Em@ilové noviny

 

č. 6/2018

27.3.2017

 

 
 
 Téma novin 
 Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají 
 P6 aktual 
 Praktická komunikace 
 Chybovat znamená platit 
 Ekonomika 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Horká témata 
 Kontakty 

Služby, které najdete jen u nás:
  • aktuální a rychlé informace
    (změny zákonů a předpisů) z oblastí daní, účetnictví, mezd, odvodů;
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákaznickém oddělení;
  • možnost rychlého objednání
    publikací (telefonicky, faxem, e-mailem, poštou);
  • rychlá dodávka (do 48 hodin)
    s minimálními reklamacemi;
  • uvádění nových produktů
    prostřednictvím mailingů a telemarketingu;
  • přibližování se k zákazníkovi
    prostřednictvím bezplatných odpovědí na otázky a e - mailových novin
 

Vážení čtenáři,
různé písemnosti, především účetní dokumentace, mohou být i po čase potřebné na dokazování sporných skutečností. Mzdová agenda je i po letech nevyhnutná pro dokazování nároků na důchodové zabezpečení zaměstnanců. Jak dlouho uchovávat jednotlivé dokumenty? Co je nutné archivovat? Čtěte v naší rubrice Témata novin pod názvem Archivace mzdové a účetní agendy a také v našich měsíčnících PaM 5/2018, DaÚ 5/2018, 1000 řešení 5/2018 a odborné tematické publikaci Povinnosti zaměstnavatele.

Dalším tématem novin je problematika Kontrola podnikatele. Potřebujete komplexní pohled na podnikání? Potřebujete vědět, co nesmíte jako podnikatelé opomenout? Více k tématu již v naší rubrice Témata novin a také v odborné tematické publikaci Kontrola podnikatele bez chyb, pokut a penále, která právě vychází a také v měsíčnících DaÚ 5/2018, Poradce 11/2018, Poradce 3/2018.

Káva patří mezi nejoblíbenější nápoje. Jaká dávka kávy zlepšuje psychomotorický výkon? Jaká rizika káva skýtá? Dočtete se v rubrice Být dobrý nestačí v příspěvku Kávička dobrá nebo špatná.

Jaké jsou aktuální tematické balíčky? Archivace mzdové a účetní agendy, Kontrola podnikatele, Bezpečné a ekonomické podnikání – změny, Rodinné podnikání.

Přeji Vám příjemné Velikonoční svátky a těším se na brzké setkání u e-mailových novin.
Andrea Súkeníková
odpovědná redaktorka
poradce@poradce.cz


TÉMATA ČÍSLA:
  • Horká témata
  •  

     
     
    TÉMATA NOVIN

     
    ARCHIVACE MZDOVÉ AGENDY

    Mzdová agenda je součástí personální práce. Pravidla pro její realizaci obsahuje zejména zákoník práce (dále ZP) a řada nařízení vlády. Mezi nejdůležitější mzdové písemnosti patří např. pracovní smlouva s uvedením mzdy, kterou si oba její účastníci (zaměstnavatel a zaměstnanec) sjednali, manažerská smlouva, mzdový výměr, platový výměr, vnitřní mzdový předpis, stanovení osobního příplatku, potvrzení o průměrném výdělku, mzdový list, evidenční list důchodového pojištění apod. Jak správně vést archivaci mzdové agendy?

    MZDOVÝ VÝMĚR
    nebo ujednán o mzdě je nejdůležitější mzdovou písemností pro zaměstnance. Mzda se sjednává v kolektivní smlouvě, pracovní smlouvě nebo jiné smlouvě, případně ji zaměstnavatel stanoví vnitřním předpisem nebo mzdovým výměrem (§ 113 odstavec 1 ZP). Jedná se o tzv. smluvní (dvoustranné) sjednání mzdy nebo o jednostranné stanovení mzdy. Způsob sjednání nebo stanovení mzdy je důležitý zejména při jednostranných úkonech zaměstnavatele, např. při jeho snaze o snížení mzdy. ZP stanoví, že zaměstnavatel je povinen v den nástupu do práce vydat zaměstnanci písemný mzdový výměr, který obsahuje údaje o způsobu odměňování, o termínu a místě výplaty mzdy, jestliže to není v kolektivní smlouvě nebo vnitřním předpise. Dojde–li ke změně uvedených skutečností obsažených ve mzdovém výměru, je zaměstnavatel povinen to písemně oznámit zaměstnanci, nejpozději v den, kdy změna nabývá účinnosti. Toto legislativní opatření má zabránit situacím, kdy zaměstnanec nastoupil do zaměstnání a výše odměny nebo způsob odměňování mu nebyl znám. Dokonce byly v praxi případy, kdy zaměstnavatel zaměstnanci přislíbil určitou částku, ale později při výplatě toto ujednání nesplnil. Obdobné skutečnosti musí podle § 136 ZP obsahovat platový výměr, který zaměstnavatel tzv. nepodnikatelského typu doručuje zaměstnanci. Oproti mzdovému výměru je zaměstnavatel povinen uvést navíc údaje o platové třídě a platovém stupni, do nichž je zaměstnanec zařazen, a o výši platového tarifu a ostatních pravidelně měsíčně poskytovaných složek platu. Dojde-li ke změně skutečností uvedených v platovém výměru, je zaměstnavatel povinen tuto skutečností zaměstnanci písemně oznámit včetně uvedení důvodů, a to nejpozději v den, kdy změna nabývá účinnosti.

    Doručení mzdového výměru
    Písemnosti, které se týkají odměňování, jimiž jsou mzdový výměr nebo platový výměr, se zaměstnanci doručují do vlastních rukou na pracovišti, v jeho bytě nebo kdekoliv bude zastižen anebo prostřednictvím sítě nebo služby elektronických komunikací. Není–li to možné, může zaměstnavatel písemnost doručit prostřednictvím provozovatele poštovních služeb. Stává se často, že zaměstnanec písemnost, např. změnu mzdového výměru, odmítne na pracovišti převzít. Problémy nejsou se mzdovým výměrem, v němž by byla zaměstnanci zvyšována mzda nebo osobní příplatek. V opačném případě, při snižování mzdy, by odmítnutí převzetí mzdového výměru zaměstnancem by to pro něj mohlo znamenat neseznámení se s důvody, které zaměstnavatele k tomuto kroku vedly a tedy i ztížení možnosti k případnému odvolání. Odmítne–li zaměstnanec písemnost převzít, pak zaměstnavateli stačí, když odmítnutí prokáže (např. svědecky) a písemnost se považuje za doručitelnou. Postup zaměstnance je k jeho tíži, neboť v důsledku toho nebude mít informace o důvodech rozhodnutí zaměstnavatele a případnou neplatnost písemnosti (rozhodnutí zaměstnavatele) bude z tohoto důvodu v případném soudním řízení uplatňovat obtížněji. ZP sice dává přednost osobnímu doručení, ale někdy to není možné. Potom může být doručováno prostřednictvím provozovatele poštovních služeb (nejčastěji poštou). S tím jsou ovšem spojena určitá rizika, které musí zaměstnavatel brát v úvahu. Jinak by důsledky špatného doručení nesl sám.Jde-li o písemnost zasílanou poštou a která se citelně dotýká zaměstnance, je pochopitelné, že se doručení často vyhýbá nebo převzetí odmítne. Právo ovšem není na jeho straně. Jestliže zaměstnanec svým jednáním nebo opomenutím doručení písemnosti zmařil, považuje se zásilka za doručenou dnem, kdy se vrátila zaměstnavateli poštou jako nedoručitelná.

    Nezbytné písemnosti

    ZP poskytuje oprávnění zaměstnavateli, aby vedl osobní spis zaměstnance, nestanoví však obsah písemností (§ 312 odstavec 1 ZP). Smí obsahovat jen písemnosti, které jsou nezbytné pro výkon práce v základním pracovněprávním vztahu. Zahrnujeme do něj pracovní poměr a dohody konané mimo pracovní poměr. ZP povahu a druh jednotlivých písemností nekonkretizuje, uvádí je obecně jako nezbytné pro výkon práce. Jsou to především písemnosti, které potvrzují kvalifikaci a obecnou způsobilost zaměstnance k výkonu práce. Součástí osobního spisu by měl být dotazník s uvedením údajů potřebných pro zaměstnání. Jedná se např. o osobní údaje (jméno, rodné číslo, profesní životopis apod.), potvrzení o získané kvalifikaci, potvrzení o zaměstnání (zápočtový list – § 313 ZP), posudek o pracovní činnosti (předchozí zaměstnavatel ho vydává jen na žádost zaměstnance – § 314 ZP), doklady týkající se uzavřeného pracovněprávního vztahu (pracovní smlouva nebo dohoda o pracovní činnosti nebo o provedení práce, platový, případně mzdový výměr) apod.

    Promlčení mzdových nároků
    Pro pracovněprávní účely, zejména pro mzdovou oblast, platí ustanovení občanského zákoníku (NOZ) o promlčení. Právo upravené v pracovněprávních vztazích se promlčí, jestliže nebylo vykonáno v době stanovené v NOZ. Promlčecí doba je tříletá a běží ode dne, kdy právo mohlo být vykonáno poprvé. K promlčení soud přihlédne, jen uplatní–li tuto námitku dlužník nebo smluvní strana, proti níž návrh směřuje (např. zaměstnavatel). Pak nelze právo uplatňující smluvní straně přiznat. Po dobu soudního uplatnění promlčecí doba neběží.

    NOZ stanoví v § 629 promlčecí lhůtu tříletou. Smluvní strany (zaměstnavatel a zaměstnanec) si však mohou ujednat kratší nebo delší promlčecí lhůtu počítanou ode dne, kdy právo mohlo být uplatněno poprvé, než jakou stanoví zákon. Tato lhůta musí však být nejméně v trvání jednoho roku a nejdéle v trvání patnácti let.

    Účelem institutu promlčení je stimulovat navrhovatele (smluvní stranu), aby svá práva uplatnil včas a přispěl tak k právní jistotě. Jestliže by, poté co mu vznikla možnost uplatnit svá práva, příliš dlouho s tím otálel, ztížila by se možnost dopátrat se skutkového stavu. Namítne–li smluvní strana námitku promlčení, soud k ní přihlédne a nemůže nárok přiznat a žalobu zamítne. Nárok sice bude dále trvat, ale stane se prostřednictvím soudu nevymahatelným. Námitky promlčení vůči účastníkovi sporu mimo soudní řízení nemají žádné právní důsledky. Pro personální praxi institut promlčení znamená, že zejména mzdové nároky, např. různé příplatky, nedoplatky mzdy, odměny apod. se po třech letech promlčují a vznese–li protistrana tuto námitku, nárok nebude ani v soudním řízení uspokojen.

    ARCHIVACE MZDOVÝCH DOKUMENTŮ - Promlčení však nesouvisí se lhůtami pro archivaci mzdových dokumentů, které jsou uvedeny v různých předpisech. Zpravidla se jedná o nároky, které nemají pracovněprávní charakter, jako např. v oblasti důchodového pojištění.

    Zákon o účetnictví
    č. 563/1991 Sb., obsahuje v § 31 a 32 pravidla pro uschovávání mzdových dokumentů. Např. se uschovávají:
    Účetní uzávěrka po dobu 10 let po dobu počínající koncem účetního období, kterého se týkají. Účetní doklady, účetní knihy, odpisové plány, inventurní soupisy, účtové dokumenty se uschovávají do konce účtového období, kterého se týkají. Účetní záznamy, kterými zaměstnavatelé (účetní jednotky) dokládají vedení účetnictví po dobu 5 let počínající koncem účetního období, kterého se týkají. Zaměstnavatel může jako účetní záznamy použít zejména mzdové listy, daňové doklady nebo jinou dokumentaci vyplývající ze zvláštních předpisů. Dokumentace musí splňovat požadavky kladené zákonem o účetnictví na účetní záznamy. Tuto dokumentaci uschovávají zaměstnavatelé po dobu 10 let.
    Zákon o organizaci a provádění sociálního zabezpečení
    stanoví, že zaměstnavatelé jsou povinni uschovávat např.:
    a) stejnopisy evidenčních listů (§ 38 odst. 5 věta první) vyhotovených v kalendářním roce, kterého se týkají, nebo v bezprostředně následujícím kalendářním roce po dobu 3 kalendářních roků po roce, kterého se týkají, a stejnopisy ostatních evidenčních listů po dobu 3 kalendářních roků po roce, ve kterém byly vyhotoveny,
    b) mzdové listy nebo účetní záznamy o údajích potřebných pro účely důchodového pojištění, po dobu 30 kalendářních roků následujících po roce, kterého se týkají, a jde-li o mzdové listy nebo účetní záznamy o údajích potřebných pro účely důchodového pojištění vedené pro poživatele starobního důchodu, po dobu 10 kalendářních roků následujících po roce, kterého se týkají,

    Zvláštní právní předpis může stanovit pro záznamy, které mají charakter účetních záznamů, delší uschovací dobu. Za záznamy o těchto skutečnostech se vždy považují doklady o druhu, vzniku a skončení pracovního vztahu, záznamy o pracovních úrazech a o nemocech z povolání a záznamy o evidenci pracovní doby, včetně doby pracovního volna bez náhrady příjmu.

    Zaniká-li zaměstnavatel bez právního nástupce před uplynutím uvedených dob, je povinen zajistit úschovu záznamů a dalších dokladů („doklady zaměstnavatele“) do uplynutí těchto dob a bez zbytečného odkladu písemně oznámit okresní správě sociálního zabezpečení, kde jsou doklady zaměstnavatele uloženy.

    (Více se o tomto tématu se dočtete v měsíčnících PaM 5/18, DaÚ 5/18, 1000 řešení 5/18 a odborné tematické publikaci Povinnosti zaměstnavatele)


    PŘÍJMY ZE ZÁVISLÉ ČINNOSTI A SOUČASNĚ Z AUTORSKÝCH HONORÁŘŮ

    V mnoha případech má poplatník daně z příjmů – FO, kromě příjmu z hlavní výdělečné činnosti u zaměstnavatele také příjem ze samostatné činnosti, tj. i z příjmů z autorských honorářů, které, pokud nejsou zdaňovány srážkou, musí uvést do daňového přiznání. Zaměstnanci v takovém případě zaměstnavatel nemůže provést roční zúčtování, ale sám zaměstnanec musí podat daňové přiznání. Jak se posuzují příjmy z autorských honorářů z hlediska daně z příjmů?

    Příjmy ze závislé činnosti

    podle § 6 odst. 1 zákona o daních z příjmů, jsou:
    a) plnění v podobě
    1. příjmu ze současného nebo dřívějšího pracovněprávního, služebního nebo členského poměru a obdobného poměru, v nichž poplatník při výkonu práce pro plátce příjmu je povinen dbát příkazů plátce,
    2. funkčního požitku,
    b) příjmy za práci
    1. člena družstva,
    2. společníka společnosti s ručením omezeným,
    3. komanditisty komanditní společnosti,
    c) odměny
    1. člena orgánu právnické osoby,
    2. likvidátora,
    d) příjmy plynoucí v souvislosti se současným, budoucím nebo dřívějším výkonem činnosti, ze které plynou příjmy podle písmen a) až c), bez ohledu na to, zda plynou od plátce, u kterého poplatník vykonává činnost, ze které plyne příjem ze závislé činnosti, nebo od plátce, u kterého poplatník tuto činnost nevykonává.

    Příjmy z autorských honorářů
    jsou z hlediska daně z příjmů příjmy ze samostatné činnosti podle § 7 odst. 2 písm. a) zákona. Citovaný § 7 odst. 2 písm. a) stanoví, že jde o příjem z užití nebo poskytnutí práv z průmyslového, autorských práv včetně práv příbuzných právu autorskému, a to včetně příjmů z vydávání, rozmnožování a rozšiřování literárních a jiných děl vlastním nákladem.

    Práva autora k jeho autorskému dílu

    a práva související s právem autorským upravuje zákon č. 121/2000 Sb., autorský zákon, ve znění pozdějších předpisů. Předmětem práva autorského je dílo literární a jiné dílo umělecké a dílo vědecké, které je jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora a je vyjádřeno v jakékoli objektivně vnímatelné podobě včetně podoby elektronické, trvale nebo dočasně, bez ohledu na jeho rozsah, účel nebo význam (dále jen „dílo“). Dílem je zejména dílo slovesné vyjádřené řečí nebo písmem, dílo hudební, dílo dramatické a dílo hudebně dramatické, dílo choreografické a dílo pantomimické, dílo fotografické a dílo vyjádřené postupem podobným fotografii, dílo audiovizuální, jako je dílo kinematografické, dílo výtvarné, jako je dílo malířské, grafické a sochařské, dílo architektonické včetně díla urbanistického, dílo užitého umění a dílo kartografické. Za dílo se považuje též počítačový program, je-li původní v tom smyslu, že je autorovým vlastním duševním výtvorem. Předmětem práva autorského je také dílo vzniklé tvůrčím zpracováním díla jiného, včetně překladu díla do jiného jazyka.

    Má-li poplatník v jednom roce, tj. v jednom zdaňovacím období, příjmy podle § 6 i § 7 zákona a naplní zákonné podmínky dané § 38g zákona, musí podat daňové přiznání. V daném případě je však třeba pamatovat, že do daňového přiznání se neuvádí příjmy zdaňované zvláštní sazbou daně podle § 36 zákona.

    Pro úplnost doplňuji, že podle § 10 odst. 1 písm. d) zákona tzv. „ostatním příjmem“ jsou příjmy ze zděděných práv z průmyslového a jiného duševního vlastnictví, včetně práv autorských a práv příbuzných právu autorskému. V uvedeném případě se jedná o příjmy dědiců, nikoli autorů. Výdajem dědice jsou pouze doložené výdaje na dosažení uvedeného příjmu (nikoli na jeho zajištění a udržení).
    Jako daňový výdaj k autorským honorářům
    může autor uplatnit výdaje na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů nebo může postupovat podle § 7 odst. 7 zákona a uplatnit výdaje paušální částkou.

    Paušální výdaje u příjmů podle § 7 odst. 2 písm. a) zákona o daních z příjmů činí 40 % z dosažených příjmů, nejvýše počínaje r. 2018 do výše 400 000 Kč. K těmto paušálním výdajům již žádné další výdaje autor uplatnit nemůže. Autor, který uplatňuje výdaje paušální částkou z dosažených příjmů, musí vést záznamy o příjmech a evidenci příslušných pohledávek.
    Příklad
    Poplatník obdržel za příspěvek do odborného časopisu za jeden měsíc 20 000 Kč. Jaké může uplatnit výdaje?
    K autorskému honoráři ve výši 20 000 Kč může autor uplatnit částku 8 000 Kč, tj. 40 % paušál z 20 000 Kč. Další možností je uplatnit výdaje ve skutečné vynaložené výši.


    Příjmy zdaňované srážkou zvláštní sazbou daně
    Zákon v § 5 odst. 5 stanoví mimo jiné, že do základu daně se nezahrnují příjmy, ze kterých se daň vybírá zvláštní sazbou daně podle § 36 zákona. Podle § 38d zákona je srážku povinen provést plátce daně. Neprovede-li plátce daně srážku daně vůbec, popřípadě provede-li ji v nesprávné výši nebo sraženou daň včas neodvede, bude na něm vymáhána jako jeho dluh.

    – příjmy ze závislé činnosti

    Počínaje r. 2018 zákon v § 6 odst. 4 stanoví, že příjmy zúčtované nebo vyplacené plátcem daně jsou po zvýšení podle odstavce 12 samostatným základem daně pro zdanění daní vybíranou srážkou podle zvláštní sazby daně, pokud zaměstnanec u tohoto plátce daně neučinil prohlášení k dani podle § 38k odst. 4, 5 nebo 7 anebo nevyužije-li postup podle § 36 odst. 7 nebo 8 a jedná-li se o příjmy podle odstavce 1:

    a) plynoucí na základě dohody o provedení práce, jejichž úhrnná výše u téhož plátce daně nepřesáhne za kalendářní měsíc částku 10 000 Kč, nebo
    b) v úhrnné výši nepřesahující u téhož plátce daně za kalendářní měsíc částku 2 500 Kč.

    V případě, že by příjem zaměstnance převýšil výše uvedené zákonné limity, musel by zaměstnavatel z uvedeného příjmu již srazit zálohu na daň ve výši 15 % podle § 38h odst. 2 zákona.
    Příklad
    Student vysoké školy měl zisk z autorských honorářů, tj. rozdíl mezi zdanitelnými příjmy a daňovými výdaji, ve výši 45 000 Kč. Mimo tyto příjmy uzavřel dohodu o provedení práce na 4 měsíce, kdy měl měsíčně příjem 10 000 Kč. Protože student nepodepsal prohlášení k dani podle § 38k zákona, zaměstnavatel mu z dohody srazil daň srážkou ve výši 15 %, tj. 1 500 Kč měsíčně. Otázkou je, zda student v daňovém přiznání může mimo příjem z autorských honorářů uvést i příjmy z dohody o provedení práce a požádat finanční úřad o vrácení této daně, protože pokud uplatní slevu na dani, správce daně by mu daň sraženou zaměstnavatelem vrátil.

    Vzhledem ke skutečnosti, že příjem z dohody o provedení práce byl zdaněn srážkou podle § 36 zákona, poplatník v souladu s § 36 odst. odst. 7 zákona může tyto příjmy uvést do daňového přiznání. Do daňového přiznání pak dále uvede i příjem z autorských honorářů.


    – příjmy z autorských honorářů
    Zákon o daních z příjmů v § 7 odst. 6 stanoví, že příjem autora za příspěvek do novin, časopisu, rozhlasu nebo televize plynoucí ze zdrojů na území České republiky je samostatným základem daně pro daň vybíranou srážkou podle zvláštní sazby daně za předpokladu, že úhrn těchto příjmů od téhož plátce daně nepřesáhne v kalendářním měsíci 10 000 Kč a jde o příjem uvedený v odstavci 2 písm. a). Tyto příjmy se do daňového přiznání autora neuvádí, srážková daň je daní konečnou.
    Příspěvkem se rozumějí příspěvky autorů a umělecké výkony využité k tvorbě těchto příspěvků. Tvorba příspěvků může být zprostředkována i pověřenou produkční firmou.
    Je-li příjem autora za příspěvky do novin a časopisů, rozhlasu nebo televize, tj. příjem podle § 7 odst. 2 písm. a) zákona, měsíčně vyšší než 10 000 Kč, musí již autor vyplnit daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob, kam do přílohy č. 1 příslušný příjem uvede.
    Příklad
    Poplatník s příjmy ze závislé činnosti obdržel také za příspěvek do rozhlasu autorskou odměnu 6 000 Kč. Pokud by rozhlas neprovedl srážku daně, je otázkou, zda by autor musel podat daňové přiznání.

    Autor daňové přiznání z titulu příspěvku do rozhlasu ve výši 6 000 Kč podávat nebude. Podle § 38d zákona je srážku povinen provést plátce daně, tzn. rozhlas.
    Pokud by rozhlas srážku daně ve výši 15 % základu daně, tj. v daném případě 900 Kč neprovedl a tuto skutečnost zjistil správce daně, postupoval by podle § 38s zákona o daních z příjmů. Ten stanoví, že pokud povinnost vybrat nebo srazit daň včetně záloh u daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně nebo u daně srážené plátcem daně poplatníkovi z příjmů ze závislé činnosti nebyla ve stanovené výši plátcem daně splněna, a to ani dodatečně, je základem pro výpočet této částky vybírané nebo sražené daně včetně záloh částka, z níž by po vybrání nebo sražení zbyla částka, která byla plátcem daně poplatníkovi skutečně vyplacena; u poplatníka s příjmy podle § 6 zvýšená o povinné pojistné podle § 6 odst. 12.
    V uvedeném případě autorský honorář činil 6 000 Kč, pak v případě, že plátce neprovedl srážku daně nebo nevybral-li daň ve stanovené výši, představuje vyplacený autorský honorář ve výši 6 000 Kč pouze 85 % základu daně a plátce by již zaplatil daň ve výši 1 058 Kč (daň z příjmů vybíraná zvláštní sazbou se zaokrouhluje na celé koruny dolů).

    Příklad
    Poplatník starobní důchodce měl v r. 2017 příjem z pěti dohod o provedení práce s tím, že daň neplatil, protože u zaměstnavatele podepsal prohlášení k dani. Dále měl autorské honoráře do 10 000 Kč, které redakce zdanila zvláštní sazbou daně 15 %. Poplatník tyto autorské honoráře uvedl do daňového přiznání (stejně jako za rok 2014) a požádal o vrácení přeplatku na dani. Správce daně však odmítl daň vrátit. Je postup správce daně správný?

    Podle § 7 odst. 6 zákona ve znění účinném pro rok 2014 příjmy autorů plynoucí ze zdrojů na území ČR byly samostatným základem daně pro zdanění zvláštní sazbou daně za předpokladu, že úhrn těchto příjmů od téhož plátce nepřesáhl v kalendářním měsíci 10 000 Kč. Na žádost poplatníka byl plátce daně povinen do 10 dnů od podání žádosti vystavit doklad o vyplacených příjmech a sražené dani za období, za které byl poplatníkovi autorský honorář vyplacen s tím, že autor mohl příslušné příjmy uvést do daňového přiznání, uplatnit daňové výdaje, slevy na dani a požádat o vrácení přeplatku na dani.
    Od 1. ledna 2015 bylo ustanovení § 7 odst. 6 zákona změněno tak, že se týká pouze příjmů autorů za příspěvky do novin, časopisů, rozhlasu nebo televize plynoucí ze zdrojů na území ČR, jako tomu bylo do 31. 12. 2013. Tento příjem je samostatným základem daně pro daň vybíranou srážkou podle zvláštní sazby daně za předpokladu, že úhrn těchto příjmů od téhož plátce daně nepřesáhne v kalendářním měsíci 10 000 Kč. Sraženou daň již nelze na celkovou daňovou povinnost v daňovém přiznání započítat.


    (Více se o tomto tématu se dočtete v odborné tematické publikaci Kontrola podnikatele bez chyb, pokut a penále a v měsíčnících DaÚ 5/2018, Poradce 11/2018, Poradce 3/2018)


     

     
     
    P6 AKTUAL

    Částka 22 Rozeslána dne 23. března 2018
    43/2017 Nařízení vlády o podmínkách poskytování plateb pro horské oblasti a jiné oblasti s přírodními nebo jinými zvláštními omezeními a o změně některých souvisejících nařízení vlády

    Částka 23 Rozeslána dne 23. března 2018
    44/2018 Nařízení vlády o podmínkách poskytování plateb pro přechodně podporované oblasti s přírodními omezeními

    Částka 24 Rozeslána dne 23. března 2018
    45/2018 Vyhláška o plánech péče, zásadách péče a podkladech k vyhlašování, evidenci a označování chráněných území

    Částka 25 Rozeslána dne 23. března 2018
    46/2018 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva zemědělství č. 221/2002 Sb., kterou se stanoví sazebník náhrad nákladů za odborné a zkušební úkony vykonávané v působnosti Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, ve znění pozdějších předpisů



     

     
     
    CHYBOVAT ZNAMENÁ PLATIT

     
    3. dubna Úterý (za sobotu 31. 3.) Daně z příjmů - plátce Odvod „srážkové“ daně sražené v únoru 2018 a hlášení plátce o dani sražené zahraničním poplatníkům (vyjma příjmů do 2 500 Kč, resp. z dohod o provedení práce do 10 000 Kč) (§ 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Odvod zajištění daně sraženého v únoru 2018 ze stanovených příjmů nerezidentů mimo prostor EU/EHP ze zdrojů na území ČR a hlášení plátce daně o provedeném zajištění (§ 38e odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Daň z příjmů – zaměstnavatel Provedení ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění za rok 2017
    (§ 38ch odst. 4 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Zdravotní pojištění – OSVČ Oznámení OSVČ účtující v hospodářském roce zdravotní pojišťovně, kdy bude podávat daňové přiznání za rok 2017, pokud tak učiní později než k 31. 3.
    (§ 24 odst. 1 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění)
    3. dubna Úterý (za neděli 1. 4., i za svátek 2. 4.) Daně z příjmů – poplatník Podání přiznání k daním z příjmů za zdaňovací období kalendářního roku 2017, pokud není využit „poradce“ a účetní závěrka nepodléhá povinnému auditu
    (§ 33 odst. 1, § 136 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    Splatnost daní z příjmů (doplatku) za zdaňovací období kalendářního roku 2017, pokud není využit „poradce“ a účetní závěrka nepodléhá povinnému auditu
    (§ 135 odst. 3 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    Uplatnění plné moci k zastupování „poradcem“, který za poplatníka zpracuje a předloží daňové přiznání za rok 2017, a to až v prodlouženém termínu do 2. 7.
    (§ 29 odst. 2, § 136 odst. 2 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    Sdělení poplatníka registrovaného k dani z příjmů, že mu ve zdaňovacím období kalendářního roku 2017 nevznikla daňová povinnost (vyjma „neziskovek“)
    (§ 136 odst. 5 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    (§ 38mc zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Daně z příjmů - plátce Podání vyúčtování „srážkové“ daně z příjmů vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za rok 2017
    (§ 38d odst. 9 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    (§ 33 odst. 1 a 4, § 137 odst. 2 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    9. dubna Pondělí (za neděli 8. 4.) Zdravotní pojištění – OSVČ Odvod zálohy na zdravotní pojištění OSVČ za březen 2018
    (§ 7 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění)
    Podání Přehledu OSVČ o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně za rok 2017, pokud OSVČ není povinna podat přiznání k dani z příjmů za rok 2017
    (§ 24 odst. 2, § 26b odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění)
    16. dubna Pondělí (za neděli 15. 4.) Daň silniční Zaplacení zálohy na daň silniční za I. čtvrtletí 2018
    (§ 10 odst. 1 a 4 zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční)
    17. dubna Úterý Zdravotní pojištění – OSVČ Doplacení pojistného na zdravotní pojištění za rok 2017 OSVČ nepodávající daňové přiznání (pokud Přehled podala až 9. 4., jinak do 8 dnů po jeho podání)
    (§ 8 odst. 5, § 21 odst. 4, § 26b odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění)
    20. dubna Pátek Daň z příjmů – zaměstnavatel Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů z mezd za březen 2018
    (38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Sociální pojištění – OSVČ Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za březen 2018
    (§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za březen 2018
    (§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Sociální pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za březen 2018
    (§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezpečení)
    Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za březen 2018
    (§ 9 odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Zdravotní pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za březen 2018
    (§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění)
    Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za březen 2018 (§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění)
    DPH - uživatel Podání přiznání a zaplacení DPH za I. čtvrtletí 2018 uživatele registrovaného k dani v ČR ve zvláštním režimu jednoho správního místa alias „MOSS
    (§ 110q, § 110r odst. 1 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    (§ 135 odst. 3 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    25. dubna Středa DPH Podání přiznání a zaplacení DPH plátce za březen nebo za I. čtvrtletí 2018
    (§ 101 odst. 1 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    (§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    Podání kontrolního hlášení plátce za březen nebo za I. čtvrtletí 2018 (§ 101e zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    Podání souhrnného hlášení plátce za březen nebo za I. čtvrtletí 2018, o intrakomunitárních plněních: dodání zboží, přemístění obchodního majetku, dodání zboží v třístranném obchodu a poskytnutí služby podle § 9 odst. 1, kterou má zdanit příjemce
    (§ 102 odst. 1, 3, 4 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    Podání přiznání k DPH identifikované osoby za březen 2018, pokud jí vznikla daňová povinnost, a její zaplacení
    (§ 99, § 101 odst. 1 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    (§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    Podání souhrnného hlášení identifikované osoby za březen 2018, o intrakomunitárních plněních: poskytnutí služby podle § 9 odst. 1, kterou má zdanit příjemce
    (§ 102 odst. 2 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    30. dubna Pondělí Daně z příjmů - plátce Odvod „srážkové“ daně sražené v březnu 2018 a hlášení plátce o dani sražené zahraničním poplatníkům (vyjma příjmů do 2 500 Kč, resp. z dohod o provedení práce do 10 000 Kč) (§ 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Odvod zajištění daně sraženého v březnu 2018 ze stanovených příjmů nerezidentů mimo prostor EU/EHP ze zdrojů na území ČR a hlášení plátce daně o provedeném zajištění (§ 38e odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Zákonné pojištění úrazu Odvod pojistného zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání za II. čtvrtletí 2018
    (§ 365 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce)
    (§ 12 odst. 3 vyhlášky č. 125/1993 Sb., o zákonném pojištění odpovědnosti zam.)
    Sociální pojištění – zaměstnavatel Povinnost všech zaměstnavatelů uzavřít evidenční listy důchodového pojištění (ELDP) zaměstnanců, kteří byli účastni důchodového pojištění za rok 2017
    (§ 38 odst. 4 zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení)
    Sociální pojištění – OSVČ Předložení plné moci k zastupování poradcem zpracovávajícím daňové přiznání, při odkladu termínu podání přiznání za rok 2017 do 2. 7. 2018
    (§ 15 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Zdravotní pojištění – OSVČ Předložení plné moci k zastupování poradcem zpracovávajícím daňové přiznání, při odkladu termínu podání přiznání za rok 2017 do 2. 7. 2018
    (§ 24 odst. 2 zák. č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění)

     

     
     
    BÝT DOBRÝ NESTAČÍ

     
    KÁVIČKA – DOBRÁ NEBO ŠPATNÁ?

    MUDr. Pavel Malovič

    Když nepočítáme minerální vody, není tajemstvím, že právě káva patří do trojice nejoblíbenějších nápojů spolu s pivem a vínem. Stejně tak patří mezi nejdiskutovanější. Smělá čísla hovoří o tom, že káva obsahuje přibližně 670 přírodních látek, z nichž nejznámější je kofein, povzbuzující nervovou soustavu a srdce. Poté se – v podstatě zprostředkovaně – dopad zvýšení nervové činnosti projeví i ve zvýšené schopnosti uvolňovat energii. Jaká dávka kávy zlepšuje psychomotorický výkon? Jaká rizika káva skýtá?


    KOFEIN JE LÁTKA NÁVYKOVÁ
    a bývá zařazována do skupiny „nejměkčích drog“. Stav návyku je možné označit jako „kofeinismus“. Různé druhy kávy obsahují různé množství kofeinu – např. káva z Jižní Ameriky mívá o polovinu menší množství kofeinu než káva z Arábie. Množství kofeinu v kávě ovlivňuje i postup její přípravy a způsob konzumace. Pokud se pije horká, přijmeme v jednom šálku kávy až 150 mg kofeinu. Chladnější šálek obsahuje asi 100 mg, v překapávané kávě nebo espressu je 80 mg. Na konzumaci kávy existují různé názory. Pokud z nich vybereme – můžeme se přiklonit k tomu, že denní dávka jednoho až dvou šálků dočasně zlepšuje psychomotorický a intelektuální výkon. Více kávy může vyvolat u citlivějších jedinců symptomy neurotického charakteru – úzkost, nespavost, bolesti hlavy, žaludeční neurózu a průjem. Je to však individuální.

    Konzumentům osmi a více káv denně hrozí až fyzická závislost provázená již uvedenými příznaky, ale v mnohem výraznější míře, spojená se zvýšeným krevním tlakem a neschopností normálně trénovat. Takové nadužívání kávy bývá spojeno bohužel i s konzumací cigaret (každý „kávičkář“ vám řekne, že ke kávě „patří“ cigareta).

    Kombinace cigareta – káva je však velmi zhoubná a podstatně zvyšuje riziko postižení srdce, což určitě neprospívá udržování fyzické i psychické formy a zdraví.

    ZAJÍMAVÉ PRO NASTARTOVÁNÍ ORGANISMU JE JEDNORÁZOVÉ POŽITÍ KÁVY
    - Její opakované pití způsobuje stále kratší dobu nabuzení, provázené následným a prohlubujícím se útlumem činnosti nervové soustavy.

    Káva je kromě toho močopudná tekutina a tento její účinek je výraznější v kombinaci s vitaminem C, jenž bývá často používán jako povolený fyzický, ale i „kancelářský“ doping. Člověk však ztrácí zbytečně velké množství tekutin.

    ZÁVAŽNÝ JE I NÁVYK NA KÁVU JAKO TAKOVOU, NEJEN NA KOFEIN - To proto, že káva je připravována z pražených kávových zrnek a jakékoli pražení semen může vést ke vzniku množství rakovinotvorných látek.

    I když se pije káva bez kofeinu, melta nebo sójová káva, nevyhne se konzument příjmu rakovinotvorných látek. Oproti tomu je kofein menším rizikem, zejména pokud je káva správně a dobře připravena. Káva, zejména „turecká“, kromě toho může způsobit poškození sliznice žaludku a podráždění žlučníku („sós“ neboli „lógr“ je doslova brusný papír – šmirgl).

    PŘEKAPÁVANÁ KÁVA přes papírový filtr je v tomto směru mnohem méně škodlivá, stejně tak i presovaná káva. Káva s mlékem působí méně a pomaleji, v kombinaci s větším množstvím cukru může vyvolávat pocit žízně.

    KÁVA SKRÝVÁ I JINÁ RIZIKA – kávové zrno je vlastně semeno, které může být zasaženo plísněmi, a proto je třeba jej před pomletím řádně zkontrolovat. Káva se dost často pije i při nebo po konzumaci alkoholu s tím, že napomáhá vystřízlivění. Ale nebude to tak úplně pravda, neboť výzkumy prokázaly, že jedinci, kteří vypili pouze alkohol, reagují mnohem lépe než ti, co si myslí, že alkohol zneutralizují kávou a tyto dvě látky zkombinují…

     

     
     
    PRÁVĚ VYCHÁZEJÍ MĚSÍČNÍKY A ODBORNÉ PUBLIKACE

     
    Poradce, měsíčník č. 10/2018 (III/2018)
    • Živnostenský zákon s komentářem / JUDr. Viktor Šmejkal
    • Obchodní majetek a podnikání fyzické osobyIng. Ivan Macháček
    • Daňový doklad a účtenka v roce 2018Ing. Václav Benda
    • Aktivace v účetnictvíIng. Zdenka Cardová
    • Odpady - občan a živnostník bez pokutIng. Miroslav Sedláček

    Poradce, měsíčník č. 11/2018 (III/2018)
    • Daňový řád s komentářemMgr. Petr Taranda
    • Daňový doklad a účtenka v roce 2018Ing. Václav Benda
    • Pořízení vybraných výrobků uvedených do volného daňového oběhu v jiném členském státěIng. Jan Šmolík
    • Rodinné podnikáníJUDr. Ladislav Jouza

    Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 3-4/2018 (II/2018)
    • Změny v zákoně o daních z příjmůIng. Eva Sedláková
    • Daňové přiznání FO za rok 2017Ing. Martin Děrgel
    • Příjmy ze zahraničíIng. Martin Děrgel
    • Likvidace majetku a daň z příjmůIng. Ivan Macháček
    • DPH při prodeji majetkuIng. Václav Benda
    • Pokladna u podnikateleIng. Zdenka Cardová

    Daně, účetnictví, vzory a případy – (DÚVaP) – měsíčník, č. 4/2018 (II/2018)
    • Danové přiznání k DPH – kontrolní hlášeníIng. Václav Benda
    • Nájem majetku z hlediska ZDPIng. Eva Sedláková
    • Zdravotní pojištění – chyby zaměstnavateleIng. Antonín Daněk

    Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 3-4/2018 (II/2018)
    • Změny v čerpání rodičovského příspěvku v kontextu zdravotního pojištěníIng. Antonín Daněk
    • Změny v zákoníku práce z důvodu změn nemocenského pojištěníRichard W. Fetter
    • Inspekce (kontrola) na pracovištiJUDr. Ladislav Jouza
    • Podmínky v pracovněprávních vztazíchJUDr. Ladislav Jouza
    • Povinnosti zaměstnavatele nabídnout odvolanému vedoucímu zaměstnanci novou práciJUDr. Jana Drexlerová
    • Dary přijaté neziskovými subjekty a jejich zdaněníIng. Zdeněk Morávek
    • Odměňování členů volebních komisíIng. Eva Sedláková

    1000 řešení – měsíčník č. 3-4/2018 (II/2018)
    • Zapůjčení zaměstnanceJUDr. Ladislav Jouza
    • Daňové výdaje pro rok 2017Ing. Eva Sedláková
    • Minimální vyměřovací základ a zdravotní pojištění - Ing. Antonín Daněk
    • Daň z příjmů
    • Daň z přidané hodnoty
    • Účetnictví
    • Zákoník práce

    ODBORNÉ PUBLIKACE:

  • Pomocník mzdové účetní 2018 (přehled parametrů, sazeb, vzorových výpočtů … z oblasti mezd a platů)
  • Daňové a nedaňové výdaje (2018) – (uplatňování skutečně vynaložených výdajů do výdajů daňových)(právě vyšlo)
  • Vzory smluv dle NOZ II. – (komentované vzory smluv)
  • Ekonomický a personalistický slovník – (ekonomické pojmy a výrazy, se kterými se setkávají nejen podnikatelé, ekonomové, účetní, ale i pracovníci na úřadech a ve školách)
  • Smluvní vztahy nejen pro mzdovou účtárnu (komentované vzory smluv)
  • Příručka mzdové účetní 2018 (souhrn pravidel pro mzdovou účetní, výpočet mezd, srážek z mezd a odvodů)
  • Povinnosti zaměstnavatele 2018 – (práva a povinnosti zaměstnance a zaměstnavatele)
  • Podnikáme bezpečně a ekonomicky bez chyb, pokut a penále (komplexní pohled na bezpečnost na pracovišti)(právě vyšlo)
  • Daňové a mzdové zákony 2018 (úplná znění zákonů nejvíce využívaných v praxi) (právě vychází)
  • Kontrola podnikatele bez chyb, pokut a penále (daňová kontrola, mzdová kontrola, povinnosti zaměstnavatele) (připravujeme)
  • Pracovněprávní výkladový slovník (cca 2 000 pojmů a odborných výrazů souvisejících se zákoníkem práce a dalšími pracovněprávními předpisy) (připravujeme)
  • Stavíme bez chyb, pokut a penále (stavební zákon a související vyhlášky) (připravujeme)
  • Výkladový slovník pro veřejný sektor (cca 2 000 pojmů a odborných výrazů týkajících se veřejného sektoru) (připravujeme)


  • PŘIPRAVUJEME

    Poradce, měsíčník č. 12/2018 (IV/2018)
    • Zákon o nemocenském pojištění s komentářemJUDr. Tomáš Hejkal
    • DPH u internetových obchodůIng. Václav Benda
    • Podnikání ve společnostiIng. Eva Sedláková
    • Rozdíly ve zdanění prodeje a pronájmu hmotného majetku zahrnutého a nezahrnutého do obchodního majetkuIng. Ivan Macháček

    Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 5/2018 (IV/2018)
    • Živnostenský zákon po noveleJUDr. Eva Dandová
    • Daňová kontrolaIng. Martin Děrgel
    • Archivace účetní a daňové kontrolyIng. Helena Machová
    • Občané Slovenska a zdravotní pojištění v ČRIng. Antonín Daněk

    Daně, účetnictví, vzory a případy – (DÚVaP) – měsíčník, č. 5-6/2018 (IV/2018)
    • Vnitropodnikové směrniceIng. Vladimír Hruška

    Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 5/2018 (IV/2018)
    • Novela živnostenského zákonaJUDr. Jana Drexlerová
    • Vrácení odstupného - nová pravidlaRichard W. Fetter
    • Archivace mzdové agendyJUDr. Ladislav Jouza
    • Daňová kontrolaIng. Ivan Macháček
    • Nejasnosti v souvislosti se zahraničními pracovními cestamiJUDr. Marie Salačová
    • Rodinné podnikáníJUDr. Jana Drexlerová

    1000 řešení – měsíčník č. 5/2018 (IV/2018)
    • Archivace mzdové a účetní agendy
    • Daň z příjmů
    • Daň z přidané hodnoty
    • Účetnictví
    • Zákoník práce

     

     
     
    HORKÁ TÉMATA

     
    Bezpečné a ekonomické podnikání - změny
    Dodržet bezpečnost a ochranu zdraví na pracovišti je povinností každého podnikatele. Přinášíme komplexní pohled na podnikání z pohledu BOZP. Jste živnostníkem a potřebujete podrobný a zrozumitelný výklad živnostenského zákona? Najdete jej také v našem balíčku. Balíček využijí čtenáři, kteří provozují podnikatelskou činnost, jinou samostatnou výdělečnou činnost, zaměstnavatelé, živnostníci, personalisti, auditoři …
    • 1. Podnikáme bezpečně a ekonomicky bez chyb, pokut a penále - odborná tématická publikace – kolektiv autorů
      /A5, str. 360/
    • 2. Poradce 10/2018 – Źivnostenský zákon s komentářemkomentář – JUDr. Viktor Šmejkal
      /A5, str. 320/
    • 3. 1000 řešení 2/2018 – Povinnosti zaměstnavatele v příkladechpraktická řešení – JUDr. Eva Dandová
      /A5, str. 112/
    • 4. Povinnosti zaměstnavateleodborná tématická publikace – Ing. Luděk Pelcl
      /A5, str. 48/

    Cena balíčku je 556 Kč.
    Cena balíčku s 30 % slevou je 389 Kč.
    Ušetříte 167 Kč.

    Rodinné podnikání
    Na pracovištích, zejména v soukromých firmách, jsou často zaměstnáváni i rodinní příslušníci. Mohou vznikat pracovněprávní vztahy mezi manžely nebo mezi rodiči a dětmi a dalšími příbuznými. Právní předpisy na tyto situace pamatují. Jak řeší právní předpisy tyto vztahy? Čtěte v našich publikacích, které jsou určeny: zaměstnavatelům, podnikatelům, personalistům, mzdovým účetním, manažerům, zaměstnancům, ekonomům …

    • 1. Poradce 10/2018 – Źivnostenský zákon s komentářemkomentář – JUDr. Viktor Šmejkal
      /A5, str. 320/
    • 2. PaM 5/2018 – Rodinné podnikánípříspěvek – JUDr. Jana Drexlerová
      /A5, str. 80/
    • 3. Poradce 8-9/2018 – Zákoník práce s komentářemkomentář – JUDr. Ladislav Jouza
      /A5, str. 496/
    • 4. Povinnosti zaměstnavateleodborná tématická publikace – Ing. Luděk Pelcl
      /A5, str. 48/

    Cena balíčku je 621 Kč.
    Cena balíčku s 50 % slevou je 310,50 Kč.
    Ušetříte 310,50 Kč.

    Archivace mzdové a účetní agendy
    Různé písemnosti, především účetní dokumentace, mohou být i po čase potřebné na dokazování sporných skutečností. Mzdová agenda je i po letech nevyhnutelná pro dokazování nároků na důchodové zabezpečení zaměstnanců. Jak dlouho uchovávat jednotlivé dokumenty? Co je nutné archivovat?
    Čtěte v našich publikacích, které jsou určeny: zaměstnavatelům, podnikatelům, personalistům, mzdovým účetním, účetním, auditorům…

    • 1. PaM 5/2018 – Archivace mzdové agendypříspěvek – JUDr. Ladislav Jouza
      /A5, str. 80/
    • 2. DaÚ 5/2018 – Archivace účetní a daňové agendypříspěvek – Ing. Vladimír Hruška
      /A5, str. 80/
    • 3. 1000 řešení 5/2018 – Mzdová a účetní agenda v příkladechpraktická řešení
      /A5, str. 112/
    • 4. Pracovněprávní slovníkcca 2 000 odborných pojmů a výrazů, se kterými se setkávají nejen podnikatelé, zaměstnavatelé, personalisté, mzdové účetní, ale i pracovníci na úřadech a ve školách – odborná tématická publikace /A5, str. 300/

    Cena balíčku je 796 Kč.
    Cena balíčku s 50 % slevou je 398 Kč.
    Ušetříte 398 Kč.

    Daňové výdaje v kostce 2018
    Které výdaje mohou poplatníci daně z příjmů v praxi uplatnit do daňových výdajů? Komplexní informace ohledně daňových a nedaňových výdajů pro rok 2018 a také praktické příklady najdete v našich publikacích. Jednotlivé hesla jsou abecedně seřazeny.
    Balíček využijí čtenáři, kteří provozují podnikatelskou činnost, jinou samostatnou výdělečnou činnost, zemědělští podnikatelé, fyzické osoby, účetní, daňový poradci, živnostníci, auditoři, ale i pracovníci daňových úřadů …

    • 1. Daňové a nedaňové výdaje 2018odborná tematická publikace – Ing. Eva Sedláková
      /A5, str. 312/
    • 2. DaÚ 3-4/2018 – Změny v zákoně o daních z příjmůpříspěvek – Ing. Eva Sedláková
      /A4, str. 120/
    • 3. PaM 3-4/2018 – Zdanění (či nezdanění) ostatních příjmů fyzických osobpříspěvek – Ing. Helena Machová
      /A4, str. 120/
    • 4. Aktualizace I/2 – Zákon o daních z příjmů …..úplná znění zákonů
      /A5, str. 360/

    Cena balíčku je 1087 Kč.
    Cena balíčku s 50 % slevou je 543,50 Kč.
    Ušetříte 543,50 Kč.



    Tematické balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz (ceny jsou konečné)

    Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů. Uvedená nabídka je platná do vyprodání zásob. Vydavatelství si vyhrazuje právo nahradit vyprodanou publikaci jinou – adekvátní k obsahu balíčku. Čekáme na Vaše připomínky.

    RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY NEBO E- MAILEM DENNĚ V ČASE OD 9,00 DO 15,00 HOD.

    Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.

    E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
    • Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
    • Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!

     

     
     
    KONTAKTY

     
    Adresa:   E-mail:
    MK Media, s.r.o.
    Martina Rázusa 1140
    010 01 Žilina
    Slovenská republika
      objednavky@exicon.eu
     
    IČO: 36419176
    DIČ: 2021832285
    IČ DPH: SK2021832285
     
       
     
    Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 15012/L.

     

     


    V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu
    s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.

    Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015
    Untitled Page