Em@ilové noviny

 

č. 23/2014

2.12.2014

 

 
 
 Téma novin 
 Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají 
 P6 aktual 
 Praktická komunikace 
 Chybovat znamená platit 
 Ekonomika 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Horká témata 
 Kontakty 

Služby, které najdete jen u nás:
  • aktuální a rychlé informace
    (změny zákonů a předpisů) z oblastí daní, účetnictví, mezd, odvodů;
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákaznickém oddělení;
  • možnost rychlého objednání
    publikací (telefonicky, faxem, e-mailem, poštou);
  • rychlá dodávka (do 48 hodin)
    s minimálními reklamacemi;
  • uvádění nových produktů
    prostřednictvím mailingů a telemarketingu;
  • přibližování se k zákazníkovi
    prostřednictvím bezplatných odpovědí na otázky a e - mailových novin
 

Vážení čtenáři!

Protože se blíží konec kalendářního roku, který pro převažující účetní jednotky představuje i povinnost sestavit řádnou účetní závěrku, s výjimkou těch účetních jednotek, které používají tzv. hospodářský rok, který se neshoduje s rokem kalendářním, e-mailové noviny jsou věnovány tématu – Účetní závěrka a inventarizace.

V rubrice Chybovat znamená platit, na Vás čeká přehled odvodových povinností v měsíci listopadu. Rubrika Nejvíce čtená témata a publikace Vás seznámí s vybranými tématy našich publikací a rubrika Připravujeme, Vám představí výběr chystaných novinek.

Jak existovat ve virtuálním prostoru se dočtete v rubrice Praktická komunikace v článku Zeleninová příprava na zimu.

Tento měsíc jsme připravili balíčky na tato témata: Vzory smluv dle ZP, Inventarizace a účetní závěrka, Vánoční balíček podnikatele, Vedení účetnictví pro podnikatele.

Srdečně Vás zdravím a těším se na Vaše ohlasy.
Katarka Galbavá
odpovědná redaktorka
poradce@poradce.cz


V tomto čísle najdete:
 
 
TÉMA NOVIN
Inventarizace a účetní závěrka

 
INVENTARIZACE MAJETKU A ZÁVAZKŮ

Inventarizace není jednoduchou záležitostí a každou účetní jednotku stojí nemalé prostředky. Jaký je postup při inventarizaci? Jak postupovat při inventarizačních rozdílech? Jaké jsou poslední legislativní novinky v této oblasti?

Novela zákona o účetnictví
v oblasti zpřesnění problematiky inventarizace majetku a závazků
byla provedena zákonem č. 239/2012 Sb. Inventarizace majetku a závazků je v zákoně uvedena v části páté, která obsahuje ustanovení § 29 a 30.

(Poznámka: základní postupy účtování o inventarizačních rozdílech a ztrátách v rámci norem přirozených úbytků zásob pak najdeme v Českém účetním standardu pro podnikatele č. 007.)

V rámci ustanovení § 29 nedošlo k žádné změně, nadále jsou zde vymezeny základní pojmy a principy inventarizace. Z tohoto ustanovení vyplývá, že účetní jednotky inventarizací zjišťují skutečný stav veškerého majetku a závazků a ověřují, zda zjištěný skutečný stav odpovídá stavu majetku a závazků v účetnictví a zda nejsou dány důvody pro účtování o opatrnických položkách. Pod těmi jsou chápány rezervy, opravné položky a odpisy majetku. Rezervami podle tohoto zákona se rozumí rezerva na rizika a ztráty, rezerva na daň z příjmů, rezerva na důchody a podobné závazky, rezerva na restrukturalizaci. Rezervami se dále rozumí technické rezervy nebo jiné rezervy podle zvláštních právních předpisů. Opravnými položkami se vyjadřuje přechodné snížení hodnoty majetku. Odpisy majetku vyjadřují trvalé snížení jeho hodnoty.

Cílem (a samotným požadavkem zákona o účetnictví – viz § 25 odst. 3) je aby účetní jednotky při oceňování ke konci rozvahového dne zahrnovaly jen zisky, které byly dosaženy, a braly v úvahu všechna předvídatelná rizika a možné ztráty, které se týkají majetku a závazků a jsou jim známy do okamžiku sestavení účetní závěrky. Týká se to případného snížení hodnoty bez ohledu na to, zda je výsledkem hospodaření účetního období zisk nebo ztráta.

Inventarizaci jsou účetní jednotky povinny provádět k okamžiku, ke kterému sestavují účetní závěrku jako řádnou nebo mimořádnou. Tuto inventarizaci zákon o účetnictví nazývá jako periodickou inventarizací. Vedle toho zákon o účetnictví definuje i průběžnou inventarizaci, kterou mohou účetní jednotky provádět i v průběhu účetního období. Takovouto inventarizaci mohou účetní jednotky provádět pouze u zásob, u nichž:
  • účtují podle druhů nebo podle míst jejich uložení nebo hmotně odpovědných osob a
  • u dlouhodobého hmotného movitého majetku, jenž vzhledem k funkci, kterou plní v účetní jedntce, je v soustavném pohybu a nemá stálé místo, kam náleží.


  • Termín průběžné inventarizace si stanoví sama účetní jednotka. (Poznámka: nezapomenout na vnitropodnikovou směrnici!) Každý druh zásob a uvedeného hmotného majetku musí být takto inventarizován alespoň jednou za účetní období.

    Inventarizací účetní jednotky zjišťují skutečný stav veškerého majetku a závazků a ověřují, zda zjištěný skutečný stav odpovídá stavu majetku a závazků v účetnictví a zda nejsou dány důvody pro účtování rezerv či opravných položek. Inventarizaci účetní jednotky provádějí k okamžiku, ke kterému sestavují účetní závěrku jako řádnou nebo mimořádnou (periodická inventarizace), ve stanovených případech účetní jednotky mohou provádět inventarizaci i v průběhu účetního období (průběžná inventarizace). Tímto způsobem lze postupovat pouze u zásob, u nichž účtují podle druhů nebo podle míst jejich uložení nebo hmotně odpovědných osob, a dále u dlouhodobého hmotného movitého majetku, jenž vzhledem k funkci, kterou plní v účetní jednotce, je v soustavném pohybu a nemá stálé místo, kam náleží.
    Účetní jednotky jsou povinny prokázat provedení inventarizace u veškerého majetku a závazků po dobu 5 let po jejím provedení.

    Legislativní změny
    doznal § 30 zákona o účetnictví. Dle stávajícího znění účetní jednotky zjišťují při inventarizaci skutečné stavy majetku a závazků a zaznamenávají je v inventurních soupisech. Tyto stavy zjišťují:
  • fyzickou inventurou u majetku, u kterého lze vizuálně zjistit jeho existenci. Fyzickou inventurou by se tedy měl ověřovat například dlouhodobý hmotný majetek, dlouhodobý finanční majetek - pokud fyzicky existuje (akcie, písemné listiny apod.), hotovost v pokladně a ceniny, zásoby (materiál, nedokončená výroba, výrobky, polotovary vlastní výroby, zvířata, apod.),
  • dokladovou inventurou u závazků a majetku, u kterého nelze vizuálně zjistit jeho existenci, a to včetně jiných aktiv, jiných pasiv a skutečností účtovaných v knize podrozvahových účtů. Jde tedy o majetek, z kterého z nějakého vážného důvodu nelze provádět inventuru fyzickou. Jde tedy o ověření účetních stavů pomocí různých druhů písemností, které jsou v době provádění dokladových inventur v účetní jednotce, či je třeba získat. Může se jednat o písemnosti, které je třeba opatřit od obchodních partnerů (dodavatelů, odběratelů), např. při ověřování stavů pohledávek a závazků. Při dokladové inventarizaci dále využíváme smlouvy (leasingové smlouvy, smlouvy s pojišťovnami, bankami, spisy ověřující soudní spory, prohlášení hmotně odpovědných či jiných pracovníků ke stavu majetku, který se dočasně nenachází v účetní jednotce, apod.). Dokladovou inventurou by se měl prověřovat například:
    -> dlouhodobý nehmotný majetek (částečně i fyzickou inventurou),
    -> dlouhodobý finanční majetek (není-li v listinné podobě),
    -> pohledávky,
    -> závazky,
    -> opravné položky,
    -> rezervy (částečně i fyzickou inventurou - např. posouzení aktuálního stavu majetku, na který se rezerva tvoří),
    -> časové rozlišení nákladů a výnosů,
    -> dohadné položky,
    -> apod.

  • Při inventarizaci účetní jednotky postupují tak, že provádějí jednu nebo více inventur a ověřují, zda zjištěný skutečný stav odpovídá stavu v účetnictví. Účetní jednotky mohou při fyzické inventuře zjišťovat skutečný stav majetku počítáním, měřením, vážením a dalšími obdobnými způsoby, případně mohou využívat účetní záznamy, které prokazují jeho existenci.

    Při periodické inventarizaci
    mohou účetní jednotky při zjišťování skutečného stavu stanovit den, ke kterému skutečný stav zjišťují a který předchází rozvahovému dni (rozhodný den), a mohou dokončit zjišťování skutečného stavu podle účetních záznamů, které prokazují přírůstky a úbytky majetku a závazků, které nastaly mezi tímto dnem a rozvahovým dnem. (Poznámka: obdobně se postupuje i u průběžné inventarizace.)
    Při periodické inventarizaci mohou účetní jednotky zahájit inventuru nejdříve čtyři měsíce před rozvahovým dnem a ukončit inventuru nejpozději dva měsíce po rozvahovém dni. (Poznámka: jedná se o změnu v rámci zákona o účetnictví, kterou je nezbytné zaregistrovat).

    Inventurní soupisy
    jsou průkazné účetní záznamy, které musí obsahovat dále uvedené informace:

    a) skutečnost, zda se jedná o fyzickou nebo dokladovou inventuru, a to tak, aby bylo možno zjištěný majetek a závazky též jednoznačně určit,
    b) podpisový záznam osoby odpovědné za zjištění skutečností a podpisový záznam osoby odpovědné za provedení inventury,
    c) způsob zjišťování skutečných stavů,
    d) ocenění majetku a závazků při periodické inventarizaci k rozvahovému dni nebo i k rozhodnému dni, pokud jej účetní jednotka stanovila,
    e) ocenění majetku a závazků při průběžné inventarizaci ke dni ukončení inventury nebo i k rozhodnému dni, pokud jej účetní jednotka stanovila,
    f) okamžik, ke kterému se sestavuje účetní závěrka,
    g) rozhodný den, pokud jej účetní jednotka stanovila,
    h) okamžik zahájení a okamžik ukončení inventury.

    Při průběžné inventarizaci mohou být inventurní soupisy nahrazeny průkazným účetním záznamem o provedení fyzické inventury a o vyúčtování inventarizačních rozdílů.

    Inventarizačními rozdíly
    se rozumí rozdíly mezi skutečným stavem a stavem v účetnictví, které nelze prokázat způsobem stanoveným tímto zákonem, kdy:
    a) skutečný stav je nižší než stav v účetnictví a rozdíl se označuje jako manko, popřípadě schodek u peněžních hotovostí a cenin, nebo
    b) skutečný stav je vyšší než stav v účetnictví a rozdíl se označuje jako přebytek.

    Je nezbytné upozornit (a často se na to zbytečně zapomíná), že mankem nejsou technologické a technické ztráty vznikající např. rozprachem, vyschnutím v rámci technologických úbytků ve výrobním, zásobovacím a odbytovém procesu. Jde o tzv. ztráty v rámci přirozených úbytků zásob. Toto je účetní pohled. Z hlediska zákona o daních z příjmů, se za manka nepovažují technologické a technické úbytky a úbytky vyplývající z přirozených vlastností zásob vznikajících např. rozprachem, sesycháním v rámci technologických úbytků ve výrobním, zásobovacím a odbytovém procesu (přirozené úbytky zásob materiálu, zboží, nedokončené výroby, polotovarů a hotových výrobků), ztratné v maloobchodním prodeji a nezaviněné úhyny zvířat, které jsou pro účely zákon o daních z příjmů hmotným majetkem, a to do ekonomicky zdůvodněné normy přirozených úbytků a ztratného stanoveného poplatníkem. I v tomto případě, jak jsme se již výše zmínili, je velice významná vnitropodniková směrnice, ve které jsou uvedeny podmínky dané pro konkrétní účetní jednotku. Při tvorbě této písemnosti je třeba mít na paměti, že správce daně může posoudit, zda výše stanovené normy odpovídá charakteru činnosti poplatníka a jde o obvyklou výši norem jiných poplatníků se shodnou nebo obdobnou činností. Pokud tomu tak není, správce daně o zjištěný rozdíl upraví základ daně.

    Rozpoznané inventurní rozdíly by měla dílčí inventarizační komise vypořádat. Pod tímto pojmem rozumíme, že je nezbytné rozhodnout o:
  • způsobu jejich zúčtování,
  • vymáhání mank (od osob, které mají podepsánu dohodu o odpovědnosti),
  • způsobu náhrady případných škod zjištěných v rámci inventarizace.

  • Manko nebo schodek je nezbytné také posoudit podle příslušných ustanovení občanského zákoníku, a dále zákoníku práce o odpovědnosti za škodu. Přebytek se dále posuzuje podle příslušných ustanovení občanského zákoníku o věci ztracené, skryté, opuštěné a majetkovém prospěchu.
    Odpovědné osoby za provedení inventarizace (v praxi se jedná o dílčí inventarizační komise) by měly vypracovat jakousi rekapitulaci své práce. V praxi je toto nejčastěji řešeno vypracováním tzv. inventarizačního zápisu dílčí inventarizační komise, ve kterém se uvedou veškeré informace a údaje zjištěné v průběhu její práce a uvedené v inventurních soupisech.
    Podklady a vypracované inventurní soupisy musí dílčí inventarizační komise předat pověřenému pracovníkovi, který shromažďuje všechny písemnosti spojené s inventarizací účetní jednotky. V praxi bývá takovouto osobou hlavní účetní či metodik účetní jednotky. Inventarizační rozdíly musí účetní jednotky vyúčtovat do účetního období, za které se inventarizací ověřuje stav majetku a závazků.

    (Více se o tomto tématu dočtete v měsíčníku DaÚ 12/2014)


    ZMĚNY V ÚČETNICTVÍ A ÚČETNÍ ZÁVĚRCE PRO PODNIKATELE OD ROKU 2014

    Jaké změny nastaly v účetních předpisech ve vazbě na účetní závěrku od roku 2014? Většina z nich vyplývá zejména z rekodifikace soukromého práva. Uvedený přehled by měl posloužit jako podklad pro práci při opravování výkazů, které je nezbytné provést v informačních systémech a softwarech.

    V rámci tohoto článku se zaměříme na výčet těch nejvýznamnějších změn v rámci:
  • Zákona o účetnictví, který byl novelizován zákonným opatřením senátu č. 344/2013 Sb., o změně daňových zákonů v souvislosti s rekodifikací soukromého práva a o změně některých zákonů (dále jen zákon o účetnictví),
  • Vyhlášky č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v soustavě podvojného účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, která byla novelizována Vyhláškou č. 467/2013 Sb., ze dne 20. prosince 2013 (dále jen Vyhláška).

  • Novela zákona o účetnictví
    provedla zejména technické úpravy v souvislosti se změnou terminologie zaváděné s ohledem s rekodifikací soukromého práva a upřesňuje se vymezení účetních jednotek, na které se zákon o účetnictví vztahuje.
  • účetní jednotky
  • K rozšírení okruhu účetních jednotek došlo jak v souvislosti s rekodifikací soukromého práva (svěřenské fondy dle nového občanského zákoníku), tak i v souvislosti s dalšími zákony (zákon o doplňkovém penzijním spoření, zákon o důchodovém spoření a zákon o investičních společnostech a investičních fondech). Účetní jednotky vedou účetnictví ode dne svého vzniku nebo ode dne zahájení činnosti až do dne svého zániku nebo do dne ukončení činnosti na území České republiky. Koho se tato povinnost týká (po popisované novele) se pokusíme naznačit v následující tabulce:

    Účetní jednotky Počátek vedení účetnictví Ukončení vedení účetnictví
    Právnické osoby, které mají sídlo na území České republiky Povinnost vést účetnictví ode dne svého vzniku Povinnost vést účetnictví do dne svého zániku
    Zahraniční právnické osoby a zahraniční jednotky, které jsou podle právního řádu, podle kterého jsou založeny nebo zřízeny, účetní jednotkou nebo jsou povinny vést účetnictví, pokud na území České republiky podnikají nebo provozují jinou činnost podle zvláštních právních předpisů Povinnost vést účetnictví ode dne zahájení činnosti Povinnost vést účetnictví až do dne ukončení činnosti na území České republiky
    Organizační složky státu Povinnost vést účetnictví ode dne svého vzniku Povinnost vést účetnictví do dne svého zániku
    Fyzické osoby, které jsou jako podnikatelé zapsány v obchodním rejstříku Povinnost vést účetnictví ode dne zápisu do obchodního rejstříku Povinnost vést účetnictví až do dne výmazu z obchodního rejstříku
    Ostatní fyzické osoby, které jsou podnikateli, pokud jejich obrat přesáhl za bezprostředně předcházející kalendářní rok částku 25 000 000 Kč, a to od prvního dne kalendářního roku Povinnost vést účetnictví od prvního dne účetního období následujícího po kalendářním roce, ve kterém se staly účetní jednotkou Povinnost vést účetnictví až do posledního dne účetního období, ve kterém přestaly být účetní jednotkou
    Ostatní fyzické osoby, které vedou účetnictví na základě svého rozhodnutí Povinnost vést účetnictví od prvního dne účetního období následujícího po období, ve kterém se rozhodly vést účetnictví, nerozhodnou-li se vést účetnictví již ode dne zahájení podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti Povinnost vést účetnictví až do dne ukončení uvedených činností nebo do posledního dne účetního období, ve kterém se rozhodly vedení účetnictví ukončit
    Ostatní fyzické osoby, které jsou podnikateli a jsou společníky sdruženými ve společnosti, pokud alespoň jeden ze společníků sdružených v této společnosti je osobou uvedenou v této tabulce Povinnost vést účetnictví od prvního dne účetního období následujícího po období, ve kterém se staly společníky sdruženými ve společnosti, nebo se některý ze společníků sdružených ve společnosti stal účetní jednotkou Povinnost vést účetnictví až do posledního dne účetního období, ve kterém přestaly být společníky sdruženými ve společnosti
    Ostatní fyzické osoby, kterým povinnost vedení účetnictví ukládá zvláštní právní předpis Povinnost vést účetnictví ode dne zahájení činnosti Povinnost vést účetnictví až do dne ukončení činnosti
    Svěřenské fondy podle občanského zákoníku Povinnost vést účetnictví ode dne svého vzniku Povinnost vést účetnictví až do dne svého zániku
    Fondy obhospodařované penzijní společností podle zákona upravujícího důchodové spoření a podle zákona upravujícího doplňkové penzijní spoření Povinnost vést účetnictví ode dne svého vzniku Povinnost vést účetnictví až do dne svého zániku
    b>Investiční fondy bez právní osobnosti podle zákona upravujícího investiční společnosti a investiční fondy Povinnost vést účetnictví ode dne svého vzniku Povinnost vést účetnictví až do dne svého zániku
    Ty, kterým povinnost sestavení účetní závěrky stanoví zvláštní právní předpis nebo které jsou účetní jednotkou podle zvláštního právního předpisu Povinnost vést účetnictví ode dne svého vzniku Povinnost vést účetnictví až do dne svého zániku


    Ustanovení vztahující se na fyzické osoby se použijí i pro zahraniční fyzické osoby. Novelizovaný zákon o účetnictví se vztahuje také na osoby odpovědné za vedení účetnictví, včetně sestavení účetní závěrky a naplnění ostatních povinností stanovených zákonem o účetnictví. Těmi jsou:
  • U svěřenských fondů – správce. Pokud je několik správců pověřených společnou správou, odpovídají společně a nerozdílně;
  • U svěřenských fondů, které jsou investičním fondem podle zákona upravujícího investiční společnosti a investiční fondy - správce a obhospodařovatel společně a nerozdílně;
  • U ostatních investičních fondů bez právní osobnosti podle zákona upravujícího investiční společnosti a investiční fondy - administrátor a obhospodařovatel společně a nerozdílně;
  • U dalších účetních jednotek bez právní osobnosti - osoba, které je uloženo sestavit účetní závěrku, a osoba, která jedná jménem účetní jednotky, případně jiná osoba, o které tak stanoví zvláštní právní předpis, a to společně a nerozdílně.

  • Podle § 37a odst. 1 zákona o účetnictví se rozšířil okruh osob způsobilých spáchat správní delikt. Kromě účetních jednotek se jedná o osoby odpovědné za vedení účetnictví podle zákona o účetnictví. Znamená to, že odpovědnost za delikt může mít i subjektem, který není ani účetní jednotkou (podle § 1 odst. 2).



    (Více se o tomto tématu dočtete v měsíčníku PaM 12/2014)


     

     
     
    ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ

     
    Sestavování účetních závěrek

    Pro sestavení tzv. řádné účetní závěrky, která je s blížícím se koncem kalendářního roku platí předpisy.
    Jaké jsou současné základní předpisy pro sestavování účetních závěrek a jak tomu bylo v dřívějších účetních předpisech?
    Současné účetní předpisy, platné v roce 2014, tj. i pro sestavení účetních závěrek v tomto účetním období, vycházejí z platného znění zákona o účetnictví po novelách platných v tomto roce, příslušných prováděcích vyhlášek (pro podnikatele jde o vyhl. č. 500/02 Sb. ve znění novel) včetně navazujících Českých účetních standardů. Obdobně je tomu u dalších typů organizací, které se řídí dalšími platnými prováděcími vyhláškami a účetními standartami. Je třeba zdůraznit, že podle účetních předpisů se v současnosti rozlišují účetní závěrky podle definovaných parametrů, časovému řazení, účelu atd., jak jsou uvedeny v zákoně o účetnictví. V současnosti nerozlišujeme – jako kdysi – účetní závěrku na běžnou a roční účetní závěrku, která měla i své samostatné předpisy pro její sestavení. Současné účetní předpisy rozlišují de facto zásadně obsahově jeden typ účetní závěrky s níže uvedeným rozsahem, přičemž však v § 19 rozlišuje zákon o účetnictví:
  • řádnou účetní závěrku a
  • mimořádné účetní závěrky či mezitímní účetní závěrky.
  • Pro sestavení tzv. řádné účetní závěrky, která je s blížícím se koncem kalendářního roku aktuální, tedy dostatečně platí následně uváděné předpisy, vymezující zásadní povinnosti účetní jednotky. K některým specifickým okruhům otázek i k základním povinnostem souvisejících s účetními závěrkami jsou zaměřeny následující otázky a odpovědi.
    Zásadní předpisy pro podnikatele jsou:
    a) zákon o účetnictví
    – v něm se účetní závěrky přímo (úzce) dotýká ust. § 18 Účetní závěrka, dále § 19 Rozvahový den, § 19a Použití mezinárodních účetních standardů pro účtování a sestavení účetní závěrky a § 20 Ověřování účetní závěrky auditorem. V širším pojetí se účetní závěrky týkají i § 21 Výroční zpráva, 21a Způsoby zveřejňování a v neposlední řadě ustanovení týkající se tzv. konsolidovaných účetních závěrek, tj., těch, které jsou upraveny metodami konsolidace. To se týká vybraných účetních jednotek (§ 22, 22a, 22b, § 23, § 23a a § 23b),
    b) vyhláška č. 500/02 Sb. – v části druhé je zařazeno podrobné vymezení rozsahu a způsobu sestavování účetní závěrky (§ 3 a § 4). Zde jsou rozvedeny zásadní ustanovení zákona týkající se obsahu účetní závěrky, která zahrnují rozvahu (bilanci), výkaz zisků a ztráty, přílohu. Dále může být do účetní závěrky zahrnovat přehled o peněžních tocích (cash-flow) a též přehled o změnách vlastního kapitálu.
    Konkrétní uspořádání jednotlivých položek:
  • rozvahy je provedeno v příloze č. 1 vyhlášky a
  • výkazu zisku a ztráty v přílohách č. 2 a 3 vyhlášky.
  • V příloze se vysvětlují a doplňují informace obsažené v rozvaze a ve výkazu zisku a ztráty. Cash-flow přehledně ukazuje peněžní toky vybraných položek majetku vč. informací o přírůstcích (příjmech) a úbytcích (výdajích) peněžních prostředků a peněžních ekvivalentů v členění na provozní, investiční a finanční činnost během účetního období.
    Tento přehled peněžních toků má vysokou vypovídací schopnost, avšak jeho příjemce musí rozumět nejen účetnictví, ale i dynamice pohybu finančních prostředků, jejich přeměně v průběhu času v účetní jednotce, jejich rozložení a změnách, které nastaly. Tyto údaje, srovnatelné v časových řadách, jsou výborným podkladem pro pochopení činnosti firmy ve všech směrech.
    Poznámka:
    Je třeba upozornit na závažné ustanovení zákona o účetnictví, které se týká uspořádání a označování položek rozvahy a výkazu zisku a ztráty: jde o ustanovení § 7, odst. 4, které je popsáno v otázkách týkajících se oceňování, možností změn a úprav oceňování atd. – zde je uveden i doslovný text zákona, z něhož vyplývá, že účetní jednotka nemůže libovolně měnit obsah závěrek, způsob oceňování atd., pokud k tomu nemá jednoznačné závažné důvody, a cílem musí být vždy zachování věrného a poctivého zobrazení předmětu účetnictví. Toto závažné ustanovení je třeba zvažovat při každé plánované změně v systému účetnictví, v němž se předpokládá zavedení podstatných změn. Klíčovou otázkou je, zda tyto chystané změny nemohou být správcem daně "čteny", tj. vykládány, jako promyšlený metodický postup mající za cíl neoprávněné snížení daňové povinnosti. Tj. neměly by se realizovat zbytečné změny, jež by bylo možné (oprávněně či nikoliv) vykládat jako nestandardní, např. daňovými předpisy neuznávané postupy vedoucí zejména k účelovým změnám ve shora uvedeném smyslu.
    Z pohledu správce daně mohou být takové kroky klasifikovány tak, že jde o zastřené konání (předstírání jiného cíle, než byl pravý důsledek změny). Z uvedených důvodů by si účetní jednotky měly vždy důkladně rozmyslet, zda uvažované změny, byť realizované od nového účetního období, tj. v zásadním souladu s účetními předpisy, nemohou v důsledcích představovat uvedený účel, ať zamýšlený či nezamýšlený.

    Inventarizační rozdíl

    Dokladovou inventurou FKSP inventarizační komise zjistila, že nebyl z provozního účtu na bankovní účet FKSP převeden příděl do fondu ve výši 15.000,-- Kč. Předpis na tvorbu fondu byl v prosinci zaúčtován, ale finanční částka byla převedena až v lednu následujícího roku.
    Lze to chápat tak, že vznikl inventarizační rozdíl?
    Není to inventarizační rozdíl, protože pokud byl příděl do fondu zaúčtován v prosinci, bude převeden z provozního účtu na účet FKSP nejpozději následující měsíc. Podle § 3 odst. 2 vyhlášky č. 114/2002 Sb. se převody peněžních prostředků na zálohy na základní příděl do fondu se uskuteční nejpozději do konce měsíce následujícího po měsíci, v němž k tvorbě fondu došlo. Platí to i při ročním vyúčtování přídělu do fondu, kdy koncem kalendářního roku musí organizace vytvořit fond ve stanovené výši.

    Řádné a mimořádné účetní závěrky

    Mezi řádnými a mimořádnými účetními závěrkami jsou odlišnosti.
    Jak se odlišují řádné a mimořádné účetní závěrky s ohledem na vymezení účetního období?
    Řádná účetní závěrka je základním účetním institutem, uzavírajícím celoroční práci účetních pracovníků ve finálním produktu, kterým jsou sestavené předepsané výkazy, příloha či další instrumenty (cash-flow aj.). Z hlediska obsahu lze řádnou účetní závěrku definovat jako účetní práce spojené s uzavřením účtům a sestavení příslušných účetních výkazů a příloh – tedy proces plus výsledný výkazový a přílohový produkt. Účetní závěrka tedy není – ani dříve nebyla – jen stroze vymezený obsah vlastních účetních výkazů a příloh, ale jde o souhrn prací končící finálními výsledky v předepsané podobě. Ještě ze širšího pohledu můžeme do prací, spojených s uzavření účtů zařadit i řadu přípravných prací a prací souvisejících a podmiňujících kvalitní realizaci účetní závěrky, zvláště řádné účetní závěrky (jde především o prověrky směrnic, inventarizačních předpisů a provedení inventarizace a jejich finalizace a promítnutí do účetní závěrky.
    Řádnou účetní závěrku musí sestavit každá účetní jednotka, která reprezentuje existující subjekt, jenž vede účetnictví podle příslušných účetních předpisů. V § 1 zákona o účetnictví je základní vymezení tzv. účetních jednotek a s tím související povinnost vedení účetnictví. Ty účetní jednotky, jejichž účetní období je shodné s kalendářním rokem (začíná 1. ledna a končí 31. 12), sestavují řádnou účetní závěrku shodnou s tímto obdobím. Odlišně postupují účetní jednotky, u nichž je zaveden tzv. hospodářský rok. Vymezení účetního období je především v § 3, odst. 2 zákona o účetnictví: „ (2) Účetním obdobím je nepřetržitě po sobě jdoucích dvanáct měsíců, není-li dále stanoveno jinak. Účetní období se buď shoduje s kalendářním rokem nebo je hospodářským rokem. Hospodářským rokem je účetní období, které může začínat pouze prvním dnem jiného měsíce, než je leden. Účetní období bezprostředně předcházející změně účetního období může být kratší nebo i delší než uvedených dvanáct měsíců. Účetní období bezprostředně předcházející změně účetního období může být kratší nebo i delší než uvedených dvanáct měsíců.“ Zákon dále stanoví postupy při přeměně obchodních korporací (odst. 3), v odst. 4 je uvedeno, kdy může být účetní období delší než 12 měsíců. Mimořádnými jsou de facto účetní závěrky, které jsou sestavovány v ostatních případech (odlišných od řádné účetní závěrky). Mezitímní účetní závěrka podle odst. 3 § 19 je sestavována dle příslušných konkrétních právních předpisů, je-li jimi vyžadována, a to i k jinému okamžiku než je konec rozvahového dne. Zvláštností její je fakt, že účetní jednotky neuzavírají účetní knihy a provádějí inventarizaci jen pro účely vyjádření ocenění podle § 25 odst. 3. Ostatní povinnosti pro sestavení účetní závěrky platí obdobně jako u předchozích druhů účetních závěrek.

    Obsah náležitosti účetní závěrky

    Každá ÚZ musí obsahovat podstatné náležitosti.
    Jaký je povinný obsah náležitostí účetní závěrky?
    Účetní závěrka, definovaná jako nedílný celek v § 18 Účetní závěrka a tvořený rozvahou (bilancí), výkazem zisku a ztráty a přílohou, vysvětlující a doplňující informace obsažené v rozvaze a výsledovce, musí obsahovat:
    a) jméno a příjmení, obchodní firmu nebo název účetní jednotky. U účetních jednotek – právnických osob sídlo, u účetních jednotek fyzických osob i bydliště a sídlo podnikání, liší-li se od bydliště,
    b) identifikační číslo osoby, pokud je má účetní jednotka přiděleno,
    c) právní formu účetní jednotky,
    d) předmět podnikání nebo jiné činnosti, příp. účel, pro který byla zřízena,
    e) rozvahový den (§ 19 odst. 1) nebo jiný okamžik, k němuž se účetní závěrka sestavuje (§ 19 odst. 3),
    f) okamžik sestavení účetní závěrky.
    K účetní závěrce musí být připojen podpisový záznam statutárního orgánu účetní jednotky (viz § 1, odst. 2 písm. a) až c) nebo podpisový záznam osob uvedených v § 4a účetní jednotky podle § 1 odst. 2 písm. i) až l). Připojením uvedeného podpisového záznamu se považuje účetní závěrka za sestavenou.
    V případě přeměny obchodní korporace do obchodního rejstříku může nastat případ, že je den zápisu shodný s rozhodným dnem, u zanikající účetní jednotky se považuje podpisovým záznamem podpisový záznam osoby, která vykonávala funkci statutárního orgánu k rozvahovému dni, neurčí-li nejvyšší orgán účetní jednotky jinak.



    (Více na toto téma najdete v měsíčníku 1 000 řešení 12/2014)

     

     
     
    P6 AKTUAL

     
    Částka číslo 107/2014 ze dne 19.11.2014
    251/2014 Zákon, kterým se mění zákon č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů
    252/2014 Zákon, kterým se mění zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
    253/2014 Zákon, kterým se mění zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů
    254/2014 Zákon, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 73/2011 Sb., o Úřadu práce České republiky a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů
    255/2014 Zákon, kterým se mění zákon č. 70/2013 Sb., kterým se mění zákon č. 378/2007 Sb., o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů (zákon o léčivech), ve znění pozdějších předpisů
    256/2014 Zákon, kterým se mění zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
    257/2014 Zákon, kterým se mění zákon č. 383/2012 Sb., o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů, a další související zákony
    258/2014 Zákon, kterým se mění zákon č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o elektronických komunikacích), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 29/2000 Sb., o poštovních službách a o změně některých zákonů (zákon o poštovních službách), ve znění pozdějších předpisů
    259/2014 Zákon o prekurzorech výbušnin a o změně zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů (zákon o prekurzorech výbušnin)
    260/2014 Zákon, kterým se mění zákon č. 239/2013 Sb., kterým se mění zákon č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích a o změně zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla), ve znění zákona č. 307/1999 Sb., ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony

    Částka číslo 108/2014 ze dne 19.11.2014
    261/2014 Zákon, kterým se mění některé zákony v oblasti finančního trhu
    262/2014 Zákon, kterým se mění zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
    263/2014 Zákon, kterým se mění zákon č. 156/1998 Sb., o hnojivech, pomocných půdních látkách, pomocných rostlinných přípravcích a substrátech a o agrochemickém zkoušení zemědělských půd (zákon o hnojivech), ve znění pozdějších předpisů
    264/2014 Zákon, kterým se mění zákon č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů
    265/2014 Zákon, kterým se mění zákon č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, ve znění pozdějších předpisů
    266/2014 Zákon, kterým se mění zákon č. 229/2013 Sb., o nakládání s některými věcmi využitelnými k obranným a bezpečnostním účelům na území České republiky (zákon o nakládání s bezpečnostním materiálem), ve znění zákona č. 64/2014 Sb.

    Částka číslo 109/2014 ze dne 21.11.2014
    267/2014 Zákon, kterým se mění zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony

    Částka číslo 110/2014 ze dne 24.11.2014
    268/2014 Zákon o zdravotnických prostředcích a o změně zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů

    Částka číslo 111/2014 ze dne 25.11.2014
    269/2014 Nařízení vlády o některých podmínkách k provádění společné organizace trhu s konopím pěstovaným na vlákno
    270/2014 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 410/2006 Sb., o ochraně civilního letectví před protiprávními činy a o změně vyhlášky Ministerstva dopravy a spojů č. 108/1997 Sb., kterou se provádí zákon č. 49/1997 Sb., o civilním letectví a o změně a doplnění zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů, ve znění pozdějších předpisů
    271/2014 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva dopravy a spojů č. 108/1997 Sb., kterou se provádí zákon č. 49/1997 Sb., o civilním letectví a o změně a doplnění zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů, ve znění pozdějších předpisů
    272/2014 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 317/2005 Sb., o dalším vzdělávání pedagogických pracovníků, akreditační komisi a kariérním systému pedagogických pracovníků, ve znění vyhlášky č. 412/2006 Sb. a č. 329/2013 Sb.
    273/2014 Vyhláška o sestavování a předkládání informací pro informační databázi České národní banky - Centrální registr úvěrů bankami a pobočkami zahraničních bank
    274/2014 Sdělení Českého statistického úřadu o aktualizaci Klasifikace hospitalizovaných pacientů (IR-DRG)


    Částka číslo 112/2014 ze dne 28.11.2014
    275/2014 Nález Ústavního soudu ze dne 7. října 2014 sp. zn. Pl. ÚS 39/13 ve věci návrhu na zrušení § 137 odst. 1 zákona č. 99/ /1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů
    276/2014 Sdělení Energetického regulačního úřadu o vydání cenového rozhodnutí

    Částka číslo 113/2014 ze dne 28.11.2014
    277/2014 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstev obcí
    278/2014 Sdělení Ministerstva zdravotnictví o antigenním složení očkovacích látek pro pravidelná, zvláštní a mimořádná očkování pro rok 2015

     

     
     
    PRAKTICKÁ KOMUNIKACE

     
    ZELENINOVÁ PŘÍPRAVA NA ZIMU

    Po odchodu podzimu a v očekávání třeskuté zimy pociťuje lidský organismus zvýšenou potřebu vitamínů. Protože existuje jistý přirozený odpor k tabletám, tobolkám a práškům, člověk se raději upíná k přírodním zdrojům. Bohatost nabídky je poměrně vysoká, ale kvalita občas diskutabilní.

    Obvykle se nakupují vitamíny v podobě exotičtějších produktů (kivi, banány, citrusy, avokádo). Zapomínáme přitom na osvědčené, ale „ztracené“ recepty babiček a kvalitní domácí bioprodukty, které mají tradici a velký význam pro naše zdraví.

    ZELÍ – čerstvé, nakládané, sudové kyselé, patřilo vždy mezi nejoblíbenější slovenskou zeleninu. Zelí má svoji bohatou historii. Málokdo ví, že je nejstarší kultivovanou zeleninou na zeměkouli a pěstuje se už víc než čtyři tisíce roků! Její pravlastí je pobřeží západního Středomoří a Atlantiku. Staří Egypťané připisovali zelí božskou moc a stavěli mu oltáře. Zmínky o něm nacházíme v řecké mytologii a podrobněji se o něm dovídáme z literatury období Římské říše. Zpočátku zelí (ve starověkém Řecku) využívali jen jako léčivou rostlinu, která posilovala tělo a dělala ho odolným proti onemocněním, pomáhala proti vzniku nejrůznějších vředů a dokonce prý i proti morové nákaze. Římský spisovatel Plinius referuje o druhu zelí, které pro svůj vysoký obsah hořčičného oleje chutná mimořádně ostře, a proto ho doporučovali pijákům vína nejen na zmírnění opilosti, ale i následující den proti opici (kocovině). Zelí se ve všech formách využívá u nás jako zdraví přinášející zelenina s velkým úspěchem, jen na to nesmíme zapomínat. Má totiž vysoký obsah vitamínů C a B, „vitaminu“ U, provitaminu A (karoten), aminových – síru obsahujících kyselin, které působí antibioticky, dále hořčičný olej a minerální látky, zejména draslík.

    Šťáva z kyselého či syrového zelí
    příznivé účinky na krevní mikroflóru – je to optimální probiotikum. Nezanedbatelný pro zdraví konzumenta zelí je i vysoký obsah vlákniny.
    Celer stonkový a hlízový je jiným domácím zázrakem. Už od středověku je používán především jako léčivá rostlina, protože obsahuje velké množství vitamínů (hlavně skupina B a vitamin C), minerálů a stopových prvků (kalcium, fosfor, draslík, sodík, magnézium, železo, křemík, zinek měď). Jako potravina se akceptuje už asi od osmnáctého století a pro svoji minimální nutriční náročnost (100 g, což jsou asi dva stonky, je mizivých 7 kilokalorií, sto gramů hlízového celeru je jen 19 kilokalorií) je součástí jídelního lístku (hlavně v salátech) každé solidní redukční diety.

    Vědci zjistili, že obsahuje složku 3-n-butylftalid, která uklidňuje a současně přispívá ke snižování krevního tlaku, má pozitivní vliv na depresi a pomáhá při bolestech hlavy. Pro člověka je zajímavý hlavně celer stonkový (v této době jen z dovozu), který kromě toho, že působí jako vitaminově minerální „bomba“, podporuje správnou činnost jater a ledvin, snižuje únavovou kyselost organismu a napomáhá vyplavování škodlivin, vznikajících jako následek výrazné fyzické námahy (laktát – kyselina mléčná, kreatinkináza, močovina, amoniak apod.). Celerová šťáva má totiž silné detoxikační účinky a používá se i jako podpůrný prostředek při léčbě oteklých kloubů zánětlivého původu. Semena celeru zlepšují krevní průtok ve svalech, umožňují lepší výživu kloubů a působí proti zácpě.

    V tomto sychravém období se ale nejčastěji konzumuje celerový kořen
    (hlízový celer),
    který patří mezi typickou zimní zeleninu a bývá součástí vegetariánských specialit. Pochází z jižní Evropy a už staří Římané ho používali na dochucování a kořenění, ale i jako léčivou rostlinu a produkt povzbuzující pohlavní touhu. Dominuje hlavně ve francouzské kuchyni. Tato vitaminově minerální směs je dost důležitá pro zdraví kůže, nehtů a vlasů, správnou funkci jater a střev. Napomáhá udržet optimální hladinu cukru v krvi, a proto se doporučuje pro konzumaci u diabetiků. Optimálně je vhodné jíst kousek syrového kořene celeru denně, ať už sólově nebo jako příměs do rozličných zeleninových salátů. Díky obsahu stravitelné vlákniny se používá i jako doplněk různých diet upravujících nadváhu. Jestliže konzumentovi vadí jeho poměrně ostrá chuť, může celer jíst na jemno nastrouhaný nebo sterilizovaný.
    Křen je pikantní zelenina, která je známá víc než čtyři tisíciletí. Ve starém Řecku se výtažky z jeho kořene používaly jako afrodisiakum a prostředek proti bolestem zad. U nás je spíše známá jeho „kuchyňská“ aplikace.

    Obvykle se konzumuje jako diskrétní příloha ke grilovanému masu, různým zabijačkovým specialitám anebo k uzeninám. Jeho možné použití je ale mnohem širší. Je přijatelný v pomazánkách jako alternativa česneku, je vhodné ho přidávat do zeleninových polévek nebo salátů, udělat z něho omáčku jako přílohu k hovězímu masu, případně k pečenému lososovi. Vzhledem ke svému unikátnímu složení je často akceptovaný v přírodní medicíně právě v podzimním období (říjen, listopad), kdy se nejčastěji sbírá. Křen obsahuje více vitaminu C než citrusové plody, má vysoký obsah provitaminu A i komplexu B vitaminů, draslíku, vápníku, manganu a železa. Po nastrouhání kořene se z něho uvolňuje silicový „olej“, který pomáhá odstraňovat rýmové hleny a působí pročišťujícím způsobem na sliznice dýchacích cest i na oční kanálky. Křen léčí zanícené dásně, má přírodní „antibiotické“ účinky při chřipce i angíně, zvyšuje obranyschopnost organismu. Příznivě účinkuje na střevní mikroflóru a mírně odvodňuje.

    MUDr. Pavel Malovič

     

     
     
    CHYBOVAT ZNAMENÁ PLATIT

     
    Termíny pro praxi v prosinci 2014

    8. 12.
    Pondělí
    Zdravotní pojištění – OSVČ Odvod zálohy na zdravotní pojištění OSVČ za listopad 2014
    (§ 7 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
    15. 12.
    Pondělí
    Daně z příjmů - poplatník Odvod pololetní zálohy na rok 2014 (40 %), pokud daň za rok 2013 přesáhla 30.000 Kč, ale nepřesáhla 150.000 Kč (je-li zdaňovacím obdobím kalendářní rok)
    (§ 38a odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Odvod čtvrtletní zálohy na rok 2014 (25 %), pokud daň za rok 2013 přesáhla 150.000 Kč (je-li zdaňovacím obdobím kalendářní rok)
    (§ 38a odst. 4 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Daň silniční Zaplacení „čtvrtletní“ zálohy na daň silniční za říjen a listopad 2014
    (§ 10 odst. 1 a 4 zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční)
    Zaplacení „roční“ zálohy 70 % daně silniční na rok 2014 u nepodnikajícího provozovatele nákladních aut 12 a více tun využívajícího sazbu daně sníženou o 48 % (§ 6 odst. 9 a 10, § 10 odst. 6 zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční)

     

     
     
    EKONOMIKA

     
    Název krajiny Název měny Měna 18.11. 19.11. 20.11. 21.11. 24.11. 25.11. 26.11. 27.11.
    Austrálie dolar AUD 19,295 19,281 19,067 18,983 19,398 19,176 18,942 18,804
    Brazílie real BRL 8,488 8,505 8,539 8,576 8,736 8,781 8,806 8,802
    Bulharsko lev BGN 14,142 14,151 14,15 14,139 14,138 14,107 14,103 14,102
    Čína renminbi CNY 3,629 3,611 3,608 3,602 3,635 3,62 3,619 3,602
    Dánsko koruna DKK 3,716 3,718 3,719 3,715 3,716 3,708 3,708 3,707
    EMU euro EUR 27,66 27,675 27,68 27,655 27,655 27,59 27,585 27,58
    Filipíny peso PHP 49,383 49,126 48,886 48,946 49,556 49,416 49,384 49,164
    Hongkong dolar HKD 2,868 2,85 2,847 2,843 2,87 2,866 2,863 2,851
    Chorvatsko kuna HRK 3,606 3,608 3,605 3,603 3,605 3,597 3,595 3,593
    Indie rupie INR 35,981 35,791 35,628 35,603 36,043 35,91 35,872 35,743
    Indonesie rupie IDR 1,821 1,819 1,817 1,811 1,833 1,83 1,825 1,816
    Japonsko jen JPY 19,086 18,964 18,77 18,651 18,88 18,791 18,807 18,774
    Jihoafrická rep. rand ZAR 1,987 2,004 1,996 2,006 2,039 2,022 2,018 2,015
    Jižní Korea won KRW 2,017 2,013 1,99 1,98 2,003 1,991 2 1,995
    Kanada dolar CAD 19,539 19,568 19,452 19,47 19,772 19,761 19,695 19,62
    Litva litas LTL 8,011 8,015 8,017 8,009 8,009 7,991 7,989 7,988
    Maďarsko forint HUF 9,035 9,057 9,081 9,077 9,082 9,053 9,02 8,995
    Malajsie ringgit MYR 6,645 6,591 6,571 6,552 6,638 6,631 6,622 6,598
    Mexiko peso MXN 1,632 1,631 1,625 1,621 1,635 1,632 1,626 1,616
    MMF SDR XDR 32,564 32,421 32,392 32,347 32,549 32,491 32,472 32,373
    Norsko koruna NOK 3,272 3,283 3,26 3,256 3,292 3,282 3,26 3,241
    Nový Zéland dolar NZD 17,472 17,601 17,349 17,32 17,64 17,496 17,284 17,326
    Polsko zlotý PLN 6,54 6,564 6,562 6,563 6,577 6,579 6,591 6,598
    Rumunsko nové leu RON 6,247 6,238 6,237 6,226 6,228 6,226 6,219 6,243
    Rusko rubl RUB 47,014 47,271 47,036 47,503 48,928 49,366 48,76 47,229
    Singapur dolar SGD 17,118 17,044 16,929 16,937 17,164 17,057 17,036 16,99
    Švédsko koruna SEK 2,994 2,995 2,989 2,98 2,996 2,986 2,977 2,981
    Švýcarsko frank CHF 23,024 23,039 23,038 23,019 22,995 22,941 22,93 22,935
    Thajsko baht THB 67,687 67,438 67,267 67,213 68,01 67,698 67,671 67,447
    Turecko nová lira TRY 9,914 9,946 9,878 9,899 10,021 9,98 9,97 9,958
    USA dolar USD 22,242 22,099 22,077 22,053 22,263 22,232 22,203 22,109
    Velká Británie libra GBP 34,816 34,603 34,608 34,618 34,913 34,86 34,791 34,87
    Izrael šekel ILS 5,827 5,757 5,758 5,733 5,785 5,754 5,739 5,704

     

     
     
    NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE

     
    Poradce, měsíčník č. 4/2015 (XI/2014)
    • Zákon o zaměstnanosti s komentářemJUDr. Ladislav Jouza
    • Novela zákona o DPHIng. Václav Benda

    Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 12/2014 (XI/2014)
    • Daňové zvýhodnění na děti včetně navrhovaných změn pro r. 2015Ing. Eva Sedláková
    • Nový systém opravných položekIng. Martin Děrgel
    • Daňová optimalizace - Ing. Ivan Macháček
    • Inventarizace - Ing. Vladimír Hruška
    • Metoda ocenění souboru majetku - Ing. Zdenka Cardová
    • Počítačová kriminalita - JUDr. Jana Drexlerová

    Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 12/2014 (XI/2014)
    • Vedení účetnictví pro podnikateleIng. Vladimír Hruška
    • Úrazové pojištění zaměstnancůJUDr. Eva Dandová

    Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 12/2014 (XI/2014)
    • Zákon o důchodovém pojištění - novela - Ing. Antonín Daněk
    • Nová možnost péče o dítě zaměstnance - Ing. Martin Děrgel
    • Zaměstnávání osob se ZP od 1. ledna 2015 – změny - Mgr. Olga Bičáková
    • Neplacené volno a neomluvená absence - JUDr. Eva Dandová
    • Průměrný výdělek – aktuálně - JUDr. Eva Dandová
    • Skončení pracovního poměru – chyby a omyly - JUDr. Ladislav Jouza

    Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 12-13/2014 (XI/2014)
    • Zvýšení minimální a průměrné mzdy k 1. 1. 2015 - Ing. Antonín Daněk
    • Registrace plátce a identifikované osoby a změny pro r. 2015 - Ing. Václav Benda
    • Inventarizace FKSPIng. Eliška Hryzláková
    • Starobní a invalidní důchodciIng. Antonín Daněk
    • Novela zákona o pedagogických pracovnícíchJUDr. Eva Dandová

    1000 řešení – měsíčník č. 12/2014 (XI/2014)
    • Inventarizace a účetní závěrkaIng. Martin Děrgel, Karel Starý
    • Daně z příjmů
    • Daň z přidané hodnoty
    • Účetnictví
    • Zákoník práce

    Monotematika:

    Vzory smluv dle NOZ (IX/2014)
    • Komentované vzory smluv podle nového občanského zákoníkuLukáš a Vladimír Hruškovi

    PŘIPRAVUJEME

    Poradce, měsíčník č. 5/2014 (XII/2015)
    • Insolvenční zákon s komentářemMgr. Hana Boulová
    • Časové rozlišení nákladů a výnosůIng. Helena Machová
    • Ochrana spotřebitele v platebním stykuJUDr. Jana Drexlerová
    • Odpady, odpad, živnostník – bez zbytečných pokutRNDr. Miroslav Sedláček

    Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 1/2015 (XII/2014)
    • Přiznání k dani silniční za rok 2014 - Ing. Martin Děrgel
    • Výdaje na odborné vzdělávání v DaP 2014 - Ing. Ivan Macháček
    • Daňová versus účetní ztráta - Ing. Helena Machová
    • Úprava odpočtu daně na konci roku 2014 - Ing. Václav Benda
    • Účetní závěrka za rok 2014 - Ing. Vladimír Hruška<
    • Časové rozlišení - Ing. Zdenka Cardová

    Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 1/2015 (XII/2014)
    • Účetní závěrka a DPPO za rok 2014 - Ing. Martin Děrgel
    • Odpočty a slevy na dani v daňovém přiznání za rok 2014 - Ing. Ivan Macháček

    Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 1/2015 (XII/2014)
    • Příplatky ke mzdě v roce 2015 - JUDr. Ladislav Jouza
    • Zdravotní pojištění k 1. 1. 2015 - Ing. Antonín Daněk
    • Nevyčerpaná dovolená 2014 – převod do r. 2015 - Kateřina Háchová
    • Stávka ve sporu o uzavření kolektivní smlouvy - Ing. Karel Janda
    • Parametry sociálního pojištění - JUDr. Tomáš Hejkal
    • Zákon o hmotné nouzi – novela - JUDr. Eva Dandová

    Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 1/2015 (XII/2014)
    • Daňová kontrola – na co si dát pozory - JUDr. Zdeněk Morávek
    • Zákon o státní službě - JUDr. Eva Dandová
    • Zaúčtování inventarizačních rozdílů do účetní závěrky příspěvkových organizacíIng. Eliška Hryzláková
    • Zákon o sociálních službách – změnyJUDr. Eva Dandová

    1000 řešení – měsíčník č. 1/2015 (XII/2014)
    • Nevyčerpaná dovolená za rok 2014 - JUDr. Ladislav Jouza
    • Daně z příjmů
    • Daň z přidané hodnoty
    • Účetnictví
    • Zákoník práce

    Monotematiky:

    Vzory smluv dle zákoníku práce (XI/2014)
    • Komentované vzory smluv podle zákoníku práceJUDr. Ladislav Jouza

    Příručka mzdové účetní (XII/2014) – Ing. Luděk Pelcl
    • odměňování, minimální mzda
    • zdravotní a sociální pojištění
    • daňové zvýhodnění, slevy na dani
    • minimální vyměřovací základ

    Účetní závěrka podnikatelů za rok 2014 (XII/2014) – Ing. Jiří Koch
    • účetní zásady,
    • účetní knihy,
    • inventarizace
    • účetní závěrka

    Roční zúčtování příjmů za rok 2014 (XII/2014) – Ing. Martin Děrgel
    • ze závislé činnosti,
    • z funkčních požitků,
    • roční zúčtování záloh

    Pomocník mzdové účetní (I/2015) – Ing. Miroslav Bulla
    • nemocenské pojištění,
    • přídavky na dítě,
    • cestovní náhrady
    • mzdy a platy

    Daňová přiznání za rok 2014 (I/2015) – Ing. Kateřina Illetško, Ing. Martin Děrgel
    • fyzické osoby
    • právnické osoby
    • vzory podání
    • vyplnění tiskopisy


     

     
     
    HORKÁ TÉMATA

     
    Inventarizace a účetní závěrka
    Blíží se konec kalendářního roku, který pro převažující účetní jednotky představuje povinnost sestavit řádnou účetní závěrku. Účetní závěrce předchází inventarizace majetku a závazků. Jaké povinnosti čekají účetní jednotky? Na co nelze zapomenout? Jaké změny nastaly oproti předešlému účetnímu období a jaké v Českých účetních standardech?
    Dočtete se v našich publikacích určených účetním, mzdovým účetním, daňovým poplatníkům, daňovým poradcům, podnikatelům, živnostníkům, auditorům ....

    • PVS 12-13/2014 - Inventarizace FKSP - příspěvek
      /A4, str. 120/
    • DaÚ 12/2014 - Inventarizace - příspěvek
      /A4, str. 80/
    • 1000 řešení 12/2014 - Inventarizace a účetní závěrka - praktické příklady     zdarma
      /A5, str. 80/
    • Aktualizace I/4 - České účetní standardy pro účetní jednotky, které účtují podle vyhlášky č. 500/2002 Sb. - úplné znění po změnách      zdarma
      /A5, str.56/

    Cena balíčku je 600 Kč.
    Cena balíčku s 50 % slevou je 300 Kč.
    Ušetříte 300 Kč.

    Vzory smluv dle zákoníku práce
    Smluvní vztahy patří nejen do každodenního života podnikatele, ale i každého občana. Problematika smluvních typů se začátkem tohoto roku zásadně změnila, protože souvisí s novým NOZ, který platí od ledna. Sjednání pracovněprávního vztahu se neobejde bez splnění obecných legislativních požadavků, které stanoví NOZ. Přinášíme komentované vzory smluv dle zákoníku práce, které budou přínosem pro zaměstnavatele, zaměstnance, mzdové účetní, ekonomy, pracující důchodce, studenty ....

    • Vzory smluv dle zákoníku práce (monotematika) - komentované vzory smluv vycházející z NOZ
      /A5, str. cca 120/
    • DÚVaP 3-4/2014 - Pracovní smlouvy v ZP a NOZ - příspěvek
      /A5, str. 256/
    • PaM 7-8/2014 - Vzory odvolání zaměstnance ve zdravotním pojištění - příspěvek
      /A4, str. 80/
    • Občanský zákoník I. - zákon s komentářem      zdarma
      /A5, str. 320/
    • Zákony III/2014 + Aktualizace (III/1, III/2, III/3) - úplná znění zákonů      zdarma
      /A5, str. 824/
    • CD Vzory smluv dle zákoníku práce     zdarma

    Cena balíčku je 750 Kč.
    Cena balíčku s 50 % slevou je 375 Kč.
    Ušetříte 375 Kč.

    Vánoční balíček podnikatele
    Podniká Váš manžel, manželka, syn, otec? Chcete, aby jeho podnikatelská činnost byla úspěšná? Připravili jsme soubor publikací, kterými určitě nepohrdne Váš podnikatel. Publikace Vám nabízí návody, rady, řešení, postupy, které při své práci ocení nejen podnikatel, ale i ekonom, účetní, mzdová účetní ...

    • DÚVaP 5-6/2014 - Souvztažnosti pro podnikatele - účetní souvztažnost
      /A5, str. 250/
    • Metodický pokyn D-300 a GFŘ D-6 (monotematika) - porovnání pokynů
      /A5, str. 56/
    • Poradce 1-2/2015 - Trestní řád s komentářem - zákon s komentářem
      /A5, str. 400/
    • Daňové a nedaňové výdaje 2014 - jak v praxi uplatnit vynaložené výdaje do daňových výdajů
      /A5, str. 264/
    • Zrnka strachu a odvahy - Murphyho citáty
      /A6, str. 208/

    Cena balíčku je 1 107 Kč.
    Cena balíčku se 60 % slevou je 415 Kč.
    Ušetříte 692 Kč.

    Vedení účetnictví pro podnikatele
    Vedete účetnictví? Znáte všechny zásady, které musíte při jeho zpracovávání dodržovat? Které nové účetní jednotky musí podle NOZ vést účetnictví? Účetní zásady jsou v našich publikacích vysvětleny i pomocí mnohých praktických příkladů. Balíček je určen pro účetní, mzdové účetní, daňové poplatníky, daňové poradce, podnikatele, živnostníky, auditory ....

    • DÚVaP 12/2014 - Vedení účetnictví pro podnikatele - příspěvek
      /A5, str. 160/
    • 1 000 řešení 8/2014 - rubrika Vedení účetnictví - praktické příklady
      /A5, str. 96/
    • DÚVaP 7/2014 - Účetnictví pro podnikatele – účetní zásady - příspěvek
      /A5, str. 192/
    • Poradce 7/2014 - Změny prováděcí vyhlášky pro podnikatele k zákonu o účetnictví - příspěvek     zdarma
      /A5, str. 288/

    Cena balíčku je 360 Kč.
    Cena balíčku s 30 % slevou je 240 Kč.
    Ušetříte 120 Kč.



    Tematické balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz (ceny jsou konečné)

    Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů. Uvedená nabídka je platná do vyprodání zásob. Vydavatelství si vyhrazuje právo nahradit vyprodanou publikaci jinou – adekvátní k obsahu balíčku.

    RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY NEBO E- MAILEM DENNĚ V ČASE OD 9,00 DO 15,00 HOD.

    Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.

    E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
    • Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
    • Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!

     

     
     
    KONTAKTY

     
    Adresa:   E-mail:
    ExiCon, s. r. o.
    Martina Rázusa 1140
    010 01 Žilina
    Slovenská republika
      objednavky@exicon.eu
     
    IČO: 44853530
    DIČ: 2022854900
    IČ DPH: SK2022854900
     
       
     
    Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 51548/L.

     

     


    V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu
    s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.

    Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
    Untitled Page