Em@ilové noviny

 

č. 6/2013

10.3.2013

 

 
 
 Téma novin 
 Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají 
 P6 aktual 
 Praktická komunikace 
 Chybovat znamená platit 
 Ekonomika 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Horká témata 
 Kontakty 

Služby, které najdete jen u nás:
  • aktuální a rychlé informace
    (změny zákonů a předpisů) z oblastí daní, účetnictví, mezd, odvodů;
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákaznickém oddělení;
  • možnost rychlého objednání
    publikací (telefonicky, faxem, e-mailem, poštou);
  • rychlá dodávka (do 48 hodin)
    s minimálními reklamacemi;
  • uvádění nových produktů
    prostřednictvím mailingů a telemarketingu;
  • přibližování se k zákazníkovi
    prostřednictvím bezplatných odpovědí na otázky a e - mailových novin
 

Vážení čtenáři!

1. ledna 2013 začala historicky největší reforma penzijního systému. Český důchodový systém se již skládá ze tří pilířů. Jaké jsou daňové výhody jednotlivých pilířů? Najdete v rubrice Téma novin. V rubrice Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají najdete praktické příklady k důchodové reformě. Umíte bojovat? V rubrice Praktická komunikace se v příspěvku Jak bojovat dočtete jaký jste bojovník a co je vaší nejsilnější zbraní.

Aktuálními tématickými balíčky na tento měsíc jsou – Konec roku v účetnictví a Důchodová reforma od 1. 1. 2013.

Srdečně Vás zdravím a těším se na brzké setkání u e-mailových novin.

Andrea Súkeníková
odpovědná redaktorka
poradce@poradce.cz


V tomto čísle najdete:

 

 
 
TÉMA NOVIN
DŮCHODOVÁ REFORMA

 
DOPLŇKOVÉ PENZIJNÍ SPOŘENÍ OD ROKU 2013

Důchodový systém ČR nově tvoří tři základní systémy, označované jako „pilíře důchodového systému“: první pilíř (státní důchody), druhý pilíř (dobrovolné důchodové spoření) a třetí pilíř (doplňkové penzijní spoření). Kdy má účastník doplňkového penzijního spoření nárok na státní příspěvek? Co bude od 1. 1. 2013 osvobozeno od daně z příjmů? Jaké jsou daňové výhody, které motivují občany, aby dobrovolně spořili na důchod?

Důchodový systém ČR

tvoří od 1. ledna 2013 následující tři základní systémy, označované jako „pilíře důchodového systému“:
  • První pilíř (státní důchody):
    Státní důchodový systém, spravovaný Českou správou sociálního zabezpečení tvoří i nadále první pilíř důchodového systému. Vychází ze zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění. Tento základní důchodový systém je financován na základě povinných finančních odvodů, které jsou nazvány jako „pojistné na důchodové pojištění“. Výše pojistného a okruh poplatníků pojistného na důchodové pojištění jsou stanoveny zákonem č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti.
  • Dobrovolné důchodové spoření:
    Druhý pilíř důchodového systému tvoří dobrovolné důchodové spoření. Vstup do druhého pilíře důchodového systému je dobrovolný, avšak účastník, který se rozhodne vstoupit do druhého pilíře, již vystoupit z tohoto důchodového spoření nemůže. Účastník sepisuje smlouvu o důchodovém spoření s penzijní společností, která mu vede jeho osobní důchodový účet. Základním právním předpisem pro tuto oblast je zákon č. 426/2011 Sb., o důchodovém spoření.
  • Doplňkové penzijní spoření:
    Jedná se o tzv. „třetí pilíř důchodového systému“, který je rovněž dobrovolný. Od důchodového spoření se liší v mnoha směrech. V základním pohledu je tento třetí pilíř rozdělen na dva podsystémy:
    - Transformovaný systém „penzijního připojištění se státním příspěvkem“.
    - Nový systém, označený jako „doplňkové penzijní spoření“.


Penzijní připojištění se státním příspěvkem
bylo až doposud upraveno zákonem č. 42/1994 Sb., o penzijním připojištění se státním příspěvkem.
Tento zákon upravuje penzijní připojištění se státním příspěvkem u penzijních fondů, činnost penzijních fondů a státní dozor nad penzijním připojištěním a změny některých zákonů souvisejících se zavedením penzijního připojištění.

  • Penzijní připojištění vzniká na základě smlouvy uzavřené mezi fyzickou osobou a penzijním fondem. Důležité omezení však vzniklo z časového hlediska. Smlouvy o penzijnim připojištěni se statnim příspěvkem bylo možné uzavírat nejpozději do 30. 11. 2012 (§ 184 zákona č. 427/2011 Sb.). Po strance finanční je systém tohoto penzijního připojištěni převeden do tzv. „transformovaných fondů“ spravovaných již penzijními společnostmi. S touto změnou pak byla spojena povinnost penzijních fondů transformovat se nejpozději do 1. 1. 2013 na penzijní společnosti, jejichž činnost je nově upravena zákonem č. 427/2011 Sb., o doplňkovém penzijním spoření.
  • Od 1. 1. 2013 bylo penzijní připojištěni se statnim příspěvkem nahrazeno doplňkovym penzijním spořením.
  • Penzijní připojištěni podle zákona o penzijnim připojištěni vykonávají nově vznikle penzijní společnosti pomoci majetku v tzv. „transformovaném fondu“. Práva a povinnosti účastníka v transformovaném fondu se řídí zákonem o penzijním připojištění, sjednaným penzijním plánem a smlouvou o penzijním připojištění.
  • Z penzijního připojištění se pak účastníkům při splnění příslušných podmínek poskytují tyto dávky:
    - Penze, kterou se rozumí doživotní pravidelná výplata peněžní částky, a jde-li o pozůstalostní penzi, výplata peněžní částky po dobu stanovenou penzijnim planem; pod pojmem „penze“ se rozumí
    (blíže viz § 21 zákona č. 42/1994 Sb.):
    • starobní penze,
    • invalidní penze,
    • výsluhová penze a
    • pozůstalostní penze.
    - Jednorázové vyrovnání (§ 22 zákona č. 42/1994 Sb.),
    - Odbytné (§ 23 zákona č. 42/1994 Sb.).
  • Z transformovaného fondu lze zdarma přejit do tzv. „účastnického fondu“. Přestupem do účastnického fondu se však ztrácí garance nezáporného zhodnoceni. S tím je spojeno riziko, že hodnota úspor v účastnickém fondu pak může kolísat jak směrem nahoru, tak i dolů. Další nevýhodou je ztráta možnosti tzv. „výsluhové penze“.


  • Doplňkové penzijní spoření
  • Základním právním předpisem je zákon č. 427/2011 Sb., o doplňkovém penzijním spoření ve znění novely provedené zákonem č. 403/2012 Sb.
  • Doplňkovým penzijním spořením se pro účely tohoto zákona rozumí:
    - shromažďování a umísťování příspěvků účastníka doplňkového penzijního spořeni, příspěvků placených za účastníka jeho zaměstnavatelem a státních příspěvků do účastnických fondů obhospodařovaných penzijní společností a vyplacení dávek z doplňkového penzijního spořeni, jehož účelem je zabezpečit doplňkový příjem účastníka ve stáří nebo invaliditě.
  • Účastníkem doplňkového penzijního spořeni je fyzická osoba starší 18 let, která uzavřela s penzijní společnosti smlouvu o doplňkovém penzijním spoření (§ 2).
  • Penzijní společnosti (§ 29) spravují osobní penzijní účet účastníka (§ 120) a nabízejí neomezeny počet účastnických fondů (§ 93).
  • Novy účastník vstupuje do účastnického fondu a volí investiční strategii (§ 5).
  • Smlouvu o doplňkovém penzijním spoření lze vypovědět (§ 6).
  • Při úmrtí jsou finanční prostředky vyplaceny určenym osobám nebo se dědí (§ 5).
  • Z doplňkového penzijního spoření se poskytují tyto dávky (§ 19):
    - starobní penze na určenou dobu,
    - invalidní penze na určenou dobu,
    - jednorázové vyrovnání,
    - odbytné,
    - úhrada jednorázového pojistného pro doživotní penzi,
    - úhrada jednorázového pojistného pro penzi na přesně stanovenou dobu s přesně stanovenou výši důchodu.
Doplňkové penzijní spoření dává též možnost tzv. „předdůchodů“, která dává účastníkovi možnost čerpat finanční prostředky, pokud mu zbývá 5 let (nebo méně) do dosažení důchodového věku (§ 20, § 23).

(Více se o tomto tématu dočtete v měsíčníku DaÚ 2-3/2013)


DŮCHODOVÉ SPOŘENÍ ZAMĚSTNANCŮ - NOVĚ

Od ledna 2013 mají zaměstnanci (nejen) možnost vstoupit do tzv. 2. důchodového pilíře, kterým se stalo důchodové spoření. Účast na důchodovém spoření je sice dobrovolná, ale po vstupu již ze systému nelze vystoupit (skončí až důchodem nebo úmrtím), přičemž je s ní přirozeně spojena povinnost placení pojistného. Co je hlavní úlohou I., II. a III. důchodového pilíře?

\ PRŮBĚH DŮCHODOVÉHO SPOŘENÍ
- Po oznámení účasti na důchodovém spoření již v tomto směru práce poplatníka – zaměstnance – končí a vše ostatní za něj zúřaduje jeho zaměstnavatel, případně zaměstnavatelé, kteří se dostávají do nezáviděníhodné role plátců pojistného. Přesně vyjádřeno plátcem pojistného na důchodové spoření je – plátce daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti (a z funkčních požitků), pokud je podle zákona o daních z příjmů povinen vybírat nebo srážet daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti poplatníkovi, který je zároveň poplatníkem pojistného na důchodové spoření. Zejména u velkých zaměstnavatelů může vzniknout tzv. plátcova pokladna pro pojistné na důchodové spoření, kterou se rozumí organizační jednotka plátce pojistného, která je plátcovou pokladnou pro daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a kde má docházet ke srážení tohoto pojistného. I když pojistné na důchodové spoření není daní, tak se při jeho správě postupuje podle daňového řádu. Ovšem na rozdíl od statutu plátce daně, který je podmíněn žádostí o registraci podanou správci daně, není role plátce pojistného vázána na žádost o registraci. Zaměstnavatel bude automaticky ze zákona registrován jako plátce pojistného na základě svého prvního měsíčního pojistného hlášení, které provází úhradu pojistného. Další odlišností oproti běžným zvyklostem registraci při správě daní je, že o vzniku registrace plátce pojistného nebude zaměstnavatel zpětně informován, správce daně o tom pouze provede elektronicky úřední záznam.

S plátcovstvím pojistného na důchodové spoření jsou spojeny především tyto tři povinnosti vůči FÚ:
  • Platit pojistné formou měsíční zálohy za zaměstnance účastnící se důchodového spoření,
  • Měsíčně podávat pojistné hlášení (pouze elektronicky) individualizující placené pojistné,
  • Po uplynutí kalendářního roku (do 1. 4.) podávat vyúčtování pojistného (jen elektronicky)

Třebaže problematiku pojistného na důchodové spoření upravuje speciální zákon – ZPDS – neřeší zdaleka vše, a plátce pojistného se tak neobejde zejména bez ZDP, DŘ a ZPSZ. Překvapivě v něm nenajdeme ani lhůtu, do kdy musí plátce uhradit pojistné, resp. zálohu na pojistné a podat související měsíční hlášení.

V § 17 odst. 2 ZPDS je pouze stanoveno, že plátce pojistného srazí poplatníkovi zálohu na pojistné v termínu, ve kterém se sráží záloha na daň z příjmů ze závislé činnosti, a to obdobným způsobem jako tuto zálohu na daň. Nezbývá než zapátrat v ZDP, kde nám § 38h odst. 7 sdělí, že plátce daně srazí zálohu – a tedy i plátce pojistného srazí zálohu na pojistné – při výplatě nebo připsání příjmů ze závislé činnosti a z funkčních požitků („mzda“) poplatníkovi k dobru bez ohledu na to, za kterou dobu se mzda vyplácí. Provádí-li plátce zúčtování mezd měsíčně nebo pravidelně za delší časové období, srazí zálohu při zúčtování mzdy. Ohledně pojistného hlášení se z § 19 odst. 3 a 4 ZPDS dozvíme, že s hlášením je spojena povinnost odvést zálohu na pojistné, přičemž stanoví-li správce daně jinou lhůtu pro odvod záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků, podává se hlášení v této lhůtě. Pro nalezení konkrétního dne „D“, kdy plátce pojistného musí svému správci daně jednak odvést zálohu na pojistné, a jednak podat hlášení (elektronicky!) musíme nahlédnout do DŘ, konkrétně do jeho § 137 odst. 1: Hlášení se podává do 20 dnů po uplynutí měsíce, v němž vznikla plátci daně povinnost, která je předmětem hlášení.
Konečně máme v termínech jasno.
Například pojistné hlášení za zálohové období duben 2013 je nutno podat do 20. května 2013, kdy rovněž končí lhůta pro odvod zálohy na pojistné za měsíc duben 2013. Pro hlášení je nutno využít oficiální tiskopis „Hlášení k záloze na pojistné na důchodové spoření“ (25 5541 MFin 5541 – vzor č. 1), které je k nahlédnutí na internetových stránkách České daňové správy http://cds.mfcr.cz/cps/ rde/xbcr/ cds/5541_1.pdf ovšem, jak bylo řečeno, platně podat jej lze jen elektronicky!

V pojistném hlášení
je stěžejní 2. oddíl, kde se uvádějí požadované údaje o zaměstnancích, kteří jsou účastni důchodového spoření (poplatníci pojistného). Pozor na to, že je nutno uvést i poplatníky, kteří jsou účastni důchodového spoření, avšak za příslušné zálohové období (kalendářní měsíc) vykazují vyměřovací základ pojistného ve výši „0“ (jde např. o příjem z dohody o provedení práce do 10 000 Kč započitatelného příjmu). U nich budou vyplněny pouze identifikační údaje (sloupec 01– 03) a v ostatních sloupcích bude „0“.

Před uplynutím lhůty pro podání hlášení může plátce pojistného nahradit již podané hlášení opravným hlášením, pak se k předchozímu hlášení již dále nepřihlíží (využije se opět tiskopis „Hlášení“). Zjistí-li plátce, že poslední známá záloha není ve správné výši, je povinen elektronicky podat následné hlášení. Jde o tiskopis 25 5541/a MFin 5541/a – vzor č. 1, viz http:/ /cds.mfcr.cz/cps/rde/ xbcr/cds/5541-a_1.pdf Do následného hlášení ale nepatří nižší sražené pojistné zaviněné poplatníkem, tehdy je plátce povinen tuto skutečnost hned oznámit správci pojistného (FÚ), který předepíše dlužné pojistné k přímé úhradě poplatníkovi, spolu s přirážkou 10 %.

Na základě hlášení dojde ze zákona k samovyměření záloh ve výši uvedené (tvrzené) v hlášení, a to k poslednímu dni lhůty pro podání. Pokud plátce hlášení v zákonné lhůtě nepodá, má se za to, že tvrdil zálohu 0 Kč. Opožděné hlášení (po lhůtě) je tak posouzeno jako následné hlášení, přičemž dojde k samodoměření zálohy. Jak známo platí – Důvěřuj, ale prověřuj – proto nepřekvapí, že správa pojistného na důchodové spoření počítá s postupem k odstranění pochybností a také s pojistnou kontrolou. A zjistí-li takto správce pojistného, že poslední známá záloha není ve správné výši, doměří zálohu ve výši zjištěného rozdílu oproti poslední známé záloze. Naštěstí včasné odvolání – do 30 dnů od doručení rozhodnutí – má odkladný účinek. Plátci pojistného vzniká povinnost uhradit penále ve výši 20 % z částky zálohy doměřené z moci úřední.

(Více se o tomto tématu dočtete v měsíčníku PaM 2-3/2013)


 

 
 
ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ

 
DŮCHODOVÉ SPOŘENÍ

Účastník důchodového spoření má naspořeno v důchodovém fondu. Kde se účastník důchodového spoření dozví, kolik má aktuálně naspořeno v důchodovém fondu?
Penzijní společnost vede pro každého účastníka osobní důchodový účet, na kterém eviduje prostředky účastníka a důchodové jednotky účastníka v jednotlivých důchodových fondech. Penzijní společnost musí vždy do konce ledna účastníkovi zaslat bezplatně podrobný výpis důchodového spoření za uplynulý kalendářní rok. Účastník sice může kdykoli požádat penzijní společnost o mimořádný výpis důchodového spoření, což ale již může být zpoplatněnou službou. S ohledem na dlouhodobý charakter spoření – který bude typicky přes 30 let – přitom nemá valný význam příliš časté sledování aktuální nastřádané hodnoty. Majetek v důchodovém fondu přitom penzijní společnost pouze obhospodařuje svým jménem a na účet účastníků tohoto fondu, nejedná se ovšem o majetek dotyčné penzijní společnosti, která by si z něj případně mohla vylepšit svou bilanci. Na obezřetnost a přiměřenost investic neustále dohlíží depozitář, který případně může pochybné transakce penzijní společnosti včas zablokovat. Nicméně je pravdou, že na rozdíl od penzijního připojištění (které je dominantní složkou III. pilíře) není u II. pilíře garantováno nezáporné zhodnocení a za případný krach fondu nikdo neručí.

DŮCHODOVÉ SPOŘENÍ V PŘÍPADĚ ZTRÁTY PRÁCE

Účastník spoření se obává, že po čase ztratí svoji práci. Proč nelze předčasně ukončit důchodové spoření? Bude pak muset účastník spoření platit pojistné na neukončitelné spoření plně z vlastní kapsy, a to třeba i na úkor hmotné podpory?
Jednou započaté důchodové spoření skutečně nelze předčasně ukončit. Vstup do tzv. II. pilíře je sice dobrovolný, ale nevratný. Což má tři hlavní důvody. Především se tímto zdůrazňuje odpovědnost každého člověka o tomto důležitém životním rozhodnutí – které zahrnuje zčásti i možnost zaopatření potomků. Za druhé se takto zabraňuje problémům se spravedlivým řešením jen dočasně vyvedené části pojistného z povinného I. pilíře a jeho případným vracením zpět do průběžného systému v pozdějším čase. A rovněž se touto dlouhodobou povinnou vázaností plateb vytváří příznivější prostor pro strategičtější a optimální nastavení dlouhodobých investic penzijních společností, které se tak nemusejí obávat, že by před časem odchodu účastníka do starobní penze musely mít k dispozici odpovídající hotovost. Logicky se nabízí otázka, co se stane, když účastník zůstane bez příjmů – například ztratí práci, dlouhodobě onemocní, místo výdělečné činnosti bude pečovat o malé dítě apod. Není třeba se obávat, sice i nadále zůstane účastníkem důchodového spoření (jinou možnost ani nemá), ale adekvátně se u něj změní výše povinného pojistného, resp. pojistné bude nulové, takže prakticky na své spoření přestane na delší nebo kratší čas platit. A to bez jakékoli sankce. Platí totiž jednoduché pravidlo – platba do II. pilíře kopíruje platbu do I. pilíře, kde se rovněž platí pojistné jen ze skutečně dosažených výdělků ze zaměstnání nebo z podnikání (až na malé výjimky). Jelikož po dobu bez těchto příjmů účastník nebude přispívat na svůj osobní penzijní účet, bude mít úměrně tomu nižší kapitálovou hodnotu a od ní odvozený pozdější starobní důchod z II. pilíře (pokud se jeho finanční situace nezlepší nebo nebude-li žádat o důchod až později po nároku na starobní důchod z I. pilíře).

VÝMĚNA SPRÁVCE SPOŘENÍ

Účastník důchodového spoření chce vyměnit správce svého spoření. Může účastník důchodového spoření přejít k jiné penzijní společnosti?
Ano, účastník důchodového spoření má možnost kdykoli měnit správce svého důchodového fondu a přecházet mezi penzijními společnostmi působícími aktuálně na trhu. Samozřejmě, že je také pamatováno na případné slučování nebo naopak rozdělování penzijního fondu a případné další jejich transformace a změny. Změna je tedy sice přípustná, ale samozřejmě se setká s nevolí stávající penzijní společnosti, kterou příchod nového účastníka něco stál na výdajích za reklamu, zprostředkování, administrativě apod. Proto mohou penzijní společnosti odchodu účastníků čelit zavedením poplatku až do výše 800 Kč, bez jehož úhrady odejít nelze. Nicméně i na tuto bariéru je výslovně pamatováno, a aby poplatkem penzijní společnosti příliš neblokovaly přestupy účastníků, mají tito ze zákona zaručenu jednou za pět let zcela bezplatnou změnu penzijní společnosti. Nejde přitom ale jen o možnost změny správce penzijního fondu, účastník II. pilíře může libovolně měnit i investiční strategii a s ohledem na své aktuální priority poměru zisk versus riziko volit tomu odpovídající důchodový fond – od „bezpečných“ státních dluhopisů, přes konzervativní, vyvážený až po dynamický. Protože s tím, jak se účastníkovi blíží důchodový věk a tedy také obvykle bude mít zájem na zahájení výplaty starobního důchodu z důchodového spoření, posunuje přímo zákon těžiště hodnoty důchodového fondu účastníka k relativně bezpečnějším investicím. Což je ale starostí penzijní společnosti a účastník se tím nemusí trápit.

POVINNOSTI ZAMĚSTNAVATELE PŘI VSTUPU ZAMĚSTNANCE DO II. PILÍŘE

Někteří zaměstnanci zvažují důchodové spoření. Jaké povinnosti čekají zaměstnavatele? Jak má zaměstnavatel řešit případné pozdější ukončení pracovního poměru s účastníkem II. pilíře?
Je-li účastníkem důchodového spoření zaměstnanec (který samostatně nepodniká), pak má značně usnadněnou práci. Jedinou jeho povinností je včas a písemně oznámit zaměstnavateli skutečnost, že nabylo právní moci rozhodnutí správce Centrálního registru smluv o registraci jeho smlouvy o důchodovém spoření s vybranou penzijní společností. Počínaje následujícím měsícem se totiž stal účastníkem II. důchodového pilíře, s čímž je spojena povinnost placení pojistného. Aby zaměstnanci náhodou tuto svou jedinou povinnost nepopletli – pak by totiž museli dlužné pojistné uhradit plně z vlastní kapsy včetně přirážky 10 % – budou zřejmě v tomto směru velice důkladné a důrazné instrukce penzijní společnosti včetně příslušného formuláře tohoto oznámení. Pak už je vše na bedrech zaměstnavatele, který se stává plátcem pojistného na důchodové spoření za poplatníka, přičemž má tři stěžejní úkoly:
1. Snížit pojistné na důchodové pojištění hrazené zaměstnancem za příslušný kalendářní měsíc ze stávajících 6,5 % mzdy na 3,5 %.
2. K takto „ušetřené“ částce přidat další 2 % mzdy poplatníka a celkových 5 % mzdy odeslat finančnímu úřadu do 20. dne měsíce následujícího (jako sražené zálohy na daň z příjmů ze závislé činnosti).
3. Současně s úhradou pojistného, resp. zálohy na pojistné podat finančnímu úřadu hlášení o pojistném na důchodové pojištění, kde se rozepíše, jaká část celkové platby odpovídá kterému účastníkovi. Hlášení je nutno podat pouze v elektronické formě, jako datovou zprávu. Pokud by se plátce pojistného spletl, musí podat následné hlášení, kterým vše uvede na pravou míru a rozdíl záloh vyrovná.
Stejně bude zaměstnavatel postupovat měsíc co měsíc, načež po skončení každého kalendářního roku – nejpozději do 1. dubna, resp. při zastoupení poradcem až do 1. července – předloží správci daně rovněž výhradně elektronicky Vyúčtování pojistného na důchodové spoření za uplynulý rok, kde zúřaduje zálohy na pojistné.


(Více na toto téma najdete v měsíčníku 1 000 řešení 2-3/2013)

 

 
 
P6 AKTUAL

 
46/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 428/2010 Sb., stanovící okruh cizinců, kteří mohou pobývat v tranzitním prostoru mezinárodního letiště na území České republiky pouze na základě uděleného letištního průjezdního víza, ve znění vyhlášky č. 270/2011 Sb.

Částka číslo 22/2013 ze dne 4.3.2013
47/2013 Zákon, kterým se mění zákon č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, ve znění zákona č. 167/2012 Sb.
48/2013 Zákon, kterým se mění zákon č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů
49/2013 Zákon, kterým se mění zákon č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací z veřejných prostředků a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací), ve znění pozdějších předpisů
50/2013 Zákon, kterým se mění zákon č. 378/2007 Sb., o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů (zákon o léčivech), ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 167/1998 Sb., o návykových látkách a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů

Částka číslo 23/2013 ze dne 6.3.2013
51/2013 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 135/2009 Sb., o poskytnutí jednorázového příspěvku ke zmírnění některých křivd způsobených komunistických režimem
52/2013 Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí o uložení kolektivních smluv vyššího stupně
53/2013 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstva obce
54/2013 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstva obce

Částka číslo 24/2013 ze dne 6.3.2013
55/2013 Sdělení Ministerstva kultury o uzavření smluv o vypořádání mezi Českou republikou a Apoštolskou církví, Církví adventistů sedmého dne, Církví bratrskou, Církví československou husitskou, Církví řeckokatolickou, Církví římskokatolickou, Českobratrskou církví evangelickou, Evangelickou církví augsburského vyznání v České republice, Evangelickou církví metodistickou, Federací židovských obcí v České republice, Jednotou bratrskou, Luterskou evangelickou církví a.v. v České republice, Náboženskou společností českých unitářů, Pravoslavnou církví v českých zemích, Slezskou církví evangelickou augsburského vyznání a Starokatolickou církví v České republice

Částka číslo 25/2013 ze dne 8.3.2013
56/2013 Nařízení vlády o stanovení pravidel pro zařazení silničních motorových vozidel do emisních kategorií a o emisních plaketách

Částka číslo 26/2013 ze dne 11.3.2013
57/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva dopravy č. 173/1995 Sb., kterou se vydává dopravní řád drah, ve znění pozdějších předpisů
58/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva dopravy č. 177/1995 Sb., kterou se vydává stavební a technický řád drah, ve znění pozdějších předpisů
59/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 290/2008 Sb., o veterinárních požadavcích na živočichy pocházející z akvakultury a na produkty akvakultury, o opatřeních pro předcházení a zdolávání některých nákaz vodních živočichů

Částka číslo 27/2013 ze dne 11.3.2013
60/2013 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 60/2012 Sb., o stanovení některých podmínek pro poskytování zvláštní podpory zemědělcům, ve znění nařízení vlády č. 448/2012 Sb.
61/2013 Vyhláška o rozsahu informací poskytovaných o chemických směsích, které mají některé nebezpečné vlastnosti, a o detergentech

Částka číslo 28/2013 ze dne 14.3.2013
62/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 499/2006 Sb., o dokumentaci staveb

Částka číslo 29/2013 ze dne 14.3.2013
63/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 503/2006 Sb., o podrobnější úpravě územního řízení, veřejnoprávní smlouvy a územního opatření

Částka číslo 30/2013 ze dne 14.3.2013
64/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 136/2004 Sb., kterou se stanoví podrobnosti označování zvířat a jejich evidence a evidence hospodářství a osob stanovených plemenářským zákonem, ve znění pozdějších předpisů, a vyhláška č. 448/2006 Sb., o provedení některých ustanovení plemenářského zákona, ve znění vyhlášky č. 57/2011 Sb.
65/2013 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstva obce

Částka číslo 31/2013 ze dne 14.3.2013
66/2013 Zákon, kterým se mění zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách), ve znění pozdějších předpisů
67/2013 Zákon, kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty

 

 
 
PRAKTICKÁ KOMUNIKACE

 
JAK BOJOVAT

Existují statistiky o tom, kolik času člověk promarní spánkem. Není však žádná, která by vypovídala o tom, kolik času se „zabije“ bojem. Když zapomeneme na Darwina a jeho boj o přežití, ještě pořád nám zůstává skoro nekonečný seznam bojů. Jak úspěšně bojovat?

Tvrdý trénink
Naopak zde platí, že dokonalosti se dosahuje tvrdým tréninkem. My náš trénink začneme analýzou životních zkušeností, pocházejících přímo ze studnice života. V ní najdeme i takové základní pravdy:

1. Boj musí mít vítěze a poraženého.
Řeči o remíze (dnes se tomu říká win – win) jsou nesmysl. Remíza vypovídá jen o tom, že protivníci buď nebyli na boj připravení, anebo ho odflákli.
2. I dnes platí ono staré římské úsloví „vítěz bere všecko“, anebo, jinými slovy „běda poraženým“.
3. V boji neplatí „v nejlepším přestat“.
4. Většinou se nevyhrává hustotou palby, ale její přesností.
5. V době informačně-komunikačních technologií se většina bojů vede na dálku, a často nepřítele ani nevidíme, ani neznáme.
6. I přes výše uvedené ještě stále platí, že dobrý výběr času a místa boje je polovina výhry.
7. Druhá polovina výhry je výběr nepřítele a stanovení cílů.
8. Nejlehčeji vyhrajeme, když necháme za sebe bojovat jiné. Nezaškodí ani stará známá osvědčená technika „rozděl a panuj“.
9. Nejlepším receptem na prohru je bojovat současně na více bojištích.
10. Hněv je špatný rádce.

  • vítěz a poražený
    Abychom se mohli cítit vítězem, musíme nepřítele porazit. Otázkou je, jak moc: úplně ho zadupat do prachu země, aby už nikdy nevstal, anebo tak, aby se časem mohl stát naším přítelem, nebo aspoň spojencem. První postup (zadupání do země) se uplatňuje obvykle jen v hospodě nebo v podnikání. Doporučujeme častěji používat druhý postup, a to z vysloveně pragmatických důvodů – totální vítězství nás stojí hodně času, energie, peněz, intrikování apod.
  • vítěz bere všecko
    Přesněji řečeno, vítěz má možnost si vzít všechno. Nakolik toto pravidlo uplatní, to závisí na jeho moudrosti a posouzení situace.
  • v nejlepším se nesmí přestat
    Předčasné složení zbraní se málokdy posuzuje jako projev moudrosti, ale spíš naopak, jako projev slabosti. Boj ve skutečnosti končí až tehdy, když oba protivníci složí zbraně.
  • hustota palby a její přesnost
    I když je pravdou, že příval slov (a navíc řečených pořádně nahlas) útočí na nervovou soustavu protivníka, dlouhodobě účinnější výsledek dostaneme pár dobře cílenými slovními údery na nejslabší místa protivníka.
  • nepřítele ani nevidíme, ani neznáme
    Lidé i média věnují tzv. informačně komunikačním technologiím jen jednostrannou pozornost, zaměřenou na pochopení, jak tento zázrak funguje. Toho, že zázrak se sebou přinesl i nové bojiště a nové zákeřné formy boje, si všímá málokdo. Díky tomu se nepřítel dá elegantně zlikvidovat pár e-maily poslanými na správné adresy, „zavěšením“ kompromitujícího videa na You-Tube, rozhýbáním debaty na sociálních sítích apod.
  • výběr času a místa boje
    Moment překvapení je často účinnější než granát. Proto je třeba nepřítele sledovat, vyhodnocovat jeho chování a na základě toho určit, kdy a kde je nejzranitelnější. Podobně je důležitý i výběr místa. Ne náhodou se boxerské zápasy odehrávají v ringu, manželské v ložnici, zápasy bohatých na golfovém hřišti a zápasy chudých v hospodě.
  • výběr nepřítele a stanovení cílů
    Není vždy všecko tak jasné, jak se na první pohled zdá. Je třeba začít odzadu, tj. nejprve si ujasnit cíl, kterého chceme dosáhnout (norkový kožich, povýšení, místo u okna, nový počítač, dovolenou atd.). Jasný cíl nám jakoby prstem ukáže toho správného nepřítele.
  • rozděl a panuj
    V tomto případě lidová moudrost nabádá vybírat horké kaštany z ohně cizíma rukama. Aby ty ruce byly ochotné pro nás sáhnout do ohně, musíme jim vsugerovat myšlenku, že kaštan je jejich největší nepřítel.
  • nebojovat na více bojištích
    Tuto pravdu zná každý. Problém je v tom, že člověk si počet bojišť neurčuje vždycky sám, ale do některých bojů je prostě jen vtažen. I v takovýchto případech je však třeba zvážit i jiné možnosti – odložení boje, strategický ústup, postavení náhradníka apod.
  • držet hněv na uzdě
    Hněv a boj patří k sobě. Bojovník, který není ani trochu „nabuzený“, je na nejlepší cestě k porážce. Stejně jako ten, který pro hněv před sebou vidí jen červený hadr. Míra užitečné nahněvanosti je pro každého jiná, ale jednu věc máme všichni společnou – bezpodmínečně je nutné držet hněv na uzdě. A to hlavně v situacích, kdy výbuch hněvu je první přirozenou reakcí.


Test na závěr
Umíte bojovat? Tento test vám ukáže, jaký jste bojovník a co je vaší nejsilnější zbraní. Máte na výběr vždy dvě různé odpovědi. Označte jednu z nich.

Vaše firma bude propouštět a víte, že už existuje seznam těch, kteří budou propuštěni.
Odpověď A

Pokusím se zjistit, jestli jsem na seznamu.
Odpověď B
Budu dál pracovat nejlépe, jak umím, a pak se ukáže.

Zabloudili jste v lese a najednou slyšíte, jak nedaleko praskají větve pod zřejmě velkým zvířetem.
Odpověď A

Zůstanu stát a pokusím se identifikovat, o jaké zvíře jde.
Odpověď B
Bez meškání se dám na útěk opačným směrem.

Už delší čas míváte závratě. Váš známý měl stejný problém a potom mu zjistili nádor na mozku.
Odpověď A

Zajdu za lékařem a budu chtít CT vyšetření.
Odpověď B
Počkám, jestli to samo od sebe nepřestane.

Neočekávaně dostanete od spolupracovníka facku.
Odpověď A

Okamžitě mu oplatím stejnou mincí.
Odpověď B
Zeptám se, proč to udělal.

Jaký byste chtěl být?
Odpověď A

Přímý a rychlý.
Odpověď B
Moudrý a férový.

Je třeba bojovat vždycky fér?
Odpověď A

To záleží na situaci.
Odpověď B
Absolutně souhlasím.

Rychlé nohy pro útěk jsou rovnocennou zbraní k tvrdým pěstím?
Odpověď A

Jen ve výjimečném případě.
Odpověď B
Je to pravda.

Po ulici proti vám jde člověk, kterého nesnášíte, co uděláte?
Odpověď A

Projdu kolem něho a otřu se mu o kabát.
Odpověď B
Přejdu na druhou stranu ulice.

Rád se díváte na horory, když jste sám doma?
Odpověď A

A proč ne?
Odpověď B
Raději se podívám na něco poučnějšího.

Vidíte, jak se policista baví se sousedem a přitom ukazuje směrem k vašemu domu. Co vás napadne?
Odpověď A

Asi vyšetřuje nějakou nehodu na ulici.
Odpověď B
Asi na mě někdo napsal anonymní udání.

Vyhodnocení testu
Když jste si vybrali všechny odpovědi „A“, jste rozeným bojovníkem a boj je pro vás to, co pro rybu voda. Jen pozor, ani rybě jen samotná voda nestačí na přežití. Jestli jste vybrali všechny odpovědi „B“, raději si najděte někoho, kdo bude bojovat za vás. Určitě se vyžíváte v kličkování, ale život není krasobruslení a málokdy uděluje vysoké známky za uměleckou hodnotu.
Když jste odpověděli přibližně stejně často „A“ i „B“, jste průměrný člověk, který občas bojuje, občas utíká. Takový postoj stačí jen na průměrný život. Jestli máte vyšší ambice, musíte si najmout trenéra, aby z vás udělal bojovníka.

Ing. Milan Konvit

 

 
 
CHYBOVAT ZNAMENÁ PLATIT

 
15. března
Pátek
Daně z příjmů – poplatník Odvod čtvrtletní zálohy na daň z příjmů na rok 2013, pokud poslední známá daňová povinnost poplatníka přesáhla 150.000 Kč.
(§ 38a odst. 4 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
Daně z příjmů – platební zprostředkovatel Oznámení platebního zprostředkovatele (datovou zprávou) o výplatách příjmů úrokového charakteru zejména občanům jiných státu EU, resp. EHP za rok 2012
(§ 38fa odst. 5 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
20. března
Středa
Daň z příjmů – zaměstnavatel Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů z mezd za únor 2013
(§ 38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
Elektronické podání vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti zálohově sražené z mezd za rok 2012 včetně příloh (listinné podání bylo nutné do 1. 3.)
(§ 38j odst. 5 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
Sociální pojištění – OSVČ Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za únor 2013
(§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za únor 2013
(§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
Sociální pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za únor 2013
(§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za únor 2013
(§ 9 odst. 3 a 4 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
Zdravotní pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za únor 2013
(§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za únor 2013
(§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
Důchodové spoření – zaměstnavatel Odvod záloh na důchodové spoření zaměstnanců zapojených do spoření za únor 2013
(§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření) (§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
Podání hlášení (elektronické) k záloze na pojistné na důchodové spoření za únor 2013
(§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření) (§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
25. března
Pondělí
DPH Podání přiznání k DPH plátce s měsíčním zdaňovacím obdobím za únor 2013 a její zaplacení
(§ 101 odst. 1 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
Podání souhrnného hlášení (elektronicky) plátce za únor 2013, o intrakomunitárních plněních: dodání zboží, přemístění obchodního majetku, dodání zboží formou třístranného obchodu (byl-li plátce prostřední osobou) a poskytnutí služby (kterou má zdanit příjemce)
(§ 102 odst. 1, 3 až 7 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
Podání přiznání k DPH identifikované osoby za únor 2013, pokud jí vznikla daňová povinnost, a její zaplacení
(§ 101 odst. 6 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
Podání souhrnného hlášení (elektronicky) identifikované osoby za únor 2013, o intrakomunitárních plněních: poskytnutí služby podle § 9 odst. 1, kterou má zdanit příjemce
(§ 102 odst. 2 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
31. března
Neděle
Daně z příjmů - plátce Daňové povinnosti se přesouvají na úterý 2. dubna 2013

 

 
 
EKONOMIKA

 
Název krajiny Název měny Měna 26.2. 27.2. 28.2. 1.3. 4.3. 5.3. 6.3. 7.3. 8.3. 11.3. 12.3. 13.3.
Austrálie dolar AUD 20,024 19,963 20,014 20,153 20,013 20,118 20,18 20,108 19,974 20,112 20,314 20,386
Brazílie real BRL 9,861 9,883 9,913 9,944 9,944 9,981 9,992 9,962 9,947 10,103 10,057 10,077
Bulharsko lev BGN 13,069 13,108 13,106 13,129 13,119 13,101 13,072 13,043 13,01 13,061 13,121 13,105
Čína renminbi CNY 3,137 3,143 3,138 3,174 3,169 3,16 3,155 3,152 3,128 3,162 3,162 3,178
Dánsko koruna DKK 3,427 3,438 3,438 3,443 3,442 3,437 3,429 3,422 3,412 3,426 3,441 3,437
EMU euro EUR 25,56 25,64 25,635 25,675 25,66 25,625 25,565 25,51 25,445 25,545 25,66 25,63
Filipíny peso PHP 47,917 48,048 47,98 48,506 48,321 48,231 48,129 48,112 47,743 48,31 48,444 48,711
Hongkong dolar HKD 2,519 2,523 2,517 2,546 2,544 2,534 2,529 2,527 2,506 2,534 2,534 2,545
Chorvatsko kuna HRK 3,367 3,377 3,376 3,384 3,379 3,375 3,367 3,361 3,352 3,366 3,382 3,378
Indie rupie INR 36,13 36,364 35,912 35,97 35,936 35,827 35,823 35,905 35,745 36,143 36,34 36,37
Indonesie rupie IDR 2,013 2,021 2,021 2,041 2,032 2,028 2,025 2,023 2,007 2,027 2,027 2,038
Japonsko jen JPY 21,26 21,352 21,169 21,296 21,088 21,096 20,967 20,768 20,28 20,452 20,483 20,574
Jihoafrická rep. rand ZAR 2,215 2,206 2,18 2,174 2,171 2,167 2,167 2,138 2,139 2,147 2,152 2,144
Jižní Korea won KRW 1,793 1,804 1,801 1,821 1,808 1,806 1,811 1,802 1,784 1,797 1,795 1,797
Kanada dolar CAD 19,048 19,083 19,044 19,109 19,178 19,151 19,07 19,002 18,89 19,126 19,16 19,262
Litva litas LTL 7,403 7,426 7,424 7,436 7,432 7,422 7,404 7,388 7,369 7,398 7,432 7,423
Lotyšsko lat LVL 36,535 36,597 36,59 36,647 36,636 36,555 36,485 36,417 36,298 36,456 36,605 36,552
Maďarsko forint HUF 8,669 8,671 8,666 8,692 8,648 8,574 8,563 8,516 8,551 8,42 8,423 8,386
Malajsie ringgit MYR 6,301 6,311 6,315 6,382 6,349 6,336 6,317 6,31 6,258 6,318 6,322 6,352
Mexiko peso MXN 1,526 1,524 1,53 1,537 1,542 1,543 1,545 1,532 1,527 1,56 1,573 1,594
MMF SDR XDR 29,566 29,642 29,578 29,772 29,715 29,672 29,594 29,517 29,308 29,508 29,516 29,671
Norsko koruna NOK 3,426 3,433 3,424 3,43 3,446 3,444 3,443 3,439 3,417 3,433 3,446 3,443
Nový Zéland dolar NZD 16,17 16,128 16,217 16,29 16,224 16,253 16,359 16,242 16,122 16,154 16,232 16,294
Polsko zlotý PLN 6,133 6,156 6,175 6,19 6,198 6,202 6,159 6,145 6,149 6,159 6,191 6,193
Rumunsko nové leu RON 5,837 5,866 5,881 5,883 5,879 5,873 5,866 5,86 5,838 5,843 5,868 5,84
Rusko rubl RUB 63,883 64,06 63,92 64,217 64,152 64,006 63,913 63,725 63,288 63,878 64,093 64,195
Singapur dolar SGD 15,767 15,803 15,787 15,929 15,831 15,769 15,738 15,717 15,593 15,737 15,772 15,819
Švédsko koruna SEK 3,022 3,039 3,034 3,069 3,062 3,073 3,074 3,075 3,057 3,068 3,085 3,091
Švýcarsko frank CHF 21,009 21,058 20,996 20,966 20,936 20,871 20,781 20,711 20,59 20,674 20,791 20,803
Thajsko baht THB 65,508 65,603 65,621 66,306 66,132 65,978 65,941 65,907 65,391 66,128 66,438 66,706
Turecko nová lira TRY 10,804 10,844 10,878 10,951 10,944 10,957 10,943 10,898 10,829 10,899 10,909 10,903
USA dolar USD 19,544 19,575 19,525 19,749 19,727 19,656 19,615 19,606 19,436 19,66 19,656 19,745
Velká Británie libra GBP 29,605 29,668 29,7 29,695 29,699 29,803 29,577 29,487 29,203 29,252 29,265 29,537
Izrael šekel ILS 5,235 5,252 5,267 5,296 5,288 5,263 5,263 5,261 5,282 5,33 5,346 5,348

 

 
 
NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE

 
Poradce, měsíčník č. 7-8/2013 (II/2013)
  • Zákon o dani z příjmů s komentářemIng. Eva Sedláková, Ing. Drahomíra Martincová

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 4/2013 (II/2013)
  • Rezerva na opravy automobiluIng. Martin Děrgel
  • Zvýšení základu daně o solidární daňIng. Eva Sedláková
  • Změny v registraci k DPH od 1. 1. 2013Ing. Václav Benda
  • Opravné položky v účetnictvíIng. Helena Machová
  • Vést účetnictví nebo daňovou evidenci? Ing. Karel Janda
  • Obchodní korporace v podmínkách NOZIng. Karel Janda
  • Zaměstnávání osob se zdravotním postiženímJUDr. Eva Dandová

Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 3/2013 (II/2013)
  • Účetnictví podnikatelů v roce 2013Ing. Zdenka Cardová
  • Novely zákona o daních z příjmů od r. 2013Ing. Eva Sedláková
  • OOdškodňování pracovních úrazů a nemoci z povoláníJUDr. Eva Dandová

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 4/2013 (II/2013)
  • Automobil společníka využívaný pro jeho s.r.o.Ing. Martin Děrgel
  • Dopady „daňového balíčku“ Ing. Ivan Macháček
  • Handicap není překážkou uplatnění na trhu práceMgr. Olga Bičákovák
  • Funkcionáři a zdravotní pojištěníIng. Jiří Hálek
  • Prokázání práva na cestovní náhrady Ing. Karel Janda
  • Diktátor či demokrat?Ing. Jiří Hálek

Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 4/2013 (II/2013)
  • Zákoník práce v Česku a na Slovensku po novelách JUDr. Ladislav Jouza
  • Platový výměr ve veřejných službách a správěJUDr. Lada Jouzová
  • Lhůty ve zdravotním pojištění Ing. Jiří Hálek
  • Byty (obecní) a nový občanský zákoníkRichard W. Fetter
  • Využití směnky v praxiJUDr. Jana Drexlerová
  • Daňové a nedaňové příjmy občanského sdružení v roce 2013Jindřiška Plesníková

1000 řešení – měsíčník č. 4/2013 (II/2013)
  • Automobil v podnikáníKarel Starý
  • Novela zákona o DPH Ing. Václav Benda

PŘIPRAVUJEME

Poradce, měsíčník č. 9/2013 (II/2013)
  • Zákon o Finanční správě ČR s komentářem JUDr. Jana Drexlerová
  • Daňové doklady po novele zákona o DPH

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 5/2013 (III/2013)
  • Nemovitost pořizovaná na leasing
  • Smluvní sankce a daň z příjmů
  • Neúčtující plátce a DPH
  • Praktické dopady vymezení provozovny pro účely DPH
  • Prodej podniku – smlouva a účtování
  • Bilanční kontinuita v účetnictví
  • Novela zákona o spotřebitelském úvěru

Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 5/2013 (III/2013)
  • Nemovitost z pohledu daní z příjmů a účetnictví
  • Nemovitost z pohledu dani z přidané hodnoty
  • BOZP ve stavebnictví

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 5/2013 (III/2013)
  • Zákon práce po novém občanském zákoníku (1.)
  • Projednávání firemních záležitostí se zaměstnanci
  • Problémy kolem dohod a odpovědnosti
  • Práce na směny v nerovnoměrném rozvrhu
  • Sleva na dani na vyživovanou manželku v roce 2013
  • Odlišnosti zdravotního a sociálního pojištění v roce 2013

Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 5/2013 (III/2013)
  • Skartace účetních dokladů občanských sdružení
  • Obec vykonává státní správu
  • Zaměstnávání dětí z pohledu ZP a zákona o zaměstnanosti
  • Za úspěch se platí

1000 řešení – měsíčník č. 5/2013 (III/2013)
  • Nemovitosti v daních Karel Starý

 

 
 
HORKÁ TÉMATA

 
Konec roku v účetnictví
Začátek roku přináší povinnost ročního zúčtování příjmů ze závislé činnosti a sestavení účetní závěrky. Abychom Vám usnadnili orientaci v problematice, nabízíme možnost získat publikace za výhodnou cenu v balíčku Konec roku v účetnictví.

  • Roční zúčtování příjmů – metodika zdanění mezd
    monotematika (A5, str. 55)
  • Účetní závěrka – právní rámec účetní zavěrky
    monotematika (A5, str.168)
  • Daňová přiznání za rok 2012
    monotematika (A5, str. 104)
  • Pokyn D-300 versus Pokyn GFŘ D-6
    monotematika (A5, str. 56)

BALÍČEK Konec roku v účetnictví obsahuje: Roční zúčtování příjmů + Účetní závěrka + Daňová přiznání za rok 2012 + Pokyn D-300 versus Pokyn GFŘ D-6

Cena balíčku je 290 Kč.
Cena balíčku s 20 % slevou je 230 Kč.
Ušetříte 60 Kč.

Důchodová reforma od 1. ledna 2013
Od ledna 2013 mají zaměstnanci možnost vstoupit do 2. důchodového pilíře, kterým se stalo důchodové spoření. Účast na důchodovém spoření je sice dobrovolná, ale po vstupu již ze systému nelze vystoupit, přičemž je s ní spojena povinost placení pojistného. Co je hlavní úlohou I,II,III důchodového pilíře? Vice nabízíme v našich publikacích.

  • Doplňkové penzijní spoření od r. 2013 - příspěvek
    měsíčník DaÚ 2-3/2013 (A4, str. 120)
  • Důchodové spoření zaměstnanců – novinka v roce 2013 – příspěvek
    měsíčník PaM 2-3/2013 (A4, str.120)
  • Příručka mzdové účetní
    monotematika (A5, str. 272)

BALÍČEK Důchodová reforma od 1. ledna 2013 obsahuje: DaÚ2-3/2013 - příspěvek + PaM 2-3/2013 - příspěvek + Příručka mzdové účetní

Cena balíčku je 1015 Kč.
Cena balíčku s 50% slevou 507 Kč.
Ušetříte 508 Kč.

Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů.

Jen do vyprodání zásob.


Balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz


RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY NA VŠECH UVEDENÝCH TELEFONNÍCH ČÍSLECH a E-MAILOVÉ ADRESE.
OBJEDNÁVKY VYŘIZUJEME DO 48 HODIN.

Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.

E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
  • Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
  • Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
 
   
 
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 51548/L.

 

 


V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu
s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.

Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
Untitled Page