Em@ilové noviny

 

č. 17/2012

21. 8. 2012

 

 
 
 Téma novin 
 Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají 
 P6 aktual 
 Praktická komunikace 
 Chybovat znamená platit 
 Ekonomika 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Horká témata 
 Kontakty 

Služby, které najdete jen u nás:
  • aktuální a rychlé informace
    (změny zákonů a předpisů) z oblastí daní, účetnictví, mezd, odvodů;
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákaznickém oddělení;
  • možnost rychlého objednání
    publikací (telefonicky, faxem, e-mailem, poštou);
  • rychlá dodávka (do 48 hodin)
    s minimálními reklamacemi;
  • uvádění nových produktů
    prostřednictvím mailingů a telemarketingu;
  • přibližování se k zákazníkovi
    prostřednictvím bezplatných odpovědí na otázky a e - mailových novin
 

Vážení čtenáři!

Zisky a ztráty v nejširším pojetí nás potkávají každý den, ať už v podnikání nebo v zaměstnání anebo v osobním životě. Jde přitom vždy o velká dramata či výhry? K uvedené problematice se víc dočtete v Tématu novin a v rubrice Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají, která přínáší Zisk a ztráta – příklady z praxe.
Pohled na to, co to je efektivní podnikový informační systém se mění. V důsledku změn požadavků na tvorbu, zpřístupňování a práci s informacemi, už většina podniků nevystačí s vybudovaným podnikovým intranetem, jehož hlavní částí je e-mail. Jako využít Wiki v podniku poradí Praktická komunikace.

Srdečně zdraví a na další setkání se těší


Denisa Orlická
redakce em@ilových novin
poradce@i-poradce.cz


V tomto čísle najdete:

 

 
 
TÉMA NOVIN
ZISK A ZTRÁTA

 
ZISK A ZTRÁTA – JAK S NIMI NALOŽIT

V době snad až příliš moderních účetních a daňových postupů nemusí účetní ani daňová ztráta znamenat apriori něco neradostného až trapného, to rozhodně ne!
Stačí si představit jednorázovou velkou investici – koupi výrobní linky na úvěr. Je jasné, že náhlé rapidní zvýšení odpisů podporované nemalými úroky z úvěru a často provázané i zahájením tvorby rezervy na opravy citelně srazí zisk vykázaný pro účetní i daňové účely. Přitom ale podnikatel fakticky disponuje novým zařízením, pro jehož pořízení měl jisté dobré důvody a bance platí „pouze“ úroky a dojednané splátky, takže z čistě ekonomického (selského nebo také kupeckého) hlediska si významně polepšil, jinak by to ostatně ani nedělal.
Není proto zisk jako zisk, ani ztráta jako ztráta. Vždy, když se o takovýchto pojmech hovoří, je třeba dobře vědět, co se tím má přesně na mysli, jaké položky a za jaké období byly do výpočtu zahrnuty, a které naopak nikoliv. Podnikatelé, jejich vedení a administrativa se nejčastěji potýkají se třemi typy zisků a ztrát:
  • Pro praxi obvykle nejdůležitější a nejsnáze pochopitelný je ekonomický (kupecký) výsledek počínání.
  • U podnikatelů vedoucích účetnictví je nejvíce práce s účetním výsledkem, který je významně regulován.
  • Nejdražší a nejsmutnější pak bývá daňový výsledek znamenající reálný dopad pro firemní pokladnu.
JAK ZJISTIT ZISK NEBO ZTRÁTU
Před nastolením otázky – jak naložit se ziskem/ztrátou – je samozřejmě nejprve potřeba tyto veličiny zjistit. Zisk nebo ztrátu totiž obvykle neodhalíme z jednoho údaje, ale je zapotřebí je vypočíst zpravidla jako rozdíl mezi nejméně dvěma položkami. Přitom se obecně mohou lišit pravidla pro započítávání těchto položek jak z hlediska věcného (ne každý příjem/výdaj do výpočtu zahrneme, případně jen zčásti), tak i co se jejich ocenění týká (například do hodnoty vlastních výrobků můžeme, ale také nemusíme zahrnout výlohy na jejich reklamu), případně i z časového hlediska (jednorázový příjem nám třeba plyne celý již dnes, ale zavazuje nás k činnosti po dobu dalších dvou let, kdy na něj budeme muset vynakládat jisté výdaje) apod.
Můžeme rozlišovat tyto tři druhy zisků a ztrát:
1. Ekonomický zisk/ztráta – který se pro potřeby řízení a optimalizace procesů firmy dále člení např. na:
  • Jednotkový zisk, příp. ztráta, kterou přináší prodej každého jednoho produktu (výrobku, zboží, služby),
    • - např. pokud přímé náklady na výrobu jednoho plyšového medvídka činí 100 Kč a firma jej prodává za 120 Kč, je její jednotkový zisk 20 Kč na jednoho medvídka,
  • Zisk/ztráta jednotlivého provozu nebo dílčích činností firmy,
    • – např. výsledek výrobního závodu by měl být vždy ziskový, protože zpravidla kryje ztráty dalších provozů firmy (vnitřní správa, doprava, opravy a údržba, atd.), – samostatně se často zjišťuje např. výsledek portfolia dlouhodobých finančních investic apod.
  • Skutečné ekonomické výsledky, zejména pak v jejich vhodně strukturované podobě si přirozeně firmy střeží před konkurencí i před svými obchodními partnery a jsou podrobovány řadě ekonomických analýz.
2. Účetní zisk/ztráta – zjišťuje se samozřejmě pouze u firem vedoucích (podvojné) účetnictví.
  • Jde o standardizované a regulované postupy vyjádření rozdílů výnosů a nákladů mající jistou strukturu. Tyto výsledky hospodaření („VH“) se přitom zjišťují za určité časové období obvykle v tomto členění:
    • – * Provozní VH = Výnosy z účtů 60x až 65x a 697 – Náklady z účtů 50x až 55x a 597
      – * Finanční VH = Výnosy z účtů 66x až 67x a 698 – Náklady z účtů 56x až 57x a 598
      – ** VH za běžnou činnost = Provozní VH + Finanční VH – Daň za běžnou činnost (591 + 592)
      – * Mimořádný VH = Výnosy 68x – Náklady 58x – Daň z příjmů z mimořádné činnosti (593 + 594)
      – **** VH před zdaněním = Provozní VH + Finanční VH + Výnosy 68x – Náklady 58x
      – *** VH za účetní období („Po zdanění“) = VH za běžnou činnost – Mimořádný VH – Účet 596
  • Účetní výsledek se sice snaží přiblížit skutečnému obrazu o hospodaření dané účetní jednotky, ale současně v zájmu jednotnosti a srovnatelnosti účetních jednotek nutí k řadě ústupků od reality.
3. Daňový zisk/ztráta – slouží pro účely výpočtu daně z příjmů, případně daňové ztráty firmy (poplatníka).
  • Vcelku logicky a ve veřejném zájmu jde o poměrně přísně a přesně zákonem regulovaný proces, přičemž za porušení pravidel hrozí značné sankce správce daně. Jinak by reálně hrozilo daňové kutilství poplatníků snažících se všemožnou tzv. daňovou optimalizací minimalizovat jejich daňové povinnosti.
  • Na rozdíl od ekonomického a účetního zisku/ztráty ovlivňují daňový výsledek nejen reálné a racionální ekonomické faktory, ale i účelové veřejné zájmy sociální, ekologické, zaměstnanecké, proinvestiční, dále politické názory a dogmata aktuálně vládnoucí strany a žel i vlivy lobbistů a korupčníků.
Všechny uváděné varianty zisků a ztrát podnikatelských výsledků jsou tzv. tokovými veličinami silně závislými na čase. Např. denní firemní zisk se přirozeně liší od týdenního nebo měsíčního zisku. Proto je nutno vždy přesně vymezit, za jaké období ten který ze zmíněných zisků a ztrát zjišťujeme.

Příklad 1
Zisk a ztrátu silně ovlivňuje čas Pan Petr je drobný soukromý zemědělec produkující na své kozí farmě maso, které prodává dvěma hlavním odběratelům – malému řeznictví, které platí ihned při převzetí, a velkému masokombinátu platícímu až po dvou měsících. Výchova kozy od jejího narození po porážku trvá například jeden rok, přičemž si vyžádá v průměru 3 000 Kč na kus přímých výdajů – krmení, energie, veterinář, personál… – které jsou rozprostřeny téměř rovnoměrně, a další zhruba 1 000 Kč souvisejících nepřímých výloh (ustájení, doprava, pojištění apod.).
Je nasnadě, že dokud Petr kozu neprodá, má s ní pouze výdaje, takže v tomto období trvale vykazuje stále větší a větší ztrátu. Situace se zásadně změní, při jejím prodeji řeznictví např. za 5 000 Kč/kus. Pokud by právě v tento okamžik vyčíslil ekonomický výsledek za kratší než celoroční období, vykázal by o to větší zisk, oč by sledoval kratší časové období. V případě odloženého příjmu z prodeje kozy masokombinátu by ještě v období dvou měsíců po prodeji měl stále jen ekonomickou ztrátu. Teprve při pohledu za celé časové období od narození kozy po přijetí peněz z jejího prodeje dojdeme k logicky „jedinému správnému“ výsledku, kterým je zisk 1 000 Kč na kozu, coby rozdíl celkových příjmů z prodeje kozy (5 000 Kč) a souvisejících celkových výdajů (4 000 Kč).

Nejpestřejší situace je u ekonomických veličin, které se podle požadavků vedení firmy stanovují jako týdenní, měsíční, kvartální, roční, pětiletý apod. Sledovaná časová období se mohou vzájemně překrývat, nebo je zjišťován zisk/ztráta klouzavou časovou metodou s tzv. plovoucím začátkem a koncem. Přitom se podle druhu a rozsahu činností a požadavků managementu i vlastníků firmy sledují účetní charakteristiky v různé šíři, hloubce a struktuře, a to jako absolutní, relativní i trendové. Z nich se návazně matematicko-ekonomickými metodami provádí v rámci finanční analýzy dat celá řada propočtů, zejména formou tzv. poměrových ukazatelů. A to nejen v zájmu sledování, vyhodnocování a řízení efektivity procesů, ale s pomocí počítačové simulace se část reálných vstupních dat nahrazuje fiktivními údaji, na nichž se testují (modelují) možné dopady plánovaných změn apod.

Příklad 2
Pro praxi jsou nejdůležitější ekonomické výsledky Navažme na předešlý příklad kozí farmy zemědělce pana Petra. Z vypočítaného ekonomického zisku z chovu koz ve výši 1 000 Kč na kus může následně stanovit celou řadu významných ekonomických ukazatelů, které mu usnadní posuzování podle celé řady kritérií v zájmu jejich vylepšení. Například může spočítat jednotkovou rentabilitu tržeb = zisk / příjem = 1 000 Kč / 5 000 Kč = 0,20 (kolik korun zisku přinesla jedna koruna tržeb u jedné kozy) nebo jednotkovou rentabilitu nákladů = zisk / výdaje = 1 000 Kč /4 000 Kč = 0,25 (kolik korun zisku přinesla jedna koruna vynaložených výdajů u jedné kozy) apod.

Také může podnikatel zvážit, jestli se mu vyplatí investovat do rozšíření chovu. Například z cenových nabídek ví, že rozšíření kapacity provozu o dalších 400 koz by přišlo na stavebních a technologických úpravách na 2 mil. Kč. Což by z takto navýšeného zisku z prodejů koz o 400 000 Kč ročně ufinancoval během pěti let. Ovšem jelikož by musel využít bankovní úvěr, musí ještě zohlednit její úrokovou odměnu. Také musí vzít v potaz i související rizika, a to zejména bude-li na trhu o takto navýšenou produkci zájem a zda nesníží prodejní cenu…

Naproti tomu účetní a zvláště daňový výsledek se tradičně stanovují za pevně danou časovou jednotku – účetní, resp. zdaňovací období – což zpravidla odpovídá kalendářnímu roku.
Samozřejmě, že si řada firem během těchto poměrně dlouhých období pro své potřeby provádí průběžně předběžné výpočty účetního a daňového výsledku, aby se na konečné „celoroční“ výsledky připravila nebo je ještě stihla nějak ovlivnit apod. A tak třebaže daňový zákon u hmotného majetku pracuje vesměs s ročními odpisy, firmy si průběžně kalkulují do výpočtu daňového zisku nebo ztráty odpovídající poměrnou část měsíčních daňových odpisů apod.

Příklad 3
Účetní výsledek zohledňuje vliv času Opět navážeme na výše propíraného zemědělce pana Petra. Pokud by o svém hospodaření účtoval metodou klasického regulovaného podvojného účetnictví – což je v případě fyzických osob v praxi výjimečné – došel by v daném případě k následujícím účetním výsledkům. Roční produkční cyklus kozy – například od dubna do března dalšího roku – neodpovídá účetnímu období – kterým je (ale nemusí být) u sledovaného podnikatele kalendářní rok. Je jasné, že pokud by v prvém účetním období byly vykazovány jen náklady na produkci koz a v tom následujícím pak zase jen převážně výnosy z prodeje, neplnilo by účetnictví funkci „obrazu“ hospodaření.

Ničeho takového se ale není třeba obávat. Účetní uznání nákladů na produkci kozy totiž vyčká až do jejího prodeje, a to kumulací souvisejících přímých výdajů na odchov v ocenění této „zásoby“ mladého zvířete vlastními náklady na „výrobu“. Takže v prvém roce chovu sledované kozy žádné přímé náklady na ni zemědělec neuplatní, resp. jejich prvotní vykázání v nákladech (např. coby mzdy personálu MD 521 / D 331) dočasně neguje výnosem z titulu změny ocenění stavu zvířat (MD 124 / D 614). Teprve až při prodeji milé kozy v dalším účetním období pan Petr vykáže jednorázově tyto přímé účetní náklady na její „výrobu“ formou snížení výnosů ze změny stavu zvířat (MD 614 / D 124), a to současně se vznikem výnosu z jejího prodeje (MD 311 / D 614). Alternativně by mohl náš zemědělec změnit své účetní období z kalendářního roku na produkční období odpovídající „koloběhu“ jeho koziček, tedy na cyklus od dubna do března následujícího roku. Poněkud by si tím usnadnil administrativu spojenou s inventarizací a účetní závěrkou, protože by pravidelně k rozvahovému dni (31. březen) vykazoval jen relativně malý a přehledný stav zásob v podobě čerstvě narozených letošních koziček, protože jejich loňské sestřičky a bratříčci by už byli povětšinou prodáni. Přitom o dva měsíce odložená splatnost faktury pro masokombinát by i tentokrát plně spadla do výnosů již v účetním období jejich prodeje (dodání).


Nejprve se – u poplatníků vedoucích účetnictví – stanoví účetní zisk/ztráta coby tzv. výsledek hospodaření před zdaněním, který se následně patřičnými daňovými úpravami transformuje na daňový výsledek, z něhož vyplyne daň z příjmů poplatníka nebo jeho daňová ztráta, což zpětně ovlivní účetní výsledek po zdanění (za účetní období). Daňovým ziskem přitom budeme rozumět základ daně z příjmů v souladu s § 5 a § 23 ZDP. Poněkud odlišná pravidla platí u fyzických osob, které:
  • sice vedou účetnictví, ale pro daňové účely uplatňují tzv. paušální výdaje stanoveným procentem z příjmů:
    • – daňový výsledek (může být jen ziskový) se u nich stanovuje prakticky nezávisle na účetním výsledku, nicméně i v tomto případě vypočtená daň poté ovlivní účetní výsledek hospodaření za účetní období,nevedou daňovou evidenci (a nevedou tedy účetnictví),
  • nevedou ani účetnictví ani daňovou evidenci a pro daň z příjmů uplatňují tzv. paušální výdaje z příjmů.
Příklad 4
Varianty daňového zisku a ztráty
Naposledy se podíváme na hospodaření našeho soukromého zemědělce pana Petra, majitele kozí farmy. Zatímco ekonomický zisk z prodeje koz jej zajisté těší a účetní zisk představoval jen administrativní práci navíc, která mu přinesla přehlednější pohled na jeho podnikání, tak se naopak oprávněně obává daňového zisku. Pouze tento druh zisku totiž má docela nepříjemnou stinnou stránku – povinnost zaplatit daň a v případě podnikajících fyzických osob (tzv. osob samostatně výdělečně činných alias „OSVČ“) také navazující pojistné na sociální a zdravotní pojištění – což zajisté žádného poplatníka nepotěší.

Zatímco ekonomický i účetní zisk ad výše byly poměrně jednoznačné a prakticky téměř nezávisely na tom, jakou metodikou byly počítány. Zkrátka v dlouhodobém horizontu u nich vždy vycházel jednotkový provozní zisk na jednu kozu 1 000 Kč za rok. Tato přímočarost, jednotnost a jednoduchost se ovšem u daní vytrácí. Důvodů je celá řada a na většinu z nich dojde v dalších kapitolách.
Na rozdíl od předešlých dvou kategorií prakticky má smyslu o daňovém zisku/ztrátě hovořit pouze za celé (jedno) zdaňovací období a ze všech zdanitelných činností dotyčného poplatníka. Bezobsažnými pojmy jsou proto daňový provozní neřkuli jednotkový zisk/ztráta, stejně tak daňový výsledek za pouhý jeden měsíc apod.
Navíc v případě fyzických osob (OSVČ) daňový zisk/ztráta závisí především na volbě poplatníka, jakým způsobem bude uplatňovat daňové výdaje, a posléze také jakých daňových odpočtů v rámci zákona využije. Pan Petr má na výběr ze tří avizovaných metod, díky kterým v důsledku vykáže značně odlišné daňové výsledky:
1. Pro daňové účely bude vycházet z účetnictví:
  • V tomto případě bude daňový zisk více méně odpovídat účetnímu zisku, přihlédneme- li k možnosti, že účetní odpisy jsou stejné jako daňové, čímž si mnozí podnikatelé zjednodušují administrativu.
  • Přiměřeně by to platilo také v případě, že by zemědělec přešel na účtování v hospodářském roce (od dubna do března), kdy je daňový zisk tvořen speciální metodikou § 7 odst. 12 ZDP.
2. Pro účely DPFO povede speciální tzv. daňovou evidenci podle § 7b ZDP:
  • Tato varianta předpokládá, že poplatník nevede účetnictví, případně pouze neoficiálně pro své interní potřeby přesnějšího ekonomického náhledu. Z § 7 odst. 13 ZDP totiž lze dovodit, že pokud poplatník vede „oficiálně“ účetnictví – a_ už povinně nebo dobrovolně – pak nemůže vést daňovou evidenci.
  • Daňovým ziskem/ztrátou by byl rozdíl skutečně dosažených příjmů a výdajů, který se případně dále upravuje. Takže daňový vliv má třeba již nákup krmiva pro kozy, bez ohledu na to, kdy se zhodnotí prodejem vykrmeného kusu, a naopak se nezdaňují již pohledávky, ale až jejich proplacení dlužníkem.
3. Poplatník se rozhodne využít tzv. paušální výdaje dle § 7 odst. 7 ZDP:
  • V případě příjmů ze zemědělské činnosti jsou paušální výdaje nejvyšší, a to 80 % dosažených příjmů. Přičemž je není nutno prokazovat doklady ani žádnou evidencí, postačí tak sledovat jenom příjmy.
  • Jak bylo předesláno, tato možnost není upřena ani poplatníkům vedoucím účetnictví, tito ale nemohou paušální výdaje počítat z účetních výnosů, nýbrž rovněž z dosažených skutečných příjmů.
  • Je nasnadě, že takto může být dosažen pouze daňový zisk (ve výši 20 % příjmů) a nikoli daňová ztráta.

(Ing. Martin Děrgel)

(Víc se o tomto tématu dočtete v měsíčníku DAÚ 7-8/2012)

 

 
 
ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ

 
ZISK A ZTRÁTA – PŘÍKLADY Z PRAXE

CIZOMĚNOVÝ ZÁVAZEK PŘI ÚČETNÍ ZÁVĚRCEV
Firmě během roku 2012 vznikl cizoměnový závazek 1 000 EUR, který byl ke dni vzniku přepočten na českou měnu tehdy platným kursem 25 Kč/Eur, takže jí do účetnictví vstoupil v korunovém vyjádření 25 000 Kč. Tento závazek nebude do konce účetního období roku 2012 ani zčásti uhrazen, takže zůstane „viset“ na závazkových účtech (D 321) v původní korunové hodnotě 25 000 Kč. S ohledem na změnu aktuálního kursu eura by se tím ale vzdálilo účetní (korunové) ocenění závazku skutečnosti, proto u této cizoměnové položky ukládá § 24 odst. 2 a 6 ZÚ její přecenění k datu účetní závěrky. Což návazně ovlivní rovněž účetní VH, tedy účetní zisk nebo ztrátu za dotčené uzavírané účetní období.
Jak účtovat (kurzové rozdíly)?

Ukažme tři možné scénáře závazku ve vazbě na kurs ČNB k poslednímu dni účetního období.
  • Kurs účetní závěrky je stejný (25 Kč/Eur):
    • – Cizoměnový závazek není nutno aktualizovat, nebo_ jeho přepočítací měnový kurs, s nímž do účetnictví dlužníka vstoupil, se nezměnil. Takže žádný přepočítací měnový alias kursový rozdíl nevznikne.
  • Kurs účetní závěrky je vyšší (26 Kč/Eur):
    • – Euro posílilo vůči Kč, takže místo původních 25 000 Kč nyní reálně firma dluží již 26 000 Kč, což je zapotřebí promítnout do účetní závěrky přepočtení cizoměnového závazku aktuálním kursem. Je jasné, že ekonomicky a také účetně představuje zvýšení závazku kursovou ztrátu 1 000 Kč. Ze spojení těchto dvou skutečností tak automaticky vyplývá odpovídající účetní souvztažnost (1 000 Kč, MD 563 / D 321).
  • Kurs účetní závěrky je nižší (24 Kč/Eur):
    • – Euro nyní ztratilo a pokleslo vůči Kč, takže místo původních 25 000 Kč nyní reálně firma dluží jen 24 000 Kč, což je nutné promítnout do účetní závěrky přepočtení cizoměnového závazku aktuálním kursem. Je zřejmé, že ekonomicky i účetně představuje snížení závazku kursový zisk 1 000 Kč. Ze spojení těchto dvou zjištění automaticky opět vyplývá odpovídající účetní souvztažnost (1 000 Kč, MD 321 / D 663).
Přesně naopak by se to mělo s neuhrazenou cizoměnovou pohledávkou k datu účetní závěrky. Případné vysledování vlivu obdobných tří možných variant zde necháme jako malý test k procvičení na laskavém čtenáři.

SOUBĚH VÍCE DRUHŮ PRÍJMŮ
Paní Lenka je zaměstnána u jedné firmy, od níž dostává příjem ze závislé činnosti. Drobně podniká jako pojiš_ovací zprostředkovatel, za což dostává od pojiš_oven provizi, která je příjmem z podnikání. Část vydělaných peněz uložila na termínový účet u kampeličky, z něhož v podobě úroků získává příjem z kapitálového majetku. Zděděný byt po otci opravila a pronajímá studentům, přičemž z pronájmu vykázala daňovou ztrátu (výdaje byly vyšší než příjmy).
A konečně ještě paní Lenka měla také příjem z prodeje chaty, kterou rovněž zdědila po svém tatínkovi, což představuje ostatní příjem.
Vznikne daňová ztráta?

Rozhodne-li se poplatnice u příjmů z podnikání a z pronájmu uplatňovat skutečné výdaje vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení, a tyto výdaje převýší příjmy, vznikne z jednoho nebo obou těchto druhů příjmů dílčí daňová ztráta. O tuto dílčí daňovou ztrátu (případně ztráty) pak může snížit úhrn zbývajících dílčích základů daně – s jedinou výjimkou dílčího základu daně ze závislé činnosti (zaměstnání).

DODANENÍ POLHŮTNÍHO ZÁVAZKU
ABC, s.r.o. měla k 31. 12. 2011 závazek z neuhrazené koupě zboží 50 000 Kč splatný před 40 měsíci.
Musí být zvýšeno VH?
  • Bylo-li předmětné zboží již prodáno (a tedy byla jeho pořizovací cena uplatněna v daňových nákladech dlužníka ABC, s.r.o.), musí poplatník k 31. 12. 2011 provést zvýšení VH, resp. ZD o celý závazek 50 000 Kč.
  • Pokud ale společnost k 31. 12. 2011 prodala např. pouze 20 % z předmětného zboží, pak závazek uplatnila v daňových nákladech také pouze z 20 % (tj. 10 000 Kč). Proto k 31. 12. 2011 zvýší VH alias ZD rovněž jen o 20 % polhůtního závazku, tedy o částku 10 000 Kč. Zbylá část 40 000 Kč nesouvisí s daňově uplatněnými výdaji (zboží nebylo dosud vyskladněno, takže nevznikl daňový náklad) a nebude o ní zvýšen VH (ZD).

  • (Ing. Martin Děrgel)
    (Víc odpovědí na dotazy nejenom na toto téma najdete v měsíčníku DÚVaP 7-8/2012)

     

     
     
    P6 AKTUAL

     
    Částka 85 ze dne 17.7.2012
    249 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 352/2005 Sb., o podrobnostech nakládání s elektrozařízeními a elektroodpady a o bližších podmínkách financování nakládání s nimi (vyhláška o nakládání s elektrozařízeními a elektroodpady), ve znění pozdějších předpisů
    250 Sdělení Ministerstva zdravotnictví o vydání cenového rozhodnutí 2/12-FAR, kterým se stanoví seznam zdravotnických prostředků s deregulovanými cenami výrobce
    251 Sdělení Ministerstva zdravotnictví o vydání cenového předpisu 3/2012/FAR o regulaci cen zdravotnických prostředků
    252 Sdělení Státní volební komise o vyhlášení a uveřejnění celkových výsledků nových voleb do zastupitelstev obcí konaných dne 14. července 2012

    Částka 86 ze dne 19.7.2012
    253 Zákon, kterým se mění zákon č. 219/1999 Sb., o ozbrojených silách České republiky, ve znění pozdějších předpisů
    254 Zákon, kterým se mění zákon č. 21/1992 Sb., o bankách, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
    255 Zákon o kontrole (kontrolní řád)

    Částka 87 ze dne 23.7.2012
    256 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 48/2005 Sb., o základním vzdělávání a některých náležitostech plnění povinné školní docházky, ve znění vyhlášky č. 454/2006 Sb.
    257 Vyhláška o předcházení emisím látek, které poškozují ozonovou vrstvu, a fluorovaných skleníkových plynů

    Částka 88 ze dne 26.7.2012
    258 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 245/2004 Sb., o stanovení bližších podmínek při provádění opatření společné organizace trhu s vínem, ve znění pozdějších předpisů
    259 Vyhláška o podrobnostech výkonu spisové služby
    260 Vyhláška o zrušení vyhlášky č. 447/2004 Sb., o požadavcích na množství a druhy látek určených k aromatizaci potravin, podmínky jejich použití, požadavky na jejich zdravotní nezávadnost a podmínky použití chininu a kofeinu
    261 Sdělení Ministerstva zdravotnictví o vydání Cenového předpisu 2/2012/DZP o regulaci cen zdravotní péče, stanovení maximálních cen zdravotní péče zubních lékařů hrazené z veřejného zdravotního pojištění a specifických zdravotních výkonů

    Částka 89 ze dne 27.7.2012
    262 Nařízení vlády
    o stanovení zranitelných oblastí a akčním programu
    263 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 79/2007 Sb., o podmínkách provádění agroenvironmentálních opatření, ve znění pozdějších předpisů
    264 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 479/2009 Sb., o stanovení důsledků porušení podmíněnosti poskytování některých podpor, ve znění nařízení vlády č. 369/2010 Sb.

    Částka 90 ze dne 31.7.2012
    265 Vyhláška,
    kterou se mění vyhláška č. 55/1996 Sb., o požadavcích k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a bezpečnosti provozu při činnosti prováděné hornickým způsobem v podzemí, ve znění pozdějších předpisů
    266 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení dodatečných voleb do zastupitelstva obce

    Částka 91 ze dne 03.8.2012
    267 Vyhláška
    o stanovení Indikačního seznamu pro lázeňskou léčebně rehabilitační péči o dospělé, děti a dorost

    Částka 92 ze dne 08.8.2012
    268 Nařízení vlády,
    kterým se mění nařízení vlády č. 284/2011 Sb., o podmínkách poskytnutí a použití finančních prostředků Státního fondu rozvoje bydlení formou úvěru na podporu výstavby nájemních bytů na území České republiky
    269 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva dopravy a spojů č. 478/2000 Sb., kterou se provádí zákon o silniční dopravě, ve znění pozdějších předpisů, a vyhláška č. 522/2006 Sb., o státním odborném dozoru a kontrolách v silniční dopravě, ve znění vyhlášky č. 39/2010 Sb.
    270 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstva obce

    Částka 93 ze dne 09.8.2012
    271 Vyhláška
    o stanovení seznamu nemocí, stavů nebo vad, které vylučují nebo omezují zdravotní způsobilost k výkonu povolání lékaře, zubního lékaře, farmaceuta, nelékařského zdravotnického pracovníka a jiného odborného pracovníka, obsahu lékařských prohlídek a náležitostech lékařského posudku (vyhláška o zdravotní způsobilosti zdravotnického pracovníka a jiného odborného pracovníka)
    272 Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí o uložení Kolektivní smlouvy vyššího stupně a Dodatku č. 2 ke Kolektivní smlouvě vyššího stupně

    Částka 94
    273 Zákon,
    kterým se mění zákon č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o elektronických komunikacích), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
    274 Zákon, kterým se mění zákon č.634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdější ch předpisů

    Částka 95
    275 Zákon
    o volbě prezidenta republiky a o změně některých zákonů (zákon o volbě prezidenta republiky)

     

     
     
    PRAKTICKÁ KOMUNIKACE

     
    WIKI V PODNIKU

    Pohled na to, co to je efektivní podnikový informační systém se mění. V důsledku změn požadavků na tvorbu, zpřístupňování a práci s informacemi, už většina podniků nevystačí s vybudovaným podnikovým intranetem, jehož hlavní částí je e-mail.

    E-MAIL JE URČITĚ VÝBORNÁ VĚC
    má však i svoje slabá místa když:
      – počet mailů na jednoho pracovníka překročí určitý limit, stává se e-mailování hlavní náplní práce pracovníka;
      – má podnik větší počet zaměstnanců, ztrácí se přehled o tom, kdo komu co všechno poslal a výsledkem jsou duplicitně přeposílané maily;
      – efektivní práce s e-mailem vyžaduje od pracovníka schopnost umět si zorganizovat e-mailové schránky.
    E-MAIL JE VNÍMÁN JAKO JEDNORÁZOVÁ KOMUNIKACE,
    tj. po jeho přečtení se k němu málokdo vrací. To z e-mailu dělá nevhodné prostředí pro informace, které mají dlouhodobější platnost.
    Důležitým se dnes stává i požadavek, aby se na vytváření informace mohli efektivně podílet další pracovníci a v  návaznosti na to, aby informace byla jednoduše dostupná širšímu okruhu pracovníků. Některé informace mají být volně dostupné, jiné naopak, střežené a utajované. Některé otázky mají být řešeny veřejně (s přispěním většího počtu pracovníků), jiné naopak patří do uzavřené skupiny.

    TRVANLIVOST INFORMACÍ JE RŮZNÁ
    některé mají dlouhodobou platnost, jiné naopak jsou platné jen krátkou dobu.
    Nové požadavky na podnikový komunikační systém:
    – intuitivní ovládání systému, tj. aby se pracovníci nemuseli dlouho „učit“ pracovat se systémem,
    – možnost vyhledávat informace v systému podle více kritérií,
    – možnost dlouhodobě zpřístupňovat vybrané dokumenty,
    – možnost společné tvorby pracovních dokumentů,
    – jednoduchá editace dokumentů.

    PRAKTICKY V KAŽDÉM PODNIKU PARALELNE VEDLE SEBE EXISTUJE VÍCE KOMUNIKAČNÍCH PROSTORŮ
    Když začneme od individuálního pracovníka, využívá dva typy prostorů:
    – vlastní (uzavřený) komunikační prostor, v rámci něhož řeší své pracovní úkoly,
    – sdílený komunikační prostor, přes který spolupracuje s jinými pracovníky.

    První typ komunikačního prostoru dnes skoro výlučně představuje osobní počítač, ve kterém má pracovník nainstalované potřebné aplikace a ve kterém si udržuje databázi informací potřebných pro výkon práce. Sdílený komunikační prostor je zase vytvořený podnikovým e-mailem.

    OTEVŘENÉ, RESP. ČÁSTEČNĚ OTEVŘENÉ PROSTORY
    Blog je obvykle popisován jako elektronická forma deníku. Do něj může přispívat nejen jeho majitel, ale i jiní, a to buď jen vybraní jednotlivci, anebo prakticky kdokoliv.
    Wiki je zase prezentována jako společný pracovní „píseček“, na kterém se setkávají všichni, kteří chtějí přispět ke společnému dílu.

    Znakem dnešní doby je individualismus, ale i růst závislosti jednotlivce na ostatních.
    V podnicích se projevuje tím, že stále víc vystupuje do popředí nutnost najít efektivní způsoby spolupráce v rámci pracovních skupin i v rámci celého podniku.
    Nakládání s informacemi – jejich tvorba, zpřístupňování, distribuce, uchovávání apod.

    KDY UVAŽOVAT O POUŽITÍ WIKI:
    – když potřebujeme zpřístupnit velké množství informací velkému počtu pracovníků,
    – když potřebujeme jednoduchý přístup k informacím,
    – když potřebujeme průběžně aktualizovat větší množství informací větším počtům pracovníků,
    – když běžné formy komunikace (e-mail) už nedokážou vyhovět potřebám podnikové komunikace z hlediska rozsahu, formy a managementu informací.

    Zatímco dominantou e-mailu je pavučina kontaktů dvojic, dominantou wiki je společný pracovní prostor. E-mail je vhodný pro důvěrnější komunikaci a wiki pro kolektivní práci na řešení problému.
    Když bychom na to místo wiki použili e-mail, vedlo by to k zahlcení pracovníků poštou.

    ANI WIKI NEMÁ NEOMEZENÉ MOŽNOSTI
    Jejím posláním je především umožnit sdílet znalosti, a to dnes v podnicích naráží na dva typy bariér:
    1. potřebu pracovníků chránit si „vlastnictví“ znalostí, kterými disponují,
    2. sdílení znalostí „žere čas“ pracovníkům, od nichž se očekává, že tyto znalosti poskytnou jiným.
    Obě tyto bariéry je možné minimalizovat.

    JE TŘEBA DODRŽOVAT NÁSLEDUJÍCÍ PRAVIDLA:
    – věnovat zvýšenou pozornost aktivitám pracovníků a jejich vzájemným interakcím a až na základě toho vytvářet procesy a  komunikační nástroje,
    vytvořit systém snadno pochopitelný pro pracovníka (tj. minimalizovat čas a peníze vynakládané na školení práce se systémem),
    – upřednostňovat flexibilitu systému před snahou o stoprocentně komplexní řešení (tj. vyhýbat se „technologickým monstrům“),
    systém musí reagovat na potřeby pracovníků a ne naopak.

    ZÁVĚRY

    Informace, uložené ve wiki, se dají:
    – členit do zvolených kategorií,
    – navzájem se propojit odkazy (linky),
    – vysledovat jejich předcházející verze, včetně autorů revizí,
    – dlouhodobě archivovat tak, že jsou zároveň dostupné uživatelům,
    – vyhledávat.

    Wiki může sloučit i jako depozit dokumentace z oblasti účetnictví, dokumentace realizovaných projektů a všeobecně dokumentace jakýchkoli podnikových aktivit. Umožňuje dokumenty indexovat a linkovat.
    Po jisté době se wiki může stát bází podnikových znalostí, popisů používaných procedur, procesů a postupů, což může pomoci zejména novým pracovníkům, aby se v podniku rychle zorientovali a „zaběhli“.
    Zavedení wiki sníží počet e-mailů „bloudících“ po podniku.

    Pokud jde o vlastní wiki software, existují dvě možnosti:
    – Využít tzv. open source software, který je volně dostupný na internetu. Nevýhodou tohoto řešení je, že nemáme zaručenou jeho údržbu a případnou aktualizaci.
    – Koupit si profesionální software, který už může být přizpůsobený pro naše poměry. Největší nevýhodou tohoto přístupu je vysoká cena a má tedy smysl jen tehdy, když to s wiki myslíme opravdu vážně. Při wiki začínáme jakoby na zelené louce a velmi záleží na tom, jak si ji dopředu vyprojektujeme. Když to uděláme dobře, potom se nemusíme bát, že wiki se změní v chaos, ve kterém se nikdo nevyzná a se kterým nechce nikdo nic mít.

     

     
     
    CHYBOVAT ZNAMENÁ PLATIT

     





    20. 8.

    Pondělí

    Daně z příjmů – plátce

    Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti sražených z mezd za červenec 2012

    (§ 38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)

    Sociální pojištění - OSVČ

    Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za červenec 2012

    (§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)

    Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za červenec 2012

    (§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)

    Sociální pojištění – zaměstnavatel

    Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za červenec 2012

    (§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezpečení)

    Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za červenec 2012

    (§ 9 odst. 3 a 4 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)

    Zdravotní pojištění – zaměstnavatel

    Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za červenec 2012

    (§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na zdravotní pojištění)

    Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za červenec 2012

    (§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na zdravotní pojištění)



    27. 8.

    Pondělí

    (za sobotu

    25. 8.)



    DPH

    Podání přiznání k DPH a její zaplacení za červenec 2012 u plátců s měsíčním zdaňovacím obdobím

    (§ 101 odst. 1 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)

    E-podání souhrnného hlášení za červenec 2012, pokud plátce dodal zboží nebo přemístil obchodní majetek do jiného státu EU, poskytl službu dle § 9 odst. 1 osobě registrované k dani jinde v EU, nebo byl prostřední osobou v třístranném obchodu

    (§ 9 odst. 1, § 102 odst. 4, 5 a 6 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)



    31. 8.

    Pátek

    Daně z příjmů- plátce

    Odvod „srážkové“ daně sražené v červenci 2012 a hlášení plátce daně o této dani sražené zahraničním poplatníkům (vyjma příjmů ze zaměstnání do 5 000 Kč)

    (§ 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)

    Odvod zajištění daně sraženého v červenci 2012 ze stanovených příjmů ze zdroje v ČR zahraničního poplatníka a hlášení plátce daně o zajištění daně

    (§ 38e odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)

    Daň z nemovitostí

    Odvod první ze dvou splátek (á 50 %) daně na rok 2012 (u poplatníků provozujících zemědělskou výrobu a chov ryb, pokud daň přesahuje 5.000 Kč)

    (§ 15 odst. 1 písm. a) zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitostí)

     

     
     
    EKONOMIKA

     
    Název krajiny Název měny Měna 13.7. 16.7. 17.7. 18.7. 19.7. 20.7. 23.7. 24.7.
    Austrálie dolar AUD 21,187 21,276 21,219 21,305 21,503 21,789 21,718 21,722
    Brazílie real BRL 10,239 10,219 10,152 10,215 10,207 10,385 10,363 10,333
    Bulharsko lev BGN 12,987 12,982 12,956 12,926 12,95 13,072 13,08 13,054
    Čína renminbi CNY 3,267 3,269 3,238 3,245 3,233 3,29 3,309 3,307
    Dánsko koruna DKK 3,414 3,413 3,405 3,398 3,405 3,437 3,439 3,432
    EMU euro EUR 25,395 25,39 25,34 25,28 25,33 25,57 25,585 25,535
    Filipíny peso PHP 49,645 49,799 49,465 49,484 49,474 49,98 50,216 50,234
    Hongkong dolar HKD 2,686 2,688 2,66 2,664 2,656 2,703 2,724 2,723
    Chorvatsko kuna HRK 3,393 3,393 3,386 3,379 3,37 3,406 3,411 3,404
    Indie rupie INR 37,789 37,69 37,444 37,311 37,376 37,897 37,758 37,638
    Indonesie rupie IDR 2,206 2,206 2,186 2,187 2,181 2,219 2,235 2,231
    Japonsko jen JPY 26,29 26,373 26,087 26,166 26,232 26,679 27,011 26,986
    Jihoafrická rep. rand ZAR 2,501 2,52 2,52 2,526 2,528 2,54 2,498 2,483
    Jižní Korea won KRW 1,81 1,815 1,804 1,807 1,81 1,836 1,839 1,838
    Kanada dolar CAD 20,491 20,527 20,335 20,386 20,457 20,752 20,774 20,747
    Litva litas LTL 7,355 7,353 7,339 7,321 7,336 7,405 7,41 7,395
    Lotyšsko lat LVL 36,482 36,475 36,398 36,33 36,388 36,728 36,749 36,678
    Maďarsko forint HUF 8,79 8,81 8,839 8,839 8,92 8,946 8,872 8,838
    Malajsie ringgit MYR 6,545 6,559 6,52 6,536 6,54 6,645 6,659 6,646
    Mexiko peso MXN 1,552 1,564 1,566 1,566 1,57 1,575 1,563 1,548
    MMF SDR XDR 31,251 31,294 31,074 31,078 31,078 31,57 31,712 31,65
    Norsko koruna NOK 3,413 3,407 3,39 3,379 3,388 3,446 3,467 3,464
    Nový Zéland dolar NZD 16,486 16,552 16,461 16,419 16,582 16,785 16,719 16,699
    Polsko zlotý PLN 6,031 6,067 6,077 6,049 6,093 6,144 6,098 6,06
    Rumunsko nové leu RON 5,567 5,562 5,548 5,536 5,538 5,56 5,534 5,505
    Rusko rubl RUB 63,599 63,813 63,673 63,679 64,42 65,524 64,777 64,432
    Singapur dolar SGD 16,425 16,457 16,352 16,398 16,435 16,687 16,758 16,772
    Švédsko koruna SEK 2,962 2,946 2,945 2,977 2,978 3,024 3,027 3,032
    Švýcarsko frank CHF 21,148 21,142 21,097 21,049 21,089 21,293 21,304 21,262
    Thajsko baht THB 65,862 65,902 65,327 65,188 65,16 66,12 66,488 66,459
    Turecko nová lira TRY 11,469 11,48 11,378 11,423 11,443 11,583 11,609 11,55
    USA dolar USD 20,839 20,848 20,633 20,665 20,604 20,967 21,133 21,121
    Velká Británie libra GBP 32,246 32,369 32,24 32,25 32,346 32,856 32,812 32,804
    Izrael šekel ILS 5,253 5,235 5,179 5,161 5,113 5,238 5,228 5,182


    Název krajiny Název měny Měna 25.7. 26.7. 27.7. 30.7. 31.7. 1.8. 2.8. 3.8.
    Austrálie dolar AUD 21,669 21,641 21,432 21,641 21,63 21,695 21,552 21,699
    Brazílie real BRL 10,337 10,291 10,173 10,173 10,058 10,057 10,049 10,099
    Bulharsko lev BGN 13,067 13,042 12,941 12,911 12,916 12,966 12,913 12,924
    Čína renminbi CNY 3,297 3,259 3,22 3,231 3,232 3,239 3,214 3,239
    Dánsko koruna DKK 3,435 3,429 3,402 3,395 3,394 3,407 3,394 3,397
    EMU euro EUR 25,555 25,505 25,31 25,25 25,255 25,355 25,255 25,28
    Filipíny peso PHP 50,037 49,461 48,984 49,184 49,299 49,369 48,963 49,424
    Hongkong dolar HKD 2,715 2,682 2,648 2,658 2,652 2,659 2,638 2,661
    Chorvatsko kuna HRK 3,406 3,389 3,364 3,357 3,359 3,374 3,355 3,36
    Indie rupie INR 37,498 37,514 37,126 37,131 36,942 37,172 36,64 37,018
    Indonesie rupie IDR 2,221 2,195 2,173 2,18 2,177 2,184 2,161 2,18
    Japonsko jen JPY 26,909 26,625 26,269 26,359 26,303 26,368 26,141 26,366
    Jihoafrická rep. rand ZAR 2,497 2,509 2,49 2,518 2,512 2,494 2,467 2,498
    Jižní Korea won KRW 1,83 1,814 1,804 1,812 1,818 1,83 1,807 1,819
    Kanada dolar CAD 20,677 20,643 20,394 20,528 20,519 20,59 20,417 20,581
    Litva litas LTL 7,401 7,387 7,33 7,313 7,314 7,343 7,314 7,321
    Lotyšsko lat LVL 36,701 36,629 36,334 36,253 36,281 36,393 36,239 36,296
    Maďarsko forint HUF 8,854 8,959 8,956 9,028 9,055 9,04 9,021 9,063
    Malajsie ringgit MYR 6,635 6,556 6,498 6,541 6,58 6,621 6,546 6,602
    Mexiko peso MXN 1,544 1,544 1,536 1,558 1,551 1,553 1,534 1,554
    MMF SDR XDR 31,601 31,301 31,03 31,08 31,011 31,116 30,823 31,09
    Norsko koruna NOK 3,467 3,447 3,388 3,402 3,403 3,433 3,411 3,429
    Nový Zéland dolar NZD 16,582 16,606 16,56 16,683 16,653 16,737 16,657 16,806
    Polsko zlotý PLN 6,091 6,145 6,131 6,128 6,153 6,177 6,155 6,182
    Rumunsko nové leu RON 5,544 5,518 5,489 5,534 5,512 5,518 5,467 5,439
    Rusko rubl RUB 64,328 64,252 63,744 64,127 63,896 63,746 63,332 63,701
    Singapur dolar SGD 16,742 16,63 16,427 16,533 16,532 16,559 16,439 16,57
    Švédsko koruna SEK 3,021 3,018 2,978 3,024 3,02 3,048 3,031 3,053
    Švýcarsko frank CHF 21,277 21,238 21,072 21,02 21,023 21,107 21,003 21,045
    Thajsko baht THB 66,453 65,875 65,156 65,257 65,332 65,485 64,938 65,376
    Turecko nová lira TRY 11,543 11,443 11,31 11,426 11,485 11,475 11,41 11,551
    USA dolar USD 21,061 20,803 20,544 20,613 20,56 20,621 20,462 20,639
    Velká Británie libra GBP 32,631 32,582 32,315 32,377 32,221 32,207 31,953 32,113
    Izrael šekel ILS 5,177 5,108 5,053 5,105 5,147 5,204 5,143 5,162


    Název krajiny Název měny Měna 6.8. 7.8. 8.8. 9.8. 10.8. 13.8. 14.8. 15.8.
    Austrálie dolar AUD 21,458 21,394 21,509 21,589 21,605 21,51 21,342 21,291
    Brazílie real BRL 10,023 9,971 10,028 10,089 10,173 10,078 10,036 10,037
    Bulharsko lev BGN 12,87 12,844 12,869 12,855 12,883 12,86 12,8 12,766
    Čína renminbi CNY 3,189 3,172 3,208 3,213 3,231 3,204 3,187 3,196
    Dánsko koruna DKK 3,382 3,375 3,381 3,377 3,385 3,378 3,363 3,354
    EMU euro EUR 25,17 25,12 25,17 25,135 25,195 25,145 25,035 24,965
    Filipíny peso PHP 48,653 48,388 48,819 48,815 49,14 48,595 48,282 48,12
    Hongkong dolar HKD 2,621 2,605 2,631 2,634 2,649 2,627 2,612 2,622
    Chorvatsko kuna HRK 3,35 3,341 3,358 3,35 3,365 3,372 3,357 3,357
    Indie rupie INR 36,609 36,675 36,818 36,959 37,168 36,816 36,41 36,621
    Indonesie rupie IDR 2,148 2,133 2,155 2,157 2,168 2,148 2,137 2,141
    Japonsko jen JPY 25,946 25,743 26,04 26,038 26,214 26,025 25,77 25,743
    Jihoafrická rep. rand ZAR 2,487 2,484 2,479 2,525 2,525 2,512 2,497 2,477
    Jižní Korea won KRW 1,802 1,789 1,804 1,811 1,816 1,805 1,794 1,799
    Kanada dolar CAD 20,316 20,244 20,449 20,55 20,667 20,55 20,43 20,503
    Litva litas LTL 7,29 7,275 7,29 7,279 7,297 7,282 7,251 7,23
    Lotyšsko lat LVL 36,148 36,082 36,148 36,114 36,189 36,112 35,959 35,862
    Maďarsko forint HUF 9,129 9,07 9,056 9,082 9,039 9,009 8,986 8,938
    Malajsie ringgit MYR 6,544 6,512 6,565 6,58 6,593 6,538 6,506 6,508
    Mexiko peso MXN 1,552 1,537 1,537 1,552 1,561 1,555 1,548 1,543
    MMF SDR XDR 30,689 30,566 30,83 30,865 30,959 30,784 30,618 30,646
    Norsko koruna NOK 3,403 3,415 3,446 3,444 3,466 3,441 3,429 3,422
    Nový Zéland dolar NZD 16,653 16,591 16,584 16,564 16,618 16,535 16,405 16,366
    Polsko zlotý PLN 6,24 6,201 6,153 6,179 6,151 6,16 6,132 6,108
    Rumunsko nové leu RON 5,496 5,528 5,535 5,531 5,556 5,549 5,531 5,569
    Rusko rubl RUB 64,122 64,013 64,124 64,47 64,375 64,204 63,775 63,657
    Singapur dolar SGD 16,372 16,283 16,372 16,397 16,475 16,374 16,264 16,261
    Švédsko koruna SEK 3,018 3,019 3,041 3,04 3,07 3,055 3,035 3,035
    Švýcarsko frank CHF 20,953 20,906 20,953 20,927 20,986 20,936 20,844 20,785
    Thajsko baht THB 64,571 64,179 64,74 64,854 65,294 64,845 64,494 64,429
    Turecko nová lira TRY 11,419 11,343 11,394 11,445 11,484 11,383 11,308 11,273
    USA dolar USD 20,327 20,197 20,406 20,429 20,548 20,376 20,264 20,336
    Velká Británie libra GBP 31,66 31,66 31,916 31,928 32,053 31,982 31,845 31,899
    Izrael šekel ILS 5,108 5,059 5,101 5,12 5,137 5,031 5,011 5,042


    Název krajiny Název měny Měna 16.8. 17.8.
    Austrálie dolar AUD 21,269 21,149
    Brazílie real BRL 10,037 10,032
    Bulharsko lev BGN 12,738 12,792
    Čína renminbi CNY 3,186 3,19
    Dánsko koruna DKK 3,347 3,36
    EMU euro EUR 24,91 25,02
    Filipíny peso PHP 47,928 47,826
    Hongkong dolar HKD 2,615 2,615
    Chorvatsko kuna HRK 3,343 3,352
    Indie rupie INR 36,375 36,387
    Indonesie rupie IDR 2,137 2,137
    Japonsko jen JPY 25,577 25,536
    Jihoafrická rep. rand ZAR 2,461 2,435
    Jižní Korea won KRW 1,787 1,788
    Kanada dolar CAD 20,518 20,516
    Litva litas LTL 7,214 7,246
    Lotyšsko lat LVL 35,783 35,933
    Maďarsko forint HUF 8,957 8,978
    Malajsie ringgit MYR 6,481 6,476
    Mexiko peso MXN 1,543 1,532
    MMF SDR XDR 30,548 30,614
    Norsko koruna NOK 3,395 3,413
    Nový Zéland dolar NZD 16,383 16,353
    Polsko zlotý PLN 6,11 6,132
    Rumunsko nové leu RON 5,55 5,572
    Rusko rubl RUB 63,554 63,503
    Singapur dolar SGD 16,214 16,189
    Švédsko koruna SEK 3,025 3,023
    Švýcarsko frank CHF 20,74 20,833
    Thajsko baht THB 64,282 64,362
    Turecko nová lira TRY 11,277 11,251
    USA dolar USD 20,281 20,28
    Velká Británie libra GBP 31,85 31,857
    Izrael šekel ILS 5,029 5,033

     

     
     
    NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE

     
    Poradce č. 13/2012 (VI/2012)
    • Zákon o zaměstnanosti s komentářem

    Daně, účetnictví – vzory a případy – (DÚVaP) č. 7-8/2012 (VI/2012)
    • Jak naložit se ziskem a ztrátou
    • Dovolené komplexně

    Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) č. 7-8/2012 (VI/2012)
    • Živnostenský zákon - novela
    • Obchodní majetek (2)
    • Technické zhodnocení nebo oprava?
    • Věcná břemena a daň z příjmů

    Práce, mzdy a odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) č. 7-8/2012 (VI/2012)
    • Letní brigády z pohledu praxe
    • Splatnost a výplata mzdy
    • Ochrana soukromí zaměstnance

    Poradce veřejné správy – (PVS) č. 7-8/2012 (VI/2012)
    • Silniční doprava – novela zákona
    • Odpočet DPH při změně režimu
    • Uplatnění DPH u obcí

    1000 řešení – (1000 řešení) č. 7-8/2012 (VI/2012)
    • Novela živnostenského zákona
    • Letní brigády
    • Zákoník práce
    • Právo a podnikatel
    • Účetnictví JÚ a PÚ
    • ZDP a DPH

    PŘIPRAVUJEME

    Poradce č. 1/2013 (VIII/2012)
    • Zákon o svobodném přístupu k informacím s komentářem
    • DPH u vzdělávacích a poradenských služeb
    • Příjmy účastníku sdružení
    • Nepřítomnost zaměstnance v zaměstnání a zdravotní pojištění

    Daně, účetnictví – vzory a případy – (DÚVaP) č. 9/2012 (VIII/2012)
    • Oceňování majetku
    • Nezdanitelné příjmy firem a občanů
    • Obchodní majetek z pohledu daní

    Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) č. 9/2012 (VIII/2012)
    • Novela zákona o účetnictví
    • Příjmy osvobozené ze závislé činnosti a z příjmů PO
    • Pronájem majetku v SJM
    • Účtování o DPH
    • Pořízení zboží z jiného členského státu

    Práce, mzdy a odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) č. 9/2012 (VIII/2012)
    • Insolvenční zákon
    • Podnikání v s.r.o
    • Zaměstnanecké výhody
    • Školení vedoucích zaměstnanců

    Poradce veřejné správy – (PVS) č. 9/2012 (VIII/2012)
    • Novela zákona o pedagogických pracovnicích
    • Novela zákona o účetnictví
    • Dotace a odpočet DPH
    • Uplatnění DPH u obcí (2)

    1000 řešení – (1000 řešení) č. 9/2012 (VIII/2012)
    • Společnost s.r.o v daních
    • Odpisy
    • Právo a podnikatel
    • Účetnictví
    • Zákoník práce
    • Daň z přidané hodnoty

     

     
     
    HORKÁ TÉMATA

     
    ZISK A ZTRÁTA OBCHODNÍCH SPOLEČNOSTÍ
    Pokud má spol. s r.o. za účetní období vyšší účetní náklady než účetní výnosy, vykáže účetní ztrátu. Jak mají společníci účetní ztrátu řešit? Obchodní právo umožňuje i externí uhrazení ztráty jejími společníky, kteří k tomuto účelu poskytnou peněžité příspěvky mimo základní kapitál s. r.o. Vše podstatné nabízíme v balíčku za výhodnou cenu.

    • Cestovní náhrady u společníků a jednatelů s.r.o. - příspěvek
      měsíčník PaM 6/2012, (A4, 80 str.)
    • Úhrada ztráty s. r.o. jejími společníky - příspěvek
      měsíčník DaÚ 7-8/2012, (A4, 120 str.)
    • Jak naložit se ziskem a ztrátou – příspěvek
      měsíčník DÚVaP 7-8/2012, (A5, 120 str.)
    • měsíčník Zisk – určen pro manažery a vedoucí pracovníky         zdarma

    BALÍČEK ZISK A ZTRÁTA OBCHODNÍCH SPOLEČNOSTÍ obsahuje: PaM 6/2012 + DÚVaP 7-8/2012 + DaÚ 7-8/2012 + Zisk
    Cena balíčku je 796 Kč.
    Cena balíčku s 50% slevou je 398 Kč.
    Ušetříte 398 Kč.


    Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů.

    Jen do vyprodání zásob.


    Balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 v čase od 9,00 do 15,00, faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz


    RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY NA VŠECH UVEDENÝCH TELEFONNÍCH ČÍSLECH
    OBJEDNÁVKY VYSTAVUJEME DO 48 HODIN

    Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.

    E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
    • Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
    • Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!

     

     
     
    KONTAKTY

     
    Adresa:   E-mail:
    ExiCon, s. r. o.
    Martina Rázusa 1140
    010 01 Žilina
    Slovenská republika
      objednavky@exicon.eu
     
    IČO: 44853530
    DIČ: 2022854900
    IČ DPH: SK2022854900
     
       
     
    Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 51548/L.

     

     


    V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu
    s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.

    Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
    Untitled Page