Em@ilové noviny

 

č. 12/2014

15.5.2014

 

 
 
 Téma novin 
 Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají 
 P6 aktual 
 Praktická komunikace 
 Chybovat znamená platit 
 Ekonomika 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Horká témata 
 Kontakty 

Služby, které najdete jen u nás:
  • aktuální a rychlé informace
    (změny zákonů a předpisů) z oblastí daní, účetnictví, mezd, odvodů;
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákaznickém oddělení;
  • možnost rychlého objednání
    publikací (telefonicky, faxem, e-mailem, poštou);
  • rychlá dodávka (do 48 hodin)
    s minimálními reklamacemi;
  • uvádění nových produktů
    prostřednictvím mailingů a telemarketingu;
  • přibližování se k zákazníkovi
    prostřednictvím bezplatných odpovědí na otázky a e - mailových novin
 

Vážení čtenáři!

Zápůjčka je nový pojem, který přinesl NOZ. Smlouva o zápůjčce vznikne, když zapůjčitel přenechá vydlužiteli zastupitelnou věc tak, aby ji užil podle libosti a po čase vrátil věc stejného druhu. Jak řešit zápůjčky z pohledu daní a účetnictví?

Odpověď najdete v rubrice Téma novinZápůjčky v účetnictví a daních z příjmů. Dotazy z praxe na toto téma si pročtete v rubrice Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají.

Odvodové povinnosti si připomeneme v rubrice Termíny pro praxi.

V rubrice Praktická komunikace si pročtete článek na téma Bossing na pracovišti. V případě bossingu mluvíme o psychickém či fyzickém násilí nadřízeného vůči podřízenému (podřízeným).

Z bohaté nabídky balíčků na tento měsíc vybíráme: Jarní výprodej sborníků Zákony 2014 (I.), Jarní výprodej sborníků Zákony (II.), Pohledávky a opravné položky.

Přeji Vám jménem celé redakce příjemné čtení a těším se na brzké setkání.
Andrea Súkeníková
odpovědná redaktorka
poradce@poradce.cz


V tomto čísle najdete:
 
 
TÉMA NOVIN
ZÁPŮJČKY V ÚČETNICTVÍ A DANÍCH Z PŘÍJMU

 
DAŇOVÉ ŘEŠENÍ ZÁPŮJČKY U ZAMĚSTNANCE

PRÁVNÍ ÚPRAVA SMLOUVY O ZÁPŮJČCE je předmětem § § 2390 až 2394 NOZ. Jedná se o obdobu smlouvy o půjčce, která byla řešena v § § 657 a 658 dřívějšího ObčZ. Smlouva o zápůjčce vznikne, když zapůjčitel přenechá vydlužiteli zastupitelnou věc tak, aby ji užil podle libosti a po čase vrátil věc stejného druhu. Zatímco výpůjčka (řešená v § § 2193 až 2200 NOZ) se vztahuje na věci určené individuelně, pak zápůjčka se vztahuje na věci určené druhově. Zápůjčka může být peněžitá nebo nepeněžitá.
Při peněžité zápůjčce a při zápůjčce poskytnuté v cenných papírech lze ujednat úroky. Při nepeněžité zápůjčce lze ujednat místo úroků plnění přiměřeného většího množství nebo věci lepší jakosti, ale téhož druhu.

Daňové řešení půjčky poskytnuté zaměstnanci do 31. 12. 2013
V § 6 odst. 9 písm. l) ZDP ve znění účinném do 31. 12. 2013 bylo stanoveno, že od daně z příjmů ze závislé činnosti je osvobozeno peněžní zvýhodnění plynoucí zaměstnancům v souvislosti s poskytováním bezúročných půjček nebo půjček s úrokem nižším, než je obvyklá výše úroku z fondu kulturních a sociálních potřeb podle vyhlášky MF č. 114/2002 Sb. v platném znění a u zaměstnavatelů, na které se tento předpis nevztahuje, poskytovaných ze sociálního fondu nebo ze zisku (příjmu) po jeho zdanění, jedná-li se o:
  • půjčky návratné,
  • poskytnuté zaměstnanci na bytové účely do výše 100 000 Kč,
  • nebo k překlenutí tíživé finanční situace do výše 20 000 Kč,
  • a u zaměstnance postiženého živelní pohromou až do výše 1 000 000 Kč na bytové účely a do výše 200 000 Kč k překlenutí tíživé finanční situace

  • PŮJČKY (ZÁPŮJČKY) poskytnuté zaměstnancům dle vyhlášky o FKSP. Vyhláška č. 114/2002 Sb o fondu kulturních a sociálních potřeb v platném znění (poslední novelizace byla provedena vyhláškou č. 434/2013 Sb.) upravuje výši tvorby fondu kulturních a sociálních potřeb, další příjmy a hospodaření s fondem v organizačních složkách státu, ve státních příspěvkových organizacích a příspěvkových organizacích zřízených územními samosprávnými celky. Dle § 6 odst. 1 vyhlášky lze poskytnout zaměstnancům na základě písemné smlouvy z prostředků fondu půjčku na bytové účely na:
    a) pořízení domu nebo bytu do vlastnictví nebo spoluvlastnictví pro vlastní bydlení, na složení členského podílu na družstevní byt pro vlastní bydlení a na provedení změny stavby domu nebo bytu, který zaměstnanec užívá pro vlastní bydlení,
    b) koupi bytového zařízení (např. půjčka na nábytek),
    c) nesplacený zůstatek půjčky z fondu na bytové účely poskytnuté předchozím zaměstnavatelem a na nesplacený zůstatek půjčky z fondu na bytové účely manžela (manželky).

    PŮJČKY Z PROSTŘEDKŮ FONDU jsou bezúročné a poskytují se za těchto podmínek:
    a)
    zaměstnanci je možno poskytnout i více půjček; součet zůstatků nesplacených půjček poskytnutých zaměstnanci a nové půjčky na bytové účely nesmí přesáhnout 100 000 Kč, z toho na koupi bytového zařízení nesmí přesáhnout částku 50 000 Kč,
    b) každá půjčka je splatná nejpozději do 10 let od uzavření smlouvy o půjčce. Prostředky z poskytnuté půjčky lze použít pouze k přímé úhradě účelu, který byl dohodnut ve smlouvě o půjčce.

    Dojde-li ke skončení pracovního nebo služebního poměru, je půjčka splatná nejpozději do šesti měsíců ode dne jeho skončení, pokud není ve smlouvě o půjčce stanoveno jinak.

    Půjčky nelze poskytnout na úhradu nákladů, které již byly kryty půjčkou nebo úvěrem od bank nebo poboček zahraničních bank nebo jiné osoby. Půjčku nelze dále poskytnout na vypořádání společného jmění manželů, vypořádání dědiců a na jiné majetkoprávní vypořádání. Další půjčky lze poskytnout dle § 11 odst. 2 této vyhlášky. Na základě písemné smlouvy lze zaměstnancům poskytnout k překlenutí tíživé finanční situace bezúročnou půjčku nejvýše 20 000 Kč nebo 50 000 Kč v případech postižení živelnou pohromou, ekologickou nebo průmyslovou havárií na územích, na kterých byl vyhlášen nouzový stav a to se splatností do 5 let od uzavření smlouvy o půjčce.

    Při skončení pracovního nebo služebního poměru je půjčka splatná nejpozději do šesti měsíců ode dne jeho skončení, pokud není ve smlouvě o půjčce stanoveno jinak. Půjčky se poskytují v hotovosti v souladu s rozpočtem fondu.

    DAŇOVÉ ŘEŠENÍ ZÁPŮJČKY OD 1. 1. 2014
    Zákon o daních z příjmů ve znění účinném od 1. 1. 2014 novelizovaný na základě zákonného opatření Senátu č. 344/2013 Sb. již výše uvedené znění § 6 odst. 9 písm. l) ZDP o osvobození peněžního zvýhodnění plynoucí zaměstnancům v souvislosti s poskytováním bezúročných půjček nebo půjček s úrokem nižším, než je obvyklá výše úroku, neobsahuje. Text v tomto ustanovení byl počínaje 1. 1. 2014 bez náhrady zrušen a byl nahrazen zcela jiným obsahovým zněním, týkajícím se osvobození od daně z příjmů ze závislé činnosti příjmů za práci žáků a studentů z praktického vyučování a praktické přípravy. S účinností od 1. 1. 2014 je oblast bezúročné zápůjčky řešena obecně v § 3 odst. 4 písm. j) ZDP, podle něhož předmětem daně u poplatníků s příjmy fyzických osob není majetkový prospěch
    1. vydlužitele při bezúročné zápůjčce,
    2.
    vypůjčitele při výpůjčce,
    3. výprosníka při výprose.
    Obdobně v § 18 odst. 2 písm. f) ZDP je pro poplatníky daně z příjmů právnických osob stanoveno, že předmětem daně není majetkový prospěch vydlužitele při bezúročné zápůjčce, vypůjčitele při výpůjčce a výprosníka při výprose.

    Dochází rovněž ke změně znění § 23 odst. 7 ZDP o cenách mezi spojenými osobami.

    Liší-li se ceny sjednané mezi spojenými osobami od cen, které by byly sjednány mezi nespojenými osobami v běžných obchodních vztazích za stejných nebo obdobných podmínek, a není-li tento rozdíl uspokojivě doložitelný, upraví se základ daně poplatníka o zjištěný rozdíl; to platí i v případě, kdy je cena mezi poplatníky daně z příjmů právnických osob rovna nule.

    Nelze-li určit cenu, která by byla sjednávána mezi nespojenými osobami v běžných obchodních vztazích za stejných nebo obdobných podmínek, použije se cena určená podle právního předpisu upravujícího oceňování majetku. Ustanovení věty první a druhé se nepoužije v případě uzavření smlouvy o výprose nebo o výpůjčce a v případě, kdy sjednaná výše úroků z úvěrového finančního nástroje mezi spojenými osobami je nula nebo nižší, než by byla cena sjednaná mezi nespojenými osobami, a věřitelem je:
  • daňový nerezident,
  • člen obchodní korporace, který je daňovým rezidentem České republiky,
  • nebo poplatníkem daně z příjmů fyzických osob.
  • V důvodové zprávě k zákonnému opatření Senátu č. 344/2013 Sb. se uvádí, že ustanovení § 23 odst. 7 ZDP obecně dopadá a bude dopadat na situace, kdy jsou mezi sdruženými osobami sjednány ceny „neobvyklé“. V návaznosti na zrušení zákona o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí bude ustanovení dopadat také na situace, kdy cena mezi sdruženými osobami je sjednána v nulové výši. Výjimku tvoří, tak jako dosud, nízkoúročené půjčky a nově i bezúročné půjčky v případě, kdy je věřitelem daňový nerezident a z daňových rezidentů člen obchodní korporace (společník obchodní společnosti a člen družstva) nebo poplatník fyzická osoba. V ostatních případech bude zachován stejný postup, jako je používán podle dosavadní právní úpravy. Např. pokud správce daně zjistí, že mezi spojenými osobami byla sjednána vyšší hodnota úroku, než jaká by byla sjednána mezi nespojenými osobami, musí daňový subjekt odůvodnit takto stanovenou výši úroku, a není-li tato uspokojivě doložena, pak správce daně upraví základ daně o zjištěný rozdíl. V důvodové zprávě je uveden rovněž odkaz na rozsudek NSS čj. 8 Afs 80/2007-105, ve kterém se uvádí: „Správce daně stanoví cenu běžnou v prostředí fungující hospodářské soutěže. Jen v případech, ve kterých tuto cenu nelze podle § 23 odst. 7 určit, se použije cena zjištěná podle zákona o oceňování majetku. To ovšem neznamená, že určení její výše závisí na libovůli správce daně. Zákonodárce mu poskytl značný prostor pro posouzení, díky kterému může postupovat s ohledem na specifika každého konkrétního případu. Je na jeho uvážení, které subjekty zahrne do vzorku pro zjištění ceny obvyklé, na druhou stranu však zvolené subjekty musí korespondovat se situací daňového subjektu (osoby blízké či jinak spojené), a své úvahy o výběru musí odůvodnit. Jsou na něj kladeny takové požadavky, aby případné zvýšení daňové povinnosti bylo zákonné a spravedlivé a jeho rozhodnutí přezkoumatelné“. V tomto ustanovení zákona je na rozdíl od úpravy účinné do 31. 12. 2013 nově stanoveno, že v případě, kdy je mezi spojenými osobami sjednána cena „neobvyklá“ a rozdíl od ceny „obvyklé“ není uspokojivě doložen (nově doložitelný), může upravit základ daně jak správce daně tak i poplatník.

    Poznámka:
    V novém znění § 23 odst. 7 ZDP se hovoří o tzv. úvěrovém finančním nástroji. Pro účely daně z příjmů je tento institut vymezen v § 19 odst. 1 písm. zk) ZDP. Rozumí se jím závazkový právní vztah, jehož předmětem je vrácení přenechaných nebo poskytnutých peněžních prostředků, přičemž úvěrovým finančním nástrojem je vždy:
    1. úvěr
    2. zápůjčka
    3. dluhopis
    4. vkladní list, vkladový certifikát a vklad jim na roveň postavený
    5. směnka, jejímž vydáním získává směnečný dlužník peněžní prostředky.
    Z výše uvedené definice úvěrového finančního nástroje vyplývá, že mezi tento institut se zahrnuje i zápůjčka.


    (Více se o tomto tématu dočtete v měsíčníku PaM 5/2014)


    DAŇOVÉ ŘEŠENÍ VÝPŮJČKY U ZAMĚSTNANCE

    Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů,
    ve znění p.p. (dále jen „ZDP“) řeší výpůjčku výslovně na 8 místech, a pak jsou další ustanovení, která sice tento smluvní typ nezmiňují, ale určitým způsobem s ním souvisejí. Všechny daňové souvislosti výpůjčky si můžeme pro přehlednost rozčlenit do tří oblastí:
    1) Nezdanitelný příjem:
  • Předmětem daně z příjmů – fyzických ani právnických osob – není majetkový prospěch vypůjčitele při výpůjčce, ani výprosníka při výprose (§ 3 odst. 4 písm. j), § 18 odst. 2 písm. f) ZDP).
  • Výkladový problém se ale týká vozidel poskytnutých zaměstnancům k používání pro služební i soukromé účely. Podle zástupců Finanční správy ČR se uplatní speciální ustanovení § 6 odst. 6 ZDP, které umožňuje zdanění u zaměstnanců, naproti tomu řada daňových expertů z privátní sféry tvrdí, že vyřazení z předmětu daně v § 3 ZDP již nemůže zvrátit § 6 ZDP. Podrobněji v další části.
  • I když je půjčitel „spojenou osobou“ vůči vypůjčiteli (výprosníkovi), tak u něj nepodléhá zdanění fiktivní krácení příjmů (výnosů), kterých by mohl dosáhnout např. nájmem (§ 23 odst. 7 ZDP).
  • S čímž ale souvisí daňová nevýhoda pro podnikajícího půjčitele. Podle § 25 odst. 1 písm. I) ZDP totiž nejsou daňově účinné výdaje (náklady) vynaložené na příjmy, které nejsou předmětem daně. Například odpisy zapůjčeného majetku, silniční daň nebo daň z nemovitých věcí u půjčitele.

  • Příklad
    Výpůjčka společníka jeho obchodní společnosti
    Pan Jaroslav je jediným společníkem nově založené stavební firmy Jára, s.r.o. Protože zpočátku bude ve společnosti potřebovat každou korunu, rozhodl se, že jí pro skladování stavebního materiálu a techniky přenechá k dočasnému užívání garáž u svého rodinného domku. Sice mohl uzavřít nájemní smlouvu, ale pak by musel – s ohledem na to, že smluvní strany jsou spojenými osobami – složitě zjišťovat aktuální obvyklou výši nájemného. Navíc nájem je vždy povinně úplatný, což by ubíralo novopečené obchodní společnosti provozní finance, a to její společník a současně jednatel nechtěl. Proto uzavřel s Jára, s.r.o. smlouvu o výpůjčce garáže na dobu dvou let.

    Tímto řešením jednak elegantně vyřešil problém ceny obvyklé, protože ta je u a priori bezúplatné výpůjčky vždy nulová – a je úplně jedno o jaké smluvní strany se jedná, a jednak šetří firemní prostředky, které tak mohou být efektivněji využity pro rozvoj provozní činnosti. Žádné zdanění u takto majetkově zvýhodněné obchodní společnosti (vypůjčitele) nehrozí, sice objektivně má určitý a vyčíslitelný majetkový prospěch z titulu tohoto bezúplatného příjmu, ovšem tento je výslovně zákonem vyjmut z předmětu zdanění. A díky speciální výjimce v § 23 odst. 7 ZDP k žádnému zdanění nedojde ani u společníka – půjčitele, který je spojenou osobou k vypůjčiteli – byť zde obecně vzato dochází k jistému krácení potenciálně dosažitelných zdanitelných příjmů.
    Jelikož panu Jaroslavovi z výpůjčky rodinné garáže neplyne žádný zdanitelný příjem, nemůže v žádném ze svých dílčích základů daně uplatňovat s tím související výdaje. Zejména tedy nemůže daňově odpisovat garáž ani do daňových výdajů zahrnovat případné opravy garáže, pojistné za její pojištění proti požáru a živlům, ani poměrnou část daně z nemovitých věcí nebo v garáži spotřebovanou elektrickou energii apod.
    Naproti tomu Jára, s.r.o. coby půjčitel bezplatně přenechal panu Jaroslavovi (výprosníkovi) v říjnu – tedy po stavební sezóně – firemní sadu ručního nářadí. Přičemž když se zjara objeví první zakázky, tak na vyžádání obchodní společnosti jí výprosník sadu nářadí zase vrátí. Ani v tomto případě nebude mít výprosa u žádné ze smluvních stran dopad do daně z příjmů. Ani smlouva o výpůjčce ani o výprose nemusejí být písemné.


    2) Regulace provozních daňových výdajů:
  • U silničního motorového vozidla užívaného na základě smlouvy o výpůjčce (nebo výprose) je možno daňově uplatnit výdaje na dopravu pouze ve výši náhrady výdajů za spotřebované pohonné hmoty (§ 24 odst. 2 písm. k) bod 3 ZDP). Vypůjčitel tedy – například na rozdíl od najatého vozidla – nemůže výdaj za pohonné hmoty uplatňovat podle dokladů o jejich nákupu, ale musí počítat náhradu výdajů za PHM, obdobně jako při využití vozidel zaměstnanců pro pracovní cesty.
  • Dále je nutno zmínit zákaz využití paušálních výdajů na dopravu (5 000 Kč, případně 4 000 Kč měsíčně) u vozidla, které je předmětem výpůjčky (výprosy), a to jak u půjčitele tak vypůjčitele. Toto vyloučení sice zákon výslovně neuvádí, ale vyplývá nepřímo z § 24 odst. 2 písm. zt) ZDP.
  • Vypůjčitel obvykle nebude zapsán jako provozovatel vypůjčeného vozidla v technickém průkazu, proto nebude poplatníkem daně silniční, a její případná úhrada pro něj nebude daňově účinná.

  • Příklad
    Vypůjčené vozidlo od otce
    Podnikající syn nemá automobil a tak používá vozidlo otce. Právním titulem k užívání auta přitom je smlouva o výpůjčce – o bezplatném dočasném vypůjčení. Průměrná spotřeba vozidla podle technického průkazu činí 8 litrů na 100 km a syn podle knihy jízd projede pro podnikatelské účely za rok 2014 celkem 10 000 km. Cenu nafty prokazuje podnikatel doklady o nákupu v cenách – 20 litrů á 36 Kč, 32 litrů á 37 Kč, 40 litrů á 38 Kč.

    Smlouvou je vypůjčitel oprávněn užívat věc způsobem ujednaným, jinak přiměřeným dané věci. Syn je také povinen chránit vypůjčené auto před poškozením, ztrátou nebo zničením. Z toho lze dovodit, že do daňových výdajů může uplatnit prokázané výdaje na údržbu a opravy související s používáním vozidla pro jeho podnikání.
    Dále budou u syna podle § 24 odst. 2 písm. k) bodu 3 ZDP daňově účinné výdaje na jeho pracovní cesty ve výši náhrady výdajů za spotřebované pohonné hmoty stanovené podle metodiky běžně užívané u vozidel zaměstnanců. Naopak sazbu základní náhrady (tzv. kilometrovné, které v roce 2014 činí 3,70 Kč za kilometr) nebo paušální výdaje na dopravu (§ 24 odst. 2 písm. zt) ZDP), si u vozidla vypůjčeného nelze daňově uplatnit.
    Náhrada za PHM (pohonnou hmotu – naftu) se vypočte takto = průměrná spotřeba x délka pracovní cesty x cena PHM = 0,08 litrů na kilometr x 1.000 km x jaká cena PHM (35 Kč, 36 Kč nebo 37 Kč za litr?).
    Protože syn kupoval PHM během období za různé ceny, nelze jednoduše dosadit do vzorce jednu cenu, za kterou byly nakoupeny. Jelikož průměrná cena motorové nafty podle vyhlášky č. 435/2013 Sb. (platící pro rok 2014) vychází z tržních cen platných v roce 2013, které byly nižší, tak činí jen 36,00 Kč/litr. Proto by bylo její uplatnění pro podnikatele daňově nevýhodné (i když by to bylo početně trochu jednodušší). Jelikož nejde o firemní automobil podnikatele, nemůže uplatnit do daňových výdajů prokázanou cenu za nákup PHM, ale pouze zmíněnou náhradu výdajů za spotřebované PHM vypočtenou jako u cestovních náhrad zaměstnanců.
    Naftu podnikatel kupoval za různé ceny v odlišných objemech, takže by nebylo věcně správné vypočíst jednoduchý aritmetický průměr tří prokázaných cen = 36 Kč + 37 Kč + 38 Kč / 3 = 37 Kč. Přesnější proto bude uplatnit metodiku tzv. váženého aritmetického průměru, kde má vedle ceny vliv i množství nakoupené PHM.
  • Průměrná cena PHM = [(36 Kč/litr x 20 litrů) + (37 Kč/litr x 32 litrů) + (38 Kč/litr x 40 litrů)] / (20 litrů + 32 litrů + 40 litrů) = (720 Kč + 1 184 Kč + 1 520 Kč) / 92 litrů = 3 424 Kč / 92 litrů = 37,22 Kč/litr Nyní tak již můžeme dokončit výpočet náhrady za PHM = průměrná spotřeba vozidla x délka pracovní cesty x cena PHM = 0,08 litrů/km x 1.000 km x 37,22 Kč/ litr = 80 litrů x 37,22 Kč/litr = 2 978 Kč.

  • 3) Podmíněné odpisování vypůjčitelem:
  • Tuto oblast musíme nejprve trochu blíže osvětlit. Mějme v praxi běžnou situaci, kdy podnikatel žádá obvykle banku o úvěr, která ale samozřejmě požaduje nějakou záruku, jistotu, že dluh bude splacen. Jednou z možností řešení je, že úvěrový dlužník zajistí svůj dluh převodem vlastnického práva k nějakému svému majetku, jehož aktuální tržní hodnota odpovídá jistině úvěru, a který je pokud možno poměrně dobře a rychle zpeněžitelný. Zpravidla se jedná o automobil. Vlastníkem vozidla se tak stane úvěrový věřitel (banka), ovšem pro podnikání by jej rád i nadále využíval úvěrový dlužník. A právě pro tyto účely se v praxi sjedná výpůjčka, kterou naopak banka – coby dočasný vlastník dané věci, než dlužník splatí úvěrový dluh – poskytne užívací právo podnikateli.
  • V těchto případech může podnikatel – vypůjčitel věci – pokračovat v daňovém odpisování tohoto majetku, třebaže dočasně není vlastníkem. A naopak dočasnému vlastníkovi – půjčiteli (bance) – zákon brání v daňovém odpisování. Když vše proběhne zdárně a podnikatel plně splatí úvěr bance, tak se mu navrátí vlastnické právo k předmětné zajištěné věci a současně skončí její výpůjčka. Pro zabránění daňovým spekulacím ZDP stanoví, že také tentokrát bude staronový vlastník pokračovat v již započatém daňovém odpisování (jako by k žádné změně nedošlo). Legislativně tyto postupy komplexně řeší § 26 odst. 7 písm. a) bod 4, § 27 písm. h), § 28 odst. 4, § 30 odst. 10 písm. h) ZDP.


  • (Více se o tomto tématu dočtete v měsíčníku DaÚ 6-7/2014)


     

     
     
    ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ

     
    BEZÚROČNÁ PŮJČKA

    Společník (fyzická osoba) zapůjčil v březnu 2014 ze svých soukromých finančních zdrojů bezúročně společnosti s r.o. částku 450 000 Kč na základě uzavřené smlouvy o zápůjčce.
    Společník společnosti s r.o. patří ve vztahu ke společnosti s r.o. mezi spojené osoby ve smyslu znění § 23 odst. 7 ZDP. Dle tohoto ustanovení zákona se však znění o obvyklé ceně nepoužije v případě, když sjednaná výše úroku z úvěrového finančního nástroje (v našem případě smlouva o zápůjčce) je nula nebo nižší než je cena obvyklá a věřitelem je člen obchodní korporace – daňový rezident ČR. Na společníka se tudíž nevztahuje daňové posouzení obvyklé výše úroku. Bezúročná zápůjčka společnosti tak nemá na společníka žádný daňový dopad.
    Společnost s r.o. bude postupovat podle znění § 18 odst. 2 písm. f) bod 1 ZDP, na základě kterého není předmětem daně z příjmů majetkový prospěch vydlužitele (společnosti s r.o.) při bezúročné zápůjčce.

    SMLOUVA O ZÁPŮJČCE

    Zaměstnavatel zapůjčil zaměstnanci částku 500 000 Kč na základě uzavřené smlouvy o zápůjčce se sjednaným úrokem 1,0 %. Účelem zápůjčky je získání finančních prostředků na provedení rekonstrukce rodinného domu.
    Protože jde o úročenou zápůjčku peněz, nelze u zaměstnance použít znění § 3 odst. 4 písm. j) bod 1 ZDP, na základě kterého není předmětem daně z příjmů majetkový prospěch vydlužitele při bezúročné zápůjčce. Vzhledem k tomu, že zaměstnance nelze považovat za osobu spojenou, není nutno zkoumat výši obvyklého úroku. U zaměstnance nedochází k žádnému daňovému dopadu z důvodu uplatnění nižšího úročení poskytnuté zápůjčky peněz. U zaměstnavatele půjde o zdanitelný příjem pouze ve výši sjednané výše úroku a tento úrok bude součástí jeho zdanitelných výnosů.

    ÚROČENÁ ZÁPŮJČKA PENĚZ

    Společnost s r.o. zapůjčila společníkovi (fyzická osoba) této společnosti částku 350 000 Kč na základě uzavřené smlouvy o zápůjčce se sjednaným úrokem 0,25 %.
    Protože jde o úročenou zápůjčku peněz, nelze u společníka použít znění § 3 odst. 4 písm. j) bod 1 ZDP, na základě kterého není předmětem daně z příjmů majetkový prospěch vydlužitele při bezúročné zápůjčce. Společník (vydlužitel) a společnost s r.o. (zapůjčitel) jsou bezesporu spojené osoby ve smyslu kategorizace spojených osob v § 23 odst. 7 ZDP, proto se na posouzení výše úroku ze zápůjčky bude vztahovat znění § 23 odst. 7. Protože v daném případě věřitelem není daňový nerezident, ani daňový rezident ČR, který je členem obchodní korporace nebo poplatník daně z příjmů fyzických osob, je nutno aplikovat znění o ceně obvyklé. U společníka s příjmy za práci pro společnost, který je ve smyslu znění § 6 odst. 1 písm. b) ZDP považován za zaměstnance, se bude jednat o zdanitelný příjem ze závislé činnosti ve výši rozdílu mezi sjednaným úrokem a obvyklou výší úroku.
    V případě daňové kontroly musí společnost prokázat důvodnost použití nižší výše úroku u zápůjčky společníkovi než je úrok, který by byl sjednán mezi nespojenými osobami v běžných obchodních vztazích za stejných nebo obdobných podmínek. Pokud správce daně neshledá rozdíl v úrocích uspokojivě doložitelný, upraví pak základ daně z příjmů právnických osob u společnosti s r.o. o zjištěný rozdíl mezi sjednaným úrokem a úrokem obvyklým.



    (Více na toto téma najdete v měsíčníku PaM 5/2014)

     

     
     
    P6 AKTUAL

     
    Částka číslo 30/2014 ze dne 25.4.2014
    77/2014 Nález Ústavního soudu ze dne 25. března 2014 sp. zn. Pl. ÚS 43/13 ve věci návrhu na zrušení vyhlášky č. 267/2012 Sb., o stanovení Indikačního seznamu pro lázeňskou léčebně rehabilitační péči o dospělé, děti a dorost


    Částka číslo 31/2014 ze dne 30.4.2014
    78/2014 Vyhláška o náležitostech průkazu zaměstnanců orgánů sociálního zabezpečení a orgánů nemocenského pojištění pověřených kontrolou plnění povinností uložených zaměstnavatelům a osobám samostatně výdělečně činným
    79/2014 Vyhláška o vydání zlaté mince „Jizerský most na trati Tanvald-Harrachov“ po 5 000 Kč


    Částka číslo 32/2014 ze dne 7.5.2014
    80/2014 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 194/2001 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na aerosolové rozprašovače, ve znění pozdějších předpisů


    Částka číslo 33/2014 ze dne 9.5.2014
    81/2014 Vyhláška o podmínkách udělení úředního oprávnění pro ověřování výsledků zeměměřických činností pro účely Ministerstva obrany
    82/2014 Vyhláška o kadáverech zvířat v zájmovém chovu


    Částka číslo 34/2014 ze dne 14.5.2014
    83/2014 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 252/2004 Sb., kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou a teplou vodu a četnost a rozsah kontroly pitné vody, ve znění pozdějších předpisů


    Částka číslo 35/2014 ze dne 15.5.2014
    84/2014 Sdělení Ministerstva financí, jímž se určují emisní podmínky pro Státní dluhopis České republiky, 2014–2027, VAR %


    Částka číslo 36/2014 ze dne 15.5.2014
    85/2014 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 210/2012 Sb., o provedení některých ustanovení zákona č. 38/1994 Sb., o zahraničním obchodu s vojenským materiálem, ve znění pozdějších předpisů


     

     
     
    PRAKTICKÁ KOMUNIKACE

     
    BOSSING NA PRACOVIŠTI

    Bossing, podobně jako mobbing, na pracovišti není ničím příjemným. O čem to vlastně mluvíme, když používáme tato cizí slova? O agresi a násilí, a nejen o tom fyzickém. Mnohem častěji se násilí projevuje ve formě psychického „teroru“. V případně bossingu mluvíme o psychickém či fyzickém násilí nadřízeného vůči podřízenému (podřízeným).

    Bossing

    je i snaha vedoucího vypudit člověka z pracoviště vykonstruovanými zákeřnými obviněnými, ponížením, útlakem a emočním týráním. Podřízenému ztěžuje, anebo znemožňuje práci. Pravděpodobně každý z nás se už dostal k nějaké výměně názorů, neshodě na navrhovaném postupu řešení, odlišnému postoji k nějaké pracovní záležitosti. Ani pracovní život není o tom, že bychom měli být vždycky všichni zajedno a se vším navzájem souhlasit. Konflikty jsou velmi často za projevy agrese a násilí na pracovištích, ať už je to šikanování mezi pracovníky na stejné úrovni (mobbing), anebo se jedná o násilí ze strany nadřízeného (bossing). Různé projevy násilí zčásti souvisí i s realitou pracovního trhu v posledních letech – narůstající nezaměstnanost, strach o vlastní pracovní pozici, obavy, zda jsem ještě dost dobrý, dost perspektivní zaměstnanec – to je jen několik důvodů, které můžou konkrétního člověka přivést k chování, které je ve své podstatě agresivní. Co považujeme za bossing
    Bossing má v podstatě ty samé znaky jako mobbing s tím rozdílem, že útočníkem je boss = šéf. Řeknete si – inu, ale jak jen mám bojovat proti nadřízenému? Copak něco zmůžu, když přicházím do konfliktu se šéfem? S jistým typem lidí je dohadování se a vyjasňování skutečně těžké a stojí nás hodně sil. Statistiky jsou jasné, nějakou formu teroru na pracovišti zažívá téměř každý šestý zaměstnanec. Někdy to vypadá tak, že čím výš člověk postupuje na kariérním žebříčku, tím víc přestává myslet na druhé a zohledňuje především svoje potřeby.
    Podívejme se na to, co odborníci považují za bossing:
  • Nadměrné kontrolování plnění pracovních povinností.
  • Neustálé kontrolování docházky na pracoviště, v případě výjezdů a pracovních cest neustálé kontrolování na místě „pobytu“ (telefonické ověřování, kdy jste tam přijeli, dokdy jste tam byli).
  • Neodsouhlasení dovolené (opakovaně, bez udání důvodu).
  • Neuctivé chování, verbální urážky.
  • Znehodnocování vaší práci (to by uměl každý, to přece nic není…), častá a neoprávněná kritika.
  • Zesměšňování před ostatními pracovníky (podívejte se, jak se s tím motá, každý z vás by to měl už třikrát hotové…).
  • Pověřování příliš náročnými ´úkoly, na které dotyčný nemá kvalifikaci, anebo jsou dokonce nesplnitelné.
  • stihnout.
  • Rozhodnutí o člověku se dělají zásadně za jeho zády a oběť je postavena na poslední chvíli před hotovou věc.
  • Cokoliv navrhnete, je to vždycky špatně.
  • Nedoručování informací, resp. záměrná nedostatečná informovanost o pracovních úkolech či postupech.
  • Stopnutí účasti na pracovních poradách nebo znemožnění se na nich projevit a vyjádřit svůj názor.
  • Vydávání práce podřízeného za svoji práci.
  • Vyhrůžky výpovědí, snížením platu, odebráním osobních příplatků – neopodstatněné, bez porušení pracovní disciplíny, anebo nesplnění zadaného úkolu.
  • Vyžadování přesčasů, stále od toho samého člověka, přičemž ti ostatní jsou jakoby od přesčasů „osvobozeni“.
  • Sexuální obtěžování.

  • Samozřejmě je velmi důležité odlišit, co je normální vyžadování plnění pracovních povinností a co už je bossing. Někdy je tato hranice jakoby velmi tenká. Aby se obě strany, podřízený i šéf vyhnuli nedorozuměním, je třeba mít přesně definované pracovní náplně a přesně měřitelné ukazatele splnění zadaného úkolu.

    Oběti bossingu
    Kromě toho, že začínají ráno vstávat s obavami „co zase dnes bude v práci“, zaznamenávají i reakci vlastního těla. Žaludeční nervozita, bolesti hlavy, zpocené ruce, špatný spánek – to je jen malá část toho, jak nám naše tělo umí dát najevo, že situaci bychom měli urychleně řešit. Příčiny, proč se někdo dopouští bossingu, mohou být samozřejmě různé. O někom si řeknete, že nezvládá svůj kariérní postup, že už zapomněl, jaké to bylo, když byl řadový zaměstnanec, že „mu sláva stoupla do hlavy“.
    Někdy jsou však příčiny takového chování a jednání lidí na vedoucích pozicích zakořeněné mnohem hlouběji, důvodem může být něco úplně jiného, než co se nám jeví na povrchu:
  • Hněv na kolegy, nadřízené, majitele organizace – nadřízený ze svých problémů v práci viní podřízeného. Tento motiv je silný zejména v obdobích chaosu a organizačních zmatků, kdy nikdo neví, jak se situace vyvine, co můžeme čekat, co bude následovat.
  • Tlak shora, nezvládání své pozice – není zřídkavé, že někteří lidé přenášejí tlak, který sami pociťují „shora“, na své pracovníky.
  • Touha po moci – chtít dosáhnout a mít více – kompetence, peněz.
  • Osobní důvody – nejistota ve vztazích, potřeba dokázat si vlastní cenu, hodnotu, moc. Často jde o žárlivost na mladšího, úspěšnějšího, akčnějšího kolegu.
  • Strach ze ztráty kontroly – nad sebou samým, nad pracovními aktivitami. Strach je jednou z nejčastějších příčin bossingových strategií, resp. konfliktů na pracovištích vůbec.
  • Strach ze ztráty vlastní pozice – mnoho nadřízených v obavě o vlastní židli volí strategii, jak si udržet svoje postavení, z pozice síly a moci.
  • Strach z vytvoření opozice – šéf má obavy, že se podřízení proti němu spiknou. Nemá jistotu, že se v pracovním kolektivu neobjeví nějaký iniciátor, který začne podkopávat jeho autoritu a postaví proti němu všechny lidi. Cítí se osamocený. V takovéto situaci preventivně zaútočí a nastolí v práci atmosféru strachu – přičemž předpokládá, že v takové situaci se lidé budou snažit moc na sebe neupozorňovat a nebudou intrikovat.
  • Strach z nevyslovených myšlenek – někteří šéfové neustále bojují s obavami, jestli je jejich podřízení respektují jako osobu, anebo jen kvůli jejich funkci. Jestli uznávají jeho odborné a lidské kvality, anebo se jen bojí, že by jim mohl znepříjemnit život, kdyby se mu znelíbili.
  • Neustálý pocit, že jejich osoba je středobodem dění – že se mluví jen o ní, že ji každý sleduje (aby mohl následně kritizovat).
  • Negativní osobnostní vlastnosti vedoucího – tyto dostanou příležitost, aby se projevily, když dotyčný získá moc. Může se projevit touha „vyřizovat si účty“ s některým z podřízených.

  • Strategie bossingu
    – šéf, který začíná šikanovat svoje podřízené, má nejen svoje motivy, ale používá i strategie, které jsou specifické (odlišující se od strategií mobbingu kolegů) s ohledem na jeho pozici a kompetence. Mezi hlavní strategie podle odborníků (www.asistentka.cz) patří:
  • Přidělování Sisyfovských úkolů. Vedoucí podřízenému přiděluje jednotvárnou práci a úkoly, které jsou buď zcela nesmyslné, anebo o jejichž smyslu se dá s úspěchem pochybovat.
  • Úmyslné přidělování nevhodných úkolů. Další strategií je zadávání úkolů, které sice mají svůj smysl, ale jsou hluboko pod kvalifikační úrovní i dovednostmi pracovníka. Zrcadlovou strategií je pak přidělení úkolu nadmíru obtížného. Také sem patří přidělování úkolů, které mohou pracovníka zdravotně poškodit, např. jako alergikovi zadat práci ve velmi zaprášeném prostředí.
  • Metoda Achillovy paty. Pracovník je donucen plnit i úkoly, které jsou pro něho osobně nejtěžší či dokonce protivné.
  • Trvalá kontrola. Postižený pracovník je kontrolovaný nad rámec běžný na daném pracovišti. Týká se to všeho, co nějakým způsobem souvisí s pracovním procesem. Vedoucí kontroluje i částečné výsledky práce postiženého, telefonní hovory a hlavně přítomnost na pracovišti a přísné dodržování pracovního času, včasných příchodů i odchodů, jakož i předepsaných přestávek. Strategie trvalé kontroly je mimořádně rozšířená. Je velmi jednoduchá a nenáročná na provedení a vedoucí ji snadno zdůvodní jako plnění povinností vyplývajících z jeho funkce.
  • Nečekaná překvapení. Hlavně po delší nepřítomnosti na pracovišti, např. po nemoci nebo po dovolené, je pracovník zaskočen po svém návratu nějakým nepříjemným překvapením. Např. jeho stůl byl přestěhován do jiné kanceláře, anebo mu na stole chybí počítač, tiskárna apod.
  • Okleštění kompetencí postiženého pracovníka. To se může projevovat např. tím, že se pracovníkovi odeberou dlouhodobé náročnější úkoly, ve kterých je dotyčný pracovník dobře zaběhnutý a s nimiž je spokojený, a odevzdají se jinému pracovníkovi.
  • Pracovní izolace. Pracovník není zvaný na porady, není informovaný o důležitých rozhodnutích a celkově se mu dává najevo, že se s ním nepočítá.
  • Zpochybňování psychického stavu oběti. Jakákoliv reakce se dá využít proti takto postiženému pracovníkovi. Energické nebo nervózní reakce se interpretují jako patologická agresivita, reakce opačná se může interpretovat jako patologická pasivita. Platí tu v plné míře přísloví „kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde“.

  • Typy „bossujících“ šéfů
    – když se podíváme na problém bossingu komplexně, zajímají nás i typy lidí – šéfů, kteří se nejčastěji dopouštějí nějakého typu šikanování svých podřízených. Autorka Čunderlíková zmiňuje šest typů problematických šéfů.
  • Autoritativní šéf je častým zdrojem konfliktů na pracovišti. Jde o člověka, který svým chováním vydává signál, že jen „on ví, co je to nadřízený, on ukáže všem, kdo je tu pánem.“ Pravděpodobně těmito silnými slovy maskuje svoji nejistotu. Když se dostaneme do střetu s takovým typem člověka, je velmi důležité nenechat se zahnat do kouta, pokusit se chladně argumentovat.
  • Nepřístupný šéf trpí elitářstvím a ignoruje zaměstnance jako osobnosti. Jde o typ člověka, který se bude vyvyšovat nad své pracovníky. Zapomíná ale, že bez lidí, bez zaměstnanců, by nic neznamenal. S takovým člověkem je třeba komunikovat opatrně. Neznevažovat sebe samého, zároveň mít respekt před ním jako nadřízeným.
  • Mlčenlivý samotář chce mít klid, nechce být zatěžovaný žádnými informacemi, jak pracovními, tak osobními. Obvykle je zavřený ve své kanceláři a do řízení zasahuje minimálně. I přes své odborné kvality nemá zkušenosti v manažování, práci nedeleguje, lidi nemotivuje. Takový typ člověka svým pasivním přístupem vytváří podmínky pro negativní pracovní atmosféru. Obvykle nechce nic slyšet o konfliktech, natož aby je řešil.
  • Váhavý šéf neví, kdy má rozhodnout, a jestli vůbec má rozhodnout. A tak raději nerozhoduje vůbec. Může se z něho vyvinout „skrytý nepřítel“, přivlastní si vaše výsledky práce, prezentuje je jako svoje. Od takového člověka nemůžeme očekávat aktivní pomoc při řešení problémů na pracovišti. Právě kvůli jeho váhavosti. Je dobré přijít s konkrétním návrhem řešení, ale bez alternativ.
  • Náladový šéf vás včera chválil, dnes na vás nadává. Často mění svoje chování i rozhodnutí, je nevypočitatelný, nevyzpytatelný a způsobuje chaos. Kolektiv trpí tímto „organizačním zmatkem“. Snadno se přidá ke skupině zaměstnanců, aniž by měl ověřené informace. Při komunikaci s takovým typem člověka je vhodné se držet v ústraní, když vrcholí kritická situace, a nebrat útoky osobně. Rozhodně je třeba počkat s návrhy, až když kritická situace odezní. O konfliktech s ním mluvit, až se situace (i šéf) uklidní.
  • Šéf jako chlubil bývá zpravidla silný kariérista a workoholik, nemá osobní život, anebo ho zanedbává. Honí termíny, vytváří si stresový program, ale přitom má čas, aby „sám sebe pochvalně poplácal po rameni“. Je přesvědčen, že je ten nejlepší, rád sám sebe chválí a bez problémů si přivlastní zásluhy druhých. V případě neúspěchu určitě najde někoho, „kdo za to může“.
    Při práci s takovým typem člověka je dobré jednat s ním vždy v přítomnosti nějakého svědka. Když např. odevzdáváte práci, odevzdejte kopii, aby vám zůstal originál k dispozici.

  • Oběti bossingu a co s tím. Průzkum agentury GfK ukázal, že oběťmi skrytého teroru na pracovištích se stávají stále více zaměstnanci středních a starších věkových kategorií, nejčastěji ženy nad 45 roků. Nemálo z nich následně ztrácí práci (protože se jí vzdají dobrovolně, než by situaci řešily, raději z pracoviště odejdou).

    Oběť bossingu
    je v nevýhodném postavení. Na začátku jsou rozpaky a neschopnost pochopit vznikající situaci: „Proč se toto děje?“, „co jsem udělal špatně?“. Následně se objeví pocity bezradnosti, napětí a sebeobviňování ze vzniklé situace. Obvykle člověk pokračuje fází enormního snažení, podávání výborných pracovních výkonů, aby se vyhnul neúměrnému tlaku ze strany nadřízeného. Potom, když po jisté době pochopí, že jakékoli snažení je zbytečné, přichází fáze vyčerpání, bezradnosti, zoufalství. Napětí nepolevuje ani po odchodu z pracoviště, problémy se přenášejí do domácího prostředí, oběť s nimi „uléhá i vstává“. Oběti dlouhodobého bossingu pocítí důsledky velkého stresu nejednou na psychickém stavu (deprese, nízké sebehodnocení, podrážděnost, sklon hledat únik v pití alkoholu apod.), ale i na fyzickém zdraví (žaludeční vředy, astma, vysoký krevní tlak, cukrovka, poruchy spánku…). I když se v poslední době více autorů a publikací věnuje problematice mobbingu či jeho odnoži – bossingu, obvykle situace zastihne oběť nepřipravenou. Když se tak stane a situace na pracovišti se vyvíjí špatným směrem, je potřeba zakročit okamžitě. Je vhodné požádat někoho o pomoc.

    Závěr
    Chceme-li předcházet bossingu, je nutné s vedením komunikovat co nejotevřeněji, což však ne vždy pomůže. Dostáváme se opět k prevenci konfliktů na pracovištích. Ta se jeví jako nejúčinnější metoda v boji proti bossingu.

    Mgr. Mária Kopčíková

    Použité zdroje:
    Huberová, B.: Psychický teror na pracovišti
    Beňo, P.: Můj šéf, můj nepřítel?
    Kratz, H. J.: Mobbing

     

     
     
    CHYBOVAT ZNAMENÁ PLATIT

     
    Termíny pro praxi v květen 2014

    20. května
    úterý
    Daně z příjmů- plátce Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů z mezd za duben 2014
    (§ 38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Sociální pojištění – OSVČ Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za duben 2014
    (§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za duben 2014
    (§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Sociální pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za duben 2014
    (§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezpečení)
    Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za duben 2014
    (§ 9 odst. 3 a 4 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Zdravotní pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za duben 2014
    (§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na zdravotní pojištění)
    Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za duben 2014
    (§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
    Důchodové spoření – zaměstnavatel Odvod záloh na důchodové spoření za účastnící se zaměstnance za duben 2014
    (§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření)
    (§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    Podání hlášení (elektronické) k záloze na pojistné na důchodové spoření za duben 2014 (§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření)
    (§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)

     

     
     
    EKONOMIKA

     
    Název krajiny Název měny Měna 28.4. 29.4. 30.4. 2.5. 5.5. 6.5. 7.5. 8.5. 9.5. 12.5. 13.5. 14.5. 15.5.
    Austrálie dolar AUD 18,383 18,397 18,397 18,332 18,325 18,379 18,39 18,39 18,619 18,658 18,658 18,734 18,818
    Brazílie real BRL 8,851 8,949 8,949 8,892 8,878 8,8 8,836 8,836 8,978 8,983 8,983 9,035 9,084
    Bulharsko lev BGN 14,034 14,026 14,026 14,033 14,026 13,956 14,019 14,019 14,006 14,007 14,007 14,011 14,03
    Čína renminbi CNY 3,168 3,172 3,172 3,163 3,167 3,161 3,158 3,158 3,192 3,191 3,191 3,211 3,224
    Dánsko koruna DKK 3,678 3,675 3,675 3,677 3,676 3,676 3,674 3,674 3,67 3,67 3,67 3,671 3,676
    EMU euro EUR 27,455 27,435 27,435 27,445 27,435 27,435 27,42 27,42 27,39 27,395 27,395 27,405 27,44
    Filipíny peso PHP 44,493 44,64 44,64 44,52 44,49 44,448 44,435 44,435 45,529 45,554 45,554 45,693 45,878
    Hongkong dolar HKD 2,554 2,56 2,56 2,554 2,551 2,538 2,54 2,54 2,564 2,567 2,567 2,58 2,591
    Chorvatsko kuna HRK 3,61 3,606 3,606 3,609 3,612 3,616 3,613 3,613 3,611 3,614 3,614 3,611 3,614
    Indie rupie INR 32,653 32,847 32,847 32,906 32,842 32,765 32,788 32,788 33,152 33,137 33,137 33,543 33,901
    Indonesie rupie IDR 1,71 1,719 1,719 1,718 1,717 1,709 1,701 1,701 1,724 1,727 1,727 1,734 1,755
    Japonsko jen JPY 19,354 19,322 19,322 19,32 19,397 19,336 19,351 19,351 19,549 19,523 19,523 19,544 19,714
    Jihoafrická rep. rand ZAR 1,862 1,877 1,877 1,887 1,881 1,873 1,874 1,874 1,919 1,925 1,925 1,938 1,94
    Jižní Korea won KRW 1,913 1,927 1,927 1,922 1,92 1,91 1,925 1,925 1,941 1,942 1,942 1,956 1,96
    Kanada dolar CAD 17,968 18,087 18,087 18,058 18,002 18,019 18,084 18,084 18,355 18,295 18,295 18,349 18,472
    Litva litas LTL 7,952 7,946 7,946 7,949 7,946 7,946 7,941 7,941 7,933 7,934 7,934 7,937 7,947
    Maďarsko forint HUF 8,867 8,876 8,876 8,938 8,906 8,936 8,964 8,964 9,01 9,02 9,02 9,035 9,03
    Malajsie ringgit MYR 6,064 6,091 6,091 6,061 6,079 6,051 6,055 6,055 6,157 6,145 6,145 6,176 6,227
    Mexiko peso MXN 1,51 1,517 1,517 1,519 1,516 1,51 1,512 1,512 1,533 1,538 1,538 1,547 1,555
    MMF SDR XDR 30,732 30,777 30,777 30,717 30,682 30,63 30,65 30,65 30,816 30,808 30,808 30,903 31,032
    Norsko koruna NOK 3,302 3,313 3,313 3,333 3,321 3,329 3,334 3,334 3,366 3,365 3,365 3,371 3,384
    Nový Zéland dolar NZD 16,925 16,953 16,953 17,124 17,149 17,248 17,099 17,099 17,168 17,173 17,173 17,292 17,395
    Polsko zlotý PLN 6,526 6,534 6,534 6,53 6,518 6,529 6,529 6,529 6,549 6,551 6,551 6,548 6,561
    Rumunsko nové leu RON 6,166 6,166 6,166 6,189 6,18 6,176 6,19 6,19 6,183 6,185 6,185 6,184 6,192
    Rusko rubl RUB 54,952 55,821 55,821 55,294 55,19 55,499 55,741 55,741 56,45 56,614 56,614 57,341 57,909
    Singapur dolar SGD 15,77 15,801 15,801 15,797 15,823 15,781 15,763 15,763 15,916 15,916 15,916 15,965 16,035
    Švédsko koruna SEK 3,033 3,03 3,03 3,041 3,02 3,026 3,03 3,03 3,037 3,038 3,038 3,048 3,056
    Švýcarsko frank CHF 22,536 22,489 22,489 22,519 22,533 22,551 22,502 22,502 22,479 22,433 22,433 22,464 22,446
    Thajsko baht THB 61,445 61,468 61,468 61,199 61,14 60,864 60,806 60,806 60,976 61,016 61,016 61,312 61,885
    Turecko nová lira TRY 9,295 9,362 9,362 9,421 9,422 9,406 9,412 9,412 9,558 9,565 9,565 9,655 9,639
    USA dolar USD 19,804 19,848 19,848 19,798 19,776 19,677 19,689 19,689 19,878 19,9 19,9 20 20,088
    Velká Británie libra GBP 33,36 33,377 33,377 33,409 33,337 33,415 33,414 33,414 33,516 33,604 33,604 33,67 33,66
    Izrael šekel ILS 5,689 5,715 5,715 5,726 5,718 5,708 5,707 5,707 5,754 5,756 5,756 5,785 5,812

     

     
     
    NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE

     
    Poradce, měsíčník č. 11/2014 (IV/2014)
    • Zákon o účetnictví s komentářemIng. Zdenka Cardová
    • Vrácení daně z přidané hodnotyIng. Václav Benda
    • Regulace reklamy – co není dovolenoJUDr. Irena Fleischmanová

    Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 5/2014 (IV/2014)
    • Změny v osvobození od DPFOIng. Martin Děrgel
    • Dodání vybraných nemovitých věcíIng. Zdeněk Kuneš
    • Dary v roce 2014 a daň z příjmůIng. Helena Machová
    • Konsolidační metodyIng. Vladimír Hruška
    • Ukládání sankcí dle stavebního zákonaJUDr. Jana Drexlerová
    • Zdraví škodlivé pracovní prostředí a příplatky za nějJUDr. Eva Dandová

    Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 7/2014 (IV/2014)
    • Povinnosti plátců DPHIng. Václav Benda
    • Účetnictví pro podnikatele – účetní zásadyIng. Zdenka Cardová
    • Dohadné položky – daňový dopadIng. Zdeněk Burda

    Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 5/2014 (IV/2014)
    • Podání opravného daňového přiznáníIng. Ivan Macháček
    • Dopady NOZ na pracovní právoJUDr. Ladislav Jouza
    • Srážky ze mzdyJUDr. Jana Drexlerová
    • Dovolená v roce 2014JUDr. Ladislav Jouza
    • Práce dětíJUDr. Eva Dandová
    • Příjmy osvobozené od daněIng. Helena Machová

    Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 5/2014 (IV/2014)
    • Skončení pracovního poměru ze zdravotních důvodůJUDr. Ladislav Jouza
    • Uplatňování DPH u elektroodpaduIng. Zdeněk Kuneš
    • DPH u nájmu v roce 2014Ing. Václav Benda
    • Opravné a dodatečné daňové přiznáníIng. Zdeněk Morávek
    • Vybrané zaměstnanecké benefity po 1. lednu 2014Jindřiška Plesníková

    1000 řešení – měsíčník č. 5/2014 (IV/2014)
    • Opravné a dodatečné daňové přiznáníIng. Ivan Macháček
    • Plátce ve zdravotním pojištění – vybrané situaceIng. Antonín Daněk
    • Daně z příjmů
    • Daň z přidané hodnoty
    • Automobil
    • Pracovní právo
    • Účetnictví
    • Zákoník práce

    Monotematiky:

    Daňová přiznání za rok 2013 – Ing. Kateřina Illetško, Ing. Martin Děrgel

    Každá OSVČ nebo firma se mohou dostat do situace, v níž potřebují odklad daňového přiznání. Odklad daně může poplatníky ochránit před zbytečnými pokutami. Při odkladu daňového přiznání můžete pořád využít publikaci Daňová přiznání za rok 2013 určenou účetním, mzdovým účetním, daňovým poradcům, podnikatelům, živnostníkům.

    • fyzické osoby
    • právnické osoby
    • vzory podání
    • vyplnění tiskopisy

    Daňové a nedaňové výdaje 2014 – Ing. Eva Sedláková

    Které výdaje lze zařadit za zdaňovací období roku 2013 do výdajů daňových a které ne? Najdete v naší publikaci, která je určena účetním, mzdovým účetním, daňovým poradcům, podnikatelům, živnostníkům.

    • daňově uznatelné výdaje
    • nedaňové výdaje

    Pomocník mzdové účetní – Ing. Miroslav Bulla

    Přehled parametrů, sazeb, vzorových výpočtů a dalších údajů z oblasti mezd a odvodů na zdravotní a sociální pojištění, pracovního práva, dávek nemocenského pojištění, důchodů, sociálních dávek a souvisejících oblastí. Tyto údaje používají mzdové účetní a personalisté při každodenní práci.
    • nemocenské pojištění,
    • přídavky na dítě,
    • cestovní náhrady
    • mzdy a platy

    PŘIPRAVUJEME

    Poradce, měsíčník č. 12-13/2014 (VI/2014)
    • Zákon o dani z nabytí nemovitých věcí s komentářemIng. Anna Teklá
    • Smlouvy dle NOZIng. Vladimír Hruška
    • Podíl na likvidačním zůstatkuIng. Dalimila Mirčevská

    Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 6-7/2014 (V/2014)
    • Daňové řešení výpůjčky u zaměstnance - Ing. Martin Děrgel
    • Uplatnění hospodářského roku u účtující FO - Ing. Ivan Macháček
    • Výdaje na pracovní cesty poplatníků daně z příjmů - Ing. Eva Sedláková
    • DPH u společníků společnosti ve vazbě na NOZ - Ing. Václav Benda

    Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 8/2014 (V/2014)
    • Příjmy ze samostatné činnosti a jejich zdanění v r. 2014 - Ing. Ivan Macháček
    • Cestovní náhrady - JUDr. Eva Dandová

    Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 6/2014 (V/2014)
    • Veřejné zdravotní pojištění – novela zákona - Ing. Antonín Daněk
    • Nárok na dovolenou - JUDr. Jana Drexlerová
    • Zaměstnanecké karty - JUDr. Lada Jouzová
    • Insolvence - nově - JUDr. Ladislav Jouza
    • Výpůjčka osobního automobilu - Ing. Ivan Macháček
    • Nelegální zaměstnávaní - prevence - JUDr. Eva Dandová

    Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 6/2014 (V/2014)
    • Kontrolní řád - JUDr. Jana Drexlerová
    • NOZ a ZP – základní zásady - JUDr. Eva Dandová
    • Odstoupení od smlouvy dle NOZ - Ing. Václav Benda
    • Vrácení přeplatku na dani a posečkání úhrady daně - Ing. Zdeněk Morávek
    • Práce dětí podle ZP - JUDr. Eva Dandová
    • Vzdělávání a zvyšování kvalifikace - JUDr. Zdeněk Budovec

    1000 řešení – měsíčník č. 6/2014 (V/2014)
    • Daňové řešení výpůjčky - Ing. Ivan Macháček
    • Pohledávky a závazky - Karel Starý
    • Daně z příjmů
    • Daň z přidané hodnoty
    • Účetnictví
    • Zákoník práce

    Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 8/2014 (VI/2014)
    • Daň z nemovitých věcí - Ing. Martin Děrgel
    • Uplatnění minimální mzdy v ZDP - Ing. Ivan Macháček
    • Vklad automobilu do základního kapitálu obchodní korporace - Ing. Zdenka Cardová
    • Porušování autorských práv - JUDr. Jana Drexlerová
    • Podmínky nároku muže na peněžitou pomoc v mateřství - JUDr. Tomáš Hejkal

    1000 řešení – měsíčník č. 7/2014 (VI/2014)
    • Daň z nemovitých věcí - Ing. Martin Děrgel
    • Bezúplatné příjmy z hlediska daně z příjmů - Ing. Eva Sedláková
    • Daně z příjmů
    • Daň z přidané hodnoty
    • Účetnictví
    • Zákoník práce



    Vážení čtenáři, pokud jste si nestihli předplatit ediční ročník 2014 jednotlivých měsíčníků, můžete tak učinit telefonicky: 558 731 125, 731 126, 731 127, faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz. Těšíme se na Váš zájem o naše publikace i v roce 2014, první číslo nového ročníku vyjde již v prosinci 2013.

     

     
     
    HORKÁ TÉMATA

     
    Jarní výprodej
    Balíček Zákony 2014 obsahuje úplná znění zákonů – daňových, účetních, občanských, sociálních, zdravotních ... po posledních novelách. Jsou to zákony, bez kterých se neobejde žádný podnikatel, ale i zaměstnavatel a zaměstnanec, účetní, ekonom, stavař, či pracovník veřejné správy...
    Máte jedinečnou možnost získat tyto zákony s 50 % slevou. Naše nabídka platí jen do vyprodání zásob.

    • Zákony I - daňové, účetní ... - /A5, str. 624/ - daň z příjmů, daň z přidané hodnoty, zákon o účetnictví ...
    • Zákony II - občanské, trestní ...
      /A5, str. 816/ - občanský zákoník, zákon o obchodních korporacích, občanský soudní řád, exekuční řád, trestní zákoník ...
    • Zákony III - sociální, zdravotní ...
      /A5, str. 496/ - zákoník práce, nemocenské pojištění, zdravotní pojištění, důchodové pojištění ...

    Cena balíčku je 460 Kč.
    Cena balíčku s 50 % slevou je 230 Kč.
    Ušetříte 230 Kč.

    Jarní výprodej sborníků ZÁKONY 2014 (II.)
    Balíček Zákony 2014 obsahuje úplná znění zákonů – stavební zákony, zákony o organizaci veřejné správy, zákony a vyhlášky o školách a školských zařízeních, zákony o životním prostředí ... po posledních novelách. Jsou to zákony, bez kterých se neobejde žádný podnikatel, ale i zaměstnavatel a zaměstnanec, účetní, ekonom, stavař, či pracovník veřejné správy ...
    Máte jedinečnou možnost získat tyto zákony s 50 % slevou. Naše nabídka platí jen do vyprodání zásob.

    • Zákony IV - stavební, katastrální zákon ...
      /A5, str. 368/ - stavební zákon, katastrální zákon, vlastnictví bytů, pozemkové úpravy, požární bezpečnost ...
    • Zákony V - veřejná správa a školství ...
      /A5, str. 384/ - zákon o obcích, zákon o krajích, školský zákon, zákon o matrikách, zákon o ochraně osobních údajů ...
    • Zákony VI - životní prostředí, odpady a obaly
      /A5, str. 496/ - zákon o životním prostředí, zákon o ochraně přírody a krajiny, vodní zákon, zákon o obalech, zákon o odpadech ...

    Cena balíčku je 460 Kč.
    Cena balíčku s 50 % slevou je 230Kč.
    Ušetříte 230 Kč.

    Pohledávky a opravné položky
    V praxi řeší pohledávky většina malých a středních firem. Jak se účetně vypořádat s pohledávkami znějícími na cizí měnu? Jaké jsou důvody, způsoby a daňové výhody tvorby opravných položek k pohledávkám? Jaké jsou změny při tvorbě opravných položek k pohledávkám vzniklým v roce 2014 oproti tvorbě opravných položek k pohledávkám vzniklým do konce roku 2013?
    Odpovědi nejen na tyto dotazy najdou účetní, podnikatelé, živnostníci, ekonomové, daňoví poradci v našich publikacích.

    • DÚVaP 9/2013 - Pohledávky a opravné položky - příspěvek
      /A5, str. 184/
    • Poradce 7/2014 - Odpis pohledávek vzniklých před 1. 1. 2014 - příspěvek
      /A5, str. 288/
    • DaÚ 4/2014 - Opravné položky k pohledávkám podle zákona o rezervách - příspěvek
      /A4, str. 80/

    Cena balíčku je 485 Kč.
    Cena balíčku s 50 % slevou je 242 Kč.
    Ušetříte 243 Kč.

    Balíček personalisty - nově
    Máte již nastudovány všechny změny, které přinesl zákoník práce v souvislosti s platností nového občanského zákoníku? Přinášíme balíček, ve kterém jsou shrnuty všechny změny, které se týkají zákoníku práce pro všechny personalisty, zaměstnavatele, zaměstnance, podnikatele ...

    • Poradce 3-4/2014 - Zákoník práce s komentářem - komentář
      /A5, str. 432/
    • PaM 12/2013 - Co se mění v zákoníku práce v roce 2014? - příspěvek
      /A4, str. 80/
    • DaÚ 12/2013 - Novela zákoníku práce - příspěvek
      /A4, str. 80/
    • CD E-Poradce zdarma

    Cena balíčku je 630 Kč.
    Cena balíčku s 50 % slevou je 315 Kč.
    Ušetříte 315 Kč.

    NOZ v podnikatelské praxi
    Nový občanský zákoník je již pár měsíců platný a při jeho používání v praxi můžete narazit na problémy. Jste podnikatelem a máte nezodpovězené dotazy v souvislosti s platností NOZ? Nevíte, jak máte v některých případech v praxi postupovat? Odpovědi najdete v našem balíčku, který je určen pro všechny podnikatele, živnostníky, zaměstnavatele, ekonomy, auditory, ale i pracovníky veřejné správy.

    • Poradce 10/2014 - Nekalá soutěž dle NOZ - příspěvek
      /A5, str. 240/
    • PVS 12-13/2014 - Trestněprávní ochrana úředních osob - příspěvek
      /A4, str. 120/
    • Občanský zákoník I. - Obecná část, Rodinné právo, Absolutní majetková práva - komentář
      /A5, str. 320/

    Cena balíčku je 830 Kč.
    Cena balíčku se 60 % slevou je 330 Kč.
    Ušetříte 500 Kč.


    Dětské knížky si můžete objednat i jednotlivě, ceny najdete na naší www stránce (www.i-poradce.cz).

    Balíček MDD
    Blíží se mezinárodní den dětí a určitě i Vy promýšlíte, jak potěšit svoji ratolest. Spolu s čokoládou a bonbónem potěší i něco trvalejší. Přinášíme Vám ponuku edice Poradce dětem, kterou jsme namixovali podle věku dětí, kterým nabízíme knížky a pracovní sešity nejen pro potěšení, ale i na poučení. Balíček publikací pro děti máte možnost získat za výhodnou cenu.

    Balíček pro předškoláky
    pro děti (4-5 r.)

    • Mluvící písmenka a slabiky - obrázky „mluvících písmenek“ prozradí dětem tajemství abecedy, rozvíjí paměť, fantazii, slovní zásobu ...
      /A5, str. 40/
    • Veselá matematika pro malého školáčka - pracovní sešity hravou formou děti zavedou do království čísel, rozvíjí abstraktní myšlení, paměť, slovní zásobu ...
      /A4, str. 40/
    • Kouzlení s hádankami - knížka hádanek s obrázkovou galerií, rozvíjí u dětí nejen logické myšlení ...
      /atyp 210 x 210, str. 56/

    Cena balíčku s 50 % slevou je 115 Kč.
    Balíček pro školáky
    pro děti od 6 do 9 let

    • Dobrodružství žáčka chytráčka I. - pracovní sešit pro děti mladšího školního věku, rozvíjí matematické myšlení
      /A4, str. 40/
    • Dobrodružství žáčka chytráčka II. - šifrovačky, doplňovačky, tajenky, vícesměrovky, bludiska, které pomáhají rozvíjet dětskou logiku a myšlení, pro nejšikovnější děti
      /A4, str. 32/
    • Malý rytíř + omalovánka - veršovaná knížka doplněná otázkami a úkoly, které pomáhají dětem prohlubovat znalosti, paměť a fantazii
      /A4, str. 32/

    Cena balíčku s 30 % slevou je 90 Kč.
    Balíček pro školáky
    pro děti od 10 do 14 let

    • Murphyho zákony - bájky - Murphyho věčné pravdy v bájkách
      /A6, str. 135/
    • Murphyho zákoník - humorné, moudré a duchaplné výroky ...
      /A6, str. 176/
    • Zrnka úsměvu - studnice důvtipu, hlouposti a úsměvu
      /A6, str. 256/
    • Myšlenky bez cla - aforismy a citáty o dospívání ...
      /A6, str. 271/

    Cena balíčku s 50 % slevou je 218 Kč.

    Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů.

    Jen do vyprodání zásob.


    Balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem:

    RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY NEBO E- MAILEM DENNĚ V ČASE OD 9,00 – 15,00 HOD.

    Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.

    E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
    • Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
    • Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!

     

     
     
    KONTAKTY

     
    Adresa:   E-mail:
    ExiCon, s. r. o.
    Martina Rázusa 1140
    010 01 Žilina
    Slovenská republika
      objednavky@exicon.eu
     
    IČO: 44853530
    DIČ: 2022854900
    IČ DPH: SK2022854900
     
       
     
    Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 51548/L.

     

     


    V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu
    s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.

    Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
    Untitled Page