P O R A D C E
e-m@ilové noviny
č. 1/2008
23.01.2008

 

 
 
 Téma novin 
 Otázky a odpovědi 
 Vesele i vážně 
 Legislativa 
 Ekonomika 
 Nezapomeňte 
 Praktická komunikace 
 Naše publikace 
 Objednávka 
 Kontakty 
 

Vážení čtenáři!
     Dne 16. října 2007 nabyl platnosti zákon č. 261/2007 Sb., o stabilizaci veřejných rozpočtů. V části první tohoto zákona byla schválena i rozsáhlá novela zákona o daních z příjmů (čtvrtá novela zákona o daních z příjmů schválená v tomto roce). Novela obsahuje 245 změn, z nichž převážná většina nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2008, s výjimkou několika málo ustanovení, která nabývají účinnosti od r. 2007, 2009, případně od r. 2010. Pro rozsáhlost novely neuvádíme celkový komentář k novele zákona o daních z příjmů, ten si můžete pročíst v naší publikaci Daně, účetnictví, vzory a případy č. 1/2008.
     V těchto novinách, v rubrice Téma novin se budeme věnovat tématu Příjmy ze závislé činnosti.
     Jaké je umění lhát? Pokud vás toto téma oslovilo, přečtěte si příspěvek od M. Konvita v rubrice Praktická komunikace.
     V průběhu celého roku 2008 vám přejeme mnoho štěstí, zdraví, osobních i pracovních úspěchů.
     Se srdečným pozdravem se s vámi loučí za celý kolektiv redakce
Terézia Valeriánová
odpovědná redaktorka
poradce@i-poradce.cz


V tomto čísle najdete:

 

 
 
NOVELA ZÁKONA O DANÍCH Z PŘÍJMŮ – PŘÍJMY ZE ZÁVISLÉ ČINNOSTI - téma novin

 
V oblasti zdaňování příjmů fyzických osob novela č. 261/2007 Sb. počínaje r. 2008 zrušila:
-     § 7c zákona - minimální základ daně. V souvislosti se zrušením minimálního základu daně, byl zrušen v § 13 odstavec 2, který se týkal stanovení minimálního základu daně na straně spolupracující osoby,
-     § 13a - společný základ daně manželů. Vzhledem k tomu, že byla zavedena jednotná sazba daně z příjmů fyzických osob, je společné zdanění bezpředmětné a jeho výhody jsou kompenzovány zvýšením slev na dani podle § 35ba zákona,
-     § 14 - výpočet daně z příjmů dosažených za více zdaňovacích období. Vzhledem k tomu, že byla zavedena jednotná sazba daně z příjmů fyzických osob, je výpočet daně z příjmů dosažených za více zdaňovacích období nadbytečný. I v současné době, tj. do konce r. 2007, minimální výše daně ze zbývajících příjmů činí podle § 14 zákona 15 %,
-     § 16 odst. 2 - samostatný základ daně. V návaznosti na zavedení jednotné sazby daně z příjmů fyzických osob, bylo z § 5, § 8 a § 10 vypuštěno ustanovení týkající se samostatného základu daně, který se do konce r. 2007 vztahoval na vybrané příjmy z kapitálového majetku a na ostatní příjmy plynoucí poplatníkovi ze zahraničí. Tyto příjmy mohl poplatník na základě svého rozhodnutí zdanit sazbou daně podle § 16 odst. 2 zákona, tj. daní ve výši 15 % a pro výhry ze zahraničí sazbou daně ve výši 20 %. Uvedené zahraniční příjmy se již do dílčího základu daně podle § 8 a § 10 zákona, nezahrnovaly. Vzhledem k jednotné sazbě daně je toto ustanovení v zákoně nadbytečné.

Minimální základ daně podle § 7c se na vybrané poplatníky daně z příjmů fyzických osob naposledy vztahuje ve zdaňovacím období 2007. Pro rok 2007 se minimální základ daně stanoví na základě nařízení vlády č. 462/2006 Sb. Podle tohoto nařízení činí všeobecný vyměřovací základ pro důchodové pojištění 18 809 Kč, přepočítací koeficient 1,0707. Bude-li poplatník s příjmy podle § 7 odst. 1 písm. a), b) nebo c) zákona o daních z příjmů provozovat svoji činnost po celý rok 2007, tedy po dobu 12 měsíců, bude minimální základ daně činit: (18 809 x 1,0707 x 12), což po zaokrouhlení činí 241 600 Kč. Polovina z této částky: 241 600 : 2 = 120 800 Kč Celkový základ daně výše uvedeného poplatníka - fyzické osoby, na formuláři daňového přiznání za zdaňovací období 2007 nemůže být nižší než právě 120 800 Kč.
Společný základ daně manželů podle § 13a a výpočet daně z příjmů dosažených za více zdaňovacích podle § 14 zákona mohou poplatníci naposledy využít za zdaňovací období 2007.
V následujících odstavcích podrobněji popíši nejdůležitější změny v zákoně o daních z příjmů, které zavádí přijatý zákon č. 261/2007 Sb.

Celý komentár zákony a novelu najdete v naších publikacích:
  • Zákony I/2008
  • Poradce 5/2008
  • DÚVaP 1/2008
PŘÍJMY ZE ZÁVISLÉ ČINNOSTI

-     dílčí základ daně u příjmů ze závislé činnosti
Zásadní změnou ve zdaňování příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků fyzických osob je nová definice dílčího základu daně podle § 6 zákona.
Podle § 6 odst. 13 jsou základem daně (dílčím základem daně) příjmy ze závislé činnosti nebo funkční požitky, s výjimkou uvedenou v odstavcích 4 a 5, zvýšené o částku odpovídající pojistnému na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pojistnému na všeobecné zdravotní pojištění, které je z těchto příjmů podle zvláštních právních předpisů povinen platit zaměstnavatel sám za sebe, a u zaměstnance, na kterého se vztahuje povinné zahraniční pojištění stejného druhu, zvýšené o částku odpovídající příspěvkům zaměstnavatele na toto zahraniční pojištění.

Jedná-li se o příjem plynoucí ze zdrojů v zahraničí, je u poplatníka uvedeného v § 2 odst. 2, tj. daňového rezidenta, základem daně v souladu s § 6 odst. 14 zákona jeho příjem ze závislé činnosti vykonávané ve státě, s nímž Česká republika neuzavřela smlouvu o zamezení dvojího zdanění, zvýšený o částku odpovídající příspěvkům zaměstnavatele na pojištění povinně placené podle odstavce 13 a snížený o daň zaplacenou z tohoto příjmu v zahraničí. Je-li závislá činnost vykonávána ve státě, s nímž Česká republika uzavřela smlouvu o zamezení dvojího zdanění, je základem daně příjem ze závislé činnosti vykonávané v tomto státě zvýšený o částku odpovídající příspěvkům zaměstnavatele na pojištění povinně placené podle odstavce 13 a snížený o daň zaplacenou z tohoto příjmu v zahraničí, ale pouze v rozsahu, v němž nebyla tato daň započtena na daňovou povinnost v tuzemsku podle § 38f v předchozím zdaňovacím období.

Novela stanoví u příjmů ze závislé činnosti novou definice dílčího základu daně jako tzv. "superhrubou" mzdu, tj. hrubou mzdu zvýšenou obvykle o 35 % pojistného na sociální a zdravotní pojištění, které je povinen platit zaměstnavatel sám za sebe z důvodu zaměstnávání osob. Pojistné na sociální a zdravotní pojištění, které je povinen ze svých příjmů hradit zaměstnanec ve výši 12,5 %, počínaje r. 2008 již nebude u příjmů zaměstnance ze závislé činnosti daňovým výdajem. Pokud zaměstnavatel z příjmů zaměstnance nebude mít povinnost platit pojistné na sociální a zdravotní pojištění podle právních předpisů (např. dohoda o provedení práce) základ daně u zaměstnance se zvyšovat nebude. Bude-li např. hrubá mzda, ze které je zaměstnavatel povinen hradit sociální a zdravotní pojištění, činit 10 000 Kč, daňová povinnost se od r. 2008 bude počítat z částky 13 500 Kč.

Pokud se jedná o uplatnění výdajů zaměstnavatele, postupuje se v daném případě obdobně jako do konce r. 2007. Daňovým výdajem zaměstnavatele je i nadále hrubá mzda v souladu s § 24 odst. 2 písm. p) zákona a pojistné na sociální a zdravotní pojištění, které je povinen platit zaměstnavatel z důvodu zaměstnávání osob v souladu s § 24 odst. 2 písm. f) zákona.

-     základ pro výpočet zálohy z příjmů podle § 6
V návaznosti na změnu § 6 odst. 13 a 14 novela upravila i základ pro výpočet zálohy. Podle § 38h odst. 1 plátce daně vypočte zálohu z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti a z funkčních požitků (dále jen "záloha") ze základu pro výpočet zálohy.

Základem pro výpočet zálohy je úhrn příjmů ze závislé činnosti a z funkčních požitků zúčtovaný nebo vyplacený poplatníkovi za kalendářní měsíc nebo za zdaňovací období, vyjma příjmů zdanitelných daní vybíranou srážkou sazbou daně podle § 36 a příjmů, které nejsou předmětem daně
  1. snížený o částky, které jsou od daně osvobozeny, a
  2. zvýšený o částku odpovídající pojistnému na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pojistnému na všeobecné zdravotní pojištění (dále jen "pojistné"), které je podle zvláštních právních předpisů ze zúčtovaných nebo vyplacených příjmů povinen platit zaměstnavatel sám za sebe, a u zaměstnance, na kterého se vztahuje povinné zahraniční pojištění stejného druhu, zvýšený o částku odpovídající příspěvkům zaměstnavatele na toto zahraniční pojištění.
Základ pro výpočet zálohy se nebude již snižovat o pojistné, které musí zaměstnanec platit na ze svého příjmu, ale bude se naopak zvyšovat o pojistné, které je podle zvláštních právních předpisů povinen platit zaměstnavatel. Bude-li např. hrubá mzda, ze které je zaměstnavatel povinen hradit sociální a zdravotní pojištění, činit 10 000 Kč, základem pro výpočet zálohy bude od r. 2008 částka 13 500 Kč.
Dále se základ pro výpočet zálohy nesnižuje o 1/12 nezdanitelných částek podle § 15 zákona. Nezdanitelné částky podle § 15 zákona je možno odečíst od základu daně až v rámci ročního zúčtování záloh, případně v daňovém přiznání poplatníka.

-     výše zálohy z příjmů podle § 6
V návaznosti na výši daně podle § 16 zákona se pro r. 2008 změnila i měsíční záloha z příjmů ze závislé činnosti. Podle § 38h odst. 2 záloha ze základu pro výpočet zálohy, zaokrouhleného do 100 Kč na celé koruny nahoru a nad 100 Kč na celé stokoruny nahoru, za kalendářní měsíc činí 15 % (od r. 2009 již 12,5 %).

Podle § 38h odst. 4 plátce daně, u kterého poplatník nepodepsal na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani podle § 38k odst. 4, vypočte zálohu podle odstavců 1 a 2, pokud nejde o příjmy zdaněné daní vybíranou srážkou sazbou daně podle § 36 odst. 2 nebo § 36 odst. 1 písm. a) zákona
Počínaje r. 2008 dochází ke sjednocení výše zálohy jak na straně zaměstnance, který nepodepsal na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani podle § 38k odst. 4 zákona, tak na straně zaměstnance, který prohlášení k dani podle § 38k odst. 4 zákona na příslušné zdaňovací období podepsal. Záloha na daň z příjmů ze závislé činnosti od ledna 2008 bude činit 15 % z hrubé mzdy, zvýšené o pojistné na sociální a zdravotní pojištění, od ledna 2009 pak záloha bude činit 12,5 % z hrubé mzdy, zvýšené o pojistné na sociální a zdravotní pojištění (to platí za podmínky, že sociální a zdravotní pojištění se podle příslušných právních předpisů z daného příjmu hradí).
Výše zálohy na straně zaměstnance, který nepodepsal na příslušné zdaňovací období prohlášení k dani podle § 38k odst. 4 zákona a na straně zaměstnance, který prohlášení k dani podle § 38k odst. 4 zákona na příslušné zdaňovací období podepsal, se počínaje r. 2008 bude lišit pouze uplatněním měsíčních slev na dani a daňového zvýhodnění na děti.

-     nezdanitelné částky a sleva na dani
Podle § 38h odst. 5 k prokázaným nezdanitelným částkám ze základu daně podle § 15 a ke slevě na dani podle § 35ba odst. 1 písm. b), tj. ke slevě na dani na manželku či manžela s příjmy do zákonem stanoveného limitu, přihlédne plátce daně za podmínek stanovených v § 38k odst. 5 až při ročním zúčtování záloh a daňového zvýhodnění za zdaňovací období.
Podle § 38h odst. 12 se u poplatníka uvedeného v § 2 odst. 3, tj. na straně daňového nerezidenta, při stanovení záloh nepřihlédne ke slevě na dani podle § 35ba odst. 1 písm. a) až e) ani k daňovému zvýhodnění.
Novela v návaznosti na možnost uplatnění slevy na poplatníka podle § 35ba odst. 1 písm. a) pro důchodce, zrušila původní úpravu v § 38h odst. 5. Z důvodu osvobození příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění se státním příspěvkem a pojistným na soukromé životní pojištění v celkové výši 24 000 Kč byl vypuštěn stávající § 38h odst. 12. V tomto ustanovení novela nyní stanoví, že zaměstnavatel nemůže při výpočtu zálohy na daň u zahraničních zaměstnanců, kteří jsou v České republice daňovými nerezidenty, přihlédnout k daňovému zvýhodnění a slevám na dani, které mohou daňoví nerezidenti uplatnit pouze v daňovém přiznání podle § 38g. Bude-li chtít daňový nerezident uplatnit slevy na dani a daňové zvýhodnění na děti, bude muset za příslušné zdaňovací období podat daňové přiznání, ve kterém si příslušné slevy na dani a daňové zvýhodnění na děti uplatní.
Podle přechodných ustanovení se u příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění se státním příspěvkem zahrnutého do zúčtování mezd za kalendářní měsíc prosinec 2007 a poukázaného na účet zaměstnance u penzijního fondu do 8 dnů po zúčtování mezd za tento měsíc, postupuje podle § 38h odst. 12 zákona č. 586/1992 Sb., ve znění účinném do dne nabytí účinnosti novely zákona, tj. ve znění do 31. prosince 2007.

-     měsíční sleva na dani při výpočtu zálohy
Jedná-li se o zaměstnance s příjmy podle § 6 zákona, který podepsal prohlášení podle § 38k odst. 4, záloha se mu v souladu s § 35d odst. 2 zákona měsíčně sníží o 1/12 slevy na dani podle 35ba odst. 1 písm. a), c) až f), splní-li zákonné podmínky pro tuto slevu.
Záloha na daň se sníží:
  • o slevu podle § 35ba odst. 1 písm. a) ve výši 2 070 Kč, tj. o slevu na poplatníka, kterou od r. 2008 uplatní i důchodce,
  • o slevu podle § 35ba odst. 1 písm. c) ve výši 210 Kč, pobírá-li částečný invalidní důchod,
  • o slevu podle § 35ba odst. 1 písm. d) ve výši 420 Kč, pobírá-li plný invalidní důchod,
  • o slevu podle § 35ba odst. 1 písm. e) ve výši 1 345 Kč, je-li držitelem průkazu ZTP/P,
  • o slevu podle § 35ba odst. 1 písm. f) ve výši 335 Kč, připravuje-li se soustavně na budoucí povolání.
Jedná-li se o zaměstnance s příjmy podle § 6 zákona, který nepodepsal prohlášení podle § 38k odst. 4, záloha se mu o 1/12 slevy na dani podle 35ba nesníží.

-     příjmy ze závislé činnosti do limitu 5 000 Kč
Podle § 6 odst. 4 jsou příjmy zúčtované nebo vyplacené zaměstnavatelem se sídlem nebo bydlištěm na území České republiky a příjmy od plátců daně vymezených v § 38c, po zvýšení podle odstavce 13, samostatným základem daně pro zdanění daní vybíranou srážkou sazbou daně podle § 36 odst. 2, tj. ve výši 15 %, jedná-li se o příjmy podle odstavce 1 písm. a) a d) a podle odstavce 10, jejichž úhrnná výše před zvýšením podle odstavce 13 u téhož zaměstnavatele nepřesáhne za kalendářní měsíc částku 5 000 Kč.

Novela zákona přinesla na straně příjmů ze závislé činnosti zdaňování tzv. "superhrubé" mzdy. Tomu odpovídá i úprava zdaňování příjmů do limitu 5 000 Kč zvláštní sazbou daně podle § 36 zákona ve výši 15 %. Tato daň bude od r. 2008 počítána z příjmu po navýšení o částku pojistného na sociální a zdravotní pojištění placeného zaměstnavatelem, pokud se pojistné z tohoto příjmu hradí.

Základ daně pro výpočet daně vybírané zvláštní sazbou daně podle § 36 zákona se zaokrouhluje na celé koruny dolů a daň vypočtená zvláštní sazbou daně se zaokrouhluje rovněž na celé koruny dolů. U poplatníka, který nepodepsal prohlášení k dani postupuje plátce při výpočtu daně zvláštní sazbou ve výši 15 % tak, že k hrubé mzdě do 5 000 Kč včetně, připočte sociální a zdravotní pojištění podle § 6 odst. 13 zákona. Součet tvoří samostatný základ daně, který se zaokrouhlí na celé koruny dolů (§ 36 odst. 3 zákona). Z takto stanoveného samostatného základu daně se stanoví daň ve výši 15 % podle § 36 odst. 2 zákona (zaokrouhlená na celé koruny dolů - § 46a zákona o správě daní a poplatků).

-     příjmy likvidátorů
Podle § 6 odst. 1 písm. b) budou i příjmy za práci likvidátorů příjmy ze závislé činnosti. V souladu s § 71 odst. 5 obchodního zákoníku je likvidátor orgánem společnosti a za výkon své působnosti odpovídá týmž způsobem, jako členové statutárních orgánů, jejichž příjmy jsou zdaňovány jako příjmy ze závislé činnosti.

-     příjmy od daně na straně zaměstnanců osvobozené
Novela zrušila osvobození příjmy členů bytových družstev z osobního plnění při svépomocné družstevní bytové výstavbě, které se jim nevyplácejí v hotovosti, ale připisují se na jejich členské podíly a dále osvobození částek, které je povinen podle zvláštních předpisů platit zaměstnavatel na pojistné sociálního zabezpečení, na příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, na pojistné na zdravotní pojištění a u zaměstnanců, na které se vztahuje povinné zahraniční pojištění stejného druhu, příspěvky na toto zahraniční pojištění.

PROHLUBOVÁNÍ A ZVYŠOVÁNÍ KVALIFIKACE

Novela v souladu se zákoníkem práce upřesňuje daňové osvobození částek vynaložených zaměstnavatelem na prohlubování kvalifikace, tj. dřívější doškolování zaměstnanců. Od daně z příjmů ze závislé činnosti jsou podle § 6 odst. 9 písm. a) zákona osvobozeny částky vynaložené zaměstnavatelem na úhradu výdajů spojených s odborným rozvojem zaměstnanců a rekvalifikací, související s předmětem jeho činnosti, s výjimkou částek vynaložených na zvýšení kvalifikace; toto osvobození se nevztahuje na příjmy plynoucí zaměstnancům v této souvislosti jako mzda, plat, odměna nebo jako náhrada za ušlý příjem.

Výdaje vynaložené zaměstnavatelem na prohloubení kvalifikace jeho zaměstnance, které souvisí s předmětem činnosti zaměstnavatele, jsou na straně zaměstnavatele daňovým výdajem v souladu s § 24 odst. 2 písm. j) bod 3 zákona, tj. jako výdaje na provoz vlastních vzdělávacích zařízení nebo výdaje (náklady) spojené s odborným rozvojem zaměstnanců a rekvalifikací zaměstnanců zabezpečované jinými subjekty, s výjimkou výdajů (nákladů) vynaložených na zvýšení kvalifikace.

Výdaje vynaložené zaměstnavatelem na zvýšení kvalifikace zaměstnance však podle tohoto ustanovení na straně zaměstnance osvobozeny nejsou. Částky vynaložené zaměstnavatelem na zvyšování kvalifikace zaměstnance mohou být od daně osvobozeny za podmínek daných § 6 odst. 9 písm. d) zákona, tj. půjde-li o nepeněžní plnění spočívající v možnosti používat vzdělávací zařízení a za podmínky, že tyto částky budou uhrazeny zaměstnavatelem z nedaňových výdajů, nebo ze sociálního fondu, anebo ze zisku po zdanění v souladu s § 25 odst. 1 písm. h) bod 2 novely zákona. Citovaný § 25 odst. 1 písm. h) bod 2 zákona stanoví, že daňovým výdajem není nepeněžní plnění poskytovaná zaměstnavatelem zaměstnanci ve formě 2. možnosti používat rekreační, zdravotnická a vzdělávací zařízení, předškolní zařízení, závodní knihovny, tělovýchovná a sportovní zařízení, s výjimkou zařízení uvedených v § 24 odst. 2 písm. j) bodech 1 až 3.

Citovaný § 6 odst. 9 písm. d) zákona stanoví, že od daně je osvobozené nepeněžní plnění poskytovaná zaměstnavatelem zaměstnancům:
  • z fondu kulturních a sociálních potřeb (FKSP),
  • ze sociálního fondu,
  • ze zisku (příjmu) po jeho zdanění anebo
  • na vrub výdajů (nákladů), které nejsou výdaji (náklady) na dosažení, zajištění a udržení příjmů,
ve formě možnosti používat:
  • rekreační, zdravotnická a vzdělávací zařízení,
  • předškolní zařízení,
  • závodní knihovny,
  • tělovýchovná a sportovní zařízení nebo
  • ve formě příspěvku na kulturní pořady a sportovní akce.
Jde-li však o poskytnutí rekreace včetně zájezdů, a to tuzemské i zahraniční, je u zaměstnance z hodnoty nepeněžního plnění od daně osvobozena v úhrnu nejvýše částka 20 000 Kč za kalendářní rok. Jako plnění zaměstnavatele zaměstnanci se posuzuje i plnění poskytnuté pro rodinné příslušníky zaměstnance.

Bude-li se však jednat o studium zaměstnance za účelem zvýšení kvalifikace, které bude poskytnuto zaměstnavatelem jako peněžní plnění za podmínek stanovených v § 24 odst. 1 písm. j) bod 5 zákona, tj. bude sjednáno jako plnění plynoucí z kolektivní smlouvy, vnitřního předpisu zaměstnavatele, pracovní nebo jiné smlouvy, bude se na straně zaměstnavatele jednat o výdaj daňový a na straně zaměstnance o zdanitelný příjem.

Podle § 227 zákoníku práce péče o odborný rozvoj zaměstnanců zahrnuje zejména:
  1. zaškolení a zaučení,
  2. odbornou praxi absolventů škol,
  3. prohlubování kvalifikace,
  4. zvyšování kvalifikace.
Prohlubováním kvalifikace se podle § 230 zákoníku práce rozumí její průběžné doplňování, kterým se nemění její podstata a které umožňuje zaměstnanci výkon sjednané práce; za prohlubování kvalifikace se považuje též její udržování a obnovování.
Zvýšením kvalifikace se podle § 231 zákoníku práce rozumí změna hodnoty kvalifikace; zvýšením kvalifikace je též její získání nebo rozšíření. Zvyšováním kvalifikace je studium, vzdělávání, školení, nebo jiná forma přípravy k dosažení vyššího stupně vzdělání, jestliže jsou v souladu s potřebou zaměstnavatele.

Jako prohlubování kvalifikace nelze posoudit v praxi se objevující tzv. podniková stipendia. Jde o měsíční částky vyplácené právnickou nebo fyzickou osobou na základě dohody o budoucím uzavření pracovněprávního vztahu, obvykle po ukončení studia. V takovýchto případech je toto podnikové stipendium posouzeno jako příjem ze závislé činnosti podle ustanovení § 6 odst. 1 písm. d) zákona.

PŘECHODNÉ UBYTOVÁNÍ

Od daně z příjmů ze závislé činnosti je podle § 6 odst. 9 písm. i) zákona osvobozena hodnota přechodného ubytování, nejde-li o ubytování při pracovní cestě, poskytovaná jako nepeněžní plnění zaměstnavatelem zaměstnancům v souvislosti s výkonem práce, pokud obec přechodného ubytování není shodná s obcí, kde má zaměstnanec bydliště, a to maximálně do výše 3 500 Kč měsíčně.

Novela zákona počínaje r. 2008 nově limituje výši osvobození hodnoty přechodného ubytování u zaměstnanců částkou ve výši 3 500 Kč měsíčně. Na straně zaměstnavatele budou výdaje spojené s přechodným ubytováním zaměstnanců plně výdaji daňovými, a to za podmínek stanovených v § 24 odst. 2 písm. j) bod 5 zákona, tj. bude-li se jednat o plnění plynoucí z kolektivní smlouvy, vnitřního předpisu zaměstnavatele, pracovní nebo jiné smlouvy.

Hodnota tohoto přechodného ubytování je pro zaměstnance osvobozena od daně z příjmů fyzických osob pouze za předpokladu, že budou splněny všechny stanovené podmínky současně, tj.:
  • musí se jednat o přechodné ubytování mimo pracovní cestu,
  • hodnota ubytování musí být zaměstnanci poskytnuta zaměstnavatelem nepeněžní formou,
  • ubytování je poskytováno v souvislosti s výkonem práce a
  • obec ubytování zaměstnance nesmí být shodná s obcí jeho bydliště (trvalého pobytu).
Pokud by si zaměstnavatel chtěl usnadnit práci v tom smyslu, že by zaměstnance vyzval, aby si předmětné ubytování v obci přechodného ubytování sám našel a zaplatil a předložil doklad, na základě kterého by mu byl výdaj proplacen, pak u zaměstnance nelze osvobození uplatnit. Na straně zaměstnance se přijatá částka stane zdanitelným příjmem, protože nebude splněna stanovená podmínka formy nepeněžního plnění.
Podle pokynu D-300 se daňové osvobození nepeněžního plnění poskytnutého zaměstnavatelem formou přechodného ubytování vztahuje, za podmínek stanovených v tomto ustanovení, také na zaměstnance, který je v ČR daňovým nerezidentem. Podmínka přechodného ubytování v ČR ale nebude splněna, pokud by pro účely získání daňové rezidence v naší republice takový poplatník tvrdil, že v místě pobytu (ubytování) v ČR má stálý byt s úmyslem se trvale zdržovat. V tomto kontextu by pak místo poskytnutého ubytování v ČR mělo pro daňové účely charakter jeho bydliště (stálého bytu), nikoliv místa jeho přechodného ubytování.
Pro úplnost je třeba doplnit, že výdaje za ubytování při pracovní cestě nejsou pro zaměstnance předmětem daně podle § 6 odst. 7 písm. a) zákona.

(Ing. Eva Sedláková - uveřejňujeme část textu z publikace DÚVaP 1/2008)

 

 
 
OTÁZKY A ODPOVĚDI

 
PŘÍJMY ZE ZÁVISLÉ ČINNOSTI

Příklad
Zaměstnanec, který podepsal prohlášení k dani podle § 38k odst. 4 zákona o daních z příjmů, má v lednu 2008 měsíční mzdu ve výši 10 000 Kč.

Řešení
  Hrubá mzda     10 000 Kč  
  Pojistné placené zaměstnavatelem     3 500 Kč  
  Základ pro výpočet zálohy na daň     13 500 Kč  
  Zaokrouhleno na sta nahoru     13 500 Kč  
  Záloha (15 % z 13 500)     2 025 Kč  
  Měsíční sleva na dani podle § 35ba odst. 1 písm. a)     2 070 Kč  
  Záloha po slevě podle § 35ba     0 Kč  
  K výplatě (10 000 - 1 250)     8 750 Kč  

Ze mzdy musí zaměstnanec uhradit sociální a zdravotní pojištění ve výši 12,5 % mzdy, které příslušným pojišťovnám odešle zaměstnavatel. Toto pojištění již od r. 2008 není na straně zaměstnance daňovým výdajem. Zaměstnavatel uplatní do daňových výdajů jak částku 10 000 Kč, tj. hrubou mzdu v souladu s § 24 odst. 2 písm. p) zákona, tak i částku 3 500 Kč, tj. sociální a zdravotní pojištění, které musí platit z titulu zaměstnávání osob, v souladu s § 24 odst. 2 písm. f) zákona.

Příklad
Zaměstnanec, který podepsal prohlášení k dani podle § 38k odst. 4 zákona o daních z příjmů, má v lednu 2008 měsíční mzdu ve výši 30 000 Kč. Tento zaměstnanec uplatňuje u zaměstnavatele daňové zvýhodnění na dvě děti.


Řešení
  Hrubá mzda     30 000 Kč  
  Pojistné placené zaměstnavatelem     10 500 Kč  
  Základ pro výpočet zálohy na daň     40 500 Kč  
  Záloha 15 %     6 075 Kč  
  Měsíční sleva na dani podle § 35ba odst. 1 písm. a)     2 070 Kč  
  Záloha po slevě podle § 35ba     4 005 Kč  
  Měsíční daňové zvýhodnění na 2 děti (2 x 890)     1 780 Kč  
  Z toho měsíční sleva na dani     1 780 Kč  
  Záloha na daň po slevě podle § 35ba a § 35d     2 225 Kč  
  K výplatě (30 000 - 3 750 - 2 225)     24 025 Kč  

Záloha se na straně zaměstnance, který podepsal prohlášení podle § 38k odst. 4 zákona, sníží o měsíční slevu na poplatníka podle § 35ba odst. 1 písm. a) (tj. o 1/12 z 24 840 Kč).
Vypočtenou zálohu na daň, sníženou o měsíční slevu na dani podle § 35ba odst. 1 písm. a), sníží zaměstnavatel dále o měsíční daňové zvýhodnění na děti ve výši 890 Kč na jedno dítě měsíčně.
Při výplatě musí zaměstnavatel snížit hrubou mzdu zaměstnance o sociální a zdravotní pojištění, které musí i nadále platit zaměstnanec ve výši 12,5 % z hrubé mzdy, tj. 12,5 % z 30 000 Kč. Toto pojištění od r. 2008 není na straně zaměstnance daňovým výdajem.
Zaměstnavatel uplatní do daňových výdajů jak částku 30 000 Kč, tj. hrubou mzdu v souladu s § 24 odst. 2 písm. p) zákona, tak i částku 10 500 Kč, tj. sociální a zdravotní pojištění, které musí platit z titulu zaměstnávání osob, v souladu s § 24 odst. 2 písm. f) zákona.

Příklad
Zaměstnanec obdrží v březnu 2008 mzdu 5 000 Kč s tím, že nepodepsal prohlášení k dani podle § 38k odst. 4 zákona. Nejedná se o odměnu za dohodu o provedení práce, ze mzdy musí zaměstnavatel i zaměstnanec hradit sociální a zdravotní pojištění. Otázkou je jak se vypočítá daň.


Řešení
  Hrubá mzda     5 000 Kč  
  Pojistné placené zaměstnavatelem     1 750 Kč  
  Samostatný základ daně     6 750 Kč  
  Zaokrouhleno na koruny dolů     6 750 Kč  
  Daň zvláštní sazbou daně (15 %)     1 012 Kč  
  K výplatě (5 000 - 625 - 1 012)     3 363 Kč  

Ze mzdy 5 000 Kč musí zaměstnanec zaplatit 12,5 % na sociální a zdravotní pojištění. Toto pojištění od r. 2008 není na straně zaměstnance daňovým výdajem.
Zaměstnavatel uplatní do daňových výdajů jak částku 5 000 Kč, tj. hrubou mzdu v souladu s § 24 odst. 2 písm. p) zákona, tak i částku 1 750 Kč, tj. sociální a zdravotní pojištění, které musí platit z titulu zaměstnávání osob, v souladu s § 24 odst. 2 písm. f) zákona.

Příklad
Zaměstnanec obdrží v lednu 2008 mzdu z titulu dohody o provedení práce ve výši 5 000 Kč s tím, že nepodepsal prohlášení k dani. Otázkou je jak se vypočítá daň.


Řešení
  Hrubá mzda     5 000 Kč  
  Daň zvláštní sazbou daně (15 %)     750 Kč  
  K výplatě (5 000 - 750)     4 250 Kč  

V případě kdy se jedná o příjem na základě dohody o provedení práce, ze které se sociální ani zdravotní pojištění neplatí, srazí zaměstnavatel daň pouze z částky 5 000 Kč, tj. daň ve výši 750 Kč.
Zaměstnavatel uplatní do daňových výdajů částku 5 000 Kč, tj. hrubou mzdu v souladu s § 24 odst. 2 písm. p) zákona.

PŘECHODNÉ UBYTOVÁNÍ

Příklad
Zaměstnavatel sjednal v lednu 2008 se zaměstnancem v pracovní smlouvě přechodné ubytování v domku. Nájemné za domek platí zaměstnavatel ve výši 12 000 Kč. Otázkou je jak se postupuje z hlediska daně z příjmů.

Řešení
Na straně zaměstnavatele, který přechodné ubytování sjednal se zaměstnancem v pracovní smlouvě, bude nájemné ve výši 12 000 Kč výdajem daňovým v souladu s § 24 odst. 2 písm. j) bod 5 zákona.
Na straně zaměstnance bude částka 3 500 od daně osvobozena, částka 12 000 - 3 500 = 8 500 Kč bude zdanitelným příjmem zaměstnance.

Příklad
Zaměstnavatel sjednal v lednu 2008 se zaměstnancem přechodné ubytování v ubytovně. Výdaje spojené s přechodným ubytováním zaměstnance činí na straně zaměstnavatele, který je sám hradí, 4 000 Kč. Zaměstnanec zaměstnavateli 500 Kč hradí. Otázkou je jak se postupuje z hlediska daně z příjmů.

Řešení
Na straně zaměstnavatele, který přechodné ubytování sjednal se zaměstnancem v pracovní smlouvě, budou výdaje spojené s přechodným ubytováním zaměstnance výdajem daňovým v souladu s § 24 odst. 2 písm. j) bod 5 zákona. Částka přijatá od zaměstnance jako doplatek za ubytovnu, bude na straně zaměstnavatele zdanitelným příjmem. Na straně zaměstnance bude částka 3 500 od daně osvobozena, nadlimitní částka 500 Kč nebude zdanitelným příjmem zaměstnance, protože ji zaměstnanec zaměstnavateli hradí.

Příklad
Zaměstnavatel sjednal v lednu 2008 se zaměstnancem přechodné ubytování v ubytovně. Výdaje spojené s přechodným ubytováním zaměstnance činí na straně zaměstnavatele, který je sám hradí, 4 000 Kč. Otázkou je jak se postupuje z hlediska daně z příjmů.

Řešení
Na straně zaměstnavatele, který přechodné ubytování sjednal se zaměstnancem v pracovní smlouvě, budou výdaje spojené s přechodným ubytováním zaměstnance výdajem daňovým v souladu s § 24 odst. 2 písm. j) bod 5 zákona. Na straně zaměstnance bude částka 3 500 od daně osvobozena, nadlimitní částka 500 Kč bude zdanitelným příjmem zaměstnance.

Příklad
Zaměstnavatel sjednal v lednu 2008 se zaměstnancem v pracovní smlouvě přechodné ubytování v bytě. Nájemné za byt včetně spojených služeb platí zaměstnavatel v celkové výši 8 000 Kč. Otázkou je jak se postupuje z hlediska daně z příjmů.

Řešení
Na straně zaměstnavatele, který přechodné ubytování sjednal se zaměstnancem v pracovní smlouvě, budou výdaje spojené s nájemným včetně služeb v celkové výši 8 000 Kč výdajem daňovým v souladu s § 24 odst. 2 písm. j) bod 5 zákona. Na straně zaměstnance bude částka 3 500 od daně osvobozena, částka 8 000 - 3 500 = 4 500 Kč bude zdanitelným příjmem zaměstnance.

Příklad
Zaměstnavatel sjednal v lednu 2008 se zaměstnancem v pracovní smlouvě přechodné ubytování v domku. Nájemné za domek platí zaměstnanec ve výši 11 000 Kč a zaměstnavatel mu tuto částku proti dokladu o zaplacení proplácí. Otázkou je jak se postupuje z hlediska daně z příjmů.

Řešení
Na straně zaměstnavatele, který přechodné ubytování sjednal se zaměstnancem v pracovní smlouvě, bude nájemné ve výši 11 000 Kč výdajem daňovým v souladu s § 24 odst. 2 písm. j) bod 5 zákona. Na straně zaměstnance bude částka 11 500 zdanitelným příjmem zaměstnance, protože se jedná o peněžní plnění.

PENZIJNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ A SOUKROMÉ ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

Příklad
Zaměstnavatel poskytne v r. 2008 v souladu s vnitřním předpisem zaměstnanci příspěvek na soukromé životní pojištění v částce 32 000 Kč. Otázkou je jak se postupuje z hlediska daně z příjmů.
Řešení
Na straně zaměstnavatele, který poskytne v souladu s vnitřním předpisem zaměstnanci příspěvek na soukromé životní pojištění, bude příspěvek ve výši 32 000 Kč výdajem daňovým v souladu s § 24 odst. 2 písm. j) bod 5 zákona. Na straně zaměstnance bude částka 24 000 Kč od daně osvobozena, částka 32 000 - 24 000 = 8 000 Kč bude zdanitelným příjmem zaměstnance.

Příklad
Zaměstnavatel poskytne v r. 2008 v souladu s vnitřním předpisem zaměstnanci příspěvek na penzijní připojištění se státním příspěvkem v částce 25 000 Kč. Otázkou je jak se postupuje z hlediska daně z příjmů.
Řešení
Na straně zaměstnavatele, který poskytne v souladu s vnitřním předpisem zaměstnanci příspěvek na penzijní připojištění se státním příspěvkem, bude příspěvek ve výši 25 000 Kč výdajem daňovým v souladu s § 24 odst. 2 písm. j) bod 5 zákona. Na straně zaměstnance bude částka 24 000 Kč od daně osvobozena, částka 25 000 - 24 000 = 1 000 Kč bude zdanitelným příjmem zaměstnance.

Příklad
Zaměstnavatel poskytne v r. 2008 v souladu s vnitřním předpisem zaměstnanci příspěvek na penzijní připojištění se státním příspěvkem v částce 18 000 a příspěvek na soukromé životní pojištění také v částce 5 000 Kč. Otázkou je jak se postupuje z hlediska daně z příjmů.
Řešení
Na straně zaměstnavatele, který poskytne v souladu s vnitřním předpisem zaměstnanci příspěvek na penzijní připojištění se státním příspěvkem a příspěvek na soukromé životní pojištění, v celkové výši 23 000 Kč, bude částka 23 000 Kč výdajem daňovým v souladu s § 24 odst. 2 písm. j) bod 5 zákona. Na straně zaměstnance bude částka 23 000 Kč, tj. částka do zákonného limitu, od daně osvobozena.

Příklad
Zaměstnavatel poskytne v r. 2008 v souladu s vnitřním předpisem zaměstnanci příspěvek na penzijní připojištění se státním příspěvkem v částce 25 000 a příspěvek na soukromé životní pojištění také v částce 25 000 Kč. Otázkou je jak se postupuje z hlediska daně z příjmů.
Řešení
Na straně zaměstnavatele, který poskytne v souladu s vnitřním předpisem zaměstnanci příspěvek na penzijní připojištění se státním příspěvkem a příspěvek na soukromé životní pojištění, v celkové výši 50 000 Kč, bude částka 50 000 Kč výdajem daňovým v souladu s § 24 odst. 2 písm. j) bod 5 zákona. Na straně zaměstnance bude částka 24 000 Kč, tj. částka do zákonného limitu, od daně osvobozena, částka 50 000 - 24 000 = 26 000 Kč bude zdanitelným příjmem zaměstnance.

(Ing. Eva Sedláková - DÚVaP 1/2008)

 

 
 
O PENĚZÍCH VESELE I VÁŽNĚ

 
  • Když máte peníze, lidé si myslí, že jste moudrý, hezký a umíte zpívat jako pták.


  • Je dobré mít peníze a věci, co se za peníze dají koupit, ale je také dobré se občas přesvědčit, zda jste neztratili to, co za peníze nelze koupit.


  • Peníze jsou kořením všeho zla. Je to ale takový kořen, bez kterého se neumíme obejít, tak jako se neumíme obejít bez brambor.
(Zrnka hříchu)

 

 
 
LEGISLATIVA

 
NOVÉ ZE SBÍRKY ZÁKONŮ ČESKÉ REPUBLIKY

Částka 1, rozeslaná dne 9. ledna 2008
1.   Nařízení vlády o ochraně zdraví před neionizujícím zářením
2.   Nález Ústavního soudu ze dne 16.října 2007 ve věci návrhu na zrušení § 444 odst. 2 zákona č, 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů

Částka 2, rozeslaná dne 21. ledna 2008
3.   Vyhláška o provedení některých ustanovení zákona č. 151/1997 Sb., o oceňování majetku a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, (oceňovací vyhláška)

Částka 3, rozeslaná dne 23. ledna 2008
4.   Vyhláška, kterou se stanoví druhy a podmínky použítí přídatných látek a extrakčních rozpouštědel při výrobě potravin
5.   Vyhláška o seznamu účinných látek
6.   Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí o uložení kolektivních smluv vyššího stupně a dodatků ke kolektivním smlouvám vyššího stupně
7.   Sdělení Českého telekomunikačního úřadu o vydání cenového rozhodnutí

Částka 4, rozeslaná dne 24. ledna 2008
8.   Vyhláška o vydání pamětních stříbrných dvousetkorun k 650. výročí vydání nařízení Karla IV. o zakládání vinic
9.   Vyhláška o vydání pamětních stříbrných dvousetkorun ke 100. výročí úmrtí Josefa Hlávky
10.   Nález Ústavního soudu ze dne 30. října 2007 ve věci návrhu na zrušení zákona č. 495/2005 Sb., kterým se mění zákon č. 3/ /2002 Sb., o svobodě náboženského vyznání a postavení církví a náboženských společností a o změně některých zákonů (zákon o církvích a náboženských společnostech), ve znění nálezu Ústavního soudu vyhlášeného pod č. 4/2003 Sb., a zákona č. 562/ /2004 Sb., eventuálně na zrušení některých ustanovení zákona č. 3/2002 Sb., o svobodě náboženského vyznání a postavení církví a náboženských společností a o změně některých zákonů (zákon o církvích a náboženských společnostech), v platném znění, a některých ustanovení zákona č. 198/2002 Sb., o dobrovolnické službě a o změně některých zákonů (zákon o dobrovolnické službě), ve znění pozdějších předpisů, zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, a zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů

Částka 5, rozeslaná dne 24. ledna 2008
11.   Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 526/2005 Sb., o stanovení vzorů používaných v oblasti průmyslové bezpečnosti a o seznamech písemností a jejich náležitostech nutných k ověření splnění podmínek pro vydání osvědčení podnikatele a o způsobu podání žádosti podnikatele (vyhláška o průmyslové bezpečnosti)
12.   Sdělení Ministerstva financí, jímž se určují emisní podmínky Dluhopisu České republiky, 2008 - 2011, 4,10 % Částka 6, rozeslaná dne 22. ledna 2008
13.   Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 388/2007 Sb., kterou se stanoví seznam obecních úřadů a seznam zastupitelských úřadů, které vydávají ověřené výstupy z informačních systémů veřejné správy

Částky a předpisy v roce 2007 chronologicky (za poslední 4 týdny):

Částka 108, rozeslaná dne 21. prosince 2007
343.   Zákon, kterým se mění zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
344.   Zákon, kterým se mění zákon č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů
345.   Zákon, kterým se mění zákon č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním (trestní řád), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony
346.   Zákon, kterým se mění zákon č. 169/1999 Sb., o výkonu trestu odnětí svobody a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů
347.   Zákon, kterým se mění zákon č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád) a o změně dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů
348.   Zákon, kterým se mění zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů

Částka 109, rozeslaná dne 21. prosince 2007
349.   Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v soustavě podvojného účetnictví, ve znění pozdějších předpisů
350.   Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 501/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou bankami a jinými finančními institucemi, ve znění pozdějších předpisů
351.   Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 502/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou pojišťovnami, ve znění pozdějších předpisů
352.   Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 503/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro zdravotní pojišťovny, ve znění pozdějších předpisů
353.   Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 505/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou územními samosprávnými celky, příspěvkovými organizacemi, státními fondy a organizačními složkami státu, ve znění pozdějších předpisů
354.   Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 430/2001 Sb., o nákladech na závodní stravování a jejich úhradě v organizačních složkách státu a státních příspěvkových organizacích, ve znění vyhlášky č. 99/2006 Sb.
355.   Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva financí č. 114/2002 Sb., o fondu kulturních a sociálních potřeb, ve znění pozdějších předpisů
356.   Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 418/2003 Sb., kterou se stanoví podrobnější vymezení okruhu a výše příjmů a výdajů fondů veřejného zdravotního pojištění zdravotních pojišťoven, podmínky jejich tvorby, užití, přípustnosti vzájemných převodů finančních prostředků a hospodaření s nimi, limit nákladů na činnost zdravotních pojišťoven krytých ze zdrojů základního fondu včetně postupu propočtu tohoto limitu, ve znění pozdějších předpisů
357.   Vyhláška, kterou se pro účely poskytování cestovních náhrad mění sazba základní náhrady za používání silničních motorových vozidel a stanoví průměrná cena pohonných hmot
358.   Sdělení Českého statistického úřadu o zavedení Mezinárodní klasifikace vzdělání - ISCED 97
359.   Sdělení Energetického regulačního úřadu o vydání cenových rozhodnutí


Částka 110, rozeslaná dne 27. prosince 2007
360.   Zákon o státním rozpočtu České republiky na rok 2008

Částka 111, rozeslaná dne 28. prosince 2007
361.   Nařízení vlády, kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci

Částka 112, rozeslaná dne 28. prosince 2007
362.   Zákon, kterým se mění zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony
363.   Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 426/2005 Sb., o podrobnostech udělování licencí pro podnikání v energetických odvětvích
364.   Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 475/2005 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o podpoře využívání obnovitelných zdrojů
365.   Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 541/2005 Sb., o Pravidlech trhu s elektřinou, zásadách tvorby cen za činnosti operátora trhu s elektřinou a provedení některých dalších ustanovení energetického zákona, ve znění vyhlášky č. 552/2006 Sb.


Částka 113, rozeslaná dne 28. prosince 2007
366.   Nařízení vlády o úpravě náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti vzniklé pracovním úrazem nebo nemocí z povolání, o úpravě náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při invaliditě a o úpravě náhrady nákladů na výživu pozůstalých (úprava náhrady)
367.   Nařízení vlády, kterým se pro účely příspěvku na bydlení ze státní sociální podpory pro rok 2008 stanoví výše nákladů srovnatelných s nájemným, částky, které se započítávají za pevná paliva, a částky normativních nákladů na bydlení
368.   Nařízení vlády o úpravě náhrady za ztrátu na služebním příjmu po skončení neschopnosti ke službě vzniklé služebním úrazem nebo nemocí z povolání
369.   Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 622/2004 Sb., o poskytování příplatku k důchodu ke zmírnění některých křivd způsobených komunistickým režimem v oblasti sociální, ve znění nařízení vlády č. 405/2005 Sb.
370.   Nařízení vlády o podmínkách, výši a způsobu poskytnutí příspěvku k řešení důsledků restrukturalizace akciové společnosti České dráhy a státní organizace Správa železniční dopravní cesty
371.   Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 133/2005 Sb., o technických požadavcích na provozní a technickou propojenost evropského železničního systému
372.   Nařízení vlády o národním programu snižování emisí ze stávajících zvláště velkých spalovacích zdrojů
373.   Nařízení vlády o úpravě náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při invaliditě vzniklé služebním úrazem nebo nemocí z povolání vojáků při výkonu vojenské základní nebo náhradní služby a výkonu vojenských cvičení a o úpravě náhrady za ztrátu na platu po skončení neschopnosti výkonu služby nebo při invaliditě vzniklé služebním úrazem nebo nemocí z povolání vojáků z povolání (úprava náhrady za ztrátu na výdělku vojáků)


Částka 114, rozeslaná dne 31. prosince 2007
374.   Zákon, kterým se mění zákon č. 247/2000 Sb., o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel a o změnách některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 634//2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 111/1994 Sb., o silniční dopravě, ve znění pozdějších předpisů
375.   Zákon, kterým se mění zákon č. 452/2001 Sb., o ochraně označení původu a zeměpisných označení a o změně zákona o ochraně spotřebitele, ve znění pozdějších předpisů
376.   Zákon, kterým se mění zákon č. 61/1988 Sb., o hornické činnosti, výbušninách a o státní báňské správě, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů
377.   Zákon, kterým se mění zákon č. 243/2000 Sb., o rozpočtovém určení výnosu některých daní územním samosprávným celkům a některým státním fondům (zákon o rozpočtovém určení daní), ve znění pozdějších předpisů

Částka 115, rozeslaná dne 31. prosince 2007
378.   Zákon o léčivech a o změnách některých souvisejících zákonů (zákon o léčivech)


Částka 116, rozeslaná dne 21. prosince 2007
379.   Zákon, kterým se mění zákon č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 325/1999 Sb., o azylu a o změně zákona č. 283/1991 Sb., o Policii České republiky, ve znění pozdějších předpisů, (zákon o azylu), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony


Částka 117, rozeslaná dne 31. prosince 2007
380.   Zákon, kterým se mění zákon č. 283/1991 Sb., o Policii České republiky, ve znění pozdějších předpisů
381.   Vyhláška o stanovení maximálních limitů reziduí pesticidů v potravinách a surovinách
382.   Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 305/2002 Sb., kterou se stanoví obsah žádosti a podrobná specifikace údajů předkládaných před uvedením biocidního přípravku nebo účinné látky na trh
383.   Vyhláška o stanovení hodnot bodu, výše úhrad zdravotní péče hrazené ze zdravotního pojištění a regulačních omezení objemu poskytnuté zdravotní péče hrazené z veřejného zdravotního pojištění pro rok 2008
384.   Vyhláška o seznamu referenčních skupin
385.   Vyhláška o stanovení seznamu léčivých látek určených k podpůrné nebo doplňkové léčbě
386.   Vyhláška, kterou se stanoví nemoci, u nichž se poskytuje dispenzární péče, časové rozmezí dispenzárních prohlídek a označení specializace dispenzarizujícího lékaře
387.   Vyhláška o stanovení ochranného pásma I. stupně přírodního léčivého zdroje minerální vody jímané vrtem Le-5 v katastrálním území Charvátská Nová Ves
388.   Vyhláška, kterou se stanoví seznam obecních úřadů a seznam zastupitelských úřadů, které vydávají ověřené výstupy z informačních systémů veřejné správy
389.   Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva vnitra č. 207/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a vyhláška č. 300/2006 Sb., kterou se provádí zákon č. 115/2006 Sb., o registrovaném partnerství a o změně některých souvisejících zákonů, a kterou se mění vyhláška č. 207/2001 Sb., kterou se provádí zákon č. 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů
390.   Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 36/2006 Sb., o ověřování shody opisu nebo kopie s listinou a o ověřování pravosti podpisu, ve znění vyhlášky č. 331/2006 Sb.
391.   Sdělení Ministerstva financí o vydání výměru MF č. 01/2008, kterým se vydává seznam zboží s regulovanými cenami

Částka 118, rozeslaná dne 31. prosince 2007
392.   Vyhláška o podílu jednotlivých obcí na stanovených procentních částech celostátního hrubého výnosu daně z přidané hodnoty a daní z příjmů
Částka 119, rozeslaná dne 31. prosince 2007
393.   Zákon, kterým se mění zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, ve znění pozdějších předpisů

(Zdroj: Sbírka zákonů ČR)

 

 
 
EKONOMIKA

 
KURZY ČNB

  země     měna     množství     kód     2.1.2008     3.1.2008     4.1.2008     8.1.2008     10.1.2008     11.1.2008     14.1.2008     15.1.2008  
  Austrálie     dolar     1     AUD     15,809     15,642     15,638     15,628     15,563     15,661     15,627     15,662  
  Brazílie     real     1     BRL     10,140     10,080     10,166     10,126     9,998     9,975     9,976     10,033  
  Bulharsko     lev     1     BGN     13,478     13,381     13,358     13,359     13,219     13,248     13,227     13,239  
  Čína     renminbi     1     CNY     2,461     2,441     2,439     2,445     2,425     2,412     2,396     2,402  
  Dánsko     koruna     1     DKK     3,536     3,511     3,507     3,507     3,471     3,480     3,475     3,478  
  EMU     euro     1     EUR     26,360     26,170     26,130     26,125     25,855     25,910     25,870     25,895  
  Estonsko     koruna     1     EEK     1,685     1,673     1,670     1,670     1,652     1,656     1,653     1,655  
  Filipíny     peso     100     PHP     43,599     43,239     43,303     43,570     43,281     43,014     42,837     42,951  
  Hongkong     dolar     1     HKD     2,298     2,275     2,274     2,277     2,259     2,245     2,226     2,231  
  Chorvatsko     kuna     1     HRK     3,594     3,565     3,558     3,557     3,519     3,525     3,520     3,527  
  Indonésie     rupie     1000     IDR     1,914     1,885     1,880     1,879     1,868     1,857     1,842     1,845  
  Island     koruna     100     ISK     28,676     28,562     28,883     28,580     27,973     27,658     27,217     27,156  
  Japonsko     jen     100     JPY     16,094     16,283     16,243     16,208     16,051     16,079     16,111     16,179  
  Jihoafrická rep.     rand     1     ZAR     2,632     2,597     2,596     2,584     2,565     2,565     2,578     2,573  
  Jižní Korea     won     100     KRW     1,916     1,895     1,890     1,891     1,880     1,868     1,853     1,859  
  Kanada     dolar     1     CAD     18,165     17,853     17,943     17,737     17,484     17,177     17,054     17,153  
  Litva     litas     1     LTL     7,634     7,580     7,568     7,566     7,488     7,504     7,492     7,500  
  Lotyšsko     lat     1     LVL     37,722     37,455     37,409     37,444     37,020     37,067     37,005     37,078  
  Maďarsko     forint     100     HUF     10,410     10,318     10,302     10,263     10,168     10,206     10,203     10,201  
  Malajsie     ringgit     1     MYR     5,422     5,397     5,404     5,430     5,395     5,375     5,340     5,341  
  Mexiko     peso     1     MXN     1,647     1,626     1,631     1,633     1,610     1,600     1,589     1,594  
  MMF     SDR     1     XDR     28,333     28,145     28,068     28,092     27,836     27,740     27,504     27,650  
  Norsko     koruna     1     NOK     3,301     3,303     3,322     3,311     3,298     3,313     3,306     3,307  
  Nový Zéland     dolar     1     NZD     13,907     13,733     13,719     13,682     13,660     13,767     13,723     13,741  
  Polsko     zlotý     1     PLN     7,318     7,253     7,256     7,267     7,189     7,236     7,223     7,239  
  Rumunsko     nové leu     1     RON     7,345     7,262     7,304     7,273     7,025     7,043     6,964     6,988  
  Rusko     rubl     100     RUB     73,304     72,632     72,582     72,597     71,996     71,871     71,562     71,660  
  Singapur     dolar     1     SGD     12,474     12,387     12,381     12,411     12,315     12,228     12,148     12,179  
  Slovensko     koruna     100     SKK     78,440     78,236     78,394     78,196     77,596     77,896     77,751     77,618  
  Švédsko     koruna     1     SEK     2,797     2,782     2,787     2,785     2,749     2,758     2,753     2,757  
  Švýcarsko     frank     1     CHF     15,951     15,927     15,924     15,903     15,867     15,885     15,906     15,976  
  Thajsko     baht     100     THB     60,032     59,463     59,584     59,702     59,925     59,170     58,568     58,559  
  Turecko     nová lira     1     TRY     15,392     15,197     15,278     15,311     15,201     15,219     15,092     15,129  
  USA     dolar     1     USD     17,950     17,750     17,741     17,761     17,633     17,517     17,368     17,395  
  Velká Británie     libra     1     GBP     35,557     35,140     35,073     35,085     34,499     34,298     34,040     34,236  


  země     měna     množství     kód     16.1.2008     17.1.2008     18.1.2008     21.1.2008     22.1.2008     23.1.2008     24.1.2008  
  Austrálie     dolar     1     AUD     15,497     15,701     15,644     15,726     15,529     15,446     15,500  
  Brazílie     real     1     BRL     9,975     10,074     10,041     9,973     9,860     9,847     9,867  
  Bulharsko     lev     1     BGN     13,318     13,359     13,356     13,459     13,397     13,333     13,283  
  Čína     renminbi     1     CNY     2,435     2,454     2,458     2,510     2,497     2,474     2,454  
  Dánsko     koruna     1     DKK     3,498     3,507     3,505     3,532     3,517     3,499     3,486  
  EMU     euro     1     EUR     26,050     26,130     26,125     26,320     26,205     26,070     25,980  
  Estonsko     koruna     1     EEK     1,665     1,670     1,670     1,682     1,675     1,666     1,660  
  Filipíny     peso     100     PHP     43,247     43,645     43,741     44,167     43,700     43,547     43,075  
  Hongkong     dolar     1     HKD     2,258     2,279     2,281     2,327     2,314     2,292     2,269  
  Chorvatsko     kuna     1     HRK     3,551     3,563     3,562     3,586     3,584     3,561     3,574  
  Indonésie     rupie     1000     IDR     1,865     1,885     1,884     1,921     1,907     1,905     1,889  
  Island     koruna     100     ISK     27,095     27,339     27,378     27,279     27,007     26,778     26,886  
  Japonsko     jen     100     JPY     16,559     16,647     16,567     17,110     17,001     16,985     16,615  
  Jihoafrická rep.     rand     1     ZAR     2,540     2,529     2,537     2,528     2,495     2,499     2,517  
  Jižní Korea     won     100     KRW     1,873     1,880     1,888     1,916     1,894     1,877     1,866  
  Kanada     dolar     1     CAD     17,227     17,412     17,388     17,631     17,521     17,392     17,445  
  Litva     litas     1     LTL     7,544     7,568     7,566     7,623     7,589     7,551     7,524  
  Lotyšsko     lat     1     LVL     37,326     37,409     37,407     37,702     37,532     37,334     37,231  
  Maďarsko     forint     100     HUF     10,206     10,237     10,199     10,179     10,088     10,061     10,088  
  Malajsie     ringgit     1     MYR     5,388     5,428     5,442     5,520     5,486     5,450     5,414  
  Mexiko     peso     1     MXN     1,608     1,625     1,630     1,656     1,646     1,633     1,624  
  MMF     SDR     1     XDR     27,992     28,130     28,143     28,732     28,573     28,263     27,990  
  Norsko     koruna     1     NOK     3,280     3,285     3,269     3,279     3,257     3,233     3,232  
  Nový Zéland     dolar     1     NZD     13,528     13,703     13,654     13,650     13,548     13,565     13,626  
  Polsko     zlotý     1     PLN     7,229     7,264     7,221     7,219     7,177     7,164     7,183  
  Rumunsko     nové leu     1     RON     7,006     7,081     7,109     7,041     6,931     6,909     6,914  
  Rusko     rubl     100     RUB     72,270     72,725     72,721     73,400     72,967     72,386     72,165  
  Singapur     dolar     1     SGD     12,320     12,394     12,410     12,580     12,509     12,443     12,390  
  Slovensko     koruna     100     SKK     77,831     77,565     77,580     77,720     77,176     76,903     77,524  
  Švédsko     koruna     1     SEK     2,766     2,777     2,771     2,778     2,759     2,741     2,739  
  Švýcarsko     frank     1     CHF     16,138     16,185     16,181     16,456     16,386     16,418     16,253  
  Thajsko     baht     100     THB     59,394     58,901     57,344     58,487     58,493     57,660     56,694  
  Turecko     nová lira     1     TRY     15,014     15,047     15,087     15,008     14,760     14,754     14,833  
  USA     dolar     1     USD     17,610     17,785     17,802     18,175     18,074     17,889     17,717  
  Velká Británie     libra     1     GBP     34,548     35,019     34,918     35,409     35,284     34,892     34,784  

 

 
 
NEZAPOMEŇTE!

 
21. ledna Pondělí (za neděli 20. 1.)
  • Daň z příjmů - plátce
    • Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti za prosinec 2007
      (38h odst. 9 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
25. ledna Pátek
  • DPH
    • Podání přiznání k DPH a její zaplacení za prosinec, resp. IV. čtvrtletí 2007 u plátců včetně případného vypořádání nároku na odpočet daně u krácených plnění za vypořádávané období roku 2007
      (§ 101 odst. 1, § 76 odst. 7 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    • Poslední možnost uplatnění nároku na odpočet daně u přijatých zdanitelných plnění s datem uskutečnění v roce 2007 v řádném daňovém přiznání
      (§ 73 odst. 11 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    • Podání souhrnného hlášení za IV. čtvrtletí 2007, pokud plátce dodal zboží do jiného státu EU osobě registrované k DPH jinde v EU, příp. přemístil jinam do EU obchodní majetek
      (§ 102 odst. 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
30. ledna Středa
  • Daň dědická / darovací - nezisková organizace
    • Podání přiznání k dani dědické, resp. k dani darovací za II. pololetí 2007 za veškerá nabytí majetku "neziskovými organizacemi", která jsou dle § 20 odst. 4 osvobozena od daně
      (§ 21 odst. 1 písm. d) zákona č. 357/1992 Sb., o daních dědické, darovací a z převodu nem.)
31. ledna Čtvrtek
  • Daně z příjmů - plátce
    • Odvod "srážkové" daně sražené v prosinci 2007 a oznámení plátce daně o této dani sražené zahraničním poplatníkům
      (§ 38d odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    • Odvod zajištění daně sraženého v prosinci 2007 a hlášení plátce daně o provedení srážky zajištění daně zahraničnímu poplatníkovi
      (§ 38e odst. 6 zákona č. 586/1992 Sb., o DPŘ)
  • Daně z příjmů - poplatník
    • Podání žádosti o stanovení daně paušální částkou na zdaňovací období roku 2008
      (§ 7a odst. 1 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
  • DPH
    • Oznámení finančnímu úřadu změny zdaňovacího období z měsíčního na čtvrtletní anebo naopak od 1. 1. 2008
      (§ 99 odst. 8 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
  • Silniční daň
    • Podání přiznání k dani silniční za zdaňovací období 2007 a odvod příp. doplatku daně
      (§ 15 odst. 1 a 2 zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční)
  • Daň z nemovitostí
    • Podání přiznání k dani z nemovitostí na zdaňovací období roku 2008 (pokud: nebylo v minulosti podáno, nastaly změny rozhodné pro vyměření daně nebo se změnil poplatník)
      (§ 13a odst. 1 zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitostí)
    • Oznámení o tom, že osoba přestala být poplatníkem daně z nemovitostí proto, že v průběhu roku 2007 změnila vlastnická nebo jiná práva ke všem nemovitostem v územním obvodu téhož správce daně, nebo tyto nemovitosti zanikly
      (§ 13a odst. 7 zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitostí)
  • Zákonné pojištění úrazu
    • Odvod pojistného zákonného pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání za I. čtvrtletí 2008
      (§ 12 odst. 3 vyhlášky č. 125/1993 Sb.)

 

 
 
PRAKTICKÁ KOMUNIKACE

 
JAK LHÁT

Lhát se nemá. Aspoň tak to člověka odmalička učí.A člověk se zase odmalička učí lhát. Kvůli tomu, aby se vyhnul výprasku za rozbitou vázu, později kvůli tomu, aby potěšil rodiče, ještě později kvůli tomu, aby se po zádech jiných vyškrábal výš, a nakonec kvůli tomu. aby měl od všech pokoj. Kdyby lhaní bylo olympijským sportem, asi by to byla ta nejvíce obsazená disciplína a boj o prvenství by byl krutější, než si člověk umí představit.
A právě kvůli tomu, bychom v tomto boji obstáli, musíme tvrdě trénovat. Tento příspěvek chce být něčím, co by vám mělo pomoci získat potřebnou techniku.
Těm, co mají výčitky, navrhujeme zamyslet se nad tím, kdo je víc vinen: ten, co lže, anebo ten, co se nechá obelhat.
Mravokárcům zase připomínáme, aby si vzpomněli, co říkali dětem o Ježíškovi a dárečcích, případně o tom, jak je přinesl čáp.
Abychom si ověřili, že patříme opravdu k těm, co nelžou, zkusíme si test pravdomluvnosti.

Test
Pročtěte si pozorně následující otázky a odpovězte buď ano, anebo ne.

  Otázka     ano     ne  
  Přistihli jste se někdy při tom, jak příběh, který vyprávíte, přikrašlujete tak, abyste vypadali lépe?          
  Napadlo vás někdy, že raději blízké osobě (přítelkyni, příteli, manželce, manželovi) neřeknete pravdu?          
  Ukradli jste někdy v životě něco?          
  Rozhodli jste se někdy pro „milosrdnou lež“?          
  Řekli jste někdy policistovi, že jste nic nepili, i když jste si ve skutečnosti dali skleničku?          
  Lhali jste někdy o někom jen proto, že jste mu záviděli?          
  Když vám partner „dal kopačky“, vykládali jste přátelům a přítelkyním o jeho slabých místech?          
  Lhali jste někdy rodičům o tom, kde a s kým jste byli?          
  Lhali jste někdy šéfovi, že jste věc udělali sami, i když ji ve skutečnosti udělal někdo jiný?          
  Pomáhali jste někdy příteli „zatloukat“ před rodiči, manželkou, a tak dále?          
  Lhali jste někdy u přijímacího pohovoru do práce?          
  Lhali jste někdy sám sobě?          
  Jste-li věřící, lhali jste někdy Bohu?          
  Jste-li nevěřící, lhali jste někdy svému nejlepšímu příteli?          

Vyhodnocení testu
Jestli jste na všechny odpovědi řekli "ano", jste člověkem, který vždy a všude, za každých okolností mluví pravdu.
Takový jedinec ale zatím nebyl na Zemi zaznamenán. Takže jste buď z jiné planety, nebo trochu lžete.
Když jste odpověděli na všechny otázky "ne", tak vám gratulujeme, jste stoprocentní lhář.
Když se pohybujete někde uprostřed, tj. máte přibližně stejný počet odpovědí "ano" a "ne", jste normální člověk, který se snaží protlouct se životem s minimálním počtem odřenin.
Typy lhářů
Pokud bychom se pokoušeli zjistit, proč lidé lžou, dospěli bychom k překvapujícímu závěru: Lidé obvykle lžou proto, že chtějí říct jiným to, co tito chtějí slyšet.
Podle toho, v jaké situaci jim to říkají, můžeme rozlišit lži na:
  • milosrdné, kdy ve snaze neublížit druhému raději lžeme;
  • účelové, kdy lžeme ve snaze se zalíbit (příteli, přítelkyni, šéfovi, tchyni…);
  • politické, kdy se snažíme druhé "opít rohlíkem";
  • obchodní, kdy jde o to doběhnout jiné;
  • statistické, kdy ze souboru nepřesných a nespolehlivých čísel děláme přesné a spolehlivé závěry;
  • z principu, když lžeme proto, že to máme v povaze.
I když jde o různé typy lží, jedno mají společné - kdo chce se lží uspět, musí být profík. Jak lže profesionál, to si ukážeme v následujícím odstavci.
Postup profesionálního lháře: Profesionál zváží, jestli mu stojí za to lhát. Na jednu misku vah položí případný užitek, který mu lež v případě úspěchu může přinést, a na druhou misku všechna rizika, spojená s odhalením lži: ztrátu přátel, ztrátu důvěry, ztrátu tváře atd.
Když jsou rizika příliš vysoká, snaží se najít jinou cestu, například i takovou, že řekne pravdu (přizná chybu apod.), ale zalže směrem do budoucnosti (to se rychle napraví, s tím si už snadno poradíme…)
  1. Profesionál při lhaní myslí jako šachový velmistr - aspoň o tři tahy dopředu. Domýšlí si, na co se ho asi zeptají, a podle toho modifikuje lež. Podobně jako v šachu i při lhaní je každá situaci jiná, a i když existuje pár stejných zahajovacích tahů, zbytek hry je třeba přizpůsobit situaci.
  2. Profesionál lež zabalí do dílčích pravd o detailech - o okolnostech, počasí atd., jinak řečeno, nelže víc, než je nevyhnutelně třeba, a by se lež hůř identifikovala, protká ji pravdivými informacemi.
  3. Profesionál sám věří své lži. Lež přesvědčí jiné jen tehdy, když přesvědčí samotného lháře. Jde o tom, že profesionál dokáže přesvědčit své podvědomí, že to, co říká, je pravda. To mu umožní zachovat si kontrolu nad neverbálními projevy.
  4. Profesionál lže vznešenými, anebo aspoň učenými slovy. Je mnohem těžší najít lež ve slovech, kterým vůbec nerozumíme. Samozřejmě, i zde platí, že všeho s mírou. Příliš vyumělkovaný projev je podezřelý, příliš učenému zase nikdo nerozumí.
  5. Profesionál se nenechá dotlačit k tzv. Obranné lži, kdy se lží snaží zachránit nepříjemnou situaci, ale používá techniku ofenzivní lži, tj. vysvětlí, proč jsou věci takové, jaké jsou, ještě předtím, než si někdo všimne, že něco není v pořádku.
  6. Profesionál lže do očí. Nedívá se stranou, do země, ani do nebe, dívá se do očí. Ne strnule a bez mrknutí oka jako had, ale přirozeně, jako při konverzaci o tom, kdo bude mistrem světa v hokeji.
  7. Profesionál ví, že zrcadlo mu sice neřekne, že je nejkrásnější, ale zato mu ukáže, jestli při lhaní vypadá dostatečně důvěryhodně. Málo platné, i při lhaní platí, že mistrovství se získává cvičením.
  8. Profesionál si pamatuje, co komu řekl. Statistiky ukazují, že většina lží se neodhalí v okamžiku, kdy spatřily světlo světa, ale později, když se k nim náhodou někdo vrátí, a lhář si už nepamatoval svoji pohádku.
  9. Profesionál ví, že obelhat někoho dvakrát je těžší, než oklamat dva. Proto si pamatuje, koho už jednou "tahal za nohu".
  10. Profesionál vycítí, když mu přestanou důvěřovat. Tehdy se přizná k nějakému drobnému prohřešku a tím ukonejší podezřívavost druhých.
  11. Profesionál ví, na co se ho obelhávaný asi zeptá, když se opět setkají. To mu pomůže připravit si předem správné odpovědi.
  12. Profesionál použije takovou lež, která se nedá přímo spojit s nikým a s ničím. Tím se eliminuje nebezpečí konfrontace.
Jak se stát profesionálem
Škola lži zatím, aspoň oficiálně, neexistuje.
Takže nám nezbývá nic jiného, než se stát samouky.
Aby to nebylo zase až příliš těžké, připravili jsme pár rad, jak při učení postupovat:
  • Nejprve je třeba se naučit mluvit pravdu tak, aby o ní nikdo nepochyboval. Potom stačí pravdu nahradit lží a podávat ji stejným způsobem.
  • Začíná se vždy v malém - i při lhaní je třeba začít s malými lžemi, než si člověk troufne na větší kousek.
  • Je dobré ověřit si svoji lež na sobě - zdá se vám uvěřitelná? Když ne, asi jí neuvěří ani jiní.
  • Na každou část lži je třeba mít v zásobě aspoň jedno vysvětlení, resp. důkaz, který se těžko ověřuje.
  • Čím víc lidí šíří tu samou lež, tím spíš jí uvěří. Dokonce jedno přísloví tvrdí, že tisíckrát vyslovená lež se stane pravdou. Proto je třeba umět lhát tak, aby si lež osvojilo co nejvíc lidí.
  • Lhaní je umění. A umělci umějí ovládat svůj hlas, výraz tváře i gesta, která používají. Herci cvičí před zrcadlem, lháři také.
  • Člověk nejrychleji uvěří tomu, co chce slyšet. Proto je nutné cvičit se v umění odhadnout lidi.
  • Detaily přispívají k věrohodnosti lži, ale na druhou stranu se těžko pamatují. Proto je třeba se naučit s nimi pracovat jako s kořením - aby je bylo cítit, ale aby nepálily v ústech.
  • I při lhaní je nejlepší obranou útok: když vás někdo obviní ze lži, je třeba mu oplatit stejnou mincí.
  • Židé sice tvrdí, že poloviční pravda je celá lež, ale z praktického hlediska těžko označíme za lháře někoho, kdo zamlčel část pravdy.
  • Nejkrásnějšími lžemi jsou pohádky. Proto by se lhaní mělo co nejvíc podobat vyprávění pohádky: při každém opakování lži je třeba zachovat jádro, ale vždy ho doplnit o jiné aktuální detaily, podle okamžité situace.
  • Není dobré pátrat po tom, jestli nám druhá strana věří. Když na někom příliš visíme očima, začne mu to být podezřelé.
  • Nikdo nemá řád, když je klamán. Proto je třeba se vyhýbat nepravdám, kde to jen jde, a cvičit se v "dávkování" pravdy, tj. učit se neříci více, než je nevyhnutelně třeba.
  • Stejně jako je těžké nakreslit tlustou čáru mezi lží a částečnou pravdou, je těžké odlišit lhaní od sarkasmu.
  • Je třeba si cvičit schopnost zachovat si vlastní integritu, abychom se nerozsypali při prvním obvinění ze lži.
  • Je třeba se učit umění podávat nepřesně přesné číslo. Když se například šéf zeptá, kolik času jste věnovali řešení problému, a vaše odpověď bude "jsem tak utahaný, jako bych na tom dřel celý týden", těžko vás později, když se ukáže, že jste to udělali za den, může obviňovat ze lži.
  • Existují životní situace, kdy je lhaní doslova životu nebezpečné - například je nebezpečné lhát lékaři, celoživotnímu partnerovi, soudci, anebo vlastnímu obhájci.
  • Zákaz lhaní platí i na situace, kdy lhaní může vážně poškodit zdraví jiného.
Závěr
Na závěr už jen pár životem ověřených pravd:
  • Nejúspěšnější byli vždy nonšalantní lháři, u kterých se nepředpokládalo, že by potřebovali lhát.
  • Opticky to vypadá tak, že lepšími lháři jsou muži (viz např. Casanova, Don Juan). Ale co když to je jen proto, že ženy umí lhát tak, že jim na to nepřijdou?
A úplně na závěr varování: když někdo dostane nálepku lháře, nosí ji navěky. Proto je lhaní výsadou mistrů, a ti, co na to nemají, by to neměli zkoušet.

(Doc. ing. Milan Konvit - DaÚ 1/2008)

 

 
 
NAŠE PUBLIKACE

 
VYŠLO

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále - (PaM)
č. 1/2008
(I / 2008)
  • Zaměstnanecké benefity roku 2007 a 2008 - aktuální téma
  • Srážky se mzdy - aktuální téma
  • Dočasná pracovní neschopnost - posuzování v roce 2008
  • Úpadek a ochrana zaměstnanců - nový zákon od 1. ledna 2008
  • "Dědění" výplaty a peněžitých práv po zaměstnanci
  • Neplatnost pracovního vztahu mezi manžely
  • Zdravotní pojištění OSVČ po 1. lednu 2008
  • Penále a odstranění tvrdosti ve zdravotním pojištění
  • Zdravotní pojištění a minimální mzda od 1.1.2008
Poradce - formát A 5 měsíčník nejen pro podnikatele
č. 5/2008 (I / 2008)
  • Daně z příjmů
  • Novela ZDP č 261/2007
  • Změny zákona týkající se právnických osob
  • Rozdělení společnosti
Daně účetnictví - vzory a případy - (DÚVaP) formát A 5 měsíčník,
ve kterém přinášíme metodický rozbor nejčastěji se vyskytujících problémů podnikatelské praxe z pohledu daní, účetnictví a pracovního práva. Jednotlivé specifické problémy jsou zpracovány prostřednictvím názorných příkladů.
č. 1/2008 (I / 2008)
  • Novela zákona o daních z příjmů
  • Vlastní kapitál - struktura a účetní operace
  • Občanský zákoník v pracovněprávních vztazích
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále - (DaÚ) formát A 4 měsíčník
Odborný dvoubarevný časopis pro daňovou, účetní a mzdovou praxi. Články jsou doplněné citacemi zákonů v barevném poli.
č. 1/2008 (I / 2008)
  • Autorské honoráře v daních - aktuálně
  • Mandátní smlouva v DPH
  • Účetní záznamy
  • Postup při změně druhu účetního období
  • Inventarizace majetku, závazků a rezerv
  • Dědic pokračuje v podnikání zůstavitele z hlediska DP
  • Hmotný majetek z hlediska zákona o dani z příjmů
Poradce Veřejné Správy - (PVS) - dvoubarevný měsíčník ve formátu A 4. Přináší nové informace, rady, přehledy z daňové, legislativní, účetní, personální a mzdové oblasti. Je určený školám, úřadům, obcím, zdravotníkům a zdravotním zařízením, rozpočtovým, příspěvkovým a neziskovým organizacím. Obsahuje termíny daní, odvodů a pojištění.
č. 2/2008 (II / 2008)
  • Vlastnictví bytů a nebytových prostor - aktuální téma
  • Finanční hospodaření samospráv v roce 2008 - aktuální téma
  • Dlouhodobý majetek příspěvkových organizací - daňové pojetí
  • Zkušební doby v pracovním poměru
  • Obecní policie a její pravomoci
  • Časové rozlišování nákladů a výnosů u jednotlivých typů účetních jednotek
  • Příplatky k platu ve veřejné správě
  • Kontrola elektronické pošty
1 000 řešení č. 6/2007
  • téma čísla: Daně z příjmů po reformě

PŘIPRAVUJEME

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále - (PaM)
č. 2/2007
(II/ 2008)
  • Vyšší náhrady za poškozené zdraví - aktuální téma
  • Změny v zákoně o zaměstnanosti
  • Úroky v pracovněprávních vztazích
  • Odstupné po technické novele ZP
  • Zaměstnávání nejen brigádníků na dohody
  • Zkušební doba
  • Vyměřovací základ zaměstnance ve zdravotním pojištění po 1. 1. 2008
  • Zdravotní pojištění - neplacené volno a neomluvená absence po 1. 1. 2008
  • Občan a veřejné zdravotní pojištění v roce 2008
  • Zdravotní pojištění - nová výše záloh OSVČ po podání Přehledu za rok 2007
Poradce - formát A 5 měsíčník nejen pro podnikatele
č. 6/2008 (II / 2008)
  • Stavební zákon
  • Vnitřní účetní směrnice
  • Zemědělské podnikání
Daně účetnictví - vzory a případy (DÚVaP)
č. 2/2008 (II/2008)
  • Ukončení podnikání
  • OSVČ a paušální výdaje
  • Nemocenské pojištění
Poradce Veřejné Správy - (PVS)
č. 3/2008 (III/2008)
  • Rozpočtová skladba - změny - aktuální téma
  • Zdaňování neziskových organizací, vládní reforma od roku 2008
  • Novela zákona o účetnictví - jednoduché účetnictví PO
  • Změny v zákonu o účetnictví - FO, které se staly účetními jednotkami
  • Stravování zaměstnanců obcí
  • Potvrzení o zaměstnání po novelizaci od 1. ledna 2008
  • Snižování počtu zaměstnanců
  • Nároky z neplatného - rozvázání pracovního poměru podle nového zákoníku práce
  • Pracovní řád
  • Ukončení pracovního poměru se zaměstnancem ve vazbě nebo výkonu trestu odnětí svobody
  • Úvěr na opravy a údržbu domu, v němž vzniklo SVJ a dotace z projektu PANEL
  • Osobní údaje - zpracování a zabezpečení
1 000 řešení č. 1/2008 (II/2008)
  • téma čísla: Odvody

 

 
 
OBJEDNÁVKOVÝ FORMULÁŘ PUBLIKACÍ

 
Stručný návod na vyplnění objednávky
  1. Z menu ve Vašem emailovém klientovi vyberte "Odpovědět odesilateli" (přesný název závisí na typu emailového klienta, který používáte), čímž vytvoříte novou zprávu obsahující tuto objednávku,
     
  2. Vyplňte objednávku - Vaše osobní údaje i počty kusů objednaného zboží vpište do odpovídajicích políček,
     
  3. Z menu ve Vašem emailovém klientovi vyberte "Odeslat zprávu" (přesný název závisí na typu emailového klienta, který používáte), čímž odešlete vyplněnou objednávku na naši adresu (ceny jsou uvedeny bez dph a distribučních nákladů).
     

  Identifikační údaje objednávatele  
  Jméno, Přímení:      
  Firma:      
  IČO:      
  Adresa:      
  Telefon:      

  Předplatné měsíčníka Poradce 2008  
  Poradce 2008     13 čísel + zborníky Zákony 2008 I, II, III
  přílohy: P6 Aktual, Poradce Extra, e-mailové noviny - cena s 20 % předplatitelskou slevou
  998 Kč     ks  
  Předplatné  
  Předplatné Poradce 2008 + Daňové výdaje cena s 20% předplatitelskou slevou    1188 Kč     ks  
  Předplatné měsíčníku Práce, mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále 2008 cena s 20% předplatitelskou slevou     1392 Kč     ks  
  Předplatné měsíčníku Práce, mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále 2008 cena pre předplatitele měsíčníku Poradce 2008    1192 Kč     ks  
  Předplatné 1000 řešení 2008 (dvouměsíčník)     600 Kč     ks  
  Předplatné 1000 řešení 2008 (dvouměsíčník) cena pre předplatitele měsíčníku Poradce 2008     500 Kč     ks  
  Předplatné Daně, účetnictví - vzory a případy 2008 (měsíčník) cena s předplatitelskou slevou     1140 Kč     ks  
  Předplatné Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále 2008 (měsíčník) cena s 15% předplatitelskou slevou     1785 Kč     ks  
  Předplatné Aktualizace I   - daňové, účetní, ...     250 Kč     ks  
  Předplatné Aktualizace I   - cena pre předplatitele měsíčníku Poradce 2008     200 Kč     ks  
  Předplatné Aktualizace II   - obchodní, občanské, ...     250 Kč     ks  
  Předplatné Aktualizace II   cena pre předplatitele měsíčníku Poradce 2008     200 Kč     ks  
  Předplatné Aktualizace III   - pracovní, sociální, ...     250 Kč     ks  
  Předplatné Aktualizace III   cena pre předplatitele měsíčníku Poradce 2008     200 Kč     ks  
  Předplatné Aktualizace IV   - stavební, pozemkové, ...     249 Kč     ks  
  Předplatné Aktualizace IV   cena pre předplatitele měsíčníku Poradce 2008     200 Kč     ks  
  Předplatné Aktualizace V   - státní správa, školy, ...     249 Kč     ks  
  Předplatné Aktualizace V   cena pre předplatitele měsíčníku Poradce 2008     200 Kč     ks  
  Předplatné Aktualizace VI   - životní prostředí, ...     249 Kč     ks  
  Předplatné Aktualizace VI   cena pre předplatitele měsíčníku Poradce 2008     200 Kč     ks  
  měsíčník PORADCE 2008 obsahuje komentáře k zákonům, výklady, vysvětlení, poradenství v oblasti mezd a personalistiky, daní a účetnictví, práva …  
  č. 1/2008   - Zákon o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele
- DPH ve zdravotnictví a lázeňské péči
- Krácení DPH
- Podnikatelská seskupení
- Příjmy z kapitálového majetku
- Inventarizační rozdíl v pokladně
- Doručování
- Kniha jízd
- Uzavírání smluv (problémy Obch.Z)
  96 Kč     ks  
  č. 2/2008   - Občanský zákoník
  96 Kč     ks  
  č. 3/2008   - Zákon o svobodném přístupu k informacím
- Transformace finančního leasingu - IAS 17
- Promlčení
- Inventarizace
- Mezinárodní standardy
- BOZP
- Daňová judikatura pro praxi
  96 Kč     ks  
  č. 4/2008   - Zákon o nemocenském pojištění
- Účetní závěrka podnikatelů
- Pojištění v podnikání
- Řešení podnikového stipendia
  96 Kč     ks  
  č. 5/2008   - Novela zákona o daních z příjmů
- Rozdělení odštěpením a novela ZDP
- Výkaz o finanční pozici v souladu s IAS 1
- DPH a Evropský soudní dvůr
  96 Kč     ks  
  PORADCE EXTRA 2008 Příloha měsíčníku Poradce pro daňovou evidenci, účetnictví a veřejnou zprávu
  Poradce Extra září 2007 VS  - Zjednodušené účetnictví v roce 2007   20 Kč     ks  
  Poradce Extra říjen 2007 PÚ  - Smluvní a nesmluvní sankce   32 Kč     ks  
  Poradce Extra říjen 2007 DE  - Daně podle vládní reformy od roku 2008   32 Kč     ks  
  PORADCE VEŘEJNÉ SPRÁVY 2008 dvoubarevný měsíčník ve formátu A 4. Přináší nové informace, rady, přehledy z daňové, legislativní, účetní, personální a mzdové oblasti...  
  č. 1/2007   - Přechod z JÚ na účetnictví ve zjednodušeném rozsahu
- Rozpočtová pravidla a prostředky Národního fondu
- Účetnictví a daň z příjmů v občanském sdružení
- Dlouhodobý majetek příspěvkových organizací - odpisování
- Pronajímání obecních nemovitostí
- Finanční kontrola dotací poskytovaných územními samosprávnými celky (ÚSC) konečným uživatelům (příjemcům)
- Pracovněprávní problémy z praxe
- Odvolání z funkce vedoucího odboru
- Plavecký výcvik a koupání
- DPH ve zdravotnictví
- Osoby celodenně osobně a řádně pečující o děti ve zdravotním pojištění
- Zaměstnávání poživatelů důchodu ve zdravotním pojištění
- Cestovní náhrady při pracovních cestách u územních samosprávných celků
  165 Kč     ks  
  č. 2/2007   - Změny právního předpisu k vlastnictví bytů a nebytových prostor – aktuální téma
- Daňové pojetí dlouhodobého majetku u příspěvkových organizací
- Majetky obcí
- Zkušební doby v pracovním poměru
- Příplatky k platu ve veřejné správě
- Kontrola elektronické pošty
- Finanční hospodaření samospráv
- Časové rozlišování nákladů a výnosů u jednotlivých typů účetních jednotek
  165 Kč     ks  
  DANĚ A ÚČETNICTVÍ BEZ CHYB, POKUT A PENÁLE 2008 - odborný časopis pro daňovou, účetní a mzdovou praxi  
  č. 1/2008  - Autorské honoráře v daních - aktuálně
- Mandátní smlouva v DPH
- Účetní záznamy
- Postup při změně druhu účetního období
- Inventarizace majetku, závazků a rezerv
- Dědic pokračuje v podnikání zůstavitele z hlediska DP
- Hmotný majetek z hlediska zákona o dani z příjmů
  175 Kč     ks  
  DANĚ, ÚČETNICTVÍ - VZORY A PŘÍPADY 2008 - řeší specifické problémy z daňové a účetní oblasti s názornými příklady  
  č. 1/2008  - Novela zákona o dani z příjmů
- Vlastní kapitál
- Uplatňování občanského zákoníku v personální praxi
  120 Kč     ks  
  PRÁCE A MZDY, ODVODY BEZ CHYB, POKUT A PENÁLE 2008 - odborný časopis určený odborníkům z oblasti mezd a personalistiky  
  č. 1/2008  - Zaměstnanecké benefity roku 2007 a 2008 – aktuální téma
- Srážky ze mzdy - aktuální téma
- Dočasná pracovní neschopnost – posuzování v roce 2008
- Úpadek a ochrana zaměstnanců – nový zákon od 1. ledna 2008
- „Dědění“ výplaty a peněžitých práv po zaměstnanci
- Neplatnost pracovního vztahu mezi manžely
- Zdravotní pojištění OSVČ po 1. lednu 2008
- Penále a odstranění tvrdosti ve zdravotním pojištění
- Zdravotní pojištění a minimální mzda od 1.1.2008
  145 Kč     ks  
  měsíčník PORADCE 2007 obsahuje komentáře k zákonům, výklady, vysvětlení, poradenství v oblasti mezd a personalistiky, daní a účetnictví, práva …  
  č. 1/2007   -Nový zákoník práce
  96 Kč     ks  
  č. 2/2007   - Odpisování majetku
- Náhrady mzdy
- Sociální a zdravotní pojištění
- Začátek podnikání
- Nehmotný majetek
  96 Kč     ks  
  č. 3/2007   - Zákon o nemocenském pojištění
- Účtování reklamací z pozice dodavatelů a odběratelů
- Daňová podpora bydlení
  96 Kč     ks  
  č. 4/2007   - Automobil - finanční leasing
- Pracovní cesty
- Zákon o zaměstnanosti
  96 Kč     ks  
  č. 5/2007   - Zákon o účetnictví
- Účetní závěrka
- Životní minimum
- Výpočet důchodů v roce 2007
  96 Kč     ks  
  č. 6/2007   - Insolvenční zákon
- Elektronické mýtné
  96 Kč     ks  
  č. 7/2007   - Zákon o dani z přidané hodnoty
  96 Kč     ks  
  č. 8/2007   - Úvěry a půjčky z pohledu ZDP
- Nové právní úprava BOZP
- Daň dědická darovací z nemovitostí
- Nájem a podnájem bytů a nebytových prostor
- Povinnosti občana a zákon o odpadech
- Pokyn D-300
  96 Kč     ks  
  č. 9/2007   - Zákon o DPH
- Spotřební daně
- Ochrana spotřebitele
- Daňová judikatura pro praxi
- Pokyn D-301
  96 Kč     ks  
  č. 10/2007   - Trestní zákoník
- Zaměstnanecké benefity
- Využívaní daňových ztrát
- Zákon o hmotné nouzi
  96 Kč     ks  
  č. 11/2007   - Obchodní zákoník s komentářem
  96 Kč     ks  
  č. 12/2007   - Zákon o dani z nemovitostí
- Zálohy na daň z příjmů a jejich úhrada
- Stavba vedení elektronických komunikací z pohledu stavebního zákona
- Platy a příplatky k platům ve veřejných službách a správě
  96 Kč     ks  
  č. 13/2007   - Zákon o střetu zájmů s komentářem
- Zákon o sociálních službách
- Sazby DPH a připravované změny
- Sankce za porušení zákona o DPH
- Podnikání v zemědělské výrobě
- Pohledávky v zahraničí
- Živnostník a daňové předpisy
- Vnitropodnikové účetnictví
- Pokyn D-308
- Školení a vzdělávaní
  96 Kč     ks  
  PORADCE EXTRA 2007 Příloha měsíčníku Poradce pro daňovou evidenci, účetnictví a veřejnou zprávu
  Daňová evidence 1/2007   - Daňová evidence, mzdová evidence a pracovněprávní problematika   32 Kč     ks  
  Daňová evidence 2/2007   - Nájemní smlouvy v daňové evidenci fyzických osob, v jednoduchém účetnictví u vybraných právnických osob   32 Kč     ks  
  Daňová evidence 3/2007   - Finanční leasing, nájem a daňová evidence fyzických osob   32 Kč     ks  
  Daňová evidence 4/2007   - Přechod z daňové evidence na podvojné účetnictví   32 Kč     ks  
  Podvojné účetnictví 1/2007   - Vklad podniku   32 Kč     ks  
  Podvojné účetnictví 2/2007   - Nájem podniku   32 Kč     ks  
  Podvojné účetnictví 3/2007   - Odměňování za práci a srážky ze mzdy   30 Kč     ks  
  Podvojné účetnictví 4/2007   - Náhrady výdajů poskytované zaměstnancům   32 Kč     ks  
  Verejná správa 1/2007   - Mzda za práci podle konta pracovní doby   26 Kč     ks  
  Verejná správa 2/2007   - Zásady hospodaření občanských sdružení   31 Kč     ks  
  Verejná správa 3/2007   - Zákoník práce a územní samosprávné celky se zaměřením na starosty a členy zastupitelstev   26 Kč     ks  
  Verejná správa 4/2007   - Neziskové organizace v České republice   26 Kč     ks  
ZÁKONY 2007
  Zákony I/2007   Daně z příjmů
Daň z přidané hodnoty
Silniční daň
Spotřební daně
129 Kč     ks  
  Zákony II/2007   Obchodní zákoník
Občanský zákoník
Trestní právo
Ochrana spotřebitele
129 Kč     ks  
  Zákony III/2007   Zákoník práce
Zákon o mzdě a platu
Sociální zabezpečení
Nemocenské pojištění
129 Kč     ks  
  Zákony IV/2007   Stabební zákon
Katastrální zákon
Nájem bytů...
129 Kč     ks  
  Zákony V/2007   Ústavní zákony
Služební zákon
Školský zákon.
129 Kč     ks  
  Zákony VI/2007   Životní prostředí
Ochrana ovzduší
Ochrana vod
Odpady a obaly
Energie
129 Kč     ks  
  AKTUALIZACE ZÁKONŮ 2007  
  Aktualizace I/1   - Zákon o daních z příjmů
- Zákon o účetnictví
  40 Kč     ks  
  Aktualizace I/2   - Zákon o daních z příjmů
- Zákon o živnostenském podnikání
  40 Kč     ks  
  Aktualizace I/3   - Zákon o správě daní a poplatků
- Zákon o dani z přidané hodnoty
- Zákon o dani z nemovitostí
- Zákon o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí
- Zákon o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů
- Zákon o registračních pokladnách
  43 Kč     ks  
  Aktualizace I/4   - Zákon č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků
- Zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty
- Zákon č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních
- Zákon č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí
- Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví
- Zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon)
- Pokyn č. D–308, o stanovení lhůt v daňovém řízení
- Zákon č. 16/1993 Sb., o dani silniční
- Zákon č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích
  70 Kč     ks  
  Aktualizace II/1   - Zákon o ochraně hospodářské soutěže
- Zákon o správních poplatcích
- Zákon o zřízení ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy
- Zákon o regulaci reklamy
- Zákon o veřejných dražbách
  40 Kč     ks  
  Aktualizace II/2   - Trestní zákon
- Zákon o trestním řízení soudním (trestní řád)
- Zákon o regulaci reklamy
- Zákon o České obchodní inspekci
  55 Kč     ks  
  Aktualizace II/3   - Zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích
  17 Kč     ks  
  Aktualizace II/4   - Zákon č. 140/1961 Sb., trestní zákon
- Zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích
- Zákon č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník
  40 Kč     ks  
  Aktualizace III/1   - Zákon o sociálních službách
- Zákon o sociálním zabezpečení
  21 Kč     ks  
  Aktualizace III/2   - Zákon o péči o zdraví lidu
- Zákon o ochraně veřejného zdraví
- Sdělení o rozhodné částce pro určení celkové výše mzdových nároků vyplacených jednomu zaměstnanci
  18 Kč     ks  
  Aktualizace III/3   - Zákoník práce
- Zákon o organizaci a provádění sociálního zabezpečení
- Zákon o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti
- Zákon o důchodovém pojištění
- Zákon o sociálně-právní ochraně dětí
- Zákon o zaměstnanosti
- Sdělení kterým se vyhlašuje částka odpovídající 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství pro účely životního a existenčního minima a částka 50 % a 25 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství pro účely státní sociální podpory
- Zákon o veřejném zdravotním pojištění
  60 Kč     ks  
  Aktualizace III/4   - Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře
- Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti
- Zákon č. 266/2006 Sb., o úrazovém pojištění zaměstnanců
- Zákon č. 251/2005 Sb., o inspekci práce
- Zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách
- Zákon č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu
- Zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění
  42 Kč     ks  
  Aktualizace III/5   - Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce
- Zákon č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení
- Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře
- Zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi
- Zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách
- Zákon č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu
- Zákon č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti
- Zákon č. 54/1956 Sb., o nemocenském pojištění zaměstnanců
- Zákon č. 88/1968 Sb., o prodloužení mateřské dovolené, o dávkách v mateřství a o přídavcích na děti z nemocenského pojištění
- Zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti
- Zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění
- Zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění
  72 Kč     ks  
  Aktualizace III/6   - Zákon č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení
- Zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře
- Zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění
  40 Kč     ks  
  Aktualizace IV/1   - Nařízení vlády o podmínkách použití finančních prostředků Státního fondu rozvoje bydlení formou úvěru ke krytí části nákladů spojených s modernizací bytu některými osobami mladšími 36 let
- Nařízení vlády o použití prostředků Státního fondu rozvoje bydlení ke krytí části nákladů spojených s výstavbou bytů pro příjmově vymezené osoby
- Nařízení vlády o použití prostředků Státního fondu rozvoje bydlení formou úvěru na úhradu části nákladů spojených s výstavbou bytu osobami mladšími 36 let
- Nařízení vlády o použití prostředků Státního fondu rozvoje bydlení na opravy a modernizace bytů
- Zákon o veřejných zakázkách
  35 Kč     ks  
  Aktualizace IV/2   - Vyhláška č. 545/2002 Sb., o postupu při provádění pozemkových úprav a náležitostech návrhu pozemkových úprav
  16 Kč     ks  
  Aktualizace V/1   - Zákon o informačních systémech veřejné správy
- Vyhláška o vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami a dětí, žáků a studentů mimořádně nadaných
- Zákon o elektronickém podpisu
- Zákon o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon)
  18 Kč     ks  
  Aktualizace V/2   - Zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů
- Zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon)
  31 Kč     ks  
  Aktualizace V/3   - Zákon č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení)
- Zákon č. 129/2000 Sb., o krajích (krajské zřízení)
- Zákon č. 131/2000 Sb., o hlavním městě Praze
- Zákon č. 111/1998 Sb., o vysokých školách
  40 Kč     ks  
  Aktualizace VI/1   - Zákon č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí a o změně některých souvisejících zákonů
- Zákon č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší
- Vyhláška č. 381/2001 Sb., kterou se stanoví Katalog odpadů, Seznam nebezpečných odpadů a seznamy odpadů a států pro účely vývozu, dovozu a tranzitu odpadů a postup při udělování souhlasu k vývozu, dovozu a tranzitu odpadů
  40 Kč     ks  
  DANĚ A ÚČETNICTVÍ BEZ CHYB, POKUT A PENÁLE 2007 - odborný časopis pro daňovou, účetní a mzdovou praxi  
  č. 1/2007   - Zdaňování příjmů při agenturním zaměstnávání a pronájmu zahraniční pracovní síly – aktuálně
- Rezervy a opravné položky při stanovení základu daně za rok 2006
- Inventarizace v daňové evidenci
- Společné zdanění manželů
- Ukončení nájemní smlouvy
- Ocenění majetku v cizí měně, kursové rozdíly
  175 Kč     ks  
  č. 2/2007   - Daňové přiznání – nový formulář – aktuálně
- Placeni zálohy na daň z příjmu
- Oprava účetních zápisů v účetní závěrce
- DPH a automobil v EU
- Ověřování účetní závěrky auditorem
- Umělecká díla
  175 Kč     ks  
  č. 3/2007   - Nevýdělečné organizace – jak zdaňovat - aktuálně
- Jednorázový odpis pohledávky
- Odcizení automobilu na leasing a daňová dopady
- Ceniny a jejich zachycení v daňové evidenci
- Daňová kontrola a doměření daně
  175 Kč     ks  
  č. 4/2007   - Základ daně - její výpočet s příklady – aktuálně
- Základ daně - její výpočet s příklady
- Nevýdělečné organizace a pořízení dlouhodobého majetku
- Výdaje a doprava do zaměstnání z hlediska DP
- Automobil na úvěr v DE
- Zprostředkování v DPH
- IFRS - finanční nástroje
- Automobil ve sdružení bez právní subjektivity
- Hospodaření a účetnictví v příspěvkových organizacích
- Komunikace se špatným šéfem
  175 Kč     ks  
  č. 5/2007   - Odpočet darů poskytnutých zaměstnanci – aktuálně
- Rozdělení příjmů na spolupracující osobu
- Účtování při výměně reklamovaného zboží
- Prodej automobilu a DPH
- DPH v prostředí neziskových subjektů
- Vyřazení nedobytné pohledávky v účetnictví
  175 Kč     ks  
  č. 6/2007   - Výhody a nevýhody uplatnění výdajových paušálů – aktuálně
- Náklady exekuce
- Brigádníci a DP
- DPH – smlouva o zprostředkování
- DPH u směny zásob
- Účtování dotací
- Přechod z DE na paušální výdaje
- Pravidla pro vnitropodnikové účetnictví
- Majetek v příspěvkové organizaci
- Uzavírání účetnictví - pohledávky
- Map (??) téma: Rozvázání pracovního poměru – dohoda, výpověď, hromadné propouštění, okamžité zrušení pracovního poměru
  175 Kč     ks  
  č. 7-8/2007   - Smlouva o sdružení - ano či ne?
- Ukončení podnikání FO a daň z příjmů
- Autorské honorářé – zdanění v praxi
- Směna zásob a DPH
- Paušální výdaje při vedení účetnictví
- Školské právnické osoby
- Studenti, bezpečnost a ochrana jejich zdraví
  350 Kč     ks  
  č. 9/2007   - Provozování cestovní agentury
- Daňová uznatelnost zmařené investice
- Příjmy FO z kapitálového majetku a jejich zdanění
- Škoda na vozidle a účtování o pojistném plnění od pojišťovny
- Účtování o převzetí leasingu
- Vzájemný zápočet faktur
- Účtování dotace z fondu EU
- Vedení personálních agend podle nového ZP
  175 Kč     ks  
  č. 10/2007   - Autorské poplatky - aktuálně
- Sportování a daň z příjmů
- Nájem nemovitostí
- DPH v hotelnictví
- Vzájemný zápočet faktur
- Sdružení bez právní subjektivity
- Sociální fond v nevýdělečných organizacích a u podnikatelů
- Stravné
- Pracovní cesty, výše náhrad, způsob výplaty náhrad
- Jak říct ne
  175 Kč     ks  
  č. 11/2007   - Stal jsem se plátcem DPH – aktuálně
- Převod nemovitostí, opravy, rekonstrukce
- Daňové doklady
- Výdaje na pohonné hmoty z hlediska DPH
- Minimální základ daně
- Nezdanitelné části základu daně
- Daňová exekuce
  175 Kč     ks  
  č. 12/2007   - DPH a daňová reforma - aktuálně
- Změna účetního období z kalendářního roku na hospodářský rok
- Účtování o splatné a odložené dani
- Opravné položky k pohledávkám
- Příjmy studentů
- Silniční daň při uplatňování paušálních výdajů u daně z příjmů
  175 Kč     ks  
  DANĚ, ÚČETNICTVÍ - VZORY A PŘÍPADY 2007 - řeší specifické problémy z daňové a účetní oblasti s názornými příklady  
  č. 1/2007   - Cenné papíry, deriváty
- Uzávěrkové práce v daňové evidenci a účetnictví
- Daňové zvýhodnění při poskytování darů
- Firemní recepční
  120 Kč     ks  
  č. 2-3/2007   - Souvztažnosti pro vedení účetnictví podnikatelů
  240 Kč     ks  
  č. 4/2007   - Cestovní náhrady v roce 2007
- Účetní oceňování
- Nový zaměstnanec na pracovišti
  120 Kč     ks  
  č. 5/2007   - Rozdělení společnosti
- Dopad zákoníku práce na daň z příjmů
- Pracovní doba
- Nejstarší zaměstnanci na pracovišti
  120 Kč     ks  
  č. 6/2007   - Podnikatel a finanční úřad
- Cizí měny v účetnictví a v DE
- Zdravotní pojištění po 1.1.2007
- Relaxační techniky
  120 Kč     ks  
  č. 7/2007   - Živnostenské podnikání, svobodná povolání a daně
- Systém záloh v podnikání
- Překážky v práci
- Vnitropodniková komunikace
  120 Kč     ks  
  č. 8-9/2007   - Ochrana podnikatele v daních
- Zásoby a normy ztratného v maloobchodě
- Zákoník práce v praxi
- Vedoucí pracovník a vedení lidí
  240 Kč     ks  
  č. 10/2007   - Leasing
- Kontrola nad dodržováním pracovněprávních předpisů
  120 Kč     ks  
  č. 11/2007   - Nemovitosti
- Mzdy a jiné příjmy ze závislé činnosti
- Zvládání procesů změny
  120 Kč     ks  
  č. 12/2007   - Účetní a daňové odpisy
- Položky snižující daně u fyzických osob
- Mateřská a rodičovská dovolená
- Plán osobního rozvoje
  120 Kč     ks  
  PRÁCE A MZDY, ODVODY BEZ CHYB, POKUT A PENÁLE 2007 - odborný časopis určený odborníkům z oblasti mezd a personalistiky  
  č. 1/2007   - Cestovní náhrady podle nového zákoníku práce – aktuální téma
- Zaměstnávání občanů ze států EU
- Práce přesčas
- Konto pracovní doby
- Prevence rizik úrazů
- Povinnosti OSVČ ve zdravotním pojištění od 1. 1. 2007
- Porovnávání vyměřovacích zákonů ve zdravotním pojištění
- Použití motorového vozidla zaměstnance při pracovní cestě
- Odměňování zástupců obce
  145 Kč     ks  
  č. 2/2007   - Reklama a její regulace – aktuální téma
- Nároky v pracovněprávních vztazích
- Dohody o pracích mimo pracovní poměr
- Nemocenské pojištění a jeho výše v roce 2007
- Zvyšování kvalifikace podle nového ZP
- Náhrada škody při pracovním úrazu a nemoci z povolání
- Výpočet čisté mzdy
- Pravidla etikety na pracovišti
  145 Kč     ks  
  č. 3/2007   - Zdravotní pojištění - změny k 1. 1. 2007 – aktuální téma
- Změny pracovního poměru
- Nezabavitelné částky při srážkách se mzdy od 1. 1. 2007
- OSVČ ve zdravotním pojištění a EU
- Evidence zaměstnanců u zdravotní pojišťovny
- Posuzování dočasné pracovní neschopnosti
- Formální úprava obchodních a úředních dopisů
  145 Kč     ks  
  č. 4/2007   - Sociální pojištění – aktuální téma
- Lékařské prohlídky zaměstnanců
- Přestávky v práci a přiměřená doby na oddech a jídlo
- Inspekce práce – roční program kontrolních orgánů
- Hromadné propouštění zaměstnanců
- Povinnosti zaměstnavatele ve zdravotní pojištění po 1.1.2007
- Penále ve zdravotním pojištění po 1.1.2007
- Příplatky ke mzdě
- Současné jazykové vzdělávání
  145 Kč     ks  
  č. 5/2007   - Mateřská dovolená – aktuální téma
- Upozornění na věci, které se musí změnit novelou zákoníku práce
- Krácení dovolené
- Jmenování a odvolání z pracovního místa
- Výběr zaměstnanců
- Praktické rady pro zaměstnavatele ve zdravotním pojištění
- Zdravotní pojištění – změny ve vyměřovacím základu zaměstnance po 1. 1. 2007
- Rekvalifikace a náhrada za ztrátu na výdělku
- Přestávky v práci a bezpečnostní přestávky
- Lékařské prohlídky zaměstnanců
  145 Kč     ks  
  č. 6/2007   - Ochrana osobních údajů – aktuální téma
- Porušení obchodního tajemství a rozvázání pracovního poměru
- Hmotná odpovědnost zaměstnance
- Organizační změny podle nového zákoníku práce
- Jak se zbavit neschopného zaměstnance
- Spor zaměstnance a zaměstnavatele
- Zdravotní pojištění a zdravotní péče při pobytu v cizině
- Souběžné příjmy ve zdravotním pojištění a EU
- Vztahy na pracovišti
  145 Kč     ks  
  č. 7/2007   - Splacení dluhu na pojistném a penále - aktuální téma
- Živnostenský zákon
- Prodloužení výpovědní doby
- Práce načerno
- Studentské brigády
- Souběžné příjmy a placení pojistného na zdravotní pojištění
- Práce konané mimo pracovní poměr a zdravotní pojištění
- Osobní ochranné pracovní prostředky - pracovní pomůcky
- Efektivní komunikační tok v podniku
  145 Kč     ks  
  č. 8-9/2007   - Spory z kolektivních smluv - aktuální téma
- Postihy za porušení pracovní kázně
- Nevyčerpaná dovolená
- Právo na stávku
- Odpovědnost zaměstnavatele za škodu na odložených věcech
- Dodržování práv a ochrana spotřebitele při podnikání na území EU
- Nemoc a placení pojistného na zdravotní pojištění zaměstnavatelem
- Zaměstnanci a zdravotní pojištění
- Využití e-learmingu ve firemním vzdělávání
- Firemní změny a role manažerů
  290 Kč     ks  
  č. 10/2007   - Ochrana firmy před konkurencí – aktuální téma
- Přestávky na jídlo a oddech a přiměřená doba na oddech a jídlo
- Mzdový list
- Jak proti nelegálnímu zaměstnávání
- Problémové oblasti a jejich řešení
- Vhodná úprava pracovní doby
- Automatický nástup (nevyčerpané loňské) dovolené 1. listopadu 2007
- Práva EU a flexibilita v pracovních vztazích
- Přenášení břemen
  145 Kč     ks  
  č. 11/2007   - Nemocenské pojištění v roce 2008 – aktuální téma
- Přehledy zaměstnavatelů a osob samostatně výdělečně činných ve zdravotním pojištění
- Obohacování zaměstnance na úkor zaměstnavatele
- Porušování pracovní kázně a pracovní cesta
- Uplatňování občanského zákoníku v personální praxi
- Neuspokojivé pracovní výsledky a pracovní kázeň
- Pracovní řád
- Andragogická komunikace
  145 Kč     ks  
  č. 12/2007   - Nejdůležitější změny ve zdravotním pojištění k 1.1.2008 – aktuální téma
- Platební neschopnost zaměstnavatele
- Zápočtový list od 1. ledna 2008
- Ochrana rodiny v zákoníku práce
- Zaměstnavatelé a plnění oznamovací povinnosti ve zdravotním pojištění včetně - zaměstnávání cizinců
- Minimální mzda a zaručená mzda
- Příplatky za práci ve hluku
- Práce ve výškách - školení
  145 Kč     ks  
  1000 ŘEŠENÍ 2007 - (dvouměsíčník) je praktickou nástavbou měsíčníku Poradce. Pomocí příkladů řeší a vysvětluje daňové, účetní, mzdové a ostatní zákony v praxi.  
  č. 1/2007   - téma čísla: Cizí měny v účetnictví
- Cestovní náhrady
  100 Kč     ks  
  č. 2/2007   - téma čísla: Daňová přiznání k daním z příjmů FO za rok 2006
  100 Kč     ks  
  č. 3/2007   - téma čísla: Společnost s r.o.
- Občanské sdruženi
  100 Kč     ks  
  č. 4/2007   - téma čísla: Odpisy
  100 Kč     ks  
  č. 5/2007   - téma čísla: Pohledávky
  100 Kč     ks  
  č. 6/2007   - téma čísla: Daně z příjmů po reformě
  100 Kč     ks  
  ZÁKONY DO KAPSY - úplné znění zákonů ve formátu A6  
  Zákoník práce
- s účinností od   1.1.2007  
- Pracovní smlouva
- Pracovní řád
- Výpověď a odstupné
- Pracovní doba
- Práce přesčas
  70 Kč     ks  
  Zákon o dani z přidané hodnoty   - Poplatníci daně
- Základ daně
- Sazby daně
- Osvobození od daně
- Daňová ztráta
- Ostatní příjmy
  65 Kč     ks  
  Zákon o daních z příjmů   - Poplatníci daně
- Základ daně
- Sazby daně
- Daňová ztráta
- Paušální daň
- Ostatní příjmy
  70 Kč     ks  
  Nemocenské pojištění - Zákon s účinností od 1.1.2007
  70 Kč     ks  
  Trestní zákon  
  65 Kč     ks  
  ZÁBAVNÉ ČTENÍ
  Zrnka strachu i odvahy
 

"Odvaha je někdy jediným způsobem, jak se uživit.
Mír se nedá udržet silou. Ten se dá dosáhnout jen vzájemným pochopením."

95 Kč   ks  
  Murphyho zrnka I  

- práce je to, co nikdo nechce dělat

95 Kč   ks  
  Murphyho zrnka II  

- práce je to, co nikdo nechce dělat

95 Kč   ks  
  Murphyho minizrnka  

- jednou, nedejbože, přijde den, kdy již nebude na co nadávat

25 Kč   ks  
  Murphyho stavební minizrnka  

- ten, kdo si nechá od každého radit, nikdy nepostaví dům

25 Kč   ks  
  Murphy - ekonom - minizrnka  

- na získání peněz stačí trochu štěstí, na jejich udržení je třeba hodně rozumu

25 Kč   ks  
  Murphyho Knižní minizrnka  

- psaním knih se dá zbohatnout jenom výjimečně ...

25 Kč   ks  
  Murphyho Vánoční minizrnka  

- novoroční předsevzetí jsou stejně špatná jako všechna ostatní

25 Kč   ks  
  Murphyho zákony ´01  

- boj s pomluvou se nedá vyhrát, nanejvýš přežít - manželství není slovo, je to rozsudek

48 Kč   ks  
  Murphyho zákony ´02  

- boj s pomluvou se nedá vyhrát, nanejvýš přežít - manželství není slovo, je to rozsudek

48 Kč   ks  
  Murphyho zákony ´03  

- boj s pomluvou se nedá vyhrát, nanejvýš přežít - manželství není slovo, je to rozsudek

48 Kč   ks  
  Myšlenky bez cla  

- existují tři způsoby jak žít: žebrat, krást, anebo něco dělat

95 Kč   ks  
  Zrnka hlouposti  

- člověka nikdy nerozčiluje vlastní hloupost, to hloupost jiných ho přívádí k zuřivosti

95 Kč   ks  
  Zrnka hříchu  

- již je to jednou tak, běžného smrtelníka přitahuje hřích stejně jako petrolejka nočního motýla

95 Kč   ks  
  Zrnka lásky  

- láska je někdo, s kým bychom chtěli zestárnout

95 Kč   ks  
  Zrnka moudrosti  

- být chudým není žádná ostuda, ale zato jediná pozitivní věc, která se dá o tom povědet

95 Kč   ks  
  Zrnka odvahy  

- ani odvážnému se vždy nepodaří dokázat, že 1+1=11

95 Kč   ks  
  Zrnka štěstí  

- hodně štěstí je hotové neštěstí

95 Kč   ks  
  Zrnka ženskosti  

- jestli si myslíte, že vám už nic nechybí, zeptejte se manželky, určitě nemá co na sebe

95 Kč   ks  
  Zrnka mládí  
95 Kč   ks  
  Murphyho večné zákony  
95 Kč   ks  
  Murphyho zákoník  

"Zákony, uvedené v tomto zákoníku, jsou zákony s velkým Z."

95 Kč   ks  
  Čas pro človíčka  

- povídky ze života o životě ...

78 Kč   ks  
  Murphy v bájkách  

"Odmalička ze všech stran do nás hučí, že je třeba mluvit pravdu a nic jiného než pravdu. Stejně tak odmalička člověk na vlastní kůži poznává, že mluvení pravdy patří, stejně jako přejezd křižovatky na červenou, mezi adrenalinové sporty. Když má člověk štěstí, vyslouží si za to jen zahrožení prstem, ale když štěstí nemá, tak ho to může stát třeba i život…" (Z předmluvy ke knize)

95 Kč   ks  
  Murphyho železné zákony  
42 Kč   ks  
  Minizrnká pohody  
25 Kč   ks  
  MONOTÉMATIKA
  Daňové výdaje A - Z 2007  

- formát A5, 216 strán

157 Kč   ks  
  Ústava Evropské Unie  

- formát A6, 204 strán - cena s 50% slevou

42,50 Kč   ks  
  Ústava ČR  

- základní zákon státu v kapesním vydání.

28 Kč   ks  
  Vzory smluv, žalob a podání           + CD sdarma 

- Smlouvy společenské, zakladatelské a sdružovací
- Závazkové smlouvy podle obchodního a občanského práva
- Smlouva o nájmu a podnájmu
- Licenční smlouvy
- Žaloby a jiná podání
- Pracovněprávní smlouvy
- Vzory podání stavebnímu řádu
- Žádosti a podání podle živnostenského zákona, …

620 Kč   ks  
  Vzory smluv, žalob a podání           + CD sdarma 

- Smlouvy společenské, zakladatelské a sdružovací - cena pre předplatitele měsíčníku Poradce
- Závazkové smlouvy podle obchodního a občanského práva
- Smlouva o nájmu a podnájmu
- Licenční smlouvy
- Žaloby a jiná podání
- Pracovněprávní smlouvy
- Vzory podání stavebnímu řádu
- Žádosti a podání podle živnostenského zákona, …

420 Kč   ks  
  PORADCE DĚTEM  
  Sto zvířátek v hádankách   Knížka hádanek z oblasti živočišné říše je určená dětem od 5 do 9 let. V obrázkové galerii se děti seznámí se 100 barevně ilustrovanými zvířatky.   80 Kč     ks  
  1. Dobrodružství žáčka   Chytráčka   Pracovní sešity dětem mladšího školního věku dávají prostor pro uplatnění výtvarného projevu, fantazie, a zároveň nutí děti vyhledávat informace v naučných knihách, informačních médiích a pracovat s nimi. V úlohách, křížovkách, vícesměrovkách jsou nenásilnou formou skloubeny poznatky z matematiky, slohu, českého jazyka, prvouky. Hravou formou si děti toto učivo prohlubují a utvrzují.   36 Kč     ks  
  2. Dobrodružství žáčka   Chytráčka   Problémové úlohy jsou zpracovány zajímavou hravou formou s prostorem pro uplatnění dětské fantazie a tvořivosti. Úlohy jsou rozdělené do dvou témat „Chytráček u dědečka a babičky na vesnici“ a „Chytráček v zábavním parku“, ve kterých se prolíná matematika, český jazyk a sloh s prvoukou. Pracovní sešit dětem nabízí různé šifrovačky, doplňovačky, tajenky, vícesměrovky, bludiště, úlohy pro rozvoj logického myšlení. Dává jim též velký prostor pro uplatňování výtvarného cítění a fantazie.   34 Kč     ks  
  S pastelkou v království   matematiky   Knižka dává prostor dítěti formou hry a řešením věku přiměřených problémových situací seznámit se se základními matematickými pojmy a vztahy, geometrickými tvary, zakladními a řadovými číslovkami.   140 Kč     ks  
  S pastelkou v království   matematiky I.   Pracovní sešity hravou formou zavedou děti do království čísel a matematických pojmů. Král čísel je seznámi se základními a řadovými číslovkami, geometrickými tvary, protiklady, určovaním množství a pořadí předmětů. Sešity je možné využívat v prvních ročnících ZŠ a školních klubech.   47 Kč     ks  
  S pastelkou v království   matematiky II.   Pracovní sešity hravou formou zavedou děti do království čísel a matematických pojmů. Král čísel je seznámi se základními a řadovými číslovkami, geometrickými tvary, protiklady, určovaním množství a pořadí předmětů. Sešity je možné využívat v prvních ročnících ZŠ a školních klubech.   47 Kč     ks  
  Pastelkami čaruju   Pracovní sešit postupně pomáhá dětem objevovat krásu psaných tvarů od kreslení čar a kruhů ke kličkám.. U dětí se tak rozvíjejí přirozeným způsobem grafomotorické dovednosti.   32 Kč     ks  
  Kreslím a maluju   V pracovním sešitě si děti tvary z prvního sešitu zopakují v náročnější formě. Dále si rozvíjejí grafomotorické dovednosti a vytvářejí kladný postoj k psani.   40 Kč     ks  
  Mluvící písmenka a slabiky   V knížce se děti setkávají s personifikovanými písmenky abecedy, malými bytostmi, které si s dětmi povídají. Protože " písmenkové kamarády " ochotně přijímají i velmi malé děti, vytvářejí tak kladný vztah dítěte ke znakům, čtení a vzdělávání. Děti se přesvědčí o tom, že s písmenky se dá i zajímavě hrát. V říkankách se setkají nejen s písmeny, ale i s jednoduchými slabikami.   80 Kč     ks  
  Pexeso - Království matematiky   Poznávání arabských a římských číslic, základní geometrické tvary.   16 Kč     ks  
  Pexeso - Abeceda   Písmenká se slovenskými, českými i anglickými výrazy.   19 Kč     ks  
  Kouzlení s hádankami   Hádanky a říkanky o věcích kolem nás pro 5 - 9-ti leté děti.   82 Kč   ks  
  Veselá matematika pro malého   školáčka   Pracovní sešit - rozvíjení grafomotorických dovedností pro 5-7 leté děti
(A4,24 stran, celobarevný)
  38 Kč   ks  
  Malý rytíř   Pracovní sešit, kteří je určen pro pedagogy, rodiče a prarodiče. Malý rytíř Vás a zejména Vaše děti zve na výlet do „rytířských dob“. Navštívíte hrady, zámky a jeskyně, setkáte se s rytíři, panoši, princeznami, ale i s králi a různými zvířátky. To vše díky sedmi zveršovaným a upraveným pověstem, které autorka vybrala z mnohých českých, slovenských a francouzských pověstí. Je to monotematická publikace (40 stran).
  48 Kč     ks  

(ceny jsou uvedeny bez DPH a distribučních nákladů)

Při objednávce nad 10 ks poskytujeme slevu 20%

 

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   Telefon:
Poradce s.r.o
Štefánikova 2
737 01 Český Tešín
  558 731 125
558 731 126
558 731 127
 
E-mail:   Fax:
poradce@i-poradce.cz   558 731 128
 
Informace o našich produktech naleznete i na naší internetové stránce
www.i-poradce.cz.

 

 
Copyright (c) Poradce s.r.o., 2002 - 2007
Untitled Page