Em@ilové noviny

P O R A D C E

e-m@ilové noviny

č. 26/2010

03. 12. 2010


 
 
 Téma novin 
 Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají 
 P6 aktual v legislativě 
 Pokuty, sankce, penále 
 Chybovat znamená platit 
 Ekonomika 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Horká témata 
 Kontakty 
Služby, které najdete jen u nás:
  • aktuální a rychlé informace (změny zákonů a předpisů) z oblastí daní, účetnictví, mezd, odvodů;
  • kvalifikovaný a ochotný personál na zákaznickém oddělení;
  • možnost rychlého objednání publikací (telefonicky, faxem, e-mailem, poštou);
  • rychlá dodávka (do 48 hodin) s minimálními reklamacemi;
  • uvádění nových produktů prostřednictvím mailingů a telemarketingu;
  • přibližování se k zákazníkovi prostřednictvím bezplatných odpovědí na otázky a e - mailových novin
 

Vážení čtenáři!

     Jaké jsou změny při stanovení DPH i Místa plnění u služeb novelou zákona i DPH vám příblížíme v rubrikách Téma novin a Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají.
     Oznamovací povinnost OSVČ ve zdravotním pojištění je jednou ze základních povinností pojištěnce, jak se dovíte v rubrice Pokuty, sankce, penále.
     Na shledanou s aktuálními informacemi z oblasti daní, účetnictví, mezd i dalšími zákony s komentáři a příspěvky, které pro vás připravujeme.

Denisa Orlická
odpovědná redaktorka
poradce@i-poradce.cz

V tomto čísle najdete:

 

 
 
MÍSTO PLNĚNÍ U SLUŽEB – téma novin

 
MÍSTO PLNĚNÍ U SLUŽEB - PRAKTICKÉ DOPADY
Zákonem č. 489/2009 Sb. byla provedena novelizace zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen zákon o DPH) s účinností od 1. 1. 2010. Jednou z nejvýznamnějších změn, které tato novela zákona o DPH přinesla je nesporně změna pravidel pro stanovení místa plnění u služeb, která vychází ze Směrnice Rady 2008/8/ES, kterou se mění Směrnice Rady 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty (dále jen Směrnice k DPH). Tato změna se prakticky týká zejména tzv. přeshraničních služeb, kdy jsou poskytovatel a příjemce služby osobou povinnou k dani se sídlem nebo místem podnikání v různých členských státech, případně ve třetí zemi. V návaznosti na změnu pravidel pro určení místa plnění došlo i ke změnám při přiznávání daně na principu reverse-charge ze strany plátce daně jako příjemce služby a při vykazování služeb plátcem daně, u nichž je místo plnění mimo tuzemsko, a při registraci osob povinných k dani poskytujících služby s místem plnění v jiném členském státě.
V následujícím textu je nejprve stručně vysvětlena podstata změny pravidel při stanovení místa plnění a v návaznosti na to vysvětleny navazující změny v naznačených oblastech. V dalším textu je podrobně na příkladech vysvětlena praktická aplikace jednotlivých ustanovení zákona o DPH, která vymezují místo plnění, včetně návazností na další ustanovení a promítnutí do přiznání k DPH, případně do souhrnného hlášení.

PRAVIDLA PRO URČENÍ MÍSTA PLNĚNÍ U SLUŽEB
Podle § 2 odst. 1 písm. b) zákona o DPH je předmětem daně poskytnutí služby, která se uskutečňuje za úplatu osobou povinnou k dani v rámci uskutečňování ekonomické činnosti s místem plnění v tuzemsku. Místo plnění prakticky určuje místo zdanění a v případě přeshraničních služeb určuje členský stát, ve kterém se daná služba zdaní, případně osvobodí od daně. Pravidla pro určení místa plnění jsou v EU harmonizovaná a ve všech členských státech by se měla uplatňovat jednotně. Podle metodické informace Ministerstva financí může docházet k určitým dílčím rozdílům v praxi členských států pouze u některých služeb, které jsou poskytovány z třetích zemí či do třetích zemí, u nichž Směrnice k DPH připouští možnost volby pro členské státy zdaňovat služby v místě jejich skutečného užití, jak je vysvětleno v dalším textu.
V návaznosti na určení místa plnění musí z příslušné národní legislativy vyplývat určení osoby povinné přiznat a zaplatit daň, tj. zda daň přizná ve svém daňovém přiznání poskytovatel nebo příjemce služby. Se změnou pravidel určení místa plnění souvisí také nové administrativní povinnosti, a to zejména vykazování služeb v souhrnném hlášení a povinnost registrace pro účely DPH v souvislosti s poskytováním některých služeb.
Podle právní úpravy platné od 1. 1. 2010 pro stanovení místa plnění u služeb platí zásada, že pokud se na danou službu nevztahuje některé ze specifických pravidel uvedených v § 10 až § 10k zákona o DPH, postupuje se při stanovení místa plnění podle základních pravidel, které vyplývají z § 9 zákona o DPH.

SPECIÁLNÍ PRAVIDLA PRO URČENÍ MÍSTA PLNĚNÍ
Speciální pravidla pro stanovení místa plnění u služeb lze podle úpravy platné od 1. 1. 2010 rozdělit do několika skupin. V první skupině jsou výjimky pro daný typ služby bez ohledu na osobu zákazníka, tj. místo plnění se stanoví stejně jak u služeb pro osoby povinné k dani, tak i pro osoby nepovinné k dani. Platí to např. pro služby vztahující se k nemovitosti, přepravu osob, služby v oblasti kultury a obdobné, stravovací služby a krátkodobý nájem dopravního prostředku.
Ve druhé skupině jsou výjimky u daného typu služeb omezené pouze na služby poskytované osobám nepovinným k dani. Jedná se např. o zprostředkování, přepravu zboží nebo práce na movité věci. Pokud ale jsou tyto služby poskytovány osobě povinné k dani, určí se u nich místo plnění podle nového základního pravidla uvedeného v § 9 odst. 1 zákona o DPH. Prakticky to znamená, že se u nich uplatňuje princip reverse-charge, jsou-li poskytovány osobám povinným k dani se sídlem nebo místem podnikání v jiném členském státě. Rozdílný přístup při uplatnění daně u těchto služeb poskytovaných osobám povinným k dani a osobám nepovinným k dani je vysvětlen na příkladech v dalším textu.
U některých služeb je za stanovených podmínek přihlíženo k tomu, kde dochází k jejich skutečnému využití či spotřebě. Jedná se např. za stanovených podmínek o poskytnutí nájmu dopravního prostředku nebo o poskytnutí služby osobě povinné k dani, která má sídlo, místo podnikání nebo provozovnu ve třetí zemi a přitom je registrována jako plátce daně v tuzemsku.
Podle speciálního pravidla uvedeného v § 89 odst. 4 zákona o DPH je místem plnění při poskytnutí cestovní služby místo, kde má poskytovatel poskytující službu sídlo nebo místo podnikání. Pokud je však tato služba poskytnuta prostřednictvím provozovny, je místem plnění místo, kde je tato provozovna umístěna.
Pro poskytovatele cestovní služby to prakticky znamená, že se u cestovní služby nepostupuje od 1. 1. 2010 podle § 9 zákona o DPH , ani podle některého z dalších § 10 až § 10k zákona o DPH, ale bez ohledu na příjemce služby, tj. bez ohledu na to, zda je osobou povinnou k dani, nebo osobou nepovinnou k dani, se postupuje podle výše uvedeného specifického pravidla.

(Víc se o tomto tématu dočtete v měsíčníku DÚVaP 12/2010 od autora Ing. Václava Bendy)


UPLATŇOVÁNÍ DPH U CESTOVNÍCH SLUŽEB

UPLATŇOVÁNÍ DPH U CESTOVNÍCH SLUŽEB
je v zákonu č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty řešeno v ustanovení § 89 jako zvláštní režim. Použití zvláštního režimu je dáno Směrnicí Rady 2006/112/ES ze dne 28. listopadu 2006. Z kapitoly 3 této směrnice vyplývá, že členské státy jsou pro plnění uskutečňovaná cestovními kancelářemi povinny uplatnit zvláštní režim. Podle § 89 odstavce 2 zákona o DPH je zvláštní režim povinen použít poskytovatel cestovní služby, který jedná vlastním jménem, při poskytnutí cestovní služby zákazníkovi. Plátce, který poskytuje službu spočívající v zajištění cestovní služby jménem a na účet jiné osoby, není oprávněn zvláštní režim použít. Každá osoba, která je osobou povinnou k dani, tedy osobou, která samostatně uskutečňuje ekonomickou činnost, jinými slovy podnikatel, který poskytuje cestovní službu, se považuje za poskytovatele cestovní služby. Jedná se tedy o cestovní kanceláře, cestovní agentury a také o všechny podnikatele, kteří poskytují cestovní službu.
Zákazníkem je každá osoba, které je cestovní služba poskytnuta. Zákazníkem tedy může být soukromá osoba jako konečný spotřebitel cestovní služby, ale také jím může být jiný podnikatel, plátce, který nakupuje cestovní službu za účelem jejího dalšího prodeje.
Cestovní službou se podle zákona o DPH rozumí poskytnutí kombinace služeb cestovního ruchu, popřípadě zboží nakoupených od jiných osob povinných k dani. K uskutečnění cestovní služby se mnohdy využije více služeb cestovního ruchu a popřípadě zboží nakoupené od jiných osob povinných k dani. Vytvořená kombinace je považována za jedinou službu cestovního ruchu.
Za samostatnou cestovní službu se považuje i poskytnutí jedné nakoupené služby dopravy osob nebo ubytování.
Jiné nakoupené služby se považují za služby cestovní služby pouze v případě, kdy jsou poskytovány společně s nakoupenou službou ubytování nebo dopravy osob.
Při poskytnutí cestovní služby je základem daně přirážka, kterou si plátce stanoví za poskytnutí cestovní služby, snížená o daň z této přirážky.

MÍSTEM PLNĚNÍ PŘI POSKYTNUTÍ CESTOVNÍ SLUŽBY
je místo, kde má poskytovatel cestovní služby sídlo nebo místo podnikání. V případě, že je cestovní služba poskytnuta prostřednictvím provozovny, je místem plnění místo, kde je tato provozovna umístěna.
Příklad
Plátce má sídlo v Ostravě. Nakupuje služby cestovního ruchu v Itálii a kompletuje z nich zájezdy po italských památkách.
Místo plnění je v tuzemsku.
Příklad
Plátce má sídlo v Brně a v Itálii má provozovnu. Prostřednictvím své provozovny v Itálii nakupuje služby cestovního ruchu v Itálii a kompletuje z nich zájezdy po italských památkách.
Místo plnění je ve Itálii a uplatnění daně se řídí italskou legislativou.


SLUŽBY POSKYTNUTÉ JAKO SUBDODÁVKA PRO KOMPLETACI SLUŽBY CESTOVNÍHO RUCHU
Pro plátce, kteří poskytují své služby jako subdodávku pro kompletaci cestovní služby došlo od 1. 1. 2010 v zákonu o DPH k důležitým změnám při stanovení místa plnění při poskytování služby.

MÍSTO PLNĚNÍ
při poskytnutí služby osobě povinné k dani se nově změnilo z poskytovatele na příjemce služby. Podle základního pravidla pro stanovení místa plnění při poskytnutí služby je místem plnění místo, kde má příjemce služby sídlo nebo místo podnikání.
Služby, které jsou poskytovány podle základního pravidla, má plátce od 1. 1. 2010 povinnost vykazovat v souhrnném hlášení. Do konce roku 2009 se v souhrnném hlášení vykazovalo pouze dodání zboží do jiného členského státu osobě registrované k dani v jiném členském státě.
Základní pravidlo platí na služby poskytované z tuzemska pro osoby povinné dani v jiném členském státě nebo pro zahraniční osoby povinné k dani, ale také opačně při poskytování služeb, které poskytuje osoba povinná k dani v jiném členském státě, nebo zahraniční osoba povinná k dani osobě povinné k dani do tuzemska.
Příklad
Plátci byla poskytnuta rakouským podnikatelem právní služba v oblasti cestovního ruchu.
Místo plnění je v tuzemsku.
Příklad
Plátce poskytl reklamu na cestovní kancelář pro podnikatele ze Švýcarska.
Místo plnění je v zahraničí.
Základní pravidlo se vztahuje také na poskytovatele průvodcovských služeb. Z uvedeného vyplývá, že pokud průvodce, plátce poskytuje průvodcovské služby pro osobu povinnou k dani v jiném členském státě, je místem plnění místo, kde má sídlo příjemce této služby.
Příklad
Průvodce, plátce poskytuje průvodcovské služby podnikateli z Rakouska.
Plátce poskytne tuto službu bez daně, místem plnění je Rakousko.
Pokud poskytne průvodcovskou službu průvodce neplátce podnikateli z Rakouska, je podle § 94 odstavce 11 zákona o DPH povinen zaregistrovat se za plátce. Podle tohoto ustanovení se osoba povinná k dani se sídlem nebo místem podnikání v tuzemsku, která poskytuje služby s místem plnění v jiném členském státě podle § 9 odst. 1, stává plátcem dnem poskytnutí těchto služeb, pokud povinnost přiznat a zaplatit daň vzniká příjemci služby. Podle § 95 odstavce 6 zákona o DPH osoba povinná k dani se sídlem nebo místem podnikání v tuzemsku, osoba registrovaná k dani v jiném členském státě nebo zahraniční osoba povinná k dani, které se stávají plátcem podle § 94 odst. 6 až 17, jsou povinny podat přihlášku k registraci do 15 dnů ode dne, ve kterém se stanou plátcem.
Pokud se tato osoba stane plátcem, je podle § 108 zákona o DPH povinna přiznat a zaplatit daň.
Pokud je služba poskytnuta osobě nepovinné k dani, vyplývá ze základního pravidla pro stanovení místa plnění při poskytnutí služby, že je místem plnění místo, kde má poskytovatel služby sídlo nebo místo podnikání.

(Víc se dočtete v měsíčníku DaÚ 12/2010 od autora Ing. Zdeňka Kuneše)

 

 
 
ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ

 
REKLAMNÍ SLUŽBA

Plátci odvedou daň z přidané hodnoty za přijatá zdanitelná plnění za reklamní služby (umožnění prezentace výrobků na zahraničním kongresu). Služby plátci bez daně nafakturoval slovenský plátce, služba byla uskutečněna na Slovensku.
Kdo je povinen přiznat a zaplatit daň?
Podle § 108 odst. 1 písm. b) zákona o DPH je povinen přiznat a zaplatit daň správci daně plátce daně, kterému je poskytnuta služba s místem plnění podle § 9 odst. 1 zákona o DPH v tuzemsku osobou povinnou k dani neusazenou v tuzemsku. Reklamní služba je službou, u níž se určí místo plnění podle § 9 odst. 1 zákona o DPH, tj. podle sídla nebo místa podnikání příjemce služby, který je osobou povinnou k dani.
Poskytne-li tedy slovenský plátce, který je podle § 108 odst. 2 zákona o DPH osobou povinnou k dani neusazenou v tuzemsku, reklamní službu plátci se sídlem nebo místem podnikání v tuzemsku, povinnost přiznat daň má podle § 108 odst. 1 písm. b) zákona o DPH tento plátce jako příjemce služby.

UPLATŇOVÁNÍ DPH U SLUŽEB DO EU

Podnikatel FO, neplátce DPH:
  1. Uskutečňuje poradenskou činnost v Německu a na Slovensku (jde o periodický technický audit prováděný na místě ve výrobních firmách). Ve státech příjemců služeb nemá zřízenou provozovnu. Příjemci služeb jsou plátci DPH.
  2. Podnikatel provádí školení pracovníků firem částečně v tuzemsku a někdy i v zemích EU
  1. Jak se určí místo plnění u služeb? Je podnikatel povinen se registrovat k DPH, kde se uvádí plnění v Přiznání k DPH?
  2. Lze činnost zařadit jako vzdělávací a místo plnění podle § 10b zákona o DPH?
1. Podle § 94 odst. 11 zákona o DPH ve znění platném od 1. 1. 2010 se stává osoba povinná k dani se sídlem nebo místem podnikání v tuzemsku plátcem daně, pokud poskytuje služby s místem plnění v jiném členském státě podle § 9 odst. 1 zákona o DPH a povinnost přiznat daň má příjemce služby. V uvedeném případě to znamená, že podnikatel, který není dosud plátcem daně, se stane plátcem okamžitě k datu poskytnutí služby plátci daně, který má sídlo nebo místo podnikání v jiném členském státě, např. v Německu nebo na Slovensku. V případě technického auditu se určí místo plnění podle § 9 odst. 1 zákona o DPH, tj. podle sídla nebo místa podnikání příjemce služby, který je osobou povinnou k dani. V přiznání k DPH uvádí plátce tuto službu poskytovanou osobě registrované k dani v jiném členském státě v ř. 21 a v souhrnném hlášení ji uvádí s kódem plnění 3.
2. Školení pracovníků je podle mého názoru službou, u níž se jako u vzdělávací služby určí místo plnění podle § 10b zákona o DPH, tj. podle místa, kde je tato služba skutečně poskytována. Je-li školení prováděno v tuzemsku, místo plnění je v tuzemsku a plátce musí přiznávat daň na výstupu podle zákona o DPH platného pro Českou republiku. Podnikatel, který není plátcem, zahrnuje přijatou úplatu za školení do limitu pro povinnou registraci. Je-li místo plnění mimo tuzemsko, úplata za školení se do limitu obratu nezahrnuje a je třeba postupovat podle předpisů platných v zemi, kde se školení koná.

PŘEPRAVNÍ SLUŽBA

Český podnikatel (s.r.o.) v oboru silniční nákladní dopravy uzavřel smlouvu na provedení přepravy piva od výrobce v Plzni do místa určení ve Švédsku. Tuto smlouvu uzavřel tento podnikatel s výrobcem piva se sídlem v Plzni (odesílatelem v této smlouvě o přepravě věci je společnost se sídlem v Plzni).
Jak to bude s DPH v uvedeném případě?
Ve smyslu § 9 odst. 1 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty (dále jen ZDPH), je místem plnění při poskytnutí služby místo, kde má sídlo odběratel této služby. V daném případě je odběratelem (odesílatelem) přepravní služby výrobce piva v Plzni, tedy místo plnění ve smyslu § 9 odst. 1 ZDPH je ČR (a tedy nikoli např. Švédsko). Proto předmětný český podnikatel na své faktuře vystavené vůči výrobci piva z Plzně uvede zcela běžně českou DPH, podobně jako kdyby se jednalo o vnitrozemskou dopravu. Do svého přiznání k DPH tuto službu uvede na řádce č. 1.


(Víc otázek a odpovědí nejenom na toto téma najdete v dvouměsíčníku 1000 řešení)

 

 
 
P6 AKTUAL V LEGISLATIVĚ

 
ZE SBÍRKY ZÁKONŮ ČR VYBÍRÁME:

Částka číslo 118/2010 ze dne 29.11.2010
319/2010 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 235/2010 Sb., o stanovení požadavků na čistotu a identifikaci přídatných látek
320/2010 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 106/2001 Sb., o hygienických požadavcích na zotavovací akce pro děti, ve znění vyhlášky č. 148/2004 Sb.
321/2010 Sdělení Ministerstva financí, jímž se určují emisní podmínky Dluhopisu České republiky, 2010-2021, 3,85 %
322/2010 Sdělení Ministerstva financí o vydání výměru MF č. 04/2010, kterým se mění seznam zboží s regulovanými cenami vydaný výměrem MF č. 01/2010
323/2010 Sdělení Českého statistického úřadu o aktualizaci Klasifikace hospitalizovaných pacientů (IR-DRG)
324/2010 Sdělení Českého statistického úřadu o aktualizaci TNM klasifikace zhoubných novotvarů

Částka číslo 119/2010 ze dne 29.11.2010
325/2010 Vyhláška o vyhlášení Národní přírodní památky Chýnovská jeskyně a stanovení jejích bližších ochranných podmínek
326/2010 Vyhláška o vyhlášení Národní přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero a stanovení jejích bližších ochranných podmínek
327/2010 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 260/2009 Sb., o vyhlášení Národní přírodní památky Polické stěny a stanovení jejích bližších ochranných podmínek
328/2010 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstva obce
329/2010 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstev obcí

Částka číslo 120/2010 ze dne 30.11.2010
330/2010 Zákon, kterým se mění zákon č. 180/2005 Sb., o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie a o změně některých zákonů (zákon o podpoře využívání obnovitelných zdrojů), ve znění pozdějších předpisů
331/2010 Zákon, kterým se mění zákon č. 219/2003 Sb., o uvádění do oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin a o změně některých zákonů (zákon o oběhu osiva a sadby), ve znění pozdějších předpisů

Částka číslo 121/2010 ze dne 30.11.2010
332/2010 Nález Ústavního soudu ze dne 29. září 2010 sp. zn. Pl ÚS 33/09 ve věci návrhu na zrušení zákona č. 7/2002 Sb., o řízení ve věcech soudců, státních zástupců a soudních exekutorů, ve znění zákona č. 314/2008 Sb.

Částka číslo 122/2010 ze dne 1.12.2010
333/2010 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 527/2006 Sb., o užívání zpoplatněných pozemních komunikací a o změně vyhlášky Ministerstva dopravy a spojů č. 104/1997 Sb., kterou se provádí zákon o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů

Částka číslo 123/2010 ze dne 3.12.2010
334. Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 372/2009 Sb., kterou se mění vyhláška č. 384/2002 Sb., o provedení některých ustanovení zákona o zbraních, ve znění vyhlášky č. 431/2003 Sb.
335. Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 433/2004 Sb., kterou se stanoví druh a vzor služebních medailí bezpečnostních sborů a důvody pro jejich udělení, ve znění pozdějších předpisů
336. Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 356/2008 Sb., kterou se provádí zákon č. 91/1996 Sb., o krmivech, ve znění pozdějších předpisů, ve znění pozdějších předpisů

Částka číslo 124/2010 ze dne 3.12.2010
337. Vyhláška o emisních limitech a dalších podmínkách provozu ostatních stacionárních zdrojů znečišťování ovzduší emitujících a užívajících těkavé organické látky a o způsobu nakládání s výrobky obsahujícími těkavé organické látky
338. Sdělení Energetického regulačního úřadu o vydání cenového rozhodnutí

Částka číslo 125/2010 ze dne 3.12.2010
339. Vyhláška o uveřejňování vyhlášení pro účely zákona o veřejných zakázkách
340. Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 412/2008 Sb., o stanovení seznamu katastrálních území s přiřazenými průměrnými základními cenami zemědělských pozemků, ve znění vyhlášky č. 427/2009 Sb.
341. Nález Ústavního soudu ze dne 29. září 2010 sp. zn. Pl. ÚS 32/08 ve věci návrhu na zrušení § 76 odst. 6 zákona č. 169/1999 Sb., o výkonu trestu odnětí svobody a o změně některých souvisejících zákonů
342. Sdělení Ústavního soudu o přijetí rozhodnutí ze dne 30. listopadu 2010 č. j. Org. 49/10 o atrahování působnosti


MEZINÁRODNÍ SMLOUVY:

Částka 48, rozeslána dne 30. listopadu 2010
96. Sdělení Ministerstva zahraničních věcí k platnosti dvoustranných mezinárodních smluv ve vztazích mezi Českou republikou a Islámskou republikou Afghánistán

(Zdroj: Sbírka zákonů ČR)

 

 
 
POKUTY, SANKCE, PENÁLE

 
OZNAMOVACÍ POVINNOST OSVČ VE ZDRAVOTNÍM POJIŠTĚNÍ

Jednou ze základních povinností pojištěnce ve zdravotním pojištění je oznámení zahájení výkonu samostatné výdělečné činnosti té zdravotní pojišťovně, u které je pojištěn.

OZNÁMENÍ ZAHÁJENÍ VÝKONU SAMOSTATNÉ VÝDĚLEČNÉ ČINNOSTI - Tuto oznamovací povinnost však může pojištěnec splnit tím způsobem, že si vybere jednu ze dvou variant. Standardně může oznámit zahájení své podnikatelské činnosti přímo zdravotní pojišťovně vyplněním příslušného formuláře Oznámení pojištěnce.
Druhou možností je u osob podnikajících na základě živnostenského oprávnění vyplnění tzv. Jednotného registračního formuláře na Centrálním registračním místě obecního živnostenského úřadu, kdy se může občan touto cestou vyhnout mnohdy ne zrovna oblíbenému "běhání po úřadech" v situaci, kdy se rozhodne zahájit (nebo ukončit) samostatnou výdělečnou činnost. Jednotlivé části Jednotného registračního formuláře zasílá živnostenský úřad příslušné zdravotní pojišťovně v zákonné lhůtě (do 5 pracovních dnů).

ZAHÁJENÍ SAMOSTATNÉ VÝDĚLEČNÉ ČINNOSTI - Pro splnění oznamovací povinnosti musí být dodržena zákonná osmidenní lhůta. V této souvislosti je však zapotřebí si uvědomit, že den zahájení samostatné výdělečné činnosti nemusí být vždy vázán například na vystavení živnostenského oprávnění. Pokud pojištěnec obdržel živnostenský list například v červnu 2010 a první úkon se záměrem "mít příjem" uskutečnil dne 3. 8.2010 (uzavřel smlouvu o koupi a prodeji zboží, objednal materiál potřebný k výrobě apod.), musí splnit oznamovací povinnost - tedy zahájení samostatné výdělečné činnosti - nejpozději do data 11. 8.2010. Mnozí pojištěnci však zapomínají, že zahájení samostatné výdělečné činnosti musí zdravotní pojišťovně oznámit i v případě, kdy je jejich podnikatelská činnost vedlejším zdrojem příjmů a v zaměstnání za ně odvádí pojistné zaměstnavatel. Pro úplnost dodávám, že pokud již měla OSVČ v předchozím roce příjmy podle § 7 odst. 1 a 2 zákona o daních z příjmů, třebaže v jiném oboru, případně na jiný živnostenský list aj., nejde v tomto případě o zahajování samostatné výdělečné činnosti, ale o další rok samostatné výdělečné činnosti.

POJIŠTĚNCI JAKO OSVČ VE ZDRAVOTNÍM POJIŠTĚNÍ - Ustanovení § 5 písm. b) zákona č. 48/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů, taxativně vyjmenovává pojištěnce, kteří se pro účely zdravotního pojištění považují za OSVČ. Nemusí se jednat pouze o osoby podnikající na základě živnostenského oprávnění (živnostenský list, koncesní listina aj.), ale okruh těchto osob je daleko širší, kdy mezi OSVČ řadíme například osoby podnikající podle zvláštních předpisů, osoby s nezdaňovanými příjmy z titulu autorských práv podle § 7 odst. 2 písm. a) z. č. 586/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů, spolupracující osoby osob samostatně výdělečně činných apod.

ROZHODNÉ OBDOBÍ - Na rozdíl od zaměstnání, kde je rozhodným obdobím pro placení pojistného (mimo řešení maxima) kalendářní měsíc, je u OSVČ tímto rozhodným obdobím kalendářní rok. Nejkratší poměrnou částí je v tomto případě kalendářní měsíc. To znamená, že podniká-li pojištěnec jako OSVČ pouze po část příslušného kalendářního měsíce, považuje se z pohledu zdravotního pojištění za OSVČ po celý tento kalendářní měsíc. Tato skutečnost má vliv především v případech, kdy je samostatná výdělečná činnost hlavním zdrojem příjmů (OSVČ musí zaplatit za tento měsíc zálohu, počet měsíců podnikání má vliv na výpočet výše zálohy na další rok).

PLACENÍ ZÁLOH NA POJISTNÉ - Ve smyslu právních norem platných ve zdravotním pojištění (zák. č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů a č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění, oba ve znění pozdějších předpisů) má OSVČ při zahajování samostatné výdělečné činnosti řadu povinností, přičemž nejdůležitější z nich je pravidelné placení záloh na pojistné na příslušný účet zdravotní pojišťovny, pokud není OSVČ od placení těchto záloh zákonem osvobozena. V roce zahájení samostatné výdělečné činnosti jako hlavního zdroje příjmů je OSVČ povinna platit minimální měsíční zálohy na pojistné, v roce 2010 alespoň ve výši 1 601 Kč, pokud si sama nestanovila zálohy vyšší. Měsíční zálohy na pojistné nemusí v prvním roce samostatné výdělečné činnosti platit OSVČ, která nemá určen minimální vyměřovací základ (například osoby, za které platí pojistné stát) nebo za situace, kdy je OSVČ současně zaměstnancem a zaměstnání je jejím hlavním zdrojem příjmů. Taková osoba zaplatí pojistné do 8 dnů po podání daňového přiznání za uplynulé zdaňovací období (kalendářní rok). OSVČ, která daňové přiznání nepodává, doplatí pojistné do 8. dubna následujícího roku.
V případě souběhu zaměstnání a samostatné výdělečné činnosti není samostatná výdělečná činnost automaticky posuzována jako vedlejší zdroj příjmů, vždy záleží na příjmech pojištěnce - tuto důležitou skutečnost sděluje pojištěnec jednak při komunikaci se zdravotní pojišťovnou, jednak ji uvádí i na titulní straně podávaného Přehledu OSVČ. Záloha na pojistné je splatná od prvního dne kalendářního měsíce, na který se platí, do osmého dne následujícího kalendářního měsíce. Připadne-li poslední den této lhůty na sobotu, neděli nebo svátek, je posledním dnem lhůty nejbližší následující pracovní den.

SOUBĚH PŘÍJMŮ - V případě souběhu zaměstnání s podnikáním se musí pojištěnec rozhodnout, která výdělečná činnost bude jeho hlavním zdrojem příjmů. Zpravidla bývá toto rozhodování snadnou záležitostí, nicméně rozeberme si blíže například situaci, kdy je pojištěnec zaměstnán s hrubým měsíčním příjmem 5 000 Kč a současně se rozhodne začít v měsíci srpnu 2010 podnikat. V takovém případě musí zvážit, který druh výdělečné činnosti bude hlavním zdrojem jeho příjmů, neboť v této činnosti pak bude povinen respektovat při placení pojistného (záloh na pojistné) minimální vyměřovací základ.

HLAVNÍ ZDROJ PŘÍJMŮ - ZAMĚSTNÁNÍ - Jestliže si pojištěnec zvolí jako hlavní zdroj příjmů zaměstnání, musí být prostřednictvím zaměstnavatele odváděno měsíční pojistné alespoň z minimálního vyměřovacího základu, kterým je minimální mzda, tedy v roce 2010 částka 8 000 Kč, minimální měsíční pojistné pak představuje 1 080 Kč. Pokud nedosahuje příjem zaměstnance minimální mzdy, musí být proveden dopočet (a následně doplatek) pojistného tak, aby bylo v příslušném rozhodném období (kalendářním měsíci) odvedeno zaměstnavatelem za zaměstnance pojistné v částce 1 080 Kč. V rámci samostatné výdělečné činnosti takový pojištěnec zálohy na pojistné neplatí a pojistné uhradí v zákonem stanovené lhůtě.

Rozhodne-li se pojištěnec, že hlavním zdrojem jeho příjmů bude v tomto souběhu samostatná výdělečná činnost, bude od srpna 2010 pravidelně platit měsíční zálohy na pojistné (nejméně) v minimální částce 1 601 Kč, povinnost ročního zúčtování samozřejmě zůstává.
Vyměřovacím základem pro odvod pojistného v zaměstnání bude skutečně dosažený příjem bez povinnosti dopočtu do minimálního vyměřovacího základu. Pojištěnec však musí doložit zaměstnavateli Čestným prohlášením, že ve své samostatné výdělečné činnosti odvádí jako OSVČ alespoň minimální zálohy.
Při posuzování takového případu musím doplnit, že právní úprava platná ve zdravotním pojištění nepřipouští, aby pojištěnec (na kterého se vztahuje zákonné minimum) odváděl v zaměstnání pojistné z vyměřovacího základu nižšího, než je aktuální výše minimální mzdy a současně neplatil zálohy na pojistné.

SANKCE ZA PORUŠENÍ POVINNOSTÍ - Nesplnění oznamovací povinnosti pojištěncem (to znamená buď její neoznámení nebo i opožděné oznámení) je pod sankcí, kdy pokutu lze pojištěnci uložit ze strany zdravotní pojišťovny nejen za porušení povinností v souvislosti se zahájením nebo ukončením samostatné výdělečné činnosti, ale třeba i v případě, kdy pojištěnec (OSVČ) neoznámí, nebo oznámí opožděně například skutečnosti rozhodné pro platbu pojistného státem za svoji osobu. Mezi tyto skutečnosti řadíme kupříkladu přiznání nebo odej-mutí důchodu, nástup ženy na mateřskou dovolenou, zahájení nebo ukončení studia apod.

ZÁVĚR - Za porušení oznamovací povinnosti (konkrétně vybraných ustanovení § 10 z.č. 48/1997 Sb.) může zdravotní pojišťovna uložit pojištěnci pokutu až do výše 10 000 Kč, při opakovaném nesplnění oznamovací povinnosti může být uložena pokuta až do výše dvojnásobku uložené pokuty. Upozorňuji, že pokud se rozhodne pojištěnec jako zaměstnanec podnikat, musí se jako OSVČ přihlásit u stejné zdravotní pojišťovny, neboli z titulu všech svých činností musí být občan pojištěn u jedné zdravotní pojišťovny.

(měsíčník PaM 12/2010 - Ing. Antonín Daněk)

 

 
 
CHYBOVAT ZNAMENÁ PLATIT

 


8. 12.

Středa


Zdr. poj.
- OSVČ

Odvod zálohy na zdravotní pojištění OSVČ za listopad 2010

(§ 7 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)




15. 12.
Středa



Daně z příjmů

Odvod pololetní zálohy na rok 2010 (40 %), pokud daň za rok 2009 přesáhla 30.000 Kč, ale nepřesáhla 150.000 Kč (je-li zdaňovacím obdobím kalendářní rok)

(§ 38a odst. 3 zák. č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)

Odvod čtvrtletní zálohy na rok 2010 (25 %), pokud daň za rok 2009 přesáhla 150.000 Kč (je-li zdaňovacím obdobím kalendářní rok)

(§ 38a odst. 4 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)


Daň silniční

Zaplacení zálohy na daň silniční za říjen a listopad 2010

(§ 10 odst. 1 a 4 zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční)








20. 12.

Pondělí


Daně z příjmů
- plátce

Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti sražených z mezd za listopad 2010

(§ 38h odst. 9 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)


Soc. poj.
- OSVČ

Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za listopad 2010

(§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)



Soc. poj.
- zaměstnavatel

Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za listopad 2010

(§ 9 odst. 1 a 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)

Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za listopad 2010

(§ 9 odst. 5 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)


Zdr. poj.
- zaměstnavatel

Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za listopad 2010

(§ 5 odst. 2, § 26b zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na zdravotní pojištění)

Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za listopad 2010

(§ 25 odst. 3 zákona č. 592/92 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)

 

 
 
EKONOMIKA

 
  země     měna     množství     kód     23.11.10     24.11.10     25.11.10     26.11.10     29.11.10  
  Austrálie     dolar     1     AUD     17,906     18,115     18,185     18,031     18,124  
  Brazílie     real     1     BRL     10,548     10,718     10,796     10,827     10,892  
  Bulharsko     lev     1     BGN     12,624     12,623     12,639     12,642     12,657  
  Čína     renminbi     1     CNY     2,754     2,782     2,791     2,804     2,828  
  Dánsko     koruna     1     DKK     3,312     3,312     3,316     3,318     3,322  
  EMU     euro     1     EUR     24,690     24,690     24,725     24,735     24,760  
  Estonsko     koruna     1     EEK     1,578     1,578     1,580     1,581     1,582  
  Filipíny     peso     100     PHP     41,395     41,981     42,091     42,145     42,492  
  Hongkong     dolar     1     HKD     2,358     2,386     2,392     2,408     2,426  
  Chorvatsko     kuna     1     HRK     3,336     3,330     3,335     3,331     3,334  
  Indie     rupie     100     INR     40,005     40,445     40,702     40,784     41,056  
  Indonesie     rupie     1000     IDR     2,039     2,065     2,069     2,076     2,089  
  Japonsko     jen     100     JPY     21,947     22,190     22,203     22,296     22,361  
  Jihoafrická rep.     rand     1     ZAR     2,587     2,606     2,633     2,622     2,637  
  Jižní Korea     won     100     KRW     1,565     1,609     1,623     1,618     1,626  
  Kanada     dolar     1     CAD     17,892     18,214     18,373     18,287     18,436  
  Litva     litas     1     LTL     7,151     7,151     7,161     7,164     7,171  
  Lotyšsko     lat     1     LVL     34,794     34,804     34,858     34,858     34,893  
  Maďarsko     forint     100     HUF     8,961     8,959     8,915     8,837     8,824  
  Malajsie     ringgit     1     MYR     5,846     5,899     5,925     5,928     5,975  
  Mexiko     peso     1     MXN     1,476     1,489     1,503     1,497     1,504  
  MMF     SDR     1     XDR     28,394     28,528     28,603     28,817     28,843  
  Norsko     koruna     1     NOK     3,008     3,032     3,043     3,025     3,046  
  Nový Zéland     dolar     1     NZD     14,007     14,071     14,093     14,010     14,041  
  Polsko     zlotý     1     PLN     6,244     6,212     6,214     6,143     6,118  
  Rumunsko     nové leu     1     RON     5,727     5,734     5,751     5,736     5,766  
  Rusko     rubl     100     RUB     58,354     59,056     59,349     59,534     60,177  
  Singapur     dolar     1     SGD     13,937     14,125     14,185     14,168     14,269  
  Švédsko     koruna     1     SEK     2,630     2,658     2,667     2,658     2,684  
  Švýcarsko     frank     1     CHF     18,507     18,597     18,547     18,659     18,780  
  Thajsko     baht     100     THB     60,849     61,608     61,727     61,718     62,356  
  Turecko     nová lira     1     TRY     12,390     12,501     12,582     12,550     12,541  
  USA     dolar     1     USD     18,294     18,510     18,558     18,698     18,835  
  Velká Británie     libra     1     GBP     29,124     29,259     29,211     29,274     29,337  


  země     měna     množství     kód     30.12.10     01.12.10     02.12.10  
  Austrálie     dolar     1     AUD     18,325     18,345     18,371  
  Brazílie     real     1     BRL     11,121     11,165     11,172  
  Bulharsko     lev     1     BGN     12,737     12,762     12,785  
  Čína     renminbi     1     CNY     2,875     2,857     2,854  
  Dánsko     koruna     1     DKK     3,343     3,348     3,356  
  EMU     euro     1     EUR     24,915     24,955     25,010  
  Estonsko     koruna     1     EEK     1,592     1,595     1,598  
  Filipíny     peso     100     PHP     43,482     43,605     43,449  
  Hongkong     dolar     1     HKD     2,467     2,451     2,447  
  Chorvatsko     kuna     1     HRK     3,351     3,361     3,369  
  Indie     rupie     100     INR     41,696     41,957     41,960  
  Indonesie     rupie     1000     IDR     2,121     2,111     2,108  
  Japonsko     jen     100     JPY     22,850     22,601     22,534  
  Jihoafrická rep.     rand     1     ZAR     2,687     2,712     2,724  
  Jižní Korea     won     100     KRW     1,650     1,654     1,654  
  Kanada     dolar     1     CAD     18,720     18,687     18,812  
  Litva     litas     1     LTL     7,216     7,227     7,243  
  Lotyšsko     lat     1     LVL     35,126     35,163     35,240  
  Maďarsko     forint     100     HUF     8,769     8,900     8,972  
  Malajsie     ringgit     1     MYR     6,050     6,039     6,029  
  Mexiko     peso     1     MXN     1,527     1,537     1,535  
  MMF     SDR     1     XDR     29,241     29,124     29,104  
  Norsko     koruna     1     NOK     3,079     3,096     3,103  
  Nový Zéland     dolar     1     NZD     14,190     14,200     14,246  
  Polsko     zlotý     1     PLN     6,126     6,206     6,244  
  Rumunsko     nové leu     1     RON     5,803     5,806     5,811  
  Rusko     rubl     100     RUB     60,831     60,492     60,546  
  Singapur     dolar     1     SGD     14,467     14,527     14,494  
  Švédsko     koruna     1     SEK     2,717     2,726     2,733  
  Švýcarsko     frank     1     CHF     19,176     18,937     18,994  
  Thajsko     baht     100     THB     63,449     63,316     63,268  
  Turecko     nová lira     1     TRY     12,688     12,742     12,764  
  USA     dolar     1     USD     19,165     19,036     19,009  
  Velká Británie     libra     1     GBP     29,736     29,731     29,609  

 

 
 
NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE

 
Poradce, měsíčník nejenom pro podnikatele, č. 4/2011
  • Daňový řád nový zákon s komentářem
  • Základní zásady správy daní
  • Pravomoc správce daně

Daně účetnictví - vzory a případy (DÚVaP) - měsíčník, č. 12/2010
  • Nájemní smlouvy v daňové a účetní evidenci
  • Částky snižující základ daně z příjmů
  • Místo plnění u služeb - praktické dopady

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále - (DaÚ) - měsíčník, č. 12/2010
  • Daňový řád - nový zákon
  • Příjmy a výdaje v cizí měně
  • Výdajové paušály pro FO
  • Oceňování cenných papírů
  • Reklamní předměty
  • DPH u cestovních služeb
  • Evidence pracovních úrazů

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále - (PaM) - měsíčník, č. 12/2010
  • Náhrada mzdy za pracovní neschopnost
  • Připravované změny v ZP
  • Zaměstnanecké výhody
  • Rodičovský příspěvek - změny
  • Sjednávání místa výkonu práce a pravidelného pracoviště
  • Povinnosti před pracovní cestou
  • Rodné číslo zaměstnance
  • Úroky z úvěrů a půjček
  • Nepřizpůsobiví pracovníci - jak je pozitivně zvládat

Poradce Veřejné Správy - (PVS) - měsíčník, č. 12-13/2010
  • Daňový řád - nový zákon
  • Inventarizace majetku a závazků
  • Úmluvy MOP
  • Zaokrouhlování v účetnictví
  • Registrace k DPH
  • Dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr

1 000 řešení - dvouměsíčník, nadstavba měsíčníků Poradce, DaÚ, PaM a DÚVaP, č. 6/2010
  • Superhrubá mzda
  • Daně
  • Pracovní právo
  • Účetnictví

Zisk - měsíčník, č. 12/2010
  • Motivace - hybná síla
  • I přílišná motivace škodí
  • Příběh o motivaci
  • Pružný program benefitů
  • Trénujte svůj mozek
  • Jak motivovat manažery
  • Znalostní tým
  • Využití síťové struktury
  • Nové komunikační nástroje
  • Víte, co je hoax?
  • Život je samá změna
  • Pyramidový model facebook
  • Zlatá pravidla pro komunikaci
  • Zralé hlavy i mladá těla
  • Zisk je samozřejmostí

PŘIPRAVUJEME

Poradce č. 5/2011 (XII/2010)
  • Trestní zákoník s komentářem

Daně, účetnictví, vzory a případy - (DÚVaP) č. 1/2011 (XII/2011)
  • Daňové přiznání k silniční dani
  • Daňové a nedaňové výdaje
  • Změny v zákoně o zaměstnanosti

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále - (DaÚ) č. 1/2011 (XII/2010)
  • Účetní závěrka
  • Mimořádné odpisy a mimořádný finanční leasing
  • Uplatnění DPH u zvláštních režimů
  • Oceňování cenných papírů
  • Organizační změny na pracovištích

Práce a mzdy bez chyb, pokut a penále - (PaM) č. 1/2011 (XII/2010)
  • Změny v agenturním zaměstnávání
  • Právo zaměstnance na odpočinek
  • Příjmy z podnikání a pronájmu

Poradce veřejné správy - (PVS) č. 1/2011 (XII/2010)
  • Úprava odpočtu DPH
  • Finanční hospodaření ÚSC v roce 2011
  • Silniční daň u neziskových subjektů
  • Nová platová úprava ve veřejném sektoru od 1. ledna 2011
  • Bytová výstavba

1000 řešení č. 1/2011 (I/2011)
  • Novela zákoníku práce a zákona o zaměstnanosti
  • Daňový řád - nový zákon

Zisk č. 1/2011 (I/2011)
  • Cena, která přinese zisk - jak ji stanovit
  • Hodíte se pro podnikání?
  • Udělali jste chybu, a co teď?
  • Zkušenostní marketing jak jej neznáme
  • Trendy online marketingu
  • Průzkum jako kompas podnikání
  • Jak motivovat zaměstnance ve firmě

 

 
 
HORKÁ TÉMATA

 
PODNIKATELÉ, MANAŽEŘI, VEDOUCÍ PRACOVNÍCI, ZNÁTE MĚSÍČNÍK  ZISK?
Každý měsíc přináší dlouholeté zkušenosti a rady odborníků z oblasti managementu, marketingu, řízení lidských zdrojů, psychologie, medicíny…
V rubrikách "Téma měsíce, Být dobrý nestačí, Podnikání, Vy se ptáte, my odpovídáme, Peníze jsou neutrální, Omyly a chyby v řízení, Aktuálně z EU, Slavní podnikatelé a Manažer - ohrožený druh" najdete návod, jak nejefektivněji dosáhnout zisku, protože ZISK vidí důležité detaily tvořící zisk.

KDYŽ SI PŘEDPLATÍTE MĚSÍČNÍK ZISK, ZÍSKÁTE KROMĚ DVANÁCTI ČÍSEL MĚSÍČNÍKU TAKÉ PŘEDPLATITELSKÉ VÝHODY:

  • Zákony 2011 III - sborník úplných znění sociálních, mzdových a pracovních zákonů - zdarma
  • slevu 20 % na předplatné
  • Daňové a nedaňové výdaje A-Z 2011 - abecedně zpracované náklady a výdaje - zdarma
  • e-mailové noviny 3x měsíčně - zdarma
  • Silniční doprava - přestupky a přečiny (publikace zaměřená na škody a jejich náhrady) - zdarma
  • E-PORADCE (elektronický PORADCE) - zdarma
    • Úplná Znění Zákonů (průběžná aktualizace)
    • Výběr ze Sbírky zákonů ČR a Finančního zpravodaje
    • Vzory smluv a podání, mezinárodní smlouvy
    • Daňové náklady
    • Účetní osnova, vyměřovací základy, odvody, minimální mzda
    • Důležité termíny (daňové, odvodové, mzdové)
    • Listování ve všech našich časopisech

      VÁNOČNÍ AKCE  
      Roční předplatné (12 čísel) měsíčníku ZISK cena: 1 996 Kč
     
      Roční předplatné měsíčníku PaM 2011 (12 čísel) ZDARMA
     
      Při uhrazení předplatného ZISK do 10. 12. 2010 obdržíte navíc vánoční dárek
    – knížku z edice „Vesele i vážně“
    ZDARMA
     

BALÍČEK ÚZEMNÍ SAMOSPRÁVNÉ CELKY
Rozšiřování podnikání v oblasti veřejné správy, kde působí ÚSC, je jednou z cest, jak si zlepšit ekonomickou situaci. ZP stanoví legislativní podmínky pro vydávání vlastních předpisů zaměstnavatelů. Více o zákonech, které jsou potřebné pro fungování ÚSC, se dočtete v našich publikacích, které máte možnost si zakoupit za výhodné vánoční ceny.

  • Podnikání úředníků a zaměstnanců ÚSC - příspěvek
    Předpisy vydávané ÚSC - příspěvek
    (měsíčník PVS 10/2010, A4, 80 str.)
     
  • Zákon o územních finančních orgánech - zákon s komentářem
    (měsíčník Poradce 13/2010, A5, 256 str.)
     
  • Zákony I/2010 - sborník zákonů daňových, účetních, živnostenských ...
    (Sborník, A5, 576 str.)
     
  • Zákony V/2010 - sborník zákonů obecních, školních, územních ...
    (Sborník, A5, 352 str.)
     
BALÍČEK ÚZEMNÍ SAMOSPRÁVNÉ CELKY se slevou cca 50 % obsahuje: PVS 10/2010 + Poradce 13/2010 + Zákony I/2010 - zdarma + Zákony V/2010 - zdarma
cena: 360,- Kč     
Balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627, faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz

RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY NA VŠECH UVEDENÝCH TELEFONNÍCH ČÍSLECH
OBJEDNÁVKY VYSTAVUJEME DO 48 HODIN

Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.

E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
  • Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
  • V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu s předmětem NEPOSÍLAT na adresu noviny@i-poradce.cz, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.
  • Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!
  •  

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   Telefon:
Poradce s.r.o
Štefánikova 2
737 01 Český Tešín
  558 731 125
558 731 126
558 731 127
 
E-mail:   Fax:
poradce@i-poradce.cz   558 731 128
 
Informace o našich produktech naleznete i na naší internetové stránce
www.i-poradce.cz.

 

 
Copyright (c) Poradce s.r.o., 2002 - 2010
Untitled Page