|
DPH VE STAVEBNICTVÍ – STAVEBNÍ A MONTÁŽNÍ PRÁCE
Stavíte nebo se chystáte stavět, rekonstruovat? Pro vás jsme zpracovali komplexní problematiku DPH ve stavebnictví. Poslední novela zákona o DPH se dotkla i této oblastí, proto vás upozorníme, co přinesla. Poskytujete stavební a montážní práce i do zahraniční? Na příkladech vám vysvětlíme postup. Problémy v praxi přináší i režim přenesení daňové povinnosti na příjemce plnění. U některých zboží a služeb je uplatňován trvale a u některých dočasně. Vše podstatné vám vysvětlíme.
2. Registrace daňových subjektů v oblasti stavebnictví
Pravidla pro registraci osoby povinné k dani jako plátce nebo identifikované osoby upravují § 6 až § 6i zákona o DPH a platí i pro osoby povinné k dani, které provádějí stavební a montážní práce nebo provádějí dodání či nájem nemovitých věcí. Novelou zákona s účinností od 1. 7. 2017 byl zrušen § 6a zákona o DPH, z něhož do 30. 6. 2017 vyplývala specifická pravidla pro registraci společníků společnosti jako plátců daně.
2.1 Vymezení obratu
Obratem se podle § 4a odst. 1 zákona o DPH rozumí obecně souhrn úplat bez daně, včetně dotace k ceně, které osobě povinné k dani náleží za uskutečněná plnění, tj. včetně úplat za poskytnutí služby. Do obratu se započítává úplata za uskutečněná plnění, kterými jsou zejména zdanitelná plnění a plnění osvobozená od daně s nárokem na odpočet daně k datu jejich uskutečnění, a to ať již přijatá před či po uskutečnění plnění. Úplata přijatá před uskutečněním plnění jako záloha se zahrnuje do obratu až ke dni uskutečnění plnění. Do obratu se jednoznačně nezahrnují úplaty za plnění s místem plnění mimo tuzemsko, tj. např. za stavební práce jako službu vztahující se k nemovité věci, u níž je místo plnění podle místa, kde se nachází nemovitá věc, ke které se tato služba vztahuje, v jiném členském státě nebo ve třetí zemi.
Do obratu se obecně nezahrnují ani úplaty za plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně vyjma stanovených případů, kdy se i úplaty za tato osvobozená plnění do obratu započítávají. Jedná se prakticky o některé služby jako o plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně, kterými jsou finanční činnosti podle § 54, penzijní činností podle § 54a, pojišťovací činnosti podle § 55 a dodání a nájem nemovitých věcí, které je osvobozeny od daně podle § 56 a § 56a zákona o DPH, jestliže nejsou doplňkovou činností uskutečňovanou příležitostně.
Podle metodické informace Ministerstva financí se za příležitostnou činnost považuje taková činnost, která není prováděna pravidelně, neexistuje ani předpoklad její soustavnosti, který je vyjádřen záměrnou opakovaností, na její uskutečňování není vyčleněný personál, náklady a úplata přijatá za takovou činnost je v porovnání s celkovým obratem minimální. Jedná se prakticky o činnost, která je uskutečněním něčeho výjimečného, nahodilého a nepředvídaného. Podle § 4a odst. 2 zákona o DPH se do obratu nadále nezahrnují úplaty z prodeje dlouhodobého majetku ve smyslu jeho vymezení v § 4 odst. 4 písm. d) zákona o DPH.
V § 4a odst. 3 dřívějšího znění zákona o DPH bylo uvedeno specifické pravidlo pro výpočet obratu osoby povinné k dani, která je společníkem společnosti. Podle tohoto odstavce se do obratu osoby povinné k dani, která byla společníkem společnosti, zahrnoval jak obrat dosahovaný touto osobou samostatně mimo společnost, tak i obrat dosahovaný celou společností. Novelou zákona byl s účinností od 1. 7. 2017 tento odstavec zrušen. Znamená to, že od tohoto data každý společník společnosti postupuje podle obecných pravidel pro stanovení obratu podle zákona o DPH, tj. sleduje si obrat pro účely registrace k DPH sám za sebe. Pokud např. 2 fyzické osoby jako osoby povinné k dani, které nejsou dosud plátci daně, společně provádějí na základě smlouvy o společnosti stavební nebo montážní práce, každý ze společníků si od 1. 7. 2017 počítá svůj obrat pro účely registrace plátce podle standardních pravidel, tj. podle § 4a odst. 1 zákona o DPH.
2.2 Vymezení osob povinných k dani
Osobou povinou k dani, která se za podmínek stanovených v zákonu o DPH stává plátcem daně, případně identifikovanou osobou, je obecně podle § 5 odst. 1 zákona o DPH právnická nebo fyzická osoba, která uskutečňuje samostatně ekonomické činnosti, které jsou vymezeny v § 5 odst. 2 zákona o DPH. Osoby povinné k dani se stávají plátci ze zákona nebo dobrovolně, pokud v tuzemsku provádějí ekonomickou činnost. Osobou povinnou k dani je i právnická osoba, která nebyla založena nebo zřízena za účelem podnikání, pokud provádí ekonomickou činnosti, včetně veřejnoprávních subjektů. Vymezení osob povinných k dani se novelou zákona s účinností od 1. 7. 2017 nezměnilo. Ekonomickou činností se obecně podle § 5 odst. 2 zákona o DPH rozumí soustavná činnost výrobců, obchodníků a osob poskytujících služby a dále i činnosti vykonávané podle zvláštních právních předpisů jako nezávislé činnosti, tj. ekonomickou činnost je bezpochyby podnikání, ale i další samostatné výdělečné činnosti, včetně poskytování služeb za úplatu. Ekonomickou činností je nesporně i provádění stavebních a montážních prací na základě živnostenského oprávnění. Za ekonomickou činnost se považuje i využití hmotného a nehmotného majetku za účelem získání příjmů, pokud je tento majetek využíván soustavně, tj. např. dlouhodobý pronájem movitého nebo nemovitého majetku.
2.3 Vymezení plátců daně
Vymezení plátců daně vyplývá v návaznosti na vymezení osob povinných k dani z § 6 až 6f zákona o DPH. Podle § 6 zákona o DPH se stane plátcem osoba povinná k dani se sídlem v tuzemsku, jejíž obrat za nejvýše 12 bezprostředně předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců přesáhne 1 000 000 Kč, s výjimkou osoby, která uskutečňuje pouze plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně. Pokud osoba povinná k dani překročí limit obratu, stane se plátcem od prvního dne druhého měsíce následujícího po měsíci, ve kterém překročila stanovený obrat, nestane li se podle tohoto zákona plátcem dříve z jiných důvodů. Praktická aplikace § 6 zákona o DPH je vysvětlena v následujícím příkladu.
Příklad 1
Registrace plátce při překročení limitu obratu při poskytování stavebních prací
Podnikatel, který je fyzickou osobou, začal podnikat od 1. 10. 2016 a v rámci své podnikatelské činnosti provádí drobné zednické práce. Podnikatel dosáhl za měsíce říjen 2016 až červen 2017 obratu ve výši 1 050 000 Kč. Limit pro povinnou registraci 1 000 000 Kč překročil v průběhu měsíce června 2017. Podnikateli vznikla povinnost podat přihlášku k registraci do 15. 7. 2017 a plátcem se stal od 1. 8. 2016. Pokud by podnikatel přihlášku k registraci nepodal včas, a správce daně by zjistil překročení limitu obratu např. v březnu 2018, zaregistroval by ho se zpětnou účinností od 1. 8. 2017. Od tohoto data by musel podnikatel už jako plátce daně podat daňová přiznání a přiznat daň.
Podle § 6a zákona o DPH, který byl zrušen s účinností od 1. 7. 2017, se osoba povinná k dani, která byla společníkem společnosti, stala plátcem ode dne, kdy se stal plátcem kterýkoli z ostatních společníků, nestal li se podle tohoto zákona plátcem z jiných důvodů dříve. Praktický postup při registraci společníků společnosti jako plátců daně při překročení limitu obratu jedním z nich podle dříve platné právní úpravy, a to ve srovnání s aktuálně platnou právní úpravou, je vysvětlen v následujícím příkladu.
Příklad 2
Registrace osoby povinné k dani, která je společníkem společnosti
Podnikatelé A a B jako fyzické osoby povinné k dani začali od 1. 3. 2015 provádět společně jako společníci společnosti drobné stavební práce jako svou podnikatelskou činnost. Podnikatel A, který byl pověřen vedením evidence za společnost, neprováděl žádná zdanitelná plnění mimo rámec společnosti, podnikatel B dosahoval vedle obratu ve společnosti také obrat za svou samostatnou podnikatelskou činnost mimo společnost. Vzhledem k tomu, že podnikatel B překročil v březnu 2017 v rámci společnosti a mimo rámec společnosti stanovený limit obratu pro povinnou registraci (1 000 000 Kč), stal se plátcem od 1. 5. 2017. Do 15. 5. 2017 musel o této skutečnosti informovat podnikatele A, která se stal plátcem také od 1. 5. 2017 a musel podat přihlášku k registraci plátce podle § 94 odst. 2 zákona o DPH nejpozději do 15. 5. 2017. Pokud by podnikatel B překročil limit obratu až po 1. 7. 2017 např. v červenci 2017, stal by se podle § 6 zákona o DPH plátcem od 1. 9. 2017. Podnikatel A by se však k tomuto datu již plátcem automaticky nestal, pokud by nepřekračoval limit obratu.
V § 6b zákona o DPH jsou nadále vymezena pravidla, za nichž se stává plátcem osoba povinná k dani, která získá majetek na základě rozhodnutí o privatizaci nebo formou nabytí obchodního závodu od plátce, případně při přeměně obchodní korporace, která byla plátcem. Podle § 6b odst. 1 písm. a) zákona o DPH se stane plátcem osoba povinná k dani ode dne nabytí majetku, pokud nabývá tento majetek pro účely uskutečňování ekonomických činností na základě rozhodnutí o privatizaci. Podle § 6b odst. 1 písm. b) zákona o DPH se stane plátcem osoba povinná k dani nabytím obchodního závodu od plátce. Vzhledem k tomu, že uvedené převody majetku nejsou předmětem DPH, je tím zajištěno, že nemůže získat majetek bez daně osoba, která není plátcem. Pokud by např. plátce prodal stavební firmu (obchodní závod) podnikateli, který není dosud plátce, nabyvatel firmy by se stal podle § 6b zákona o DPH okamžitě plátcem, a to k datu nabytí obchodního závodu.
(Více se o tomto tématu se dočtete v měsíčních DÚVaP 11/17, DaÚ 10/17, Aktualizace IV/3, Stavíme bez chyb, pokut a penále - monotematika)
PARLAMENTNÍ VOLBY
Do Parlamentu České republiky se volí na základě všeobecného, rovného a přímého volebního práva tajným hlasováním. Do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se volí podle zásad poměrného zastoupení, do Senátu České republiky se volí podle zásad většinového systému. Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se budou konat v pátek a sobotu 20. a 21. října 2017.
Článek 1 Ústavy stanoví,
že Česká republika je svrchovaný, jednotný a demokratický stát založený na úctě právům a svobodám člověka a občana. Slovo demokracie vzniklo ve Starém Řecku a znamená vládu lidu. Demokracie byla poprvé v dějinách lidstva zavedena již r. 509 př. Kr. v Athénách. Byla založena na stejných právech všech svobodných občanů stát Athény. Jednalo se tedy o přímou demokracii, kdy každý občan státu měl právo účastnit se na sněmu, kdy se volila tzv. prytanie a devět vládců archontů. Prytanie byla rada, která sestávala z pěti set členů. Archonti byli nadřízeni deseti vojevůdcům – stratégům.
Současné volby v České republice jsou přímé, rovné, tajné a všeobecné. To, že jsou volby přímé, znamená, že občané volí přímo, nikoliv přes prostředníky nebo zástupce. Rovnost ve volbách znamená, že každý občan má stejný počet hlasů, hlasy každého občana mají stejnou váhu. Volby jsou tajné, to znamená, že nikdo se nemůže dozvědět, jak kdo volil. V neposlední řadě platí, že jsou volby všeobecné, což znamená, že volit může každý jen s malým omezením.
SYSTÉM A PRAVIDLA PARLAMENTÍCH VOLEB - Podle zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů (dále jen „zákon č. 247/1995 Sb.“) platí, že volit může každý občan České republiky, který alespoň druhý den voleb dosáhl 18 let. Překážkou ve výkonu volebního práva je pouze zákonem stanovené omezení osobní svobody z důvodu ochrany zdraví lidu a omezení svéprávnosti k výkonu volebního práva. Voliči jsou zapsáni ve stálých seznamech voličů, každý volič může být zapsán pouze v jednom seznamu voličů. Parlament České republiky je tvořen dvěma komorami, a to Poslaneckou sněmovnou (dolní komorou) a Senátem (horní komorou). Poslanecká sněmovna má 200 poslanců, kteří jsou voleni na dobu čtyř let. Senát má 81 senátorů, kteří jsou voleni na dobu šesti let. Každé dva roky se volí třetina senátorů.
Podle čl. 17 Ústavy se volby do obou komor Parlamentu konají ve lhůtě počínající třicátým dnem před uplynutím volebního období a končí dnem jeho uplynutí. Poslední volby byly předčasné a konaly se v termínu 25. a 26. října 2013 s tím, že Státní volení komise vyhlásila oficiální výsledky voleb dne 30. října 2013. Proto v letošním roce vyhlásil pan prezident Miloš Zeman volby do Poslanecké sněmovny na nejzazší možný termín, tedy na pátek 20. a sobotu 21. října. Stalo se tak Rozhodnutím prezidenta republiky o vyhlášení voleb do Poslanecké sněmovny České republiky ve Sbírce zákonů pod č. 135/2017 Sb. Podle zákona č. 247/1995 Sb. se volby do Parlamentu České republiky na území České republiky konají ve 2 dnech, kterými jsou pátek a sobota. První den voleb začíná hlasování ve 14.00 hodin a končí ve 22.00 hodin. Druhý den voleb začíná hlasování v 8.00 hodin a končí ve 14.00 hodin.
Jednotlivé kraje
(v České republice máme 14 krajů) se dělí na volební okrsky. Každý kraj má určen maximální počet kandidátů na kandidátní listině, nejvíce jich má Praha (36) a Moravskoslezský kraj (36) a nejméně Karlovarský kraj (14). Volební komise příslušného volebního okrsku spočítá po skončení voleb hlasy, a výsledek sdělí příslušnému krajskému pracovišti Českého statistického úřadu. Český statistický úřad přepočítá počet hlasů na mandáty, které se rozdělí kandidujícím stranám. Strany a hnutí, které nedosáhnou povinných 5% v rámci celé České republiky, jsou vyřazeny a nemají nárok na mandát. Mandáty jsou jednotlivým kandidátům přiřazovány podle jejich pořadí na kandidátní listině. Změnit to do jisté míry mohou pouze tzv. preferenční hlasy, které mohou voliči přidělit konkrétním kandidátům.
Pro hlasování do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky mimo území České republiky se vytvářejí tzv. zvláštní volební okrsky při zastupitelských a konzulárních úřadech České republiky, s výjimkou konzulárních úřadů vedených honorárními konzulárními úředníky.
Všechny zvláštní volební okrsky v zahraničí jsou podřazeny pod volební kraj určeny losem Státní volební komisí do 7 dnů od vyhlášení voleb prezidentem republiky. Pro letošní volby určila Státní volební komise dne 5. května 2017 losem Středočeský kraj jako kraj, kterému budou podřazeny všechny zvláštní volební okrsky v zahraničí. To znamená, že všichni voliči, kteří budou volit v zahraničí, budou volit kandidáty ze Středočeského kraje.
V těchto zvláštních volebních okrscích se volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky konají ve 2 dnech, kterými jsou:
čtvrtek a pátek, kdy hlasování začíná ve 14.00 hodin a kočí v 21.00 hodin místního času, jde-li o hlasování v místě, v němž nastává shodně označený čas později o více jak 2 hodiny ve srovnání s hodinovým časem na území České publiky,
pátek, kdy hlasování začíná ve 12.00 hodin a končí ve 22.00 hodin místního času, a sobota, kdy hlasování začíná v 8.00 hodin a končí ve 12.00 hodin místního času, jde-li o hlasování v místě, v němž nastává shodně označený hodinový čas později o nejvýše 2 hodiny ve srovnání s hodinovým časem na území České republiky,
pátek, kdy hlasování začíná ve 14.00 hodin a končí ve 22.00 hodin místního času, a sobota, kdy hlasování začíná v 8.00 hodin a končí ve 14.00 hodin místního času, jde-li o hlasování v ostatních místech.
Možnost hlasovat mimo místo trvalého pobytu
V praxi se velice často vyskytují případy, kdy se volič nemůže z různých důvodů účastnit voleb v místě svého bydliště. V takovém případě je postup následující. Volič si musí u obecního úřadu, kde je veden podle místa svého trvalého bydliště ve stálém seznamu voličů, požádat o vydání voličského průkazu podle § 6a zákona č. 247/1995 Sb. Na tento voličský průkaz může volič hlasovat v jakémkoliv stálém volebním okrsku na území České republiky nebo ve zvláštním volebním okrsku při zastupitelském úřadu v zahraničí.
Zákon č. 247/1995 Sb. dává v tomto směru dvě možnosti, jak postupovat. První možností je požádat osobně, a to již ode dne vyhlášení voleb, na obecním úřadu podle místa svého trvalého pobytu, kde je volič veden ve stálém seznamu voličů. Pro tento postup nejsou zákonem stanoveny žádné další podmínky, volič nepodává žádnou písemnou žádost. Obecní úřad, na který se volič dostavil, pouze ověří totožnost voliče a samozřejmě i skutečnost, že je v jeho obvodu zapsán ve stálém voličském seznamu a sepíše o žádosti voliče úřední záznam, v kterém uvede veškeré potřebné údaje. Tento postup mohou voliči využít nejpozději do okamžiku uzavření stálého seznamu voličů, což v případě letošních voleb do Poslanecké sněmovny bude do 18. října 2017 do 16.00 hodin. Druhou možností je tzv. podání žádosti. Tato žádost může být doručena obecnímu úřadu v listinné podobě nebo prostřednictvím datové schránky.
Zákonem č. 90/2017 Sb., kterým se mění volební zákony a některé další zákony, byla s účinností od 13. dubna 2017 vypuštěna možnost zažádat o voličský průkaz v elektronické podobě podepsané uznávaným elektronickým podpisem, a to na základě rizika, které je s elektronickým podpisem spojeno. Dříve totiž platilo, že elektronický uznávaný podpis byl kromě jména a příjmení spojen i s tzv. identifikátorem MPSV, který umožňoval osobu jednoznačně identifikovat. Česká republika je totiž povinna transponovat do právního řádu nové nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 910/2014 o elektronické identifikaci a službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce, a toto nařízení vyžaduje u elektronického podpisu jen jméno a příjmení.
V listinné podobě nebo prostřednictvím datové schránky musí být žádost doručena obecnímu úřadu nejpozději 7 dnů přede dnem voleb, tedy v našem případě říjnových voleb, nejpozději do 13. října 2017, to proto, aby mohl být vydán voličský průkaz a aby mohl být včas a řádně doručen. Ani pro žádost voliče podávanou v listinné formě nebo prostřednictvím datové schránky nejsou stanoveny žádné další náležitosti. Zákon však pouze z důvodu ochrany voliče vyžaduje v případě listinné žádosti jeho ověřený podpis. Podpis může být ověřen v souladu s podmínkami stanovenými zákonem č. 21/2006 Sb., o ověřování shody opisu nebo kopie s listinou a o ověřování pravosti podpisu a o změně některých zákonů (zákon o ověřování) na kterémkoliv z běžných ověřovacích míst (matriky, notáři, držitelé poštovní licence).
Obecní úřad nejdříve 15 dnů přede dnem voleb (což u letošních voleb vychází na 5. října 2017) předá osobně voliči voličský průkaz. V případě, že by se volič nemohl dostavit na obecní úřad k převzetí voličského průkazu osobně, může pověřit někoho jiného, ale musí jej zase vybavit plnou mocí s ověřeným podpisem. Jedná se o plnou moc pouze k převzetí voličského průkazu, nikoliv o plnou moc k podání žádosti. Platí zásada, že o vydání voličského průkazu nelze žádat na základě plné moci. Na základě takto vydaného voličského průkazu může volič hlasovat v jakémkoliv volebním okrsku poté, co jej okrsková volební komise zapíše do seznamu voličů. Volič, který se dostaví do volební místnosti s voličským průkazem, je povinen po prokázání své totožnosti a státního občanství České republiky, tento průkaz odevzdal okrskové komisi a ta jej přiloží k výpisu ze zvláštního seznamu voličů. Po záznamu ve výpisu ve zvláštním seznamu voličů obdrží dotyčný volič od okrskové komise sadu hlasovacích lístků a prázdnou obálku. Sadu hlasovacích lístků obdrží volič, pokud hlasuje v jiném volebním kraji nebo hlasovací lístky v rámci „svého“ volebního kraje nemá k disposici. Zákon ovšem zdůrazňuje, že pokud volič neprokáže svou totožnost a státní občanství České republiky, nebude mu hlasování umožněno. V případě, že by se v průběhu doby od vydání voličského průkazu změnily okolnosti a volič měl možnost se dostavit k volbám ve svém stálém volebním okrsku (okrsku, kde je veden v seznamu voličů podle místa svého trvalého pobytu), okrsková volební komise poznámku o vydání voličského průkazu zruší a voličský průkaz připojí k výpisu ze stálého seznamu voličů. V neposlední řadě platí zásada, že při ztrátě nebo odcizení voličského průkazu nelze vydat duplikát.
(Více se o tomto tématu dočtete v PaM 10/2017, Mini PVS 8-9/2017, Ústava ČR, Občanský zákoník I.))
|
|
|
Částka 100 Rozeslána dne 13. září 2017
284/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 92/2012 Sb., o požadavcích na minimální technické a věcné vybavení zdravotnických zařízení a kontaktních pracovišť domácí péče
285/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 99/2012 Sb., o požadavcích na minimální personální zabezpečení zdravotních služeb, ve znění vyhlášky č. 287/2013 Sb.
Částka 101 Rozeslána dne 13. září 2017
286/2017 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí, ve znění pozdějších předpisů
287/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 118/2006 Sb., kterou se určují zastupitelské úřady, kterým budou při volbách do Poslanecké sněmovny hlasovací lístky dodány, a zastupitelské úřady, kterým bude hlasovací lístek zaslán k vytištění nebo rozmnožení přenosovou technikou, ve znění pozdějších předpisů
288/2017 Vyhláška o vydání pamětní stříbrné dvousetkoruny ke 100. výročí založení Sdružení českých umělců grafiků Hollar
Částka 102 Rozeslána dne 15. září 2017
289/2017 Zákon, kterým se mění zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů
290/2017 Zákon, kterým se mění zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
291/2017 Zákon, kterým se mění zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 26/2000 Sb., o veřejných dražbách, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon), ve znění pozdějších předpisů
Částka 103 Rozeslána dne 15. září 2017
292/2017 Zákon, kterým se mění zákon č. 114/1995 Sb., o vnitrozemské plavbě, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů
293/2017 Zákon, kterým se mění zákon č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů
294/2017 Zákon, kterým se mění zákon č. 585/2004 Sb., o branné povinnosti a jejím zajišťování (branný zákon), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 45/2016 Sb., o službě vojáků v záloze
295/2017 Zákon, kterým se mění zákon č. 219/2003 Sb., o uvádění do oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin a o změně některých zákonů (zákon o oběhu osiva a sadby), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
296/2017 Zákon, kterým se mění zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 292/2013 Sb., o zvláštních řízeních soudních, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
|
|
|
20. 9.
Středa
|
Sociální pojištění - OSVČ |
Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za srpen 2017
(§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
|
Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za srpen 2017
(§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
|
Sociální pojištění – zaměstnavatel |
Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za srpen 2017
(§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
|
Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za srpen 2017
(§ 9 odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
|
Zdravotní pojištění – zaměstnavatel |
Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za srpen 2017
(§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění)
|
Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za srpen 2017
(§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění)
|
25. 9.
Pondělí
|
DPH |
Podání přiznání k DPH a její zaplacení za srpen 2017 u plátců s měsíčním zdaňovacím obdobím
(§ 99, § 101 odst. 1 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)
(§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
|
Podání kontrolního hlášení DPH plátce za srpen 2017 - u všech právnických osob, zatímco u osob fyzických jen pokud mají měsíční zdaňovací období
(§ 101e zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)
|
Podání souhrnného hlášení plátce za srpen 2017, o intrakomunitárních plněních: dodání zboží, přemístění obchodního majetku, dodání zboží formou třístranného obchodu (byl-li plátce prostřední osobou) a poskytnutí služby (kterou má zdanit příjemce)
(§ 102 odst. 1, 3, 5 a 6 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)
|
Podání přiznání k DPH identifikované osoby za srpen 2017, pokud jí vznikla daňová povinnost, a její zaplacení
(§ 99, § 101 odst. 1 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)
(§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
|
Podání souhrnného hlášení identifikované osoby za srpen 2017, o intrakomunitárních plněních: poskytnutí služby podle § 9 odst. 1, kterou má zdanit příjemce
(§ 102 odst. 2 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)
|
30. 9.
Sobota
|
Daně z příjmů - plátce |
Daňové povinnosti se přesouvají na pondělí 2. října 2017. |
DPH |
Daňová práva se přesouvají na pondělí 2. října 2017. |
|
|
|
KYBERŠIKANA NA PRACOVIŠTI
V současnosti stále více dochází k nárůstu šikanování zaměstnanců na pracovišti. Co je kyberšikana a jak se uskutečňuje? Jaký je rozdíl mezi kyberšikanou a klasickou šikanou?
KYBERŠIKANU JE MOŽNÉ CHÁPAT JAKO ZVLÁŠTNÍ DRUH ŠIKANY NA PRACOVIŠTI. Uskutečňuje se zejména prostřednictvím počítačů v různých právních formách. Často jde o ztrátu údajů, vymazávání dokumentů, vyměňování souborů, posílání virů nebo dokonce i anonymních výhružných e-mailů. Charakteristikou kyberšikany je anonymita útočníka, neomezené publikum, časová a místní nezávislost, stejně jako i nezávislost na fyzické a sociální povaze útočníka, případně jeho oběti.
KYBERŠIKANA JE VLASTNÍM DÍTĚTEM PSYCHICKÉHO ŠIKANOVÁNÍ. Jde o opakované, násilné chování útočníka prostřednictvím moderních technologií, jako jsou internet či mobilní telefon. Tato nová forma šikany je formována specifickým charakterem online prostředí, ve kterém se pachatel cítí bezpečněji a zůstává v podstatě v anonymitě.
Nejčastěji se projevuje jako zasílání urážlivých, zastrašujících textových zpráv z e-mailu, nebo vytvářením webových stránek, na nichž je oběť kyberšikany zesměšňována, urážena a ponižována.
Mezi komunikační a informační technologie patří e-mail, sociální sítě, instant messaging, chat, blogy, různé webové stránky, jakož i mobilní telefony (textové zprávy, i-messages, SMS, MMS, videozáznamy). Jde o formu šikany jako úmyslné, opakované a nepřátelské chování jedince nebo skupiny s cílem ublížit druhým.
S KLASICKOU ŠIKANOU MÁ KYBERŠIKANA MNOHO SPOLEČNÝCH ZNAKŮ, ale některé znaky jsou typické pouze pro kyberšikanu. Na rozdíl od klasické šikany používá útočník při kyberšikaně jiné nástroje a prostředky, a stejně i samotný proces šikanování je odlišný kvalitativně i obsahově.
MEZI KLASICKOU ŠIKANOU A KYBERŠIKANOU EXISTUJÍ URČITÉ ROZDÍLY:
- Změna profilu agresora – Agresor se při klasické šikaně často vyznačuje fyzickou silou. Na druhé straně, u agresora kyberšikany stačí, když se útočník vyzná v informačních a komunikačních technologiích. V online prostředí se útočník cítí anonymně a zároveň i pohodlněji, i když ve skutečnosti může být zakomplexovanou osobou a i v pracovním životě bojácným a neprůbojným zaměstnancem. Útočník se skrývá za online technologie, nevidí svou oběť, což mu dodává větší odvahu, než kdyby tyto skutky dělal tváří v tvář. Při kyberšikaně útočník často ztrácí zábrany, a tím je kyberšikana na rozdíl od klasické šikany více nebezpečná, hůře identifikovatelná a zároveň i hůře postižitelná.
- Anonymita útočníka-pachatele, resp. Agresora – Při kyberšikaně zůstává pachatel v anonymitě, i když se pohybuje v těsné blízkosti své oběti. Na sociálních sítích využívá falešnou identitu.
- Neomezené publikum – Kyberšikany se může účastnit neomezený počet uživatelů internetu. Tato skutečnost útočníka povzbuzuje v pokračování v kyberšikaně.
- Čas a místo – Kyberšikana se uskutečňuje kdykoli a kdekoli a přenáší se i do soukromí oběti, do pohodlí domova, a tím pro oběť domov přestává být jediným a výlučným útočištěm, jako je tomu u klasické šikany.
Dosud však kyberšikana není trestným činem, nicméně může naplnit skutkovou podstatu trestného činu porušování tajemství dopravovaných zpráv, poškození cizích práv, nebezpečného vyhrožování, vydírání, poškozování cizí věci.
POSTUP ZAMĚSTNAVATELE A ZAMĚSTNANCE PŘI ŠIKANĚ. Pokud dojde ke kyberšikaně na pracovišti zaměstnavatele, zaměstnanec by se měl proti ní bránit především stížností, která směřuje vůči zaměstnavateli, a žádat, aby zaměstnavatel ve vztahu k útočníkovi-zaměstnanci postupoval tak, aby kyberšikana nepokračovala. Zaměstnavatel by tyto informace, které vyplývají ze stížnosti oběti – svého zaměstnance – neměl podceňovat. Má vykonat všechna potřebná opatření pro to, aby šikana nepokračovala.
OBĚŤ KYBERŠIKANY SE MŮŽE I SAMA OBRÁTIT NA SOUD.
Zaměstnanci jako oběti kyberšikany nebo tradiční šikany v zaměstnání jen velmi zřídka brání svá práva u soudu. Ze zkušenosti z aplikační praxe je však možné říci, že existující pracovněprávní úprava v této oblasti je velmi všeobecná, neefektivní a málo účinná, a proto je nezbytné zlepšit současnou pracovněprávní úpravu ochrany zaměstnanců před šikanováním na pracovišti.
V ČEM SE LIŠÍ MOBING OD KYBERŠIKANY? Pojem mobing je širším pojmem než pojem šikana, protože mobing představuje i protiprávní jednání, z nichž ne všechna naplňují pojem šikany. I když šikana z většiny pojem mobing naplňuje, u některých forem mobingu (např. obtěžování) bez vazby na diskriminační znak, je vhodnější, pokud je zahrneme pod pojem mobing než pod pojem šikana. Pojem mobing (šikanování) definoval Německý spolkový pracovní soud jako systematické nepřátelské chování, obtěžování a diskriminaci s cílem systematicky škodit druhé osobě s ohledem na její pocit sebeúcty. Je to tedy širší pojem než pojem obtěžování a stojí i nad pojmem obtěžování. Mobing předpokládá přetrvávající výskyt protiprávních skutků nebo systematické obtěžování, narušení zákonných práv dotčené osoby, jejího zdraví, osobnosti nebo majetku. Mobing dále představuje nepřátelské útoky systematického charakteru, šikanování nebo diskriminaci zaměstnance na pracovišti, které zasahují do osobnosti zaměstnance, poškozují jeho čest, důstojnost a zdraví, a tím zasahují do jeho osobnostních práv, ale zejména však do práva na ochranu zdraví. Mobing zahrnuje souhrn protiprávních jednání, která nemusí být stejného druhu. Tato jednání musí být ve vzájemné souvislosti ať už časové, nebo věcné, pravidelně se opakují a všechna jsou zaměřena na konkrétního zaměstnance. Mobingem je narušeno všeobecné osobnostní právo zaměstnance, jeho zdraví, čest, právo na soukromí zaměstnance a právo na bezpečnost a ochranu zdraví při práci. Při mobingu jde zejména o psychický teror, jenž se uplatňuje v podnikové praxi. Jeho podstatou je chování skupiny, která vnucuje své názory osobě s odlišným názorem, nepříslušící do této skupiny. Mobing je potom možné charakterizovat jako častá negativní komunikativní jednání, jichž se dopouští jednotlivec nebo několik osob vůči určité osobě během delšího období (nejméně půl roku a alespoň jednou za týden). Nejčastějším, jakož i nejdůležitějším pojmovým znakem mobingu je, že se uskutečňuje systematicky a trvá delší dobu. Zaměstnanec je tak ze strany jedné nebo více osob přímo nebo nepřímo napadán s cílem vyloučit ho z pracovního vztahu nebo z příslušné pracovní pozice, což pociťuje jako diskriminaci.
MOBING JE TEDY ŠIRŠÍM POJMEM NEŽ POJEM ŠIKANA. Mobing a šikanování je možné odlišit i tím způsobem, že šikanování uskutečňuje obyčejně jedna fyzická osoba a u mobingu jde hlavně o psychické násilí, které často uskutečňuje více zaměstnanců vůči jedné osobě-zaměstnanci. Mobing se od šikany liší specifickým prostředím, jímž je pracoviště. Mobing je zaměřený na skupinové násilí, přičemž šikana se uskutečňuje zejména mezi dvěma individuálními osobami. V praxi je mobing více charakteristický psychickým násilím, šikana obsahuje často i prvky fyzického násilí. V praxi šikanuje v převážné míře jedna fyzická osoba druhou fyzickou osobu. Při mobingu na straně útočníka stojí často více fyzických osob, tedy více proti jednomu. Šikanování na pracovišti je zjevnější a rozpoznatelnější. Pojmy obtěžování, diskriminace, šikana a mobing, i když se používají často k označení jednání se stejným nebo velmi podobným obsahem, se částečně co do obsahu odlišují.
MOBING A JEHO PODOBY:
Bosing je jednou z forem mobingu, uskutečňuje ho nadřízený zaměstnanec vůči podřízenému zaměstnanci. Jde o zastrašování a snižování důstojnosti zaměstnance nebo i více zaměstnanců ze strany nadřízeného zaměstnance, jež může mít za následek fyzické, duševní, morální nebo sociální poškození zaměstnance. Nadřízený zaměstnanec se snaží o udržení moci a jeho cílem je narušit pracovní atmosféru a chuť zaměstnance do práce buď proto, aby zdůraznil své hierarchické postavení, nebo proto, aby zaměstnanec odešel dobrovolně bez toho, aby mu byla vyplacena finanční kompenzace.
Stafing označuje šikanování nadřízeného zaměstnance ze strany podřízených zaměstnanců.
Stalking se vyznačuje častým telefonickým terorem, vyhrožováním násilím nebo veřejným slovním napadáním.
Bullying se uskutečňuje mezi dvěma osobami. Není tak destruktivní jako mobing, protože u mobingu je důležitá často skupina lidí, která ničí svou oběť.
Power Harassment je novou formou mobingu a vyskytuje se v Japonsku. Předpokládá vyžadování mimořádných a namáhavých prací až nelidským způsobem, dokonce i s využíváním tělesného násilí.
JUDr. Lucia Petríková
Použitá literatura:
• BARANCOVÁ, H. Nové technológie v pracovnom práve a ochrana zamestnanca: možnosti a riziká. Praha: Leges, 2016. 208 s. ISBN 978-80-7502-176-2;
• BARANCOVÁ, H. Ochrana zamestnanca pred diskrimináciou. Bratislava: Sprint 2, 2014. 280 s. ISBN 978-80-89710-06-5;
• BARANCOVÁ, H. Zákonník práce. Komentár. 4. vyd. Bratislava: C. H. Beck, 2015. 1240 s. ISBN 978-80-89603-31-2;
• BARANCOVÁ, H. – SCHRONK, R. Pracovné právo. 2. vyd. Bratislava: Sprint 2, 2013. 598 s. ISBN 978-80-89393-97-8.
|
|
|
PRÁVĚ VYCHÁZEJÍ MĚSÍČNÍKY A ODBORNÉ PUBLIKACE |
Poradce, měsíčník č. 2/2018 (IX/2017)
- Insolvenční zákon s komentářem – Mgr. Hana Boulová
- Kontrolní výkaz – Ing. Václav Benda
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 10/2017 (IX/2017)
- Stavební zákon po poslední novele – Ing. Karel Janda
- Novela zákona o DPH – Ing. Zdeněk Kuneš
- Příjmy z majetkového prospěchu – Ing. Eva Sedláková
- Sleva na dani z příjmů za umístění dítěte – Ing. Eva Sedláková
- Dodání zboží do jiného státu EU osvobozené od DPH – Ing. Martin Děrgel
- Zdaňování záloh po novelizaci zákona o DPH – Ing. Václav Benda
- OSVČ ve zdravotním pojištění – Ing. Antonín Daněk
Daně, účetnictví, vzory a případy – (DÚVaP) – měsíčník, č. 11/2017 (IX/2017)
- DPH ve stavebnictví – montážní a stavební práce – Ing. Václav Benda
- Zásady v účetnictví – Ing. Zdenka Cardová
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 10/2017 (IX/2017)
- Novela zákona - skončení a změny pracovního poměru ze zdravotních důvodů – JUDr. Ladislav Jouza
- Vyšší příspěvky při zaměstnávání zdravotně postižených – JUDr. Ladislav Jouza
- Zvýšení minimální mzdy – Mgr. Olga Bičáková
- Výkon práv k autorskému dílu vytvořenému zaměstnancem v pracovněprávním vztahu – JUDr. Jana Drexlerová
- Odcizení věcí zaměstnance na pracovišti – Ing. Karel Janda
- Než půjdeme volit – JUDr. Eva Dandová
- Platy ve veřejných službách a správě – novela – Ing. Karel Janda
1000 řešení – měsíčník č. 10/2017 (IX/2017)
- Novela stavebního zákona – Ing. Karel Janda
- Kontrolní výkaz – Ing. Václav Benda
- Daň z příjmů
- Daň z přidané hodnoty
- Účetnictví
- Zákoník práce
SBORNÍKY ZÁKONŮ:
zákon o daních z příjmů, zákon o dani z přidané hodnoty, zákon o účetnictví … (I/2017)
Zákony IIA – občanský zákoník, zákon o obchodních korporacích, občanský soudní řád … (IIA/2017)
Zákony IIB – trestní zákoník, trestní řád, zákon o přestupcích … (IIB/2017)
Zákony III – zákoník práce, zákon o nemocenském pojištění, zákon o důchodovém pojištění … (III/2017)
Zákony IV – stavební zákon, katastrální zákon, zákon o zadávání veřejných zakázek … (IV/2017)
Zákony V – zákon o obcích, zákon o krajích, školský zákon …. (V/2017)
Zákony VI – zákon o odpadech, zákon o životním prostředí, vodní zákon … (VI/2017)
ODBORNÉ PUBLIKACE:
Účetní závěrka podnikatelů za rok 2016 (sestavování účetní závěrky podnikatelů)
Daňová přiznání k daním z příjmů FO a PO za rok 2016 (aktuální informace pro zpracování daňových přiznání)
Pomocník mzdové účetní 2017 (přehled parametrů, sazeb, vzorových výpočtů … z oblasti mezd a platů)
Daňové a nedaňové výdaje (2017) – (uplatňování skutečně vynaložených výdajů do výdajů daňových)
Povinnosti zaměstnavatele – (práva a povinnosti zaměstnance a zaměstnavatele)
Vzory smluv dle NOZ II. – (komentované vzory smluv)
Ekonomický a personalistický slovník – (ekonomické pojmy a výrazy, se kterými se setkávají nejen podnikatelé, ekonomové, účetní, ale i pracovníci na úřadech a ve školách)
Stavíme bez chyb, pokut a penále – (legislativní část, změny a novinky, slovník stavebních pojmů)
Daňové výdaje z účetního a daňového hlediska bez chyb, pokut a penále – (které výdaje uplatnit do daňových výdajů a jak správně účtovat)
Mzdy a platy bez chyb, pokut a penále – (mzdy a platy aktuálně po novelách)
Smluvní vztahy nejen pro mzdovou účtárnu (komentované vzory smluv)
PŘIPRAVUJEME
Poradce, měsíčník č. 3/2018 (IX/2017)
- Zákon o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich s komentářem – Aleš Šustr
Poradce, měsíčník č. 4/2018 (IX/2017)
- Stavební zákon po poslední novele s komentářem – JUDr. Jiří Plos
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 11/2017 (X/2017)
- Osobní automobil a vnitropodniková směrnice – Ing. Karel Janda
- Vyvlastnění – JUDr. Jana Drexlerová
- Zajišťovací směna v PP vztahu – Richard W. Fetter
- Desatero o správné pracovní smlouvě – JUDr. Ladislav Jouza
- Cesty do zahraničí a zdravotní pojištění – Ing. Antonín Daněk
- Změny v občanském zákoníku – Ing. Karel Janda
Daně, účetnictví, vzory a případy – (DÚVaP) – měsíčník, č. 12/2017 (X/2017)
- Výkazy v účetní závěrce 2017 – Ing. Vladimír Hruška
- Nemocenské pojištění komplexně pro praxi – JUDr. Eva Dandová
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 11/2017 (X/2017)
- Právní důsledky vyšší minimální mzdy – JUDr. Ladislav Jouza
- Zaměstnávání cizinců - novela zákona o zaměstnanosti – Mgr. Olga Bičáková
- Placené a neplacené pracovní volno – změny – JUDr. Ladislav Jouza
- Nedbalost při práci a její důsledky – JUDr. Eva Dandová
- Změny v zákoně o inspekci práce – JUDr. Eva Dandová
- Snížení mzdy – odebráním výkonových složek nebo osobního ohodnocení – Richard W. Fetter
- Některá plnění z FKSP z pohledu daní a pojištění – Ing. Zdeněk Morávek
- Účtování ve společenství vlastníků – Ing. Karel Janda
1000 řešení – měsíčník č. 11/2017 (X/2017)
- Zaměstnávání cizinců – novela zákona o zaměstnanosti – Mgr. Olga Bičáková
- Daň z příjmů
- Daň z přidané hodnoty
- Účetnictví
- Zákoník práce
|
|
|
Novela zákona o zaměstnanosti I.
Novela zákona o zaměstnanosti zasahuje do právní úpravy agenturního zaměstnávání, do oblasti zdravotně postižených osob, k vytváření nových pracovních míst … Na jaké novinky se musí připravit zaměstnavatelé, agentury práce, zaměstnanci?
Dočtete se v našich publikacích, které jsou určeny zaměstnavatelům, podnikatelům, agenturám práce, personalistům, zaměstnancům, mzdovým účetním, pracovníkům veřejné správy ….
- 1. Poradce 1/2018 – Zákon o zaměstnanosti po novele s komentářem – komentář – JUDr. Ladislav Jouza
/A5, str. 304/
- 2. 1000 řešení 9/2017 – Novela zákona o zaměstnanosti v příkladech – praktické příklady – JUDr. Ladislav Jouza
/A5, str. 120/
- 3. PaM 9/2017 – Novela zákona o zaměstnanosti – příspěvek – JUDr. Ladislav Jouza
/A4, str. 80/
Cena balíčku je 385 Kč.
Cena balíčku s 30 % slevou je 270 Kč.
Ušetříte 115 Kč.
Platy ve veřejných službách a správě po změnách
Plat, stejně jako mzda, je peněžitým plněním za práci. V nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě nastaly od 1. července 2017 změny. O jaké změny se jedná?
Najdete v našich publikacích, které jsou určeny pracovníkům a ředitelům předškolních, základních, středních, vyšších odborných škol, pracovníkům ve veřejné správě, obecním úřadům, mzdovým účetním, zdravotnickým zařízením …
- 1. PaM 10/2017 – Platy ve veřejných službách a správě - novela – příspěvek – Ing. Karel Janda
/A4, str. 80/
- 2. Mini PVS 7/2017 – Nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě
/A5, str. 24/
- 3. Vzory smluv dle ZP - zaměstnávání – komentované vzory smluv – JUDr. Ladislav Jouza
/A5, str. 160/
- 4. Ekonomický a personalistický slovník – cca 3 000 ekonomických pojmů a výrazů, se kterými se setkávají nejen podnikatelé, ekonomové, účetní, ale i pracovníci na úřadech a ve školách
/A5, str. 272/
- 5. Ústava ČR – aktuální znění Ústavy ČR a zákona o volbě prezidenta republiky
/A6, str. 88/
Cena balíčku je 702 Kč.
Cena balíčku s 50 % slevou je 351 Kč.
Ušetříte 351 Kč.
DPH ve stavebnictví – stavební a montážní práce
Poslední novela zákona o dani z přidané hodnoty se dotkla i oblasti stavebnictví. Stavíte nebo se chystáte rekonstruovat? Poskytujete stavební a montážní práce i do zahraničí? Chcete vědět, jaké změny přinesla novela stavebního zákona, která nabude účinnosti 1. ledna 2018? Dočtete se v našich publikacích, které jsou určeny podnikatelům, majitelům staveb, živnostníkům, daňovým poradcům, stavebníkům, pronajímatelům staveb, auditorům, ekonomům …
- 1. DÚVaP 11/2017 – DPH ve stavebnictví – stavební a montážní práce – příspěvek – Ing. Václav Benda
/A5, str. 160/
- 2. DaÚ 10/2017 – Novela stavebního zákona - příspěvek – Ing. Karel Janda
/A4, str. 80/
- 3. Aktualizace IV/3 – Stavební zákon – úplné znění zákona po novele
/A5, str. 104/
Cena balíčku je 398 Kč.
Cena balíčku s 30 % slevou je 278 Kč.
Ušetříte 120 Kč.
Parlamentní volby
Každé čtyři roky přicházejí občané ČR k volebním urnám, aby si zvolili své zástupce do Parlamentu, do Senátu a Poslanecké sněmovny. Do Parlamentu České republiky se volí na základě všeobecného, rovného a přímého volebního práva tajným hlasováním. Do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se volí podle zásad poměrného zastoupení, do Senátu České republiky se volí podle zásad většinového systému. Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se budou konat v pátek a sobotu 20. a 21. října 2017.
Podrobnější informace o volbách najdete v našem balíčku publikací, který je určen nejen pracovníkům VS, ale všem občanům…
-
1. PaM 10/2017 – Než půjdeme k volbám – příspěvek – JUDr. Eva Dandová
/A4, str. 80/
- 2. Mini PVS 8-9 – Zákon o volbách do Parlamentu České republiky … - úplné znění zákona
/A5, str. 32/
- 3. Ústava ČR – aktuální znění Ústavy ČR a zákona o volbě prezidenta republiky
/A6, str. 88/
- 4. Občanský zákoník I. – úplné znění zákona s komentářem
/A5, str. 320/
Cena balíčku je 570 Kč.
Cena balíčku s 50 % slevou je 285 Kč.
Ušetříte 285 Kč.
Tematické balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz (ceny jsou konečné)
Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů. Uvedená nabídka je platná do vyprodání zásob. Vydavatelství si vyhrazuje právo nahradit vyprodanou publikaci jinou – adekvátní k obsahu balíčku.
RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY NEBO E-
MAILEM DENNĚ V ČASE OD 9,00 DO 15,00 HOD.
Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.
E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
- Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
- Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!
|
|
|
Adresa: |
|
E-mail: |
MK Media, s.r.o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
|
|
objednavky@exicon.eu
|
|
IČO: 36419176
DIČ: 2021832285
IČ DPH: SK2021832285
|
|
|
|
|
|
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 15012/L. |
|
|
V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.
|
Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015 |