
2,401
|
2,396
|
2,418
|
2,428
|
Jižní Korea |
won
|
KRW
|
1,711
|
1,724
|
1,705
|
1,692
|
1,699
|
1,715
|
1,716
|
1,709
|
Kanada |
dolar
|
CAD
|
19,847
|
19,836
|
19,565
|
19,333
|
19,483
|
19,708
|
19,718
|
19,73
|
Litva |
litas
|
LTL
|
7,377
|
7,388
|
7,334
|
7,306
|
7,321
|
7,387
|
7,353
|
7,365
|
Lotyšsko |
lat
|
LVL
|
36,511
|
36,558
|
36,319
|
36,149
|
36,233
|
36,545
|
36,401
|
36,417
|
Maďarsko |
forint
|
HUF
|
8,652
|
8,564
|
8,52
|
8,477
|
8,511
|
8,443
|
8,47
|
8,455
|
Malajsie |
ringgit
|
MYR
|
6,415
|
6,46
|
6,353
|
6,314
|
6,347
|
6,404
|
6,423
|
6,428
|
Mexiko |
peso
|
MXN
|
1,449
|
1,455
|
1,448
|
1,434
|
1,448
|
1,442
|
1,448
|
1,447
|
MMF |
SDR
|
XDR
|
30,482
|
30,644
|
30,34
|
30,234
|
30,222
|
30,669
|
30,705
|
30,769
|
Norsko |
koruna
|
NOK
|
3,342
|
3,365
|
3,333
|
3,308
|
3,339
|
3,368
|
3,369
|
3,368
|
Nový Zéland |
dolar
|
NZD
|
15,345
|
15,345
|
15,123
|
14,977
|
15,082
|
15,117
|
15,24
|
15,353
|
Polsko |
zlotý
|
PLN
|
5,855
|
5,866
|
5,841
|
5,816
|
5,839
|
5,842
|
5,839
|
5,842
|
Rumunsko |
nové leu
|
RON
|
5,736
|
5,738
|
5,698
|
5,675
|
5,675
|
5,718
|
5,683
|
5,691
|
Rusko |
rubl
|
RUB
|
64,71
|
64,46
|
63,848
|
63,278
|
63,649
|
63,928
|
63,842
|
63,496
|
Singapur |
dolar
|
SGD
|
15,784
|
15,859
|
15,641
|
15,549
|
15,597
|
15,775
|
15,856
|
15,85
|
Švédsko |
koruna
|
SEK
|
2,8
|
2,793
|
2,783
|
2,767
|
2,781
|
2,815
|
2,829
|
2,828
|
Švýcarsko |
frank
|
CHF
|
21,204
|
21,238
|
21,083
|
21,005
|
21,044
|
21,237
|
21,142
|
21,165
|
Thajsko |
baht
|
THB
|
63,586
|
64,036
|
63,528
|
63,126
|
63,105
|
63,926
|
64,032
|
63,964
|
Turecko |
nová lira
|
TRY
|
10,978
|
11,019
|
10,881
|
10,797
|
10,857
|
10,899
|
10,956
|
11,017
|
USA |
dolar
|
USD
|
19,991
|
20,112
|
19,902
|
19,784
|
19,8
|
20,142
|
20,221
|
20,269
|
Velká Británie |
libra
|
GBP
|
31,868
|
31,851
|
31,484
|
31,231
|
31,26
|
31,696
|
31,702
|
31,771
|
Izrael |
šekel
|
ILS
|
5,222
|
5,255
|
5,2
|
5,165
|
5,183
|
5,225
|
5,251
|
5,257
|
|
|
|
NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE |
Poradce, měsíčník nejenom pro podnikatele, č.11/2012
- Trestní zákoník s komentářem
Uvedená publikace by měla čtenáři sloužit k rychlé orientaci v jednotlivých ustanoveních trestního zákoníku. Vzhledem ke svému rozsahu si neklade za cíl podrobnější výklad jednotlivých ustanovení trestního zákoníku, avšak vzhledem k tomu, že obsahuje jednotlivé judikáty, eventuálně na ně odkazuje, dává čtenáři možnost s těmito formálními znaky trestných činů a jejich výkladem se prostřednictvím judikatury seznámit.
- Zdravotnictví po 1. dubnu 2012-05
- Úspěšné fungování společnosti za pomoci etickéko kodexu
Poradce, měsíčník nejenom pro podnikatele, č.12/2012
- Důchodové pojištění - zákon s komentářem
Zákon o důchodovém pojištění při svém schválení v roce 1995 přinesl některé zásadní změny oproti předchozímu zákonu o důchodovém zabezpečení, a to je především v otázkách určitého posílení pojistných principů se zohledněním obecného mzdového nárůstu při výpočtu důchodů spolu se zavedením postupného zvyšování věkových hranic stanovených pro nárok na starobní důchod a odstartoval částečné sbližování podmínek pro důchodové pojištění u mužů a žen podle principu rovného zacházení.
Komentář odpovídá právnímu stavu k 1. lednu 2012.
- Zákon o doplňkovém penzijním spoření
- Prováděcí předpisy k zákoníku práce
Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 5/2012
- Rezervy a opravné položky
- Daňová evidence
- Změny pracovních podmínek
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 4-5/2012
- Metodika řízení kvality podniku (1.)
- Zákon o zaměstnanosti – novela
- Součinnost věřitele dlužníkovi ke splnění jeho dluhu
- Prodej podílu v obchodní společnosti
- Dotazy z praxe k majetkovým daním
- Daňové přiznání k dani z příjmů FO (2.)
- Uplatňování nároku na odpočet DPH
- Pronájem nemovitostí a daň z příjmů
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 4-5/2012
- Rodičovská dovolená a zdravotní pojištění – změna od 1. 4. 2012
- Sankce v souvislosti s daní z příjmů
- Příspěvek na zřízení chráněného pracovního místa v roce 2012
- Zákon o důchodovém spoření (4.)
- Novela zákona o zaměstnanosti (2.)
- Zdanění příjmů pracujících důchodců
- Minimální a maximální vyměřovací základ zaměstnance a OSVČ
- Skončení pracovního poměru ze zdravotních důvodů
Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 4-5/2012
- Změny rozpočtových pravidel (2.)
- Práva občanů obce
- Porušení zákonného předkupního práva
- Pracovní náplň a její změny
- Prokazování nároku na odpočet daně v roce 2012
- Změny legislativy financování veřejných rozpočtů
- Elektronické doručování v soudním řízení
- Zákon o úřednících ÚSC – personální problémy a jejich řešení
1000 řešení – dvouměsíčník, nadstavba měsíčníků Poradce, DaÚ, PaM a DÚVaP, č. 4-5/2012
- Zákon o zaměstnanosti – novela zákona
- Zákon o účetnictví
- Daně
- Pracovní právo
- Účetnictví
- Právo a podnikatel
PŘIPRAVUJEME
Poradce č. 11/2012 (IV/2012)
Daně, účetnictví- vzory a případy – (DÚVaP) č. 6/2012 (V/2012)
- Prodej a koupě
- Finanční leasing v daních
- Slevy, bonusy a benefity v účetnictví
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) č. 6/2012 (V/2012)
- Zpracováváme výroční zprávu
- Příjmy osvobozené od daně
- Výdaje spojené s pořízením zásob
- Daňové odpisy u FVE
- Technické zhodnocení nebo oprava
- Obchodní majetek poplatníků
- DPH u dlouhodobého majetku vytvořeného vlastní činností
- Vznik povinnosti přiznat daň a připravované změny
- Odložená daň
- Dotace ze státního rozpočtu
- Zúčtovací vztahy – krátkodobé pohledávky
- Pořízení automobilu na úvěr a leasing
- DPH u nájmu dopravních prostředků a připravované změny
- Zvláštní úpravy pracovní doby
Práce, mzdy a odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) č.6/2012 (V/2012)
- Občanský zákoník a pracovněprávní vztahy – novela zákona
- Desatero k dovolené
- Zprostředkovávání zaměstnání úřadem práce
- Výše podpory v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci – nově
- Doručování písemností mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem
- Alternativní pracovní úvazky po novele
- Chyby, omyly, nebo jiné nesprávnosti při výpočtu nebo výplatě mzdy
- „Švarzsystém“ versus nelegální práce
- Kontrola zdravotní pojišťovny u zaměstnavatele
- Pravidelné, jednorázové a nepeněžní příjmy zaměstnance
- Když zaměstnankyně pečuje o dítě
- Komunikace se zdravotní pojišťovnou – oznamovací povinnosti plátců pojistného
- Vybraná plnění – nezahrnovaná v roce 2012 do vyměřovacího základu zaměstnance
- Poměrná část minima u zaměstnance v roce 2012
- Cestovní náhrady u společníků a jednatelů s.r.o.
- Příloha – sazby cestovních náhrad
- Vedení manažerské porady
- Virtuální tým – nový trend ve firmách
Poradce veřejné správy – (PVS) č. 6/2012 (V/2012)
- Registrace veřejnoprávních subjektů DPH a připravované změny
- Nová pravidla dovolenky
- DPH u léků a zdravotnických prostředků
- Vyrovnání a úprava daně v DPH
- Ochrana osobních údajů ve veřejné správě
- Překážky v práci z důvodu obecného zájmu
- Pracovně-lékařské služby od 1. dubna
- Novela zákoníku práce z pohledu zaměstnavatele
- Zdravotní pojištění – opakování pracovněprávních vztahů
- Stravné – pokuty
- Spolupráce obcí
- Změny legislativy financování veřejných rozpočtů
1000 řešení – (1000 řešení) č. 6/2012 (V/2012)
- Dovolená a zdravotní pojištění v roce 2012
- Daň z příjmů, DPH
- DE, účetnictví
- Zákoník práce
|
|
|
DAŇOVÉ A NEDAŇOVÉ VÝDAJE II
Balíček daňové a nedaňové výdaje je určen odborným pracovníkům
v oblasti daní z příjmů, účetním , ekonomům, těm, kteří provozují
podnikatelskou činnost, samostatně výdělečnou činnost. Balíček daňové
a nedaňové výdaje nabízíme za výhodnou cenu.
- Daňové a nedaňové výdaje 2012...
(A5, 256 str.) - formy uplatňování daňových výdajů
- Porovnání pokynu D-300 a pokynu GFŘ D-6...
monotematika, (A5, 56 str.)
- Zákon o dani z příjmů - úplné znění zákona
Zákony I/2012, (A5, 324 str.)
BALÍČEK DAŇOVÉ A NEDAŇOVÉ VÝDAJE II se slevou 45 % obsahuje: Daňové a nedaňové výdaje 2011 + Porovnání pokynu D-300 a pokynu GFŘ D-6 + Zákony I/2012
cena: 249 Kč
ODKLAD DAŇOVÉHO PŘIZNÁNÍ
Přicházíme s nabídkou pro ty, kteří si odložili svou daňovou povinnost. Kromě vzorů
vyplněných tiskopisů jednotlivých daňových přiznání, nabízíme i názorné příklady, výpočty a
postupy.
- Daňová přiznání za rok 2011 ...
(A5, 104 str.) - jak postupovat při daňovém přiznání, obsahuje vzory vyplněných tiskopisů
- Porovnání pokynu D-300 a pokynu GFŘ D-6...
monotematika, (A5, 56 str.)
- Zákon o dani z příjmů - úplné znění zákona ...
Zákony I/2012, (A5, 324 str.)
- Účetní závěrka podnikatelů ...
monotematika, (A5, 176 str.)
BALÍČEK ODKLAD DAŇOVÉHO PŘIZNÁNÍ se slevou 30 % obsahuje: Daňová přiznání za rok 2011 + Porovnání pokynu D-300 a pokynu GFŘ D-6 + Zákony I/2012 + Účetní závěrka podnikatelů
cena: 277 Kč
Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů.
Jen do vyprodání zásob.
Balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627, faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz
RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY NA VŠECH UVEDENÝCH TELEFONNÍCH ČÍSLECH OBJEDNÁVKY VYSTAVUJEME DO 48 HODIN
Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.
E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
- Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
- Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!
|
|
|
Adresa: |
|
E-mail: |
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
|
|
objednavky@exicon.eu
|
|
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
|
|
|
|
|
|
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 51548/L. |
|
|
V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.
|
Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011 |