|
ŽIVNOSTENSKÝ ZÁKON – Téma novin |
ZÁKON Č. 455/1991 SB. ŽIVNOSTENSKÝ ZÁKON S KOMENTÁŘEM KE ZMĚNÁM K 1. SRPNU 2010
ROZDĚLENÍ ŽIVNOSTÍ § 9
Živnosti jsou:
a) ohlašovací, které při splnění stanovených podmínek smějí být provozovány na základě ohlášení,
b) koncesované, které smějí být provozovány na základě koncese.
Komentář k § 9
Současná novela živnostenského zákona se nikterak nedotýká dělení živností, které jsou také po 1. srpnu 2010 nadále rozděleny na ohlašovací a koncesované.
Podkladem pro vznik živnostenského oprávnění k ohlašovací živnosti, je ohlášení a splnění zákonem stanovených podmínek. Pokud ohlašovatel živnosti všechna požadovaná kritéria splní, oprávnění provozovat živnost vzniká dnem ohlášení (nebo pozdějším dnem, je-li v ohlášení uveden; zmíněný "pozdější" dnem však ve smyslu zákona č. 155/2010 Sb. platí jen u podání, která byla učiněna před 1. srpnem 2010); rozhodnutí o vzniku živnostenského oprávnění se nevydává. V případě živnosti ohlašovací je rozhodnutí vydáno pouze tehdy, když podnikatel nesplňuje zákonem stanovené podmínky pro vznik živnostenského oprávnění (např. ohlašovatel ani po opakované výzvě živnostenského úřadu neodstranil nedostatky ohlášení). Živnostenský úřad na tuto situaci následně reaguje rozhodnutím o tom, že živnostenské oprávnění ohlášením nevzniklo.
"Koncese" neboli státní povolení je podkladem pro provozování druhého typu živností, a to živností koncesovaných. Živnostenský úřad vydává rozhodnutí, kterým se žadateli povoluje podnikání v určité koncesované živnosti.
Průkazem živnostenského oprávnění je také nadále výpis ze živnostenského rejstříku.
ŽIVNOSTI OHLAŠOVACÍ § 19
Ohlašovacími živnostmi jsou
a) živnosti řemeslné, je-li podmínkou provozování živnosti odborná způsobilost uvedená v § 21 a 22,
b) živnosti vázané, je-li podmínkou provozování živnosti odborná způsobilost uvedená v příloze č. 2 k tomuto zákonu, není-li dále stanoveno jinak,
c) živnost volná, u které není jako podmínka provozování živnosti odborná způsobilost stanovena.
Komentář k § 19
Rozdělení ohlašovacích živností podle druhů do tří skupin, a to živnosti řemeslné, vázané a volné, zůstává zákonem č. 155/2010 Sb. nedotčeno. Jak uvádí živnostenský zákon (§§ 21 a 22), živnosti řemeslné (viz příloha č. 1) jsou živnosti, u nichž je podmínkou provozování odborná způsobilost, specifikovaná přímo v živnostenském zákoně.
Ohlašovací vázané živnosti jsou živnosti, pro jejichž výkon je stanovena podmínka odborné způsobilosti uvedená v příloze č. 2 k živnostenskému zákonu, není-li stanoveno jinak.
Jediná živnost volná je náhradou za dřívějších 125 oborů živností volných, uvedených ve zrušeném nařízení vlády č. 140/2000 Sb., ve znění nařízení vlády č. 324/2006 Sb., které s účinností dne 1. ledna 2001 stanovilo seznam oborů živností volných. Zákonem č. 130/2008 Sb. je stanovená živnost volná druhem živnosti, u které není podmínka provozování živnosti, a to odborná způsobilost, stanovena.
Dnem účinnosti uvedené novely (zákona č. 130/2008 Sb., tj. dnem 1. 7. 2008 ) došlo v textu tohoto ustanovení nejen k terminologickému upřesnění, a to v návaznosti na zavedení pouze jediné ohlašovací živnosti volné v předmětu podnikání "Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona", pod nímž je zahrnuto 80 oborů činností (viz příloha č. 4 k živnostenskému zákonu), nýbrž došlo také k dalším významným změnám (snížení délky praxe, nevyžadování praxe u některých oborů, přesuny živností a jejich nové zařazení mimo rámec původních příloh, zrušení původního členění na skupiny v přílohách živností řemeslných, vázaných a koncesovaných, slučování dříve samostatných oborů činností, atd.).
Obdobné změny přináší také zákon č. 155/2010 Sb., a to s účinností dnem 1. srpna 2010. Podrobněji o nich bude řeč v příslušných přílohách živnostenského zákona.
ZMĚNY ÚDAJŮ UVEDENÝCH V ŽÁDOSTI O KONCESI § 56
(1) Podnikatel je povinen oznámit živnostenskému úřadu všechny změny a doplnění týkající se údajů a dokladů, které jsou stanoveny jako náležitosti žádosti o koncesi, a předložit o nich doklady do 15 dnů ode dne jejich vzniku; to neplatí, pokud se jedná o změny a doplnění již zapsané v základních registrech28d), v obchodním rejstříku31f) nebo v informačním systému evidence obyvatel38e), pokud je podnikatel státním občanem České republiky, anebo v informačním systému cizinců31g), pokud je podnikatel cizincem.
(2) Na základě oznámení podle odstavce 1 živnostenský úřad podle okolností případu změní rozhodnutí o udělení koncese, provede zápis změn do živnostenského rejstříku, vydá výpis (§ 47 odst. 2 nebo 3) nebo informuje podnikatele o provedeném zápisu nebo rozhodne o pozastavení provozování živnosti nebo o zrušení živnostenského oprávnění.
(3) Změny týkající se rozsahu předmětu podnikání a podmínek provozování živnosti provede živnostenský úřad změnou rozhodnutí o udělení koncese z vlastního nebo jiného podnětu. Následně provede zápis do živnostenského rejstříku a vydá výpis se změněnými údaji ve lhůtě podle § 54 odst. 1.
(4) Na řízení o změně rozhodnutí o udělení koncese se vztahuje přiměřeně ustanovení § 52 a 53. Řízení o změně podmínek uložených v rozhodnutí o udělení koncese podle § 27 odst. 3 zahajuje živnostenský úřad z vlastního nebo jiného podnětu.
Komentář k § 56
Obdobně jako u změn údajů (a dokladů) uvedených v ohlášení živnosti, je podnikatel povinen oznámit všechny změny a doplnění týkající se údajů a dokladů, které jsou stanoveny jako náležitosti žádosti o koncesi, a předložit o nich doklady do patnácti dnů ode dne jejich vzniku, to neplatí, pokud se jedná o změny a doplnění již zapsané v základních registrech, v obchodním rejstříku nebo v informačním systému evidence obyvatel (EO), pokud je podnikatel státním občanem České republiky, anebo v informačním systému cizinců (CIS), pokud je podnikatel cizincem.
Na základě oznámení změny (např. příjmení, bydliště, sídla atp.) živnostenský úřad změní rozhodnutí o udělení koncese, provede zápis změn do živnostenského rejstříku, vydá výpis nebo informuje podnikatele o provedeném zápisu, nebo rozhodne o pozastavení provozování živnosti nebo o zrušení živnostenského oprávnění.
V případě změny rozsahu předmětu podnikání (např. rozšíření), kdy není tato doložena doklady podle tohoto zákona (doklady o patřičné odborné způsobilosti), provede živnostenský úřad změnu rozhodnutí o udělení koncese. Následně provede ve lhůtě 5 dnů ode dne nabytí právní moci "změněného" rozhodnutí zápis do živnostenského rejstříku a vydá podnikateli výpis se změněnými údaji.
V případě zjištění nedostatků v podání o oznámení změny postupuje živnostenský úřad podle § 64 a § 65 správního řádu, tzn., řízení usnesením na dobu nezbytně nutnou přeruší současně s výzvou k odstranění nedostatků (nebo současně s výzvou k zaplacení správního poplatku).
(Víc se dočtete v měsíčníku Poradce 3/2010)
ŽIVNOSTENSKÝ ZÁKON - NOVELA
OBCHODOVÁNÍ S ELEKTŘINOU A PLYNEM
podléhalo duplicitní právní úpravě. Podle energetického zákona je pro obchodování s elektřinou a plynem zapotřebí licence, kterou uděluje Energetický regulační úřad. Protože tato činnost nebyla vyloučena ze živností, na rozdíl od ostatních úkonů podnikání v energetických odvětvích (výroba elektřiny, výroba plynu apod.), byla jako taková považována za živnost a upravena živnostenským zákonem. Fyzická nebo právnická osoba, která se rozhodla provozovat tyto činnosti, musela splnit podmínky dané energetickým zákonem a současně i podmínky stanovené živnostenským zákonem, tj. získání licence i živnostenského oprávnění. Duplicitní úpravu podmínek provozování této činnosti vyžadovala dvojí registraci.
Duplicita je již odstraněna, obchod s elektřinou a obchod s plynem jsou vyňaty ze živností změnou ustanovení § 3 odst. 3 písm. d) živnostenského zákona. K jejich provozování již není potřebné živnostenské oprávnění. Plně postačuje licence vydaná Energetickým regulačním úřadem. Odborná způsobilost pro tyto činnosti je upravena § 5 energetického zákona. Splnění podmínek podle energetického zákona je plně dostačujícím předpokladem. Vydání licence upravuje § 4 odst. 2 energetického zákona.
NOVĚ JE UPRAVENA BEZÚHONNOST,
která je jednou ze všeobecných podmínek provozování živnosti (§ 6 živnostenského zákona). Podle nového znění ustanovení § 6 odst. 2 živnostenského zákona se za bezúhonnou nepovažuje osoba, která byla pravomocně odsouzena pro trestný čin spáchaný úmyslně, jestliže byl tento trestný čin spáchán v souvislosti s podnikáním, anebo s předmětem podnikání, o který žádá nebo který ohlašuje, pokud se na ni nehledí, jako by nebyla odsouzena. Nově se tedy bezúhonnost ztrácí jen pravomocným odsouzením pro úmyslné trestné činy spáchané v souvislosti s podnikáním nebo v souvislosti s předmětem podnikání. To je významná změna oproti předchozí úpravě, kdy souvislost s podnikáním nebo s předmětem podnikání nebyla důležitá. Důvodem této změny je nález Ústavního soudu PI.US 35/08 ze dne 7. dubna 2009.
Živnostenský úřad je ze zákona oprávněn si pro tyto účely vyžádat výpis z evidence Rejstříku trestů podle zákona č. 269/1994 Sb., o Rejstříku trestů, ve znění pozdějších předpisů, který však neobsahuje informaci o rozsudku soudu v dané věci. Z tohoto výpisu nelze zjistit, zda ke spáchání příslušného trestného činu došlo v souvislosti s podnikáním nebo v souvislosti s předmětem podnikání, či nikoliv.
Proto byl § 6 živnostenského zákona rozšířen o nový odstavec 4, který dává živnostenskému úřadu oprávnění vyžádat si od soudu opis pravomocného rozhodnutí. Pokud rozhodnutí neobsahuje skutečnosti rozhodné pro posouzení bezúhonnosti, je živnostenský úřad oprávněn nahlížet do těch částí trestního spisu, v nichž jsou tyto skutečnosti uvedeny.
OPRÁVNĚNÍ K PROVOZOVÁNÍ OHLAŠOVACÍ ŽIVNOSTI
vzniká výhradně jen dnem ohlášení [§ 10 odst. 1 písm. a) živnostenského zákona]. Den skutečného zahájení živnostenského podnikání je pro vznik oprávnění k živnostenskému oprávnění naprosto bezvýznamný. Byla zrušena možnost v ohlášení živnosti uvést datum pozdějšího zahájení jejího provozování, které pak bylo dnem vzniku živnostenského oprávnění. Živnostenské oprávnění tak mohlo vzniknout později než v den ohlášení. Je zrušena i povinnost zápisu data skutečného zahájení provozování živnosti v živnostenském rejstříku uložená původním zněním § 60 odst. 2 písm. g) živnostenského rejstříku.
OZNÁMENÍ PŘERUŠENÍ PROVOZOVÁNÍ ŽIVNOSTI
již není povinností. Nové znění ustanovení § 31 odst. 11 živnostenského zákona tuto dřívější povinnost zrušilo. Oznámení o přerušení provozování živnosti se stalo fakultativní záležitostí. Podnikatel je k dobrovolnému ohlášení přerušení živnostenské činnosti motivován tím, že po dobu přerušení není povinen plnit některé povinnosti vyplývající ze živnostenského zákona nebo z jiných právních předpisů, např. označovat sídlo nebo místo podnikání, splňovat odbornou způsobilost, splňovat finanční způsobilost.
VZNIKLA NOVÁ POVINNOST
uložená původním zněním § 60 odst. 2 písm. g) živnostenského zákona. Právnická i fyzická osoba při ukončení činnosti v provozovně jsou povinné nejpozději k tomuto dni oznámit živnostenskému úřadu, na jaké adrese lze vypořádat jejich případné závazky. Jsou povinny ohlásit i každou změnu této adresy po dobu čtyř let ode dne ukončení činnosti v provozovně. Tato nová povinnost je do živnostenského zákona převedena ze zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, ve znění pozdějších předpisů.
PROKAZOVÁNÍ ZPŮSOBU NABYTÍ
prodávaného zboží a materiálu používaného k poskytování služeb je povinností stanovenou § 31 odst. 3 živnostenského zákona. Kontrolní orgán je oprávněn požádat o průkazné doklady o nabytí zboží nebo materiálu a stanovit lhůtu pro jejich předložení. Novelou je zrušena povinnost podnikatele mít tyto doklady uložené v provozovně, kde příslušné zboží prodává nebo v provozovně, kde je příslušný materiál použit k poskytnutí služby. Nebo, pokud nemá provozovnu, v místě podnikání či sídla nebo v místě organizační složky zahraniční osoby.
Tím se snižuje zátěž podnikatele.
(Víc se o tomto tématu dočtete v měsíčníku DaÚ 11/2010 v příspěvku Ing. Karla Jandy)
|
|
|
ZE SBÍRKY ZÁKONŮ ČR VYBÍRÁME:
Částka číslo 108/2010 ze dne 22.10.2010 288/2010 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 278/2008 Sb., o obsahových náplních jednotlivých živností 289/2010 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 133/2005 Sb., o technických požadavcích na provozní a technickou propojenost evropského železničního systému, ve znění nařízení vlády č. 371/2007 Sb. 290/2010 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva obrany č. 266/1999 Sb., o způsobu zabezpečování bezplatného stravování, výstrojních a přepravních náležitostí a o zabezpečování ubytování vojáků z povolání, ve znění pozdějších předpisů
Částka číslo 109/2010 ze dne 27.10.2010 291/2010 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 157/2003 Sb., kterou se stanoví požadavky pro čerstvé ovoce a čerstvou zeleninu, zpracované ovoce a zpracovanou zeleninu, suché skořápkové plody, houby, brambory a výrobky z nich, jakož i další způsoby jejich označování, ve znění vyhlášky č. 650/2004 Sb. 292/2010 Vyhláška, kterou se mění vyhláška České národní banky č. 164/2002 Sb., o podmínkách přístupu k informacím v informační databázi České národní banky - Centrální registr úvěrů 293/2010 Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí, kterým se vyhlašuje pro účely nemocenského pojištění výše redukčních hranic pro úpravu denního vyměřovacího základu platných v roce 2011 294/2010 Nález Ústavního soudu ze dne 6. října 2010 ve věci návrhu na zrušení některých ustanovení zákona č. 6/2002 Sb., o soudech, soudcích, přísedících a státní správě soudů a o změně některých dalších zákonů (zákon o soudech a soudcích), ve znění zákona č. 314/2008 Sb., některých ustanovení zákona č. 150/2002 Sb., soudní řád správní, ve znění zákona č. 314/2008 Sb., a některých ustanovení zákona č. 314/2008 Sb., kterým se mění zákon č. 6/2002 Sb., o soudech, soudcích, přísedících a státní správě soudů a o změně některých dalších zákonů (zákon o soudech a soudcích), ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 150/2002 Sb., soudní řád správní, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 7/2002 Sb., o řízení ve věcech soudců a státních zástupců, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 349/1999 Sb., o Veřejném ochránci práv, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 283/1993 Sb., o státním zastupitelství, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 85/1996 Sb., o advokacii, ve znění pozdějších předpisů
Částka číslo 110/2010 ze dne 29.10.2010 295/2010 Nařízení vlády o stanovení požadavků a postupů pro zajištění propojitelnosti elektronických systémů plateb a odbavení cestujících 296/2010 Vyhláška o postupech pro sestavení finančního modelu a určení maximální výše kompenzace 297/2010 Vyhláška o stanovení vzoru formuláře pro uveřejnění oznámení o zahájení nabídkového řízení pro výběr dopravce k uzavření smlouvy o veřejných službách v přepravě cestujících 298/2010 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 369/2009 Sb., o podrobnostech uvádění osiva a sadby pěstovaných rostlin do oběhu 299/2010 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 537/2006 Sb., o očkování proti infekčním nemocem, ve znění pozdějších předpisů 300/2010 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 475/2005 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o podpoře využívání obnovitelných zdrojů, ve znění pozdějších předpisů
(Zdroj: Sbírka zákonů ČR)
MEZINÁRODNÍ SMLOUVY:
Částka 44, rozeslána dne 26. října 2010
91. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí o přijetí nového znění Přílohy II Úmluvy o založení Evropské kosmické agentury
(Zdroj: Sbírka zákonů ČR)
|
|
|
ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ |
ÚMRTÍ ÚČASTNÍKA SPRÁVNÍHO ŘÍZENÍ
Podnikatel, který byl účastníkem vedeného správního řízení, zemřel zcela osamělý (neměl žádnou rodinu ani příbuzné).
Jakým způsobem je případ řešen? Je v případě smrti účastníka v tomto správním řízení pokračováno?
Řízení vedené z moci úřední správní orgán v tomto případě zastaví (§ 66 odst. 2 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění p. p.). Citovaný právní předpis upravuje institut "zastavení řízení", což znamená, že řízení vedené z moci úřední správní orgán zastaví, a to usnesením.
Institut zastavení řízení je m.j. použit, pokud správní orgán v řízení, v němž nemohou pokračovat právní nástupci účastníka, zjistí, že tento účastník řízení zemřel. Usnesení o zastavení řízení se jenom poznamená do spisu.
NEČINNOST SPRÁVNÍHO ORGÁNU
FO podala podnět u správního orgánu, který však nezahájil správní řízení; pouze pisateli podnětu oznámil, že se jeho podáním zabývá a o výsledku jej bude informovat.
Neporušil správní orgán svou nečinností zákon?
Obdržel-li správní orgán podnět, musí vždy posuzovat, zda toto podání je dostatečným podkladem pro případné zahájení řízení. Některý podnět je třeba došetřit, aby správní řízení mohlo být vůbec zahájeno. Zde se o nečinnost správního orgánu nejedná; pokud by však podání pisatele leželo, a to bez dalších úkonů, mohlo by následovat (nebo následuje) opatření před nečinností.
V případě, že je z podnětu zřejmé, že má všechny náležitosti, neboli jsou k dispozici všechny podklady nutné pro zahájení správního řízení, aniž je třeba cokoliv došetřovat, je nezbytné zahájit správní řízení do třiceti dnů od doručení podnětu.
Upozorňuje-li podnět pouze na možnost porušení zákona (např. živnostenského, zákona o regulaci reklamy), musí živnostenský úřad nejprve konat, tzn. provést určité kroky - úkony sledující zjištění skutečného stavu věci, zajistit důkazy provedením kontrolního šetření, atd. - a teprve od okamžiku, kdy je zřejmé, že existuje důvodné podezření z porušení právních povinností podnikatelem, je třeba zahájit do třiceti dnů příslušné správní řízení.
NÁKLADY ŘÍZENÍ A JEJICH ÚHRADA
Účastník správního řízení porušil zákonné povinnosti stanovené živnostenským zákonem, za což mu byla uložena finanční pokuta. Současně mu bylo uloženo uhradit náklady řízení, a to ve výši stanovené paušální částky.
Na jakém právním podkladě je ukládána povinnost uhradit náklady řízení?
Dnem 1. ledna 2006 nabyla účinnosti vyhláška č. 520/2005 Sb., o rozsahu hotových výdajů a ušlého výdělku, které správní orgán hradí osobám, a o výši paušální částky nákladů řízení. Citovaná vyhláška byla vydána k provedení § 79 správního řádu (zákona č. 500/2004 Sb.) s tím, že jde o podobnou úpravu platící pro řízení podle zákona o přestupcích (viz zákon č. 200/1990 Sb.), kdy povinnost náhrad je stanovena vyhláškou č. 231/1996 Sb.
Povinnost k úhradě vyplývá ze skutečnosti, že účastník správní řízení vyvolal porušením právních povinností; podle § 6 jmenované vyhlášky je třeba vůči účastníkovi řízení uplatnit paušální náhradu nákladů řízení. V oblasti živnostenského podnikání se jedná o veškerá sankční řízení, která jsou vedena správními orgány za porušení povinností stanovených živnostenským zákonem a zvláštními právními předpisy (např. zákona o regulaci reklamy, zákona o zemědělství). Uvedenou praxi nelze však aplikovat na příkazní řízení a uložení pokuty v blokovém řízení.
(víc otázek a odpovědí nejenom na toto téma najdete v dvouměsíčníku 1000 řešení 3/2010)
|
|
|
ZÁŘÍ - ŘÍJEN 2010
přehled nových předpisů a změn v legislativě od částky 96/2010 do částky 105/2010, ve výběru pro podnikatelskou sféru
PODNIKÁNÍ
Nález Ústavního soudu - insolvenční zákon
Nález Ústavního soudu č. 260/2010 Sb., ve věci návrhu na zrušení části ustanovení § 399 odst. 2 části věty druhé za středníkem zákona č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon)
Částka 96/2010 Sb Účinnost 10. 9. 2010
Podstata změny: V ustanovení, které ukládá dlužníku povinnost zúčastnit se osobně schůze věřitelů (§ 399 odst. 2), se ruší právní domněnka týkající se dlužníka, vyjádřená slovy: "jestliže se bez omluvy nedostaví nebo neshledá-li insolvenční soud jeho omluvu důvodnou, má se za to, že vzal návrh na oddlužení zpět".
FINANCE
Vyhláška - informační povinnosti obchodníků s cennými papíry
Vyhláška č. 276/2010 Sb., o předkládání výkazů a dalších informací obchodníky s cennými papíry České národní bance
Částka 103/2010 Sb. Účinnost 1. 1. 2011
Zrušuje vyhlášku č. 605/2006 Sb., o některých informačních povinnostech obchodníka s cennými papíry, ve znění vyhlášky č. 242/2007 Sb., č. 234/2008 Sb. a č. 232/2009 Sb.
Podstata úpravy: K provedení zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu, ve znění pozdějších předpisů, a zákona č. 6/1993 Sb., o České národní bance, ve znění zákona č. 57/2006 Sb.
ÚČETNICTVÍ
Vyhláška - inventarizace
Vyhláška č. 270/2010 Sb., o inventarizaci majetku a závazků
Částka 100/2010 Sb. Účinnost 5. 10. 2010
Podstata úpravy: K provedení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění zákona č. 437/2003 Sb. a č. 304/2008 Sb.
Stanoví zejména:
- Požadavky na organizační zajištění a způsob provedení inventarizace pro vybrané účetní jednotky.
- Zásady inventarizace vybraného majetku (kulturních památek, sbírek muzejní povahy, archeologických nálezů).
OCHRANA SPOTŘEBITELE
Zrušení prováděcích vyhlášek k zákonu o potravinách
Vyhláška č. 277/2010 Sb., kterou se zrušuje vyhláška č. 273/2000 Sb., kterou se stanoví nejvyšší přípustné zbytky veterinárních léčiv a biologicky aktivních látek používaných v živočišné výrobě v potravinách a potravinových surovinách, ve znění pozdějších předpisů
Vyhláška č. 278/2010 Sb., kterou se zrušuje vyhláška č. 381/2007 Sb., o stanovení maximálních limitů reziduí pesticidů v potravinách a surovinách, ve znění pozdějších předpisů
Částka 104/2010 Sb. Účinnost 15. 10. 2010
Podstata úpravy: Podle § 19 odst. 1 písm. a) zákona č. 110/1997 Sb., o potravinách a tabákových výrobcích, ve znění pozdějších předpisů.
ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ
Úplné znění vodního zákona
Zákon č. 273/2010 Sb., kterým se vyhlašuje úplné znění zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), jak vyplývá z pozdějších změn
Částka 101/2010 Sb.
ENERGIE
Novelizace vyhlášky - regulace cen v energetice
Vyhláška č. 264/2010 Sb., kterou se mění vyhláška č. 140/2009 Sb., o způsobu regulace cen v energetických odvětvích a postupech pro regulaci cen
Částka 97/2010 Sb. Účinnost 15. 9. 2010
Podstata úpravy: K provedení zákona č. 180/2005 Sb., o podpoře využívání obnovitelných zdrojů.
VZDĚLÁVÁNÍ
Novelizace vyhlášky - maturitní zkouška
Vyhláška č. 274/2010 Sb., kterou se mění vyhláška č. 177/2009 Sb., o bližších podmínkách ukončování vzdělávání na středních školách maturitní zkouškou, ve znění vyhlášky č. 90/2010 Sb.
Částka 102/2010 Sb. Účinnost 22. 9. 2010
Podstata úpravy: K provedení zákona č. 242/2008 Sb., školský zákon, ve znění zákona č. 242/2008 Sb. a č. 49/2009 Sb.
BEZPEČNOST
Novelizace vyhlášky - ověřování zbraní a střeliva
Vyhláška č. 267/2010 Sb., kterou se mění vyhláška č. 335/2004 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o ověřování střelných zbraní, střeliva a pyrotechnických předmětů
Částka 99/2010 Sb. Účinnost 20. 9. 2010
Podstata úpravy: K provedení zákona č. 156/2000 Sb., o ověřování střelných zbraní, střeliva a pyrotechnických předmětů, ve znění zákona č. 227/2003 Sb. a č. 148/2010 Sb.
VEŘEJNÁ SPRÁVA
Vyhláška - sčítání lidu, domů a bytů
Vyhláška č. 279/2010 Sb., k provedení některých ustanovení zákona č. 296/2009 Sb., o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2011
Částka 104/2010 Sb. Účinnost 1. 12. 2010
PÉČE O ZDRAVÍ
Vyhláška - informace o nebezpečných chemických přípravcích
Vyhláška č. 265/2010 Sb., o poskytování informací o některých nebezpečných chemických přípravcích
Částka 98/2010 Sb. Účinnost 16. 9. 2010
Podstata úpravy: K provedení zákona č. 356/2003 Sb., o chemických látkách a chemických přípravcích, ve znění zákona č. 371/2008 Sb.
|
|
|
HOVOŘIT, ČI MLČET
To, co se dá říct, se dá říct jasně a o čem člověk neumí hovořit, o tom se musí mlčet.
Ludwig Wittgenstein
Kdyby ti jednou bylo líto, že jsi nepromluvil, pak budeš tisíckrát litovat, že si nemlčel.
Afer
Když chceš být moudrý, nauč se rozumně ptát, pozorně poslouchat, klidně odpovídat,
a když nemáš co říct, přestaň mluvit.
Johann Kaspar Lavater
Je velké neštěstí, když člověk nemá dost ducha, aby mluvil dobře a nemá dost rozumu, aby mlčel.
Jean de La Bruyere
Jediné, co je horší, než to, že se o člověku mluví je to, když se o něm nemluví vůbec.
Oscar Wilde
|
|
|
1. 11.
Pondělí
(za neděli 31. 10.)
|
Daně z příjmů - poplatník
|
Podání přiznání a vyrovnání
daňové povinnosti za rok 2009 při maximálním odkladu na
žádost poplatníka pro příjmy zdaňované v zahraničí na základě
přiznání
(§ 40 odst. 6 zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a
poplatků)
|
Daně z příjmů- plátce
|
Odvod „srážkové“
daně sražené v září 2010 a oznámení
plátce o této dani, byla-li sražena zahraničnímu poplatníkovi
(§ 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
Odvod zajištění daně
sraženého v září 2010 a hlášení plátce o
provedení zajištění daně zahraničnímu poplatníkovi
(§ 38e odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
|
Zákonné pojištění úrazu
|
Odvod pojistného zákonného
pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu
nebo nemoci z povolání za IV. čtvrtletí 2010
(§ 12 odst. 3 vyhlášky č. 125/1993 Sb., pojištění
odpovědnosti zaměstnavatele)
|
DPH
|
Podání přihlášky k registraci
skupiny, která chce být registrována k DPH od 1. 1. 2011, nebo
podání žádosti o zrušení nebo změnu skupinové registrace
(§ 95a odst. 2 a 3, § 106a zákona č. 235/2004 Sb., o
DPH)
|
8. 11.
Pondělí
|
Zdr. poj. – OSVČ
|
Odvod zálohy na zdravotní
pojištění OSVČ za říjen 2010
(§ 7 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na
všeobecné zdravotní pojištění)
|
|
|
|
země
|
měna
|
množství
|
kód
|
21.10.2010
|
22.10.2010
|
25.10.2010
|
26.10.2010
|
27.10.2010
|
29.10.2010
|
Austrálie
|
dolar
|
1
|
AUD
|
17,275
|
17,347
|
17,374
|
17,455
|
17,372
|
17,304
|
Brazílie
|
real
|
1
|
BRL
|
10,431
|
10,452
|
10,260
|
10,402
|
10,471
|
10,416
|
Bulharsko
|
lev
|
1
|
BGN
|
12,546
|
12,591
|
12,531
|
12,587
|
12,606
|
12,578
|
Čína
|
renminbi
|
1
|
CNY
|
2,633
|
2,654
|
2,624
|
2,656
|
2,674
|
2,661
|
Dánsko
|
koruna
|
1
|
DKK
|
3,290
|
3,302
|
3,286
|
3,301
|
3,306
|
3,300
|
EMU
|
euro
|
1
|
EUR
|
24,540
|
24,625
|
24,510
|
24,620
|
24,660
|
24,605
|
Estonsko
|
koruna
|
1
|
EEK
|
1,568
|
1,574
|
1,566
|
1,574
|
1,576
|
1,573
|
Filipíny
|
peso
|
100
|
PHP
|
40,523
|
40,800
|
40,590
|
41,011
|
41,363
|
41,283
|
Hongkong
|
dolar
|
1
|
HKD
|
2,255
|
2,276
|
2,251
|
2,281
|
2,302
|
2,289
|
Chorvatsko
|
kuna
|
1
|
HRK
|
3,343
|
3,357
|
3,338
|
3,352
|
3,357
|
3,349
|
Indie
|
rupie
|
100
|
INR
|
39,544
|
39,687
|
39,360
|
39,744
|
40,118
|
39,986
|
Indonesie
|
rupie
|
1000
|
IDR
|
1,961
|
1,977
|
1,961
|
1,986
|
1,997
|
1,986
|
Japonsko
|
jen
|
100
|
JPY
|
21,593
|
21,758
|
21,652
|
21,762
|
21,861
|
21,987
|
Jihoafrická rep.
|
rand
|
1
|
ZAR
|
2,540
|
2,540
|
2,529
|
2,555
|
2,539
|
2,541
|
Jižní Korea
|
won
|
100
|
KRW
|
1,553
|
1,568
|
1,565
|
1,580
|
1,580
|
1,578
|
Kanada
|
dolar
|
1
|
CAD
|
17,155
|
17,227
|
17,155
|
17,280
|
17,357
|
17,385
|
Litva
|
litas
|
1
|
LTL
|
7,107
|
7,132
|
7,098
|
7,130
|
7,142
|
7,126
|
Lotyšsko
|
lat
|
1
|
LVL
|
34,563
|
34,698
|
34,536
|
34,691
|
34,764
|
34,665
|
Maďarsko
|
forint
|
100
|
HUF
|
8,940
|
8,944
|
8,967
|
8,965
|
8,969
|
9,054
|
Malajsie
|
ringgit
|
1
|
MYR
|
5,637
|
5,675
|
5,647
|
5,716
|
5,748
|
5,706
|
Mexiko
|
peso
|
1
|
MXN
|
1,418
|
1,428
|
1,422
|
1,428
|
1,435
|
1,434
|
MMF
|
SDR
|
1
|
XDR
|
27,602
|
27,757
|
27,562
|
27,859
|
28,000
|
27,905
|
Norsko
|
koruna
|
1
|
NOK
|
3,016
|
3,025
|
3,028
|
3,033
|
3,029
|
3,004
|
Nový Zéland
|
dolar
|
1
|
NZD
|
13,169
|
13,220
|
13,162
|
13,276
|
13,330
|
13,459
|
Polsko
|
zlotý
|
1
|
PLN
|
6,210
|
6,202
|
6,233
|
6,256
|
6,243
|
6,179
|
Rumunsko
|
nové leu
|
1
|
RON
|
5,687
|
5,721
|
5,742
|
5,759
|
5,767
|
5,767
|
Rusko
|
rubl
|
100
|
RUB
|
57,062
|
58,003
|
57,739
|
58,241
|
58,288
|
57,555
|
Singapur
|
dolar
|
1
|
SGD
|
13,489
|
13,579
|
13,530
|
13,638
|
13,717
|
13,693
|
Švédsko
|
koruna
|
1
|
SEK
|
2,648
|
2,660
|
2,663
|
2,648
|
2,643
|
2,628
|
Švýcarsko
|
frank
|
1
|
CHF
|
18,191
|
18,199
|
17,997
|
18,155
|
18,078
|
17,946
|
Thajsko
|
baht
|
100
|
THB
|
58,624
|
59,022
|
58,538
|
59,162
|
59,561
|
59,258
|
Turecko
|
nová lira
|
1
|
TRY
|
12,331
|
12,374
|
12,360
|
12,442
|
12,436
|
12,375
|
USA
|
dolar
|
1
|
USD
|
17,508
|
17,673
|
17,468
|
17,698
|
17,862
|
17,754
|
Velká Británie
|
libra
|
1
|
GBP
|
27,567
|
27,755
|
27,461
|
28,076
|
28,261
|
28,329
|
země
|
měna
|
množství
|
kód
|
01.11.2010
|
02.11.2010
|
Austrálie
|
dolar
|
1
|
AUD
|
17,407
|
17,473
|
Brazílie
|
real
|
1
|
BRL
|
10,353
|
10,261
|
Bulharsko
|
lev
|
1
|
BGN
|
12,540
|
12,526
|
Čína
|
renminbi
|
1
|
CNY
|
2,633
|
2,617
|
Dánsko
|
koruna
|
1
|
DKK
|
3,290
|
3,286
|
EMU
|
euro
|
1
|
EUR
|
24,530
|
24,500
|
Estonsko
|
koruna
|
1
|
EEK
|
1,568
|
1,566
|
Filipíny
|
peso
|
100
|
PHP
|
41,137
|
40,982
|
Hongkong
|
dolar
|
1
|
HKD
|
2,272
|
2,255
|
Chorvatsko
|
kuna
|
1
|
HRK
|
3,338
|
3,337
|
Indie
|
rupie
|
100
|
INR
|
39,632
|
39,433
|
Indonesie
|
rupie
|
1000
|
IDR
|
1,974
|
1,958
|
Japonsko
|
jen
|
100
|
JPY
|
21,912
|
21,649
|
Jihoafrická rep.
|
rand
|
1
|
ZAR
|
2,516
|
2,515
|
Jižní Korea
|
won
|
100
|
KRW
|
1,576
|
1,571
|
Kanada
|
dolar
|
1
|
CAD
|
17,323
|
17,294
|
Litva
|
litas
|
1
|
LTL
|
7,104
|
7,096
|
Lotyšsko
|
lat
|
1
|
LVL
|
34,564
|
34,522
|
Maďarsko
|
forint
|
100
|
HUF
|
9,058
|
9,049
|
Malajsie
|
ringgit
|
1
|
MYR
|
5,695
|
5,658
|
Mexiko
|
peso
|
1
|
MXN
|
1,426
|
1,421
|
MMF
|
SDR
|
1
|
XDR
|
27,783
|
27,564
|
Norsko
|
koruna
|
1
|
NOK
|
3,012
|
2,987
|
Nový Zéland
|
dolar
|
1
|
NZD
|
13,529
|
13,491
|
Polsko
|
zlotý
|
1
|
PLN
|
6,180
|
6,195
|
Rumunsko
|
nové leu
|
1
|
RON
|
5,728
|
5,716
|
Rusko
|
rubl
|
100
|
RUB
|
57,183
|
56,773
|
Singapur
|
dolar
|
1
|
SGD
|
13,633
|
13,570
|
Švédsko
|
koruna
|
1
|
SEK
|
2,644
|
2,628
|
Švýcarsko
|
frank
|
1
|
CHF
|
17,828
|
17,786
|
Thajsko
|
baht
|
100
|
THB
|
58,964
|
58,633
|
Turecko
|
nová lira
|
1
|
TRY
|
12,344
|
12,357
|
USA
|
dolar
|
1
|
USD
|
17,613
|
17,477
|
Velká Británie
|
libra
|
1
|
GBP
|
28,301
|
28,001
|
|
|
|
NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE |
Poradce, měsíčník nejenom pro podnikatele, č. 3/2011
- Živnostenský zákon s komentářem
- Přenesení daňové povinnosti na příjemce plnění
- Základ daně z příjmů fyzických osob
- ČÚS č. 005
Daně účetnictví - vzory a případy (DÚVaP) - měsíčník, č. 11/2010
- Pohledávky z pohledu zákona o účetnictví
- Pohledávky od A do Z a ZDP
- Odpovědnost za škodu na zdraví při práci
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále - (DaÚ) - měsíčník, č. 11/2010
- Živnostenský zákon - novela
- Zálohy na daň
- Slevy na dani na manželku
- Závodní stravování z pohledu daně z příjmů a DPH
- Inventarizace a inventarizační rozdíly
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále - (PaM) - měsíčník, č. 11/2010
- Zákon o zaměstnanosti
- Valorizace náhrady za ztrátu výdělku
- Ochrana obchodního tajemství
- Paušální výdaj na dopravu
- Částečné pracovní úvazky
Poradce Veřejné Správy - (PVS) - měsíčník, č. 11/2010
- Nová maturita
- Dotace v daních u neziskových subjektů
- Prodej majetku občanským sdružením
- Evidence pracovních úrazů
- Vzdělávání úředníků ÚSC
1 000 řešení - dvouměsíčník, nadstavba měsíčníků Poradce, DaÚ, PaM a DÚVaP, č. 5/2010
- Daňové výdaje
- Daně
- Pracovní právo
- Účetnictví
Zisk - měsíčník, č. 11/2010
- Jak vybrat dobré lidi
- Ženy jsou lepší šéfové než muži
- Večný boj s časem - jak ho zvládnout?
- Proč je dobré odměňovat inovační úsilí
- Zadarmo, nebo platit? Nebo freemium?
- Jak se vyhnout těžkým marketingovým hříchům
- LenkedIn vás spojuje s trhem práce
PŘIPRAVUJEME
Poradce č. 4/2011 (XI/2010)
- Daňový řád nový zákon s komentářem
- Základní zásady správy daní
- Pravomoc správce daně
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále - (DaÚ) č. 12/2010 (XI/2010)
- Daňový řád - nový zákon
- Příjmy a výdaje v cizí měně
- Výdajové paušály pro FO
- Oceňování cenných papírů
- Reklamní předměty
- DPH u cestovních služeb
- Evidence pracovních úrazů
Poradce veřejné správy - (PVS) č. 12-13/2010 (XI/2010)
- Daňový řád - nový zákon
- Úmluvy MOP
- Dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr
- Odvolání auditora ÚSC
- Ztráta způsobilosti konat dosavadní práci
- Daň z nemovitosti
1000 řešení č. 6/2010 (XI/2010)
Zisk č. 12/2010 (XI/2010)
- Pružný program benfitů
- Nové komunikační nástroje
- Jak motivovat manažery
- Muž a žena pracovišti
- Život je samá změna
|
|
|
ŽIVNOSTENSKÝ BALÍČEK
Rozhodnutí vstoupit do podnikání patří k nejzávažnějším rozhodnutím v životě. Problémy přinášejí i časté změny právních předpisů upravujících podnikání a vlastní výkon jednotlivých činností. Poslední změny, kterými prošel Živnostenský zákon, jsou platné od 1. srpna 2010. O jaké změny se jedná, se dozvíte v našich publikacích.
- Živnostenský zákon - komentář
(Poradce 3/2011 - A5, 240 str.)
cena: 126 Kč
- Živnostenský zákon (novela) - příspěvek
(DaÚ 11/2010 - A4, 88 str.)
cena: 204 Kč
- Zákon o živnostenském podnikání- aktuální znění zákona
Zákon o platebním styku - aktuální znění zákona
(Aktualizace I/2 2010, A5, 112 str.)
cena: cena: 53 Kč
- Efektivní komunikace, bez ní to nejde - příspěvek
Nechej vydělávat vyděláš - příspěvek
(Zisk 8/2010, A4, 64 str.)
cena: 207 Kč
- Zákony II/2010
(Sborník, A5, 768 str.)
cena: 168 Kč
ŽIVNOSTENSKÝ BALÍČEK, se slevou 50 % obsahuje: Poradce 3/2011 + DaÚ 11/2010 + Aktualizace I/2 2010 + Zisk 8/2010 - zdarma + Zákony II/2010 - zdarma
cena: 379 Kč
BALÍČEK AUTOMOBIL V PODNIKÁNÍ
K nejčastěji používaným movitým věcem nejen podnikatelů patří dopravní prostředek. Použití automobilu může mít několik různých variant, které mají rozdílný daňový dopad z hlediska daně z příjmů. Připravili jsme pro vás tyto varianty v našem balíčku.
- Automobil v podnikání z hlediska daně z příjmů - příspěvek
Lékárnička nově - příspěvek
(Poradce 2/2011 - A5, 240 str.)
cena: 126 Kč
- Prodej osobního automobilu - příspěvek
(DaÚ 10/2010 - A4, 80 str.)
cena: 204 Kč
- Vypůjčený automobil- příspěvek
(PVS 10/2010, A4, 80 str.)
cena:194 Kč
- Zákony I/2010
(Sborník, A5, 576 str.)
cena:156 Kč
BALÍČEK AUTOMOBIL V PODNIKÁNÍ,se slevou 50 % obsahuje: Poradce 2/2011 + DaÚ 10/2010 + PVS 10/2010 - zdarma + Zákony I/2010 - zdarma
cena: 330 Kč
Publikace si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627, faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz
NEPŘEHLÉDNĚTE
Jedinečná možnost získat sborníky Zákony 2010 se 40% slevou z původní ceny.
- Sborník Zákony I – daňové, účetní …
Daně z příjmů
Daň z přidané hodnoty; Daň z nemovitostí; Silniční daň; Zákon o účetnictví; Živnostenský zákon; Autorský zákon; Zákon o rezervách
cena: 90 Kč
- Sborník Zákony II – obchodní, občanské …
Obchodní zákoník; Občanský zákoník; Občanský soudní řád; Exekuční řád; Trestní právo; Správní právo; Ochrana spotřebitele
cena: 90 Kč
- Sborník Zákony III – sociální, zdravotní …
Zákoník práce; Plat a odměny; Sociální zabezpečení; Nemocenské pojištění; Důchodové pojištění; Zaměstnanost; Zdravotní pojištění; Úrazové pojištění
cena: 90 Kč
- Sborník Zákony IV – stavební, pozemkové …
Stavební zákon; Katastrální zákon; Zeměměřické orgány, Nájem bytů; Vlastnictví bytů; Pozemkové uřady; Požární ochrana;
cena: 90 Kč
- Sborník Zákony V – státní správa, veřejná správa …
Zákon o obcích; Zákon o krajích; Přístup k informacím; Zákon o matrikách; Zákon o ochraně osobních údajů; Školský zákon; Zákon o evidenci obyvatel
cena: 90 Kč
- Sborník Zákony VI - životní prostředí, odpady …
Životní prostředí; Ochrana ovzduší; Vodní zákon; Lesní zákon; Zákon o odpadech; Zákon o obalech; Energetický zákon
cena: 90 Kč
BALÍČEK DAŇOVÝ A ÚČETNÍ, Zákony I. - III. 2010
cena: 230 Kč
BALÍČEK STAVEBNÍ A ŠKOLSKÝ, Zákony IV. - VI. 2010
cena: 230 Kč
Sborníky Zákony I. - VI. 2010 si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627, faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz
RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY
OBJEDNÁVKY VYSTAVUJEME DO 48 HODIN
Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.
E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
- Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
- V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu s předmětem NEPOSÍLAT na adresu noviny@i-poradce.cz, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.
- Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!
|
|
|
Adresa: |
|
Telefon: |
Poradce s.r.o
Štefánikova 2
737 01 Český Tešín
|
|
558 731 125
558 731 126
558 731 127
|
|
E-mail: |
|
Fax: |
poradce@i-poradce.cz |
|
558 731 128 |
|
Informace o našich produktech naleznete i na naší internetové stránce www.i-poradce.cz. |
|
|
Copyright (c) Poradce s.r.o., 2002 - 2010 |