|
TÉMA NOVIN ZDAŇOVÁNÍ AUTORSKÝCH HONORÁŘU V ROCE 2014 |
Do 31. 12. 2013 platil limit 7 000 korun, a do okruhu autorských honorářů se zahrnovaly příspěvky pouze mediím, tj. novinám, časopisům, televizi, rozhlasu, internetovým serverům atd. Od 1. 1. 2014 se tento okruh rozšířil. Které honoráře sem nově patří? Jak se zdaňují autorské honoráře do limitu 10 000 Kč a nad tento limit? Jaké jsou možnosti uplatňování výdajů?
Předmětem práva autorského je dílo
literární, umělecké a vědecké, které je jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora. Dílem je dílo slovesné, hudební, dramatické, choreografické fotografické, audiovizuální, kinematografické, výtvarné, grafické, kartografické, sochařské, architektonické včetně díla urbanistického, dílo užitého umění. Za dílo se považuje též software (počítačový program), je-li autorovým vlastním duševním výtvorem.
Autoři ke své činnosti nepotřebují živnostenské oprávnění podle zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů (dále jen ve znění p.p.), protože se jedná o činnost podle zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon), ve znění p.p.. Autoři jsou považováni za osoby samostatně výdělečně činné.
Podle § 39 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (dále jen ZDP) poplatník daně z příjmů fyzických osob je povinen podat přihlášku k registraci k dani z příjmů fyzických osob u příslušného správce daně do 15 dnů ode dne, ve kterém započal vykonávat činnost, která je zdrojem příjmů ze samostatné výdělečné činnosti, nebo přijal příjem z jiné samostatné výdělečné činnosti. Obecně registrační povinnost k daním upravuje § 125 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád.
Podle § 48 zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění p.p., osoba samostatně výdělečně činná je povinna oznámit příslušné okresní správě sociálního zabezpečení den zahájení samostatné výdělečné činnosti do osmého dne kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž nastala skutečnost, která zakládá takovou povinnost.
Podle § 10 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění p.p., pojištěnec, který je osobou samostatně výdělečně činnou, je povinen oznámit příslušné zdravotní pojišťovně zahájení samostatné výdělečné činnosti nejpozději do osmi dnů ode dne, kdy tuto činnost zahájil.
Autorské honoráře jsou příjmem ze SVČ
podle § 7 odst. 2 písm. a) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (dále jen ZDP), ve znění p.p., kam patří příjem z užití nebo poskytnutí práv z průmyslového vlastnictví, autorských práv včetně práv příbuzných právu autorskému, příjmy z vydávání, rozmnožování a rozšiřování literárních a jiných děl vlastním nákladem, pokud nepatří do příjmů ze závislé činnosti uvedených v § 6 ZDP, ve znění p.p. U těchto příjmů se nevyžaduje splnění podmínky soustavnosti.
Podle § 7 odst. 6 ZDP příjmy autorů uvedené v § 7 odst. 2 písm. a) ZDP plynoucí ze zdrojů na území České republiky jsou samostatným základem daně pro zdanění zvláštní sazbou daně za předpokladu, že úhrn těchto příjmů od téhož plátce nepřesáhne v kalendářním měsíci 10 000 Kč. Autor může mít více honorářů do 10 000 Kč měsíčně vyplacených různými plátci.
Do 31. 12. 2013 platil limit 7 000 korun, a do okruhu autorských honorářů se zahrnovaly příspěvky pouze mediím, tj. novinám, časopisům, televizi, rozhlasu, internetovým serverům atd. Od 1. 1. 2014 sem patří i honoráře za knihy, publikace, ročenky, příjmy výkonných umělců, pokud nepatří do příjmů ze závislé činnosti podle § 6 ZDP.
U autorských honorářů do 10 000 Kč měsíčně, plátce (např. vydavatel) provede srážkovou daň ve výši 15 % z honoráře podle § 36 odst. 7 ZDP.
Autor má dvě možnosti řešení:
1. Příjemce (autor) již tyto příjmy nezahrne do daňového přiznání, a to i v případě, že má povinnost daňové přiznání podat. Jedná se o příjmy zdaněné konečnou srážkovou daní a není třeba je dále vyúčtovávat, nepodléhají odvodům na sociální a zdravotní pojištění. U plátců DPH je další výhoda, že podle § 5 odst. 2, zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, (dále jen ZDPH), ve znění p.p., samostatně uskutečňovanou ekonomickou činností nejsou příjmy za autorské příspěvky, z nichž je uplatňována zvláštní sazba daně (srážková daň) podle § 36 odst. 2 písm. t) ZDP.
2. Od 1. 1. 2014 je možnost podle § 36 odst. 7 ZDP zahrnout příjmy z autorských honorářů, které byly zdaněny srážkovou daní, do celkového základu daně v daňovém přiznání, pokud je to pro autora výhodnější. Na žádost poplatníka je plátce daně podle § 7 odst. 6 ZDP povinen do 10 dnů od podání žádosti vystavit doklad o vyplacených příjmech a sražené dani za období, za které byl poplatníkovi vyplacen příjem. Poplatník přiloží k daňovému přiznání potvrzení o sražené dani plátcem (např. vydavatelem). Honoráře zahrnuté do daňového přiznání však podléhají i odvodům na sociální a zdravotní pojištění.
Podle § 13 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, ve znění p.p., osoba samostatně výdělečně činná je povinna odvádět pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti na účet příslušné okresní správy sociálního zabezpečení. Pokud jsou dobrovolně účastni na nemocenském pojištění jsou povinni platit pojistné na nemocenské pojištění.
Podle § 10 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění p.p., osoba samostatně výdělečně činná je v kalendářním roce účastna pojištění po dobu, po kterou vykonávala vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, pokud její příjem z vedlejší samostatné výdělečné činnosti dosáhl v kalendářním roce alespoň rozhodné částky. Rozhodná částka činí 2,4násobek částky, která se stanoví jako součin všeobecného vyměřovacího základu podle § 17 odst. 2 tohoto zákona, za kalendářní rok, který o dva roky předchází kalendářnímu roku, za který se posuzuje účast na pojištění, a přepočítacího koeficientu podle § 17 odst. 4 tohoto zákona, pro úpravu tohoto všeobecného vyměřovacího základu. Pro rok 2014 činí rozhodná částka 62 261 Kč.
V případě zahrnutí příjmů z autorských honorářů, které byly zdaněny srážkovou daní, do celkového základu daně si autor může uplatnit výdaje:
1. ve skutečné výši (např. výdaje na PC, notebook, tiskárna, skener, xerox, papír atd.). V případě, že některý druh majetku má pořizovací cenu vyšší než 40 000 Kč, uplatňují se pouze odpisy majetku podle § 26 až § 32 ZDP. V případě uplatňování skutečných výdajů je povinnost vést daňovou evidenci podle § 7b ZDP nebo účetnictví podle zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění p.p.
2. procentem z příjmů tzv. paušální částkou podle § 7 odst. 7 písm. c) ZDP ve výši 40% z příjmů. Pokud uplatní poplatník výdaje procentem z příjmů, podle § 7 odst. 8 ZDP, má se za to, že v uvedené částce výdajů jsou zahrnuty veškeré výdaje poplatníka vynaložené v souvislosti s dosahováním příjmů ze samostatné výdělečné činnosti, včetně odpisů. Poplatník, který uplatňuje výdaje procentem z příjmů, je povinen vždy vést záznamy o příjmech a evidenci pohledávek vzniklých v souvislosti s činností, ze které plyne příjem ze samostatné výdělečné činnosti.
Pokud osoby samostatně výdělečně činné uplatní výdaje procentem z příjmů, mohou si uplatnit výdaje do částky maximálně 800 000 Kč.
Podle § 35ca ZDP uplatní-li poplatník u dílčího základu daně výdaje procentem z příjmů podle § 7 odst. 7 ZDP a součet dílčích základů, u kterých byly výdaje tímto způsobem uplatněny, je vyšší než 50 % celkového základu daně, nemůže
a) snížit daň na manželku podle § 35ba odst. 1 písm. b) ZDP,
b) uplatnit daňové zvýhodnění na dítě podle § 35c ZDP.
Zahrnutím autorských honorářů do celkového základu daně, si autor může v rámci daňového přiznání uplatnit nezdanitelné části základu daně a slevy na dani a snížit tak daňový základ.
(Více se o tomto tématu dočtete v měsíčníku DaÚ 4/2014)
ZMĚNY VE ZDANĚNÍ AUTORSKÝCH HONORÁŘU
V příspěvku si rozebereme postup zdanění příjmů z autorských honorářů autorů zdaňované jako příjmy ze samostatné činnosti podle § 7 ZDP resp. zdaňované jako příjmy ze závislé činnosti. Jaký je postup při zdanění příjmů ze zděděných autorských práv? Zaměříme se na rozdíly ve zdanění v r. 2014, ke kterým došlo.
AUTORSKÉ PRÁVO dle zákona č. 121/2000 Sb. - Předmětem autorského práva je podle znění § 2 odst. 1 zákona č. 121/2000 Sb. (autorský zákon) literární dílo a jiné dílo umělecké a dílo vědecké, které je jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora a je vyjádřeno v jakékoliv objektivně vnímatelné podobě včetně podoby elektronické, trvalé nebo dočasné, bez ohledu na jeho rozsah, účel nebo význam.
Za dílo se považuje též počítačový program, je-li původní v tom smyslu, že je autorovým vlastním duševním výtvorem. Právo autorské se vztahuje na dílo dokončené, jeho jednotlivé vývojové fáze a části, včetně názvu a jmen postav. Autorem je vždy fyzická osoba, která dílo vytvořila.
Pokud autor vytvoří dílo v rámci pracovněprávních vztahů, postupuje se podle § 58 odst. 1 autorského zákona. Zde se uvádí, že není-li sjednáno jinak, zaměstnavatel vykonává svým jménem a na svůj účet autorova majetková práva k dílu, které autor vytvořil ke splnění svých povinností vyplývajících z pracovněprávního či služebního vztahu k zaměstnavateli nebo z pracovního vztahu mezi družstvem a jeho členem (zaměstnanecké dílo). Nevykonává-li zaměstnavatel majetková práva k zaměstnaneckému dílu vůbec nebo je vykonává nedostatečně, má autor právo požadovat, aby mu zaměstnavatel za obvyklých podmínek udělil licenci, ledaže existuje na straně zaměstnavatele závažný důvod k jejímu odmítnutí. Smrtí nebo zánikem zaměstnavatele, který byl oprávněn vykonávat majetková práva k zaměstnaneckému dílu a který nemá právního nástupce, nabývá oprávnění k výkonu těchto práv autor.
ZDANĚNÍ AUTORSKÝCH HONORÁŘŮ PODLE § 6 ZDP - Příjmy z činnosti autora vykonávané v rámci pracovněprávního vztahu podléhají zdanění jako příjmy ze závislé činnosti. Tyto příjmy (přiznaná odměna za vytvořené zaměstnanecké dílo) se sečtou v příslušném kalendářním měsíci s příjmy ze závislé činnosti a společně s nimi se zdaňují v rámci zdanění ze superhrubé mzdy. Zaměstnavatel při jejich zdanění postupuje podle toho, zda poplatník podepsal či nepodepsal prohlášení k dani na příslušné zdaňovací období. Příjmy z autorských honorářů zdaňované dle § 6 ZDP jsou zahrnuty do vyměřovacího základu pro odvod pojistného na zdravotní a sociální pojištění. Postup zdanění je v r. 2014 shodný s postupem zdanění těchto příjmů v r. 2013.
ZDANĚNÍ AUTORSKÝCH HONORÁŘŮ PODLE § 7 ZDP - Příjmy z autorských práv, pokud nepatří do příjmů ze závislé činnosti, jsou vždy zdaňovány podle ustanovení § 7 odst. 2 písm. a) ZDP. Jedná se o příjem z užití nebo poskytnutí práv z průmyslového vlastnictví, autorských práv včetně práv příbuzných právu autorskému, a to včetně příjmů z vydávání, rozmnožování a rozšiřování literárních a jiných děl vlastním nákladem. Příjmy z autorských práv nelze v žádném případě zdaňovat jako ostatní příjem podle § 10 zákona, i když by se jednalo pouze o příležitostný příjem (jednorázový autorský honorář za jednorázový příspěvek ve zdaňovacím období). Nejčastějším příjmem z autorských práv budou u fyzické osoby příjmy z publikační činnosti, tedy tzv. autorské honoráře. Tyto příjmy podléhají zdanění dle § 7 odst. 2 písm. a) ZDP a jsou zdaňovány buď zvláštní sazbou daně (srážková daň) ve smyslu znění § 7 odst. 6 ZDP anebo v rámci daňového přiznání.
Na základě zákonného opatření Senátu č. 344/2013 Sb. dochází s účinností od 1. 1. 2014
ve zdanění příjmů z autorských práv podle § 7 odst. 2 písm. a) ZDP k následujícím významným změnám:
dle novelizovaného znění § 7 odst. 6 ZDP jsou příjmy autorů uvedené v § 7 odst. 2 písm. a) ZDP plynoucí ze zdrojů na území ČR samostatným základem daně pro zdanění zvláštní sazbou daně za předpokladu, že úhrn těchto příjmů od téhož plátce nepřesáhne v kalendářním měsíci 10 000 Kč (do konce r. 2013 se jednalo o částku 7 000 Kč);
nově se zavádí povinnost plátce daně vůči poplatníkovi spočívající v tom, že na žádost poplatníka je plátce daně povinen do 10 dnů od podání žádosti vystavit doklad o vyplacených příjmech a sražené dani za období, za které byl poplatníkovi vyplacen tento příjem;
zatímco se ustanovení § 7 odst. 6 ZDP ve znění zákona účinném do 31. 12. 2013 vztahovalo pouze na příjmy autorů za příspěvky do novin, časopisů, rozhlasu nebo televize plynoucí ze zdrojů na území ČR, nové znění tohoto ustanovení se vztahuje s účinností od 1. 1. 2014 na veškeré příjmy uvedené v § 7 odst. 2 písm. a) ZDP;
dle nového ustanovení § 36 odst. 7 ZDP může poplatník příjmy zdaněné dle § 7 odst. 6 ZDP srážkovou daní zahrnout do svého daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob a současně poplatník započte daň sraženou z těchto příjmů na výslednou daňovou povinnost. V tomto ustanovení zákona se uvádí: „zahrne-li poplatník příjmy uvedené v § 6 odst. 4 nebo § 7 odst. 6 do daňového přiznání, započte se daň sražená z těchto příjmů na jeho daň“.
Poplatník s příjmy, u kterých byla dle § 7 odst. 6 ZDP sražena plátcem daně zvláštní sazba daně má tedy v r. 2014 dvě varianty řešení:
a) sražením zvláštní sazby daně z příjmů podle § 7 odst. 6 ZDP je autor vypořádán se zdaněním tohoto příjmu a proto již výši těchto zdaněných autorských honorářů srážkovou daní poplatník nezahrnuje do svého daňového přiznání. Nevýhodou této varianty zdanění autorských honorářů je, že autor nemůže uplatnit k těmto příjmům žádné výdaje (skutečné nebo paušální výdaje), protože plátcem honoráře je zdaňována plná výše vypláceného autorského honoráře. Tato daňová nevýhoda je však vyvážena na druhé straně skutečností, že tyto honoráře podléhající srážkové dani nevcházejí do vyměřovacího základu poplatníka pro odvod pojistného na sociální a zdravotní pojištění.
b) poplatník zahrne příjmy, u kterých byla dle § 7 odst. 6 ZDP sražena plátcem zvláštní sazba daně, do daňového přiznání. Poplatník si může k těmto příjmům uplatnit skutečné nebo paušální výdaje (40 % příjmů) a sraženou daň plátcem si v daňovém přiznání započte na svou výslednou daň. Pro realizaci tohoto postupu musí poplatník podle § 7 odst. 6 ZDP požádat plátce daně (vydavatelství, nakladatelství) o vystavení dokladu o vyplacených příjmech a sražené dani. V této variantě však tyto příjmy a výdaje zahrnuté do dílčího základu daně z příjmů dle § 7 ZDP a zdaňované v rámci daňového přiznání, se zahrnou do vyměřovacího základu pro odvod pojistného na sociální a zdravotní pojištění.
Poplatník si může zvolit jednu z výše uvedených variant zdanění autorských honorářů, které jsou v průběhu zdaňovacího období r. 2014 zdaňovány dle § 7 odst. 6 ZDP, a to i před vlastním sestavením daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2014 a to ve vazbě na optimalizační možnosti poplatníka.
Obecným postupem zdanění srážkovou daní se zabývá ustanovení § 38d ZDP. Zde se v odst. 1 stanoví, že srážku daně je povinen provést plátce daně (tedy příslušné vydavatelství, nakladatelství) při výplatě, poukázání nebo připsání úhrady ve prospěch poplatníka. Plátce daně je povinen podle znění odst. 3 tohoto ustanovení zákona sraženou daň odvést svému místně příslušnému správci daně do konce kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, ve kterém byl povinen srážku provést. Neprovede-li plátce daně srážku daně vůbec, popřípadě provede-li ji v nesprávné výši nebo sraženou daň včas neodvede, bude na něm tato částka daně ve smyslu § 38d odst. 5 ZDP vymáhána jako jeho dluh. Správce daně pak bude postupovat dle § 38s ZDP, kde se stanoví, že pokud povinnost vybrat nebo srazit daň včetně záloh u daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně nebyla ve stanovené výši plátcem daně splněna, a to ani dodatečně, je základem pro výpočet této částky vybírané nebo sražené daně včetně záloh částka, z níž by po vybrání nebo sražení zbyla částka, která byla plátcem daně poplatníkovi skutečně vyplacena. V žádném případě nebude tato srážková daň vymáhána správcem daně po autorovi (poplatníkovi daně).
V případě, že úhrn příjmů autora specifikovaných v § 7 odst. 2 písm. a) ZDP převýší v kalendářním měsíci r. 2014 od téhož plátce daně částku 10 000 Kč, je příjem autora zdaňován podle § 7 jako příjem ze samostatné činnosti a je zahrnut poplatníkem v daňovém přiznání k dani z příjmů fyzických osob v rámci dílčího základu daně dle § 7 ZDP.
V případě, že poplatník daně z příjmů fyzických osob nemá kromě autorských honorářů za zdaňovací období jiné zdanitelné příjmy a výše autorských honorářů vyplacených za zdaňovací období nepřesáhne souhrnně částku 15 000 Kč, nemusí podávat přiznání k dani z příjmů fyzických osob. Podle § 38g odst. 1 ZDP je totiž povinen podat daňové přiznání každý poplatník daně z příjmů fyzických osob, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 15 000 Kč, pokud se nejedná o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je vybírána daň srážkou podle zvláštní sazby daně. Fyzická osoba, která podává přiznání k dani z příjmů fyzických osob, ve kterém zahrne autorské honoráře ke zdanění do dílčího základu daně podle § 7 ZDP, může k těmto příjmům uplatnit buď výdaje prokazatelně vynaložené na dosažení, zajištění a udržení příjmů anebo paušální výdaje ve výši stanovené v § 7 odst. 7 písm. c) ZDP. Paušální výdaje činí 40 % zdanitelných příjmů, nejvýše lze však uplatnit u příjmů zdaňovaných dle § 7 odst. 2 písm. a) ZDP počínaje r. 2013 paušální výdaje do částky 800 000 Kč (toto omezení paušálních výdajů platí i v r. 2014). V rámci optimalizace daňové povinnosti poplatníka lze i v případě autorských honorářů využít institutu spolupracujících osob, kdy příjmy ze samostatné činnosti provozované za spolupráce druhého z manželů anebo provozované za spolupráce manžela a ostatních osob žijících ve společně hospodařící domácnosti s poplatníkem a výdaje vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení lze rozdělit na spolupracující osoby podle § 13 ZDP.
(Více se o tomto tématu dočtete v měsíčníku PaM 4/2014)
|
|
|
ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ |
AUTORSKÝ HONORÁŘ
Nakladatelství vyplatilo autorovi za zveřejněný odborný příspěvek v měsíci květen 2014 autorský honorář ve výši 6 500 Kč až současně s honorářem za článek zveřejněný v červnu ve výši 5 100 Kč.
Bude autorský honorář zdaněn srážkovou daní dle § 7 odst. 6 ZDP?
Podle znění § 7 odst. 6 ZDP jsou příjmy autorů uvedené v § 7 odst. 2 písm. a) ZDP plynoucí ze zdrojů na území ČR samostatným základem daně pro zdanění zvláštní sazbou daně za předpokladu, že úhrn těchto příjmů od téhož plátce nepřesáhne v kalendářním měsíci 10 000 Kč. Pro uplatnění § 7 odst. 6 ZDP není podstatné, kdy autor příspěvek do časopisu odevzdal redakci anebo kdy byl příspěvek v časopisu zveřejněn, ale podstatné je to, ve kterém měsíci byl autorovi honorář vyplacen. V daném případě nelze pro vyplacený souhrnný honorář v měsíci červnu 2014 uplatnit postup dle § 7 odst. 6 ZDP a honorář musí být zdaněn v rámci daňového přiznání podaného poplatníkem daně za r. 2014, protože souhrnná hodnota honoráře vyplacená za jeden měsíc od jednoho vydavatele převýšila hranici 10 000 Kč.
VYPLACENÝ HONORÁŘ ZA ČLÁNEK
S ohledem na zpracování rozsáhlého příspěvku se jeho autor dohodl s redakcí, že sjednaný honorář ve výši 18 000 Kč bude k výplatě rozdělen tak, že po odevzdání konceptu příspěvku v září 2014 vyplatí redakce autorovi částku 9 000 Kč, stejnou částku pak vyplatí v listopadu 2014 po zveřejnění textu v časopisu.
Jak bude zdaněn vyplacený honorář za článek ve výši 18 000 Kč?
Vzhledem k tomu, že v obou kalendářních měsících nepřesáhl příjem autora od téhož plátce částku 10 000 Kč, je splněna podmínka stanovená v § 7 odst. 6 ZDP a plátce (vydavatelství) srazí autorovi vždy při výplatě 15 % srážkové daně z vyplaceného honoráře a to i v případě, že obě platby se týkají jednoho odborného článku.
VYDÁNÍ PUBLIKACE
Občan obdržel v r. 2014 autorský honorář za vydanou odbornou technickou publikaci ve výši 185 000 Kč. Se zpracováním v elektronické podobě mu vypomáhal jeho studující syn. Kromě honoráře občan jiné zdanitelné příjmy nemá, protože pobírá starobní důchod osvobozený od daně z příjmů.
Může poplatník převést na syna 30 % zdanitelných příjmů a výdajů spojených s vydáním publikace?
Při spolupráci syna, který žije s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti, lze dle § 13 ZDP převést na spolupracující osobu až 30 % příjmů z nezdaněných honorářů a 30 % k nim příslušejících výdajů. Pokud bude např. občan uplatňovat k honoráři paušální výdaje ve výši 40 %, a na syna převede plnou výši 30 % příjmů a výdajů, bude na syna převeden ke zdanění příjem 55 500 Kč a výdaje ve výši 22 200 Kč.
(Více na toto téma najdete v měsíčníku PaM 4/2014)
|
|
|
Částka číslo 18/2014 ze dne 21.3.2014
44/2014 Nález Ústavního soudu ze dne 28. ledna 2014 sp. zn. Pl. ÚS 49/10 ve věci návrhu na zrušení § 153b odst. 1, 4 a 5 zákona č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád, ve znění pozdějších předpisů
Částka číslo 19/2014 ze dne 21.3.2014
45/2014 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 422/2008 Sb., o stanovení bližších požadavků pro zajištění jakosti a bezpečnosti lidských tkání a buněk určených k použití u člověka, ve znění vyhlášky č. 339/2012 Sb.
46/2014 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 54/2004 Sb., o potravinách určených pro zvláštní výživu a o způsobu jejich použití, ve znění pozdějších předpisů
47/2014 Vyhláška o vydání pamětní stříbrné dvousetkoruny ke 100. výročí narození Bohumila Hrabala
Částka číslo 20/2014 ze dne 28.3.2014
48/2014 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 428/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích), ve znění pozdějších předpisů
49/2014 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 24/2011 Sb., o plánech povodí a plánech pro zvládání povodňových rizik
Částka číslo 21/2014 ze dne 31.3.2014
50/2014 Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí o rozhodné částce pro určení celkové výše mzdových nároků vyplacených jednomu zaměstnanci podle zákona č. 118/2000 Sb., o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele a o změně některých zákonů
51/2014 Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí o rozšíření závaznosti kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2014
52/2014 Sdělení Ústavního soudu o přijetí rozhodnutí ze dne 25. března 2014 č. Org. 24/14 o atrahování působnosti
|
|
|
JAK SI NEUDĚLAT OSTUDU
Udělat si ostudu v zaměstnání, ve společnosti nebo i v rodině jde poměrně snadno, někdy se z malé ostudy vyklube i docela slušný kabát. Stačí jeden neuvážený či nepromyšlený počin a už se bude o vás hovořit, aniž o to stojíte. Vždy je lepší, když se o vás nemluví, než aby se o vás mluvilo ve špatném světle.
Vždyť nejlepší fotbalový rozhodčí je ten, kterého si během zápasu nikdo ani nevšimne. A i kdybyste byli téměř bezchybní, pak se vždy najde někdo, kdo na vás takzvaně bude něco vidět, a když nic nenajde, tak si to prostě vymyslí, bude-li chtít.
Bez ohledu na tuto tvrdou realitu musíte vždy a za všech okolností umět korigovat veškeré vaše konání, protože každá, třeba i drobná, ostuda je počátkem (někdy až příliš strmého) poklesu autority a dobré pověsti. Proto vždy nechejte v sobě ožít vaši vnitřní moudrost předtím, než se rozhodnete k činu. Proto usměrňujte už vaše myšlenky, které se – převedeny na následné slovy a činy – stávají osudem, který si sami vytváříte.
Znalosti a rozhled
- Opravdový odborník dokáže bez potíží proplouvat jako ryba ve vodě úskalími té oblasti, kterou řídí a za kterou zodpovídá, kdy velmi dobrá (a časem až vynikající) orientace v celé šíři řešené problematiky je předpokladem a zároveň podmínkou úspěchu. Když nejste při analýze některého detailu skálopevně přesvědčeni o správnosti toho, co chcete říci, pak raději chvíli mlčte. Takticky vhodně zvolenou (i řečnickou) otázkou nebo poznámkou vám může odpovědět jiný, který to ví, a vy poté vítězoslavně přidáte doplňující komentář.
Trendem poslední doby,
prezentovaným nejen v médiích, je sled rychlých otázek a rychlých odpovědí. Během takového rozhovoru nemá dotyčný často ani chvilinku na to, aby si své vyjádření rozmyslel, moderátoři, permanentně pracující pod časovým tlakem, pokládají jednu otázku za druhou, aniž odpověď na tu předcházející byla vyčerpávající.
Zkrátka, vše se musí, a za každou cenu, stihnout ve vymezeném časovém prostoru. Málokdo přemýšlí, že i v takových případech méně někdy bývá více, lépe raději důkladně probrat tři témata než šest polovičatě.
Zkusme se na takovou komunikaci podívat z jiného úhlu pohledu. Nenechte se unést tím, že vám vaši podřízení budou rychle klást otázky jednu otázku za druhou, aniž by vám dali prostor na sdělení úplně všeho, co jim chcete říci. Někdy je to i zlý úmysl některých, jak dostat vedoucího do úzkých. Proto nikdy nepodléhejte takovému cílenému tlaku. Jako vedoucí řídíte každou diskusi a její naplánování si musíte z hlediska disponibilního časového prostoru zorganizovat tak, abyste probral vše potřebné. Proto je přiměřená příprava na každý rozhovor či poradu nutností, bez ohledu na přibývající věk a zkušenosti. Velmi zodpovědně promýšlejte každé vaše vyjádření a rozhodnutí a vždy z více stran předvídejte možné důsledky. Nestřílejte „od boku“, neříkejte to první, co vám přijde na jazyk, i když se (oprávněně) říká, že první myšlenka bývá ta nejsprávnější. Ve chvílích, kdy váháte s konečným vyjádřením, raději na pár vteřinek myšlenku zadržte a zapřemýšlejte. Myšlenka tak ve své prvotní podobě dostane potřebný čas k uzrání a jakmile pocítíte její pravost, můžete hovořit. Zamyšlená tvář není nikdy ostudou, spíše naopak výrazně důstojným projevem toho, že chcete něco důležitého předat.
Vtipálci, humoristé a davoví řečníci
bývají v kolektivech povětšinou oblíbeni, protože dokážou pobavit a alespoň na určitý čas uvolnit napjatou atmosféru na pracovišti. Je však také pravdou, že se smyslem pro tuto odlehčenost se musí člověk narodit.
Jestliže si na zábavného hraje ten, jemuž takový dar nebyl shůry dán, nemůže jej koupit ani v žádné apatyce. A pokud se sveřepou úporností usiluje v tomto směru o určité vůdčí postavení, stává se postupně terčem potutelného posměchu spolupracovníků.
Z pozice vedoucího pracovníka musíte při každé komunikaci důmyslně rozlišovat mezi vhodným a nevhodným, mezi povznášejícím a urážlivým. Lidé vždy velmi citlivě reagují na slova vůči nim pronesená a i jediné slovo může být drtícím kladivem. Člověka se nesmíte citově dotknout, na takové věci se nikdy nezapomíná. Chcete-li oživit poradu či sezení nějakým vtípkem, pak je lepší takový, který není namířen proti nikomu, někdy nemůže být na škodu udělat si malinkou legraci i ze sebe sama, třeba ve stylu: „Zmínil jsem se o tom doma manželce, no to jsem dopadl ….“. Nikdy se před ostatními na nikoho nezaměřujte s úmyslem mu vědomě ublížit a už vůbec nepoužívejte vtipy, kterými se do druhých „navážíte“. Pokud takto (s oblibou) činíte, pak dříve či později můžete čekat tvrdý, až záludný, útok protistrany. Jedno nevhodné slovo, věta či souvětí a kopec ostudy je na světě. A mějte se trochu více pozoru před těmi, kteří mnoho mluví. Málomluvnost vůbec nemusí být projevem neschopnosti nebo nízké úrovně. Několik smysluplných vět může mít větší přínos než hodiny bezduchého tlachání.
Opatrně k lidem
- Někteří lidé své soukromí rádi otevírají, jiní si je naopak úzkostlivě chrání – mají na to právo. Čas od času se každý vedoucí ocitne v situaci, kdy mu některý z podřízených vyjeví něco ze svého soukromí, třeba už jen z toho prozaického důvodu, aby si ulevil, nebo může mít opravdu vážný osobní či rodinný problém. Jste-li (ne)přímo požádání, abyste brali v potaz momentální situaci, kterou váš podřízený musí řešit, pak můžete (nebo i musíte) vstoupit do tohoto dění. Pokud však o takové nejste žádáni, nezasahujte lidem do jejich soukromí jako výsostného práva osobní svobody. Neřešte věci, které se vás netýkají, pokud vás oheň nepálí, nehaste. Hasit budete tehdy, až zapálíte. Velmi nenápadně a ve vší kultivovanosti můžete vkročit do soukromí jiného například slovy: „To byl krásný víkend, jak vás znám, určitě jste chodili někde po horách nebo byli na chalupě.“ A oni se velmi rádi rozvykládají.... Neútočte, obzvláště tehdy, pokud nejste přesvědčeni o vině druhého. A i když je vámi zjištěné provinění zcela zřejmé, vyčiňte dotyčnému s takovou mírou, jakou vám ukáže váš cit. Totiž, pokud se jedná o osobu soudně uvažující, ona si to sama dostatečně přebere a protrpí a něco podobného již více neprovede. Nikdy se druhému neposmívejte (a ani se neusmívejte), když ve vší vážnosti něco navrhuje.
Férovosti
neboli také seriózního či korektního přístupu si podřízení u svých šéfů považují jako jedné z nejcennějších vlastností. Podrazy a pomluvy jsou v každém kolektivu největšími škůdci, kariéře jejich původce nikdy nepomohou, a každá špatnost se dříve nebo později objeví neoděna s ostudou pro toho, kdo s ní přišel. Na férovost se nezapomíná, jakož ani na nekompromisní postoj vedoucího, když se před ostatními z jiných týmů zastane svého podřízeného.
Zapuďte mstivost, ta do repertoáru správného vedoucího nikdy nebude patřit. I když se k vám někdo z podřízených nebo kolegů nezachoval zrovna nejlépe, najdou se v životě situace, kdy mu to budete moci elegantně vrátit, aniž utrpí vaše autorita a vážnost.
Je třeba jen trpělivě čekat na vhodnou chvíli – dříve nebo později přijde, protože pokud někdo zasévá zlobu, pomluvu či nenávist, nemůže očekávat jiné plody. Život sám i ostatní mu to vrátí – a s velikým úrokem k tomu.
Systematicky pracujte na svém image
- Neukazujte své slabosti. Každý je má a rozumný člověk o nich taktně mlčí. Okolí se o nich nedozví, když si je natrvalo necháte pro sebe. Ani sportovec před soubojem neřekne novináři své nevýhody nebo slabé stránky, protože si je vědom toho, že by jich soupeř mohl obratně využít, pokud by se o nich dozvěděl. Spíše se zaměřte na vaše přednosti a ty nenápadně ukazujte. A chraňte si soukromí. Zneužít se dá cokoli a zpravidla nechvalné střípky z privátní kapitolky vašeho života se mohou stát (někdy i na dlouho dobu, dokud nepřijde na scénu jiná kauza) vděčným tématem hovorů. Pokud si však někdo vysloveně libuje v tom, že o něm okolí hovoří, bez ohledu na to, zda v dobrém nebo v tom horším, pak to chápejme jako jím svobodně zvolenou cestu.
Není na překážku být jako originál v něčem pozitivním odlišný od ostatních členů kolektivu. Dbejte na vhodný životní styl, vedoucí pijan a zarputilý kuřák každopádně pozbude více či méně ze své vážnosti, i když je ve svém oboru třeba špičkovým odborníkem. A každá přepjatost nebo nezdravá náruživost neprospívají.
Kontrola
je nutností, vždy však zvažujte její rozsah neboli přiměřenost. Lidé musí (resp. potřebují) být pod dohledem, liknavost v tomto směru má vždy dopad na konečné výsledky. Pokud neprověřujete, pak nemáte jistotu a ani záruku, že vše (i to nejlepší), co jste jako vedoucí vymysleli, bylo vykonáno podle vašich představ. Pamatujte na dobré vychování a úctu k člověku. Vaše podřízené i ostatní kolem přece potřebujete k tomu, abyste mohli být úspěšní.
Ing. Jiří Hálek
|
|
|
Termíny pro praxi v dubnu 2014
1. dubna
Úterý |
Daně z příjmů – poplatník |
Podání přiznání k daním z příjmů za zdaňovací období kalendářního roku 2013, pokud není využit „poradce“ a účetní závěrka nepodléhá povinnému auditu
(§ 136 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
|
Splatnost daní z příjmů (doplatku) za zdaňovací období kalendářního roku 2013, pokud není využit „poradce“ a účetní závěrka nepodléhá povinnému auditu
(§ 135 odst. 3 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
|
Podání plné moci k zastupování „poradcem“, který za poplatníka zpracuje a předloží daňové přiznání za rok 2013, a to až v prodlouženém termínu do 1. 7.
(§ 136 odst. 2 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
|
Sdělení poplatníka registrovaného k dani z příjmů, že mu ve zdaňovacím období kalendářního roku 2013 nevznikla daňová povinnost (vyjma „neziskovek“)
(§ 136 odst. 5 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
(§ 38m odst. 8 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve zn. do 31. 12. 2013)
(čl. II Přechodná ustanovení, bod 1 zákonného opatření Senátu č. 344/2013 Sb.)
|
Daně z příjmů - plátce |
Podání vyúčtování „srážkové“ daně z příjmů vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za rok 2013
(§ 38d odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
(§ 137 odst. 2 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
|
Důchodové spoření – zaměstnavatel |
Podání vyúčtování pojistného na důchodové spoření (pouze elektronicky) plátcem pojistného (zaměstnavatelem) za rok 2013
(§ 26 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření)
(§ 137 odst. 2 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
|
Důchodové spoření – poplatník |
Podání pojistného přiznání poplatníkem (účastníkem) důchodového spoření, za něhož jej neodvádí výhradně plátce (plátci) pojistného, a splatnost pojistného za rok 2013
(§ 12 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření)
(§ 136 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
|
8 dubna
Úterý |
Zdravotní pojištění – OSVČ |
Odvod zálohy na zdravotní pojištění OSVČ za březen 2014
(§ 7 odst. 2 zák. č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
|
Podání Přehledu OSVČ o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně za rok 2013, pokud OSVČ není povinna podat přiznání k dani z příjmů za rok 2013
(§ 24 odst. 2 zák. č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
|
15. dubna
Úterý |
Daň silniční |
Zaplacení zálohy na daň silniční za I. čtvrtletí 2014
(§ 10 odst. 1 a 4 zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční)
|
16. dubna
Středa |
Zdravotní pojištění – OSVČ |
Doplacení pojistného na zdravotní pojištění za rok 2013 OSVČ nepodávající přiznání (pokud Přehled podala až 8. 4., jinak doplatek do 8 dnů po Přehledu)
(§ 8 odst. 5 zák. č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
|
Zdravotní pojištění – OSVČ |
Podání kopie plné moci k zastupování "poradcem" zpracovávajícím daňové přiznání, při odkladu termínu podání přiznání za rok 2013 do 1. 7. 2014
(§ 24 odst. 2 zák. č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
|
|
|
|
Název krajiny
|
Název měny
|
Měna
|
19.3.
|
20.3.
|
21.3.
|
24.3.
|
25.3.
|
26.3.
|
27.3.
|
28.3.
|
Austrálie |
dolar
|
AUD
|
17,98
|
18,022
|
18,065
|
18,169
|
18,191
|
18,38
|
18,4
|
18,418
|
Brazílie |
real
|
BRL
|
8,45
|
8,516
|
8,554
|
8,582
|
8,573
|
8,635
|
8,688
|
8,787
|
Bulharsko |
lev
|
BGN
|
14,04
|
14,053
|
14,038
|
14,018
|
14,013
|
14,036
|
14,014
|
14,02
|
Čína |
renminbi
|
CNY
|
3,186
|
3,208
|
3,2
|
3,213
|
3,206
|
3,205
|
3,207
|
3,208
|
Dánsko |
koruna
|
DKK
|
3,679
|
3,683
|
3,678
|
3,672
|
3,67
|
3,677
|
3,671
|
3,673
|
EMU |
euro
|
EUR
|
27,46
|
27,49
|
27,455
|
27,415
|
27,395
|
27,45
|
27,41
|
27,42
|
Filipíny |
peso
|
PHP
|
43,995
|
44,096
|
44,013
|
44,086
|
44,069
|
44,36
|
44,32
|
44,502
|
Hongkong |
dolar
|
HKD
|
2,542
|
2,573
|
2,567
|
2,566
|
2,563
|
2,565
|
2,568
|
2,569
|
Chorvatsko |
kuna
|
HRK
|
3,585
|
3,588
|
3,583
|
3,578
|
3,575
|
3,581
|
3,577
|
3,583
|
Indie |
rupie
|
INR
|
32,375
|
32,562
|
32,713
|
32,749
|
32,867
|
33,087
|
33,028
|
33,261
|
Indonesie |
rupie
|
IDR
|
1,744
|
1,745
|
1,744
|
1,749
|
1,745
|
1,744
|
1,74
|
1,754
|
Japonsko |
jen
|
JPY
|
19,431
|
19,519
|
19,459
|
19,436
|
19,413
|
19,429
|
19,475
|
19,459
|
Jihoafrická rep. |
rand
|
ZAR
|
1,841
|
1,827
|
1,831
|
1,834
|
1,845
|
1,862
|
1,859
|
1,88
|
Jižní Korea |
won
|
KRW
|
1,844
|
1,854
|
1,844
|
1,847
|
1,843
|
1,851
|
1,858
|
1,864
|
Kanada |
dolar
|
CAD
|
17,66
|
17,73
|
17,787
|
17,749
|
17,785
|
17,826
|
17,96
|
18,052
|
Litva |
litas
|
LTL
|
7,953
|
7,962
|
7,952
|
7,94
|
7,934
|
7,95
|
7,939
|
7,941
|
Maďarsko |
forint
|
HUF
|
8,864
|
8,805
|
8,785
|
8,762
|
8,784
|
8,791
|
8,793
|
8,877
|
Malajsie |
ringgit
|
MYR
|
6,021
|
6,06
|
6,022
|
6,031
|
6,019
|
6,035
|
6,055
|
6,09
|
Mexiko |
peso
|
MXN
|
1,5
|
1,504
|
1,503
|
1,509
|
1,513
|
1,516
|
1,519
|
1,524
|
MMF |
SDR
|
XDR
|
30,649
|
30,844
|
30,781
|
30,754
|
30,723
|
30,749
|
30,78
|
30,764
|
Norsko |
koruna
|
NOK
|
3,302
|
3,283
|
3,28
|
3,283
|
3,285
|
3,295
|
3,316
|
3,325
|
Nový Zéland |
dolar
|
NZD
|
17,012
|
17,017
|
17,005
|
17,011
|
16,982
|
17,137
|
17,244
|
17,284
|
Polsko |
zlotý
|
PLN
|
6,541
|
6,541
|
6,541
|
6,539
|
6,528
|
6,567
|
6,557
|
6,569
|
Rumunsko |
nové leu
|
RON
|
6,114
|
6,117
|
6,122
|
6,125
|
6,133
|
6,138
|
6,125
|
6,147
|
Rusko |
rubl
|
RUB
|
54,925
|
55,291
|
54,891
|
55,171
|
55,585
|
56,108
|
55,887
|
55,757
|
Singapur |
dolar
|
SGD
|
15,588
|
15,643
|
15,628
|
15,652
|
15,662
|
15,701
|
15,749
|
15,808
|
Švédsko |
koruna
|
SEK
|
3,109
|
3,103
|
3,101
|
3,093
|
3,093
|
3,083
|
3,073
|
3,07
|
Švýcarsko |
frank
|
CHF
|
22,573
|
22,554
|
22,535
|
22,477
|
22,481
|
22,473
|
22,489
|
22,502
|
Thajsko |
baht
|
THB
|
61,362
|
61,595
|
61,565
|
61,284
|
61,018
|
61,062
|
61,182
|
61,317
|
Turecko |
nová lira
|
TRY
|
8,877
|
8,929
|
8,899
|
8,894
|
8,916
|
9,019
|
9,125
|
9,1
|
USA |
dolar
|
USD
|
19,734
|
19,975
|
19,922
|
19,905
|
19,88
|
19,9
|
19,921
|
19,928
|
Velká Británie |
libra
|
GBP
|
32,814
|
32,945
|
32,861
|
32,817
|
32,825
|
32,937
|
33,119
|
33,146
|
Izrael |
šekel
|
ILS
|
5,701
|
5,733
|
5,73
|
5,698
|
5,694
|
5,705
|
5,69
|
5,693
|
|
|
|
NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE |
Poradce, měsíčník č. 10/2014 (III/2014)
- Zákon o pojistném na sociální zabezpečení... s komentářem – JUDr. Tomáš Hejkal
- Novinky v zákoně o rezervách od roku 2014 – Ing. Vladimír Hruška
- Obchodní korporace z pohledu daní a účetnictví – Ing. Dalimila Mirčevská
- Nemovitosti dle nové právní úpravy – JUDr. Jana Drexlerová
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 4/2014 (III/2014)
- Povinná elektronická forma podání – Ing. Václav Benda
- Zdaňování autorských honorářů v roce 2014 – Ing. Vlasta Ptáčková
- Opravné položky k pohledávkám podle zákona o rezervách – Ing. Helena Machová
- Nové vymezení příjmů ze závislé činnosti – Ing. Ivan Macháček
- Konsolidovaná účetní závěrka – Ing. Vladimír Hruška
- Zápočtový list a pracovní posudek – JUDr. Ladislav Jouza
Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 3-4/2014 (II/2014)
- Účtový rozvrh pro podnikatele – Ing. Vladimír Hruška
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 4/2014 (III/2014)
- Aktuální změny v pracovním právu – JUDr. Ladislav Jouza
- Ústní ukončení pracovního poměru – Ing. Ivan Macháček
- Potvrzování důležitých skutečností ve zdravotním pojištění – Ing. Antonín Daněk
- Kódy používané ve zdravotním pojištění při zaměstnávání cizinců – Ing. Antonín Daněk
- OSVČ a přeplatek ve zdravotním pojištění za rok 2013 – Ing. Antonín Daněk
- Cestovní náhrady zaměstnanců v roce 2014 – Ing. Martin Děrgel
Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 4/2014 (III/2014)
- Katastrální vyhláška – novela zákona – Ing. Karel Janda
- Zákaz smluvních pokut malým písmem v obchodních podmínkách – Richard W. Fetter
- Nelegální práce – aktuální judikatura – Richard W. Fetter
- Příplatky k platu – aktuálně – JUDr. Ladislav Jouza
- Zastupování obce ve správě daní – Ing. Karel Janda
- Změny finanční legislativy – aktuálně – Ing. Eduard Komárek
1000 řešení – měsíčník č. 4/2014 (III/2014)
- Zákon o DPH po novele – Ing. Zdeněk Kuneš
- Sociální pojištění – JUDr. Tomáš Hejkal
- Daně z příjmů
- Daň z přidané hodnoty
- Zákoník práce
Monotematiky:
Účetní závěrka podnikatelů za rok 2013 – Ing. Jiří Koch
- účetní zásady,
- účetní knihy,
- inventarizace
- účetní závěrka
Pomocník mzdové účetní – Ing. Miroslav Bulla
- nemocenské pojištění,
- přídavky na dítě,
- cestovní náhrady
- mzdy a platy
Roční zúčtování příjmů za rok 2013 – Ing. Martin Děrgel
- ze závislé činnosti,
- z funkčních požitků,
- roční zúčtování záloh
Účetní závěrka podnikatelů za rok 2013 – Ing. Jiří Koch
- fyzické osoby
- právnické osoby
- vzory podání
- vyplnění tiskopisy
Připravujeme monotematiku:
Daňové a nedaňové výdaje 2014 – Ing. Eva Sedláková
- daňově uznatelné výdaje
- nedaňové výdaje
PŘIPRAVUJEME
Poradce, měsíčník č. 11/2014 (IV/2014)
- Zákon o účetnictví s komentářem – Ing. Zdenka Cardová
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 5/2014 (IV/2014)
- Změny v osvobození od DPFO - Ing. Martin Děrgel
- Dodání vybraných nemovitých věcí - Ing. Zdeněk Kuneš
- Dary v roce 2014 a daň z příjmů - Ing. Helena Machová
- Konsolidační metody - Ing. Vladimír Hruška
- Ukládání sankcí dle stavebního zákona - JUDr. Jana Drexlerová
- Zdraví škodlivé pracovní prostředí a příplatky za něj - JUDr. Eva Dandová
Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 5-6/2014 (III/2014)
- Účetní souvztažnosti pro podnikatele - Ing. Vladimír Hruška
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 5/2014 (IV/2014)
- Podání opravného daňového přiznání - Ing. Eva Sedláková
- Dopady NOZ na pracovní právo - JUDr. Ladislav Jouza
- Srážky se mzdy - JUDr. Jana Drexlerová
- Dovolená v roce 2014 - JUDr. Ladislav Jouza
- Práce dětí - JUDr. Eva Dandová
- Příjmy osvobozené od daně - Ing. Helena Machová
Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č.5/2014 (IV/2014)
- Skončení pracovního poměru ze zdravotních důvodů - JUDr. Ladislav Jouza
- Uplatňování DPH u elektroodpadu - Ing. Zdeněk Kuneš
- DPH u nájmu v roce 2014 - Ing. Václav Benda
1000 řešení – měsíčník č. 5/2014 (IV/2014)
- Opravné daňové přiznání - Ing. Ivan Macháček
- Zdravotní pojištění - Ing. Antonín Daněk
- Daně z příjmů
- Daň z přidané hodnoty
- Účetnictví
- Zákoník práce
Vážení čtenáři,
pokud jste si nestihli předplatit ediční ročník 2014 jednotlivých měsíčníků, můžete tak učinit
telefonicky: 558 731 125, 731 126, 731 127, faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz.
Těšíme se na Váš zájem o naše publikace i v roce 2014, první číslo nového ročníku vyjde již v prosinci 2013.
|
|
|
Povinnost plátce DPH
Povinnost podat podání elektronickou formou se rozšířila. Po novele zákon o DPH je plátce povinen podat elektronicky na elektronickou adresu podatelny zveřejněnou správcem daně daňové přiznání i dodatečné daňové přiznání, hlášení a přílohy k daňovému přiznání. Jaké další nové povinnosti mají plátci DPH po novele zákona? Vše se dozvíte z našich publikací v balíčku, který je určen podnikatelům, živnostníkům, daňovým poradcům, účetním, ekonomům.
- DÚVaP 56/2014 - Účetní souvztažnosti pro podnikatele - příspěvek
/A5, cca str. 400/
- DaÚ 4/2014 - Povinná elektronická podání - příspěvek
/A4, str. 80/
- PVS 2-3/2014 - Daň z nabytí nemovitých věcí - příspěvek
/A4, str. 120/
- 1000 řešení 4/2014 - DPH po novele - DPH po novele
/A5, str. 96/
- DaÚ 9/2013 - DPH při prodeji a vkladu podniku - příspěvek  zdarma
/A4, str. 80/
Cena balíčku je 640 Kč.
Cena balíčku s 50 % slevou je 320 Kč.
Ušetříte 320 Kč.
Balíček pro účetní
Publikace Daňové a nedaňové výdaje vznikla na základě četných dotazů čtenářů – poplatníků daně z příjmů, jak v praxi uplatnit do daňových výdajů některé konkrétní jimi vynaložené výdaje. Účtový rozvrh je jedna z nejdůležitějších vnitropodnikových směrnic. Naleznete v něm tvorbu analytických i syntetických účtů.
V balíčku pro účetní najdou informace a odpovědi na mnoho dotazů účetní, mzdové účetní, podnikatelé, auditoři, daňoví poradci...
- Daňové a nedaňové výdaje 2014 - monotematika
/A5, str. 264/
- DÚVaP 3-4/2014 - Účtový rozvrh pro podnikatele - příspěvek
/A5, str. 256/
- DaÚ 4/2014 - Konsolidovaná účetní závěrka - příspěvek
/A4, str. 80/
- Poradce 7/2014 - Změny prováděcí vyhlášky pro podnikatele k zákonu o účetnictví - příspěvek  zdarma
/A5, str. 288/
- CD E-Poradce  zdarma
Cena balíčku je 680 Kč.
Cena balíčku s 50 % slevou je 340 Kč.
Ušetříte 340 Kč.
Pracovní právo – důsledky NOZ
Pořád existuje mnoho nezodpovězených dotazů týkajících se uplatňování občanského zákoníku a zákoníku práce po novele v praxi. Je možné v kolektivní smlouvě upravit práva zaměstnanců? Jaké jsou nové požadavky na právní jednání?
Odpovědi nejen na tyto dotazy můžete najít v našem balíčku, který je určen nejen zaměstnavatelům, zaměstnancům, personalistům, studentům, pracujícím důchodcům,... ale i podnikatelům a živnostníkům.
- PaM 4/2014 – důsledky NOZ - Aktuální změny v pracovním právu - příspěvek
/A4, str. 80/
- Poradce 10/2014 - Skončení pracovního poměru a právní jednání podle NOZ - příspěvek
/A5, str. 240/
- 1000 řešení 1/2014 - Nový občanský zákoník - příklady z praxe
/A5, str. 96/
- PaM 11/2013 - Personální smlouvy a dohody podle NOZ - příspěvek  zdarma
/A4, str. 80/
Cena balíčku je 392 Kč.
Cena balíčku s 30 % slevou je 260 Kč.
Ušetříte 132 Kč.
Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů.
Jen do vyprodání zásob.
Balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem:
RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY NEBO E-
MAILEM DENNĚ V ČASE OD 9,00 – 15,00 HOD.
Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.
E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
- Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
- Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!
|
|
|
Adresa: |
|
E-mail: |
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
|
|
objednavky@exicon.eu
|
|
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
|
|
|
|
|
|
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 51548/L. |
|
|
V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.
|
Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011 |