Em@ilové noviny

 

č. 2/2012

8.2.2012

 

 
 
 Téma novin 
 Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají 
 P6 aktual 
 Praktická komunikace 
 Chybovat znamená platit 
 Ekonomika 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Horká témata 
 Kontakty 

Služby, které najdete jen u nás:
  • aktuální a rychlé informace
    (změny zákonů a předpisů) z oblastí daní, účetnictví, mezd, odvodů;
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákaznickém oddělení;
  • možnost rychlého objednání
    publikací (telefonicky, faxem, e-mailem, poštou);
  • rychlá dodávka (do 48 hodin)
    s minimálními reklamacemi;
  • uvádění nových produktů
    prostřednictvím mailingů a telemarketingu;
  • přibližování se k zákazníkovi
    prostřednictvím bezplatných odpovědí na otázky a e - mailových novin
 

Vážení čtenáři!

Tak jako každý rok i Pracovní cesta v roce 2012 přináší mnoho změn. Dnešní Tema novin a Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají vám poukáže na změny sazeb náhrad cestovních výdajů, tuzemského a zahraničního stravného i jak využívat vozidlo zaměstnance.
"Člověk je po každé stránce zajímavý tvor, nejenže neví být vděčný za pomoc, které se mu dostane, ale dokonce toho, kdo mu pomohl, za to nenávidí.", více rubrika Praktická komunikace v příspěvku Jak efektivně pomáhat a bez vedlejších účinků.

Srdečně zdraví a na další setkání se těší

Denisa Orlická
odpovědná redaktorka
poradce@i-poradce.cz


V tomto čísle najdete:

 

 
 
TÉMA NOVIN
PRACOVNÍ CESTA V ROCE 2012

 
POSKYTOVÁNÍ NÁHRAD CESTOVNÍCH VÝDAJŮ - ZMĚNY OD 1.1.2012

ROZSÁHLÁ NOVELA zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce (dále jen „ZP“), ve znění pozdějších předpisů, která nabývá účinnosti dnem 1. 1. 2012, přináší i významné změny do úpravy pro poskytování náhrad cestovních výdajů zaměstnancům, zejména při jejich tuzemských a zahraničních pracovních cestách.
Podstatné změny
se týkají zejména podmínek a výše stravného při pracovních cestách zaměstnanců, a to jak tuzemských, tak zahraničních. Došlo k tomu především proto, že po účinnosti předmětného ZP se ukázalo, že se v praxi objevují případy, kdy zaměstnavatelé nekrátili stravné, i když zabezpečili svým zaměstnancům na pracovních cestách bezplatné stravování (to znamená obvyklá denní jídla, přičemž na ně zaměstnanci finančně nepřispívali) a zaměstnavatelé takový postup odůvodňovali tím, že krácení stravného nebylo stanoveno jako povinnost (v zákonném textu bylo pro zaměstnavatele skutečně použito slovo „oprávněn“). Tímto postupem zaměstnavatelů ale podle MPSV docházelo k obcházení účelu stravného jako náhrady zvýšených stravovacích výdajů, neboť zaměstnanci měli naopak v důsledku toho stravovací výdaje snížené. Zároveň tím docházelo i k porušování rovnosti podmínek při poskytování cestovních náhrad, protože stejná částka byla poskytována i těm zaměstnancům, kteří si stravování na pracovních cestách plně zabezpečovali sami. Zaměstnavatelé tento postup nejčastěji zdůvodňovali tím, že ho považovali za výhodu přiznávanou a poskytovanou zaměstnancům za dobrou práci. Související problém vyvstával i v tom, že to v podstatě znamenalo i obcházení daňových předpisů a předpisů o sociálním a zdravotním pojištění, protože cestovní náhrady v určitém rozsahu nepodléhají příslušným odvodům.

ŘEŠENÍ – s ohledem na uvedené důvody bylo proto navrhnuto řešení, které jednak zachová koncepci tohto ZP, především stanovení tzv. minimálního sociálního standardu a jednak zachová i princip „co zákon nezakazuje, to dovoluje“. Současně se zaměstnancům zaměstnavatele, který je uveden v § 109 odst. 3 (tj. v podstatě v rozpočtové sféře), stanovilo snížit stravné za každé bezplatně poskytnuté jídlo (tj. jídlo, na které zaměstnanec finančně nepřispívá – ani sebemenší částkou) o konkrétně stanovenou míru přímo v ZP a dokonce stanovit přímo i případy, kdy stravné nepřísluší žádné.
V důvodové zprávě
je přímo uvedeno, že „pro zaměstnance zaměstnavatele, který není uveden v § 109 odst. 3 (tj. v podstatě pro podnikatelskou sféru), se navrhlo stanovit maximální míru krácení v ZP s tím, že částka sníženého stravného, kterou tento zaměstnavatel poskytne zaměstnancům nad právo stanovené pro zaměstnance zaměstnavatele, který je uveden v § 109 odst. 3 ZP (tj. v podstatě pro rozpočtovou sféru), tj. sníží stravné nižší než stanovenou mírou krácení, bude ve smyslu § 6 odst. 7 písm. a) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění zákona č. 264/2006 Sb., zdanitelným příjmem zaměstnance a současně bude podle příslušných předpisů zahrnuta i do vyměřovacího základu pro pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pro pojistné na všeobecné zdravotní pojištění jak zaměstnance, tak zaměstnavatele. Obdobně se bude postupovat v případech, kdy zaměstnavatel poskytne stravné, ačkoliv zaměstnanci zaměstnavatele uvedeného v § 109 odst. 3 ve stejných případech stravné nepřísluší. Jde tedy o stejný postup jako u stravného, které poskytne zaměstnavatel, který není uveden v § 109 odst. 3, nad horní hranici výše stravného stanovenou pro zaměstnance zaměstnavatele, který je v § 109 odst. 3 uveden“.
Při uplatňování dosavadní úpravy poukazovali mnozí zaměstnavatelé často také na to, že při souběhu tuzemského stravného (poskytovaného podle § 163) a zahraničního stravného (poskytovaného podle § 170) vzniká situace, a to z důvodu rozdílných časových pásem, kdy byla zaměstnancům poskytována náhrada zvýšených výdajů na čtyři jídla, která mají charakter snídaně, oběda a večeře.
Novým zněním, tj. prakticky novou úpravou časových pásem zahraničních pracovních cest obdobnou jako při tuzemských pracovních cestách, tj. při pracovních cestách na území ČR, se údajně zmíněná možnost eliminuje.

PRVNÍ VÝZNAMNÁ ZMĚNA se vztahuje k ustanovení § 152, kde ve výčtu právních úkonů, při kterých přísluší zaměstnanci úhrada cestovních výdajů v souvislosti s výkonem práce, se v písmenu c) mění text tak, že se jedná o „mimořádnou cestu v souvislosti s výkonem práce mimo rozvrh směn v místě výkonu práce nebo pravidelného pracoviště“ (dosud se jednalo o cestu v souvislosti s mimořádným výkonem práce mimo rozvrh směn v místě výkonu práce nebo pravidelného pracoviště). V podstatě jde o zpřesnění, aby bylo naprosto zřejmé, že důvodem k přiznání a poskytnutí cestovních náhrad v těchto případech není výkon práce, který je, pokud je vykonáván mimo pravidelný rozvrh směn vždy mimořádný, nýbrž má být chápáno zdůraznění mimořádnosti samotné cesty. Mimo toto zpřesnění se nově vsouvá do předmětného ustanovení další zcela nový právní úkon jako písmeno e) a v důsledku toho se následující písmenka posouvají – nové písmeno e) představuje nový právní úkon, a to „e) dočasné přidělení (§ 43a)“. Jak již vyplývá z textu upravuje „dočasné přidělení“ nový § 43a, k čemuž je třeba zdůraznit, že toto dočasné přidělení závisí pouze na rozhodnutí zaměstnavatele, který k takovémuto rozhodování nepotřebuje ničí povolení (především MPSV). Toto dočasné přidělení je zcela něco jiného a nelze ho zaměňovat s dočasným přidělováním v rámci tzv. agenturního zaměstnávání zaměstnanců. Přesné podmínky k realizaci tohto dočasného přidělení stanoví právě zmíněný § 43a.

V SOUVISLOSTI SE SJEDNÁVÁNÍM MÍSTA VÝKONU PRÁCE a pravidelného pracoviště zaměstnanců do jejich pracovních smluv se zaměstnavatelem, pro vyjasnění otázky kdy a zda vůbec se jedná o pracovní cestu zaměstnance, je vhodné poznamenat, že došlo také k formulaci a stanovení nového ustanovení § 34a (nahradil starý § 34 odst. 2) a nově obsahuje zpřesnění v tom, že je zde výslovně stanoveno, že pravidelné pracoviště pro účely cestovních náhrad nesmí být sjednáno šířeji než jedna obec. Tato formulace znamená celou obec nebo by mohla přicházet v úvahu přesná adresa ve vztahu k aplikaci § 159 odst. 2. Podstata této drobné úpravy je shodná s dosavadní úpravou. Prakticky neznamená žádnou změnu. Několik změn je pouze skutečně upřesňujících a zdůrazňujících nárok jako např. že sloveso „poskytovat“ je nahrazeno slovesem „příslušet“ nebo „Evropské společenství“ se nahrazuje „Evropskou unií“ atd.
Do ustanovení § 159 odst. 2,
které stanoví prolomení zásady prokazatelnosti jízdních výdajů za městskou hromadnou dopravu při pracovních cestách v obci sjednaného výkonu práce, se na konec připojuje nová věta, která stanovuje, že náhrada jízdních výdajů zaměstnanci nepřísluší, pokud zaměstnavatel zajistí zaměstnanci použití místní hromadné dopravy způsobem, na který zaměstnanec finančně nepřispívá. Tento doplněk představuje zpřesnění ve vztahu k použití místní hromadné dopravy zaměstnancem, pokud ji zabezpečuje zaměstnavatel tak, že zaměstnanec na ni nepřispívá. Toto v podstatě však platilo i dosud, neboť to znamenalo nemožnost prokázání jízdního výdaje a nebylo tedy na základě čeho jízdní výdaj podle 157 odst. 1 hradit.
V ustanovení § 161 odst. 1 dochází pouze ke zpřesnění textu v tom, že se sloveso „poskytovat“ nahradilo slovesem „příslušet“. Projevuje se to jako celkové zpřesnění. Obdobné zpřesnění se nachází i v § 162.

(Víc se o tomto tématu dočtete v měsíčníku PaM 1/2012)


NÁHRADY CESTOVNÍCH VÝDAJŮ

K 1. lednu 2012 dochází ke změně sazeb náhrad cestovních výdajů a průměrných cen pohonných hmot pro používání soukromých silničních motorových vozidel pro zaměstnance, a to konkrétně novými vyhláškami Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva financí.
Jedná se:
  • vyhlášku ze dne 13. prosince 2011 č. 429/2011 Sb., o změně sazby základní náhrady za používání silničních motorových vozidel a stravného a o stanovení průměrné ceny pohonných hmot pro účely poskytování cestovních náhrad,
  • a vyhlášku ze dne 28. listopadu 2011 č. 379/2011 Sb., o stanovení výše základních sazeb zahraničního stravného pro rok 2012.

POVINNOST KE STANOVENÍ zmíněné úpravy jmenovanými ministerstvy vyplývá z ustanovení § 189 odst. 1 a odst. 4 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce (dále jen „ZP“), ve znění pozdějších předpisů. V odstavci 1 tohoto ustanovení je jednoznačně stanoveno, že v pravidelném termínu od 1. ledna Ministerstvo práce a sociálních věcí:
a)  mění sazbu základní náhrady za používání silničních motorových vozidel stanovenou v § 157 odst. 4,
b)  mění stravné stanovené v § 163 odst. 1 a § 176 odst. 1,
c) stanoví průměrnou cenu pohonných hmot, a to podle údajů Českého statistického úřadu o cenách vozidel, o cenách jídel a nealkoholických nápojů ve veřejném stravování a o cenách      pohonných hmot.
Obdobně je pak v odstavci 4 stanoveno, že v pravidelném termínu od 1. ledna Ministerstvo financí vyhláškou stanoví výši základních sazeb zahraničního stravného v celých měnových jednotkách příslušné cizí měny, a to na základě návrhu Ministerstva zahraničních věcí vypracovaného podle podkladů zastupitelských úřadů o cenách jídel a nealkoholických nápojů ve veřejných stravovacích zařízeních střední kvalitativní třídy a v zařízeních první kvalitativní třídy v rozvojových zemích Asie, Afriky a Latinské Ameriky, a s využitím statistických údajů mezinárodních institucí.
V mimořádném termínu jmenovaná ministerstva upraví vyhláškou příslušné náhrady, jestliže se shora zmíněné ceny ode dne účinnosti zákoníku práce nebo poslední úpravy, obsažené ve vyhlášce, zvýší nebo sníží alespoň o 20 %. U změn základních sazeb zahraničního stravného platí stanovený procentuální pohyb ještě i pro kurz stanovené cizí měny od poslední úpravy.

V DŮVODOVÉ ZPRÁVĚ k předmětné vyhlášce je uvedeno, že Ministerstvo práce a sociálních věcí použilo pro znění vyhlášky nejaktuálnější údaje Českého statistického úřadu, zveřejněné za měsíc říjen 2011. Současně bylo zmíněno, že vývoj cen položek spojených s pořízením a provozem motorových vozidel proti předchozímu roku nezaznamenal relevantní nárůst či pokles a proto výše sazby základní náhrady za používání jednostopých vozidel a tříkolek i výše sazby základní náhrady za používání osobních silničních motorových vozidel zůstává shodná jako v roce 2011.
Vývoj cen jídel a nealkoholických nápojů
ve veřejném stravování proti předchozímu roku však nárůst zaznamenal a zákonem stanový způsob zaokrouhlování je důvodem zvýšení stravného v jednotlivých časových pásmech od 1. 1. 2012 o 1 K č3 K č nad výši stanovenou vyhláškou pro rok 2011. Pokud se týká průměrné ceny pohonných hmot odpovídají statisticky zjištěným hodnotám a zákonem stanovenému způsobu jejich zaokrouhlování. Za povšimnutí stojí skutečnost, že od května roku 2011 byl ze sledovaného spotřebního koše vyřazen benzin automobilový bezolovnatý Normal 91 a Český statistický úřad průměrnou cenu této pohonné hmoty přestal uveřejňovat. To je také důvod toho, že nová vyhláška pro kalendářní rok 2012 tento údaj neobsahuje.

SAZBY STRAVNÉHO PRO KALENDÁŘNÍ ROK 2012 pro tuzemské pracovní cesty mění shora citovaná vyhláška Ministerstva práce a sociálních věcí pro zaměstnance zaměstnavatele, který není uveden v § 109 odst. 3 (tj. pro zaměstnance zaměstnavatele v podnikatelské sféře) shora citovaného ZP v jeho § 163 odst. 1 ve svém ustanovení § 2 a pro zaměstnance zaměstnavatele, který je uveden v § 109 odst. 3 (tj. pro zaměstnance zaměstnavatele ve státní správě) téhož ZP v jeho § 176 odst. 1 ve svém § 3, a to v následujícím rozsahu.
V § 2
je nově stanoveno, že za každý kalendářní den pracovní cesty poskytne zaměstnavatel zaměstnanci stravné podle § 163 odst. 1 ZP nejméně ve výši:
a)  64 K č, trvá-li pracovní cesta 512 hodin,
b)  96 K č, trvá-li pracovní cesta déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin,
c)  151 K č, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin.
V § 3
je pak také nově stanoveno, že za každý kalendářní den pracovní cesty poskytne zaměstnavatel zaměstnanci stravné podle § 176 odst. 1 ZP ve výši:
a)  64 K č76 K č, trvá-li pracovní cesta 512 hodin,
b)  96 K č116 K č, trvá-li pracovní cesta déle než 12 hodin, nejdéle však 18 hodin,
c)  151 K č181 K č, trvá-li pracovní cesta déle než 18 hodin.

SAZBA ZÁKLADNÍ NÁHRADY ZA POUŽÍVÁNÍ SILNIČNÍCH MOTOROVÝCH VOZIDEL je v téže vyhlášce Ministerstva práce a sociálních věcí stanovena v jejím § 1. Jde konkrétně o to, že sazba základní náhrady za 1 km jízdy podle § 157 odst. 4 ZP činí nejméně u:
a)  jednostopých vozidel a tříkolek 1,00 K č,
b)  osobních silničních motorových vozidel 3,70 K č.
To prakticky znamená, že nová právní úprava sazby základní náhrady pro příští kalendářní rok, tj. rok 2012, stanoví ve stejné výši jako bylo v uplynulém kalendářním roce.

SAZBA ZÁKLADNÍ NÁHRADY ZA 1 KM JÍZDY podle § 157 odst. 4 ZP tedy po novelizaci shora citovanou vyhláškou činí od 1. 1. 2012 u zaměstnavatelů v podnikatelské sféře nejméně u jednostopých vozidel a tříkolek 1,00 Kč a u osobních silničních motorových vozidel 3,70 K č.
Z toho pak vyplývá, že u nákladních automobilů, autobusů a traktorů činí nejméně 7,40 Kč, tj. nejméně dvojnásobnou výši z;ákladní sazby platné pro osobní silniční motorová vozidla, jak je stanoveno v § 157 odst. 5 ZP. Samozřejmě že u zaměstnavatelů ve státní správě jsou tyto sazby základní náhrady závazné, a to na základě § 175 ZP.
Výše průměrné ceny za 1 litr pohonné hmoty podle § 158 odst. 3 věty třetí ZP nově činí na základě § 4 nové shora citované vyhlášky:
a)  34,90 K č u benzinu automobilového 95 oktanů,
b)  36,80 K č u benzinu automobilového 98 oktanů,
c)  34,70 K č u motorové nafty.
VYHLÁŠKA Č. 429/2011 SB. SOUČASNĚ RUŠÍ VYHLÁŠKU Č. 377/2010 SB.

(Víc se o tomto tématu dočtete v měsíčníku PaM 2/2012)


ZMĚNY U ZAHRANIČNÍHO STRAVNÉHO OD ROKU 2012

MOTIVACÍ PRO ZMĚNY U ZAHRANIČNÍHO STRAVNÉHO bylo podle důvodové zprávy k návrhu novely zákoníku práce (dále jen „ZP“) to, že někteří zaměstnavatelé upozorňovali na to, že podle současné úpravy při souběhu stravného a zahraničního stravného vzniká z důvodu rozdílných časových pásem situace, kdy je zaměstnancům poskytována náhrada zvýšených výdajů na čtyři jídla, která mají charakter snídaně, oběda a večeře (podle důvodové zprávy novela zákoníku práce takové situace odstraňuje) a dále to, aby ani v této oblasti nedocházelo k nehospodárnému nakládání s veřejnými prostředky. Od 1. 1. 2012 u zahraničního stravného došlo zejména ke sjednocení časových pásem a pravidel jeho snižování při bezplatně poskytnutém jídle zaměstnanci na pracovní cestě s tuzemským stravným. Významnou změnou je také snížení výše zahraničního stravného za první a poslední den zahraniční pracovní cesty a u značné části cest k odstranění souběhu tuzemského a zahraničního stravného.

PRO URČENÍ VÝŠE ZAHRANIČNÍHO STRAVNÉHO při zahraniční pracovní cestě v cizí měně je od 1. 1. 2012 rozhodující:
  • zda zaměstnanci v daném kalendářním dni vzniklo právo na tuzemské stravné,
  • doba strávená v kalendářním dni v zahraničí, tj. okamžiky přechodu hranic a
  • základní (denní) sazba zahraničního stravného platná pro stát, ve kterém byl zaměstnanec v kalendářním dni nejdéle.
Na rozdíl od stravného za tuzemskou část pracovní cesty se podle § 170 odst. 4 ZP zahraniční stravné stanoví vždy v souhrnu za každý kalendářní den a doby, za které zaměstnanci nevznikne právo na zahraniční stravné, se připočítávají k tuzemské části příslušné zahraniční cesty a mohou tak ovlivnit výši tuzemského stravného za danou pracovní cestu.
To tedy znamená, že v případě, kdy zaměstnanec uskutečnil v jednom kalendářním dni více zahraničních pracovních cest, stanoví se zahraniční stravné za tento kalendářní den ze součtu dob zahraničních částí všech cest uskutečněných v tomto dni, s výjimkou dob kratších než jedna hodina, které se připočítávají k tuzemské době trvání příslušné pracovní cesty. Tuzemské stravné se stanoví za každou pracovní cestu zvlášť.
Zahraniční stravné se nestanoví v kalendářním dni za každou pracovní cestu samostatně, ale v případě, že zaměstnanec uskutečnil v jednom dni více zahraničních pracovních cest, přísluší mu za všechny tyto cesty v kalendářním dni zahraniční stravné stanovené podle doby strávené v tomto dni v zahraničí celkem. Výjimkou jsou pracovní cesty trvající v kalendářním dni v zahraničí méně než jednu hodinu, protože tato doba (až 59 min.) se u příslušné zahraniční pracovní cesty přičítává k její tuzemské části uskutečněné v tomtéž kalendářním dni.
Konkrétní výše
zahraničního stravného, která zaměstnanci za příslušný kalendářní den přísluší, se určí postupem uvedeným v § 170 odst. 3 ZP. Toto ustanovení bylo s účinností od 1. 1. 2012 výrazně změněno. Nová dikce tohto ustanovení přinesla různé názory na stanovení výše zahraničního stravného u jednodenních zahraničních pracovních cest a za první a poslední kalendářní den delší zahraniční pracovní cesty. Problémy mohou v praxi nastat s pochopením slov „vznik práva na stravné“ a „za cestu“ uvedených v dovětku druhé věty uvedeného ustanovení, neboť z nich není na první pohled jednoznačně zřejmé, zda jde o vznik práva na tuzemské stravné za příslušnou zahraniční pracovní cestu nebo i za jakoukoliv jinou pracovní cestu uskutečněnou během téhož kalendářního dne a zda zaměstnanci vzniká na tuzemské stravné právo, když mu nepřísluší (viz § 176 odst. 4 ZP).
Při řešení tohoto problému je potřeba si uvědomovat, že tuzemské stravné zaměstnanci přísluší vždy za každou konkrétní pracovní cestu (např. při dvou pracovních cestách v kalendářním dni se stravné stanoví za každou pracovní cestu zvlášť), kdežto zahraniční stravné přísluší zaměstnanci za kalendářní den, bez ohledu na to, kolik zahraničních pracovních cest v tomto dni uskutečnil (např. při dvou zahraničních pracovních cestách v jednom dni se výše zahraničního stravného stanoví za obě cesty dohromady, ale tuzemské stravné za každou zahraniční pracovní cestu zvlášť) a také v tom, že běžně zaměstnanci přísluší stravné při cestě trvající alespoň 5 hodin, ale v případě, že jsou mu na této cestě poskytnuta bezplatně 2 jídla, stravné mu podle § 176 odst. 4 ZP nepřísluší. Podle mého názoru tak jde o případ, kdy zaměstnanci vznikne během kalendářního dne právo na tuzemské stravné, a to za příslušnou zahraniční pracovní cestu, za jinou zahraniční pracovní cestu nebo za tuzemskou pracovní cestu uskutečněnou v tomtéž kalendářním dni.
Přitom právo na stravné vzniká, je-li zaměstnanec na pracovní cestě v tuzemsku alespoň 5 hodin, ať mu stravné přísluší v plné výši, snížené za bezplatně poskytnuté jídlo nebo mu např. při dvou nebo třech bezplatně poskytnutých jídlech nepřísluší. A je potřeba také dodat, že při poskytnutí stravného podle ustanovení § 176 odst. 2 ZP nejde o vznik práva na stravné.

Pro další řešení postupu podle § 170 odst. 3 ZP je podle mého názoru potřeba také vycházet z důvodové zprávy k návrhu novely ZP od 1. 1. 2012, ze které je zřejmé, že motivací pro změny u zahraničního stravného bylo také to, že někteří zaměstnavatelé upozorňovali, že podle dosavadní úpravy (platné do konce roku 2011) při souběhu tuzemského stravného a zahraničního stravného vzniká z důvodu rozdílných časových pásem situace, kdy je zaměstnancům poskytována náhrada zvýšených výdajů na čtyři jídla, která mají charakter snídaně, oběda a večeře a že tedy záměrem novely ZP bylo také odstranit souběh poskytování tuzemského a zahraničního stravného v jednom dni na více jídel, než odpovídá běžným podmínkám. V důvodové zprávě je také konstatováno, že návrh obsahuje změny časových pásem a výši zahraničního stravného tak, aby lépe odpovídaly účelu zahraničního stravného a že se současně eliminuje (tedy odstraňuje) možnost, aby při kombinaci práva na stravné a zahraniční stravné byla zaměstnanci hrazena čtyři jídla, která mají charakter snídaně, oběda nebo večeře. Dále je potřeba také postupovat podle principu uvedeného např. v Rozsudku NSS č.j. 7 Afs 64/2008, který se sice týkal jednoho ustanovení zákona o dani silniční, ale lze ho aplikovat obecně, tedy i pro uvedené ustanovení § 170 odst. 3 ZP. Podle uvedeného rozsudku je v jednom ustanovení druhá věta speciální k větě první a z toho tedy lze také vyvodit i to, že dovětek příslušné věty je speciální k předchozímu textu daného ustanovení, tj. i k předchozí větě. Koneckonců je to i logické. Kromě toho je potřeba vzít v úvahu také souvislosti vyplývající z ustanovení § 179 odst. 4 ZP.

Za výše uvedených podmínek pak podle mého názoru nelze dojít k jinému závěru, než že podle § 170 odst. 3 ZP zaměstnanci přísluší v kalendářním dni zahraniční stravné takto:

Kalendářní den
Tuzemské stravné Počet hodin v zahraničí Zahraniční stravné

Za cestu na území ČR vzniklo právo na stravné (tuzemská část ZPC, jiné ZPC nebo jiná tuzemská PC trvala 5 a více hod.) do 5 hod. nepřísluší, doba trvání příslušné cesty v zahraničí se připočte k tuzemské části této pracovní cesty.
5 hod. 1/3 základní sazby
Za cestu na území ČR nevzniklo právo na stravné (tuzemská část ZPC, jiné ZPC nebo jiná tuzemská PC trvala méně než 5 hod.) 1 hod. nepřísluší, doba trvání příslušné cesty v zahraničí se připočte k tuzemské části této pracovní cesty
1 až 12 hod. 1/3 základní sazby
12 hod. až 18 hod. 2/3 základní sazby
18 hod. plná základní sazba
PC … pracovní cesta, ZPC … zahraniční pracovní cesta, > … déle než, < … méně než

Vznikne-li zaměstnanci v kalendářním dni právo na tuzemské stravné a doba strávená v zahraničí v tomto dni při zahraniční pracovní cestě nebo více zahraničních pracovních cestách není delší než 5 hodin, nevzniká zaměstnanci právo na zahraniční stravné. Tato doba, tj. doba, za kterou zaměstnanci nevzniká právo na zahraniční stravné, se podle § 170 odst. 4 ZP připočítává k době rozhodné pro stanovení výše tuzemského stravného, tj. k tuzemské části příslušné zahraniční pracovní cesty v daném kalendářním dni. A dále, vznikneli zaměstnanci v kalendářním dni právo na tuzemské stravné a doba strávená v zahraničí v tomto dni při zahraniční pracovní cestě nebo více zahraničních pracovních cestách byla delší než 5 hodin, vzniká zaměstnanci právo na zahraniční stravné ve výši 1/3 příslušné základní sazby.
Pokud by výše uvedené neplatilo, pak by při pracovní cestě trvající v kalendářním dni v ČR 5 hodin a v zahraničí např. 18,5 hodiny, příslušela zaměstnanci náhrada zvýšených stravovacích výdajů na čtyři jídla nebo v případě pracovní cesty trvající v kalendářním dni 5 hodin a v zahraničí např. 12,5 hodin, tj. celkem ne déle než 18 hodin, náhrada zvýšených stravovacích výdajů na tři jídla. A to by bylo v rozporu s výše uvedeným záměrem a tvrzením uvedeným v důvodové zprávě k návrhu novely ZP.

(Víc se o tomto tématu dočtete v měsíčníku PaM 2/2012)


PRACOVNÍ CESTA AUTOMOBILEM ZAMĚSTNANCE

PRACOVNÍ CESTA je spojena s nutností přepravy zaměstnance z místa jeho pracoviště sjednaného v pracovní smlouvě nebo v dohodě o pracovní činnosti či z místa jeho pobytu nebo jiného zaměstnavatelem určeného místa do cíle pracovní cesty, jímž je místo jeho dočasného výkonu práce. K této přepravě se využívají zejména prostředky veřejné hromadné dopravy nebo dopravní prostředky zaměstnavatele. Pracovní cestou se rozumí časově omezené vyslání zaměstnance k výkonu jeho práce mimo místo sjednané v pracovní smlouvě jako jeho pracoviště (§ 42 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZP“). Pro účely poskytování cestovních náhrad se podle ustanovení § 156 odst. 2 ZP stejně jako pracovní cesta posuzují i:
  • cesty mimo pravidelné pracoviště,
  • cesty uskutečněné v souvislosti s mimořádným výkonem práce mimo rozvrh směn v místě sjednaného výkonu práce nebo pravidelného pracoviště.
Pojem „pracovní cesta“ je v tomto článku používán jako legislativní zkratka pro tyto tři druhy cest.
Pro pracovní cesty jsou určena především vozidla, která jsou součástí obchodního majetku zaměstnavatele a vozidla jím využívaná na základě smlouvy o finančním pronájmu s následnou koupí najaté věci (finanční leasing) nebo na základě smlouvy o operativním pronájmu.

POUŽITÍ VOZIDLA ZAMĚSTNANCE – na základě žádosti zaměstnavatele nebo s jeho souhlasem může být pro pracovní cestu použité i vozidlo zaměstnance. Tento způsob přepravy zaměstnance bývá zpravidla výhodný pro obě strany. Zaměstnavatel nemusí mít k dispozici tak rozsáhlý automobilový park, aby mohl zajistit veškerou potřebnou přepravu svých zaměstnanců při pracovních cestách. Pro zaměstnance jde často o finančně výhodné řešení. Problémy však mnohdy nastávají v situacích, kdy při pracovní cestě dojde k poškození nebo zničení či odcizení zaměstnancova vozidla.
Vozidlem zaměstnance
se rozumí silniční motorové vozidlo a přívěs k tomuto vozidlu, které je:
  • v jeho vlastnictví nebo v podílovém spoluvlastnictví či ve společném jmění manželů a je:
  • vložené do jeho obchodního majetku, pokud vedle svého zaměstnání provozuje podnikatelskou nebo jinou samostatnou výdělečnou činnost,
  • nevložené do jeho obchodního majetku:
  • využívané i pro vlastní podnikatelskou nebo jinou samostatnou výdělečnou činnost,
  • využívané jen pro osobní a rodinnou potřebu,
  • najaté v systému finančního pronájmu s následnou koupí najaté věci:
  • nájemné je zahrnováno do výdajů (nákladů) na dosažení, zajištění a udržení příjmů z vlastní podnikatelské nebo jiné samostatné výdělečné činnosti,
  • nájemné není zahrnuto do výdajů (nákladů) podnikatelské činnosti,
  • najaté v systému operativního pronájmu,
  • vypůjčené od jiné fyzické osoby,
  • vypůjčené od právnické osoby.
  • Zaměstnanec není povinen prokazovat svůj užívací vztah k vozidlu použitému k pracovní cestě. Zaměstnavatel není oprávněn požadovat od zaměstnance prokázání druhu tohoto užívacího vztahu.

    ZA ZAMĚSTNANCE SE POVAŽUJÍ:
    • fyzické osoby s příjmy z pracovněprávního, služebního, členského nebo obdobného poměru,
    • členové družstev s příjmy za práci pro družstvo,
    • fyzické osoby, které jsou společníky společností s ručením omezeným,
    • jednatelé společností s ručením omezeným,
    • komanditisté komanditních společností,
    • likvidátoři,
    • členové statutárních orgánů a dalších orgánů právnických osob.
    Příjmy těchto fyzických osob jsou zahrnovány do kategorie příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků ve smyslu § 6 zákona ČNR č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o daních z příjmů“).

    LEGISLATIVNÍ ÚPRAVU POSTUPU při použití vozidla zaměstnance obsahují ustanovení § 157 a § 158 ZP. Z těchto ustanovení jednoznačně vyplývá, že použití vozidla zaměstnance při pracovní cestě je podmíněno:
    • žádostí zaměstnavatele, kterou zaměstnanec svým souhlasem akceptuje,
    • souhlasem zaměstnavatele s iniciativním návrhem zaměstnance.
    Nemůže být výsledkem jen jednostranného rozhodnutí zaměstnance nebo jen výsledkem příkazu zaměstnavatele.
    Z ustanovení § 157 odst. 3 ZP je jednoznačně zřejmé, že zaměstnavatel není oprávněn svým rozhodnutím zaměstnanci nařídit nebo přikázat použití jeho automobilu či jiného vozidla při pracovní cestě, na kterou jej vysílá. Stejně tak zaměstnanec nemá právo použít toto vozidlo bez souhlasu zaměstnavatele.

    (Víc se o tomto tématu dočtete v měsíčníku PaM 1/2012)


     

     
     
    ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ

     
    NÁROK NA TUZEMSKÉ STRAVNÉ

    Zaměstnanec byl na dvoudenní zahraniční pracovní cestě. Na pracovní cestu nastoupil v místě bydliště ve 20.00 hod., hranice překročil v 01.20 hod. a po výkonu práce v zahraničí překročil hranice České republiky zpět v 13.30 hod. a pracovní cestu ukončil v místě bydliště 16.30 hod.
    Na jaké tuzemské stravné má nárok?

    Na rozdíl od období do konce roku 2011 se od 1. 1. 2012 stanoví tuzemské stravné vždy za každý kalendářní den příslušné zahraniční pracovní cesty samostatně. Při zahraniční pracovní cestě se totiž podle § 166 odst. 1 ZP již ustanovení § 163 odst. 4 ZP nepoužije.
    V uvedeném případě tedy:
    • 1. den trvala tuzemská část zahraniční pracovní cesty 4 hod., za což stravné nepřísluší,
    • 2. den trvala tuzemská část této zahraniční pracovní cesty 1 hod. 20 min., za což stravné opět nepřísluší.


    VÝŠE ZÁKLADNÍ SAZBY PRO RAKOUSKO A SLOVENSKO

    Zaměstnanec byl na zahraniční pracovní cestě v Rakousku, ze které se vrátil ve středu v 9.00 hod., když hranice České republiky překročil ve 3.00 hod. Téhož dne v 18.00 hod. nastoupil na další zahraniční pracovní cestu na Slovensko a hranice České republiky překročil ve 20.00 hod.
    Přísluší zaměstnanci zahraniční stravné za první pracovní cestu ve výši 1/3 základní sazby platné pro Rakousko a za druhou pracovní cestu ve výši 1/3 základní sazbyplatné pro Slovensko?

    Při stanovení výše zahraničního stravného za kalendářní den je nutno postupovat podle ustanovení § 170 odst. 4 ZP, podle kterého se doby strávené v kalendářním dni mimo území České republiky pro účely zahraničního stravného sčítají. To neplatí pro doby trvání kratší než 1 hodina. Zaměstnanci za tento kalendářní den nepřísluší zahraniční stravné za každou pracovní cestu samostatně, ale za celkovou dobu strávenou tento den v zahraničí, tj. za 3 hodiny v Rakousku + 4 hodiny na Slovensku, tj. celkem za 7 hodin v zahraničí. Protože zaměstnanci za tuzemskou část první zahraniční pracovní cestu vzniklo právo (za 6 hodin) na stravné, činí zahraniční stravné tak za tento den celkem 1/3 základní sazby zahraničního stravného platné pro stát, ve kterém byl zaměstnanec tento den nejdéle, tj. 1/3 z 30 EUR = 10,00 EUR.

    ODPOVĚDNOST ZA ŠKODU

    Obchodní společnost Horský hotel, s. r. o., vyslala zaměstnance na pracovní cestu. Dohodla s ním použití osobního automobilu, jehož vlastníkem je zaměstnancův otec. Během jízdy do cílového místa se zaměstnanec stal účastníkem dopravní nehody, při níž došlo k vážnému poškození automobilu.
    Kdo je zodpovědný za způsobenou škodu?

    Vyšetřováním příčin nehody Policií ČR bylo zjištěno, že zaměstnanec nehodu nezavinil, ani se žádným porušením předpisů upravujících provoz na pozemních komunikacích na jejím vzniku nepodílel. Zaměstnavatel z titulu své objektivní odpovědnosti je povinen vzniklou škodu v plném rozsahu zaměstnanci nahradit.

    POVINNOST K DANI SILNIČNÍ

    Zaměstnanec na žádost zaměstnavatele použil při své pětidenní pracovní cestě svůj automobil označený v technickém průkazu jako montážní, se zdvihovým obsahem motoru 1 289 cm3, počtem náprav 2 a počtem míst k sezení 2 a celkovou hmotností 2,2 tuny. Jde o nákladní automobil. Zaměstnanec neprovozuje žádnou vlastní samostatnou výdělečnou činnost. Automobil využívá jen při své zájmové zahrádkářské a chovatelské činnosti.
    Vznikla zaměstnavateli povinnost k dani silniční?

    Přestože zaměstnanec využil svůj automobil při pracovní cestě v souvislosti s podnikatelskou činností svého zaměstnavatele, zaměstnavateli za vozidlo povinnost k dani silniční nevznikla. Zaměstnavatel se stává poplatníkem daně silniční jen za osobní automobily a jejich přívěsná vozidla použitá zaměstnanci při pracovní cestě. Poplatníkem daně silniční je zaměstnanec jako jeho vlastník.


    (Víc na toto téma najdete v měsíčníku 1000 řešení)


     

     
     
    P6 AKTUAL

     


    Částka číslo 131/2011 ze dne 8.12.2011
    372/2011 Zákon o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách)
    373/2011 Zákon o specifických zdravotních službách
    374/2011 Zákon o zdravotnické záchranné službě
    375/2011 Zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o zdravotních službách, zákona o specifických zdravotních službách a zákona o zdravotnické záchranné službě

    Částka číslo 132/2011 ze dne 6.12.2011
    376/2011 Vyhláška, kterou se provádějí některá ustanovení zákona o veřejném zdravotním pojištění

    Částka číslo 133/2011 ze dne 9.12.2011
    377/2011 Nařízení vlády o úpravě náhrady za ztrátu na služebním příjmu po skončení neschopnosti ke službě vzniklé služebním úrazem nebo nemocí z povolání a o úpravě náhrady nákladů na výživu pozůstalých
    378/2011 Nařízení vlády, kterým se stanoví stupnice základních tarifů pro příslušníky bezpečnostních sborů pro rok 2012
    379/2011 Vyhláška o stanovení výše základních sazeb zahraničního stravného pro rok 2012
    380/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 328/2004 Sb., o evidenci výskytu a hubení škodlivých organismů ve skladech rostlinných produktů a o způsobech zjišťování a regulace jejich výskytu v zemědělských veřejných skladech a skladech Státního zemědělského intervenčního fondu
    381/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 333/2004 Sb., o odborné způsobilosti na úseku rostlinolékařské péče
    382/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 215/2008 Sb., o opatřeních proti zavlékání a rozšiřování škodlivých organismů rostlin a rostlinných produktů, ve znění pozdějších předpisů
    383/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 175/2005 Sb., o náhradách nákladů za odborné úkony provedené Státní rostlinolékařskou správou
    384/2011 Vyhláška o technických zařízeních a o označování dřevěného obalového materiálu a o změně vyhlášky č. 334/2004 Sb., o mechanizačních prostředcích na ochranu rostlin
    385/2011 Sdělení Energetického regulačního úřadu o vydání cenových rozhodnutí

    Částka číslo 134/2011 ze dne 9.12.2011
    386/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 384/2007 Sb., o seznamu referenčních skupin, ve znění vyhlášky č. 114/2009 Sb.

    Částka číslo 135/2011 ze dne 9.12.2011
    387/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 3/2008 Sb., o provedení některých ustanovení zákona č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, (oceňovací vyhláška), ve znění pozdějších předpisů

    Částka číslo 136/2011 ze dne 12.12.2011
    388/2011 Vyhláška o provedení některých ustanovení zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením
    389/2011 Vyhláška o provedení některých ustanovení zákona o pomoci v hmotné nouzi
    390/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 518/2004 Sb., kterou se provádí zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů
    391/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 505/2006 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů
    392/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 426/2005 Sb., o podrobnostech udělování licencí pro podnikání v energetických odvětvích, ve znění pozdějších předpisů

    Částka číslo 137/2011 ze dne 12.12.2011
    393/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 140/2009 Sb., o způsobu regulace cen v energetických odvětvích a postupech pro regulaci cen, ve znění vyhlášky č. 264/2010 Sb.

    Částka číslo 138/2011 ze dne 12.12.2011
    394/2011 Vyhláška o sídlech obvodních báňských úřadů
    395/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Českého báňského úřadu č. 51/1989 Sb., o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci a bezpečnosti provozu při úpravě a zušlechťování nerostů, ve znění pozdějších předpisů
    396/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 545/2006 Sb., o kvalitě dodávek plynu a souvisejících služeb v plynárenství
    397/2011 Sdělení Ministerstva financí o vydání výměru MF č. 01/2012, kterým se vydává seznam zboží s regulovanými cenami
    398/2011 Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí o vyhlášení výše platové základny pro určení platu státních zástupců podle zákona č. 201/1997 Sb., o platu a některých dalších náležitostech státních zástupců a o změně a doplnění zákona č. 143/1992 Sb., o platu a odměně za pracovní pohotovost v rozpočtových a v některých dalších organizacích a orgánech, ve znění pozdějších předpisů, ve znění pozdějších předpisů, v roce 2012

    Částka číslo 139/2011 ze dne 16.12.2011
    399/2011 Nařízení vlády o poplatcích na odbornou činnost Státního úřadu pro jadernou bezpečnost
    400/2011 Vyhláška, kterou se provádí zákon o občanských průkazech a zákon o cestovních dokladech
    401/2011 Vyhláška o stanovení vzoru formuláře návrhu na zahájení řízení o povolení vkladu do katastru nemovitostí

    Částka číslo 140/2011 ze dne 16.12.2011
    402/2011 Vyhláška o hodnocení nebezpečných vlastností chemických látek a chemických směsí a balení a označování nebezpečných chemických směsí

    Částka číslo 141/2011 ze dne 19.12.2011
    403/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 410/2009 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro některé vybrané účetní jednotky, ve znění vyhlášky č. 435/2010 Sb.

    Částka číslo 142/2011 ze dne 19.12.2011
    404/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 449/2006 Sb., o stanovení metodik zkoušek odlišnosti, uniformity, stálosti a užitné hodnoty odrůd, ve znění pozdějších předpisů
    405/2011 Vyhláška o průmyslové bezpečnosti
    406/2011 Sdělení Energetického regulačního úřadu o celkovém množství elektřiny a plynu spotřebovaném v České republice v roce 2010

    Částka číslo 143/2011 ze dne 19.12.2011
    407/2011 Nařízení vlády k provedení zákona o Generální inspekci bezpečnostních sborů

    Částka číslo 144/2011 ze dne 21.12.2011
    408/2011 Nařízení vlády, kterým se pro účely příspěvku na bydlení ze státní sociální podpory pro rok 2012 stanoví výše nákladů srovnatelných s nájemným, částek, které se započítávají za pevná paliva, a částek normativních nákladů na bydlení
    409/2011 Nařízení vlády o zvýšení částek životního minima a existenčního minima
    410/2011 Nařízení vlády o zvýšení částky rozhodné pro účast zaměstnanců na nemocenském pojištění
    411/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 134/1998 Sb., kterou se vydává seznam zdravotních výkonů s bodovými hodnotami, ve znění pozdějších předpisů
    412/2011 Sdělení Českého statistického úřadu o aktualizaci Číselníku měn a fondů (ČMF)

    Částka číslo 145/2011 ze dne 22.12.2011
    413/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v soustavě podvojného účetnictví, ve znění pozdějších předpisů
    414/2011 Vyhláška o náležitostech formulářů na podávání návrhů na zápis do obchodního rejstříku
    415/2011 Vyhláška o písemnostech, které je osoba zúčastněná na přeshraniční přeměně povinna předložit notáři k vydání osvědčení pro zápis do obchodního rejstříku
    416/2011 Vyhláška o písemnostech, které je česká osoba zúčastněná na přeshraniční přeměně povinna předložit notáři k vydání osvědčení pro přeshraniční přeměnu
    417/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva vnitra č. 207/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů

    Částka číslo 146/2011 ze dne 22.12.2011
    418/2011 Zákon o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim
    419/2011 Usnesení Poslanecké sněmovny k zákonu o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim, přijatému Parlamentem dne 27. října 2011 a vrácenému prezidentem republiky dne 18. listopadu 2011
    420/2011 Zákon o změně některých zákonů v souvislosti s přijetím zákona o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim
    421/2011 Usnesení Poslanecké sněmovny k zákonu o změně některých zákonů v souvislosti s přijetím zákona o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim, přijatému Parlamentem dne 27. října 2011 a vrácenému prezidentem republiky dne 18. listopadu 2011
    422/2011 Vyhláška, kterou se stanoví nákladové indexy věkových skupin pojištěnců veřejného zdravotního pojištění pro rok 2012
    423/2011 Vyhláška o způsobu výpočtu nákladů na činnost odborného lesního hospodáře v případech, kdy jeho činnost hradí stát

    Částka číslo 147/2011 ze dne 23.12.2011
    424/2011 Vyhláška o vzoru, náležitostech a provedení karty sociálních systémů, vzoru, náležitostech a provedení potvrzení o ztrátě, odcizení, poškození nebo zničení karty sociálních systémů a vzoru Standardizovaného záznamu sociálního pracovníka

    Částka číslo 148/2011 ze dne 23.12.2011
    425/2011 Vyhláška o stanovení hodnot bodu, výše úhrad zdravotní péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění a regulačních omezení objemu poskytnuté zdravotní péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění pro rok 2012

    Částka číslo 149/2011 ze dne 28.12.2011
    426/2011 Zákon o důchodovém spoření
    427/2011 Zákon o doplňkovém penzijním spoření
    428/2011 Zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o důchodovém spoření a zákona o doplňkovém penzijním spoření

    Částka číslo 150/2011 ze dne 28.12.2011
    429/2011 Vyhláška o změně sazby základní náhrady za používání silničních motorových vozidel a stravného a o stanovení průměrné ceny pohonných hmot pro účely poskytování cestovních náhrad
    430/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 399/2010 Sb., kterou se mění vyhláška Ministerstva spravedlnosti č. 177/1996 Sb., o odměnách advokátů a náhradách advokátů za poskytování právních služeb (advokátní tarif), ve znění pozdějších předpisů
    431/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 223/2005 Sb., o některých dokladech o vzdělání, ve znění pozdějších předpisů
    432/2011 Vyhláška o zajištění kryptografické ochrany utajovaných informací
    433/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 529/2005 Sb., o administrativní bezpečnosti a o registrech utajovaných informací, ve znění vyhlášky č. 55/2008 Sb.
    434/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 525/2005 Sb., o provádění certifikace při zabezpečování kryptografické ochrany utajovaných informací
    435/2011 Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí o vyhlášení průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí 2011 pro účely zákona o zaměstnanosti

    Částka číslo 151/2011 ze dne 28.12.2011
    436/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 410/2009 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro některé vybrané účetní jednotky, ve znění vyhlášky č. 435/2010 Sb.
    437/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 383/2009 Sb., o účetních záznamech v technické formě vybraných účetních jednotek a jejich předávání do centrálního systému účetních informací státu a o požadavcích na technické a smíšené formy účetních záznamů (technická vyhláška o účetních záznamech), ve znění vyhlášky č. 434/2010 Sb.
    438/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva spravedlnosti České republiky č. 37/1992 Sb., o jednacím řádu pro okresní a krajské soudy, ve znění pozdějších předpisů
    439/2011 Nález Ústavního soudu ze dne 1. listopadu 2011 sp. zn. Pl. ÚS 25/11 ve věci návrhu na zrušení některých ustanovení obecně závazné vyhlášky města Holýšov č. 1/2010 o čistotě a ochraně životního prostředí a omezení volného pohybu psů a jiných zvířat na veřejných prostranstvích

    Částka číslo 152/2011 ze dne 28.12.2011
    440/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 388/2002 Sb., o stanovení správních obvodů obcí s pověřeným obecním úřadem a správních obvodů obcí s rozšířenou působností, ve znění pozdějších předpisů
    441/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 36/2006 Sb., o ověřování shody opisu nebo kopie s listinou a o ověřování pravosti podpisu, ve znění pozdějších předpisů
    442/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 365/2009 Sb., o Pravidlech trhu s plynem, ve znění vyhlášky č. 370/2010 Sb.
    443/2011 Sdělení Energetického regulačního úřadu o výši nákladů na úhradu vícenákladů spojených s podporou elektřiny z obnovitelných zdrojů hrazených provozovateli přenosové soustavy nebo provozovateli regionální distribuční soustavy formou dotace z prostředků státního rozpočtu

    Částka číslo 153/2011 ze dne 28.12.2011
    444/2011 Zákon, kterým se mění zákon č. 36/1967 Sb., o znalcích a tlumočnících, ve znění pozdějších předpisů
    445/2011 Zákon, kterým se mění zákon č. 218/2002 Sb., o službě státních zaměstnanců ve správních úřadech a o odměňování těchto zaměstnanců a ostatních zaměstnanců ve správních úřadech (služební zákon), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 309/2002 Sb., o změně zákonů souvisejících s přijetím zákona o službě státních zaměstnanců ve správních úřadech a o odměňování těchto zaměstnanců a ostatních zaměstnanců ve správních úřadech (služební zákon), ve znění pozdějších předpisů
    446/2011 Nařízení vlády o kritériích udržitelnosti biopaliv
    447/2011 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 77/2008 Sb., o stanovení finančních limitů pro účely zákona o veřejných zakázkách, o vymezení zboží pořizovaného Českou republikou - Ministerstvem obrany, pro které platí zvláštní finanční limit, a o přepočtech částek stanovených v zákoně o veřejných zakázkách v eurech na českou měnu, ve znění pozdějších předpisů, a nařízení vlády č. 78/2008 Sb., kterým se stanoví finanční limity pro účely koncesního zákona, ve znění nařízení vlády č. 474/2009 Sb.
    448/2011 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, ve znění pozdějších předpisů

    Částka číslo 154/2011 ze dne 29.12.2011
    449/2011 Nařízení vlády o úpravě náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při invaliditě vzniklé služebním úrazem nebo nemocí z povolání vojáků při výkonu vojenské základní nebo náhradní služby a výkonu vojenských cvičení, o úpravě náhrady za ztrátu na platu po skončení neschopnosti výkonu služby nebo při invaliditě vzniklé služebním úrazem nebo nemocí z povolání vojáků z povolání a o úpravě náhrady nákladů na výživu pozůstalých (úprava náhrady)
    450/2011 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 145/2008 Sb., kterým se stanoví seznam znečišťujících látek a prahových hodnot a údaje požadované pro ohlašování do integrovaného registru znečišťování životního prostředí
    451/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 449/2009 Sb., o způsobu, termínech a rozsahu údajů předkládaných pro hodnocení plnění státního rozpočtu, rozpočtů státních fondů, rozpočtů územních samosprávných celků, rozpočtů dobrovolných svazků obcí a rozpočtů Regionálních rad regionů soudržnosti, ve znění vyhlášky č. 403/2010 Sb.
    452/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 323/2002 Sb., o rozpočtové skladbě, ve znění pozdějších předpisů

    Částka číslo 155/2011 ze dne 29.12.2011
    453/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 523/2005 Sb., o bezpečnosti informačních a komunikačních systémů a dalších elektronických zařízení nakládajících s utajovanými informacemi a o certifikaci stínicích komor
    454/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 528/2005 Sb., o fyzické bezpečnosti a certifikaci technických prostředků, ve znění vyhlášky č. 19/2008 Sb.

    Částka číslo 156/2011 ze dne 30.12.2011
    455/2011 Zákon o státním rozpočtu České republiky na rok 2012

    Částka číslo 157/2011 ze dne 30.12.2011
    456/2011 Zákon o Finanční správě České republiky
    457/2011 Zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o Finanční správě České republiky

    Částka číslo 158/2011 ze dne 30.12.2011
    458/2011 Zákon o změně zákonů související se zřízením jednoho inkasního místa a dalších změnách daňových a pojistných zákonů

    Částka číslo 159/2011 ze dne 30.12.2011
    459/2011 Zákon, kterým se mění zákon č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
    460/2011 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 104/2005 Sb., kterým se stanoví katalog činností v bezpečnostních sborech, ve znění pozdějších předpisů
    461/2011 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 416/2002 Sb., kterým se stanoví výše odvodu a způsob jeho placení původci radioaktivních odpadů na jaderný účet a roční výše příspěvku obcím a pravidla jeho poskytování, ve znění pozdějších předpisů
    462/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva spravedlnosti č. 23/1994 Sb., o jednacím řádu státního zastupitelství, zřízení poboček některých státních zastupitelství a podrobnostech o úkonech prováděných právními čekateli, ve znění pozdějších předpisů
    463/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 107/2005 Sb., o školním stravování, ve znění vyhlášky č. 107/2008 Sb.
    464/2011 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 364/2009 Sb., o seznamu obecních úřadů a zastupitelských úřadů, které jsou kontaktními místy veřejné správy (vyhláška o kontaktních místech veřejné správy), ve znění pozdějších předpisů

    Částka číslo 160/2011 ze dne 30.12.2011
    465/2011 Zákon, kterým se mění zákon č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
    466/2011 Zákon, kterým se zrušuje zákon č. 245/2006 Sb., o veřejných neziskových ústavních zdravotnických zařízeních a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a mění související zákony
    467/2011 Zákon, kterým se mění zákon č. 100/2004 Sb., o ochraně druhů volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin regulováním obchodu s nimi a dalších opatřeních k ochraně těchto druhů a o změně některých zákonů (zákon o obchodování s ohroženými druhy), ve znění pozdějších předpisů
    468/2011 Zákon, kterým se mění zákon č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o elektronických komunikacích), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony

    Částka číslo 161/2011 ze dne 30.12.2011
    469/2011 Zákon, kterým se mění zákon č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných prostředků a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací), ve znění pozdějších předpisů
    470/2011 Zákon, kterým se mění zákon č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
    471/2011 Zákon o mezinárodní pomoci při vymáhání některých finančních pohledávek
    472/2011 Zákon, kterým se mění zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů

    Částka číslo 1/2012 ze dne 5.1.2012
    1/2012 Zákon, kterým se mění zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
    2/2012 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 454/2009 Sb., kterým se pro účely trestního zákoníku stanoví, co se považuje za látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem a jaké je jejich větší množství, a co se pro účely trestního zákoníku považuje za metodu spočívající ve zvyšování přenosu kyslíku v lidském organismu a za jiné metody s dopingovým účinkem
    3/2012 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 455/2009 Sb., kterým se pro účely trestního zákoníku stanoví, které rostliny nebo houby se považují za rostliny a houby obsahující omamnou nebo psychotropní látku a jaké je jejich množství větší než malé ve smyslu trestního zákoníku
    4/2012 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 467/2009 Sb., kterým se pro účely trestního zákoníku stanoví, co se považuje za jedy a jaké je množství větší než malé u omamných látek, psychotropních látek, přípravků je obsahujících a jedů
    5/2012 Vyhláška o vydání pamětní stříbrné dvousetkoruny ke 400. výročí úmrtí Rudolfa II.
    6/2012 Sdělení Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy o vyhlášení aktualizovaného seznamu výzkumných organizací schválených pro přijímání výzkumných pracovníků ze třetích zemí
    7/2012 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstva obce
    8/2012 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení dodatečných voleb do zastupitelstva obce

    Částka číslo 2/2012 ze dne 10.1.2012
    9/2012 Nařízení vlády o úpravě náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti vzniklé pracovním úrazem nebo nemocí z povolání, o úpravě náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při invaliditě a o úpravě náhrady nákladů na výživu pozůstalých (úprava náhrady)
    10/2012 Vyhláška o vyhlášení Národní přírodní rezervace Chlumská stráň a stanovení jejích bližších ochranných podmínek
    11/2012 Vyhláška o vydání pamětní stříbrné pětisetkoruny ke 100. výročí narození Jiřího Trnky
    12/2012 Vyhláška o vydání pamětní stříbrné dvousetkoruny ke 150. výročí založení Sokola

    Částka číslo 3/2012 ze dne 13.1.2012
    13/2012 Vyhláška o stanovení ochranných pásem přírodního léčivého zdroje ložiska peloidu Labiště lázeňského místa Lázně Toušeň a vymezení konkrétních ochranných opatření
    14/2012 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstva obce

    Částka číslo 4/2012 ze dne 17.1.2012
    15/2012 Zákon, kterým se mění zákon č. 178/2005 Sb., o zrušení Fondu národního majetku České republiky a o působnosti Ministerstva financí při privatizaci majetku České republiky (zákon o zrušení Fondu národního majetku), ve znění pozdějších předpisů
    16/2012 Vyhláška o odborné způsobilosti osob řídících drážní vozidlo a osob provádějících revize, prohlídky a zkoušky určených technických zařízení a o změně vyhlášky Ministerstva dopravy č. 101/1995 Sb., kterou se vydává Řád pro zdravotní a odbornou způsobilost osob při provozování dráhy a drážní dopravy, ve znění pozdějších předpisů

    Částka číslo 5/2012 ze dne 17.1.2012
    17/2012 Zákon o Celní správě České republiky
    18/2012 Zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o Celní správě České republiky
    19/2012 Zákon, kterým se mění zákon č. 216/1994 Sb., o rozhodčím řízení a o výkonu rozhodčích nálezů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony

    Částka číslo 6/2012 ze dne 20.1.2012
    20/2012 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 268/2009 Sb., o technických požadavcích na stavby
    21/2012 Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí o uložení kolektivních smluv vyššího stupně

    Částka číslo 7/2012 ze dne 20.1.2012
    22/2012 Nález Ústavního soudu ze dne 25. října 2011 sp. zn. Pl. ÚS 14/09 ve věci návrhu na vyslovení rozporu § 22 odst. 4 zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění platném do 31. 7. 2011, s ústavním pořádkem

    Částka číslo 8/2012 ze dne 20.1.2012
    23/2012 Sdělení Ministerstva financí, jímž se určují emisní podmínky Dluhopisu České republiky, 2012-2017, VAR %

    Částka číslo 9/2012 ze dne 24.1.2012
    24/2012 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 419/2001 Sb., o rozsahu, struktuře a termínech údajů předkládaných pro vypracování návrhu státního závěrečného účtu a o rozsahu a termínech sestavení návrhů závěrečných účtů kapitol státního rozpočtu, ve znění pozdějších předpisů

    Částka číslo 10/2012 ze dne 24.1.2012
    25/2012 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 356/2008 Sb., kterou se provádí zákon č. 91/1996 Sb., o krmivech, ve znění pozdějších předpisů, ve znění pozdějších předpisů
    26/2012 Vyhláška, kterou se stanoví výše paušální částky nákladů spojených s vytištěním veterinárního osvědčení k vývozu a výše paušální částky nákladů spojených s prováděním pohraniční veterinární kontroly

    Částka číslo 11/2012 ze dne 26.1.2012
    27/2012 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva dopravy a spojů č. 31/2001 Sb., o řidičských průkazech a o registru řidičů, ve znění pozdějších předpisů
    28/2012 Vyhláška o dalším studiu, popřípadě výuce, které se pro účely státní sociální podpory a důchodového pojištění považují za studium na středních školách
    29/2012 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 364/2005 Sb., o vedení dokumentace škol a školských zařízení a školní matriky a o předávání údajů z dokumentace škol a školských zařízení a ze školní matriky (vyhláška o dokumentaci škol a školských zařízení), ve znění pozdějších předpisů
    30/2012 Vyhláška o náležitostech žádostí o schválení jmenování, volby, jiného ustanovení do funkce a odvolání orgánů nezávislého provozovatele přepravní soustavy
    31/2012 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstev obcí

    Částka číslo 12/2012 ze dne 30.1.2012
    32/2012 Vyhláška o přípravcích a dalších prostředcích na ochranu rostlin
    33/2012 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 327/2004 Sb., o ochraně včel, zvěře, vodních organismů a dalších necílových organismů při použití přípravků na ochranu rostlin
    34/2012 Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí o uložení kolektivních smluv vyššího stupně

    Částka číslo 13/2012 ze dne 31.1.2012
    35/2012 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 54/2004 Sb., o potravinách určených pro zvláštní výživu a o způsobu jejich použití, ve znění pozdějších předpisů
    36/2012 Nález Ústavního soudu ze dne 15. listopadu 2011 sp. zn. Pl. ÚS 20/09 ve věci návrhu na zrušení § 112 odst. 2 věty první a odst. 4 zákona č. 361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, ve znění pozdějších předpisů

    Částka číslo 14/2012 ze dne 31.1.2012
    37/2012 Zákon, kterým se mění některé zákony v souvislosti s reformou dohledu nad finančním trhem v Evropské unii
    38/2012 Zákon, kterým se mění zákon č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o posuzování vlivů na životní prostředí), ve znění pozdějších předpisů

    Částka číslo 15/2012 ze dne 7.2.2012
    39/2012 Vyhláška o dispenzární péči
    40/2012 Sdělení Ministerstva zdravotnictví o vydání cenového předpisu 1/2012/FAR o regulaci cen léčivých přípravků a potravin pro zvláštní lékařské účely
    41/2012 Sdělení Ministerstva zdravotnictví o vydání cenového rozhodnutí 1/12-FAR, kterým se stanoví seznam ATC skupin léčivých přípravků a potravin pro zvláštní lékařské účely nepodléhajících regulaci ceny původce
    42/2012 Sdělení Ministerstva zdravotnictví o vydání cenového předpisu 2/2012/FAR o regulaci cen zdravotnických prostředků
    43/2012 Nález Ústavního soudu ze dne 20. prosince 2011 sp. zn. Pl. ÚS 24/11 ve věci návrhu na zrušení § 88a zákona č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), ve znění pozdějších předpisů

     

     
     
    PRAKTICKÁ KOMUNIKACE

     
    JAK EFEKTIVNĚ POMÁHAT

    Člověk je po každé stránce zajímavý tvor, že nejen že neumí být vděčný za pomoc, které se mu dostane, ale dokonce toho, kdo mu pomohl, za to nenávidí. V životě se to projevuje tím, že pokud opravdu nejde o život, postižený se tváří, že všechno zvládne sám a ať se o něho nikdo nestará. To by bylo v pořádku – každý má právo samostatně rozhodovat o tom, co akceptuje a co odmítne – kdyby to potom ale opravdu všechno i zvládl. Ve skutečnosti má každý i takové problémy, při jejichž řešení by uvítal pomocnou ruku, kdyby, byla podaná tak, aby ji mohl akceptovat, aniž by měl pocit neschopnosti, závislosti anebo povinnosti být vděčný.
    Člověk, kterému problémy přerůstají nad hlavu, se obyčejně chová nepředvídatelně – může být náhle agresivní, anebo naopak úplně apatický, může vyvíjet horečnou aktivitu, anebo naopak kašlat na práci, může vyhledávat společnost, anebo se schovávat do kouta atd., proto ani neexistuje univerzálně platný recept na to, jak začíst s dáváním pomoci.
    Jedno však přesto platí univerzálně – kdo o problému začne mluvit, je na dobré cestě k jeho vyřešení. Nejdůležitější je proto přesvědčit toho, kdo pomoc potřebuje, aby o svých problémech začal mluvit. Druhá nejdůležitější věc je pozorně ho poslouchat a dát mu dost prostoru na to, aby si vylil srdce.
    Je lepší se v této fázi vyvarovat laciného utěšování typu „to nic není“ – našemu člověku se právě hroutí svět a to je určitě víc než nic. Také bychom ale neměli zdůrazňovat, že problém je opravdu obrovský – náš člověk se už i tak cítí jako Sisyfos, beznadějně tlačící svůj balvan do kopce. Rozumné je na začátek vyjádřit jen pochopení a nic víc.
    Nemusíme být orientálními mudrci a náš dotyk může blahodárně působit na člověka topícího se v problémech. Nejsou v tom žádná kouzla – jednoduše samotný fyzický vjem, že vedle stojí někdo, kdo projevuje porozumění, pomáhá uvolnit vnitřní napětí. Dalším lékem bez receptu, který můžeme použít v druhé fázi, je smích. Všeobecně se tvrdí, že smích neškodí v jakémkoli množství. Ve skutečnosti je v našem případě třeba si dávat pozor na množství i na způsob dávkování. Léčí jen smích, vycházející z úst trpícího a ne náš smích, který si ten, komu jím chceme pomoci, může vyložit i jako výsměch, anebo zlehčování jeho problémů. Jinými slovy, místo ukazování nacvičeného úsměvu je třeba pokusit se uvolnit atmosféru tak, aby se i ten druhý dokázal usmát.

    Když chceme někomu efektivně pomoci,
    musíme nejen pochopit jeho problémy, ale i to,
    proč se do nich dostal.


    Dosud jsme mluvili o věcech, které pomáhají, ale při kterých nepřebíráme na svá bedra část cizích problémů. To se dá udělat dvěma způsoby:
    • že mu pomůžeme s prací (to se dá lehce, když jde o kopání kanálů, ale mnohem těžší to je při duševní práci – tady to jde, jen když máme potřebnou kvalifikaci).
    • že se stylizujeme do role „advokáta chudých“ a budeme se u kompetentních snažit vyjednat pro „chudého“ lepší podmínky (víc času na řešení přidělených úkolů, víc pochopení pro jeho problémy, snížení pracovního zatížení apod.). Lidé (v dnešní době paradoxně) zapomínají na přísloví „Co tě nepálí, nehas“ a svou snahou obhajovat jiného často udělají víc škody než užitku. Obhajování je totiž kombinace umění a hazardu – vyžaduje kus diplomacie, kus herectví, kus odvahy a pořádný kus štěstí.
    Když chceme někomu efektivně pomoci, musíme nejen pochopit jeho problémy, ale i to, proč se do nich dostal. To se dá jen taktním tázáním a potom sebereflexí.

    Sebereflexe by nám měla ukázat sebe samy v situaci toho druhého. Tím, že se dokážeme vžít do postavení druhého, lépe dokážeme pochopit, co je příčinou problémů a tím i lépe najít nejlepší způsob, jak pomoci. Do jaké míry jsme vhodnými pomocníky, anebo naopak, do jaké míry sami potřebujeme cizí pomoc, nám pomůže odhalit následující test.

    Test
    Když chceme pomáhat jiným, nejprve musíme být sami v pohodě, tj. musíme být spokojení sami se sebou. Nejde tu o stoprocentní spokojenost – stoprocentně spokojení se sebou jsou jen ti s omezeným rozhledem, ale o spokojenost funkční, která nám umožní procházet životem bez extrémních stresů. Následující test vám pomůže zjistit, zda patříte mezi takové šťastlivce.

    1. Který z následujících výroků nejlépe vystihuje váš život?
      a) je to jednou nahoře, jednou dole, ale netočí se mi z toho hlava (nestěžuji si)
      b) věřím, že musí existovat i cosi lepšího
      c) celý život čekám na změnu k lepšímu

    2. Jak často jste v životě nuceni dělat věci, kterým nedůvěřujete?
      a) skoro vůbec ne
      b) čas od času
      c) prakticky každodenně

    3. Jak se cítíte po fyzické stránce?
      a) jsem v dobré kondici a líbí se mi, jak vypadám
      b) není to nejhorší, ale mohlo by to být i lepší
      c) nestojí to za řeč

    4. Jste společenský typ?
      a) ano, ve společnosti se cítím jako ryba ve vodě
      b) chtěl bych mít víc přátel a být častěji ve společnosti jiných
      c) jsem spíš samotář a těžko navazuji kontakty

    5. Stimuluje vás váš současný způsob života?
      a) ano, mám svůj životní styl rád
      b) někdy, ale občas mi chybí víc „duševna“
      c) mám pocit, jako by mi někdo předepsal přísnou dietu, zakazující všechno šťavnaté a vzrušující.

    Vyhodnocení testu
    1. Více než tři odpovědi „a“:
    Jste racionální typ. Víte, že život v sobě skrývá víc, než vám v současnosti dává, víte i to, že v životě nic není zadarmo, a víte i to, že když se člověk snaží, dostane od života víc.

    2. Více než tři odpovědi „b“:
    Jste pohodový typ. V zásadě jste spokojený s tím, co vám život naděluje, a životním výzvám se spíš vyhýbáte. Na druhé straně, vaše ambice jsou vyšší než to, co jste dosud dosáhli.

    3. Více než tři odpovědi „c“:
    Jste typ, který potřebuje pomoc. Nejste spokojený se svým životem prakticky po žádné stránce a máte pocit, že život je vůči vám nespravedlivý. Kromě pomoci od jiných se však potřebujete i sám sebrat a víc si věřit.


    Jaká forma pomoci bude nejefektivnější?
    V následující tabulce je shrnuto, co může věci pomoci a naopak, co může věci uškodit.

    Co spíš pomáhá Co spíš škodí
    Mluvit o pocitech Pokoušet se slovy vyvracet obavy
    Ubezpečovat o podpoře Snažit se manipulovat emoce druhého
    (emocionální stav)
    Mluvit pomalu, klidným hlasem Zavalit druhého přívalem utěšujících slov a nepustit ho k řeči
    Vyjadřovat se jasně a nedvojsmyslně Pokoušet se věci příliš zlehčovat
    Vytvořit tiché a diskrétní prostředí Snažit se za každou cenu pomoci „tady a teď“


    Pomoc pochvalou
    • Pochválíte dítě a ono přestane být vše ničící živelnou katastrofou a stane se vaší pýchou.
    • Pochválíte manželského partnera a bouřka, která se už už chystala roztrhat váš život na cucky, se potichu stáhne za obzor.
    • Pochválíte podřízeného a to, co se nedalo stihnout, je najednou hotové.
    • Pochválíte šéfa a najednou nedostáváte jen úkoly, které nikdo nechce.
    Pochvala zabere i na toho, komu chceme pomoci. I zde ale musíme být opatrní a rozlišovat mezi pochvalou, pochlebováním a falešným soucitem. Když chválíme, musíme to udělat při vhodné příležitosti a vhodným způsobem.
    O tom posledním – důvodu pro pochvalu – psychologové tvrdí, že důvod se dá vždy najít. Pokud jde o způsob, je lepší, pokud to jen lze, vyhnout se přímému použití slova „pochvala“, resp. jeho odvozenin a synonym.
    Namísto „chci vás pochválit za …“ je lepší říci „oceňuji to a to“ anebo jen jednoduše poděkovat za odvedenou práci a výkon. I když jsme už z dětských kalhotek dávno vyrostli, ještě stále si více ceníme, když nás chválí před ostatními.

    Když chválíme, musíme to udělat při
    vhodné příležitosti a vhodným způsobem.


    Závěr
    V dnešním světě prakticky každý potřebuje berličku, která mu pomůže lépe se vyrovnat s nástrahami života. Na druhé straně, nikdo se s berličkou rád neukazuje ani na veřejnosti, ani sám před sebou. Proto nejlepší berličkou je ta, která je nejen neviditelná, ale i nevnímatelná. Jinak řečeno, když chceme pomoci jinému, musíme to udělat nenápadně, tak aby si pokud možno nevšiml, že mu pomáháme. Toto pravidlo ovšem neplatí (jak jsme už vzpomněli v úvodu) v případě, když jde o život – ať už doslova, anebo obrazně. Tehdy je třeba topícího se uchopit za vlasy a udělat vše pro jeho záchranu bez ohledu na drobné vedlejší škody, které naše záchranná akce může způsobit. Když to pomůže topícího se přivést zpátky k životu, potom není třeba váhat a rovnou mu třeba pár vrazit. Ve všech ostatních případech však lepší výsledek dosáhneme diplomatickým jednáním než hrubou silou.

    V potížích se projeví přátelé.

    Přítele napomínej mezi čtyřma očima, ale chval ho veřejně.

    Pokud si šťastný, máš mnoho přátel, pokud však přijdou zlé časy, zůstaneš sám.



     

     
     
    CHYBOVAT ZNAMENÁ PLATIT

     
    8. února
    Středa
    Zdravotní pojištění – OSVČ Odvod zálohy na zdravotní pojištění OSVČ za leden 2012
    15. února
    Středa
    Daně z příjmů – zaměstnanec Podepsání prohlášení poplatníka ke snížení daňových záloh za rok 2011 a na rok 2012.
    Lhůta pro podání žádosti u posledního plátce daně v roce 2011 o provedení ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění na daň z příjmů ze závislé činnosti za rok 2011
    „Invalidní daň“ Zaměstnavatel s více než 25 zaměstnanci oznámí úřadu práce plnění povinného podílu (4 %) zaměstnání osob se zdravotním postižením (OZP) za rok 2011, příp. i zaplatí náhradní odvod úřadu práce á 2,5 x průměrná mzda za 1. až 3. Q 2011, která činila 23 726 Kč.
    20. února
    Pondělí
    Daň z příjmů – plátce Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů z mezd za leden 2012
    Sociální pojištění – OSVČ Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za leden 2012
    Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za leden 2011
    Sociální pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za leden 2012
    Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za leden 2012
    Zdravotní pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za leden 2012
    Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za leden 2012


     

     
     
    EKONOMIKA

     
    Název krajiny Název měny Měna 6.12. 7.12. 8.12. 9.12. 12.12. 13.12. 14.12.
    Austrálie dolar AUD 19,27 19,436 19,393 19,331 19,517 19,677 19,684
    Brazílie real BRL 10,529 10,551 10,516 10,512 10,624 10,541 10,564
    Bulharsko lev BGN 12,902 12,961 12,9 13,028 13,079 13,094 13,11
    Čína renminbi CNY 2,96 2,978 2,957 2,991 3,034 3,052 3,098
    Dánsko koruna DKK 3,394 3,41 3,394 3,427 3,44 3,444 3,45
    EMU euro EUR 25,235 25,35 25,23 25,48 25,58 25,61 25,645
    Filipíny peso PHP 43,343 43,792 43,468 43,623 44,244 44,264 44,721
    Hongkong dolar HKD 2,424 2,438 2,42 2,447 2,48 2,497 2,535
    Chorvatsko kuna HRK 3,36 3,375 3,364 3,397 3,412 3,415 3,418
    Indie rupie INR 36,762 36,646 36,386 36,585 36,51 36,519 36,808
    Indonesie rupie IDR 2,085 2,098 2,092 2,104 2,132 2,142 2,172
    Japonsko jen JPY 24,223 24,379 24,326 24,516 24,801 24,956 25,274
    Jihoafrická rep. rand ZAR 2,335 2,344 2,328 2,32 2,343 2,353 2,362
    Jižní Korea won KRW 1,667 1,676 1,662 1,66 1,679 1,685 1,703
    Kanada dolar CAD 18,495 18,754 18,659 18,63 18,839 18,927 19,024
    Litva litas LTL 7,308 7,342 7,307 7,379 7,408 7,417 7,427
    Lotyšsko lat LVL 36,166 36,331 36,175 36,502 36,655 36,741 36,78
    Maďarsko forint HUF 8,406 8,442 8,381 8,353 8,38 8,416 8,419
    Malajsie ringgit MYR 6,007 6,066 6,004 6,039 6,103 6,105 6,199
    Mexiko peso MXN 1,394 1,402 1,393 1,391 1,4 1,41 1,42
    MMF SDR XDR 29,309 29,464 29,295 29,646 30,054 30,061 30,321
    Norsko koruna NOK 3,27 3,292 3,283 3,319 3,32 3,32 3,302
    Nový Zéland dolar NZD 14,663 14,739 14,715 14,68 14,784 14,877 14,851
    Polsko zlotý PLN 5,666 5,671 5,636 5,644 5,635 5,619 5,623
    Rumunsko nové leu RON 5,796 5,833 5,815 5,868 5,882 5,891 5,903
    Rusko rubl RUB 60,273 60,602 60,007 60,376 61,145 61,415 62,049
    Singapur dolar SGD 14,648 14,732 14,619 14,679 14,873 14,922 15,099
    Švédsko koruna SEK 2,787 2,812 2,799 2,825 2,826 2,827 2,822
    Švýcarsko frank CHF 20,369 20,416 20,387 20,659 20,709 20,74 20,832
    Thajsko baht THB 61,08 61,457 61,197 61,529 61,975 62,252 63,075
    Turecko nová lira TRY 10,264 10,334 10,273 10,327 10,359 10,41 10,48
    USA dolar USD 18,837 18,953 18,815 19,037 19,299 19,424 19,733
    Velká Británie libra GBP 29,457 29,578 29,584 29,873 30,164 30,262 30,551
    Izrael šekel ILS 5,036 5,061 5,035 5,06 5,126 5,138 5,183


    Název krajiny Název měny Měna 2.1. 3.1. 4.1. 5.1. 6.1. 9.1. 10.1. 11.1. 12.1. 13.1. 16.1. 17.1. 18.1. 19.1. 20.1.
    Austrálie dolar AUD 20,143 20,39 20,523 20,739 20,723 20,711 20,832 20,905 20,788 20,581 20,824 20,891 20,71 20,432 20,57
    Brazílie real BRL 10,548 10,672 10,867 11,028 10,984 11,004 11,215 11,271 11,22 11,197 11,329 11,316 11,198 11,102 11,174
    Bulharsko lev BGN 13,036 13,13 13,171 13,248 13,214 13,202 13,183 13,21 13,08 13,007 13,084 13,113 13,066 12,94 13,02
    Čína renminbi CNY 3,133 3,134 3,161 3,204 3,207 3,212 3,188 3,217 3,179 3,159 3,198 3,176 3,156 3,104 3,116
    Dánsko koruna DKK 3,432 3,453 3,465 3,484 3,477 3,472 3,468 3,474 3,439 3,422 3,443 3,45 3,437 3,404 3,424
    EMU euro EUR 25,51 25,68 25,765 25,91 25,85 25,815 25,785 25,835 25,58 25,44 25,595 25,65 25,555 25,31 25,465
    Filipíny peso PHP 44,859 45,082 45,466 45,883 45,83 45,996 45,742 46,182 45,594 45,525 46,029 45,972 45,868 45,05 45,607
    Hongkong dolar HKD 2,539 2,539 2,561 2,6 2,605 2,612 2,592 2,615 2,585 2,565 2,6 2,582 2,566 2,526 2,543
    Chorvatsko kuna HRK 3,386 3,416 3,416 3,439 3,431 3,426 3,423 3,427 3,39 3,37 3,39 3,39 3,381 3,348 3,365
    Indie rupie INR 36,991 37,139 37,634 38,15 38,405 38,633 39,006 39,139 38,983 38,723 39,326 39,599 39,531 38,989 39,292
    Indonesie rupie IDR 2,172 2,16 2,175 2,213 2,224 2,217 2,199 2,218 2,193 2,194 2,212 2,207 2,206 2,185 2,206
    Japonsko jen JPY 25,628 25,711 25,91 26,27 26,22 26,381 26,201 26,394 26,124 25,945 26,317 26,116 25,934 25,517 25,584
    Jihoafrická rep. rand ZAR 2,438 2,448 2,446 2,468 2,48 2,489 2,493 2,497 2,493 2,479 2,496 2,498 2,479 2,472 2,475
    Jižní Korea won KRW 1,707 1,716 1,728 1,747 1,74 1,747 1,744 1,749 1,738 1,735 1,753 1,755 1,745 1,726 1,74
    Kanada dolar CAD 19,332 19,497 19,587 19,871 19,807 19,727 19,801 19,983 19,757 19,539 19,793 19,806 19,652 19,453 19,475
    Litva litas LTL 7,388 7,437 7,462 7,504 7,487 7,476 7,468 7,482 7,408 7,368 7,413 7,429 7,401 7,33 7,375
    Lotyšsko lat LVL 36,456 36,725 36,876 37,107 37,026 36,997 36,939 37 36,551 36,33 36,577 36,64 36,494 36,149 36,433
    Maďarsko forint HUF 8,115 8,138 8,053 8,078 8,117 8,188 8,255 8,283 8,305 8,214 8,262 8,249 8,344 8,378 8,358
    Malajsie ringgit MYR 6,216 6,265 6,343 6,413 6,428 6,432 6,415 6,471 6,393 6,355 6,434 6,42 6,388 6,312 6,351
    Mexiko peso MXN 1,414 1,43 1,447 1,472 1,473 1,476 1,484 1,487 1,479 1,471 1,491 1,489 1,49 1,477 1,487
    MMF SDR XDR 30,272 30,439 30,63 30,948 30,957 31,015 30,782 30,985 30,677 30,447 30,875 30,649 30,486 30,085 30,283
    Norsko koruna NOK 3,287 3,319 3,344 3,373 3,368 3,371 3,368 3,377 3,331 3,307 3,337 3,346 3,317 3,303 3,324
    Nový Zéland dolar NZD 15,342 15,519 15,654 15,834 15,814 15,914 16,015 16,133 16,002 15,812 16,012 16,051 16,064 15,723 15,846
    Polsko zlotý PLN 5,7 5,74 5,739 5,751 5,746 5,759 5,779 5,792 5,761 5,774 5,827 5,871 5,877 5,853 5,895
    Rumunsko nové leu RON 5,905 5,941 5,962 5,972 5,948 5,928 5,911 5,916 5,882 5,87 5,931 5,916 5,871 5,827 5,862
    Rusko rubl RUB 61,234 62,125 62,527 63,08 63,257 63,52 63,853 64,049 63,501 62,83 63,639 63,657 63,247 62,399 62,953
    Singapur dolar SGD 15,199 15,342 15,424 15,642 15,637 15,635 15,625 15,718 15,556 15,444 15,652 15,626 15,565 15,389 15,474
    Švédsko koruna SEK 2,858 2,876 2,895 2,929 2,925 2,922 2,926 2,933 2,89 2,862 2,884 2,902 2,897 2,889 2,9
    Švýcarsko frank CHF 20,979 21,083 21,124 21,266 21,221 21,266 21,244 21,315 21,114 21,022 21,161 21,21 21,136 20,953 21,087
    Thajsko baht THB 62,487 62,763 63,094 63,825 63,837 63,788 63,631 63,865 63,147 62,699 63,337 63,11 62,732 61,977 62,536
    Turecko nová lira TRY 10,463 10,478 10,599 10,731 10,786 10,83 10,771 10,905 10,883 10,763 10,898 10,906 10,827 10,725 10,786
    USA dolar USD 19,718 19,728 19,893 20,191 20,232 20,284 20,131 20,315 20,084 19,919 20,2 20,053 19,916 19,603 19,736
    Velká Británie libra GBP 30,563 30,76 31 31,337 31,274 31,326 31,141 31,281 30,799 30,535 30,93 30,878 30,644 30,295 30,541
    Izrael šekel ILS 5,169 5,168 5,156 5,243 5,268 5,28 5,262 5,28 5,235 5,199 5,246 5,231 5,233 5,18 5,208


    Název krajiny Název měny Měna 23.1. 24.1. 25.1. 26.1. 27.1. 30.1. 31.1. 1.2. 2.2. 3.2. 6.2. 7.2. 8.2.
    Austrálie dolar AUD 20,556 20,446 20,512 20,457 20,415 20,331 20,364 20,423 20,541 20,358 20,482 20,562 20,245
    Brazílie real BRL 11,112 11,089 11,136 11,041 10,995 11,024 11,001 10,981 11,072 11,039 11,085 11,05 10,857
    Bulharsko lev BGN 12,962 12,998 12,972 12,889 12,861 12,919 12,877 12,858 12,858 12,812 12,769 12,784 12,68
    Čína renminbi CNY 3,075 3,086 3,094 3,028 3,023 3,044 3,03 3,027 3,047 3,022 3,034 3,025 2,968
    Dánsko koruna DKK 3,409 3,419 3,413 3,39 3,384 3,402 3,388 3,383 3,383 3,372 3,36 3,364 3,337
    EMU euro EUR 25,35 25,42 25,37 25,205 25,155 25,265 25,185 25,15 25,15 25,065 24,975 25,005 24,8
    Filipíny peso PHP 44,979 45,283 45,447 44,746 44,656 44,738 44,564 44,452 44,996 44,706 44,994 44,96 44,252
    Hongkong dolar HKD 2,509 2,519 2,525 2,472 2,468 2,484 2,464 2,462 2,476 2,456 2,47 2,459 2,41
    Chorvatsko kuna HRK 3,35 3,359 3,35 3,324 3,324 3,332 3,324 3,319 3,316 3,305 3,294 3,3 3,271
    Indie rupie INR 38,948 39,069 39,045 38,775 38,772 38,728 38,652 38,746 39,092 39,05 39,038 38,755 38,016
    Indonesie rupie IDR 2,177 2,171 2,204 2,139 2,133 2,144 2,126 2,125 2,148 2,123 2,132 2,132 2,104
    Japonsko jen JPY 25,319 25,189 25,116 24,721 24,863 25,131 25,021 25,079 25,226 24,982 24,981 24,838 24,289
    Jihoafrická rep. rand ZAR 2,461 2,447 2,436 2,452 2,466 2,452 2,456 2,468 2,489 2,499 2,511 2,511 2,476
    Jižní Korea won KRW 1,718 1,728 1,736 1,71 1,705 1,706 1,704 1,699 1,714 1,703 1,709 1,705 1,675
    Kanada dolar CAD 19,307 19,305 19,351 19,148 19,16 19,164 19,179 19,109 19,201 19,002 19,184 19,108 18,792
    Litva litas LTL 7,342 7,362 7,347 7,3 7,285 7,317 7,294 7,284 7,284 7,259 7,233 7,242 7,182
    Lotyšsko lat LVL 36,289 36,431 36,36 36,082 35,985 36,142 36,027 35,952 35,929 35,815 35,717 35,773 35,479
    Maďarsko forint HUF 8,395 8,407 8,501 8,559 8,565 8,537 8,567 8,594 8,588 8,589 8,518 8,573 8,569
    Malajsie ringgit MYR 6,267 6,29 6,369 6,306 6,291 6,303 6,284 6,276 6,361 6,325 6,36 6,333 6,221
    Mexiko peso MXN 1,486 1,478 1,489 1,484 1,48 1,483 1,479 1,474 1,488 1,484 1,506 1,5 1,474
    MMF SDR XDR 29,992 30,085 30,099 29,652 29,615 29,82 29,573 29,58 29,769 29,538 29,594 29,521 29,059
    Norsko koruna NOK 3,307 3,327 3,301 3,296 3,29 3,289 3,289 3,286 3,288 3,279 3,288 3,281 3,251
    Nový Zéland dolar NZD 15,834 15,79 15,792 15,748 15,778 15,751 15,817 15,878 15,992 15,837 15,886 15,88 15,684
    Polsko zlotý PLN 5,916 5,914 5,905 5,934 5,962 5,938 5,962 5,987 5,988 5,978 5,978 5,984 5,935
    Rumunsko nové leu RON 5,84 5,855 5,835 5,807 5,789 5,824 5,8 5,787 5,78 5,764 5,751 5,745 5,702
    Rusko rubl RUB 62,855 63,251 63,752 63,285 63,291 63,329 63,532 63,206 63,384 62,958 63,365 63,645 62,69
    Singapur dolar SGD 15,382 15,379 15,424 15,269 15,264 15,292 15,274 15,249 15,385 15,278 15,32 15,276 15,011
    Švédsko koruna SEK 2,888 2,89 2,867 2,84 2,827 2,839 2,831 2,829 2,84 2,833 2,837 2,835 2,809
    Švýcarsko frank CHF 21,018 21,07 21,01 20,879 20,827 20,973 20,904 20,879 20,878 20,804 20,699 20,684 20,471
    Thajsko baht THB 62,048 62,111 62,035 61,321 61,509 61,78 61,789 61,69 62,083 61,694 61,834 61,564 60,798
    Turecko nová lira TRY 10,691 10,699 10,711 10,708 10,77 10,763 10,797 10,828 10,882 10,845 10,845 10,835 10,697
    USA dolar USD 19,474 19,546 19,597 19,178 19,142 19,271 19,111 19,09 19,202 19,045 19,152 19,07 18,683
    Velká Británie libra GBP 30,316 30,457 30,489 30,083 30,058 30,226 30,155 30,258 30,383 30,116 30,161 30,118 29,711
    Izrael šekel ILS 5,166 5,166 5,173 5,103 5,097 5,116 5,122 5,115 5,147 5,137 5,143 5,107 5,05


     

     
     
    NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE

     
    Poradce, měsíčník nejenom pro podnikatele, č.6-7/2012
    • Zákoník práce s komentářem

    Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 2/2012
    • Mezinárodní účetní standardy

    Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č.2/2012
    • Změny zákona o daních z příjmů
    • Zákon o účetnictví – novela od 1. 1. 2012
    • Vklady do obchodních společností z pohledu daní
    • Uplatnění slev a dani v daňovém přiznání
    • Příjmy ze zahraničí v přiznání k DPFO
    • Daňově uznatelné výdaje OSVČ
    • Odpisování dočasných staveb
    • Rozšíření metody reverse-charge
    • Prodej dlouhodobého majetku – dopady na odpočet DPH
    • Audit účetní závěrky
    • Zvýšení základního kapitálu a vklad majetku
    • Účtování o stravenkách
    • Organizační změny na pracovištích – právní důsledky
    • Sankce za neopmluvenou absenci změny od 1. 1. 2012

    Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 2/2012
    • Dávky v nezaměstnanosti od 1. 1. 2012
    • Kdy musí zaměstnanec podat daňové přiznání
    • Srážky ze mzdy v roce 2012
    • Právní úprava dovolené - změny
    • Vzdělávání a stravování zaměstnanců
    • Neznámý plátce ve zdravotním pojištění
    • Zákon o důchodovém spoření
    • Manželka podnikatele
    • Zaměstnanec a alkohol
    • Zjišťování zdravotního stavu zaměstnance – nový zákon
    • Změny zákona o daních z příjmů
    • Zdravotní pojištění a zaměstnavatelé
    • Náhrady cestovních výdajů
    • Změny zahraničného stravného od roku 2012

    Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 2/2012
    • Legislativní novinky od roku 2012
    • Rejstřík trestů po novém
    • DPH ve zdravotnictví v roce 2012
    • Požadavky na úředníka ve veřejné správě
    • Zapůjčování zaměstnaců podle novely zákoníku práce
    • Minimální a maximální vyměřovací základ zaměstnance ve zdravotním pojištění v roce 2012
    • Zdravotní pojištění – dohody o provedení práce po 1. 1. 2012
    • Účetní závěrka k 31. 12. 2011
    • Novela zákona o vzdělávání – školský zákon
    • Obecní pozemky
    • Ztížené pracovní prostředí
    • Územní rozpočty v roce 2012

    1000 řešení – dvouměsíčník, nadstavba měsíčníků Poradce, DaÚ, PaM a DÚVaP, č. 2/2012
    • Dańová přiznání FO a PO za rok 2011
    • DPH, ZDP
    • Zákoník práce/li>
    • Účetnictví
    • Právo a podnikatel

    Sborníky – Zákony 2010

    Zákony I – daňové, účetní …
    • Daně z příjmů
    • Daň z přidané hodnoty
    • Daň z nemovitostí
    • Silniční daň
    • Zákon o účetnictví
    • Živnostenský zákon
    • Autorský zákon
    • Zákon o rezervách

    Zákony II – obchodní, občanské …
    • Obchodní zákoník
    • Občanský zákoník
    • Občanský soudní řád
    • Exekuční řád
    • Trestní právo
    • Správní právo
    • Ochrana spotřebitele

    Zákony III – sociální, zdravotní …
    • Zákoník práce
    • Plat a odměny
    • Sociální zabezpečení
    • Nemocenské pojištění
    • Důchodové pojištění
    • Zaměstnanost
    • Zdravotní pojištění
    • Úrazové pojištění

    Zákony IV – stavební, pozemkové …
    • Stavební zákon
    • Katastrální zákon
    • Zeměměřické orgány
    • Nájem bytů
    • Vlastnictví bytů
    • Pozemkové uřady
    • Požární ochrana

    Zákony V – státní správa, veřejná správa …
    • Zákon o obcích
    • Zákon o krajích
    • Přístup k informacím
    • Zákon o matrikách
    • Zákon o ochraně osobních údajů
    • Školský zákon
    • Zákon o o evidenci obyvatel

    Zákony VI - životní prostředí, odpady …
    • Životní prostředí
    • Ochrana ovzduší
    • Vodní zákon
    • Lesní zákon
    • Zákon o odpadech
    • Zákon o obalech
    • Energetický zákon

    PŘIPRAVUJEME

    Poradce č. 8/2012 (I/2012)
    • Novela zákona o účetnictví
    • Novela prováděcí vyhlášky pro podnikatele k zákonu o účetnictví

    Daně, účetnictví- vzory a případy – (DÚVaP) č. 3/2012 (II/2012)
    • Novela zákona o DPH v příkladech
    • Vše o zdanění mezd
    • Optimalizace daňové povinnosti v daňovém přiznání u FO za rok 2011

    Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) č. 3/2012 (II/2012)
    • Fúze obchodních společností po novele
    • Výdělečná činnost důchodců
    • Sankce za pozdě odevzdané přiznání
    • Zřizovací výdaje
    • Daňové doklady v elektronické podobě
    • Prodej akcií a daň z příjmů
    • Nejdůležitější změny ve zdravotním pojištění

    Práce, mzdy a odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) č. 3/2012 (II/2012)
    • Novela zákona o zaměstnanosti od 1. ledna
    • Změny v aktuální úpravě nemocenského – aktuálně o novele
    • Okamžité zrušení pracovního poměru – vzory
    • Roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění za zdaňovací období 201
    • Změny u tuzemského stravného od roku 2012
    • Kdo a jak platí pojistné po 1. 1. 2012?
    • Vedení personální agendy po novele zákoníku práce
    • Povinný podíl zaměstnávání osob se zdravotním postižením v roce 2012
    • Dohody o pracovní činnosti a „státní“ kategorie

    Poradce veřejné správy – (PVS) č. 3/2012 (II/2012)
    • Odměňování v občanských sdruženích od 1. 1. 2012

    1000 řešení – (1000 řešení) č. 2/2012 (I/2012)
    • Automobil v podnikání
    • Daň z příjmů, DPH
    • DE, účetnictví
    • Zákoník práce

     

     
     
    HORKÁ TÉMATA

     
    UKONČENÍ ROKU 2011
    Rok 2012 je na začátku, ale přináší sebou povinnost ročního zúčtovaní příjmů ze závislé činnosti a sestavení účetní závěrky. Když se chcete dozvědět, jaké jsou povinnosti účetní jednotky, nabízíme několik publikací pro lehčí orientaci v problematice.

    • Roční zúčtování příjmů – ze závislé činnosti, z funkčních požitků, roční zúčtování záloh ...
      monotematika (A5, 104 str.)
    • Účetní závěrka podnikatelů za rok 2011 – účetní zásady, účetní knihy, inventarizace, proces účetní závěrky, účetní závěrka, výroční správa ...
      monotematika (A5, 176 str.)
    • Daňová přiznání – fyzické osoby, vzory podání, vyplněné tiskopisy ...
      monotematika (A5, 104 str.)
    • Účetní souvztažnosti pro podnikatele – české účetní standardy, odložená daň, rezervy, syntetické účty, dlouhodobý majetek, operace s cennými papíry a podíly, nákladym výnosy, kapitálové účty ...
      monotematika (A5, 400 str.)

    BALÍČEK UKONČENÍ ROKU 2011 se slevou 30 % obsahuje: Roční zúčtování příjmů + Účetní závěrka podnikatelů + Daňová přiznání + Účetní souvztažnosti pro podnikatele
    cena: 388 Kč


    Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů.


    Balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627, faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz


    RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY NA VŠECH UVEDENÝCH TELEFONNÍCH ČÍSLECH
    OBJEDNÁVKY VYSTAVUJEME DO 48 HODIN

    Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.

    E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
    • Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
    • Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!

     

     
     
    KONTAKTY

     
    Adresa:   E-mail:
    ExiCon, s. r. o.
    Martina Rázusa 1140
    010 01 Žilina
    Slovenská republika
      objednavky@exicon.eu
     
    IČO: 44853530
    DIČ: 2022854900
    IČ DPH: SK2022854900
     
       
     
    Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 51548/L.

     

     


    V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu
    s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.

    Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
    Untitled Page