|
KONCE ROKU V ÚČETNICTVÍ
S koncem roku je spojena řada jednorázových, každoročně se opakujících účetních operací. Tato skutečnost může svádět k přesvědčení, že se jedná o operace rutinní, notoricky známé, které se každoročně opakují ve stálé podobě a u kterých můžeme téměř vyloučit jakékoli překvapení. Není to pravda. Ve všech oblastech lidské činnosti je zákonitým jevem jejich stálý vývoj. Tempo změn se zrychluje. To se plně vztahuje i na účetnictví, jeho principy i jeho provádění. Proto je třeba i k účetním operacím souvisejícím s koncem roku přistupovat tvůrčím způsobem, respektovat změny v této oblasti a umět se s nimi vypořádat.
Název článku je tak trochu zavádějící. Vhodnějším označením by bylo Účetní operace při ukončení účetního období. Pojem „rok“ je zkratkovým vyjádřením pojmu „účetní období“.
Účetním obdobím je časový úsek, za který se zjišťuje výsledek hospodaření účetní jednotky a stav jejího majetku a kapitálu, jiných aktiv a jiných pasiv. Standardním účetním obdobím je nepřetržitě po sobě jdoucích dvanáct měsíců (§ 3 odst. 2 zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů – dále jen „zákon o účetnictví“). Trvání konkrétního, účetní jednotkou zvoleného, účetního období se může od uvedené standardní délky lišit. Může být časově kratší nebo delší.
Ustanovení § 3 odst. 2 zákona o účetnictví umožňuje možnost volby mezi dvěma druhy účetního období:
- účetní období, které je kalendářním rokem,
- účetní období, které je hospodářským rokem.
Možnost této volby mají i účetní jednotky, které s využitím ustanovení § 1f zákona o účetnictví účtují v soustavě jednoduchého účetnictví.
Ustanovením § 3 odst. 5 zákona o účetnictví jsou zbaveny možnosti využít hospodářský rok jako své účetní období účetní jednotky, které jsou:
- organizační složkou státu (ministerstva a jiné správní úřady státu, Ústavní soud, soudy, státní zastupitelství, Nejvyšší kontrolní úřad, Kancelář prezidenta republiky, Úřad vlády České republiky,
Kancelář Poslanecké sněmovny, Kancelář Senátu a další),
- územním samosprávným celkem (kraj, obec a dobrovolný svazek obcí),
- zřízené zvláštním zákonem (veřejné vysoké školy apod.).
Účetní období končí rozvahovým dnem (§ 19 zákona o účetnictví). Rozvahovým dnem je:
- při uplatnění účetního období typu kalendářního roku 31. prosinec příslušného kalendářního roku,
- při uplatnění účetního období typu hospodářského roku poslední den kalendářního měsíce zvoleného účetní jednotkou, kromě 31. prosince.
Rozvahový den je dnem uzavírání účetních knih. Poslední účetní operací každého účetního období je zpracování účetní závěrky. Účetní závěrka sestavená k rozvahovému dni podává informace o stavu majetku a jiných aktiv, závazků včetně dluhů a jiných pasiv, o nákladech a výnosech, o výsledku hospodaření a o finanční situaci účetní jednotky (§ 18 a násl. zákona o účetnictví).
Účetní závěrka je procesem sestávajícím z několika etap:
- přípravné práce,
- uzavírání účtů,
- zpracování účetní závěrky.
Etapa přípravných prací je časově rozsáhlá a pro řádné zpracování účetní závěrky velmi významná až rozhodující. Předchází rozvahovému dni. Sestává z těchto kroků:
- prověrka úplnosti souboru vnitřních norem upravujících ocenění majetku, vedení účetnictví a účetní postupy,
- prověrka způsobu vedení analytických účtů,
- inventarizace majetku, závazků a rezerv,
- prověření správnosti zaúčtování vybraných účetních operací,
- prověření uplatněných metod oceňování majetku,
- prověření náležitostí účetních dokladů a dalších účetních záznamů.
Existence vnitřních účetních předpisů a jejich dodržování je nutným předpokladem správnosti účetnictví. Jen vysoká věcnost, formulační jednoznačnost a formální preciznost vnitřního předpisu zajišťují účetní jednotce schopnost úspěšně unést důkazní břemeno podle § 92 odst. 3 a odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů. Nedokonalý vnitřní předpis může být nebezpečný. Daňová uznatelnost některých nákladů závisí na existenci vlastní úpravy provedené vnitřním předpisem.
Dokonalá soustava analytických účtů je významným předpokladem efektivní práce na účetní závěrce. Vedení analytických účtů je důležité zejména pro:
- sestavení rozvahy, výkazu zisku a ztráty a přílohy v těch jejich částech, kde se uvádí údaje, které jsou dílčí částí celkové částky příslušného syntetického účtu,
- sestavení přiznání k dani z příjmů (členění výnosů a nákladů podle jejich vztahu k základu této daně),
- vypořádání inventarizačních rozdílů,
- zjištění podkladů pro vymáhání pohledávek,
- vyjádření výše závazků vůči jednotlivým věřitelům,
- poskytnutí dostatečných podkladů pro finanční analýzy.
Účelem inventarizace je zjištění skutečného stavu majetku a závazků a uvedení účetního stavu do souladu se stavem skutečným. Inventarizace je současně kontrolou věcné správnosti účetnictví a kontrolou reálnosti ocenění majetku.
Povinnost inventarizace majetku a závazků ukládá § 6 odst. 3 zákona o účetnictví. Vyplývá též z ustanovení § 8 odst. 4 zákona o účetnictví, podle něhož provedení inventarizace majetku a závazků je základní podmínkou pro to, aby účetnictví příslušné účetní jednotky mohlo být považováno za průkazné. Postup při inventarizaci majetku a závazků upravují ustanovení § 29 a § 30 zákona o účetnictví.
Povinnost inventarizace rezerv implicitně vyplývá z ustanovení § 3 odst. 2 zákona ČNR č. 593/1992 Sb., o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů, ve znění pozdějších předpisů.
Prověření správnosti zaúčtování vybraných účetních operací je zaměřeno zejména na operace hodnotově významné, s nižší frekvencí výskytu a subjektivně hodnocené jako obtížné.
Jako operace, jejichž prověření by mělo být vždy samozřejmostí, je možné uvést:
- časové rozlišení výnosů a nákladů,
- tvorba a čerpání zákonných rezerv,
- tvorba opravných položek k pohledávkám a jejich zúčtování,
- technické zhodnocení dlouhodobého hmotného majetku,
- účtování o kurzových rozdílech,
- promlčené a odepsané závazky,
- nedokončená výroba,
- dohadné položky.
Začíná se u rozvahových účtů. Zjištěné rozdíly na rozvahových účtech se mohou i významně promítnout do nutných změn na účtech nákladů a výnosů. Proto je účelné kontrolu správnosti účtování zahájit vždy na účtech rozvahových, nikoliv na účtech výsledkových.
Postup při uzavírání účtů upravují české účetní standardy příslušné pro jednotlivé druhy účetních jednotek.
Poslední účetní operací účetního období je sestavení účetní závěrky. Účetní závěrka sestává z těchto součástí (§ 18 zákona o účetnictví):
- rozvaha (bilance),
- výkaz zisku a ztráty,
- příloha, která vysvětluje a doplňuje informace obsažené v rozvaze a ve výkazu zisku a ztráty.
Může obsahovat, u některých účetních jednotek povinně:
- přehled o peněžních tocích,
- přehled o změnách vlastního kapitálu.
1317. Právo auditora na účasti při inventuře
Obchodní společnost s ručením omezeným dosáhla za účetní období, jímž byl kalendářní rok 2016, této úrovně plnění podmínek pro vznik povinnosti auditorského ověření účetní závěrky: výše aktiv 38 000 000 Kč, úhrn čistého obratu 82 000 000 Kč, průměrný přepočtený stav zaměstnanců 112. Došlo tedy ke splnění podmínek stanovených § 20 odst. 1 písm. d) zákona o účetnictví. Pokud budou podmínky splněny i za účetní období kalendářního roku 2017, bude obchodní společnost povinna zajistit audit účetní závěrky za účetní období. V době zahájení inventarizace majetku a závazků k 31. prosinci 2017, tj. počátkem listopadu 2017, se podle dosavadního vývoje čistého obratu dalo očekávat, že bude nižší než 80 000 000 Kč. Výše aktiv v té době činila 36 000 000 Kč. Obchodní společnost proto nečinila žádné kroky k zajištění auditu. Oprávněně předpokládala, že jí povinnost auditorského ověření účetní závěrky za rok 2017 nevznikne. V důsledku mimořádně příznivé situace na trhu došlo v průběhu měsíce prosince k významnému nárůstu výnosů. Výsledkem bylo dosažení čistého obratu ve výši 80 110 000 Kč. Tím došlo ke splnění podmínek pro vznik povinnosti auditorského ověření účetní závěrky za účetní období 2017. Obchodní společnost sjedná smlouvu o provedení auditu až v lednu 2018. Obchodní společnost se tak dostala do situace, že auditorovi neumožnila účast při inventarizaci majetku a závazků k 31. prosinci 2017.
Jaké jsou důsledky opomenutí umožnění účasti auditora účasti při inventuře?
Auditor nebo jím pověřená osoba jsou oprávněni k účasti při inventuře (§ 21 odst. 2 zákona č. 93/2009 Sb., o auditorech a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů). Jeho účast je důležitá zejména při fyzické inventuře zásob, pokud představují významnou složku majetku účetní jednotky.
Při inventuře auditor sleduje správnost postupu inventarizační komise. Má právo požádat o provedení inventarizace v oblastech, v nichž zjistil nedostatky. V odůvodněném případě si může vyžádat provedení mimořádné inventarizace.
Splnění povinnosti umožnit auditorovi jeho přítomnost při inventarizaci majetku a závazků může být v určitých situacích značně obtížné. Povinnost auditu se s konečnou platností zjistí až posouzením splnění podmínek (výše aktiv, výše čistého obratu, přepočtený stav zaměstnanců) za účetní období, jehož účetní závěrky se audit týká. Splnění těchto podmínek se zjistí až ze zpracované účetní závěrky. Provedení inventarizace majetku a závazků je součástí předzávěrkových operací. V době jejího provádění mnohdy nelze odpovědně předpokládat, zda povinnost auditu vznikne, či nikoliv.
Opomenutím umožnění účasti auditora při inventuře vzniklo reálné nebezpečí, že auditor může požádat o opakované provedení inventarizace, buď v plném rozsahu, nebo u některých druhů majetku.
1318. Inventarizace najatého dlouhodobého majetku
Student Fakulty strojní Českého vysokého učení technického při svém studiu provozuje volnou živnost v oboru zpracování dat. O své živnostenské činnosti vede dobrovolně účetnictví. Dohodl se s rodiči na bezplatném využívání osobního automobilu při své živnostenské činnosti. Automobil je součástí společného jmění manželů. Doba ani účel (způsob) využívání automobilu nejsou nijak sjednány. Sjednaná smlouva má proto charakter smlouvy o výprose.
Je student povinen osobní automobil využívaný podle smlouvy o výprose podrobit inventarizaci?
Některé účetní jednotky využívají pro svoji činnost nejen dlouhodobý hmotný majetek ve svém vlastnictví, ale i majetek najatý, ať už v operativním, nebo finančním leasingu a majetek užívaný podle smlouvy o výpůjčce nebo smlouvy o výprose a majetek propachtovaný. Tento majetek je zaveden na příslušných podrozvahových účtech. Podrozvahové účty jsou součástí účetnictví. Proto je nájemce povinen k inventarizaci najatého dlouhodobého hmotného majetku (§ 29 odst. 1 zákona o účetnictví).
Vlastník tohoto majetku provede zpravidla jen dokladovou inventuru, může ale ve spolupráci s nájemcem provést fyzickou inventuru.
Automobil využívaný na základě smlouvy o výprose podléhá inventarizaci a je povinně zahrnut do inventurního soupisu jako využívaná cizí věc.
1319. Zahájení inventarizace
Jednatel obchodní společnosti ve směrnici k provedení inventarizace majetku, závazků a rezerv k 31. prosinci 2017 stanovil, že fyzickou inventuru dlouhodobého hmotného majetku a zásob je možné zahájit již 15. listopadu 2017 a k jejímu dokončení musí dojít do 10. února 2018.
Je postup v souladu s ustanovením zákona o účetnictví?
Inventarizace majetku, závazků a rezerv se provádí k určitému okamžiku, zásadně ke konci rozvahového dne, tj. ke stejnému okamžiku, ke kterému se sestavuje účetní závěrka (§ 29 odst. 1 zákona o účetnictví). Fyzickou inventuru hmotného majetku zpravidla nelze provést přesně na konci rozvahového dne. Ustanovení § 30 odst. 6 zákona o účetnictví proto připouští provedení inventury v časovém období, které zahrnuje poslední čtyři měsíce běžného účetního období a první dva měsíce následujícího účetního období. Při využití této možnosti se inventurní soupis zpracuje ke dni ukončení inventury příslušného majetku. Takto zjištěný skutečný stav majetku se následně upraví o přírůstky a úbytky příslušného majetku, k nimž došlo v období ode dne ukončení inventury do rozvahového dne. Doklady o těchto přírůstcích a úbytcích, příp. jejich kopie, budou zahrnuty do zápisu o inventarizaci jako příloha k příslušným inventárním soupisům.
Uplatněný postup je v souladu s ustanovením § 30 odst. 6 zákona o účetnictví.
1320. Vnitřní předpis k provedení inventarizace majetku, závazků a rezerv
Nová obchodní společnost se připravuje na svoji první inventarizaci majetku, závazků a rezerv. Předpokládá vydání vnitřního předpisu k jejímu provedení.
Co je zapotřebí upravit ve vnitřním předpisu k provedení inventarizace majetku, závazků a rezerv?
Provedení inventarizace účetní jednotka upravuje vlastním vnitřním předpisem vydaným formou směrnice, pokynu, příkazu apod. a podepsaným osobou pravomocně oprávněnou k podpisu obecně závazných vnitřních předpisů. Účelnost jeho vydání implicitně vyplývá z ustanovení § 29 a 30 zákona o účetnictví. Pro vybrané účetní jednotky vydání vnitřního předpisu ukládají ustanovení § 3 vyhlášky č. 270/2010 Sb., o inventarizaci majetku a závazků, ve znění vyhlášky č. 372/2015 Sb.
Vnitřním předpisem se stanoví zejména:
- druhy majetku, závazků a rezerv, které jsou předmětem inventarizace,
- způsob provedení inventury u jednotlivých druhů majetku,
- doba zahájení inventarizace a lhůta pro její ukončení,
- inventarizační komise,
- povinnosti a pravomoci inventarizačních komisí, jejich vedoucích a jejich členů,
- osoba odpovědná za provedení inventarizace a za její průběh,
- vedení dokumentace o průběhu inventarizace a o jejím výsledku,
- způsob projednání výsledků inventarizace,
- postup pro vypořádání zjištěných inventarizačních rozdílů,
- zásady pro tvorbu opravných položek v závislosti na reálném ocenění jednotlivého majetku.
(Více se o tomto tématu se dočtete v měsíčních 1000 řešení 12/17, DaÚ 9/17, Poradce 3/18, DÚVaP 11/17)
NOVELA ZÁKONA O NEMOCENSKÉM POJIŠTĚNÍ – DLOUHODOBÉ OŠETŘOVNÉ
V zákoně o nemocenském pojištění je stanovena nová dávka tzv. dlouhodobé ošetřovné. Jaké jsou podmínky dlouhodobé ošetřovatelské péče? Jak se vypočítá výše dlouhodobého ošetřovného?
Dne 12. září 2017 byl publikován ve sbírce zákonů zákon č. 310/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. Jde o další, v letošním roce již čtvrtou, novelu zákona o nemocenském pojištění. Co přinese, bude předmětem následujících řádků. Zákon č. 310/2017 Sb. nabude účinnosti 1. června 2018.
NOVÁ DÁVKA – DLOUHODOBÉ OŠETŘOVNÉ
Na rozdíl od dávky „ošetřovné“ nárok na „dlouhodobé ošetřovné“ má pojištěnec, který pečuje o osobu potřebující poskytování dlouhodobé péče v domácím prostředí, a nevykonává v zaměstnání, z něhož dlouhodobé ošetřovné náleží, nebo v jiném zaměstnání práci, jde-li o zaměstnance, ani osobně nevykonává samostatnou výdělečnou činnost, jde-li o osobu samostatně výdělečně činnou.
Nárok na dlouhodobé ošetřovné nemají zaměstnanci činní na základě dohody o provedení práce, zaměstnanci účastní pojištění z důvodu výkonu zaměstnání malého rozsahu, odsouzení ve výkonu trestu odnětí svobody zařazení do práce a osoby ve výkonu zabezpečovací detence zařazené do práce, pojištěnci, kteří jsou žáky nebo studenty, ze zaměstnání, které spadá výlučně do období školních prázdnin nebo prázdnin, vojáci v záloze ve výkonu vojenské činné služby a osoby pečující a osoby v evidenci. Obdobně jako u ošetřovného platí, že pojištěnec nemá nárok na dlouhodobé ošetřovné z důvodu poskytování dlouhodobé péče dítěti, jestliže jiná fyzická osoba má z důvodu péče o toto dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství nebo má nárok na rodičovský příspěvek. To neplatí pouze, pokud tato jiná osoba onemocněla, utrpěla úraz, byla hospitalizována (nastoupila lázeňskou léčbu), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat.
Ošetřovanou osobou se pro účely dlouhodobého ošetřovného rozumí fyzická osoba, u které:
• došlo k závažné poruše zdraví, která si vyžádala hospitalizaci, při níž byla poskytována léčebná péče alespoň 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích, nejde-li o akutní lůžkovou péči standardní poskytovanou ošetřované osobě za účelem provedení zdravotních výkonů, které nelze provést ambulantně; za den hospitalizace se považuje též den přijetí ošetřované osoby do zdravotnického zařízení poskytovatele zdravotních služeb lůžkové péče a den propuštění z takového zařízení, a
• je předpoklad, že její zdravotní stav po propuštění z hospitalizace do domácího prostředí bude nezbytně vyžadovat poskytování dlouhodobé péče po dobu alespoň 30 kalendářních dnů.
Dlouhodobé ošetřovné bude tedy náležet při vzniku závažné poruchy zdraví, akutní nemoci (např. cévní mozkové příhody) nebo úrazu, při závažném zhoršení zdravotního stavu (dekompenzaci chronické interní nemoci nebo neurologického postižení) nebo v souvislosti s náročným léčením (např. leukémie) nebo operací (např. operací srdce, transplantace orgánu), pro něž fyzická osoba po ukončení hospitalizace vyžaduje po několik týdnů poskytování velkého objemu dlouhodobé péče, popř. pomoci při péči o vlastní osobu v domácím prostředí. Dlouhodobé ošetřovné se netýká případných krátkodobých zdravotních poruch, akutních nemocí, lehčích úrazů nebo krátkodobého zhoršení chronického stavu s potřebou krátkodobého několikadenního ošetřování. Zhoršení zdravotního stavu musí být tak vážné, že si vyžádá hospitalizaci. Důvody k hospitalizaci musí být léčebné. Pro vznik nároku na dávku zákon stanoví jako základní podmínku hospitalizaci ošetřované osoby alespoň po dobu 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích. To totiž podle zpracovatele návrhu zákona odpovídá minimální nezbytné době, která je potřebná k poskytování zdravotních služeb (zejména diagnostických a léčebných) u závažných zdravotních stavů, než je dosaženo takové úrovně zlepšení nebo stabilizace zdravotního stavu, že je možné poskytovat následnou lůžkovou péči nebo dlouhodobou lůžkovou péči nebo je možné propuštění do domácí péče.
Za dobu potřeby poskytování dlouhodobé péče po propuštění z lůžkového zdravotnického zařízení se považuje doba alespoň 30 dnů. Předpoklad nutnosti dlouhodobé péče po dobu alespoň 30 kalendářních dnů stanoví poskytovatel zdravotních služeb - zdravotnické zařízení, kde je osoba hospitalizována, na základě znalostí vývoje zdravotního stavu a potřeb nemocného v oblasti ošetřování a péče o vlastní osobu. Při kratší době potřeby ošetřování bude náležet ošetřovné po dobu až 9 (16) dnů potřeby ošetřování, budou-li pro jeho poskytování splněny podmínky.
Zákon vymezuje čtyři okruhy pojištěnců s nárokem na dlouhodobé ošetřovné a podmínky, které tyto osoby pro nárok na dávku musí splnit. Snahou je umožnit, aby v situacích, kdy u osoby z okruhu blízké rodiny dojde k náhlému a závažnému zhoršení zdravotního stavu, který vyžaduje přítomnost jiné pečující osoby (pojištěnce) zajišťující této osobě každodenní ošetřování a pomoc, kterou není možné zajistit jiným vhodným způsobem, mohla být tato péče poskytována některým dalším členem rodiny. V prvé řadě půjde o manžele či registrované partnery ošetřovaných osob. Další skupinou osob jsou příbuzní v linii přímé s ošetřovanou osobou, zákon taxativně jmenuje sourozence, tchyně, tchány, snachy, zetě, neteře, synovce, tety nebo strýce. Třetí skupinu tvoří manželé, registrovaní partneři nebo druhové/družky těchto příbuzných. Nakonec čtvrtou skupinou je skupina osob bez příbuzenské vazby k ošetřované osobě, které ale žijí s ošetřovanou osobou v domácnosti.
Osoby, které nežijí s ošetřovanou osobou v domácnosti, budou mít nárok na tuto dávku, jsou-li jedním z manželů nebo registrovaných partnerů ošetřované osoby, nebo jsou s ošetřovanou osobou příbuzným v linii přímé (rodiče, děti prarodiče, vnuci atd.), taxativně vyjmenovaným příbuzným nebo druhým z manželů nebo registrovaných partnerů těchto příbuzných. U druha nebo družky ošetřované osoby a u druha nebo družky osob příbuzných s ošetřovanou osobou se vyžaduje, aby s ošetřovanou osobou nebo příbuzným měli shodný po dobu alespoň 3 měsíců. U těchto osob bylo třeba nahradit příbuzenskou vazbu jiným kritériem – a to shodným pobytem a žitím v domácnosti.
Souhlas ošetřovaného
Podmínkou nároku na dlouhodobé ošetřovné bude, že ošetřovaná osoba bude písemně vyjadřovat souhlas s tím, že jí bude poskytována dlouhodobá péče pojištěncem, který z tohoto důvodu uplatňuje nárok na dlouhodobé ošetřovné. Do doby, než ošetřovaná osoba tento souhlas odvolá, nemůže dát souhlas dalšímu pojištěnci. Na stejnou dobu potřeby dlouhodobé péče může ošetřovaná osoba dát souhlas s poskytováním dlouhodobé péče jen jednomu pojištěnci; tento souhlas je platný do doby, než ho ošetřovaná osoba odvolá. V případě, že bude více zájemců o poskytování dlouhodobé péče ošetřované osobě, bude na této ošetřované osobě, aby si vybrala, kdo ji má tuto péči poskytovat. Umožňuje se, aby ošetřovaná osoba souhlasila například s tím, aby v pondělí až ve středu o ni pečoval druhý z manželů, a aby syn o ni pečoval ve čtvrtek až v neděli; k takovému způsobu rozvržení doby poskytování dlouhodobé péče není třeba souhlasu zaměstnavatelů. Nová úprava pouze výslovně stanoví, že jeden kalendářní den ošetřuje jen jeden příbuzný. Zároveň se bude vyžadovat, aby v případě, že se ošetřovaná osoba rozhodne pro změnu toho, kdo jí bude dlouhodobou péči poskytovat, o této změně informovala pojištěnce, který jí dosud tuto péči poskytoval. Skutečnost, že byl pojištěnec o odvolání souhlasu informován, potvrzuje svým podpisem na odvolání souhlasu. Pojištěnec bude povinen nastoupit do práce ihned po skončení poskytování dlouhodobé péče, proto musí být jednoznačně prokázáno, v kterém dnu skončila tato péče. Také se upravují postupy pro udělování a odvolávání souhlasu v případech, kdy osoba není pro nějakou překážku schopna tento souhlas udělit nebo odejmout písemně a postup pro případ, kdy se nezletilá osoba, stane v průběhu poskytování dlouhodobé péče zletilou, a tudíž i na ni se budou vztahovat pravidla týkající se udělování a odvolání souhlasu. Zároveň se stanoví, že odvolání souhlasu pojištěnec bezodkladně zasílá tomu orgánu nemocenského pojištění, který v konkrétním případě dlouhodobé ošetřovné vyplácí.
Podpůrčí doba
Dlouhodobé ošetřovné bude poskytováno jen v době trvání dlouhodobé péče, která činí až 90 kalendářních dnů ode dne, v němž byla ošetřovaná osoba propuštěna z lůžkového zařízení poskytovatele zdravotních služeb lůžkové péče do domácí péče. Délka 90 dnů byla odvozena od doby pobytu pacientů v zařízení následné nebo dlouhodobé péče, kdy dlouhodobá péče v domácím prostředí bude v řadě případů „nahrazovat“ hospitalizaci v zařízeních poskytující uvedené zdravotní služby. Zvolených 90 dnů je tedy minimální dobou, v rámci které je možné do určité míry predikovat další vývoj a podle toho zvolit další postup. Tato dávka náleží jen za dny, v nichž pojištěnec tuto péči poskytoval, bez ohledu na důvod, pro který ji poskytovat nemohl. Nárok na dlouhodobé ošetřovné nebude za kalendářní dny, v nichž pojištěnec ošetřované osobě neposkytoval dlouhodobou péči, např. z důvodu nemoci nebo úrazu, rekreace apod. Bude-li zaměstnanci poskytnuta v zaměstnání dovolená, tak ani ošetřovné a ani dlouhodobé ošetřovné nenáleží za dobu dovolené, i kdyby zaměstnanec v té době ošetřoval člena domácnosti nebo poskytoval dlouhodobou péči. Zaměstnanci náleží podle zákoníku práce za dobu dovolené nadále započitatelný příjem, a proto nemá podle zákona o NP nárok na dávky nemocenského pojištění. Dovolená má být využita ke svému účelu, to znamená, že zaměstnanec nemá v této době ani ošetřovat člena domácnosti a ani poskytovat dlouhodobou péči. Dlouhodobé ošetřovné bude náležet za dobu, po kterou podle zákonů upravujících odměňování zaměstnanců ve služebním poměru (vojáků, policistů) jim v době trvání dlouhodobé péče náleží započitatelný příjem s výjimkou služebního příspěvku na bydlení.
Výše dlouhodobého ošetřovného
se vypočítává obdobně jako výše ošetřovného nebo nemocenského. Výše této dávky činí 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu. Z částky denního vyměřovacího základu do výše 1. redukční hranice se započte 90 %, z částky mezi 1. a 2. redukční hranicí se započte 60 % a z částky mezi 2. a 3. redukční hranicí se započte 30 %. Výše dlouhodobého ošetřovného se tedy stanoví stejně jako u dávky ošetřovné a výše bude též stejná.
(Více se o tomto tématu dočtete v měsíčnících PaM 12/17, DÚVaP 12/17, PaM 9/17 a Aktualizaci III/5)
|
|
|
Částka 133 Rozeslána dne 22. listopadu 2017
379/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 474/2002 Sb., kterou se provádí zákon č. 281/2002 Sb., o některých opatřeních souvisejících se zákazem bakteriologických (biologických) a toxinových zbraní a o změně živnostenského zákona, ve znění vyhlášky č. 74/2013 Sb.
380/2017 Sdělení Ministerstva financí o vydání výměru MF č. 04/2017, kterým se mění seznam zboží s regulovanými cenami vydaný výměrem MF č. 01/2017
381/2017 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstva obce
Částka 134 Rozeslána dne 23. listopadu 2017
382/2017 Vyhláška o výběru, přijímání a přípravné službě justičních čekatelů a o odborné justiční zkoušce
383/2017 Vyhláška o výběru, přijímání a čekatelské praxi právních čekatelů a o závěrečné zkoušce
384/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva spravedlnosti č. 37/1992 Sb., o jednacím řádu pro okresní a krajské soudy, ve znění pozdějších předpisů
Částka 135 Rozeslána dne 24. listopadu 2017
385/2017 Sdělení Státní volební komise o vyhlášení a uveřejnění výsledků voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky konaných ve dnech 20. a 21. října 2017 ve volebním kraji: 2 Středočeský pro politickou stranu 1. Občanská demokratická strana, na základě usnesení Nejvyššího správního soudu sp. zn. Vol 58/2017-173 ze dne 19. listopadu 2017
Částka 136 Rozeslána dne 29. listopadu 2017
386/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 306/2015 Sb., o užívání pozemních komunikací zpoplatněných časovým poplatkem, ve znění vyhlášky č. 383/2016 Sb.
387/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 505/2006 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů
388/2017 Vyhláška o vzoru služebního průkazu státního zaměstnance
389/2017 Vyhláška o stanovení výše paušálních částek nákladů veterinárních kontrol spojených s dovozem nebo vývozem
Částka 126 Rozeslána dne 31. října 2017
360/2017 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 522/2005 Sb., kterým se stanoví seznam utajovaných informací, ve znění nařízení vlády č. 240/2008 Sb.
Částka 137 Rozeslána dne 29. listopadu 2017
390/2017 Nařízení vlády o použití peněžních prostředků Státního fondu rozvoje bydlení na regeneraci veřejných prostranství na sídlištích
391/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 55/2011 Sb., o činnostech zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků, ve znění vyhlášky č. 2/2016 Sb.
Částka 138 Rozeslána dne 29. listopadu 2017
392/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 163/2014 Sb., o výkonu činnosti bank, spořitelních a úvěrních družstev a obchodníků s cennými papíry
393/2017 Vyhláška o vydání pamětní stříbrné dvousetkoruny ke 100. výročí založení České astronomické společnosti
394/2017 Sdělení Ministerstva financí o vydání výměru MF č. 05/2017, kterým se mění seznam zboží s regulovanými cenami vydaný výměrem MF č. 01/2017
395/2017 Sdělení Ministerstvo průmyslu a obchodu o pověření Českého institutu pro akreditaci, o. p. s., prováděním akreditace výrobců referenčních materiálů podle normy ČSN EN ISO 17034:2017
Částka 139 Rozeslána dne 29. listopadu 2017
396/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 312/2014 Sb., o podmínkách sestavení účetních výkazů za Českou republiku (konsolidační vyhláška státu), ve znění pozdějších předpisů
397/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 410/2009 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro některé vybrané účetní jednotky, ve znění pozdějších předpisů
398/2017 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 383/2009 Sb., o účetních záznamech v technické formě vybraných účetních jednotek a jejich předávání do centrálního systému účetních informací státu a o požadavcích na technické a smíšené formy účetních záznamů (technická vyhláška o účetních záznamech), ve znění pozdějších předpisů
|
|
|
8. 12.
Pátek
|
Zdravotní pojištění – OSVČ |
Odvod zálohy na zdravotní pojištění OSVČ za listopad 2017
(§ 7 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění)
|
15. 12.
Pátek
|
Daně z příjmů - poplatník |
Odvod pololetní zálohy na rok 2017 (40 %), pokud daň za rok 2016 přesáhla 30.000 Kč, ale nepřesáhla 150.000 Kč (je-li zdaňovacím obdobím kalendářní rok)
(§ 38a odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
Odvod čtvrtletní zálohy na rok 2017 (25 %), pokud daň za rok 2016 přesáhla 150.000 Kč (je-li zdaňovacím obdobím kalendářní rok)
(§ 38a odst. 4 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
Daň silniční |
Zaplacení „čtvrtletní“ zálohy na daň silniční za říjen a listopad 2017
(§ 10 odst. 1 a 4 zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční)
|
Zaplacení „roční“ zálohy 70 % daně silniční na rok 2017 za nákladní vozidlo, tahač, přívěs, návěs s hmotností od 12 tun využívající sazbu daně sníženou o 48 %
(§ 6 odst. 9 a 10, § 10 odst. 6 zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční)
|
20. 12.
Středa
|
Daně z příjmů – plátce |
Odvod sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti z mezd za listopad 2017
(§ 38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
Sociální pojištění - OSVČ |
Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za listopad 2017
(§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
|
Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za listopad 2017
(§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
|
Sociální pojištění – zaměstnavatel |
Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za listopad 2017
(§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezpečení)
|
Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za listopad 2017
(§ 9 odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
|
Zdravotní pojištění – zaměstnavatel |
Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za listopad 2017
(§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na zdravotní pojištění)
|
Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za listopad 2017
(§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
|
27. 11.
Středa (za svátek
25. 12.)
|
DPH |
Podání přiznání k DPH a její zaplacení za listopad 2017 u plátců s měsíčním zdaňovacím obdobím
(§ 99, § 101 odst. 1 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
(§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
|
Podání kontrolního hlášení DPH plátce za listopad 2017 - u všech právnických osob, zatímco u osob fyzických jen pokud mají měsíční zdaňovací období
(§ 101e zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)
|
Podání souhrnného hlášení plátce za listopad 2017, o intrakomunitárních plněních: dodání zboží, přemístění obchodního majetku, dodání zboží formou třístranného obchodu (byl-li prostřední osobou) a poskytnutí služby s místem plnění podle § 9 odst. 1 (kterou má zdanit příjemce)
(§ 102 odst. 1, 3, 5 a 6 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
|
Podání přiznání k DPH identifikované osoby za listopad 2017, pokud jí vznikla daňová povinnost, a její zaplacení
(§ 99, § 101 odst. 1 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
(§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
|
Podání souhrnného hlášení identifikované osoby za listopad 2017, o intrakomunitárních plněních: poskytnutí služby podle § 9 odst. 1, kterou má zdanit příjemce
(§ 102 odst. 2 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
|
31. 12.
Neděle
|
Daně z příjmů - plátce |
Daňové povinnosti se přesouvají na úterý 2. ledna 2018.
|
Účetnictví |
Účetní povinnosti se přesouvají na úterý 2. ledna 2018.
|
|
|
|
DĚLÁTE TO, CO VÁS BAVÍ, NEBO TO, CO SE OD VÁS OČEKÁVÁ?
Ing. Jana Jarošová, Ph. D.
Rozhodujete se v otázce vašeho zaměstnání spontánně, nebo si svou kariéru pečlivě plánujete? Proč je kariérní plánování v životě důležité, a proč na druhé straně není někdy lepší na tyto plány zapomenout? „Dobrý řád je nastolen tehdy, když je věcem ponechán spontánní průběh.“
Čuang-c´ (369–286 př. n. l.)
CÍLE, PLÁNY, KARIÉRA - Cíle jsou nevyhnutelnou součástí lidského štěstí – bez nich by byl život nudný a nenaplněný. Bez míření však cíl netrefíte. Proto se v současnosti přikládá tak velký význam plánování kariéry, přičemž podniky uplatňují v oblasti rozvoje lidských zdrojů rozdílné kariérní koncepce. Ve francouzském jazyce dostalo slovo kariéra význam životní pouť nebo pouť životního zaměstnání, profese. V původním významu slovo „la carriere“ znamená dostihová dráha.
I když krátkodobý úspěch dokáže dost potěšit, je zvykem očekávat, že dosáhneme i toho dlouhodobého. K jeho naplnění je nevyhnutelně nutné, abychom rozvíjeli svou osobnost, nabírali nové vědomosti, schopnosti, dovednosti, postoje. Pokud se chceme efektivně rozvíjet, je vhodné si svou kariéru plánovat dlouho dopředu.
CHYBY V PLÁNOVÁNÍ KARIÉRY - Ve všech oblastech života najdeme lidi, kteří mají schopnosti vykonávat nějakou práci, ale svého potenciálu nikdy naplno nevyužijí. Jsou nadějnými podnikateli, umělci, vývojáři, ale nikdy se jimi nestanou.
Jakými rysy se tito lidé vyznačují?
- chybějí jim cíle – nemají časový harmonogram ani sepsaný plán, jejich cíle nejsou jasně zformulovány,
- nevytvářejí si pozitivní návyky – nejsou vedeni k tomu, aby pracovali od rána do pozdního večera, případně i přes víkend, na tom, co je baví a čemu by se chtěli věnovat,
- srovnávají se s ostatními – trápí je obavy, že nikdy nebudou tak dobří jako ostatní, nebo naopak,
- přestávají se zlepšovat – chybí jim dostatečná sebereflexe, a tak si začnou myslet, že jsou lepší, než ve skutečnosti jsou.
Společných rysů by se dalo vyjmenovat mnohem víc. Podstatné je, že tito jedinci neumí čelit občasnému neúspěchu či případnému nezdaru, setrvat ve svých předsevzetích a jít dál za svým cílem.
Pokud si plánujete svůj profesní růst, pravděpodobně se držíte zaběhnutých postupů pro kariérní plánování ve vaší firmě a doporučení nadřízených a personalistů. Nakolik pak bude takový kariérní postup vaším svobodným rozhodnutím, pramenícím z touhy dělat to, co vás baví?
Rakouský ekonom Carabini, L. E. řekl: „Každým dnem se šest miliard mozků zabývá zpracováním informací o vnějším světě, z nichž každá vyvolává tisíce emocí. Pomocí těchto emocí zhodnocujeme okolní svět, rozhodujeme se a jednáme. Emoce jsou pro každého z nás jedinečné, a ačkoli mohou být vyjádřeny a popsány, přímá zkušenost nemůže být přenesena do mozku druhého člověka. Skupiny, země či firmy nezažívají emoce ani nečinní rozhodnutí – toho jsou vždy schopni pouze jedinci, kteří tyto instituce tvoří.“
PROČ JE NĚKDY LEPŠÍ NA PLÁNY ZAPOMENOUT - Každý z nás touží v životě po štěstí. Ale paradoxně, je to právě snaha o jeho dosažení, která naše štěstí nejčastěji zmaří.
Pamatujete si, co všechno jste dělali, když jste byli dětmi? Nekladli jste si otázku, zda se vám do budoucna bude více hodit, když se naučíte hrát hokej místo volejbalu, anebo zda má hlubší význam stavění hradů z písku. Jednoduše jste dělali, co vás bavilo. Hráli jste na honěnou a chytali motýly na louce. Nepotřebovali jste od nikoho slyšet, že je to užitečné, vedla vás jen zvědavost a vzrušení.
Když vás něco nebavilo, jednoduše jste to přestali dělat. Necítili jste za to žádnou vinu, nevedli jste hodinové diskuse o tom, jak daná činnost ovlivní vaše budoucí vyhlídky, jednoduše jste přestali.
ŽIVOTNÍ NEISTOTA - Dnes jsou čekárny u psychologa plné lidí, kteří nevědí, co se svým životem. Neuvědomují si, že je to přirozené. Celý náš život je přece o nevědomosti. Nevíme, co nám naše rozhodnutí v budoucnu přinese, ale přece to zkusíme. Nejistota spojená s rozhodováním je přirozeným jevem, který nás provází v průběhu celého života. Lidé si stěžují, že nedělají, co je baví, protože ještě nenašli svou vášeň. I to je nesmysl. Svou vášeň pravděpodobně už dávno našli, jen ji ignorují.
Standardně spíme 6 až 8 hodin denně. Čili zbylých 16 až 18 hodin jsme v bdělém stavu a věnujeme se určitým aktivitám, nad něčím přemýšlíme, o něčem se bavíme, sníme. V tom množství myšlenek jsou jistě i takové, které převažují nad ostatními. Týkají se okruhu zájmu nebo aktivity, která zabírá velké množství vašeho volného času, už léta vás fascinuje – a to možná bez toho, abyste si to vůbec uvědomovali. Když ji vykonáváte, nevnímáte čas, prostor ani realitu. Pravděpodobně je to něco, v čem jste i dobří, protože se dané činnosti intenzivně věnujete a jste ochotni dělat ji i zadarmo, druzí vás za ni chválí.
Když je tedy řeč o vašem vysněném povolání, příležitost máte přímo před sebou, jen se jí vyhýbáte. Důvodů bývá více. Možná se domníváte, že vám daná činnost nepřinese dostatek peněz na živobytí. Anebo se vám (nebo vašim rodičům) zdála vždy příliš riskantní, nereálná.
Problémem obvykle nebývá nedostatek vášně, ale produktivita, angažovanost a iniciativa, ochota pustit se do něčeho, co je spojeno s větší nejistotou.
CO VÁS BAVÍ? Pokud se musíte příliš zamýšlet a hledat, co je vaší vášní, taková aktivita vaší vášní určitě nebude. Pokud jste pro něco skutečně zapálení, patří to do vašeho života natolik, že o tom víte nejen vy, ale i celá vaše rodina a známí. Ani dítě se neptá, kde najde zábavu. Prostě jde a baví se. Udělejte to také tak. Věnujte se své oblíbené činnosti a začněte si jí vydělávat. Neignorujte fakt, že víte, co by tou oblíbenou aktivitou mělo ve vašem případě být.
ODHADNOUT PŘÍLEŽITOSTI I REÁLNÉ MOŽNOSTI - Mít vysněné zaměstnání a chodit denně do práce s radostí je krásná představa. Při uskutečňování svých snů však buďte opatrní. Nedělejte vždy pouze to, co milujete, ale to, v čem jste i dobří. V knihách či různých článcích autoři často radí, že musíme dělat to, co nás baví, protože jinak neuspějeme. Ano, tyto aspekty vnitřní motivace pramenící z vykonávání oblíbené činnosti není možné přehlížet. Avšak je třeba se na to dívat z toho správného úhlu pohledu. Někoho totiž baví vysedávání u televizoru nebo v baru anebo dlouhé procházky. To ale nejsou činnosti, které by člověka dokázaly uživit. Nestačí hledat pouze to, co vás baví, ale i to, co pokrývá potřeby druhých lidí, přičemž ti jsou ochotni za to i zaplatit. To, že vás práce baví, ještě není zárukou úspěchu. Přesvědčení, že bychom měli dělat jen to, pro co se nadchneme, neboť jen tak jsme schopni pracovat s nadšením a motivací, je klamné.
Milovat každou minutu své práce je jednoduše nereálné. Každá práce – ať je jakkoliv vysněná – vám přinese momenty, které vás bavit nebudou. Všechno člověka časem omrzí. Každý z nás má tendenci čas od času podléhat negativním myšlenkám.
Je naivní si myslet, že je možné pracovat desítky hodin týdně a užívat si z toho každou sekundu. Vždyť co je špatné na normální práci s příjemným kolektivem, když vedle ní máte dost času věnovat se svým koníčkům? Všechno musí být v rovnováze.
CO VÁM BRÁNÍ VE VYTOUŽENÉ KARIÉŘE - Jsou to předsudky a různé fenomény, které popsali psychologové jako výsledky vlastních výzkumů.
Mezi ně patří:
• Příliš okleštěné uvažování při výběru vhodné profese – takový způsob uvažování vám brání v rozhledu. Podle několika studií bereme rozhodování příliš úzkoprse, protože jednak podceňujeme to, jaké možnosti máme k dispozici, a také nedokážeme přesně vystihnout a zvážit vlastní priority ve vztahu k možnostem, které se nám nabízejí.
• Heuristika dostupnosti – jde o psychologický termín označující fenomén, u něhož se soustředíme na možnosti, které jsou pro nás dostupnější a které určitým způsobem známe.
• „Kotvení“ je dalším průvodním jevem označujícím tendenci podceňovat první informaci, kterou o dané věci získáme.
• Předsudek „status quo“ znamená iracionální přeceňování stávajícího stavu věcí oproti změnám.
• Klam utopených nákladů znamená tendenci přeceňovat ty varianty našich rozhodnutí, do nichž jsme již investovali svůj čas anebo úsilí.
Někdy je mnohem efektivnější odhodlat se ke změně, než setrvávat v zaběhnutých kolejích vaší profese příliš dlouho jen proto, že se vám nechce vystupovat z vaší komfortní zóny a riskovat, že to nevyjde.
ZÁVĚR – Nikdy nedosáhnete toho, po čem toužíte, pokud se nejdříve nezbavíte strachu z reality. Pokud celé roky setrváváte v jednom zaměstnání a investovali jste mnoho času do vzdělání v dané oblasti, myšlenka, že byste to všechno měli zanechat, je těžká. Ale roky strávené prací, která vás nebaví, vám už nikdo nevrátí. A pokud práci nezměníte, přijdete o další. Ignorujte minulost. Udělejte si seznam kladů a záporů všech alternativ profesí, které byste chtěli vykonávat. Své rozhodnutí si zkuste následně obhájit před jinou osobou. Je totiž mnohem náročnější obhajovat se před někým druhým než před sebou samým.
Zdroje:
• Schmitt, J. Are You Only a Wannabe? 15 Ways to Tell. [Jste jen „chtělbybýt“? 15 způsobů, jak to poznat]. Dostupné z: . • Straková, Z. Vykašlete se na hledání své vášně. Květen 2016. Dostupné z: . • 4 biases to avoid in career decisions. Duben 2017. Dostupné z: .
|
|
|
PRÁVĚ VYCHÁZEJÍ MĚSÍČNÍKY A ODBORNÉ PUBLIKACE |
Poradce, měsíčník č. 5-6/2018 (X/2017)
- Trestní řád s komentářem – JUDr. Jan Engelmann
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 12/2017 (XI/2017)
- Optimalizace daně z příjmů FO – Ing. Martin Děrgel
- Přechod z daňové evidence na účetnictví v roce 2018 - Ing. Helena Machova
- DPH u výchovy a vzdělávání – Ing. Václav Benda
- Účtování o ojetých vozidlech – Ing. Karel Janda
- Příspěvky pro zaměstnavatele - JUDr. Ladislav Jouza
Daně, účetnictví, vzory a případy – (DÚVaP) – měsíčník, č. 12/2017 (XI/2017)
- Výdaje v ZDP a v účetnictví – Ing. Dalimila Mirčevská
- Úprava základu daně – Ing. Eva Sedláková
- Nemocenské pojištění komplexně pro praxi – JUDr. Eva Dandová
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 12/2017 (XI/2017)
- Živnostenský zákon - novela – Ing. Karela Janda
- Zaměstnávání osob se zdravotním postižením - novela zákona o zaměstnanosti – Mgr. Olga Bičáková
- Jak správně napsat pracovní smlouvu – JUDr. Ladislav Jouza
- „Státní kategorie“ nad 26 let ve zdravotním pojištění – změny – Ing. Antonín Daněk
- Zdravotní pojištění na přelomu let 2017/2018 - Ing. Antonín Daněk
- Minimální mzda v r. 2018: dopady do zdravotního pojištění a na nekolidující zaměstnání – Richard W. Fetter/i>
- Odměňování úředníků, zaměstnanců a členů zastupitelstva obce-změny od 1. 1. 2018 – JUDr. Ladislav Jouza
- Účetní závěrka příspěvkových organizací – Ing. Karel Janda
1000 řešení – měsíčník č. 12/2017 (XI/2017)
- Konec roku v účetnictví – Ing. Karel Janda
- Daňová optimalizace – Ing. Ivan Macháček
- Daň z příjmů
- Daň z přidané hodnoty
- Účetnictví
- Zákoník práce
SBORNÍKY ZÁKONŮ:
zákon o daních z příjmů, zákon o dani z přidané hodnoty, zákon o účetnictví … (I/2017)
Zákony IIA – občanský zákoník, zákon o obchodních korporacích, občanský soudní řád … (IIA/2017)
Zákony IIB – trestní zákoník, trestní řád, zákon o přestupcích … (IIB/2017)
Zákony III – zákoník práce, zákon o nemocenském pojištění, zákon o důchodovém pojištění … (III/2017)
Zákony IV – stavební zákon, katastrální zákon, zákon o zadávání veřejných zakázek … (IV/2017)
Zákony V – zákon o obcích, zákon o krajích, školský zákon …. (V/2017)
Zákony VI – zákon o odpadech, zákon o životním prostředí, vodní zákon … (VI/2017)
ODBORNÉ PUBLIKACE:
Účetní závěrka podnikatelů za rok 2016 (sestavování účetní závěrky podnikatelů)
Daňová přiznání k daním z příjmů FO a PO za rok 2016 (aktuální informace pro zpracování daňových přiznání)
Pomocník mzdové účetní 2017 (přehled parametrů, sazeb, vzorových výpočtů … z oblasti mezd a platů)
Daňové a nedaňové výdaje (2017) – (uplatňování skutečně vynaložených výdajů do výdajů daňových)
Povinnosti zaměstnavatele – (práva a povinnosti zaměstnance a zaměstnavatele)
Vzory smluv dle NOZ II. – (komentované vzory smluv)
Ekonomický a personalistický slovník – (ekonomické pojmy a výrazy, se kterými se setkávají nejen podnikatelé, ekonomové, účetní, ale i pracovníci na úřadech a ve školách)
Stavíme bez chyb, pokut a penále – (legislativní část, změny a novinky, slovník stavebních pojmů)
Daňové výdaje z účetního a daňového hlediska bez chyb, pokut a penále – (které výdaje uplatnit do daňových výdajů a jak správně účtovat)
Smluvní vztahy nejen pro mzdovou účtárnu (komentované vzory smluv)
PŘIPRAVUJEME
Poradce, měsíčník č. 7/2018 (XII/2017)
- Zákon o finanční správě ČR s komentářem – Mgr. Petr Taranda
- Příjmy plynoucí z držby podílu na obchodních korporacích – Ing. Dalimila Mirčevská
- Sloupec korekce v rozvaze 2017 – Ing. Vladimír Hruška
- Uplatnění slev na dani a daňového zvýhodnění za rok 2017 a v roce 2018 – Ing. Ivan Macháček
- Významné částky vyměřovacího základu zaměstnance ve zdravotním pojištění v r. 2018 – Ing. Antonín Daněk
- Zvýšení minimální mzdy – JUDr. Eva Dandová
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 1/2018 (XII/2017)
- Jak v ÚZ za rok 2017 zohlednit události po rozvahovém dni – Ing. Martin Děrgel
- Přiznání k dani silniční – Ing. Karel Janda
- Slevy na dani za rok 2017 – Ing. Eva Sedláková
- Spolupráce osob v daňovém přiznání za rok 2017 – Ing. Ivan Macháček
- Ukončení roku z pohledu ZDP – Ing. Eva Sedláková
- Účtování na podrozvahových účtech – Ing. Karel Janda
- Závěr roku v DE – Ing. Helena Machová
Daně, účetnictví, vzory a případy – (DÚVaP) – měsíčník, č. 11/2018 (XII/2017)
- Paušální výdaje – po novele ZDP – Ing. Ivan Macháček
- Problémy mzdové účetní – JUDr. Ladislav Jouza
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 1/2018 (XII/2017)
- OSVČ ve zdravotním pojištění v r. 2018 – Ing. Antonín Daněk
- Náhrada mzdy za nemoc a nemocenské – od 1. 1. 2018 nové redukční hranice – Richard W. Fetter
- Flexibilní formy práce – JUDr. Eva Dandová
- Nevyčerpaná dovolená 2017 – převod do r. 2018 – aktuální pravidla – Richard W. Fetter
- Minimální mzda z pohledu daně z příjmů fyzických osob pro r. 2018 – Ing. Eva Sedláková
- Úroky z výživného – nově od 30. 9. 2017 – další novela – Richard W. Fetter
- Účetní závěrka spolku – Ing. Karel Janda
- Sankce v daňovém řízení a možnost jejich prominutí – Ing. Zdeněk Morávek
1000 řešení – měsíčník č. 1/2018 (XII/2017)
- Paušální výdaje – Ing. Eva Sedláková
- Časové rozlišení – Ing. Karel Janda
- Daň z příjmů
- Daň z přidané hodnoty
- Účetnictví
- Zákoník práce
|
|
|
Konec roku v účetnictví
S koncem roku je spojena řada jednorázových, každoročně se opakujících účetních operací. Tato skutečnost může svádět k přesvědčení, že se jedná o operace rutinní, notoricky známé. Není to pravda. Ve všech oblastech lidské činnosti je zákonitým jevem jejich stálý vývoj. Tempo změn se zrychluje. Na jaké změny je nutno myslet při zpracovávání účetní závěrky?
Pravidla pre sestavení účetní závěrky najdete v našich publikacích, které jsou určeny především účetním, ale i podnikatelům, živnostníkům, fyzickým osobám, daňovým poradcům, ekonomům, auditorům …
- 1. DaÚ 9/2017 – Účetní doklady, jejich označení a oprava – příspěvek – Ing. Zdenka Cardová
/A4, str. 80/
- 2. 1000 řešení 12/2017 – Konec roku v účetnictví – praktické příklady – Ing. Karel Janda
/A5, str. 120/
- 3. Poradce 3/2018 – Výkazy v účetní závěrce – příspěvek – Ing. Vladimír Hruška
/A5, str. 232/
- 4. DÚVaP 11/2017 – Zásady v účetnictví – příspěvek – Ing. Zdenka Cardová
/A5, str. 160/
Cena balíčku je 552 Kč.
Cena balíčku s 30 % slevou je 387 Kč.
Ušetříte 165 Kč.
Paušální výdaje – po novele ZDP
K jakým změnám došlo při uplatňování paušálních výdajů a jaké jsou výhody uplatnění paušální daně a postupy jeho řešení? Daň stanovená paušální částkou je zcela odlišný institut než uplatnění paušálních výdajů a uplatnění paušálních výdajů na dopravu. Kdo může využít daně stanovené paušální částkou?
Podrobně se problematice věnujeme v našich publikacích, které jsou určeny podnikatelům, účetním, ekonomům, daňovým poradcům, auditorům, správcům daně, plátcům daně, živnostníkům ….
- 1. DÚVaP 1/2018 – Paušální výdaje – po novele ZDP - příspěvek – Ing. Ivan Macháček
/A5, str. 160/
- 2. 1000 řešení 1/2018 – Paušální výdaje – praktické příklady – Ing. Eva Sedláková
/A5, str. 120/
- 3. DaÚ 9/17 – Daň stanovená paušální částkou po novele ZDP – příspěvek – Ing. Ivan Macháček
/A4, str. 80/
- 4. Aktualizace I/2 – Zákon o daních z příjmů ….. – úplné znění zákona po novele
/A5, str. 360/
Cena balíčku je 519 Kč.
Cena balíčku se 30 % slevou je 363 Kč.
Ušetříte 156 Kč.
Balíček Příručka mzdové účetní
Práce mzdových účetních je náročná na přesnost při výpočtu mezd, srážek z mezd a odvodů. Novely zákonů a různé změny v předpisech musí být do práce mzdové účetní vždy včas zakomponovány. Od 1. 1. 2018 se zvýší minimální mzda.
Jak se projeví zvýšení minimální mzdy v práci mzdové účetní? Jak správně vypočítat jednotlivé složky mzdy zaměstnanců a celkovou mzdu? Jak správně uzavřít podklady pro výpočet mezd? Vše potřebné ohledně mezd, zdravotního pojištění, sociálního pojištění, důchodového pojištění, daně z příjmů ze závislé činnosti najdete v našich publikacích.
V každodenní praxi využijí balíček nejen mzdové účetní a personalisté, ale i zaměstnavatelé, zaměstnanci, podnikatelé, živnostníci, ekonomové, auditoři, daňoví poradci …
- 1. Příručka mzdové účetní – monotematika – Ing. Luděk Pelcl
/A5, str. 320/
- 2. Pomocník mzdové účetní k 1. 1. 2018 – monotematika – Ing. Miroslav Bulla
/A5, str. 24/
- 3. PaM 1/2018 – Náhrada mzdy za nemoc a nemocenské – od 1. 1. 2018 nové redukční hranice – příspěvek – Richard W. Fetter
/A4, str. 80/
- 4. Smluvní dle ZP - zaměstnávání – komentované vzory smluv – JUDr. Ladislav Jouza
/A5, str. 160/
- 5. Ekonomický a personalistický slovník – cca 3 000 ekonomických pojmů a výrazů, se kterými se setkávají nejen podnikatelé, ekonomové, účetní, ale i pracovníci na úřadech a ve školách
/A5, str. 272/
Cena balíčku je 950 Kč.
Cena balíčku s 50 % slevou je 475 Kč.
Ušetříte 475 Kč.
Nemocenské pojištění v kostce po novele
Okruh dávek nemocenského pojištění je podle zákona o nemocenském pojištění: nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné, vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství. Novela zákona o nemocenském pojištění stanovila novou dávku tzv. dlouhodobé ošetřovné. Jaké jsou podmínky dlouhodobé ošetřovatelské péče? Jak se vypočítá výše dlouhodobého ošetřovného?
Najdete v našich publikacích, které jsou určeny podnikatelům, mzdovým účetním, zaměstnavatelům, zaměstnancům, personalistům, daňovým poradcům, ekonomům, auditorům …
- 1. DÚVaP 12/2017 – Nemocenské pojištění v kostce - příspěvek – JUDr. Eva Dandová
/A4, str. 80/
- 2. PaM 12/2017 – Novela zákona o nemocenském pojištění – dlouhodobé ošetřovné – JUDr. Eva Dandová
/A4, str. 80/
- 3. Aktualizace III/5 – Zákon o nemocenském pojištění – úplné znění zákona po novele
/A5, str. 80/
- 4. PaM 9/2017 - Zvýšení nemocenského dlouhodobě nemocným – Richard W. Fetter
/A4, str. 80/
Cena balíčku je 572 Kč.
Cena balíčku s 50 % slevou je 286 Kč.
Ušetříte 286 Kč.
Tematické balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz (ceny jsou konečné)
Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů. Uvedená nabídka je platná do vyprodání zásob. Vydavatelství si vyhrazuje právo nahradit vyprodanou publikaci jinou – adekvátní k obsahu balíčku.
RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY NEBO E-
MAILEM DENNĚ V ČASE OD 9,00 DO 15,00 HOD.
Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.
E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
- Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
- Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!
|
|
|
Adresa: |
|
E-mail: |
MK Media, s.r.o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
|
|
objednavky@exicon.eu
|
|
IČO: 36419176
DIČ: 2021832285
IČ DPH: SK2021832285
|
|
|
|
|
|
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 15012/L. |
|
|
V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.
|
Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015 |