Em@ilové noviny

 

č. 14/2015

15.10.2015

 

 
 
 Téma novin 
 Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají 
 P6 aktual 
 Praktická komunikace 
 Chybovat znamená platit 
 Ekonomika 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Horká témata 
 Kontakty 

Služby, které najdete jen u nás:
  • aktuální a rychlé informace
    (změny zákonů a předpisů) z oblastí daní, účetnictví, mezd, odvodů;
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákaznickém oddělení;
  • možnost rychlého objednání
    publikací (telefonicky, faxem, e-mailem, poštou);
  • rychlá dodávka (do 48 hodin)
    s minimálními reklamacemi;
  • uvádění nových produktů
    prostřednictvím mailingů a telemarketingu;
  • přibližování se k zákazníkovi
    prostřednictvím bezplatných odpovědí na otázky a e - mailových novin
 

Vážení čtenáři!

Novela zákona o účetnictví (zákon č. 221 ze dne 12. srpna 2015) mění a doplňuje zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony. Zapracovává a navazuje na příslušné předpisy Evropské unie a upravuje zejména:
  • rozsah a způsob vedení účetnictví, požadavky na jeho průkaznost,
  • rozsah a způsob zveřejňování informací z účetnictví a
  • podmínky předávání účetních záznamů pro potřeby státu.
  • Novela zavádí kategorizaci účetních jednotek (velké, střední, malé a mikro) a kategorizaci konsolidačních skupin (velké, střední a malé) a umožňuje určitá zjednodušení či osvobození, která se týkají malých a mikro účetních jednotek při sestavení účetní závěrky.
    .... Více se již dočtete v rubrice Téma novin a Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají.

    V rubrice Chybovat znamená platit, na Vás čeká přehled odvodových povinností tentokrát na měsíc listopad 2015.

    S příchodem podzimu se i u aktivně žijících jedinců nezřídka objevují nejrůznější onemocnění dýchací soustavy, mezi které patří i často podceňovaná rýma. Je to skutečně nejběžnější onemocnění, nevyhne se žádnému místu na světě a dříve či později se jí nakazí každý.
    Více se dočtete v rubrice Praktická komunikace – Nachlazení.

    Jste zvědaví, jaké aktuální tematické balíčky jsme připravili? Nejnovějšími balíčky jsou: Průvodce DPH pro podnikatele, Zákoník práce – novela II., Školský zákon – novela III., Zákon o účetnictví – novela.

    Přeji Vám příjemné, již podzimní dny, a těším se na příští setkání
    Katarka Galbavá
    odpovědná redaktorka
    poradce@poradce.cz


    V tomto čísle najdete:

     

     
     
    TÉMA NOVIN
    ZÁKON O ÚČETNICTVÍ - NOVELA

     
    NOVĚ VYMEZENÁ PRAVIDLA JEDNODUCHÉHO ÚČETNICTVÍ

    S účinností od 1. 1. 2016 bylo jednoduché účetnictví v souladu s novelou zákona o účetnictví (č. 221/2015 Sb.) znovu zařazeno do zákona o účetnictví. Kdo může vést s účinností od 1. 1. 2016 jednoduché účetnictví a jaká pravidla stanovená zákonem o účetnictví musí respektovat?

    Jednoduché účetnictví podle novely zákona může vést

    pouze právnická osoba (tuzemská i zahraniční), konkrétně:
    a) právnická osoba, která má sídlo na území ČR;
    b) zahraniční právnická osoba a zahraniční jednotka, která není právnickou osobou, ale v zemi jejího původu je účetní jednotkou, pokud na území ČR podniká nebo provozuje jinou činnost podle zvláštních předpisů,
    pokud je:
    1. Spolkem
    a pobočným spolkem,
    2. odborovou organizací, pobočnou odborovou organizací, mezinárodní odborovou organizací a pobočnou mezinárodní odborovou organizací,
    3. organizací zaměstnavatelů, pobočnou organizací zaměstnavatelů, mezinárodní organizací zaměstnavatelů a pobočnou mezinárodní organizací zaměstnavatelů,
    4. církví a náboženskou společností nebo církevní institucí, která je právnickou osobou evidovanou podle zákona upravujícího postavení církví a náboženských společností, nebo
    5. honebním společenstvem
    a současně:
    - není plátcem daně z přidané hodnoty,
    - její celkové příjmy za poslední uzavřené účetní období nepřesáhnou 3 000 000 Kč,
    - hodnota jejího majetku nepřesáhne 3 000 000 Kč

    Celkovými příjmy
    se rozumí úhrn příjmů zjištěný z přehledu o příjmech a výdajích za účetní období. Do úhrnu příjmů se nezahrnují průběžné položky a příjmy z prodeje dlouhodobého majetku a příjmy nahodilé a mimořádné.
    Hodnotou majetku se rozumí úhrn majetku zjištěný z přehledu o majetku a závazcích sestaveného k rozvahovému dni. Do úhrnu majetku se nezahrnují pohledávky z prodeje dlouhodobého majetku a jejich úhrady, pohledávky nahodilé a mimořádné a jejich úhrady.
    Uvedené (zpravidla drobné) právnické osoby mohou vést s účinností od 1. 1. 2016 jednoduché účetnictví. Pro některé z nich nebude přechod na jednoduché účetnictví nikterak problematický, protože do konce účetního období 2015 mohla část právnických osob jednoduché účetnictví vést.

    Vývoj vedení jednoduchého účetnictví v ČR
    Do 31. 12. 2003
    mohly v soustavě jednoduchého účetnictví účtovat tyto účetní jednotky:
    Z právnických osob (tuzemských i zahraničních pokud na území ČR podnikají):
    - občanská sdružení, jejich organizační jednotky, které mají právní subjektivitu, církve a náboženské společnosti a jejich útvary, které mají právní subjektivitu, sdružení právnických osob a nadační fondy, pokud jejich veškeré příjmy nedosáhly výše 6 000 000 Kč,
    - obecně prospěšné společnosti, společenství vlastníků jednotek a ostatní účetní jednotky, o nichž to stanovil zvláštní právní předpis.

    Z fyzických osob:
    - podnikatelé, kteří nejsou zapsáni v obchodním rejstříku (podnikají na základě živnostenského nebo jiného oprávnění, provozují zemědělskou výrobu).
    Od 1. 1. 2005 do 31. 12. 2007 bylo vloženo do zákona o účetnictví nové ustanovení (§ 38a), které stanovilo možnost vedení účetnictví v soustavě jednoduchého účetnictví pouze pro tyto právnické osoby:
    - občanská sdružení, jejich organizační jednotky, které mají právní subjektivitu,
    - církve a náboženské společnosti nebo církevní instituce, které jsou církevní právnickou osobou a
    - honební společenstva,
    za podmínky, že ke dni 31. prosince 2004 vedly účetnictví v soustavě jednoduchého účetnictví, potom mohly v jeho vedení pokračovat; přičemž se na ně vztahovala ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví a jeho prováděcích právních předpisů, která upravovala účtování v soustavě jednoduchého účetnictví ve znění účinném k 31. prosinci 2003. V termínu od 1. 1. 2008 do 31. 12. 2015 mohly vést jednoduché účetnictví, ve znění účinném k 31. prosinci 2003, pouze výše uvedené právnické osoby, pokud jejich celkové příjmy za poslední uzavřené účetní období nepřesáhly 3 000 000 Kč. S účinností od 1. 1. 2016 je opět jednoduché účetnictví do zákona o účetnictví zařazeno, včetně pravidel jeho vedení, ale pozor platí pouze pro uvedené právnické osoby, pokud splňují vymezené podmínky. Některé z těchto právnických osob tedy mohou pokračovat ve vedení jednoduchého účetnictví, pokud však splňují další podmínky, tj. nejsou plátci DPH a jejich majetek nepřesahuje 3 000 000 Kč.

    Pár poznámek k výše uvedeným právnickým osobám:
    Zákonem č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, ve znění pozdějších předpisů, byla dána občanům možnost zakládat spolky, společnosti, svazy, hnutí, kluby a jiná občanská sdružení, jakož i odborové organizace (dále jen „sdružení“) a sdružovat se v nich. Členy sdružení mohly být i právnické osoby. Sdružení bylo právnickou osobou. Zákon se nevztahoval na sdružování občanů v politických stranách a politických hnutích, k výdělečné činnosti nebo k zajištění řádného výkonu určitých povolání, v církvích a náboženských společnostech. Tento zákon byl s účinností od 1. 1. 2014 zrušen zákonem č. 89/2012 Sb., občanským zákoníkem. Přechodná ustanovení občanského zákoníku stanovilo:
    Sdružení podle zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, ve znění pozdějších předpisů, se považují za spolky podle tohoto zákona. Sdružení má právo změnit svoji právní formu na ústav nebo sociální družstvo podle jiného zákona. Organizační jednotky sdružení způsobilé jednat svým jménem podle zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, ve znění pozdějších předpisů, se považují za pobočné spolky podle tohoto zákona. Statutární orgán hlavního spolku podá do tří let ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona návrh na zápis pobočného spolku, jinak posledním dnem této lhůty právní osobnost pobočného spolku zaniká.
    Odborová organizace, organizace zaměstnavatelů včetně organizací mezinárodních a jejich organizační jednotky evidované podle zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, ve znění pozdějších předpisů, se považují za odborové organizace, organizace zaměstnavatelů, mezinárodní odborové organizace a jejich pobočné organizace podle tohoto zákona.
    Zákon č. 3/2002 Sb., o církvích a náboženských společnostech, ve znění pozdějších předpisů, stanoví, že církev a náboženská společnost se stává právnickou osobou registrací v souladu s uvedeným zákonem u Ministerstva kultury.

    Uvedené účetní jednotky při vzniku nebo zahájení činnosti
    mohou vést jednoduché účetnictví, pokud lze důvodně předpokládat, že splní podmínky výše uvedené k rozvahovému dni prvního účetního období.
    Přestane-li účetní jednotka, která vede jednoduché účetnictví, splňovat podmínky pro vedení jednoduchého účetnictví, vede
    - účetnictví v plném rozsahu, nebo
    - ve zjednodušeném rozsahu,
    a to od prvního dne účetního období následujícího po účetním období, ve kterém účetní jednotka tuto skutečnost zjistila.
    Tato účetní jednotka může ukončit vedení účetnictví v plném rozsahu, nebo ve zjednodušeném rozsahu a zahájit vedení jednoduchého účetnictví nejdříve po uplynutí 5 po sobě následujících účetních období, ve kterých vedla účetnictví v plném rozsahu, nebo ve zjednodušeném rozsahu. Výjimkou je ukončení činnosti účetní jednotky. Tímto ustanovením je zamezeno střídání vedení jednoduchého a podvojného účetnictví (třeba každoročně), pokud účetní jednotka v jednom období přestane splňovat podmínky pro jednoduché účetnictví a v dalším období tyto podmínky splňuje.
    Způsob přechodu z účetnictví v plném rozsahu, nebo ve zjednodušeném rozsahu do jednoduchého účetnictví a z jednoduchého účetnictví do účetnictví v plném rozsahu, nebo ve zjednodušeném rozsahu stanoví prováděcí právní předpis. Pro fyzické osoby, které mohly vést jednoduché účetnictví do 31. 12. 2003, bylo novelou zákona o daních z příjmů (s účinností od 1. 1. 2004) stanoveno: Poplatníci s příjmy z podnikání a jiné samostatně výdělečné činnosti, kteří nevedou účetnictví (podvojné, povinně nebo dobrovolně podle zákona o účetnictví) a neuplatňují výdaje procentem z dosažených příjmů, mohou vést daňovou evidenci. Daňová evidence byla v té době novým pojmem a byla obdobou vedení jednoduchého účetnictví. Fyzické osoby tedy pokračují ve vedení evidencí dle pravidel platných v roce 2015.

    Nově vymezená pravidla jednoduchého účetnictví
    v zákoně o účetnictví jsou následující.
    Účetní jednotky v jednoduchém účetnictví vedou účetní knihy, kterými jsou
    a) peněžní deník
    b) kniha pohledávek a kniha závazků
    c) pomocné knihy o ostatních složkách majetku.
    Peněžní deník obsahuje alespoň informace o:
  • peněžních prostředcích v hotovosti a peněžních prostředcích na účtech zejména v bankách, spořitelních a úvěrních družstvech,
  • příjmech a výdajích skutečně přijatých či zaplacených v účetním období,
  • průběžných položkách, za které se považují pohyby peněžních prostředků, které nejsou konečným příjmem nebo výdajem podle předchozího bodu.
  • Účetní jednotky v jednoduchém účetnictví sestavují přehled o majetku a závazcích a přehled o příjmech a výdajích (dále jen „přehled“). Přehled sestaví účetní jednotka nejpozději do 6 měsíců po skončení účetního období.

    Přehled musí obsahovat zejména:

    - obchodní firmu nebo název a sídlo,
    - identifikační číslo osoby, pokud je má účetní jednotka přiděleno, a v souladu se zákonem upravujícím veřejné rejstříky právnických a fyzických osob (dále jen „veřejný rejstřík“) informaci o zápisu do veřejného rejstříku uváděnou na obchodních listinách,
    - právní formu účetní jednotky, případně informaci o tom, že účetní jednotka je v likvidaci,
    - předmět podnikání nebo jiné činnosti, případně účel, pro který byla zřízena,
    - okamžik, k němuž se přehled sestavuje,
    - okamžik sestavení přehledu,
    - podpisový záznam statutárního orgánu účetní jednotky.

    Účetní jednotky jsou povinny uvádět v přehledu informace podle stavu ke dni uzavírání účetních knih, ke dni k němuž se přehled sestavuje.

    (Více se o tomto tématu dočtete v měsíčníku DaÚ 11/2015)


     

     
     
    ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ

     
    KATEGORIE ÚČETNÍCH JEDNOTEK – KRITÉRIA ZAŘAZENÍ DO PŘÍSLUŠNÉ KATEGORIE

    Co jsou to kategorie účetních jednotek a jaká jsou kritéria pro zařazení firmy do konkrétní kategorie?
    Byly zavedeny čtyři kategorie účetních jednotek – mikro, malá, střední a velká. Pro zařazení do příslušné kategorie jsou rozhodující tři kritéria:
    - aktiva celkem (úhrn aktiv zjištěný z rozvahy);
    - roční úhrn čistého obratu (výše výnosů snížená o prodejní slevy, dělená počtem započatých měsíců, po které trvalo účetní období, a vynásobená 12);
    - průměrný počet zaměstnanců (přepočtený evidenční počet zaměstnanců podle metodiky Českého statistického úřadu).
    Údaje jsou zjišťovány z účetní závěrky sestavené k rozvahovému dni.
    V účetním období, které započne v roce 2016, jsou údaje zjišťovány z účetní závěrky bezprostředně předcházejícího účetního období, tj. v případě, kdy účetní jednotka má za účetní období kalendářní rok, potom pro zařazení do příslušné kategorie je rozhodný stav k 31. 12. 2015.
    Nové účetní jednotky v prvním účetním období po svém vzniku nebo zahájení činnosti postupuje účetní jednotka podle právní úpravy pro takovou kategorii účetních jednotek, u níž lze důvodně předpokládat, že splní její podmínky k rozvahovému dni prvního účetního období.
    Pokud ve dvou po sobě následujících rozvahových dnech řádných účetních závěrek účetní jednotka překročí nebo přestane překračovat 2 hraniční hodnoty, změní od počátku bezprostředně následujícího účetního období kategorii účetní jednotky, podle které je stanoven rozsah a způsob sestavování účetní závěrky.

    KRITÉRIA PRO ZAŘAZENÍ DO KATEGORIE MIKRO ÚČETNÍ JEDNOTKY A MALÉ ÚČETNÍ JEDNOTKY

    Pro zařazení do mikro účetní jednotky a malé účetní jednotky jsou kritéria.
    Jaká jsou kritéria pro zařazení do mikro účetní jednotky a malé účetní jednotky; mají firmy nějaká zjednodušení např. při sestavování účetní závěrky?

    Mikro účetní jednotkou je ta, která k rozvahovému dni nepřekračuje alespoň 2 z uvedených hraničních hodnot:
    a) aktiva celkem 9 000 000 Kč,
    b) roční úhrn čistého obratu 18 000 000 Kč,
    c) průměrný počet zaměstnanců v průběhu účetního období 10.
    Malou účetní jednotkou je ta, která není mikro účetní jednotkou a k rozvahovému dni nepřekračuje alespoň 2 z uvedených hraničních hodnot:
    a) aktiva celkem 100 000 000 Kč,
    b) roční úhrn čistého obratu 200 000 000 Kč,
    c) průměrný počet zaměstnanců v průběhu účetního období 50.

    Souhrnně můžeme uvést v tabulce:
    Účetní jednotka Aktiva celkem Kč Roční úhrn čistého obratu Kč Průměrný počet zaměstnanců
    Mikro do 9 000 000 do 18 000 000 do 10
    Malá Více než 9 000 000 do 100 000 000 Více než 18 000 000 do 200 000 000 více než 10 do 50


    Malé účetní jednotky a mikro účetní jednotky nejsou povinny sestavovat přehled o peněžních tocích a přehled o změnách vlastního kapitálu; čili účetní závěrku u nich tvoří pouze rozvaha, výkaz zisku a ztráty a příloha. Malé účetní jednotky a mikro účetní jednotky, které nemají povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, nemusí zveřejňovat výkaz zisku a ztráty, pokud jim tuto povinnost nestanoví zvláštní právní předpis.

    KATEGORIE ÚČETNÍCH JEDNOTEK A FO

    FO se řadí do kategorií účetních jednotek.
    Platí kritéria pro zařazení do kategorií účetních jednotek i pro FO?

    I FO se řadí do kategorií účetních jednotek ovšem za předpokladu, že jsou účetními jednotkami. FO (tuzemské i zahraniční), které patří mezi účetní jednotky, jsou:
    - FO, které jsou jako podnikatelé zapsány v obchodním rejstříku;
    - ostatní FO, které jsou podnikateli, pokud jejich obrat podle zákona o dani z přidané hodnoty, včetně plnění osvobozených od této daně, jež nejsou součástí obratu, v rámci jejich podnikatelské činnosti přesáhl za bezprostředně předcházející kalendářní rok částku 25 000 000 Kč, a to od prvního dne kalendářního roku;
    - ostatní FO, které vedou účetnictví na základě svého rozhodnutí;
    - ostatní FO, které jsou podnikateli a jsou společníky sdruženými ve společnosti, pokud alespoň jeden ze společníků sdružených v této společnosti je účetní jednotkou;
    - ostatní FO, kterým povinnost vedení účetnictví ukládá zvláštní právní předpis.
    FO (účetní jednotky) testují tři hraniční kritéria a podle toho se řadí do příslušné kategorie účetní jednotky.



    (Více na toto téma najdete v měsíčníku 1000 řešení 11/2015)

     

     
     
    P6 AKTUAL

     
    Částka číslo /2015 ze dne 1.10.2015
    248/2015 Vyhláška o podrobnostech provádění zpětného odběru pneumatik
    249/2015 Sdělení Energetického regulačního úřadu o vydání cenových rozhodnutí

    Částka číslo 102/2015 ze dne 2.10.2015
    250/2015 Sdělení Energetického regulačního úřadu o vydání cenových rozhodnutí
    251/2015 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 501/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou bankami a jinými finančními institucemi, ve znění pozdějších předpisů
    252/2015 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 502/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou pojišťovnami, ve znění pozdějších předpisů

    Částka číslo 103/2015 ze dne 6.10.2015
    253/2015 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 173/1995 Sb., kterou se vydává dopravní řád drah, ve znění pozdějších předpisů
    254/2015 Vyhláška o stanovení výše paušální náhrady pro účely rozhodování o náhradě nákladů řízení v případech podle § 151 odst.3 občanského soudního řádu a podle § 89a exekučního řádu
    255/2015 Sdělení Českého statistického úřadu o aktualizaci Klasifikace hospitalizovaných pacientů (IR-DRG)

    Částka číslo 104/2015 ze dne 9.10.2015
    256/2015 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva dopravy a spojů č. 167/2002 Sb., kterou se provádí zákon č. 247/2000 Sb., o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel a o změnách některých zákonů, ve znění zákona č. 478/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů
    257/2015 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 103/2010 Sb., o provedení některých ustanovení zákona o právu na informace o životním prostředí
    258/2015 Sdělení Ministerstva financí o vydání výměru MF č. 02/2015, kterým se mění seznam zboží s regulovanými cenami vydaný výměrem MF č. 01/2015
    259/2015 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstva obce

    Částka číslo 105/2015 ze dne 9.10.2015
    260/2015 Vyhláška o vydání zlaté mince „Mariánský most v Ústí nad Labem“ po 5000 Kč
    261/2015 Sdělení Ministerstva zdravotnictví o antigenním složení očkovacích látek pro pravidelná, zvláštní a mimořádná očkování pro rok 2016

    Částka číslo 106/2015 ze dne 14.10.2015
    262/2015 Vyhláška o regulačním výkaznictví

    Částka číslo 107/2015 ze dne 14.10.2015
    263/2015 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva spravedlnosti č. 23/1994 Sb., o jednacím řádu státního zastupitelství, zřízení poboček některých státních zastupitelství a podrobnostech o úkonech prováděných právními čekateli, ve znění pozdějších předpisů
    264/2015 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 5/2011 Sb., o vymezení hydrogeologických rajonů a útvarů podzemních vod, způsobu hodnocení stavu podzemních vod a náležitostech programů zjišťování a hodnocení stavu podzemních vod
    265/2015 Vyhláška o vydání pamětní stříbrné pětisetkoruny k 250. výročí narození Václava Tháma

    Částka číslo 108/2015 ze dne 14.10.2015
    266/2015 Zákon, kterým se mění zákon č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů
    267/2015 Zákon, kterým se mění zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
    268/2015 Zákon, kterým se mění zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony



     

     
     
    PRAKTICKÁ KOMUNIKACE

     
    PROBLÉMY S NACHLAZENÍM

    S příchodem podzimu se i u aktivně žijících jedinců nezřídka objevují nejrůznější onemocnění dýchací soustavy, mezi které patří i často podceňovaná rýma. Je to skutečně nejběžnější onemocnění, nevyhne se žádnému místu na světě a dříve či později se jí nakazí každý. V podstatě jde „jen“ o zánět nosní sliznice, který se ale vyskytuje ve více formách a zasluhuje si pozornost lékaře i samotného postiženého.

    Akutní rýma

    je totiž prudký zánět spojený s opuchnutím sliznice v nosních dutinách způsobený virovou nebo bakteriální infekcí. Nejčastěji jsou jeho původcem rinoviry, které se rozmnožují v nosní sliznici. Přednášejí se těsným kontaktem (např. líbáním) nebo kapénkovou cestou ‚kašel, prskání při mluvení, kýchání při nezakrytém nose a ústech). Virus způsobující rýmu přežívá i na rukou mnoho hodin, a tak i podání ruky může být přenosem. Rýma bývá častá i u sportujících, protože ti mívají velmi často sníženou obranyschopnost organismu (imunitu). Postižený má často ucpaný nos, teče mu z něj čistý průsvitný sekret, který se mění na hlenově-hnisavý až „čistě“ hnisavý. Nepříznivě se mění čich, špatně se mluví i dýchá. Slzí oči, bolí hlava, pálí v krku, nekvalitně se spí a člověk je unavený. To vše snižuje člověku tréninkovou schopnost a pracovní výkonnost. Rýma se může vyskytovat jako „sólista“, anebo jako průvodce nejrůznějších onemocnění (chřipka, angína a podobně). Léčit se určitě musí – i když se říká, že s léky trvá sedm dní a bez léčby týden. Když infekce přejde do dolní části dýchacího ústrojí, může se prodloužit i na 14 dní. Na léčbě se zpočátku podílejí kapky na zmírnění opuchlé sliznice a tím zlepšení dýchání, v případě hnisavých hlenů je možné podávat antibiotika, hlavně u starších ročníků. Pomůže i inhalace přírodních léčivých směsí podle speciálních receptur, nebo minerálky Vincentky.

    Chronická rýma
    – v alergické, případně vazomotorické formě.
    Příčiny alergické, která se projevuje drážděním v nose, kýcháním, vodovým výtokem a ucpáváním, jsou známé alergeny z pylu, plísně, roztočů, hmyzu a srsti zvířat, původ vazomotorické (méně intenzivní kýchání, ale výtok a ucpání výraznější) neznáme. Pro všechny druhy rýmy je typické ucpání nosu, které donutí postiženého dýchat přes ústa, čímž se vyřadí filtrační funkce nosu (za minutu přefiltruje sedm litrů vzduchu, což je víc než deset tisíc za den) a následně se zhorší situace v průduškách. Na tento nepříjemný moment se prostřednictvím reklamy v médiích doporučují nosní spreje. Faktem je, že sice poskytnou rychlou úlevu, ale neléčí. Při chronické formě hrozí nadužívání a vznik závislosti. Už po pěti dnech totiž přestává organismus na lék dostatečně reagovat, účinnost se oslabuje a to nutí postiženého užívat sprej častěji, i když bez zásadního úspěchu. Někdy se v průběhu rýmy na sliznici ústní dutiny objeví obtížná zanícená skvrnka – afta, jakoby vřídek s bílým povlakem, velikosti čtyři až pět milimetrů, která začne postiženého znervózňovat a bolet. Musí na ni stále myslet – při každém pokusu něco sníst, při mluvení anebo jen když si přejede jazykem uvnitř úst. Afty vznikají většinou na jaře nebo na podzim, u některých ale po celý rok. Obvykle se vyskytují od puberty asi do 35 let a jejich příčinou je narušení rovnováhy imunitního systému. U někoho ale můžou afty vznikat jako reakce na určité potraviny – např. po konzumaci ořechů, jindy stačí malé kousnutí do jazyka anebo drobné poranění ústní sliznice. Velmi často se tvoří i v krizových situacích, když je nápor stresu, rozčilení nebo citových problémů. Po několika dnech se afty začnou ztrácet jakoby samy od sebe, ale medicína dosud nenašla účinný lék, aby se už víckrát neobjevily. Pro zmírnění příznaků pomůže užívání komplexu vitaminů B (hlavně kyseliny pantotenové) a kyseliny listové, lehké potírání postižených míst na sliznici jódovou tinkturou nebo propolisovou tinkturou a návrat duševního i tělesného klidu. Při častějším výskytu aft se doporučuje imunologické vyšetření a výtěry ze sliznice ústní dutiny. Když jsou afty větší než 1 centimetr, je jich víc než deset a nemizí ani po několika dnech, je dobré navštívit specialistu – stomatologa nebo odborníka na ušní, nosní a krční choroby, který situaci řeší jinými léky, případně konstatuje vnitřní onemocnění vyvolávající afty. „Zaručené recepty“ na potírání aftu – potírání alpou, zubní pastou nebo práškem z rozdrceného aspirinu mohou situaci zhoršit. Spíš se hodí „babský recept“ – nechat si v ústech rozpustit kostku cukru víckrát za den.

    Proč kašleme?
    Dýchací cesty
    přivádějí do plic vzduch s potřebným kyslíkem, ale kromě toho mají i ochrannou funkci. Jsou vystlané řasinkovou výstelkou (epitelem), v níž jsou umístěny buňky, takzvané sekreční, produkující za normálních okolností malé množství hlenu. V něm jsou pohlcovány vdechnuté cizorodé částečky (např. prach) či mikroby. Hlen se posouvá epitelem hlouběji do dýchacích cest (hrtan, průdušnice). Napadení sliznice dýchacích cest viry nebo bakteriemi často způsobuje zvýšenou produkci hlenu, který je hustý a může se lepit na stěny dýchacích cest, čímž způsobí jejich sníženou průchodnost. Kašel je obranný reflex, který udržuje dýchací cesty průchodné. Jedinec s onemocněním dýchacích cest, těžko odkašlává a dýchací cesty jsou přeplněné hlenem a velmi špatně průchodné. Když se produkce hlenu nezvyšuje, bývá kašel suchý, neproduktivní a dráždivý – člověk se trápí a nic nevykašlává. Pro chřipku a jiná virová onemocnění, jež postihují dýchací cesty, je typické, že v prvních dnech je kašel dráždivý. Později se stává produktivním, přičemž dochází ke zvýšení produkce hlenu – postižený vykašlává hleny s různorodým obsahem a barvou. Pro potlačení kašle se užívají tzv. antitusika, z nichž většina tlumí kašlací reflex v mozkovém centru pro kašel. Jejich užití je na místě, když kašel velmi obtěžuje a vyčerpává. Pro usnadnění vykašlávání se užívají tzv. expektorancia, pomáhající pročištění a lepší hygieně dýchacích cest. Vzhledem k tomu, že existuje velké procento „samoléčitelů“, nutno upozornit, že tyto dvě skupiny léků by se neměly užívat současně, což se často stává. Expektorancia totiž zvyšují produkci hlenu a antitusika brání jeho odstraňování tím, že kašel tlumí. Tak by totiž došlo k hromadění většího množství hlenu bez možnosti vykašlávání. V každém případě je třeba při více než týden trvajícím kašli konzultovat lékaře, který dotyčného vyšetří (kašel může znamenat i jiné onemocnění než „banální“ onemocnění dýchacích cest) a nasadí správnou a účinnou léčbu s kontrolami v příslušných časových intervalech a doporučením pro úpravu tréninkového procesu.

    Chřipka je akutní infekční onemocnění
    způsobené virem chřipky. Vyskytuje se hlavně:
  • na podzim a v zimě,
  • často v epidemiích (hromadný výskyt, postihující větší počet lidí s různou dobou trvání),
  • případně až v pandemiích (hromadný výskyt bez prostorového omezení).
  • Postupně byly izolovány tři hlavní typy virů chřipky:
  • A (1932),
  • B (1940),
  • C (1949), které mají různé variace.
  • Z hlediska šíření jde o kapénkovou infekci.

    Pro chřipku je typický rychlý začátek, relativně krátké trvání (když se nepřipojí komplikace) s příznaky celkového postižení organismu s onemocněním horních dýchacích cest (bolesti v krku, kašel, rýma). Inkubační doba je 1 až 3 dny. První se objeví celkové příznaky – třesavka, náhlá únava s pocitem bolesti po celém těle a vysokými teplotami i nad 40 C.

    Přidruží se bolesti hlavy, hlavně v čele a očních jamkách a pocit „polámaných“ svalů spojený s „pícháním“. Kromě takto klasicky probíhající chřipky existují i její specifické formy s charakteristickým průběhem.
  • Střevní a žaludeční chřipka – příznaky začínají už při klasické formě chřipky, ale převládá úporné zvracení, kolikové bolesti v nadbřišku, průjem až krvácení do stolice.
  • Nervová forma chřipky – je charakteristická nervovými příznaky. Objeví se náhle prudké omámení až zmatení, závratě, bolesti v oblasti trojklaného nervu (u očí), ramenního pletence, nebo v oblasti sedacího nervu. Chřipka může probíhat s komplikacemi, z nichž nejčastější je zápal plic.
  • K dalším komplikacím patří postižení srdcově-cévního systému, myokarditida, trombózy, anginy, zánět příušnicové žlázy, toxická žloutenka, postižení kloubů. Nejzávažnější je zánět mozkových blan s bodovými krevními výrony (hemoragická encefalitida). Tyto typy se objevit mohou při nedoléčení chřipky. Bývá to zapříčiněno předčasným nástupem do práce, „přechozením“ nemoci, zatěžováním při zvýšené teplotě, případně během užívání léků. Chřipku je třeba „vyležet“. Pobyt v peřinách je vhodné doplnit jednoduchými a dostupnými léky podle doporučení lékaře. Vlastní obranné mechanismy pomůžou tělu vyburcovat multivitaminové preparáty s velkými dávkami vitaminu C. Při chřipce se doporučuje velké množství tekutin (např. teplý bylinkový čaj s citronem či medem), protože voda vyplavuje z těla škodlivé látky pocením či močením. Pokud se však objeví jakékoli zhoršení stavu (více dní vysoká teplota, anebo výše popsané příznaky), je vhodné prohloubit léčbu u specialisty.
    Na příchod chřipky je možné se připravit. Kromě prevence kvanty vitaminů se doporučuje očkování, které má ochranný efekt u 70 až 90 procent dospělých. Očkování je rizikové u dam v prvních měsících těhotenství a není vhodné u jedinců alergických na vaječný bílek. U některých lidí lze očekávat reakci na očkování v podobě bolesti hlavy, svalů, nevolnosti a zvýšené teploty. Chřipkové epidemie se objevují v nepravidelných intervalech celý rok. Proto je vhodné počítat s tím, že člověka mohou zasáhnout a udělat vše proto, abychom neonemocněli, nebo se v případě onemocnění pořádně vyléčili. Pro chřipku platí heslo „Lepší je se na ni připravit, než s ní bojovat“. Před chřipkovou sezonou se vždy objevují nové léky, které onemocnění lépe zvládají.

    Přirozenou překážku chřipky

    tvoří zásada akceptovat principy prevence přirozenými látkami, které najdeme hlavně v zelenině. I když se pro někoho může zdát toto téma „vyčerpané“, neuškodí si říct o této stále zajímavější složce jídelního lístku. Zkusíme shrnout, co by mohlo být jakousi alfou a omegou aktivity a složky prevence proti chřipce. Je totiž víc než jisté, že strava obsahující pestré a vysoké (ba až dominantní) procento zeleniny – hlavně čerstvé – zvyšuje kvalitu zdraví, vyšší obranyschopnost a schopnost podávání výraznějších fyzických i psychických výkonů. A máme u nás co dohánět. Zatímco u nás spotřebujeme přibližně 70 kg na osobu za rok, v jiných zemích (Řecko, Španělsko, Itálie, Bulharsko, Francie) je to až 200 kg.

    Zelenina je důležitá
    pro vysoký obsah vitaminů a minerálních látek, velmi často je základním zdrojem těchto prvků – hlavně železa, vápníku, hořčíku, draslíku a zinku. Obsahuje minimálně 70 %, průměrně však 82 % kvalitní tekutiny. Obsahem minerálních látek alkalizuje (brání přílišné překyselenosti) vnitřní prostředí manažerova organismu. Tím snižuje unavitelnost a pomáhá rychlejší regeneraci a rehabilitaci. Když je zelenina správně připravená, poskytuje pocit sytosti při relativně nízké energetické hodnotě, což je někdy velmi důležité. Upravuje činnost trávicího traktu – obsahuje látky, které tuto činnost optimalizují (silice, hořčiny, přírodní barviva) a brání chřipkovým virům, aby ji narušovaly. Prakticky neobsahuje tuky, a to nepatrné množství, které má ve složení, je pro organismus příznivé při vstřebávání antioxidantů. Zelenina obsahuje i bílkoviny včetně jejich základních stavebních prvků – esenciálních aminokyselin, cystein, leucin v listové zelenině, lyzin v kapustě, arginin v bramborech, mrkvi a hrachu. Množství konzumované zeleniny denně je individuální – závisí i na oblibě a snášenlivosti. Důležité je vždy si uvědomit její rozdílnou stravitelnost, tolerovatelnou, nepříznivé nadýmání, obsah vlákniny. Při individuálním jídelním lístku je vhodné konzultovat lékaře – vzhledem k předpokládanému typu trvání zátěže. Zelenina má obvykle listovou a kořenovou část. Ta listová obsahuje víc železa, kyseliny listové a vitaminu C, ale méně ostatních vitaminů a podstatných živin. Má také méně energetických látek. Je hůře stravitelná a méně přijatelná pro chuťové buňky.

    Když ji připravujeme,
    je lepší ji krátce povařit či podusit, později jen spařit. Zvýrazní se její chuť a zlepší stravitelnost. Kořenová část má víc bílkovin a cukrů i větší množství specifických látek, ale bohužel i velké množství škodlivých dusičnanů. Proto se doporučuje kořeny pokrájet na menší kousky a namočit do menšího množství vody s kyselinou citronovou (2 dcl vody, na špičku vody kyselinu citronovou a máčet obsah asi dvě hodiny v uzavřené nádobě v ledničce). Jde o tzv. marinování zeleniny.
    Použitá voda se pak vylije i za cenu ztráty určitého množství minerálů. Zeleninu je po tomto procesu třeba opláchnout čistou vodou. Marinováním se odstraní větší část obsahu dusičnanů.
    Při diskusi o úpravě musíme přiznat prvenství syrové, jen umyté a očištěné zelenině. Sterilizovaná zelenina není vhodná, stejně jako zelenina naložená v oleji je použitelná jen jako „ozdoba“. Mražená zelenina je vcelku výhodná, je obvykle předvařená a nevyžaduje velké nároky na úpravu. Problém ale může být neodhadnutelný obsah dusičnanů. Východiskem z nouze, bez výraznějších pozitivních hodnot bývá sušená zelenina, která se používá na přípravu „rychlých polévek“. Konzervovaná v různých nálevech bývá často v plechovkách (jen málokdy s folií uvnitř) a výrazně přisolovaná, což zdravotní hodnotě nepřidá. Lepší je konzervace ve skle. Přírodně rychle kvašená zelenina má své výhody hlavně pro její účinky na dobré trávení (zelenina se jen posolí, promyje, spaří a uzavře do sklenic pro dvoudenní kvašení). Zelenina obsahuje kromě minerálních látek, vitaminů, bílkovin a mírného množství cukrů a tuků také alkaloidy (nemusí být vždycky užitečné – např. solanin v bramborech nebo tomatin v rajčatech), glykosidy (užitečné hlavně v slupkách a semenech), fytoncidy (antibiotický účinek – např. v křenu, cibuli, česneku, ředkvi), silice (příznivé v případě stimulačního účinku na trávení a močení).

    Významná přírodní barviva
    jsou pro zdraví zvláštní kapitolou. Mohou být:
  • Zelená (chlorofyl) s protizánětlivými, protisklerotickými, dezinfekčními a dezodorizačními účinky (proto se přidávají do zubních past, ústních vod nebo různých tablet).
  • Červená a oranžová (karoten v mrkvi a žluté paprice, kapsaicin v paprice, lykopen v rajčatech) jsou důležitá hlavně pro tvorbu vitaminů i antibiotický a antisklerotický účinek.
  • Žlutá přírodní barviva (flavonoidy)příznivě působí na krevní cévy, zabraňují tvorbě krevních sraženin, snižují tvorbu cholesterolu, riziko zánětů a mají antibiotické účinky.
  • Při popisu zeleniny se často setkáváme s různým rozdělením, které je možná důležité pro pochopení nejrůznějších receptů. Kořenová zelenina může mít:
  • pravé kořeny (mrkev, petržel, pastinák, černá a bílá ředkev),
  • hlízy (brambory, topinambur),
  • bulvy (celer, červená ředkev, červená řepa),
  • pakořen (křen).
  • Pak známe:
  • zeleninu hlávkovou (kapusta, zelí, kedlubna, květák, brokolice),
  • cibulovou (česnek, cibule, pórek),
  • listovou (hlávkový salát, špenát, čekanka, čínské zelí, chřest),
  • plodovou (papriky, rajčata, okurky, tykve, melouny),
  • dužinovou (fazolové lusky, zelený hrášek, cukrová kukuřice, artyčok),
  • naťovou (kopr, pažitka, řeřicha, „kadeřavý petržel“).

  • Zelenina bez ohledu na dělení musí být před konzumací podle možnosti v co nejhygieničtějším stavu (dobře umytá a očištěná), čerstvá anebo co nejlépe tepelně upravená. Pak je zajímavá a pro konzumenta zdraví přínosná. Nejvíce doporučovaná zelenina proti chřipce: chřest, mrkev, raný česnek, cibule, ředkev, pórek, artyčoky, brokolice, šťavelové listy, listy z kopřiv, brokolice, kedluben, červená řepa, špenát, kapusta, tykev, cibule, rané zemáky, karfiol.

    MUDr. Pavel Malovič

     

     
     
    CHYBOVAT ZNAMENÁ PLATIT

     
    Termíny pro praxi v listopadu 2015

    2. 11. Pondělí (za sobotu 31. 10.) Daně z příjmů- plátce Odvod „srážkové“ daně sražené v září 2015 a hlášení plátce daně o této dani sražené zahraničním poplatníkům (vyjma dohod o provedení práce do 10 000 Kč)
    (§ 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Odvod zajištění daně sraženého v září 2015 ze stanovených příjmů ze zdroje v ČR zahraničního poplatníka a hlášení plátce daně o provedeném zajištění daně
    (§ 38e odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Zákonné pojištění úrazu Odvod pojistného zákonného pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání za IV. čtvrtletí 2015
    (§ 365 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce)
    (§ 12 odst. 3 vyhlášky č. 125/1993 Sb., o pojištění odpovědnosti zaměstnavatele)
    DPH Podání přihlášky k registraci skupiny, která chce být registrována k DPH od 1. 1. 2016, anebo podání žádosti o zrušení nebo změnu skupinové registrace
    (§ 95a odst. 2 a 3, § 106e, § 106f zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    9. 11. Pondělí (za neděli 8. 11.) Zdravotní pojištění – OSVČ Odvod zálohy na zdravotní pojištění OSVČ za říjen 2015
    (§ 7 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
    20. 11. Pátek Daně z příjmů – plátce Odvod sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti z mezd za říjen 2015
    (§ 38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Sociální pojištění - OSVČ Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za říjen 2015
    (§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za říjen 2015
    (§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Sociální pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za říjen 2015
    (§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezpečení)
    Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za říjen 2015
    (§ 9 odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Zdravotní pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za říjen 2015
    (§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na zdravotní pojištění)
    Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za říjen 2015
    (§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
    Důchodové spoření – zaměstnavatel Odvod záloh na důchodové spoření za účastnící se zaměstnance za říjen 2015
    (§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření)
    (§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    Podání hlášení k záloze na pojistné na důchodové spoření za říjen 2015
    (§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření)
    (§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    25. 11. Středa DPH Podání přiznání k DPH a její zaplacení za říjen 2015 u plátců s měsíčním zdaňovacím obdobím
    (§ 101 odst. 1 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    (§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    Předložení výpisu z evidence za říjen 2015 u plátce, který uskutečnil nebo přijal zdanitelné plnění v režimu přenesení daňové povinnosti v tuzemsku
    (§ 92a odst. 3, 4 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    Podání souhrnného hlášení plátce za říjen 2015, o intrakomunitárních plněních: dodání zboží, přemístění obchodního majetku, dodání zboží formou třístranného obchodu (byl-li prostřední osobou) a poskytnutí služby s místem plnění podle § 9 odst. 1 (kterou má zdanit příjemce)
    (§ 102 odst. 1, 3 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    Podání přiznání k DPH identifikované osoby za říjen 2015, pokud jí vznikla daňová povinnost, a její zaplacení
    (§ 101 odst. 1 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    (§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    Podání souhrnného hlášení identifikované osoby za říjen 2015, o intrakomunitárních plněních: poskytnutí služby podle § 9 odst. 1, kterou má zdanit příjemce
    (§ 102 odst. 2 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    30. 11. Pondělí Daně z příjmů- plátce Odvod „srážkové“ daně sražené v říjnu 2015 a hlášení plátce daně o této dani sražené zahraničním poplatníkům (vyjma dohod o provedení práce do 10 000 Kč)
    (§ 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Odvod zajištění daně sraženého v říjnu 2015 ze stanovených příjmů ze zdroje v ČR zahraničního poplatníka a hlášení plátce daně o provedeném zajištění daně
    (§ 38e odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Odvod druhé splátky (á 50 %) daně na rok 2015, pokud daň přesáhla 5.000 Kč
    (§ 15 odst. 1 písm. a), b) zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitostí)

     

     
     
    EKONOMIKA

     
    Název krajiny Název měny Měna 30.9. 1.10. 2.10. 5.10. 6.10. 7.10. 8.10. 9.10. 12.10. 13.10. 14.10. 15.10. 16.10. 19.10.
    Austrálie dolar AUD 16,994 17,049 17,216 17,11 17,105 17,18 17,39 17,305 17,483 17,566 17,408 17,24 17,351 17,308
    Brazílie real BRL 5,936 6,068 6,169 6,078 6,152 6,133 6,266 6,223 6,36 6,333 6,274 6,134 6,236 6,193
    Bulharsko lev BGN 13,913 13,897 13,892 13,885 13,866 13,861 13,853 13,855 13,86 13,859 13,871 13,861 13,847 13,845
    Čína renminbi CNY 3,817 3,818 3,832 3,829 3,797 3,8 3,784 3,791 3,76 3,771 3,761 3,744 3,731 3,753
    Dánsko koruna DKK 3,647 3,644 3,642 3,641 3,635 3,634 3,631 3,634 3,634 3,633 3,636 3,633 3,629 3,63
    EMU euro EUR 27,21 27,18 27,17 27,16 27,12 27,11 27,095 27,11 27,11 27,105 27,13 27,11 27,08 27,08
    Filipíny peso PHP 51,868 51,944 52,098 52,07 51,942 52,044 52,287 52,184 52,159 52,119 51,792 51,695 51,745 51,824
    Hongkong dolar HKD 3,134 3,131 3,143 3,14 3,114 3,117 3,103 3,108 3,078 3,075 3,078 3,066 3,055 3,076
    Chorvatsko kuna HRK 3,557 3,559 3,556 3,555 3,557 3,557 3,561 3,562 3,555 3,554 3,56 3,554 3,554 3,549
    Indie rupie INR 36,801 37,009 37,182 37,165 36,998 36,946 37,06 36,998 36,798 36,803 36,606 36,566 36,581 36,76
    Indonesie rupie IDR 1,654 1,656 1,66 1,662 1,665 1,696 1,74 1,737 1,778 1,778 1,751 1,745 1,76 1,762
    Japonsko jen JPY 20,248 20,18 20,341 20,232 20,076 20,067 20,025 20,089 19,835 19,842 19,926 19,865 20,028 20,025
    Jihoafrická rep. rand ZAR 1,747 1,753 1,759 1,751 1,776 1,765 1,798 1,788 1,798 1,796 1,772 1,77 1,805 1,814
    Jižní Korea won KRW 2,032 2,046 2,067 2,059 2,078 2,067 2,085 2,076 2,087 2,088 2,073 2,072 2,11 2,107
    Kanada dolar CAD 18,141 18,09 18,352 18,382 18,404 18,436 18,499 18,459 18,442 18,437 18,281 18,3 18,356 18,448
    Maďarsko forint HUF 8,674 8,675 8,685 8,678 8,694 8,647 8,679 8,685 8,701 8,721 8,705 8,716 8,753 8,743
    Malajsie ringgit MYR 5,447 5,518 5,526 5,513 5,507 5,521 5,699 5,686 5,762 5,756 5,704 5,683 5,743 5,71
    Mexiko peso MXN 1,431 1,433 1,444 1,444 1,449 1,437 1,451 1,45 1,455 1,451 1,437 1,435 1,443 1,448
    MMF SDR XDR 34,116 34,063 34,106 34,09 33,903 33,894 33,838 33,936 33,672 33,641 33,671 33,604 33,571 33,686
    Norsko koruna NOK 2,857 2,854 2,873 2,885 2,889 2,891 2,927 2,941 2,951 2,96 2,927 2,933 2,936 2,944
    Nový Zéland dolar NZD 15,443 15,472 15,669 15,599 15,702 15,677 15,971 15,898 15,981 16,032 15,986 16,002 16,234 16,189
    Polsko zlotý PLN 6,424 6,404 6,397 6,395 6,389 6,381 6,406 6,407 6,426 6,416 6,401 6,402 6,403 6,394
    Rumunsko nové leu RON 6,16 6,153 6,153 6,153 6,14 6,136 6,135 6,139 6,14 6,142 6,144 6,141 6,131 6,131
    Rusko rubl RUB 37,054 37,08 37,139 36,66 37,078 37,192 38,737 38,496 39,056 39,013 37,993 37,654 38,099 38,565
    Singapur dolar SGD 17,003 17,072 17,067 16,974 16,964 16,957 17,073 17,059 17,096 17,051 17,03 17,142 17,197 17,237
    Švédsko koruna SEK 2,881 2,888 2,898 2,907 2,901 2,911 2,916 2,922 2,924 2,914 2,931 2,924 2,903 2,894
    Švýcarsko frank CHF 24,957 24,899 24,911 24,861 24,792 24,791 24,902 24,789 24,829 24,804 24,867 24,871 24,902 25,051
    Thajsko baht THB 66,628 66,756 66,856 66,485 66,371 66,484 67,051 66,884 67,106 67,422 66,927 66,879 67,358 67,539
    Turecko nová lira TRY 7,998 8,018 8,047 8,043 8,063 8,076 8,211 8,221 8,221 8,172 8,073 8,094 8,216 8,216
    USA dolar USD 24,286 24,266 24,356 24,334 24,132 24,154 24,051 24,085 23,856 23,834 23,853 23,762 23,677 23,841
    Velká Británie libra GBP 36,813 36,803 36,873 36,903 36,629 36,646 36,827 36,799 36,595 36,627 36,263 36,543 36,625 36,826
    Izrael šekel ILS 6,177 6,18 6,195 6,197 6,249 6,246 6,248 6,244 6,238 6,215 6,171 6,169 6,192 6,222

     

     
     
    NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE

     
    Poradce, měsíčník č. 2/2015 (IX/2015)
    • Zákon o ochraně spotřebitele s komentářemJUDr. Jiří Nesnídal
    • Školský zákon s komentářemJUDr. Eva Dandová
    • Novela zákona o účetnictví – od 1. ledna 2016Ing. Jiří Koch
    • Rozdělení zisku a zdanění podílu na ziskuIng. Vladimír Hruška
    • Zákazy prací ženám a mladistvýmJUDr. Ladislav Jouza

    Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 12/2015 (X/2015)
    • Nově vymezená pravidla jednoduchého účetnictví - Ing. Zdenka Cardová
    • Zákon o daních z příjmů – novela - JUDr. Ladislav Jouza
    • Důchod a daň z příjmů - Ing. Helena Machová
    • Zdanění člena rodinného závodu - Ing. Ivan Macháček
    • Postup při účtování pachtu obchodního závodu - Ing. Vladimír Hruška
    • Pořízení a prodej vozidla - Ing. Vlasta Ptáčková
    • Náhrada škody při pracovních úrazech - JUDr. Eva Dandová

    Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 11/2015 (X/2015)
    • Ukončení podnikání OSVČ, likvidace obchodní korporace a konkurs - komplexně - Ing. Martin Děrgel

    Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 11/2015 (X/2015)
    • Povinnost FO podat daňové přiznání za rok 2015 - Ing. Ivan Macháček
    • Jak budeme odškodňovat bolestné a ztížení společenského uplatnění - od 1. 10. 2015 - Dandová
    • Zvýšení minimální mzdy od 1. ledna 2016 - Mgr. Olga Bičáková
    • Zaměstnávání zdravotně postižených - JUDr. Jana Drexlerová
    • Vývoj na trhu práce v ČR (2.) - Mgr. Olga Bičáková

    Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 11/2015 (X/2015)
    • Antidiskriminační zákon v podmínkách veřejné správy - JUDr. Ladislav Jouza
    • Příjmy osvobozené od daně z příjmů u veřejně prospěšných poplatníků - Ing. Zdeněk Morávek
    • Co nového v odpovědnosti zaměstnance vůči zaměstnavateliJUDr. Eva Dandová
    • Postavení pacienta ve zdravotnictví a vymezení jeho právJUDr. Jana Drexlerová
    • Očkování v českém právním řáduJUDr. Jana Drexlerová

    1000 řešení – měsíčník č. 11/2015 (X/2015)
    • Zákon o účetnictví- novela - Ing. Zdenka Cardová
    • Paušální výdaje a daňové přiznání - Ing. Ivan Macháček
    • Péče o dítě ve zdravotním pojištění - Ing. Antonín Daněk
    • Daně z příjmů
    • Daň z přidané hodnoty
    • Účetnictví
    • Zákoník práce

    Monotematiky:

    Daňové a nedaňové výdaje 2015 (II/2015)Ing. Eva Sedláková
    • daňově uznatelné výdaje
    • nedaňové výdaje

    Vzory smluv dle NOZ (IX/2014)
    • Komentované vzory smluv podle nového občanského zákoníkuJLukáš a Vladimír Hruškovi

    Vzory smluv dle zákoníku práce (XII/2014)
    • Komentované vzory smluv podle zákoníku práceJUDr. Ladislav Jouza

    Příručka mzdové účetní (XII/2014)Ing. Luděk Pelcl
    • odměňování, minimální mzda
    • zdravotní a sociální pojištění
    • daňové zvýhodnění, slevy na dani
    • minimální vyměřovací základ

    Pomocník mzdové účetní (I/2015)Ing. Miroslav Bulla
    • nemocenské pojištění,
    • přídavky na dítě,
    • cestovní náhrady
    • mzdy a platy

    PŘIPRAVUJEME

    Poradce, měsíčník č. 3-4/2016 (X/2016)
    • Zákoník práce s komentářemJUDr. Ladislav Jouza

    Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 12/2015 (X/2015)
    • Vedeni účetnictví v plném a zjednodušeném rozsahu - Ing. Zdenka Cardová
    • Daň stanovená paušálem - Ing. Eva Sedláková
    • Tichy společník a daň z příjmů - Ing. Helena Machová
    • Inventarizace - Ing. Ivan Macháček
    • Postup při účtování pachtu obchodního závodu - Ing. Vladimír Hruška
    • Pořízení a prodej vozidla - Ing. Vlasta Ptáčková
    • Náhrada škody při pracovních úrazech - JUDr. Eva Dandová

    Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 12/2015 (X/2015)
    • Novela zákona o účetnictví - Ing. Zdenka Cardová

    Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 12/2015 (X/2015)
    • Dědictví a oznamovací povinnost za rok 2015 - Ing. Ivan Macháček
    • Novela zákoníku práce - JUDr. Eva Dandová
    • NOZ v podnikatelské praxi - JUDr. Ladislav Jouza
    • Právní nástupnictví ve zdravotním pojištění - Ing. Antonín Daněk

    Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 12/2015 (X/2015)
    • Antidiskriminační zákon v podmínkách veřejné správy - JUDr. Ladislav Jouza
    • Příjmy osvobozené od daně z příjmů u veřejně prospěšných poplatníků - Ing. Zdeněk Morávek
    • Co nového v odpovědnosti zaměstnance vůči zaměstnavateli - JUDr. Eva Dandová
    • Postavení pacienta ve zdravotnictví a vymezení jeho práv - JUDr. Jana Drexlerová
    • Očkování v českém právním řádu - JUDr. Jana Drexlerová

    1000 řešení – měsíčník č. 12/2015 (X/2015)
    • Účetní závěrka a inventarizace - Ing. Miroslav Bulla
    • Zákon o důchodovém pojištění - JUDr. Jana Drexlerová
    • Daně z příjmů
    • Daň z přidané hodnoty
    • Účetnictví
    • Zákoník práce

     

     
     
    HORKÁ TÉMATA

     
    Průvodce DPH pro podnikatele
    Jste plátcem DPH a zdá se Vám zákon o DPH nesrozumitelný? V našich publikacích najdete návod jak se zorientovat ve spleti paragrafů. Pravidla obsažená v českém zákonu o DPH vychází z právní úpravy, která je společná pro všechny členské státy EU. Aktuální novinkou pro plátce DPH je kontrolní hlášení. Jak ho správně vyplnit? Která plnění se do kontrolního hlášení uvádějí a která nikoliv?
    Podrobně rozebrané téma najdete v našich publikacích, které jsou určeny plátcům DPH, podnikatelům, účetním, daňovým poradcům, ekonomům ...

    • DÚVaP 9/2015 - Průvodce DPH pro podnikatele - příspěvek
      /A5, str. 192/
    • DaÚ 7/2015 - Oprava, rekonstrukce a modernizace staveb pro bydlení a sazby DPH - příspěvek
      /A4, str. 80/
    • Poradce 7/2015 - Zákon o dani z přidané hodnoty s komentářem - komentář
      /A5, str. 246/
    • Edice Zákony do kapsy - ZDP + DPH - úplná znění zákonů
      /A6, str. 336/

    Cena balíčku je 518 Kč.
    Cena balíčku s 50 % slevou je 259 Kč.
    Ušetříte 259 Kč.

    Zákoník práce – novela II.
    Novela zákoníku práce je zaměřena kromě jiného na odškodňování pracovních úrazů a nemocí z povolání, novela sjednocuje právní úpravu dohod o pracovní činnosti a dohod o provedení práce v částech, které se týkají způsobů skončení těchto dohod; upravuje rozsah práv a povinností zaměstnavatelů a zaměstnanců v náhradě škody; zavádí nové legislativně-technické pojmy. Jaké jsou nové povinnosti zaměstnavatele? Co se rozumí příznivými pracovními podmínkami? Jak se posuzuje náhrada škody při dohodách o pracích konaných mimo pracovní poměr? Podle čeho se určí odškodnění bolesti poškozeného zaměstnance? Jaké novinky se týkají dohod o provedení práce? Balíček je určen zaměstnavatelům, zaměstnancům, mzdovým účetním, OSVČ, živnostníkům, podnikatelům, fyzickým osobám, auditorům, pracovníkům úřadů práce ...

    • Poradce 3-4/2016 - Zákoník práce po novele s komentářem - komentář
      /A5, str. 432/
    • PaM 9-10/2015 - Zákoník práce - novela - příspěvek
      /A4, str. 120/
    • 1000 řešení 9-10/2015 - Zákoník práce po poslední novele - praktické příklady
      /A5, str. 120/
    • Zákony do kapsy + risograf: Zákoník práce - úplné znění zákona
      /A6, str. 80/

    Cena balíčku je 842 Kč.
    Cena balíčku s 50 % slevou je 421 Kč.
    Ušetříte 421 Kč.

    Školský zákon – novela III.
    Novela zákona upravuje zejména následující oblasti: vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami; povinnou školní docházku a spádové školy, ukončování středního vzdělávání, pracovní poměr ředitelů škol, správní řízení v působnosti škol a školských zařízení. Které změny se týkají již tohoto školního roku? Jak se nově upravuje pojem zákonný zástupce? Jak se mění pracovní poměr ředitele školy? Co změnila novela školského zákona na povinné školní docházce? To vše najdete v našich publikacích.
    Podrobně rozebráno téma najdete v našem balíčku, který je určen předškolním, základním, středním, vyšším odborným školám, rodičům, zákonným zástupcům žáků, pracovníkům ve školství.

    • Poradce 2/2016 - Školský zákon s komentářem - úplné znění zákona s komentářem
      /A5, str. 288/
    • PVS 9-10 - Příjem žáků a studentů – daňové řešení - příspěvek
      /A4, str. 112/
    • Zákony do kapsy: Školský zákon - úplné znění zákona
      /A6, str. 112/

    Cena balíčku je 538 Kč.
    Cena balíčku s 50 % slevou je 269 Kč.
    Ušetříte 269 Kč.

    Zákon o účetnictví - novela
    Novela zákona o účetnictví je účinná od 1. 1. 2016. Na jaké změny se musí všichni účetní připravit? Novela zavádí kategorie skupin účetních jednotek, nově jsou vymezena pravidla vedení jednoduchého účetnictví, zpřesněna jsou pravidla vedení účetnictví ve zjednodušeném rozsahu, pravidla pro výroční zprávu i způsoby zveřejňování, zpřesněn je podle kategorií účetních jednotek obsah účetní závěrky, zpřesněny jsou způsoby oceňování, nově jsou upraveny správní delikty...
    Podrobně rozebrané téma najdete v našich publikacích, které jsou určeny především účetním, ale i podnikatelům, živnostníkům, fyzickým osobám, daňovým poplatníkům, daňovým poradcům, ekonomům ...

    • PVS 11/2015 - Novela zákona o účetnictví - příspěvek
      /A4, str. 80/
    • Poradce 2/2016 - Novela zákona o účetnictví – od 1. ledna 2016 - příspěvek
      /A5, str. 288/
    • Aktualizace I/6 - Zákon o účetnictví - úplné znění zákona
      /A5, str. 200/
    • Edice Zákony do kapsy - ZDP + DPH - úplná znění zákonů
      /A6, str. 336/

    Cena balíčku je 450 Kč.
    Cena balíčku s 25 % slevou je 330 Kč.
    Ušetříte 120 Kč.



    Tematické balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz (ceny jsou konečné)

    Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů. Uvedená nabídka je platná do vyprodání zásob. Vydavatelství si vyhrazuje právo nahradit vyprodanou publikaci jinou – adekvátní k obsahu balíčku.

    RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY NEBO E- MAILEM DENNĚ V ČASE OD 9,00 DO 15,00 HOD.

    Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.

    E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
    • Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
    • Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!

     

     
     
    KONTAKTY

     
    Adresa:   E-mail:
    MK Media, s.r.o.
    Martina Rázusa 1140
    010 01 Žilina
    Slovenská republika
      objednavky@exicon.eu
     
    IČO: 36419176
    DIČ: 2021832285
    IČ DPH: SK2021832285
     
       
     
    Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 15012/L.

     

     


    V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu
    s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.

    Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015
    Untitled Page