|
SOCIÁLNÍ POJIŠTĚNÍ OD 1. LEDNA 2014 - ZMĚNY
V článku se zaměříme na nejvýznamnější změny, jako je např. zkrácení doby výplaty náhrady mzdy zaměstnavatelem v době dočasné pracovní neschopnosti, elektronizace podání a jiných úkonů v sociálním pojištění, rozšíření okruhu pojištěných osob atd.
V poslední době jsme si již zvykli na skutečnost, že řada právních předpisů je v průběhu roku často předmětem změn přinášejících novinky a odlišnosti do provádění činností souvisejících s jednotlivými agendami. A předpisy vztahující se k sociálnímu pojištění nejsou v tomto směru žádnou výjimkou, zejména když před námi stojí tak zásadní novinka, kterou je přijetí rekodifikace soukromého práva a vydání nového občanského zákoníku s účinností od 1. ledna 2014.
To s sebou přináší zákonitě množství změn prakticky ve většině právních předpisů. Některé změny jsou spíše formulačního charakteru, které podstatu věci fakticky příliš nemění a jen se přizpůsobují novému názvosloví, avšak jsou i takové, které řešení některých otázek věcně mění vcelku významným způsobem. Tyto změny jsou obsaženy především v zákonu č. 303/2013 , kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím rekodifikace soukromého práva a rovněž v zákonném opatření Senátu č. 344/2013 Sb., o změně daňových zákonů v souvislosti s rekodifikací soukromého práva a o změně některých zákonů.
NÁHRADA MZDY V DOBĚ DOČASNÉ PRACOVNÍ NESCHOPNOSTI
Ke zkrácení doby poskytování náhrady mzdy nebo platu zaměstnavatelem při dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance ze tří na dva týdny dojde od ledna 2014, aniž by bylo nutno přijímat jakoukoliv změnu v platné právní úpravě.
Povinnost poskytovat svému zaměstnanci uznanému dočasně práce neschopným náhradu mzdy nebo platu za období prvních 14 kalendářních dnů trvání jeho dočasné pracovní neschopnosti byla totiž do zákoníku práce zakotvena v souvislosti s vydáním nového zákona o nemocenském pojištění od ledna 2009. V souvislosti se zavedením tohoto opatření byla zaměstnavatelům snížena sazba pojistného na nemocenské pojištění z 3,3 % na 2,3 %. V průběhu roku 2010 vláda přijala následně tzv. „balíček úsporných opatření“ jehož součástí bylo mimo jiné též prodloužení období, ve kterém zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy nebo platu zaměstnanci, ze 14 na 21 dnů. Platnost tohoto opatření byla však časově omezena, a to pouze na dobu od 1. ledna 2011 do 31. prosince 2013. Z toho, co bylo řečeno, vyplývá, že od ledna 2014 se nestane nic jiného, než že začne opět platit původní právní úprava.
Pro posouzení otázky, zda zaměstnanec, který by uznán dočasně práce neschopným nebo mu byla nařízena karanténa, bude mít nárok na náhradu mzdy nebo platu od zaměstnavatele po dobu 21 nebo 14 dnů, je rozhodující datum vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Zkrácení doby poskytování náhrady mzdy nebo platu se vztahuje jen na ty dočasné pracovní neschopnosti, jejichž vznik spadá do období po 31. 12. 2013. Pro úplnost je vhodné dodat, že nadále zůstává v platnosti, že zaměstnavatel poskytuje náhradu mzdy nebo platu svému zaměstnanci jen za dny, které jsou pro něj dny pracovními a za svátky, za které jinak přísluší zaměstnanci náhrada mzdy nebo se mu plat nebo mzda nekrátí, pokud v těchto jednotlivých dnech splňuje podmínky nároku na výplatu nemocenského podle předpisů o nemocenském pojištění s tím, že náhrada mzdy nebo platu zaměstnanci nepřísluší za první 3 dny dočasné pracovní neschopnosti, nejvýše však za prvních 24 neodpracovaných hodin z rozvržených směn. Výjimkou je pouze dočasná pracovní neschopnosti z důvodu nařízení karantény, kdy náleží náhrada mzdy nebo platu od prvního dne. Nejdéle ji však zaměstnavatel poskytuje do dne vyčerpání podpůrčí doby určené pro výplatu nemocenského a do dne skončení pracovního poměru.
OKRUH OSOB PODLÉHAJÍCÍCH NEMOCENSKÉMU A DŮCHODOVÉMU POJIŠTĚNÍ
- Ještě v minulém století, což není zas tak dlouho, se otázka zajištění výhodami sociálního (nemocenského a důchodového) pojištění považovala za přednost. Mít zaměstnaní tzv. „pod penzí“ znamenalo dokonce určitou společenskou prestiž. Postupem času, zejména v závislosti na rozvoji sociálních služeb a na celkovém zvýšení úrovně sociálního zabezpečení poskytovaného státem, se však tento pocit u mnohých osob zcela vytratil a někdy to působí až dojmem, že podléhat sociálnímu pojištění a v důsledku toho mít povinnost platit pojistné na toto pojištění je spíše považováno za trest. V důsledku toho se pak projevuje tendence preferování takových právních vztahů, jejichž existence není spojena s povinností být sociálně pojištěn. Tím se však zvyšuje podíl osob, u kterých by mohlo vznikat riziko, že v případě nějaké sociální události (např. nemoci, úrazu, invalidity, stáří) se ocitnou na pokraji hmotné nouze a bídy, kdy se o ně stát, a tudíž všichni daňoví poplatníci, bude muset postarat, aniž by si takové osoby na to odpovídajícím způsobem přispěly.
Zmíněným tendencím čelí stát tím,
že od 1. ledna 2014 zpřesňuje okruh osob podléhajících nemocenskému a důchodovému pojištění. Je pravda, že k této změně přispěla i snaha po zjednodušení pravidel a kritérií pro výběr pojistného na sociální zabezpečení a jeho přizpůsobení výběru daní v rámci přípravných prací na vytvoření Jednoho inkasního místa (JIM). Od 1. ledna 2014 byly proto do okruhu osob podléhajících nemocenskému a důchodovému pojištění doplněny také osoby pověřené obchodním vedením na základě smluvního zastoupení a fakticky rovněž všechny fyzické osoby, které nejsou uvedeny v dosavadním výčtu nemocensky a důchodově pojištěných osob, jestliže jsou v právním vztahu (zaměstnání), ze kterého jim v souvislosti s tímto zaměstnáním plynou nebo by mohly plynout příjmy ze závislé činnosti, které jsou nebo by byly, pokud by podléhaly zdanění v České republice, předmětem daně z příjmu a nejsou od této daně osvobozeny.
Všechny tyto osoby se považují za zaměstnance, a to od okamžiku zahájení výkonu činnosti pro zaměstnavatele, tj. od vstupu do zaměstnání až do skončení doby zaměstnání, resp. do skončení období, ve kterém tato činnost měla nebo mohla být vykonávána.
Výjimkou z tohoto výčtu, kterou se podařilo prosadit doplňujícím poslaneckým návrhem, jsou pouze členové zastupitelstev územních samosprávných celků a zastupitelstev městských částí nebo městských obvodů územně členěných statutárních měst a hlavního města Prahy, kteří nejsou pro výkon funkce dlouhodobě uvolněni nebo kteří nevykonávají funkci ve stejném rozsahu jako dlouhodobě uvolnění členové zastupitelstva. Proto uvedení neuvolnění zastupitelé nadále z této činnosti nebudou účastni nemocenského ani důchodového pojištění. Jinak u všech ostatních základním kritériem pro posouzení toho, zda ta či ona osoba spadá do okruhu těch, které mohou být účastny nemocenského a důchodového pojištění, a tím pádem se stát i poplatníky pojistného, zůstává existence jakéhokoliv „pracovního“ vztahu (tedy nikoli již ne jen toho, který je výslovně uveden v zákoně), ve kterém osoba vykonává práce (činnosti), jež jsou považovány za výkon závislé činnosti a v důsledku toho jsou i příjmy z ní zdaňovány daní ze závislé činnosti, a to ode dne nástupu do zaměstnání, resp. zahájení výkonu činnosti (práce), nebo by takové příjmy byly touto daní zdaněny, pokud by podléhaly zdanění v České republice. Teoreticky by tato změna především zaměstnavatelům měla zjednodušit posuzování, komu mají srážet pojistné na sociální zabezpečení a za koho mají toto pojistné platit.
ZMĚNA V PODMÍNKÁCH ČASTI NA NEMOCENSKÉM A DŮCHODOVÉM POJIŠTĚNÍ
- V podstatě ze stejných důvodů, jaké byly uvedeny výše pro úpravu okruhu osob podléhajících nemocenskému a důchodovému pojištění byly zpřesněny a zjednodušeny od 1. ledna 2014 i podmínky účasti na nemocenském pojištění a v důsledku toho i na důchodovém pojištění. Nejvýznamnější změnou na tomto úseku je, že ze základních podmínek účasti na nemocenském pojištění byla vypuštěna podmínka, která stanovila, že zaměstnání trvalo nebo mělo trvat aspoň 15 kalendářních dnů. Od ledna 2014 se tedy již nebude se sledovat, jak dlouho zaměstnání skutečně trvalo, ani jak dlouho mělo zaměstnání trvat. V návaznosti na to byly ze zákona vypuštěny rovněž zásady pro posuzování tzv. „krátkodobých zaměstnání“, jejichž délka nedosahovala a ani neměla dosahovat ani 14 dnů. Taková zaměstnání účast na nemocenském pojištění nezakládala, za předpokladu, že se nejednalo o opakující se zaměstnání u téhož zaměstnavatele do 6 měsíců po skončení předchozího zaměstnání.
Zpřesněny byly rovněž podmínky u zaměstnání malého rozsahu
v situaci, že má jeden zaměstnanec více zaměstnání malého rozsahu v jednom kalendářním měsíci u téhož zaměstnavatele. Dosud se k příjmům v ostatních zaměstnáních malého rozsahu nepřihlíželo, avšak nově se bude zkoumat, zda úhrn příjmů z těchto zaměstnání nedosáhl v kalendářním měsíci aspoň částku rozhodného příjmu. Pokud této částky dosáhne, založí to zaměstnanci účast na nemocenském pojištění nejvýše však po dobu trvání těchto zaměstnání v daném kalendářním měsíci. Uvedená změna jinak nic nemění na zásadě, že při výkonu více zaměstnání, z nichž každé zaměstnanci zakládá účast na nemocenském pojištění, je takový zaměstnanec nemocensky pojištěn z každého z těchto zaměstnání samostatně. Výjimka z ní platí pro společníka společnosti s ručením omezeným, který je současně jednatelem téže společnosti s ručením omezeným, neboť ten je pojištěn z těchto činností jen jednou.
Obdobně takováto výjimka platí nově od ledna 2014 také pro člena zastupitelstva územního samosprávného celku, zastupitelstva městské části nebo městského obvodu územně členěných statutárních měst nebo hlavního města Prahy vykonává-li souběžně více funkcí pro tentýž územní samosprávný celek, za které je odměňován, je z výkonu těchto funkcí nemocensky pojištěn jen jednou.
Totéž platí obdobně pro osobu, která je členem více kolektivních orgánů územního samosprávného celku nebo orgánů zřízených jeho orgány.
(Více se o tomto tématu dočtete v měsíčníku PaM 1/2014)
|
|
|
ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ |
VZNIK DOČASNÉ PRACOVNÍ NESCHOPNOSTI
Zaměstnanec A navštívil dne 31. 12. 2013 ráno svého ošetřujícího lékaře a ten jej uznal z důvodu chřipkového onemocnění dočasně práce neschopným.
Který den je datem vzniku dočasné pracovní neschopnosti?
Datem vzniku dočasné pracovní neschopnosti je den 31. 12. 2013. Zaměstnanec A bude mít tedy nárok na náhradu mzdy nebo platu od svého zaměstnavatele v době prvních 21 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti. Nárok na nemocenské od okresní správy sociálního zabezpečení pak bude mít až od 22. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti.
NÁROK NA NEMOCENSKÉ
Zaměstnanec B dne 31. 12. 2013 řádně odpracoval pracovní směnu, která mu na tento den připadla. V podvečer si při neopatrné manipulaci se zábavní pyrotechnikou způsobil zranění pravé ruky. Ošetřující lékař jej ještě ten den uznal z důvodu zranění dočasně práce neschopným.
Od kterého dne bude mít zaměstnanec nárok na nemocenské?
S ohledem na skutečnost, že zaměstnanec B měl v tento den směnu již odpracovanou, považuje se ze zákona pro účely podpůrčí doby za den vzniku dočasné pracovní neschopnosti následující kalendářní den. Datem vzniku dočasné pracovní neschopnosti tedy v tomto případě bude den 1. 1. 2014 a zaměstnanec B bude mít proto nárok na náhradu mzdy od svého zaměstnavatele jen v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti. Nárok na nemocenské od okresní správy sociálního zabezpečení pak bude mít zaměstnanec od 15. dne trvání pracovní neschopnosti.
ODMĚNA DANI Z PŘÍJMŮ
Pan Jindřich P. koupil v únoru 2013 byt v osobním vlastnictví a stal se členem společenství vlastníků bytových jednotek. Dnem 1. listopadu 2013 se ujal funkce tzv. pověřeného vlastníka. Za výkon této činnosti mu společenství vlastníků přiznalo měsíční odměnu 7 500 Kč.
Podlého odměna dani z příjmu jako příjem ze závislé činnosti?
Ano, odměna podléhá dani z příjmu. Za měsíc listopad a prosinec není pan Jindřich P. účasten nemocenského pojištění, neboť funkce pověřeného vlastníka není uvedena v okruhu pojištěných osob. Od ledna 2014 již však do tohoto okruhu nemocensky pojištěných osob spadá a je proto považován za „zaměstnance“, protože vykonává činnost, za kterou je odměňován a jeho odměna se zdaňuje daní ze závislé činnosti. Pro společenství vlastníků bytových jednotek z toho vyplývá povinnost do 31. ledna 2014 podat na předepsaném tiskopise „Přihlášku do registru zaměstnavatelů“ okresní správě sociálního zabezpečení příslušné podle sídla společenství, a současně jí na předepsaném tiskopise „Oznámení o nástupu do zaměstnání (skončení zaměstnání)“ oznámit údaje o pověřeném vlastníkovi.
(Více na toto téma najdete v měsíčníku PaM 1/2014)
|
|
|
Částka číslo 158/2013 ze dne 12.12.2013
402/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 29/2004 Sb., kterou se provádí zákon č. 149/2003 Sb., o obchodu s reprodukčním materiálem lesních dřevin, ve znění vyhlášky č. 44/2010 Sb.
403/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva zemědělství č. 245/2002 Sb., o době lovu jednotlivých druhů zvěře a o bližších podmínkách provádění lovu, ve znění vyhlášky č. 480/2002 Sb.
404/2013 Sdělení Ministerstva financí o vydání výměru MF č. 01/2014, kterým se vydává seznam zboží s regulovanými cenami
405/2013 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstva obce
406/2013 Sdělení Českého statistického úřadu o zavedení Klasifikace vzdělání (CZ-ISCED 2011)
Částka číslo 166/2013 ze dne 23.12.2013
426/2013Vyhláška o předkládání výkazů spořitelními a úvěrními družstvy České národní bance
427/2013 Vyhláška o předkládání výkazů obchodníky s cennými papíry České národní bance
Částka číslo 167/2013 ze dne 23.12.2013
428/2013 Vyhláška o stanovení hodnot bodu, výše úhrad hrazených služeb a regulačních omezení pro rok 2014
Částka číslo 168/2013 ze dne 23.12.2013
429/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 342/2012 Sb., o zdraví zvířat a jeho ochraně, o přemísťování a přepravě zvířat a o oprávnění a odborné způsobilosti k výkonu některých odborných veterinárních činností
430/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 449/2006 Sb., o stanovení metodik zkoušek odlišnosti, uniformity, stálosti a užitné hodnoty odrůd, ve znění pozdějších předpisů
Částka číslo 169/2013 ze dne 23.12.2013
431/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva zemědělství č. 221/2002 Sb., kterou se stanoví sazebník náhrad nákladů za odborné a zkušební úkony vykonávané v působnosti Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského, ve znění pozdějších předpisů
Částka číslo 170/2013 ze dne 23.12.2013
432/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva spravedlnosti č. 196/2001 Sb., o odměnách a náhradách notářů a správců dědictví, ve znění pozdějších předpisů
433/2013 Vyhláška o prokazování znalosti českého jazyka a českých reálií pro účely udělování státního občanství České republiky
Částka číslo 171/2013 ze dne 23.12.2013
434/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 114/2002 Sb., o fondu kulturních a sociálních potřeb, ve znění pozdějších předpisů
435/2013 Vyhláška o změně sazby základní náhrady za používání silničních motorových vozidel a stravného a o stanovení průměrné ceny pohonných hmot pro účely poskytování cestovních náhrad
436/2013 Vyhláška o způsobu regulace cen a postupech pro regulaci cen v elektroenergetice a teplárenství a o změně vyhlášky č. 140/2009 Sb., o způsobu regulace cen v energetických odvětvích a postupech pro regulaci cen, ve znění pozdějších předpisů
437/2013 Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí o vyhlášení průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí 2013 pro účely zákona o zaměstnanosti
438/2013 Sdělení Energetického regulačního úřadu o vydání cenového rozhodnutí
Částka číslo 172/2013 ze dne 23.12.2013
439/2013 Nařízení vlády o úpravě náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti vzniklé pracovním úrazem nebo nemocí z povolání, o úpravě náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při invaliditě a o úpravě náhrady nákladů na výživu pozůstalých (úprava náhrady)
440/2013 Nařízení vlády, kterým se pro účely příspěvku na bydlení ze státní sociální podpory pro rok 2014 stanoví výše nákladů srovnatelných s nájemným, částek, které se započítávají za pevná paliva, a částek normativních nákladů na bydlení
Částka číslo 173/2013 ze dne 31.12.2013
441/2013 Vyhláška k provedení zákona o oceňování majetku (oceňovací vyhláška)
Částka číslo 174/2013 ze dne 31.12.2013
442/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 215/2008 Sb., o opatřeních proti zavlékání a rozšiřování škodlivých organismů rostlin a rostlinných produktů, ve znění pozdějších předpisů
Částka číslo 175/2013 ze dne 31.12.2013
443/2013 Vyhláška o zrušení některých právních předpisů o vyhlášení zvláště chráněných území
444/2013 Vyhláška o vyhlášení Národní přírodní památky Kleneč a stanovení jejích bližších ochranných podmínek
445/2013 Vyhláška o vyhlášení Národní přírodní rezervace Bořeň a stanovení jejích bližších ochranných podmínek
446/2013 Vyhláška o vyhlášení Národní přírodní rezervace Kladské rašeliny a stanovení jejích bližších ochranných podmínek
447/2013 Vyhláška o vyhlášení Národní přírodní rezervace Králický Sněžník a stanovení jejích bližších ochranných podmínek
448/2013 Vyhláška o vyhlášení Národní přírodní rezervace Lovoš a stanovení jejích bližších ochranných podmínek
449/2013 Vyhláška o vyhlášení Národní přírodní rezervace Milešovka a stanovení jejích bližších ochranných podmínek
450/2013 Vyhláška o vyhlášení Národní přírodní rezervace Špraněk a stanovení jejích bližších ochranných podmínek
451/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva životního prostředí České republiky č. 6/1991 Sb., o zřízení státních přírodních rezervací Borek u Velhartic, Čtyři palice, Králický Sněžník, Rejvíz, V rašelinách a jejich ochranných pásem a o zřízení státních přírodních rezervací Bukové kopce, Kokšín, Lopata, Lípa, Třímanské skály, Habrová seč, Žákova hora, Praděd, Suchý vrch a Jelení bučina, ve znění pozdějších předpisů
Částka číslo 176/2013 ze dne 31.12.2013
452/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhlášky provádějící volební zákony
Částka číslo 177/2013 ze dne 31.12.2013
453/2013 Nařízení vlády o stanovení podrobností a postupu pro zjištění srovnatelného nájemného obvyklého v daném místě
454/2013 Nařízení vlády o úpravě náhrady za ztrátu na služebním příjmu po skončení neschopnosti ke službě vzniklé služebním úrazem nebo nemocí z povolání a o úpravě náhrady nákladů na výživu pozůstalých
455/2013 Nařízení vlády, kterým se stanoví stupnice základních tarifů pro příslušníky bezpečnostních sborů pro rok 2014
456/2013 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 77/2008 Sb., o stanovení finančních limitů pro účely zákona o veřejných zakázkách, o vymezení zboží pořizovaného Českou republikou – Ministerstvem obrany, pro které platí zvláštní finanční limit, a o přepočtech částek stanovených v zákoně o veřejných zakázkách v eurech na českou měnu, ve znění pozdějších předpisů, a nařízení vlády č. 78/2008 Sb., kterým se stanoví finanční limity pro účely koncesního zákona, ve znění pozdějších předpisů
457/2013 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 1/2000 Sb., o přepravním řádu pro veřejnou drážní nákladní dopravu, ve znění nařízení vlády č. 295/2000 Sb.
458/2013 Nařízení vlády o seznamu výchozích a pomocných látek a jejich ročních množstevních limitech
459/2013 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 37/2003 Sb., o odměnách za výkon funkce členům zastupitelstev, ve znění pozdějších předpisů
460/2013 Nařízení vlády o stanovení částky příspěvku na úhradu péče, částky kapesného, hodnoty osobních darů a hodnoty věcné pomoci nebo peněžitého příspěvku dítěti ve školských zařízeních pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy
461/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva práce a sociálních věcí č. 398/2001 Sb., o stanovení poplatků za činnost organizací státního odborného dozoru při provádění dozoru nad bezpečností vyhrazených technických zařízení, ve znění vyhlášky č. 112/2005 Sb.
462/2013 Vyhláška o stanovení výše a způsobu úhrady efektivně vynaložených nákladů na odposlech a záznam zpráv, na uchovávání a poskytování provozních a lokalizačních údajů a na poskytování informací z databáze účastníků veřejně dostupné telefonní služby
Částka číslo 178/2013 ze dne 31.12.2013
463/2013 Nařízení vlády o seznamech návykových látek
464/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 323/2002 Sb., o rozpočtové skladbě, ve znění pozdějších předpisů
Částka číslo 179/2013 ze dne 31.12.2013
465/2013 Vyhláška o stanovení vzoru návrhu na zápis do Seznamu povinných osob v oblasti zpětného odběru pneumatik a obsahu roční zprávy o plnění povinnosti zpětného odběru pneumatik
466/2013 Nález Ústavního soudu ze dne 17. září 2013 sp. zn. Pl. ÚS 41/10 ve věci návrhu na vyslovení protiústavnosti § 32 odst. 2 písm. c) zákona č. 325/1999 Sb., o azylu a o změně zákona č. 283/1991 Sb., o Policii České republiky, ve znění pozdějších předpisů, (zákon o azylu), ve znění pozdějších předpisů
Částka číslo 180/2013 ze dne 31.12.2013
467/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 500/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou podnikateli účtujícími v soustavě podvojného účetnictví, ve znění pozdějších předpisů
468/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 501/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou bankami a jinými finančními institucemi, ve znění pozdějších předpisů
469/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 502/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které jsou pojišťovnami, ve znění pozdějších předpisů
470/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 503/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro zdravotní pojišťovny, ve znění pozdějších předpisů
471/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 504/2002 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, u kterých hlavním předmětem činnosti není podnikání, pokud účtují v soustavě podvojného účetnictví, ve znění pozdějších předpisů
Částka číslo 181/2013 ze dne 31.12.2013
472/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 383/2009 Sb., o účetních záznamech v technické formě vybraných účetních jednotek a jejich předávání do centrálního systému účetních informací státu a o požadavcích na technické a smíšené formy účetních záznamů (technická vyhláška o účetních záznamech), ve znění pozdějších předpisů
Částka číslo 182/2013 ze dne 31.12.2013
473/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 410/2009 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro některé vybrané účetní jednotky, ve znění pozdějších předpisů
Částka číslo 183/2013 ze dne 31.12.2013
474/2013 Vyhláška o odměně likvidátora, nuceného správce a insolvenčního správce některých poskytovatelů služeb na kapitálovém trhu a o náhradě jejich hotových výdajů
Částka číslo 184/2013 ze dne 31.12.2013
475/2013 Zákon o státním rozpočtu České republiky na rok 2014 a o změně zákona č. 504/2012 Sb., o státním rozpočtu České republiky na rok 2013, ve znění zákona č. 258/2013 Sb.
476/2013 Zákon, kterým se mění zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, ve znění pozdějších předpisů
Částka číslo 1/2014 ze dne 7.1.2014
1/2014 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva dopravy a spojů č. 31/2001 Sb., o řidičských průkazech a o registru řidičů, ve znění pozdějších předpisů
2/2014 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 352/2004 Sb., o provozní a technické propojenosti evropského železničního systému, ve znění pozdějších předpisů
Částka číslo 2/2014 ze dne 9.1.2014
3/2014 Nařízení vlády o úpravě náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti nebo při invaliditě vzniklé služebním úrazem nebo nemocí z povolání vojáků při výkonu vojenské základní nebo náhradní služby a výkonu vojenských cvičení, o úpravě náhrady za ztrátu na platu po skončení neschopnosti výkonu služby nebo při invaliditě vzniklé služebním úrazem nebo nemocí z povolání vojáků z povolání a o úpravě náhrady nákladů na výživu pozůstalých (úprava náhrady)
4/2014 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva spravedlnosti č. 23/1994 Sb., o jednacím řádu státního zastupitelství, zřízení poboček některých státních zastupitelství a podrobnostech o úkonech prováděných právními čekateli, ve znění pozdějších předpisů
|
|
|
MIGRÉNA A BOLESTI HLAVY U MANAŽERŮ
Bolesti hlavy nejsou žádným „smrtelným problémem“, ale pracovní i osobní život mohou podnikateli či manažerovi pořádně znepříjemnit.
Typ bolesti hlavy v tomto případě je tzv. sekundární bolest, která má známé příčiny (stavy po úrazech hlavy, problémy s krční páteří zrakem, chrupem, s čelními dutinami, kolísavý krevní tlak atd.). Nejčastěji se vyskytují tenzní (tlakové, napěťové) bolesti hlavy, které se projevují podobně jako pravá migréna. Jde o neurčité bolavé stavy, které se projevují v jakékoliv části hlavy, jedinci pociťují nepříjemné napětí, může dojít až k úporným bolestem uvnitř lebky, dochází ke zkracování svalů šíje a krku a jsou zkrácené svaly podél celé páteře. Bolest hlavy může být tupá, tepající, pálivá, obvykle po obou stranách. Velmi často mění svoje umístění, charakter i délku trvání. Pokud jsou bolesti mírné, bývají pociťovány jako tlak a píchání v hlavě, prudší bolesti mohou vyvolávat nevolnost, můžou souviset s kolísavými změnami prokrvení mozku.
„Známá“ migréna
se projevuje prudkými útoky pulzující bolesti. Vypuknutí migrény může předznamenávat množství varovných příznaků – napětí, podrážděnost, špatné soustředění, deprese, případně velmi lehké neohraničené mravenčení po celém těle.
Osobnost typického podnikatele:
migrenika – ambiciózní, nervózní, precizní, se sklonem k trvalému vnitřnímu napětí a přecitlivělosti na všechny podněty.
Bolesti hlavy často předchází ještě „aura“ – vidění jisker či záblesků, můžou se vyskytnout i sluchové halucinace. Bolest bývá většinou lokalizována na jedné polovině hlavy a trvá několik hodin až několik dní. Velmi často bývá provázena nevolností, zvracením nebo průjmem.
Postižený je při záchvatu migrény přecitlivěný na světlo, hluk, někdy na zápachy a každá fyzická činnost bolest zesiluje.
Faktorů, které záchvaty migrény vyvolávají – vrozená dispozice, dietní chyby ve stravování, hormonální a klimatické vlivy, jakož i prudká změna počasí či změna nadmořské výšky, cestování.
Osobnost typického podnikatele – migrenika charakterizují psychologové jako ambiciózní, nervózní, precizní, se sklonem k trvalému vnitřnímu napětí a přecitlivělosti na všechny podněty.
Cluster headache
Podnikatelé mívají často prudkou záchvatovitou oboustrannou i jednostrannou bolest v oblasti očí a spánkových kostí, která trvá asi hodinu. Jde o tzv. cluster headache (čti klastr – chumáč, shluk, hedejk – bolest hlavy). Bývá spojena se zčervenáním očí a slzením. Aura ani nevolnost nebývají přítomné. Záchvaty sice netrvají dlouho, ale mohou se nahromadit v kratším časovém období, po kterém bývá postižený bez obtíží třeba i celý další rok.
Téměř 70 procent dospělých bolívá hlava aspoň jednou týdně a po bolestech páteře jde o druhé nejčastější neurologické onemocnění. Proto je vhodné bolesti hlavy nepodceňovat, a pokud je to možné, konzultovat svého osobního lékaře, a pak specialistu.
Mnozí se spoléhají, ve snaze vyhnout se konzumaci tablet, na různé přírodní a jiné způsoby léčby a prevence – čínské masti, éterické oleje, mentolové a eukalyptové balzámy, bylinné výtažky z gingka anebo uklidňující čajové směsi.
12 praktických receptů:
Zaledujte si hlavu: je to určitě jeden z nejrychlejších způsobů, jak se zbavit bolesti hlavy. Při prvních příznacích je dobré přiložit si na čelo pytlík s ledem zabalený v látkovém obalu.
Ohřejte se: je to pomoc hlavně pro ty, kteří bolestmi hlavy trpí dlouhodobě. Teplo totiž uvolňuje svalstvo a zvyšuje prokrvení. Je dobré vyzkoušet elektricky vyhřívané podušky, sprchování horkou vodou.
Zabalte si svoji bolest: podle „babiččina receptu“ je dobré uvázat si těsně kolem hlavy šátek. Ten dokáže snížit průtok krve v záhlaví a ztlumí bolest.
Masírujte: je třeba si masírovat hlavu špičkami prstů podobně jako při mytí vlasů, Pokud máte krátké vlasy, můžete pomalu v malých kruzích masírovat oblast spánků a čelo kartáčem z přírodních štětin.
Akupunktura a akupresura. Zatímco akupunkturu je možno si už preventivně objednat u odborníka, akupresuru můžete vykonávat svépomocí. Je třeba pevně stisknout kůži na ruce mezi palcem a ukazovákem, nebo masírovat vnější strany lýtek těsně nad kotníky nebo v oblasti Achillovy šlachy.
Zhluboka dýchejte: hluboké dýchání může zmírnit určité napětí, pokud je postižený nervózní a cítí nepříjemný tlak po celém těle. Je vhodné naučit se bráničnímu dýchání při kterém se břišní partie musí hýbat víc než hrudní.
Klidné a tiché místo: pohyb světlo a hluk obvykle zhorší i malou bolest hlavy, a proto je lepší, když si jedinec s bolavou hlavou najde tmavou a tichou místnost, lehne si (uleví tak páteřnímu svalstvu od napětí) a odpočívá.
Nezapomeňte na pohyb, pokud nejsou bolesti kritické, můžete lehce pracovat a snažit se o fyzické aktivity. Procházka na čerstvém vzduchu pomůže relaxovat a ztlumí bolest.
Nebraňte se sexu: láska a sex nejednou způsobí, že na bolest hlavy „zapomene se“.
Pospěte si: hodně lidí se dokáže zbavit bolesti hlavy spánkem. Kvůli uvolnění šíjových svalů je nejlepší poloha na zádech.
Choďte vzpřímeně: správné držení těla hraje nejednou klíčovou roli při tenzních bolestech hlavy. Je třeba se vyhýbat úklonům do stran a všem pohybům, při kterých se příliš napínají šíjové svaly.
Dělejte „úšklebky“: můžete zkusit při prvních příznacích bolesti hlavy speciální cvičení – zdvihněte nejdřív obě obočí a pak každé zvlášť. Přimhuřte oči nejprve obě a pak každé zvlášť. Hrůzostrašně se mračte. Zeširoka zívejte. Pohněte dolní čelistí ze strany na stranu. Pokrčte nos a pokračujte improvizačně v dalších „kuchtících“ bez návodu…
Závěr
Začněte cvičit:
krční svaly, jakož i celá záda,
sebedisciplínu po lekcích u psychologa a zlepšení biomechaniky pohybu při práci „netrhat“ hlavou,
upravte si polohu počítače na stole i sezení a vaše „počítačové bolesti“ jako zázrakem pominou,
cvičte hluboký svalový systém metodou Pilates medical a nebudete vědet, co je bolest – nejen hlavy, ale i kříže a jiných částí páteře.
MUDr. Pavel Malovič
|
|
|
Termíny pro praxi v lednu 2014
8. ledna
Středa |
Zdravotní pojištění – OSVČ |
Odvod zálohy na zdravotní pojištění OSVČ za prosinec 2013
(§ 7 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění) |
20. ledna Pondělí |
Daně z příjmů – plátce |
Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti z mezd za prosinec 2013
(38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů) |
Sociální pojištění - OSVČ |
Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za prosinec 2013
(§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení) |
Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za prosinec 2013
(§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení) |
Sociální pojištění – zaměstnavatel |
Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za prosinec 2013
(§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezpečení |
Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za prosinec 2013
(§ 9 odst. 3 a 4 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
|
Zdravotní pojištění – zaměstnavatel |
Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za prosinec 2013
(§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
|
Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za prosinec 2013
(§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění) |
Důchodové spoření – zaměstnavatel |
Odvod záloh na důchodové spoření za účastnící se zaměstnance za prosinec 2013
(§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření)
(§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
|
Podání hlášení k záloze na pojistné na důchodové spoření za prosinec 2013
(§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření)
(§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád) |
|
|
|
NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE |
Poradce, měsíčník č. 6/2014 (I/2014)
- Zákon o obchodních korporacích – JUDr. Jiří Nesnídal
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 1/2014 (XII/2013)
- Změny v oblasti daně z příjmů – Ing. Eva Sedláková
- Novela zákona o účetnictví od 1. ledna 2014 – Ing. Zdenka Cardová
- Solidární zdanění zaměstnance a OSVČ v DP za r. 2013 – Ing. Ivan Macháček
- Jaké změny DPH přinese NOZ? – Ing. Martin Děrgel
- Vzorová příloha k účetní závěrce – Ing. Vladimír Hruška
- Přiznání k dani silniční za rok 2013 – Ing. Martin Děrgel
Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 1/2014 (XII/2013)
- Účetní období – změna v účetnictví a ZDPl – Ing. Martin Děrge
- Základ daně z příjmů pro daňové přiznání – Ing. Eva Sedláková
- Daň silniční – daňové přiznání – Ing. Karel Janda
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 1/2014 (XII/2013)
- Změny ve zdanění FO v r. 2014 – Ing. Ivan Macháček
- Přehledy a zálohy OSVČ po 1. lednu 2014 – Ing. Antonín Daněk
- NOZ – uplatňování v pracovněprávních vztazích – JUDr. Lada Jouzová
- Odškodňování pracovních úrazů v r. 2014 – JUDr. Eva Dandová
- Sociální pojištění od 1. ledna 2014 – JUDr. Tomáš Hejkal
- Dny pracovního klidu – JUDr. Jana Drexlerová
Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 1/2014 (XII/2013)
- Neplatnost právního jednání podle NOZ a ZP – JUDr. Ladislav Jouza
- Zaměstnavatel a zaměstnanec – nová právní úprava podle NOZ – JUDr. Ladislav Jouza
- Skončení pracovního poměru v NOZ – JUDr. Lada Jouzová
- Společenství vlastníků jednotek v NOZ – JUDr. Jana Drexlerová
- Nadace se připravuje na audit účetní závěrky – Ing. Karel Janda
1000 řešení – měsíčník č. 1/2014 (XII/2013)
- Zákon o účetnictví – novela – Karel Starý
- Nový občanský zákoník – Ing. Karel Janda
PŘIPRAVUJEME
Poradce, měsíčník č. 7/2014 (II/2014)
- Zákon o dani z přidané hodnoty s komentářem – Ing. Václav Benda
- Odpis pohledávky – Ing. Martin Děrgel
- Redukční hranice nemocenského pojištění v r. 2014 – Ing. Eva Sedláková
Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 2-3/2014 (II/2014)
- Novela zákona o daních z příjmů - Ing. Eva Sedláková
- Daňová přiznání k daním z příjmů za r. 2013 - Ing. Eva Sedláková
- Spolupracující osoby a DP v r. 2013 - Ing. Ivan Macháček
- Pronájem bytové jednotky z hlediska daně z příjmů - Ing. Vlasta Ptáčková
- Nájem a pacht v NOZ - JUDr. Jana Drexlerová
Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 2-3/2014 (II/2014)
- Daňová uzávěrka a daňové přiznání PO - Ing. Martin Děrgel
- Rozdíly a novinky v daňovém přiznání FO - Ing. Ivan Macháček
- Zdravotní pojištění po 1. 1. 2014 - Ing. Antonín Daněk
Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 2-3/2014 (II/2014)
- Zaměstnanecké příjmy z podnikání a DP za r. 2013 - Ing. Ivan Macháček
- Poskytování náhrady mzdy a nemocenského od 1. 1. 2014 - Ing. Antonín Daněk
- Vlastní úprava pracovněprávních vztahů - Ing. Karel Janda
- Svéprávnost zaměstnance po 1. lednu 2014 - JUDr. Eva Dandová
- Prodej a pacht závodu - JUDr. Ladislav Jouza
- Kolektivní smlouvy a vnitřní předpisy – novela ZP a NOZ - JUDr. Eva Dandová
Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č.2-3/2014 (II/2014)
- Ochrana spotřebitele proti nekalým obchodním praktikám
- Exekuce na mzdu (plat) nově od 1. 1. 2014
- Nový občanský zákoník – snadnější dědictví bez dluhů
1000 řešení – měsíčník č. 2-3/2014 (II/2014)
- Daňové přiznání za rok 2013 - Ing. Ivan Macháček
- Daň z příjmů – novela od 1. 1. 2014 – - Ing. Eva Sedláková
Monotematiky:
Účetní závěrka podnikatelů za rok 2013 (XII/2013) – Ing. Jiří Koch
- účetní zásady,
- účetní knihy,
- inventarizace
- účetní závěrka
Pomocník mzdové účetní (I/2014) – Ing. Miroslav Bulla
- nemocenské pojištění,
- přídavky na dítě,
- cestovní náhrady
- mzdy a platy
Roční zúčtování příjmů za rok 2013 (I/2014) – Ing. Martin Děrgel
- ze závislé činnosti,
- z funkčních požitků,
- roční zúčtování záloh
Účetní závěrka podnikatelů za rok 2013 (XII/2013) – Ing. Jiří Koch
- fyzické osoby
- právnické osoby
- vzory podání
- vyplnění tiskopisy
Vážení čtenáři,
pokud jste si nestihli předplatit ediční ročník 2014 jednotlivých měsíčníků, můžete tak učinit
telefonicky: 558 731 125, 731 126, 731 127, faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz.
Těšíme se na Váš zájem o naše publikace i v roce 2014, první číslo nového ročníku vyjde již v prosinci 2013.
|
|
|
Zdravotní pojištění od 1. ledna 2014
S účinností od 1. 12. 2013 stanovuje právní úprava zdravotního pojištění pouze jeden den v roce, ke kterému je možné standardní cestou změnit zdravotní pojišťovnu. Jaké další změny přináší rekodifikace soukromého práva v oblasti zdravotního pojištění? Jaký je vliv změn v zákoníku práce na zdravotní pojištění? Známí odborníci z této oblasti Vám odpoví nejen na tyto dotazy.
- PaM 1/2014 - Změny ve zdravotním pojištění - příspěvek
/A4, str. 80/
- PVS 1/2014 - Dopady změny zdravotní pojišťovny po 1. lednu 2014 - příspěvek
/A4, str. 80/
- 1000 řešení 12/2013 - Zdravotní pojištění - změny - příklady z praxe
/A5, str. 80/
Cena balíčku je 504 Kč.
Cena balíčku s 50 % slevou je 252 Kč.
Ušetříte 252 Kč.
Přiznání k dani silniční za rok 2013
Přiznání k dani silniční za rok 2013 je nutno podat nejpozději do pátku 31. ledna 2014. Která vozidla jsou předmětem daně silniční? Kterých vozidel se týká výjimka? Jak platit daň silniční? Odpovědi na dotazy související s podáním daňového přiznání k dani silniční najdete v našich příspěvcích.
- DaÚ 1/2014 - Přiznání k dani silniční za rok 2013 - příspěvek
/A4, str. 80/
- DÚVaP 1/2014 - Přiznání k dani silniční - příspěvek s příklady
/A5, str. 160/
- PaM 10/2013 - Silniční daň - příspěvek
/A4, str. 80/
Cena balíčku je 532 Kč.
Cena balíčku s 40 % slevou je 318,50 Kč.
Ušetříte 213 Kč.
Pracovně-právní vztahy podle NOZ
Nový občanský zákoník nevytváří nové právní prostředí jen pro občanskoprávní vztahy, ale nové možnosti budou mít při jeho aplikaci v personální praxi i zaměstnavatelé. Nový občanský zákoník obsahuje některé zcela nové zásady. Co konkrétního pro praxi přináší?
- PaM 1/2014 - NOZ - uplatňování v pracovněprávních vztazích - příspěvek
/A4, str. 80/
- PaM 12/2013 - Vznik pracovního poměru podle NOZ - příspěvek
/A5, str. 80/
- DaÚ 12/2013 - Novela zákoníku práce - příspěvek
/A4, str. 80/
Cena balíčku je 573 Kč.
Cena balíčku s 50 % slevou je 286 Kč.
Ušetříte 287 Kč.
Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů.
Jen do vyprodání zásob.
Balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem:
RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY NEBO E-
MAILEM DENNĚ V ČASE OD 9,00 – 15,00 HOD.
Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.
E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
- Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
- Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!
|
|
|
Adresa: |
|
E-mail: |
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
|
|
objednavky@exicon.eu
|
|
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
|
|
|
|
|
|
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 51548/L. |
|
|
V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.
|
Copyright (c) Exicon s.r.o., 2014 |