|
KONEC ROKU V ÚČETNICTVÍ – HARMONOGRAM ÚČETNÍ ZÁVĚRKY
Odpisy majetku a opravné položky k majetku
Odpisy majetku vyjadřují trvalé postupné snižování ocenění majetku. Smyslem odpisů je zejména rozložit výdaj za pořízení majetku do nákladů podle souvisejících výnosů (výkonů). K povinnostem účetních jednotek patří sestavit odpisový plán, který je třeba respektovat jak v průběhu období, tak zejména i na konci období, kdy se vyčíslují i daňové odpisy. Odlišný pohled na daňový a účetní základ při vyčíslení odpisů je jedním z důvodů následného účtování o odložené dani.
Opravné položky se vytvářejí pouze k účtům majetku v případech snížení ocenění majetku v účetnictví prokázaném na základě inventarizace majetku. Tyto opravné položky se vytvářejí jen v případech, kdy snížení ocenění majetku v účetnictví není trvalého charakteru.
Tvorba opravných položek se účtuje na vrub nákladů a opravná položka se sníží, popřípadě zruší vyúčtováním ve prospěch nákladů, pokud inventarizace neprokáže opodstatněnost její výše. Opravné položky nesmí mít aktivní zůstatek a nelze je tvořit na zvýšení hodnoty majetku.
Opravné položky k odpisovanému dlouhodobému majetku, jehož užitná hodnota se běžně snižuje opotřebením, se tvoří v případech, kdy je jeho užitná hodnota zjištěná při inventarizaci výrazně nižší, než je jeho ocenění v účetnictví po odečtení oprávek, a toto snížení hodnoty nelze považovat za snížení trvalého charakteru.
Pravidla tvorby a zúčtování opravných položek i odpisů, při respektování právních předpisů, si vytváří každá účetní jednotka sama vnitřním předpisem. Důležité je, že tato pravidla se závazně zveřejňují v příloze v účetní závěrce. Závazné ustanovení v příloze účetní závěrky platné pro všechny účetní jednotky:
„…účetní jednotka uvede podle principu významnosti zejména způsob
– oceňování majetku a závazků,
– stanovení úprav hodnot majetku (odpisy a opravné položky),…“
Uživatel účetní závěrky má tedy možnost posoudit kritéria odhadovaných položek.
Vyřazení dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku
Při vyřazení majetku (prodejem, darem, likvidací, v důsledku škody apod.) je nutné účetně vyřadit majetek z majetkového účtu, zúčtovat účet oprávek (zůstatkovou cenu) na vrub nákladů, a pokud se váže k danému majetku i opravná položka, potom je třeba zrušit nejpozději na konci účetního období i tuto opravnou položku.
Při částečné likvidaci jednotlivého dlouhodobého hmotného majetku trvalým vyřazením věci, aniž by se majetek znehodnotil nebo ztratil způsobilost užívání, a vyřazená věc byla součástí ocenění majetku a po vyřazení má povahu samostatné hmotné movité věci, se ocenění majetku sníží o ocenění vyřazené věci. Míra odepsanosti vyřazení věci je shodná s mírou odepsanosti původního majetku.
Inventarizace dlouhodobého nehmotného a hmotného majetku
Při inventarizaci majetku se porovnávají účetní stavy se stavy skutečnými (zjištěnými na základě fyzických nebo dokladových inventur) a ověřuje se jejich ocenění. U nemovitostí, které podléhají zápisům do katastru nemovitostí, je třeba kombinovat fyzickou a dokladovou inventuru. Základem dokladové inventury jsou listy vlastnictví. Při fyzické inventuře nemovitostí se zjišťuje jejich skutečný stav (ohraničení, vyznačení, zajištění apod.). U budov se zpravidla při vlastní inventuře kontroluje i úplnost jejich příslušenství.
Pro fyzickou inventuru strojů, přístrojů, zařízení, dopravních prostředků, inventáře, tj. samostatných movitých věcí a jejich souborů, je třeba již předem rozhodnout, jakým způsobem budou označeny inventárními čísly. Při vlastní inventuře je třeba kontrolovat i úplnost jejich příslušenství.
Inventura dlouhodobého nehmotného majetku je zpravidla kombinací dokladové a fyzické inventury. Pokud jsou programy uloženy na nosičích, fyzicky je provedena kontrola jejich stavu; licence a další nehmotný majetek jsou zpravidla doloženy dokladově (smlouvou atd.).
Jestliže movité věci budou mít dobu použitelnosti delší než jeden rok, avšak ocenění nižší než stanovené, půjde o drobný majetek. Účetní jednotka jej může považovat za dlouhodobý majetek a jako takový ho také vykazovat. Drobný majetek je bohatá kategorie, kam mohou spadat předměty v ocenění relativně významném až po ocenění téměř zanedbatelné. Proto se v praxi často volí způsob, kdy drobný majetek o určitém vyšším ocenění (např. od 3 000 do 40 000 Kč) bude předmětem evidence v množství i v cenách, zatímco majetek o určitém nižším ocenění (např. do 3 000 Kč) bude předmětem evidence pouze v množství.
Inventarizační rozdíly
Porovnáním skutečných stavů podle inventurních soupisů a stavů účetních (uvedených na příslušných účtech, které mají návaznost na inventární karty) se zjišťují případné inventarizační rozdíly. Pro účtování inventarizačních rozdílů na dlouhodobém majetku je rozhodující, zda jde o majetek odpisovaný nebo neodpisovaný.
Manka na dlouhodobém majetku účtujeme takto:
- u odpisovaného dlouhodobého majetku se zůstatková cena zaúčtuje na vrub příslušného účtu účtové skupiny 54 – Jiné provozní náklady a ve prospěch příslušných účtů oprávek v účtových skupinách 07, resp. 08; majetek se poté vyřadí,
- u neodpisovaného majetku se zůstatková cena zaúčtuje na vrub příslušného účtu účtové skupiny 54 – Jiné provozní náklady a ve prospěch příslušného účtu účtové skupiny 03; majetek se vyřadí.
Pokud v souvislosti s mankem na dlouhodobém majetku vznikne někomu povinnost nahradit škodu, bude o pohledávce za odpovědnou osobou z titulu náhrady manka účtováno souvztažně ve prospěch příslušného účtu účtové skupiny 64 – Jiné provozní výnosy, pokud ovšem nebude mít tato pohledávka charakter dohadné položky.
Přebytky na dlouhodobém majetku účtujeme takto:
- u odpisovaného dlouhodobého majetku zaúčtujeme inventarizační rozdíl na vrub příslušných účtů účtových skupin 01 – Dlouhodobý nehmotný majetek nebo 02 – Dlouhodobý hmotný majetek odpisovaný a ve prospěch příslušných účtů účtových skupin 07 – Oprávky k dlouhodobému nehmotnému majetku nebo 08 – Oprávky k dlouhodobému hmotnému majetku,
- u neodpisovaného dlouhodobého majetku se inventarizační rozdíl zaúčtuje na vrub příslušného účtu účtové skupiny 03 – Dlouhodobý majetek neodpisovaný a ve prospěch příslušného účtu účtové skupiny 41 – Základní kapitál a kapitálové fondy.
Manka se tedy účtují výsledkově, zatímco přebytky se účtují rozvahově. Rozvahové účtování o přebytcích zároveň předjímá skutečnost, že přebytek nebude již účetní jednotkou odpisován.
S účinností od 1. 1. 2016 byla zrušena mimořádná oblast výsledku hospodaření. Škody na dlouhodobém nehmotném i hmotném majetku tedy nejsou již účtovány na vrub účtové skupiny 58, ale na vrub syntetického účtu v rámci účtové skupiny 54 – Jiné provozní náklady.
Inventarizační rozdíly drobného majetku vedeného v podrozvahové nebo jiné evidenci se neúčtují, nemají tudíž dopad do výsledku hospodaření; pokud ovšem není předepsána náhrada odpovědné osobě například při ztrátě tohoto majetku. Stavy drobného majetku v knihách podrozvahových účtů nebo v jiné evidenci se opravují o případné inventarizační rozdíly, tak aby odpovídaly jejich skutečnému stavu.
V případě účtování drobného majetku na účtech dlouhodobého majetku je účtování inventarizačních rozdílů shodné jako u jiného dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku.
(Více se o tomto tématu se dočtete v měsíčníku DÚVaP 11/2016)
NÁJEMNÍ SMLOUVY V DAŇOVÉ EVIDENCI A ÚČETNICTVÍ
Nájemní smlouva je poměrně běžným typem smlouvy. Při posuzování praktických dopadů tohoto velmi častého závazkového vztahu se nájemní smlouva analyzuje obvykle z pohledu právního, a v neposlední řadě též z hlediska daňového a účetního.
Nájemce
Může uplatnit jako daňové výdaje:
— Daňové odpisy z technického zhodnocení pronajaté věci (obvykle jde o věc nemovitou), pokud toto technické zhodnocení provedl na základě písemného souhlasu pronajímatele a pronajímatel dal souhlas k daňovému odpisování nájemci, přičemž u vlastníka nedošlo k navýšení vstupní ceny dotyčné věci. Je dále nutné pamatovat na zařazení technického zhodnocení do správné odpisové skupiny, neboť je nutné, aby technické zhodnocení bylo zařazeno do stejné odpisové skupiny, ve které je zatříděn pronajatý hmotný majetek. Technické zhodnocení pronajaté věci nemůže nájemce, který je fyzickou osobou, zařadit do obchodního majetku, neboť není jejím vlastníkem.
— Výdaje na opravy a udržování pronajaté věcí, a to v rozsahu v jakém se k opravám a údržbě nájemce zavázal v nájemní smlouvě. Čtenář jistě může vznést otázku, jak je toto v souladu s § 25 odst. 1 písm. u) ZDP, který stanoví, že v případě, pokud fyzická osoba, nevloží majetek do obchodního majetku, nemůže uplatnit výdaje na opravy a udržování tohoto majetku. Příslušné ustanovení není příliš vstřícně formulováno k daňovému uplatnění uvedených výdajů, avšak v pokynu GFŘ D-22 je k této problematice výslovně uvedeno, že ustanovení § 25 odst. 1 písm. u) ZDP se nevztahuje na výdaje spojené s opravou, údržbou nebo technickým zhodnocením najatého majetku, pokud je nájemce podle smlouvy k opravám, údržbě nebo technickému zhodnocení najatého majetku vázán nebo tak stanoví zvláštní právní předpis.
— Nájemné, které je nájemce povinen hradit pronajímateli na základě nájemní smlouvy. Ovšem pozor, pokud se jedná o výjimky, kdy nájemné nelze uplatnit vůbec, anebo jen v částečné výši. V případě pachtu obchodního závodu může pachtýř účtující v podvojném účetnictví uplatnit pouze část pachtovného, která převyšuje účetní odpisy [§ 24 odst. 2 písm. h) ZDP]. Nájemné za umělecká díla nelze uplatnit jako daňový výdaj podle § 25 odst. 1 písm. za) ZDP. V případě operativního nájmu, pokud dojde k odkoupení předmětu nájemcem, musí být splněny podmínky uvedené v § 24 odst. 5 ZDP. Speciální pravidla platí pro finanční leasing (blíže viz dále v textu).
— Výdaje týkající se pojištění pronajatého majetku, pokud se nájemce v nájemní smlouvě zavázal, že pojistné bude hradit na svoje náklady.
— Výdaje vynaložené na zajištění služeb souvisejících s nájmem (úklid, ostraha, atd.).
— Výdaje na dodávky tepla, elektrické energie, vody, stočného apod.
— Daňovou zůstatkovou cenu technického zhodnocení, pokud dojde ke skončení nájmu nebo ke zrušení souhlasu vlastníka s odpisováním, avšak pouze do výše náhrady výdajů vynaložených na toto technické zhodnocení [§ 24 odst. 2 písm. tb) ZDP]. Dle informace uvedené v pokynu GFŘ D-22 je daňovým výdajem u nájemce daňová zůstatková cena technického zhodnocení provedeného nájemcem, pokud nájemce podle smlouvy uvede najatý majetek při skončení nájmu do původního stavu, a to ve zdaňovacím období, kdy byl majetek uveden do původního stavu.
— Podle informace uvedené v pokynu GFŘ D-22 platby vlastníka jednotky (bytu) na provozní výdaje (do tzv. fondu oprav a na účet společenství vlastníků) jsou na straně poplatníka, který nevede účetnictví, daňovým výdajem v okamžiku jejich úhrady. V případě, pokud jsou platby (jejich část) určeny na technické zhodnocení společných částí, jsou daňovým výdajem po dokončení technického zhodnocení, a to formou daňových odpisů. Pokud byly platby na provozní výdaje použity na technické zhodnocení společných částí, poplatník podle § 5 odst. 6 ZDP o výdaje zahrnuté do základu daně v předchozích zdaňovacích obdobích sníží výdaje ve zdaňovacím období, ve kterém bylo technické zhodnocení dokončeno. O výdaje na technické zhodnocení se zvýší vstupní cena jednotky (bytu) a do daňových výdajů se tyto výdaje promítnou formou daňových odpisů.
Podnájemce
— Na rozdíl od nájemce nemůže uplatnit jako daňový výdaj daňové odpisy technického zhodnocení pronajatého hmotného majetku, i když toto technické zhodnocení provedl se souhlasem pronajímatele a na svoje náklady. Důvodem je ustanovení § 28 odst. 3 ZDP, kde je tato možnost dána jen nájemci, nikoliv však podnájemci. Změnu však může přinést připravovaná novela ZDP od roku 2017, za předpokladu, že bude tato významná změna ZDP schválena.
Příklad 98
Fyzická osoba pronajímá družstevní byt. Příjmy z nájmu jsou ve výši 84 000 Kč. Bytovému družstvu platí nájemné ve výši 4 500 Kč měsíčně. Vede záznamy o příjmech a výdajích. Porovnáním příjmů a výdajů vychází následující dílčí základ daně z příjmů z nájmu ve výši 30 000 Kč = 84 000 Kč – (12 x 4 500 Kč). Jako daňový výdaj je uplatněno skutečně zaplacené nájemné bytovému družstvu. V případě, pokud by pronajímatel rovněž požadoval od nájemce platbu zálohy na služby spojené s nájmem, které by nezúčtovával se skutečnou spotřebou (popřípadě nájemce by platil paušální platbu), jeví se podle názoru autora jako řešení porovnání těchto částek se skutečnými výdaji za služby spojené s nájmem (skutečnou spotřebou), a v případě, že příjmy (úhrady za služby spojené s nájmem) jsou vyšší než zaplacené částky za tyto služby zjištěné ve výši skutečné spotřeby, tento ziskový rozdíl řešit v rámci ostatních příjmů zdaňovaných podle § 10.
(Více se o tomto tématu se dočtete v měsíčníku DÚVaP 10/2016)
|
|
|
ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ |
ODPISOVÁNÍ STAVEBNÍCH ÚPRAV NA DAROVANÉM DOMKU
Syn na základě darovací smlouvy dostal v roce 2015 darem od svých rodičů rodinný domek. V budově bydlí se svou rodinou, přičemž od roku 2017 bude část domu používat ke svému podnikání a zřídí si zde dílnu. Za tím účelem provede v roce 2016 stavební úpravy těchto prostor, mající charakter technického zhodnocení. Může si podnikatel uplatnit odpisy z části domu použitého k podnikání?
Nabytí rodinného domku darem bylo v roce 2015 osvobozeno od daně z příjmů podle § 10 odst. 3 písm. c) bod 1 ZDP. Z toho důvodu se jedná podle § 27 písm. j) ZDP o hmotný majetek vyloučený z odpisování, i když bude zčásti od roku 2017 využíván k podnikání. Pokud jde o technické zhodnocení, provedené v souvislosti s podnikáním v prostorách domku, toto technické zhodnocení je tzv. jiným majetkem ve smyslu znění § 26 odst. 3 písm. a) ZDP a lze je samostatně odpisovat jako hmotný majetek dle § 26 odst. 2 písm. f) ZDP.
Podnikatel zařadí technické zhodnocení do odpisové skupiny, ve které by byl zařazen rodinný domek, který nelze daňově odpisovat (5. odpisová skupina), a může toto technické zhodnocení odpisovat rovnoměrným nebo zrychleným způsobem a takto stanovené odpisy může uplatnit jako daňový výdaj k příjmům z podnikání zdaňovaným dle § 7 ZDP.
NÁJEM BYTU ZÍSKANÉHO DAREM
Vnuk na základě darovací smlouvy obdržel v roce 2016 darem od své babičky byt, který však nepoužil pro své bydlení, ale byt najímá. Tyto příjmy zdaňuje dle § 9 ZDP.
Může si vnuk uplatnit daňové odpisy bytu k příjmům z nájmu?
Podle znění § 10 odst. 3 písm. c) jsou od daně z příjmů fyzických osob osvobozeny bezúplatné příjmy (dary)
– od příbuzného v linii přímé a v linii vedlejší, pokud jde o sourozence, strýce, tetu, synovce nebo neteř, manžela, manžela dítěte, dítěte manžela, rodiče manžela nebo manžela rodičů,
– od osoby, se kterou poplatník žil nejméně po dobu jednoho roku bezprostředně před získáním bezúplatného příjmu ve společně hospodařící domácnosti a z tohoto důvodu pečoval o domácnost nebo byl na tuto osobu odkázán výživou.
Z ustanovení § 27 písm. j) ZDP vyplývá, že hmotným majetkem vyloučeným z odpisování je hmotný majetek nabytý darováním, jehož nabytí bylo od daně z příjmů osvobozeno nebo nebylo předmětem daně.
V daném případě je tedy bezúplatný příjem (dar) osvobozen od daně z příjmů podle znění § 10 odst. 3 písm. c) bod 1 ZDP, a proto vnuk nemůže ve smyslu znění § 27 písm. j) ZDP byt daňově odpisovat a nemůže uplatňovat odpisy jako daňový výdaj k příjmům z nájmu zdaňovaným dle § 9 ZDP. V tomto případě je výhodné uplatňovat k příjmům z nájmu paušální výdaje ve výši 30 % dosažených příjmů z nájmu.
ZDĚDĚNÍ BYTU V OSOBNÍM VLASTNICTVÍ A JEHO PRONÁJEM DĚDICEM
Dcera zdědila na základě skončení řízení o pozůstalosti po zemřelém otci byt, ve kterém otec bydlel sám a byl v jeho osobním vlastnictví. Řízení o pozůstalosti bylo ukončeno v listopadu 2016. Vzhledem k tomu, že tento byt nevyužije dcera ke svému bydlení, rozhodne se jej od roku 2017 pronajímat.
Jakým způsobem si může uplatnit daňové odpisy k příjmům z nájmu?
Pokud bude dcera uplatňovat k příjmům z nájmu bytu skutečné výdaje spojené s nájmem, může uplatnit jako výdaj i daňové odpisy. Vstupní cenou pro odpisování bytu bude podle § 29 odst. 1 písm. e) ZDP cena stanovená podle zákona o oceňování majetku ke dni nabytí zděděného majetku, tedy cena stanovená pro účely dědického řízení.
Pokud bude např. tato cena stanovena soudním znalcem ke dni smrti zůstavitele ve výši 1 760 000 Kč, bude dcera počínaje zdaňovacím obdobím roku 2017 uplatňovat odpisy bytu rovnoměrným nebo zrychleným způsobem ze vstupní ceny 1 760 000 Kč.
POKRAČOVÁNÍ V NÁJMU ZDĚDĚNÉHO DOMU
Syn zdědil po svém otci dům s 5 byty, které zůstavitel najímal a příjmy zdaňoval dle § 9 ZDP. Do výdajů uplatňoval daňové odpisy činžovního domu formou rovnoměrného odpisování. Syn pokračuje v nájmu bytů a uplatňuje výdaje ve skutečné výši.
Může syn změnit způsob odpisování zděděného domu na zrychlené odpisy?
Vzhledem k tomu, že syn zdědil nemovitou věc, kterou zůstavitel odpisoval, pokračuje syn v odpisování započatém otcem ve smyslu § 30 odst. 10 písm. a) ZDP jakožto právní nástupce (dědic) otce. Nemůže změnit způsob odpisování. To znamená, že pokud otec nemovitou věc odpisoval rovnoměrným způsobem, musí syn pokračovat v odpisování najímané nemovité věci rovněž rovnoměrným způsobem.
(Více se o tomto tématu se dočtete v měsíčníku 1000 řešení 10/2016)
|
|
|
331/2016 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstva obce
332/2016 Sdělení Státní volební komise o vyhlášení a uveřejnění celkových výsledků voleb do zastupitelstev krajů konaných ve dnech 7. a 8. října 2016
333/2016 Vyhláška o úhradě nákladů na provedení odborných úkonů podle zákona o biocidech
334/2016 Nález Ústavního soudu ze dne 23. srpna 2016 sp. zn. Pl. ÚS 16/15 ve věci návrhu na zrušení § 376 odst. 1 zákona č. 292/2013 Sb., o zvláštních řízeních soudních
335/2016 Nález Ústavního soudu ze dne 7. června 2016 sp. zn. Pl. ÚS 4/16 ve věci návrhu na zrušení čl. 2 odst. 2 písm. e) obecně závazné vyhlášky města Chrastava č. 2/2014 k zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku na veřejných prostranstvích, kterou se stanovuje kratší doba nočního klidu, výjimečné případy, ve kterých lze rozhodnutím vymezit dobu nočního klidu kratší, a vymezují činnosti, které by mohly narušit veřejný pořádek v obci, včetně omezení těchto činností
336/2016 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí, ve znění pozdějších předpisů
337/2016 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí, ve znění pozdějších předpisů, a nařízení vlády č. 589/2006 Sb., kterým se stanoví odchylná úprava pracovní doby a doby odpočinku zaměstnanců v dopravě, ve znění nařízení vlády č. 353/2008 Sb.
338/2016 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva spravedlnosti č. 196/2001 Sb., o odměnách a náhradách notářů, správců pozůstalosti a Notářské komory České republiky (notářský tarif), ve znění pozdějších předpisů
339/2016 Sdělení Energetického regulačního úřadu o vydání cenových rozhodnutí
340/2016 Sdělení Státní volební komise o vyhlášení a uveřejnění celkových výsledků voleb do třetiny Senátu Parlamentu České republiky konaných ve dnech 7. a 8. října 2016 (I. kolo) a ve dnech 14. a 15. října 2016 (II. kolo)
341/2016 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 142/2014 Sb., o stanovení bližších podmínek při provádění opatření společné organizace trhů se zemědělskými produkty v oblasti vinohradnictví a vinařství, ve znění pozdějších předpisů, a nařízení vlády č. 318/2008 Sb., o provádění některých opatření společné organizace trhu s ovocem a zeleninou, ve znění pozdějších předpisů
342/2016 Nařízení vlády o příspěvku ke zmírnění sociálních dopadů souvisejících s restrukturalizací nebo útlumem činnosti právnických osob zabývajících se těžbou uhlí nebo uranu
343/2016 Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí, kterým se vyhlašuje pro účely nemocenského pojištění výše redukčních hranic pro úpravu denního vyměřovacího základu platných v roce 2017
344/2016 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstva obce
345/2016 Nařízení vlády o lodní výstroji
346/2016 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 59/2015 Sb., o služebních tarifech a o zvláštním příplatku pro vojáky z povolání, ve znění nařízení vlády č. 282/2015 Sb.
347/2016 Nařízení vlády o sazbách poplatků na odbornou činnost Státního úřadu pro jadernou bezpečnost
|
|
|
PREZENUTJTE PŘESVĚDČIVĚ
Pokud se domníváte, že nepotřebujete zdokonalovat své prezentační dovednosti, protože se neúčastníte žádných konferencí, opak je pravdou. V práci se přece prezentujete denně – když předkládáte svoje myšlenky nadřízenému, prosazujete svůj názor před pracovním kolektivem nebo předáváte produkt zákazníkovi. Pokud se bojíte prezentovat před publikem, nejste sami. Je to činnost, která vyvolává strach téměř u každého člověka, ale dnes už se stává nevyhnutelností. Existuje možnost, že nikdy v životě prezentovat nebudete?
ZAUJMĚTE SVÝM PROJEVEM – V situaci, kdy se postavíme před skupinu lidí a promluvíme k ní, přestáváme být přirození – to odborníci pozorovali u většiny řečníků, kteří své prezentační dovednosti netrénují. Poutavou prezentací a přirozeným, sebevědomým vystupováním lze dosáhnout mnohého. Můžete tak přesvědčit potencionální zákazníky, investory, svoje nadřízené nebo objevit nové talentované zaměstnance do vaší firmy.
ŘEČNÍK BY MĚL BÝT SEBEVĚDOMÝ – Publikum od řečníka očekává, že ho bude vést, motivovat, aktivizovat, dobije ho energií. Řečník by měl být proto dostatečně sebevědomý, srozumitelný ve svém projevu a v neposlední řadě i poutavý.
„Má hovořit tak, aby si lidé zapamatovali, co si mají zapamatovat, aby pochopili, co mají pochopit, a aby udělali, co mají udělat.“ (Ritomská, 2012) Pokud řečník působí bázlivě, zvyšuje tím pravděpodobnost, že mu publikum začne klást nepříjemné otázky zpochybňující jeho odbornost.
POCTIVÁ PŘÍPRAVA, NEBO IMPROVIZACE? Někteří řečníci upřednostňují podrobnou přípravu, jiní se cítí lépe, když improvizují a svou prezentaci přizpůsobují vzniklé situaci. Dobře promyšlená a dlouho připravovaná prezentace více vyhovuje introvertním lidem nebo těm, kteří si potřebují téma dobře osvojit, aby se cítili před publikem sebejistější. Důležitá je pro ně spolehlivost informací, serióznost prezentace, jistota v detailech.
PLÁNOVÁNÍ A PŘÍPRAVA PREZENTACE – Prezentace může plnit několik cílů: předvést službu, výrobek, systém; tvořit image, strategii; předávat nápady, výrobky, know-how; reprezentovat kolektiv, podnik, oddělení; podpořit přístup, pracovní postup; navrhnout řešení, nový výrobek.
Bez ohledu na důvod prezentace, prvořadým záměrem je podpora efektivní komunikace. Klíčovým aspektem je načasování prezentace. Jako řečník musíte dopředu vědět, kolik času máte vyhrazeno na prezentaci.
Také je třeba naplánovat, kde se prezentace uskuteční, jak velký prostor bude potřeba a jaké prostředky musí být k dispozici. Příprava se odvíjí od úrovně cílové skupiny, které je prezentace určena. Mezi důležité informace o cílové skupině patří: velikost skupiny, věkový rozsah, zájem, vzdělání, poměr mužů a žen, co jim prezentace přinese, co očekávají od prezentace řečníka, zda je, či není prezentace spojená s nějakou zvláštní událostí apod. Kdo tvoří skupinu posluchačů je potřeba vědět i z dalších hledisek: Jsou to odborníci nebo laici? Jsou mezi nimi zaměstnavatelé nebo zaměstnanci, kolegové či konkurence? Jsou mezi přítomnými náhodní nebo pravidelní, současní nebo potencionální zákazníci?
Toto všechno jsou informace, které vám budou velmi nápomocné při přípravě projevu. Také byste měli znát motiv účasti posluchačů – zda je jejich účast na prezentaci pro zábavu nebo povinná, zda mají iniciativní zájem o danou problematiku nebo potřebují získat informace k danému tématu.
UJASNĚTE SI HLAVNÍ MYŠLENKU, a tu potom v prezentaci neustále opakujte. Díky opakování se vryje posluchačům do paměti. Právě proto marketingoví odborníci investují množství peněz do reklamy, která nás všude obklopuje. Chtějí, abychom si ji pamatovali. Důvod, díky němuž to na lidi funguje, je, že nejpřesvědčivější prezentace mají jednu hlavní myšlenku a tu pravidelně podporují argumenty. Postup je následující:
1. Vyberte si téma a vytvořte hlavní myšlenku.
2. Shromážděte přesvědčivé důkazy.
3. Po každém důkazu povězte hlavní myšlenku.
Neustále mějte na paměti, že prezentace musí být „lidská“. Lidé mají tendenci věnovat pozornost jen tomu, čemu rozumí. Jediná známá výjimka je situace, kdy sami touží něco složitého pochopit a jsou ochotni tomu věnovat čas. Pokud o vašem publiku víte, že takovou vnitřní motivaci nemá, je lepší zaměřit se na osvědčenou jednoduchost.
ZÁSADY ÚSPĚŠNÉ PREZENTACE – Aby vystoupení uspokojilo nejen požadavky účastníků, ale i nároky a požadavky vás samotných, je třeba respektovat určité zásady:
Čím je vystoupení kratší, tím delší čas by měl být věnován jeho přípravě. Pokud máte v průběhu pěti minut objasnit důležité věci, musí mít vaše prezentace o mnoho větší vypovídací hodnotu, než kdybyste měli o stejném problému hovořit dvě hodiny.
„Musí ve vás hořet, co v jiných chcete zapálit.“ Říkejte jen takové názory, o kterých jste vnitřně přesvědčeni. V každém případě z vás navenek musí vyzařovat, že s obsahem své prezentace souhlasíte. Pokud nejste přesvědčeni vy, nemůžete přesvědčit druhé.
Na úvod vyvolat zájem publika. Jedna z nejčastějších rad, jak začít prezentaci, je položit otázku. Zapojením publika hned v úvodu nic nepokazíte. Problém je, že otázkou může začít každý, proto se zamyslete nad významem formulované otázky a možnými reakcemi na ni.
Zjistit, co ve vás vyvolává trému. Je to strach z netradičních místností, účastníků, z tématu prezentace, z mikrofonu? Pokud to budete vědět dopředu, můžete tomu snadněji čelit. Tréma však přináší do projevu zároveň i dynamiku.
Nezapomínat na uvolňovací cviky. Autogenní trénink je vynikající prostředek na uvolnění. Pomoci mohou různá cvičení, při kterých zhluboka dýcháte.
Před vystoupením málo jíst. Těžká jídla zbytečně zatěžují myšlení a řeč. S plným žaludkem se nestuduje ani nevystupuje dobře.
Před vystoupením vyzkoušet zařízení a technické podmínky místnosti. Příliš nízko umístěný mikrofon, nefungující světelný zdroj nebo sluneční světlo, které oslňuje vás nebo posluchače, může pokazit jinak poutavý projev.
Posledních 20 minut se už o vystoupení nestarat. Těsně před vaším projevem odvraťte svou pozornost na jiné věci. Není vhodné dělat poslední korektury v rukopise nebo na lístcích s hesly. Objevení chyb, které se nedají opravit, vás může znepokojit.
Zhluboka dýchat. Dřív, než začnete (pokud je to možné), zhluboka dýchejte, potom dynamicky vstaňte a kráčejte pevnými, ne však příliš pomalými kroky k místu, z kterého budete k posluchačům hovořit.
Zapojovat účastníky do prezentace. Účastníky zajímá to, co si oni sami mohou z našeho vystoupení odnést.
Nemít obavy z nedokončené věty. Pamatujte si tyto čtyři způsoby, kterými je možné překlenout nežádoucí pauzu v projevu: opakujte svoje poslední slova, vyplňte mezeru vtipnou poznámkou nebo humorným příběhem, položte řečnickou otázku, pokračujte jednoduše v dalším výkladu.
Používat technické prostředky a pomůcky. Vhodně připravené diagramy, tabulky, schémata, mapy apod. mohou být užitečnou pomůckou a částečně vám mohou nahradit lístky s poznámkami. Navíc vám pomohou udržet pozornost účastníků, kteří spolu s posloucháním a současným sledováním získají z takového vystoupení podstatně víc.
Vyhledat si mezi posluchači kladně naladěného účastníka. Pravděpodobně znervózníte a ztratíte pocit jistoty, pokud najdete v první řadě někoho, kdo často zívá anebo vám nevěnuje pozornost. Proto je dobré vyhledat si mezi účastníky osobu, ze které vyzařuje zájem o prezentaci, a na ni se dívat. Nesmíte však zapomenout ani na ostatní účastníky, protože všichni mají nárok na váš zájem. Přecházejte pohledem po všech zúčastněných.
Hovořit jednoduchým jazykem. Každý po jistém čase začne (možná nechtě) používat terminologii odborné oblasti, ve které pracuje. Pokud jste na odborné konferenci, je takové vyjadřování vaším plusem. Pokud však hovoříte k laikům, je vhodnější vnitřně se poslouchat a všechny odborné termíny „překládat“ do laické řeči.
Použít humor. Abyste si vytvořili pouto s posluchači a demonstrovali svoji kreativitu, dělejte si legraci i sami ze sebe. Ve své řeči můžete použít slova vašich rodinných příslušníků anebo situaci, která se vám přihodila. Lidé se uvolní a víc se napojí na pronášenou řeč. Díky takovýmto vtipným částem ve vašich projevech vyvoláte v lidech zážitek, který mohou vyprávět i po odchodu.
Připomenout příklady ze života. Nejlepší způsob, jakým můžete ilustrovat a podložit hlavní body svojí prezentace, je vyprávění příběhů. Historky nemusí být veselé ani dlouhé, někdy postačí jen třicet sekund, nemusí být o slavných lidech ani nemusí být vzorem vypravěčského umění. Dále je ještě vhodné, když obsahují i určitou životní situaci, další osobu, emoce a vnitřní zájem.
Nechat prostor pro otázky. Prezentace by neměla být monolog. Během prezentace se nevyhýbejte dotazům, používejte konfrontaci názorů jako svůj tréninkový trenažér, všímejte si reakcí publika a přímo s nimi pracujte.
Dát myšlence důležitost. Abyste nechali vyniknout určitou myšlenku, udělejte v projevu dramatickou pauzu. Je způsob, jak vyzdvihnout význam toho, co předcházelo, nebo toho, co přijde. Pauza váš projev dramatizuje – čekání na vyřešení vám přitáhne 100 % pozornosti publika. Pauzou vyvoláváte napětí a očekávání.
Zajistit si plnou pozornost. Skutečnost, že pořádně soustředit se dokážeme pouze na jednu věc, je nám známa. Jak ale využít tento poznatek z oblasti, pokud chceme někoho přesvědčit. Pokoušet se získat něčí pozornost je zbytečné, když dělá něco jiného. Proto je lepší nedat druhé straně příležitost začít dělat něco jiného.
ABY Z VÁS VYZAŘOVALA JISTOTA, je vhodné používat tyto prostředky: naučit se nazpaměť začátek a závěr našeho vstoupení; stát přímo a rovně, což zabrání problémům s dýcháním; navázat dříve, než začnete hovořit, oční kontakt s účastníky; na začátku hovořit hlasitěji, tichý hlas je projevem nejistoty, nevědomosti a obavy z vystoupení; při gestikulaci dělat co nejširší, otevřené pohyby pažemi, kdo je nejistý, drží ruce pod pasem a pohybuje jen rameny; bezpodmínečně udržovat s účastníky kontakt pohledem, nedívat se ven oknem, na strop ani na podlahu.
BÝT SYMPATIČTĚJŠÍ PRO PUBLIKUM – Jak si získat sympatie publika? Namísto mluvení se ptejte. Nejste totiž jediní, kteří chtějí něco říci. Tak jako vy, i vaše publikum má potřebu vyjádřit svůj názor.
Psychologové zjistili, že když si poslechnete názor druhé strany, má to výrazně pozitivní dopad na přijetí vašeho názoru. Znamená to, že pokud si vyslechnete ostatní, zapojíte je do diskuse, budou potom mnohem ochotnější přijmout vaše myšlenky.
ZÁVĚR – Příprava úspěšné řeči není dovednost, kterou nás běžně učí ve škole. Právě proto má tak mnoho lidí problém zvládat projevy – ať už před desítkou oslavujících členů rodiny, nebo stovkou anonymních posluchačů na konferenci. Využijte proto každou příležitost, abyste si svůj projev trénovali – ať už na rodinné oslavě, pracovním pohovoru, firemním večírku nebo na poradě – v budoucnu se vám to bude velmi hodit a dovede vás to k větší jistotě v situacích náročnějších na formu a obsah vašeho projevu. Myslete na fakt, že to, co se zdá být „přitažlivé“ vám, nemusí být takové i pro vaše posluchače. Vždy se proto snažte poznat jejich skutečné potřeby.
Ing. Jana Jarošová, Ph. D.
Použitá literatura:
• JENČÍK, R. Päť najlepších presvedčovacích techník – od „kúzelníkov“. Dostupné z: http://www.argument.sk/presvedcovacie-techniky-kuzelnikov/. • MEDLÍKOVÁ, O. Přesvědčivá prezentace: Špičkové rady, tipy a příklady. 2., aktualizované a doplněné vydání. Praha: Grada. • RITOMSKÁ, I. Rečník má byť zrozumiteľný. Srpen 2012. Dostupné z: http://www.mediadom.sk/recnik-ma-byt-zrozumitelny/. • Ako sa Simon Sinek prepracoval medzi najsledovanejšie TED prezentácie. Dostupné z: http://connect-network.com/sk/ako-sa-simon-sinek-prepracoval-medzi-najsledovanejsie-ted-prezentacie-a-ako-pouzit-jeho-prezentacnu-magiu-aby-ste-sa-odlisili/.
|
|
|
Termíny pro praxi v listopadu 2015
8. 11.
Úterý
|
Zdravotní pojištění – OSVČ |
Odvod zálohy na zdravotní pojištění OSVČ za říjen 2016
(§ 7 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
|
21. 11.
Pondělí (za neděli 20.)
|
Daně z příjmů – plátce |
Odvod sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti z mezd za říjen 2016
(§ 38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
Sociální pojištění - OSVČ |
Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za říjen 2016
(§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
|
Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za říjen 2016
(§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
|
Sociální pojištění – zaměstnavatel |
Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za říjen 2016
(§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezpečení)
|
Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za říjen 2016
(§ 9 odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
|
Zdravotní pojištění – zaměstnavatel |
Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za říjen 2016
(§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na zdravotní pojištění)
|
Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za říjen 2016
(§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
|
25. 11.
Pátek
|
DPH |
Podání přiznání k DPH a její zaplacení za říjen 2016 u plátců s měsíčním zdaňovacím obdobím
(§ 101 odst. 1 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
(§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
|
Podání kontrolního hlášení DPH plátce za říjen 2016 - u všech právnických osob, zatímco u osob fyzických jen pokud mají měsíční zdaňovací období
(§ 101e zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)
|
Podání souhrnného hlášení plátce za říjen 2016, o intrakomunitárních plněních: dodání zboží, přemístění obchodního majetku, dodání zboží formou třístranného obchodu (byl-li prostřední osobou) a poskytnutí služby s místem plnění podle § 9 odst. 1 (kterou má zdanit příjemce)
(§ 102 odst. 1, 3 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
|
Podání přiznání k DPH identifikované osoby za říjen 2016, pokud jí vznikla daňová povinnost, a její zaplacení
(§ 101 odst. 1 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
(§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
|
Podání souhrnného hlášení identifikované osoby za říjen 2016, o intrakomunitárních plněních: poskytnutí služby podle § 9 odst. 1, kterou má zdanit příjemce
(§ 102 odst. 2 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
|
30. 11.
Středa
|
Daně z příjmů- plátce |
Odvod „srážkové“ daně sražené v říjnu 2016 a hlášení plátce daně o této dani sražené zahraničním poplatníkům (vyjma dohod o provedení práce do 10 000 Kč)
(§ 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
Odvod zajištění daně sraženého v říjnu 2016 z určených příjmů nerezidentů EU/EHP ze zdrojů na území ČR a hlášení plátce daně o provedeném zajištění daně
(§ 38e odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
Daň z
nemovitých věcí
|
Odvod druhé splátky (á 50 %) daně na rok 2016, pokud daň přesáhla 5.000 Kč
(§ 15 odst. 1 písm. a), b) zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí)
|
|
|
|
Název krajiny
|
Název měny
|
Měna
|
17.10.
|
18.10.
|
19.10.
|
20.10.
|
21.10.
|
24.10.
|
25.10.
|
26.10.
|
27.10.
|
Austrálie |
dolar
|
AUD
|
18,739
|
18,854
|
18,854
|
18,9
|
18,874
|
18,937
|
18,918
|
18,986
|
19,003
|
Brazílie |
real
|
BRL
|
7,722
|
7,704
|
7,704
|
7,707
|
7,802
|
7,87
|
7,898
|
7,983
|
7,934
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
13,816
|
13,815
|
13,815
|
13,814
|
13,816
|
13,814
|
13,815
|
13,81
|
13,818
|
Čína |
renminbi
|
CNY
|
3,652
|
3,648
|
3,648
|
3,654
|
3,652
|
3,67
|
3,663
|
3,667
|
3,655
|
Dánsko |
koruna
|
DKK
|
3,632
|
3,632
|
3,632
|
3,631
|
3,632
|
3,633
|
3,632
|
3,632
|
3,632
|
EMU |
euro
|
EUR
|
27,025
|
27,02
|
27,02
|
27,02
|
27,02
|
27,02
|
27,02
|
27,02
|
27,02
|
Filipíny |
peso
|
PHP
|
50,768
|
51,035
|
51,035
|
51,28
|
51,174
|
51,388
|
51,406
|
51,533
|
51,045
|
Hongkong |
dolar
|
HKD
|
3,166
|
3,168
|
3,168
|
3,172
|
3,171
|
3,199
|
3,199
|
3,203
|
3,189
|
Chorvatsko |
kuna
|
HRK
|
3,6
|
3,601
|
3,601
|
3,599
|
3,599
|
3,599
|
3,6
|
3,601
|
3,602
|
Indie |
rupie
|
INR
|
36,798
|
36,846
|
36,846
|
36,915
|
36,835
|
37,099
|
37,114
|
37,198
|
37,004
|
Indonesie |
rupie
|
IDR
|
1,883
|
1,886
|
1,886
|
1,892
|
1,891
|
1,903
|
1,907
|
1,91
|
1,902
|
Japonsko |
jen
|
JPY
|
23,55
|
23,624
|
23,624
|
23,809
|
23,751
|
23,919
|
23,847
|
23,764
|
23,706
|
Jihoafrická rep. |
rand
|
ZAR
|
1,729
|
1,75
|
1,75
|
1,77
|
1,769
|
1,769
|
1,787
|
1,797
|
1,799
|
Jižní Korea |
won
|
KRW
|
2,169
|
2,182
|
2,182
|
2,19
|
2,183
|
2,181
|
2,189
|
2,195
|
2,178
|
Kanada |
dolar
|
CAD
|
18,654
|
18,79
|
18,79
|
18,814
|
18,685
|
18,759
|
18,578
|
18,657
|
18,506
|
Maďarsko |
forint
|
HUF
|
8,851
|
8,803
|
8,803
|
8,798
|
8,789
|
8,765
|
8,757
|
8,768
|
8,742
|
Malajsie |
ringgit
|
MYR
|
5,846
|
5,859
|
5,859
|
5,87
|
5,88
|
5,929
|
5,939
|
5,976
|
5,943
|
Mexiko |
peso
|
MXN
|
1,296
|
1,313
|
1,313
|
1,319
|
1,325
|
1,33
|
1,336
|
1,344
|
1,328
|
MMF |
SDR
|
XDR
|
33,861
|
33,901
|
33,901
|
33,94
|
33,9
|
34,091
|
34,079
|
34,094
|
33,988
|
Norsko |
koruna
|
NOK
|
2,994
|
3,016
|
3,016
|
3,016
|
3,015
|
3,017
|
3,006
|
3,007
|
2,988
|
Nový Zéland |
dolar
|
NZD
|
17,424
|
17,674
|
17,674
|
17,741
|
17,794
|
17,791
|
17,759
|
17,764
|
17,724
|
Polsko |
zlotý
|
PLN
|
6,282
|
6,26
|
6,26
|
6,259
|
6,242
|
6,25
|
6,26
|
6,279
|
6,248
|
Rumunsko |
nové leu
|
RON
|
6
|
5,99
|
5,99
|
6,002
|
6,001
|
5,999
|
5,996
|
6,017
|
6,01
|
Rusko |
rubl
|
RUB
|
39,01
|
39,07
|
39,07
|
39,375
|
39,421
|
39,787
|
39,85
|
40,025
|
39,676
|
Singapur |
dolar
|
SGD
|
17,705
|
17,727
|
17,727
|
17,744
|
17,718
|
17,8
|
17,824
|
17,854
|
17,8
|
Švédsko |
koruna
|
SEK
|
2,784
|
2,784
|
2,784
|
2,786
|
2,784
|
2,787
|
2,784
|
2,781
|
2,775
|
Švýcarsko |
frank
|
CHF
|
24,82
|
24,824
|
24,824
|
24,893
|
24,897
|
24,965
|
24,971
|
24,902
|
24,931
|
Thajsko |
baht
|
THB
|
69,639
|
70,123
|
70,123
|
70,519
|
70,314
|
70,672
|
70,885
|
71,049
|
70,674
|
Turecko |
nová lira
|
TRY
|
7,952
|
7,927
|
7,927
|
8,012
|
8,039
|
8,058
|
8,068
|
8,087
|
8,021
|
USA |
dolar
|
USD
|
24,561
|
24,578
|
24,578
|
24,611
|
24,603
|
24,82
|
24,809
|
24,846
|
24,736
|
Velká Británie |
libra
|
GBP
|
30,057
|
30,164
|
30,164
|
30,244
|
30,165
|
30,248
|
30,353
|
30,358
|
30,205
|
Izrael |
šekel
|
ILS
|
6,43
|
6,416
|
6,416
|
6,425
|
6,405
|
6,434
|
6,425
|
6,456
|
6,44
|
|
|
|
NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE |
Poradce, měsíčník č. 4/2017 (X/2016)
- Trestní zákoník s komentářem - JUDr. Jan Engelmann
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 11/2016 (X/2016)
- Novela zákona o daních z příjmů – Ing. Eva Sedláková
- Zákon o elektronické evidenci tržeb – Ing. Zdeněk Kuneš
- Daň z nabytí nemovitých věcí nově – Ing. Karel Janda
- Sleva na manželku – Ing. Helena Machová
- DPH při intrakomunitárním přemístění zboží – Ing. Václav Benda
- Pohledávky a kursové rozdíly – Ing. Zdenka Cardová
Zákon o spotřebitelském úvěru – nový zákon – JUDr. Jana Drexlerová
Daně, účetnictví, vzory a případy – (DÚVaP) – měsíčník, č. 11/2016 (X/2016)
- Konec roku v účetnictví – Ing. Zdenka Cardová
- Zisk a ztráta – daňově a účetně – Ing. Martin Děrgel
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 11/2016 (X/2016)
- Dovolená – navrhované změny dle ZP - JUDr. Eva Dandová
- Práce z domova – změny v novele ZP 2017 - JUDr. Ladislav Jouza
- Spotřebitelský úvěr - Ing. Karel Janda
- Pracovní úraz - Ing. Karel Janda
- Zákon o inspekci práce – změny - JUDr. Ladislav Jouza
Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 10-11/2016 (IX/2016)
- Školský zákon – novela (III.) - JUDr. Eva Dandová
- Zákon o elektronické evidenci tržeb (II.) - Ing. Zdeněk Kuneš
- Nakládání s odpady – novela vyhlášky – Ing. Karel Janda
- Cestovní náhrady zaměstnanců – Ing. Martin Děrgel
- Sleva za umístění dítěte – Ing. Helena Machová
1000 řešení – měsíčník č. 10/2016 (IX/2016)
- Změna zákona o DPH ve vazbě na nový celní zákon – Ing. Václav Benda
- Novela zákoníku práce – připravovaná novela – JUDr. Eva Dandová
- Daň z přidané hodnoty
- Účetnictví
- Zákoník práce
- Pracovní právo
Monotematiky:
Účetní závěrka podnikatelů za rok 2015 (sestavování účetní závěrky podnikatelů)
Daňová přiznání FO a PO za rok 2015 (aktuální informace pro zpracování daňových přiznání)
Roční zúčtování příjmů za rok 2015 (postup ročního zúčtování ze závislé činnosti)
Pomocník mzdové účetní k 1. 1. 2016 (přehled parametrů, sazeb, konstant, vzorových výpočtů ... z oblasti mezd a platů)
Daňové a nedaňové výdaje (2016) – (uplatňování skutečně vynaložených výdajů do výdajů daňových)
Povinnosti zaměstnavatel – (práva a povinnosti zaměstnance a zaměstnavatele)
Vzory smluv dle NOZ II. – (komentované vzory smluv)
Ekonomický a personalistický slovník – (ekonomické pojmy a výrazy, se kterými se setkávají nejen podnikatelé, ekonomové, účetní, ale i pracovníci na úřadech a ve školách)
Stavíme bez chyb, pokut a penále – (legislativní část, změny a novinky, slovník stavebních pojmů)
Problematika výdajů z hlediska daně z příjmů a účetnictví – (které výdaje uplatnit do daňových výdajů a jak správně účtovat)
PŘIPRAVUJEME
Poradce, měsíčník č. 5/2017 (XI/2016)
- Zákon o zadávání veřejných zakázek s komentářem – JUDr. Jiří Nesnídal
- Zvýšení minimální mzdy od 1. 1. 2017 – Mg. Olga Bičáková
- Dohled nad dodržováním zákona o spotřebitelském úvěru – JUDr. Jana Drexlerová
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 12/2016 (XI/2016)
- Konec roku v účetnictví – Ing. Zdenka Cardová
- Novela zákona o daních z příjmů – Ing. Eva Sedláková
- Daňová optimalizace – Ing. Ivan Macháček
- Ukončení roku z pohledu plátce DPH – Ing. Václav Benda
- Zálohy v daňové evidenci – Ing. Martin Děrgel
- Flexibilní formy zaměstnání – JUDr. Ladislav Jouza
Daně, účetnictví, vzory a případy – (DÚVaP) – měsíčník, č. 12/2016 (XI/2016)
- Povinnosti plátce DPH – Ing. Václav Benda
- Pracovní smlouvy – JUDr. Eva Dandová
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 12/2016 (XI/2016)
- Vyšší minimální mzda – důsledky v mzdové účtárně – JUDr. Ladislav Jouza
- Odměňování pedagogických pracovníků – JUDr. Eva Dandová
- Správní delikty při zpracování osobních údajů – Ing. Karel Janda
- Dohoda o provedení práce, dohoda o pracovní činnosti a daň z příjmů – Ing. Helena Machová
- Vliv zvýšení minimální mzdy ve zdravotním pojištění – Ing. Antonín Daněk
- Zdravotně postižený zaměstnanec v daních – Ing. Martin Děrgel
Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 12-13/2016 (XI/2016)
- Smlouvy a dohody v pracovněprávních vztazích dle NOZ - JUDr. Ladislav Jouza
- Zdravotní pojištění a neplacené volno ve specifických situacích - Ing. Antonín Daněk
1000 řešení – měsíčník č. 12/2016 (X/2016)
- Konec roku v účetnictví – Ing. Zdenka Cardová
- Ukončení roku z pohledu plátce DPH – Ing. Martin Děrgel
- Daň z příjmů
- Účetnictví
- Zákoník práce
- Pracovní právo
|
|
|
Trestní právo aktuálně
Komentář k trestnímu zákoníku reaguje na aktuální změny v judikatuře a v tomto směru k jednotlivým ustanovením trestního zákoníku přináší nejnovější judikaturu. Zachycuje aktuální judikaturu k 31. 12. 2015. Jaká jsou nejnovější výkladová stanoviska Nejvyššího soudu k problematice znaků trestných činů
Balíček je určen všem občanům, orgánům činných v trestním řízení, policajtům, exekutorům, podnikatelům, auditorům, odsouzeným …
- 1. Poradce 4/2017 - Trestní zákoník s komentářem - komentář – JUDr. Jan Engelmann
/A5, str. 288/
- 2. Aktualizace II/3 - Trestní zákoník - úplné znění zákona s komentářem
/A5, str. 168/
- 3. Aktualizace II/4 - Trestní řád - úplné znění zákona s komentářem
/A5, str. 160/
- 4. Zákony II/2016 - Exekuční řád, Insolvenční zákon …. - úplná znění zákonů
/A5, str. 248/
Cena balíčku je 434 Kč.
Cena balíčku s 30 % slevou je 305 Kč.
Ušetříte 129 Kč.
Nájemní smlouvy
Nájemní smlouva je poměrně běžným typem smlouvy. Při posuzování praktických dopadů tohoto velmi častého závazkového vztahu se nájemní smlouva analyzuje obvykle z pohledu právního, a v neposlední řadě též z hlediska daňového a účetního. V případě nájemní smlouvy, týkající se věci nemovité, nastává pak celá široká škála možností.
Balíček je určen podnikatelům, pronajímatelům a nájemníkům bytů, živnostníkům, fyzickým osobám, daňovým poplatníkům, studentům, …
- 1. DÚVaP 10/2016 - Nájemní smlouvy v DE a účetnictví, Vzory smluv dle NOZ - příspěvky – Ing. Luděk Pelcl, Lukáš Hruška, Vladimír Hruška
/A5, str. 144/
- 2. Vzory smluv dle NOZ II. - vybrané vzory smluv (35 smluv) – Doc. František Klimeš
/A5, str. 160/
- 3. CD Vzory smluv dle NOZ II. (35 smluv) – Doc. František Klimeš
- 4. DaÚ 6/2016 - Smlouva o skončení nájmu s dohodou o narovnání - komentoravný vzor smlouvy
/A4, str. 80/
- 5. PaM 7-8/2016 - Dohoda spoluvlastníků nemovité věci o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví s rozdělením práva k domu a pozemku na vlastnické právo k jednotkám - komentovaný vzor smlouvy
Cena balíčku je 960 Kč.
Cena balíčku s 60 % slevou je 384 Kč.
Ušetříte 576 Kč.
Zadávání veřejných zakázek – nová úprava
Dnem 1. října 2016 vstoupila v účinnost nová legislativní úprava zadávání veřejných zakázek. Veřejné zakázky jsou realizované na základě úplatné písemné smlouvy mezi veřejným zadavatelem a jedním či více dodavateli. Jedná se zpravidla o úplatné poskytnutí dodávek či služeb nebo úplatné provedení stavebních prací. Zákon o zadávání veřejných zakázek je nový zákon, který přinesl mnoho změn. O jaké změny se jedná?
Balíček je určen zadavatelům veřejných zakázek, obcím, příspěvkovým organizacím, právnickým osobám, územním samosprávným celkům …
- 1. Poradce 5/2017 - Zákon o zadávání veřejných zakázek - příspěvek – JUDr. Jiří Nesnídal
/A5, str. 288/
- 2. PVS 9/2016 - Nová legislativní úprava zadávání veřejných zakázek - příspěvek – Ing. Karel Janda
/A4, str. 80/
- 3. 1000 řešení 10/2016 - Veřejné zakázky - praktické příklady – JUDr. Eva Dandová
/A4, str. 80/
- 4. Aktualizace IV/3 - Zákon o zadávání veřejných zakázek - úplné znění zákona
/A5, str. 80/
- 5. Stavíme bez chyb, pokut a penále - monotematika
/A5, str. 400/
Cena balíčku je 573 Kč.
Cena balíčku s 30 % slevou je 401 Kč.
Ušetříte 172 Kč.
ČÚS pro účetní jednotky
Většina účetních se řídí ČÚS a využívá je. Vzhledem k razantní změně výkazů, které bylo způsobeno novelou účetních předpisů od roku 2016, bylo nezbytné přistoupit k této problematice komplexně. Z tohoto důvodu byl vydán ČÚS pro podnikatele č. 024 – Srovnatelné období za účetní období započaté v roce 2016. Tento standard se ruší k 31. prosinci 2016. Co má za cíl stanovit tento standard?
Balíček je určen především účetním, ale i podnikatelům, živnostníkům, fyzickým osobám, daňovým poplatníkům, daňovým poradcům, auditorům, ekonomům …
- 1. Poradce 3/2017 - Srovnatelné období za účetní období započaté v r. 2016 aneb ČÚS č. 024 - příspěvek – Ing. Vladimír Hruška
/A5, str. 296/
- 2. DaÚ 6/2016 - Otevírání a uzavírání účetních knih dle ČÚS č. 002 - příspěvek – Ing. Vladimír Hruška
/A4, str. 80/
- 3. DaÚ 11/2016 - Rezervy (dle ČÚS č. 004) - příspěvek – Ing. Vladimír Hruška
/A4, str. 80/
- 4. Aktualizace I/1 - České účetní standardy - úplné znění
/A5, str. 72/
Cena balíčku je 600 Kč.
Cena balíčku s 50 % slevou je 300 Kč.
Ušetříte 300 Kč.
Tematické balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz (ceny jsou konečné)
Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů. Uvedená nabídka je platná do vyprodání zásob. Vydavatelství si vyhrazuje právo nahradit vyprodanou publikaci jinou – adekvátní k obsahu balíčku.
RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY NEBO E-
MAILEM DENNĚ V ČASE OD 9,00 DO 15,00 HOD.
Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.
E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
- Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
- Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!
|
|
|
Adresa: |
|
E-mail: |
MK Media, s.r.o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
|
|
objednavky@exicon.eu
|
|
IČO: 36419176
DIČ: 2021832285
IČ DPH: SK2021832285
|
|
|
|
|
|
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 15012/L. |
|
|
V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.
|
Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015 |