Em@ilové noviny

 

č. 13/2015

30.9.2015

 

 
 
 Téma novin 
 Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají 
 P6 aktual 
 Praktická komunikace 
 Chybovat znamená platit 
 Ekonomika 
 Nejvíce čtená témata a publikace 
 Horká témata 
 Kontakty 

Služby, které najdete jen u nás:
  • aktuální a rychlé informace
    (změny zákonů a předpisů) z oblastí daní, účetnictví, mezd, odvodů;
  • kvalifikovaný a ochotný personál
    na zákaznickém oddělení;
  • možnost rychlého objednání
    publikací (telefonicky, faxem, e-mailem, poštou);
  • rychlá dodávka (do 48 hodin)
    s minimálními reklamacemi;
  • uvádění nových produktů
    prostřednictvím mailingů a telemarketingu;
  • přibližování se k zákazníkovi
    prostřednictvím bezplatných odpovědí na otázky a e - mailových novin
 

Vážení čtenáři!

Novela zákonů o zdravotním pojištění přinesla s účinností od 1. 9. 2015 změny v několika oblastech českého systému veřejného zdravotního pojištění. Schválením novely bylo dosaženo zejména následující: zveřejňování smluv o poskytování a úhradě hrazených služeb zdravotními pojišťovnami, poskytování informací zdravotních pojišťoven Ministerstvu zdravotnictví a Ministerstvu financí, zákaz náboru pojištěnců zdravotními pojišťovnami prostřednictvím třetích osob, sankcionování porušení povinností zdravotními pojišťovnami, specifikace právní úpravy překážek pro výkon funkce ředitele a členů orgánů zdravotních pojišťoven…. Více se již dočtete v rubrice Téma novin a Čtenáři se ptají, odborníci odpovídají.

V rubrice Chybovat znamená platit, na Vás čeká přehled odvodových povinností tentokrát na měsíc říjen 2015.

Jak si správně zorganizovat pracovní povinnosti se svým soukromím se dočtete v rubrice Praktická komunikace – Jak pracovat méně a mít více času pro sebe.

Jste zvědaví, jaké aktuální tematické balíčky jsme připravili? Nejnovějšími balíčky jsou: Daňové a účetní odpisy, Pohledávky, Účetnictví v kostce, Zákoník práce a zákon o zaměstnanosti po novele.

Přeji Vám příjemné, již podzimní dny, a těším se na příští setkání
Andrea Súkeníková
odpovědná redaktorka
poradce@poradce.cz


V tomto čísle najdete:

 

 
 
TÉMA NOVIN
NOVELA ZÁKONŮ ZDRAVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ

 
NOVELA ZÁKONŮ ZDRAVOTNÍHO POJŠTĚNÍ K 1. 9. 2015 – NEJDŮLEŽITĚJŠÍ ZMĚNY

Přijetí novely zákonů zdravotního pojištění č. 200/2015 Sb. je reakcí na Programové prohlášení vlády České republiky, které v části týkající se zdravotnictví obsahuje mimo jiné závazek k posílení státního dozoru nad finančními toky zdravotního pojištění a nad fungováním zdravotních pojišťoven. Co bylo dosaženo schválením novely?

Schválením této novely bylo dosaženo následující:
a) zveřejňování smluv o poskytování a úhradě hrazených služeb zdravotními pojišťovnami,
b) poskytování informací zdravotních pojišťoven Ministerstvu zdravotnictví a Ministerstvu financí,
c) zákaz náboru pojištěnců zdravotními pojišťovnami prostřednictvím třetích osob,
d) sankcionování porušení povinností zdravotními pojišťovnami,
e) specifikace právní úpravy překážek pro výkon funkce ředitele a členů orgánů zdravotních pojišťoven.
Mimo výše uvedených oblastí upravuje novela rovněž některé dílčí nedostatky vyplývající z dosavadní aplikace účinné právní úpravy.

Přijatým zákonem č. 200/2015 Sb. (tzv. transparenční novelou) se s účinností od 1. září 2015 mění:
- zákon č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů,
- zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, ve znění pozdějších předpisů,
- zákon č. 551/1991 Sb., o Všeobecné zdravotní pojišťovně České republiky, ve znění pozdějších předpisů, a
- zákon č. 280/1992 Sb., o resortních, oborových, podnikových a dalších zdravotních pojišťovnách, ve znění pozdějších předpisů.

1. Finanční toky systému a fungování zdravotních pojišťoven
Zdravotnictví dlouhodobě patří mezi nejproblémovější a finančně nejnákladnější národohospodářské oblasti, proto byl do Programového prohlášení vlády České republiky zapracován záměr posílit dozor státu nad finančními toky zdravotního pojištění a nad fungováním zdravotních pojišťoven. Přijetím zákona č. 200/2015 Sb. dochází v této souvislosti zejména k následujícím změnám:

1.1 Zveřejňování smluv o poskytování a úhradě hrazených služeb zdravotními pojišťovnami
Financování veřejného zdravotního pojištění je primárně založeno na principu solidarity, kdy plátci pojistného (zaměstnavatelé, osoby samostatně výdělečně činné, osoby bez zdanitelných příjmů a stát) přispívají pravidelnými platbami do příjmové stránky tohoto systému. Suma těchto plateb pak následně slouží k úhradám za poskytnuté a vykázané hrazené služby, a to na základě smluv uzavřených zdravotními pojišťovnami s jejich poskytovateli.

Podle nového § 17 odstavce 9 zákona č. 48/1997 Sb. zveřejní zdravotní pojišťovna smlouvy s poskytovateli o poskytování a úhradě hrazených služeb [podle odstavců 1 a 7 písm. d) tohoto zákonného ustanovení] způsobem umožňujícím dálkový přístup nejpozději do 60 dnů ode dne uzavření takové smlouvy. Stejným způsobem a ve stejné lhůtě zveřejní zdravotní pojišťovna každý dodatek nebo změnu smlouvy, z nichž vyplývá výše úhrady zdravotní pojišťovny poskytovateli za poskytnuté hrazené služby nebo rozsah poskytovaných hrazených služeb. Smlouva nebo dodatek nabývají účinnosti dnem zveřejnění. Zdravotní pojišťovna nezveřejní informace a údaje, které jsou předmětem ochrany podle jiných právních předpisů. Zdravotní pojišťovna dále nezveřejní smlouvu, informace a údaje, které se týkají poskytovatele, který je zároveň zpravodajskou službou.

V rámci zveřejňování smluv mezi poskytovateli zdravotních služeb a příslušnými zdravotními pojišťovnami přechodné ustanovení zákona č. 48/1997 Sb. v článku II. stanoví, že účinné smlouvy (včetně změn a dodatků, z nichž vyplývá výše úhrady zdravotní pojišťovny poskytovateli za poskytnuté hrazené služby) zveřejní zdravotní pojišťovny do 6 měsíců ode dne nabytí účinnosti zákona, čímž se dokončí proces zveřejňování všech dotčených smluv. Již dříve zveřejnily zdravotní pojišťovny velkou část smluv o poskytování a úhradě hrazených služeb. Tímto se v rámci transparentnosti systému zajistí rovný přístup ke všem poskytovatelům zdravotních služeb.

Výše uvedená opatření byla přijata především proto, že:
- stávající právní úprava kontroly nakládání s finančními prostředky systému veřejného zdravotního pojištění nebyla dostatečná.
Je pravdou, že příjmy zdravotních pojišťoven jsou tvořeny platbami od plátců pojistného včetně státu, který hradí ze státního rozpočtu pojistné za tzv. „státní pojištěnce“ (nezaopatřené děti, poživatele důchodu, ženy na mateřské a osoby na rodičovské dovolené, uchazeče o zaměstnání aj.). Jde tak o nemalé veřejné finanční prostředky, jejichž využívání má podléhat podrobné kontrole jak ze strany orgánů státní správy, tak ze strany veřejnosti.
- mezi zdravotními pojišťovnami a poskytovateli zdravotních služeb je uzavřeno velké množství smluv, proto bylo nezbytné zajistit veřejnou kontrolu nad jejich obsahem.

Porušení povinností vyplývajících pro zdravotní pojišťovnu z této právní úpravy bude sankciováno pokutou až do výše 10 mil. Kč, přičemž příjem z pokut bude příjmem státního rozpočtu.
Tím rovněž dochází k posílení zákonné kontrolní pravomoci Ministerstva zdravotnictví a Ministerstva financí, které budou i bez nutnosti zahájení kontroly podle zákona o VZP ČR nebo zákona o zaměstnaneckých zdravotních pojišťovnách schopná identifikovat smlouvy a dodatky, které se zásadně odchylují od standardních úhradových mechanismů. Pokuta až do výše 10 mil. Kč může být uložena zdravotní pojišťovně i tehdy, pokud nezajistí svým pojištěncům poskytování hrazených služeb včetně jejich místní a časové dostupnosti.

1.2 Poskytování informací zdravotních pojišťoven Ministerstvu zdravotnictví a dalším orgánům a institucím
Při přípravě a tvorbě úhradových vyhlášek a souvisejících právních předpisů dosud vycházelo Ministerstvo zdravotnictví pouze ze zobecněných údajů a dat, mnohdy bez dostatečné relevance. Ministerstvo by však mělo disponovat velmi podrobnými a průkaznými datovými zdroji, které mu umožní modelovat dopady nových regulací na systém veřejného zdravotního pojištění. Taková data mají k dispozici především zdravotní pojišťovny. Do nabytí účinnosti novely zákona neexistovala povinnost zdravotních pojišťoven předávat data nad rámec informací o hospodaření. Nová právní úprava již tuto povinnost zdravotním pojišťovnám ukládá.

Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky i zaměstnanecké zdravotní pojišťovny jsou povinny bezplatně předat Ministerstvu zdravotnictví na základě jeho žádosti informace z informačního systému, které si Ministerstvo vyžádá jako nezbytné k výkonu své působnosti při:
a) tvorbě úhradových mechanismů systému veřejného zdravotního pojištění,
b) sledování místní a časové dostupnosti zdravotních služeb,
c) udržování a rozvoji systému přerozdělování pojistného, nebo
d) sledování ekonomické efektivity zdravotních služeb.

Příslušné informace bezplatně poskytnou zdravotní pojišťovny taktéž Ministerstvu financí a Českému statistickému úřadu. Všechny instituce však mohou požadovat pouze takové informace, které jsou nezbytné k výkonu jejich působnosti.

1.3 Zákaz náboru pojištěnců zdravotními pojišťovnami prostřednictvím třetích osob
Jak ukázala dlouhodobá praxe, využívaly tyto třetí osoby při náboru pojištěnců hodně sporné metody, kdy dokonce docházelo k uvedení oslovené osoby v omyl, sjednával se přechod k jiné pojišťovně mimo lhůty stanovené zákonem o veřejném zdravotním pojištění apod. Mnohdy docházelo až k manipulativnímu jednání, které nemají příslušné orgány státní správy v této oblasti možnost ovlivňovat. Nad činností těchto třetích osob nemá Ministerstvo zdravotnictví v daných souvislostech dohledovou pravomoc, tudíž nemohlo na případné nekalé praktiky reagovat jiným způsobem než podáním trestního oznámení. A protože předchozí snahy o částečnou regulaci této činnosti nevedly k pozitivním výsledkům, přibývalo stížností pojištěnců vůči zdravotním pojišťovnám i Ministerstvu zdravotnictví.

Od 1. září 2015 již zdravotní pojišťovny nesmějí provádět nábor pojištěnců prostřednictvím třetí osoby a nesmějí při náboru pojištěnců poskytovat nebo nabízet těmto pojištěncům v souvislosti s přihlášením se k příslušné pojišťovně nebo svým pojištěncům anebo třetím osobám v souvislosti s náborem pojištěnců žádné peněžní ani nepeněžní plnění ani jinou výhodu nad rámec plnění poskytovaného jejím pojištěncům z veřejného zdravotního pojištění, a to ani v případě, že toto plnění nebo výhoda je hrazena z jiných zdrojů než z prostředků plynoucích z veřejného zdravotního pojištění. Novelou zákona o VZP ČR a zákona o zaměstnaneckých zdravotních pojišťovnách jsou tak již zcela zakázány aktivity směřující k náboru pojištěnců prostřednictvím třetích osob. Případné porušení této povinnosti bude sankcionováno pokutou až do výše 5 000 000 Kč.

1.4 Sankcionování porušení povinností zdravotními pojišťovnami
Do zákona o veřejném zdravotním pojištění se zakotvují skutkové podstaty některých delikátních jednání zdravotních pojišťoven tak, aby bylo možné povinnosti stanovené zákonem řádně vynucovat. Správní řízení o správních deliktech bude vedeno podle správního řádu, příslušným správním orgánem bude Ministerstvo zdravotnictví a příjem z pokut bude příjmem státního rozpočtu.

Zdravotní pojišťovna se porušením příslušných (dále uvedených) ustanovení zákona č. 48/1997 Sb. dopustí správního deliktu tím, že:
a) nezveřejní smlouvu o poskytování a úhradě hrazených služeb podle § 17 odst. 9 nebo její dodatek anebo změnu,
b) nevede seznam smluvních poskytovatelů podle § 40 odst. 10 písm. a) nebo takový seznam nezveřejní,
c) nevede přehled zdravotnických pracovníků poskytujících hrazené služby u jednotlivých poskytovatelů podle § 40 odst. 10 písm. b),
d) nezajistí svým pojištěncům poskytování hrazených služeb včetně jejich místní a časové dostupnosti podle § 46 odst. 1, nebo
e) v rozporu s § 52 odst. 2 uzavře smlouvu o poskytování a úhradě hrazených služeb s uchazečem bez doporučení uzavření takové smlouvy ve výběrovém řízení.

Za správní delikt se uloží pokuta do:
a) 100 000 Kč, jde-li o správní delikt uvedený v písmenu b) nebo c),
b) 1 000 000 Kč, jde-li o správní delikt uvedený v písmenu e),
c) 10 000 000 Kč, jde-li o správní delikt uvedený v písmenu a) nebo d).

Zdravotní pojišťovna za správní delikt neodpovídá, jestliže prokáže, že vynaložila veškeré úsilí, které bylo možno požadovat, aby porušení právní povinnosti zabránila. Zákony o VZP ČR a zaměstnaneckých zdravotních pojišťovnách dále precizují skutkovou podstatu správních deliktů zdravotních pojišťoven. V dalším textu budu uvádět zásady platné pro VZP ČR (dále jen „Pojišťovna“), resp. jejich porušení, vyplývající z novely zákona č. 551/1991 Sb., které analogicky platí i pro zaměstnanecké zdravotní pojišťovny.

Pojišťovna se dopustí správního deliktu tím, že v duchu jednotlivých ustanovení zákona č. 551/1991 Sb.:
a) provádí nábor pojištěnců v rozporu s § 2 odst. 3,
b) nepředloží Ministerstvu zdravotnictví nebo Ministerstvu financí návrh zdravotně pojistného plánu, účetní závěrku, návrh výroční zprávy za minulý kalendářní rok nebo zprávu auditora podle § 6 odst. 3,
c) v rozporu s § 7 odst. 6 zřídí nebo provozuje poskytovatele, nebo podniká s prostředky plynoucími z veřejného zdravotního pojištění,
d) nepodá Ministerstvu zdravotnictví nebo Ministerstvu financí zprávu o svém hospodaření podle § 8 odst. 1, nebo
e) neposkytne Ministerstvu zdravotnictví nebo Ministerstvu financí na jejich žádost informace z informačního systému Pojišťovny podle § 11.

Za správní delikt se uloží pokuta do:
a) 200 000 Kč, jde-li o správní delikt uvedený v písmenu d),
b) 1 000 000 Kč, jde-li o správní delikt uvedený v písmenu b) nebo c),
c) 2 000 000 Kč, jde-li o správní delikt uvedený v písmenu e),
d) 5 000 000 Kč, jde-li o správní delikt uvedený v písmenu a).

I v tomto případě Pojišťovna za správní delikt neodpovídá, jestliže prokáže, že vynaložila veškeré úsilí, které bylo možno požadovat, aby porušení právní povinnosti zabránila. Podotýkám, že výše uvedené, tedy porušení zákona Pojišťovnou (VZP ČR) včetně navazujících sankcí obdobně platí i pro zaměstnanecké zdravotní pojišťovny podle § 22e zákona č. 280/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

Poznámka
V poslaneckém návrhu změny zákona bylo deklarováno snížení výše rezervního fondu zdravotních pojišťoven z 1,5 % na polovičních 0,75 % průměrných ročních výdajů základního fondu zdravotního pojištění za bezprostředně předcházející tři kalendářní roky. V konečném znění novely příslušných zákonů však toto snížení zakotveno není.


(Více se o tomto tématu se dočtete v měsíčníku Poradce 2/2016)


NOVELA ZÁKONŮ ZDRAVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ

Takzvaná transparenční novela přináší s účinností od 1. 9. 2015 změny v několika oblastech českého systému veřejného zdravotního pojištění. Jak se mění podmínky pro změnu zdravotní pojišťovny? Jak se nově určuje zdravotní pojišťovna u narozeného dítěte? Jak se řeší dlouhodobý pobyt pojištěnce v cizině?

Po téměř čtyřech letech se – ve prospěch pojištěnce – mění podmínky pro změnu zdravotní pojišťovny a také určení zdravotní pojišťovny u narozeného dítěte. V případě dlouhodobého pobytu pojištěnce v cizině se mj. jednoznačně deklaruje, jaké období zdravotního pojištění v zahraničí lze po návratu uznat, a také se činí určité opatření k zamezení (resp. k minimalizaci) spekulace při čerpání hrazených služeb. Nábor pojištěnců zdravotními pojišťovnami třetími osobami byl dlouhodobě předmětem oprávněné kritiky, na což příslušná legislativa zareagovala. Zveřejňování smluv o poskytování a úhradě hrazených služeb zdravotními pojišťovnami je významným krokem již z toho důvodu, že prostřednictvím plateb za „státní pojištěnce“ hospodaří zdravotní pojišťovny s poměrně velkým objemem veřejných prostředků. Zákonná úprava rovněž definuje správní delikty zdravotní pojišťovny se stanovením horní hranice za případné porušení zákona. A víte, že podmínkou výkonu funkce ředitele zdravotní pojišťovny již není české občanství? Podívejme se nyní blíže na nejpodstatnější změny, které novela zákonů zdravotního pojištění č. 200/2015 Sb. přináší.

Změna zdravotní pojišťovny a pojištění narozeného dítěte
S účinností od 1. 9. 2015 lze zdravotní pojišťovnu změnit jednou za 12 měsíců, a to vždy jen k 1. dni kalendářního pololetí.
Přihlášku opatřenou podpisem je pojištěnec, jeho zákonný zástupce, opatrovník nebo poručník povinen podat vybrané zdravotní pojišťovně v průběhu kalendářního pololetí bezprostředně předcházejícího tomu, ve kterém má ke změně zdravotní pojišťovny dojít, nejpozději 3 měsíce před požadovaným dnem změny. Přihlášku ke změně zdravotní pojišťovny lze podat pouze jednu v kalendářním roce; k případným dalším přihláškám se již nepřihlíží, a to ani tehdy, jsou-li podány ve stanovené lhůtě.

Při narození dítěte se právo na výběr zdravotní pojišťovny nepoužije. Narození pojištěnce je jeho zákonný zástupce, opatrovník nebo poručník povinen oznámit do osmi dnů ode dne narození zdravotní pojišťovně, u které je pojištěna matka dítěte v den jeho narození; není-li matka dítěte zdravotně pojištěna podle tohoto zákona, oznámí zákonný zástupce, opatrovník nebo poručník dítěte jeho narození zdravotní pojišťovně, u které je pojištěn otec dítěte v den jeho narození. To znamená, že v případech, kdy je pojištěncem pouze otec dítěte a nikoliv matka, se určí příslušnost zdravotní pojišťovny podle otce.

Dlouhodobý pobyt pojištěnce v cizině
Povinnost zpětně doplatit pojistné v případě, kdy pojištěnec neprokáže placení pojistného v jiném státě při tzv. dlouhodobém pobytu v cizině, nebyla dosud zcela jednoznačně vymezena. Ustanovení § 8 odst. 4 zákona č. 48/1997 Sb. tak umožňovalo více výkladů, což se projevovalo i v odlišné interpretaci zdravotních pojišťoven při řešení takových případů.

Od 1. 9. 2015 platí, že pokud pojištěnec nepředloží příslušné zdravotní pojišťovně doklad o uzavřeném zdravotním pojištění v cizině a jeho délce, je povinen doplatit zpětně pojistné tak, jako by k odhlášení nedošlo; penále se v takovém případě nevymáhá. Jestliže pojištěnec předloží doklad o uzavřeném zdravotním pojištění v cizině, který nekryje celou dobu, kdy nebyl povinen platit pojistné v České republice, je povinen doplatit zpětně pojistné za každý kalendářní měsíc, ve kterém zdravotní pojištění v cizině netrvalo po celý takový kalendářní měsíc; penále se v takovém případě nevymáhá. Doposud zdravotní pojišťovny v takových případech penále nárokovaly.

V praxi rovněž docházelo k situacím, kdy se osoba po dlouhodobém pobytu v zahraničí spekulativně a ryze účelově přihlásila do našeho systému veřejného zdravotního pojištění, aby mohla po uvedenou dobu čerpat relativně levnou péči v ČR, a po jejím poskytnutí se opět odhlásila z důvodu dlouhodobého pobytu v cizině. Proto je nově stanovena dvouměsíční lhůta, během které se pojištěnec nebude moci po návratu z dlouhodobého pobytu v cizině odhlásit. Neboli další prohlášení o dlouhodobém pobytu pojištěnce v cizině lze zdravotní pojišťovně podat nejdříve po uplynutí 2 celých kalendářních měsíců následujících po dni opětovného přihlášení.

Zveřejňování smluv o poskytování a úhradě
hrazených služeb zdravotními pojišťovnami se změnilo. Podle nového § 17 odstavce 9 zákona č. 48/1997 Sb. zveřejní zdravotní pojišťovna smlouvy s poskytovateli o poskytování a úhradě hrazených služeb [podle odstavců 1 a 7 písm. d) tohoto zákonného ustanovení] způsobem umožňujícím dálkový přístup nejpozději do 60 dnů ode dne uzavření takové smlouvy. Stejným způsobem a ve stejné lhůtě zveřejní zdravotní pojišťovna každý dodatek nebo změnu smlouvy, z nichž vyplývá výše úhrady zdravotní pojišťovny poskytovateli za poskytnuté hrazené služby nebo rozsah poskytovaných hrazených služeb. Smlouva nebo dodatek nabývají účinnosti dnem zveřejnění. Zdravotní pojišťovna nezveřejní informace a údaje, které jsou předmětem ochrany podle jiných právních předpisů. Zdravotní pojišťovna dále nezveřejní smlouvu, informace a údaje, které se týkají poskytovatele, který je zároveň zpravodajskou službou.

V rámci zveřejňování smluv mezi poskytovateli zdravotních služeb a příslušnými zdravotními pojišťovnami přechodné ustanovení zákona č. 48/1997 Sb. v článku II. stanoví, že účinné smlouvy (včetně změn a dodatků, z nichž vyplývá výše úhrady zdravotní pojišťovny poskytovateli za poskytnuté hrazené služby) zveřejní zdravotní pojišťovny do 6 měsíců ode dne nabytí účinnosti zákona, čímž se dokončí proces zveřejňování všech dotčených smluv. Již dříve zveřejnily zdravotní pojišťovny velkou část smluv o poskytování a úhradě hrazených služeb. Tímto se v rámci transparentnosti systému zajistí rovný přístup ke všem poskytovatelům zdravotních služeb.

Poskytování informací zdravotních pojišťoven
Ministerstvu zdravotnictví a dalším orgánům a institucím. Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky i zaměstnanecké zdravotní pojišťovny jsou povinny bezplatně předat Ministerstvu zdravotnictví na základě jeho žádosti informace z informačního systému, které si Ministerstvo vyžádá jako nezbytné k výkonu své působnosti při:
a) tvorbě úhradových mechanismů systému veřejného zdravotního pojištění,
b) sledování místní a časové dostupnosti zdravotních služeb,
c) udržování a rozvoji systému přerozdělování pojistného, nebo
d) sledování ekonomické efektivity zdravotních služeb.

Příslušné informace bezplatně poskytnou zdravotní pojišťovny taktéž Ministerstvu financí a Českému statistickému úřadu. Všechny instituce však mohou požadovat pouze takové informace, které jsou nezbytné k výkonu jejich působnosti.

(Více se o tomto tématu se dočtete v měsíčníku DaÚ 9-10/2015)


 

 
 
ČTENÁŘI SE PTAJÍ, ODBORNÍCI ODPOVÍDAJÍ

 
OPAKOVANĚ NEVYPLACENÁ MZDA

Zaměstnanci nebyla opakovaně vyplacena mzda, proto okamžitě zrušil pracovní poměr podle ustanovení § 56 odst. 1 písm. b) zákoníku práce. Vzhledem k rozvázání pracovního poměru dle tohoto ustanovení má zaměstnanec nárok na náhradu mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby. Odvádí se z daného plnění pojistné na zdravotní pojištění?
Do konce roku 2011 se z plnění této povahy pojistné neodvádělo, neboť v takovém případě měl zaměstnanec podle § 67 odst. 1 zákoníku práce nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku. S účinností od 1. 1. 2012 se však již nejedná o odstupné, ale o náhradu mzdy, zdaňovanou podle § 6 zákona o daních z příjmů. Protože toto plnění nelze zahrnout do některé ze zákonných výjimek, pojistné se odvede.

ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ PO ODCHODU DO STAROBNÍHO DŮCHODU

Zaměstnanec odešel v červnu 2015 do starobního důchodu a v červenci mu zaměstnavatel zúčtoval právě v souvislosti s odchodem do důchodu odměnu 10 000 Kč. Vzniká povinnost přihlašovat bývalého zaměstnance u zdravotní pojišťovny?
Protože osoba již není v měsíci červenci zaměstnancem, nevzniká bývalému zaměstnavateli na základě této skutečnosti povinnost přihlašovat bývalého zaměstnance u zdravotní pojišťovny ani uvádět tuto osobu v měsíčně předkládaném Přehledu o platbě pojistného zaměstnavatele. Nicméně částky vyměřovacího základu (10 000 Kč) a pojistného (1 350 Kč) na tento Přehled patří. Ze zúčtované odměny se v každém případě odvede pojistné na zdravotní pojištění. Výjimkou, kdy by se pojistné neodvedlo, by bylo například splnění podmínek uvedených ve výše citovaném ustanovení § 3 odst. 2 písm. d) zákona č. 592/1992 Sb. – v tomto případě by v měsíci zúčtování odměny musela být osoba poživatelem starobního důchodu nebo invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, přičemž odměna by musela být poskytnuta po uplynutí jednoho roku ode dne skončení zaměstnání.

DOHODA O PRACOVNÍ ČINNOSTI S RŮZNOU VÝŠÍ PŘÍJMU

Žena splňující podmínku celodenní osobní a řádné péče o jedno dítě do 7 let věku uzavře se zaměstnavatelem dohodu o pracovní činnosti. Příjem na tuto dohodu někdy bude činit alespoň 2 500 Kč a v některých měsících nikoli. Jak bude zaměstnavatel postupovat v dané situaci?
Pokud žena není zaměstnána a současně splňuje podmínky celodenní osobní a řádné péče podle právní úpravy zdravotního pojištění, pak toto čestně prohlásí na zdravotní pojišťovně a po celou dobu této péče má vyřešen svůj pojistný vztah. Nemá-li současně příjmy ze zaměstnání ani z podnikání, je za tuto osobu plátcem pojistného stát.
Bude-li zaměstnána na dohodu o pracovní činnosti, pak
– pří příjmu nižším než 2 500 Kč zaměstnání ve zdravotním pojištění nevzniká, neplatí se pojistné, zaměstnavatel v této souvislosti nic neřeší,
– při příjmu alespoň 2 500 Kč přihlásí osobu jako zaměstnance a odvede pojistné z částky skutečně dosaženého příjmu, který může být i nižší než 9 200 Kč. Žádný dopočet se neprovádí, protože pro tuto osobu jako zaměstnance neplatí ustanovení o minimálním vyměřovacím základu podle § 3 odst. 8 písm. c) zákona č. 592/1992 Sb. Zaměstnankyně musí vystavit zaměstnavateli čestné prohlášení, že podmínky celodenní osobní a řádné péče splňuje.
Když má tato „pečující osoba“ příjem ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti, přestává za ni z tohoto důvodu platit pojistné stát, což je zapotřebí oznámit zdravotní pojišťovně, třeba i prostřednictvím zaměstnavatele, použitím kódu „T“ ke dni předcházejícímu dni nástupu osoby do zaměstnání.



(Více na toto téma najdete v měsíčníku 1000 řešení 9-10/2015)

 

 
 
P6 AKTUAL

 
Částka číslo 93/2015 ze dne 11.9.2015
224/2015 Zákon o prevenci závažných havárií způsobených vybranými nebezpečnými chemickými látkami nebo chemickými směsmi a o změně zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, (zákon o prevenci závažných havárií)
225/2015 Vyhláška o stanovení rozsahu bezpečnostních opatření fyzické ochrany objektu zařazeného do skupiny A nebo skupiny B
226/2015 Vyhláška o zásadách pro vymezení zóny havarijního plánování a postupu při jejím vymezení a o náležitostech obsahu vnějšího havarijního plánu a jeho struktuře

Částka číslo 94/2015 ze dne 11.9.2015
227/2015 Vyhláška o náležitostech bezpečnostní dokumentace a rozsahu informací poskytovaných zpracovateli posudku
228/2015 Vyhláška o rozsahu zpracování informace veřejnosti, hlášení o vzniku závažné havárie a konečné zprávy o vzniku a dopadech závažné havárie
229/2015 Vyhláška o způsobu zpracování návrhu ročního plánu kontrol a náležitostech obsahu informace o výsledku kontroly a zprávy o kontrole

Částka číslo 95/2015 ze dne 11.9.2015
230/2015 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 78/2013 Sb., o energetické náročnosti budov
231/2015 Nález Ústavního soudu ze dne 11. srpna 2015 sp. zn. Pl. ÚS 1/15 ve věci návrhu na zrušení obecně závazné vyhlášky statutárního města Přerova č. 2/2010 ze dne 14. června 2010 o stanovení některých povinností při přepravě sypkých a obdobných materiálů na území statutárního města Přerova

Částka číslo 96/2015 ze dne 14.9.2015
232/2015 Nařízení vlády o státní energetické koncepci a o územní energetické koncepci
233/2015 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí, ve znění pozdějších předpisů

Částka číslo 97/2015 ze dne 14.9.2015
234/2015 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 118/2013 Sb., o energetických specialistech
235/2015 Sdělení Ministerstva vnitra o vyhlášení nových voleb do zastupitelstev obcí

Částka číslo 98/2015 ze dne 17.9.2015
236/2015 Vyhláška o stanovení podmínek pro předepisování, přípravu, distribuci, výdej a používání individuálně připravovaných léčivých přípravků s obsahem konopí pro léčebné použití
237/2015 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 52/1997 Sb., kterou se stanoví požadavky k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a bezpečnosti provozu při likvidaci hlavních důlních děl, ve znění pozdějších předpisů
238/2015 Nález Ústavního soudu ze dne 11. srpna 2015 sp. zn. Pl. ÚS 6/15 ve věci návrhu na zrušení nařízení obce Vojkovice č. 1/2014, kterým se vydávají pravidla pro prodej zboží a poskytování služeb na území obce Vojkovice

Částka číslo 99/2015 ze dne 24.9.2015
239/2015 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 75/2005 Sb., o stanovení rozsahu přímé vyučovací, přímé výchovné, přímé speciálně pedagogické a přímé pedagogicko-psychologické činnosti pedagogických pracovníků, ve znění nařízení vlády č. 273/2009 Sb.
240/2015 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 432/2003 Sb., kterou se stanoví podmínky pro zařazování prací do kategorií, limitní hodnoty ukazatelů biologických expozičních testů, podmínky odběru biologického materiálu pro provádění biologických expozičních testů a náležitosti hlášení prací s azbestem a biologickými činiteli, ve znění pozdějších předpisů
241/2015 Sdělení Ministerstva financí, jímž se určují emisní podmínky pro Státní dluhopis České republiky, 2015–2023, 0,45 %

Částka číslo 100/2015 ze dne 30.9.2015
242/2015 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 458/2013 Sb., o seznamu výchozích a pomocných látek a jejich ročních množstevních limitech
243/2015 Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 463/2013 Sb., o seznamech návykových látek
244/2015 Vyhláška o výši všeobecného vyměřovacího základu za rok 2014, přepočítacího koeficientu pro úpravu všeobecného vyměřovacího základu za rok 2014, redukčních hranic pro stanovení výpočtového základu pro rok 2016 a základní výměry důchodu stanovené pro rok 2016 a o zvýšení důchodů v roce 2016
245/2015 Vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 671/2004 Sb., kterou se stanoví podrobnosti o organizaci přijímacího řízení ke vzdělávání ve středních školách, ve znění pozdějších předpisů
246/2015 Sdělení Státní volební komise o vyhlášení a uveřejnění celkových výsledků nových voleb do zastupitelstev obcí konaných dne 26. září 2015
247/2015 Sdělení Státní volební komise o vyhlášení a uveřejnění celkových výsledků opakovaných voleb do zastupitelstva obce konaných dne 26. září 2015



 

 
 
PRAKTICKÁ KOMUNIKACE

 
JAK PRACOVAT MÉNĚ A MÍT VÍCE ČASU PRO SEBE

Trápí vás často pocit, že potřebujete něco dohánět? Neustále bojujete s termíny, ale ani tak si nikdy nenajdete čas na to, na co byste chtěli? Efektivní nakládání s časem se stává globální výzvou a zároveň nevyhnutelnou schopností všech těch, kteří chtějí mít svůj pracovní i soukromý život pod kontrolou. Podle průzkumů ve vyspělých průmyslových zemích lidé věnují mizivá 3% svojí energie problémům, které odpovídají jejich talentu a schopnostem, zatímco 97% promrhají.

Staňte se pány vašeho času
Jako měřitelný, ale zároveň abstraktní faktor plynutí reality ovlivňuje naši každodenní existenci.
Prostřednictvím měření a sledování času vytváříme rytmus rutinních činností zahrnujících uspokojení základních životních potřeb. Aspekt času reguluje chování a aktivity jednotlivců i skupin v rámci společnosti, přičemž pro nás představuje i hodnotu samotnou – z hlediska poměru volného času a času stráveného plněním každodenních povinností. Vhodným rozdělením časového prostoru mezi potřebné každodenní činnosti je možné předcházet negativním jevům moderní společnosti, jako jsou stres anebo deprese.

Nadměrná pracovní zátěž
Člověk není stavěný na to, aby byl schopný dlouhodobě snášet nadměrnou pracovní zátěž. Přepínání sil v práci vede k ochuzování osobního života a v krajním případě až k psychickému stavu vyčerpanosti označovanému jako syndrom vyhoření. Přetažený zaměstnanec představuje problém i pro samotného zaměstnavatele. Vyčerpaní lidé nepodávají požadované výkony, často bývají práceneschopní, což má na firmu negativní finanční dopad. Každý zodpovědný člověk si svého zaměstnání váží a pracuje tak, aby jeho úkoly byly splněné, přináší nové nápady a svoje pracovní výsledky se snaží neustále zlepšovat. Proto je ochotný zůstat v práci déle, než je potřebné. Obvykle to začíná tak, že zůstanete v práci o třicet minut déle. Později se z půl hodiny stane hodina, někdy i dvě. Potom odcházíte z práce vyčerpaní ve večerních hodinách, bez energie, unavení, neschopní soustředěně vnímat své okolí.

Ricardo Semler v knize Sedmidenní víkend píše: „Proč můžeme odpovídat na e-maily v sobotu, ale nedokážeme jít do kina například v pondělí po obědě? Proč nemůžeme brát děti do práce, když si můžeme brát práci domů k dětem?“ Zvykněte si co nejdříve na to, že není možné vždy vše dokončit a začněte si úkoly s rozvahou dělit. Pokud se v průběhu dne cítíte uštvaně, měli byste si udělat relaxační přestávku. Jednou z možností, jak se zbavit balastu a získat nový pohled na okolní svět, je aspoň 15 minut ticha nebo meditace. Důkazem dobré organizace času určitě není, když někdo pracuje nonstop od rána do večera. Něco takového ani není dlouhodobě udržitelné. Pracovat 14 hodin denně a spát sotva 5 hodin je možná dnes trendem, ale je to také rychlý způsob, jak zhoršit svůj zdravotní stav. Člověk potřebuje relaxovat.

Čas na relax

Vymezení času na odpočinek je jednou ze zásad efektivní organizace času. Odpočinek by měl odpovídat individuálnímu biorytmu každého člověka. Všeobecné pravidlo určuje na každou hodinu práce 10 minut volna. Odborníci na time-management doporučují, abychom i soukromý život brali tak vážně jako ostatní povinnosti. To znamená plánovat si aktivity ve volném čase stejně zodpovědně jako pracovní úkoly. Věnovat se rodině, zálibám a odpočinku až v případě, že se vám šťastnou náhodou podařilo ušetřit několik minut díky lépe zorganizované práci v zaměstnání, je nebezpečné. Mimopracovní čas je třeba naplánovat stejně zodpovědně jako setkání s obchodním partnerem. Jen tak můžete dosáhnout rovnováhy a s ní související spokojenosti a radosti ze života.

Lepší využití časového prostoru
nám pomáhá zvyšovat kvalitu života a uspokojovat naše individuální potřeby. Důležitým aspektem optimálního využití času je výkonnostní křivka. Pokud chcete najít rovnováhu mezi prací a odpočinkem a zjistit, v jakém čase jste nejvýkonnější, měli byste více sledovat své „vnitřní hodiny“. Každý živý organismus má v sobě biologické hodiny, které určují, kdy je vhodné jít spát a vstávat, kdy je vhodný čas na jídlo, fyzický či psychický výkon apod., ale řídí také tvorbu hormonů, regulují tělesnou teplotu a tlak, ovlivňují schopnost soustředit se. Zajímavostí je, že den vnímaný skrze biologické hodiny málokdy trvá přesně 24 hodin. U většiny lidí je tento časový interval delší o cca 20 minut. Důležitou roli tu hraje světlo – střídání dne a noci. Americké výzkumy ukázaly, že člověk ponechaný sám sobě by každý den chodil později spát a později by vstával. Pokud bychom se ocitli ve tmě, náš den by se neustále posouval. Právě proto je světlo tak důležité, pomáhá nám synchronizovat naše vnitřní hodiny. Díky světlu si zachováváme kontakt s rytmem, který je vlastní přírodě (východ a západ slunce), ale i nám samotným. Denní rytmus organismu je do jisté míry individuální a závisí na tom, kdy ráno vstáváte a kdy chodíte spát, avšak výzkumy ukazují, že standardně má naše výkonnostní křivka následující podobu:

Křivka denního pracovního výkonu
9 – 10 hod. krátkodobá paměť krátkodobá paměť pracuje naplno, nejvhodnější doba na rychlý přísun informací
9 – 12 hod. analytické myšlení nejvhodnější doba na analytické myšlení
10 – 12 hod. jazykové schopnosti fyzicky jsme na vrcholu, tělo je čilé, vhodný čas na jazykovou komunikaci, vyjednávání, pohovory nebo telefonování
13 – 15 hod. útlum naše tělo opouští síla, nastává útlum, ideální příležitost pro pauzu
15 – 16 hod. dlouhodobá paměť čilost se opět stupňuje, dlouhodobá paměť je v nejlepší kondici, v této době si nejlépe zapamatujeme fakta, nejvhodnější čas na učení
15 – 17 hod. dobrá nálada nastupují emoce, v tuto dobu míváme nejlepší náladu
16 – 17 hod. konstruktivní konflikty zvýšená bojovnost, vhodný čas na řešení sporů, pozor však, aby řešení byla konstruktivní
16 – 18 hod. jemná motorika projevuje se zručnost a jemná motorika, v ručních pracích se nám nejvíc daří v tomto čase
18 – 21 hod. uvolnění všechny duševní kapacity ochabují, tělo zpomaluje, potřeba uvolnění
19 – 21 hod. probuzené smysly senzorická fáze, smysly jsou mimořádně bdělé, vhodná chvíle pro požitek
23 – 1 hod. pozdní kreativita kulminuje pozdní kreativita, pokud nepociťujeme únavu, nastává vhodná chvíle na tvoření, psaní, komponování apod., není třeba se bránit inspiraci


Zdroj: Zpracované podle Uhligové, 2008.

Tento přehled je užitečný, avšak jen orientační. Sami musíte rozpoznat, kdy je vaše tělo na vrcholu sil a kdy je v útlumu, a využít toho.

Výkonnost v průběhu pracovního týdne
taktéž kolísá. V roce 2011 přinesla společnost truconneXion zajímavou studii. Podle jejích výsledků jsme nepracovitější v úterý, potom následuje čtvrtek a pondělí. To, že pondělí není v žebříčku umístěné výše, je způsobené adaptací (protože v pondělí ráno potřebujeme nějaký čas na to, abychom se znovu dostali do pracovního tempa po víkendu). Čtvrtého místa dosáhla středa, kterou často vnímáme jako střed týdne, a tedy i jako jeho vrchol. Proč není umístěná výše?. Podobně jako při sportu, tak i při pracovním nasazení je třetí den krizový. Je přirozené, že organismus se šetří a snaží se načerpat sílu na další dny. Pátek obsadil poslední místo, a to z jednoduchého důvodu – po pěti dnech jsme už unavení a těšíme se na víkend (Hupka, 2012). Z těchto informací vyplývá, že by bylo výhodnější, kdybychom pracovali déle ve dnech, kdy jsme výkonnější, na úkor pátku, kdy je pracovní nasazení statisticky nejnižší.

Struktura pracovní doby


Abyste byli ve vaší práci co nejefektivnější, měli byste věnovat až:
  • 60 % času plánování a rozvoji,
  • 25 % času probíhajícím činnostem, projektům a aktivitám,
  • 15 % času rutinním činnostem.

  • Ve skutečnosti však většina lidí dělí svůj čas v opačných proporcích: 60 % času jde na rutinní činnosti, 25 % na probíhající projekty a jen 15 % na plánování a rozvoj. Je těžké rozhodnout, čím byste se měli zabývat dnes, když nevíte, kde chcete být zítra. Jakýkoliv plán, který by měl zlepšit využití vašeho času, závisí na jasném definování cílů.

    Mít stanovené cíle
    S trochou disciplíny budete zažívat méně stresu a získáte čas dělat to, co je pro vás skutečně důležité a co vám pomůže přiblížit se o další kousek vašim životním cílům. Tuto skutečnost vystihuje citát od Senecy, římského řečníka a spisovatele: „Když nevím, do kterého přístavu chci doplout, není pro mne žádný vítr ten pravý.“ Když nemáte žádné cíle, nemůžete si dělat ani žádné plány na postup. Nakonec ztratíte motivaci i chuť do práce, nic vás nebude stimulovat k činům. Dlouhodobé osobní i pracovní cíle jsou prioritou, ale i krátkodobé cíle mohou někdy převládnout nad těmi dlouhodobými.

    Mezi aktivitou a produktivitou je rozdíl,

    asi tak, jako je rozdíl mezi skutečnou prací a tím, když jen „jste v práci“. Je třeba jasně rozlišovat mezi prací a sezením u počítače. Práce je, když dosahujete výsledků, sezení u počítače je, když vás bolí záda. Andrej Mikula ve svém článku Mýtus zvaný „makám 14 hodin denně“ uvádí, že denně pracuje 5 hodin. Tvrdí, že za těchto pět hodin je schopný dosáhnout cílů (konkrétní hmatatelné výsledky), které si na daný den naplánuje.
    To však neznamená, že do kanceláře byste měli vkročit s cílem, že budete pracovat jen chvíli. Samozřejmě, snažte se udělat co nejvíce, počítejte také s tím, že se během dne budete chtít najíst, budete muset vyřídit telefonáty a e-maily, někdo vás možná vyruší a možná se nebudete cítit dobře. „Natlačit“ práci do kratšího časového úseku se stává jakýmsi trendem současnosti a označuje se jako „work – life balance“. Jde o to, abyste využívali čas v práci na maximum. Umíte si představit, že budete pracovat jen 4–5 hodin denně, ale přitom podáte maximální výkon? Pokrokové společnosti dokazují, že to není nemožné.

    Každá práce za osm hodin
    Zkuste pracovat např. jen 5 hodin denně.
    Ale skutečně pracovat, intenzivně se věnovat pracovním záležitostem, ne jen se dívat do monitoru a čas od času ťuknout do klávesnice.
    Zaměstnanci by měli na pracovišti především dosahovat výsledků a ne počítat hodiny, které na něm proseděli. Tuto myšlenku podporuje i fakt, že člověk je podle výzkumů nejvýkonnější po dobu 7 hodin. Když je pracovní doba delší, jeho výkonnost klesá a efektivita využití času se snižuje. Stanovte si dobu, za kterou dosáhnete konkrétního výstupu. Pokud máme jen omezené množství času, obvykle se umíme lépe soustředit a být více produktivní. Hraniční termíny, tzv. „deadliny“, skutečně dokážou z člověka dostat maximum.

    Poznejte cenu vašeho času
    a chovejte se podle toho.
    „Stále naříkáme, že máme málo času, ale žijeme tak, jako bychom ho měli na rozdávání.“ (Lucius Annaeus Seneca)

    Je úplně běžné, že jsou dny, kdy neuděláte v práci téměř nic, a dny, kdy bez problémů pracujete 12 hodin, téměř bez přestávky. Je to tak v pořádku, měli byste pracovat víc tehdy, když jste ve fyzické i psychické pohodě, když se vám daří, a odpočívat tehdy, když se vám nedaří.

    Zkuste si položit tyto otázky: „Kolik času denně věnujete práci? A co byste teď dělali nejraději? Jak se stalo, že práce je asi ta poslední věc, do které se chcete pouštět?“ Neustále mluvíme o tom, jak si nadevše ceníme svého volného času, kterého máme zoufalý nedostatek, ale málokdy ho v životě vnímáme jako prioritu. Mnozí dokonce neví, jak si užít „sladké nicnedělání“. Na druhé straně, kdyby se vás na sklonku života někdo zeptal, čeho v životě litujete nejvíc, asi těžko byste mu odpověděli, jak vás mrzí, že jste netrávili více času v práci.

    Kvalita volného času
    Jedna věc je vysoká produktivita během pracovní doby, druhá zase schopnost odpočívat a nechat svoji mysl zregenerovat.
    To, že je potřeba vymezit si čas na odpočinek, už bylo řečené výše. Avšak, je rozdíl mezi tím, když nepracujete, a tím, když relaxujete a necháte svoji mysl jen volně plynout. „Proč si myslíme, že protikladem práce je zábava, když je jím ve skutečnosti nečinnost?“ (Semler, 2013) I když si někdy vyhradíme víkend na to, abychom nic nedělali, nakonec zjistíme, že jsme celou sobotu uklízeli a v průběhu neděle vyřizovali e-maily a věci, které sice nepatří k práci, ale také nejsou právě našimi oblíbenými. Posvátnost nedělního odpoledne se už jaksi vytratila. Uspořádejte si život tak, že zapomenete na zakořeněné představy o víkendu a pracovních dnech. Rozdělte si sedm dní v týdnu na čas na práci, osobní život a nicnedělání. Samozřejmě, teoreticky všichni víme, jak nedělat nic. Ale jsme příliš zaneprázdnění, než abychom to dělali, a když už to děláme, naše mysl je někde úplně jindy. Nedokážeme relaxovat a užívat si toto nicnedělání. Nicnedělání může být marněním času anebo může být procesem, který nám pomůže zlepšit svůj život, odstranit stres a stát se mnohem produktivnějšími, když potom něco děláme.

    Věnujte svoji energii tomu, co vás baví

    Je fajn, když má člověk dostatek peněz a nemusí se dennodenně strachovat, jak vyžije. Peníze samotné ale nemění nic na tom, že ráno opět vstanete, jdete do práce a věnujete se jí den za dnem. Tvořivý můžete zůstat jen v takovém zaměstnání, které vás naplňuje a které vám dává svobodu dělat to, co skutečně chcete dělat. Dennodenně se setkáváme s lidmi, kterým se ve všem daří a vyzařuje z nich skutečné štěstí a spokojenost. Vědí, co chtějí a pravděpodobně vědí, jak na to. Věnujte se i vy aktivitám, které vás naplňují a ve kterých jste dobří. Kolik procent času děláte to, co vás baví? Pokud něco skutečně chcete, musíte tam nasměrovat i vaši energii. Pokud 90 % energie vložíte někam jinam, nikdy se vám to nepodaří. Určitě nemá smysl se snažit změnit a trápit se pro věci, které vám až tak nejdou a nebaví vás, ale spíše se soustředit na zdokonalování toho, co je vám dáno. Energii čerpáte prací, která vás nabíjí optimismem a životní energií. Položte sami sobě otázku, co byste byli ochotní dělat, i kdyby vám za to nezaplatili.

    Závěr
    Dobrá organizace času zvyšuje vaši produktivitu. Důvody, proč se o to snažit, bývají různé. Někdo chce pracovat efektivněji a vydělat víc peněz, někdo dokončit svoji práci rychleji a mít více volného času pro sebe nebo snížit svůj stres. Jiní zase touží získat pocit kontroly nad vlastním životem. Efektivní přerozdělení pracovního času přináší pozitivní efekt i pro firmu. Za snahou o vyvážení pracovního a osobního života zaměstnanců se neskrývá jen moderní přístup vedení k řízení firmy, ale účinná strategie posilující obchodní inteligenci a využívající „zdravý rozum“ v konkurenčním prostředí.

    Ing. Jana Jarošová, PhD.

    Použitá literatura:
  • HUPKA, T. Ako pracovať a nezblázniť sa. 2012. Dostupné z: http://blog.tyzden.sk/tomas-hupka/2012/09/17/ako-pracovat-a-nezblaznit-sa/0;
  • SEMLER, R. Sedmidenní víkend. Praha: PeopleComm, 2013. ISBN 978-80-904890-4-2;
  • UHLIG, B. Time management – Staňte se pánem svého času. Praha: Grada, 2008. ISBN 978-80-247-2661-8;
  • KULLOVÁ, Z. Dá sa zladiť práca a voľný čas? Pravda, 2008. Dostupné z: http://profesia.pravda.sk/ludske-zdroje/clanok/17646-da-sa-zladit-praca-a-volny-cas/.
  •  

     
     
    CHYBOVAT ZNAMENÁ PLATIT

     
    Termíny pro praxi v říjnu 2015

    8. 10. Čtvrtek Zdr. poj. – OSVČ Odvod zálohy na zdravotní pojištění OSVČ za září 2015
    (§ 7 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
    15. 10. Čtvrtek Daň silniční Zaplacení zálohy na daň silniční za 3. čtvrtletí 2015
    (§ 10 odst. 1 a 4 zákona č. 16/1993 Sb., o dani silniční)
    20. 10. Úterý Daně z příjmů – plátce Odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů ze závislé činnosti sražených z mezd za září 2015
    (§ 38h odst. 10 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů)
    Sociální pojištění - OSVČ Odvod zálohy na sociální pojištění OSVČ za září 2015
    (§ 14a odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Odvod pojistného na dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ za září 2015
    (§ 14c odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Sociální pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na sociální pojištění za zaměstnance za září 2015
    (§ 9 odst. 1 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Předložení měsíčního přehledu pro účely sociálního pojištění za září 2015
    (§ 9 odst. 2 zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení)
    Zdravotní pojištění – zaměstnavatel Odvod pojistného na zdravotní pojištění za zaměstnance za září 2015
    (§ 5 odst. 2 zákona č. 592/1992 Sb., o pojistném na zdravotní pojištění)
    Předložení měsíčního přehledu pro účely zdravotního pojištění za září 2015
    (§ 25 odst. 3 zákona č. 592/92 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění)
    Důchodové spoření – zaměstnavatel Odvod záloh na důchodové spoření za účastnící se zaměstnance za září 2015
    (§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření)
    (§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    Podání hlášení k záloze na pojistné na důchodové spoření za září 2015
    (§ 19 zákona č. 397/2012 Sb., o pojistném na důchodové spoření)
    (§ 137 odst. 1 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    DPH - uživatel Podání přiznání a zaplacení DPH za 3. čtvrtletí 2015 u uživatele registrovaného k dani v ČR ve zvláštním režimu jednoho správního místa alias „MOSS“
    (§ 110r odst. 1 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    (§ 135 odst. 3 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    26. 10. Pondělí (za neděli 25. 10.) DPH Podání přiznání k DPH a její zaplacení za září 2015 u plátců s měsíčním zdaňovacím obdobím
    (§ 101 odst. 1 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    (§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    Podání přiznání k DPH a její zaplacení za 3. čtvrtletí 2015 u plátců se čtvrtletním zdaňovacím obdobím
    (§ 101 odst. 1 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    (§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    Předložení výpisu z evidence za září, resp. za 3. čtvrtletí 2015 u plátce, který uskutečnil nebo přijal zdanitelné plnění v režimu přenesení daňové povinnosti
    (§ 92a odst. 3, 4 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    Podání souhrnného hlášení plátce za září, případně za 3. čtvrtletí 2015, o intrakomunitárních plněních: dodání zboží, přemístění obchodního majetku, dodání zboží formou třístranného obchodu (byl-li prostřední osobou) a poskytnutí služby s místem plnění podle § 9 odst. 1 (kterou má zdanit příjemce)
    (§ 102 odst. 1, 3 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    Podání přiznání k DPH identifikované osoby za září 2015, pokud jí vznikla daňová povinnost, a její zaplacení
    (§ 101 odst. 1 a 5 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH) (§ 135 odst. 3, § 136 odst. 4 zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád)
    Podání souhrnného hlášení identifikované osoby za září 2015, o intrakomunitárních plněních: poskytnutí služby podle § 9 odst. 1, kterou má zdanit příjemce
    (§ 102 odst. 2 a 3 zákona č. 235/2004 Sb., o DPH)
    31. 10. Sobota Daně z příjmů- plátce Daňové povinnosti se přesouvají na pondělí 2. listopadu.
    Zákonné pojištění úrazu Pojistná povinnost se přesouvá na pondělí 2. listopadu.
    DPH Daňové oprávnění se přesouvá na pondělí 2. listopadu.

     

     
     
    EKONOMIKA

     
    Název krajiny Název měny Měna 10.9. 11.9. 14.9. 15.9. 16.9. 17.9. 18.9. 21.9. 22.9. 23.9. 24.9. 25.9. 28.9. 29.9. 30.9.
    Austrálie dolar AUD 17,06 17,077 16,965 17,081 17,048 17,258 17,185 17,23 17,24 17,197 17,131 16,814 17,11 17,11 16,994
    Brazílie real BRL 6,4 6,221 6,258 6,208 6,226 6,27 6,206 6,095 6,078 6,041 6,047 5,741 6,264 6,264 5,936
    Bulharsko lev BGN 13,835 13,825 13,841 13,862 13,845 13,835 13,86 13,84 13,831 13,835 13,851 13,887 13,903 13,903 13,913
    Čína renminbi CNY 3,809 3,79 3,769 3,767 3,756 3,783 3,766 3,726 3,776 3,805 3,805 3,786 3,826 3,826 3,817
    Dánsko koruna DKK 3,627 3,624 3,629 3,635 3,63 3,627 3,633 3,628 3,626 3,627 3,631 3,64 3,645 3,645 3,647
    EMU euro EUR 27,06 27,04 27,075 27,115 27,085 27,06 27,11 27,07 27,05 27,06 27,09 27,16 27,19 27,19 27,21
    Filipíny peso PHP 51,782 51,607 51,323 51,264 51,206 51,674 51,59 51,199 51,749 51,998 51,939 51,392 52,176 52,176 51,868
    Hongkong dolar HKD 3,134 3,119 3,099 3,095 3,087 3,109 3,092 3,059 3,103 3,13 3,134 3,117 3,147 3,147 3,134
    Chorvatsko kuna HRK 3,583 3,582 3,585 3,593 3,581 3,573 3,564 3,547 3,542 3,551 3,573 3,564 3,558 3,558 3,557
    Indie rupie INR 36,562 36,371 36,138 36,142 36,054 36,266 36,215 36,056 36,595 36,813 36,815 36,475 36,877 36,877 36,801
    Indonesie rupie IDR 1,703 1,686 1,676 1,672 1,66 1,667 1,658 1,649 1,664 1,673 1,658 1,649 1,661 1,661 1,654
    Japonsko jen JPY 20,101 19,968 19,897 19,929 19,998 19,976 19,824 19,858 19,965 20,228 20,208 20,194 20,154 20,154 20,248
    Jihoafrická rep. rand ZAR 1,777 1,744 1,77 1,766 1,774 1,804 1,79 1,793 1,802 1,774 1,778 1,726 1,775 1,775 1,747
    Jižní Korea won KRW 2,041 2,037 2,03 2,03 2,028 2,051 2,06 2,037 2,041 2,048 2,039 2,02 2,05 2,05 2,032
    Kanada dolar CAD 18,342 18,235 18,11 18,098 18,073 18,191 18,168 18,198 18,239 18,284 18,315 18,058 18,317 18,317 18,141
    Maďarsko forint HUF 8,641 8,597 8,599 8,654 8,669 8,678 8,717 8,737 8,722 8,714 8,714 8,644 8,621 8,621 8,674
    Malajsie ringgit MYR 5,615 5,567 5,565 5,565 5,552 5,593 5,635 5,63 5,633 5,647 5,589 5,559 5,558 5,558 5,447
    Mexiko peso MXN 1,448 1,429 1,434 1,429 1,429 1,448 1,446 1,44 1,449 1,445 1,441 1,4 1,457 1,457 1,431
    MMF SDR XDR 34,068 33,933 33,825 33,835 33,743 33,888 33,828 33,623 33,91 34,066 34,073 33,962 34,179 34,179 34,116
    Norsko koruna NOK 2,941 2,947 2,92 2,929 2,926 2,929 2,942 2,931 2,932 2,937 2,933 2,869 2,857 2,857 2,857
    Nový Zéland dolar NZD 15,495 15,208 15,113 15,149 15,147 15,285 15,219 15,285 15,284 15,269 15,297 15,21 15,473 15,473 15,443
    Polsko zlotý PLN 6,432 6,418 6,433 6,443 6,447 6,448 6,45 6,443 6,461 6,448 6,445 6,421 6,441 6,441 6,424
    Rumunsko nové leu RON 6,126 6,114 6,127 6,138 6,127 6,113 6,125 6,126 6,119 6,119 6,13 6,148 6,165 6,165 6,16
    Rusko rubl RUB 35,72 35,413 35,323 35,443 35,857 36,658 36,348 36,024 36,493 36,569 36,781 36,308 37,141 37,141 37,054
    Singapur dolar SGD 17,146 17,073 16,976 17,035 17,083 17,204 17,14 17,041 17,074 17,107 17,088 16,917 17,144 17,144 17,003
    Švédsko koruna SEK 2,878 2,876 2,889 2,905 2,904 2,902 2,905 2,903 2,899 2,897 2,887 2,88 2,895 2,895 2,881
    Švýcarsko frank CHF 24,845 24,757 24,535 24,705 24,681 24,725 24,771 24,807 24,798 24,917 24,883 24,854 24,895 24,895 24,957
    Thajsko baht THB 67,309 66,952 66,484 66,566 66,525 66,99 67,04 66,687 67,169 67,346 67,268 66,485 67,441 67,441 66,628
    Turecko nová lira TRY 8,047 7,945 7,893 7,816 7,894 8,03 7,947 7,905 8,054 8 8,029 7,902 8,054 8,054 7,998
    USA dolar USD 24,292 24,17 24,021 23,984 23,922 24,096 23,967 23,707 24,047 24,258 24,291 24,16 24,387 24,387 24,286
    Velká Británie libra GBP 37,325 37,206 37,042 36,96 36,867 37,226 37,204 37,099 37,362 37,455 37,122 36,755 37,006 37,006 36,813
    Izrael šekel ILS 6,257 6,19 6,22 6,174 6,174 6,212 6,178 6,115 6,137 6,169 6,147 6,119 6,208 6,208 6,177

     

     
     
    NEJVÍCE ČTENÁ TÉMATA A PUBLIKACE

     
    Poradce, měsíčník č. 2/2015 (IX/2015)
    • Zákon o ochraně spotřebitele s komentářemJUDr. Jiří Nesnídal
    • Školský zákon s komentářemJUDr. Eva Dandová
    • Novela zákona o účetnictví – od 1. ledna 2016Ing. Jiří Koch
    • Rozdělení zisku a zdanění podílu na ziskuIng. Vladimír Hruška
    • Zákazy prací ženám a mladistvýmJUDr. Ladislav Jouza

    Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 9-10/2015 (IX/2015)
    • Nové kategorie účetních jednotek - Ing. Zdenka Cardová
    • Spolupracující osoby - Ing. Martin Děrgel
    • Příjmy osvobozené od daně - Ing. Vlasta Ptáčková
    • Opravy chyb – prodej majetku - Ing. Zdenka Cardová
    • Pohledávky v daňové evidenci - Ing. Karel Janda
    • Zákon o zaměstnanosti - novela - JUDr. Eva Dandová
    • Přechod práv a povinností z dohod o práci - JUDr. Ladislav Jouza

    Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 10/2015 (IX/2015)
    • DPH – příručka pro podnikatele - Ing. Luděk Pelcl

    Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 9-10/2015 (IX/2015)
    • Zvýšení minimální mzdy - JUDr. Eva Dandová
    • Skončení pracovního poměru dohodou - JUDr. Zdeněk Budovec
    • Osobní překážky v práci na straně zaměstnance - JUDr. Jana Drexlerová
    • Ukončení podnikání a daň z příjmů - Ing. Helena Machová
    • Zákoník práce - novela - Ing. Karel Janda
    • Zdaňování důchodů pracujících důchodců - Ing. Eva Sedláková

    Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 9-10/2015 (IX/2015)
    • Jak vést a účtovat nově nalezený majetek v příspěvkové organizaci? - Ing. Eliška Hryzláková
    • DPH u finančních a penzijních činností - Ing. Václav Benda
    • Kdy a jak účtovat o dohadných položkáchIng. Karel Janda
    • Příjem žáků a studentů – daňové řešeníIng. Ivan Macháček
    • Ochrana veřejného zdraví – novela zákonaJUDr. Eva Dandová

    1000 řešení – měsíčník č. 9-10/2015 (IX/2015)
    • Zákoník práce – novela od 1. 10. 2015 - JUDr. Ladislav Jouza
    • Zákon o zaměstnanost – novela - Mgr. Olga Bičáková
    • Daň z přidané hodnoty
    • Účetnictví
    • Zákoník práce

    Monotematiky:

    Daňové a nedaňové výdaje 2015 (II/2015)Ing. Eva Sedláková
    • daňově uznatelné výdaje
    • nedaňové výdaje

    Vzory smluv dle NOZ (IX/2014)
    • Komentované vzory smluv podle nového občanského zákoníkuJLukáš a Vladimír Hruškovi

    Vzory smluv dle zákoníku práce (XII/2014)
    • Komentované vzory smluv podle zákoníku práceJUDr. Ladislav Jouza

    Příručka mzdové účetní (XII/2014)Ing. Luděk Pelcl
    • odměňování, minimální mzda
    • zdravotní a sociální pojištění
    • daňové zvýhodnění, slevy na dani
    • minimální vyměřovací základ

    Pomocník mzdové účetní (I/2015)Ing. Miroslav Bulla
    • nemocenské pojištění,
    • přídavky na dítě,
    • cestovní náhrady
    • mzdy a platy

    PŘIPRAVUJEME

    Poradce, měsíčník č. 3-4/2016 (X/2016)
    • Zákoník práce s komentářemJUDr. Ladislav Jouza

    Daně a účetnictví bez chyb, pokut a penále – (DaÚ) – měsíčník, č. 11/2015 (X/2015)
    • Nově vymezená pravidla jednoduchého účetnictví - Ing. Zdenka Cardová
    • Zákon o daních z příjmů – novela - JUDr. Ladislav Jouza
    • Důchod a daň z příjmů - Ing. Helena Machová
    • Zdanění člena rodinného závodu - Ing. Ivan Macháček
    • Postup při účtování pachtu obchodního závodu - Ing. Vladimír Hruška
    • Pořízení a prodej vozidla - Ing. Vlasta Ptáčková
    • Náhrada škody při pracovních úrazech - JUDr. Eva Dandová

    Daně účetnictví – vzory a případy (DÚVaP) – měsíčník, č. 11/2015 (X/2015)
    • Ukončení podnikání OSVČ, likvidace obchodní korporace a konkurs - komplexně - Ing. Martin Děrgel

    Práce a mzdy, odvody bez chyb, pokut a penále – (PaM) – měsíčník, č. 11/2015 (X/2015)
    • Povinnost FO podat daňové přiznání za rok 2015 - Ing. Ivan Macháček
    • Jak budeme odškodňovat bolestné a ztížení společenského uplatnění – od 1. 10. 2015 - Dandová
    • Zvýšení minimální mzdy od 1. ledna 2016 - Mgr. Olga Bičáková
    • Zaměstnávání zdravotně postižených - JUDr. Jana Drexlerová
    • Vývoj na trhu práce v ČR (2.) - Mgr. Olga Bičáková

    Poradce Veřejné Správy – (PVS) – měsíčník, č. 11/2015 (X/2015)
    • Antidiskriminační zákon v podmínkách veřejné správy - JUDr. Ladislav Jouza
    • Příjmy osvobozené od daně z příjmů u veřejně prospěšných poplatníků - Ing. Zdeněk Morávek
    • Co nového v odpovědnosti zaměstnance vůči zaměstnavateli - JUDr. Eva Dandová
    • Postavení pacienta ve zdravotnictví a vymezení jeho práv - JUDr. Jana Drexlerová
    • Očkování v českém právním řádu - JUDr. Jana Drexlerová

    1000 řešení – měsíčník č. 11/2015 (X/2015)
    • Zákon o účetnictví- novela - Ing. Zdenka Cardová
    • Paušální výdaje a daňové přiznání - Ing. Ivan Macháček
    • Péče o dítě ve zdravotním pojištění - Ing. Antonín Daněk
    • Daně z příjmů
    • Daň z přidané hodnoty
    • Účetnictví
    • Zákoník práce

     

     
     
    HORKÁ TÉMATA

     
    Pohledávky
    Pohledávka jako nehmotná věc je součástí majetku. Každá FO i PO je oprávněna nakládat s pohledávkou jako s každou jinou složkou svého majetku. U podnikatelů jsou pohledávky součástí jeho aktiv. Humorná definice pohledávky zní – pohledávka je majetek, který dočasně užívá někdo jiný než jeho vlastník.
    Víte, jak se účetně vypořádat s pohledávkami? Dočtete se v našich publikacích, které jsou určeny všem účetním, živnostníkům, podnikatelům, ekonomům, daňovým poradcům.

    • 1000 řešení 8/2015 - Pohledávky - praktické příklady
      /A5, str. 88/
    • DaÚ 8/2015 - Postoupení pohledávky - příspěvek
      /A4, str. 80/
    • Aktualizace I/3 - Zákon o daních z příjmů - příspěvek
      /A4, str. 112/
    • Zákony I/2015 - Zákon o rezervách, Zákon o dani z přidané hodnoty.... - úplná znění zákonů
      /A5, str. 656/

    Cena balíčku je 488 Kč.
    Cena balíčku s 30 % slevou je 342 Kč.
    Ušetříte 146 Kč.

    Daňové a účetní odpisy
    Cílem účetních odpisů je zachytit co nejvěrnější a nejpoctivější zobrazení skutečnosti. Smyslem daňových odpisů je správné stanovení základu daně formou postupného rozpouštění vstupní ceny majetku do daňově uznatelných nákladů. Téma problematiky účetních a daňových odpisů je velmi široké. Jak správně postupovat při odpisování? Jak postupovat při odpisování pronajímané nemovité věci? Podrobně rozebrané téma najdete v našich publikacích, které jsou určeny podnikatelům, účetním, živnostníkům, fyzickým osobám, daňovým poplatníkům, daňovým poradcům, ekonomům ...

    • DÚVaP 7-8/2015 - Účetní a daňové odpisy majetku - příspěvek
      /A5, str. 212/
    • DaÚ 5-6/2015 - Odpisování pronajímané nemovité věci - příspěvek
      /A4, str. 120/
    • Aktualizace I/3 - Zákon o daních z příjmů - úplné znění zákona
      /A5, str. 112/

    Cena balíčku je 660 Kč.
    Cena balíčku s 50 % slevou je 330 Kč.
    Ušetříte 330 Kč.

    Zdravotní pojištění – novela
    Novela přinesla od 1. 9. 2015 změny ve veřejném zdravotním pojištění. Schválením novely bylo dosaženo následující: zveřejňování smluv o poskytování a úhradě hrazených služeb zdravotními pojišťovnami, poskytování informací zdravotních pojišťoven Ministerstvu zdravotnictví a Ministerstvu financí, zákaz náboru pojištěnců zdravotními pojišťovnami prostřednictvím třetích osob, sankcionování porušení povinností zdravotními pojišťovnami.... Zajímá vás, jak se vás novela dotkne?
    Odpovědi najdete v našem balíčku, který je určen zaměstnavatelům, zaměstnancům, OSVČ, živnostníkům, podnikatelům ...

    • Poradce 2/2016 - Novela zákonů zdravotního pojištění k 1. 9. 2015 – nejdůležitější změny - příspěvek
      /A5, str. 288/
    • 1000 řešení 9-10/2015 - Novela zákona o zdravotním pojištění - praktické příklady
      /A5, str. 120/
    • Aktualizace III/2 - Zákon o veřejném zdravotním pojištění, ... - úplná znění zákonů
      /A5, str. 168/
    • Poradce 12-13/2015 - Zákon pojistném na veřejné zdravotní pojištění - zákon s komentářem
      /A5, str. 304/

    Cena balíčku je 736 Kč.
    Cena balíčku s 50 % slevou je 368 Kč.
    Ušetříte 368 Kč.

    Účetnictví v kostce
    Vedete účetnictví? Znáte všechny zásady, které je nutno při jeho zpracovávání dodržovat?
    Jak provést rekonstrukci účetnictví? Jak správně postupovat při kurzových rozdílech? Jak postupovat při opravách chybného účtování? Při všech těchto úkolech vám může být pomocníkem náš balíček publikací, který je určen především účetním, ale i podnikatelům, živnostníkům, ekonomům, auditorům, daňovým poradcům ...

    • DÚVaP 9/2015 - Průkaznost a rekonstrukce účetnictví - příspěvek
      /A5, str. 152/
    • 1000 řešení 7/2015 - Kurzové rozdíly - praktické příklady
      /A5, str. 104/
    • DaÚ 7/2015 - Opravy při chybném účtování služeb v minulých obdobích - příspěvek
      /A4, str. 80/
    • Edice Zákony do kapsy - Zákon o účetnictví + ČÚS - úplná znění zákonů
      /A6, str. 128/

    Cena balíčku je 461 Kč.
    Cena balíčku s 30 % slevou je 330 Kč.
    Ušetříte 131 Kč.



    Tematické balíčky si můžete objednat telefonicky: 558 731 125, 732 708 627 (Po-Pá od 9,00 do 15,00 hod.), faxem: 558 731 128, e-mailem: abo@i-poradce.cz (ceny jsou konečné)

    Ceny balíčků jsou konečné, včetně DPH a distribučních nákladů. Uvedená nabídka je platná do vyprodání zásob. Vydavatelství si vyhrazuje právo nahradit vyprodanou publikaci jinou – adekvátní k obsahu balíčku.

    RÁDI ODPOVÍME NA VAŠE OTÁZKY TELEFONICKY NEBO E- MAILEM DENNĚ V ČASE OD 9,00 DO 15,00 HOD.

    Publikace vydavatelství si můžete objednat na internetové stránce, nebo telefonický na číslech uvedených v sekci kontakty.

    E-mailové noviny jsou bezplatnou službou, která je určena čtenářům (abonentům) vydavatelství Poradce s.r.o., Český Těšín.
    • Tyto e-mailové noviny Vám byly doručeny výhradně na základě žádosti o zasílání e-mailových novín.
    • Obsah novin je chráněn autorskými právy. Zákazník je oprávněn používat příspěvky novin jen pro vlastní účely, nesmějí být bez souhlasu vydavatelství Poradce s.r.o. upravovány, ani rozšiřovány!

     

     
     
    KONTAKTY

     
    Adresa:   E-mail:
    MK Media, s.r.o.
    Martina Rázusa 1140
    010 01 Žilina
    Slovenská republika
      objednavky@exicon.eu
     
    IČO: 36419176
    DIČ: 2021832285
    IČ DPH: SK2021832285
     
       
     
    Společnost je zapsána v Obchodním rejstříku Okresního soudu Žilina, oddíl Sro, vložka číslo 15012/L.

     

     


    V případě, že jste si noviny osobně nevyžádal(a), nebo si přejete ukončit jejich zasílání na Vaši adresu, zašlete prosím zprávu
    s předmětem NEPOSÍLAT včetně originální zprávy na adresu objednavky@exicon.eu, následně budete vyřazen(a) z databáze příjemců e-mailových novin.

    Copyright (c) MK Media, s.r.o, 2015
    Untitled Page