Em@ilové noviny

 

č. 7/2013

20.3.2013

 

 
 
 Téma novin 
 Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají 
 P6 aktual 
 Praktická komunikace 
 Chybovat znamená platit 
 Ekonomika 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Horká témata 
 Kontakty 

Služby, které najdete jen u nás:
  • aktuální a rychlé informace
    (změny zákonů a předpisů) z oblastí daní, účetnictví, mezd, odvodů;
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákaznickém oddělení;
  • možnost rychlého objednání
    publikací (telefonicky, faxem, e-mailem, poštou);
  • rychlá dodávka (do 48 hodin)
    s minimálními reklamacemi;
  • uvádění nových produktů
    prostřednictvím mailingů a telemarketingu;
  • přibližování se k zákazníkovi
    prostřednictvím bezplatných odpovědí na otázky a e - mailových novin
 

Vážení čtenáři!

Murphy řekl, že: „Při jízdě autem si nikdy nemůžete být jisti, že včera neodhlasovali něco, co právě teď porušujete.“ Aby jste neporušovali zákony daňové a účetní připravili jsme pro vás na téma automobil v podnikání příspěvky v našich publikacích a také v rubrikách e-novin Téma novin a Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají. Jaké postoje by měl zaujímat vedoucí pracovník, aby dosáhl co nejlepších výsledků? Dočtete se v rubrice Praktická komunikace v příspěvku Diktátor či demokrat?

Aktuálními tematickými balíčky na tento měsíc jsou – Konec roku v účetnictví a Důchodová reforma od 1. 1. 2013

Přejeme Vám příjemné a užitečné čtení a těším se na příští setkání.

Andrea Súkeníková
odpovědná redaktorka
poradce@poradce.cz


V tomto čísle najdete:

 

 
 
TÉMA NOVIN
AUTOMOBIL V PODNIKÁNÍ

 
AUTO SPOLEČNÍKA VYUŽÍVANÉ PRO S.R.O.

Musí s.r.o. využívat pro své potřeby pouze vlastní automobily nebo vozidla pronajatá od třetích stran? Může si s.r.o. auto od společníka pronajmout? Specifická situace nastává, pokud současně dotyčný společník automobil používá i pro své vlastní podnikání fyzické osoby (OSVČ).

SPOLEČNÍK MÁ AUTO, KTERÉ CHCE JEHO S.R.O.
– Poměrně častou otázkou zakladatelů, případně již společníků s.r.o. – z řad fyzických osob – je, jakým způsobem by jejich společnost mohla využívat automobil, který vlastní dotyčná fyzická osoba. A to nejlépe tak, aby s.r.o. nesla náklady spojené s provozem, zatímco společníkovi by zůstala možnost soukromého využití auta. Jde o častý dotaz, na který tazatel očekává jednoduchou a jednoznačnou odpověď. Tato ale není možná, protože ve hře je celá řada variant, jejichž výhody versus nevýhody závisejí na dílčích, ale podstatných detailech. Jde např. o podrobnosti týkajících se stáří a aktuální hodnoty vozidla, předpokládané četnosti a délky pracovních cest, zda bude auto sloužit jen pro firmu (s.r.o.), jakou má spotřebu, jsou-li plánovány jeho nákladnější opravy či technická zhodnocení (např. klimatizace, zabezpečovací zařízení, tažné zařízení, změna pohonného média z benzínu/nafty na plyn), jaký je dlouhodobý záměr ohledně nahrazení vozidla novým/jiným apod.

V první fázi je třeba rozhodnout základní
otázku,
zda automobil ponechat ve vlastnictví společníka nebo jej převést na s.r.o., přičemž obě varianty mají výhody a nevýhody:
  • Automobil společníka bude převeden na jeho s.r.o.:
    • Výhody: S.r.o. bude moci daňově uplatnit veškeré související výlohy spojené s vozidlem, a samozřejmě také odpisy vstupní ceny po dobu 5 let. Co se týče jízdních výloh, pak se zde nabízejí dvě varianty – buď vést podrobnou prokazatelnou evidenci (tzv. knihu jízd) a sbírat účtenky o nákupu pohonných hmot, nebo jednodušeji uplatnit paušální výdaje na dopravu bez nutnosti evidence (5 000 Kč měsíčně).

      Obecně vzato je pak vlastní majetek výhodný pro s.r.o. např. coby potenciální předmět zajištění úvěru.
    • Nevýhody: Pokud bude sjednán úplatný převod (tedy prodej vozidla), bude muset s.r.o. zaplatit dosti vysokou částku společníkovi, přičemž jelikož jde o „spojené osoby“ měla by převodní cena odpovídat aktuální tržní ceně (např. podle posouzení autobazarem). Což jí zejména v počáteční fázi existence nepříjemně finančně zatíží, nicméně tento problém lze řešit dostatečně dlouhým splátkovým obdobím. Alternativně lze automobil vložit do základního kapitálu s.r.o. coby předmět nepeněžitého vkladu. Tato možnost je ale komplikována související obchodně-právní komplikací ohledně ocenění majetku.

  • Automobil zůstane ve vlastnictví společníka:
    • Výhody:S.r.o. nemusí vynakládat poměrně značné prostředky na pořízení vozidla, ani se nemusí trápit s jeho opravami, garážováním, pojištěním apod. Pouze podle své aktuální potřeby požádá společníka o přistavení vozidla, za což mu uhradí relativně malou částku a o nic dalšího se nemusí starat. Firma tímto není nucena využívat stále stejné auto, ale klidně se může poohlédnout i jinde po příležitostném vozidle.
    • Nevýhody: Bude nutno řešit právní otázku legálního využití cizího majetku – automobilu – pro potřeby firmy. Majitel vozidla (společník) je totiž jiným právním subjektem než jeho s.r.o.

      Třebaže to v praxi rádi a často společníci přehlížejí, zvláště pokud před založením s.r.o. dlouhodobě podnikali jako fyzické osoby (OSVČ), kde mohli zcela volně k podnikání využívat jak obchodní tak i soukromý majetek.


AUTO SPOLEČNÍKA VYUŽÍVANÉ JEHO S.R.O. – Pokud si společník hodlá ponechat automobil ve svém vlastnictví, pak je nejsnazší cestou k jeho využití pro potřeby společnosti (s.r.o.) uplatnění pravidel obdobných pracovním cestám zaměstnanců jejich soukromými vozidly za náhradu cestovních (jízdních) výdajů zaměstnavatelem. Z hlediska pracovního práva sice společník (potažmo jednatel) není považován za zaměstnance, protože jeho smluvní vztah vůči s.r.o. je obchodně-právní povahy podléhající zejména § 66 zákona č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, ve znění p.p. (dále jen „ObchZ“). Ovšem pro účely daní z příjmů se společník (jednatel) – pobírající příjmy za práci pro s.r.o. – považuje automaticky za „zaměstnance“, bez ohledu na to, že při této práci není z principu povinen dbát příkazu plátce těchto příjmů, který se pak začleňuje do legislativní zkratky „zaměstnavatel“. Jak vyplývá z ustanovení § 6 odst. 1 písm. b) ve vazbě na § 6 odst. 2 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění p.p. (dále jen „ZDP“). Vztah mezi společníkem (jednatelem) a jeho s.r.o. při zařizování záležitostí společnosti, se řídí přiměřeně ustanoveními o mandátní smlouvě, pokud z případně uzavřené smlouvy o výkonu funkce nebo ze zákona nevyplývá jiné určení práv a povinností.

Z právní úpravy mandátní smlouvy
nás nyní zajímá zejména § 572 ObchZ, podle kterého je mandant – resp. dotyčná s.r.o. – povinen uhradit mandatáři – resp. společníkovi či jednateli – náklady, které nutně a účelně vynaložil při plnění svého závazku, ledaže z jejich povahy vyplývá, že jsou již zahrnuty v úplatě. Tento obecný nárok společníka (jednatele) na náhradu nákladů navíc obvykle bývá konkretizován a upřesněn ve společenské smlouvě nebo ve smlouvě o výkonu funkce odkazem na přiměřené uplatnění pravidel pro vyplácení cestovních náhrad zaměstnancům v souladu se zákoníkem práce. V návaznosti na § 157 odst. 2 a 3 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, ve znění p.p. (dále jen „ZP“) pak v případě, že k pracovní cestě v souvislosti s výkonem funkce společníka nebo jednatele použije tento „zaměstnanec“ (ve smyslu ZDP) silniční motorové vozidlo, s výjimkou vozidla poskytnutého zaměstnavatelem:
  • se souhlasem „zaměstnavatele“ místo určeného hromadného dopravního prostředku dálkové přepravy, má nárok na náhradu jízdních výdajů odpovídající ceně jízdného za určený hromadný dopravní prostředek,
  • na žádost „zaměstnavatele“ (tj. s.r.o.), tak „zaměstnanci“ přísluší za každý 1 km jízdy:
    - základní náhrada a
    - náhrada výdajů za spotřebovanou pohonnou hmotu.


Základní náhrada
(pro rok 2013 vyplývá z vyhlášky č. 472/2012 Sb.) za každý 1 km jízdy činí u:
  • jednostopých vozidel a tříkolek 1,00 Kč,
  • osobních silničních motorových vozidel 3,60 K č,
  • nákladních automobilů, autobusů nebo traktorů 7,20 K č (!),
  • použití přívěsu k silničnímu motorovému vozidlu zvyšuje sazbu základní náhrady o 15 %.


Náhrada výdajů za spotřebovanou pohonnou hmotu
(pro rok 2013) se stanoví jako součin:
  • ceny pohonné hmoty, a to buď prokázané dokladem o nákupu, nebo dle zmíněné vyhlášky:
    - 36,10 K č u
    benzínu automobilového 95 oktanů,
    - 38,60 K č u benzínu automobilového 98 oktanů,
    - 36,50 K č u motorové nafty,
  • spotřeby pohonných hmot (kombinovaný provoz podle norem ES, jinak průměr údajů z TP),
  • ujetých kilometrů na pracovní cestě dotyčného zaměstnance.


(Více se o tomto tématu dočtete v měsíčníku PaM 4/2013)


REZERVA NA OPRAVY AUTOMOBILU

Rezervy slouží k omezení rizik a možných ztrát tím, že se podnikatel na ně předem připraví a vyčlení část majetku právě ke krytí těchto budoucích výdajů. Nejširší uplatnění v praxi majítzv. zákonné rezervy. Jaká je metodika zákonných rezerv vytvářených speciálně za účelem oprav automobilů?

Podmínka deponování peněz na rezervu

Zákonných rezerv na opravy HM se nepříjemně dotkla novela ZoR provedená zákonem č. 2/2009 Sb., která citelně zpřísnila podmínky daňové účinnosti zavedením nové povinnosti ukládání částky odpovídající tvorbě rezervy na zvláštní vázaný bankovní účet. A to nejpozději do termínu pro podání přiznání k dani z příjmů za příslušné zdaňovací období. Tato depozitní podmínka se týká až rezerv, jejichž tvorba započala po 1. 1. 2009. Peněžní prostředky tohoto „rezervního účtu“ mohou být čerpány jen na účely, na které byla rezerva vytvořena.

Zavedením povinnosti ukládat prostředky rezerv na bankovní účet mělo dle důvodové zprávy k novele eliminovat spekulativní tvorbu rezerv na opravu v případech, kdy bylo této tvorby zneužíváno jako fiktivního výdaje sloužícího pouze ke snižování základu daně. Pokud poplatník neuloží peněžní prostředky rezervy v příslušné výši na samostatný účet do termínu pro podání daňového přiznání za příslušné zdaňovací období, musí zrušit celou dosud vytvořenou rezervu, a to již ve zdaňovacím období, za které toto přiznání podává. Poznamenejme, že pro jiné druhy zákonných rezerv platí mírnější pravidla deponování, viz § 10a ZoR.

Příklad
Podmínka deponování rezervy na opravy Podnikatel započal s tvorbou zákonné rezervy na opravu chladícího vozu v roce 2010, takže se jej již týká depozitní podmínka. Poplatník nemá povinnost auditu účetní závěrky a nevyužívá služeb daňového poradce, takže podává přiznání k dani z příjmů v základním termínu do 3 měsíců po skončení zdaňovacím období.

Za rok 2010 deponoval peněžní prostředky ve výši tvořené rezervy na samostatný účet včas, tedy do 1. 4. 2011. Stejně tomu bylo i za rok 2011, kdy peníze uložil na samostatný účet do termínu pro podání přiznání k dani z příjmů, tj. do 1. 4. 2012. Ovšem za rok 2012 již peníze ve výši tvořené rezervy na samostatný účet neuloží včas – do 2. 4. 2013. Proto nejenže tvorba rezervy za rok 2012 nebude daňovým výdajem (nákladem), ale celou dosud vytvořenou rezervu musí zrušit (zvýšit o ni základ daně), a to již za zdaňovací období roku 2012.


Ostatní (čistě účetní) rezervy na opravy automobilů
Významnou účetní zásadou je opatrnost, kdy se podle § 25 odst. 3 zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění p.p. (dále jen „ZÚ“) při oceňování ke konci rozvahového dne berou v úvahu všechna předvídatelná rizika a možné ztráty, které se týkají majetku a závazků a jsou známy do okamžiku sestavení účetní závěrky. Tento oceňovací úkol se podle § 26 odst. 3 ZÚ vyjadřuje právě pomocí rezerv,
kterými se konkrétně rozumí:
  • rezerva na rizika a ztráty,
  • rezerva na daň z příjmů,
  • rezerva na důchody a podobné závazky,
  • rezerva na restrukturalizaci,
  • technické rezervy (definované v pojišťovnictví),
  • jiné rezervy podle zvláštních právních předpisů - tzv. zákonné rezervy, viz výše.


V souladu s Českými účetními standardy pro podnikatele č. 004 – Rezervy, by účetní jednotka měla ve svém vnitřním předpise stanovit tituly pro tvorbu rezerv, jejich výši a způsob jejich vytváření a používání. Dodejme, že je-li vedeno účetnictví tzv. ve zjednodušeném rozsahu (týká se zejména neauditovaných fyzických osob), mohou být tvořeny pouze zákonné rezervy, viz § 13a odst. 1 písm. d) ZÚ. Firmy účtující v plném rozsahu tak mají obecně povinnost vyjádřit předvídatelná rizika a možné ztráty rezervami, a to nikoli jen v rozsahu zákonných rezerv, resp. zcela bez ohledu na jejich daňové posouzení. Pokud tedy účetní jednotka zjistí důvod pro tvorbu rezervy – např. z titulu opravy automobilu – tak i když nejsou splněny podmínky zákonné rezervy na opravy HM, měla by účetní jednotka vytvořit ostatní (čistě účetní) rezervu. Realita je však taková, že účetní zásada opatrnosti je obvykle omezena pouze na zákonné rezervy, s výjimkou povinně auditovaných firem.

Rezervy představují cizí pasiva účetní jednotky, obdobně jako přijaté úvěry a půjčky, což se může jevit jako nelogické. Nicméně odpovídá to jejich účelu a realitě, kdy takto kryté výdaje nelze považovat za vlastní zdroje, které by měla firma volně k dispozici, jelikož je nutno je blokovat (rezervovat) k budoucím útratám zejména vně firmy. V účetním pojetí přitom není tvorba rezerv podmíněna jejich deponováním na vázané bankovní účty, na rozdíl od zákonných rezerv, nicméně účetní jednotka tak může interně rozhodnout. Rezervy se tvoří (navyšují) na vrub nákladů, když jsou účetní jednotce známá budoucí rizika či ztráty z podnikání. Rezervy se čerpají, snižují nebo ruší naopak ve prospěch nákladů, a to když riziko, na které byly tvořeny, se změní ve skutečnost nebo pomine.

O rezervách na opravy automobilů se konkrétně obvykle účtuje:
  • v případě zákonné (daňové) rezervy:
    zvýšení MD 552 / D 451, snížení
    MD 451 / D 552,
  • u ostatních (nedaňových) rezerv:
    zvýšení MD 554 / D 459, snížení
    MD 459 / D 554.


Příklad
Ostatní rezerva na opravy najatého auta ABC, s.r.o. si na 5 let pronajala kamion, přičemž se zavázala k financování jeho oprav. Protože není vlastníkem vozidla (ani nejde o nájem podniku či jeho části), nemůže nájemce tvořit zákonnou rezervu na opravy HM.

V souladu s účetní zásadou opatrnosti by ale firma měla pamatovat na očekávané budoucí výdaje spojené s opravami kamionu a podle odborného posouzení tvořit ostatní (čistě účetní) rezervu na jeho opravy. Tento účetní (nedaňový) náklad vyloučí ze základu daně z příjmů v přiznání k DPPO na řádku 40. Obdobně vyloučí ze základu daně také snížení účetního nákladu z titulu čerpání ostatní rezervy, k čemuž je určen řádek 112. Účetní náklad na samotnou opravu najatého vozidla coby daňově účinná položka samozřejmě zůstane v základu daně.


(Více se o tomto tématu dočtete v měsíčníku DaÚ 4/2013)


 

 
 
ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ

 
VYŘAZENÍ AUTOMOBILU Z S.R.O.

Jednatel a jediný vlastník s.r.o. hodlá vyřadit dva automobily z firmy do svého vlastnictví. Oba byly pořízeny formou finančního leasingu. Chce převést jedno auto na dceru nebo manželku darovací smlouvou na základě ceny stanovené znalcem. Otázkou je, jaké to má dopady. Cena znalcem je ve výši 38 000 Kč, druhé auto 118 000 Kč. Vozidla byla zařazena do majetku v ceně 1 220 Kč za jedno vozidlo a byla vedena na účtu 022. Jednatel je jediným společníkem firmy, takže rozhoduje o všem sám. Jaké by to bylo v případě uzavření kupní smlouvy?
Darování
Prvý způsob převodu obou automobilů je navrhován formou darování. Je zmiňována možnost darovat vozidlo dceři nebo manželce. Tato forma převodu je zřejmě nejoptimálnější, nebo zákon o daních z příjmů nepovažuje hodnotu daru, v tomto případě hodnotu darovaného automobilu (v jakémkoliv ocenění) za zdanitelný příjem. Zdanitelným příjmem by byla hodnota automobilu jen v případě prodeje. Pokud by automobily neprodávala s.r.o., ale FO (podnikatel), i zde by prodej podléhal zdanění daní z příjmu, a to tehdy, pokud by nebyl dodržen časový test, který je stanoven v § 4 zákona o daních z příjmů a trvá 5 let. V daném případě tedy je vhodná forma ta, kdy s.r.o. daruje automobil zmíněným osobám, přičemž v tomto případě se na dar vztahuje darovací daň. Ta se vypočítává z ceny obvyklé, viz § 20 odst. 7. Lze předpokládat, že pokud ceny stanovil znalec, postupoval tak, aby jeho odhad byl v souladu s tímto ustanovením. Pokud by nebyl, může správce daně doměřit rozdíl mezi cenou sjednanou a cenou sjednávanou mezi nezávislými osobami v běžných obchodních vztazích za stejných nebo obdobných podmínek. Darovací daň hradí obdarovaný.
Prodej
Pokud jde o prodej, jde o postup, kdy prodej automobilů by podléhal běžnému zdanění daní z příjmů, přičemž by prodeji předcházelo obvyklé vyřazení DHM z účtu 022 a prodej. Účetně se postupuje se následovně:
a) vyřazení automobilu: MD účet 082 a Dal účet 022
b) prodej automobilu: MD 641 a Dal účet 311 a D 343
Cena prodejní je v daném případě cenou smluvní, avšak s ohledem k tomu, že jde o osoby blízké, je i zde povinnost dodržet ustanovení § 23 odst. 7 zákona o daních z příjmů, tj. použít ceny obvyklé.

SPOTŘEBA PHM S KOMBINACÍ BENZÍNU A LPG

Auto jezdí na benzin v kombinaci s LPG. Jak vypočítat jízdné — cestovní příkaz na auto?
Použije-li zaměstnanec svůj soukromý automobil, tj. nejde o automobil vložený do obchodního majetku, je třeba vycházet z toho, jaké mu přísluší náhrady za použití jeho automobilu při pracovních cestách. Např. pokud jde o případ, kdy zaměstnanec využívá tzv. sazby základní náhrady za používání silničních motorových vozidel spolu s náhradami PHM stanovenými na základě průměrné ceny pohonných hmot, lze doporučit následující postup. Pro rok 2012 platila vyhl. č. 429/2011 Sb., která mj. stanovila, že sazba základní náhrady činí 3,70 Kč za jeden ujetý km, a dále stanovila průměrné ceny pohonných hmot, a to:
  • benzín - 95 oktanů = 34,90
  • benzín - 98 oktanů = 36,80
  • nafta = 34,70
Tyto sazby mohly být použity pro soukromé automobily OSVČ i zaměstnanců, pokud se nepoužily skutečné výdaje za PHM. Ty se mohou použít vždy, pokud je výhodnější pro podnikatele či zaměstnance uplatnit skutečnou spotřebu, je-li vyšší, než činí průměrné použitelné sazby. V případě LPG vyhláška nestanoví žádné průměrné sazby. Spotřebu lze uplatnit pouze výpočtem spotřeby, kdy se provede součin spotřeby plynu, zjištěný dle technického průkazu vozidla, ujetých km a ceny použité LPG doložené dokladem plnicí stanice. Pokud je spotřeba kombinovaná, tj. byl použit pro pohon jak benzín v kombinaci s LPG, je třeba spotřebu vypočítat jako součet spotřeby benzínu a LPG, přičemž i u benzínu je třeba vycházet ze skutečné spotřeby doložené dokladem od čerpací stanice a provést průkazný propočet spotřeby.

PAUŠÁLNÍ VÝDAJ NA DOPRAVU

Podnikatelé — FO, čtyři účastníci sdružení bez právní subjektivity, které se zabývá dopravou, mají v podílovém spoluvlastnictví 12 osobních automobilů, každý je vlastníkem ideální čtvrtiny každého automobilu, které nakoupili společně za trvání sdružení. Příjmy a výdaje si podnikatelé dělí rovnoměrně, tj. každý 1/4 příjmů i výdajů. V jaké výši si mohou podnikatelé uplatnit paušální výdaj na dopravu?
Vzhledem k tomu, že každý z podnikatelů je vlastníkem ideální 1/4 automobilu, účastníci sdružení si příjmy a výdaje rozdělují rovnoměrně, může si každý podnikatel - účastník sdružení, z jednoho automobilu uplatnit do daňových výdajů měsíčně paušální výdaj na dopravu ve výši 5 000: 4 = 1 250 Kč. Na tři vozidla poté 1 250 × 3 = 3 750 Kč. Takto může postupovat každý z účastníků sdružení, tedy celkem mohou mít poplatníci ve společných výdajích měsíčně částku 3 750 Kč × 4 = 15 000 Kč.

AUTOMOBIL SPOLEČNÍKA SLOUŽÍCÍ JAKO ZAJIŠTĚNÍ ZA ÚVĚR OD S.R.O.

Minoritní společník s.r.o. samostatně podniká jako OSVČ, k čemuž využívá svůj vlastní automobil. Nyní požádal s.r.o. o střednědobý úvěr, který si ale firma hodlá zajistit tzv. převodem vlastnického práva ke zmíněnému autu společníka (úvěrového dlužníka) až do úplného splacení úvěru. Kdo může auto odpisovat?
Základním pravidlem daňového odpisování je, že hmotný majetek může odpisovat pouze vlastník, kterým bude po dobu splácení úvěru s.r.o. Zmíněný u tzv. zajišťovacího převodu práva - v daném případě formou převodu vlastnického práva k automobilu úvěrového dlužníka (společníka) na s.r.o., kterým si tento úvěrový věřitel zajišťuje splnění pohledávky z titulu poskytnutého úvěru dlužníkem podle § 553 občanského zákoníku. Předpokladem daňové účinnosti odpisů automobilu u s.r.o. ovšem bude využívání vozidla pro dosažení, zajištění a udržení jejích zdanitelných příjmů. V praxi je tomu ovšem obvykle tak, že úvěrový dlužník (zde tedy společník) i nadále předmětný majetek potřebuje a využívá pro své potřeby. Což se řeší protisměrným sjednáním tzv. smlouvy o výpůjčce (§ 659 až § 662 občanského zákoníku), která zpětně umožní společníkovi nejen vozidlo platně využívat. Ale zejména jej bude moci i nadále — prakticky bez přerušení — daňově odepisovat. Jak vyplývá z výjimky z odpisování hmotného majetku vlastníkem uvedené v § 28 odst. 4 ZDP. Obdobně bude společník pokračovat v odpisování vozidla i po splacení úvěru, kdy se u něj obnoví vlastnický vztah k tomuto automobilu.


(Více na toto téma najdete v měsíčníku 1 000 řešení 2-3/2013)

 

 
 
P6 AKTUAL

 
Částka číslo 28/2013 ze dne 14.3.2013
62/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 499/2006 Sb., o dokumentaci staveb

Částka číslo 29/2013 ze dne 14.3.2013
63/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 503/2006 Sb., o podrobnější úpravě územního řízení, veřejnoprávní smlouvy a územního opatření

Částka číslo 30/2013 ze dne 14.3.2013
64/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 136/2004 Sb., kterou se stanoví podrobnosti označování zvířat a jejich evidence a evidence hospodářství a osob stanovených plemenářským zákonem, ve znění pozdějších předpisů, a vyhláška č. 448/2006 Sb., o provedení některých ustanovení plemenářského zákona, ve znění vyhlášky č. 57/2011 Sb.
65/2013 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstva obce

Částka číslo 31/2013 ze dne 14.3.2013
66/2013 Zákon, kterým se mění zákon č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách), ve znění pozdějších předpisů
67/2013 Zákon, kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty

Částka čislo 32/2013 ze dne 19.3.2013
68/2013 Zákon
o změně právní formy občanského sdružení na obecně prospěšnou společnost a o změně zákona č. 248/1995 Sb., o obecně prospěšných společnostech a o změně a doplnění některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů
69/2013 Zákon, kterým se mění zákon č. 76/2002 Sb., o integrované prevenci a omezování znečištění, o integrovaném registru znečišťování a o změně některých zákonů (zákon o integrované prevenci), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony

Částka čislo 33/2013 ze dne 19.3.2013
70/2013 Zákon,
kterým se mění zákon č. 378/2007 Sb., o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů (zákon o léčivech), ve znění pozdějších předpisů

 

 
 
PRAKTICKÁ KOMUNIKACE

 
DIKTÁTOR ČI DEMOKRAT?

Jaké postoje by měl vedoucí pracovník zaujímat, chce-li dosáhnout toho, aby splnil požadavky na něj seshora kladené na straně jedné a racionálně využil tvůrčích schopností jednotlivých členů kolektivu na straně druhé?

Někomu se může „moderním“ jevit trend diktátorských povah, nehledících napravo či nalevo, kráčejících po hromadách mrtvol, sebestředně zahleděných do svých někdy až egoistických postojů. Býti oním diktátorem však rozhodně nemusí být všelékem, a to se ani nemusíme ohlížet do životních příběhů politických nebo vojenských mocipánů dob historicky více či méně vzdálených. Nikdy nelze zapomínat na rozmanitost lidských povah a charakterů, a ani na to, že za normálních okolností budete s týmem ještě určitou dobu pracovat. A i o délce této doby spolupráce, resp. Vašeho řízení a vedení, rozhoduje právě Váš způsob analýzy a následného řešení každodenně přicházejících pracovních situací.

SKLOUBIT OBOJÍ - Již babička Boženy Němcové říkávala, že není na světě člověk ten, co by se zalíbil lidem všem. Vedoucímu by ani tak nemělo jít o oblibu své vlastní osoby, protože pokud by sklouznul k této filosofii, může být jejím důsledkem podvědomý pokles nároků kladených jak na něho samotného, tak různou měrou i na ostatní. Prioritou, které musí vše podřídit, je zdárné (míněno bezchybné) splnění uloženého úkolu, neboť jedině prostřednictvím dobře splněných náročných úkolů mohou všichni „růst“, to znamená odborně i lidsky se zlepšovat, samozřejmě včetně osoby vedoucího pracovníka.

Vždy záleží na okolnostech,
které bezprostředně ovlivňují rozhodování. Složitost spočívá ve skutečnosti, že některým vedoucím typům třeba vyhovuje varianta, kdy za něj jiný (míněno nadřízený) rozhodne, čímž se hodně alibisticky zbaví (části) své odpovědnosti s poukazem na to, že rozhodl někdo jiný. Takové uvažování je však až téměř scestné, vedoucí by se odpovědnosti neměl zbavovat nikdy, spíše se k ní musí postavit čelem, jinak v očích a myslích podřízených znatelně klesá jeho autorita. Vedoucím je přece od toho, aby rozhodoval a současně nesl odpovědnost. Jinému je spíše bližší liberálnější přístup, kdy bude s kolegy o způsobu zamýšleného řešení spolurozhodovat, což někdy nemusí být na škodu, patent na rozum nemá nikdo. Nicméně určitý stupeň diktátorství je vždy a podřízeným v konečné fázi nezbývá nic jiného, než rozhodnutí vedoucího akceptovat a posléze naplnit. Navíc – odpovědnost za konečný výsledek je vždy na vedoucím, třebaže dílo většinově vytvářejí jeho lidé. Mimoto krajnosti či extrémy diktátorského přístupu nemusejí být tou nejlepší variantou, protože potlačují různé prvky aktivity a alternativní varianty, které nakonec mohou být tím pověstným závažím na misce vah úspěchu nebo propadu. Optimálním řešením je tedy vhodné skloubení prvků diktátorských a demokratických s přihlédnutím
k potřebám celku.

UMĚNÍ KOMPROMISU
- I ten nejzatvrzelejší diktátor by si měl uvědomit, že bez kolektivu nic neznamená, kdy i ty jeho sebelepší nápady a pokyny nemusí být zárukou úspěchu. Hodně totiž záleží na tom, jak se ke splnění úkolů postaví podřízení. Je známou pravdou, že každý úkol se dá splnit jinak, i když se to někdy zdá na první pohled nemožné. Ve fázi realizace totiž rozhoduje, jak se každý jednotlivec nebo větší či menší skupinka zachovají. Zda odvedou stoprocentní profesionální práci nebo si na ni budou jenom hrát. Zda vykonají dílo srdcem a s nadšením, nebo zkrátka jen proto, že musí. A pokud diktátor není mužem (nebo i ženou) na svém místě anebo si nedokáže vážit práce svých podřízených, přičemž jim to třeba i zřetelně dá najevo – tedy, že jsou pouze stroji k naplnění jeho vizí, pak si může být jist, že jak se do lesa volá, tak se z něj dříve či později bude i ozývat. Najednou zjistí, že jeho představy se diametrálně odlišují od konečného výsledku, aniž pochopil, že se mu jeho podřízení všelijak provedenou prací vlastně chtěli „pomstít“. Předejít takovému počínání, veskrze nežádoucímu, lze nalezením určité míry kompromisu, tolerance a vstřícnosti, přijatelné pro obě strany, zásadně však bez dopadu na konečný efekt. Kompromis je zkrátka opakem postoje buď – anebo.

TVRDÁ RUKA - Nemalujme si však v růžových barvách, že dobré slovo, mírnost, přílišná slušnost hraničící až se servilností nebo dokonce přehlížení (byť i drobnějších) chyb či prohřešků vždy vyhovuje. Lidé snadno a velmi rychle vycítí slabosti či nejistotu jejich vůdce a tento fakt je pak elementární příčinou jejich pohodlnosti až liknavosti. Kromě toho je u některých vychytralých povah vyvinut obzvláštní smysl, jak takovou „dobrotu“ zneužít. Proto buďte trvale bdělí, všímejte si chování a počínání každého jednotlivce, individuálně si toto chování vyhodnocujte, a cítíte-li vnitřní potřebu zasáhnout vůči jednotlivci nebo celku, pak neváhejte. Jestliže nezakročíte včas, může se počínajícím rozkladem kolektivu začít lámat větev, na které sedíte. Mějte na paměti slova panovačného Trautenberka o tom, že je-li pán měkota, čeládka zvlčí.

OBECNÉ PRAVIDLO O NASLOUCHÁNÍ ŘEČEM KOLEM
u vedoucích platí univerzálně vždy a za všech okolností, každá informace může mít svůj význam. Někdy vedoucí pracovník třeba nedopatřením zaslechne něco, co by si mu za běžných okolností nikdo netroufnul říci. Vyvození závěrů ze získaného již jde na osobní odpovědnost vedoucího, který by si měl být velmi dobře vědom toho, že i v pracovním procesu platí stejně, jako například ve sportu, že se v případě neuspokojivých výsledků nevymění celé mužstvo, ale trenér. Vzato kolem a kolem – je to jednodušší způsob řešení problému.

Proto nebraňte lidem, když cítí potřebu něco říci a nechejte je domluvit až do konce, neboť častokrát mívají právě ta poslední slova rozhodující význam a pokud monolog násilně přerušíte, můžete udělat třeba i osudovou chybu.

NADŘADIT ZÁJEM CELKU
– Bez ohledu na Vám bližší způsob řízení, tedy demokratický (liberální) nebo diktátorský, musíte vždy ctít zásadu, že rozhodují konečné výstupy, podle kterých budete jako vedoucí hodnoceni. Proto musí zájem celku vždy převládat nad zájmy individuálními či skupinovými, i když se to v danou chvíli nemusí někomu (třeba i všem) zamlouvat. Pokud podlehnete jakékoli formě nátlaku ze strany jednotlivce nebo určité skupinky, může to mít pro Vás třeba i katastrofální důsledky.

VYCHOVAT SI OPORU
– I kdyby se vedoucí pracovník sebevíce snažil o spravedlivý a rovnoprávný přístup vůči všem členům řízeného kolektivu, vždy bude cítit, že některý člen týmu je mu z různých lidských nebo pracovních hledisek bližší. Člověk, ke kterému cítíte určitou důvěru nebo z Vašeho pohledu odůvodněnou náklonnost, by se vhodně zvolenou strategií mohl jako důležitý článek stát Vaší oporou. Taková osoba, je-li to v jejích schopnostech, Vás pak může „nenápadnou“ formou nebo naopak otevřeně podržet a podpořit, případně přesvědčí váhající a strhne kolektiv, který se pak se vší vehemencí pustí do (s)plnění úkolu. Pokud má tyto schopnosti jiný člen kolektivu, Vám třeba méně blízký, můžete se o obdobné pokusit i u něj – třeba ke svému překvapení zjistíte, že je v jádru jiný, než jak jste si někdy v minulosti vsugerovali. A správně přehodnocovat dříve poznané a již dlouhodobě zažité rozhodně není chybou.

NEBÁT SE BOLESTI – Proces řízení a rozhodování se přímo dotýká jak vedoucího, tak jednotlivých členů kolektivu. Míra náročnosti ukládaných povinností bývá samozřejmě různá, někdy se jedná o úkoly vskutku komplikované, jejichž splnění bude klást na každého mimořádné nároky. Těžkosti však posilují a překážky bývají pokládány na cestu proto k tomu, abyste se mohli zdokonalovat, i za tu cenu, že to někdy opravdu bolí.

Nebojte se bolesti své vlastní i bolesti druhých, protože teprve složité, často až kritické stavy odkrývají charaktery a povahy a v takových situacích si více než kdy jindy všímejte chování jednotlivců – ukáže Vám bez obalu skutečnost, to znamená, jaký člověk doopravdy je.

Ing. Jiří Hálek

 

 
 
CHYBOVAT ZNAMENÁ PLATIT

 
20. března
Středa
Daň z příjmů – zaměstnavatel Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů z mezd za únor 2013
(§ 38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
Elektronické podání vyúčtování daně z příjmů ze závislé činnosti zálohově sražené z mezd za rok 2012 včetně příloh (listinné podání bylo nutné do 1. 3.)
(§ 38j odst. 5 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
Sociální pojištění – OSVČ Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za únor 2013
(§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za únor 2013
(§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
Sociální pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za únor 2013
(§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za únor 2013
(§ 9 odst. 3 a 4 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
Zdravotní pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za únor 2013
(§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za únor 2013
(§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
Důchodové spoření – zaměstnavatel Odvod záloh na důchodové spoření zaměstnanců zapojených do spoření za únor 2013
(§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření)
(§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
Podání hlášení (elektronické) k záloze na pojistné na důchodové spoření za únor 2013
(§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření)
(§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
25. března
Pondělí
DPH Podání přiznání k DPH plátce s měsíčním zdaňovacím obdobím za únor 2013 a její zaplacení
(§ 101 odst. 1 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
Podání souhrnného hlášení (elektronicky) plátce za únor 2013, o intrakomunitárních plněních: dodání zboží, přemístění obchodního majetku, dodání zboží formou třístranného obchodu (byl-li plátce prostřední osobou) a poskytnutí služby (kterou má zdanit příjemce)
(§ 102 odst. 1, 3 až 7 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
Podání přiznání k DPH identifikované osoby za únor 2013, pokud jí vznikla daňová povinnost, a její zaplacení
(§ 101 odst. 6 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
Podání souhrnného hlášení (elektronicky) identifikované osoby za únor 2013, o intrakomunitárních plněních: poskytnutí služby podle § 9 odst. 1, kterou má zdanit příjemce
(§ 102 odst. 2 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
31. března
Neděle
Daně z příjmů - plátce Daňové povinnosti se přesouvají na úterý 2. dubna 2013

 

 
 
EKONOMIKA

 
Název krajiny Název měny Měna 12.3. 13.3. 14.3. 15.3. 18.3. 19.3.
Austrálie dolar AUD 20,314 20,386 20,504 20,286 20,584 20,552
Brazílie real BRL 10,057 10,077 10,069 9,936 9,971 10,012
Bulharsko lev BGN 13,121 13,105 13,097 13,075 13,098 13,112
Čína renminbi CNY 3,162 3,178 3,186 3,146 3,188 3,187
Dánsko koruna DKK 3,441 3,437 3,435 3,429 3,437 3,44
EMU euro EUR 25,66 25,63 25,615 25,575 25,62 25,645
Filipíny peso PHP 48,444 48,711 48,744 48,151 48,718 48,684
Hongkong dolar HKD 2,534 2,545 2,552 2,519 2,553 2,552
Chorvatsko kuna HRK 3,382 3,378 3,377 3,373 3,377 3,38
Indie rupie INR 36,34 36,37 36,438 36,173 36,582 36,386
Indonesie rupie IDR 2,027 2,038 2,041 2,014 2,04 2,04
Japonsko jen JPY 20,483 20,574 20,526 20,371 20,851 20,765
Jihoafrická rep. rand ZAR 2,152 2,144 2,143 2,129 2,159 2,148
Jižní Korea won KRW 1,795 1,797 1,787 1,76 1,778 1,78
Kanada dolar CAD 19,16 19,262 19,291 19,155 19,391 19,33
Litva litas LTL 7,432 7,423 7,419 7,407 7,42 7,427
Lotyšsko lat LVL 36,605 36,552 36,525 36,463 36,537 36,552
Maďarsko forint HUF 8,423 8,386 8,398 8,382 8,342 8,404
Malajsie ringgit MYR 6,322 6,352 6,363 6,262 6,327 6,344
Mexiko peso MXN 1,573 1,594 1,595 1,575 1,587 1,598
MMF SDR XDR 29,516 29,671 29,661 29,449 29,772 29,754
Norsko koruna NOK 3,446 3,443 3,402 3,396 3,416 3,409
Nový Zéland dolar NZD 16,232 16,294 16,201 16,098 16,329 16,318
Polsko zlotý PLN 6,191 6,193 6,165 6,162 6,164 6,174
Rumunsko nové leu RON 5,868 5,84 5,828 5,822 5,803 5,822
Rusko rubl RUB 64,093 64,195 64,275 63,809 64,171 64,217
Singapur dolar SGD 15,772 15,819 15,82 15,659 15,854 15,848
Švédsko koruna SEK 3,085 3,091 3,057 3,062 3,073 3,074
Švýcarsko frank CHF 20,791 20,803 20,747 20,779 20,963 20,991
Thajsko baht THB 66,438 66,706 66,797 66,163 67,103 67,652
Turecko nová lira TRY 10,909 10,903 10,922 10,808 10,914 10,909
USA dolar USD 19,656 19,745 19,802 19,545 19,814 19,808
Velká Británie libra GBP 29,265 29,537 29,59 29,606 29,925 29,96
Izrael šekel ILS 5,346 5,348 5,35 5,312 5,366 5,379

 

 
 
NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE

 
Poradce, měsíčník č. 7-8/2013 (II/2013)
  • Zákon o dani z příjmů s komentářemIng. Eva Sedláková, Ing. Drahomíra Martincová

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 4/2013 (II/2013)
  • Rezerva na opravy automobiluIng. Martin Děrgel
  • Zvýšení základu daně o solidární daňIng. Eva Sedláková
  • Změny v registraci k DPH od 1. 1. 2013Ing. Václav Benda
  • Opravné položky v účetnictvíIng. Helena Machová
  • Vést účetnictví nebo daňovou evidenci? Ing. Karel Janda
  • Obchodní korporace v podmínkách NOZIng. Karel Janda
  • Zaměstnávání osob se zdravotním postiženímJUDr. Eva Dandová

Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 3/2013 (II/2013)
  • Účetnictví podnikatelů v roce 2013Ing. Zdenka Cardová
  • Novely zákona o daních z příjmů od r. 2013Ing. Eva Sedláková
  • Odškodňování pracovních úrazů a nemoci z povoláníJUDr. Eva Dandová

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 4/2013 (II/2013)
  • Automobil společníka využívaný pro jeho s.r.o.Ing. Martin Děrgel
  • Dopady „daňového balíčku“ Ing. Ivan Macháček
  • Handicap není překážkou uplatnění na trhu práceMgr. Olga Bičákovák
  • Funkcionáři a zdravotní pojištěníIng. Jiří Hálek
  • Prokázání práva na cestovní náhrady Ing. Karel Janda
  • Diktátor či demokrat?Ing. Jiří Hálek

Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 4/2013 (II/2013)
  • Zákoník práce v Česku a na Slovensku po novelách JUDr. Ladislav Jouza
  • Platový výměr ve veřejných službách a správěJUDr. Lada Jouzová
  • Lhůty ve zdravotním pojištění Ing. Jiří Hálek
  • Byty (obecní) a nový občanský zákoníkRichard W. Fetter
  • Využití směnky v praxiJUDr. Jana Drexlerová
  • Daňové a nedaňové příjmy občanského sdružení v roce 2013Jindřiška Plesníková

1000 řešení – měsíčník č. 4/2013 (II/2013)
  • Automobil v podnikáníKarel Starý
  • Novela zákona o DPH Ing. Václav Benda

PŘIPRAVUJEME

Poradce, měsíčník č. 9/2013 (III/2013)
  • Zákon o Finanční správě ČR s komentářem JUDr. Jana Drexlerová
  • Daňové doklady po novele zákona o DPH

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 5/2013 (IV/2013)
  • Nemovitost pořizovaná na leasing
  • Smluvní sankce a daň z příjmů
  • Neúčtující plátce a DPH
  • Praktické dopady vymezení provozovny pro účely DPH
  • Prodej podniku – smlouva a účtování
  • Bilanční kontinuita v účetnictví
  • Novela zákona o spotřebitelském úvěru

Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 4-5/2013 (III/2013)
  • Nemovitost z pohledu daní z příjmů a účetnictví
  • Nemovitost z pohledu dani z přidané hodnoty
  • BOZP ve stavebnictví

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 5/2013 (IV/2013)
  • Zákon práce po novém občanském zákoníku (1.)
  • Projednávání firemních záležitostí se zaměstnanci
  • Problémy kolem dohod a odpovědnosti
  • Práce na směny v nerovnoměrném rozvrhu
  • Sleva na dani na vyživovanou manželku v roce 2013
  • Odlišnosti zdravotního a sociálního pojištění v roce 2013

Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 5/2013 (IV/2013)
  • Skartace účetních dokladů občanských sdružení
  • Obec vykonává státní správu
  • Zaměstnávání dětí z pohledu ZP a zákona o zaměstnanosti
  • Za úspěch se platí

1000 řešení – měsíčník č. 5/2013 (IV/2013)
  • Nemovitosti v daních Karel Starý

 

 
 
HORKÁ TÉMATA

 
Konec roku v účetnictví
Začátek roku přináší povinnost ročního zúčtování příjmů ze závislé činnosti a sestavení účetní závěrky. Abychom Vám usnadnili orientaci v problematice, nabízíme možnost získat publikace za výhodnou cenu v balíčku Konec roku v účetnictví.

  • Roční zúčtování příjmů – metodika zdanění mezd
    monotematika (A5, str. 55)
  • Účetní závěrka – právní rámec účetní zavěrky
    monotematika (A5, str.168)
  • Daňová přiznání za rok 2012
    monotematika (A5, str. 104)
  • Pokyn D-300 versus Pokyn GFŘ D-6
    monotematika (A5, str. 56)

BALÍČEK Konec roku v účetnictví obsahuje: Roční zúčtování příjmů + Účetní závěrka + Daňová přiznání za rok 2012 + Pokyn D-300 versus Pokyn GFŘ D-6

Cena balíčku je 290 Kč.
Cena balíčku s 20 % slevou je 230 Kč.
Ušetříte 60 Kč.

Důchodová reforma od 1. ledna 2013
Od ledna 2013 mají zaměstnanci možnost vstoupit do 2. důchodového pilíře, kterým se stalo důchodové spoření. Účast na důchodovém spoření je sice dobrovolná, ale po vstupu již ze systému nelze vystoupit, přičemž je s ní spojena povinost placení pojistného. Co je hlavní úlohou I,II,III důchodového pilíře? Vice nabízíme v našich publikacích.

  • Doplňkové penzijní spoření od r. 2013 - příspěvek
    měsíčník DaÚ 2-3/2013 (A4, str. 120)
  • Důchodové spoření zaměstnanců – novinka v roce 2013 – příspěvek
    měsíčník PaM 2-3/2013 (A4, str.120)
  • Příručka mzdové účetní
    monotematika (A5, str. 272)

BALÍČEK Důchodová reforma od 1. ledna 2013 obsahuje: DaÚ2-3/2013 - příspěvek + PaM 2-3/2013 - příspěvek + Příručka mzdové účetní

Cena balíčku je 1015 Kč.
Cena balíčku s 50% slevou 507 Kč.
Ušetříte 508 Kč.

Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů.

Jen do vyprodání zásob.


Balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz


RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY NA VŠECH UVEDENÝCH TELEFONNÍCH ČÍSLECH a E-MAILOVÉ ADRESE.
OBJEDNÁVKY VYŘIZUJEME DO 48 HODIN.

Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.

E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
  • Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
  • Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
 
   
 
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 51548/L.

 

 


V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu
s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.

Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
Untitled Page