Em@ilové noviny

 

č. 4/2012

24. 2. 2012

 

 
 
 Téma novin 
 Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají 
 P6 aktual 
 Chybovat znamená platit 
 Ekonomika 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Horká témata 
 Kontakty 

Služby, které najdete jen u nás:
  • aktuální a rychlé informace
    (změny zákonů a předpisů) z oblastí daní, účetnictví, mezd, odvodů;
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákaznickém oddělení;
  • možnost rychlého objednání
    publikací (telefonicky, faxem, e-mailem, poštou);
  • rychlá dodávka (do 48 hodin)
    s minimálními reklamacemi;
  • uvádění nových produktů
    prostřednictvím mailingů a telemarketingu;
  • přibližování se k zákazníkovi
    prostřednictvím bezplatných odpovědí na otázky a e - mailových novin
 

Vážení čtenáři!

Novelou zákona o DPH se upřesňují pravidla pro úpravu odpočtu daně v případě prodeje dlouhodobého majetku ve lhůtě pro úpravu odpočtu daně. Změna má dopady také na prodej automobilu jako dlouhodobého majetku, pokud u něj byl uplatněn nárok na odpočet daně v poměrné výši. Víc o DPH při prodeji automobilu v roce 2012 v Tématu novin a praktických příkladech a jejich řešeních.
Pohledy na to, co je úspěch jsou různé. Dnes převládá názor, že úspěšný člověk je bohatý, zpravidla i slavný a možná i spokojený sám se sebou. Je neskutečně mnoho návodů na to, jak dosáhnout úspěchu. V příspěvku Jak se stát úspěšným se zaměříme spíše na to, co jsou nutné předpoklady úspěchu. Nutný předpoklad je takový, který musí být splněn, ale sám o sobě ještě není zárukou úspěchu.
Srdečně zdraví a na další setkání se těší


Denisa Orlická
odpovědná redaktorka
poradce@i-poradce.cz


V tomto čísle najdete:

 

 
 
TÉMA NOVIN
DPH PŘI PRODEJI AUTOMOBILU V ROCE 2012

 
DPH PŘI PRODEJI AUTOMOBILU JAKO DLOUHODOBÉHO MAJETKU V ROCE 2012

PŘI PRODEJI AUTOMOBILU
jako dlouhodobého majetku v roce 2012 platí základní obecná pravidla pro přiznávání daně z přidané hodnoty (dále jen daně) podle zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o DPH“), která platí pro přiznávání daně na výstupu při dodání zboží. Je třeba si však uvědomit, že v návaznosti na specifické podmínky při uplatňování odpočtu daně při pořízení osobních automobilů platí také specifické podmínky pro uplatnění daně při jejich prodeji jako dlouhodobého majetku. Při jejich prodeji je třeba přihlížet zejména k tomu, zda bylo možno při jeho pořízení uplatnit nárok na odpočet daně či nikoliv. Pokud se jedná o prodej automobilu pořízeného před 1. 4. 2009, při jehož pořízení nemohl být uplatněn nárok na odpočet daně, je tento prodej i v roce 2012 osvobozen od daně. Při prodeji automobilu, který byl pořízeno od 1. 4. 2009, je třeba přihlížet k tomu, zda bylo možno při jeho pořízení uplatnit nárok na odpočet daně a zda byl nárok na odpočet daně uplatněn v plné výši či zda byl uplatněn poměrný či krácený nárok na odpočet daně.

Tato změna
má praktické dopady také na prodej automobilu jako dlouhodobého majetku, pokud u něj byl uplatněn nárok na odpočet daně v poměrné výši. V následujícím textu jsou s využitím příkladů vysvětleny postupy při uplatnění DPH při prodeji automobilu jako dlouhodobého majetku podle aktuálně platného znění zákona, a to ve vazbě na to, za jakých podmínek byl tento automobil v předchozích letech pořízen.

PRODEJ AUTOMOBILU POŘÍZENÉHO PŘED 1. 4. 2009
Podle znění zákona o DPH platného do konce března 2009 si nemohl plátce uplatnit nárok na odpočet daně, pokud pořizoval osobní automobil jako hmotný majetek, tj. ve smyslu současného znění zákona o DPH jako dlouhodobý majetek, a to i při pořízení formou finančního pronájmu ve smyslu definice platné do konce roku 2008. Zákaz odpočtu daně se nevztahoval na automobily zařazené v kategorii N1, i když se jednalo např. o upravené automobily typu COMBI, které se od automobilů kategorie M1 lišily pouze v některých technických detailech např. přepážkou mezi zavazadlovým prostorem a prostorem pro cestující. Osobní automobil byl a je nadále pro účely DPH vymezen jako dopravní prostředek, který má v technickém osvědčení nebo v technickém průkazu zapsanou kategorii M1 nebo M1G. Pokud tento zápis kategorie v technickém průkazu či osvědčení chybí, vymezuje se zvláštním předpisem, kterým je zákon č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů.

V případě nákupu osobního automobilu za účelem dalšího prodeje
nebo za účelem finančního pronájmu, zákaz odpočtu neplatil a nárok na odpočet daně si mohl plátce daně uplatnit standardním způsobem jako při nákupu jakéhokoliv jiného zboží.
Byl-li osobní automobil nakupován za účelem dalšího prodeje nebo finančního pronájmu, mohl být při jeho pořízení uplatněn nárok na odpočet daně v plné výši, protože při jeho prodeji nebo finančním pronájmu byl plátce povinen uplatnit daň na výstupu s příslušnou sazbou daně.
Na zrušení § 75 odst. 2 zákona o DPH navazují s účinností od 1. 4. 2009 přechodná ustanovení v čl. II zákona č. 87/2009 Sb. Z bodu 3 těchto přechodných ustanovení vyplývá, že při dodání osobního automobilu, u něhož neměl plátce podle dosavadního znění zákona nárok na odpočet daně, které bude uskutečněno po datu účinnosti novely, se uplatní osvobození od daně podle § 62 odst. 2 ve znění platném do dne předcházejícímu dni nabytí účinnosti novely zákona. Toto přechodné ustanovení nadále platí a použije se i při prodeji osobního automobilu jako dlouhodobého majetku v roce 2012, jak je vysvětleno v následujícím příkladu.
Příklad
Osvobozený prodej osobního automobilu
Plátce daně si pořídil v roce 2008 nový osobní automobil od prodejce, který jako plátce daně prodával osobní automobil jako zboží, a uplatnil tedy při jeho prodeji daň na výstupu. Vstupní cena v úrovni včetně daně činila 650 000 Kč. Plátce osobní automobil zařadil jako hmotný majetek a nemohl si podle tehdy platného znění zákona o DPH uplatnit nárok na odpočet daně. V dubnu 2012 osobní automobil prodá za cenu 150 000 Kč.

Podle výše uvedeného přechodného ustanovení se postupuje podle § 62 odst. 2 znění zákona o DPH platného do 31. 3. 2009 a prodej je pro plátce osvobozen od daně a daň na výstupu se tedy u prodeje neuplatní. Částku 150 000 Kč musí plátce uvést do ř. 50 daňového přiznání za měsíc duben 2012, v němž automobil prodal a zároveň i do pravého sloupce ř. 51, protože podle § 76 odst. 4 písm. a) zákona o DPH se prodej dlouhodobého majetku neuvádí do výpočtu koeficientu, kterým se zkracuje nárok na odpočet daně.

Výklad k výše uvedenému přechodnému ustanovení byl zveřejněn v příspěvku č. 283, který byl projednáván na jednání Koordinačního výboru v roce 2009. Ze zveřejněného závěru vyplývá, že podle tohoto ustanovení je osvobozen prodej osobního automobilu, u něhož plátce neměl nárok na odpočet daně na vstupu a to jak první, tak jakýkoli následující prodej, neboť automobil neztrácí dalším prodejem svůj status. Prakticky to znamená, že pokud by v návaznosti na výše uvedený příklad automobil koupil jiný plátce, zařadil by ho jako dlouhodobý majetek a po čase by tento automobil prodal, byl by jeho prodej ve smyslu výše uvedeného výkladu také osvobozen od daně. Splnění zákonné podmínky pro osvobození, tj. prakticky že při primárním pořízením automobilu nebyl uplatněn odpočet daně, je plátce povinen přiměřeným způsobem prokázat.
V případě prodeje automobilu, který plátce pořídil před 1. 4. 2009 a při jehož pořízení plátce uplatnil nárok na odpočet daně, přiznává plátce daň na výstupu standardním způsobem, jak je vysvětleno v následujícím příkladu.
Příklad
Prodej automobilu, u něhož byl uplatněn odpočet daně
Obchodní společnost, která je plátcem daně, pořídila v roce 2007 užitkový automobil v kategorii N1 za cenu bez daně 1 000 000 Kč. Užitkový automobil používala výhradně pro zdanitelná plnění, a proto si při jeho pořízení uplatnila nárok na odpočet daně v plně výši, tj. v částce 220 000 Kč odpovídající tehdy platné základní sazbě daně 22 %. V roce 2012 se obchodní společnost rozhodla užitkový automobil prodat.

Jeho prodej je pro společnost zdanitelným plněním, z něhož musí přiznat daň na výstupu ze sjednané ceny s platnou sazbou daně, tj. 20 %. Jestliže byla při prodeji sjednána cena bez daně ve výši 300 000 Kč bez daně, daň na výstupu bude z této částky při sazbě 20 % činit 60 000 Kč.


PRODEJ AUTOMOBILU POŘÍZENÉHO OD 1.4.2009 DO KONCE BŘEZNA 2011
Novelou zákona o DPH provedenou zákonem č. 87/2009 Sb. byl s účinností od 1. 4. 2009 zrušen dříve platný § 75 odst. 2 zákona o DPH, z něhož vyplýval do konce března 2009 zákaz odpočtu daně při pořízení osobního automobilu. Ze zrušení tohoto ustanovení vyplývá, že od tohoto data vzniká plátci možnost uplatnění odpočtu daně za splnění obecných zákonných podmínek při nákupu osobního automobilu v tuzemsku, při jeho pořízení z jiného členského státu nebo při dovozu ze třetí země a také při jeho technickém zhodnocení. Základní podmínkou pro uplatnění odpočtu daně je, že plátce použije osobní automobil pro svou ekonomickou činnost a v rámci ní pro uskutečňování zdanitelných plnění nebo pro další účely zakládající nárok na odpočet daně v plné výši.

Při uplatnění nároku na odpočet daně
u osobního automobilu, který byl pořízen v období od 1. 4. 2009 do konce března 2011, bylo třeba respektovat ustanovení § 72 odst. 5 zákona o DPH, podle něhož pokud plátce přijatá zdanitelná plnění použil jak pro uskutečnění své ekonomické činnosti, tak pro účely s ní nesouvisející, měl nárok na odpočet daně pouze v poměrné výši odpovídající rozsahu použití pro ekonomickou činnost. Prakticky to znamenalo, že plátce, který využíval osobní automobil jak pro služební účely, tak i pro svou osobní potřebu nebo osobní potřebu zaměstnanců, tj. jak pro ekonomickou činnost, tak i pro účely s ní nesouvisející, měl nárok na odpočet při pořízení osobního automobilu uplatnit pouze v poměrné výši odpovídající rozsahu použití pro ekonomickou činnost. Pokud plátce při pořízení osobního automobilu, který využíval jak pro služební účely, tak i pro svou osobní potřebu nebo osobní potřebu zaměstnanců, uplatnil nárok na odpočet daně v plné výši, považovalo se použití automobilu pro osobní potřebu nebo osobní potřebu zaměstnanců za poskytnutí služby pro účely nesouvisející s uskutečňováním ekonomických činností plátce ve smyslu § 14 odst. 3 písm. a) zákona o DPH a plátce byl povinen z této služby přiznávat daň na výstupu v daňovém přiznání za každé zdaňovací období, v němž osobní automobil využíval pro tyto účely nesouvisející s jeho ekonomickou činností.
Při prodeji osobního či jiného automobilu, který plátce pořídil po 1. 4. 2009 a uplatnil si při jeho pořízení plný nárok na odpočet daně, vzniká plátci standardně i při jeho prodeji v roce 2012 povinnost přiznat daň na výstupu, protože se jedná o zdanitelné plnění.
Postupuje tedy prakticky stejně jako při prodeji automobilu, který pořídil před 1. 4. 2009 a uplatnil při jeho pořízení nárok na odpočet daně, jak bylo vysvětleno v předchozím příkladu.

Problematická situace vzniká
při prodeji automobilu, který plátce pořídil po 1. 4. 2009 a uplatnil si při jeho pořízení poměrný nárok na odpočet daně podle § 75 odst. 2 tehdy platného znění zákona o DPH. Zásadní otázkou je, zda při prodeji takového automobilu, vzniká povinnost uplatnit daň na výstupu standardním způsobem, přestože při jeho pořízení byl odpočet daně uplatněn jen u jeho části či nikoliv. Pokud podle mého názoru plátce daně postupuje striktně podle zákona o DPH, měl by při prodeji takového automobilu přiznat daň na výstupu standardním způsobem. Domnívám se však, že je možno postupovat ve smyslu příslušné judikatury Evropského soudního dvora (ESD).

Judikatura
V této souvislosti z judikátu ESD C-415/98 (Bakcsi) vyplývá, že zařadí- li osoba povinná k dani do obchodního majetku pouze část této položky používanou pro podnikatelské účely, je předmětem daně pouze prodej této části. Z toho lze podle mého názoru dovozovat, že daň na výstupu by měla být při prodeji automobilu uplatněna jen ze základu daně ve výši poměrné části, která představovala využití pro ekonomickou činnost. Praktický postup plátce daně v návaznosti na tuto judikaturu je vysvětlen v dalším příkladu.
Příklad
Prodej osobního automobilu, u něhož byl uplatněn poměrný nárok na odpočet
Plátce daně si pořídil v dubnu 2009 nový osobní automobil od prodejce, který jako plátce daně prodával osobní automobil za cenu bez daně ve výši 500 000 Kč + daň, která při tehdy platné sazbě daně 19 % činila 95 000 Kč. Plátce osobní automobil zařadil do obchodního majetku jako hmotný majetek a uplatnil si podle tehdy platného znění § 75 odst. 2 zákona o DPH nárok na odpočet daně v poměrné výši 60 %, a to podle předpokládaného rozsahu použití automobilu pro ekonomickou činnost. V březnu 2012 automobil prodá za sjednanou cenu 200 000 Kč bez daně.

Při standardním postupu by z uvedeného základu daně při sazbě daně platné v roce 2012 ve výši 20 % daň na výstupu činila 40 000 Kč. Ve smyslu výše uvedené judikatury však tento plátce může přiznat daň na výstupu jen ze základu daně ve výši poměrné části uplatněného odpočtu daně, tj. pouze z částky 120 000 Kč (60 % z 200 000 Kč). Daň na výstupu z uvedené částky by tedy činila pouze 24 000 Kč. Tuto částku daně by tedy plátce přiznal v daňovém přiznání za měsíc březen 2012, kdy se uskutečnilo zdanitelné plnění.

V souvislosti s možností uplatnění nároku na odpočet daně při pořízení osobního automobilu od 1. 4. 2009 si je třeba uvědomit, že osvobození od daně při prodeji automobilu je možno uplatnit pouze za splnění podmínek uvedených v § 62 odst. 1 zákona o DPH.
Podle tohoto odstavce je od daně osvobozeno dodání zboží, u kterého nemohl plátce uplatnit nárok na odpočet daně, protože je používal k uskutečnění plnění osvobozených od daně.
Příklad
Osvobozený prodej automobilu

Pokud by např. nemocnice, která je plátcem daně, v roce 2012 prodala automobil, který pořídila v dubnu 2009 a při jeho pořízení nemohla uplatnit nárok na odpočet daně, protože byl využíván výhradně pro osvobozená plnění bez nároku na odpočet daně (zdravotnické služby podle § 58 zákona o DPH), byl by prodej takového automobilu osvobozen od daně podle § 62 odst. 1 zákona o DPH.


Prodej automobilu pořízeného od 1. 4. 2011
Novelou zákona o DPH,
která byl provedena zákonem č. 47/2011 Sb., s účinností od 1. 4. 2011, byla provedena změna pravidel uplatnění nároku na odpočet daně a také pro úpravu odpočtu daně u dlouhodobého majetku.
V návaznosti na to se další novelou zákona o DPH provedenou zákonem č. 370/2011 Sb. s účinností od 1. 1. 2012 upřesnila pravidla pro úpravu odpočtu daně v případě prodeje dlouhodobého majetku ve lhůtě pro úpravu odpočtu daně. Tato změna má praktické dopady zejména na prodej osobního automobilu jako dlouhodobého majetku, pokud u něj byl uplatněn nárok na odpočet daně v poměrné výši. V novém § 78d zákona o DPH se místo dosavadního § 78a odst. 6 zákona o DPH s účinností od 1. 1. 2012 podrobněji vymezuje postup při provedení úpravy odpočtu při prodeji dlouhodobého majetku. Dojde-li podle § 78a odst. 1 zákona o DPH u dlouhodobého majetku ve lhůtě pro úpravu odpočtu daně k uskutečnění dodání zboží, převodu nemovitosti nebo poskytnutí služby, použijí se obdobně ustanovení § 78 až 78c s tím, že úprava odpočtu daně se provede jednorázově. Prakticky to znamená, že úprava odpočtu daně se vztáhne ke zbývajícímu počtu roků do konce pětileté či desetileté lhůty pro úpravu odpočtu. Tato úprava odpočtu daně se tedy provede i u odpočtu daně, který plátce uplatnil v roce, kdy dojde k prodeji dlouhodobého majetku.
Z § 78a odst. 4 zákona o DPH
vyplývá, že prodá-li plátce ve lhůtě pro úpravu odpočtu daně dlouhodobý majetek, u kterého byl oprávněn uplatnit původní nárok na odpočet daně v poměrné výši, jde o dodání zboží, převod nemovitosti nebo poskytnutí služby v rámci uskutečňování jeho ekonomických činností rovněž v případě části tohoto majetku původně určené pro použití pro účely nesouvisející s jeho ekonomickými činnostmi.
Prakticky to znamená, že plátce musí při prodeji automobilu při jehož pořízení uplatnil nárok na odpočet daně v poměrné výši přiznat daň na výstupu z celé prodejní ceny tohoto automobilu a je zároveň oprávněn provést úpravu odpočtu daně, jak je vysvětleno v následujícím příkladu.
Příklad
Úprava odpočtu daně při prodeji automobilu
Firma, která je plátcem daně s měsíčním zdaňovacím obdobím, pořídila do obchodního majetku v říjnu 2011 na základě kupní smlouvy osobní automobil. Automobil byl přidělen zaměstnanci firmy, který jej bude zčásti používat pro ekonomickou činnost firmy, která je výhradně zdanitelným plněním, a zčásti pro svou osobní potřebu. Automobil byl pořízen za cenu 300 000 Kč bez daně a daň uvedená prodejcem na daňovém dokladu tedy činila při sazbě 20 % částku 60 000 Kč. V daňovém přiznání za měsíc říjen 2011 uplatnila firma nárok na odpočet daně v poměrné výši. Poměrný koeficient stanovila kvalifikovaným odhadem ve výši 75 %. Nárok na odpočet daně uplatněný tímto způsobem v poměrné výši v daňovém přiznán za měsíc říjen 2011 tedy činil 45 000 Kč (75 % z 60 000 Kč). Ve zbývajícím období roku 2011 zaměstnanec, kterému byl automobil přidělen, evidoval jízdy pro služební účely a osobní potřebu a po skončení roku zjistil, že skutečný rozsah využití automobilu pro ekonomickou činnost byl pouze 60 %. Z toho vyplývá, že v posledním daňovém přiznání za rok 2011, tj. v přiznání za měsíc prosinec 2011 byla firma povinna původně uplatněný nárok na odpočet daně ve výši 45 000 Kč snížit o 9 000 Kč na úroveň skutečného rozsahu využití automobilu pro ekonomickou činnost (60 %). Tento poměrný koeficient stanovený podle skutečného rozsahu využití automobilu pro ekonomickou činnost je pro firmu pro případnou úpravu odpočtu v dalších letech ukazatelem nároku na odpočet daně v roce, kdy byl uplatněn původní odpočet daně.

Pokud by firma uvedený automobil v roce 2012 prodala, byl by tento prodej jak vyplývá z § 78d odst. 4 zákona o DPH pro plátce zdanitelným plněním. Pokud by sjednaná cena činila např. 200 000 Kč bez daně, daň na výstupu, kterou by musela firma přiznat by činila 40 000 Kč (20 % ze 200 000 Kč). Vzhledem k tomu, že byl automobil pořízen v období od 1. 4. 2011, nelze u něj postupovat jako při prodeji automobilu, u něhož byl uplatněn poměrný nárok na odpočet daně v roce 2009 (viz předchozí příklad). Firma je totiž oprávněna na konci roku 2012 provést podle § 78d zákona o DPH úpravu odpočtu, kterou zvýší původně uplatněný nárok na odpočet daně. Částka úpravy odpočtu, která se uvede do ř. 60 daňového přiznání za poslední zdaňovací období roku 2013 bude činit:

Částka úpravy =   60 000 × (100 % – 60 %) × 4   =   + 19 200 Kč
5


(Víc se nejenom o tomto tématu dočtete v měsíčníku PVS 3/2012)

 

 
 
ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ

 
PRODEJ AUTOMOBILU POŘÍZENÉHOPO 1.4.2009

Plátce daně si pořídil v dubnu 2009 nový osobní automobil od prodejce, který jako plátce daně prodával osobní automobil za cenu bez daně ve výši 500 000 Kč + daň, která při tehdy platné sazbě daně 19%činila 95 000 Kč. Plátce osobní automobil zařadil do OM jako hmotný majetek a uplatnil si podle tehdy platného znění § 75 odst. 2 zákona o DPH nárok na odpočet daně v poměrné výši 60 %, a to podle předpokládaného rozsahu pou.ití automobilu pro ekonomickou činnost. V březnu 2012 automobil prodá za sjednanou cenu 200 000 Kč bez daně.
Vzniká plátci při prodeji automobilu povinnost uplatnit daň na výstupu standardním způsobem?

Při standardním postupu by z uvedeného základu daně při sazbě daně platné v roce 2012 ve výši 20 % daň na výstupu činila 40 000 Kč. Ve smyslu výše uvedené judikatury však tento plátce můžů.e přiznat daň na výstupu jen ze základu daně ve výši poměrné části uplatněného odpočtu daně, tj. pouze z částky 120 000 Kč (60 % z 200 000 Kč). Daň na výstupu z uvedené částky by tedy činila pouze 24 000 Kč. Tuto částku daně by tedy plátce přiznal v daňovém přiznání za měsíc březen 2012, kdy se uskutečnilo zdanitelné plnění.

PRODEJ AUTOMOBILU

Poplatník vede DE. V roce 2011 v dubnu zakoupil vozidlo (cena 250 tis. Kč), které zařadil do obchodního majetku. V srpnu vozidlo prodal (cena 145 tis. Kč). Do příjmů se dá cena, za kterou vozidlo prodal.
Co dá poplatník do výdajů?

Poplatník, který zařadí vozidlo do obchodního majetku a splní požadavky na jeho uvedení do provozu, má nárok na uplatnění daňového odpisu, který přísluší majetku, zařazenému .pro prvý rok uvedení do provozu. (viz příslušný sloupec .v prvém roce odpisování. Pro ten který způsob odpisování, který zvolí, např. rovnoměrný odpis dle § 31, popř. zrychlený způsob odpisování dle § 32 ZDP). Poplatník však uplatňuje v souladu se ZDP dobrovolně (na rozdíl od účetních odpisů, které a. na ojedinělé výjimky jsou povinné), výjimky v ZDP se týkají § 30b a odpisů hmotného majetku využívaného k výrobě elektřiny ze slunečního záření. Ovšem v případě, kdy poplatník pořídí automobil až v průběhu daňového období a během tohoto období automobil prodá (tj. nemá ve vlastnictví automobil bud již vlastněný na počátku roku, nebo vlastněný na konci roku) . viz § 26, odst. 7 ZDP . nemá poplatník nárok ani na poloviční odpis (tj. odpis ve vý.i jedné poloviny ročního odpisu). To však neznamená, že poplatník nemůže uplatnit při prodeji výdaje, souvisejícíse získanými příjmy. V tomto případě vůz nebyl vůbec odpisován, ač byl krátkodobě zařazen v obchodním majetku (nesplňoval výše uvedené podmínky).
Přesto má poplatník právo uplatnit plně zůstatkovou cenu vozidla, která se v daném případě rovná ceně vstupní (pořizovací). V konkrétním případě tedy budou výdaje činit 250 000 Kč, příjem činil 145 000 Kč. Z toho vyplývá, že z příslu.né operace vznikne podnikateli ztráta, daňově uznatelná, a to ve vý.i 105 000 Kč. Při vyřazení dlouhodobého hmotného majetku, u kterého je povoleno pou.ití daňových odpisů, se uplatňuje součet odpisů a zůstatkové ceny (viz ZDP § 29, odst. 2). V případě, že byl prodán majetek, který ještě nebyl odpisován, tvoří výdaje zůstatková cena ve výši pořizovací ceny.
V tomto případě jde o případ, kdy poplatník měl automobil zařazen v OM, tj. .e jej nepřevedl pro osobní potřebu. V takovém případě jde o výnos podnikatele (podnikajícího dle § 7 ZDP), nikoliv o prodej majetku soukromého (dle § 10 ZDP).


(Víc na toto téma najdete v měsíčníku 1000 řešení)

 

 
 
P6 AKTUAL

 

Částka číslo 16/2012 ze dne 10.2.2012
44/2012 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 512/2002 Sb., o zvláštní odborné způsobilosti úředníků územních samosprávných celků, ve znění pozdějších předpisů
45/2012 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstev obcí

Částka číslo 17/2012 ze dne 10.2.2012
46/2012 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 393/2006 Sb., o zdravotní způsobilosti, ve znění pozdějších předpisů

Částka číslo 18/2012 ze dne 15.2.2012
47/2012 Vyhláška o vzorech služebního průkazu zaměstnance v orgánu Finanční správy České republiky
48/2012 Vyhláška o územních pracovištích finančních úřadů, která se nenacházejí v jejich sídlech
49/2012 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstev obcí

Částka číslo 19/2012 ze dne 16.2.2012
50/2012 Vyhláška o pamětním odznaku účastníka odboje a odporu proti komunismu a pamětním odznaku pro pozůstalého po účastníkovi odboje a odporu proti komunismu a pravidlech jejich nošení (o pamětním odznaku za účast ve třetím odboji)
51/2012 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 291/2003 Sb., o zákazu podávání některých látek zvířatům, jejichž produkty jsou určeny k výživě lidí, a o sledování (monitoringu) přítomnosti nepovolených látek, reziduí a látek kontaminujících, pro něž by živočišné produkty mohly být škodlivé pro zdraví lidí, u zvířat a v jejich produktech, ve znění pozdějších předpisů

Částka číslo 20/2012 ze dne 16.2.2012
52/2012 Zákon, kterým se mění zákon č. 18/2004 Sb., o uznávání odborné kvalifikace a jiné způsobilosti státních příslušníků členských států Evropské unie a některých příslušníků jiných států a o změně některých zákonů (zákon o uznávání odborné kvalifikace), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
53/2012 Zákon, kterým se mění zákon č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání a o změně některých zákonů (zákon o uznávání výsledků dalšího vzdělávání), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
54/2012 Zákon, kterým se mění zákon č. 219/2003 Sb., o uvádění do oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin a o změně některých zákonů (zákon o oběhu osiva a sadby), ve znění pozdějších předpisů

 

 
 
PRAKTICKÁ KOMUNIKACE

 
JAK SE STÁT ÚSPĚŠNÝM

Pohledy na to, co je úspěch, se různí, ale dnes převládá názor, že úspěšný člověk je bohatý, zpravidla i slavný, a možná i spokojený sám se sebou. Existuje snad nepřeberný počet návodů na to, jak dosáhnout úspěchu. My se nebudeme pokoušet vytvořit další, ale v následující sérii příspěvků se zaměříme spíše na to, co jsou nutné předpoklady úspěchu. Nutný předpoklad je takový, který musí být splněn, ale sám o sobě ještě není zárukou úspěchu. To znamená, že si ukážeme, co všechno musí člověk na cestě k úspěchu udělat, ale nedokážeme zaručit, že toho úspěchu i dosáhne.

V příspěvku si řekneme o těch nejzákladnějších charakteristikách úspěšného člověka. Jsou to:
  • kompetentnost,
  • poznání sebe sama,
  • hospodaření s časem,
  • kompatibilita s okolím.

BÝT KOMPETENTNÍ ZNAMENÁ
- mít definované vlastní normy.
Člověk si musí sám pro sebe ujasnit, na co má a čeho chce v životě dosáhnout. Podle toho si následně nastaví normy – kolik času a úsilí a čemu bude věnovat. Samozřejmě to není jednorázová aktivita, ale spíše nepřetržitý proces. Tj., jak se ukáže, že jsme byli příliš ambiciózní, anebo naopak, příliš skromní, přehodnotíme tyto vlastní normy, a buď je zpevníme, nebo je změkčíme.
- umět komunikovat (písemně, počítačem, ústně)
Člověk je tvor společenský, a proto jedním z nejdůležitějších předpokladů úspěchu je schopnost umět se dorozumět se svým okolím, případně s ním až manipulovat. Čím lépe zvládneme komunikační dovednosti, tím rychleji budeme postupovat v žebříčku oblíbenosti a tím pádem budeme mít tím větší předpoklady postoupit tam, kam se chceme dostat.
- učit se z chyb (neopakovat tytéž chyby)
Sice se říká, že mýlit se je lidské, ale pravdou je i to, že za chyby se platí. Jde o to, abychom zaplatili co nejméně. To dosáhneme tím, že budeme neustále vyhodnocovat nejen výsledky vlastních rozhodnutí, ale i výsledky rozhodnutí jiných. Nejlaciněji se totiž vždy učí na cizích chybách.
- zvládnout IKT
Tak jako za dob Marie Terezie neměl šanci stát se úředníkem ten, kdo neuměl číst a psát, dnes nemá šanci postoupit nahoru ten, kdo není počítačově gramotný. Neschopnost dorozumět se s jinými způsobem pro ně běžným nás vyřadí ze společenství zasvěcených.
- být iniciativní (a kompetentní), přicházet s návrhy řešení
Iniciativa je jednou z nejproblematičtějších aktivit. Na jedné straně toho, kdo není dostatečně iniciativní, zpravidla všichni přehlížejí, na druhé straně příliš iniciativní člověk se nelíbí ani svým kolegům, ani svým šéfům. Uměním v tomto případě je uhádnout tu správnou chvíli, kdy projevit iniciativu.
- tvrdě pracovat, neodmítat přesčasy
Existuje několik géniů, kteří se stanou hvězdami jen tak mimochodem, aniž by se o to nějak zvláště snažili. Všichni ostatní musí na svém úspěchu tvrdě a hlavně pravidelně a dlouho pracovat.

POZNAT SVÉ MOŽNOSTI A MÍT URČENÉ HRANICE ZNAMENÁ
  • Nebrat si na záda víc, než uneseš.
  • Dodržovat termíny a dohody.
  • Dotahovat věci do konce.

UMĚT SI ŘÍDIT ČAS ZNAMENÁ PRACOVAT S PRIORITAMI
Priority si člověk může určovat dvěma způsoby: buď podle urgentnosti problému, anebo podle jeho důležitosti. Většina lidí má tendenci chovat se jako hasiči, tj. nejvyšší prioritu má to, co právě hoří. Problém je v tom, že zpravidla dříve, než stihnete uhasit jeden požár, už vypukne jiný a vy přeskakujete od jednoho problému k druhému, aniž byste některý definitivně vyřešili. Při takovémto určování priorit obvykle používáme tři kategorie:
Nejvyšší priorita: věc musím řešit dnes.
Střední priorita: věc bych měl vyřešit dnes.
Nejnižší priorita: věc může počkat.
Druhý, mnohem méně používaný, ale i mnohem efektivnější způsob určování priorit je třídit věci podle jejich důležitosti. Tím se nejen že automaticky nahoru dostanou pro vás nejdůležitější věci, ale získáte i čas na jejich řešení a v neposlední řadě i možnost delegovat řešení méně důležitých věcí na druhé.
  • Nenechat se utopit v záplavě informací.
  • Využívat každou chvilku.
  • Plánovat.
  • Včas reagovat na změny.

KOMPATIBILITA S OKOLÍM VYŽADUJE,
aby člověk byl pro ostatní čitelný. Úspěšný člověk je zpravidla vždy individualitou, ale to ještě neznamená, že to musí být samorost, úplně odlišný od ostatních. Takováto odlišnost se těžko toleruje hlavně těm, co jsou teprve na cestě vzhůru. Proto je lepší se řídit následujícími zásadami:
- Být společenský.
Tj., v rozumné míře se podílet na firemních, dobročinných, sportovních atd. akcích. Účastí na těchto akcích se dostáváme do povědomí těch, kteří rozhodují o našem postupu, víc než jen vzorným plněním povinností.
- Nenechat se zatáhnout do domácích intrik, nepomlouvat.
Intriky a pomluvy jsou vždy dvojsečné zbraně a člověk nikdy nemá jistotu, na kterou stranu nakonec dopadne jejich ostří. Proto je lepší raději nepřilévat oleje do ohně, abychom se nespálili.
- Udržovat si postoje/vzhled.
Nikdo není v očích mocných tak nespolehlivý jako ten, kdo příliš často mění svůj názor. Podobně, i když se na první pohled zdá, že dnes se už vzhledu nepřikládá taková důležitost jako kdysi, ještě pořád platí, že „Šaty dělají člověka“.
- Neprozrazovat příliš mnoho o své minulosti/soukromí.
Když o člověku nejsou žádné informace, stává se trochu podezřelým. Ale když je o něm příliš mnoho informací, nakonec se mezi nimi najde taková, která ho diskvalifikuje. Proto je dobré, když se o nás ví to základní, a neví nic intimního.
Tolik na úvod o nutných předpokladech úspěchu. Teď se ještě podíváme na to, do jaké míry je pro nás ještě rozumné snažit se dosáhnout víc, než jsme dosáhli dosud. Jinými slovy, nikdo (když vynecháme kojence) nezačíná kráčet cestou k úspěchu úplně od začátku. Každý už má nějaký ten úsek cesty za sebou a to ho stálo více nebo méně úsilí, nervů, zdraví, atd. Následující test vám ukáže, zda pro vás ještě má smysl škrábat se vzhůru do kopce.

TEST

Tvrzení Skoro vůbec občas často skoro vždy
Nesnáším kritiku        
Jsem nervózní        
Jsem netrpělivý        
Křičím na lidi        
Jsem utahaný        
Obávám se o svoje zdraví        
Necítím se dobře fyzicky        
Nestíhám        
Nesnáším čekání        
Bubnuji prsty na stole        
Stravuji se nepravidelně        
Špatně spím        
Trpím nedostatkem uznání od okolí        
Potřebuji, aby mě chválili        
Chodím na společenské akce        
Bez příčiny troubím        
Riskantně předjíždím        


Vyhodnocení
Za každou odpověď „skoro vůbec“ si připočítejte 2 body, za „občas“ 4 body, za „často“ 6 bodů a za každé „skoro vždy“ 7 bodů.
Když máte méně než 50 bodů: je-li pravda to, co jste napsali do tabulky, jste šťastný člověk – životem procházíte bez nerváků a stresu a vaší jedinou chybičkou je, že jste málo ctižádostiví. Určitě máte na víc a kdyby se vám chtělo víc zabojovat o lepší místečko pod sluncem, téměř určitě byste uspěli.
Když máte 51 až 100 bodů: jste dítětem dnešní doby – ambiciózním, dynamickým, vždy připraveným soupeřit s jinými. Nejste spokojení s tím, čeho jste dosud dosáhli, závidíte těm, co mají mnohem víc, a chtěli byste se dostat mezi ně. Občas jste utahaní jako kůň, občas vás někde něco píchne a občas vás napadne, jestli to všechno vlastně stojí za to.
Když máte 101 a víc bodů: v životě fungujete jako sopka – nejdřív se ve vás hromadí energie, ta potom nekontrolovatelně vybuchne, smete všechno před sebou a nakonec potichu zhasnete. Jinými slovy, svištíte s plynovým pedálem stlačeným až na podlahu bez ohledu na to, po jaké silnici jedete. Když to přežijete, budete slavní, když ne, stanete se jedním z křížků u cesty za úspěchem.


 

 
 
CHYBOVAT ZNAMENÁ PLATIT

 
27. února
Pondělí (za  sobotu 25.)
DPH Podání přiznání k DPH a její zaplacení za leden 2012 u plátců s měsíčním zdaň. obdobím
E-podání souhrnného hlášení za leden 2012, pokud plátce dodal zboží do jiného státu EU nebo poskytl službu (kterou má zdanit příjemce) osobě registrované k DPH jinde v EU, přemístil jinam do EU obchodní majetek nebo byl prostřední osobou v třístranném obchodu
29. února
Středa
Daně z příjmů – plátce Odvod „srážkové“ daně sražené v lednu 2012 a oznámení plátce daně o této dani sražené zahraničním poplatníkům
Odvod zajištění daně sraženého v lednu 2012 a hlášení plátce daně o provedení srážky zajištění daně zahraničnímu poplatníkovi

 

 
 
EKONOMIKA

 
Název krajiny Název měny Měna 7.2. 8.2. 9.2. 10.2. 13.2. 14.2. 15.2. 16.2. 17.2. 20.2. 21.2. 22.2.
Austrálie dolar AUD 20,562 20,245 20,326 20,393 20,323 20,403 20,653 20,756 20,439 20,247 20,11 20,23
Brazílie real BRL 11,05 10,857 10,911 11,091 11,011 11,089 11,214 11,203 11,089 10,937 10,975 11,079
Bulharsko lev BGN 12,784 12,68 12,779 12,911 12,809 12,827 12,883 12,918 12,781 12,736 12,739 12,868
Čína renminbi CNY 3,025 2,968 2,987 3,039 3,001 3,024 3,055 3,088 3,016 2,981 2,993 3,021
Dánsko koruna DKK 3,364 3,337 3,361 3,397 3,37 3,375 3,389 3,399 3,363 3,351 3,351 3,385
EMU euro EUR 25,005 24,8 24,98 25,25 25,05 25,09 25,19 25,265 25 24,91 24,915 25,17
Filipíny peso PHP 44,96 44,252 44,58 45,047 44,525 44,567 45,129 45,429 44,562 44,111 44,17 44,633
Hongkong dolar HKD 2,459 2,41 2,425 2,468 2,437 2,457 2,482 2,509 2,45 2,422 2,43 2,453
Chorvatsko kuna HRK 3,3 3,271 3,293 3,328 3,302 3,309 3,321 3,332 3,298 3,286 3,285 3,317
Indie rupie INR 38,755 38,016 38,077 38,68 38,411 38,595 39,045 39,395 38,58 38,187 38,202 38,613
Indonesie rupie IDR 2,132 2,104 2,102 2,131 2,1 2,116 2,149 2,161 2,111 2,087 2,085 2,102
Japonsko jen JPY 24,838 24,289 24,359 24,651 24,349 24,393 24,533 24,699 23,942 23,624 23,648 23,684
Jihoafrická rep. rand ZAR 2,511 2,476 2,476 2,478 2,465 2,465 2,494 2,473 2,454 2,448 2,439 2,466
Jižní Korea won KRW 1,705 1,675 1,686 1,703 1,686 1,692 1,715 1,715 1,69 1,675 1,673 1,687
Kanada dolar CAD 19,108 18,792 18,901 19,093 18,943 19,062 19,301 19,392 19,091 18,922 18,914 19,051
Litva litas LTL 7,242 7,182 7,234 7,313 7,255 7,266 7,295 7,317 7,24 7,214 7,216 7,29
Lotyšsko lat LVL 35,773 35,479 35,744 36,126 35,85 35,907 36,05 36,168 35,778 35,677 35,71 36,047
Maďarsko forint HUF 8,573 8,569 8,587 8,603 8,628 8,606 8,696 8,598 8,617 8,669 8,651 8,715
Malajsie ringgit MYR 6,333 6,221 6,253 6,321 6,245 6,255 6,34 6,362 6,242 6,217 6,242 6,284
Mexiko peso MXN 1,5 1,474 1,479 1,495 1,487 1,496 1,509 1,502 1,485 1,48 1,481 1,484
MMF SDR XDR 29,521 29,059 29,209 29,698 29,323 29,492 29,72 29,92 29,339 29,005 29,105 29,375
Norsko koruna NOK 3,281 3,251 3,273 3,315 3,308 3,329 3,346 3,346 3,335 3,327 3,312 3,356
Nový Zéland dolar NZD 15,88 15,684 15,703 15,832 15,784 15,86 16,122 16,092 15,893 15,791 15,733 15,797
Polsko zlotý PLN 5,984 5,935 5,96 5,985 5,972 5,988 6,01 5,965 5,979 5,976 5,956 6,012
Rumunsko nové leu RON 5,745 5,702 5,739 5,8 5,765 5,77 5,795 5,801 5,743 5,724 5,72 5,774
Rusko rubl RUB 63,645 62,69 63,141 63,652 63,298 63,415 64,056 64,157 63,487 63,095 63,14 63,936
Singapur dolar SGD 15,276 15,011 15,085 15,182 15,066 15,067 15,256 15,317 15,114 15,002 14,999 15,117
Švédsko koruna SEK 2,835 2,809 2,836 2,867 2,843 2,857 2,867 2,869 2,831 2,826 2,828 2,858
Švýcarsko frank CHF 20,684 20,471 20,646 20,874 20,717 20,779 20,865 20,927 20,687 20,627 20,634 20,848
Thajsko baht THB 61,564 60,798 61,178 61,975 61,317 61,778 62,535 62,98 61,714 61,084 61,275 62,242
Turecko nová lira TRY 10,835 10,697 10,728 10,836 10,749 10,766 10,91 10,965 10,824 10,787 10,75 10,862
USA dolar USD 19,07 18,683 18,806 19,143 18,896 19,052 19,245 19,459 18,997 18,78 18,845 19,023
Velká Británie libra GBP 30,118 29,711 29,853 30,194 29,859 29,954 30,185 30,489 30,078 29,784 29,787 29,817
Izrael šekel ILS 5,107 5,05 5,062 5,139 5,079 5,098 5,145 5,152 5,078 5,038 5,045 5,067

 

 
 
NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE

 
Poradce, měsíčník nejenom pro podnikatele, č.6-7/2012
  • Zákoník práce s komentářem

Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 2/2012
  • Mezinárodní účetní standardy

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č.2/2012
  • Zákon o daních z příjmů
  • Zákon o účetnictví – novela od 1. 1. 2012
  • Vklady do obchodních společností z pohledu daní
  • Uplatnění slev a dani v daňovém přiznání
  • Příjmy ze zahraničí v přiznání k DPFO
  • Daňově uznatelné výdaje OSVČ
  • Odpisování dočasných staveb
  • Rozšíření metody reverse-charge
  • Prodej dlouhodobého majetku – dopady na odpočet DPH
  • Audit účetní závěrky
  • Zvýšení základního kapitálu a vklad majetku
  • Účtování o stravenkách
  • Organizační změny na pracovištích – právní důsledky
  • Sankce za neopmluvenou absenci změny od 1. 1. 2012

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 2/2012
  • Dávky v nezaměstnanosti od 1. 1. 2012
  • Kdy musí zaměstnanec podat daňové přiznání
  • Srážky ze mzdy v roce 2012
  • Právní úprava dovolené - změny
  • Vzdělávání a stravování zaměstnanců
  • Neznámý plátce ve zdravotním pojištění
  • Zákon o důchodovém spoření
  • Manželka podnikatele
  • Zaměstnanec a alkohol
  • Zjišťování zdravotního stavu zaměstnance – nový zákon
  • Změny zákona o daních z příjmů
  • Zdravotní pojištění a zaměstnavatelé
  • Náhrady cestovních výdajů
  • Změny zahraničného stravného od roku 2012

Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 2/2012
  • Legislativní novinky od roku 2012
  • Rejstřík trestů po novém
  • DPH ve zdravotnictví v roce 2012
  • Požadavky na úředníka ve veřejné správě
  • Zapůjčování zaměstnaců podle novely zákoníku práce
  • Minimální a maximální vyměřovací základ zaměstnance ve zdravotním pojištění v roce 2012
  • Zdravotní pojištění – dohody o provedení práce po 1. 1. 2012
  • Účetní závěrka k 31. 12. 2011
  • Novela zákona o vzdělávání – školský zákon
  • Obecní pozemky
  • Ztížené pracovní prostředí
  • Územní rozpočty v roce 2012

1000 řešení – dvouměsíčník, nadstavba měsíčníků Poradce, DaÚ, PaM a DÚVaP, č. 2/2012
  • Dańová přiznání FO a PO za rok 2011
  • DPH, ZDP
  • Zákoník práce
  • Účetnictví
  • Právo a podnikatel

PŘIPRAVUJEME

Poradce č. 8/2012 (I/2012)
  • Novela Zákona o účetnictví
  • Novela prováděcí vyhlášky pro podnikatele k zákonu o účetnictví

Daně, účetnictví – vzory a případy – (DÚVaP) č. 3/2012 (II/2012)
  • Novela zákona o DPH v příkladech
  • Vše o zdanění mezd
  • Optimalizace daňové povinnosti u FO za 2011


Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) č. 3/2012 (II/2012)
  • Fúze obchodních společností po novele
  • Výdělečná činnost důchodců
  • Sankce za pozdě odevzdané přiznání
  • Zřizovací výdaje
  • Daňové doklady v elektronické podobě
  • Prodej akcií a daň z příjmů
  • Nejdůležitější změny ve zdravotním pojištění

Práce, mzdy a odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) č. 3/2012 (II/2012)
  • Novela zákona o zaměstnanosti od 1. ledna 2012
  • Změny v aktuální úpravě nemocenského – aktuálně o novele
  • Okamžité zrušení pracovního poměru – vzory
  • Roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění za zdaňovací období 201
  • Změny u tuzemského stravného od roku 2012
  • Kdo a jak platí pojistné po 1. 1. 2012?
  • Vedení personální agendy po novele zákoníku práce
  • Povinný podíl zaměstnávání osob se zdravotním postižením v roce 2012
  • Dohody o pracovní činnosti a „státní“ kategorie

Poradce veřejné správy – (PVS) č. 3/2012 (II/2012)
  • Odměňování v občanských sdruženích od 1. 1. 2012

1000 řešení – (1000 řešení) č. 2/2012 (I/2012)
  • Automobil v podnikání
  • Daň z příjmů, DPH
  • DE, účetnictví
  • Zákoník práce

 

 
 
HORKÁ TÉMATA

 
UKONČENÍ ROKU 2011
Rok 2012 je na začátku, ale přináší sebou povinnost ročního zúčtovaní příjmů ze závislé činnosti a sestavení účetní závěrky. Když se chcete dozvědět, jaké jsou povinnosti účetní jednotky, nabízíme několik publikací pro lehčí orientaci v problematice.

  • Roční zúčtování příjmů – ze závislé činnosti, z funkčních požitků, roční zúčtování záloh ...
    monotematika (A5, 104 str.)
  • Účetní závěrka podnikatelů za rok 2011 – účetní zásady, účetní knihy, inventarizace, proces účetní závěrky, účetní závěrka, výroční správa ...
    monotematika (A5, 176 str.)
  • Daňová přiznání – fyzické osoby, vzory podání, vyplněné tiskopisy ...
    monotematika (A5, 104 str.)
  • Účetní souvztažnosti pro podnikatele – české účetní standardy, odložená daň, rezervy, syntetické účty, dlouhodobý majetek, operace s cennými papíry a podíly, nákladym výnosy, kapitálové účty ...
    monotematika (A5, 400 str.)

BALÍČEK UKONČENÍ ROKU 2011 se slevou 30 % obsahuje: Roční zúčtování příjmů + Účetní závěrka podnikatelů + Daňová přiznání + Účetní souvztažnosti pro podnikatele
cena: 388 Kč


Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů.


Balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627, faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz


RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY NA VŠECH UVEDENÝCH TELEFONNÍCH ČÍSLECH
OBJEDNÁVKY VYSTAVUJEME DO 48 HODIN

Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.

E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
  • Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
  • Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
 
   
 
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 51548/L.

 

 


V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu
s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.

Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
Untitled Page