Em@ilové noviny

 

č. 13/2013

30.5.2013

 

 
 
 Téma novin 
 Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají 
 P6 aktual 
 Praktická komunikace 
 Chybovat znamená platit 
 Ekonomika 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Horká témata 
 Kontakty 

Služby, které najdete jen u nás:
  • aktuální a rychlé informace
    (změny zákonů a předpisů) z oblastí daní, účetnictví, mezd, odvodů;
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákaznickém oddělení;
  • možnost rychlého objednání
    publikací (telefonicky, faxem, e-mailem, poštou);
  • rychlá dodávka (do 48 hodin)
    s minimálními reklamacemi;
  • uvádění nových produktů
    prostřednictvím mailingů a telemarketingu;
  • přibližování se k zákazníkovi
    prostřednictvím bezplatných odpovědí na otázky a e - mailových novin
 

Vážení čtenáři!

Zdravotní pojištění je oblast, která se týká každého z nás. Od 1. 4. 2013 platí některé nové podmínky. O jaké změny se jedná, se dočtete v Tématu novin. Odpovědi na otázky z praxe k problematice zdravotního pojištění najdete v rubrice Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají.

V rubrice Praktická komunikace najdou zejména vedoucí pracovníci rady, jak zodpovědně vést kolektiv a že je třeba, aby vedoucí pracovníci měli kromě odborných znalostí i některé charakterové vlastnosti.

V rubrice Chybovat znamená platit si připomeneme na jaké odvodové povinnosti nelze zapomenout v nejbližších dnech.

Rubrika Nejvíce čtená témata a publikace přináší seznam vybraných témat našich publikací a rubrika Připravujeme zase výběr chystaných novinek.

Tento měsíc si můžete vybrat z následujících tematických balíčků: Letní brigády a dovolená a Dlouhodobý majetek.

Za celou redakci Vás srdečně zdravím a těším se na příští setkání.

Andrea Súkeníková
odpovědná redaktorka
poradce@poradce.cz


V tomto čísle najdete:

 

 
 
TÉMA NOVIN
ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

 
ZÁKON O VEŘEJNÉM ZDRAVOTNÍM POJIŠTĚNÍ S KOMENTÁŘEM

§ 9
Výše a způsob placení pojistného a penále
(1) Výši pojistného, penále a způsob jejich placení stanoví zvláštní zákon.17)
(2) Pojistné za zaměstnance hradí z jedné třetiny zaměstnanec, ze dvou třetin zaměstnavatel. Pojistné za státního zaměstnance podle služebního zákona hradí služební úřad17a) v plné výši.
(3) Písemnou smlouvou mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem může se zaměstnanec zavázat zaplatit zaměstnavateli zcela nebo zčásti částku odpovídající pojistnému, které za zaměstnance má zaměstnavatel povinnost hradit v době, kdy zaměstnanci poskytl pracovní volno bez náhrady příjmu. Při neomluvené nepřítomnosti zaměstnance v práci je zaměstnanec povinen zaplatit zaměstnavateli částku odpovídající pojistnému, které zaměstnavatel za zaměstnance za tuto dobu uhradil.

Komentář k § 9
odst. 2

Při výpočtu výše pojistného vychází zaměstnavatel ze zúčtované hrubé mzdy zaměstnance včetně případného započtení dalších složek příjmu podle zákona, kdy je současně jeho další zákonnou povinností správně vypočtené pojistné zdravotní pojišťovně v zákonné lhůtě uhradit. Výše pojistného činí 13,5 % z vyměřovacího základu za rozhodné období, kdy tímto rozhodným obdobím je u zaměstnance kalendářní měsíc. Vypočtené pojistné se zaokrouhluje na celé koruny směrem nahoru. Takto vypočtená výše pojistného představuje částku, kterou zaměstnavatel za zaměstnance odvádí. Zdravotní pojišťovně musí být poukázáno pojistné ve výši 13,5 % z úhrnu příjmů zaměstnance, započitatelných v příslušném kalendářním měsíci do vyměřovacího základu, zaokrouhleno na celou korunu směrem nahoru. Jednu třetinu pojistného hradí zaměstnanec (prostřednictvím zaměstnavatele), zbývající dvě třetiny pak hradí zaměstnavatel ze svých prostředků. Jakýkoliv jiný výpočet není přesně v duchu zákona.

PŘÍKLAD
Hrubý příjem zaměstnance – vyměřovací základ pro výpočet pojistného = 25 400 Kč zaměstnavatel po zaokrouhlení odvede pojistné 0,135 × 25 400 = 3 429 Kč zaměstnanci strhne z platu 3 429 : 3 = 1 143 Kč zaměstnavatel uhradí ze svých prostředků 3 429 –1 143 = 2 286 Kč
Tento postup lze však použít pouze u zaměstnance dosahujícího alespoň minimálního vyměřovacího základu. Je-li zaměstnanci zúčtován příjem nižší než minimální vyměřovací základ 8 000 Kč, provádí zaměstnavatel dopočet pojistného do minimálního vyměřovacího základu, resp. do jeho poměrné části za předpokladu, že se na zaměstnance (a tedy i na zaměstnavatele – plátce pojistného) vztahuje povinnost odvodu pojistného alespoň ze zákonného minima.


odst. 3
Placení pojistného v případě neplaceného volna
(neboli slovy zákona při poskytnutí pracovního volna bez náhrady příjmu), případně z důvodu neomluvené absence představuje jednu z odlišností mezi zdravotním a sociálním pojištěním. Pokud zaměstnavatel poskytne zaměstnanci neplacené volno, pak mohou z hlediska podílu zaměstnance a zaměstnavatele na placení pojistného v podstatě nastat tyto tři varianty:
a) na úhradě pojistného se standardně podílí jednou třetinou zaměstnanec a dvěma třetinami zaměstnavatel
b) na základě písemné smlouvy zaplatí veškeré pojistné z neplaceného volna zaměstnanec
c) taktéž na základě písemné smlouvy uhradí zaměstnanec pouze část pojistného, které z důvodu neplaceného volna platí zaměstnavatel.
Formou příkladů si předvedeme postup zaměstnavatele v situacích a) a b).

PŘÍKLAD
Hrubý příjem zaměstnance činil v měsíci březnu 2013 částku 18 000 Kč a zároveň bylo zaměstnanci v tomto měsíci poskytnuto neplacené volno v rozsahu 3 kalendářních dnů, přičemž na úhradě pojistného z neplaceného volna se podíleli v souladu se zákonem jak zaměstnanec, tak zaměstnavatel. Celková výše pojistného, tvořená součtem pojistného z dosaženého příjmu a pojistného z titulu pracovního volna bez náhrady příjmu, se vypočte následujícím způsobem: Vyměřovací základ = dosažený příjem + [(3 : 31) × 8 000] = 18 000 + 774,19 = 18 774,19 Kč

Celková výše pojistného na zdravotní pojištění, odvedená zaměstnavatelem za měsíc březen 2013, bude u tohoto zaměstnance po zaokrouhlení činit 2 535 Kč [(18 000 × 0,135) + (774,19 × 0,135)]. Celková výše pojistného: 2 535 Kč (2 430 + 105) Platba zaměstnance: 845 Kč (810 + 35) Platba zaměstnavatele: 1 690 Kč (1 620 + 70).

PŘÍKLAD
Vycházejme ze stejných podmínek jako v předcházejícím příkladě, pouze pojistné z poskytnutého pracovního volna bez náhrady příjmu, hrazené zaměstnavatelem, platí na základě uzavřené písemné smlouvy v plné výši zaměstnanec. Za této situace bude pojistné odvedeno následovně:
Celková výše pojistného: 2 535 Kč (2 430 + 105)
Platba zaměstnance: 915 Kč (810 + 105)
Platba zaměstnavatele: 1 620 Kč
Výpočet celkové částky pojistného v důsledku neomluvené absence zaměstnance vychází ze stejného principu jako v případě neplaceného volna (minimální mzda, resp. její poměrná část podle počtu kalendářních dnů trvání dané skutečnosti – viz výše), nicméně podstatné odlišnosti spočívají v následujícím:
– při neomluvené nepřítomnosti zaměstnance v práci je zaměstnanec povinen uhradit zaměstnavateli celou částku odpovídající pojistnému, které zaměstnavatel za zaměstnance za tuto dobu uhradil, neboli pojistné z neomluvené absence platí prostřednictvím zaměstnavatele vždy v plné výši absentující zaměstnanec
– na rozdíl od placení pojistného z neplaceného volna neexistují skupiny osob (zaměstnanců), které by byly od placení pojistného v případě neomluvené absence osvobozeny – při neomluvené absenci se pojistné platí vždy.

(Více se dozvíte v měsíčníku Poradce 11-12/2013)


UZNANÁ DOBA RODIČOVSTVÍ A ZDRAV. POJIŠTĚNÍ PO 1. 4. 2013

Nový zavedený pojem „uznaná doba rodičovství“ ovlivní délku studia, plnění studijných povinností a především poplatky za studium. Jaká vhodná opatření je vysoká škola povinna činit pro studium rodičů, a to po dobu, po kterou by jinak trvala jejich mateřská či rodičovská dovolená?

DNE 1. DUBNA 2013 nabyl účinnosti zákon č. 48/2013 Sb., který novelizoval zákon č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů. Tento zákon ukládá vysokým školám povinnost činit vhodná opatření pro studium rodičů, a to po dobu, po kterou by jinak trvala jejich mateřská či rodičovská dovolená (tedy do tří let věku dítěte), kterou zákon specifikuje jako „uznanou dobu rodičovství“.

Nové podmínky
Jedná se o výraznou změnu jak pro studentky, které během studia porodí, tak pro všechny studenty, kteří se starají o malé dítě. Nově zavedený pojem uznaná doba rodičovství bezprostředně ovlivní délku studia, plnění studijních povinností a především poplatky za studium. Novela umožňuje studujícím matkám a otcům přerušit studium po dobu, po kterou by jinak trvala mateřská či rodičovská dovolená. Uznaná doba rodičovství se přitom nezapočítává do maximální možné bezplatné délky studia. Ta představuje pro bakalářské studium čtyři roky, pro magisterské studium tři roky. Poplatky za jeden semestr studia přitom mohou dosahovat až desetitisícových částek. Doba, po kterou existuje nárok na bezplatné studium, se prodlužuje o dobu, kdy je souběh uznané rodičovské dovolené a aktivního studia. Jinak řečeno, doba přerušení studia po uznanou dobu rodičovství se nezapočítává do celkové doby přerušení studia ani do maximální doby studia, je-li taková doba vnitřními předpisy vysoké školy stanovena. Poplatky za prodloužení studia z důvodu mateřství či rodičovství promíjely nebo snižovaly některé vysoké školy ještě před nabytím účinnosti zákona č. 48/2013 Sb.

SOUSTAVNÁ PŘÍPRAVA NA BUDOUCÍ POVOLÁNÍ - Zákon č. 48/2013 Sb. návazně změnil ustanovení § 14 odst. 2 z. č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů. V nově doplněném písmenu d) je deklarováno, že za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání na vysoké škole se považuje také doba přerušení studia na vysoké škole, po kterou by jinak trvala mateřská nebo rodičovská dovolená ve smyslu ustanovení § 195 až 198 zákoníku práce. Tímto bylo zakotveno právo rodiče dítěte na přerušení studia po dobu, po niž by jinak trvala mateřská či rodičovská dovolená (uznaná doba rodičovství), a v případě přerušení mu tak zachovat status soustavné přípravy dítěte na budoucí povolání jako při studiu nepřerušeném.

„STÁTNÍ“ KATEGORIE VE ZDRAVOTNÍM POJIŠTĚNÍ – Ve smyslu ustanovení § 7 odst. 1 písm. c) a d) z. č. 48/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů, je stát prostřednictvím státního rozpočtu České republiky plátcem pojistného za příjemce rodičovského příspěvku, ženy na mateřské a osoby na rodičovské dovolené a osoby pobírající peněžitou pomoc v mateřství podle předpisů o nemocenském pojištění. Pokud je osoba (muž nebo žena) zařazena u své zdravotní pojišťovny alespoň po část kalendářního měsíce v některé z těchto kategorií, má v příslušném měsíci z pohledu zdravotního pojištění vyřešen svůj pojistný vztah.

Protože se i uznaná doba rodičovství považuje podle zákona o státní sociální podpoře za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání, zůstává pojištěnec po tuto dobu ve zdravotním po jištění nadále osobou, za kterou platí pojistné stát.

PO NAROZENÍ DÍTĚTE SE NA ZÁKONNÉHO ZÁSTUPCE
vztahuje povinnost přihlásit toto dítě do 8 dnů po narození u té zdravotní pojišťovny, u které je v den narození pojištěna jeho matka. Nesplnění této povinnosti je pod sankcí (možnost zdravotní pojišťovny uložit pokutu až 10 000 Kč), neboť za narozené dítě platí pojistné na zdravotní pojištění taktéž stát. Po ukončení mateřské a rodičovské dovolené může být žena nadále zařazena u zdravotní pojišťovny v kategorii osob, kde hradí pojistné stát, a to jako příjemce rodičovského příspěvku.

VYMĚŘOVACÍ ZÁKLAD PRO PLACENÍ POJISTNÉHO zaměstnavatelem. V případě, že jsou ženy na mateřské nebo osoby na rodičovské dovolené zaměstnány, vztahují se na ně při placení pojistného na zdravotní pojištění obecné podmínky jako na ostatní skupiny osob, za které je plátcem pojistného stát.

To znamená, že po datu 1. 8. 2004 již zaměstnavatelé u těchto osob sice nemohou uplatnit odpočet od dosaženého hrubého příjmu (s výjimkou uvedenou v ustanovení § 3 odst. 7 z. č. 592/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů – zaměstnavatelé zaměstnávající více než 50 % osob se zdravotním postižením z celkového průměrného přepočteného počtu svých zaměstnanců, přičemž odpočet lze uplatnit pouze u poživatelů invalidního důchodu), nicméně vyměřovacím základem pro placení pojistného je v tomto případě skutečný příjem bez povinnosti dopočtu do minimálního vyměřovacího základu 8 000 Kč.

(Více se o tomto tématu dočtete v měsíčníku PaM 6/2013)


 

 
 
ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ

 
ZAMĚSTNÁVÁNÍ PEČUJÍCÍ OSOBY

Zaměstnavatel přijal pečující osobu do zaměstnání na základě pracovní smlouvy s hrubým měsíčním příjmem 6 200 Kč. Jaké povinností plynou zaměstnavateli?
Přijme-li zaměstnavatel do zaměstnání takovou osobu a zúčtuje-li jí příjem zakládající povinnost placení pojistného na zdravotní pojištění, provede u příslušné zdravotní pojišťovny prostřednictvím formuláře „Hromadné oznámení zaměstnavatele“ následující:
– přihlásí se k platbě pojistného za tohoto zaměstnance kódem „P“ ke dni nástupu do zaměstnání
– současně na dalším řádku oznámí zdravotní pojišťovně ztrátu nároku na platbu pojistného státem (kódem „T“) ke dni předcházejícímu dni nástupu do zaměstnání – za předpokladu, že tato osoba byla jako „pečující“ u zdravotní pojišťovny do dne zahájení zaměstnání registrována (například se sama přihlásila)
– po skončení zaměstnání se zaměstnavatel odhlásí od platby pojistného za tohoto zaměstnance kódem „O“.
Po skončení zaměstnání si tato osoba bude v dalším období řešit svůj pojistný vztah pokračováním evidence v kategorii osob pečujících alespoň o jedno dítě do 7 let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, bude-li výše uvedené podmínky nadále splňovat.

PEČUJÍCÍ OSOBA VYKONÁVÁ SAMOSTATNOU VÝDĚLEČNOU ČINNOST

Pečující osoba začala vykonávat samostatnou výdělečnou činnost dne 21. května. Jaké povinnosti plynou se zahájením podnikatelské činnosti?
V souvislosti se zahájením podnikatelské činnosti jsou povinnosti této osoby z hlediska placení pojistného a plnění dalších zákonných povinností následující:
  • nejpozději dne 29. května musí pečující osoba oznámit svojí zdravotní pojišťovně zahájení samostatné výdělečné činnosti. S účinností od 1. 8. 2006 lze u osob podnikajících na základě živnostenského oprávnění splnit oznamovací povinnost i prostřednictvím Centrálního registračního místa, zřízeného u obecního živnostenského úřadu, a to vyplněním tiskopisu nazvaného Jednotný registrační formulář,
  • vydokladuje zdravotní pojišťovně (rodnými listy dětí a Čestným prohlášením), že splňuje podmínky celodenní osobní a řádné péče ve smyslu zákona – viz výše, a na základě této skutečnosti nebude povinna platit v roce 2013 zálohy na pojistné,
  • pojistné doplatí do osmi dnů po podání Přehledu za rok 2013, tedy až v roce 2014,
  • vykáže-li za rok 2013 kladný výsledek své samostatné výdělečné činnosti, vznikne pro ni povinnost platit v roce 2014 (počínaje měsícem, ve kterém podá zdravotní pojišťovně Přehled) zálohy na pojistné, přičemž nemusí respektovat minimální povinnou výši této zálohy,
  • změní-li se v průběhu výkonu samostatné výdělečné činnosti podmínky celodenní osobní a řádné péče, oznamuje novou skutečnost zdravotní pojišťovně do osmi dnů ode dne změny.


PEČUJÍCÍ OSOBA JAKO OSVČ

Pečující osoba je jako účetní zaměstnána na zkrácený pracovní úvazek a současně podniká jako OSVČ na základě živnostenského listu. Jaké povinnosti plynou při podnikání na základě živnostenského listu?
Pokud vzhledem k rozsahu vykonávané výdělečné činnosti splňuje tato osoba zákonem stanovené podmínky péče o dítě, resp. o děti, postupuje ve zdravotním pojištění následovně:
  • z titulu obou činností musí být pojištěna u jedné zdravotní pojišťovny,
  • nemusí dodržet minimální vyměřovací základ ani v zaměstnání, ani v samostatné výdělečné činnosti,
  • je-li samostatná výdělečná činnost vedlejším zdrojem příjmů, není povinností OSVČ platit zálohy na pojistné,
  • vystavuje zaměstnavateli i zdravotní pojišťovně Čestné prohlášení, potvrzující splnění podmínek celodenní osobní a řádné péče,
  • nemá v žádné z činností nárok na odpočet (ten by vznikl pouze v případě, kdy by byly splněny podmínky
  • v ustanovení § 3 odst. 7 z. č. 592/1992 Sb.).


ODVODOVÉ POVINNOSTI ZAMĚSTNANCE

Zaměstnanec má pravidelný měsíční příjem 24 000 Kč. Současně má ve škole další příjem na základě pracovní smlouvy ve výši 1 800 Kč. Jaké jsou odvodové povinnosti zaměstnance?
V případě zaměstnání podle pracovní smlouvy platí, že povinnosti placení pojistného podléhají veškeré zúčtované příjmy, zdaňované podle § 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, a to bez ohledu na jejich výši (obdobně jako například u odměn členů statutárních orgánů). U pracovní smlouvy nehraje roli výše zúčtovaného příjmu, pojistné se odvádí vždy a z jakékoli částky. Vyměřovacím základem zaměstnance je úhrn zúčtovaných příjmů, tedy částka 25 800 Kč, pojistné činí 3 483 Kč (25 800 × 0,135). Jednu třetinu (1 161 Kč) srazí zaměstnavatel zaměstnanci, zbývající dvě třetiny (2 322 Kč) uhradí zaměstnavatel ze svých zdrojů.

DVA PRACOVNÍ ÚVAZKY U JEDNOHO ZAMĚSTNAVATELE

Učitel pracuje ve škole u jednoho zaměstnavatele na dva pracovní úvazky a v jednom z nich je mu vykázáno neplacené volno. Jaké povinností plynou z neplaceného volna?
Z obecného pohledu platí, že pojistné z poskytnutého neplaceného volna se ve zdravotním pojištění odvádí, mimo výjimek (situací), taxativně vyjmenovaných v ustanovení § 3 odst. 5 písm. a) – c) zákona č. 592/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Jeho podrobnou analýzou zjistíme, že na tento případ lze vztáhnout pouze jedinou zákonnou výjimku – pojistné z neplaceného volna by se neplatilo pouze v případě, kdy by se jednalo o zaměstnanou osobu ve smyslu ustanovení § 3 odst. 5 písm. b) cit. zákona č. 592/1992 Sb., například tehdy, kdy by zaměstnancem byla osoba, za kterou je plátcem pojistného i stát, a to třeba jen po část příslušného kalendářního měsíce. Jinak poskytnuté neplacené volno povinnosti placení pojistného podléhá.



(Více na toto téma najdete v měsíčníku 1000 řešení 6/2013)

 

 
 
P6 AKTUAL

 
Částka číslo 56/2013 ze dne 23.5.2013
124/2013 Sdělení Ústavního soudu o přijetí stanoviska pléna Ústavního soudu ze dne 23. dubna 2013 sp. zn. Pl. ÚS-st. 35/13 o nepřípustnosti ústavní stížnosti proti usnesení soudu, kterým byl účastník řízení podle § 9 odst. 1 zákona č. 549/1991 Sb., o soudních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, vyzván k zaplacení soudního poplatku


Částka číslo 57/2013 ze dne 27.5.2013
125/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 380/2003 Sb., o veterinárních požadavcích na obchodování se spermatem, vaječnými buňkami a embryi a o veterinárních podmínkách jejich dovozu ze třetích zemí, ve znění pozdějších předpisů


Částka číslo 58/2013 ze dne 27.5.2013
126/2013 Sdělení Ministerstva financí, jímž se určují emisní podmínky pro Diskontovaný spořicí státní dluhopis České republiky, 2013–2014
127/2013 Sdělení Ministerstva financí, jímž se určují emisní podmínky pro Prémiový spořicí státní dluhopis České republiky, 2013–2016, FIX %
128/2013 Sdělení Ministerstva financí, jímž se určují emisní podmínky pro Kuponový spořicí státní dluhopis České republiky, 2013–2018, FIX %
129/2013 Sdělení Ministerstva financí, jímž se určují emisní podmínky pro Reinvestiční spořicí státní dluhopis České republiky, 2013–2018, FIX %
130/2013 Sdělení Ministerstva financí, jímž se určují emisní podmínky pro Proti-inflační spořicí státní dluhopis České republiky, 2013–2020, CPI %


Částka číslo 59/2013 ze dne 30.5.2013
131/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 364/2005 Sb., o vedení dokumentace škol a školských zařízení a školní matriky a o předávání údajů z dokumentace škol a školských zařízení a ze školní matriky (vyhláška o dokumentaci škol a školských zařízení), ve znění pozdějších předpisů


Částka číslo 60/2013 ze dne 30.5.2013
132/2013 Sdělení Ústavního soudu o přijetí stanoviska pléna Ústavního soudu ze dne 23. dubna 2013 sp. zn. Pl. ÚS-st. 36/13 k rozsahu zákonem stanovených procesních garancí ústavně zaručeného vlastnického práva menšinových akcionářů při určování výše přiměřeného protiplnění v řízení o žalobě podle § 131 odst. 1 zákona č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, ve znění pozdějších předpisů, o vyslovení neplatnosti usnesení valné hromady o přechodu účastnických cenných papírů na hlavního akcionáře


Částka číslo 61/2013 ze dne 31.5.2013
133/2013 Vyhláška o stanovení rozsahu a struktury údajů pro vypracování návrhu zákona o státním rozpočtu a návrhu střednědobého výhledu státního rozpočtu a lhůtách pro jejich překládání


Částka číslo 62/2013 ze dne 31.5.2013
134/2013 Zákon o některých opatřeních ke zvýšení transparentnosti akciových společností a o změně dalších zákonů


Částka číslo 63/2013 ze dne 4.6.2013
135/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva dopravy a spojů č. 315/2000 Sb., o technickém a záchranném vybavení námořní jachty a prokazování způsobilosti k vedení námořní jachty
136/2013 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 309/2011 Sb., o stanovení podmínek vyšetřování skotu na bovinní spongiformní encefalopatii v rámci prohlídky jatečných zvířat a masa
137/2013 Vyhláška o vydání pamětní stříbrné pětisetkoruny ke 100. výročí narození Beno Blachuta
138/2013 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstva obce


 

 
 
PRAKTICKÁ KOMUNIKACE

 
VYMEZTE SE VŮČI OKOLÍ

Vedoucí pracovník je v jistém slova smyslu „osobností“, to znamená činitelem určujícím směr dalšího vývoje, byť v rámci omezeného okruhu subjektů a v souladu s prostorem mu k tomu přiděleným. Řízením kolektivu s aplikací obecně závazných pravidel současně naplňuje svůj úkol na poli působnosti jemu za tímto účelem, zpravidla dočasně, vyčleněném.

Princip zásadovosti

Nelze býti zodpovědnou vedoucí osobou a přitom charakterově nevyrovnanou povahou. Podřízení musí cítit důstojnou autoritu, z osoby vedoucího přirozenou cestou vyvěrající, charakterizovanou jak odbornými znalostmi a schopnostmi, tak určitou mírou charismatu.

Taková osoba nemůže být:
  • vnitřně rozpolcená,
  • nevyrovnaná,
  • neustále naštvaná,
  • neuspokojená nebo
  • ukřivděná.
Naopak, řízený kolektiv musí zřetelně vidět v osobě vedoucího člověka, který cíleně a s rozmyslem jde za svým, k čemuž smysluplně využívá každého pracovníka jako článek, který v konečném kontextu vytvoří požadovanou hodnotu. Svého postavení nemůže vedoucí zneužívat k pochybnému osobnímu prospěchu. Pokud se tak děje, je to vždy na úkor ostatních členů týmu, firmy, s níž by se měl jako vůdčí prvek bezvýhradně identifikovat, v konečném důsledku pak na úkor společnosti jako celku. Takový přístup musí logicky a zákonitě vyústit k tomu, že dříve či později nadejde doba pro změnu na místě vedoucího.

Nadhled
Ve vhodnou chvíli vhodným způsobem záměrně přehlédnout určité (neškodící) jevy nebo k nim s ohledem na přímo související okolnosti zaujmout přiměřeně nenásilné stanovisko patří k umění nadhledu, které se musí stát nedílnou součástí řídící práce. Nekonečně patlání se v malichernostech odvádí od podstatného a důležitého a koneckonců ohrožuje i zdar díla.

Nenechte se „vytočit“ věcmi pomíjejícími, mnohdy zbytečnými, a v mezilidských vztazích se zabývejte vskutku jen akutními záležitostmi, ty žabomyší nesmyslnosti ať si dotyční vyřeší mezi sebou. Jsou přece dospělí, a pokud se začnete zamotávat do jejich sporů, stanete se nežádoucí součástí nekonečného příběhu. Mnohdy ani nepomůžete a navíc volíte mezi větším a menším zlem s tím, že se vždy bude někdo cítit dotčený a poškozený, ať spor rozhodnete jakkoli. Nicméně pro vyčištění vzduchu je někdy dobré rázně říci své a dát ostatním čas na to, aby ve své mysli dospěli ke správnému pochopení. Využívejte času jako dobrého lékaře, hojícího rány, které se na první pohled zdají nezacelitelné.

Umné skrývání nedostatků
Nežijte v iluzi, že jako vedoucí vše umíte a další zdokonalování přijde tak nějak samo sebou. I roli vedoucího se, stejně jako kterékoli jiné lidské činnosti a profesi, budete učit celý život. Bliká-li ve Vás majáček sebekontroly, nikdy si nebudete moci říci, že již vše znáte a nic Vás nemůže překvapit. Zcela neočekávaně se můžete ocitnout v situaci, kterou jste doposud nikdy nezažili, a na které se budete zase učit. A opětovně třeba uděláte chybu, která Vás posune dál. Budiž k Vašemu osobnímu prospěchu, pokud taktně dokážete ponechat pod pokličkou Vámi učiněné pochybení. Podmínkou pro použití této metody je skutečnost, že Vaše chybné počínání nemělo ve svých důsledcích negativního vlivu, pouze Vy sami jste si vědomi, že přijaté řešení nebylo v souladu s platným řádem. Jestliže však Vaše zaváhání nelze dále ukrývat, pak jej můžete nanejvýš nekomentovat, resp. se k němu nevyjadřovat a mlčky jej přejít, pokud to okolnosti připouštějí. Zbytečně neodkrývejte vlastní chyby a chybičky, ať už pracovní či privátní povahy, vždy se ochotně najde někdo, kdo je s velkou chutí a vehemencí dokáže dříve či později použít proti Vám.

Názorová vyhraněnost
Každý má
určitou životní filosofii, se kterou se prožíváním identifikuje, a kterou se více nebo méně snaží prosadit i u druhých. Tyto názory se opírají o dlouholeté zkušenosti, často trpce prožité poznatky a stávají se určitou normou, provázející další život. Pokud jste, dle Vašeho osobního mínění, správně názorově orientováni, pak vlastní světonázor nezměníte podle toho, jak se vyvíjí okolí či společnost jako celek, ale přes všechny vichry kolem vanoucí budete vyznávat hodnoty, za které bude stát za to i bojovat. Nebudete-li pevní ve Vašem přesvědčení, snadno se stanete hříčkou v rukách jednotlivců nebo různých skupin, u Vašich podřízených pak budete vnímán jako slaboch nevyrovnané povahy. Své přesvědčení neměňte jako ponožky nebo partnery, pro řízený kolektiv to není pozitivním signálem. U těch, kteří Váš zásadový postoj vycítí, získáte naopak – třeba až po čase – úctu a vážnost.

Vyzvedněte Vaše přednosti
Nejlepším projevem
Vás jako osobnosti vedoucího je každodenní, třeba někdy i rutinní, činnost, ve které nepředstíraně Vašemu okolí sami sebe ukazujete jako člověka se všemi jeho klady i zápory. Okolí postupem času lehce Vaše vlastnosti pozná, skrýt nejdou, leda s velkým a trvalým přemáháním. Pokud se přesto o potlačování Vašich špatných vlastností budete tvrdošíjně pokoušet, ztratíte kus z Vašeho vlastního já. Spíše zkuste si je uvědomit a cíleně se varujte jejich projevů.

Chcete-li posílit pozitivní mínění okolí o Vás (a o to v podstatě vždy jde), pak existuje jediná cesta – systematicky a dlouhodobě se pokoušejte mít pod kontrolou ty vlastnosti, o kterých víte, že Vám v očích jiných ubližují, a jakmile se k tomu naskytne příležitost, pak neváhejte dát nenápadně najevo tu přednost, na kterou jste sami oprávněně hrdí.

Buďte bdělí a využívejte příležitosti, nevyskytují se zase tak často. Vaše okolí si skládá mozaiku, do které Vás nakonec vytvaruje podle toho, jaký skutečně jste.

Úcta ke druhým
Lidová moudrost hovoří o tom, že se máš ke druhým chovat tak, jak chceš, aby se oni chovali k Tobě.
Každý jsme z jiného těsta, co člověk, to názor, proto vždy mějte v úctě Vaše podřízené jako osobnosti. Respektujte, že někdo mluví málo, druhý zase hodně (ten ale zpravidla toho tolik neudělá jako ten málomluvný), berte v úvahu povahové vlastnosti jednotlivce, naslouchejte, snažte se o navozování správné tvůrčí atmosféry.

Budete-li mít úctu ke druhým, budou ji i oni mít k Vám, nehledě na ten krásný pocit, že považováním si vlastností druhých budete účasten spolutvorby hodnot, o jejichž správnosti nepochybujete. Vše má samozřejmě svoje hranice.

Kdyby chtěly některé živly narušovat jednolitost týmu a jeho tvůrčí úsilí, pak se v zájmu právě těch druhých musíte s takovým narušitelem nekompromisně vypořádat. Jinak by se mohla začít bortit stavba, dlouhodobou těžkou prací všech vytvářená.

Právo nade vše
Žijeme v právním státě, proto by mělo být dodržování zákonů alfou a omegou našeho každodenního počínání. Tisíckrát může někdo namítnout, že proč zrovna já bych měl zákony dodržovat, když jiní na ně nehledí a svým počínáním se jim přímo protiví? Kdyby se lidé každé ráno probouzeli s vědomím, že přestupování pozemských zákonů je něco naprosto normálního, pak by národ a lid spěli časem ke svému jistému zániku. Sebedokonalejší právo si samo nevynutí jeho dodržování, pokud se o totéž nepostarají lidé. Buď jak buď, vedoucí pracovník je i v tomto směru hodně odpovědnou osobou, protože svými postoji vždy ovlivňuje. Proto by měla jeho práce respektovat legislativní úpravu danou právním řádem, minimálně v pracovní (odborné) nebo v pracovněprávní rovině. Budou-li vůdčí typy, alespoň s určitou mírou úsilí, ctít právo, budou k témuž nepřímo nabádat i ostatní. Pro člověka vážného přemýšlení má přec svůj neskonalý půvab i čisté svědomí. Vrátíme-li se ke kořenům, i Jan Hus mj. říkal „mluvte pravdu“, protože lež dříve nebo později stejně vyjde najevo se všemi důsledky především pro lháře samotného.

Proto vždy říkejte jen to, o čem jste přesvědčeni, že je to pravda. Domněnky a pochybné úvahy jsou ztrátou času a všestranně škodí.



Ing. Antonín Daněk

 

 
 
CHYBOVAT ZNAMENÁ PLATIT

 
Termíny pro praxi v červnu 2013

10. 6.
Pondělí (za sobotu 8. 6.)
Zdravotní pojištění – OSVČ Odvod zálohy na zdravotní pojištění OSVČ za květen 2013
(§ 7 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
17. 6.
Pondělí (za sobotu 15. 6.)
Daně z příjmů - poplatník Odvod pololetní zálohy na rok 2013 (ve výši 40 %), pokud daň za rok 2012 byla mezi 30.000 Kč a 150.000 Kč (je-li zdaňovacím obdobím kalendářní rok)
(§ 38a odst. 3 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
Odvod čtvrtletní zálohy na rok 2013 (ve výši 25 %), pokud daň za rok 2012 byla vyšší než 150.000 Kč (je-li zdaňovacím obdobím kalendářní rok)
(§ 38a odst. 4 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
20. 6.
Čtvrtek
Daně z příjmů – plátce Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů z mezd za květen 2013
(§ 38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
Sociální pojištění - OSVČ Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za květen 2013
(§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
Odvod pojistného na (dobrovolné) nemocenské pojištění OSVČ za květen 2013
(§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
Sociální pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za květen 2013
(§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na soc. zabezpečení)
Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za květen 2013
(§ 9 odst. 3 a 4 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
Zdravotní pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za květen 2013
(§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na zdravotní pojištění)
Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za květen 2013
(§ 25 odst. 3 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na zdravotní pojištění)
Důchodové spoření – zaměstnavatel Odvod záloh na důchodové spoření za účastnící se zaměstnance za květen 2013
(§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření) (§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
Podání hlášení (elektronické) k záloze na pojistné na důchodové spoření za květen 2013 (§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření)
(§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)

 

 
 
EKONOMIKA

 
Název krajiny Název měny Měna 20.5. 21.5. 22.5. 23.5. 24.5. 27.5. 28.5. 29.5. 30.5. 31.5.
Austrálie dolar AUD 19,877 19,852 19,67 19,611 19,477 19,367 19,386 19,258 19,119 18,992
Brazílie real BRL 10 9,945 9,898 9,868 9,821 9,793 9,748 9,637 9,446 9,292
Bulharsko lev BGN 13,355 13,344 13,329 13,341 13,295 13,275 13,238 13,238 13,191 13,145
Čína renminbi CNY 3,311 3,306 3,29 3,299 3,277 3,278 3,269 3,262 3,25 3,223
Dánsko koruna DKK 3,505 3,502 3,498 3,501 3,487 3,483 3,474 3,474 3,46 3,448
EMU euro EUR 26,12 26,1 26,07 26,095 25,995 25,96 25,89 25,895 25,795 25,71
Filipíny peso PHP 49,321 49,145 48,953 48,509 48,255 48,173 47,749 47,082 46,976 46,756
Hongkong dolar HKD 2,618 2,614 2,599 2,607 2,588 2,584 2,578 2,574 2,567 2,546
Chorvatsko kuna HRK 3,45 3,447 3,441 3,445 3,435 3,433 3,425 3,424 3,411 3,405
Indie rupie INR 36,88 36,617 36,325 36,315 36,052 36,104 35,748 35,572 35,342 34,989
Indonesie rupie IDR 2,083 2,078 2,066 2,071 2,056 2,049 2,044 2,039 2,032 2,018
Japonsko jen JPY 19,807 19,721 19,566 19,901 19,813 19,877 19,618 19,779 19,589 19,706
Jihoafrická rep. rand ZAR 2,148 2,124 2,122 2,11 2,101 2,086 2,06 2,043 1,994 1,945
Jižní Korea won KRW 1,817 1,826 1,81 1,793 1,783 1,787 1,776 1,764 1,767 1,748
Kanada dolar CAD 19,768 19,758 19,581 19,557 19,447 19,433 19,348 19,272 19,197 19,138
Litva litas LTL 7,565 7,559 7,55 7,558 7,529 7,519 7,498 7,5 7,471 7,446
Lotyšsko lat LVL 37,341 37,291 37,232 37,252 37,12 37,017 36,922 36,924 36,776 36,634
Maďarsko forint HUF 9,008 8,988 9,017 8,929 8,955 8,977 9,058 8,988 8,797 8,681
Malajsie ringgit MYR 6,743 6,721 6,677 6,669 6,622 6,628 6,58 6,489 6,484 6,379
Mexiko peso MXN 1,65 1,647 1,637 1,619 1,615 1,607 1,602 1,583 1,563 1,534
MMF SDR XDR 30,296 30,23 30,1 30,187 30,043 29,999 29,883 29,856 29,827 29,629
Norsko koruna NOK 3,476 3,475 3,492 3,463 3,453 3,439 3,427 3,407 3,385 3,377
Nový Zéland dolar NZD 16,574 16,538 16,374 16,376 16,291 16,229 16,252 16,272 15,976 15,806
Polsko zlotý PLN 6,247 6,229 6,239 6,2 6,193 6,189 6,193 6,128 6,045 6,008
Rumunsko nové leu RON 6,008 6,001 5,998 5,978 5,967 5,975 5,985 5,958 5,938 5,863
Rusko rubl RUB 64,866 64,869 64,65 64,542 64,122 63,949 63,784 63,41 62,74 62,027
Singapur dolar SGD 16,191 16,101 15,98 16,004 15,891 15,935 15,826 15,779 15,735 15,665
Švédsko koruna SEK 3,046 3,049 3,051 3,035 3,023 3,02 3,015 3,008 3,009 2,995
Švýcarsko frank CHF 20,964 20,922 20,692 20,901 20,851 20,848 20,655 20,743 20,657 20,728
Thajsko baht THB 68,169 68,039 67,696 67,629 67,158 67,205 66,661 66,223 65,93 65,114
Turecko nová lira TRY 11 10,968 10,958 10,928 10,876 10,876 10,828 10,718 10,611 10,515
USA dolar USD 20,323 20,286 20,173 20,238 20,094 20,064 20,012 19,986 19,927 19,769
Velká Británie libra GBP 30,894 30,736 30,461 30,51 30,343 30,34 30,263 30,21 30,145 30,118
Izrael šekel ILS 5,551 5,529 5,458 5,472 5,438 5,442 5,399 5,402 5,398 5,355

 

 
 
NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE

 
Poradce, měsíčník č.11-12/2013 (V/2013)
  • Zákon o veřejných zdravotním pojištění s komentářemIng. Antonín Daněk
  • Účtování zahraniční organizační složky - Ing. Jiří Koch
  • Nejčastější chyby při uplatňování DPH - Ing. Václav Benda
  • Aktivně činní důchodci v roce 2013 - Ing. Ivan Macháček

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 6-7/2013 (V/2013)
  • Zdaňování letních brigádIng. Martin Děrgel
  • Operativní leasing nemovitostiIng. Eva Sedláková
  • Daňové řešení zděděné nemovitosti Ing. Ivan Macháček
  • Neúčtující plátce a DPHIng. Luděk Pelcl
  • Oceňování majetku vlastními náklady Ing. Zdenka Cardová
  • Výprosa, výpůjčka, zápůjčka a úvěr v NOZJUDr. Jana Drexlerová
  • DovolenáJUDr. Eva Dandová

Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 6/2013 (V/2013)
  • Dopady a vazby účtové třídy 0 – Dlouhodobý majetek na účetní výkazyIng. Vladimír Hruška

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 6/2013 (V/2013)
  • Práce studentů o prázdninách – letní brigádyJUDr. Eva Dandová
  • Dovolená JUDr. Ladislav Jouza
  • Pomoc při insolvenci – nově od 1. 5. 2013Richard W. Fetter
  • Nová šance nezaměstnanýmMgr. Olga Bičáková
  • Zkušební doba JUDr. Eva Dandová
  • Pracovní oběd, stravné a stravenkaJUDr. Marie Salačová

Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 6/2013 (V/2013)
  • Letní brigády – aktuální pravidla Richard. W. Feter
  • Darovací a kupní smlouva v NOZJUDr. Jana Drexlerová
  • Výdělečná činnost studentů – změna k 1. 4. 2013 Ing. Antonín Daněk
  • Cestovní náhrady v občanském sdruženíIng. Karel Janda
  • Sazby DPH u zdravotnických prostředkůIng. Václav Benda
  • Průkaz energetické náročnosti budovy od 1. 1. 2013JUDr. Jana Drexlerová

1000 řešení – měsíčník č. 6/2013 (V/2013)
  • Dlouhodobý hmotný majetekKarel Starý
  • Letní brigády a dovolená JUDr. Eva Dandová, Ing. Martin Děrgel

PŘIPRAVUJEME

Poradce, měsíčník č. 13/2013 (VI/2013)
  • Stavební zákon s komentářem JUDr. Jiří Plos

Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 8/2013 (VI/2013)
  • Zaměstnanecké benefity - Ing. Helena Machová
  • Věda a výzkum ve vztahu k daním z příjmů - Ing. Dalimila Mirčevská
  • Daňové řešení darovaného majetku - Ing. Ivan Macháček
  • Zdaňovací období a splatnost DPH - Ing. Václav Benda
  • Zdanění příjmů z mezinárodní dopravy - Ing. Martin Děrgel
  • Rozvržení pracovní doby – problémy z praxe - JUDr. Eva Dandová

Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 7-8/2013 (VI/2013)
  • Zákon o daních z příjmů pro podnikatelskou praxi - Ing. Eva Sedláková
  • Paušál v zákonu o daních z příjmů - Ing. Ivan Macháček
  • DPH u služeb a zboží v roce 2013 - Ing. Václav Benda

Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 7-8/2013 (VI/2013)
  • Půjčka a dary zaměstnanců - Ing. Helena Machová
  • Spolupráce úřadu práce s podnikateli - Mgr. Olga Bičáková
  • Pojistné hrazené za zaměstnance a daňový či nedaňový výdaj - Ing. Ivan Macháček
  • Paušalizace cestovních náhrad - JUDr. Marie Salačová
  • Jak čelit novému solidárnímu zvýšení daně? - Ing. Martin Děrgel

Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 7-8/2013 (VI/2013)
  • Spol. s r.o. po 1. 1. 2014 -
  • Stavební zákon - Ing. Karel Janda
  • Aktivní politika zaměstnanosti ve veřejné správě - Mgr. Olga Bičáková
  • Antidiskriminační zákon v podmínkách veřejné správy - JUDr. Ladislav Jouza
  • Změny v dokumentaci škol – nová vyhláška - JUDr. Eva Dandová
  • Aktuální změny ve finanční legislativě - Ing. Eduard Komárek

1000 řešení – měsíčník č. 7-8/2013 (VI/2013)
  • Zaměstnanecké benefity z účtového a daňového hlediska - Karel Starý
  • Stavební zákon - JUDr. Ladislav Jouza

 

 
 
HORKÁ TÉMATA

 
Dlouhodobý majetek
Účetní a daňové otázky související s dlouhodobým hmotným majetkem představují velmi široký okruh. Oceňování a zařazování dlouhodobého majetku do užívání, způsob účetního a daňového odpisování navazujícího na správné zatřídení majetku dle Klasifikace výkonů a služeb a celá řada zvláštních a specifických otázek je předmětem příspěvků a příkladů v našem balíčku.

  • DaÚ 6-7/2013 - odpisování dlouhodobého hmotného majetku při vedení daňové evidence
    /A4, 120 str./
  • DÚVaP 6-7/2013dlouhodobý majetek – účtová třída 0, dopady a vazby na účetní výkazy
    /A4, 160 str./
  • 1000 řešení 6/2013 - dlouhodobý hmotný majetek
    /A4, 120 str./

Cena balíčku s 50% slevou 352 Kč.

Dovolená a letní brigády
Letní měsíce jsou pro všechny obdobím klidu a odpočinku, ale mnohdy i příležitostí pro brigádu a pracovní výpomoc. Jaké jsou způsoby zaměstnávání studentů a jaké novinky nastaly v určení náhrady mzdy za dovolenou. To vše se dozvíte ve výhodném balíčku „Dovolená a letní brigády“.

  • PaM 6/2013 - práce studentů o prázdninách, dovolená – právní úprava
    /A4, 80 str./
  • PVS 6/2013letní brigády – aktuální pravidla
    /A4, 80 str./
  • DaÚ 6-7/2013 - zdaňování letních brigád, dovolená, výdělečná činnost studentů – změna k 1. 4. 2013
    /A4, 120 str./
  • 1000 řešení 6/2013 - způsoby zaměstnávání studentů a jejich výhody, určení náhrady mzdy za dovolenou
    /A4, 120 str./

Cena balíčku s 50% slevou 310 Kč.

Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů.

Jen do vyprodání zásob.


Balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz


RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY NEBO E- MAILEM DENNĚ V ČASE OD 9,00 – 15,00 HOD.

Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.

E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
  • Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
  • Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!

 

 
 
KONTAKTY

 
Adresa:   E-mail:
ExiCon, s. r. o.
Martina Rázusa 1140
010 01 Žilina
Slovenská republika
  objednavky@exicon.eu
 
IČO: 44853530
DIČ: 2022854900
IČ DPH: SK2022854900
 
   
 
Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 51548/L.

 

 


V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu
s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.

Copyright (c) Exicon s.r.o., 2011
Untitled Page