|
ZÁKLAD DANĚ Z PŘÍJMŮ FO – ÚPRAVY POČÍNAJE R. 2018
Znáte možnosti jak upravit základ daně v souladu se zákonem o daních z příjmů? Můžete uplatnit daňovou ztrátu nebo snížit základ daně o zásoby. No nezapomeňte, že někdy musíte základ daně i zvýšit – např. při zaniklém dluhu, při zaplacených zálohách,… Jste fyzická osoba s příjmy ze samostatné činnosti nebo z nájmu a vedete daňovou evidenci, nebo plánujete přejít na vedení účetnictví? Potom musíte upravit základ daně ve zdaňovacím období, ve které zahájíte vedení účetnictví. Jak postupovat? Vše vám vysvětlíme na příkladech z praxe.
Plánujete ukončit nebo přerušit ve zdaňovacím období samostatnou činnost nebo nájem? I v takovém případě musíte upravit základ daně.
Základem daně z příjmů fyzických osob je v souladu s § 5 odst. 1 zákona o daních z příjmů (dále jen někdy zákon) částka, o kterou příjmy plynoucí poplatníkovi ve zdaňovacím období, přesahují výdaje prokazatelně vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení, pokud dále u jednotlivých příjmů podle § 6 až 10 není stanoveno jinak. Uvedená definice základu daně se vztahuje na příjmy ze samostatné činnosti podle § 7 zákona a na příjmy z nájmu podle § 9 zákona. Stanoveno jinak je u příjmů ze závislé činnosti podle § 6, u příjmů z kapitálového majetku podle § 8 a u ostatních z příjmů podle § 10 zákona. U příjmů ze závislé činnosti nelze uplatnit žádné daňové výdaje, u příjmů z kapitálového majetku lze uplatnit pouze zákonem stanovené výdaje a u ostatních z příjmů lze uplatnit pouze výdaje na jejich dosažení, nikoli na zajištění a udržení.
U příjmů ze samostatné činnosti a u příjmů z nájmu je třeba v situacích stanovených zákonem ještě základ daně za zdaňovací období upravit. Za zdaňovací období se pro účely daně z příjmů fyzických osob považuje v souladu s § 16b zákona kalendářní rok. To platí i v případě, že poplatníci s příjmy ze samostatné činnosti vedoucí účetnictví účtují v hospodářském roce. Pro zjištění základu daně se na straně poplatníků s příjmy ze samostatné činnosti vedoucích daňovou evidenci, vychází z rozdílu mezi příjmy a výdaji. Zákon o daních z příjmů v § 7b ukládá poplatníkům s příjmy podle § 7 zákona povinnost vést údaje o příjmech a výdajích, v členění potřebném pro zjištění základu daně a o majetku a dluzích. Poplatník vedoucí daňovou evidenci, který má příjmy a výdaje v cizí měně postupuje při přepočtu cizí měny na českou podle § 38 zákona o daních z příjmů. To znamená, že může použít:
- jednotný kurs
- denní kurs podle účetnictví
- pevný kurs podle účetnictví.
Jednotný kurs se stanoví jako průměr směnného kursu stanoveného Českou národní bankou poslední den každého měsíce zdaňovacího období. Jednotný kurs zveřejňuje Generální finanční ředitelství vždy po ukončení příslušného roku, tj. zdaňovacího období, jako pokyn řady D. Za r. 2016 se jedná o pokyn D-31. Pro zjištění základu daně na straně poplatníků vedoucích účetnictví se v souladu s § 23 odst. 2 písm. a) zákona vychází z výsledku hospodaření, který se upraví, jak stanoví zákon o daních z příjmů. Jedná-li se o úpravy základu daně, poplatníci s příjmy ze samostatné činnosti a z nájmu musí postupovat zejména podle § 5 a § 23 zákona.
Příklad 1
Podnikatel se soudí s dodavatelem o náhradu ušlého zisku. Otázkou je, kdy má podnikatel vedoucí účetnictví o náhradě účtovat, tj. již v okamžiku podání žaloby nebo až na základě rozhodnutí soudu a jak bude upravovat výsledek hospodaření z hlediska daně z příjmů.
Podle pokynu Generálního finančního ředitelství D – 22 k § 23 odst. 2 zákona se pro zjištění základu daně uplatní částky ovlivňující základ daně k rozhodnému datu, kterým je například v návaznosti naň vydané rozhodnutí soudu, datum nabytí právní moci tohoto rozhodnutí. V případě vymáhání nároku na náhradu ušlého zisku soudní cestou, bude okamžik zaúčtování příslušné pohledávky na účet účtové třídy 3 – Zúčtovací vztahy, doručení rozhodnutí soudu o platnosti tohoto nároku. Uvedená pohledávky se současně zaúčtuje ve prospěch účtové třídy 6 – Výnosy a tím ovlivní i základ daně z příjmů podnikatele. Výsledek hospodaření není třeba v daném případě upravovat.
Příklad 2
Zemědělský podnikatel vedoucí účetnictví požádal v r. 2016 Státní zemědělský intervenční fond o přiznání dotace, jedná se o nenárokovou dotaci na provoz, podnikatel nevěděl, jakou částku dostane a zdali mu vůbec bude přiznána. O poskytnutí této dotace bylo rozhodnuto až v 2. čtvrtletí r. 2017, kdy ji poplatník i obdržel. Správce daně je v současné době u podnikatele na kontrole a požaduje, aby poplatník podal za r. 2016 dodatečné daňové přiznání k dani z příjmů a dotaci zdanil. Je postup správce daně správný?
Podá-li žádost o dotaci poplatník vedoucí účetnictví, a je-li na základě podání této žádosti zcela jisté, že dotaci obdrží (např. má právní nárok na poskytnutí dotace nebo smlouvu ze které je zřejmé, že dotaci obdrží), pouze není známa její přesná výše, pak o takové pohledávce účtuje v souladu s § 10 odst. 7 vyhlášky č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v soustavě podvojného účetnictví, ve znění pozdějších předpisů. Citovaný § 10 odst. 7 vyhlášky stanoví, že položka – Dohadné účty aktivní, obsahuje částky pohledávek stanovené například podle smluv, u kterých se očekává splatnost delší než jeden rok, které nejsou doloženy veškerými potřebnými doklady, a tedy není známa jejich přesná výše. To znamená, že taková pohledávka ovlivní výsledek hospodaření a tím i základ daně z příjmů [nejedná-li se o dotaci od daňové povinnosti osvobozenou v souladu s § 4 odst. 1 písm. u) zákona o daních z příjmů]. V případě, že se však jedná o nenárokovou dotaci a poplatníkovi nebylo do konce zdaňovacího období 2016 známo, zda dotaci obdrží a pokud ji obdrží, tak v jaké výši, pak postupuje podle § 3 odst. 1 zákona o účetnictví. Ten stanoví mimo jiné, že účetní jednotky účtují podvojnými zápisy o skutečnostech, které jsou předmětem účetnictví, do období, s nímž tyto skutečnosti časově a věcně souvisí; není-li možno tuto zásadu dodržet, mohou účtovat i v účetním období, v němž zjistily uvedené skutečnosti. Zákon o účetnictví nestanoví, že bez ohledu na jiné skutečnosti se musí vždy účtovat do stejného účetního období náklady a s nimi související výnosy. Nelze-li zásadu účtovat o skutečnostech, které jsou předmětem účetnictví, do období, se kterým časově a věcně souvisí, z objektivních důvodů dodržet, lze účtovat i v účetních obdobích, v nichž byly uvedené skutečnosti zjištěny. Pokud poplatník v roce podání žádosti nevěděl, zda dotaci vůbec obdrží, nemohl o ni účtovat ve výsledku hospodaření. O takové „podmíněné pohledávce“ mohl účtovat pouze na podrozvahovém účtu nebo ji mohl uvést v příloze k účetní závěrce. To znamená, že taková pohledávka ve zdaňovacím období, kdy poplatník podal žádost, neovlivní výsledek hospodaření, tedy ani základ daně z příjmů. O poskytnuté dotaci poplatník poté účtuje až v období, kdy bylo rozhodnuto, že ji obdrží, resp. kdy ji již obdržel, čímž ovlivní i základ daně. Pro úplnost je třeba doplnit, že přijaté dotace na straně poplatníků daně z příjmů, kteří nevedou účetnictví, jsou zdanitelným příjmem [nejsou-li od daňové povinnosti osvobozeny podle § 4 odst. 1 písm. u) zákona o daních z příjmů], v tom zdaňovacím období, kdy je poplatník obdrží.
1. Daňová ztráta – § 5 odst. 3 a § 34 odst. 1
Zákon v § 5 odst. 3 stanoví mimo jiné, že pokud podle účetnictví, daňové evidence nebo podle záznamů o příjmech a výdajích přesáhnou výdaje příjmy uvedené v § 7 a 9, tj. příjmy ze samostatné činnosti nebo z nájmu, je rozdíl ztrátou. O ztrátu upravenou podle § 23 (dále jen „daňová ztráta“) se sníží úhrn dílčích základů daně zjištěných podle jednotlivých druhů příjmů uvedených v § 7 až 10. Tuto daňovou ztrátu nebo její část, kterou nelze uplatnit při zdanění příjmů ve zdaňovacím období, ve kterém vznikla, lze odečíst od úhrnu dílčích základů daně zjištěných podle jednotlivých druhů příjmů uvedených v § 7 až 10 v následujících zdaňovacích obdobích podle § 34. Citovaný § 34 odst. 1 zákona stanoví mimo jiné, že od základu daně lze odečíst daňovou ztrátu, která vznikla a byla vyměřena za předchozí zdaňovací období nebo jeho část, a to nejdéle v 5 zdaňovacích obdobích následujících bezprostředně po období, za které se daňová ztráta vyměřuje. U poplatníka, který je společníkem veřejné obchodní společnosti, se daňová ztráta upraví o část základu daně nebo část daňové ztráty veřejné obchodní společnosti; přitom tato část základu daně nebo daňové ztráty se stanoví ve stejném poměru, v jakém je rozdělován zisk podle společenské smlouvy, jinak rovným dílem. U poplatníka, který je komplementářem komanditní společnosti, se daňová ztráta upraví o část základu daně nebo část daňové ztráty komanditní společnosti určené ve stejném poměru, v jakém je rozdělován zisk nebo ztráta komanditní společnosti podle zvláštního právního
předpisu.
U poplatníka uvedeného v § 2, tj. fyzické osoby, lze od základu daně odečíst ztrátu vzniklou za předchozí zdaňovací období nebo jeho část podle § 5 a uvedenou v daňovém přiznání, nejdéle v 5 zdaňovacích obdobích následujících bezprostředně po zdaňovacím období, ve kterém byla v daňovém přiznání uvedena, např. ztrátu vzniklou v r. 2017 může podnikatel naposledy odečíst od základu daně v r. 2022. Do konce r. 2013 zákon umožňoval odečíst daňovou ztrátu i dědici. Počínaje r. 2014 bylo příslušné ustanovení v zákoně zrušeno, a to v návaznosti na nový postup stanovený daňovým řádem. Zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů v § 239a stanoví, že pro účely správy daní se na právní skutečnosti hledí tak, jako by zůstavitel žil do dne předcházejícího dni skončení řízení o pozůstalosti. Daňovou povinností zůstavitele se pro účely správy daní rozumí daňová povinnost vzniklá zůstaviteli do dne předcházejícího dni skončení řízení o pozůstalosti. Daňovou ztrátu vzniklou zůstaviteli, může počínaje r. 2015 zůstaviteli odečíst osoba spravující pozůstalost.
K výše uvedenému § 5 odst. 3 zákona vydalo Generální finanční ředitelství stanovisko zveřejněné
v pokynu D– 22, ve kterém se uvádí, že ztrátou se rozumějí i případy, kdy poplatník při výkonu činnosti, z níž mohou plynout příjmy uvedené v § 7 nebo § 9 zákona, nedosáhl ve zdaňovacím období příjmů, ale měl pouze výdaje na dosažení, zajištění a udržení příjmů. Rozhodné je, že poplatník samostatnou činnost vykonává nebo majetek pronajímá.
(Více se o tomto tématu se dočtete v měsíčních DÚVaP 12/17, DaÚ 10/17, 1000 řešení 12/17, PaM 12/17, Aktualizace I/2)
ŽIVNOSTENSKÝ ZÁKON - NOVELA
Neopomenutelnou podmínkou bezpečného podnikání je dokonalá znalost živnostenského zákona. Jaké terminologické změny přinesla novela? Jaký je nově postup při zákazu provozování živnosti? Jak se stanoví tržní řád nařízením obce?
Zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání
(živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů, dále jen („živnostenský zákon“), patří mezi zákony, u nichž dochází k častým změnám. Dnem 30. září 2017 nabyl účinnosti zákon č. 289/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „novelizující zákon“). Tento zákon ze dne 16. srpna 2017 byl vyhlášen v částce 102 Sbírky zákonů dne 15. září 2014. Vnesl do živnostenského zákona 70 změn a jednu změnu do zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů.
Účelem změny právní úpravy živnostenského podnikání je:
- zkvalitnění podnikatelského prostředí, zejména odstranění nedůvodných rozdílů mezi jednotlivými skupinami podnikatelských subjektů,
- snížení administrativní zátěže podnikatelů,
- zlepšení dostupnosti potřebných informací o podnikatelích zapsaných v živnostenském rejstříku pro širokou veřejnost.
Novelizace právní úpravy nebude mít negativní dopad ve vztahu k ochraně soukromí a osobních údajů dotčených fyzických i právnických osob.
NOVÁ PRÁVNÍ ÚPRAVA je v souladu s ústavním pořádkem České republiky, zejména s čl. 26 Listiny základních práv a svobod přijaté ústavním zákonem č. 2/1993 Sb., (dále jen „Listina“), jímž je zakotveno právo na svobodnou volbu povolání a přípravu k němu, právo podnikat a provozovat jinou hospodářskou činnost a právo získávat prostředky pro své životní potřeby prací. Čl. 26 odst. 2 Listiny výslovně připouští možnost stanovení podmínek a omezení pro výkon určitých povolání nebo činností zákonem. Rozsah podmínek a omezení je dán čl. 4 odst. 4 Listiny, podle kterého při používání ustanovení o mezích základních práv a svobod musí být šetřeno jejich podstaty a smyslu. Nová právní úprava není v rozporu se zněním mezinárodních smluv, jimiž je Česká republika vázána, ať se jedná o smlouvy dvoustranné, nebo mnohostranné. Nová právní úprava je slučitelná s předpisy Evropské unie, judikaturou soudních orgánů Evropské unie a obecnými zásadami práva Evropské unie. Je v souladu s čl. 49 Smlouvy o fungování Evropské unie, který upravuje právo usazování pro občany jednoho členského státu na území druhého a právo zřizování zastoupení, poboček a dceřiných společností občany jednoho členského státu na území druhého státu. Podle tohoto článku svoboda usazování zahrnuje přístup k samostatné výdělečné činnosti a jejímu výkonu, jakož i zřizování a řízení závodů, zejména obchodních korporací, za podmínek stanovených pro vlastní občany právem země usazení.
Novelizující zákon sjednocuje terminologii
s právními předpisy České republiky i s právními normami Evropské unie (§ 5 a § 6 živnostenského zákon). Pojem „státní příslušník“ se plně nahrazuje pojmem „občan“. Pojem „organizační složka obchodního závodu“ se v návaznosti na ustanovení § 503 odst. 2 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění zákona č. 460/2016 Sb., (dále jen „občanský zákoník“) a terminologii zákona č. 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob, ve znění pozdějších předpisů, nahrazuje pojmem „odštěpný závod“. Novelizací došlo k úpravě terminologie živnostenského zákona v návaznosti na předpisy Evropské unie upravující problematiku udělování mezinárodní ochrany, jako např. směrnici Evropského parlamentu a Rady 2013/32/EU ze dne 26. června 2013 o společných řízeních pro přiznávání a odnímání statusu mezinárodní ochrany nebo směrnici Evropského parlamentu a Rady 2013/33/EU ze dne 26. června 2013, kterou se stanoví normy pro přijímání žadatelů o mezinárodní ochranu.
NOVÁ ÚPRAVA ADRESY - Do živnostenského zákona se v návaznosti na právní úpravu obsaženou ve vyhlášce č. 359/2011 Sb., o základním registru územní identifikace, adres a nemovitostí, ve znění vyhlášky č. 415/2016 Sb., nově zařazuje § 67 vymezující rozsah údajů, které obsahuje adresa zapisovaná do živnostenského rejstříku. Adresou na území České republiky se rozumí kombinace údajů o adresním místě zapsaná v základním registru územní identifikace, adres a nemovitostí. Adresa se do živnostenského rejstříku zapisuje v rozsahu těchto údajů:
- název obce nebo vojenského újezdu, v hlavním městě Praze se za názvem obce uvede číslo městského obvodu,
- název části obce, v hlavním městě Praze název katastrálního území,
- poštovní směrovací číslo přidělené adresnímu místu,
- název ulice, pokud je v registru územní identifikace, adres a nemovitostí zapsán,
- číslo popisné nebo evidenční,
- číslo orientační, pokud bylo přiděleno, včetně dodatku.
Adresa mimo území České republiky se do živnostenského rejstříku zapisuje v rozsahu těchto údajů:
- název obce a regionu,
- název ulice a číslo domu,
- poštovní směrovací číslo,
- název státu.
Sjednocuje se délka trvání zákazu provozování živnosti
pro všechny kategorie podnikajících osob, na které dopadá překážka provozování živnosti uvedená v § 8 odst. 6 živnostenského zákona. Po dobu tří let od právní moci rozhodnutí o zrušení živnostenského oprávnění nesmí fyzická nebo právnická osoba tuto příslušnou konkrétní živnost provozovat. U odpovědného zástupce se s ohledem na to, že jeho odpovědnost na provozování živnosti je výhradně vůči podnikateli, nikoliv vůči třetí osobě, stanovuje doba trvání překážky na jeden rok od nabytí právní moci rozhodnutí o zrušení živnostenského oprávnění (§ 11 odst. 3 živnostenského zákona). Zákaz může postihnout i odpovědného zástupce. Novelizujícím zákonem je úplně změněn § 11 odst. 3 živnostenského zákona. Osoba, které byl uložen zákaz činnosti, nemůže být po dobu trvání tohoto zákazu odpovědným zástupcem pro živnost, do jejíž obsahové náplně tato činnost spadá. Odpovědným zástupcem pro stejnou živnost nemůže být ani osoba, které bylo zrušeno živnostenské oprávnění, a to po dobu jednoho roku od nabytí právní moci rozhodnutí o zrušení živnostenského oprávnění.
Výkon činnosti odpovědného zástupce
není slučitelný s výkonem funkce člena kontrolního orgánu právnické osoby (§ 11 odst. 3 živnostenského zákona). Kontrolním orgánem se v případě obchodní korporace rozumí dozorčí rada, kontrolní komise nebo jiný obdobný orgán, v případě spolku je tímto orgánem kontrolní komise, rozhodčí komise nebo jiný orgán určený ve stanovách.
Zákaz se nevztahuje na příbuznou živnost,
zákaz se dotýká vždy jen živnosti, k níž byl vydán. Zrušením § 8 odst. 7 živnostenského zákona je odstraněno omezení provozovat živnost v příbuzném oboru, případně se na provozování živnosti v příbuzném oboru podílet. Stejný postup se uplatní i u osob, které se ve funkci člena statutárního orgánu podílejí na podnikání právnických osob, kterým bylo živnostenské oprávnění zrušeno.
Zároveň se odstraňuje u těchto osob zákaz po dobu jednoho roku provozovat koncesovanou živnost v jiném oboru, resp. se na jejím provozování podílet ve funkci člena statutárního orgánu právnické osoby. Omezení vztahující se k provozování živnosti v příbuzném oboru je zrušené i u fyzických osob vykonávajících funkci odpovědného zástupce. Překážka provozování živnosti založená rozhodnutím živnostenského úřadu o zrušení živnostenského oprávnění se již netýká výkonu funkce odpovědného zástupce pro živnosti v příbuzném oboru nebo pro koncesované živnosti v jiném oboru, ale pouze výkonu funkce odpovědného zástupce pro shodnou živnost. Tím došlo k vyloučení vzniku situace, kdy z důvodu příbuznosti k některému z oboru činností živnosti volné v případě řemeslné, vázané nebo koncesované živnosti, k jejímuž provozování bylo živnostenské oprávnění rozhodnutím živnostenského úřadu zrušeno, nemohl podnikatel provozovat po zákonem stanovenou dobu žádný z oborů činností živnosti volné, tedy ani ty, které s obsahovou náplní živnosti, pro jejíž provozování podnikatel pozbyl oprávnění, nejsou příbuzné.
(Více se o tomto tématu dočtete v měsíčnících PaM 12/17, DaÚ 12/17, Aktualizace I/4)
|
|
|
Částka 124 Rozeslána dne 27. října 2017
357/2017 Rozhodnutí prezidenta republiky o svolání zasedání Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky
358/2017 Rozhodnutí prezidenta republiky o vyhlášení doplňovacích voleb do Senátu Parlamentu České republiky
Částka 122 Rozeslána dne 30. října 2017
353/2017 Vyhláška o stanovení hodnot bodu, výše úhrad hrazených služeb a regulačních omezení pro rok 2018
354/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 134/1998 Sb., kterou se vydává seznam zdravotních výkonů s bodovými hodnotami, ve znění pozdějších předpisů
Částka 123 Rozeslána dne 30. října 2017
355/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem, ve znění pozdějších předpisů
356/2017 Vyhláška, kterou se zrušuje vyhláška č. 2/2013 Sb., o obsahových náležitostech žádosti o povolení domácí porážky skotu mladšího 24 měsíců nebo jelenovitých z farmového chovu a obsahových náležitostech jejího ohlašování
Částka 125 Rozeslána dne 31. října 2017
359/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 286/2012 Sb., o vnějším označení, odznacích, služebních stejnokrojích a zvláštním barevném provedení a označení služebních vozidel celní správy, ve znění vyhlášky č. 316/2013 Sb.
Částka 126 Rozeslána dne 31. října 2017
360/2017 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 522/2005 Sb., kterým se stanoví seznam utajovaných informací, ve znění nařízení vlády č. 240/2008 Sb.
Částka 127 Rozeslána dne 7. listopadu 2017
361/2017 Nařízení vlády o výši a podmínkách odměňování odsouzených zařazených do práce ve výkonu trestu odnětí svobody
362/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva spravedlnosti č. 10/2000 Sb., o srážkách z odměny osob, které jsou ve výkonu trestu odnětí svobody zaměstnány, o výkonu rozhodnutí srážkami z odměny těchto osob a chovanců zvláštních výchovných zařízení a o úhradě dalších nákladů, ve znění pozdějších předpisů
363/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva spravedlnosti č. 23/1994 Sb., o jednacím řádu státního zastupitelství, zřízení poboček některých státních zastupitelství a podrobnostech o úkonech prováděných právními čekateli, ve znění pozdějších předpisů
Částka 128 Rozeslána dne 7. listopadu 2017
364/2017 Zákon, kterým se mění zákon č. 212/2009 Sb., kterým se zmírňují majetkové křivdy občanům České republiky za nemovitý majetek, který zanechali na území Podkarpatské Rusi v souvislosti s jejím smluvním postoupením Svazu sovětských socialistických republik, ve znění zákona č. 121/2012 Sb.
365/2017 Zákon, kterým se mění zákon č. 198/2009 Sb., o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací a o změně některých zákonů (antidiskriminační zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
366/2017 Zákon, kterým se mění zákon č. 268/2014 Sb., o zdravotnických prostředcích a o změně zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, ve znění zákona č. 183/2017 Sb.
367/2017 Zákon, kterým se mění zákon č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
368/2017 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 142/2014 Sb., o stanovení bližších podmínek při provádění opatření společné organizace trhů se zemědělskými produkty v oblasti vinohradnictví a vinařství, ve znění pozdějších předpisů
369/2017 Sdělení Státní volební komise o vyhlášení a uveřejnění celkových výsledků nových voleb do zastupitelstev obcí konaných dne 4. listopadu 2017
Částka 129 Rozeslána dne 13. listopadu 2017
370/2017 Zákon o platebním styku
371/2017 Zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o platebním styku
372/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 434/2004 Sb., o podrobnostech rozsahu a obsahu povinně uváděných dat do Národního registru osob nesouhlasících s posmrtným odběrem tkání a orgánů
Částka 130 Rozeslána dne 13. listopadu 2017
373/2017 Vyhláška o Programu statistických zjišťování na rok 2018
Částka 131 Rozeslána dne 13. listopadu 2017
374/2017 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 64/2009 Sb., o stanovení druhů prací, které agentura práce nemůže formou dočasného přidělení k výkonu práce u uživatele zprostředkovávat
375/2017 Nařízení vlády o vzhledu, umístění a provedení bezpečnostních značek a značení a zavedení signálů
Částka 132 Rozeslána dne 14. listopadu 2017
376/2017 Nařízení vlády o vyloučení některých tržeb z evidence tržeb
377/2017 Vyhláška o vydání pamětní stříbrné dvousetkoruny k 650. výročí vysvěcení kaple sv. Václava v katedrále sv. Víta
378/2017 Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí o uložení kolektivních smluv vyššího stupně
|
|
|
20. 11.
Pondělí
|
Daně z příjmů – plátce |
Odvod sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti z mezd za říjen 2017
(§ 38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
Sociální pojištění - OSVČ |
Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za říjen 2017
(§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
|
Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za říjen 2017
(§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
|
Sociální pojištění – zaměstnavatel |
Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za říjen 2017
(§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezpečení)
|
Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za říjen 2017
(§ 9 odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
|
Zdravotní pojištění – zaměstnavatel |
Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za říjen 2017
(§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na zdravotní pojištění)
|
Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za říjen 2017
(§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
|
27. 11.
Pondělí (za sobotu 25.)
|
DPH |
Podání přiznání k DPH a její zaplacení za říjen 2017 u plátců s měsíčním zdaňovacím obdobím
(§ 99, § 101 odst. 1 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
(§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
|
Podání kontrolního hlášení DPH plátce za říjen 2017 - u všech právnických osob, zatímco u osob fyzických jen pokud mají měsíční zdaňovací období
(§ 101e zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)
|
Podání souhrnného hlášení plátce za říjen 2017, o intrakomunitárních plněních: dodání zboží, přemístění obchodního majetku, dodání zboží formou třístranného obchodu (byl-li prostřední osobou) a poskytnutí služby s místem plnění podle § 9 odst. 1 (kterou má zdanit příjemce)
(§ 102 odst. 1, 3, 5 a 6 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
|
Podání přiznání k DPH identifikované osoby za říjen 2017, pokud jí vznikla daňová povinnost, a její zaplacení
(§ 99, § 101 odst. 1 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
(§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
|
Podání souhrnného hlášení identifikované osoby za říjen 2017, o intrakomunitárních plněních: poskytnutí služby podle § 9 odst. 1, kterou má zdanit příjemce
(§ 102 odst. 2 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
|
30. 11.
Čtvrtek
|
Daně z příjmů- plátce |
Odvod „srážkové“ daně sražené v říjnu 2017 a hlášení plátce daně o této dani sražené zahraničním poplatníkům (kromě příjmů ze závislé činnosti dle § 6 odst. 4)
(§ 6 odst. 4, § 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
Odvod zajištění daně sraženého v říjnu 2017 z určených příjmů nerezidentů mimo EU/EHP ze zdrojů na území ČR a hlášení plátce o provedeném zajištění
(§ 38e odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
Daň z
nemovitých věcí
|
Odvod druhé splátky (á 50 %) daně na rok 2017, pokud daň přesáhla 5.000 Kč
(§ 15 odst. 1 písm. a), b) zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí)
|
|
|
|
15 TIPŮ, JAK MOTIVOVAT ZAMĚSTNANCE JINAK NEŽ PENĚZI
Mgr. Mária Kopčíková
To, abyste jako majitel či vedoucí pracovník uměli motivovat své zaměstnance, je jedním z velmi důležitých předpokladů toho, aby vaše společnost fungovala. Motivovat lidi je možné i bez peněz, přičemž odborníci považují nefinanční stimuly za efektivnější než ty finanční.
NABÍZÍME VÁM NĚKOLIK TIPŮ, JAK NA TO, které doporučují samotní podnikatelé:
1. Podporujte týmovou práci. Namísto modelu, kde za každý projekt, za každou aktivitu je zodpovědný pouze jeden člověk, pokuste se vtáhnout do činnosti všechny, rozdělte úkoly a rozložte zodpovědnost mezi více pracovníků. Každý potom může předložit své nápady, může být motivován k lepším výkonům.
2. Namísto příkazů návrhy. Vy sami máte rádi, když vám někdo něco přikazuje? Zkuste se svými lidmi mluvit v duchu navrhování postupů a řešení. Namísto „chci, abys to udělal takto!“ se jich zkuste zeptat: „Myslíš, že by se to dalo udělat takto?“ Pro lidi je vždy příjemnější, když mohou do řešení aktivně vstupovat.
3. Ať z vás vyzařuje pozitivní energie. To není vždy jednoduché. Dokud vás vaši pracovníci uvidí v dobré náladě, s pozitivními myšlenkami, bude to i na ně působit lépe. Kultura je důležitá a je na vás, zda na pracoviště vnesete kulturu smutné či nahněvané tváře, nebo kulturu úsměvu a dobré nálady.
4. Buďte transparentní. Buďte ke svým pracovníkům otevřený, mluvte s nimi o tom, co se děje. Ať už pozitivního, nebo negativního. Oni pak nebudou překvapeni, když budou mít možnost s vámi otevřeně diskutovat, klást otázky a případně vznášet návrhy.
5. Lidi chvalte, oceňujte. Je to tak jednoduché a zadarmo. Všímejte si postupného zlepšování svých lidí a oceňte je i za drobné úspěchy. Neberte všechno jako samozřejmost. Oceňte lidi v soukromém rozhovoru, ale i veřejně. Budete tak motivovat i ostatní pracovníky.
6. Když je třeba vyjádřit nespokojenost, zvolte vhodný způsob. Nikdo z nás neposlouchá rád, že něco udělal špatně, pozdě, nevhodně. Pokud je vaším cílem lidi motivovat, nekritizujte všechno, co neudělali správně, ale udělejte to nepřímo. Povzbuďte je, aby se poučili z vlastních chyb, uměli si je přiznat a napravit.
7. Projevte skutečný zájem o kariéru svého pracovníka. Pro zaměstnance mnoho znamená, když se jeho nadřízený zajímá o jeho další pracovní život a směřování jeho kariéry.
8. Zajímejte se o soukromí pracovníků. Zajímejte se, jak se vašim lidem daří sladit pracovní povinnosti a rodinný život. Někdy zaměstnanci ocení, když jim jste schopni poskytnout jistou flexibilitu v práci, v pracovní době , v homeoffice... Pokud to není z vašeho pohledu příliš časté, mějte pochopení pro rodinné záležitosti svých pracovníků, jako jsou návštěvy u lékaře, prázdniny dětí a podobně.
9. Naslouchejte a dělejte to opravdu se zájmem. Naslouchejte nápadům svých pracovníků na posuny v řešení pracovních problémů, naslouchejte jejich problémům, zájmům, frustracím, jejich rodinným starostem... Neříkejte, že mají své problémy nechávat doma. Nutně je v práci ovlivňují. Naslouchání je integrální součástí každé práce. Lidé ocení, když je někdo vyslechne.
10. Věnujte pracovníkům individuální čas. Zda to bude oběd nebo snídaně mimo pracoviště, je na vás. Je to velmi jednoduchý způsob, jak projevit zájem o zaměstnancovu práci a jeho celkovou spokojenost. Ideální formou jsou individuální setkání v pravidelných intervalech, kdy dáte zaměstnanci prostor diskutovat anebo řešit s vámi věci, při nichž potřebuje vaši radu, názor nebo jen vyslechnutí.
11. Zjistěte, co vaše pracovníky baví. Ptejte se jich, co mají a nemají v práci rádi. Možná zjistíte, že to, co neskutečně otravuje jednoho z týmu, velmi rád udělá někdo jiný. Tím se vyhnete demotivaci neoblíbenou činností.
12. Organizujte mimopracovní akce a aktivity. Posezení, teambuildingy, společné akce pro rodiny pracovníků – to všechno velmi pomáhá k utužení pracovního týmu. Připravte např. sportovní den, výlet do blízkého okolí, zapojte pracovníky do firemního dobrovolnictví. To všechno přispívá k tomu, aby získali pocit sounáležitosti.
13. Objasněte pracovníkům účel. Pokud objasníte pracovníkům účel, pro který je třeba něco udělat, je pravděpodobné, že to zvýší jejich motivaci. Lépe pochopí vizi a jsou schopni lepších výkonů.
14. Sdílejte odměny, ale i neúspěchy. Když se vaší firmě daří, těšte se a oslavujte! Se všemi. Je to ideální prostor k tomu, abyste zaměstnancům projevili díky za dosažené úspěchy. Sdílejte ale i neúspěchy.
15. Dejte pracovníkům najevo, že jim věříte. Dejte lidem najevo, že věříte tomu, že udělají svou práci nejlépe, jak umí. A málokdy vás potom zklamou.
Použitá literatura:
BĚLOHLÁVEK, F.: Desatero manažera. Praha: Computer Press, 2009, DONNELLY, J. – GIBSON, J. – IVANCEVICH, J.: Management. Praha: Grada, 1997; • MISKELL, J. – MISKELL, V.: Pracovní motivace. Praha: Grada, 1996.
|
|
|
PRÁVĚ VYCHÁZEJÍ MĚSÍČNÍKY A ODBORNÉ PUBLIKACE |
Poradce, měsíčník č. 5-6/2018 (X/2017)
- Trestní řád s komentářem – JUDr. Jan Engelmann
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 12/2017 (XI/2017)
- Optimalizace daně z příjmů FO – Ing. Martin Děrgel
- Přechod z daňové evidence na účetnictví v roce 2018 - Ing. Helena Machova
- DPH u výchovy a vzdělávání – Ing. Václav Benda
- Účtování o ojetých vozidlech – Ing. Karel Janda
- Příspěvky pro zaměstnavatele - JUDr. Ladislav Jouza
Daně, účetnictví, vzory a případy – (DÚVaP) – měsíčník, č. 12/2017 (XI/2017)
- Výdaje v ZDP a v účetnictví – Ing. Dalimila Mirčevská
- Úprava základu daně – Ing. Eva Sedláková
- Nemocenské pojištění komplexně pro praxi – JUDr. Eva Dandová
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 12/2017 (XI/2017)
- Živnostenský zákon - novela – Ing. Karela Janda
- Zaměstnávání osob se zdravotním postižením - novela zákona o zaměstnanosti – Mgr. Olga Bičáková
- Jak správně napsat pracovní smlouvu – JUDr. Ladislav Jouza
- „Státní kategorie“ nad 26 let ve zdravotním pojištění – změny – Ing. Antonín Daněk
- Zdravotní pojištění na přelomu let 2017/2018 - Ing. Antonín Daněk
- Minimální mzda v r. 2018: dopady do zdravotního pojištění a na nekolidující zaměstnání – Richard W. Fetter/i>
- Odměňování úředníků, zaměstnanců a členů zastupitelstva obce-změny od 1. 1. 2018 – JUDr. Ladislav Jouza
- Účetní závěrka příspěvkových organizací – Ing. Karel Janda
1000 řešení – měsíčník č. 12/2017 (XI/2017)
- Konec roku v účetnictví – Ing. Karel Janda
- Daňová optimalizace – Ing. Ivan Macháček
- Daň z příjmů
- Daň z přidané hodnoty
- Účetnictví
- Zákoník práce
SBORNÍKY ZÁKONŮ:
zákon o daních z příjmů, zákon o dani z přidané hodnoty, zákon o účetnictví … (I/2017)
Zákony IIA – občanský zákoník, zákon o obchodních korporacích, občanský soudní řád … (IIA/2017)
Zákony IIB – trestní zákoník, trestní řád, zákon o přestupcích … (IIB/2017)
Zákony III – zákoník práce, zákon o nemocenském pojištění, zákon o důchodovém pojištění … (III/2017)
Zákony IV – stavební zákon, katastrální zákon, zákon o zadávání veřejných zakázek … (IV/2017)
Zákony V – zákon o obcích, zákon o krajích, školský zákon …. (V/2017)
Zákony VI – zákon o odpadech, zákon o životním prostředí, vodní zákon … (VI/2017)
ODBORNÉ PUBLIKACE:
Účetní závěrka podnikatelů za rok 2016 (sestavování účetní závěrky podnikatelů)
Daňová přiznání k daním z příjmů FO a PO za rok 2016 (aktuální informace pro zpracování daňových přiznání)
Pomocník mzdové účetní 2017 (přehled parametrů, sazeb, vzorových výpočtů … z oblasti mezd a platů)
Daňové a nedaňové výdaje (2017) – (uplatňování skutečně vynaložených výdajů do výdajů daňových)
Povinnosti zaměstnavatele – (práva a povinnosti zaměstnance a zaměstnavatele)
Vzory smluv dle NOZ II. – (komentované vzory smluv)
Ekonomický a personalistický slovník – (ekonomické pojmy a výrazy, se kterými se setkávají nejen podnikatelé, ekonomové, účetní, ale i pracovníci na úřadech a ve školách)
Stavíme bez chyb, pokut a penále – (legislativní část, změny a novinky, slovník stavebních pojmů)
Daňové výdaje z účetního a daňového hlediska bez chyb, pokut a penále – (které výdaje uplatnit do daňových výdajů a jak správně účtovat)
Mzdy a platy bez chyb, pokut a penále – (mzdy a platy aktuálně po novelách)
Smluvní vztahy nejen pro mzdovou účtárnu (komentované vzory smluv)
PŘIPRAVUJEME
Poradce, měsíčník č. 7/2018 (XII/2017)
- Zákon o finanční správě ČR s komentářem – Mgr. Petr Taranda
- Příjmy plynoucí z držby podílu na obchodních korporacích – Ing. Dalimila Mirčevská
- Sloupec korekce v rozvaze 2017 – Ing. Vladimír Hruška
- Uplatnění slev na dani a daňového zvýhodnění za rok 2017 a v roce 2018 – Ing. Ivan Macháček
- Významné částky vyměřovacího základu zaměstnance ve zdravotním pojištění v r. 2018 – Ing. Antonín Daněk
- Zvýšení minimální mzdy – JUDr. Eva Dandová
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 1/2018 (XII/2017)
- Jak v ÚZ za rok 2017 zohlednit události po rozvahovém dni – Ing. Martin Děrgel
- Přiznání k dani silniční – Ing. Karel Janda
- Slevy na dani za rok 2017 – Ing. Eva Sedláková
- Spolupráce osob v daňovém přiznání za rok 2017 – Ing. Ivan Macháček
- Ukončení roku z pohledu ZDP – Ing. Eva Sedláková
- Účtování na podrozvahových účtech – Ing. Karel Janda
- Závěr roku v DE – Ing. Helena Machová
Daně, účetnictví, vzory a případy – (DÚVaP) – měsíčník, č. 11/2018 (XII/2017)
- Paušální výdaje – po novele ZDP – Ing. Ivan Macháček
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 1/2018 (XII/2017)
- OSVČ ve zdravotním pojištění v r. 2018 – Ing. Antonín Daněk
- Náhrada mzdy za nemoc a nemocenské – od 1. 1. 2018 nové redukční hranice – Richard W. Fetter
- Flexibilní formy práce – JUDr. Eva Dandová
- Nevyčerpaná dovolená 2017 – převod do r. 2018 – aktuální pravidla – Richard W. Fetter
- Minimální mzda z pohledu daně z příjmů fyzických osob pro r. 2018 – Ing. Eva Sedláková
- Úroky z výživného – nově od 30. 9. 2017 – další novela – Richard W. Fetter
- Účetní závěrka spolku – Ing. Karel Janda
- Sankce v daňovém řízení a možnost jejich prominutí – Ing. Zdeněk Morávek
1000 řešení – měsíčník č. 1/2018 (XII/2017)
- Paušální výdaje – Ing. Eva Sedláková
- Časové rozlišení – Ing. Karel Janda
- Daň z příjmů
- Daň z přidané hodnoty
- Účetnictví
- Zákoník práce
|
|
|
Živnostenský zákon - novela
Neopomenutelnou podmínkou bezpečného podnikání je dokonalá znalost živnostenského zákona. Jaké terminologické změny přinesla novela? Jaký je nově postup při zákazu provozování živnosti? Jak se stanoví tržní řád nařízením obce?
Najdete v našich publikacích, které jsou určeny živnostníkům, podnikatelům, obcím, zaměstnavatelům, zaměstnancům, daňovým poradcům, plátcům daně, ekonomům, auditorům …
- 1. DaÚ 12/2017 – Novela živnostenského zákona - příspěvek – JUDr. Jana Drexlerová
/A4, str. 80/
- 2. PaM 12/2017 – Živnostenský zákon – novela - Ing. Karel Janda
/A4, str. 80/
- 3. Aktualizace I/4 – Živnostenský zákon – úplné znění zákona po novele
/A5, str. 80/
- 4. Ekonomický a personalistický slovník – cca 3 000 ekonomických pojmů a výrazů, se kterými se setkávají nejen podnikatelé, ekonomové, účetní, ale i pracovníci na úřadech a ve školách
/A5, str. 272/
Cena balíčku je 716 Kč.
Cena balíčku s 50 % slevou je 358 Kč.
Ušetříte 358 Kč.
Vánoční balíček managera
K Vánocům již tradičně patří obdarovávání svých blízkých. Manager se při své práci setkává s množstvím povinností a měl by být o všem informovaný, aby předešel nepříjemným situacím. Přicházíme s nabídkou publikací, na které se bude moci vždy spolehnout a také zábavnou a poučnou literaturu. Všem managerům, vedoucím pracovníkům, podnikatelům, ekonomům, personalistům přinášíme balíček jsme připravili vánoční balíček
- 1. Vzory smluv dle ZP - zaměstnávání – komentované vzory smluv – JUDr. Ladislav Jouza
/A5, str. 160/
- 2. Poradce 5-6/2018 – Trestní řád po novele s komentářem – komentář - JUDr. Jan Engelmann
/A4, str. 432/
- 3. Ekonomický a personalistický slovník – cca 3 000 ekonomických pojmů a výrazů, se kterými se setkávají nejen podnikatelé, ekonomové, účetní, ale i pracovníci na úřadech a ve školách
/A5, str. 272/
- 4. Murhpyho občanský zákoník – citáty, zábavné čtení
/A6, str. 160/
- 5. Murhpyho sbírka zákonů – citáty, zábavné čtení
/A6, str. 160/
- 6. CD Poradce listopad 2017
Cena balíčku je 1 002 Kč.
Cena balíčku se 60 % slevou je 401 Kč.
Ušetříte 601 Kč.
Úprava základu daně (optimalizace)
K optimalizaci daňové povinnosti vedou tři okruhy – možné varianty uplatnění daňových odpisů, institut spolupráce osob a uplatnění daňové ztráty z předcházejících zdaňovacích období. Jak správně postupovat při jejich uplatnění?
Najdete v našich publikacích, které jsou určeny podnikatelům, účetním, živnostníkům, zaměstnavatelům, zaměstnancům, daňovým poradcům, plátcům daně, ekonomům, auditorům …
- 1. DÚVaP 12/2017 – Základ daně z příjmů a jeho úpravy - příspěvek – Ing. Eva Sedláková
/A5, str. 160/
- 2. DaÚ 10/2017 – Daňové zvýhodnění v rámci ročního účtování a DP za rok 2017 - Ing. Ivan Macháček
/A4, str. 80/
- 4. 1000 řešení 12/2017 – Optimalizace daně – praktické příklady – Ing. Ivan Macháček
/A5, str. 112/
- 5. Aktualizace I/2 – Zákon o daních z příjmů – úplné znění zákona po novele
/A5, str. 360/
- 6. Účetní souvztažnosti – monotematika
/A5, str. 400/
Cena balíčku je 824 Kč.
Cena balíčku s 50 % slevou je 412 Kč.
Ušetříte 412 Kč.
Nemocenské pojištění v kostce po novele
Okruh dávek nemocenského pojištění je podle zákona o nemocenském pojištění: nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné, vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství. Novela zákona o nemocenském pojištění stanovila novou dávku tzv. dlouhodobé ošetřovné. Jaké jsou podmínky dlouhodobé ošetřovatelské péče? Jak se vypočítá výše dlouhodobého ošetřovného?
Najdete v našich publikacích, které jsou určeny podnikatelům, mzdovým účetním, zaměstnavatelům, zaměstnancům, personalistům, daňovým poradcům, ekonomům, auditorům …
- 1. DÚVaP 12/2017 – Nemocenské pojištění v kostce - příspěvek – JUDr. Eva Dandová
/A4, str. 80/
- 2. PaM 12/2017 – Novela zákona o nemocenském pojištění – dlouhodobé ošetřovné – JUDr. Eva Dandová
/A4, str. 80/
- 3. Aktualizace III/5 – Zákon o nemocenském pojištění – úplné znění zákona po novele
/A5, str. 80/
- 4. PaM 9/2017 - Zvýšení nemocenského dlouhodobě nemocným – Richard W. Fetter
/A4, str. 80/
Cena balíčku je 572 Kč.
Cena balíčku s 50 % slevou je 286 Kč.
Ušetříte 286 Kč.
Tematické balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz (ceny jsou konečné)
Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů. Uvedená nabídka je platná do vyprodání zásob. Vydavatelství si vyhrazuje právo nahradit vyprodanou publikaci jinou – adekvátní k obsahu balíčku.
RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY NEBO E-
MAILEM DENNĚ V ČASE OD 9,00 DO 15,00 HOD.
Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.
E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
- Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
- Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!
|
|
|
Adresa: |
|
E-mail: |
MK Media, s.r.o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
|
|
objednavky@exicon.eu
|
|
IČO: 36419176
DIČ: 2021832285
IČ DPH: SK2021832285
|
|
|
|
|
|
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 15012/L. |
|
|
V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.
|
Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015 |