Em@ilové noviny

 

č. 2/2013

21.1.2013

 

 
 
 Téma novin 
 Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají 
 P6 aktual 
 Praktická komunikace 
 Chybovat znamená platit 
 Ekonomika 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Horká témata 
 Kontakty 

Služby, které najdete jen u nás:
  • aktuální a rychlé informace
    (změny zákonů a předpisů) z oblastí daní, účetnictví, mezd, odvodů;
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákaznickém oddělení;
  • možnost rychlého objednání
    publikací (telefonicky, faxem, e-mailem, poštou);
  • rychlá dodávka (do 48 hodin)
    s minimálními reklamacemi;
  • uvádění nových produktů
    prostřednictvím mailingů a telemarketingu;
  • přibližování se k zákazníkovi
    prostřednictvím bezplatných odpovědí na otázky a e - mailových novin
 

Vážení čtenáři!

Roční zúčtování záloh na daň z příjmů z mezd a daňového zvýhodnění za uplynulý rok je právem každého zaměstnance, který nepodává daňové přiznání. Povinností zaměstnance je požádat o roční zúčtování včas, tj. do 15. 2. následujícího roku). Více již najdete v rubrice Téma novin a praktické příklady najdete v rubrice Čtenáři se ptají a odborníci odpovídají.
Rubrika Nejvíce čtená témata a publikace obsahuje přehled nejnovějších publikací s aktuálními tématy, které jsou důležité teď na začátku roku.
V rubrice Připravujeme najdete témata týkající se novel, které platí od 1. 1. 2013, např. v měsíčníku Poradce 6/2013 je to Novela zákona o DPH s komentářem, v měsíčníku DaÚ 2-3/2013 Novela zákona o daních z příjmů, v měsíčníku PaM 2-3/2013 Důchodové spoření zaměstnanců – novinka v roce 2013, v měsíčníku DÚVaP 2 Odpočty a slevy na dani z příjmů u FO v r. 2013.

Věřím, že informace z e-novin budou pro Vás přínosem a těším se na příští setkání.

Andrea Súkeníková
odpovědná redaktorka
poradce@poradce.cz


V tomto čísle najdete:

 

 
 
TÉMA NOVIN
ROČNÍ ZÚČTOVÁNÍ PŘÍJMŮ ZA ROK 2012

 
ROČNÍ ZÚČTOVÁNÍ PŘÍJMŮ ZE ZÁVISLÉ ČINNOSTI ZA ROK 2012

Možnost vypořádat svoje daňové záležitosti prostřednictvím žádosti o provedení ročního zúčtování záloh na daň a daňového zvýhodnění je určena jen pro poplatníky, kteří mají příjmy ze závislé činnosti a z funkčních požitků. Jaké podmínky musí zaměstnanci splnit?

Zaměstnanec má možnost, nikoliv však povinnost požádat

svého zaměstnavatele o provedení ročního zúčtování. Provedeni ročního zúčtování je přitom výhodné pro zaměstnance, nikoliv však pro zaměstnavatele. Jinak řečeno, provedením ročního zúčtování zaměstnanec žádnou daňovou ztrátu neriskuje, může jen získat. Zaměstnanec žádostí o provedení ročního zúčtování může dosáhnout úsporu na dani z příjmů tím, že může případně:
  • uplatnit nezdanitelné části základu daně (§ 15), neboť tyto nelze uplatnit v měsíční výši při výpočtu záloh na daň podle § 38h,
  • uplatnit slevu na dani na manželku (manžela) podle § 35ba odst. 1 písm. b),
  • napravit některá opomenutí v průběhu roku, kdy zaměstnavateli nenahlásil ve stanovené lhůtě příslušné skutečnosti (např. nenahlásil včas narození dítěte, nepředložil včas doklady o tom, že se soustavně připravuje na budoucí povolání studiem apod.).
  • napravit daňové nevýhody plynoucí ze skutečnosti, že nepodepsal ve stanovené lhůtě u svého zaměstnavatele Prohlášení k dani podle § 38k odst. 4, a podepsal toto Prohlášení až dodatečně (§ 38k odst. 7 ZDP),
  • v případě, že byl zaměstnán jen po část roku, uplatnit základní slevu na dani podle § 35ba odst. 1 v plné roční výši 24 840 Kč, případně dodatečně využít i ostatní slevy na dani podle § 35ba odst. 1 písm. c) až f). Například, pokud byl studentem po celý rok, může v plné výši využít slevu podle § 35ba odst. 1 písm<. f) v roční výši 4 020 Kč, i když příjem ze závislé činnosti pobíral jen po část roku.

Možnost využít roční zúčtování je pro zaměstnance v porovnání s postupem vyplnění a podání daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za uplynulý kalendářní rok samozřejmě výhodnější. V zásadě zaměstnanec musí jen nepromeškat lhůtu, ve které může o provedení ročního zúčtování zaměstnavatele požádat, a splnit s tímto spojené další povinnosti, které stanoví ZDP.
Na druhé straně zaměstnavateli provedení ročního zúčtování daňové výhody příliš nepřináší, představuje pro něho (mzdovou účetní) jen zvýšenou administrativu a další práci. Navíc odpovědnost za správné stanovení a výpočet daně se provedením ročního zúčtování do značné míry přenáší ze zaměstnance na zaměstnavatele. Zaměstnavatel musí mimo jiné zkoumat, zda zaměstnancem předložené doklady splňují veškeré požadavky vyplývající ze zákona o daních z příjmů. Dále musí zaměstnavatel řešit další komplikované otázky s tímto úkolem spojené, z důvodu, aby bylo správně provedeno příslušné zúčtování záloh na daň a daňového zvýhodnění a výpočet daně z příjmů u zaměstnance, který o provedení ročního zúčtování oprávněně požádal. To však v řadě případů nebývá nijak jednoduchý úkol. Zaměstnavatel však na rozdíl od zaměstnance nemá možnost volby. Z tohoto pohledu je možné konstatovat, že zákonem o daních z příjmů je pro zaměstnavatele stanovena povinnost provést roční zúčtování, pokud zaměstnanec o to požádal a splnil všechny požadované podmínky. Pokud však zaměstnanec o roční zúčtování nepožádal, anebo nesplnil podmínky,pak zaměstnavatel roční zúčtování neprovádí.

Postup zaměstnance
Zaměstnavatel má povinnost provést roční zúčtování, pokud o to zaměstnanec požádá a splní též všechny potřebné podmínky, které požaduje ZDP. Počáteční iniciativa je však na zaměstnanci, aby učinil patřičné kroky, pokud chce využít výhod, které roční zúčtování přináší. K tomu lze uvést následující: Zaměstnanec musí zaměstnavatele o roční zúčtování požádat předepsaným písemným způsobem a ve stanovené lhůtě. Postup a příslušné požadavky, které je nutné splnit, vyplývají z ustanovení § 38k odst. 5 a 7 ZDP. Zaměstnanec musí podepsat nejpozději do 15. února za uplynulé zdaňovací období (kalendářní rok) příslušné prohlášení, ve kterém uvede potřebné skutečnosti, uvedené v § 38k odst. 5 ZDP. Pro účely tohoto prohlášení se používá tiskopis MFin 5457 Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků. Uvedený tiskopis je rozdělen na tři oddíly, označené římskými číslicemi I., II., a III. Samozřejmě nepostačuje, aby zaměstnanec měl podepsané a vyplněné oddíly I. a II. uvedeného prohlášení, které jsou určeny pro účely uvedené v § 38k odst. 4 ZDP. Pro účely podání písemné žádosti o provedení ročního zúčtování je určen oddíl III tiskopisu MFin 5457. Údaje uvedené v oddílu III. tiskopisu MFin 5457 obsahují skutečnosti, které musí obsahovat písemné prohlášení zaměstnance pro účely provedení ročního zúčtování, které ZDP uvádí v § 38k odst. 5.
  • Povinnost předložit potřebné doklady: Zaměstnanci je stanovena povinnost předložit plátci daně (zaměstnavateli):
    • Doklady od všech předchozích plátců daně (zaměstnavatelů), které musí obsahovat údaje:
      • o zúčtované nebo vyplacené mzdě,
      • o povinném pojistném,
      • o sražených zálohách na daň z těchto příjmů,
      • o poskytnuté měsíční slevě na dani podle § 35ba,
      • o poskytnuté měsíční slevě na dani podle § 35c a vyplacených měsíčních daňových bonusech.
    • Doklady, kterými prokáže nárok na snížení základu daně podle § 15. Výčet těchto dokladů je uveden v § 38l odst. 1 ZDP.
    • Doklady, kterými prokáže rozhodné skutečnosti pro poskytnutí slevy na dani podle § 35ba. Výčet těchto dokladů je uveden v § 38l odst. 2 ZDP.
    • Doklady, kterými prokáže rozhodné skutečnosti pro poskytnutí daňového zvýhodnění (§ 35c). Výčet těchto dokladů je uveden v § 38l odst. 3 ZDP.
  • V případě, pokud měl zaměstnanec více zaměstnavatelů, musí je požádat o vystavení dokladu o souhrnných údajích uvedených ve mzdovém listě. Tento doklad je zaměstnavatel povinen vystavit do 10 dnů od podání žádosti (§ 38j odst. 3). Pro tyto účely se používá tiskopis MFin 5460 „Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a z funkčních požitků“. Zaměstnavatel má povinnost uschovat si kopii vystaveného dokladu.
  • Závazná lhůta pro předložení potřebných dokladů zaměstnancem: Jak vyplývá z jednotlivých ustanovení ZDP, poplatník (tj. zaměstnanec) je povinen příslušné doklady za uplynulé zdaňovací období předložit plátci daně (zaměstnavateli), kterého žádá o provedení ročního zúčtování, v zásadě nejpozději do 15. února následujícího kalendářního roku. Tedy za rok 2012 tak musí učinit nejpozději do 15. února 2013, pokud chce provést roční zúčtování.

Postup zaměstnavatele
Důsledky nedodržení stanovených lhůt:

  • ZDP stanovuje závazné lhůty jednak pro vlastní úkon zaměstnance, týkající se podání žádosti o provedení ročního zúčtování, jednak pro předložení potřebných dokladů, to znamená pro předložení:
    • dokladů, kterými zaměstnanec uplatňuje nárok na slevy na dani podle § 35ba, na daňové zvýhodnění podle § 35c a nárok na snížení základu daně podle § 15,
    • dokladů od předchozích plátců daně s údaji o zúčtované nebo vyplacené mzdě a dalšími údaji.
  • Závazná lhůta pro podání žádosti zaměstnance o provedení ročního zúčtování je stanovena do 15. února za uplynulé zdaňovací období. Tato lhůta je uvedena v ustanovení § 38ch odst. 1 ZDP. V případě, pokud poplatník (zaměstnanec) do 15. února o provedení ročního zúčtování předepsaným způsobem zaměstnavatele nepožádá, zaměstnavatel nemá povinnost provést roční zúčtování.
  • V případě, pokud zaměstnanec nedodrží závaznou lhůtu do 15. února pro předložení:
    • dokladů od předchozích plátců daně s údaji o zúčtované nebo vyplacené mzdě a dalšími údaji, pak roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění zaměstnavatel neprovede,
    • dokladů, kterými zaměstnanec uplatňuje nárok na slevy na dani podle § 35ba, na daňové zvýhodnění podle § 35c a nárok na snížení základu daně podle § 15, pak zaměstnavatel příslušné skutečnosti při ročním zúčtování nezohlední. Zaměstnanec má možnost podat daňové přiznání, v takovém případě však zaměstnavatel roční zúčtování neprovede (§ 38ch odst. 1).

Lhůta pro zaměstnavatele
pro výpočet daně a ročního zúčtování:

  • Zaměstnavatel výpočet daně a roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění provede zaměstnavatel nejpozději do 31. března.
Výběr zaměstnavatele, který provádí roční zúčtování:
  • V případě, pokud zaměstnanec pobíral mzdu v daném kalendářním roce postupně od více plátců daně (zaměstnavatelů), může požádat o provedení ročního zúčtování v zásadě jen posledního plátce daně (zaměstnavatele) v daném kalendářním roce. Pokud tedy například zaměstnanec pobíral mzdu v kalendářním roce 2012 v lednu až listopadu od zaměstnavatele A, v prosinci 2012 od zaměstnavatele B a v lednu 2013 od zaměstnavatele C, požádá o roční zúčtování za rok 2012 posledního zaměstnavatele, kterým byl v roce 2012 zaměstnavatel B.
  • Výjimka: V případě, pokud dojde k zániku plátce daně bez právního nástupce, může zaměstnanec (poplatník) požádat o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění místně příslušného správce daně, a to nejpozději do 15. února po skončení zdaňovacího období (kalendářního roku). Viz § 38ch odst. 2 ZDP. Jiná možnost je, že si zaměstnanec podá sám nebo prostřednictvím daňového poradce daňové přiznání k dani z příjmů (tiskopis MFin 5405 Přiznání k dani z příjmů fyzických osob).
  • Zaměstnanec nepožádal o roční zúčtování:
    • V případě, pokud zaměstnavatel zaměstnanci srážel zálohy na daň podle § 38h, postup zaměstnavatele vyplývá z ustanovení § 38h odst. 9 ZDP. Pokud poplatník (zaměstnanec) nepožádá o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění, je sraženými zálohami jeho daňová povinnost splněna, pokud není povinen podat daňové přiznání podle § 38g. Není však povinností zaměstnavatele prověřovat, zda zaměstnanci vznikla povinnost podat daňové přiznání.
    • V případě, pokud zaměstnavatel u zaměstnance s nepodepsaným prohlášením podle § 38k odst. 4 srážel daň zvláštní sazbou u příjmů podle § 6 odst. 4, je daňová povinnost poplatníka (zaměstnance) splněna řádným a včasným provedením srážky daně [§ 38d odst. 4 písm. a) ZDP].
    • Pro úplnost je vhodné upozornit, že je nutné též pamatovat na případ, pokud plátce daně nesplnil povinnost vybrat nebo srazit daň včetně záloh podle § 38d nebo 38h, a to ani dodatečně. Pak se vůči plátci daně uplatní postup podle § 38s ZDP.

(Více na toto téma najdete v měsíčníku DaÚ 1/2013)


ROČNÍ ZÚČTOVÁNÍ PŘÍJMŮ ZA ROK 2012

4. Potvrzení zaměstnavatele o zdanění mzdy
Roční zúčtování záloh je možno provést nejen poplatníkovi, který měl po celý rok 2012 (zdaňovací období) pouze jediného zaměstnavatele, ale také pokud měl během roku více zaměstnavatelů postupně za sebou, u nichž všech podepsal „Prohlášení pro zálohy na daň“.

Překážkou nejsou ani případní zaměstnavatelé, u nichž toto prohlášení poplatník nepodepsal, ale díky mzdě nepřekračující limit 5 000 Kč za měsíc mu tito srazili konečnou srážkovou daň podle § 36 ZDP. Pokud ale poplatník během roku podepsal „Prohlášení pro zálohy na daň“ u více zaměstnavatelů - jak již víme, na stejný kalendářní měsíc daného roku tak mohl učinit vždy nejvýše u jednoho z nich - pak bude muset spolu se žádostí o roční zúčtování tomu úplně poslednímu zaměstnavateli při vyplnění „Prohlášení k ročnímu zúčtování“ doložit relevantní údaje o zdanění mezd předešlými plátci daně.

Pro zjednodušení a sjednocení praxe vydává Ministerstvo financí speciální tiskopis o souhrnných údajích uvedených na mzdovém listě – „Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a z funkčních požitků, sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění“. Tiskopis má evidenční číslo 25 5460 a opět je zpravidla pro každý rok vydáván nový vzor, pro rok 2012 platí vzor č. 20. Tento tiskopis ale není povinný a zaměstnavatel jej může nahradit i jiným dokladem s podmínkou, že bude obsahovat předepsané údaje.

Podstatné je, aby doklad potvrzující požadované údaje uvedené ve mzdovém listě plátce daně vystavil na žádost zaměstnance do deseti dnů od podání žádosti, jak stanoví § 38j odst. 3 ZDP. Kopii vystaveného potvrzení má zaměstnavatel povinnost uschovat pro případnou daňovou kontrolu. Na potvrzení zaměstnavatel uvede souhrnné údaje uvedené na mzdovém listě, které jsou rozhodné u zaměstnance pro výpočet jeho základu daně, daně, záloh a pro poskytnutí osobní slevy na dani a daňového zvýhodnění za příslušné zdaňovací období. Tzn., že zde uvede příjmy podléhající záloze na daň z příjmů z mezd, včetně případných doplatků mezd podle § 38ch ZDP. Údaje o příjmech podléhajících srážkové dani se neuvádějí.

Tiskopis je rozčleněn do tří pasáží:
1. Záhlaví, kde je identifikován dotyčný poplatník (zaměstnanec) a rovněž na jaké období roku podepsal „Prohlášení pro zálohy na daň“.
2. Souhrnné údaje ze mzdového listu rozdělené do 18 položek. Zejména úhrn hrubých mezd, povinné pojistné hrazené zaměstnavatelem - které díky superhrubé metodice zdanění během roku zvyšovalo základ pro výpočet záloh a v rámci ročního zúčtování zvýší základ daně, skutečně sražená záloha na daň, vyplacené měsíční daňové bonusy a identifikace dětí apod.
3. Identifikace plátce daně (zaměstnavatele), který potvrzení vydává a podpis oprávněné osoby.

(Více na toto téma najdete v příloze měsíčníků Roční zúčtování příjmů za rok 2012)


 

 
 
ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ

 
OPOŽDĚNÉ UPLATNĚNÍ DAŇOVÉHO ZVÝHODNĚNÍ

Pan Petr má jediného zaměstnavatele, u něhož standardně podepsal „Prohlášení pro zálohy na daň“ na rok 2012 včas, tedy do 15. února 2012. Takže mu zaměstnavatel vypočetl zálohu na daň s přihlédnutím k nárokovaným slevám a daňovému zvýhodnění kontinuálně již od zúčtování mzdy za leden 2012. 10. dubna 2012 se manželce pana Petra žijící s ním ve společné domácnosti narodilo dítě (ať už první nebo další v pořadí). Pokud by tuto změnu oznámil svému zaměstnavateli do 30 dnů, tedy do 10. května 2012 (den určující počátek se totiž do běhu lhůty nepočítá, viz § 33 odst. 2 daňového řádu), promítne se mu do zálohy na daň, příp. měsíčního daňového bonusu již počínaje zúčtováním za měsíc duben 2012, kdy se potomek narodil.
Jestliže ale pan Petr tuto lhůtu propásne a přírůstek do rodiny oznámí – příslušnou změnou „Prohlášení pro zálohy na daň“ - třeba až 15. května, přihlédne k ní zaměstnavatel až počínaje zúčtovacím měsícem červen 2012. Tedy nikoli již od května, jak by bylo nasnadě, ale až od měsíce následujícího po měsíci, v němž prokázal rozhodnou skutečnost (např. rodným listem dítěte) a současně podepsal „Prohlášení pro zálohy na daň“. Není třeba se obávat, že o daňové zvýhodnění na nové dítko za duben a květen 2012 jednou provždy přišel. Dodatečně lze tato nevyužitá měsíční daňová zvýhodnění uplatnit buď v rámci ročního zúčtování za rok 2012 (stihne-li do 15. 2. 2013 pan Petr podepsat „Prohlášení pro roční zúčtování“), nebo v daňovém přiznání za rok 2012.

ZAMĚSTNANEC S JEDINÝM ZAMĚSTNAVATELEM VERSUS DAP

Paní Novotná byla až do října 2012 evidovaná na úřadu práce, od něhož dostávala podporu v nezaměstnanosti, což je příjem osvobozený od daně. Od listopadu nastoupila do zaměstnání za sjednanou mzdu 20 000 Kč měsíčně. Prohlášení k dani podle § 38k odst. 4 ZDP u tohoto zaměstnavatele ovšem nepodepsala.
Zaměstnankyně sice v roce 2012 měla příjem ze závislé činnosti zdaněný zálohou na daň pouze od jednoho zaměstnavatele, ale protože u něj neměla podepsáno prohlášení k dani, má povinnost podat DAP. Jestliže ale paní Novotná u zaměstnavatele do 15. 2. 2013 požádá o roční zúčtování záloh za rok 2012 a dodatečně u něj podepíše prohlášení k dani za listopad a prosinec 2012, tak přiznání k dani podávat nemusí. V obou případech se dotyčná poplatnice může těšit na vrácení přeplatku na dani, protože i když měla zdanitelné příjmy pouze po malou část roku (listopad a prosinec), tak může uplatnit – ať už v DAP nebo při zúčtování záloh - celou roční slevu na poplatníka 24 840 Kč, což bohatě převyšuje její vypočtenou roční DPFO.

PROBLÉMY S POSTUPNÝMI ZAMĚSTNAVATELI

Slečna Helena pracovala od roku 2010 až do června 2012 u zaměstnavatele A, u něhož ale zapomněla podepsat prohlášení k dani na rok 2012 včas (do 15. února 2012) a podepsala jej až 3. března 2012. Proto jí byla ze zúčtované mzdy za kalendářní měsíce leden až březen ve výši 20 000 Kč měsíčně vypočtena a sražena záloha na daň bez uplatnění osobních slev na dani. Podle § 38k odst. 7 ZDP totiž k dodatečně podepsanému prohlášení k dani plátce daně (zaměstnavatel) přihlédne až počínaje měsícem následujícím po oznámení. Od července 2012 začala slečna Helena pracovat u svého nového zaměstnavatele B, kde ihned při nástupu podepsala prohlášení k dani. Poplatnice tedy měla v roce 2012 dva postupné zaměstnavatele, kteří se ani po část roku vzájemně nepřekrývali, přesto za tento rok musí podat DAP a nelze jí provést roční zúčtování.
Problémem jsou měsíce leden až březen 2012, kdy u zaměstnavatele A neměla podepsáno prohlášení k dani. Ustanovení § 38k odst. 7 ZDP přitom bohužel omezuje možnost dodatečného podepsání prohlášení k dani za dřívější část roku jen na případ, že současně tento zaměstnavatel bude provádět roční zúčtování záloh daného roku. Což zde nepřichází do úvahy, jelikož lze požádat o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění a tedy i dodatečně podepsat prohlášení k dani zpětně jen u posledního zaměstnavatele v daném roce 2012, tedy toliko u zaměstnavatele B. Helena tak nemůže požádat o roční zúčtování záloh svého prvního zaměstnavatele A (protože nebyl posledním plátcem daně v roce 2012) ani svého posledního (druhého) zaměstnavatele B, protože musí podat DAP. Do přiznání uvede příjmy ze závislé činnosti od obou zaměstnavatelů (A i B) a doloží potvrzeními.

PŘÍJMY ZE ZAMĚSTNÁNÍ NA SLOVENSKU

Pan Jiří je český rezident, který měl v roce 2012 příjmy jen ze zaměstnání vykonávaného na Slovensku pro tamního podnikatele. Podle smlouvy uzavřené mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o zamezení dvojího zdanění v oboru daní z příjmu a z majetku (Sdělení č. 100/2003 Sb. m. s.) je pro vyloučení dvojího zdanění v Česku u příjmů českého rezidenta stanovena metoda tzv. prostého zápočtu slovenské daně na českou daň.
To znamená, že tyto příjmy v ČR nejsou vyňaty ze zdanění podle mezinárodní daňové smlouvy, ovšem za podmínek § 38f odst. 4 ZDP se přesto vyjímají ze zdanění v ČR. Těmito podmínkami jsou:
  • jedná se o příjmy ze závislé činnosti vykonávané ve státě, s nímž Česká republika uzavřela smlouvu o zamezení dvojího zdanění,
  • příjem plyne od zaměstnavatele, který je daňovým rezidentem státu, kde je taková činnost vykonávána, nebo tyto příjmy jdou k tíži stálé provozovny umístěné ve státě, s nímž Česká republika uzavřela smlouvu o zamezení dvojího zdanění,
  • tyto příjmy byly ve státě zdroje zdaněny.
Protože v daném případě byly všechny tyto podmínky naplněny, jsou příjmy pana Jiřího ze zaměstnání na Slovensku vyňaty ze zdanění v ČR. Jelikož dotyčný poplatník nemá jiné zdanitelné příjmy (vyjma příjmů osvobozených a zdaněných srážkovou daní podle § 36 ZDP), nemusí v Česku podávat daňové přiznání. Problémem by nebyl ani případný další příjem ze závislé činnosti v jiném smluvním státě, například ze zaměstnání v Rakousku. Za obdobných podmínek by i tento příjem totiž byl vyňat ze zdanění v Česku. Jestliže by ovšem pan Jiří měl vedle těchto příjmů ze zaměstnání v zahraničí také například ještě příjem ze zaměstnání v Česku – byť pouze u jednoho zaměstnavatele, u nehož podepsal prohlášení k dani – tak by nesplnil podmínku, že má pouze (!) příjmy ze zaměstnání v zahraničí vyňaté ze zdanění v ČR, a musel by zde podat DAP.


(Více na toto téma najdete v příloze měsíčníků Roční zúčtování příjmů za rok 2012)

 

 
 
P6 AKTUAL

 
Částka číslo 6/2013 ze dne 16.1.2013
10/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 449/2009 Sb., o způsobu, termínech a rozsahu údajů předkládaných pro hodnocení plnění státního rozpočtu, rozpočtů státních fondů, rozpočtů územních samosprávných celků, rozpočtů dobrovolných svazků obcí a rozpočtů Regionálních rad regionů soudržnosti, ve znění pozdějších předpisů

Částka číslo 7/2013 ze dne 17.1.2013
11/2013 Zákon, kterým se mění zákon č. 236/1995 Sb., o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců a poslanců Evropského parlamentu, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
12/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 51/1989 Sb., o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci a bezpečnosti provozu při úpravě a zušlechťování nerostů, ve znění pozdějších předpisů
13/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 49/2008 Sb., o požadavcích k zajištění bezpečného stavu podzemních objektů
14/2013 Sdělení Ministerstva financí o vydání výměru MF č. 01/2013, kterým se vydává seznam zboží s regulovanými cenami

Částka číslo 8/2013 ze dne 22.1.2013
15/2013 Sdělení Ministerstva financí jímž se určují emisní podmínky pro Státní dluhopis České republiky, 2013–2016, 0,50 %
16/2013 Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí o uložení kolektivních smluv vyššího stupně
17/2013 Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí o vyhlášení výše platové základny pro určení platu státních zástupců podle zákona č. 201/1997 Sb., o platu a některých dalších náležitostech státních zástupců a o změně a doplnění zákona č. 143/1992 Sb., o platu a odměně za pracovní pohotovost v rozpočtových a v některých dalších organizacích a orgánech, ve znění pozdějších předpisů, ve znění pozdějších předpisů
18/2013 Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí o vyhlášení výše platové základny pro určení platu a některých náhrad výdajů soudců podle zákona č. 236/1995 Sb., o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců a poslanců Evropského parlamentu, ve znění pozdějších předpisů

 

 
 
PRAKTICKÁ KOMUNIKACE

 
MOŽNOSTI ŘEŠENÍ KONFLIKTŮ

Metody řešení konfliktů
S minimálním účinkem:
smíření se, odsouvání problému, přinucení k řešení, s nímž nejsem spokojen, přesvědčování „o svojí pravdě“.
Se středním účinkem: rozdělení, rozhodnutí nadřízeného, požádání o pomoc „arbitra“.
Efektivní metody: objasnění konfliktní situace, sebeanalýza, reorganizace pracoviště a pracovních postupů.

Konflikt není ani špatný, ani dobrý,
důležitý je způsob jeho řešení. Konflikt by tedy neměl být důvodem k nějakému mocenskému upevnění pozice pro nikoho, ale měl by nás posunout někam směrem k lepšímu. Lepšímu pracovnímu výkonu, lepším vztahům. Ne vždy se řešení konfliktů na pracovišti či ve firmě ubírá tímto pozitivním směrem. Příliš často se setkáváme s tím, že jde „o místo“, jde „o moc“.

V dnešní době, kdy krize ovlivňuje jak chování zaměstnavatelů, tak i zaměstnanců, často slyšíme hrozby typu „Nelíbí se ti to? Na tvoje místo čeká deset dalších lidí!Neřešené konflikty pak mohou vést k jakési depresi zaměstnanců, kdy přestávají mít radost z práce, vykonávají jen to nejnutnější, nedostává se jim ocenění, pochopení, často obyčejného lidského porozumění.

Jestli chceme něco změnit, měli bychom začít od sebe

a ukazovat i jiné cesty – možnosti. Stále si to myslím, ale vidím na různých trénincích a školeních, jak lidé téměř nepřipouštějí takovou možnost, bojí se, aby jejich návrhy a jednání v upřímné snaze o vyřešení nepříjemné situace nebylo pochopeno špatně a nebylo možná ještě i postiženo. Proto by bylo fajn, kdybychom k různým situacím přistupovali otevřeně – otevření novým nápadům – a hlavně pozorně naslouchali, kdo nám chce co říci. Vždyť máme dvě uši, ale jen jedna ústa. Měli bychom dvakrát tolik poslouchat, než mluvit.

Při řešení problémů můžeme zvolit strategie, které budou autoritativní, s převahou využití moci (ne fyzické), nebo strategie, které se nazývají alternativní, měkké. Což by mohlo svádět k domněnce, že jsou něčím nestandardní, nebo neefektivní, protože jsou „jen měkké“. Opak je však pravdou a většinou řešení, která lidé najdou některým z těchto způsobů, bývají trvalejší a snadněji vykonatelná. Protože lidé na jejich hledání participovali, měli prostor pro vyslovení vlastního názoru. Mohli objasnit své zájmy a nejen deklarovat „pozice“. Mezi tyto způsoby patří např. vyjednávání, mediace a facilitace.

Mediace a facilitace
se v posledních letech ukazují jako efektivní nástroj řešení různých typů konfliktů. Od rodinných, sousedských, až po vypořádávání finančních závazků mezi velkými firmami. Spektrum, kdy je vhodné je uplatnit, je opravdu široké. Pokud se konflikt neřeší a napětí mezi zúčastněnými stranami narůstá, dojde k polarizaci (vyhrocení konfliktu, strany často v této fázi komunikují omezeně, neposlouchají se, často zaměňují reálný předmět sporu za jiné, dávno v minulosti nevyřešené problémy). Tehdy je výhodné, když do procesu řešení vstoupí nezávislá třetí strana ve formě facilitace – ulehčování komunikace. Úlohou facilitátora je pomáhat vést vyvážený proces komunikace. Usměrňuje dialog, aby strany v rámci dohodnutých pravidel spolu vyjednaly dohodu, se kterou budou všichni spokojeni.
V případě, že se konflikt rozvine do větší intenzity a komunikace přestává být funkční, je vhodné přejít ke zprostředkování – mediaci. Mediace je způsob řešení sporu, kde mediátor jako třetí nezávislá a nezaujatá osoba pomáhá stranám identifikovat jejich zájmy, přičemž nemá žádnou autoritativní rozhodovací moc.

Úkolem mediace je dovést strany k řešení,
které je dobrovolné, plně závislé na jejich dohodě a je oboustranně akceptovatelné. Mediátor tedy není rozhodce, je to zprostředkovatel komunikace.

Facilitace v praxi
znamená to, že zde přímo někdo z této organizace na sebe vezme roli facilitátora a díky němu rokování, pracovní setkání fungují efektivněji. Jestli nikdo z vedoucích pracovníků nechce (nebo neumí) být facilitátorem, je možné přizvat na jistá specifická jednání externího facilitátora. Sedíte na poradě, myšlenky vám krouží, kreslíte si, přemýšlíte, proč si kolega dnes vzal fialovou kravatu. Jste mimo hru, nezapojený. Atmosféra houstne, dvě kolegyně se už pár minut baví o tom, co s dětmi o prázdninách … narůstají konflikty, obviňování, po pár minutách pomlouváte nepřítomného šéfa projektu. Znáte podobné situace? Porada je neefektivní, nedovíte se, co potřebujete k práci, je to zbytečně promrhaný čas.

Existují setkání, porady, které nepotřebují externího facilitátora, protože ten, kdo poradu vede, má cíl, ví, k čemu se chce dopracovat, je citlivý na proces, umí podpořit konstruktivně chování členů skupiny. Jsou ale chvíle, kdy je úkolů mnoho, kdy se možná mění procesy v organizaci, je třeba najít nové strategie a cíle, přijmout vážná rozhodnutí, přičemž názorů a postojů je příliš mnoho, je třeba stanovit nové priority. A času na řešení problému či sporu je zoufale málo. Toto je vhodná chvíle pro přizvání profesionálního facilitátora. Podle V. Hambálka při facilitaci pracovních setkání nebo náročných porad dokáže takový člověk přinést do skupiny kromě struktury a jasné komunikace i tvořivou atmosféru, schopnost práce s konfliktem, silné zaměření na primární cíl skupiny, přičemž dovoluje všem účastníkům zapojit se, věnovat se tématu a využít vlastní individuální potenciál každého z nich.

Facilitátor je odpovědný
za vlastní proces jednání, dohlíží na jeho dynamiku a efektivitu, srozumitelnost pro všechny účastníky a reálnost výsledného řešení. Když se ptáte, co za neobyčejné dovednosti musí mít facilitátor, aby to všecko dokázal, tak vězte, že jeho hlavními nástroji jsou otázky, instrukce, shrnutí a komentáře.

Příklady
„Co myslíte, jak bychom měli dál postupovat?“
„Jaký cíl stanovíme pro tuto část diskuse?“
„Myslíte, že jsme na nic nezapomněli?“
„Souhlasíte s tímto návrhem?“
„Myslíte si, že můžeme tuto informaci zahrnout do našeho celkového shrnutí?“
„Teď prosím o návrhy našich marketingových odborníků.“
„Mohli byste, prosím, říci, jaká rizika vidíte v navrhovaném postupu?“
„Jestli tomu dobře rozumím, tak pro vás nedůležité…“

Vypadá to prostě, ale skutečnost je mnohem složitější. Facilitátor by měl sledovat všechny členy skupiny, jejich přínosy, návrhy, měl by zabezpečit prostor pro vyjádření každého, průběžně sumarizovat řečené a napomáhat směřovat diskusi k vytyčenému cíli.

Mediace je metodou řešení sporů a konfliktů,

je však stále málo využívaná. Mediátor pomáhá oběma stranám rozhodovat se samostatně o řešení konfliktu. Účastníci, kteří vlastními silami dosáhli dohody, mají větší sklon držet se jejího znění, neboť cítí odpovědnost za výsledek, ke kterému společně dospěli. Proces mediace je přesně stanovený a sestává ze 7 kroků (Bednařík, 2001):
  • Kontakt se stranami – iniciování a dohodnutí mediace
  • Úvod – dohodnutí pravidel a seznámení stran s mediací
  • Rekonstrukce sporu – strany vysvětlí svůj pohled na konflikt mezi nimi
  • Definování sporu – vyjasnění sporných míst a zájmů stran
  • Napsání dohody – hledání nejpřesnější formulace dohody a její napsání
  • Závěr – poděkování, podpoření stran v plnění dohody.

Vést mediaci není vůbec jednoduché
Je třeba být velmi citlivý nejen k tomu, co strany ve sporu řeknou, ale i k jejich neverbálnímu projevu. Je důležité přesně sumarizovat, co strany říkají, nabízet možnosti, ale nenutit a nepřesvědčovat (i když bych měla pocit, že řešení je pro jednu ze stran nevýhodné). Důležité je, aby s řešením souhlasily strany sporu a ne, aby bylo „objektivně“ spravedlivé. Tedy, po úspěšné mediaci by měli účastníci odcházet s pocitem VÝHRA – VÝHRA. Na rozdíl od klasického soudního sporu, odkud obvykle lidé odcházejí jako vítězové, nebo jako poražení. Mediace je dobře využitelná v obchodních vztazích, náročných pracovních i rodinných situacích.

Na čem závisí naše řešení konfliktů?

Naše chování v konfliktních situacích závisí na více činitelích. Mezi nejvýznamnější patří dispozice osobnosti, postoje, sebehodnocení a míra sebepoznání. Dále je to atmosféra organizace, kde pracujeme, a zvláštnosti situace – vztahy mezi účastníky konfliktu. Velmi významná je naše motivace v konfliktu – tedy to, co chci dosáhnout. Zřejmě znáte lidi, které označujeme, že jsou „konfliktní“ – zřejmě jdou do sporů často i bezhlavě, s cílem prosadit si svoje. A naopak lidi, kteří trvale „prohrávají“, a pokud to jde, raději se sporu vyhnout. Sebe uplatňující osoba při uskutečňování svých představ jedná na základě vlastního zájmu, nevěnuje pozornost zájmům jiných. Osoba, která se podřizuje, pomáhá při realizaci záměrů druhých, často se zřekne uspokojení vlastních potřeb a nároků. Orientace na výsledek stimuluje u lidí zaměření na úkol a dosažení co nejlepšího výsledku. Osoby orientované na vztahy jsou schopny upustit od svých nároků při uspokojování potřeb a nároků druhých.

Strategie výhra - prohra
Jednotlivé strany stojící proti sobě, v konfliktu se snaží své záměry a představy prosazovat násilně. Jejich snahou je zvítězit, porazit druhého. V některých situacích, kdy je třeba jednat rychle, např. ohrožení života, je nutno použít tuto strategii. Při běžných konfliktech jsou ale očividné její nedostatky: převážně se uplatňují zájmy jen jedné strany, jednotlivec si zvyká, později tuto strategii může používat i v neodůvodněných případech. Druhá strana se stává poraženým, což způsobuje frustraci, snižuje sebedůvěru.

Strategie prohra - výhra
Volíme ji v situaci strachu, z donucení nebo po uvážení, že v dané konkrétní situaci je pro nás prioritou něco jiného, např. vztah s druhou stranou. Podřizování se vždy je velmi nebezpečná strategie. Hrozí riziko, že se to stane modelem v každodenním životě.

Strategie vyhynutí
Lidé aplikují tuto strategii obvykle na základě analýzy a na základě uvážení šancí na vítězství. Jestli si nejsme jisti v posouzení situace anebo při absenci informací a jiných prostředků k řešení.

Strategie kompromis
Cílem této strategie je hledání vhodného, pro obě strany přijatelného řešení. Je to však obvykle o tom, že něco získáme, ale současně se musíme něčeho vzdát. Jakoby výhra na úkor něčeho, co je pro nás stále důležité. Výsledek kompromisu je křehký a při změně poměru sil se silnější strana často snaží porazit druhou stranu.

Strategie konsenzus (výhra – výhra)
Zúčastnění v konfliktu souhlasí s dohodou, protože naplňuje jejich cíle, požadavky a potřeby. Nemusí se ničeho důležitého vzdát a dosáhnou uspokojení svých zájmů. Při hledání řešení mají možnost poznat se hlouběji, při objevování potřeb a úmyslů se vztahy proto mohou prohloubit, mají možnost objevit dosud neznámé motivace druhého partnera.

Příklad
Manželé se chtějí dívat na televizi, ale manželka chce vidět romantický film a manžel detektivku. Oba v té samé době. Konflikt je na obzoru. Když se dohodnou, že první hodinu se žena podívá na svůj film a druhou hodinu muž na svoji detektivku, tak se stane, že ona neuvidí konec a on začátek svého filmu. Čas sledování svých filmů si rozdělili zdánlivě spravedlivě, vždyť každý měl hodinu. Je to však stále málo na to, aby každý viděl celý film. To je kompromis. Při konsensu by mohlo být několik různých dohod – podle toho, co bylo v té chvíli pro obě strany důležité. Když chtěli něco sledovat spolu, ale každý měl jinou představu o tom, co by to mělo být – možná by našli třetí film, který by je zaujal oba. Nebo mohli jít spolu do kina – jestli jim šlo o to být spolu. Jestli šlo jednomu o konkrétní film – může si ho nahrát na video a podívat se na něj později. Možností je mnoho. Podstatné je odhalení zájmů každého z nich – tedy pojmenování toho, co je v té chvíli důležité a proč.


Když reagujeme na konfliktní situaci, je vhodné zvážit, jestli:
  • Situace vyžaduje okamžitou odpověď, nebo se to dá odložit.
  • Máme dostatek času.
  • V jaké intenzitě se projevují emoce, jestli je třeba napřed snížit napětí.
  • Řešení konfliktů je proces, jehož kroky jsou následující:
  • Určení – pojmenování problému.
  • Určení zúčastněných osob v konfliktu.
  • Vybírání uskutečnitelných a efektivních řešení a jejich zvážení.
  • Výběr nejlepšího řešení – pro všechny zúčastněné!
  • Realizace řešení.
  • Zpětná vazba.

Mgr. Mária Kopčíková

 

 
 
CHYBOVAT ZNAMENÁ PLATIT

 
21. ledna
Pondělí
(za neděli 20. 1.)
Daně z příjmů – plátce Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti z mezd za prosinec 2012
(38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
Sociální pojištění - OSVČ Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za prosinec 2012
(§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za prosinec 2012
(§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
Sociální pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za prosinec 2012
(§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezpečení)
Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za prosinec 2012
(§ 9 odst. 3 a 4 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
Zdravotní pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za prosinec 2012
(§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za prosinec 2012
(§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
25. ledna
Pátek
DPH Podání přiznání k DPH a její zaplacení za prosinec, resp. IV. čtvrtletí 2012 u plátců včetně příp. opravy poměrného odpočtu, vypořádání kráceného odpočtu a úpravy odpočtu daně
(§ 101 odst. 1, § 75 odst. 4, § 76 odst. 7 a § 78 odst. 6 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
Poslední možnost uplatnění nároku na odpočet daně v částečné výši v řádném daňovém přiznání u přijatých plnění uskutečněných v kalendářním roce 2012
(§ 73 odst. 4 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
E-podání souhrnného hlášení za prosinec 2012, pokud plátce dodal zboží jinam do EU, poskytl službu osobě registrované k DPH jinde v EU, přemístil do jiného státu EU obchodní majetek nebo byl „prostřední osobou“ v třístranném obchodu
(§ 102 odst. 4, 5 a 6 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
30. ledna
Středa
Daň dědická a darovací – neziskovka Podání přiznání k dani dědické, resp. k dani darovací za rok 2012 z nabytí majetku „neziskovými organizacemi“, je-li osvobozeno od daně podle § 20 odst. 4 dtto
(§ 21 odst. 1 písm. d) zákona č. 357/1992 Sb., o daních dědické, darovací a z převodu nem.)
Daň darovací – lékaři a útulky Podání přiznání k dani darovací za rok 2012 z nabytí majetku fyzickými osobami provozujícími zařízení zdravotnická nebo na ochranu opuštěných či ohrožených zvířat, je-li osvobozeno od daně podle § 20 odst. 10 dtto
(§ 21 odst. 1 písm. d) zákona č. 357/1992 Sb., o daních dědické, darovací a z převodu nem.)
31. ledna
Čtvrtek
Daně z příjmů - plátce Odvod „srážkové“ daně sražené v prosinci 2012 a hlášení plátce daně o této dani sražené zahraničním poplatníkům (vyjma příjmů ze zaměstnání do 5 000 Kč)
(§ 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
Odvod zajištění daně sraženého v prosinci 2012 ze stanovených příjmů ze zdroje v ČR zahraničního poplatníka a hlášení plátce daně o zajištění daně
(§ 38e odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
Daně z příjmů - poplatník Podání žádosti o stanovení daně paušální částkou na zdaňovací období roku 2013
(§ 7a odst. 1 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
DPH Oznámení finančnímu úřadu dobrovolné změny zdaňovacího období ze čtvrtletního na měsíční nebo naopak od 1. 1. 2013 u plátců s obratem mezi 2 a 10 miliony Kč
(§ 99 odst. 3 a 8 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
Silniční daň Podání přiznání k dani silniční za zdaňovací období 2012 a odvod příp. doplatku daně
(§ 15 odst. 1 a 2 zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční)
Daň z nemovitostí Podání přiznání k dani z nemovitostí na zdaňovací období roku 2013, pokud nebylo v minulosti podáno a nastaly změny rozhodné pro vyměření daně nebo se změnil poplatník
(§ 13a odst. 1 zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitostí)
Oznámení o tom, že osoba přestala být poplatníkem daně z nemovitostí proto, že v průběhu roku 2012 změnila vlastnická nebo jiná práva, anebo tyto nemovitosti zanikly
(§ 13a odst. 8 zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitostí)
Zákonné pojištění úrazu Odvod pojistného zákonného pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání za I. čtvrtletí 2013
(§ 12 odst. 3 vyhlášky č. 125/1993 Sb., o zákonném pojištění odpovědnosti zaměstnavatele)

 

 
 
EKONOMIKA

 
Název krajiny Název měny Měna 14.1. 15.1. 16.1. 17.1. 18.1. 21.1. 22.1.
Austrálie dolar AUD 20,276 20,24 20,317 20,119 20,23 20,239 20,307
Brazílie real BRL 9,437 9,434 9,453 9,362 9,419 9,425 9,39
Bulharsko lev BGN 13,097 13,092 13,078 13,056 13,105 13,101 13,094
Čína renminbi CNY 3,087 3,093 3,1 3,073 3,095 3,092 3,092
Dánsko koruna DKK 3,432 3,432 3,428 3,422 3,434 3,434 3,431
EMU euro EUR 25,615 25,61 25,58 25,54 25,63 25,625 25,61
Filipíny peso PHP 47,246 47,326 47,315 47,046 47,363 47,262 47,28
Hongkong dolar HKD 2,477 2,479 2,486 2,464 2,482 2,481 2,481
Chorvatsko kuna HRK 3,385 3,387 3,384 3,377 3,389 3,382 3,378
Indie rupie INR 35,267 35,182 35,232 35,145 35,723 35,771 35,799
Indonesie rupie IDR 1,993 1,991 1,996 1,98 1,998 2 1,999
Japonsko jen JPY 21,515 21,694 21,857 21,403 21,382 21,475 21,671
Jihoafrická rep. rand ZAR 2,207 2,192 2,18 2,177 2,162 2,167 2,172
Jižní Korea won KRW 1,817 1,818 1,819 1,806 1,817 1,808 1,809
Kanada dolar CAD 19,467 19,487 19,527 19,359 19,434 19,368 19,339
Litva litas LTL 7,419 7,417 7,408 7,397 7,423 7,422 7,417
Lotyšsko lat LVL 36,735 36,733 36,669 36,606 36,746 36,733 36,701
Maďarsko forint HUF 8,623 8,689 8,672 8,701 8,757 8,758 8,7
Malajsie ringgit MYR 6,365 6,382 6,383 6,336 6,385 6,339 6,321
Mexiko peso MXN 1,515 1,516 1,522 1,515 1,527 1,515 1,514
MMF SDR XDR 29,553 29,586 29,641 29,392 29,561 29,556 29,559
Norsko koruna NOK 3,479 3,461 3,448 3,449 3,437 3,443 3,441
Nový Zéland dolar NZD 16,151 16,121 16,169 16,04 16,09 16,092 16,171
Polsko zlotý PLN 6,216 6,216 6,192 6,2 6,183 6,145 6,136
Rumunsko nové leu RON 5,842 5,832 5,895 5,902 5,907 5,878 5,877
Rusko rubl RUB 63,476 63,463 63,383 63,121 63,542 63,593 63,619
Singapur dolar SGD 15,652 15,68 15,741 15,61 15,687 15,65 15,669
Švédsko koruna SEK 2,972 2,966 2,963 2,955 2,957 2,947 2,947
Švýcarsko frank CHF 20,925 20,724 20,696 20,509 20,597 20,633 20,683
Thajsko baht THB 63,516 64,034 64,556 64,169 64,69 64,68 64,653
Turecko nová lira TRY 10,842 10,838 10,887 10,867 10,926 10,908 10,859
USA dolar USD 19,201 19,217 19,27 19,103 19,239 19,236 19,231
Velká Británie libra GBP 30,825 30,84 30,82 30,614 30,619 30,545 30,503
Izrael šekel ILS 5,146 5,147 5,163 5,137 5,162 5,148 5,139

 

 
 
NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE

 
Poradce, měsíčník č. 4-5/2013 (Poradce) – měsíčník nejen pro podnikatele, zákony s komentáři, účetnictví, odvody, ekonomika, daně
  • Zákon o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele s komentářem – JUDr. Ladislav Jouza
  • Věcná a časová souvislost v účetnictví – Ing. Zdenka Cardová
  • Spolupracující osoby v daňovém přiznání za rok 2012 – Ing. Ivan Macháček

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 1/2013(XII/2012)
  • Daňové přiznání k dani z nemovitostí – Ing. Anna Teklá
  • Optimalizace v daňovém přiznání prostřednictvím odpisů – Ing. Ivan Macháček
  • Daňové zvýhodnění na dítě – Ing. Luděk Pelcl
  • Záloha a DPH – Ing. Václav Benda
  • Časové rozlišení – Ing. Luděk Pelcl
  • Přiznání k dani silniční za rok 2012 – Ing. Martin Děrgel

Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 1/2013(XII/2012)
  • Zdanitelné a nezdanitelné příjmy fyzických osob v r. 2012 – Ing. Eva Sedláková
  • Účetní výsledek hospodaření versus základ daně – Ing. Martin Děrgel

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 1/2013(XII/2012)
  • Zdravotní pojištění po 1. 1. 2013 – Ing. Antonín Daněk
  • Daňové přiznání k dani z příjmů zaměstnanců za rok 2012 – Ing. Eva Sedláková
  • Agenturní zaměstnávání – JUDr. Jana Drexlerová
  • OSVČ a přeplatek ve zdravotním pojištění – Ing. Jiří Hálek
  • Příplatky ke mzdě v roce 2013 – JUDr. Ladislav Jouza
  • Referentská vozidla – JUDr. Eva Dandová

Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 1/2013 (XII/2012)
  • Novela školského zákona – JUDr. Eva Dandová
  • Osobní spis zaměstnance – JUDr. Ladislav Jouza
  • Členové volebních komisí a zdravotní pojištění – Ing. Antonín Daněk
  • Externí vedení účetnictví (2.) – Ing. Karel Janda
  • Škody v účetnictví a daních – Ing. Zdeněk Morávek
  • Audit hospodaření obce (2.) – Ing. Karel Janda

1000 řešení – měsíčník č. 1/2013(XII/2012)
  • Daňové přiznání k dani z příjmů zaměstnanců – Ing. Eva Sedláková
  • Časové rozlišení nákladů a výnosů – Karel Starý

PŘIPRAVUJEME

Poradce, měsíčník č. 6/2013 (I/2013)
  • Zákon o dani z přidané hodnoty s komentářem – Ing. Václav Benda

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 2-3/2013 (I/2013)
  • Daňová ztráta v daňovém přiznání FO za rok 2012
  • Novela zákona o DPH
  • Novela zákona o daních z příjmů
  • Časové rozlišení (2.)
  • Podrozvahové účty
  • Změny v daňové správě od 1.
  • Náhrada na výživu pozůstalých

Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 2/2013 (I/2013))
  • Novela zákona o DPH v příkladech
  • Odpočty a slevy na dani z příjmů u FO v r. 2013
  • Odměňování za práci a srážky se mzdy

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 2-3/2013 (I/2013)
  • Daňová přiznání FO a PO za rok 2012
  • Důchodové spoření zaměstnanců – novinka v roce 2013
  • Dohody ZP od 1. 1. 2013
  • Souběh funkce jednatele a zaměstnance
  • Valorizace náhrady za ztrátu na výdělku
  • Úrazové pojištění a odškodňování pracovních úrazů

Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 2-3/2013 (I/2013)
  • Novela zákona o DPH od 1. 1. 2013
  • Daňové a nedaňové příjmy občanských sdružení v roce 2013
  • DPH u zdravotnických prostředků
  • Kontrola ve veřejné správě
  • Jak sestavit účetní rozvrh?
  • Zadluženost ÚSC a její sledování

1000 řešení – měsíčník č. 2-3/2013 (I/2013)
  • Změny ve zdravotním pojištění po 1. 1. 2013
  • Daňové přiznání za rok 2012

 

 
 
HORKÁ TÉMATA

 
OBČAN III

  • Občanský zákoník I. – nový zákon s komentářem
    monotematika (A5,cca 320 str.)
  • Občanský zákoník II – nový zákon s komentářem
    monotematika (A5, cca 280 str.)
  • Použití nového občanského zákoníku v personální praxi – příspěvek
    měsíčník PaM 11/2012 (A4, 80 str.)

BALÍČEK OBČAN III obsahuje: Občanský zákoník I – nový zákon s komentářem + Občanský zákoník II – nový zákon s komentářem + PaM 11/2012 - příspěvek

Cena balíčku je 755 Kč.
Cena balíčku s 35 % slevou je 495 Kč.
Ušetříte 260 Kč.

BALÍČEK MZDOVÁ ÚČETNÍ I
Pracovněprávní problematika je rozsáhlá téma, které obsahuje podstatné sociální a ekonomické kategorie důležité nejen pro zaměstnance, ale i pro zaměstnavatele. Vzhledem k širokému rozsahu problematiky jsme připravili monotematiku Příručka mzdové účetní v balíčku za zvýhodněnou cenu.

  • Příručka mzdové účetní - průřez pracovněprávním minimem, pracovními vztahy
    monotematika (A5, 272 str.)
  • Odměňování za práci a srážky ze mzdy – příspěvek
    mesačník DÚVaP 2/2013 (A5, 144 str.)
  • Příplatky ke mzdě v roce 2013 - příspěvek
    měsíčník PaM 1/2013 (A4, 80 str.)

BALÍČEK MZDOVÁ ÚČETNÍ i obsahuje: Příručka mzdové účetní + DÚVaP 2/2013 + PaM 1/2013

Cena balíčku je 581 Kč.
Cena balíčku se 40% slevou 349 Kč.
Ušetříte 232 Kč.

Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů.

Jen do vyprodání zásob.


Balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz


RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY NA VŠECH UVEDENÝCH TELEFONNÍCH ČÍSLECH a E-MAILOVÉ ADRESE.
OBJEDNÁVKY VYŘIZUJEME DO 48 HODIN.

Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.

E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
  • Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
  • Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
 
   
 
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 51548/L.

 

 


V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu
s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.

Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
Untitled Page