|
TÉMA NOVIN DAŇOVÁ ZTRÁTA V DAŇOVÉM PŘIZNÁNÍ FO ZA ROK 2012 |
DAŇOVÁ ZTRÁTA V DAŇOVÉM PŘIZNÁNÍ FO ZA ROK 2012
Daňová ztráta může obecně vzniknout pouze u dvou dílčích základů daně z příjmů: u dílčího základu daně z příjmů z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti, u dílčího základu daně z příjmů z pronájmu.
Daňová ztráta vznikne u těchto dvou druhů příjmů pouze tehdy, pokud daňový poplatník uplatňuje
výdaje na dosažení, zajištění a udržení příjmů v prokazatelné výši. Pokud poplatník s příjmy z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti uplatňuje výdaje procentem z příjmů dle § 7 odst. 7 ZDP a podobně poplatník s příjmy z pronájmu uplatňuje výdaje procentem z příjmů dle § 9 odst. 4 ZDP, nemůže u těchto dílčích základů daně vzniknout daňová ztráta. Ztráta vzniklá v rámci dílčího základu daně z příjmů z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti (§ 7 ZDP) se uvede v příloze č. 1 k přiznání k dani z příjmů fyzických osob na řádku č. 113. Ztráta vzniklá v rámci dílčího základu daně z příjmů z pronájmu (§ 9 ZDP) se uvede v příloze č. 2 k přiznání k dani z příjmů fyzických osob na řádku č. 206.
O daňovou ztrátu vzniklou u příjmů zdaňovaných dle § 7 nebo § 9 ZDP se sníží součet dílčích
základů daně zjištěných podle jednotlivých druhů příjmů uvedených v § 7 až § 10 ZDP v příslušném zdaňovacím období. V žádném případě nelze daňovou ztrátu z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti anebo z pronájmu odečíst od dílčího základu daně ze závislé činnosti.
Daňovou ztrátu z dílčího základu daně dle § 7 nebo § 9 ZDP je nutno uplatnit v daňovém přiznání za r. 2012 do výše součtu dílčích základů daně dle § 7 až § 10 ZDP bez ohledu na to, že toto uplatnění daňové ztráty případně neumožní uplatnit plnou výši odpočtů od základu daně resp. plnou výši slev na dani z příjmů, které by poplatník mohl v daňovém přiznání uplatnit.
Daňovou ztrátu nebo její část, kterou nelze uplatnit odpočtem od základu daně ve zdaňovacím období, ve kterém vznikla, lze odečíst od úhrnu dílčích základů daně zjištěných podle jednotlivých druhů příjmů uvedených v § 7 až § 10 v následujících zdaňovacích obdobích podle § 34 ZDP. Údaj z řádku č. 113 přílohy č. 1 daňového přiznání se přenese do řádku č. 37 daňového přiznání, obdobně údaj z řádku č. 206 přílohy č. 2 se přenese do řádku č. 39 daňového přiznání. Na řádku č. 41 je uveden součet dílčích základů daně dle § 7 až § 10 ZDP (součet řádků č. 37 až 40). Základem daně uvedeným na řádku č. 42 je pak dílčí základ daně ze závislé činnosti uvedený na řádku č. 36a a kladná hodnota z řádku č. 41a daňového přiznání.
Poznámka:
Podle znění § 38g odst. 1 ZDP podává poplatník daně z příjmů fyzických osob daňové přiznání,
pokud jeho roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly
15 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy osvobozené od daně nebo o příjmy, z nichž je daň
vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně. Pokud však poplatník vykazuje ve zdaňovacím
období daňovou ztrátu v rámci dílčího základu daně z příjmů dle § 7 nebo § 9 ZDP, je
povinen podat daňové přiznání i tehdy, pokud jeho příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, nepřesáhly 15 000 Kč.
Daňová ztráta z předcházejících zdaňovacích období
Podle znění § 34 odst. 1 a 2 ZDP lze odečíst daňovou ztrátu, která vznikla a byla vyměřena za předchozí zdaňovací období nebo jeho část, a to nejdéle v 5 zdaňovacích obdobích následujících bezprostředně po období, za které se daňová ztráta vyměřuje. Tento postup lze úspěšně využít k optimalizaci daňové povinnosti poplatníka. Pro poplatníka daně z příjmů fyzických osob je výhodné uplatnit vždy jen takový odpočet daňové ztráty z předcházejících zdaňovacích období, aby poplatník mohl za příslušné zdaňovací období uplatnit všechny nezdanitelné částky dle § 15 a slevy na dani dle § 35 a § 35ba zákona, které by jinak při jejich neuplatnění v daném zdaňovacím období propadly. V daňovém přiznání za rok 2012 lze uplatnit daňovou ztrátu vzniklou a vyměřenou pouze za zdaňovací období 2007, 2008, 2009, 2010 a 2011. Uplatnění daňové ztráty se v daňovém přiznání nejdříve zobrazí v Příloze pro poplatníky uplatňující odčitatelnou položku podle § 34 odst. 1 ZDP, kde se na jednotlivých řádcích vyčíslí dosud neuplatněná daňová ztráta z různých předcházejících zdaňovacích období a v jednotlivých sloupcích se pak uvádí postupné uplatnění této daňové ztráty. Uplatněná daňová ztráta ve zdaňovacím období r. 2012 z předcházejících zdaňovacích období se pak z této přílohy přenese na řádek 44 daňového přiznání, přičemž lze uplatnit daňovou ztrátu z předcházejících zdaňovacích období pouze do výše úhrnu dílčích základů daně za r. 2012 dle § 7 až § 10 ZDP – to je do výše řádku č. 41a daňového přiznání.
Uplatnění daňové ztráty vzniklé v r. 2012 u spolupracující osoby
Pokud fyzická osoba s příjmy podle § 7 odst. 1 písm. a) až c) a odst. 2 ZDP provozuje činnost za spolupráce druhého manžela nebo za spolupráce manžela (manželky) a ostatních osob žijících s poplatníkem v domácnosti, popřípadě za spolupráce jen ostatních osob žijících s poplatníkem v domácnosti, může na spolupracující osoby rozdělit podle ustanovení § 13 ZDP příjmy dosažené při podnikání a výdaje vynaložené na dosažení, zajištění a udržení těchto příjmů. Může dojít k situaci, že rozdělované příjmy jsou nižší než rozdělované výdaje. Lze tedy rozdělit na spolupracující osobu i ztrátu z podnikání. Toto řešení se využije zejména v situaci, když podnikatel dosahuje ztráty, zatímco jeho spolupracující manželka nebo ostatní osoby žijící s poplatníkem v domácnosti, dosahují dílčího základu daně např. z podnikání, z pronájmu, z kapitálového majetku nebo z ostatních příjmů.
(Více se o tomto tématu dočtete v měsíčníku DaÚ 2-3/2013)
DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ K DANI Z PŘÍJMŮ ZAMĚSTNANCŮ ZA R. 2012
V současné době se již pro poplatníky daně z příjmů fyzických osob blíží termín pro podání daňového přiznání. Který zaměstnanec má, a který nemá povinnost podat daňové přiznání za rok 2012? V jaké výši má poplatník za r. 2012 nárok na daňové zvýhodnění na vyživované dítě žijící s ním v domácnosti?
DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ k dani z příjmů fyzických osob zpravidla zaměstnanci podávat nemusí, zákon o daních z příjmů však stanoví některé výjimky, kdy i zaměstnanci, tj. poplatníci s příjmy podle § 6 zákona o daních z příjmů, daňové přiznání podat musí. Postup v daném případě stanoví § 38g zákona.
ZAMĚSTNANEC, KTERÝ NEMÁ POVINNOST PODAT DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ - podle § 38g odst. 2 zákona o daních z příjmů daňové přiznání není povinen podat:
- poplatník, který má příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky podle § 6 pouze od
jednoho a nebo postupně od více plátců daně včetně doplatků mezd od těchto plátců, a to za podmínky, že poplatník podepsal u všech těchto plátců daně na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani podle § 38k, a vyjma příjmů od daně osvobozených a příjmů, z nichž je vybírána daň srážkou sazbou daně podle § 36, nemá jiné příjmy podle § 7 až 10 vyšší než 6 000 Kč.
- Měl-li ve zdaňovacím období 2012 zaměstnanec příjmy ze závislé činnosti podle § 6
zákona současně od více plátců daně, daňové přiznání již podat musí. Pokud by měl zaměstnanec s příjmy ze závislé činnosti podle § 6 zákona např. ještě příjmy z prodeje bytu, pozemku, cenných papírů s tím, že se nejedná o příjmy od daně z příjmů osvobozené, anebo příjmy z pronájmu nemovitosti vyšší než 6 000 Kč (rozumí se příjmy hrubé), daňové přiznání podat musí.
- Poplatník, jemuž plynou pouze příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky ze zahraničí,
které jsou podle § 38f vyjmuty ze zdanění.
- Jedná-li se však o zaměstnance, českého daňového rezidenta, který měl po část
zdaňovacího období příjmy ze zaměstnání v ČR a po část zdaňovacího období příjmy ze zaměstnání v zahraničí, které podléhají podle smlouvy o zamezení dvojího zdanění metodě vynětí, pak vzhledem ke skutečnosti, že poplatníkovi plynuly jak příjmy ze závislé činnosti z tuzemska, tak i ze zahraničí, daňové přiznání podat musí.
Jsou-li splněny zákonné podmínky, v daňovém přiznání si tento poplatník uplatní případné nezdanitelné částky podle § 15 zákona, dále pak i slevu na dani na poplatníka v souladu s § 35ba odst. 1 písm. a) zákona ve výši 24 840 Kč, případně i další slevy na dani a dále daňové zvýhodnění na vyživované děti.
ZAMĚSTNANEC, KTERÝ MÁ POVINNOST PODAT DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ - podle § 38g odst. 2 daňové přiznání musí podat:
- poplatník, kterému byly vyplaceny nebo který jiným způsobem obdržel příjmy ze závislé
činnosti a nebo funkční požitky za uplynulá léta, které se nepovažovaly podle § 5 odst. 4 za jeho příjmy ve zdaňovacím období, kdy byly zúčtovány plátcem daně v jeho prospěch.
Citovaný § 5 odst. 4 zákona stanoví, že příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky (§ 6) vyplacené poplatníkovi nebo obdržené poplatníkem nejdéle do 31 dnů po skončení zdaňovacího období, za které byly dosaženy, se považují za příjmy vyplacené nebo obdržené v tomto zdaňovacího období.
Příjmy vyplacené nebo obdržené po 31. dni po skončení zdaňovacího období jsou příjmem zdaňovacího období, ve kterém byly vyplaceny nebo obdrženy a sražené zálohy z těchto příjmů plátcem daně podle § 38h se započítají u poplatníka na daňovou povinnost až v tom zdaňovacím období, ve kterém budou vyplaceny nebo obdrženy.
Obdobně se postupuje při stanovení základu daně a při evidenci příjmů ze závislé činnosti a z funkčních požitků. Jedná se např. o mzdu, kterou zaměstnavatel za r. 2011 z důvodu druhotné platební neschopnosti zaměstnanci vyplatil až počátkem února 2012. V daném případě zaměstnanec musí za r. 2012 podat daňové přiznání a mzdu z r. 2011 vyplacenou v r. 2012 do tohoto daňového přiznání uvést.
Uvedený § 5 odst. 4 zákona má vliv na uplatnění slevy na dani na druhého z manželů podle § 35ba odst. 1 písm. b) zákona, a to pro správné stanovení limitu příjmů druhého z manželů.
Pokud druhý z manželů bude mít i příjmy ze závislé činnosti, počítá se do zákonného ročního limitu 68 000 Kč i mzda vyplacená za příslušné zdaňovací období do konce ledna roku následujícího, tj. mzda za prosinec 2012 vyplacená do konce ledna 2013.
- Poplatník s příjmy ze závislé činnosti a nebo s funkčními požitky, který uplatňuje pro
snížení základu daně hodnotu darů poskytnutých do zahraničí za podmínek uvedených v § 15 odst. 1 zákona.
Hodnotu darů poskytnutých příjemcům do zahraničí mohou uplatnit i poplatníci, kteří mají pouze příjmy ze závislé činnosti podle § 6 zákona, jen v daňovém přiznání a nikoliv v rámci ročního zúčtování.
- Poplatník s příjmy ze závislé činnosti, který musí podat daňové přiznání v souladu s § 38g
zákona o daních z příjmů (např. proto, že má ještě příjmy z pronájmu nebo z podnikání), musí pamatovat, že v tomto daňovém přiznání nemůže od příjmů podle § 6 zákona, tj. příjmů ze závislé činnosti, odečíst daňovou ztrátu, která mu vznikla např. u příjmů z pronájmu nemovitosti nebo od příjmů z podnikatelské nebo jiné samostatné výdělečné činnosti. Ztrátu musí převést do následujících zdaňovacích období (ztrátu lze odečíst po dobu 5 následujících let, bude-li v nich mít poplatník příjmy podle § 7 až 10 zákona).
DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ PRACUJÍCÍCH DŮCHODCŮ - zákon o daních z příjmů v § 4 odst. 1 písm. h) stanoví mimo jiné, že příjem ve formě pravidelně vyplácených důchodů nebo penzí, je od daně osvobozen ve výši 36 násobku minimální mzdy, která je platná k 1. lednu kalendářního roku ročně. To znamená, že od daně je osvobozen důchod do výše 288 000 Kč (36 x 8 000). Podle § 4 odst. 1 písm. h) zákona jsou osvobozeny důchody přiznané v souladu se zákonem č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů. Ten v § 4 stanoví, že z důchodového pojištění se poskytují tyto důchody:
a) starobní,
b) invalidní,
c) vdovský a vdovecký,
d) sirotčí.
PRACUJÍCÍ DŮCHODCE S PŘÍJMY NAD 840 000 KČ - ustanovení § 4 odst. 1 písm. h) zákona o daních z příjmů platí bez výjimky pro důchodce, který nemají jiné zdanitelné příjmy. Pracující důchodci nebo důchodci, kteří mají příjmy z podnikatelské nebo jiné samostatné výdělečně činnosti anebo z pronájmu majetku, případně kombinaci těchto příjmů, musí pamatovat na § 4 odst. 3 zákona o daních z příjmů. Citovaný § 4 odst. 3 již počínaje r. 2011 stanoví, že osvobození pravidelně vyplácených důchodů a penzí uvedených v § 4 odst. 1 písm. h) se nepoužije v případě, kdy součet příjmů podle § 6 a dílčích základů daně podle § 7 a 9 u poplatníka přesáhne ve zdaňovacím období částku 840 000 Kč. Do příjmů podle § 6 se pro účely tohoto ustanovení nezahrnují příjmy od daně osvobozené, ani příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně.
Pokud bude mít pracující důchodce součet příjmů podle § 6
(tj. příjmů hrubých) a dílčích základů daně podle § 7 a 9 (tj.rozdíl mezi příjmy a výdaji) vyšší než 840 000 Kč ročně, bude celý důchod zdanitelným příjmem podle § 10 zákona.
To znamená, že při překročení hranice součtu příjmů podle § 6 a základů daně podle § 7 a 9, tj. částky 840 000 Kč, zdaní poplatník celý důchod.
(Více se o tomto tématu dočtete v měsíčníku PaM 1/2013)
|
|
|
ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ |
DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ I.
Důchodce měl v r. 2012 starobní důchod ve výši 301 000 Kč a dále si na dohodu o provedení práce vydělal ve třech měsících vždy 5 000 Kč, které byly zdaněny srážkou. Jiné příjmy neměl. Jak postupovat z hlediska daně z příjmů?
Nadlimitní část důchodu činila 301 000 – 288 000 = 13 000 Kč. Nadlimitní částka 13 000 Kč je příjmem podle § 10 zákona. Pokud důchodce jiné příjmy, které nebyly zdaněny srážkovou daní podle § 36 zákona neměl, pak vzhledem ke skutečnosti, že zdanitelný příjem nepřevýšil 15 000 Kč, důchodce nemusí v souladu s § 38g zákona podat daňové přiznání, a tedy částku 13 000 Kč nezdaní. Citovaný § 38g zákona stanoví mimo jiné, že daňové přiznání je povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 15 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně.
DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ II.
Důchodce měl v r. 2012 důchod ve výši 310 000 Kč a dále si na dohodu o provedení práce vydělal ve dvou měsících vždy 5 000 Kč, které byly zdaněny srážkou. Jak postupovat z hlediska daně z příjmů?
Nadlimitní částka důchodu 310 – 288 000 = 22 000 Kč je příjmem podle § 10 zákona s tím, že v souladu s § 38g musí důchodce podat daňové přiznání (měl roční příjmy vyšší než 15 000 Kč).
V daňovém přiznání důchodce uplatní slevu na dani na poplatníka podle § 35ba odst. 1 písm. a) zákona, která za r. 2012 činí 24 840 Kč. Na základě této slevy bude daň za r. 2012 nulová. Formulář daňového přiznání však důchodce vyplnit a podat příslušnému správci daně musí!
PODÁNÍ DAŇOVÉHO PŘIZNÁNÍ
Důchodce měl v r. 2012 hrubý příjem z pracovně právního vztahu podle § 6 zákona ve výši 280 000 Kč. Důchod za r. 2012 činil 300 000 Kč. Jaké příjmy musí důchodce uvést do daňového přiznání?
Důchodce musí v souladu s § 38g zákona podat daňové přiznání. V daňovém přiznání uvede nadlimitní část důchodu, tj. částku 300 000 – 288 000 = 12 000 Kč jako příjem podle § 10 zákona a dále příjem podle § 6 zákona. Poté důchodce vypočítá daň a následně uplatní slevu na dani na poplatníka podle § 35ba odst. 1 písm. a) zákona ve výši 24 840 Kč.
PŘÍJEM ZE ZÁVISLÉ ČINNOSTI ČR
Občan Slovenska, daňový nerezident, pracuje v ČR. Otázkou je zda může uplatnit slevy na dani a zda mu zaměstnavatel může provést roční zúčtování s tím, že mu uplatní slevu na děti a slevu na manželku žijící na Slovensku a přeplatek na dani vrátí. Jak může uplatnit slevy na dani občan, který má příjem ze závislé činnosti z ČR?
Občan Slovenska, který má příjem ze závislé činnosti z ČR, může uplatnit slevy na dani obdobně jako občan České republiky pokud splní zákonné podmínky. Jedná-li se však o daňového nerezidenta, který hodlá uplatnit slevu na manželku a na dítě, roční zúčtování mu zaměstnavatel provést nemůže. Daňový nerezident musí podat daňové přiznání. V tomto daňovém přiznání uplatní veškeré slevy na dani, tj. i slevu na manželku a slevu z titulu vyživování dítěte.
PŘEPLATEK
Zaměstnanci vznikl za r. 2012 přeplatek na dani z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti 70 Kč s tím, že hodlá podat za r. 2012 daňové přiznání. Vzhledem ke skutečnosti, že podle daňového řádu se zvýšila výše vratitelného přeplatku na 100 Kč. Bude zaměstnanci přeplatek vrácen a nebo zda může přeplatek sečíst s dalším případným přeplatkem a v průvodním dopise k daňovému přiznání o přeplatek požádat?
Zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů, v § 155 odst. 2 stanoví, že správce daně vrátí daňovému subjektu vratitelný přeplatek na základě žádosti daňového subjektu o vrácení vratitelného přeplatku, nebo pokud tak stanoví zákon. Správce daně vratitelný přeplatek nižší než 100 Kč daňovému subjektu vrátí jen ve výjimečných případech tak, aby byla zajištěna zásada hospodárnosti. Z uvedené ustanovení je zřejmé, že daňový řád nezakazuje vrácení přeplatku poplatníkovi, který je nižší než 100 Kč, pouze při jeho vrácení odkazuje na zásadu hospodárnosti. Pokud poplatník žádost o vrácení přeplatku řádně zdůvodní, může správce daně vrátit i přeplatek v částce 70 Kč. Poplatník však má možnost o přeplatek nižší než 100 Kč za dané zdaňovací období nepožádat s tím, že uvedený přeplatek bude správce daně na jeho osobním daňovém účtu evidovat. Daňový řád v § 154 odst. 2 stanoví mimo jiné, že správce daně převede přeplatek na úhradu případného nedoplatku téhož daňového subjektu na jiném osobním daňovém účtu. Není-li takového nedoplatku, stává se přeplatek vratitelným přeplatkem a zůstává jako platba na dosud neuhrazenou daň na osobním daňovém účtu, na kterém je evidován. Dále pak § 155 odst. 7 daňového řádu stanovení, že nepožádá-li daňový subjekt o vrácení vratitelného přeplatku do 6 let od konce roku, ve kterém přeplatek vznikl, přeplatek zaniká a stává se příjmem rozpočtu, ze kterého je hrazena činnost správce daně, který o něm evidoval. Poplatník má tedy možnost požádat o vrácení přeplatku do 6 let. V daném případě také může poplatník, kterému vznikne přeplatek jak za r. 2012, tak i za r. 2013, požádat o vrácení přeplatku za r. 2012 a 2013 v jedné žádosti, tj. přeplatky sloučit. Konkrétní postup bude takový, že na poslední straně formuláře daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za r. 2013 v části „Žádost o vrácení přeplatku na dani z příjmů fyzických osob“ poplatník uvede celou částku přeplatku, tj. součet přeplatku za r. 2012 a 2013. V průvodním dopise nemusí poplatník správci daně nic vysvětlovat, správce daně si výši přeplatku poplatníka ověří na jeho osobním daňovém účtu.
DAŇOVÝ NEREZIDENT
Daňovému nerezidentovi – členu statutárního orgánu akciové společnosti, byla v r. 2012 vyplacena odměna za výkon funkce. Vzhledem k tomu, že jde o daňového nerezidenta, srazila mu společnost – plátce daně, daň ze základu daně stanoveného podle § 6 odst. 15 zákona srážkou podle § 36 zákona ve výši 15 %. Poplatník daňový rezident členského státu Evropské unie se rozhodl podat daňové přiznání a uplatnit příslušné slevy na dani. Jak bude poplatník postupovat?
V souladu s § 36 odst. 7 zákona o daních z příjmů může daňový nerezident, podat daňové přiznání, do kterého uvede odměnu z titulu výkonu funkce, tj. příjmy podle § 6 odst. 1 písm. c) zákona. Příjem navýší o zákonem stanovené sociální a zdravotní pojištění a vypočítá daň. Od základu daně odečte nezdanitelné částky podle § 15 zákona a vypočítá daň. Od daně odečte příslušné slevy na dani podle § 35ba zákona, případně daňové zvýhodnění podle § 35c splní-li zákonem stanovené podmínky, a dále daň sraženou podle § 36 zákona plátcem daně. O vzniklý přeplatek požádá správce daně.
VYPLNĚNÍ DAŇOVÉHO PŘIZNÁNÍ
Zaměstnanec měl v r. 2012 mimo příjmů ze závislé činnosti ještě i příjmy z pronájmu domu, a to v eurech. Jak vyplní zaměstnanec daňové přiznání?
Zaměstnanec přepočítá cizí měnu na českou podle jednotného kursu, který počátkem r. 2013 zveřejní Generální finanční ředitelství jako pokyn řady D.
(Více na toto téma najdete v měsíčníku PAM 1/2013)
|
|
|
Částka číslo 8/2013 ze dne 22.1.2013 15/2013 Sdělení, Ministerstva financí jímž se určují emisní podmínky pro Státní dluhopis České republiky, 2013–2016, 0,50 % 16/2013 Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí o uložení kolektivních smluv vyššího stupně 17/2013 Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí o vyhlášení výše platové základny pro určení platu státních zástupců podle zákona č. 201/1997 Sb., o platu a některých dalších náležitostech státních zástupců a o změně a doplnění zákona č. 143/1992 Sb., o platu a odměně za pracovní pohotovost v rozpočtových a v některých dalších organizacích a orgánech, ve znění pozdějších předpisů, ve znění pozdějších předpisů 18/2013 Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí o vyhlášení výše platové základny pro určení platu a některých náhrad výdajů soudců podle zákona č. 236/1995 Sb., o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců a poslanců Evropského parlamentu, ve znění pozdějších předpisů
Částka číslo 9/2013 ze dne 25.1.2013 19/2013 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstev obcí 20/2013 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstva obce
Částka číslo 10/2013 ze dne 30.1.2013 21/2013 Vyhláška o stanovení podmínek při chovu psů a koček 22/2013 Vyhláška o vzdělávání na úseku ochrany zvířat proti týrání 23/2013 Vyhláška o vydání pamětní stříbrné dvousetkoruny k 20. výročí České národní banky a české měny
Částka číslo 11/2013 ze dne 29.1.2013 24/2013 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 86/2011 Sb., o technických požadavcích na hračky 25/2013 Sdělení Státní volební komise o vyhlášení celkového výsledku volby prezidenta republiky konané ve dnech 11. a 12. ledna 2013 (I. kolo) a ve dnech 25. a 26. ledna 2013 (II. kolo)
|
|
|
ZIMNÍ MOBILIZACE ZDRAVÍ
Se zimou nastoupilo nepříjemné období, kdy poměrně snadno prochladneme a ožívající typy záškodnických bakterií a virů začnou vehementně útočit na naše nepříliš připravené a oslabené organismy. „Zásobníky“ energie nabité z letní dovolené se velmi rychle vybíjejí, a proto je vhodné mobilizovat své síly a připravit se na nápor různých infekcí, abychom je úspěšně zvládli.
Existuje mnoho způsobů, s jejichž pomocí se můžeme s tornádem bacilů vypořádat, ale je nutno v nich udělat jakýs takýs pořádek. Spoléháme totiž příliš na pomocníky „zvenčí“, necháme
se omámit reklamními spoty, nabízejícími preparátky skoro na věčné zdraví. Jen abychom nemuseli využívat vlastní síly (otužovat se, sportovat, nepřetápět a podobně) a byli pěkně v teple a v pohodlíčku. Někdo totiž věří na bylinky, jiný na vonné oleje, další nedá dopustit na homeopatii, reiki, šiatsu. Tradicionalisté zas na recepty babiček a další chtějí mít jistotu v názoru lékaře.
RÝMA - k nejčastějším nepříjemnostem poslední čtvrtiny roku patří nezřídka podceňovaná i přeceňovaná rýma. Je to skutečně nejběžnější onemocnění manažera, nevyhne se žádnému místu na světě a dříve či později se jí nakazí v postatě každý. V podstatě jde „jen“ o banální zánět nosní sliznice, který se však vyskytuje ve více formách a zaslouží si pozornost. Akutní rýma je totiž prudký zánět spojený s opuchnutím sliznice v nosních dutinách, způsobený virovou nebo bakteriální infekcí. Nejčastěji jsou jeho původcem rinoviry, které se rozmnožují v nosní sliznici.
!Důležité
Přenášejí se těsným kontaktem (např. různé druhy líbání), nebo kapénkovou cestou (kašel, prskání při mluvení, kýchání – při nezakrytém nose a ústech). Virus, způsobující rýmu, přežívá i na rukách
mnoho hodin, a tak i podání ruky může být způsobem přenosu.
Rýma bývá u manažerů častá i vzhledem k tomu, že ti mívají velmi často sníženou obranyschopnost organismu (imunitu). Člověk má ucpaný nos, teče mu z něho čistý průsvitný sekret, který se mění na hlenově hnisový až hnisový. Nepříznivě se mu mění čich, špatně mluví i dýchá, slzí mu oči, bolí ho hlava, pálí v krku, nekvalitně spí a je unavený. To všechno snižuje manažerovu pracovní schopnost a výkonnost. Rýma se může vyskytovat jako „sólista“, anebo jako průvodce nejrůznějších onemocnění (chřipka, angína apod.). Léčit se určitě musí – i když se říká, že s léky trvá sedm dní a bez léčby týden. Při přechodu infekce na dolní část dýchacího ústrojí se může její trvání totiž prodloužit až na 14 dní. V terapii se na začátku podávají kapky pro zmírnění opuchlé sliznice a tím zlepšení dýchání, v případě hnisavých hlenů je možno podávat antibiotika, hlavně u starších ročníků. Pomáhá i vdechování (inhalace) přírodních léčivých směsí podle speciálních receptur, nebo minerálky Vincentky. Při „obyčejné“ rýmě obvykle nebývá zvýšená teplota a dá se pracovat prakticky bez omezení. Horší je to při výskytu komplikací, kdy se musí užít antibiotiku, pak je aktivita omezena na minimum. Těžší příznaky rýmy mívají kuřáci a rýma může být i spouštěcím mechanismem pro vznik astmatického záchvatu. Nejčastější komplikace rýmy jsou záněty dutin a středního ucha.
CHŘIPKA je jedním z nejnepříjemnějších onemocnění, které v hojné míře navazuje na prochladnutí a rýmu je určitě chřipka a na ni nasedající komplikace jako angína nebo zánět průdušek, plic či pohrudnice. Znamená to, v tom lepším případě, vyřazení z obvyklého pracovního procesu minimálně
na 14 dní. Chceme-li se takovému problému vyhnout, stačí poměrně málo – nechat se proti chřipce očkovat. Právě teď, období říjen – listopad, je na to ta nejvhodnější doba. Manažeři jako osoby se sníženou imunitou vlivem stresu, pracovní zátěže, nedostatečné regenerace a rehabilitace či nedoléčených nemocí, kteří jsou většinou v kolektivu, patří mezi nejvíc ohrožené skupiny obyvatel.
Ve světě proto skoro každý druhý manažer odmítá čekat, jestli právě jeho zasáhne chřipkový virus a vyřadí ho z činnosti, a proto se nechává očkovat proti chřipce. U nás se tak rozhodnou (aspoň dosud) tak tři ze sta.
A přitom vakcína proti chřipce skoro bezpečně ochrání po celý rok. Ve srovnání s náklady, které by vznikly zdlouhavým léčením, je její cena relativně nízká. Někteří odborníci doporučují i očkování proti nejčastějším bakteriím – vyvolavatelům zápalu plic, který v různých formách velmi často na chřipku navazuje. Pokud jde o astmatika, a těch je v pracovních kolektivech stále víc, ten by měl být očkovaný proti chřipce automaticky.
!Nezapomeňte
Po očkování by se měl manažer aspoň dva týdny vyhýbat místům, kde by se mohl chřipkou nakazit. Právě 14 dní je totiž doba, po které začne očkování působit.
Existují však odpůrci očkování, kteří mají své argumenty. Stává se totiž, že v místě vpichu vakcíny pozorujeme na kůži jako nežádoucí účinek zrudnutí, otok, zatvrdnutí, svrbění i bolest. Jako celková reakce se může objevit zvýšená teplota, nevolnost, třesavka, únava, bolesti hlavy i žaludku, pocení, pocity „dolámaných“ kloubů a svalů. Tyto projevy obvykle vymizí i bez léčby za jeden či dva dny. Velmi zřídka se u některých očkovaných objevují křeče, bolesti neurologického původu, záněty cév a nervů, alergické reakce s následným šokovým stavem. Vakcína nebrání vzniku prochlazení nebo rýmy a nepůsobí ani proti jiným, chřipce podobným onemocněním, která jsou způsobena dalšími viry. Očkování se doporučuje odložit u manažerů, u nichž právě probíhá akutní infekce nebo horečnaté onemocnění. Lékaři nejsou příliš jednotní v názoru, jestli očkovat protichřipkovými vakcínami i těhotné a kojící ženy. I když těhotenství nepatří mezi oficiální překážky (kontraindikace) očkování, mnozí ho i přesto nedoporučují, a to hlavně v prvních třech měsících gravidity a taky ani měsíc před termínem očekávaného porodu. U kojících matek by nemělo být očkování problémem. Těhotná žena, která se chce očkovat proti chřipce, by se měla především poradit se svým gynekologem, který nejlépe zná průběh jejího těhotenství a zdravotní souvislosti s ním spojené. Při přehledu všech možných přírodních preparátů účinkujících při prevenci a léčbě onemocnění podzimu se nakonec odborníci shodnou v názoru, že klíčovými produkty přírodní prevence a léčby jsou cibule a med.
Cibule je vlastně stále po ruce
Silná a zdravě pálivá, vždy v pohotovosti pro kuchyni. Odjakživa je všeobecně uctívána jako přírodní všelék. Tyto její účinky znali už staří Řekové, Římané i asijské kultury a v současném rozkvětu přírodní medicíny její význam stoupá víc a víc. Cibule obsahuje větší množství vitamínu C, vitamíny B1 a B2, provitamín A, draslík, železo, vápník, silice, selen. Šťáva z cibule napodobuje léčivé účinky antibiotik (smíšená s medem léčí různé druhy kašle a uvolňuje průdušky), má močopudné a žlučotvorné účinky, působí proti střevním parazitům, pomáhá snižovat hladinu krevního cukru. Konzumovaná v surovém stavu může napomoci ke snižování cholesterolu v krvi a zmenšování rizika onemocnění srdečních cév i výskytu vysokého tlaku, což je obzvláště vhodné
pro vyšší ročníky. Používá se také jako prostředek proti zácpě. Někteří udávají, že má povzbuzující účinky podobné kávě (ale jen při konzumaci v surovém stavu). Je však příčinou nepříjemného zápachu z úst a u citlivých jedinců může vyvolat bolesti hlavy podobné migréně.
Chemické složení cibule je poměrně komplikované a provokuje vědce k novým a novým úvahám. V posledním desetiletí se zkoumá hlavně vliv cibule na rakovinové bujení. Velmi seriózní vědecké
ústavy postupně uveřejňují práce hovořící o účincích cibule bránících vzniku nádorových onemocnění žaludka a prsou. Stejně pozoruhodné začínají být výsledky, které mluví o příznivém působení cibule v prevenci vzniku astmatu a též alergických onemocnění, které jsou u manažerů stále častější, jakož i krevních sraženin – takzvané protitrombózní působení.
Starý cibulový domácí všelék
Připravuje se tak, že do litrové nádoby se dá 100 až 150 gramů nastrouhané cibule, 100 g medu a zalije se bílým vínem. Směs se má dva týdny nechat odstát, přecedit a vzniklý výtažek denně v množství dvou až tří kávových lžiček konzumovat.
A propos: nepříjemnému cibulovému dechu se dá zabránit snězením trošky petržele.
Med je významná dietetická potravina
s příznivým účinkem na imunologický systém (obranyschopnost) a krevní obraz. Má antimikrobiální efekt, což umožňuje jeho aktivní působení při různých druzích infekcí, a je významným energetickým zdrojem.
V regeneraci po pracovní zátěži nebo v rekonvalescenci po nemocech či úrazech se na podzim využívá
v čisté formě, ale i v kombinaci s jinými včelími produkty (mateřská včelí kašička, propolis – tady pozor na alergiky!). Významným pozitivním účinkem medu je hlavně přínos pro zlepšení akce a komfortu pohybového systému – používá se jako takzvaný „pohotovostní“ aparát, obsahující glukózu a fruktózu.
Při masivní pracovní zátěží v období ohrožení prochladnutím a chřipkovou perspektivou je ideální podávat med pravidelně a v čerstvém stavu – osvědčuje se jedna polévková lžíce denně. Podáváme ho jednak v čistém stavu jako sladidlo, nebo denně ráno a večer v objemu polévkové lžíce v kombinaci s čerstvě třenou cibulí nebo česnekem. Velmi účinné je žvýkání voskových „vrcháčků“, které získávají včelaři při stáčení medu. Med napomáhá i k lepší toleranci alkoholických nápojů, rychlejšímu trávení tuků – hlavně při dietních chybách, a blahodárně působí na střevní pasáž.
Vyzkoušeným posilujícím nápojem je směs 1,5 litru citronové nebo pomerančové šťávy, 10 kávových lžiček neslazeného mléka a 250 g medu, nejlépe květového. Med pomáhá zvyšovat hodnoty krevního barviva hemoglobinu a přispívá k lepšímu prokrvení kosterního, srdečního i hladkého svalstva pozitivním působením na roztažení cév.
!Diabetici pozor
Při lehčích formách cukrovky je podle některých údajů možné používat malé množství medu, nejlépe
akátového nebo z ovocných stromů. Platí však zásada nutné konzultace s odborným lékařem – diabetologem!
Většina lidí má však ráda rychlé řešení podzimních problémů a navíc podléhá „masáži“ reklamy. Proto upřednostňuje rozličné preparáty s obsahem pseudoefedrinu jako podpůrný prostředek
při snižování problémů, které podzimní onemocnění přinášejí. Avšak, vzhledem k tomu, že se tato
látka vyskytuje v mnoha lécích zmírňujících následky prochladnutí, rýmy a chřipky, které nejsou vázány na lékařský předpis a jsou volně prodejné v lékárnách, je třeba upozornit i na její nežádoucí účinky. Vedle úlevy v podobě zmírnění opuchnutí sliznic a zlepšení dýchání i pracovní výkonnosti totiž přináší zrychlení srdeční činnosti, zvýšení krevního tlaku a nespavost. Může vyvolávat vyrážky na kůži a následné svrbění. Manažeři se zvětšenou prostatou můžou mít při užívání preparátů s obsahem pseudoefedrinu potíže s močením.
MUDr. Pavel Malovič
Literatura:
Armstrong, M. 2007. Řízení lidských zdrojů. Praha, Grada Publishing 2007. 789 s. ISBN 978-80-247-1407-3, Horváthová, P. 2011. Talent management. Praha, Wolters Kluwer 2011. 252 s. ISBN 978-80-89018-59-9
|
|
|
30. ledna
Středa |
Daň dědická a darovací – neziskovka |
Podání přiznání k dani dědické, resp. k dani darovací za rok 2012 z nabytí majetku „neziskovými organizacemi“, je-li osvobozeno od daně podle § 20 odst. 4 dtto
(§ 21 odst. 1 písm. d) zákona č. 357/1992 Sb., o daních dědické, darovací a z převodu nem.) |
Daň darovací – lékaři a útulky
|
Podání přiznání k dani darovací za rok 2012 z nabytí majetku fyzickými osobami provozujícími zařízení zdravotnická nebo na ochranu opuštěných či ohrožených zvířat, je-li osvobozeno od daně podle § 20 odst. 10 dtto
(§ 21 odst. 1 písm. d) zákona č. 357/1992 Sb., o daních dědické, darovací a z převodu nem.) |
31. ledna
Čtvrtek |
Daně z příjmů - plátce |
Odvod „srážkové“ daně sražené v prosinci 2012 a hlášení plátce daně o této dani sražené zahraničním poplatníkům (vyjma příjmů ze zaměstnání do 5 000 Kč)
(§ 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů) |
Odvod zajištění daně sraženého v prosinci 2012 ze stanovených příjmů ze zdroje v ČR zahraničního poplatníka a hlášení plátce daně o zajištění daně
(§ 38e odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů) |
Daně z příjmů - poplatník |
Podání žádosti o stanovení daně paušální částkou na zdaňovací období roku 2013
(§ 7a odst. 1 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů) |
DPH |
Oznámení finančnímu úřadu dobrovolné změny zdaňovacího období ze čtvrtletního na měsíční nebo naopak od 1. 1. 2013 u plátců s obratem mezi 2 a 10 miliony Kč
(§ 99 odst. 3 a 8 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH) |
Silniční daň |
Podání přiznání k dani silniční za zdaňovací období 2012 a odvod příp. doplatku daně
(§ 15 odst. 1 a 2 zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční) |
Daň z nemovitostí |
Podání přiznání k dani z nemovitostí na zdaňovací období roku 2013, pokud nebylo v minulosti podáno a nastaly změny rozhodné pro vyměření daně nebo se změnil poplatník
(§ 13a odst. 1 zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitostí) |
Oznámení o tom, že osoba přestala být poplatníkem daně z nemovitostí proto, že v průběhu roku 2012 změnila vlastnická nebo jiná práva, anebo tyto nemovitosti zanikly
(§ 13a odst. 8 zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitostí)
|
Zákonné pojištění úrazu
|
Odvod pojistného zákonného pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání za I. čtvrtletí 2013
(§ 12 odst. 3 vyhlášky č. 125/1993 Sb., o zákonném pojištění odpovědnosti zaměstnavatele) |
|
|
|
Název krajiny
|
Název měny
|
Měna
|
21.1.
|
22.1.
|
23.1.
|
24.1.
|
25.1.
|
28.1.
|
29.1.
|
Austrálie |
dolar
|
AUD
|
20,239
|
20,307
|
20,263
|
20,097
|
19,824
|
19,881
|
19,954
|
Brazílie |
real
|
BRL
|
9,425
|
9,39
|
9,413
|
9,426
|
9,365
|
9,394
|
9,589
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
13,101
|
13,094
|
13,089
|
13,088
|
13,092
|
13,139
|
13,12
|
Čína |
renminbi
|
CNY
|
3,092
|
3,092
|
3,088
|
3,083
|
3,056
|
3,072
|
3,069
|
Dánsko |
koruna
|
DKK
|
3,434
|
3,431
|
3,43
|
3,43
|
3,431
|
3,445
|
3,44
|
EMU |
euro
|
EUR
|
25,625
|
25,61
|
25,6
|
25,595
|
25,605
|
25,7
|
25,66
|
Filipíny |
peso
|
PHP
|
47,262
|
47,28
|
47,28
|
47,174
|
46,677
|
46,68
|
46,79
|
Hongkong |
dolar
|
HKD
|
2,481
|
2,481
|
2,477
|
2,473
|
2,452
|
2,464
|
2,462
|
Chorvatsko |
kuna
|
HRK
|
3,382
|
3,378
|
3,377
|
3,379
|
3,38
|
3,387
|
3,382
|
Indie |
rupie
|
INR
|
35,771
|
35,799
|
35,821
|
35,695
|
35,351
|
35,393
|
35,519
|
Indonesie |
rupie
|
IDR
|
2
|
1,999
|
1,995
|
1,992
|
1,97
|
1,975
|
1,974
|
Japonsko |
jen
|
JPY
|
21,475
|
21,671
|
21,697
|
21,386
|
20,869
|
21,024
|
21,116
|
Jihoafrická rep. |
rand
|
ZAR
|
2,167
|
2,172
|
2,14
|
2,12
|
2,111
|
2,126
|
2,107
|
Jižní Korea |
won
|
KRW
|
1,808
|
1,809
|
1,801
|
1,795
|
1,768
|
1,753
|
1,764
|
Kanada |
dolar
|
CAD
|
19,368
|
19,339
|
19,361
|
19,134
|
18,896
|
18,95
|
18,993
|
Litva |
litas
|
LTL
|
7,422
|
7,417
|
7,414
|
7,413
|
7,416
|
7,443
|
7,432
|
Lotyšsko |
lat
|
LVL
|
36,733
|
36,701
|
36,681
|
36,643
|
36,647
|
36,783
|
36,699
|
Maďarsko |
forint
|
HUF
|
8,758
|
8,7
|
8,697
|
8,68
|
8,596
|
8,613
|
8,631
|
Malajsie |
ringgit
|
MYR
|
6,339
|
6,321
|
6,314
|
6,304
|
6,245
|
6,279
|
6,205
|
Mexiko |
peso
|
MXN
|
1,515
|
1,514
|
1,519
|
1,511
|
1,502
|
1,497
|
1,499
|
MMF |
SDR
|
XDR
|
29,556
|
29,559
|
29,515
|
29,415
|
29,205
|
29,363
|
29,351
|
Norsko |
koruna
|
NOK
|
3,443
|
3,441
|
3,458
|
3,451
|
3,448
|
3,454
|
3,462
|
Nový Zéland |
dolar
|
NZD
|
16,092
|
16,171
|
16,175
|
16,118
|
15,906
|
15,854
|
15,968
|
Polsko |
zlotý
|
PLN
|
6,145
|
6,136
|
6,148
|
6,105
|
6,133
|
6,121
|
6,097
|
Rumunsko |
nové leu
|
RON
|
5,878
|
5,877
|
5,85
|
5,859
|
5,87
|
5,848
|
5,854
|
Rusko |
rubl
|
RUB
|
63,593
|
63,619
|
63,626
|
63,656
|
63,311
|
63,444
|
63,361
|
Singapur |
dolar
|
SGD
|
15,65
|
15,669
|
15,658
|
15,612
|
15,44
|
15,438
|
15,432
|
Švédsko |
koruna
|
SEK
|
2,947
|
2,947
|
2,946
|
2,945
|
2,947
|
2,968
|
2,98
|
Švýcarsko |
frank
|
CHF
|
20,633
|
20,683
|
20,674
|
20,622
|
20,578
|
20,603
|
20,667
|
Thajsko |
baht
|
THB
|
64,68
|
64,653
|
64,471
|
64,318
|
63,516
|
63,804
|
64,005
|
Turecko |
nová lira
|
TRY
|
10,908
|
10,859
|
10,852
|
10,82
|
10,765
|
10,829
|
10,783
|
USA |
dolar
|
USD
|
19,236
|
19,231
|
19,203
|
19,172
|
19,012
|
19,116
|
19,102
|
Velká Británie |
libra
|
GBP
|
30,545
|
30,503
|
30,452
|
30,331
|
30,071
|
30,073
|
30,058
|
Izrael |
šekel
|
ILS
|
5,148
|
5,139
|
5,155
|
5,16
|
5,118
|
5,127
|
5,128
|
|
|
|
NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE |
Poradce, měsíčník č. 4-5/2013 (Poradce) – měsíčník nejen pro podnikatele, zákony s komentáři, účetnictví, odvody, ekonomika, daně
- Zákon o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele s komentářem – JUDr. Ladislav Jouza
- Věcná a časová souvislost v účetnictví – Ing. Zdenka Cardová
- Spolupracující osoby v daňovém přiznání za rok 2012 – Ing. Ivan Macháček
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 1/2013(XII/2012)
- Daňové přiznání k dani z nemovitostí – Ing. Anna Teklá
- Optimalizace v daňovém přiznání prostřednictvím odpisů – Ing. Ivan Macháček
- Daňové zvýhodnění na dítě – Ing. Luděk Pelcl
- Záloha a DPH – Ing. Václav Benda
- Časové rozlišení – Ing. Luděk Pelcl
- Přiznání k dani silniční za rok 2012 – Ing. Martin Děrgel
Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 1/2013(XII/2012)
- Zdanitelné a nezdanitelné příjmy fyzických osob v r. 2012 – Ing. Eva Sedláková
- Účetní výsledek hospodaření versus základ daně – Ing. Martin Děrgel
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 1/2013(XII/2012)
- Zdravotní pojištění po 1. 1. 2013 – Ing. Antonín Daněk
- Daňové přiznání k dani z příjmů zaměstnanců za rok 2012 – Ing. Eva Sedláková
- Agenturní zaměstnávání – JUDr. Jana Drexlerová
- OSVČ a přeplatek ve zdravotním pojištění – Ing. Jiří Hálek
- Příplatky ke mzdě v roce 2013 – JUDr. Ladislav Jouza
- Referentská vozidla – JUDr. Eva Dandová
Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 1/2013 (XII/2012)
- Novela školského zákona – JUDr. Eva Dandová
- Osobní spis zaměstnance – JUDr. Ladislav Jouza
- Členové volebních komisí a zdravotní pojištění – Ing. Antonín Daněk
- Externí vedení účetnictví (2.) – Ing. Karel Janda
- Škody v účetnictví a daních – Ing. Zdeněk Morávek
- Audit hospodaření obce (2.) – Ing. Karel Janda
1000 řešení – měsíčník č. 1/2013(XII/2012)
- Daňové přiznání k dani z příjmů zaměstnanců – Ing. Eva Sedláková
- Časové rozlišení nákladů a výnosů – Karel Starý
PŘIPRAVUJEME
Poradce, měsíčník č. 6/2013 (I/2013)
- Zákon o dani z přidané hodnoty s komentářem – Ing. Václav Benda
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 2-3/2013 (I/2013)
- Daňová ztráta v daňovém přiznání FO za rok 2012
- Novela zákona o DPH
- Novela zákona o daních z příjmů
- Časové rozlišení (2.)
- Podrozvahové účty
- Změny v daňové správě od 1.
- Náhrada na výživu pozůstalých
Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 2/2013 (I/2013))
- Novela zákona o DPH v příkladech
- Odpočty a slevy na dani z příjmů u FO v r. 2013
- Odměňování za práci a srážky se mzdy
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 2-3/2013 (I/2013)
- Daňová přiznání FO a PO za rok 2012
- Důchodové spoření zaměstnanců – novinka v roce 2013
- Dohody ZP od 1. 1. 2013
- Souběh funkce jednatele a zaměstnance
- Valorizace náhrady za ztrátu na výdělku
- Úrazové pojištění a odškodňování pracovních úrazů
Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 2-3/2013 (I/2013)
- Novela zákona o DPH od 1. 1. 2013
- Daňové a nedaňové příjmy občanských sdružení v roce 2013
- DPH u zdravotnických prostředků
- Kontrola ve veřejné správě
- Jak sestavit účetní rozvrh?
- Zadluženost ÚSC a její sledování
1000 řešení – měsíčník č. 2-3/2013 (I/2013)
- Změny ve zdravotním pojištění po 1. 1. 2013
- Daňové přiznání za rok 2012
|
|
|
ÚČETNÍCTVÍ - ZMĚNY OD 1. 1. 2013
České účetnictví vstupuje do roku 2013 poznamenané novelizujícími zákony, které nabyly účinnosti v průběhu roku 2012. K nejrozsáhlejším zásadním změnám došlo v právní úpravě účetnictví vybraných účetních jednotek. Změny v účetnictví přinesla i nová legislativní úprava přeměny obchodních společností a družstev.
-
Účetnictví od 1. ledna 2013 – příspěvek
měsíčník DaÚ 1/2013 (A4, 80 str.)
- Účetnictví podnikatelů v roce 2013 – příspěvek
měsíčník DÚVaP 3/2013 (A5, 144 str.)
- Zákon o účetnictví - úplné znění zákona
Zákony I/2013 (A5, 624 str.)
BALÍČEK ÚČETNÍCTVÍ - ZMĚNY OD 1. 1. 2013 obsahuje: DaÚ 1/2013 - příspěvek + DÚVaP 3/2013 – příspěvek + Zákony I/2013 - úplné znění zákona
Cena balíčku je 505 Kč.
Cena balíčku s 35 % slevou je 348 Kč.
Ušetříte 157 Kč.
MZDOVÁ ÚČETNÍ
Pracovněprávní problematika je rozsáhlá téma, které obsahuje podstatné sociální a ekonomické kategorie důležité nejen pro zaměstnance, ale i pro zaměstnavatele. Vzhledem k širokému rozsahu problematiky jsme připravili monotematiku Příručka mzdové účetní v balíčku za zvýhodněnou cenu.
-
Příručka mzdové účetní - průřez pracovněprávním minimem, pracovními vztahy
monotematika (A5, 272 str.)
- Odměňování za práci a srážky ze mzdy – příspěvek
mesačník DÚVaP 2/2013 (A5, 144 str.)
- Příplatky ke mzdě v roce 2013 - příspěvek
měsíčník PaM 1/2013 (A4, 80 str.)
BALÍČEK MZDOVÁ ÚČETNÍ obsahuje:
Příručka mzdové účetní + DÚVaP 2/2013 + PaM 1/2013
Cena balíčku je 581 Kč.
Cena balíčku se 40% slevou 349 Kč.
Ušetříte 232 Kč.
DAŇOVÁ PŘIZNÁNÍ
Je tu období, kdy se fyzické osoby, občané a podnikatelé intenzívněji zaobírají problémem vyspořádání daňové povinnosti. Pro lepší orientaci v problematice nabízíme Balíček Daňová přiznání za rok 2012 v podobě příkladů, postupů, výpočtů.
-
Daňová přiznání za rok 2012
monotematika (A5, 104 str.)
- Daňová přiznání FO a PO za rok 2012 - příklady a řešení
měsíčník 1000 řešení 2-3/2013 (A5, 120 str.)
- Daňová přiznání za rok 2012 - příspěvek
měsíčník PaM 2-3/2013 (A4, 120 str.)
BALÍČEK DAŇOVÁ PŘIZNÁNÍ obsahuje: Daňová přiznání za rok 2012 + 1000 řešení 2-3/2013 - příklady a řešení + PaM 2-3/2013 - příspěvek
Cena balíčku je 574 Kč.
Cena balíčku s 30 % slevou je 398 Kč.
Ušetříte 176 Kč.
Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů.
Jen do vyprodání zásob.
Balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz
RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY NA VŠECH UVEDENÝCH TELEFONNÍCH ČÍSLECH a E-MAILOVÉ ADRESE. OBJEDNÁVKY VYŘIZUJEME DO 48 HODIN.
Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.
E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
- Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
- Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!
|
|
|
Adresa: |
|
E-mail: |
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
|
|
objednavky@exicon.eu
|
|
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
|
|
|
|
|
|
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 51548/L. |
|
|
V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.
|
Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011 |