Em@ilové noviny

 

č. 9/2019

15.05.2019

 

 
 
 Téma novin 
 P6 aktual 
 Chybovat znamená platit 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Horká témata 
 Kontakty 

Služby, které najdete jen u nás:
  • aktuální a rychlé informace
    (změny zákonů a předpisů) z oblastí daní, účetnictví, mezd, odvodů;
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákaznickém oddělení;
  • možnost rychlého objednání
    publikací (telefonicky, faxem, e-mailem, poštou);
  • rychlá dodávka (do 48 hodin)
    s minimálními reklamacemi;
  • uvádění nových produktů
    prostřednictvím mailingů a telemarketingu;
  • přibližování se k zákazníkovi
    prostřednictvím bezplatných odpovědí na otázky a e - mailových novin
 
Vážení čtenáři,
jak mají při registraci k DPH správně postupovat neziskové subjekty? Čtěte v rubrice Témata novin pod názvem Registrace daňových subjektů k DPH a také v měsíčníku PaM 7-8/2019. Potřebujete více informací týkajících se veřejného sektoru? Najdete je v našich publikacích: Stavíme bez chyb, Zákony V/19, Aktualizace V/1, Aktualizace V/2, Ústava ČR a dalších.

Daňový balíček přinesl řadu změn, které většinou nabyly účinnosti 1. 4. 2019 a o mnohých z nich jsme již v našich publikacích psali. Po velkém zájmu čtenářů jsme připravili další příspěvky týkající se této problematiky. Více již najdete v rubrice Témata novin pod názvem Stěžejní změny ve zdanění právnických osob a také v měsíčnících PaM 7-8/2019, DÚVaP 4-5/19, VS 8/19, v Aktualizaci I/3 a A6 formátu z edice Zák§ny do kapsy DPH a Daňový řád.

Čas dovolených se pomalu blíží. Jak se dopravit do své oblíbené destinace? V příspěvku Létat, či nelétat? se dočtete o výhodách i nevýhodách letecké dopravy. Více již v rubrice Být dobrý nestačí.

Jaká témata na Vás čekají v aktuálních balíčcích? Daňový balíček II., Optimalizace základu daně, Daňový balíček, Veřejný sektor v kostce, Účetnictví v praxi.

Věříme, že si z naší bohaté nabídky vyberete a těšíme se na brzké setkání.

Andrea Súkeníková
odpovědná redaktorka
poradce@i-poradce.cz


TÉMATA ČÍSLA:

 

 
 
TÉMATA NOVIN

 
REGISTRACE DAŇOVÝCH SUBJEKTŮ K DPH


Problematika registrace daňových subjektů je v poslední době poměrně živá, a to zejména v souvislosti s prověřováním údajů uváděných v přihlášce k registraci. Jak mají při registraci správně postupovat plátci daně?

 

Právní úprava registrace plátce k DPH

je obsažena v § 94 a § 94a zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDPH“). Kromě této úpravy je nutné také zohlednit samotnou procesní úpravu registračního řízení, kterou upravuje § 125 až § 131 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů.

 

Z § 94 odst. 1 ZDPH vyplývá, že pokud se osoba povinná k dani stane plátcem daně z titulu překročení obratu, jak vyplývá z § 6 ZDPH, je povinna podat přihlášku k registraci do 15 dnů po skončení kalendářního měsíce, ve kterém překročila stanovený obrat. Jedná se o nejčastější případ vzniku plátcovství k DPH ze zákona a nejčastější postup registrace. Je potřeba zdůraznit, že tento postup se týká pouze osob povinných k dani, které mají sídlo na území ČR, pokud by se tedy jednalo o zahraniční neziskový subjekt, tento postup by se neuplatnil.

Současně je nutné doplnit, že v souladu s úpravou § 6 odst. 2 ZDPH se tyto osoby stávají plátcem od prvního dne druhého měsíce následujícího po měsíci, ve kterém překročily stanovený obrat. Výše obratu je pro tyto účely i nadále nastavena na hranici 1 mil. Kč.

 

Příklad

Příspěvková organizace překročí z důvodu výkonu své doplňkové (podnikatelské) aktivity částku obratu 1 mil Kč v průběhu měsíce dubna 2019.

Na základě této skutečnosti je povinna podat přihlášku k registraci do 15. 5. 2019 a plátcem daně se stává od 1. 6. 2019.

 

V ostatních případech je plátce povinen podat přihlášku k registraci do 15 dnů ode dne, ve kterém se stal plátcem. Jedná se tedy o případy vzniku plátcovství ze zákona, které jsou vymezené v § 6b až § 6e ZDPH. V těchto případech se osoba povinná k dani stává plátcem ode dne, ve kterém nastala skutečnost, která ke vzniku plátcovství vede.

 

Příklad

Církev nabyde na základě dědického řízení provozovnu po zemřelém podnikateli. Vzhledem k okolnostem se rozhodne, že bude v podnikání pokračovat. Rozhodnutí soudu o dědictví nabyde právní moci dne 8. 4. 2019. Církev byla z pohledu DPH osobou povinnou k dani, ale nebyla plátcem daně.

Na základě výše uvedeného se církev stává plátcem daně k 8. 4. 2019. Přihlášku k registraci je povinna podat do 15 dnů od uvedeného dne. V souladu s § 33 odst. 2 daňového řádu lhůta stanovená podle dní počíná běžet dnem, který následuje po dni, kdy došlo ke skutečnosti určující počátek běhu lhůty. Patnáctidenní lhůta tak začíná běžet ode dne 9. 4. 2019.

 

Dobrovolná registrace

je upravena v § 94a ZDPH. Podle této úpravy platí, že osoba povinná k dani se sídlem nebo provozovnou v tuzemsku, která uskutečňuje nebo bude uskutečňovat plnění s nárokem na odpočet daně, může podat přihlášku k registraci. Následně z § 6f ZDPH plyne, že osoba povinná k dani se sídlem nebo provozovnou v tuzemsku, která uskutečňuje nebo bude uskutečňovat plnění s nárokem na odpočet daně, je plátcem ode dne následujícího po dni oznámení rozhodnutí, kterým je tato osoba registrována.

 

Znamená to tedy, že pokud osoba povinná k dani nesplňuje podmínky pro povinnou registraci, ale uskutečňuje, případně bude uskutečňovat, plnění s nárokem na odpočet daně, může se dobrovolně registrovat jako plátce DPH. Vznik plátcovství je ale v tomto případě vázán na rozhodnutí správce daně o registraci. Osoba povinná k dani může v přihlášce k registraci navrhnout konkrétní datum, od kterého by se chtěla stát plátcem, ovšem zda bude správce daně tento návrh respektovat, či zda do tohoto data stihne rozhodnutí vydat, to je otázkou.

 

Prověřování různých okolností

souvisejících s registrací, a to zejména prověřování výkonu ekonomické činnosti žadatelů o registraci k DPH je častým případem v praxi. To s sebou potom přináší prodlužování délky registračního řízení. Finanční správa v této souvislosti doporučuje společně s přihláškou k registraci podat také přílohu týkající se doložení výkonu ekonomické činnosti žadatele o registraci, popř. i jiné přílohy prokazující naplnění ostatních zákonných podmínek v případě povinné registrace, nebo přílohy dokládající některé údaje nezbytné pro správu daně uváděné v přihlášce (skutečné sídlo, bankovní účet). Doložení těchto příloh společně s přihláškou je dobrovolné, nicméně podle názoru Finanční správy se tím může samotný proces registrace urychlit.

K tomu je ale nutné doplnit, že řada těchto požadovaných údajů je nepochybně nadbytečných a zatěžujících, bez jasné souvislosti s konkrétními aspekty registračního řízení. Je ale potřeba přiznat, že obrana před podobným postupem správce daně je velmi složitá.

 

Jako odůvodnění těchto postupů Finanční správa uvádí, že dle zjištěné praxe dochází v určitých případech k zapojování účelově zaregistrovaných osob do řetězců obchodních transakcí, přičemž jediným cílem vstupu těchto osob do systému DPH není reálná ekonomická činnost, ale vytvoření podmínek pro fungování organizovaného podvodu na DPH (zjednodušeně řečeno daň zůstává zaregistrovanou rizikovou osobou na výstupu neuhrazena, zatímco odběratel rizikové osoby uplatňuje nárok na odpočet daně). Základním preventivním obranným mechanismem proti vzniku organizovaných podvodů na DPH a dnes již běžně aplikovanou praxí i v řadě jiných členských států Evropské unie je důsledné a cílené prověřování přihlášek k registraci. Toto prověřování má za cíl zamezit vstupu rizikových subjektů do systému DPH.

 

Nicméně cílem postupů finanční správy v tuzemsku v dané oblasti není plošné prověřování všech žadatelů o registraci k DPH. V první fázi se využijí zejména údaje z přihlášky k registraci k DPH, příloh k této přihlášce, které dobrovolně předloží samotný žadatel o registraci k DPH, informace z obchodního či živnostenského rejstříku a informace získané při plnění povinností na dani z příjmů a jiných daních. Na základě vyhodnocení těchto prvotních údajů přistoupí správce daně pouze u osob, u kterých vznikly pochybnosti o správnosti nebo úplnosti registračních údajů, k prověření v rámci postupů k odstranění pochybností v registračních údajích nebo jiných postupů v souladu s daňovým řádem. Tolik tedy vyjádření a názor Finanční správy. Se kterým můžeme nesouhlasit, ale jak jsem uvedl, obrana je velmi složitá. Problémy nastávají zejména v případě dobrovolné registrace k dani, kdy je cílem uplatnit nárok na odpočet při realizace investičních prací, které následně budou zdrojem generování zdanitelných plnění. Pak je oprávněným zájmem daňového subjektu, aby mohl uplatnit nárok na odpočet daně již při samotné realizaci investičního záměru. V případě neziskových subjektů bývá ještě celá situace komplikována financováním prostřednictvím dotací a příspěvků z veřejných zdrojů a ne zcela jasnou úpravou těchto plnění v rámci režimu DPH.

 

PŘIHLÁŠKU K REGISTRACI DPH je nutné vyplnit na platném tiskopise, v současné době se jedná o tiskopis MFin 5104 – vzor č. 6. Jako nová možnost zrychlení vlastního registračního řízení byl vytvořen jednotný vzor - Příloha přihlášky k registraci k dani z přidané hodnoty - informace o ekonomické činnosti. Využití této přílohy k přihlášce je doporučeno zejména v případech žadatelů o registraci, jejichž ekonomická aktivita je v počáteční fázi a správce daně má o jejich činnosti velice málo informací. Vzor přílohy je k dispozici na webových stránkách Finanční správy, např. pod odkazem https://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/d-seznam-dani/2017_DPH_priloha-prihlasky-kregistraci-k-dph.PDF. Kromě popisu ekonomické činnosti a data jejího zahájení jsou požadovány i další podrobnější informaci k doložení ekonomické činnosti, jako např. investiční výdaje v rámci přípravy na ekonomickou činnost, majetek k výkonu ekonomické činnosti, údaje o skladování a přepravě zboží, dokonce i obchodních partnerech a zaměstnancích, údaje o vedení účetnictví a webových stránkách či jiné prezentaci výstupů ekonomické činnosti. Tvrzené skutečnosti je vhodné podložit připojením důkazního materiálu (např. vypracovanými projekty, obchodními plány, rámcovými smlouvami, fakturami atd.). Je tedy zřejmé, že požadované informace jsou velmi podrobné a, podle mého názoru, výrazně nad rámec registračního řízení, nicméně jejich poskytování je prezentováno jako dobrovolné a tak si správci daně bez problémů takovýto postup obhájí. Je pravděpodobné, že kdo tyto údaje poskytne, u toho bude registrační řízení probíhat rychleji.

 

Je ale potřeba zdůraznit, že vlastní poskytnutí informací správci daně ve formě této přílohy nevylučuje možnost zahájení postupu k odstranění pochybností v registračních údajích, tento postup správce daně zahájí vždy, když mu vzniknou pochybnosti o správnosti nebo úplnosti údajů uvedených v přihlášce k registraci. Zaslání vyplněné přílohy dokládající výkon reálné ekonomické činnosti však může vzniku těchto pochybností zabránit.

 

Doplňme, že pro účely registrace k DPH jsou zohledňovány také situace, kdy je vykonávána alespoň přípravná podnikatelská činnost. Rovněž tyto přípravné činnosti doložené např. věrohodným a konzistentním ekonomickým záměrem, podnikatelským plánem, investičními výdaji (pořízení majetku pro výkon ekonomické činnosti), apod., mohou být považovány za ekonomickou činnost.

 

Jak vyplývá z § 101a odst. 2 písm. b) ZDPH, přihláška k registraci plátce se podává pouze elektronicky, a to včetně příloh. Spolu s přihláškou lze také předložit i další dokumenty (ve formě příloh), které slouží k prokázání zásadních skutečností uvedených v přihlášce, jak již bylo uvedeno, jejich poskytnutí je zpravidla dobrovolné. Veškeré přílohy přihlášky k registraci se podávají primárně elektronicky, jako tzv. jiná příloha, která je součástí formuláře přihlášky k registraci. Součet velikostí všech souborů přiložených k přihlášce k registraci v elektronické podobě (tzv. e-příloh) podávaných prostřednictvím Daňového portálu může být nejvýše 4 MB. To neplatí při zasílání přihlášky prostřednictvím datové schránky, kde je § 5 vyhlášky č. 194/2009 Sb., o stanovení podrobností užívání a provozování informačního systému datových schránek, ve znění pozdějších předpisů, stanovena maximální velikost datové zprávy dodávané do datové schránky na 20 MB.

 

Jak vyplývá z § 128 daňového řádu, správce daně prověří údaje uvedené daňovým subjektem v přihlášce k registraci a v případě pochybností o jejich správnosti nebo úplnosti vyzve daňový subjekt, aby údaje vysvětlil, doložil, popřípadě doplnil nebo změnil, a zároveň stanoví lhůtu, v níž je daňový subjekt povinen tak učinit. Vyhoví-li daňový subjekt výzvě ve stanovené lhůtě, hledí se na přihlášku k registraci, jako by bylo podáno bez vady v den původního podání.

 

O registraci správce daně rozhodne ve lhůtě 30 dnů ode dne podání přihlášky, popřípadě ode dne odstranění jejích vad; ve zvlášť složitých případech může tuto lhůtu prodloužit nejblíže nadřízený správce daně. Pokud plátce daně nepodá přihlášku k registraci, i když mu tato povinnost vznikla, rozhodne správce daně o registraci z moci úřední.

 

(Více o tomto tématu se dočtete v měsíčníku PaM 7-8/2019)

 

 



STĚŽEJNÍ ZMĚNY VE ZDANĚNÍ PRÁVNICKÝCH OSOB

Zákon č. 80/2019 Sb., kterým se mění některé zákony v oblasti daní a některé další zákony je zatím poslední daňový „balíček“. Zákon obsahuje i novelu zákona o daních z příjmů. Ta především zohledňuje úpravu zdanění právnických osob v souvislosti s novými pravidly směrnice EU proti vyhýbání se daňovým povinnostem (tzv. ATAD). S ohledem na rozsah tohoto příspěvku budeme se zabývat pouze orientací v novelizovaných a doplněných stěžejních ustanovení ZDP.

 

ZMĚNY V ZDP V DŮSLEDKU IMPLEMETNACE SMĚRNICE ATAD - Jedná se o implementaci směrnice Rady EU 2016/1164 ze dne 12. 7. 2016, kterou se stanoví pravidla proti praktikám vyhýbání se daňovým povinnostem, které mají přímý vliv na fungování vnitřního trhu.

 

Směrnice obsahuje pět oblastí boje proti vyhýbání se daňovým povinnostem:

·         omezení odpočitatelnosti úroků,

·         zdanění při odchodu,

·         obecné pravidlo proti zneužívání GAAR,

·         pravidlo pro ovládané zahraniční společnosti,

·         hybridní nesoulady (zde došlo k novele směrnicí EU č. 2017/952 ze dne 29. 5. 2017 –směrnice ATAD 2).

 

Omezení daňové uznatelnosti tzv. nadměrných výpůjčních výdajů

Nové ustanovení § 23e ZDP transponuje do právního řádu České republiky požadavek vyplývající ze směrnice ATAD na omezení daňové uznatelnosti nadměrných výpůjčních výdajů poplatníků daně z příjmů právnických osob. Smyslem této právní úpravy je ochránit základ daně z příjmů právnických osob před jeho umělým snižováním pomocí dluhového financování. V § 23e ZDP se zavádí pojem „nadměrné výpůjční výdaje“, kterými se rozumí výpůjční výdaje, které jsou výdaji vynaloženými na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů, po odečtení zdanitelných výpůjčních příjmů za dané zdaňovací období nebo období, za které se podává daňové přiznání. Co rozumíme výpůjčními výdaji je specifikováno v § 23e odst. 3 ZDP.

 

Výsledek hospodaření nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji poplatníka daně z příjmů právnických osob se zvyšuje o částku odpovídající kladnému rozdílu mezi nadměrnými výpůjčními výdaji a limitem uznatelnosti nadměrných výpůjčních výdajů, kterým je vyšší z částek:

a) 30 % daňového zisku před úroky, zdaněním a odpisy (tzv. EBITDA), nebo

b) částka 80 000 000 Kč.

 

Výše nadměrných výpůjčních výdajů přesahující limitní částku se tedy posuzuje jako daňově neúčinné náklady u právnické osoby. Pro uplatnění tohoto postupu platí výjimky pro specifikované poplatníky daně z příjmů právnických osob v § 23f ZDP. Z § 23e odst. 6 vyplývá, že pokud byl výsledek hospodaření nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji zvýšen v důsledku omezení uznatelnosti nadměrných výpůjčních výdajů, lze o částku, o kterou byl takto zvýšen, snížit výsledek hospodaření nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji v následujících zdaňovacích obdobích nebo obdobích, za která se podává daňové přiznání, a to až do výše kladného rozdílu mezi limitem uznatelnosti nadměrných výpůjčních výdajů a nadměrnými výpůjčními výdaji za dané zdaňovací období nebo období, za které se podává daňové přiznání. Možnost snížit si výsledek hospodaření nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji nepřechází na právního nástupce.

 

Zdanění při přemístění majetku bez změny vlastnictví,

jedná se o nové ustanovení § 23g ZDP, kde se uvádí, že přemístění majetku bez změny vlastnictví z České republiky do zahraničí se pro účely daní z příjmů považuje za úplatný převod takového majetku sobě samému za cenu, která by byla sjednána mezi nespojenými osobami v běžných obchodních vztazích za stejných nebo obdobných podmínek; výsledek hospodaření nebo rozdíl mezi příjmy a výdaji poplatníka daně z příjmů právnických osob se upraví odpovídajícím způsobem. Smyslem je zamezit obcházení daňové povinnosti v České republice prostřednictvím přesunů majetku v rámci jednoho subjektu do států s nižší daňovou zátěží, kde následně z tohoto majetku plynou příjmy, které jsou zdaněny v tomto jiném státě. Jedná se o implementaci dalšího opatření obsaženého v ATAD (tzv. exit tax, nebo-li zdanění při odchodu). Případy přemístění majetku bez změny vlastnictví z ČR do zahraničí jsou specifikovány v § 23g odst. 2 ZDP a postup přeřazení majetku bez změny vlastnictví z jiného členského státu EU do ČR je blíže popsán v § 23g odst. 5 ZDP.

 

Novela stanoví v novém § 38zg ZDP rozložení úhrady daně na splátky při přemístění majetku bez změny vlastnictví. Uvádí se zde, že na žádost poplatníka daně z příjmů právnických osob povolí správce daně rozložení úhrady části daně z příjmů právnických osob připadající na přemístění majetku bez změny vlastnictví na splátky na dobu nejvýše 5 let ode dne splatnosti daně, pokud je majetek přemístěn bez změny vlastnictví z České republiky do jiného členského státu Evropské unie nebo státu tvořícího Evropský hospodářský prostor, který uzavřel s Českou republikou nebo Evropskou unií dohodu o vzájemné pomoci při vymáhání daňových pohledávek rovnocenné vzájemné pomoci upravené příslušným právním předpisem Evropské unie nebo vzájemné pomoci upravené zákonem upravujícím mezinárodní pomoc při vymáhání některých finančních pohledávek.

 

Zdanění ovládané zahraniční společnosti

V § 38fa ZDP jsou implementována pravidla pro ovládané zahraniční společnosti, tzv. pravidla CFC dle směrnice ATAD. Smyslem této úpravy je zabránit obcházení daňové povinnosti poplatníků daně z příjmů právnických osob, kteří jsou daňovými rezidenty České republiky, zakládáním dceřiných společností či stálých provozoven v jurisdikcích s nízkou úrovní zdanění a následným odkláněním části příjmů (zejména tzv. pasivních příjmů) do těchto entit tak, aby se poplatníci vyhnuli jejich zdanění v České republice.

 

V odst. 1 tohoto ustanovení se uvádí, že pro účely daní z příjmů se na činnost ovládané zahraniční společnosti a nakládání s jejím majetkem, ze kterých plynou zahrnované příjmy, hledí, jako by byly uskutečněny ovládající společností na území ČR k okamžiku skončení zdaňovacího období ovládané zahraniční společnosti v zahraničí, pokud:

a)      ovládaná zahraniční společnost nevykonává podstatnou hospodářskou činnost a 

b)      daň obdobná dani z příjmů právnických osob ovládané zahraniční společnosti, která je poplatníkem daně z příjmů právnických osob, ve státě, jehož je daňovým rezidentem, je nižší než polovina daně, která by jí byla stanovena, pokud by byla daňovým rezidentem ČR, nebo ovládající společnosti ve státě, ve kterém je umístěna stálá provozovna, která je ovládanou zahraniční společností, je nižší než polovina daně, která by byla stanovena, pokud by činnost stálé provozovny a nakládání s jejím majetkem byly uskutečněny na území ČR.

 

DALŠÍ HLAVNÍ ZMĚNY V ZDP VE ZDANĚNÍ PŘÍJMŮ PO

 

Podmínky pro uplatnění odpočtu na podporu výzkumu a vývoje

se mění v § 34a až § 34e ZDP. Výdaji vynaloženými na výzkum a vývoj zahrnovanými do odpočtu se nově rozumí výdaje, které poplatník vynaložil ode dne podání oznámení o záměru odečíst od základu daně odpočet na podporu výzkumu a vývoje. Na základě nového § 34ba ZDP poplatník, který hodlá v souvislosti s realizací projektu výzkumu a vývoje odečíst od základu daně odpočet na podporu výzkumu a vývoje, podává oznámení této skutečnosti správci daně zvlášť za jednotlivý projekt výzkumu a vývoje, přičemž náležitosti tohoto oznámení jsou stanoveny v novém § 34ba ZDP, konkrétně v odst. 2. Novelou dochází ke změně náležitostí projektu výzkumu a vývoje obsažených v § 34c ZDP.

 

Oznámení o příjmech plynoucích do zahraničí

Do zákona je zařazen nový paragraf § 38da, ve kterém je stanovena plátci daně, který je plátcem příjmu plynoucího ze zdrojů na území ČŘ daňovému nerezidentovi, ze kterého je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně, a to i v případě, že je tento příjem od daně osvobozen nebo o němž mezinárodní smlouva stanoví, že nepodléhá zdanění v České republice, povinnost tuto skutečnost oznámit správci daně. Jsou zde blíže stanoveny náležitosti tohoto oznámení, lhůta podání oznámení i forma tohoto podání.

 

Plátce daně není povinen podat toto oznámení o:

a) příjmu, který je od daně osvobozen nebo o němž mezinárodní smlouva stanoví, že nepodléhá zdanění v České republice, pokud souhrnná hodnota příjmů daného druhu plynoucích danému daňovému nerezidentovi nepřesahuje v daném kalendářním měsíci 100 000 Kč,

b) příjmu podle § 6 odst. 4 ZDP.

 

PŘECHODNÁ USTANOVENÍ novely zákona o daních z příjmů stanoví, že:

1.      ustanovení § 23g a § 38zg ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona, se nepoužije na přemístění majetku bez změny vlastnictví uskutečněné ve zdaňovacích obdobích započatých před 1. lednem 2020.

2.      ustanovení § 23h ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona, se nepoužije na zdaňovací období započatá před 1. lednem 2020.

3.      ustanovení § 34a až 34c a § 34e ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona, se použije ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona. Na projekty, jejichž řešení bylo zahájeno přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, se použijí ustanovení zákona ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona. Na projekty, jejichž řešení bylo zahájeno ve zdaňovacím období nebo období, za které se podává daňové přiznání, která nejsou ke dni nabytí účinnosti tohoto zákona skončena, lze použít ustanovení zákona ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona.

  1. ustanovení § 38da ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona, se použije ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona. Na příjmy, ze kterých byl plátce daně povinen vybrat nebo srazit daň přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, se použije § 38d odst. 3 zákona ve znění účinném přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona.

 

(Více se o tomto tématu se dočtete v měsíčnících PaM 7-8/2019, DÚVaP 4-5/19, VS 8/19, v Aktualizaci I/3 a A6 formátu z edice Zák§ny do kapsy DPH a Daňový řád)

 



 

 
 
P6 V LEGISLATIVĚ



Částka 51, rozeslaná dne 14. května 2019

118. Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva vnitra č. 247/2001 Sb., o organizaci a činnosti jednotek požární ochrany, ve znění pozdějších předpisů, a vyhláška č. 35/2007 Sb., o technických podmínkách požární techniky, ve znění vyhlášky č. 53/2010 Sb.
119. Nález Ústavního soudu ze dne 26. února 2019 sp. zn. Pl. ÚS 37/16 ve věci návrhu na zrušení zákona č. 223/2016 Sb., o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě

Částka 50, rozeslaná dne 2. května 2019

115. Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 373/2016 Sb., o předávání údajů do Národního zdravotnického informačního systému
116. Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstev obcí
117. Sdělení Národní rozpočtové rady o výši dluhu sektoru veřejných institucí po odečtení rezervy peněžních prostředků při financování státního dluhu




 

 
 
CHYBIT ZNAMENÁ PLATIT



 

2. května Čtvrtek (za svátek 1. 5.)

Sociální pojištění – OSVČ

Podání Přehledu OSVČ o příjmech a výdajích správě sociálního zabezpečení za rok 2018 u OSVČ podávající daňové přiznání bez poradce ve lhůtě do 1. 4. 2019

(§ 15 odst. 1, § 23 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)

Zdravotní pojištění – OSVČ

Podání Přehledu OSVČ o příjmech a výdajích zdravotní pojišťovně za rok 2018 u OSVČ podávající daňové přiznání bez poradce ve lhůtě do 1. 4. 2019

(§ 24 odst. 2, § 26b zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění)

9. května Čtvrtek (za svátek 8. 5.)

Zdravotní pojištění – OSVČ

Odvod zálohy na zdravotní pojištění OSVČ za duben 2019

(§ 7 odst. 2, § 26b zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění)

 

 

10. května Pátek

Sociální pojištění – OSVČ

Doplacení pojistného na sociální pojištění za rok 2018 (pokud daňové přiznání nezpracovává a nepředkládá poradce) u OSVČ podávající Přehled o příjmech a výdajích až poslední den 2. 5. 2019 (jinak do 8 dnů po dřívějším podání Přehledu)

(§ 14a odst. 3 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)

Zdravotní pojištění – OSVČ

Doplacení pojistného na zdravotní pojištění za rok 2018 (pokud daňové přiznání nezpracovává a nepředkládá poradce) u OSVČ podávající Přehled o příjmech a výdajích až poslední den 2. 5. 2019 (jinak do 8 dnů po dřívějším podání Přehledu)

(§ 8 odst. 5 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění)

 

 

 

20. května

Pondělí

 

Daně z příjmů- zaměstnavatel

Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů z mezd za duben 2019

(§ 38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)

Sociální pojištění – zaměstnavatel

Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za duben 2019

(§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)

Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za duben 2019

(§ 9 odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)

Zdravotní pojištění – zaměstnavatel

Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za duben 2019

(§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění)

Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za duben 2019

(§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění)

 

27. května

Pondělí (za sobotu 25. 5.)

 

 

DPH

Podání přiznání k DPH a její zaplacení za duben 2019 u plátců s měsíčním zdaňovacím obdobím

(§ 99, § 99a, § 101 odst. 1 až 3 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)

(§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)

Podání kontrolního hlášení plátce za duben 2019 - u všech právnických osob, zatímco u osob fyzických jen pokud mají měsíční zdaňovací období

(§ 101e zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)

Podání souhrnného hlášení plátce za duben 2019, o intrakomunitárních plněních: dodání zboží, přemístění obchodního majetku, dodání zboží formou třístranného obchodu (byl-li plátce prostřední osobou) a poskytnutí služby podle § 9 odst. 1, kterou má zdanit příjemce

(§ 102 odst. 1, 3 až 6 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)

Podání přiznání k DPH identifikované osoby za duben 2019, pokud jí vznikla daňová povinnost, a její zaplacení

(§ 99, § 101 odst. 1 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)

(§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)

Podání souhrnného hlášení identifikované osoby za duben 2019, o intrakomunitárních plněních: poskytnutí služby podle § 9 odst. 1, kterou má zdanit příjemce

(§ 102 odst. 2 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty)

 

 

31. května

Pátek

Daně z příjmů- plátce

Odvod „srážkové“ daně sražené v dubnu 2019 a oznámení plátce o dani sražené zahraničním poplatníkům (vyjma příjmů uvedených v § 6 odst. 4)

(§ 6 odst. 4, § 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)

Odvod zajištění daně sraženého v dubnu 2019 ze stanovených druhů příjmů nerezidentů EU/EHP ze zdroje na území ČR a hlášení plátce daně o zajištění daně

(§ 38e odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)

 

Sociální pojištění – OSVČ

Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za květen 2019

Pozor, změna! Nová výše záloh podle Přehledu za rok 2018 se platí až od měsíce následujícího po jeho podání, je-li však nižší než „stará“, tak již od měsíce podání.

(§ 14 odst. 6, § 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)

Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za květen 2019

(§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)

Daň z nemovitých věcí

Úhrada daně na rok 2019, pokud roční daň nepřesáhla 5 000 Kč, anebo sice přesáhla, ale poplatník nevyužije možnost úhrady daně ve splátkách

(§ 15 odst. 2 zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí)

Úhrada první ze dvou splátek (á 50 %) daně na rok 2019, pokud daň přesáhla 5 000 Kč, poplatník neprovozuje zemědělskou výrobu a nechce daň zaplatit najednou

(§ 15 odst. 1 písm. b) zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí)

 


 

 
 
BÝT DOBRÝ NESTAČÍ

 
LÉTAT, ČI NELÉTAT?


Vícehodinový pobyt v letadle je pro každý organismus značnou zátěží. Průměrná výška člověka se stále zvyšuje a volný prostor pro nohy je omezenější. Jaké problémy nám hrozí a jak se jim můžeme vyhnout?

 

Pravděpodobnost vzniku hluboké žilní trombózy,

takzvaného syndromu turistické třídy, těsné prostředí letadlového sedadla a okolí podporuje, neboť dlouhodobější minimální pohyb kombinovaný s dehydratací (nedostatečným zavodněním) organismu může přerušit zásobování určitých částí těla (obyčejně nohou) okysličenou krví. Trvale recyklovaný vzduch a tlak v kabině letadla toto přerušení ještě posilují. Na stěnách žil tak mohou vznikat krevní sraženiny, které je za určitých okolností dokážou ucpat v celém průměru. Krev se během letu začne srážet nejčastěji v žilách dolních končetin a sraženiny se potom mohou šířit až do srdce a plic. Existuje reálná hrozba vzniku plicní tromboembolické nemoci. Takový problém postihne ročně desítky lidí, někdy smrtelně. Příznaky se mohou objevit tři hodiny až několik týdnů po přistání. Jako prevence takové nepříjemnosti působí lepší místo k sezení – když ne v první třídě, tak alespoň v uličce nebo v řadě, kde jsou pouze dvě sedadla –, procházka v průběhu letu každé dvě hodiny alespoň patnáct minut, nenosit těsné obepnuté oblečení, vyhýbat se alkoholu i kofeinu a preventivně užít enzymatické preparáty na „ředění“ krve. V případě dlouhodobějších potíží s dolními končetinami – křeče, bodavé bolesti v lýtkách – je vhodné nechat si u specialisty preventivně vyšetřit cévní systém dolních končetin.

 

Co je to vlastně tromboembolická nemoc?

Tímto pojmenováním se označuje situace, která nastane, když se krevní sraženina (trombus) uvolní z místa svého vzniku a proudem krve je zanesena do plicních cév, kde dokáže způsobit jejich ucpání – embolii (embolus je uvolněný trombus zanesený krví mimo místo svého vzniku). I když trombus může pocházet prakticky z jakékoli části těla, ve většině případů je zdrojem trombóza hlubokého žilního systému dolních končetin, která nezřídka probíhá bez jakýchkoli příznaků – nepozorovaně! Krevní sraženina vzniká nahromaděním krevních destiček a fibrinu (krevní bílkovina účastnící se procesu srážení krve) na stěně žíly, nejčastěji v oblasti její chlopně. V prvních dnech od svého vzniku je trombus značně nestabilní, ochranné mechanismy organismu nejsou schopny jej rozpustit, poměrně snadno se uvolňuje z místa svého vzniku a je unášen proudící krví. Když se dostane do plicního oběhu, vyvolá kromě mechanického uzávěru i zúžení průměru plicních cév podrážděním jejich stěny. Výsledkem je selhání okysličování krve a přetížení srdce, jež musí čerpat krev proti vysokému odporu, způsobenému usazením sraženiny v některé z plicních cév. Vzniklá situace může být chronická (uvolňují se drobné sraženiny, které ucpávají malé plicní cévy a stav se projevuje příznaky připomínajícími zánětlivé onemocnění průdušek), ale i akutní, život ohrožující.

 

Nejčastější příznaky této plicní tromboembolické nemoci (TEN) jsou: dušnost, která vzniká poměrně náhle, bolest na hrudníku související s dýcháním, kašel, příležitostně provázený vykašláváním krvavého hlenu, horečka, zrychlené dýchání, bušení srdce. Při včasné diagnostice a rychlém nasazení vhodné léčby je prognóza uzdravení dobrá, ale stav může vést k zákazu fyzického zatěžování až na půl roku i více.

 

Časové posuny po rovnoběžkách neboli syndrom jet-lag

Při rychlé změně místa pobytu leteckou dopravou s překročením více zeměpisných časových pásem se najednou „zaběhnutý a domácí“ vnitřní rytmus funkcí organismu člověka dostává do rozporu s místním (vnějším) časem nové lokality. Stupeň takové dezorganizace je závislý na počtu překročených časových pásem a nejmarkantněji může ohrozit rytmy, které se za normálních okolností mění každých 24 hodin. V závislosti na místním čase mají takový biorytmus: funkce systému krevního oběhu (změny srdeční frekvence, krevního tlaku), prokrvení svalů, reakční doba, funkce jater a ledvin, tvorba tepla prostřednictvím látkové přeměny a jeho vylučování, kvalita a charakter pochodů regulujících teplotu organismu, produkce hormonů, psychomotorická výkonnost. Soubor příznaků, které provázejí náhlý nesoulad vnitřních a vnějších časových klíčů způsobující poruchy synchronizace a narušení biorytmů, se označuje názvem syndrom jet-lag (desynchronóza). Neobjevují se bezprostředně po příletu, ale až více hodin po změně zeměpisné polohy a vrcholí druhý den. Mohou však přetrvávat i několik dalších dní, až než se dosáhne plné časové aklimatizace. V popředí je intenzivní únava, pocit „zlámaného“ těla, deprese, poruchy spánku, poruchy trávení z posunu příjmu potravy, bolesti hlavy, poruchy pozornosti, paměti, prodloužení reakčního času, snížení svalové síly, zhoršení volních vlastností a koncentrace. Tyto projevy jsou mírnější a adaptace fyziologických funkcí na místní čas probíhá rychleji a spontánněji při cestování „americkým směrem“ – na západ. Jako by se přitom získával čas a den se prodlužoval. S problémy adaptace se snadněji vyrovnávají jedinci schopní „večerních činností“ a hůře nervově labilní jedinci. Jednotlivé tělesné funkce se na nové časové klíče neadaptují stejně rychle. Adaptace funkcí centrálního nervového systému trvá 24 hodin, tělesné teploty a srdeční frekvence v průměru 4 dny. Vylučování hormonů nadledviny (rozhodující žlázy při reakci na stres) se přizpůsobuje novým časovým klíčům rychlostí 1 hodinu za den. Moderní medicína zná způsoby oslabení příznaků syndromu jet-lag prostřednictvím vhodné stravy a různých podpůrných prostředků a léčiv, které jsou citlivě aktualizovány podle získaných předchozích zkušeností lékaře.

 

Velmi častým problémem cestujícího v letadle bývá nedostatek minerálních látek a vody v těle. Na tom se podílejí jejich skutečné ztráty pocením nebo vydechováním, ale i přesuny vody uvnitř organismu během letu. Taková situace může ohrozit zdravotní stav cestujícího – snižuje schopnost odvádět z organismu odpadní látky močením, přispívá ke zhoršení krevního oběhu v těle, a nepříznivě tak ovlivňuje komfortní pocit z letu. Krev se v průběhu letu začne srážet nejčastěji v žilách dolních končetin a sraženiny se pak mohou šířit až do srdce a plic.

 

Prvořadým cílem zabezpečení zdravého pobytu cestujícího na palubě letadla je nahrazování tekutin a průběžné podávání minerálních látek. V jeho organismu se lépe vstřebávají řídké (hypotonické) a chladnější tekutiny než hustější a teplé. Tak probíhá vyprazdňování žaludku a vstřebávání tekutin prakticky bez potíží. Správné množství minerálních látek v nápoji může přispět k lepší a úplnější tekutinové reorganizaci organismu. Jejich koncentrace v nápoji by se měla přibližně rovnat té, jaká se nachází v potu.

 

Je třeba zdůraznit, že s náhradou tekutin musíme počítat od začátku letu. Je chybou čekat na pocit žízně, který se při pobytu v letadle považuje za dost nespolehlivý signál ztráty tekutin. Dostavuje se totiž až při jejím pokročilejším stavu, kdy může být vzhledem k nedostatečnému prokrvení vnitřních orgánů a zhoršenému vstřebávání dost pozdě na její nápravu. Bezprostředně před vstupem na palubu se doporučuje přijmout 200 až 300 mililitrů tekutin (dvě až tři sklenice) a pak každých dvacet minut 150 až 200 mililitrů (jedna sklenice). Příjem větších množství vede k nadměrnému hromadění tekutin v trávicím ústrojí, což může vést v konečném důsledku u cestujícího také k nepříjemným pocitům a zhoršení stavu jeho organismu během letu. Hypotonická stolní minerální voda je svým složením ideálním partnerem pro krátkodobé i dlouhé lety s vícenásobným překročením časových pásem. Její pravidelnou konzumací na palubě letadla je dosaženo dostatečného příjmu vody a minerálních látek ve vhodném poměru (zejména však vápníku, hořčíku a sodíku), což zvyšuje komfortní pocit letu u každého z cestujících.

 

Těžký a nehybný vzduch v letadle

se obyčejně snažíme rozhýbat, jak se dá – někdy až agresivním používáním klimatizace, jejím nasměrováním na hlavu, záda či ramena. Proudění chladného vzduchu na neadaptované a nezřídka zpocené tělo však může způsobit vážnější zdravotní potíže v jakémkoli věku. Pobyt v průvanu je tak často příčinou zánětu spojivek a očního nervu – oko je zčervenalé, velmi citlivé na světlo, svědí, slzí a bolí, dostavuje se neostré až zamlžené vidění i se skvrnami ve zrakovém poli. Jiným problémem je zánět dutin v oblasti tváře (vedlejší dutiny nosní), s nepříjemnými pocity tlaku v hlavě a okolo očí, ucpaným nosem, citlivostí a otokem nad postiženými místy obličeje, malátností a někdy i bolestmi zubů. Průvan obvykle způsobí i zánět středního ucha s nepříjemnými bodavými bolestmi, „zamrzlé“ rameno, silné bolesti v křížích a téměř dokonalou imitaci tenisového lokte. Foukání nasměrované na břicho nezřídka způsobuje zánět močových cest, močového měchýře a prostaty. Potíže a onemocnění, které jsou vyvolány foukáním studeného vzduchu, nesmíme nikdy podceňovat, neboť jejich přechodem do chronických stadií si přivodíme dlouhotrvající zdravotní potíže, pokles formy a diskomfort v osobním životě. Již při náznacích problémů je nezbytné bez jakéhokoli otálení navštívit specialistu na choroby ušní, krční a nosní, očního lékaře, neurologa či urologa a zahájit okamžitou léčbu.

 

MUDr. Pavel Malovič

 



 
 
PRÁVĚ VYCHÁZEJÍ MĚSÍČNÍKY A ODBORNÉ PUBLIKACE

 

Poradce, měsíčník č. 12-13/2019 (V/2019)

·         Zákon o zpracování osobních údajů s komentářem – JUDr. Eva Dandová

·         Zákon o ochranných známkách s komentářemJUDr. Jiří Nesnídal

·         Přechod na paušální výdaje – novela – Ing. Ivan Macháček

·         Dlouhodobé a krátkodobé závazky v rozvaze – Ing. Zdenka Cardová

·         Trestné činy daňové, poplatkové a devizové – JUDr. Jan Engelmann

 

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 7-8/2019 (V/2019)

·         Paušální výdaje FO – příznivá změna – Ing. Martin Děrgel

·         DPH u finančního a operativního leasingu v roce 2019 – Ing. Václav Benda

·         DPH při poskytnutí peněz a platebních prostředků - Ing. Václav Benda

·         Změny v zákoně o daních z příjmů u PO Ing. Martin Děrgel

·         Použití průměrných cen PHM nebo skutečné ceny? – Ing. Ivan Macháček

·         Kdy a proč zvolit radu zaměstnanců? – JUDr. Ladislav Jouza

 

Daně, účetnictví, vzory a případy – (DÚVaP) – měsíčník, č. 8/2019 (IV/2019)

  • Novela zákona o DPH v příkladech – Ing. Václav Benda
  • Dědění a darování z pohledu ZDP – Ing. Eva Sedláková

 

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 7-8/2019 (V/2019)

  • Zákon o zpracování osobních údajů - nový zákon – JUDr. Eva Dandová
  • Stěžejní změny ve zdanění právnických osob – novela – Ing. Ivan Macháček
  • Zdanění drobných přivýdělků – novela zákona o dani z příjmů – Richard W. Fetter
  • Nerovnoměrně rozvržená pracovní dobaJUDr. Eva Dandová
  • Příplatky ke mzdě (2.) – JUDr. Ladislav Jouza
  • Přechodné ubytování zaměstnanců z hlediska daně z příjmů – Ing. Eva Sedláková
  • Benefit na zdravotnické služby, sport a rekreaci se zaměřením na příspěvek na masáže - Ing. Ivan Macháček
  • Jaké chyby může zjistit zdravotní pojišťovna kontrolou u zaměstnavatele – Ing. Antonín Daněk

 

1000 řešení – měsíčník č. 6-8/2019 (V/2019)

·         Insolvenční zákon po novele – Mgr. Petr Taranda

·         Cestovní náhrady – JUDr. Eva Dandová

·         OSVČ a zálohy ve ZP – Ing. Antonín Daněk

·         Daň z příjmů

·         Daň z přidané hodnoty

·         Účetnictví

·         Odvody

·         Zákoník práce

 

 

ODBORNÉ PUBLIKACE:

 

  • Vzory smluv dle NOZ II. – (komentované vzory smluv)
  • Ekonomický a personalistický slovník – (ekonomické pojmy a výrazy, se kterými se setkávají nejen podnikatelé, ekonomové, účetní, ale i pracovníci na úřadech a ve školách)

·         Podnikáme bezpečně a ekonomicky bez chyb, pokut a penále (komplexní pohled na bezpečnost na pracovišti)

·         Kontrola podnikatele bez chyb, pokut a penále (daňová kontrola, mzdová kontrola, povinnosti zaměstnavatele)

·         Pracovněprávní výkladový slovník (cca 2 000 pojmů a odborných výrazů souvisejících se zákoníkem práce a dalšími pracovněprávními předpisy)

·         Stavíme bez chyb, pokut a penále (stavební zákon a související vyhlášky)

·         Výkladový slovník pro veřejný sektor (cca 2 000 pojmů a odborných výrazů týkajících se veřejného sektoru)

·         Zákon o provozu na pozemních komunikacích, Prováděcí vyhláška (úplné znění zákona a vyhlášky ve formátu A6 z edice Zák§ny do kapsy)

·         Školský zákon a související vyhlášky, Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek (úplná znění zákonů po novelách ve formátu A6 z edice Zák§ny do kapsy)

·         100 otázek a odpovědí – daň z příjmů FO a PO – (řešení problémů podnikatelské praxe z pohledů zákona o daních z příjmů)

·         100 otázek a odpovědí – účetnictví – (řešení problémů podnikatelské praxe z pohledů účetnictví)

·         Účetní závěrka podnikatelů za rok 2018 (postupy při zpracovávání účetní závěrky za rok 2018 a praktické příklady)

·         Daňová přiznání, roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění za rok 2018 (aktuální informace pro zpracování daňových přiznání a ročního zúčtování)

·         Pomocník mzdové účetní k 1. 1. 2019 (přehled parametrů, sazeb, vzorových výpočtů … z oblasti mezd a platů)

·         Povinnosti zaměstnavatele 2019 (práva a povinnosti zaměstnance a zaměstnavatele)

  • Daňové a mzdové zákony 2019 (aktuální znění zákonů po novele pro účetní a personální praxi)
  • Zákoník práce s komentářem – zaměstnávání (aktuální znění zákoníku práce s komentářem, platy ve veřejné správě)
  • Školský zákon s komentářem – zaměstnávání (aktuální znění školského zákona s komentářem, zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, vyhlášky ke školskému zákonu)
  • Ústava ČR, Listina základních práv a svobod, Zákon o volbě prezidenta republiky – aktuální znění
  • Daňové a nedaňové výdaje (2019) – (uplatňování skutečně vynaložených výdajů do výdajů daňových)
  • Zákoník práce, Zákon o zaměstnanosti (úplná znění zákonů ve formátu A6 z edice Zák§ny do kapsy)
  • Zákon o DPH, Daňový řád (úplná znění zákonů ve formátu A6 z edice Zák§ny do kapsy)
  • GDPR – nařízení, Zákon o zpracování osobních údajů (úplná znění zákonů ve formátu A6 z edice Zák§ny do kapsy)
  • Optimalizace daně (postupy, jak vykázat optimální daňovou povinnost, tj. daňovou povinnost přiměřenou výšce obratu a ziskovosti odvětví podnikání)

 



PŘIPRAVUJEME

Poradce, měsíčník č. 1/2020 (VIII/2019)

·         Insolvenční zákon po novele s komentářem – Mgr. Petr Taranda

 

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 9/2019 (VIII/2019)

  • Výpočet a zaokrouhlování daně po novelizaci zákona o DPH – Ing. Václav Benda
  • Osvobozená plnění bez nároku na odpočet daně - Ing. Ivan Macháček 
  • Jak ovlivňují paušální výdaje solidární zdanění – Ing. Ivan Macháček
  • Lze snížit zálohy na daň z příjmů u poplatníka? Ing. Ivan Macháček

 

Daně, účetnictví, vzory a případy – (DÚVaP) – měsíčník, č. 9/2019 (VIII/2019)

 

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 9/2019 (VIII/2019)

·         Úmluvy MOP v českém právu – JUDr. Eva Dandová

·         Navýšení práv nad zákoník práce – JUDr. Ladislav Jouza

·         Legislativní úprava monitoringu zaměstnance – JUDr. Ladislav Jouza

·         Změny v daních u neziskových subjektů – Ing. Zdeněk Morávek

·         Zvláštnosti pracovního poměru na dobu určitou ve VS – JUDr. Ladislav Jouza

·         Odškodňování školních úrazů – JUDr. Eva Dandová

 

1000 řešení – měsíčník č. 9-10/2019 (VIII/2019)

·         Účtování u podnikatelských subjektů

·         Daň z příjmů

·         Daň z přidané hodnoty

·         Účetnictví

·         Odvody

·         Zákoník práce

 

 

 
 
HORKÁ TÉMATA

 
Daňový balíček (2.)
Daňový balíček přináší změny zejména do zákona o DPH, zákona o daních z příjmů, spotřebních daní, daňové řádu …, ale také do dalších zákonů. Většina změn nabyla účinnosti od 1. 4. 2019, některé změny jsou účinné již od 27. 3. 2019.
Jaké změny nastaly, co všechno nelze nově opomenout?
Najdete je v našich publikacích, které využijí plátci DPH, podnikatelé, zaměstnavatelé, účetní, daňoví poradci, živnostníci, auditoři, ekonomové, manažeři …

1. PVS 8/2019 - Daňový řád, Zákon o Finanční správě ČR - úplná znění zákonů
(A5, 80 str.)


2. Zákon o dani z přidané hodnoty, Daňový řád (A6 formát) - Zák§ny do kapsy - úplná znění zákonů
(A6, 256 str.)


3. DÚVaP 4-5/2019 - Obchodování s EU a DPH - příspěvek - Ing. Václav Benda
(A4, 208 str.)


4. PaM 7-8/2019 - Stěžejní změny ve zdanění právnických osob - novela - Ing. Ivan Macháček
(A4, 112 str.)


5. Aktualizace I/3 - Zákon o dani z přidané hodnoty, zákon o daních z příjmů, zákon o spotřebních daních .... - úplná znění zákonů
(A5, 384 str.)

Cena balíčku je 952 Kč.
Cena balíčku s 60 % slevou je 380 Kč.
Ušetříte 572 Kč.

Optimalizace základu daně
Cílem daňové optimalizace není vykázat nulovou daňovou povinnost, ale vykázat optimální daňovou povinnost, tj. daňovou povinnost přiměřenou výšce obratu, ziskovosti odvětví podnikání a celkovému podnikatelskému prostředí … Jak správně postupovat? Najdete je v našich publikacích, které využijí podnikatelé, účetní, daňoví poradci, živnostníci, zaměstnavatelé, auditoři, ekonomové, manažéři …

1. Optimalizace daně bez chyb, pokut a penále - odborná tematická publikace
(A5, 256 str.)


2. Daňové a mzdové zákony 2019 - odborná tematická publikace
(A5, 576 str.)


3. Účtování - zákony a předpisy - odborná tematická publikace
(A5, 282 str.)


4. 100 otázek - účetnictví - odborná tematická publikace
(A5, 120 str.)


5. DaÚ 3/2019 - Zdaňování příjmů ve vazbě na rezidentství - příspěvek - Ing. Dalimila Mirčevská
(A4, 80 str.)


6. 1000 řešení 1/2019 - Daňová optimalizace - praktická řešení - Ing. Ivan Macháček
(A5, 96 str.)

Cena balíčku je 1 241 Kč.
Cena balíčku s 60 % slevou je 496 Kč.
Ušetříte 745 Kč.

Veřejná správa po novelách v kostce
Jste zaměstnanci veřejného sektoru a potřebujete aktuální informace? Přinášíme aktuální znění zákonů po posledních novelách a příspěvky týkající se obcí, měst, školských zařízení …
Podrobné a aktuální informace najdete v našich publikacích, které jsou určeny pracovníkům ve veřejné správě, pracovníkům ve státní správě, obecním úřadům, zdravotnickým zařízením, příspěvkovým a neziskovým organizacím, nadacím, spolkům, školám …

1. Stavíme bez chyb, pokut a penále - odborná tematická publikace - kolektiv autorů
(A5, 360 str.)


2. Zákony V/2019 - Územní celky a členění státu, Veřejná správa ve vztahu k občanům, Školství … - úplná znění zákonů
(A5, 560 str.)


3. Aktualizace V/1 - Zákon o obcích, zákon o krajích, Školský zákon … - úplná znění zákonů
(A5, 208 str.)


4. Aktualizace V/2 - Zpracování osobních údajů, Evidence obyvatel, Vysoké školy … - úplná znění zákonů
(A5, 112 str.)


5. Ústava ČR, Listina základních práv a svobod, zákon o volbě prezidenta republiky - aktuálná znění
(A6, 120 str.)


6. PaM 5/2018 - Odstupné ve veřejné správě - příspěvek - JUDr. Ladislav Jouza
(A4, 80 str.)


7. Daňové a mzdové zákony 2019 - odborná tematická publikace
(A4, 576 str.)


8. PVS 7/2018 - Zaměstnanecké benefity - příspěvek (ZDARMA)
(A5, 64 str.)


9. PVS 4/2019 - Nařízení o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě - aktuální znění (ZDARMA)
(A5, 32 str.)

Cena balíčku je 814 Kč.
Cena balíčku s 50 % slevou je 407 Kč.
Ušetříte 407 Kč.

Zaměstnávání a GDPR nově
Nový zákon o zpracování osobních údajů nahradí zákon o ochraně osobních údajů a bude s nařízením o ochraně osobních údajů (GDPR) u nás do budoucna základním předpisem v oblasti ochrany osobních údajů. Jaká pravidla přinese?
Najdete v našich publikacích, které jsou určeny podnikatelům, zaměstnavatelům, mzdovým účetním, personalistům, živnostníkům, daňovým poradcům, ekonomům, auditorům …

1. Zákoník práce s komentářem - zaměstnávání - odborná tematická publikace - JUDr. Ladislav Jouza
(A5, 600 str.)


2. 1000 řešení 7-8/2018 - GDPR - ochrana osobních údajů - praktická řešení - JUDr. Eva Dandová
(A5, 136 str.)


3. Povinnosti zaměstnavatele 2019 - odborná tematická publikace - Ing. Luděk Pelcl
(A5, 96 str.)


4. PaM 9/2018 - Ochrana osobnosti zaměstnance - GDPR a NOZ - JUDr. Ladislav Jouza
(A4, 80 str.)


5. Zpracovávání osobních údajů - nový zákon, GDPR, zákon o inspekci práce, zákon o pedagogických pracovnících - úplná znění zákonů - edice Zák§ny do kapsy
(A6, 196 str.)

Cena balíčku je 968 Kč.
Cena balíčku s 60 % slevou je 388 Kč.
Ušetříte 580 Kč.



Tematické balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz (ceny jsou konečné)

Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů. Uvedená nabídka je platná do vyprodání zásob. Vydavatelství si vyhrazuje právo nahradit vyprodanou publikaci jinou – adekvátní k obsahu balíčku. Čekáme na Vaše náměty a připomínky.

RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY NEBO E- MAILEM DENNĚ V ČASE OD 9,00 DO 15,00 HOD.

Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.

E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
  • Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
  • Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
MK Media, s.r.o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 36419176
DIČ: 2021832285
IČ DPH: SK2021832285
 
   
 
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 15012/L.

 

 


V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu
s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.

Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015
Untitled Page