|
TÉMA NOVIN DAŇOVÉ ZVÝHODNĚNÍ NA DĚTI |
DAŇOVÉ ZVÝHODNĚNÍ NA DĚTI – VČETNĚ NAVRHOVANÝCH ZMĚN PRO ROK 2015
Vyživuje-li poplatník s příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, v domácnosti děti, může si na tyto děti uplatnit slevu z daně, případně může získat i určitou finanční částku od finančního úřadu, tzv. daňový bonus. Jaké změny nastanou od roku 2015?
Zákon o daních z příjmů
v § 35c odst. 1 stanoví, že poplatník FO má nárok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě žijící s ním ve společně hospodařící domácnosti na území členského státu Evropské unie, Norska nebo Islandu (daňové zvýhodnění) ve výši 13 404 Kč ročně, pokud neuplatňuje slevu na dani podle § 35a nebo 35b (slevy z titulu investičních pobídek). Poplatník o daňové zvýhodnění sníží daň vypočtenou podle § 16, případně sníženou podle § 35 nebo § 35ba. Termín daň „vypočtenou“ souvisí se zavedením solidárního zvýšení daně. Daň bude nejprve zvýšena o solidární zvýšení daně a teprve poté snižována o slevy na dani a daňové zvýhodnění na vyživované děti.
Počínaje r. 2014 občanský zákoník již neobsahuje definici pojmu domácnost. Z hlediska daně z příjmů je třeba odlišit případy, kde se domácností myslí pospolitost spolužijících osob a kde se pojem „domácnost“ používá ve smyslu zařízeného obydlí. Z uvedeného důvodu byl do zákona zaveden pojem „společně hospodařící domácnost“, který je definován v § 21e odst. 4 zákona. Podle tohoto ustanovení se společně hospodařící domácností pro účely daní z příjmů rozumí společenství fyzických osob, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby. Trvalost spolužití není dotčena tím, že se člen společně hospodařící domácnosti přechodně zdržuje mimo ni (například po dobu nemoci, studia, zahraniční cesty, stáže, zahraniční vojenské mise apod.). Podle pokynu D-6 (k § 38l odst. 3 zákona) osoba (i dítě) může být příslušníkem pouze jedné společně hospodařící domácnosti.
Znakem společně hospodařící domácnosti není ohlášení podle předpisů o evidenci obyvatelstva. Dočasný pobyt dítěte mimo společně hospodařící domácnost nemá vliv na uplatnění daňového zvýhodnění. Rozhodující je společné finanční hospodaření. Daňové zvýhodnění nezávisí na tom, kolik měsíců ve zdaňovacím období poplatník skutečně podnikal, nebo na tom kolik měsíců byl v pracovně právním vztahu, závisí pouze na skutečnosti, kolik měsíců poplatník dítě vyživoval. Pro uplatnění daňového zvýhodnění nejsou rozhodující ani příjmy dítěte, které může být samo výdělečně činné např. při studiu na vysoké škole.
Daňové zvýhodnění může poplatník uplatnit:
- formou slevy na dani,
- daňového bonusu nebo
- slevy na dani a daňového bonusu.
Poplatníkovi, který vyživuje dítě jen jeden kalendářní měsíc nebo několik kalendářních měsíců ve zdaňovacím období, lze v souladu s § 35c odst. 10 zákona poskytnout daňové zvýhodnění ve výši 1/12 za každý kalendářní měsíc, na jehož počátku byly splněny podmínky pro jeho uplatnění. Daňové zvýhodnění lze uplatnit již v kalendářním měsíci:
- ve kterém se dítě narodilo, nebo
- ve kterém začíná soustavná příprava dítěte na budoucí povolání, anebo
- ve kterém bylo dítě osvojeno nebo převzato do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu.
Příklad
Dcera studuje vysokou školu, bydlí na vysokoškolské koleji s tím, že domů jezdí na víkend. Může si otec na dceru uplatnit slevu na dani na vyživované dítě?
V případě, že otec dceru finančně podporuje, tj. hospodaří s ní, žije s dcerou ve společně hospodařící domácnosti, slevu na dani na vyživované dítě uplatnit může. Skutečnost, že dcera bydlí po dobu studia ve vysokoškolské koleji a domů jezdí o víkendech, nemá na uplatnění slevy na vyživované dítě žádný dopad.
Příklad
Rozvedený otec uplatnil slevu na dani na nezletilé dítě. Otec je občan EU, který má pracovní poměr v ČR a pravidelně na dítě platí výživné a plní svoje rodičovské povinnosti. Matka dítěte je také občankou EU, ale žije a pracuje v jiném členském státě, ne v ČR, takže slevu na vyživované dítě uplatnit nemůže. Zaměstnavatel otci slevu na dítě zamítnul z důvodu, že po rozvodu manželství s ním dítě již nežije ve společně hospodařící domácnosti. Lze takové rozhodnutí zaměstnavatele napadnout?
ZDP v § 35c odst. 1 stanoví, že poplatník FO má nárok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě žijící s ním ve společně hospodařící domácnosti. Vzhledem ke skutečnosti, že otec platí pravidelně výživné na dítě a plní svoje rodičovské povinnosti, dítě s otcem v domácnosti nežije. Z tohoto důvodu daňové zvýhodnění na vyživované dítě otec uplatnit nemůže.
Střídavá výchova dítěte
Uplatnit daňové zvýhodnění mohou rodiče na vyživované dítě i v případě, že dítě je svěřeno soudem do jejich střídavé péče. Podle stanoviska GFŘ v pokynu D – 6 i v případě svěření dítěte do střídavé výchovy obou rodičů na základě rozhodnutí soudu je z hlediska uplatnění daňového zvýhodnění rozhodující, se kterým z rodičů nezletilé dítě žije ve společně hospodařící domácnosti. Nerozhoduje tedy, jakým způsobem se oba výchovně způsobilí rodiče o péči o dítě v pravidelných časových intervalech střídají.
Přitom rozhodnutím soudu o svěření dítěte do střídavé výchovy obou rodičů není rozhodnuto o tom, se kterým z rodičů bude žít dítě trvale ve společně hospodařící domácnosti. Příslušnost ke společně hospodařící domácnosti u nezletilých dětí stanoví dohoda rodičů, jinak by musel o této skutečnosti rozhodnout soud. Osoba (i dítě) může být ale příslušníkem pouze jedné společně hospodařící domácnosti. To znamená, že daňové zvýhodnění na dítě svěřené do střídavé výchovy obou rodičů může uplatňovat každý z rodičů ve zdaňovacím období pouze po dobu, ve které je dítě příslušníkem jeho domácnosti, tj. i po několik kalendářních měsíců. U dítěte, které je svěřeno soudem do střídavé výchovy obou rodičů, nelze ale vyloučit ani dohodu rodičů, že toto dítě bude žít nadále ve společně hospodařící domácnosti jen s jedním z nich, tzn. bez ohledu na rozhodnutí soudu o střídavé výchově obou rodičů. Za těchto okolností bude pak daňové zvýhodnění uplatňovat po celé zdaňovací období jeden rodič a druhému z rodičů daňové zvýhodnění náležet nebude. Rovněž v případě střídavého uplatňování daňového zvýhodnění na dítě musí mezi rodiči existovat shoda, aby nedocházelo ke dvojímu uplatňování daňové úlevy. Jestliže se rodiče na způsobu uplatnění daňového zvýhodnění na dítě svěřené do střídavé výchovy nedohodnou, nelze než doporučit, aby si jej uplatnili až po uplynutí zdaňovacího období ve svých daňových přiznáních u správce daně.
Skutečnost, že dítě žije s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti, prokazuje zaměstnanec u zaměstnavatele svým čestným prohlášením na tiskopisu Prohlášení k dani. Jedná-li se o dítě svěřené do střídavé výchovy obou rodičů, při absenci podrobnější úpravy v zákoně lze doporučit, aby zaměstnanec doložil, že druhý z rodičů daňové zvýhodnění na dané dítě ve zdaňovacím období neuplatňuje, resp. že je uplatňuje, ale jen po určitou dobu (např. jeho čestným prohlášením), a je-li tento druhý z rodičů zaměstnán, také potvrzením jeho zaměstnavatele.
Příklad
Nezletilé dítěte po rozvodu rodičů soud svěřil do střídavé výchovy obou rodičů. Otec nemá v současné době příjmy, ze kterých by mohl uplatnit daňové zvýhodnění na dítě, dítě živí matka. Otázkou je, zda si daňové zvýhodnění může v plné výši uplatnit matka, když se takto bývalí manželé dohodli.
Daňové zvýhodnění na dítě svěřené na základě rozhodnutí soudu do střídavé výchovy obou rodičů může v jednotlivých kalendářních měsících uplatňovat pouze jeden z rodičů, a to ten, který bude dítě vyživovat ve své domácnosti na počátku příslušného kalendářního měsíce v souladu s § 35c odst. 10 zákona.
V případě, že se rodiče prokazatelně dohodnou, že dítě svěřené soudem do střídavé výchovy obou rodičů bude žít ve společně hospodařící domácnosti s matkou, bude daňové zvýhodnění uplatňovat pouze matka. V uvedeném případě doporučuji sepsat dohodu písemně.
Příklad
Soud rozhodl, že nezletilé dítě je svěřeno do péče matky každý měsíc od 1. do 15. dne, ve druhé polovině měsíce pak otci. Otázkou je, zda si může uplatnit slevu na dítě pouze matka, protože jí bylo soudem svěřeno dítě vždy první dny v měsíci.
Zákon v § 35c odst. 1 stanoví mimo jiné, že poplatník FO při splnění zákonem stanovených podmínek má nárok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě žijící s ním ve společně hospodařící domácnosti. V daném případě soud nerozhodl, s kterým rodičem a kdy má dítě žít ve společně hospodařící domácnosti, ale rozhodl, kdy je dítě svěřeno do péče matky a kdy do péče otce. Rodiče se musí pro účely uplatnění daňového zvýhodnění na dítě dohodnout, s kterým z nich bude dítě žít ve společně hospodařící domácnosti, a na základě této dohody si poté budou moci daňové zvýhodnění uplatnit.
Poznámka:
Počínaje r. 2015 novela ZDP, kterou v době zpracování tohoto příspěvku projednává Parlament ČR, navrhuje řadu změn v oblasti daňové zvýhodnění na děti. Bude-li novela zákona schválena, podle § 35c odst. 1 bude mít poplatník nárok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě žijící s ním ve společně hospodařící domácnosti na území členského státu Evropské unie, nebo státu tvořícího Evropský hospodářský prostor ve výši 13 404 Kč ročně na jedno dítě, 15 804 Kč ročně na druhé dítě a 17 004 Kč ročně na třetí a každé další dítě. Je-li v jedné společně hospodařící domácnosti vyživováno více dětí, posuzují se pro účely tohoto ustanovení dohromady.
Počínaje r. 2015 je navrženo zvýšení slevy na dani na druhé dítě o 200 Kč měsíčně, tj. o 2 400 Kč ročně, a na další dítě o 300 Kč měsíčně, tj. o 3 600 Kč ročně s tím, že pro uplatnění daňového zvýhodnění se děti budou posuzovat dohromady. Dojde-li v průběhu roku ke změně počtu dětí (např. narozením dalšího dítěte, ukončení studia dítěte) daňové zvýhodnění bude nutné propočítávat v souvislosti s počtem dětí měsíčně.
Budou-li mít rodiče s příjmy ze závislé činnosti např. 3 děti a bude-li otec uplatňovat daňové zvýhodnění na jedno dítě u svého zaměstnavatele matka a na další dvě děti u svého zaměstnavatele, bude náležet daňové zvýhodnění na jedno z těchto dětí ve výši 13 404 Kč a na další dvě děti ve výši 15 804 Kč a 17 004 Kč. Rodiče se budou muset dohodnout, v jaké výši si daňové zvýhodnění na tyto tři děti uplatní v prohlášení k dani u svého zaměstnavatele. Např. otec si uplatní nárok na daňové zvýhodnění u svého zaměstnavatele jen ve výši 13 404 Kč a matka na druhé dítě ve výši 15 804 Kč a na třetí dítě ve výši 17 004 Kč; nebo otec uplatní daňové zvýhodnění ve výši 15 804 Kč a matka daňové zvýhodnění ve výši 13 404 Kč a 17 004 Kč.
V návaznosti na zahájení jednání s Lichtenštejnským knížectvím o smlouvě o zamezení dvojímu zdanění, jejíž nedílnou součástí je i článek o výměně informací, se dále navrhuje zavést i pro Lichtenštejnsko stejné podmínky, které se týkají ostatních států tvořících Evropský hospodářský prostor, tj. Norska a Islandu.
Péče nahrazující péči rodičů
Zákon v § 35c odst. 6 stanoví mimo jiné, že za vyživované dítě se považuje také dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů. Dále zákon v § 35c odst. 10 stanoví mimo jiné, že daňové zvýhodnění lze uplatnit již v kalendářním měsíci, ve kterém bylo dítě převzato do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu.
ZDP blíže nedefinuje, co se rozumí pojmem dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů, ani není v zákoně uvedený odkaz na žádný jiný právní předpis. Pokyn GFŘ D-6 ve výkladu k § 35c odst. 6 zákona uvádí, že za dítě převzaté do péče nahrazující péči rodičů se považuje dítě, jež bylo převzato do této péče na základě rozhodnutí příslušného orgánu, případně svěřeno do výchovy rozhodnutím soudu.
Podle ustanovení § 964 a § 965 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, může být přitom dítě svěřeno do společné pěstounské péče společným pěstounům, pokud jsou manželé, nebo se souhlasem druhého z manželů do pěstounské péče jen jednoho z manželů a podle § 965 odst. 3 občanského zákoníku se na osobní péči o dítě v pěstounské péči podílí i manžel pěstouna, pokud žije v rodinné domácnosti.
Z výše uvedeného plyne, že za vyživované dítě se považuje pro daňové účely také dítě, které bylo soudem svěřeno do osobní pěstounské péče a daňové zvýhodnění na něj může uplatnit pěstoun, nebo i manžel pěstouna (jako na dítě druhého z manželů). Vyživuje-li dítě v jedné společně hospodařící domácnosti více poplatníků (ve zmíněném případě pěstoun a jeho manžel), může daňové zvýhodnění uplatnit pouze jeden z nich.
Mají-li oba pěstouni příjem ze závislé činnosti, má poplatník pro uplatnění daňového zvýhodnění ve mzdové účtárně povinnost předložit potvrzení zaměstnavatele druhého z manželů, že nárok na daňové zvýhodnění na toto dítě neuplatňuje.
(Více se o tomto tématu dočtete v měsíčníku DaÚ 12/2014)
NOVÁ MOŽNOST PÉČE O DÍTĚ
VZNIK NOVÉHO TYPU SLUŽBY PÉČE O DÍTĚ V DĚTSKÉ SKUPINĚ nelze právně upravit v rámci současného právního řádu, neboť cílem není vzdělávání dětí, jako je tomu u mateřských škol, ani zisk, jako při provozování živností péče o děti. Rozšiřuje se spektrum služeb péče o děti formou nového typu služby péče o dítě v dětské skupině. Zákon stanoví vesměs splnitelné podmínky pro tuto činnost spočívající v pravidelné péči o dítě ve věku od jednoho roku do zahájení povinné školní docházky mimo domácnost dítěte, v kolektivu dětí, mimo režim předpisů o školách a školských zařízeních. Současně je ale nastaven určitý minimální standard péče o dítě, který zmírní obavy rodičů, kterým se tak nabízí dostupnější a snadnější cesta k dřívějšímu odchodu do práce.
Obsahem služby péče o dítě v dětské skupině je zajištění bezpečnosti a základních potřeb dítěte (strava, využití doby pobytu v dětské skupině s cílem rozvíjet dovednosti a schopnosti dítěte, odpočinek).
Tato služba přitom a priori nezajišťuje vzdělávání ani hlídání dítěte, ale dítěti se poskytuje výchovná péče zaměřená na rozvoj schopností dítěte a jeho kulturních a hygienických návyků přiměřených věku dítěte. Je stanoven okruh možných poskytovatelů služby, kterými jsou zejména zaměstnavatelé (fyzické i právnické osoby) a to nejen dotyčných rodičů, dále obce, kraje a nestátní neziskové organizace. Oprávnění k této činnosti vzniká zápisem do evidence poskytovatelů, k čemuž je příslušné Ministerstvo práce a sociálních věcí. Je požadována osobní způsobilost pečujících osob včetně odborné způsobilosti – všeobecná sestra, zdravotnický asistent, ošetřovatel, porodní asistentka, zdravotně-sociální pracovník, zdravotnický záchranář, psycholog ve zdravotnictví nebo klinický, sociální pracovník, pracovník v sociálních službách, učitel mateřské školy, učitel prvního stupně základní školy, vychovatel, chůva pro děti do zahájení povinné školní docházky, lékař. Jedna pečující osoba vystačí nejvýše pro 6 dětí ve skupině, o 7 až 24 dětí musejí současně pečovat 2 pečující osoby. V případě, že se v dětské skupině pečuje o nejméně 13 dětí současně a alespoň 1 dítě je mladší dvou let, pečují v dětské skupině nejméně 3 osoby. Nejvyšší počet dětí v jedné dětské skupině je 24. Zákon stanoví hygienické požadavky na prostorové a provozní podmínky prostor, v nichž bude služba péče o dítě poskytována. Minimální standard se týká počtu do 12 dětí, přičemž bude upraven prováděcím právním předpisem. Při počtu dětí od 13 do 24 se bude na prostory vztahovat výše zmíněná a obávaná hygienická vyhláška. Lze proto předpokládat, že proto budou v praxi dominovat dětské skupiny právě do 12 dětí. Služba péče o dítě v dětské skupině je poskytována na nekomerčním základě a jejím účelem není zisk. Poskytovatel může požadovat úhradu maximálně ve výši zřizovacích a provozních nákladů na tuto službu. Stravování dětí v dětské skupině není povinností poskytovatele, záleží na dohodě s rodiči. Pokud zajišťuje dítěti stravu rodič, je poskytovatel služby péče o dítě povinen zajistit uchování, ohřev a podání stravy v souladu s požadavky předpisů v oblasti hygieny potravin. Jestliže zajišťuje stravu poskytovatel, vztahují se na výrobu, přípravu, skladování a podávání pokrmů právní předpisy upravující činnosti epidemiologicky závažné a provozování stravovací služby musí být rovněž zajištěno v souladu s předpisy potravinového práva. Poskytovatel je povinen uzavřít s rodičem písemnou smlouvu o poskytování služby a po celou dobu mít pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou při poskytování služby péče o dítě. Dále musí vést stanovenou evidenci dětí a vydat vnitřní provozní řád. Péči lze poskytovat pouze dětem očkovaným v souladu se zákony.
Kontrolu podmínek poskytování služby bude zajišťovat Státní úřad inspekce práce, příslušný oblastní inspektorát práce a krajské hygienické stanice. Zákon stanoví rovněž správní delikty a sankce za porušení podmínek poskytování služby péče o dítě v dětské skupině – v nejhorším případě hrozí pokuta 100 000 Kč.
Stručný pohled na novou službu péče o dítě završíme přechodným ustanovením. Podle něj osoby poskytující doposud službu naplňující znaky služby péče o dítě v dětské skupině v ní mohou pokračovat, pokud do 12 měsíců požádají o zápis do evidence poskytovatelů a uzavřou-li příslušné pojištění odpovědnosti. V opačném případě nebudou moci po uplynutí této lhůty poskytovat službu péče o dítě v dětské skupině.
SOUVISEJÍCÍ NEDAŇOVÉ NOVELIZACE – V souvislosti se službou péče o dítě v dětské skupině byly drobně novelizovány – kromě daní z příjmů, na který se podíváme za chvíli podrobněji – další tři související zákony:
Zákon č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve znění p.p.:
- Novela rozšiřuje kompetence Státního úřadu inspekce práce a inspektorátů práce o
možnost kontroly plnění podmínek a povinností stanovených pro poskytování služby péče o dítě v dětské skupině.
Zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve zn. p.p.:
- Povinnost splnění hygienických požadavků stanovených tímto zákonem se rozšiřuje
na poskytovatele služby péče o dítě v dětské skupině, pokud se jedná o dětskou skupinu nad 12 dětí.
- Pojem stravovací služby ve smyslu zákona o ochraně veřejného zdraví se rozšiřuje o
dětskou skupinu.
- Povinné pravidelné očkování – nebo doklad, že je dítě proti nákaze imunní anebo se
nemůže očkovat pro trvalou kontraindikaci – se bude týkat nejen zařízení poskytující péči o dítě do 3 let věku v denním režimu a předškolního zařízení, ale nově také poskytovatele služby péče o dítě v dětské skupině.
Zákon č. 379/2005 Sb., o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami a o změně souvisejících zákonů, ve znění p.p.:
- Výčet prostor, kde se zakazuje kouřit a kde je i zákaz vstupu osob zjevně pod
vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek se doplňuje o prostory – kde se poskytuje služba péče o dítě v dětské skupině.
DAŇOVÁ PODPORA PÉČE O DĚTI U ZAMĚSTNAVATELE – Avizovaná novelizace zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění p.p. (dále jen „ZDP“) obsahuje prakticky jen dvě daňová opatření k podpoře služeb péče o předškolní děti – první cílí na zaměstnavatele, kteří takto pomáhají zaměstnancům, a druhá na rodiče přispívající na jejich provoz.
Zaměstnavatelé nově dostávají na výběr ze dvou možností:
1) Náklady na provoz (ne investiční) vlastních zařízení na poskytování služby péče o dítě
v dětské skupině uplatní jako daňově uznatelné, včetně nepeněžních příspěvků na zajištění této služby poskytované jiným subjektem. Pak ale půjde u zaměstnance (rodiče) o zdanitelný nepeněžní příjem podléhající i pojistnému.
2) Náklady na provoz zařízení péče o děti předškolního věku, nebo příspěvek poskytnutý
jinému provozovateli daňově neuplatní, pak u zaměstnance (rodiče) půjde o příjem osvobozený od daně. S ohledem na vysoké odvodové zatížení závislé činnosti bude obvykle tato druhá možnost výhodnější a současně také jednodušší.
Což se netýká investičních výdajů (nákladů) na pořízení objektů sloužících pro provoz dětské skupiny, popřípadě na úpravu stávajících objektů, které budou mít charakter technického zhodnocení. Tyto samozřejmě nelze daňově uplatnit jednorázově, ale postupně ve formě daňových odpisů hmotného majetku [podle § 24 odst. 2 písm. a) ZDP], případné účetních odpisů dlouhodobého hmotného majetku podle § 24 odst. 2 písm. v) ZDP.
Příklad
Firemní dětská skupina v daních z příjmů
Firma Dobráci, s.r.o. od roku 2015 pro své zaměstnance poskytuje službu péče o děti v dětské skupině, a to zcela zdarma. Provozní roční náklady na tuto službu činí 240 000 Kč a využívá jí 10 dětí zaměstnanců firmy, včetně syna paní Lenky. Její hrubá mzda činí 20 000 Kč a na základě podepsaného prohlášení k dani nárokuje u dotyčného zaměstnavatele základní osobní slevu na dani a daňové zvýhodnění na jedno vyživované dítě.
Porovnejme daňové dopady v závislosti na volbě daňového režimu výdajů zaměstnavatele:
1) Zaměstnavatel daňově uplatní výdaje na provoz vlastního zařízení péče o děti předškolního věku.
Dle § 24 odst. 2 písm. zw) ZDP firma daňově plně uplatní provozní náklady na tuto službu 240 000 Kč.
Při výpočtu záloh na daň z příjmů všech zaměstnanců (rodičů), jejichž dítka využívají firemní dětskou skupinu, je ovšem nutno daňový základ navýšit o hodnotu tohoto nepeněžního plnění. Zjednodušeně předpokládejme, že tato hodnota v průměru činí 240 000 Kč / 10 dětí / 12 měsíců = 2 000 Kč měsíčně. Paní Lence – stejně jako ostatním takto „postiženým“ zaměstnancům – se základ pro výpočet měsíční zálohy na daň z příjmů zvýší nejen o tyto 2 000 Kč, ale o dalších (25 % + 9 %) z titulu souvisejícího navýšení povinného pojistného zaměstnavatele, tedy o 680 Kč. Což v důsledku zvyšuje zálohu na daň o 15 % z částky 2 680 Kč = 402 Kč, přičemž neuvažujeme solidární zvýšení daně ani zaokrouhlení. Navíc se ji dále ještě sníží čistá mzda o pojistné na sociální a zdravotní pojištění placené zaměstnancem, tedy o (6,5 % + 4,5 %) z hodnoty tohoto plnění 2 000 Kč, tedy o 220 Kč měsíčně srážené z její čisté mzdy. ,b>
2) Zaměstnavatel výdaje na provoz vlastního zařízení péče o děti předškolního věku daňově neuplatní.
Provozní náklady na tuto službu – 240 000 Kč za rok – představují daňově neúčinné výdaje. Takže je nutno tyto výlohy krýt z firemního zisku, který je vykoupen daní z příjmů právnických osob ve výši 19 %.
Hodnota tohoto nepeněžního plnění je dle § 6 odst. 9 písm. d) ZDP u dotčených zaměstnanců (rodičů) osvobozená od daně z příjmů a návazně tudíž rovněž od pojistného na sociální a zdravotní pojištění. Takže nijak nezvyšuje jejich daňové základy ani pojistné vyměřovací základy, ani nesnižuje čisté mzdy.
DAŇOVÁ PODPORA PÉČE O DĚTI U RODIČŮ – Rodič (zpravidla) může uplatnit nový typ slevy na dani – slevu za umístění dítěte. Přičemž ale jde „pouze“ o slevu sloužící ke snížení daně, nelze jí proto uplatnit formou daňového bonusu. Slevu na dani lze uplatnit pouze na vyživované dítě žijící s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti. Přičemž pojem „vyživované dítě“ se vymezuje stejně, jako pro účely daňového zvýhodnění – viz § 35c odst. 6 ZDP. Ovšem s výjimkou vnuka nebo vnuka (míněno včetně vnuček) druhého z manželů, na které novou slevu uplatnit nelze, ledaže by se jednalo o dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů. Vyživuje-li dítě v jedné společně hospodařící domácnosti více poplatníků, může slevu za umístění dítěte uplatnit ve zdaňovacím období jen jeden z nich.
Výše slevy za umístění dítěte
Za každé jedno dítě odpovídá výdajům prokazatelně vynaloženým poplatníkem za umístění dítěte v daném roce v zařízení péče o děti předškolního věku – včetně mateřské školy dle školského zákona a nové služby péče o děti v dětské skupině. Sleva může být maximálně ve výši minimální mzdy platné na počátku daného roku.
Čímž je dán absolutní strop slevy na dani: 8 500 Kč za rok 2014, a pro rok 2015 ve výši 9 200 Kč. Pro zabránění duplicitního uplatnění tuto slevu na dani nemůže využít poplatník, který je současně zaměstnavatelem a výdaje na provoz dětské skupiny zahrnuje do daňových výdajů.
Obdobně jako u stávající slevy na dani za manželku (manžela) bude možno i novou slevu za umístění dítěte uplatnit až v rámci ročního zúčtování záloh na daň zaměstnavatelem, nebo v daňovém přiznání. U daňových nerezidentů ČR je – obdobně jako u daňového zvýhodnění – jedinou možností uplatnění v daňovém přiznání, a navíc na ně dopadá dodatečná podmínka, že se jedná o rezidenta jiného státu EU, Norska či Islandu a má nejméně 90 % příjmů z ČR. Jak bylo předesláno, poprvé bude možno tuto „roční“ slevu za umístění dítěte uplatnit již za rok 2014.
Příklad
Uplatnění nové slevy na dani za umístění dítěte
Pan Tomáš je zaměstnancem firmy ABC, s.r.o. s hrubou mzdou 20 000 Kč měsíčně a v roce 2014 platil za umístění svého čtyřletého vyživovaného dítěte v mateřské školce 1 000 Kč měsíčně (kromě prázdnin). V rámci ročního zúčtování záloh na daň za rok 2014 požádá zaměstnavatele o uplatnění nové slevy na dani za umístění dítěte v maximálně možné výši, kterou doloží potvrzením vynaložených výdajů vystaveným mateřskou školkou. Jak bude zaměstnavatel postupovat při výpočtu „roční daně“ z příjmů ze závislé činnosti pana Tomáše:
Roční úhrn hrubé mzdy („HM“) = 12 x 20 000 Kč = 240 000 Kč.
– Povinné pojistné hrazené zaměstnavatelem na sociální pojištění = 25 % HM = 60 000 Kč.
– Povinné pojistné hrazené zaměstnavatelem na zdravotní pojištění = 9 % HM = 21 600 Kč.
Základ daně z příjmů = tzv. Superhrubá mzda = HM + Povinné pojistné zaměstnavatele = 321 600 Kč.
– Základ daně z příjmů po zaokrouhlení na celá sta Kč dolů (zde nebylo zapotřebí) = 321 600 Kč.
Vypočtená „roční“ daň z příjmů = 15 % ze zaokrouhleného základu daně 321 600 Kč = 48 240 Kč.
– Základní (roční) sleva na dani podle § 35ba odst. 1 písm. a) ZDP = 24 840 Kč.
– Nová (roční) sleva na dani za umístění dítěte podle § 35ba odst. 1 písm. g) ZDP ve výši zaplacených výdajů poplatníka za umístění dítěte (10 000 Kč), maximálně minimální mzda k 1. 1. 2014 = 8 500 Kč.
– Daňové zvýhodnění na jedno dítě (přičemž lze plně využít formu slevy na dani) = 13 404 Kč.
Konečná „roční“ daň z příjmů = 48 240 Kč – 24 840 Kč – 8 500 Kč – 13 404 Kč = 1 496 Kč.
– Jelikož během roku nemohla být uplatněna ani poměrná část nové „roční“ slevy na dani za uplatnění dítěte, byly sráženy o to vyšší zálohy, vzniklý přeplatek na dani bude poplatníkovi vrácen v březnu 2015.
(Více se o tomto tématu dočtete v měsíčníku PaM 12/2014)
|
|
|
ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ |
NOVÁ SLEVA NA DANI
Nová sleva na dani za umístění dítěte má podpořit začleňování matek malých dětí do pracovního procesu.
Matky malých dětí, které jsou začleňovány do pracovního procesu, obvykle vydělávají tak málo, že slevu neuplatní. Jak nová sleva na dani pomůže nízkopříjmovým rodičům?
Tazatel má pravdu, že s ohledem na jedinou možnou formu využití – slevy na dani – nízkopříjmoví rodičové alias poplatníci daně z příjmů (s hrubou mzdou do 10 300 Kč měsíčně) nebudou prakticky moci ani částečně z této slevy profitovat. Je však třeba vzít v úvahu i to, že vzhledem k tomu, že ti z rodičů, kteří se i přes tuto okolnost vrátí na trh práce, získají nárok na daňové zvýhodnění na dítě, kde je možná i forma daňového bonusu. Což se samozřejmě týká zejména rodičů samoživitelů, protože v úplných rodinách zpravidla může daňové zvýhodnění na dítě uplatňovat druhý – vydělávající z manželů (pokud ale neuplatňuje u převažující části svého základu daně tzv. paušální výdaje, které daňovému zvýhodnění brání ve smyslu § 35ca ZDP). Rovněž je třeba vnímat nový zákon o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině v širším kontextu. Lze totiž předpokládat, že se tímto v praxi významně rozšíří paleta, rozsah a dostupnost služeb péče o předškolní děti. Tím se pochopitelně uleví jejich rodičům, kteří tak budou mít více šancí prosadit se na trhu práce, a to třeba zpočátku alespoň drobnou závislou nebo samostatnou činností, čímž si udrží pracovní návyky. Navíc jelikož služba péče o dítě v dětské skupině nebude mít ziskový charakter, často bude na provozní náklady rodič přispívat třeba jen symbolickou částkou nebo půjde o službu zcela zdarma (např. bude-li provozovatelem neziskový spolek, církev nebo náboženská společnost). Tato potenciální úspora výdajů za službu, kterou nyní mnohdy suplují na ziskovém základě živnostníci zabývající se péčí o malé děti, de facto také uleví a pomůže rodinám s předškolními dětmi. Rodiče díky tomu třeba mohou využít uspořené prostředky na vlastní profesní vzdělání či studium, díky němuž budou na tom opět o něco lépe při hledání stálého pracovního uplatnění. Nová možnost neziskové služby péče o dítě v dětské skupině neslouží jen k čerpání slevy na dani za umístění dítěte, ale nepřímo díky uvolnění rodičovského břemene může vést k lepšímu uplatnění na trhu práce.
SPOLEČNÉ FINANČNÍ HOSPODAŘENÍ
Ženatý zaměstnanec má dítě se svou přítelkyní, se kterou sdílí společně hospodařící domácnost. V rodném listu dítěte je uveden jako otec. Jeho přítelkyně je na mateřské dovolené a slevu na dítě tudíž nikde neuplatní. Trvalý pobyt zapsaný v občanském průkazu má zaměstnanec společné se svou manželkou, se kterou v současné době nežije. Může si otec dítěte uplatnit slevu na dani dle § 35c zákona?
Zákon o daních z příjmů v § 35c odst. 1 stanoví mimo jiné, že poplatník má nárok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě žijící s ním ve společně hospodařící domácnosti. Společně hospodařící domácností podle § 21e odst. 4 zákona se pro účely daně z příjmů rozumí společenství fyzických osob, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby. Znakem domácnosti není ohlášení podle předpisů o evidenci obyvatel. Rozhodující je společné finanční hospodaření. Prokáže-li otec dítěte, že s dítětem žije ve společně hospodařící domácnosti, daňové zvýhodnění si uplatnit může.
PÉČE O DÍTĚ
Dítě bylo na základě rozhodnutí příslušného orgánu předáno do péče pěstouna. Od 15. srpna bylo dítě předáno na základě rozhodnutí příslušného orgánu do péče nového pěstouna. Který z pěstounů může za měsíc srpen uplatnit daňové zvýhodnění na dítě?
Daňové zvýhodnění na vyživované dítě mohou v srpnu uplatnit oba pěstouni, tj. pěstoun, který dítě vyživoval do 14. srpna, i pěstoun, který o dítě pečoval od 15. srpna, a to v souladu s § 35c odst. 10 zákona. Původní pěstoun dítě vyživoval na počátku srpna, nový pěstoun v průběhu srpna převzal dítě do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu.
VYŽIVOVANÉ DÍTĚ MANŽELKY
V červnu letošního roku bylo uzavřeno manželství s tím, že manželka má 2leté dítě z prvního manželství. O dítě se současný manžel staral po celý rok ve společně hospodařící domácnosti. Může si manžel uplatnit daňového zvýhodnění na vyživované dítě manželky v plné výši?
V daném případě si manžel může uplatnit pouze poměrnou část roční slevy, nikoli celou roční slevu. Pokud bylo manželství uzavřeno v průběhu června, může manžel daňové zvýhodnění na vyživované dítě manželky uplatnit ve výši 6/12 z dané částky, tj. za červenec až prosinec.
(Více na toto téma najdete v měsíčníku 1 000 řešení 12/2014)
|
|
|
Částka číslo 97/2014 ze dne 31.10.2014
231/2014 Nařízení vlády o stanovení prostředků státního rozpočtu pro poskytnutí dotace na úhradu části ceny elektřiny pro zákazníky a na úhradu provozní podpory tepla pro rok 2015
232/2014 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení dodatečných voleb do zastupitelstev obcí
Částka číslo 98/2014 ze dne 6.11.2014
233/2014 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 141/2011 Sb., o výkonu činnosti platebních institucí, institucí elektronických peněz, poskytovatelů platebních služeb malého rozsahu a vydavatelů elektronických peněz malého rozsahu, ve znění vyhlášky č. 31/2014 Sb.
Částka číslo 99/2014 ze dne 6.11.2014
234/2014 Zákon o státní službě
235/2014 Usnesení Poslanecké sněmovny k zákonu o státní službě přijatému Parlamentem dne 1. října 2014 a vrácenému prezidentem republiky dne 8. října 2014
Částka číslo 100/2014 ze dne 3.11.2014
236/2014 Nařízení vlády o povolání vojáků v činné službě k plnění úkolů Policie České republiky v období do 31. ledna 2015
Částka číslo 101/2014 ze dne 7.11.2014
237/2014 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 194/2007 Sb., kterou se stanoví pravidla pro vytápění a dodávku teplé vody, měrné ukazatele spotřeby tepelné energie pro vytápění a pro přípravu teplé vody a požadavky na vybavení vnitřních tepelných zařízení budov přístroji regulujícími dodávku tepelné energie konečným spotřebitelům
238/2014 Vyhláška o vydání pamětní stříbrné dvousetkoruny k 25. výročí 17. listopadu 1989
Částka číslo 102/2014 ze dne 13.11.2014
239/2014 Vyhláška o Programu statistických zjišťování na rok 2015
Částka číslo 103/2014 ze dne 13.11.2014
240/2014 Nařízení vlády o výši časových poplatků, sazeb mýtného, slevy na mýtném a o postupu při uplatnění slevy na mýtném
241/2014 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 435/2012 Sb., o užívání pozemních komunikací zpoplatněných časovým poplatkem, ve znění vyhlášky č. 374/2013 Sb.
242/2014 Vyhláška o stanovení výše základních sazeb zahraničního stravného pro rok 2015
Částka číslo 104/2014 ze dne 14.11.2014
243/2014 Vyhláška o vyhlášení Národní přírodní památky Dlouhopolsko a stanovení jejích bližších ochranných podmínek
244/2014 Vyhláška o vyhlášení Národní přírodní rezervace Libický luh a stanovení jejích bližších ochranných podmínek
245/2014 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 46/2010 Sb., o příslušnosti správ národních parků a správ chráněných krajinných oblastí k výkonu státní správy ve správních obvodech tvořených národními přírodními rezervacemi, národními přírodními památkami a jejich ochrannými pásmy, ve znění pozdějších předpisů
246/2014 Vyhláška o zrušení některých právních předpisů o vyhlášení zvláště chráněných území
Částka číslo 105/2014 ze dne 14.11.2014
247/2014 Zákon o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině a o změně souvisejících zákonů
248/2014 Usnesení Poslanecké sněmovny k zákonu o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině a o změně souvisejících zákonů přijatému Parlamentem dne 23. září 2014 a vrácenému prezidentem republiky dne 9. října 2014
Částka číslo 106/2014 ze dne 14.11.2014
249/2014 Zákon, kterým se mění zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů
250/2014 Zákon o změně zákonů souvisejících s přijetím zákona o státní službě
|
|
|
JAK PŘEŽÍT V INTERNETOVÉ KOMUNITĚ
Pokud chceme na sociální síti „být“, musíme přispívat. Online komunita se chce hlavně bavit. I tehdy, pokud „tečou potoky krve“. Jak existovat v této části virtuálního prostoru?
Fórum
Kdysi prý Hamlet, princ dánský, chodil po hradbách s lebkou v ruce a kladl si otázku: „Být, či nebýt?“ Dnes sedí novodobí Hamletové na židli, hledí do počítače, resp. chytrého telefonu, a kladou si otázku „Být online, či nebýt?“ Věc má ale jeden háček. Zatím nikdo nevymyslel způsob, jak být online ve virtuálním světě a zároveň žít normální život ve světě reálném. Odpověď nemáme ani my. Máme ale návod, jak existovat v jedné části toho virtuálního prostoru. Tato část má přidělenou nálepku „online komunita“, resp. „diskusní fórum“. Svým způsobem nejde o nic nového – už v antice existovali fóra (viz např. Forum Romanum v Římě), kde se lidé potkávali, diskutovali a vedli společenský život. Novum dnešních diskusních fór spočívá v maskování jejich uživatelů: už před sebou nemáme reálné lidi s reálnými tvářemi, ale jejich digitální modely v kostýmu a masce, které si sami vybrali. U „kamenných“ fór byla důležitá zejména jejich architektura. U online fór převzaly roli architektury otázky, které se na nich probírají a kvalita příspěvků o nich. A propos kvalita. Zde nejde o kvalitu v tradičním smyslu, ale spíše o atraktivitu – čím atraktivnější příspěvek, tím kvalitnější.
Aby komunita žila a existovala delší čas, musí mít mezi svými členy předskokany, kteří vytvářejí atmosféru, gladiátory, kteří mezi sebou svádějí boj o přízeň komunity, a rozhodčí, kteří se do hry aktivně nezapojují, ale na jejím konci vyberou vítěze. Hrou je boj, který na sebe bere podobu diskuse. Výzbrojí jsou diskusní příspěvky. Vaše schopnost trefit příspěvky nepřítele vám může vydobýt postavení vojevůdců komunity, anebo z vás učinit na hlavu poraženého vyhnance.
Tady je pár rad, jak se stát vojevůdcem komunity.
1. Rozděl si účastníky podle typu: bručoun, třídní nepřítel, zajíc – strašpytel. Bručoun s ničím nesouhlasí, ale je příliš líný na to, aby s vámi šermoval příspěvky. Zajíc strašpytel s vámi nejdříve souhlasí, ale když zjistí, že vzniká konflikt, uteče. Třídní nepřítel je vždy připravený s vámi bojovat všemi prostředky, včetně těch vysloveně neférových, jakými jsou např. útoky na váš server, posílání pomlouvačných e-mailů, nebo vytvoření www stránky, kde se vám pokusí nasadit psí hlavu.
2. S každým komunikuj podle toho, do kterého typu patří.
3. Pamatuj, že v debatě se nevítězí silou argumentů, ale hustotou příspěvků.
4. Každý příspěvek vyvolá potlesk i pískot. Potlesk dozní rychle, pískot (rozuměj negativní reakce) nemá konce. Jeho síla se navíc zvyšuje s počtem třídních nepřátel, které jste svým příspěvkem vzbudili.
5. Na internetu platí, dokonce víc než v politice, „tisíckrát řečená lež se stává pravdou“.
6. Čím víc vítězíte, tím víc vás nenávidí. Jako v životě. Na internetu se ale dá nenávist projevit omnoho hmatatelněji.
7. Neberte diskusi moc vážně. Online komunita se chce vlastně jen bavit. I tehdy, pokud „tečou potoky krve“.
Pokud si teď shrneme vše, čemu bychom se měli při psaní našeho příspěvku do diskuse vyhýbat, dospějeme k závěru, že jedinou správnou cestou, pokud se chceme vyhnout kritice, je držet se toho, co prý kdysi navrhoval Aristoteles: „nedělat nic, neříkat nic a být nikým“. Hlavně to posledně zmíněné – hrát si na tuctovou šedou myš není v době online sociálních sítí to pravé ořechové. Platí zde totiž „koho není vidět (rozuměj, kdo nediskutuje), není“. Pokud tedy chceme na sociální síti „být“, musíme přispívat. Ale. Předtím, než pošleme náš příspěvek „do světa“, měli bychom posoudit:
1. Kolika členů komunity se dotkne negativně a kolika naopak pozitivně. Mějme na paměti, že čím víc je „negativně dotknutých“, tím větší je šance, že nás zadupou pod černou zem.
2. Délku příspěvku – dobrý příspěvek je krátký a hutný. V žádném případě to není povídka a už vůbec ne román.
3. Agresivitu příspěvku – nakolik se snažíme získat pozornost ostatních, např. použitím velkých písmen, resp. jiných efektů. Obvykle takto upravený příspěvek vyvolá spíše negativní pocity.
4. Výbušnost – příspěvky, které „mají šťávu“, jsou vítané a jsou vlastně solí diskusních fór. Nesmí ale být psané formou „toto jsou perly, které já, bohorovný, milostivě házím vám sviním“.
5. Nakolik příspěvkem chceme od jiných to, co sami nemáme rádi.
6. Co nový příspěvek přináší – všeobecně i specificky do konkrétní diskuse. Nejhorší je, když příspěvek odvádí pozornost bokem od předmětu diskuse.
7. Nakolik z příspěvku trčí reklama jako sláma z bot. Na takové příspěvky jsou alergičtí všichni kromě jejich autorů.
8. Nakolik příspěvkem ukazujete, že jste v dané otázce jediný, kdo má patent na rozum. Zatímco při „házení perel sviním“ jde o vyvyšování se nad ostatní, tady jde o pasování sebe sama na nejmoudřejšího.
9. Nakolik je příspěvek poslem katastrofických zpráv, tj. nakolik váš příspěvek vyvolává pocit, že pokud se neudělá to, co navrhujete, dojde k zatmění slunce, resp. nastane konec světa.
Takto vytvoříme „politicky korektní“ příspěvek. Nikoho jím příliš neurazíme, a tím pádem si nezíská mnoho pozornosti. Pokud na sebe chceme strhnout pozornost, musíme ignorovat všechny, nebo alespoň většinu výše uvedených pravidel a vytáhnout do boje. Boj odstartujeme celkem jednoduše: napíšeme šťavnatý příspěvek a čekáme. Protivník si ho přečte, nahrne se mu krev do hlavy a vytáhne na bojové pole. V boji je dovoleno skoro vše. Slůvkem skoro chceme říci, že v souboji s protidiskutujícím můžeme použít jen takové prostředky, které budou nezainteresovaní ještě tolerovat. V opačném případě si našeho boje přestanou všímat a my budeme ztrácet čas a nervy před prázdným hledištěm.
Pravidla úspěšného boje
zní následovně:
1. Stylizujte se do podoby odborníka na daný problém, bez ohledu na to, jak málo o něm víte.
2. Odhadněte protivníka. Je to typ vševěda (ví, podobně jako vy, vše o všem), anebo chronického diskutéra (diskutuje naráz se všemi, nebo alespoň s většinou a ukazuje, kdo má patent na rozum), horlivý nováček (chce v dobrém upozornit na vaše chyby), skála (trvá na svém, ať se děje, co se děje), anebo chameleón (mění postoje, názory, zbraně podle prostředí)? Každý z těchto typů se dá porazit, pokud dodržíme následující pravidla:
a. Lež je povolená, jen pokud není do nebe volající. Ale kdo na internetu dohlédne na nebe? Takže je vlastně dovolené všechno. Nikdo totiž nemá tolik času, aby hledal pravdu o všem.
b. Fakta se dají překroutit, anebo pokud to jinak nejde, ignorovat. Platí to samé co o lži: Některá překroucená fakta nám sežerou i s navijákem, o jiných sice budou pochybovat, ale nemají čas si je ověřovat.
c. Je třeba se řídit americkým „show must go on“, což znamená, že není třeba dívat se dozadu, ale vždy vytáhnout nové věci.
d. Čím delší je příspěvek protivníka, tím kratší má být odpověď. Například: nevíte, o čem mluvíte. Anebo: kdybych chtěl číst knihu, zajdu si do knihovny. Nejlépe ale funguje sarkasmus. Například: jsem rád, že se mnou vlastně souhlasíte.
e. Obrana vlastních názorů je ztrátou času. Namísto toho je vždy třeba věci posunout dopředu nastolením nových otázek.
f. Pokud se nedá boj vyhrát, remíza se dá dosáhnout prohlášením, že s takovým nekvalifikovaným protivníkem je škoda ztrácet čas a víc s ním nediskutujete.
I na diskusním fóru platí, že čas jsou peníze
Proto není ani tak důležité vyhrát souboj s protivníkem, jako nepromarnit zbytečně příliš mnoho času. Ještě důležitější je nestát se „závislákem“.
Prvotní příznaky závislosti jsou:
- Ztrácíte pojem o čase a následně se divíte, kolik je už hodin.
- Máte pocit euforie, když vás na fóru oslavují.
- Jste nervózní, když se okolí pokouší zavést vaši pozornost na problémy z reálného světa.
- Máte pocit viny kvůli tomu, že se nedokážete od diskuse odtrhnout.
- Zanedbáváte normální vztahy s přáteli, rodinou, spolupracovníky.
Jako obranu doporučujeme:
1. Najít spouštěče vaší závislosti, tj. to, co vás na fóru nejvíc láká. Jde tu o novodobou formu Pavlovova reflexu – když „závislák “vidí spouštěč, nezačne slintat, ale mlátit do klávesnice.
2. Vést si záznamy o době strávené na fórech.
3. Sledovat jedním okem čas strávený na počítači.
4. Najít si jiné aktivity v reálném světě.
5. Udělat si následující test.
Test síly osobnosti
Asi není pochyb o tom, že závislosti se spíš zbaví silná osobnost, než měkkýš. Následující test vám orientačně poví, jestli máte blíže k silné osobnosti, nebo k měkkýšovi. Postup je jednoduchý: Odpovězte na každou otázku systémem ano/ne a na konci si spočítejte, kolikrát jste odpověděli ano, resp. ne. Potom si přečtěte vaše hodnocení. Tady jsou otázky:
Vidíte sebe jako někoho, kdo je:
1. Upovídaný.
2. Povrchní v práci i mimo ni.
3. Náchylný k depresi.
4. Družný, pomáhá jiným.
5. Bezstarostný.
6. Zajímá se o spoustu různých věcí.
7. Hašteřivý.
8. Důvěřivý.
9. Má nadprůměrnou představivost.
10. Neorganizovaný.
11. Nedá se snadno urazit.
12. Introvert.
13. Snadno vzplane a je hrubý k jiným.
14. Zajímá se o konzumní umění.
15. Nikdy se neopozdí na schůzku.
16. Spokojí se s povrchní informací a nepátrá po detailech.
17. Je impulzivní, reaguje okamžitě a nemarní čas domýšlením detailů/důsledků.
18. Věří, že nejlepší rozhodnutí je takové, které se dá lehce změnit.
19. Rád improvizuje.
20. Pomlouvání je pro něj oddechem.
21. Většinu věcí nestíhá/dělá v rychlosti.
22. Nemá problém s ukazováním svých emocí a citů navenek.
23. Má problém hovořit nahlas.
24. Rád se izoluje od ruchu okolí.
25. Má rád okolo sebe společnost jiných.
26. Nedá se strhnout TV seriálem.
27. Umí smysluplně využít každou minutu.
28. Všechno plánuje a plány dodržuje.
29. Originální, často má nové nápady.
Hodnocení
Za každé ano při otázkách 1 – 24 si připište jeden bod. Za každé ne v otázkách 25 až 29 si připište jeden bod.
Pokud jste získali více než 20 bodů, patříte do čeledě měkkýšů a neumíte odolávat lákadlům online světa. Pokud jste získali 8 – 19 bodů, jste normální tvor, který, podle situace, buď odolává, nebo podlehne lákadlům online světa. Pokud jste získali 0 – 7 bodů, jste silná osobnost, která nikdy nepodlehne lákadlům online světa. Anebo jste profesionální lhář, vycvičený na diskusních fórech.
Ing. Milan Konvit
|
|
|
Termíny pro praxi v listopadu 2014
20. 11.
Čtvrtek |
Daně z příjmů – plátce |
Odvod sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti z mezd za říjen 2014
(§ 38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů) |
Sociální pojištění - OSVČ |
Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za říjen 2014
(§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
|
Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za říjen 2014
(§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení) |
Sociální pojištění – zaměstnavatel |
Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za říjen 2014
(§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezpečení) |
Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za říjen 2014
(§ 9 odst. 3 a 4 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení) |
Zdravotní pojištění – zaměstnavatel |
Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za říjen 2014
(§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na zdravotní pojištění) |
Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za říjen 2014
(§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění) |
Důchodové spoření – zaměstnavatel |
Odvod záloh na důchodové spoření za účastnící se zaměstnance za říjen 2014
(§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření)
(§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád) |
Podání hlášení k záloze na pojistné na důchodové spoření za říjen 2014
(§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření)
(§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád) |
25. 11.
Úterý |
DPH |
Podání přiznání k DPH a její zaplacení za říjen 2014 u plátců s měsíčním zdaňovacím obdobím (§ 101 odst. 1 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
(§ 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád) |
Předložení výpisu z evidence za říjen 2014 u plátce, který uskutečnil nebo přijal zdanitelné plnění v režimu přenesení daňové povinnosti v tuzemsku
(§ 92a odst. 3, 4 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
|
Podání souhrnného hlášení plátce za říjen 2014, o intrakomunitárních plněních: dodání zboží, přemístění obchodního majetku, dodání zboží formou třístranného obchodu (byl-li prostřední osobou) a poskytnutí služby s místem plnění podle § 9 odst. 1 (kterou má zdanit příjemce)
(§ 102 odst. 1, 3 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
|
Podání přiznání k DPH identifikované osoby za říjen 2014, pokud jí vznikla daňová povinnost, a její zaplacení
(§ 101 odst. 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH) |
Podání souhrnného hlášení identifikované osoby za říjen 2014, o intrakomunitárních plněních: poskytnutí služby podle § 9 odst. 1, kterou má zdanit příjemce
(§ 102 odst. 2 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH) |
30. 11.
Neděle |
Daně z příjmů - plátce |
Daňové povinnosti se přesouvají na pondělí 1. prosince 2014. |
Daň z nemovitostí |
Daňové povinnosti se přesouvají na pondělí 1. prosince 2014. |
|
|
|
Název krajiny
|
Název měny
|
Měna
|
30.10.
|
31.10.
|
3.11.
|
4.11.
|
5.11.
|
6.11.
|
7.11.
|
10.11.
|
11.11.
|
12.11.
|
13.11.
|
14.11.
|
17.11.
|
Austrálie |
dolar
|
AUD
|
19,381
|
19,491
|
19,491
|
19,369
|
19,378
|
19,165
|
19,214
|
19,214
|
19,15
|
19,178
|
19,276
|
19,295
|
19,295
|
Brazílie |
real
|
BRL
|
8,993
|
9,056
|
9,056
|
8,931
|
8,804
|
8,843
|
8,665
|
8,665
|
8,712
|
8,645
|
8,644
|
8,488
|
8,488
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
14,204
|
14,198
|
14,198
|
14,208
|
14,208
|
14,221
|
14,166
|
14,166
|
14,104
|
14,106
|
14,111
|
14,142
|
14,142
|
Čína |
renminbi
|
CNY
|
3,569
|
3,628
|
3,628
|
3,636
|
3,632
|
3,646
|
3,651
|
3,651
|
3,61
|
3,625
|
3,614
|
3,629
|
3,629
|
Dánsko |
koruna
|
DKK
|
3,732
|
3,73
|
3,73
|
3,733
|
3,734
|
3,738
|
3,725
|
3,725
|
3,708
|
3,708
|
3,709
|
3,716
|
3,716
|
EMU |
euro
|
EUR
|
27,78
|
27,77
|
27,77
|
27,79
|
27,79
|
27,82
|
27,705
|
27,705
|
27,585
|
27,59
|
27,6
|
27,66
|
27,66
|
Filipíny |
peso
|
PHP
|
48,758
|
49,297
|
49,297
|
49,423
|
49,39
|
49,423
|
49,625
|
49,625
|
49,228
|
49,423
|
49,346
|
49,383
|
49,383
|
Hongkong |
dolar
|
HKD
|
2,812
|
2,86
|
2,86
|
2,868
|
2,865
|
2,875
|
2,883
|
2,883
|
2,849
|
2,863
|
2,854
|
2,868
|
2,868
|
Chorvatsko |
kuna
|
HRK
|
3,625
|
3,624
|
3,624
|
3,626
|
3,627
|
3,63
|
3,616
|
3,616
|
3,6
|
3,6
|
3,6
|
3,606
|
3,606
|
Indie |
rupie
|
INR
|
35,596
|
36,018
|
36,018
|
36,226
|
36,187
|
36,236
|
36,272
|
36,272
|
35,926
|
36,069
|
36,043
|
35,981
|
35,981
|
Indonesie |
rupie
|
IDR
|
1,805
|
1,835
|
1,835
|
1,837
|
1,834
|
1,835
|
1,837
|
1,837
|
1,818
|
1,819
|
1,815
|
1,821
|
1,821
|
Japonsko |
jen
|
JPY
|
20,167
|
19,812
|
19,812
|
19,539
|
19,574
|
19,422
|
19,389
|
19,389
|
19,347
|
19,174
|
19,216
|
19,086
|
19,086
|
Jihoafrická rep. |
rand
|
ZAR
|
2,006
|
2,019
|
2,019
|
2,015
|
2,009
|
2,001
|
1,978
|
1,978
|
1,971
|
1,968
|
1,969
|
1,987
|
1,987
|
Jižní Korea |
won
|
KRW
|
2,085
|
2,067
|
2,067
|
2,065
|
2,06
|
2,045
|
2,043
|
2,043
|
2,035
|
2,025
|
2,021
|
2,017
|
2,017
|
Kanada |
dolar
|
CAD
|
19,576
|
19,67
|
19,67
|
19,709
|
19,459
|
19,476
|
19,557
|
19,557
|
19,527
|
19,498
|
19,559
|
19,539
|
19,539
|
Litva |
litas
|
LTL
|
8,046
|
8,043
|
8,043
|
8,049
|
8,049
|
8,057
|
8,024
|
8,024
|
7,989
|
7,991
|
7,994
|
8,011
|
8,011
|
Maďarsko |
forint
|
HUF
|
8,99
|
9,007
|
9,007
|
9,004
|
8,991
|
9,002
|
8,942
|
8,942
|
8,984
|
8,97
|
8,977
|
9,035
|
9,035
|
Malajsie |
ringgit
|
MYR
|
6,665
|
6,739
|
6,739
|
6,705
|
6,67
|
6,668
|
6,681
|
6,681
|
6,633
|
6,634
|
6,638
|
6,645
|
6,645
|
Mexiko |
peso
|
MXN
|
1,622
|
1,646
|
1,646
|
1,648
|
1,627
|
1,638
|
1,64
|
1,64
|
1,633
|
1,633
|
1,627
|
1,632
|
1,632
|
MMF |
SDR
|
XDR
|
32,482
|
32,784
|
32,784
|
32,759
|
32,726
|
32,751
|
32,752
|
32,752
|
32,487
|
32,537
|
32,491
|
32,564
|
32,564
|
Norsko |
koruna
|
NOK
|
3,28
|
3,271
|
3,271
|
3,283
|
3,24
|
3,247
|
3,261
|
3,261
|
3,275
|
3,251
|
3,269
|
3,272
|
3,272
|
Nový Zéland |
dolar
|
NZD
|
17,327
|
17,31
|
17,31
|
17,23
|
17,215
|
17,218
|
17,212
|
17,212
|
17,214
|
17,234
|
17,402
|
17,472
|
17,472
|
Polsko |
zlotý
|
PLN
|
6,575
|
6,585
|
6,585
|
6,587
|
6,58
|
6,572
|
6,553
|
6,553
|
6,547
|
6,532
|
6,542
|
6,54
|
6,54
|
Rumunsko |
nové leu
|
RON
|
6,278
|
6,288
|
6,288
|
6,296
|
6,288
|
6,296
|
6,247
|
6,247
|
6,237
|
6,236
|
6,228
|
6,247
|
6,247
|
Rusko |
rubl
|
RUB
|
50,874
|
51,532
|
51,532
|
51,336
|
50,848
|
50,267
|
48,428
|
48,428
|
48,543
|
47,544
|
47,821
|
47,014
|
47,014
|
Singapur |
dolar
|
SGD
|
17,151
|
17,24
|
17,24
|
17,252
|
17,216
|
17,204
|
17,257
|
17,257
|
17,135
|
17,157
|
17,164
|
17,118
|
17,118
|
Švédsko |
koruna
|
SEK
|
2,977
|
2,997
|
2,997
|
3,011
|
3
|
3,018
|
3,007
|
3,007
|
2,996
|
3,002
|
2,991
|
2,994
|
2,994
|
Švýcarsko |
frank
|
CHF
|
23,035
|
23,014
|
23,014
|
23,054
|
23,051
|
23,079
|
23,011
|
23,011
|
22,936
|
22,945
|
22,954
|
23,024
|
23,024
|
Thajsko |
baht
|
THB
|
67,169
|
68,014
|
68,014
|
68,104
|
67,977
|
67,845
|
68,014
|
68,014
|
67,371
|
67,541
|
67,405
|
67,687
|
67,687
|
Turecko |
nová lira
|
TRY
|
9,913
|
10,003
|
10,003
|
9,984
|
9,977
|
9,957
|
9,831
|
9,831
|
9,816
|
9,809
|
9,794
|
9,914
|
9,914
|
USA |
dolar
|
USD
|
21,81
|
22,176
|
22,176
|
22,243
|
22,208
|
22,287
|
22,356
|
22,356
|
22,091
|
22,201
|
22,136
|
22,242
|
22,242
|
Velká Británie |
libra
|
GBP
|
35,127
|
35,414
|
35,414
|
35,587
|
35,545
|
35,449
|
35,363
|
35,363
|
35,126
|
35,209
|
35,023
|
34,816
|
34,816
|
Izrael |
šekel
|
ILS
|
5,818
|
5,841
|
5,841
|
5,871
|
5,846
|
5,862
|
5,87
|
5,87
|
5,833
|
5,811
|
5,794
|
5,827
|
5,827
|
|
|
|
NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE |
Poradce, měsíčník č. 4/2015 (XI/2014)
- Zákon o zaměstnanosti s komentářem – JUDr. Ladislav Jouza
- Novela zákona o DPH – Ing. Václav Benda
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 12/2014 (XI/2014)
- Daňové zvýhodnění na děti včetně navrhovaných změn pro r. 2015 – Ing. Eva Sedláková
- Nový systém opravných položek – Ing. Martin Děrgel
- Daňová optimalizace - Ing. Ivan Macháček
- Inventarizace - Ing. Vladimír Hruška
- Metoda ocenění souboru majetku - Ing. Zdenka Cardová
- Počítačová kriminalita - JUDr. Jana Drexlerová
Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 12/2014 (XI/2014)
- Vedení účetnictví pro podnikatele – Ing. Vladimír Hruška
- Úrazové pojištění zaměstnanců – JUDr. Eva Dandová
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 12/2014 (XI/2014)
- Zákon o důchodovém pojištění - novela - Ing. Antonín Daněk
- Nová možnost péče o dítě zaměstnance - Ing. Martin Děrgel
- Zaměstnávání osob se ZP od 1. ledna 2015 – změny - Mgr. Olga Bičáková
- Neplacené volno a neomluvená absence - JUDr. Eva Dandová
- Průměrný výdělek – aktuálně - JUDr. Eva Dandová
- Skončení pracovního poměru – chyby a omyly - JUDr. Ladislav Jouza
Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 12-13/2014 (XI/2014)
- Zvýšení minimální a průměrné mzdy k 1. 1. 2015 - Ing. Antonín Daněk
- Registrace plátce a identifikované osoby a změny pro r. 2015 - Ing. Václav Benda
- Inventarizace FKSP – Ing. Eliška Hryzláková
- Starobní a invalidní důchodci – Ing. Antonín Daněk
- Novela zákona o pedagogických pracovnících – JUDr. Eva Dandová
1000 řešení – měsíčník č. 12/2014 (XI/2014)
- Inventarizace a účetní závěrka – Ing. Martin Děrgel, Karel Starý
- Daně z příjmů
- Daň z přidané hodnoty
- Účetnictví
- Zákoník práce
Monotematika:
Vzory smluv dle NOZ (IX/2014)
- Komentované vzory smluv podle nového občanského zákoníku – Lukáš a Vladimír Hruškovi
PŘIPRAVUJEME
Poradce, měsíčník č. 5/2014 (XII/2015)
- Insolvenční zákon s komentářem – Mgr. Hana Boulová
- Časové rozlišení nákladů a výnosů – Ing. Helena Machová
- Ochrana spotřebitele v platebním styku – JUDr. Jana Drexlerová
- Odpady, odpad, živnostník – bez zbytečných pokut – RNDr. Miroslav Sedláček
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 1/2015 (XII/2014)
- Přiznání k dani silniční za rok 2014 - Ing. Martin Děrgel
- Výdaje na odborné vzdělávání v DaP 2014 - Ing. Ivan Macháček
- Daňová versus účetní ztráta - Ing. Helena Machová
- Úprava odpočtu daně na konci roku 2014 - Ing. Václav Benda
- Účetní závěrka za rok 2014 - Ing. Vladimír Hruška<
- Časové rozlišení - Ing. Zdenka Cardová
Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 1/2015 (XII/2014)
- Účetní závěrka a DPPO za rok 2014 - Ing. Martin Děrgel
- Odpočty a slevy na dani v daňovém přiznání za rok 2014 - Ing. Ivan Macháček
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 1/2015 (XII/2014)
- Příplatky ke mzdě v roce 2015 - JUDr. Ladislav Jouza
- Zdravotní pojištění k 1. 1. 2015 - Ing. Antonín Daněk
- Nevyčerpaná dovolená 2014 – převod do r. 2015 - Kateřina Háchová
- Stávka ve sporu o uzavření kolektivní smlouvy - Ing. Karel Janda
- Parametry sociálního pojištění - JUDr. Tomáš Hejkal
- Zákon o hmotné nouzi – novela - JUDr. Eva Dandová
Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 1/2015 (XII/2014)
- Daňová kontrola – na co si dát pozory - JUDr. Zdeněk Morávek
- Zákon o státní službě - JUDr. Eva Dandová
- Zaúčtování inventarizačních rozdílů do účetní závěrky příspěvkových organizací – Ing. Eliška Hryzláková
- Zákon o sociálních službách – změny – JUDr. Eva Dandová
1000 řešení – měsíčník č. 1/2015 (XII/2014)
- Nevyčerpaná dovolená za rok 2014 - JUDr. Ladislav Jouza
- Daně z příjmů
- Daň z přidané hodnoty
- Účetnictví
- Zákoník práce
Monotematika:
Vzory smluv dle zákoníku práce (XI/2014)
- Komentované vzory smluv podle zákoníku práce – JUDr. Ladislav Jouza
|
|
|
Inventarizace a účetní závěrka
Blíží se konec kalendářního roku, který pro převažující účetní jednotky představuje povinnost sestavit řádnou účetní závěrku. Účetní závěrce předchází inventarizace majetku a závazků. Jaké povinnosti čekají účetní jednotky? Na co nelze zapomenout? Jaké změny nastaly oproti předešlému účetnímu období a jaké v Českých účetních standardech?
Dočtete se v našich publikacích určených účetním, mzdovým účetním, daňovým poplatníkům, daňovým poradcům, podnikatelům, živnostníkům, auditorům ....
- PVS 12-13/2014 - Inventarizace FKSP - příspěvek
/A4, str. 120/
- DaÚ 12/2014 - Inventarizace - příspěvek
/A4, str. 80/
- 1000 řešení 12/2014 - Inventarizace a účetní závěrka - praktické příklady zdarma
/A5, str. 80/
- Aktualizace I/4 - České účetní standardy pro účetní jednotky, které účtují podle vyhlášky č. 500/2002 Sb. - úplné znění po změnách zdarma
/A5, str.56/
Cena balíčku je 600 Kč.
Cena balíčku s 50 % slevou je 300 Kč.
Ušetříte 300 Kč.
Daňová evidence
Od roku 2004 daňová evidence nahradila dřívější jednoduché účetnictví. Potřebujeme ji, pokud máme příjmy z podnikání nebo jiné SVČ a chceme v daňovém přiznání k dani z příjmu uplatnit výdaje podle dokladů. Jak postupovat při inventarizaci v daňové evidenci? Jaký je postup při ukončení roku? Jak postupovat při vyřazení majetku z obchodního majetku podnikatele? Jak postupovat při daňové ztrátě?
Odpovědi na tyto a mnohé další dotazy najdete v našich publikacích, které jsou určeny daňovým poplatníkům, daňovým poradcům, podnikatelům, živnostníkům, OSVČ ....
- DÚVaP 11/2014 - Paušální výdaje nebo DE v r. 2014 a změny pro r. 2015 - příspěvek
/A5, str. 152/
- PaM 12/2014 - Závěr roku v daňové evidenci - příspěvek
/A4, str. 80/
- 1000 řešení 10-11/2014 - Daňová evidence - praktické příklady
/A5, str. 120/
- Daňové a nedaňové výdaje 2014 - příspěvek zdarma
/A5, str. 264/
Cena balíčku je 552 Kč.
Cena balíčku s 50 % slevou je 276 Kč.
Ušetříte 276 Kč.
Společenství vlastníků bytových jednotek
Společenství vlastníků je právnická osoba založená za účelem zajišťování správy domu a pozemku. Při naplňování svého účelu je způsobilé nabývat práva a zavazovat se k povinnostem. Jak se nově zdaňuje a účtuje v SVJ? Jaká je nová úprava veřejně prospěšných poplatníků?
Odpovědi na tyto a další dotazy najdete v našich příspěvcích, které jsou určeny SVJ, FO, obcím, účetním, daňovým poradcům ...
- PVS 10/2014 - Společenství vlastníků - příspěvek
/A4, str. 80/
- PVS 12-13/2014 - Společenství vlastníků v podmínkách NOZ - příspěvek
/A4, str. 120/
- Aktualizace IV/1 - Katastrální zákon - úplné znění zákona zdarma
/A5, str. 16/
- Aktualizace IV/2 - Vyhláška o postupu při provádění pozemkových úprav.... - úplné znění vyhlášky zdarma
/A5, str. 108/
Cena balíčku je 580 Kč.
Cena balíčku s 30 % slevou je 290 Kč.
Ušetříte 290 Kč.
Tematické balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz (ceny jsou konečné)
Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů. Uvedená nabídka je platná do vyprodání zásob. Vydavatelství si vyhrazuje právo nahradit vyprodanou publikaci jinou – adekvátní k obsahu balíčku.
RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY NEBO E-
MAILEM DENNĚ V ČASE OD 9,00 DO 15,00 HOD.
Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.
E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
- Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
- Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!
|
|
|
Adresa: |
|
E-mail: |
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
|
|
objednavky@exicon.eu
|
|
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
|
|
|
|
|
|
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 51548/L. |
|
|
V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.
|
Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011 |